Raportimet: Rusia përdor armë kimike në Siri
Dhjetra raportime nga Siria akuzojnë Rusinë se po përdor armë të ndaluara nga Konventa e Gjenevës në bombardimet e saj në Raqqa, kryeqytetin de facto të ISIS-it.

Rusia bombardon ISIS-in...dhe të tjerët Rusia bombardon ISIS-in...dhe të tjerët
Numri i avionëve rusë që operojnë në territorin sirian ka shkuar në 69 dhe Moska thotë se ka përshkallëzuar sulmet ndaj bazave të ISIS-it në veri të vendit.

ISIS, “skema” e BBC: Në Siri, të gjithë kundër të gjithëve ISIS, “skema” e BBC: Në Siri, të gjithë kundër të gjithëve
Ka pasur një valë intensive sulmesh ajrore ruse në dy zona të Sirise. Moska këmbëngul se po shënjestron grupe xhihadiste si Shteti Islamik dhe se veprimet i koordinon me qeverinë siriane.

Avionët francezë bombardojnë pozicionet e ISIS në Siri Avionët francezë bombardojnë pozicionet e ISIS në Siri
Avionët ushtarakë francezë kanë bombarduar njërën nga pozicionet më të famshme të militantëve të Shtetit Islamik në veri të Sirisë, saktësisht në qytetin e Raqqas.

Siria, arrihet marrëveshja; Kerry: Qeveri tranzicioni në 6 muaj Siria, arrihet marrëveshja; Kerry: Qeveri tranzicioni në 6 muaj
Qeveri tranzicioni brenda 6 muajsh për të kaluar në aprovimin e një kushtetute të re dhe në zgjedhje nën mbikëqyrjen e OKB-së brenda 18 muajsh.

Siri, kundërshtarët e Assadit refuzojnë propozimet e Rusisë për krizën Siri, kundërshtarët e Assadit refuzojnë propozimet e Rusisë për krizën
Përfaqësues të opozitës ruse dhe analistë nga vendet e Gjirit Persik kanë hedhur poshtë këtë të mërkurë projektpropozimet e Rusisë për procesin reformues në zgjidhje të krizës së Sirisë, duke thënë se synimi i Moskës është të mbajë Presidentin Bashar al-Assad në pushtet dhe të margjinalizojë zërat kundërshtarë.

Siria, Rusia paraqet planprojektin për reforma kushtetuese në 18 muaj Siria, Rusia paraqet planprojektin për reforma kushtetuese në 18 muaj
Rusia dëshiron që qeveria siriane dhe opozita të bien dakord për nisjen e një procesi reformues kushtetues 18-mujorsh, të ndjekur më pas nga zgjedhjet e parakohshme presidenciale. Ky është konkluzioni i një projektdokumenti të siguruar nga agjencia e lajmeve “Reuters” gjatë kësaj të marte.

OPCW: Në Siri është përdorur gazi mustard, sulm me klorinë gjatë luftës civile OPCW: Në Siri është përdorur gazi mustard, sulm me klorinë gjatë luftës civile
Mbikëqyrësi i OKB-së për armët kimike konfirmoi këtë të premte me “vendosmërinë më të madhe” se, në Siri është përdorur gazi mustard gjatë muajit gusht, në luftimet mes rebelëve dhe xhihadistëve, të cilat me shumë mundësi kanë lënë të vdekur një fëmijë.

Rusia, armatime të reja në Siri: Sigurojmë mbrojtje për avionët tanë Rusia, armatime të reja në Siri: Sigurojmë mbrojtje për avionët tanë
Rusia ka dërguar në Siri sisteme raketash antiajrore, me qëllimin t’iu sigurojë mbrojtje më të mirë avionëve të saj luftarakë, të angazhuar prej javësh në një fushatë bombardimesh thuajse të përditshme.

Siria, roli i Assadit për tranzicionin jo parimor për Rusinë; divergjencë me Iranin? Siria, roli i Assadit për tranzicionin jo parimor për Rusinë; divergjencë me Iranin?
Rusia duket se ka ndryshuar qëndrim, duke mos e parë më qëndrimin e Bashar al-Assadit në krye të pushtetit si çështje parimore. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Jashtme në Moskë këtë të martë, komente këto që tregojnë një divergjencë këndvështrimesh me Iranin, mbështetësit tjetër ndërkombëtar të presidentit sirian.

