FIFA: Shqipëria me De Biasi-n në stol, me sy mbyllur në Euro 2016
Paraqitja e Kombëtares shqiptare të futbollit në kualifikueset e “Euro 2016” është padyshim një prej surprizave më të mëdha dhe ky fakt ka bërë që faqja zyrtare e FIFA-s t’i kushtojë një speciale ecurisë së deritanishme të kuqezinjve.

Ministria bllokon pasaportat për lojtarët, FSHF: Rast i paprecedentë Ministria bllokon pasaportat për lojtarët, FSHF: Rast i paprecedentë
Në momentin më të mirë të futbollit shqiptar në nivel klubesh apo edhe të përfaqësueses, Ministria e Arsimit dhe e Sportit ka vendosur të bëjë një bllokadë sa u përket procedurave për pajisjen me pasaportë të lojtarëve të ekipeve përfaqësuese, të cilët janë gati për grumbullimin me fanelën kuqezi.

Rrugëtimi i Kuqezinjve në renditjen e FIFA-s Rrugëtimi i Kuqezinjve në renditjen e FIFA-s
Një vit më parë kombëtarja shqiptare renditej e 70-ta në renditjen e FIFA-s, por asnjë humbje në katër ndeshje të luajtura për europianin e Francës, janë një rekord më vete për kuqezinjtë, që reflektohet edhe në statistika.

De Biasi: Shqipëria me peshë në Europë. Skënderbeu? Pse jo në Champions De Biasi: Shqipëria me peshë në Europë. Skënderbeu? Pse jo në Champions
Renditja e Shqipërisë në vendin e 22-të në futbollin botëror ka bërë krenar çdo shqiptar, edhe trajnerin Gianni De Biasi, i cili nuk e fsheh kënaqësinë për këtë arritje të madhe të kuqezinjve. 59-vjecari në një intervistë për Sport News, theksoi se ky rekord historik e bën Shqipërinë një faktor më të rëndësishëm në futbollin europian.

Renditja e FIFA-s, Shqipëria në vendin e 22-të Renditja e FIFA-s, Shqipëria në vendin e 22-të
Renditja e FIFA-s për ekipet kombëtare të futbollit për muajin gusht ka zyrtarizuar Shqipërinë në vendin e 22-të, klasifikimi më i mirë në historinë e kuqezinjve. Ngjitja me 14 pozicione ka bërë që kombëtarja jonë të lërë pas kombëtare si Franca, Danimarka, SHBA-ja, Rusia, Suedia, Greqia apo Turqia.

Renditja e FIFA-s, nesër Shqipëria zyrtarizohet e 22-ta. De Biasi nuk i reziston tundimit për ta konfirmuar Renditja e FIFA-s, nesër Shqipëria zyrtarizohet e 22-ta. De Biasi nuk i reziston tundimit për ta konfirmuar
Renditja e FIFA-s për ekipet kombëtare për muajin gusht ende nuk është zyrtarizuar nga vetë institucioni më i lartë i futbollit botëror, i cili pritet ta publikojë pikërisht të enjten, por lajmi historik ka marrë dhenë nëpër mediat sociale, aq sa edhe trajneri i Kombëtares kuqezi, Gianni De Biasi, nuk i ka rezistuar tundimit.

Shqipëri-Serbi, në “Elbasan Arena”. UEFA refuzon stadiumin e patestuar të Shkodrës Shqipëri-Serbi, në “Elbasan Arena”. UEFA refuzon stadiumin e patestuar të Shkodrës
Ndryshe nga ç’kishte paralajmëruar kryeministri Rama, ndeshja e shumëpritur Shqipëri-Serbi do të luhet në “Elbasan Arena”. Lajmi u konfirmua nga Federata Shqiptare e Futbollit, sipas së cilës ka qenë UEFA, ajo që për çështje sigurie ka kërkuar zhvendosjen e ndeshjes nga Shkodra, në Elbasan.

Brenda tri ditësh luajmë ndaj Spanjës dhe Italisë. Ja me kë i nisim eliminatoret Rusi 2018 Brenda tri ditësh luajmë ndaj Spanjës dhe Italisë. Ja me kë i nisim eliminatoret "Rusi 2018"
Pas tërheqjes së shortit ditën e shtunë, të dielën janë publikuar oraret e plota të të gjitha ndeshjeve. Gjatë vitit 2016 tre nga katër ndeshjet do t’i luajmë në Shqipëri, ndërsa për sfidën e parë me Italinë duhet të presim 2017-n.

Botërori 2018, të shtunën shorti. Shqipëria, jo në grup me Serbinë apo Greqinë Botërori 2018, të shtunën shorti. Shqipëria, jo në grup me Serbinë apo Greqinë
Të shtunën pasdite, Kombëtarja shqiptare e drejtuar nga Gianni de Biasi do të mësojë kundërshtarët e radhës në kualifikueset e Botërorit “Rusi 2018”.

