Maqedoni, ambasadori i SHBA-ve takohet me Menduh Thaçin
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni, Jess L. Baily, ka pritur këtë të premte në ambientet e ambasadës në Shkup, kreun e Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi.

Emigrantët, BE i jep 3 muaj kohë Greqisë, në të kundërt… Emigrantët, BE i jep 3 muaj kohë Greqisë, në të kundërt…
Greqia ka 3 muaj kohë që të përforcojë kontrollet e kufijve të saj për të zbutu fluksin e emigrantëve që përdorin tokën helene si trampolinë për në vendet e tjera të Bashkimit Europian.

Fillon protesta masive e bujqve në Athinë, tension me policinë Fillon protesta masive e bujqve në Athinë, tension me policinë
Ka filluar me tension protesta e bujqve grekë në Athinë kundër reformës së pensioneve. Qindra bujq të mbërritur nga gjithë vendi rrethuan që në orët e para të mëngjesit Ministrinë e Bujqësisë. Bujqit tentuan të hyjnë brenda godinës, por nuk u lejuan prej forcave të shumta të policisë që ndodhen në zonë.

Greqi, Parlamenti miratoi pr.ligjin për licencat kombëtare televizive Greqi, Parlamenti miratoi pr.ligjin për licencat kombëtare televizive
Pas debateve shumë të ashpra mes deputetëve të shumicës dhe atyre të opozitës, parlamenti grek ka aprovuar me 154 vota pro, 102 kundër dhe 14 abstenime projektligjin e qeverisë që parashikon zhvillimin e një tenderi publik për dhënien e 4 licencave kombëtare për kanale televizive që do të transmetojnë në High Definition.

Athina përshëndet vendimin e NATO-s për patrullimin në Egje Athina përshëndet vendimin e NATO-s për patrullimin në Egje
Athina zyrtare ka pritur me kënaqësi vendimin e Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO) për të dërguar menjëherë forca detare në Egje, për të ndihmuar në ndalimin e aktivitetit të trafikantëve të refugjatëve nga Turqia për në Greqi, si dhe mbikëqyrjes së rrugëve detare të paligjshme, që përdorin këto rrjete.

Beograd, paditet aktivistja serbe. Organizoi një tubim për masakrën e Srebrenicës Beograd, paditet aktivistja serbe. Organizoi një tubim për masakrën e Srebrenicës
Një vit më parë, në një nga sheshet e Beogradit bëhej homazh për mbi 8 mijë myslimanë të vrarë në Bosnje. Aktivistët e rinj për të drejtat e njeriut dhe qytetarët e thjeshtë donin të grumbullonin 7.000 vetë, të cilët të shtriheshin përpara Kuvendit të Serbisë, në mënyrë që të kujtonin viktimat.

“Kumanova”, familjarët e të akuzuarve kërkojnë ndihmë financiare “Kumanova”, familjarët e të akuzuarve kërkojnë ndihmë financiare
Familjarët e të akuzuarve për rastin e “Kumanovës” kërkojnë ndihmë për të mbuluar shpenzimet financiare për avokatët e të burgosurve. Ata kanë hapur një fond dhe kanë ftuar të gjithë shqiptarët, të ndihmojnë ish-ushtarët e UÇK-së që u arrestuan në “Lagjen e Trimave”.

“Kumanova”, njëri prej të akuzuarve: 4 pjesëtarë janë ekzekutuar pas dorëzimit “Kumanova”, njëri prej të akuzuarve: 4 pjesëtarë janë ekzekutuar pas dorëzimit
Katër pjesëtarë të grupit të “Kumanovës”, konkretisht Mirsad Ndrecaj, Beg Rizaj, Valon Kabashi dhe Samid Kastrioti, janë ekzekutuar nga policia maqedonase pasi janë dorëzuar.

Greqi, rrëzohet helikopteri ushtarak; 3 viktima Greqi, rrëzohet helikopteri ushtarak; 3 viktima
Tre oficerë të marinës ushtarake greke kanë humbur jetën pas rrëzimit të një helikopteri të ushtrisë pranë ishullit Lero të Egjeut juglindor.

Emigrantët, Maqedonia u thotë jo kampeve: S’jemi parking Emigrantët, Maqedonia u thotë jo kampeve: S’jemi parking
Maqedonia nuk është e gatshme të ndërtojë kampe për strehimin e refugjatëve në periudhë të afatgjate. Ministri i Jashtëm maqedonas, Nikolla Popovski, tha se autoritetet vendore do të trajtojnë në mënyrë sa më njerëzore refugjatët, mirëpo siç u shpreh ai 'Maqedonia nuk mund të shndërrohet në vend parkimi për emigrantët nga Lindja e Mesme'.

“Kumanova”, mohohen akuzat. Avokati: Rast i montuar, do të zbulojmë emrat “Kumanova”, mohohen akuzat. Avokati: Rast i montuar, do të zbulojmë emrat
Në seancën gjyqësore për rastin e “Kumanovës”, të gjithë të akuzuarit kanë thënë se nuk ndihen fajtorë për veprat penale të “terrorizmit” dhe “pjesëmarrjes në organizatë terroriste”, me të cilat i ngarkon Prokuroria Publike në Shkup.

Maqedoni, nis gjyqi kundër grupit të “Kumanovës”. Blindohet gjykata Maqedoni, nis gjyqi kundër grupit të “Kumanovës”. Blindohet gjykata
Forca të shumta të policisë maqedonase kanë blinduar ndërtesën e Gjykatës Supreme, në Shkup, ku gjatë paradites së të martës ka filluar procesi gjyqësor kundër pjesëtarëve të grupit të “Kumanovës”.

Austria, më pak refugjatë. Vuçiç: Serbia nuk do ta mbyllë kufirin Austria, më pak refugjatë. Vuçiç: Serbia nuk do ta mbyllë kufirin
Shefi i diplomacisë austriake, Sebastian Kurz është duke bërë një tur në shtetet e Ballkanit Perëndimor, ku deri tani ka folur për integrimin e rajonit, por edhe për mundësinë e zvogëlimit të valës së refugjatëve drejt Europës.

Gardh në kufi, Maqedonia vendos 30 km tela me gjemba kundër refugjatëve Gardh në kufi, Maqedonia vendos 30 km tela me gjemba kundër refugjatëve
Maqedonia ka ndërtuar një tjetër gardh në kufirin e saj me Greqinë për të ndalur fluksin e refugjatëve që depërtojnë në vend.

Maqedoni, Avokati i Popullit paralajmëron policinë: Mos keqtrajtoni grupin e “Kumanovës” Maqedoni, Avokati i Popullit paralajmëron policinë: Mos keqtrajtoni grupin e “Kumanovës”
Avokati i Popullit në Maqedoni, Ixhet Mehmeti kërkoi nga pjesëtarët e policisë, që të martën t’i shoqërojnë në mënyrë profesionale anëtarët e grupit të “Kumanovës”, nga burgu për në gjykatë, dhe të mos ushtrojnë dhunë ndaj të arrestuarve, siç kanë bërë gjatë shoqërimit të tyre dy muaj më parë.

Greqi, Bursa e Athinës kap nivelet e viteve ’90 Greqi, Bursa e Athinës kap nivelet e viteve ’90
Bursa greke ka rënë në një prej niveleve më të ulëta të 26 viteve të fundit, indeksi i së cilës ka shkuar në 464,23 pikë. Hera e fundit, kur treguesi kryesor ka regjistruar shifrat më negative, ka qenë më 2 janar 1990, kur vendi kishte monedhë kombëtare dhrahminë.

Refugjatët, BE dërgon ushtri në kufirin greko-maqedonas Refugjatët, BE dërgon ushtri në kufirin greko-maqedonas
Në një përpjekje për të frenuar fluksin e pandalshëm të refugjatëve drejt Europës, BE po planifikon dërgimin e një force ushtarake në kufijtë greko-maqedonas.

Athinë, policia përleshet me anarkistët; sulm zyrave të PASOK Athinë, policia përleshet me anarkistët; sulm zyrave të PASOK
Përleshje të dhunshme mes policisë dhe anarkistëve janë verifikuar pasditen e vonë të kësaj të shtune në Athinë.

Greqi, digjet autobusi i linjës Volos-Tiranë Greqi, digjet autobusi i linjës Volos-Tiranë
Autobusi i një kompanie greke, i linjës Volos-Tiranë, është djegur tërësisht këtë të shtunë. Mjeti është përfshirë nga zjarri në vendin e quajtur Sarandaporu, në aksin Kozanë-Larisa.

Athinë, takim trepalësh Gjermani-Francë-Greqi për refugjatët Athinë, takim trepalësh Gjermani-Francë-Greqi për refugjatët
Ministrat e Brendshëm të Francës dhe Gjermanisë, që kanë vizituar Greqinë, i kanë kërkuar Athinës të përfundojë sa më shpejt ngritjen e pikave të hyrjes, regjistrimit dhe identifikimit të emigrantëve në ishujt grekë, të ashtuquajturat hotspots.

Greqi, edhe policia në protestë; mbi 3.000 kundër reformës së pensioneve Greqi, edhe policia në protestë; mbi 3.000 kundër reformës së pensioneve
Rreth 3 mijë policë protestuan në Athinë kundër reformës së pensioneve, e anunçuar prej qeverisë Tsipras. Kreu i Sindikatës së policisë dhe forcave të sigurisë, Thanasi Papacibas shprehu kundërshtinë e tij për reformën.

Emigracioni, 25 policë sllovakë “zbarkojnë” në kufirin greko-maqedonas Emigracioni, 25 policë sllovakë “zbarkojnë” në kufirin greko-maqedonas
Me kërkesë të autoriteteve të Shkupit, 25 pjesëtarë të policisë sllovake kanë arritur këtë të premte në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë. Menjëherë pas njohjes me terrenin dhe me situatën aktuale me emigrantët, ata kanë filluar nga puna.

Maqedoni, opozita: Gruevski, 20 milionë euro mediave pro-qeveritare Maqedoni, opozita: Gruevski, 20 milionë euro mediave pro-qeveritare
Qeveria e Shkupit nën drejtimin e Nikolla Gruevskit ka shpenzuar të paktën 20 milionë euro brenda tre viteve për propagandë në mediat pro-qeveritare.

Protesta, traktorët “pushtojnë” Selanikun. Sofja kritikon Athinën për doganat Protesta, traktorët “pushtojnë” Selanikun. Sofja kritikon Athinën për doganat
Për herë të dytë brenda 4 ditëve të fundit, mbi 150 traktorë kanë hyrë në qendër të Selanikut, duke bllokuar për orë të tëra disa prej rrugëve kryesore të qytetit dhe duke shkaktuar një kaos të vërtetë në qarkullimin e automjeteve.

Maqedoni, VMRO-DPMNE e kundërshton projekt-ligjin për media të LSDM-së Maqedoni, VMRO-DPMNE e kundërshton projekt-ligjin për media të LSDM-së
Në takimin e së enjtes në mbrëmje, VMRO-DPMNE nuk e ka pranuar projektligjin e LSDM-së për media, duke e vlerësuar atë si antikushtetues dhe në kundërshtim me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Maqedoni, të rinjtë e arsimuar gjithnjë e më larg vendit Maqedoni, të rinjtë e arsimuar gjithnjë e më larg vendit
Mungesa e perspektivës në vend po e shton gjithnjë e më shumë numrin e të rinjve, që largohen nga Maqedonia sapo përfundojnë shkollimin e lartë.

Protesta masive në Athinë e Selanik. Degjenerojnë në akte dhune Protesta masive në Athinë e Selanik. Degjenerojnë në akte dhune
Mijëra grekë kanë dalë nëpër rrugët e Athinës paraditen e së enjtes, në një grevë 24-orëshe të paralajmëruar prej Konfederatës së Sindikatave, për të protestuar ndaj reformës së pensioneve dhe masave drastike, që ka marrë qeveria “Tsipras” në përmbushje të kërkesave të huadhënësve.

Universiteti i Sigurisë në Shkup, përjashtohen shqiptarët Universiteti i Sigurisë në Shkup, përjashtohen shqiptarët
Projektligji i Ministrisë së Arsimit për themelimin e Universitetit për Mbrojte dhe Siguri “Damjan Gruev” në Shkup ka nxitur reagime të ashpra në Kuvend.

Grevë e përgjithshme 24-orëshe në Greqi Grevë e përgjithshme 24-orëshe në Greqi
Për të tretën herë brenda tre muajve të fundit, Greqia paralizohet nga një grevë e re e përgjitshme 24-orëshe, që konsiderohet si greva më e madhe kundër qeverisë së majtë të kryeministrit Tsipras që kur ai ka ardhur në pushtet në janar të vitit të kaluar.

Presioni i BE-së, Athina intensifikon punën për refugjatët Presioni i BE-së, Athina intensifikon punën për refugjatët
Pas zotimit të kryeministrit grek Aleksis Tsipras, edhe ministri i Mbrojtjes, Panos Kamenos ka deklaruar se Athina zotohet për të përshpejtuar regjistrimin dhe identifikimin e refugjatëve duke përfunduar krijimin e pesë pikave të hyrjes së tyre në ishujt Samos, Lesbo, Kios, Kos dhe Leros pranë bregdetit turk, si dhe të dy kampeve të pritjes për disa mijëra emigrantë në Greqinë kontinentale.

Kriza e refugjatëve diskutohet në Shkup Kriza e refugjatëve diskutohet në Shkup
Vendet e Ballkanit Perëndimor në mënyrë urgjente pritet të standardizojnë procedurat e regjistrimit të refugjatëve dhe të unifikojnë kriteret për kalimin e tyre nëpër “korridorin ballkanik”.

Maqedoni, autobusi del nga rruga, 26 të plagosur Maqedoni, autobusi del nga rruga, 26 të plagosur
26 udhëtarë janë plagosur, nga të cilët 5 kanë marrë lëndime të rënda, në aksidentin rrugor që ka ndodhur të martën mbrëma në magjistralen Kumanovë-Kriva Pallank, kur një autobus ka dalë nga rruga.

Greqi, fermerët bllokojnë doganat. Paralizohet edhe Kapshtica Greqi, fermerët bllokojnë doganat. Paralizohet edhe Kapshtica
Duke i dhënë një afat pesëditor qeverisë të anulojë projektligjet e pensioneve dhe të tatimtaksave, fermerët grekë kanë përshkallëzuar protestat e tyre dhe kanë mbyllur prej mëngjesit të së mërkurës e për 12 orë me traktorë doganat në Greqinë e Veriut, në kufijtë me Turqinë dhe Bullgarinë, ndërsa në kufirin shqiptar, dogana e Kapshticës vazhdon përsëri të bllokohet dy orë në mesditë dhe dy orë pasdite.

Grevë 24-orëshe e gazetarëve grekë Grevë 24-orëshe e gazetarëve grekë
Për herë të dytë brenda një jave sindikatat e gazetarëve në Greqi kanë shpallur një grevë të përgjithshme 24-orëshe.

Maqedoni, Zaev: VMRO dhe BDI nuk dëshirojnë zgjedhje demokratike Maqedoni, Zaev: VMRO dhe BDI nuk dëshirojnë zgjedhje demokratike
Kryetari i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev deklaroi se, nuk sheh gatishmëri te dy partnerët e koalicionit qeveritar në Shkup, VMRO-DPMNE dhe BDI, për organizimin e zgjedhjeve demokratike.

Grevat bllokojnë 5 mijë refugjatë në kufirin greko-maqedonas Grevat bllokojnë 5 mijë refugjatë në kufirin greko-maqedonas
Në kushte tepër të vështira, kur edhe temperaturat që mbizotërojnë në zonë janë të ulëta, mbi 5.000 refugjatë, midis të cilëve qindra fëmijë të vegjël, janë mbledhur në kufirin greko-maqedonas pranë fshatit Eidomeni, në veri të Greqisë, pasi autoritetet e ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, përveç se hapin dhe mbyllin vazhdimisht kufirin, lejojnë të kalojë vetëm një numër i vogël emigrantësh, të cilët deklarojnë në dokumentet e tyre si destinacion Gjermaninë ose Austrinë.

Maqedoni, edhe LSDM-ja pajtohet me metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore Maqedoni, edhe LSDM-ja pajtohet me metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore
Më në fund edhe partia më e madhe opozitare maqedonase, LSDM-ja, është pajtuar me metodologjinë e pastrimit të listave zgjedhore.

Mihael Roth: Maqedonia po e humb kredibilitetin ndërkombëtar Mihael Roth: Maqedonia po e humb kredibilitetin ndërkombëtar
Gjatë vizitës së tij në Maqedoni, sekretari shtetëror në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Mihael Roth ka mbajtur një ligjëratë përpara studentëve të Fakultetit Juridikut në Shkup.

“Nobelistët” që ndihmojnë refugjatët, propozimi grek për banorët e ishujve dhe vullnetarët “Nobelistët” që ndihmojnë refugjatët, propozimi grek për banorët e ishujve dhe vullnetarët
Akademia e Athinës, Fondacioni Grek i Kulturës, Komiteti Olimpik Grek dhe Konferenca e Rektorëve të universiteteve të Greqisë kanë propozuar për çmimin Nobel të Paqes tre figura emblematike të lëvizjes vullnetare në Egje, të cilat përfaqësojnë të gjithë banorët e ishujve grekë dhe vullnetarët e huaj që kanë ndihmuar dhe ndihmojnë qindra mijëra refugjatë të persekutuar.

Dështimi i Kosovës në KiE, Menduh Thaçi: Shqiptarëve iu mungon koordinimi Dështimi i Kosovës në KiE, Menduh Thaçi: Shqiptarëve iu mungon koordinimi
Kryetari i PDSH-së opozitare, Menduh Thaçi vlerëson se, miratimi i rezolutës për Kosovën së bashku me amendamentet e Serbisë në Këshillin e Europës ka ndodhur për shkak të mungesës së koordinimit të mirëfilltë mes politikës shqiptare në rajon.

Athinë, rritet çmimi i biletës së transportit urban; reagon sindikata Athinë, rritet çmimi i biletës së transportit urban; reagon sindikata
Që prej 1 shkurtit, edhe në Athinë është rritur çmimi i biletës së linjave urbane. Lajmi bëhet publik prej Ministrisë së Transporteve, e cila ka vendosur që tarifat e reja të hyjnë në fuqi menjëherë, për të shpëtuar kompaninë shtetërore të linjave urbane “Oasa” prej falimentimit.

Maqedoni, Prokurorja Speciale do të shpjegojë arsyet për largimin e dy prokuroreve Maqedoni, Prokurorja Speciale do të shpjegojë arsyet për largimin e dy prokuroreve
Kryetari i Këshillit për prokurorë publik, Petar Anevski, javën e kaluar pati deklaruar se pranë Këshillit që ai drejton është formuar komision 3-anëtarësh që do të merret me zbardhjen e arsyeve pse Prokurorja Speciale, Katica Janeva përjashtoi nga ekipi i saj dy prokurore.

Greqia aktivizon ushtrinë për refugjatët Greqia aktivizon ushtrinë për refugjatët
Pas paralajmërimeve nga Brukseli për të bërë më shumë në kontrollin e fluksit të emigrantëve dhe disa kërcënimeve nga disa shtete anëtare të BE-së për izolimin nga zona Schengen, qeveria greke kalon në veprime konkrete. Pas një mbledhjeje urgjente të kabinetit, ajo ka vendosur që për çështjen e refugjatëve të aktivizojë edhe ushtrinë.

Reagon Ermira Mehmeti: Ja e vërteta e ikjes sime nga mbledhja e KiE-së Reagon Ermira Mehmeti: Ja e vërteta e ikjes sime nga mbledhja e KiE-së
Deputetja shqiptare nga Maqedonia, Ermira Mehmeti, e cila është vënë përballë akuzave për shkak të mungesës së saj në mbledhjen e Asamblesë së Këshillit të Europës, ku u votua rezoluta për Kosovën së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia, ka reaguar përmes llogarisë së saj në “Facebook”.

