Siri, mbi 80 të vdekur e rreth 200 të plagosur nga sulmet ajrore
Të paktën 80 persona janë vrarë nga sulmet ajrore të forcave qeveritare në një treg në qytetin Douma, pranë Damaskut.

OKB, Këshilli i Sigurimit miraton rezolutën: Të identifikohen përgjegjësit e armëve kimike në Siri OKB, Këshilli i Sigurimit miraton rezolutën: Të identifikohen përgjegjësit e armëve kimike në Siri
Këshilli i Sigurisë në Kombet e Bashkuara u ka kërkuar formalisht shefit të OKB-së, Ban Ki-moon, si dhe kreut të Organizatës për Parandalimin e Armëve Kimike, OPCW, të përgatisin një plan dhe të nisin hetimet për të identifikuar personat që fshihen pas sulmeve me armë kimike në luftën civile të Sirisë.

Siri, kritikohet plani amerikan kundër ISIS Siri, kritikohet plani amerikan kundër ISIS
Plani amerikan për të ndërtuar një forcë të moderuar për të luftuar ekstremistët e ISIS në Siri, është kritikuar nga njëri prej rebelëve i përfshirë në këtë program.

SHBA-të do të mbrojnë nga ajri rebelët sirianë, qoftë edhe nga Assadi SHBA-të do të mbrojnë nga ajri rebelët sirianë, qoftë edhe nga Assadi
Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të lejojnë sulmet ajrore, në mbrojtje të rebelëve sirianë të trajnuar nga ushtria amerikane përballë rreziqeve të agresorëve armiq, edhe nëse një i tillë do të mund të vijë nga forcat besnike të Presidentit sirian Bashar al-Assad. Lajmi është konfirmuar nga zyrtarë amerikanë që prej së dielës.

Siri, avioni ushtarak bombardon e më pas rrëzohet. 27 viktima mes civilëve Siri, avioni ushtarak bombardon e më pas rrëzohet. 27 viktima mes civilëve
Të paktën 27 viktima dhe dhjetëra të tjerë të plagosur janë shkaktuar pas rrëzimit të një avioni ushtarak sirian në një treg të mbipopulluar në qytetin veriperëndimor të Arihas, gjatë së hënës.

Global Peace Index: Siria është vendi më i rrezikshëm në botë Global Peace Index: Siria është vendi më i rrezikshëm në botë
Siria është vendi me i rrezikshëm në botë. Ky është konkluzioni i "Global Peace Index", që e rendit vendin e luftërave dhe të organizatës terroriste, ISIS, të parin në klasifikimin e saj më të fundit.

Siri, mbi 4 milionë të zhvendosur për t’i shpëtuar konfliktit Siri, mbi 4 milionë të zhvendosur për t’i shpëtuar konfliktit
Katër milionë vetë, sipas OKB-së, janë larguar nga Siria për t’i shpëtuar konfliktit të përgjakshëm në vend, shifër kjo që llogaritet në një të gjashtën e të gjithë popullsisë.

Belgjika strehon 250 të krishterë sirianë Belgjika strehon 250 të krishterë sirianë
Qeveria belge ka njoftuar se do të strehojë rreth 250 refugjatë të krishterë nga Siria. Ata kanë qenë banues në Aleppo, qytetin e dytë më të madh sirian, i cili vazhdon të jetë fushëbetejë mes forcave qeveritare, rebelëve dhe militantëve xhihadistë.

Siri, humbin jetën 25 anëtarë të Al-Nusras Siri, humbin jetën 25 anëtarë të Al-Nusras
Së paku 25 anëtarë të Al-Nusras, përfshirë edhe liderin e tyre, kanë humbur jetën gjatë një shpërthimi në një xhami në provincën veri-perëndimore të Sirisë, Idlib.

Siri, rebelët tentojnë të marrin kontrollin në Aleppo Siri, rebelët tentojnë të marrin kontrollin në Aleppo
Rebelët sirianë, të udhëhequr nga grupet ekstremiste islamiste, kanë ndërmarrë një sulm masiv, përmes të cilit synojnë të marrin kontrollin e plotë të qytetit verior Aleppo.