Shorti i Rusi 2018, ja cilat skuadra mund të na bien në grup Shorti i Rusi 2018, ja cilat skuadra mund të na bien në grup
Të shtunën në “Konstantin Palace” të Shën Petersburgut do të hidhet shorti për eliminatoret e Kupës së Botës që do të mbahet në Rusi nga 14 qershori deri më 15 korrik të vitit 2018.

Serbët kapen pas procedurës për vendimin e CAS-it Serbët kapen pas procedurës për vendimin e CAS-it
Për Federatën Serbe të Futbollit, beteja për tri pikët me Shqipërinë nuk ka përfunduar ende.

Tifozët festojnë 3-pikëshin. Tirana e Prishtina vishen kuqezi pas vendimit të CAS Tifozët festojnë 3-pikëshin. Tirana e Prishtina vishen kuqezi pas vendimit të CAS
Thirrjes së grupimit “Tifozat Kuqezi” për t’u mbledhur në sheshin “Nënë Tereza” rreth orës 20:00, për të festuar 3-pikëshin e marrë në tavolinë ndaj Serbisë, i janë përgjigjur qindra mbështetës të kombëtares.

Vendimi, mediet serbe, vrer ndaj CAS-it Vendimi, mediet serbe, vrer ndaj CAS-it
Ndërkohë që e gjithë shqiptaria gëzon për rikthimin e drejtësisë në vend, Federata Serbe e Futbollit dhe mediet e këtij vendi, kanë ‘vjellur’ vrer ndaj Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv në Lozanë.

Vendimi i CAS-it në mediat e huaja Vendimi i CAS-it në mediat e huaja
Vendimi i CAS-it të Lozanës ka zënë hapësirë të gjerë në mediat më prestigjoze ndërkombëtare.

Vuçiç pranon ftesën e Ramës për të ndjekur Shqipëri-Serbi në Shkodër Vuçiç pranon ftesën e Ramës për të ndjekur Shqipëri-Serbi në Shkodër
“Debati” mes Aleksandër Vuçiç dhe Edi Ramës, i ndezur në Twitter pas vendimit të Gjykatës së Arbitrazhit të Lozanës, që i dha tri pikët Shqipërisë për incidentet e ndeshjes së 14 tetorit të shkuar në Beograd, është mbyllur me pranimin e ftesës prej kryeministri serb për të ndjekur ndeshjen e kthimit në shkallët e stadiumit 'Loro Boriçi', së bashku me homologun e tij shqiptar.

Lorik Cana për Top Channel: Triumfoi drejtësia, tani të shkojmë në Francë Lorik Cana për Top Channel: Triumfoi drejtësia, tani të shkojmë në Francë
Në një lidhje telefonike për Top Channel, Lorik Cana ka shprehur gëzimin për triumfin e drejtësisë në rastin e vendimit të CAS-it. Kapiteni i Kombëtares është shprehur se kjo duhet të jetë një motiv shtesë në rugën drejtë Europianit.

Edi Rama i përgjigjet Vuçiçit në Twitter Edi Rama i përgjigjet Vuçiçit në Twitter
Pas statusit në Twitter të kryeminsitrit serb Aleksandar Vuçiç, i cili iu drejtua Edi Ramës duke i thënë se në Tiranë nuk do të ketë drone nga ana e serbëve, u kundërpërgjigj kryeministri ynë po në Twitter.

Trajneri i Danimarkës: Vendim i pakuptueshëm Trajneri i Danimarkës: Vendim i pakuptueshëm
Trajneri i Danimarkës, skuadrës që tashmë renditet në vendin e dytë me 10 pikë, po aq sa Shqipëria, në grupin I të eliminatoreve të Europianit “Francë 2016”, deklaroi se vendimi i CAS-it për t’i dhënë fitoren në tavolinë Shqipërisë është i “pakuptueshëm”.

Vendimi i CAS, Vuçiç: Drejtësia europiane u shndërrua në një padrejtësi botërore Vendimi i CAS, Vuçiç: Drejtësia europiane u shndërrua në një padrejtësi botërore
Duke iu përgjigjur kolegut të tij shqiptar, kryeministri serb Aleksandar Vuçiç e ka quajtur një turp për ligjin vendimin e CAS për Shqipërinë. Në një status në profilin e tij në Twitter, Aleksandar Vuçiç shkruan se drejtësia europiane u kthye në një padrejtësi botërore.

CAS: Nuk gjetëm prova që Shqipëria refuzoi të riniste lojën CAS: Nuk gjetëm prova që Shqipëria refuzoi të riniste lojën
Gjykata e Arbitrazhit Sportiv ka publikuar vendimet e saj për të dy apelet që kanë shkuar në adresë të këtij institucioni, pas ndeshjes së ndërprerë në mes të Serbisë dhe Shqipërisë më 14 tetor 2014, e vlefshme për eliminatoret e Europianit 2016.