Athinë, mitingje të ekstremistëve në 20-vjetorin e incidentit ushtarak me Turqinë Athinë, mitingje të ekstremistëve në 20-vjetorin e incidentit ushtarak me Turqinë
Me gjithë urdhrin e qeverisë për ndalimin e protestave, mbrëmjen e së shtunës, mbi 2.500 përkrahës të partisë “Agimi i Artë”, i ekstremit të djathtë, janë mbledhur jashtë zyrave qendrore të partisë së tyre për të përkujtuar 20-vjetorin e një incidenti ushtarak midis Greqisë dhe Turqisë.

Greqi, ndalohen dy xhihadistë; në alarm autoritetet Greqi, ndalohen dy xhihadistë; në alarm autoritetet
Autoritetet greke kanë arrestuar dy të dyshuar si anëtarë të shtetit ISIS-it. Lajmi bëhet publik nga media lokale, të cilat njoftojnë për ndalimin e dy të dyshuarve në stacionin e autobusëve në qytetin kufitar me Turqinë, Aleksandrupoli.

BDI: Shtyrja e zgjedhjeve tensionon situatën BDI: Shtyrja e zgjedhjeve tensionon situatën
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti kundërshton shtyrjen e datës së zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni, pasi sipas tij, një gjë e tillë dëmton procesin e anëtarësimit të vendit në NATO dhe bisedimet për zgjidhjen e çështjes së emrit.

Kosova dështoi për një votë, Mehmeti nuk votoi se i ikte avioni Kosova dështoi për një votë, Mehmeti nuk votoi se i ikte avioni
Deputetja shqiptare nga Maqedonia, Ermira Mehmeti, ende nuk është prononcuar për mediat për mungesën e saj në mbledhjen e Asamblesë së Këshillit të Europës, ku u votua rezoluta për Kosovën së bashku me katër amendime të propozuara nga Serbia.

Greqi, ndalohen grumbullimet dhe protestat në Athinë Greqi, ndalohen grumbullimet dhe protestat në Athinë
Policia greke ka vendosur të ndaloje të gjitha grumbullimet dhe protestat e planifikuara për 24 orët e ardhshme në kryeqytetin e vendit, Athinë.

Athinë, anarkistët sulmojnë shtëpinë e ministrit Athinë, anarkistët sulmojnë shtëpinë e ministrit
Anarkistët grekë kanë sulmuar me bomba molotov banesën e ministrit të Shtetit në qeverinë Tsipras, Alekos Flamburaris.

“Kumanova”, në shkurt paraqiten dëshmitë e para nga Prokuroria “Kumanova”, në shkurt paraqiten dëshmitë e para nga Prokuroria
Prokuroria Publike në Shkup do të nisë muajin e ardhshëm me prezantimin e dëshmive që zotëron, kundër pjesëtarëve të grupit të “Kumanovës”, të cilët i akuzon për organizimin e sulmeve terroriste në Maqedoni.

Një refugjat do të mbajë pishtarin olimpik në Athinë Një refugjat do të mbajë pishtarin olimpik në Athinë
Duke dashur që përmes një iniciative simbolike të sensibilizojë opinionin botëror, pas një vizite në kampin e refugjatëve në Eleona të Athinës, kreu i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka deklaruar se flaka për Lojërat Olimpike 2016 në Rio de Zhaneiro do të kalojë nëpër një kamp refugjatësh në Athinë dhe mbajtësi i pishtarit të saj do të jetë pikërisht një prej tyre.

Maqedoni, protesta kundër mbajtjes së zgjedhjeve më 24 prill Maqedoni, protesta kundër mbajtjes së zgjedhjeve më 24 prill
Maqedonia do të përfshihet në protesta masive nëse nuk shtyhen zgjedhjet e parakohshme, që janë caktuar të mbahen më 24 prill. Këtë paralajmërim e kanë bërë të enjten, para zyrës së Bashkimit Europian në Shkup, drejtuesit e 78 OJQ-ve, duke bërë thirrje që votimet të bojkotohen, nëse nuk ndryshon data e mbajtjes së tyre.

Zgjedhjet në Maqedoni, nis verifikimi i listave të votuesve. Opozita, sërish e pakënaqur Zgjedhjet në Maqedoni, nis verifikimi i listave të votuesve. Opozita, sërish e pakënaqur
Pas vendimit të partive të koalicionit qeverisës për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 24 prill, e sidomos mes shqetësimeve se opozita mund ta bojkotojë këtë proces, 3 ekipe të veçanta në Maqedoni, ku përfshihen edhe ekspertë të IT-së, do të verifikojnë imtësisht të dhënat e zgjedhësve për të përcaktuar saktë kush është gjallë e kush është ende në vend, në mënyrë që të shihet nëse plotësojnë kushtet për të votuar.

Tjetër tragjedi në Egje, rikuperohen trupat e 24 viktimave; 10 fëmijë Tjetër tragjedi në Egje, rikuperohen trupat e 24 viktimave; 10 fëmijë
Trupat e pajetë të të paktën 24 refugjatëve janë rikuperuar, mes të cilëve edhe 10 fëmijë (5 vajza e 5 djem), ndërsa 11 të tjerë rezultojnë të zhdukur në ujërat përreth ishullit grek të Samosit këtë të enjte, pasi varka e tyre është përmbysur gjatë orëve të natës, siç bëjnë të ditur Rojet Bregdetare të shtetit helen.

Greqi, reagime të ashpra për shfaqjen teatrale bazuar në librin e terroristit Sava Ksiros Greqi, reagime të ashpra për shfaqjen teatrale bazuar në librin e terroristit Sava Ksiros
Një shfaqje teatrale e bazuar në librin e terroristit dhe ekzekutorit të organizatës 17 Nëntori, Savas Ksiros, ka krijuar reagime të ashpra në Athinë.

Maqedoni, VMRO dhe LSDM përplasen për Prokurorinë Speciale Maqedoni, VMRO dhe LSDM përplasen për Prokurorinë Speciale
Partia më e madhe maqedonase, VMRO-DPMNE është e pakënaqur nga puna e deritanishme e Prokurorisë Speciale. Ky institucion, që duhet të hetojë skandalin e përgjimeve, sipas partisë së Nikolla Gruevskit funksionon në mënyrë jotransparente.

BE paralajmëron Greqinë mbi kontrollin e kufijve BE paralajmëron Greqinë mbi kontrollin e kufijve
Ekzekutivi i BE-së e akuzon Greqinë se ka neglizhuar seriozisht detyrimet kufitare të zonës së lëvizjes së lirë të “Schengen”-it dhe se mund të bëhet subjekt verifikimi të kufijve nga anëtarë të tjerë të bllokut, nëse dështon t’i zgjidhë problemet brenda harkut kohor të 3 muajve.

Egje, tragjedia e fundit u merr jetën 7 emigrantëve; dy prej tyre fëmijë Egje, tragjedia e fundit u merr jetën 7 emigrantëve; dy prej tyre fëmijë
Shtatë refugjatë, midis tyre dy fëmijë të vegjël, kanë humbur jetën në një tragjedi të re në ujërat detare të Egjeut, që ka ndodhur vetëm 4 km larg kepit Amoglosa në veri të ishullit Kos, ndërsa në zonë mbizotëronin erëra të fuqishme.

Dueli i parë parlamentar Tsipras-Mitsotakis Dueli i parë parlamentar Tsipras-Mitsotakis
Dueli i parë parlamentar midis kryeministrit grek Aleksis Tsipras dhe liderit të ri të Demokracisë së Re, Kiriakos Mitsotakis, ka qenë tepër i ashpër. Në epiqendër të tij ka qenë reforma e pensioneve, që ka shkaktuar protesta gjatë ditëve të fundit nga shumë grupe shoqërore dhe kryesisht nga fermerët që vazhdojnë të bllokojnë për disa orë rrugët kryesore të vendit.

Athina, kundër izolimit nga “Schengen”: S’bëhemi kamp internimi Athina, kundër izolimit nga “Schengen”: S’bëhemi kamp internimi
Athina zyrtare, që ka përgënjeshtruar zërat se në Amsterdam, në takimin e ministrave të Brendshëm dhe atyre të Drejtësisë të BE-së, është shtruar zyrtarisht për diskutim izolimi i Greqisë nga zona “Schengen”, ka reaguar nga ana tjetër për deklaratën e ministrit të Brendshëm belg për krijimin e një kampi për 300 mijë refugjatë në kryeqytetin grek, ose në ishujt e Greqisë.

Bosnjë, arrestimi i Radonçiç do të shkaktojë “tërmet” Bosnjë, arrestimi i Radonçiç do të shkaktojë “tërmet”
Për ekspertët, arrestimi i Fahrudin Radonçiçit, themelues i një partie të koalicionit qeverisës, e njëkohësisht edhe i gazetës “Dnevni avaz”, do të shkaktojë “lëkundje tërmeti” në Bosnjë-Hercegovinë.

Maqedoni, Janeva duhet të japë llogari përpara Këshillit të Prokurorëve Maqedoni, Janeva duhet të japë llogari përpara Këshillit të Prokurorëve
Prokurorja speciale, Katica Janeva duhet të japë sqarime para Këshillit të Prokurorëve Publikë në Maqedoni, për procedurën e ndjekur gjatë pranim-dorëzimit të bisedave të përgjuara telefonike nga kreu i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, më 30 dhjetor të vitit të kaluar.

Maqedoni, kërcënohet me jetë kreu i Strugës, Zijadin Sela Maqedoni, kërcënohet me jetë kreu i Strugës, Zijadin Sela
Kryetari i Komunës së Strugës, Zijadin Sela akuzoi Ministrinë e Punëve të Brendshme, për mosmarrjen e asnjë veprimi lidhur me kërcënimet me jetë, që ai ka marrë vazhdimisht që nga prilli i vitit të kaluar.

Një vit më pas, Syriza ka shitur “shpirtin” për “pushtetin” Një vit më pas, Syriza ka shitur “shpirtin” për “pushtetin”
“Qiriu i tortës së përvjetorit të parë të pushtetit të partisë ‘Syriza’ në Greqi ngjan me dinamitin”, është titulli kuptimplotë i gazetës “Liberation”, që përshkruan me një fjali të vetme gjendjen në të cilën ndodhet Greqia, një vit pas ardhjes në pushtet të radikalëve të majtë. Kemi ende beteja për të luftuar, ka deklaruar kryeministri Tsipras në fjalimin e mbajtur me këtë rast.

Maqedoni, gati themelimi i dy universiteteve të reja në Shkup Maqedoni, gati themelimi i dy universiteteve të reja në Shkup
Brenda një muaji, qeveria e Maqedonisë ka dhënë “dritën jeshile” për themelimin e dy universiteteve në Shkup.

BE-ja, kërkesë që Frontex-i të angazhohet në Maqedoni BE-ja, kërkesë që Frontex-i të angazhohet në Maqedoni
Gazeta gjermane "Bild am Zontag" shkruan se Bashkimi Evropian do të kërkojë nga Agjencia Evropiane Kufitare (Frontex) që ajo të hapë zyrë në Maqedoni, në mënyrë që ta ndihmojë vendin gjatë kontrollit të kufirit jugor me Greqinë.

Maqedoni, Vanhaute: Nuk i komentoj deklaratat e Gruevskit Maqedoni, Vanhaute: Nuk i komentoj deklaratat e Gruevskit
Misioni i BE-së në Shkup, nëpërmjet profilit në rrjetin social "Twitter", u ka bërë thirrje partive politike të respektojnë Marrëveshjen e Përzhinos për daljen e Maqedonisë nga kriza politike si dhe punën e Prokurores Speciale, Katica Janeva.

Maqedoni, Gruevski: Më 24 prill ne do rikthehemi Maqedoni, Gruevski: Më 24 prill ne do rikthehemi
Ish-kryeministri i Maqedonisë dhe kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski ka thënë se 24 prilli do jetë dita kur populli do ta rikthejë atë në pushtet dhe do të largojë nga pushteti funksionarët të cilët, sipas tij, janë sjellë me forcë në pushtet.

Refugjatët, efekti “domino”: Ballkani, si vendet e BE-së Refugjatët, efekti “domino”: Ballkani, si vendet e BE-së
Fundi i kulturës së mirëseardhjes në Gjermani e Austri do të ketë ndikim dhe në vendet ballkanike, të kthyera në rrugën që i çon refugjatët drejt shteteve të pasura veriore të Europës.

68-vjetori i lindjes së Arbën Xhaferit, Thaçi: Sheshet kryesore të mbajnë emrin e tij 68-vjetori i lindjes së Arbën Xhaferit, Thaçi: Sheshet kryesore të mbajnë emrin e tij
Partia shqiptare në opozitë e Maqedonisë, PDSH ka përkujtuar këtë të diel përvjetorin e 68 të lindjes së Arbën Xhaferit, ish-kreut të kësaj force politike. Kreu aktual i partisë, Menduh Thaçi ka vizituar dhe ka vendosur kurora me lule në varrin e kryetarit të ndjerë, duke përkujtuar kështu veprën e tij.

Maqedoni, PDSH pret fitore ndaj BDI në zgjedhjet e 24 prillit Maqedoni, PDSH pret fitore ndaj BDI në zgjedhjet e 24 prillit
Partia Demokratike Shqiptare pret që në zgjedhjet e parakohshme të 24 prillit të dalë fituese në bllokun politik shqiptar në Maqedoni.

Maqedoni, në fshatin Saraj të Shkupit vendoset shtatorja e Isa Boletinit Maqedoni, në fshatin Saraj të Shkupit vendoset shtatorja e Isa Boletinit
Të shtunën, në fshatin Saraj, në afërsi të Shkupit, është vendosur përmendorja e heroit shqiptar Isa Boletini.  

“Financial Times”: Plan për izolimin indirekt të Greqisë nga Schengen “Financial Times”: Plan për izolimin indirekt të Greqisë nga Schengen
BE-ja dhe Gjermania po hartojnë një plan sipas të cilit do të forcohen kontrollet kufitare midis Greqisë dhe Ish-Republikës Jugosllave të Maqedοnisë, plan që sipas mediave greke përjashton në mënyrë indirekte Greqinë nga zona e Schengenit.

Maqedoni, dyshime se përgjimet ilegale vazhdojnë Maqedoni, dyshime se përgjimet ilegale vazhdojnë
Deputeti maqedonas Pavle Trajanov nga Lidhja Demokratike, që është pjesë e koalicionit qeveritar, dyshon se agjencitë sekrete dhe sistemi i përgjimit ende keqpërdoren nga disa parti politike për të ndjekur kundërshtarët e tyre.

Dy tragjedi të reja detare me 43 të vdekur në Egje Dy tragjedi të reja detare me 43 të vdekur në Egje
Dy tragjedi të reja detare me viktima refugjatë nga Lindja e Mesme dhe Azia kanë ndodhur në orët e para të mëngjesit të së premtes në ujërat e Egjeut.

Protestat në Greqi, mbi 6000 traktorë bllokojnë akset kryesore të vendit Protestat në Greqi, mbi 6000 traktorë bllokojnë akset kryesore të vendit
Mbi 6000 traktorë janë nxjerrë pranë doganave dhe pikave nevralgjike të rrugëve nacionale nga fermerët grekë që kanë filluar protestën e tyre, ashtu siç kishin paralajmëruar pas dështimit të bisedimeve me ministrin grek të Bujqësisë në lidhje me reformën e re të pensioneve dhe sistemin e tatim-taksave.

LSDM: Braktisim qeverinë nëse s’shtyhet data e zgjedhjeve LSDM: Braktisim qeverinë nëse s’shtyhet data e zgjedhjeve
Ministrat dhe zëvendës ministrat e LSDM-së do të heqin dorë nga postet e tyre në qeverinë teknike nëse deri në ditën e shpërndarjes së Kuvendit, më 24 shkurt, nuk shtyhet data e zgjedhjeve.

Mot i ashpër Serbi, temperaturat deri në minus 30 gradë Mot i ashpër Serbi, temperaturat deri në minus 30 gradë
Në Serbi sot është regjistruar dita me temperaturat më të ulëta që nga fillimi i vitit.

Dorëzimi i “bombave”, merret në pyetje prokurorja speciale Dorëzimi i “bombave”, merret në pyetje prokurorja speciale
Këshilli i Prokurorëve Publikë në Maqedoni do të mbajë një seancë te posaçme ku do të diskutohet për profesionalizmin dhe procedurën e ndjekur nga prokurorja speciale, Katica Janeva, gjatë pranim-dorëzimit të bisedave të përgjuara telefonike nga lideri i opozitës, Zoran Zaev.

Maqedoni, ambasadori i BE-së: Ndihemi të kërcënuar Maqedoni, ambasadori i BE-së: Ndihemi të kërcënuar
Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Aivo Orav ka deklaruar se ndërmjetësit ndërkombëtarë në Maqedoni shpesh herë janë të detyruar të rrisin masat e sigurisë për shkak se ndihen të kërcënuar.

Komisioni Evropian kërkon nga Maqedonia që t’i kthehet rrugës euro-atlantike Komisioni Evropian kërkon nga Maqedonia që t’i kthehet rrugës euro-atlantike
Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e KE-së, Maja Koçijançiç i ka kujtuar partive politike maqedonase se zbatimi i Marrëveshjes së Përzhinos ka rëndësi të madhe për kthimin e Maqedonisë drejt rrugës euro-atlantike.

Greqi, vazhdojnë protestat kundër reformës së pensioneve Greqi, vazhdojnë protestat kundër reformës së pensioneve
Mijëra pensionistë grekë kanë mbushur rrugët e Athinës, duke ngritur zërin kundër planeve të qeverisë për reformën e pensioneve, të cilat në pesë vitet e fundit janë reduktuar 11 herë.

Maqedonia me qeveri të re, Dimitriev pason Gruevskin: Zgjedhjet e lira, objektivi ynë Maqedonia me qeveri të re, Dimitriev pason Gruevskin: Zgjedhjet e lira, objektivi ynë
Emil Dimitriev do të drejtojë qeverinë kalimtare në Maqedoni, e cila duhet të organizojë zgjedhjet e parakohshme të 24 prillit. Kuvendi i Maqedonisë, pak para mesnate, miratoi qeverinë e re me votat e 71 deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, kurse 6 deptuetë të PDSH-së dhe 3 të pavarur abstenuan.

Maqedoni, Dimitriev mandatohet kryeministër. Kuvendi shpërndahet më 24 shkurt Maqedoni, Dimitriev mandatohet kryeministër. Kuvendi shpërndahet më 24 shkurt
Menjëherë pas vendimit të partnerëve të koalicionit qeveritar, VMRO-DPMNE dhe BDI, për të mos lejuar shtyrjen e zgjedhjeve të 24 prillit, mbrëmjen e së hënës Parlamenti i Maqedonisë konstatoi dorëheqjen e kryeministrit Nikola Gruevski, 100 ditë para votimeve.

Maqedonia, Hahn thekson: E rëndësishme, që zgjedhjet të jenë me standarde Maqedonia, Hahn thekson: E rëndësishme, që zgjedhjet të jenë me standarde
Me t’u kthyer nga Maqedonia, Komisioneri Johannes Hahn tregoi se në tryezën me 4 forcat politike kryesore vendase, mes të cilave dhe dy partitë shqiptare, ishte përmendur mundësia për shtyrjen e datës së pajtuar për zgjedhjet e parakohshme, nga 24 prilli më 5 qershor.

Presidenti grek, në Berlin për “refugjatët, borxhin dhe kredinë e luftës” Presidenti grek, në Berlin për “refugjatët, borxhin dhe kredinë e luftës”
Në takimin me homologun e tij gjerman, Joachim Gauck, në kuadrin e një vizite zyrtare në Berlin, Presidenti grek Prokopis Pavlopoulos është përqëndruar te kriza e refugjatëve, shqetësim i të gjitha shteteve të BE-së, ndërkohë që ka theksuar se Greqia e sheh Gjermaninë si një vend mik dhe si një forcë që mund të kontribuojë në nje masë të madhe në mbarëvajtjen e Europës.