Damasku: Dërgimi i trupave amerikane, akt agresioni Damasku: Dërgimi i trupave amerikane, akt agresioni
Vendimi i Shteteve të Bashkuara për të dërguar trupa speciale në Siri është një akt agresioni sepse nuk është marrë në bashkëpunim me qeverinë siriane.

Dërgimi i specialeve, Uashingtoni: Nuk është ndryshim strategjie Dërgimi i specialeve, Uashingtoni: Nuk është ndryshim strategjie
“Ky komb është i lodhur nga lufta. Përgjgjia ime është e thjeshtë: Unë nuk do të vë në rrezik jetët e amerikanëve në Siri. Unë nuk do të ndjek asnjë operacion tokësor si në Irak apo në Afghanistan. Këto do të jenë thjesht bombardime të shënjestruara me një objektiv të qartë: shkaterrimin e armëve kimike dhe rrënimin e pushtetit të Assad”.

Siri, të paktën 61 të vrarë nga raketat mbi tregun e populluar Siri, të paktën 61 të vrarë nga raketat mbi tregun e populluar
Të paktën 61 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur ka lënë një sulm me raketë i forcave qeveritare të Sirisë mbi një treg të populluar pranë Damaskut, gjatë kësaj të premteje.

Siria, sinjale pozitive nga takimi i Vjenës; ndasi vetëm për të ardhmen e Assad Siria, sinjale pozitive nga takimi i Vjenës; ndasi vetëm për të ardhmen e Assad
Takimi i diplomatëve në Vjenë për konfliktin e Sirisë shfaqi shenja optimizmi. Ai u finalizua me një koferencë për shtyp të misistrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov së bashku me shefin e diplomacisë amerikane John Kerry dhe të dërguarin special për Sirinë, Steffan de Missura.

SHBA do të dërgojnë forca speciale në Siri SHBA do të dërgojnë forca speciale në Siri
Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë forca speciale në Siri, për të asistuar trupat anti-qeveritare në luftën kundër Shtetit Islamik.

Vjenë, 5 vende në kërkim të zgjidhjes për luftën 4-vjeçare në Siri Vjenë, 5 vende në kërkim të zgjidhjes për luftën 4-vjeçare në Siri
Këto të Vjenës janë të parat bisedime që ulin së bashku në një tryezë të gjitha fuqitë e huaja përkrahëse të palëve kundërshtare në luftën civile të Sirisë. Takimi do të synojë sheshimin e hendekut mes Amerikës dhe aleatëve të saj që mbështesin rebelët e moderuar dhe aleatëve kyçë të qeverisë siriane, Rusisë dhe Iranit.

Zarif mbërrin në Vjenë: Pa Iranin s’mund të kishte zgjidhje; Kerry: Assad duhet të largohet Zarif mbërrin në Vjenë: Pa Iranin s’mund të kishte zgjidhje; Kerry: Assad duhet të largohet
Uashingtoni ka theksuar sërish kërkesën, që Presidenti sirian Bashar al-Assad të largohet nga pushteti, edhe këtë të enjte, teksa përgatitet për bisedimet e para për paqe me përfshirjen e aleatit kryesor të Assadit, Iranin, duke reflektuar kështu pozicionin e palëkundur, pavarësisht ndërhyrjes ushtarake të Rusisë në krahun e kreut sirian.

Siria, Kerry: Po punojmë për t’i dhënë fund ferrit Siria, Kerry: Po punojmë për t’i dhënë fund ferrit
Shtetet e Bashkuara po intensifikojnë përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund “ferrit” në Siri, edhe duke i dhënë mbështetje rebelëve të moderuar.

Vjenë, Irani i bashkohet tryezës së bisedimeve për krizën siriane Vjenë, Irani i bashkohet tryezës së bisedimeve për krizën siriane
Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif do të marrë pjesë në bisedimet shumëpalëshe, që organizohen këtë javë në Vjenë të Austrisë, me qëllim gjetjen e një zgjidhjeje mbi konfliktin e përgjakshëm sirian.

Rusia: Rebelët sirianë, disa herë në Moskë; FSA: Mos na bombardoni Rusia: Rebelët sirianë, disa herë në Moskë; FSA: Mos na bombardoni
Një zyrtar i Ministrisë së Jashtme ruse bëri të ditur gjatë së hënës se delegacione të Ushtrisë së Lirë Siriane (FSA) të mbështetur nga Perëndimi kanë vizituar disa herë Moskën, teksa kjo e fundit ka përshkallëzuar përpjekjet për të zgjidhur krizën në Siri. Lajmi raportohet nga agjencitë ruse të lajmeve.