18:35 Serial "Smash"
19:30 Lajmet e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
“Reforma e universiteteve e rëndësishme”
Në profilin në “Twitter” të Ambasadës amerikane në Tiranë, ambasadori Aleksander Arvizu ka dhënë komentet e tij në lidhje me reformën në arsimin e lartë, duke mbështetur nismën e marrë nga qeveria.

Grupi PS, debate për policinë Grupi PS, debate për policinë
Ndryshe nga sa pritej në mbledhjen e parë pas seancës së javës së shkuar, Edi Rama nuk i ka kërkuar sqarim individual deputetëve që u larguan nga votimi, por në fjalën përpara grupit të tij parlamentar mësohet se ka qenë i ekuilibruar mes njohjes së të drejtës së pakënaqësive të disa deputetëve dhe mos justifikimit të reagimit të tyre me largim nga votimi.

Top Story, reforma e skemës së pensioneve Top Story, reforma e skemës së pensioneve
Reformimi i skemës së pensioneve është njëra ndër reformat që synon të ndërmarrë qeveria e re. Në këndvështrimin e qeverisë, skema aktuale e pensioneve po shkon drejt falimentit dhe ndërhyrja është e domosdoshme për të shmangur një skenar të tillë. Por si do të llogariten pensionet e reja dhe pensioni social? Cilat janë propozimet e qeverisë? Kush janë zgjidhjet që ofron ajo? A do të rritet mosha e daljes në pension?

Kostoja e lartë e të burgosurve
Kostoja e lartë e të burgosurve
Çdo i paraburgosur i kushton shtetit shqiptar 439 euro në muaj dhe kjo faturë është një ndër shkaqet, që masa e sigurisë arrest me burg duhet të përdoret si mjet i fundit.

Vakancat në Gjykatën e Lartë
Vakancat në Gjykatën e Lartë
Presidenti Bujar Nishani ka nisur konsultimet me kryetarët e grupeve parlamentare për plotesimin e dy vendeve vakantë në Gjykatën e Lartë.

Përplasja për Qarkun e Fierit
Përplasja për Qarkun e Fierit
Ofertës qe kreu i qeverisë propozoi një ditë më parë si zgjidhje për zhbllokimin e situatës në Qarkun Fier, opozita iu përgjigj në Parlament se është antikushtetuese dhe antiligjore.

Fyle letër Berishës dhe Ramës
Fyle letër Berishës dhe Ramës
Pas dështimit të përmbylljes së reformave zgjedhore dhe parlamentare para afatit të 24 majit, kur nisi procesi për zgjedhjen e presidentit, Komisioneri për Zgjerim, Stefan Fule i ka drejtuar letrën e radhës konfidenciale Kryeministrit Sali Berisha dhe kreut të opozitës Edi Rama.

BE: Koha po mbaron BE: Koha po mbaron
Në ditën e nisjes së procesit për zgjedhjen e Presidentit dhe përfundimit të afatit të caktuar nga Komisioneri për zgjerim për përfundimin e reformës zgjedhore dhe parlamentare, zëdhënësi i Stefan Fule, i pyetur nga TCH, sqaroi se megjithëse ky afat nuk është përfundimtar, koha po mbaron.

Digjet afati i 24 majit
Digjet afati i 24 majit
Megjithë kërkesën e Komisionit Europian për të mbyllur reformën zgjedhore dhe atë parlamentare brenda datës 24 maj, ky afat u dogj pa kompromis.

Dështon Komisioni i Reformës
Dështon Komisioni i Reformës
Komisioni Parlamentar i Reformës Zgjedhore dështoi në limitet kohore për të gjetur një konsensus mes demokratëve dhe socialistëve.

Reforma zgjedhore, orët e fundit të komisionit
Reforma zgjedhore, orët e fundit të komisionit
Komisioni për reformën zgjedhore ka punuar pasditen e së hënës sikur mes dy palëve të mos kishte asnjë mosmarrëveshje.

Milo e Gjinushi, akuza ODIHR	
Milo e Gjinushi, akuza ODIHR
Në emër të partive të vogla të majta e të djathta, Paskal Milo ka shprehur habinë dhe shqetësimin, si është e mundur që ODIHR, del kundra numërimit elektronik duke minuar kështu jo vetëm punën e Komisionit të Reformës Zgjedhore, por edhe procesin e zgjedhjeve në 2013-ën.

ODIHR rrëzon konsensusin PD-PS ODIHR rrëzon konsensusin PD-PS
Numërimi elektronik i fletëvë të votimit në zgjedhjet e 2013-ës, e cilësuar si një marrëveshje e rëndësishme nga anëtarët e Komisionit të Reformës Zgjedhore duket se do mbetet veçse një marrëveshje në letër.

Propozimet për formulën e sistemit Propozimet për formulën e sistemit
Partitë e vogla i kanë propozuar sot Komisionit të Reformës Zgjedhore katër formula për sistemin e ardhshëm zgjedhor.

Sfidat e gjyqësorit dhe integrimi
Sfidat e gjyqësorit dhe integrimi
Më katër maj, pak ditë larg Ditës Kombëtare të Drejtësisë, akademikët e jurisprudencës shqiptare dhe jo vetëm do të mblidhen në një konferencë gjyqësore në të cilën pritet të analizohen problematikat më të mprehta në fushën e drejtësisë.

Numërimi elektronik, palët optimiste
Numërimi elektronik, palët optimiste
Komisioni për reformën zgjedhore ka nisur shqyrtimin e një prej paketave më të rëndësishme të Kodit Elektoral, paketës që përcakton me detaje mënyrën sesi do të numërohen votat me sistemin elektronik.

Drejtësia, Sequi: S’ka reformë pa bashkëpunim Drejtësia, Sequi: S’ka reformë pa bashkëpunim
Reforma në drejtësi nuk mund të realizohet pa pasur bashkëpunim mes forcave politike. Ambasadori i BE-së, në Shqipëri, Ettore Sequi ka apeluar gjatë një tryeze për reformën në drejtësi, duke kërkuar të gjithë bashkëpunimin e forcave politike.

Privatizimi i trojeve Privatizimi i trojeve
Demokratet dhe socialistet u ndanë sërish në Kuvend me votë për ndryshimin e një ligji që u jep të drejtë 13 mijë e 700 personave të privatizojnë truallin ku kanë ngritur me leje ndërtimi objektet para dhe pas vitit 1991, si dhe atyre që kanë privatizuar godina të ish-kooperativave apo ndërmarrje bujqësore.

Gjykata Administrative
Gjykata Administrative
Projektligji për të cilin mazhoranca dhe opozita dhanë konsensusin është një nga draftet që kërkon 3/5 e votave dhe që ka qendruar më gjatë në sirtaret e Parlamentit.

Xhafa: Asnjë mëdyshje për Kodin Penal
Xhafa: Asnjë mëdyshje për Kodin Penal
Nënkryetari socialist i komisionit të ligjeve, Fatmir Xhafa ka hedhur poshtë zërat se PS është përpjekur të pengojë miratimin e ndryshimeve në Kodin Penal.


Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.