Maqedoni, Ahmeti: Zgjedhjet do të mbahen më 24 prill Maqedoni, Ahmeti: Zgjedhjet do të mbahen më 24 prill
Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni do të mbahen më 24 prill edhe përkundër paralajmërimeve të partisë maqedonase në opozitë, LSDM, se do t’i bojkotojë ato.

Pastrimi i listave, BDI dhe VMRO-DPMNE pajtohen me KSHZ-në Pastrimi i listave, BDI dhe VMRO-DPMNE pajtohen me KSHZ-në
Nëpërmjet një komunikatë për shtyp, partia shqiptare në Maqedoni, BDI ka njoftuar se e pranon metodologjinë e përgatitur nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor për pastrimin e listave zgjedhore.

Serbia në zgjedhje të parakohshme Serbia në zgjedhje të parakohshme
Serbia do të shkojë në zgjedhje të parakohshme vetëm një vit pas zgjedhjeve të fundit.

Thirrja e Ivanov për partitë: Jepini fund krizës politike Thirrja e Ivanov për partitë: Jepini fund krizës politike
Lidhur me situatën në Maqedoni më në fund ka folur edhe Presidenti Gjorge Ivanov, i cili përmes një komunikate, u ka bërë thirrje drejtuesve partiakë që t’i japin fund krizës politike në vend.

Dështimi i negociatave, komplikohet situata politike në Maqedoni Dështimi i negociatave, komplikohet situata politike në Maqedoni
Dështimi i negociatave për datën e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni ka komplikuar edhe më tepër situatën e vështirë politike në këtë vend, ku janë shkelur të gjitha afatet e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës politike.

Mitsotakis dhe ND kryesojnë që në sondazhin e parë Mitsotakis dhe ND kryesojnë që në sondazhin e parë
Sondazhi i parë i zhvilluar vetëm disa ditë pas zgjedhjes së liderit të ri të konservatorëve ,Kiriakos Mitsotakis duket se ka sjellë ndryshime në preferencat e grekëve që shohin se ende vendi nuk po bën hapat e para për daljen nga kriza ekonomike shumëvjeçare.

Maqedoni, mbi 12 orë bisedime. LSDM: Nuk marrim pjesë në zgjedhjet e prillit Maqedoni, mbi 12 orë bisedime. LSDM: Nuk marrim pjesë në zgjedhjet e prillit
Partia maqedonase LSDM nuk do të merr pjesë në zgjedhjet e 24 prillit, pasi vlerëson se në vend nuk janë përmbushur kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve demokratike.

Maqedoni, VMRO-DPMNE: Gruevski do rikandidojë për kryeministër Maqedoni, VMRO-DPMNE: Gruevski do rikandidojë për kryeministër
Koordinatori i grupit, parlamentari i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski ka konfirmuar për mediat se Komiteti Qendror i VMRO-DPMNE ka mbështetur vendimet e Nikolla Gruevskit në drejtim të mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të 24 prillit, si dhe vendimin që ai në zgjedhjet e ardhshme të jetë kandidat për kryeministër i VMRO-DPMNE-së, si dhe drejtues i fushatës zgjedhore.

Kapet në Turqi anija e Rojës Bregdetare greke Kapet në Turqi anija e Rojës Bregdetare greke
Një anije patrullimi e Rojës Bregdetare greke ka ngecur në cekëtinën e ujrave turke përballë ishullit të Samos gjatë orëve të natës.

Maqedoni, VMRO-DPMNE propozon sekretarin Emill Dimitrev për kryeministër Maqedoni, VMRO-DPMNE propozon sekretarin Emill Dimitrev për kryeministër
Sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Emill Dimitriev, është kandidati i kësaj partie për kryeministër në qeverinë kalimtare e cila duhet t’i organizojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni.

Greqi, protesta masive kundër reformës së pensioneve Greqi, protesta masive kundër reformës së pensioneve
Reforma e re e pensioneve, që po përgatit qeveria “Tsipras”, ka bërë që rrugët e Athinës të mbushen me mijëra avokatë, mjekë, inxhinierë dhe të vetëpunësuar në sektorët e shkencave, në të ashtuquajturën nga disa media greke edhe si “protesta masive e kostumeve dhe tajareve”, pasi është hera e parë që këto kategori profesionesh protestojnë në vitet e krizës greke.

Maqedoni, kryeministri Gruevski dorëhiqet të premten Maqedoni, kryeministri Gruevski dorëhiqet të premten
Kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski do të paraqesë gjatë së premtes te kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski, dorëheqjen nga posti aktual.

70 OJQ kërkojnë shtyrjen e zgjedhjeve në Maqedoni, Hahn kundër 70 OJQ kërkojnë shtyrjen e zgjedhjeve në Maqedoni, Hahn kundër
Të paktën 70 organizata joqeveritare në Shkup kërkojnë shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 24 prillit.

Maqedoni, Hahn: Mos e shtyni datën e zgjedhjeve Maqedoni, Hahn: Mos e shtyni datën e zgjedhjeve
Eurokomisionari për Zgjerim dhe Fqinjësi, Johannes Hahn ka konfirmuar ardhjen e tij më 15 janar në Shkup si dhe takimet me liderët e katër partive nënshkruese të marrëveshjes së ashtuquajtur të Përzhinos për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Maqedoni, ndotja një nga sfidat kryesore për qeverinë Maqedoni, ndotja një nga sfidat kryesore për qeverinë
Zgjidhja e problemit të ndotjes së lartë të ajrit vazhdon të jetë një sfidë serioze për qeverinë e Maqedonisë, ndonëse ditëve të fundit, kushtet klimatike kanë ndikuar në përmirësimin e situatës alarmante.

Maqedoni, Janeva kërkon zgjidhje ligjore për dëshmitarët e mbrojtur Maqedoni, Janeva kërkon zgjidhje ligjore për dëshmitarët e mbrojtur
Prokurorja Publike Speciale e Maqedonisë, Katica Janeva ka propozuar zgjidhje ligjore për lehtësimin e marrjes në pyetje të dëshmitarëve të mbrojtur.

Kriza politike në Maqedoni, Mehmeti: Zgjedhjet nuk do të sjellin zgjidhje Kriza politike në Maqedoni, Mehmeti: Zgjedhjet nuk do të sjellin zgjidhje
Brenda disa ditësh pritet që Maqedonia të ketë kryeministrin dhe qeverinë e re e cila do ta çojë vendin ne zgjedhje të parakohshme të cilat janë parashikuar të mbahen më 24 prill, por ditët e fundit po diskutohet nëse këto zgjedhje duhet të shtyhen.

Maqedoni, një parti shqiptare u ka ofruar para’ të arrestuarve të Grupit të Kumanovës Maqedoni, një parti shqiptare u ka ofruar para’ të arrestuarve të Grupit të Kumanovës
Gazeta e përditshme “Lajm” raporton se një subjekt politik në Maqedoni, u ka ofruar para’ disa pjesëtarëve të arrestuar të Grupit të Kumanovës, me qëllim që ata të japin dëshmi të rreme lidhur me prapavijën e ngjarjeve të Kumanovës dhe të fajësojnë pjesëtarët e vrarë të këtij grupi, si fajtorë kryesorë dhe si bashkëpunëtorë të shërbimeve sekrete.

Maqedoni, Këshilli Opozitar: Bëhu edhe ti opozitë e së keqes Maqedoni, Këshilli Opozitar: Bëhu edhe ti opozitë e së keqes
Teksa afrohet dita e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të parashikuara për më 24 prill të këtij viti, vazhdojnë edhe aktivitetet për forcimin e bllokut opozitar politik të shqiptarëve të Maqedonisë.

Rusia: Gati të armatosim Serbinë Rusia: Gati të armatosim Serbinë
Rusia është gati të pajisë Serbinë me armatime të sofistikuara, ka deklaruar zv.kryeministri rus Dmitry Rogozin gjatë një vizite në Beograd.

Maqedoni, eurodeputetët takohen me udhëheqësit politikë Maqedoni, eurodeputetët takohen me udhëheqësit politikë
Deputetët europianë Richard Howitt, Eduard Kukan dhe Ivo Vajgl kanë biseduar të hënën pasdite në Shkup me drejtuesit e partive politike, rreth zbatimit të marrëveshjes së 2 qershorit.

Maqedoni, një antishqiptar në krye të komisionit antidiskriminim Maqedoni, një antishqiptar në krye të komisionit antidiskriminim
Profesori maqedonas, i njohur për bindjet e tij antishqiptare, Toni Naunovski është zgjedhur anëtar i Komisionit për Mbrojtjen nga Diskriminimi, në Maqedoni. Përbërja e komisionit, ku ai bën pjesë, është mbështetur edhe nga anëtari i BDI-së, në Komisionin parlamentar për Zgjedhjet dhe Emërimet.

Maqedoni, konfirmohet vizita e Johanes Hahnit Maqedoni, konfirmohet vizita e Johanes Hahnit
Maja Koçijançiç, zëdhënëse e Komisionit Evropian, ka konfirmuar vizitën e eurokomisarit Johanes Hahn në Shkup të premten. Sipas saj, Hahn në Shkup do të bisedojë  me të gjitha palët e përfshira në zbatimin e marrëveshjes politike për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Shkup, paralajmërohen protesta më radikale për mbrojtjen e ambientit Shkup, paralajmërohen protesta më radikale për mbrojtjen e ambientit
Kanë mbetur vetëm 4 ditë nga skadimi i afatit që shoqatat ambientaliste maqedonase u dhanë zyrtarëve për të zgjidhur problemin me ndotjen e ajrit, e ndërkohë nuk është përmbushur asnjë nga kërkesat e dala gjatë protestës së 28 dhjetorit para qeverisë.

Mitsotakis, lideri i ri i Demokracisë së Re në Greqi Mitsotakis, lideri i ri i Demokracisë së Re në Greqi
I ka surprizuar të gjithë në raundin e dytë dhe kundër gjithë parashikimeve është bërë kryetari i dhjetë në historinë e Demokracisë së Re. Kiriakos Mitsotakis ka arritur një fitore të pastër për lidershipin e partisë së dytë më të madhe të Greqisë duke siguruar mbi 51,6% të votave ndaj 48,4% që përqendroi rivali i tij Vangjelis Meimarakis.

Maqedoni, Zaev: Zgjedhjet mund të mbahen në shtator Maqedoni, Zaev: Zgjedhjet mund të mbahen në shtator
Dorëheqja e Gruesvit nga posti i kryeministrit dhe mundësia e shtyrjes së zgjedhjeve parlamentare të parapara për 24 prill të këtij viti, vazhdojnë të jenë tema kryesore në Maqedoni.

Greqi, përcaktohet sot kreu i konservatorëve. Meimarakis kundër Mitsotakis Greqi, përcaktohet sot kreu i konservatorëve. Meimarakis kundër Mitsotakis
Raundi i dytë dhe përfundimtar për zgjedhjen e kreut të konservatorëve grekë ka filluar prej orës 7 të mëngjesit të së dielës, ndërsa rezultatet e para priten 4 deri në 5 orë pas mbylljes së kutive, rreth mesnatës.

Brukseli do të mbikëqyrë marrëveshjen e 2 qershorit Brukseli do të mbikëqyrë marrëveshjen e 2 qershorit
Zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian javën e ardhshme do të inspektojnë zbatimin e deritanishëm të marrëveshjes politike që u arrit verën e kaluar për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

Greqi, çështja “luleshtrydhet e përgjakura” shkon në Strasburg Greqi, çështja “luleshtrydhet e përgjakura” shkon në Strasburg
Këshilli grek për Refugjatët ka njoftuar se, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut pritet që pas datës 20 janar të marrë në konsideratë ankesën e 42 emigrantëve nga Bangladeshi kundër Greqisë, për shkelje të nenit 4 të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut.

Letërnjoftimet false, miratohet komisioni anketues në Maqedoni Letërnjoftimet false, miratohet komisioni anketues në Maqedoni
Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar formimin e një komisioni anketues, që do të hetojë skandalin me letërnjoftimet e falsifikuara, por rreth përbërjes së tij janë shfaqur probleme.

Ahmeti në Athinë, pritet nga Kotzias: Dëshirojmë zgjidhje për “emrin” Ahmeti në Athinë, pritet nga Kotzias: Dëshirojmë zgjidhje për “emrin”
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti është takuar këtë të premte në Athinë me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias, me të cilin ka biseduar lidhur me marrëdhëniet greko-maqedonase, por edhe për një sërë çështjesh të karakterit rajonal.

Greqi, policia përdor gaz lotsjellës ndaj pensionistëve Greqi, policia përdor gaz lotsjellës ndaj pensionistëve
Policia greke ka dhunuar një grup protestuesish ku midis tyre ndodheshin shumë pensionistë që merrnin pjesë në një miting antiqeveritar në sheshin “Sindagma” në Athinë, mbas tentativës së këtyre të fundit për të arritur në zyrën e kryeministrit, ku një tjetër grup pesionistësh po zhvillonte një protestë.

Zona të lira shëndetësore në Maqedoni Zona të lira shëndetësore në Maqedoni
Ministri i Shëndetësisë, Nikolla Todorov ka deklaruar për mediat se qeveria e Maqedonisë ka miratuar propozim-ligjin për zona të lira shëndetësore dhe se tanimë ai ka hyrë në procedurw kuvendore.

Largimi i Nikolla Gruevskit, ende asnjë emër për pasuesin Largimi i Nikolla Gruevskit, ende asnjë emër për pasuesin
Deri në fund të javës së ardhshme, në Maqedoni pritet të zyrtarizohet qeveria kalimtare që duhet të krijojë kushte demokratike për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 24 prill.

Gruevski: Lindni më shumë fëmijë Gruevski: Lindni më shumë fëmijë
Kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski u ka bërë thirrje qytetarëve maqedonas që të lindin sa më shumë fëmijë.

PDSH: BDI-ja voton kandidatin maqedonas për sekretar të KSHZ-së PDSH: BDI-ja voton kandidatin maqedonas për sekretar të KSHZ-së
Anëtarët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor në seancën e së hënës kanë zgjedhur Dobre Jançevin për sekretar të ri të përgjithshëm të këtij komisioni, i cili këtë funksion do e ushtrojë gjatë pesë viteve të ardhshme.

Maqedoni, Gruevski nuk tërhiqet pa marrë garanci për mosshtyrjen e zgjedhjeve Maqedoni, Gruevski nuk tërhiqet pa marrë garanci për mosshtyrjen e zgjedhjeve
Partia e kryeministrit të Maqedonisë Nikolla Gruevski, VMRO-DPMNE dhe partia më e madhe opozitare, LSDM-ja janë duke e pritur të gatshme eurokomisionarin për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johannes Hahn, me argumente dhe kundërargumente të ndërsjella, për të dëshmuar se cila nga ato është më fajtore për ngecjen e realizimit të Marrëveshjes së Përzhinos.

Johannes Hahn do të vizitojë Shkupin gjatë janarit Johannes Hahn do të vizitojë Shkupin gjatë janarit
Nga Komisioni Evropian kanë konfirmuar të hënën se eurokomisari për Zgjerim, Johannes Hahn, do të vizitojë Shkupin gjatë muajit janar, por pa përcaktuar datën e saktë të vizitës së tij.

Maqedoni, pritet dorëheqja e Kryeministrit Nikolla Gruevski Maqedoni, pritet dorëheqja e Kryeministrit Nikolla Gruevski
Sipas Marrëveshjes ndërpartiake së Përzhinos për daljen  e Maqedonisë nga kriza politike, Kryeministri aktual i vendit Gruevski me 15 janar duhet të jep dorëheqje dhe të hapë rrugën për themelimin e qeverisë teknike, e cila do përgatisë zgjedhjet e parakohshme parlamentare të parashikuara për 24 prill.

Sondazhi: 30% e grekëve duan Grexit Sondazhi: 30% e grekëve duan Grexit
Sondazhi i përvitshëm i fillimvitit i kompanisë Kapa Research që ka publikuar gazeta “To Vima” në numrin e fundit shkakton shok. Sipas tij, 30% e grekëve kërkon Grexit, pra rikthim tek monedha kombëtare dhrahmi, ndërsa 50% vlerëson se qeveria e aleancës midis Syrizës dhe Grekëve të Pavarur do të bjerë së shpejti dhe do të krijohet një qeveri teknike.

Vullnetarët në Greqi, me simbol paqeje për situatën e refugjatëve Vullnetarët në Greqi, me simbol paqeje për situatën e refugjatëve
Duke u përpjekur të sjellin një mesazh shprese për 2016-n, pjesëtarë të OJQ-ve dhe banorët e ishullit Lesbos kanë krijuar në një prej kodrave të ishullit simbolin e paqes, me rreth mijëra jelekë shpëtimi, duke i bërë thirrje edhe njëherë BE-së, që të krijojë një kalim të sigurtë për refugjatët dhe emigrantët, të cilët rrezikojnë jetën e tyre duke kaluar nga Turqia në Greqi.

Maqedonasit, për vitin 2015: Ishte vit i rëndë, presim ndryshime Maqedonasit, për vitin 2015: Ishte vit i rëndë, presim ndryshime
Qytetarët e Maqedonisë kanë lënë pas një vit të rëndë. Skandalet që u zbuluan nga përgjimet, luftimet në Kumanovë dhe kriza e thellë politike janë ngjarje, që askush nuk dëshiron të përsëriten.

Maqedonia la pas vitin e aferave, protestave dhe “vulës së Kumanovës Maqedonia la pas vitin e aferave, protestave dhe “vulës së Kumanovës"
Të 25 vitet që nga shpallja e pavarësisë së Maqedonisë bartin në vetëvete vulën e ndonjë ngjarjeje që ka treguar brishtësinë e këtij vendi, si dhe rrotullimin e pafundmë të tij rreth boshtit të pamundësisë që të konsolidohet si shtet me projekt të qartë për të ardhmen.

Grekët, pesimistë për vitin 2016: Të jemi mirë, por nuk presim gjë Grekët, pesimistë për vitin 2016: Të jemi mirë, por nuk presim gjë
Me shpresën se 2016 do të jetë një vit më i mirë se ai që lanë pas, mijëra grekë në kryeqytet kanë pritur natën e ndërrimit të viteve duke shijuar ceremoninë e zhvilluar nga Bashkia e Athinës, me ndriçimin e fishkezjarreve mbi shkëmbin e shenjtë të Akropolit.

Banorë të Pustecit, me letërnjoftime false nga MPB në zgjedhjet maqedonase Banorë të Pustecit, me letërnjoftime false nga MPB në zgjedhjet maqedonase
Ministria e Punëve të Brendshme në Shkup ka zbuluar 424 karta identiteti, që janë falsifikuar nga zyrtarët e policisë dhe janë shfrytëzuar si në zgjedhjet lokale të vitit 2013 edhe në ato parlamentare të vitit 2014.

Maqedoni, televizioni i dedikuar Kuvendit shpërfill gjuhën shqipe Maqedoni, televizioni i dedikuar Kuvendit shpërfill gjuhën shqipe
Kanali i posaçëm televiziv, që transmeton seancat e Kuvendit të Maqedonisë, vazhdon të shpërfillë gjuhën shqipe.

Greqi, “Frontex” dërgon roje kufitare dhe anije nëpër 6 ishuj të Egjeut Greqi, “Frontex” dërgon roje kufitare dhe anije nëpër 6 ishuj të Egjeut
Agjencia europiane për Menaxhimin e Bashkëpunimit Operacional në kufijtë e jashtëm të BE-së, “Frontex”, njoftoi vendosjen e 293 rojeve kufitarë dhe 15 anijeve në ishujt grekë, duke iu përgjigjur një kërkese zyrtare nga Athina.

Maqedoni, Ahmeti pret fitore në zgjedhjet e 2016-s; harron “Kumanovën” Maqedoni, Ahmeti pret fitore në zgjedhjet e 2016-s; harron “Kumanovën”
Pas një viti të mbrapshtë për Maqedoninë, siç e quajti 2015-n kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti pret që viti 2016 të jetë i mbarë për vendin dhe qytetarët.