Siri, al-Nusra merr nën kontroll qytetin Ariha në provincën e Idlib-it Siri, al-Nusra merr nën kontroll qytetin Ariha në provincën e Idlib-it
Një koalicion islamik, pjesë e të cilit është edhe al-Nusra, dega e Al Kaedës në Siri, ka marrë nën kontroll një nga fortesat e fundit qeveritare në provincën perëndimore të Idlib-it.

Siri, mbi 300 rebelë të vrarë nga sulmet ajrore të ushtrisë Siri, mbi 300 rebelë të vrarë nga sulmet ajrore të ushtrisë
Të paktën 300 rebelë janë vrarë nga sulmet ajrore të forcave qeveritare siriane, në operacionin për të liruar ushtarët që po mbaheshin të rrethuar në Idlib.

Vendet e pasura arabe refuzojnë refugjatët sirianë
Vendet e pasura arabe refuzojnë refugjatët sirianë
Portat e vendeve arabe nuk janë hapur edhe aq lehtë për sirianët që i largohen luftës së përgjakshme civile në vend. Ngurrimi për të pranuar të ardhurit është i madh, por jo për të gjithë. Refugjatët e pasur thuhet të jenë të mirëpritur.

Amnesty International: Civilët sirianë, pre e mizorive
Amnesty International: Civilët sirianë, pre e mizorive
Civilët në qytetin e dytë më të madh të Sirisë, Alepo, po përjetojnë mizori të paimagjinueshme, - ka denoncuar Amnesty International.

Videoja e sulmit me gaz klorin në Siri përlot Këshillin e Sigurimit të OKB-së
Videoja e sulmit me gaz klorin në Siri përlot Këshillin e Sigurimit të OKB-së
Pamjet filmike të viktimave të një sulmi me gaz klorin në Siri, i kanë përlotur anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Videoja e shfaqur atyre tregon përpjekjet e pasuksesshme të mjekëve për të risjellë në jetë tre fëmijë, të gjithë nën 4 vjeç.

Vogëlushja siriane ‘dorëzohet’ përpara aparatit fotografik
Vogëlushja siriane ‘dorëzohet’ përpara aparatit fotografik
Lufta civile e stërzgjatur në Siri ka shkaktuar mijëra të vdekur dhe zhvendosur miliona të tjerë, një pjesë e madhe e të cilëve janë fëmijë.

Kampi i refugjatëve në Damask, ‘situata më dëshpëruese se kurrë’
Kampi i refugjatëve në Damask, ‘situata më dëshpëruese se kurrë’
Situata në kampin palestinez të Yarmouk-ut në Damask është tejet shqetësuese. Një zyrtar i OKB-së tha se “18.000 mijë refugjatë jetojnë atje në kushte çnjerëzore”.

Helikopteri i forcave të Assad rrëzohet në zonën e mbajtur nga rebelët
Helikopteri i forcave të Assad rrëzohet në zonën e mbajtur nga rebelët
Një helikopter i Qeverisë siriane u rrëzua në një zonë të kontrolluar nga rebelët në veriperëndim të vendit. Lajmi është bërë i ditur nga Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Amnesty International: Në Siri, krime lufte nga kundërshtarët e ISIS
Amnesty International: Në Siri, krime lufte nga kundërshtarët e ISIS
Raporti i fundit i “Amnesty International” flet për krime lufte në Siri, vetëm se këtë herë akuzat nuk rëndojnë mbi ISIS, por mbi forcat ushtarake të përfshira në betejën kundër grupit të dhunshëm xhihadist.

Siria, Assad në pritje të kontakteve nga SHBA
Siria, Assad në pritje të kontakteve nga SHBA
Presidenti i Sirisë, Bashar al Assad pret “veprime” nga Shtetet e Bashkuara pasi sekretari i Shtetit John Kerry deklaroi se në negociatat për t’i dhënë fund konfliktit sirian duhet të përfshihet edhe ai.