12:00 Lajme e Moti
12:25 Cikli i Reportazheve "Rrathe" R
Programi i plote
PUBLICITET
Financat, tkurret GDP-ja e Gjermanisë
Prodhimi i brendshëm i Gjermanisë është tkurrur me 0.2 për qind në tremujorin e dytë të vitit 2014 krahasuar me tremujorin e mëparshëm.

Ekonomia amerikane u rrit me 4%
Ekonomia amerikane u rrit me 4%
Ekonomia amerikane u rrit në kuotë vjetore me 4 për qind gjatë periudhës prill-qershor, tregojnë të dhënat e fundit të publikuara nga Departamenti i Tregtisë.

SHBA, një tjetër krizë financiare?
SHBA, një tjetër krizë financiare?
Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut po heton ndaj bankës britanike “Barclays”, për shkak të praktikave të papastra në tregjet financiare. Në media përmendet rreziku i një krize tjetër financiare, si ajo që gjunjëzoi Amerikën, e paskësaj edhe pjesën tjetër të botës në 2008-n.

Efekti domino i bankave bullgare Efekti domino i bankave bullgare
Problemet e shfaqura nga bankat në Bullgari e Portugali kanë nisur të fanisin sërish fantazmën e krizës së euros në Europë. Hija e falimentimit ka rënë mbi portugezen “Banco Espritio Santo”, ndërsa në shtetin europiano-lindor flitet për një skandal të ri bankar.

Britania, rritjen më të shpejtë në 2014
Britania, rritjen më të shpejtë në 2014
Deri në fund të 2014-s, Britania do të ketë rritjen më të shpejtë ekonomike krahasuar me të gjitha vendet e tjera të G7-s.

SHBA, valë ndëshkimesh për bankat
SHBA, valë ndëshkimesh për bankat
Tre ditë më parë Dhoma Federale e Financave në SHBA gjobiti BNP Pariba me një shifër rekord prej gati 9 miliardë dollarë për thyerje të sanksioneve amerikane. Arsyeja ishte se banka franceze ka kryer veprime financiare të ndaluara me klientë në Kubë, Iran dhe Sudan.

Recesioni shkaktoi 10 mijë vetëvrasje më shumë Recesioni shkaktoi 10 mijë vetëvrasje më shumë
Kriza ekonomike në Europë dhe Amerikën Veriore ka shkaktuar mbi 10 mijë vetëvrasje shtesë, sipas shifrave të publikuara nga studiuesit britanikë.

BQE, taksa në minimumin historik BQE, taksa në minimumin historik
Banka Qendrore Europiane ka ndërmarrë një tjetër masë drastike anti-krizë duke ulur taksat për depozitat në nivelin më të ulët historik që nga ngritja e këtij institucioni.

SHBA, tkurrje e ekonomisë në 3-mujorin e parë
SHBA, tkurrje e ekonomisë në 3-mujorin e parë
Ekonomia amerikane pësoi një zmbrapsje të ritmeve të saj në tre muajt e parë të vitit 2014, duke u tkurrur me kuotën vjetore prej 1 për qind.

Franca, gropa financiare 14 MLD euro
Franca, gropa financiare 14 MLD euro
Qeveria franceze përballet me një “gropë të zezë” prej 14 miliardë eurosh në financat e saj publike, pasi kishte mbivlerësuar të ardhurat nga taksat për vitin e fundit financiar.

Agjencitë e kreditimit vlerësojnë Irlandën
Agjencitë e kreditimit vlerësojnë Irlandën
Agjencia e kreditimit “Moody’s” ka përmirësuar parashikimin e saj për borxhin e Irlandës, duke e klasifikuar vendin si “të qëndrueshëm”.

Hollande: Dështova me papunësinë
Hollande: Dështova me papunësinë
“Zotimi im për të ndryshuar kurbën e papunësisë brenda fundit të vitit 2013 ka dështuar. Megjithatë vazhdoj të luftojë për këtë objektiv”.

Portugalia, optimiste për daljen nga kriza
Portugalia, optimiste për daljen nga kriza
Kryeministri i Portugalisë Pedro Paso Koelho tha se vendi i tij do të jetë i treti shtet anëtar i BE-së që do të dalë nga programi i masave të shpëtimit, pas Irlandës dhe Spanjës.

Niveli i varfërisë së BB, jo real
Niveli i varfërisë së BB, jo real
Studime të reja tregojnë se shifrat e nivelit global të varfërisë, që janë përllogaritur mbi përkufizimin e Bankës Botërore se një person me të ardhura më të ulëta se 1.25 dollarë në ditë jeton në varfëri, mund të mos pasqyrojnë nivelin real të problemit.

Ekonomia, rrezik nga ngadalësimi
Ekonomia, rrezik nga ngadalësimi
Ekonomia globale mund t`i drejtohet vitesh të tëra rritjeje të dobët dhe pa një ndërhyrje të guximshme, bota rrezikon të bjerë në grackën e ngadalësimit ekonomik.

Eurozonë, inflacioni në mars 0.5%
Eurozonë, inflacioni në mars 0.5%
Agjencia evropiane e statistikave, EUROSTAT vlerëson se kuota e inflacionit është më poshtë objektivit prej 2 për qind të vendosur nga Banka Qendrore Evropiane.

SHBA, enti rregullator padit 16 banka
SHBA, enti rregullator padit 16 banka
Një ent rregullator në Shtetet e Bashkuara ka paditur 16 banka nën dyshimin se kanë manipuluar normën e interesit ndërbankar të Londrës, e njohur ndryshe si Libor.

Përshpejtohet rimëkëmbja e BE
Përshpejtohet rimëkëmbja e BE
Komisioni Europian tha se rimëkëmbja ekonomike në BE është duke u përshpejtuar, ndërsa të dhënat optimiste bënë që të rishikohej rritja ekonomike për bllokun në vitet 2014 dhe 2015.

Eurozonë, rritje modeste ekonomike
Eurozonë, rritje modeste ekonomike
Ekonomia e Eurozonës ka pësuar një rritje me 0.3% në tre muajt e fundit të vitit 2013, krahasuar me 0.1% në tremujorin e mëparshëm. Ky është tremujori i tretë i rritjes ekonomike që prej përfundimit të reçesionit 18-mujor që përfshiu zonën e monedhës së përbashkët.

Franca i shpëton recesionit
Franca i shpëton recesionit
Ekonomia franceze u rrit me 0,3% në tremujorin e fundit të 2013-s, treguan të dhënat qeveritare të publikuara ditën e premte.


Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.