Ndotja e ajrit në Maqedoni, OJQ-të kërcënojnë qeverinë Ndotja e ajrit në Maqedoni, OJQ-të kërcënojnë qeverinë
Të paktën 20 organizata joqeveritare nga vendbanimet më të ndotura në Maqedoni janë kërcënuar se nga 15 janari do të bllokojnë qytetet më të mëdha të vendit nëse pushteti nuk ndërmerr masa urgjente kundër ndotjes alarmante të ajrit.

Rritje rekord e turizmit në Greqi Rritje rekord e turizmit në Greqi
Pas vitit 2015, që regjistroi një numër rekord turistësh në Greqi me rreth 26 milionë, 4 milionë më shumë se në vitin 2014, viti i ardhshëm pritet që të jetë edhe më i begatë, për sa i përket turizmit, motorit të ekonomisë greke.

Maqedoni, Thaçi: 2015-a, vit i rëndë për shqiptarët; 2016-a vit i shpresës Maqedoni, Thaçi: 2015-a, vit i rëndë për shqiptarët; 2016-a vit i shpresës
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, në konferencën e fundit për vitin 2015 tha se, shqiptarët e Maqedonisë po lënë pas një vit shumë të rëndë.

Maqedoni, Osmani: Vetëm opozita e bashkuar mund të sjellë ndryshimin Maqedoni, Osmani: Vetëm opozita e bashkuar mund të sjellë ndryshimin
Do bashkohen apo jo partitë e vogla opozitare shqiptare në Maqedoni? Kjo është pyetja që mbisundon debatin politik mes shqiptarëve të Maqedonisë. Këtij debati i është bashkëngjitur edhe Rufi Osmani, i cili u rekomandon partive opozitare shqiptare që të bashkëveprojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Maqedoni, Zaev: Si të shkoj në zgjedhje kur kemi më shumë votues sesa banorë Maqedoni, Zaev: Si të shkoj në zgjedhje kur kemi më shumë votues sesa banorë
I akuzuar nga partia e Gruevskit se opozita dëshiron shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, ka deklaruar se partia e tij nuk u largohet zgjedhjeve të parakohshme të 24 prillit, por kërkon pastrimin e listës zgjedhore në afatin e përcaktuar ligjor si dhe përmbylljen e bisedimeve të grupeve të punës për të gjitha çështjet e tjera të parashikuara me marrëveshjen për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Ivanov pengon emërimin e ambasadorëve shqiptarë Ivanov pengon emërimin e ambasadorëve shqiptarë
Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov është bërë pengesë për emërimin e ambasadorëve të rinj shqiptarë nga Maqedonia.

Valë arrestimesh në Serbi, zyrtarë e ish-zyrtarë në pranga për korrupsion Valë arrestimesh në Serbi, zyrtarë e ish-zyrtarë në pranga për korrupsion
79 persona janë arrestuar në Serbi në kuadër të atij që konsiderohet si një prej aksioneve më të mëdha kundër korrupsionit në vend.

Athinë, 9 kg kokainë nga Hollanda; në pranga 24-vjeçari shqiptar Athinë, 9 kg kokainë nga Hollanda; në pranga 24-vjeçari shqiptar
Një sasi prej 9 kilogramësh lëndë narkotike e llojit kokainë, u sekuestrua prej autoriteteve greke në Portin e Patras gjatë orëve të para të mëngjesit të së shtunës.

Ndotja e ajrit në Maqedoni, Ministria e Ambjentit propozon plan masash Ndotja e ajrit në Maqedoni, Ministria e Ambjentit propozon plan masash
Për shkak të ndotjes së lartë të ajrit dhe paralajmërimeve për përkeqësimin e gjendjes në 10 ditët e ardhshme, Ministria e Ambientit në Shkup i ka propozuar një sërë masash qeverisë dhe qytetarëve për të shmangur rreziqet nga kjo situatë.

Zoran Zaev: Pjesëtarë të grupit të “Kumanovës” kanë kontaktuar me funksionarë të lartë Zoran Zaev: Pjesëtarë të grupit të “Kumanovës” kanë kontaktuar me funksionarë të lartë
Në një intervistë dhënë televizionit “Shenja” në Shkup, kryetari i opozitës maqedonase, Zoran Zaev ka deklaruar se nuk do ia dorëzojë Prokurores Speciale audio-incizimet e bisedave të përgjuara telefonike, përderisa nuk krijohen kushtet e duhura për ruajtjen e tyre.

Maqedoni, tekste shkollore me përmbajtje skandaloze antishqiptare Maqedoni, tekste shkollore me përmbajtje skandaloze antishqiptare
Nuk kanë të ndalur skandalet që kanë të bëjnë me përmbajtjet fyese për popullin shqiptar nëpër tekstet shkollore nga të cilat mësojnë shqiptarët në Maqedoni.

Maqedoni, universiteti “Nënë Tereza” jo vetëm mësime në gjuhën shqipe Maqedoni, universiteti “Nënë Tereza” jo vetëm mësime në gjuhën shqipe
A do të jetë shqipja, gjuhë kryesore në Universitetin “Nënë Tereza” në Shkup, apo ky institucion i lartë i dijes do të funksionojë në 3 gjuhë: shqip, maqedonisht dhe anglisht?

Partia Uniteti themelon degën partiake në Dibër Partia Uniteti themelon degën partiake në Dibër
Kanë kaluar disa muaj që kur skenës politike shqiptare në Maqedoni i është bashkëngjitur edhe partia më e re Uniteti, e drejtuar nga Gëzim Ostreni, ish-kuadër i lartë i BDI-së dhe një nga aktorët më emblematikë të UÇK-së që luftoi në Maqedoni.

Tetovë, bredhi i Vitit të Ri me simbolet e grimcave helmuese PM10 Tetovë, bredhi i Vitit të Ri me simbolet e grimcave helmuese PM10
Tetova dhe ndotësi më i madh i ajrit në këtë komunë, Jugohromi, vazhdojnë të jenë kryelajmi në mediat në gjuhën shqipe në Maqedoni.

Eurobarometri për grekët: Populli më i zhgënjyer në BE Eurobarometri për grekët: Populli më i zhgënjyer në BE
Gjendje e keqe ekonomike, pesimizëm për të ardhmen dhe pakënaqësi për jetën janë ato që mendojnë grekët në këto momente, duke i bërë ata popullin më të zhgënjyer në BE, sipas raportit të Eurobarometrit që u publikua orët e fundit.

Maqedoni, PDSH kërkon ligj për dekriminalizimin e politikës Maqedoni, PDSH kërkon ligj për dekriminalizimin e politikës
Deputeti i PDSH-së opozitare, Orhan Ibrahimi, kërkon që urgjentisht të miratohet ligji për dekriminalizimin e politikës në Maqedoni. Ai tha se partia shqiptare në pushtet BDI, drejtohet nga njerëz që dyshohen për skandale të ndryshme, por sipas tij këto raste nuk zbardhen për shkak se edhe pushteti gjyqësor është i mbushur me gjykatës dhe prokurorë të përfshirë në krim.

Maqedoni, Lëvizja Besa: BDI-ja pengon funksionimin e Prokurorisë Speciale Maqedoni, Lëvizja Besa: BDI-ja pengon funksionimin e Prokurorisë Speciale
Lëvizja BESA ka reaguar lidhur me mosmiratimin e para dy ditëve të ligjit për shërbimin e Prokurorisë, ligj të cilin ka kohë që e kërkon Prokuroria Speciale dhe që do i mundësonte kësaj prokurorie të punësojë personelin e duhur ndihmës. 

VMRO-DPMNE: Zaev ka kryer vepër kriminale VMRO-DPMNE: Zaev ka kryer vepër kriminale
Zoran Zaev akuzohet se ka kryer një tjetër krim, për të cilin mund të dëshmojë opinioni i gjerë në Maqedoni, pretendon anëtari i Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së, Antonio Miloshoski.

Bosnjë, 11 vetë në pranga. Dyshohen për lidhje me ISIS Bosnjë, 11 vetë në pranga. Dyshohen për lidhje me ISIS
Policia boshnjake ka vënë në pranga 11 persona, të dyshuar për lidhje me Shtetin Islamik dhe ekstremistët e këtij grupi, që luftojnë në Siri dhe Irak.

Greqi, miratohet ligji për bashkëjetesë mes homoseksualëve Greqi, miratohet ligji për bashkëjetesë mes homoseksualëve
Në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, Parlamenti grek ka miratuar një projektligj të rëndësishëm, që lejon marrëveshjet e partneritetit civil midis çifteve të të njëjtit seks, një ligj i miratuar edhe nga disa shtete anëtare të BE-së.

13 të mbytur në Egje, midis tyre 7 fëmijë 13 të mbytur në Egje, midis tyre 7 fëmijë
Një tragjedi e re ka ndodhur në ujrat e detit Egje në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, në lindje të ishullit grek Farmakonisi, kur një motobarkë e cila transportonte 29 refugjatë është mbytur për arsye që ende nuk dihen.

Ivanov: Në Kumanovë parandaluam sulme si ato në Paris Ivanov: Në Kumanovë parandaluam sulme si ato në Paris
Presidenti maqedonas, Gjorgje Ivanov i ka krahasuar ngjarjet e Kumanovës me sulmet terroriste në Paris. Në fjalimin e tij të përvitshëm, Ivanov tha se Maqedonia u la e vetme, që të ballafaqohej me ngjarjet e ndodhura më 9 dhe 10 maj në “Lagjen e trimave”, edhe përkundër ndihmës që kishte kërkuar nga vendet e BE-së dhe NATO-s, për kërcënimet e vazhdueshme terroriste.

Maqedoni, Kuvendi voton “kundër” dorëheqjes së ministrit të Shëndetësisë Maqedoni, Kuvendi voton “kundër” dorëheqjes së ministrit të Shëndetësisë
Kuvendi i Republikës së Maqedonisë të hënën mbrëma ka votuar me 56 vota “kundër” dhe 29 “pro” interpelancën për punën e ministrit të Shëndetësisë, Nikolla Todorov të parashtruar nga deputetët e opozitës.

Maqedoni, problemet e shqiptarëve në sektorin publik ende pa zgjidhje Maqedoni, problemet e shqiptarëve në sektorin publik ende pa zgjidhje
Padrejtësitë dhe diskriminimi i të punësuarve shqiptarë në Entin Shtetëror për Statistika duket se nuk do të marrë fund së shpejti.

Shkup, pritet hapja e Universitetit Nënë Tereza, mësim edhe në gjuhën shqipe Shkup, pritet hapja e Universitetit "Nënë Tereza", mësim edhe në gjuhën shqipe
Qeveria e maqedonase ka sjellë vendim për hapjen e një universiteti të ri në Shkup që do të mbajë emrin e Nënë Terezës.

Maqedoni, Këshilli Opozitar: Jo vetëm sallat, duhen mbushur me protestues edhe rrugët Maqedoni, Këshilli Opozitar: Jo vetëm sallat, duhen mbushur me protestues edhe rrugët
Kohë më parë në Shkup u themelua Këshilli Opozitar, në të cilin bëjnë pjesë organizata joqeveritare, personalitete të njohura shqiptare si dhe parti të vogla opozitare.

Greqi, konservatorët votojnë për kreun e ri të tyre Greqi, konservatorët votojnë për kreun e ri të tyre
Prej mëngjesit të së dielës, konservatorët grekë votojnë për udhëheqësin e tyre të ri. Kjo është hera e dytë, që ata shkojnë para kutive të votimeve brenda një muaji, pasi procesi i parë i votimit dështoi për shkak të organizimit të dobët të kompanisë, që kishte marrë përsipër anën teknike të votimit dhe të rezultateve elektronike.

Maqedoni, Enti Statistikor diskriminon shqiptarët Maqedoni, Enti Statistikor diskriminon shqiptarët
Në vend të rritjes, numri i të punësuarve shqiptarë në Entin Shtetëror për Statistika në Maqedoni gjatë këtij viti ka shënuar rënie. Në këtë institucion, me gjithësej 302 të punësuar, këtë vit numri i shqiptarëve është ulur nga 17 në 15%.

Greqi, vazhdon fluksi i refugjatëve. Tsipras dhe Merkel bien dakord në Bruksel Greqi, vazhdon fluksi i refugjatëve. Tsipras dhe Merkel bien dakord në Bruksel
Deri në mesditën e së premtes më shumë se 4000 refugjatë kanë hyrë në Greqi nga brigjet turke, prej të cilëve 3000 vetëm në ishullin e Lesbos, ndërsa në Bruksel përfundonte samiti dyditor i BE-së me temë kryesore çështjen e krizës së refugjatëve.

Protestat kundër ajrit të ndotur, goditet me vezë Komuna e Tetovës Protestat kundër ajrit të ndotur, goditet me vezë Komuna e Tetovës
Protestat kundër ndotjes së ajrit në Tetovë mund të përshkallëzohen nëse pushteti vazhdon të injorojë thirrjet e qytetarëve për zgjidhjen e këtij problemi.

Tetovë, protesta kundër ndotjes së ajrit Tetovë, protesta kundër ndotjes së ajrit
Ashtu siç ishte paralajmëruar, tetovarët edhe të premten do ngrenë zërin kundër ndotjes  së ajrit në qytetin e tyre.

Protesta kundër ndotjes në Tetovë, bllokohen rrugët Protesta kundër ndotjes në Tetovë, bllokohen rrugët
Niveli i lartë i ndotjes së ajrit në Tetovë ka ndezur alarmin tek banorët e këtij qyteti. Mijëra protestues të enjten kanë kërkuar zgjidhjen e problemit me ndotësin kryesor, që llogaritet të jetë kombinati i “Jugohromit” në afërsi të qytetit.

Shkup, gjykata miraton aktakuzën për rastin Kumanovës Shkup, gjykata miraton aktakuzën për rastin Kumanovës
Gjykata Themelore e Shkupit ka miratuar aktakuzën e prokurorisë ndaj 29 të akuzuarave për rastin e Kumanovës.

Fërkime BE-Greqi për refugjatët në prag të samitit Fërkime BE-Greqi për refugjatët në prag të samitit
Kryeministri grek Aleksis Tsipras, disa orë para samitit të lartë të Brukselit për krizën e refugjatëve, ka vizituar qendrën e pritjes dhe regjistrimit të emigrantëve në ishullin Hios dhe u është përgjigjur kritikave të Komisionit Evropian.

Ndotja e ajrit, Komuna e Tetovës vendim për mbylljen e shkollave Ndotja e ajrit, Komuna e Tetovës vendim për mbylljen e shkollave
Për shkak situatës së rëndë të krijuar nga ndotja e lartë e ajrit në Tetovë, kryetarja e komunës Teuta Arifi, të mërkurën ka sjellë vendim për ndërprerjen e procesit mësimor në shkollat fillore dhe ato të mesme të qytetit.

Mali i Zi në NATO, Moska: Ka ndasi të thella, të zhvillohet referendum Mali i Zi në NATO, Moska: Ka ndasi të thella, të zhvillohet referendum
Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova ka vërejtur ndarje të thella mes shoqërisë malazeze, pikë së pari e mbi të gjitha sa i përket çështjes së anëtarësimit të vendit në NATO.

Shkup, sërish rrahje ndëretnike mes të rinjve Shkup, sërish rrahje ndëretnike mes të rinjve
Në Maqedoni, duket se kanë rinisur rrahjet masive mes të rinjve maqedonas dhe atyre shqiptarë.

Konkluzionet e BE, vlerësime për Kosovën dhe vendet e Ballkanit Konkluzionet e BE, vlerësime për Kosovën dhe vendet e Ballkanit
Përveç caktimit të vitit 2016 ndaj Komisionit për të vlerësuar mbi mundësinë e nisjes së negociatave me Shqipërinë, konkluzionet e Këshillit theksojnë se “zgjerimi mbetet një politikë kyçe e Bashkimit Europian dhe një investim për paqen, demokracinë, prosperitetin dhe stabilitetin e kontinentit”.

Gjuha shqipe, vetëm e folur?! Gjuha shqipe, vetëm e folur?!
“Një mik i imi më pyeti: Kujt do t’ia dhurosh librin e parë? Me shaka iu përgjigja që librin e parë do t’ia dërgoj me postë Nikola Gruevskit, kryeministrit kryeneç maqedonas, për shkak se ka nevojë të kuptojë dhe të reflektojë se çfarë ka ndodhur me shqiptarët e Maqedonisë. I ka dy përkthyes shumë të mirë, Ali Ahmetin dhe Mehdi Thaçin dhe besoj që ata do ta ndihmojnë ta kuptojë”.

Maqedoni, marrëveshje mes 4 krerëve për Komisionin e Zgjedhjeve Maqedoni, marrëveshje mes 4 krerëve për Komisionin e Zgjedhjeve
Gjatë një takimi që zgjati rreth 3 orë, udhëheqësit e 4 partive kryesore në Shkup arritën të zhbllokojnë bisedimet për përbërjen e plotë të Komisionit Shtetëror Zgjedhor, duke tejkaluar dallimet midis tyre rreth emërimit të 3 ekspertëve të pavarur në këtë institucion.

Ndotja alarmante në Tetovë, kërkohet bojkoti i mësimit Ndotja alarmante në Tetovë, kërkohet bojkoti i mësimit
Ndotja e ajrit në Tetovë ka arritur shifra alarmante. Alarmi përforcohet edhe më tej, pas matjeve të mesnatës së të hënës dhe së martës, kur grimcat “PM10” arritën në 996 mikrogram për metër kub, apo 20 herë më të larta sesa limiti i lejuar.

“Monstra”, Apeli revolton familjarët: Do të hakmerremi! “Monstra”, Apeli revolton familjarët: Do të hakmerremi!
Vendimi i Gjykatës së Apelit në Shkup, që konfirmoi dënimin me burgim të përjetshëm për 6 shqiptarët e dënuar për terrorizëm në rastin “Monstra”, ka shkaktuar revoltë të madhe te familjarët e të dënuarve.

Shkup, Apeli lë në burg shqiptarët e akuzuar për terrorizëm Shkup, Apeli lë në burg shqiptarët e akuzuar për terrorizëm
Gjykata e Apelit në Shkup e ka konfirmuar dënimin me burgim të përjetshëm për gjashtë shqiptarët e dënuar për terrorizëm për vrasjen e pesë maqedonasve në vitin 2012.

Serbia çel kapitujt e parë të bisedimeve të anëtarësimit me BE-në Serbia çel kapitujt e parë të bisedimeve të anëtarësimit me BE-në
Me pëlqimin e 28 vendeve anëtare, Serbia çeli dy kapitujt e parë të bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Europian, siç propozonte prej muajsh Komisioni, edhe pse nuk ishte në nivel të kënaqshëm bashkëpunimi me gjykatën e Hagës, apo zbatimi i marrëveshjeve të arritura në dialogun me Kosovën.

Rezulton i rremë alarmi për bombë në metronë e Athinës Rezulton i rremë alarmi për bombë në metronë e Athinës
Sipas njoftimit të policisë, ka qenë një telefonatë e një personi të pa njohur në një gazetë dhe redaksinë e një radiostacioni, ku thuhej se ishte vendosur bombë në stacionin e metrosë në Monastiraqi, një ndër zonat më të frekuentuara nga mijëra turistë të huaj që vizitojnë Athinën çdo ditë.

Greqia zyrtarizon privatizimin e 14 aeroporteve Greqia zyrtarizon privatizimin e 14 aeroporteve
Qeveria Tsipras ka nënshkruar këtë të hënë privatizimin e parë dhe më të madh të saj, dhënien me konçesion për 40 vjet për operim, menaxhim, zhvillim dhe mirëmbajtje të 14 aeroporteve rajonale të vendit.

Përgjimet, Gruevski dëshmon më dyer të mbyllura Përgjimet, Gruevski dëshmon më dyer të mbyllura
Kryeministri Nikolla Gruevski ka dëshmuar të hënën para Komisionit hetimor parlamentar për skandalin e përgjimeve, por pa praninë e gazetarëve.

Një i vrarë e dy të plagosur në Strugë Një i vrarë e dy të plagosur në Strugë
Në orët e vona të natës ndërmjet të dielës dhe të hënës, në rrugën lokale Oktis-Belic të Strugës, ka ndodhur një përleshje e armatosur dhe si pasojë ka humbur jetën një person, ndërsa dy të tjerë të përfshirë në këtë përleshje kanë marrë plagë nga armë zjarri.

Spasovski: Hetime për zbardhjen e rastit të Kumanovës Spasovski: Hetime për zbardhjen e rastit të Kumanovës
Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Oliver Spasovski, ka deklaruar se janë duke u bërë disa hetime për zbardhjen e plotë të ngjarjes së Kumanovës.

Gruevski: LSDM-ja e di mirë se do i humbë zgjedhjet Gruevski: LSDM-ja e di mirë se do i humbë zgjedhjet
Duke folur për situatën politike në Maqedoni, kryeministri Nikolla Gruevski thotë për mediat se bllokimet e LSDM-së në grupet e punës për zgjedhjen e ekspertëve të cilët do të jenë anëtarë të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve kanë për qëllim shtyrjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të parashikuara për 24 prill të vitit 2016.

Maqedoni, opozita: Zgjedhjet varen nga zbatimi i marrëveshjes Maqedoni, opozita: Zgjedhjet varen nga zbatimi i marrëveshjes
Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni nuk mund të përmbushin standardet demokratike nëse nuk zbatohen të gjitha pikat e Marrëveshjes së 2 qershorit.

Greqia mirëpret “forcën” e re europiane të ruajtjes së kufijve detarë Greqia mirëpret “forcën” e re europiane të ruajtjes së kufijve detarë
Kryeministri grek, Alexis Tsipras ka mirëpritur propozimet e bëra fillimisht nga Gjermania dhe Franca, për të krijuar një agjenci të Rojes Bregdetare të Bashkimit Europian, për të patrulluar kufijtë e saj të jashtëm detarë, pas pamundësisë së Greqisë për të frenuar rrjedhën e refugjatëve në detin Egje.

BE, 10 mln euro Maqedonisë për përmbytjet BE, 10 mln euro Maqedonisë për përmbytjet
Bashkimi Europian do t’i akordojë Maqedonisë 10 milionë euro, për të riparuar dëmet e shkaktuara nga përmbytjet, që goditën vendin gjatë këtij viti. Në fazën e parë të projektit do të investohen 3 milionë euro për të riparuar dëmet në infrastrukturë, kurse në fazën e dytë do të merren masa për parandalimin e vërshimeve.

Maqedoni-Serbi, acarohen marrëdhëniet për shkak të Kosovës Maqedoni-Serbi, acarohen marrëdhëniet për shkak të Kosovës
Mediat serbe raportojnë për acarimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Shkupit zyrtar për shkak të një tabele rrugore në të cilën është vënë mbishkrimi “Ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë”.

BE: Ndihmë Maqedonisë dhe Serbisë në përballjen e krizës me refugjatët BE: Ndihmë Maqedonisë dhe Serbisë në përballjen e krizës me refugjatët
Nga Komisioni Evropian kanë njoftuar se Serbisë dhe Maqedonisë do t’i lejohet një ndihmë prej 13 milionë eurosh për të përballuar krizën e emigrantëve.

Thaçi kërkon anëtarësimin e PDSH-së në PPE Thaçi kërkon anëtarësimin e PDSH-së në PPE
Zvarritja e zbatimit të marrëveshjes politike të 2 qershorit dhe problemet e shqiptarëve në Maqedoni kanë qenë temat, të cilat kreu i PDSH-së Menduh Thaçi i ka ngritur në Bruksel, edhe gjatë ditës së dytë të vizitës së tij.

Refugjatët, Shkupi kritikon Brukselin për ndihma të pamjaftueshme Refugjatët, Shkupi kritikon Brukselin për ndihma të pamjaftueshme
Maqedonia nuk është e kënaqur nga ndihma që i ka ofruar deri tani Bashkimi Europian, për ballafaqimin me krizën e refugjatëve. Në këtë kuadër, kryetari i Parlamentit në Shkup, Trajko Veljanovski ka kërkuar nga Brukseli më shumë mbështetje financiare, ndërsa nga autoritetet greke më tepër bashkëpunim.

Lëvizja BESA: Maqedonia drejtohet nga një grup hajdutësh Lëvizja BESA: Maqedonia drejtohet nga një grup hajdutësh
Lëvizja Besa ka reaguar të enjten nëpërmjet një komunikate për media lidhur me buxhetin e shtetit dhe mënyrën sesi harxhohen paratë e qytetarëve.

Raufi: Policia ka përdorur dhunë ndaj grupit të Kumanovës Raufi: Policia ka përdorur dhunë ndaj grupit të Kumanovës
Avokati mbrojtës i disa të paraburgosurve, Naser Raufi, i ka konfirmuar lajmet mediatike se policia maqedonase ka përdorur dhunë mbi disa pjesëtarë të grupit të Kumanovës.

Bruksel, Thaçi ankohet para Hahnit: Marrëveshja e Ohrit është shkatërruar Bruksel, Thaçi ankohet para Hahnit: Marrëveshja e Ohrit është shkatërruar
Pas takimit të së hënës me ministrin e Jashtëm maqedonas, Poposki, komisioneri për Fqinjësinë Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, priti në Bruksel dhe kreun e PDSH, Menduh Thaçi.

Shqiptarët, personazhe të vitit në Serbi Shqiptarët, personazhe të vitit në Serbi
“Youth for Refugees” në Preshevë, pas një pune të gjatë humanitare për refugjatët nga Siria, është shpallur krahas policisë serbe dhe aktivistëve anti-korrupsion si personazhi i vitit nga misioni i OSBE-së në Serbi.

Greqi-Egjipt-Qipro, marrëveshje për demarkacionin detar Greqi-Egjipt-Qipro, marrëveshje për demarkacionin detar
Greqia, Egjipti dhe Qipro kanë rënë dakord për të përshpejtuar bashkëpunimin në sektorët e energjisë dhe të sigurisë, si dhe të përshpejtojnë bisedimet për demarkacionin e kufijve detarë në Mesdheun lindor, si pjesë e përpjekjeve për ta kthyer rajonin në një qendër të hapur detare të gazit natyror.

Skandali i përgjimeve, Gruevski nuk paraqitet për të dëshmuar Skandali i përgjimeve, Gruevski nuk paraqitet për të dëshmuar
Kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski, nuk është paraqitur të mërkurën në Komisionin Anketues në Parlament për të dëshmuar në lidhje me skandalin e përgjimeve.

Ofendoi gazetaren, shkarkohet ministri serb i Mbrojtjes Ofendoi gazetaren, shkarkohet ministri serb i Mbrojtjes
Një deklaratë e pamenduar para kamerave i ka kushtuar postin në qeveri ministrit të Mbrojtes së Serbisë, Bratisllav Gashiç. Njëri nga njerëzit më të afërt të kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiç, dhe nënkryetar i partisë se tij, Gashiç ka ofenduar një gazetare, e cila ishte ulur në gjunjë gjatë një konference të ministrit në mënyrë që të mos pengonte operatorët të filmonin.

Tragjedi e re në Egje, 11 të vdekur Tragjedi e re në Egje, 11 të vdekur
Një tragjedi e re ka ndodhur në ujrat e Egjeut në orët e para të së mërkurës, pranë ishullit grek Framakonisi. Forcat e Agjencisë së Ruajtjes së Kufijve Europiane (Frontex), që janë lajmëruar se një barkë druri plot me emigrantë është mbytur, kanë shkuar menjëherë në zonën detare dhe kanë filluar një operacion shpëtimi së bashku me dy anije të marinës detare greke.

Bashkëpunimi rajonal për shkëmbimin e informacioneve Bashkëpunimi rajonal për shkëmbimin e informacioneve
Zyrtarët e qeverive nga vendet e rajonit kanë rënë dakord për avancimin e bashkëpunimit në fushën e marrëdhënieve me publikun.

Tsipras kërkon të dëbojë FMN-në nga Greqia Tsipras kërkon të dëbojë FMN-në nga Greqia
Reagime të mëdha brenda dhe jashtë vendit ka ngjallur një deklaratë gjatë një interviste që ka dhënë para disa gazetarëve në televizionin shtetëror ERT kryeministri grek Aleksis Tsipras, sipas të cilit FMN-ja nuk luan tashmë një rol konstruktiv në shpëtimin e Greqisë.

Ballkani, i gatshëm për të luftuar trafikun ilegal të armëve Ballkani, i gatshëm për të luftuar trafikun ilegal të armëve
Qeveritë e Ballkanit Perëndimor po synojnë të krijojnë një rrjet ekspertësh, në ndihmë të luftës kundër tregtisë së paligjshme të armëve nga rajoni, pas shqetësimeve të ngritura nga sulmet terroriste në Paris, për armët që kanë rënë në duart e militantëve islamikë.

Gjyqi i “Kumanovës”, të afërmit kërkojnë hetim ndërkombëtar Gjyqi i “Kumanovës”, të afërmit kërkojnë hetim ndërkombëtar
Familjarët e 29 personave, që akuzohen se kanë sulmuar policinë maqedonase 7 muaj më parë në “Lagjen e Trimave”, druhen se djemtë e tyre do të dënohen padrejtësisht. Ata nuk i besojnë drejtësisë në Maqedoni, për të cilën thonë se kontrollohet nga politika, ndaj dhe kërkojnë hetim ndërkombëtar për rastin e “Kumanovës”.

“Kumanova” në gjyq, të akuzuarit: Jemi të pafajshëm “Kumanova” në gjyq, të akuzuarit: Jemi të pafajshëm
Pjesëtarët e grupit të armatosur që akuzohen se kanë sulmuar policinë maqedonase më 9 dhe 10 maj në Lagjen e Trimave në Kumanovë kanë thënë se ndjehen të pafajshëm dhe kanë kundërshtuar akuzën për terrorizëm.

Rasti “Kumanova”, Shkupi blindohet nga policia Rasti “Kumanova”, Shkupi blindohet nga policia
Shkupi i së hënës i ngjan një qyteti të pushtuar nga forcat policore. Pjesëtarë të policisë maqedonase, të armatosur me armë zjarri dhe të pajisur me mjete mbrojtëse kanë bllokuar të gjitha lagjet qendrore të kryeqytetit dhe hapësirat përreth gjykatës ku pritet të sillen 29 të dyshuarit për rastin e Kumanovës.

Maqedoni, ndotja e ajrit 12 herë mbi normën e lejuar Maqedoni, ndotja e ajrit 12 herë mbi normën e lejuar
Ka kohë që ndotja e ajrit është problem numëri një i shumë vendbanimeve në Maqedoni e ku Tetova është shndërruar në simbol të këtij lloj helmimi të qytetarëve.

Degjeneron në dhunë protesta në Athinë Degjeneron në dhunë protesta në Athinë
Një protestë e paralajmëruar prej grupimeve anarkiste në kujtim të ekzekutimit të 16-vjeçarit Aleksis Grigoropullos 7 vite më parë, ka degjeneruar në akte dhune, të cilat ende vazhdojnë në qendër të Athinës.

Parlamenti grek miraton shkurtimet e mëdha të buxhetit 2016 Parlamenti grek miraton shkurtimet e mëdha të buxhetit 2016
Pas pesë ditësh diskutimesh dhe një seancë të fundit prej dhjetë orësh që përfundoi mëngjesin e së dielës, parlamenti grek miratoi me shumicë votash,153 nga 298 deputetët e pranishëm në sallë, projektbuxhetin e vitit 2016 që paraqet shkurtime të mëdha në shpenzime dhe rritje taksash,masa të imponuara nga kreditorët e Greqisë në këmbim të paketës së ndihmës tre vjeçare prej 86 mld eurosh.

Athinë, goditen disa turistë gjatë natës Athinë, goditen disa turistë gjatë natës
Një grup turistësh portugezë është sulmuar gjatë natës së dytë të përleshjeve të dhunshme në lagjen “Eksarqia” të Athinës.

Greqi, përleshje të dhunshme gjatë natës në Athinë Greqi, përleshje të dhunshme gjatë natës në Athinë
Kryeqyteti grek Athinë është kthyer sërish në arenë përleshjesh midis policisë dhe grupimeve anarkiste të cilat protestuan gjatë mbrëmjes së të premtes kundër vizitës së sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry në Athinë.

Kerry, në Athinë: SHBA iu mbështesin për refugjatët dhe zhvillimin ekonomik Kerry, në Athinë: SHBA iu mbështesin për refugjatët dhe zhvillimin ekonomik
Duke folur në greqisht dhe duke theksuar se “SHBA-të mbështesin Greqinë”, ka përfunduar konferencën e përbashkët me homologun e tij grek, Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, që ka zhvilluar një vizitë disaorëshe në kryeqytetin grek, Athinë.

Rëndohet gjendja e refugjatëve, tensione në kufirin greko-maqedonas Rëndohet gjendja e refugjatëve, tensione në kufirin greko-maqedonas
E mjerueshme paraqitet gjendja në kufirin greko-maqedonas, me numrin gjithnjë e në rritje të emigrantëve dhe kushtet e vështira të jetesës.

Kriza e refugjatëve, Popovski kërkon ndihmë nga Brukseli Kriza e refugjatëve, Popovski kërkon ndihmë nga Brukseli
Shkupi kërkon ndihmë nga Brukseli për krizën e refugjatëve.

Refugjatët, Greqia i deporton, Pakistani i rikthen në Athinë Refugjatët, Greqia i deporton, Pakistani i rikthen në Athinë
Pakistani u refuzoi hyrjen 30 emigrantëve të deportuar nga Greqia, me argumentin se identitetet e tyre nuk mund të verifikoheshin.

Beograd, samiti i OSBE-së kalon nën hijen e tensioneve Rusi-Turqi-SHBA Beograd, samiti i OSBE-së kalon nën hijen e tensioneve Rusi-Turqi-SHBA
Samiti i OSBE-së, i organizuar në kryeqytetin serb Beograd, me temë kryesore “luftën kundër terrorizmit”, ka kaluar nën hijen e marrëdhënieve të Rusisë me Turqinë, por edhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Tensionet në kufirin greko-maqedonas, një maroken i vdekur Tensionet në kufirin greko-maqedonas, një maroken i vdekur
Një emigrant nga Maroku ka humbur jetën në kufirin midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, në fshatin Eidomeni, 100 kilometra në veriperëndim të Selanikut.

Gruevski, “dëshmitari” i parë i hetimeve për skandalin e përgjimeve Gruevski, “dëshmitari” i parë i hetimeve për skandalin e përgjimeve
Kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski është dëshmitari i parë, që duhet të dalë përpara Komisionit hetimor në Parlament, për skandalin e përgjimeve.

Përleshje mes emigrantëve në kufirin greko-maqedonas Përleshje mes emigrantëve në kufirin greko-maqedonas
Mediat maqedonase raportojnë se pas tensioneve të së mërkurës, të enjten në mëngjes ka pasur përleshje masive mes emigrantëve të ngujuar në kufirin jugor të Maqedonisë.

Shkup, atentat me armë zjarri; 2 të vrarë dhe një i plagosur rëndë Shkup, atentat me armë zjarri; 2 të vrarë dhe një i plagosur rëndë
Një incident i armatosur ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në fshatin Gërçec në afërsi  të Shkupit, në të cilin dy persona kanë humbur jetën ndërsa një i tretë ka marr plagë të rënda.

Grevë e përgjithshme në Greqi Grevë e përgjithshme në Greqi
Për të dytën herë brenda 20 ditëve Greqia paralizohet nga një grevë e re e përgjitshme 24-orëshe, e dyta kundër qeverisë së majtë të kryeministrit Tsipras që kur ai ka ardhur në pushtet, në janar të këtij viti.

Emigrantët, Greqia mohon kërcënimet për dëbim nga Schengen Emigrantët, Greqia mohon kërcënimet për dëbim nga Schengen
Greqia ka pranuar se ndodhet nën presion të fortë sa i takon emigracionit, por ka mohuar me forcë që të ketë pasur një përpjekje zyrtare për ta përjashtuar atë nga zona Schengen.

Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin Rusia: Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO destabilizon rajonin
Ftesa e mbërritur në dyert e Malit të Zi për anëtarësim në NATO duket se do të përshkallëzojë tensionet mes Perëndimit dhe Rusisë.

Maqedonia vijon të mbetet jashtë NATO-s Maqedonia vijon të mbetet jashtë NATO-s
Autoritetet e Shkupit  nuk e humbin optimizmin për anëtarësimin e vendit në NATO, megjithëse akoma nuk kanë arritur të gjejnë një zgjidhje për problemin që me vite po mban të bllokuar integrimin e Maqedonisë në Aleancën e Atlantikut të veriut.

BE, ultimatum Greqisë: Drejt Maqedonisë, vetëm refugjatët e luftës BE, ultimatum Greqisë: Drejt Maqedonisë, vetëm refugjatët e luftës
Shtetet anëtare të BE-së i kanë dhënë Greqisë një ultimatum se, nëse deri në samitin e ardhshëm të 17-18 dhjetorit nuk zbaton një sërë masash, për të cilat ka rënë dakord tetorin e kaluar për sa i përket krizës së refugjatëve, atëherë do të pezullohet nga Traktati i Schengenit.

NATO fton Malin e Zi, anëtarësimi brenda një viti NATO fton Malin e Zi, anëtarësimi brenda një viti
NATO-ja ftoi Malin e Zi t’i bashkohet aleancës ushtarake, që do të shënonte kësisoj zgjerimin e saj të parë në 6 vite.

Gjermania do të hapë tregun për punëtorët nga Ballkani Gjermania do të hapë tregun për punëtorët nga Ballkani
Sekretarja e Shtetit në Ministrinë e Punës dhe Çështjeve Sociale të Gjermanisë, Anette Kramme, në një bisedë me “Deutsche Welle” përsëriti edhe një herë atë që zyrtarët e lartë gjermanë nuk kanë ngurruar ta bëjnë të qartë në më shumë se një rast: shqiptarët nuk kanë mundësi për azil politik.

Maqedoni, Thaçi: PDSH nuk ka koalicion me BDI Maqedoni, Thaçi: PDSH nuk ka koalicion me BDI
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare Menduh Thaçi, ka mohuar zërat se mes subjektit të tij dhe BDI-së së drejtuar nga Ali Ahmeti, ekziston një koalicion për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Greqi, sulme kibernetike ndaj 3 bankave; alarmohet qeveria Greqi, sulme kibernetike ndaj 3 bankave; alarmohet qeveria
Grupi më i madh i “hacker”-ave në botë, “Armada Colectiv”, ka kryer një sulm kibernetik prej gati 45 minutash ndaj 3 bankave greke, gjatë së enjtes dhe së premtes së kaluar.

Seanca për llogaridhënien, Gruevski vihet në shënjestrën e deputetëve opozitarë Seanca për llogaridhënien, Gruevski vihet në shënjestrën e deputetëve opozitarë
Deputetët e opozitës e kanë pritur me akuza të rënda kryeministrin maqedonas, Nikola Gruevski, në seancën mujore kushtuar llogaridhënies së qeverisë para të zgjedhurve të popullit.

Shkup, Zaev ende nuk ia ka dorëzuar prokurores përgjimet Shkup, Zaev ende nuk ia ka dorëzuar prokurores përgjimet
Gjatë publikimit të bisedave të përgjuara telefonike, drejtuesi i partisë opozitare maqedonase LSDM-së, Zoran Zaev disa herë me radhë kishte premtuar se pjesët e papublikuara të të ashtuquajturave “bomba” do t’ia dorëzonte prokurores speciale, Katiça Janeva.

Rrëzimi i avionit rus, Tsipras ironizon në Twitter homologun turk Rrëzimi i avionit rus, Tsipras ironizon në Twitter homologun turk
Përmes një shpërthimi të pazakontë në Twitter, kryeministri grek Aleksis Tsipras vuri në loje homologun e tij turk për rrëzimin e avionit rus dhe kujtoi shkeljet e hapësirës ajrore greke nga Turqia.

Të bllokuar në kufirin greko-maqedonas, refugjatët përleshen me policinë Të bllokuar në kufirin greko-maqedonas, refugjatët përleshen me policinë
Përleshjet mes policisë dhe emigrantëve të zemëruar, të cilëve po u ndalohet hyrja në Maqedoni nga Greqia, kanë shkaktuar 40 të plagosur.

28 Nëntori, festojnë shqiptarët e Maqedonisë; PDSH-BDI “shkrijnë akujt” 28 Nëntori, festojnë shqiptarët e Maqedonisë; PDSH-BDI “shkrijnë akujt”
Flamujt kuqezi kanë stolisur rrugët dhe ballkonet nëpër qytetet e banuara me shqiptarë në Maqedoni. 103-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë dhe Dita e Flamurit është shënuar me aktivitete të ndryshme.

Festat kombëtare kujtohen edhe në Athinë Festat kombëtare kujtohen edhe në Athinë
Emigrantët shqiptarë që jetojnë në Greqi kanë festuar festat kombëtare në një pritje të organizuar nga ambasada shqiptare në Athinë.

Shkup, konferencë rajonale për integrimin e Ballkanit në BE Shkup, konferencë rajonale për integrimin e Ballkanit në BE
Përfaqësuesit e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor janë takuar të premten në një konferencë rajonale në Shkup, për të diskutuar rreth qasjes së përbashkët drejt reformave të nevojshme në procesin e integrimit në Bashkimin Europian.

Refugjatët, përkeqësohet situata në kufirin greko-maqedonas Refugjatët, përkeqësohet situata në kufirin greko-maqedonas
Qindra marokenë, algjerianë dhe pakistanezë u përpoqën të sulmojnë forcat policore në kufirin midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, në fshatin Idomeni, 86 km larg Selanikut, duke kërkuar të kalojnë me forcë gardhin me tela me gjemba, që pengon rrugën e tyre drejt vendeve të Europës veriore.

Zoran Zaev: Grupi i Kumanovës, si terroristët e  Parisit Zoran Zaev: Grupi i Kumanovës, si terroristët e  Parisit
Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, dhjetë ditë më parë, gjatë vizitës së tij në Lubjanë me ftesë të Institutit Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Afërt dhe të Ballkanit, kishte mbajtur një ligjëratë me temë "E vërteta për Maqedoninë".

Maqedoni, prokurorja speciale kërkon dosjet e Gruevskit Maqedoni, prokurorja speciale kërkon dosjet e Gruevskit
Prokurorja Speciale, Katica Janeva ka kërkuar nga prokurori publik në Maqedoni, Marko Zvërlevski që t’i dorëzohen  5 dosjet e para, që kanë të bëjnë me bisedat e përgjuara telefonike, një pjesë të të cilave i bëri publike kryetari i partisë opozitare maqedonase, Zoran Zaev.

Shkup, gazetarët në protestë: S’ka reformë pa përfshirjen tonë Shkup, gazetarët në protestë: S’ka reformë pa përfshirjen tonë
Dhjetëra gazetarë kanë protestuar të enjten, në shenjë pakënaqësie nga mos përfshirja e tyre në negociatat, që po zhvillohen mes 4 partive kryesore në vend për reformimin e sferës mediatike. Për kreun e Shoqatës së Gazetarëve, Naser Selmani, është e pakuptimtë që politikanët të vendosin për mediat pa i konsultuar gazetarët.

Biden: Ballkani, i plotë në Bashkimin Europian Biden: Ballkani, i plotë në Bashkimin Europian
Nga Zagrebi i Kroacisë ku ishte ftuar të merrte pjesë në samitin e liderëve të Europës Qendrore e Juglindore, zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden shprehu mbështetje për anëtarësimin e plotë të Ballkanit në Bashkimin Europian.

Preshevë, nxënësit e Bujanocit në protestë; kërkojnë libra shqip Preshevë, nxënësit e Bujanocit në protestë; kërkojnë libra shqip
Studentët dhe nxënësit shqiptarë kanë protestuar të mërkurën në qytetin e Bujanocit, duke kërkuar që të kenë libra në gjuhën shqipe.

Maqedoni, Orav i BE-së kërkon zbatimin e marrëveshjes politike dhe hetimin e “Kumanovës” Maqedoni, Orav i BE-së kërkon zbatimin e marrëveshjes politike dhe hetimin e “Kumanovës”
Ambasadori i BE-së në Maqedoni, Aivo Orav ka ftuar edhe një herë autoritetet e Shkupit të zbatojnë në tërësi marrëveshjen e 2 qershorit, për ta nxjerrë vendin nga kriza e thellë dhe për të përshpejtuar procesin integrues.

“Kumanova”, Spasovski: Kërkohet një hetim serioz “Kumanova”, Spasovski: Kërkohet një hetim serioz
Ministri i ri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë, si dhe përfaqësues i partisë opozitare maqedonase LSDM-së, Oliver Spasovski, ka folur për mediat edhe për pozitën e tij në qeverinë e Gruevskit.

Maqedoni, grevë urie e refugjatëve në kufirin jugor Maqedoni, grevë urie e refugjatëve në kufirin jugor
Grevën e së hënës me heshtje, refugjatët në kufirin jugor të Maqedonisë, të martën e kanë vazhduar me një grevë urie.

Shpërthim i fuqishëm në qendër të Athinës Shpërthim i fuqishëm në qendër të Athinës
Një shpërthim ka tronditur Athinën rreth orës 03:35 minuta të së martës. Shpërthimi ka ndodhur në rrugën “Ksenofondos”, vetëm pak metra larg sheshit “Sindagma”.

Shkup, partitë maqedonase kundër kërkesave të shqiptarëve Shkup, partitë maqedonase kundër kërkesave të shqiptarëve
Debati publik rreth Strategjisë së Zgjerimit të BE-së i organizuar nga Këshilli Nacional për Eurointegrime pranë Kuvendit, edhe një herë ka nxjerr në pah qëndrimet e ngjashme të partive maqedonase kur janë në pyetje kërkesat e shqiptarëve.

Shkupi rikthen gardhin në kufi, lejohen vetëm 3 mijë refugjatë në ditë Shkupi rikthen gardhin në kufi, lejohen vetëm 3 mijë refugjatë në ditë
Pas sulmeve terroriste të Parisit dhe njoftimeve se, të paktën dy prej agresorëve kishin kaluar përmes Maqedonisë në rrugëtimin e tyre drejt Belgjikës e Francës, Shkupi vendosi forcimin e kontrollit të  refugjatëve, si dhe përcaktimin e një linje të lëvizjeve të tyre drejt destinacionit të radhës, Serbisë.

Vendimi i Shkupit, emigrantët protestojnë në kufi me Greqinë Vendimi i Shkupit, emigrantët protestojnë në kufi me Greqinë
Rreth 1000 persona, të cilët autoritetet maqedonase i kanë cilësuar si emigrantë ekonomikë, kanë organizuar një protestë në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Maqedoni, gjendet trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak Maqedoni, gjendet trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak
Në malet e zonës së Kërçovës është gjetur trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak të Maqedonisë, Goran Sofeski. Policia dhe ekspertët mjeko-ligjorë ende nuk kanë bërë të ditur rrethanat në të cilat ka humbur jetën i ndjeri.

Maqedonia bllokon refugjatët, jashtë kufirit iranianët dhe pakistanezët Maqedonia bllokon refugjatët, jashtë kufirit iranianët dhe pakistanezët
Qindra refugjatë të bllokuar në zonën kufitare mids Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, kanë protestuar për shumë orë gjatë së shtunës, pasi autoritetet e Shkupit, duke zbatuar kufizimet e vendosura edhe nga shumë shtete të tjera të Europës, nuk lejojnë të kalojnë ata refugjatë, që nuk janë posedues të pasaportave nga Siria, Afganistani dhe Iraku.

Thaçi: Të ndëshkojmë me vota BDI-në, nuk bëri asgjë për shqiptarët Thaçi: Të ndëshkojmë me vota BDI-në, nuk bëri asgjë për shqiptarët
Kryetari i PDSH-së opozitare, Menduh Thaçi ka ftuar shqiptarët e Maqedonisë që në zgjedhjet e prillit të vitit të ardhshëm të ndëshkojnë partinë e Ali Ahmetit, BDI, e cila sipas tij, për 13 vite sa ka qenë në pushtet nuk ka arritur të realizojë asnjë të mirë për shqiptarët.

Heqja e taksave për biznesin e vogël “tremb” Greqinë Heqja e taksave për biznesin e vogël “tremb” Greqinë
Lajmi i heqjes së taksave për biznesin e vogël nga Qeveria shqiptare është pasqyruar në dhjetëra media greke dhe është komentuar në mënyrë të veçantë edhe si një rrezik për largimin e bizneseve vendase drejt Shqipërisë.

Sekretari i NATO-s në Beograd: Mbështesim bisedimet Kosovë-Serbi Sekretari i NATO-s në Beograd: Mbështesim bisedimet Kosovë-Serbi
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë vizitës së tij në Serbi ka deklaruar se Aleanca i mbështet bisedimet Kosovë-Serbi dhe se trupat e KFOR-it do të qëndrojnë në Kosovë derisa prania e tyre të vlerësohet e nevojshme.

Emigrantët, Sllovenia e shqetësuar: Fluksi mund të vazhdojë 5 vjet Emigrantët, Sllovenia e shqetësuar: Fluksi mund të vazhdojë 5 vjet
Fluksi i emigrantëve në Slloveni mund të vazhdojë për të paktën 5 vjet, ka deklaruar sekretari i Shtetit për çështjet e brendshme, Bostjan Sefiç.

Maqedonia seleksionon refugjatët Maqedonia seleksionon refugjatët
Rreth 3 mijë emigrantë nga Pakistani, Bangladeshi, Alergjia dhe Irani, kanë mbetur të bllokuar në zonën kufitare midis Greqisë dhe Maqedonisë.

Greqi, dy lëkundje të tjera tërmeti në Lefkada, pa pasoja Greqi, dy lëkundje të tjera tërmeti në Lefkada, pa pasoja
Dy lëkundje të tjera tërmeti kanë goditur ishullin perëndimor të Greqisë, Lefkada, ku në fillim të kësaj jave një lëkundje e magnitudës 6,1 la të vdekura dy gra të moshuara, si dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme.

Greqi, shkatërrohet organizata e trafikimit të emigrantëve Greqi, shkatërrohet organizata e trafikimit të emigrantëve
Shërbimet sekrete greke kanë shkatërruar një organizatë që trafikonte mijëra emigrantë nga brigjet turke në brendësi të kufirit grek. Sipas policisë greke, aksioni për kapjen e organizatës filloi në ishullin e Mytilinit dhe vazhdon ende në Athinë dhe Selanik.

Serbia mbyll kufirin; vetëm refugjatë nga Siria, Iraku e Afganistani Serbia mbyll kufirin; vetëm refugjatë nga Siria, Iraku e Afganistani
Serbia ka mbyllur këtë të enjte kufirin për refugjatët, që nuk janë me origjinë nga Siria, Iraku apo Afganistani. Këto masa kanë ardhur si pasojë e sulmeve në Paris dhe kërcënimeve për mbyllje kufijsh edhe nga vendet e tjera europiane.

Skeptikë për politikën, maqedonasit zgjedhin ekonominë para demokracisë Skeptikë për politikën, maqedonasit zgjedhin ekonominë para demokracisë
Vetëm një e treta e qytetarëve të Maqedonisë besojnë se, marrëveshja e 2 qershorit do të zbatohet në praktikë. Qytetarët maqedonas shprehen pesimistë edhe për punën e Prokurorisë Speciale.

Serbia dhe Maqedonia pengojnë hyrjen e refugjatëve Serbia dhe Maqedonia pengojnë hyrjen e refugjatëve
Melita Sunjiç, zëdhënëse e Agjencisë për Refugjatë të Kombeve të Bashkuara (UNHCR), ka thënë për mediat se autoritetet serbe lejojnë hyrjen në Serbi vetëm për refugjatët afganë, sirianë dhe irakianë.

Bosnje, vriten dy ushtarë; rriten masat e sigurisë në Sarajevë Bosnje, vriten dy ushtarë; rriten masat e sigurisë në Sarajevë
Një person i armatosur vrau të mërkurën dy ushtarë boshnjakë dhe plagosi një tjetër, ndërsa e ktheu armën nga vetja pasi policia rrethoi banesën e tij në periferi të Sarajevës.

“Paqe” greko-turke; kriza e refugjatëve rrit bashkëpunimin “Paqe” greko-turke; kriza e refugjatëve rrit bashkëpunimin
Kryeministri i Turqisë dhe ai i Greqisë kane shpallur masa konkrete për çështjen e emigracionit të paligjshëm me një bashkëpunimin teknik greko-turk. Këto masa u morën në vizitën e parë zyrtarë të Alexis Tsipras në Ankara.

Rreziku nga sulmet terroriste, Maqedonia nuk ndihet e sigurt Rreziku nga sulmet terroriste, Maqedonia nuk ndihet e sigurt
Maqedonia nuk përjashton mundësinë për ngritjen e gardhit me gjemba në kufirin me Greqinë prej nga hyjnë çdo ditë mijëra refugjatë.

Maqedoni, nisin punimet për ngritjen e gardhit me Greqinë Maqedoni, nisin punimet për ngritjen e gardhit me Greqinë
Pas vendimit të Këshillit të Sigurisë së Shtetit në Maqedoni, si masw mbrojtëse nga fluksi i refugjatëve, autoritetet kanë nisur punimet për ngritjen e një rrethoje përgjatë kufirit me Greqinë.

Aleksis Tsipras nis vizitën në Turqi Aleksis Tsipras nis vizitën në Turqi
Me ndeshjen miqësore të futbollit Turqi-Greqi, të cilën e ka ndjekur me kryeministrin turk Ahmet Davutoglu, ka filluar vizita dyditore e kreut të qeverisë greke Aleksis Tsipras në Turqi.

Greqia arrin marrëveshjen me huadhënësit për reformat financiare Greqia arrin marrëveshjen me huadhënësit për reformat financiare
Ministri grek i Financave, Efklidis Tsakalotos ka njoftuar në një konferencë për shtyp, se Athina ka arritur një marrëveshje me huadhënësit e saj për reformat financiare të kërkuara. Kjo marrëveshje i hap rrugën zhbllokimit të këstit të parë të ndihmës prej 2 mld eurosh për sektorin publik dhe 10 mld të tjerave për rikapitalizimin e bankave nga paketa e tretë e ndihmës prej 86 mld për Greqinë.

Rikthehen aktet e dhunës në Athinë Rikthehen aktet e dhunës në Athinë
Ka degjeneruar në akte dhune protesta në kujtim të revoltës studentore që u shkel me tanket e juntës ushtarake të kolonelëve grekë në vitin 1973 në Athine.

Vuçiç viziton kampin e refugjatëve në Preshevë Vuçiç viziton kampin e refugjatëve në Preshevë
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka vendosur të vizitojë refugjatët në kampin e Preshevës. Pas paralajmërimeve edhe nga Sllovenia, Kroacia, por edhe Maqedonia, Serbia ka gjasa të bëhet një shtet i rrethuar me mure dhe tela.

Maqedoni-Kosovë, marrëveshje për stimulimin dhe mbrojtjen e investimeve Maqedoni-Kosovë, marrëveshje për stimulimin dhe mbrojtjen e investimeve
Autoritetet e Maqedonisë dhe Kosovës po punojnë për të forcuar mes tyre bashkëpunimin në sferën e ekonomisë. Komisioni Parlamentar për Politikë të Jashtme në Shkup i ka dhënë dritë jeshile ratifikimit të marrëveshjes midis dy vendeve për stimulimin dhe mbrojtjen reciproke të investimeve.

Maqedoni, projektbuxheti për vitin 2016, rritja ekonomike 4 për qind Maqedoni, projektbuxheti për vitin 2016, rritja ekonomike 4 për qind
Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë të martën, ka vazhduar debati lidhur me projektbuxhetin për vitin 2016.

Maqedoni, formohet komisioni anketues për skandalin e përgjimeve Maqedoni, formohet komisioni anketues për skandalin e përgjimeve
Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar vendimin për formimin e komisionit anketues për skandalin e përgjimeve, që duhet të vërtetojë përgjegjësinë politike për përgjimin ilegal dhe përmbajtjen e materialeve të përgjuara.

VOA: Ja shkaqet e ekstremizmit islamik në Ballkan VOA: Ja shkaqet e ekstremizmit islamik në Ballkan
Mes të huajve që shkojnë të luftojnë krah militantëve në Siri, shumë janë nga Ballkani; kryesisht nga Bosnja dhe Kosova, disa nga Serbia e Maqedonia, dhe së fundi dhe nga Shqipëria.

Malazezi “terrorist”, gjermanët e kishin arrestuar me armë Malazezi “terrorist”, gjermanët e kishin arrestuar me armë
Më datë 5 nëntor, një qytetar malazez u kap në Bavari me një arsenal armësh në makinë. Ai që duhet të ishte thjesht kontroll rutinë nxorri në dritë kallashnikovë, pistoleta, granata dore dhe lëndë shpërthyese, të gjitha të fshehura mirë në mjetin e tipit “Golf 5”, të drejtuar nga Vlatko K.

Greqi, shënohet përvjetori i revoltave studentore që rrëzuan juntën ushtarake Greqi, shënohet përvjetori i revoltave studentore që rrëzuan juntën ushtarake
Greqia kujton 42-vjetorin e revoltës studentore, që çoi në rrëzimin e juntës ushtarake të kolonelëve të Papadhopoulos.

Dy gra, viktima të tërmetit 6-ballësh që lëkundi Greqinë Dy gra, viktima të tërmetit 6-ballësh që lëkundi Greqinë
Një tërmet i fuqishëm me intensitet 6.1 të shkallës Rihter ka goditur ishullin grek të Lefkadës, në detin Jon, në orën 9 e 10 të mëngjesit të së martës.

Greqia, jo objekt sulmi. Qeveria: Gabim lidhja e emigrantëve me terrorizmin Greqia, jo objekt sulmi. Qeveria: Gabim lidhja e emigrantëve me terrorizmin
Ministria greke e Rendit ka informacione se Greqia deri tani nuk përbën objekt për një sulm terrorist.

Maqedoni, buxheti i 2016-s pengon funksionimin e AP Maqedoni, buxheti i 2016-s pengon funksionimin e AP
Projektbuxheti për vitin 2016 rrezikon punën e Avokatit të Popullit në Maqedoni. Drejtuesi i këtij institucioni, Ixhet Mehmeti ka thënë se, qeveria ka caktuar buxhetin e zyrës së tij për vitin e ardhshëm pa u konsultuar fare, duke shkurtuar të gjithë zërat buxhetorë që i dedikohen Avokatit të Popullit.

Shkup, hedh fëmijën dhe më pas hidhet edhe vetë nga ballkoni Shkup, hedh fëmijën dhe më pas hidhet edhe vetë nga ballkoni
Një banore e lagjes Hipodrom të Shkupit, mëngjesin e së hënës ka hedhur djalin e saj 6-vjeçar nga kati i katërt i ndërtesës në të cilin jetonin dhe më pas ka tentuar të bëjë vetëvrasje, duke kërcyer edhe vetë nga ballkoni.

Maqedoni, vazhdojnë bisedimet ndërpartiake për mediat Maqedoni, vazhdojnë bisedimet ndërpartiake për mediat
Të hënën kanë vazhduar bisedimet ndërpartiake për realizimin e marrëveshjes për daljen e Maqedonisë nga kriza politike dhe grupet e punës kanë hapur çështjen e mediave.

Njëri nga atentatorët e Parisit, i regjistruar në Preshevë Njëri nga atentatorët e Parisit, i regjistruar në Preshevë
Policia serbe ka konfirmuar se një nga emrat që përmendet si pjesëmarrës në sulmet terroriste në kryeqytetin francez është regjistruar si refugjatë dhe ka këkuar azil në qendrën e Preshevës më 7 tetor.

Maqedoni, tela me gjemba në kufi nëse përkeqësohet gjendja Maqedoni, tela me gjemba në kufi nëse përkeqësohet gjendja
Këshilli i Sigurimit të Republikës së Maqedonisë ka dënuar fuqishëm sulmet terroriste në Paris dhe ka konstatuar se, sa i përket krizës me refugjatët, institucionet përkatëse të vendit do të veprojnë në përputhje me ligjin për menaxhimin e krizave.

Maqedoni, masa për sigurinë. MPB: Nuk rrezikohemi nga sulmet terroriste Maqedoni, masa për sigurinë. MPB: Nuk rrezikohemi nga sulmet terroriste
Pas sulmeve terroriste në Paris, ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonsë, Oliver Spasovski është takuar të shtunën me udhëheqësit më të lartë në dikasterin e tij.

Maqedoni, arsimi në shqip në gjendje alarmante Maqedoni, arsimi në shqip në gjendje alarmante
Analistët në Shkup vlerësojnë se niveli i arsimit shqip në Maqedoni është në gjendje alarmante. Sipas tyre, institucionet arsimore po shkojnë drejt rrënimit ndërsa studentët janë shumë pak kërkues dhe nuk reagojnë sa duhet.

Maqedoni, gjykata kërkon shoqërimin e Zaevit me polici Maqedoni, gjykata kërkon shoqërimin e Zaevit me polici
Gjykatësja Lubinka Beshevska ka paralajmëruar kreun e Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, se do të shoqërohet me polici në gjykatë, nëse nuk paraqitet në seancën e radhës për rastin “Puç”.

Lunaçek: Korrupsioni në Maqedoni mbetet shumë i përhapur Lunaçek: Korrupsioni në Maqedoni mbetet shumë i përhapur
Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek pohon për mediat  se mbështetja për reforma në Maqedoni është duke u venitur dhe se korrupsioni mbetet shumë i përhapur.

Maqedoni, deputeti i BDI: Ndaj shqiptarëve ka procese të montuara gjyqësore Maqedoni, deputeti i BDI: Ndaj shqiptarëve ka procese të montuara gjyqësore
Deputeti nga radhët e partisë shqiptare në pushtet BDI, Rafiz Aliti, e pranon se subjekti të cilit i takon nuk ka fuqi që të mbrojë shqiptarët e Maqedonisë nga rastet e montuara gjyqësore.

Konfrontime me policinë gjatë protestave në Athinë Konfrontime me policinë gjatë protestave në Athinë
Në konfrontime me forcat policore kanë degjeneruar mitingjet e mëdha të protestës në qendër të Athinës, në kuadrin e grevës së përgjithshme 24-orëshe që shpallën sindikatat e sektorit shtetëror dhe atij privat, greva e parë kundër qeverisë së majtë të kryeministrit Alexis Tsipras që kur ai ka ardhur në pushtet në janar të këtij viti.

Grevë e përgjithshme në Greqi, e para kundër qeverisë Tsipras Grevë e përgjithshme në Greqi, e para kundër qeverisë Tsipras
Greqia është e paralizuar këtë të enjte si pasojë e një greve të përgjithshme, e para kundër qeverisë së majtë të kryeministrit Tsipras që kur ai ka ardhur në pushtet në janar të këtij viti.

Progresraporti për Maqedoninë, Ahmeti: Pasqyrë reale; Thaçi: Duhej më i ashpër Progresraporti për Maqedoninë, Ahmeti: Pasqyrë reale; Thaçi: Duhej më i ashpër
Raporti i progresit, që përmban kritika dhe vërejtje të shumta për Maqedoninë, sipas kreut të BDI-së, Ali Ahmeti paraqet një pasqyrë reale për situatën e përgjithshme në vend.

Maqedoni, Kuvendi miraton riformatimin e qeverisë me ministra të LSDM-së Maqedoni, Kuvendi miraton riformatimin e qeverisë me ministra të LSDM-së
Kabinetit të kryeministrit Nikola Gruevski i janë bashkëngjitur edhe zyrtarisht dy ministra nga radhët e partisë më të madhe opozitare, LSDM.

Mijëra refugjatë në kufirin greko-maqedonas; Frontex jep shifra të paprecedenta Mijëra refugjatë në kufirin greko-maqedonas; Frontex jep shifra të paprecedenta
Mijëra refugjatë kanë mbërritur në fshatin Idomeni, në kufirin midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, 86 km në veri të Selanikut, pasi ka përfunduar greva dyditore e marinarëve grekë dhe më shumë se 18 mijë vetë kanë kaluar kufirin në 48 orët e fundit drejt vendeve të Europës Qendrore dhe Veriore, sipas policisë greke.

Raporti për Maqedoninë, KE rekomandon çeljen e negociatave. Përmendet edhe “Kumanova” Raporti për Maqedoninë, KE rekomandon çeljen e negociatave. Përmendet edhe “Kumanova”
Për të shtatin vit me radhë, Komisioni Europian rekomandoi çeljen e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE, por këtë vit rekomandimi është i kushtëzuar me zbatimin e plotë të marrëveshjes së 2 qershorit. Nëse deri në prill të vitit të ardhshëm nuk zbatohen reformat që dalin nga dokumenti për zgjidhjen e krizës, vendi rrezikon të humb rekomandimin.

Maqedoni, deri në 2000 të vdekur në vit për shkak të gabimeve të mjekëve? Maqedoni, deri në 2000 të vdekur në vit për shkak të gabimeve të mjekëve?
Ish-zëvendësministri i Shëndetësisë në Maqedoni, Vladimir Lazareviç, ka publikuar të dhëna tronditëse lidhur me numrin e të vdekurve për shkak të gabimeve mjekësore. Sipas tij, edhe pse nuk ka të dhëna zyrtare, në Maqedoni vdesin 600 deri në 2000 persona për shkak të gabimeve të mjekëve.

Maqedoni, partitë dakord për reformimin e medias Maqedoni, partitë dakord për reformimin e medias
Në takimin e së hënës, grupet e punës të partive politike në Maqedoni kanë arritur një marrëveshje për reformat që duhet të kryhen në sektorin mediatik dhe kanë rënë dakord që ky diskutimet për këtë proces të mbyllen brenda datës 20 të këtij muaji.

Maqedoni, miratohet pakoja e ligjeve nga marreveshja e 2 Qershorit Maqedoni, miratohet pakoja e ligjeve nga marreveshja e 2 Qershorit
Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar pakon e ligjeve që parashikohen me marrëveshjen e 2 Qershorit. Pak minuta para mesnate, ka marrë dritë jeshile vendimi për formimin e Komisionit anketues për skandalin e përgjimeve.

Moszbatimi i reformave, Athina nuk merr këstin e radhës Moszbatimi i reformave, Athina nuk merr këstin e radhës
Ministrat e Financave të Eurogrupit që janë mbledhur në mbremjën e së hënës në Bruksel, i kanë dhënë Greqisë 5 ditë afat për të përfunduar reformat e kësaj faze në mënyrë që të marrë këstin e parë prej 2 miliardë euro nga paketa e ndihmës për Athinën.

Greqia, vend i të papunëve dhe pensionistëve Greqia, vend i të papunëve dhe pensionistëve
Greqia është vendi i të papunëve, pensionistëve dhe i qytetarëve joaktivë ekonomikisht. Ky është konkluzioni i një studimi të një universiteti në Athinë që publikon e përditshmja greke “Tanea”. Sipas tij, numri i atyre që nuk punojnë në Greqi shkon më shumë se 7 milionë.

Greqi, Pavlopoulos viziton ishullin e Mytilinit; dëshmitar i zbarkimit të emigrantëve Greqi, Pavlopoulos viziton ishullin e Mytilinit; dëshmitar i zbarkimit të emigrantëve
Situata alarmante në ishullin e Mytilinit ka dërguar në zonë edhe Presidentin e Greqisë, Prokopis Pavlopoulos. Presidenti grek pa nga afër situatën tragjike, e cila - sipas tij, - i ngjan një krize humanitare.

Kroaci, opozita fiton zgjedhjet; negociata për koalicion qeverisës Kroaci, opozita fiton zgjedhjet; negociata për koalicion qeverisës
Konservatorët e opozitës në Kroaci shpallën fitoren në zgjedhjet parlamentare të vendit, por pa shumicën e nevojshme parlamentare, çfarë i përball ata me sfidën jo të lehtë të krijimit të qeverisë.

Refugjatët trondisin Kroacinë; nuk pritet fitues i qartë nga zgjedhjet Refugjatët trondisin Kroacinë; nuk pritet fitues i qartë nga zgjedhjet
Koalicioni qeverisës në Kroaci gjendet përballë një sfide të vështirë për të qëndruar në pushtet, me krizën e emigrantëve që mbizotëron mendjet e votuesit në zgjedhjet e kësaj të diele. Sondazhet e fundit tregojnë një garë kokë më kokë mes tij dhe opozitës konservatore të vendit.

Rumani, shkojnë në 38 viktimat e zjarrit në diskotekë Rumani, shkojnë në 38 viktimat e zjarrit në diskotekë
Gjashtë persona të tjerë kanë ndërruar jetë për shkak të plagëve të marra në zjarrin që përfshiu klubin e natës në Rumani, duke e çuar në 38 numrin e viktimave.

Tetova, qyteti më i ndotur në botë Tetova, qyteti më i ndotur në botë
Ndotja e ajrit në Tetovë ka arritur në nivele alarmante. Instituti ndërkombëtar Numbeo e rendit Tetovën si vendbanimin më të ndotur në botë.

Shkupi “harron” autostradën që e lidh me Prishtinën Shkupi “harron” autostradën që e lidh me Prishtinën
Maqedonia po anashkalon ndërtimin e segmentit të autostradës Shkup-Prishtinë, prej rreth 13 kilometrash në territorin e saj.

Maqedoni, reagimet e liderëve për marrëveshjen e 2 Qershorit Maqedoni, reagimet e liderëve për marrëveshjen e 2 Qershorit
Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski është shprehur i kënaqur nga kompromisi i arritur për pikat kontestuese të marrëveshjes së 2 Qershorit.

Maqedoni, arrihet kompromisi për marrëveshjen e 2 Qershorit Maqedoni, arrihet kompromisi për marrëveshjen e 2 Qershorit
Partitë kryesore në Shkup kanë arritur kompromis për pikat kontestuese të marrëveshjes së 2 Qershorit. Në negociatat që zgjatën rreth 14 orë dhe përfunduan pas mesnatës, udhëheqësit politikë kanë tejkaluar dallimet rreth projektligjit për formimin e qeverisë kalimtare dhe atij për ndalimin e publikimit të materialeve të përgjuara.

Gruevski: Me ata që destabilizojnë Maqedoninë, do veprojmë si në rastin Kumanovës Gruevski: Me ata që destabilizojnë Maqedoninë, do veprojmë si në rastin Kumanovës
I pyetur nëse rrezikohet Maqedonia nga incidente të armatosura si ai i Kumanovës më 9 maj, kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, ka bërë të ditur se nëse përsëritet ndonjë incident i armatosur si ai në “Lagjen e Trimave”, qeveria do të angazhojë gjithë potencialin policor për t’i asgjësuar grupet e armatosura.

Athinë, grushta deputetit të Demokracisë së Re Athinë, grushta deputetit të Demokracisë së Re
Një deputet i parlamentit grek është goditur me grushta gjatë një proteste në orët e pasdites në Athinë. Jorgos Kumucakos, deputet i Demokracisë së Re, u godit me grushta dhe sende të forta prej demonstruesve me origjinë nga krahina e Pondisë, territore ku banonin grekë që në lashtësi, por që u zaptuan prej otomanëve gjatë genocidit turk në fillim të shekullit XX.

Fëmija afgan i kërkon para Presidentit të PE-së Fëmija afgan i kërkon para Presidentit të PE-së
Një refugjat i vogël është bërë personazhi i ditës në mediat greke dhe ato të huaja gjatë vizitës së kryeministrit grek Aleksis Tsipras dhe kreut të PE-së, Martin Schulz në ishullin e Lesbos, që ka mbajtur dhe mban barrën kryesore si pika më e madhe e hyrjes së refugjatëve sirianë nga brigjet turke në muajt e fundit.

Probleme të shumta për Maqedoninë në procesin e integrimit Probleme të shumta për Maqedoninë në procesin e integrimit
Zbatimi i tërësishëm i marrëveshjes së dy qershorit dhe përmbushja e reformave që i kërkon Brukseli janë dy kushte shumë të rëndësishme në rrugëtimin e Maqedonisë drejt integrimit në Bashkimin Europian.

Maqedoni, Ostreni: BDI-ja nuk është parti e qytetarëve, por e rrogëtarëve Maqedoni, Ostreni: BDI-ja nuk është parti e qytetarëve, por e rrogëtarëve
“Ne gabojmë kur flasim për Marrëveshje të Ohrit, sepse kjo marrëveshje ishte kornizë për ndryshimin e Kushtetutës dhe u inkorporua në të, Kuvendi i miratoi ndryshimet. Prandaj, nuk mund të bisedohet për zbatim të Marrëveshjes së Ohrit, por për zbatim të Kushtetutës”. Kështu pohon Gëzim Ostreni, kryetar i partisë më të re opozitare UNITEI, e themeluar nga krahu i shkëputur i BDI-së.

Greqi, mbyten dy fëmijë në Kos; trupi i pajetë i foshnjës për të shpëtuar familjarët e tjerë Greqi, mbyten dy fëmijë në Kos; trupi i pajetë i foshnjës për të shpëtuar familjarët e tjerë
Një tjetër tragjedi me refugjatët sirianë është shënuar në brigjet e ishujve grekë, teksa ata, në përpjekje e sipër për t’i shpëtuar luftës civile në vendin e tyre synojnë një jetë më të mirë në vendet e Europës Qendrore e Veriore.

Kumanova, Raufi: Skenar i më shumë shërbimeve sekrete Kumanova, Raufi: Skenar i më shumë shërbimeve sekrete
“Unë ende besoj se pas ngjarjeve në Kumanovë ka një skenar të përgatitur nga më shumë se një shërbim sekret. Këtë e them në bazë të njohurive të mia”.

Maqedoni, rritet vdekshmëria e lehonave dhe foshnjave Maqedoni, rritet vdekshmëria e lehonave dhe foshnjave
Të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikave tregojnë se në Maqedoni sa vjen e rritet përqindja e vdekshmërisë së lehonave dhe foshnjave.

Bruksel, konferenca “Fol hapur”: Përkeqësohet liria e medias, sidomos në Turqi Bruksel, konferenca “Fol hapur”: Përkeqësohet liria e medias, sidomos në Turqi
Komisioni Europian mblodhi në Bruksel rreth 350 përfaqësues të mediave, institucioneve ndërkombëtare dhe autoriteteve të qeverive të Ballkanit dhe Turqisë në konferencën e tretë “Fol hapur”, konkluzionet e së cilës i përcillen qeverive të vendeve aspiruese për anëtarësim në BE.

Maqedoni, deputeti i BDI: Pabarazi në zhvillimin e vendit Maqedoni, deputeti i BDI: Pabarazi në zhvillimin e vendit
Për zhvillimin e njëanshëm të disa rajoneve në Maqedoni dhe diskriminimin etnik të një pjesës ku kryesisht jetojnë shqiptarët, deputeti i BDI, Ramiz Merko ka akuzuar të gjithë ministrat të cilët kanë zbatuar në mënyrë të njëanshme ligjin e deritanishëm për zhvillim të barabartë rajonal.

Qeveria serbe dhe ajo boshnjake mbajnë sesion të përbashkët Qeveria serbe dhe ajo boshnjake mbajnë sesion të përbashkët
Qeveria serbe dhe ajo boshnjake kanë mbajtur takimin e tyre të parë të përbashkët në Sarajevë. Të dyja palët po përpiqen që të përmirësojnë marrëdhëniet, mbi dy dekada që nga konflikti gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë.

Rumani, dorëhiqet kryeministri Ponta; protesta për zjarrin në klubin e natës me 32 të vdekur Rumani, dorëhiqet kryeministri Ponta; protesta për zjarrin në klubin e natës me 32 të vdekur
Kryeministri i Rumanisë, Victor Ponta pritet të japë dorëheqjen gjatë kësaj të mërkure, një ditë pas protestave masive të mbajtura në vend me kërkesën për largimin e kabinetit qeveritar, për shkak të zjarrit masiv që shkaktoi 32 të vdekur e që ra brenda një klubi nate.

Greqia kryen zhvendosjen e parë të azilkërkuesve Greqia kryen zhvendosjen e parë të azilkërkuesve
Greqia ka kryer zhvendosjen e parë të azilkërkuesve nga territori i saj drejt Luksemburgut, si pjesë e një plani të miratuar nga BE-ja dhe të financuar me 780 milionë euro për dy vjet, për të lehtësuar barrën e shteteve të përmbytura nga fluksi i qindra e mijëra refugjatëve përgjatë këtij viti, të cilët kanë mbërritur nga zonat e nxehta të Lindjes së Mesme.

Greqi, 40 varka me refugjatë të martën. Kryqi i Kuq shton ndihmën financiare Greqi, 40 varka me refugjatë të martën. Kryqi i Kuq shton ndihmën financiare
Pas publikimit të një videoje me pamjet dramatike nga operacioni i shpëtimit të refugjatëve sirianë prej Rojave Bregdetare greke pranë ishullit të Lesbosit, Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC) ka deklaruar se do të rrisë ndihmën për Greqinë nga 3 milionë në 12.7 milionë franga zvicerane për rreth 200 mijë refugjatë.

“Marrëveshja e Ohrit”, tryezë për analizimin e saj; PDSH e bojkoton “Marrëveshja e Ohrit”, tryezë për analizimin e saj; PDSH e bojkoton
Përfaqësuesit e tri partive politike në Shkup, VMRO-DPMNE-së, LSDM-së dhe BDI-së, janë ulur në një tryezë të përbashkët për të analizuar rezultatet e “Marrëveshjes së Ohrit”, 14 vite pas firmosjes së saj.

OBRIE: Kriza në Maqedoni u shkon për shtat partive të inkriminuara OBRIE: Kriza në Maqedoni u shkon për shtat partive të inkriminuara
Duke shprehur shqetësimin e saj për krizën e rëndë politike në Maqedoni, Organizata për Bashkëpunim Rajonal dhe Integrime Evropiane, OBRIE, i bën thirrje faktorit ndërkombëtar të shtojë presionin ndaj liderëve të partive në pushtet për tejkalimin e ngërçit politik.

BE, e brengosur për situatën në Maqedoni BE, e brengosur për situatën në Maqedoni
Bashkimi Europian është i brengosur për situatën e komplikuar politike në Maqedoni. Ambasadorja e Francës në Shkup, Laurence Auer ftoi udhëheqësit politikë në vend, që të intensifikojnë përpjekjet për zbatimin e marrëveshjes së 2 qershorit, për ta nxjerrë vendin nga kriza.

Gazeta “Standard”: Gruevskin nuk e shqetësojnë mendimet e BE-së Gazeta “Standard”: Gruevskin nuk e shqetësojnë mendimet e BE-së
Gazeta e Vjenës “Standard” shkruan se kryeministrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevski, aspak nuk e shqetësojnë mendimet e BE-së, në lidhje me raportin e progresit që duhet të publikohet të enjten, ngaqë, sipas kësaj gazete, Maqedonia luan rol të rëndësishëm në krizën e refugjatëve.

Maqedoni, Metju Nimiç: Koha e duhur për zgjidhjen e çështjes së emrit Maqedoni, Metju Nimiç: Koha e duhur për zgjidhjen e çështjes së emrit
Pas thuajse një viti heshtjeje lidhur me bisedimet mbi çështjen e emrit, në një intervistë për të përditshmen greke “Kathimerini”, Metju Nimiç ka deklaruar se tani është koha e duhur për zgjidhjen e çështjes së emrit. Nimiç ka shpalosur planin e tij 7-pikësh për arritjen e kompromisit mes Maqedonisë dhe Greqisë, duke rënë dakord për një emër të përbërë nga përcaktuesi gjeografik që do përfshijë edhe termin Maqedoni.

Maqedoni, Partia Uniteti: Të mbyllet ndotësi i Tetovës! Maqedoni, Partia Uniteti: Të mbyllet ndotësi i Tetovës!
Partia Uniteti reagon ndaj indiferencës së qeverisë së Maqedonisë, në veçanti ndaj pandjeshmërisë së partisë shqiptare BDI, lidhur me zgjidhjen e problemit të ndotjes së ajrit në Tetovë e rrethina nga ana e “Jugohromit”.

Përleshje e armatosur në Tetovë, pesë të plagosur Përleshje e armatosur në Tetovë, pesë të plagosur
Pesë persona janë plagosur rëndë nga të shtënat me armë zjarri në një përleshje që ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës, në lagjen Drenovec të Tetovës.

Varreza siriane e Egjeut, humbin jetën 11 refugjatë pranë ishullit Samos Varreza siriane e Egjeut, humbin jetën 11 refugjatë pranë ishullit Samos
Në një tragjedi të pafundme është shndërruar përpjekja e refugjatëve për të kaluar detin Egje, nga brigjet turke drejt ishujve grekë, me destinacion vendet e Europës Qendrore. Në orët e para të mëngjesit të së dielës, të paktën 11 refugjatë sirianë kanë humbur jetën në zonën detare pranë ishullit të Samos.

Test pozitiv për bankat greke nga BQE Test pozitiv për bankat greke nga BQE
Rezultatet e testeve të rezistences së bankave greke, që ka publikuar orët e fundit Banka Qendrore Europiane (BQE) janë konsideruar si sinjale pozitive në rrugën e tyre drejt rikapitalizimit.

Shkup, shoqëria civile: Qeveria ka harruar qytetarët Shkup, shoqëria civile: Qeveria ka harruar qytetarët
Për shkak të stërzgjatjes së bisedimeve për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni, pushteti ka harruar problemet me të cilat ballafaqohen qytetarët çdo ditë.

Mbi 30 fëmijë të vdekur në Egje në 48 orët e fundit Mbi 30 fëmijë të vdekur në Egje në 48 orët e fundit
Në një varr masiv për refugjatët është shndërruar deti Egje pas tragjedive të njëpasnjëshme në ditët e fundit pranë ishujve grekë, ku shumica e viktimave janë fëmijë të vegjël.

Maqedoni, shpërngulja e qytetarëve ne nivele alarmante Maqedoni, shpërngulja e qytetarëve ne nivele alarmante
Politikat e gabuara të qeverisë së Nikolla Gruevskit kanë ndikuar që në 10 vitet e fundit në mënyrë drastike të rritet shpërngulja e qytetarëve nga Maqedonia.

Asociacioni në Kushtetuese, Serbia kërkon ndërhyrjen e BE-së Asociacioni në Kushtetuese, Serbia kërkon ndërhyrjen e BE-së
Për Serbinë, dërgimi në Kushtetuese për interpretim të marrëveshjes mes Beogradit dhe Prishtinës për ngritjen e Asociacionit të Komunave serbe, nga Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, është një “thikë pas shpine”.

Tjetër dramë me refugjatë në Egje, Tsipras sulmon BE-në: Po derdh lotë krokodili Tjetër dramë me refugjatë në Egje, Tsipras sulmon BE-në: Po derdh lotë krokodili
Me përkeqësimin e motit dhe afrimin e dimrit, Deti Mesdhe po merr gjithmonë e më shumë jetë refugjatësh nga Lindja e Mesme që synojnë brigjet europiane.

Steinmeier, në Athinë për krizën e refugjatëve Steinmeier, në Athinë për krizën e refugjatëve
Tre tragjeditë detare që ndodhën brenda një dite në Greqi, në të cilat 18 refugjatë, midis tyre 12 fëmijë, gjetën vdekjen në ujërat e Egjeut, nuk kanë ndalur aspak fluksin e emigrantëve nga brigjet turke drejt ishujve greke.

Rusi-Serbi, finalizohet marrëveshja ushtarake Rusi-Serbi, finalizohet marrëveshja ushtarake
Kryeministri serb, Aleksander Vuçiç ndodhet në Moskë në kuadër të një vizite 3 ditore. Rritja e bashkëpunimit midis Kremlinit dhe Beogradit është edhe qëllimi i vizitës, çka u finalizua me marrëveshje ushtarake dypalëshe.

Aksioni në “Lagjen e Trimave”, PDSH fajëson qeverinë Aksioni në “Lagjen e Trimave”, PDSH fajëson qeverinë
Partia Demokratike Shqiptare në opozitë vlerëson se qeveria e Maqedonisë, përmes aksioneve policore në Kumanovë po tenton të krijojë pasiguri tek shqiptarët që jetojnë në këtë qytet.

Vala e refugjatëve, Sllovenia kërcënon me gardh në kufi Vala e refugjatëve, Sllovenia kërcënon me gardh në kufi
Sllovenia ka kërcënuar se do të ngrejë një gardh me tela përgjatë kufirit të saj me Kroacinë, nëse plani i BE-së për të cilin u ra dakord ditën e diel nuk do të implementohet.

Anija me emigrantë mbytet në Egje, të paktën 7 të vdekur Anija me emigrantë mbytet në Egje, të paktën 7 të vdekur
Deri në orët e para të mbrëmjes së mërkurë,7 persona janë nxjerrë të pajetë, të paktën 10 janë dërguar në spital dhe më tepër se 250 vetë janë shpëtuar nga mbytja e një anijeje peshkimi në ujërat e Egjeut, në afërsi të Mytilinit.

Thaçi: Marrëveshja e Ohrit ka humbur kuptimin Thaçi: Marrëveshja e Ohrit ka humbur kuptimin
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi vlerëson se, 15 vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, ajo ka ngecje të konsiderueshme dhe nuk është zbatuar në frymën e saj të vërtetë, çka ka sjellë dhe humbjen e kuptimit të saj.

Aksioni në “Lagjen e Trimave”, banorët: Duan të na frikësojnë Aksioni në “Lagjen e Trimave”, banorët: Duan të na frikësojnë
Aksioni policor që u zhvillua mëngjesin e ditës së mërkurë në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, ka rikthyer përsëri frikën tek banorët.

“Die Welt”: Ballkani po shkon drejt kaosit “Die Welt”: Ballkani po shkon drejt kaosit
Gazeta prestigjioze gjermane “Die Welt“, në një artikull të gjatë për tensionin e kohëve të fundit në Ballkan shkruan se, ky rajon pa u vënë re po rrëshqet drejt kaosit.

Kumanovë, aksion policor në “Lagjen e Trimave” Kumanovë, aksion policor në “Lagjen e Trimave”
Forca të shumta policore, në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, kanë ndërmarrë një aksion policor në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë.

SHBA-BE, apel Maqedonisë: Zbatoni marrëveshjen e 2 qershorit SHBA-BE, apel Maqedonisë: Zbatoni marrëveshjen e 2 qershorit
Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Gjermania, Italia dhe Franca, përmes një deklarate të përbashkët kanë ftuar partinë maqedonase në pushtet, VMRO-DPMNE, të drejtuar nga Nikola Gruevski, të respektojë marrëveshjen e 2 qershorit dhe të mos zvarrisë zbatimin e reformave të nevojshme për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

PDSH, akuza të rënda BDI-së për buxhetin shtetëror PDSH, akuza të rënda BDI-së për buxhetin shtetëror
Qeveria e Shkupit, e ndihmuar edhe nga partneri shqiptar i koalicionit, Bashkimi Demokratik për Integrim, në mënyrë të organizuar plaçkitin shqiptarët përmes buxhetit shtetëror. Këto akuza i kanë bërë deputetët e PDSH-së opozitare gjatë debatit rreth projekt-buxhetit për vitin 2016 të propozuar nga qeveria.

Serbia bllokon librat shqip, nxënësit në Preshevë nisin mësimin me protestë Serbia bllokon librat shqip, nxënësit në Preshevë nisin mësimin me protestë
Ora e parë e mësimit në Preshevë. Nxënësit shqiptarë kanë bojkotuar mësimin në një orë për të shprehur pakënaqësinë për mungesën e teksteve mësimore në gjuhën shqipe.

Greqia, e gatshme të presë 20 mijë refugjatë të tjerë... me financimin e BE-së Greqia, e gatshme të presë 20 mijë refugjatë të tjerë... me financimin e BE-së
Greqia ka bërë të ditur këtë të hënë se, Bashkimi Europian është ofruar të paguajë kostot e akomodimit të 20 mijë emigrantëve të tjerë sirianë në kampet e përkohshme të refugjatëve të ngritura në ishujt grekë, për sa kohë që blloku po has pengesa në përmirësimin e menaxhimit të fluksit të refugjatëve anembanë Europës.

Maqedoni, ende problem mungesa e teksteve shkollore për shqiptarët Maqedoni, ende problem mungesa e teksteve shkollore për shqiptarët
Dy muaj nga fillimi i vitit shkollor në Maqedoni, në disa shkolla fillore dhe të mesme mësimi zhvillohet pa libra. Ky problem është më i pranishëm te shkollat në gjuhën shqipe në Shkup. Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë akuzon Ministrinë e Arsimit se, nuk ka siguruar tekste sa duhet për këto shkolla, ku numri i nxënësve rritet për çdo vit.

Familjarët e të dënuarve: “Monstra”, proces i montuar gjyqësor Familjarët e të dënuarve: “Monstra”, proces i montuar gjyqësor
Ka kaluar një vit që kur Gjykata Themelore “Shkupi l” i dënoi me burg të përjetshëm gjashtë shqiptarët e akuzuar për vrasjen e pesëfishtë që ndodhi në vitin 2012 në afërsi të Shkupit, por nga ana e Gjykatës së Apelit ende nuk ka verifikim përfundimtar të këtij dënimi.

Rusia mohon sërish përfshirjet në trazirat në Malin e Zi Rusia mohon sërish përfshirjet në trazirat në Malin e Zi
Rusia edhe një herë është distancuar nga vatrat e shpërthimit të tensioneve pas të cilave dyshohet se mund të jetë dora e saj. I fundit i listës së vendeve ku për situatën e përshkallëzuar befas Kremlini ka hedhur sytë është Mali i Zi.

SHBA dënojnë dhunën gjatë protestave në Mal të Zi SHBA dënojnë dhunën gjatë protestave në Mal të Zi
Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Malin e Zi e dënoi ashpër dhunën, që shenjoi protestat e kësaj fundjave, ku mbetën të plagosur qytetarë, policë dhe gazetarë.

Tjetër tragjedi në Greqi, 3 të vdekur dhe 10 të zhdukur në Mytilini Tjetër tragjedi në Greqi, 3 të vdekur dhe 10 të zhdukur në Mytilini
Një nënë dhe dy fëmijët e saj u nxorën të mbytur nga ujërat e ftohta të Egjeut, pas përplasjes së varkës së tyre me disa shkëmbinj nënujorë në brigjet e Mytilinit.

Maqedoni, Gëzim Ostreni: BDI është vasal i VMRO-DPMNE-së Maqedoni, Gëzim Ostreni: BDI është vasal i VMRO-DPMNE-së
Dikur njeriu më i afërt i luftës dhe paqes i Ali Ahmetit, e sot kundërshtar i tij dhe drejtues i partisë UNITETI, gjenerali Gëzim Ostreni ka pohuar për mediat se duhet të dënohen të gjithë ata që e sollën Maqedoninë në gjedjen e tanishme.

Mali i Zi, dhjetëra të plagosur nga përleshjet në Podgoricë Mali i Zi, dhjetëra të plagosur nga përleshjet në Podgoricë
Me dhjetëra vetë janë plagosur në kryeqytetin malazez, Podgoricë, pas përleshjeve të dhunshme që shpërthyen mes policisë e demonstruesve antiqeveritarë.

Kriza e refugjatëve, Ballkani kërcënon me mbyllje kufijsh Kriza e refugjatëve, Ballkani kërcënon me mbyllje kufijsh
Vendet ballkanike në vijën e frontit të krizës së emigrantëve paralajmërojnë mbylljen e kufijve, nga frika se mund të kthehen në zona qëndrimi për të ardhurit e rinj.

Sërish protesta në Malin e Zi, të shtëna dhe gaz lotsjellës Sërish protesta në Malin e Zi, të shtëna dhe gaz lotsjellës
Në republikën e Malit të Zi janë rikthyer tensionet. Në Podgoricë, prej orës 19:00 ka nisur protesta e paralajmëruar nga eksponentë të opozitës.

LSDM: Gruevski po shkel marrëveshjen e 2 Qershorit LSDM: Gruevski po shkel marrëveshjen e 2 Qershorit
Partia opozitare Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë e ka akuzuar kryeministrin Nikolla Gruevski dhe partinë e tij VMRO-DPMNE, se po shkelin marrëveshjen e 2 Qershorit pasi frikësohen, se zbatimi i saj në praktikë do të zbulojë krimin e tyre gjatë qeverisjes me vendin.

Hollande në Athinë: Në fillim reformat e më pas negociatat për borxhin Hollande në Athinë: Në fillim reformat e më pas negociatat për borxhin
Në ditën e dytë të vizitës së tij zyrtare në kryeqytetin grek, Presidenti francez, Francois Hollande ka shprehur mbështetjen e tij ndaj Greqisë për kapërcimin e krizës ekonomike dhe rikthimin tek ritmet e zhvillimit.

Maqedoni, BDI: I domosdoshëm zbatimi i marrëveshjes së 2 Qershorit Maqedoni, BDI: I domosdoshëm zbatimi i marrëveshjes së 2 Qershorit
Partneri shqiptar i koalicionit qeverisës në Shkup, Bashkimi Demokratik për Integrim, vlerëson se zbatimi i marrëveshjes së 2 Qershorit në praktikë është i domosdoshëm dhe se çdo alternativë tjetër do të ishte e dëmshme për Maqedoninë.

Maqedoni, lista e zezë amerikane, i pari ish-ministri i transportit Maqedoni, lista e zezë amerikane, i pari ish-ministri i transportit
Sipas portalit maqedonas “Centarnews”, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakievski, është politikani i parë maqedonas i vënë në listën e zezë të  Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Mali i Zi, referendum për në NATO” “Mali i Zi, referendum për në NATO”
Ambasadori i Federatës Ruse në Shqipëri, Alexander Karpushin, në një intervistë për Top Channel ka thënë se fjalën e fundit për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO duhet ta thotë populli dhe jo qeveria, duke propozuar një referendum për këtë çështje.

Greqi, një i vdekur dhe 3 të plagosur nga moti i keq Greqi, një i vdekur dhe 3 të plagosur nga moti i keq
Një i vdekur dhe 3 të plagosur është bilanci i motit të keq, që ka mbuluar Greqinë gjatë orëve të fundit.

Kriza politike, ditë të vështira e presin Maqedoninë Kriza politike, ditë të vështira e presin Maqedoninë
Maqedoninë e presin ditë të vështira nëse dështon marrëveshja e 2 qershorit për zgjidhjen e krizës politike. Zbatimi i këtij dokumenti në praktikë është vënë në pikëpyetje, pasi partitë kryesore në Shkup kanë shkelur të gjitha afatet e marrëveshjes.

Maqedoni, Trajanov: Përgjimet telefonike i kanë bërë shërbimet sekrete Maqedoni, Trajanov: Përgjimet telefonike i kanë bërë shërbimet sekrete
Ish-ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë dhe deputet i tanishëm, Pavle Trajanov,  ka pohuar se hulumtimet e Telekomit tregojnë se përgjimet telefonike që i publikoi opozita maqedonase janë bërë nga Drejtoria për Siguri dhe Kundërzbulim.

Hollande në Athinë, takim me Tsipras; pritet nënshkrimi i disa marrëveshjeve Hollande në Athinë, takim me Tsipras; pritet nënshkrimi i disa marrëveshjeve
Presidenti francez Francois Hollande mbërrin në kryqeytetin grek pasditen e së enjtes për një vizitë zyrtare dyditore që konsiderohet tepër e rëndësishme për Athinën zyrtare në aspektin politik dhe ekonomik.

Gjukanoviç: Rusia kundër Malit të Zi në NATO Gjukanoviç: Rusia kundër Malit të Zi në NATO
Kryeministri i Malit te Zi, Milo Gjukanoviç ka bërë deklarata të forta kundër Rusisë, pasi ka thënë se është kundër anëtarësimit të vendit të tij në NATO. “Kjo është një politikë strategjike e Moskës, që të mos lejojë zgjerimin e Aleancës së Atlantikut të Veriut në Ballkan”, tha Gjukanoviç. Sipas kryeministrit malazez, kjo është edhe arsyeja se përse Rusia mbështet protestat në Podgoricë.

Votimi në UNESCO dëshpëron Serbinë Votimi në UNESCO dëshpëron Serbinë
Serbia nuk është e lumtur me rezultatin e votimit për pranimin e Kosovës në UNESCO. Beogradi zyrtar dëshironte që vendimi të shtyhej për të paktën dy vjet.

Slloveni, emigrantët u vënë flakën tendave në kampe Slloveni, emigrantët u vënë flakën tendave në kampe
Emigrantët e strehuar në kampet me çadra në Slloveni u kanë vënë zjarrin tendave në shenjë proteste ndaj mënyrës së trajtimit të tyre.

Maqedoni, nxënësit protestojnë kundër reformave të qeverisë në arsim Maqedoni, nxënësit protestojnë kundër reformave të qeverisë në arsim
Qindra nxënës të shkollave të mesme kanë protestuar në Shkup, kundër reformave qeveritare në arsim, që - sipas tyre, - janë të dëmshme për nxënësit.

Maqedoni, Vanhoute: Nëse nuk respektohen afatet, s’ka zgjedhje të parakohshme Maqedoni, Vanhoute: Nëse nuk respektohen afatet, s’ka zgjedhje të parakohshme
Nëse nuk respektohen afatet e marrëveshjes së qershorit dhe korrikut, për daljen e Maqedonisë nga kriza politike, është e pamundur të mbahen zgjedhjet e parakohshme, të caktuara për më 24 prill të vitit 2016.

Mali i Zi, opozita: Të ikë diktatori Gjukanoviç. Shqiptarët mos e votojnë Mali i Zi, opozita: Të ikë diktatori Gjukanoviç. Shqiptarët mos e votojnë
Podgorica duket e qetë, por ka mjaft ankth në pritje të protestës së lajmëruar për ditën e shtunë nga opozita “Fronti Demokratik”, një forcë politike me theks nacionalist proserb.

Protesta në Malin e Zi, Nimanbegu: Opozita, me sinjale antishqiptare Protesta në Malin e Zi, Nimanbegu: Opozita, me sinjale antishqiptare
Për shqiptarët e Malit të Zi, protestat e dhunshme në këtë vend janë të nxitura nga kundërshtarët e integrimit të këtij vendi të vogël në Bashkimin Europian dhe në Nato. I këtij mendimi është deputeti shqiptar në Parlamentin e Malit të Zi, Genci Nimanbegu.

Kumanovë, lirohet polici shqiptar. S’ka prova për ndihmë ndaj grupit të armatosur Kumanovë, lirohet polici shqiptar. S’ka prova për ndihmë ndaj grupit të armatosur
Plot 5 muaj e gjysmë nga arrestimi i tij, polici shqiptar në Maqedoni, Afrim Sulejmani është liruar nga paraburgimi për shkak se nuk janë gjetur prova për dënimin e tij.

Greqi, nga e mërkura nis zbatimi i ligjit të ri të emigracionit Greqi, nga e mërkura nis zbatimi i ligjit të ri të emigracionit
Prej mëngjesit të së mërkurës, datë 21 tetor, fillojnë të zbatohen në Greqi edhe disa dispozita të përmirësuara të ligjit me numër 4332/2015, i quajtur edhe “ligji i ri i emigracionit”. Pjesa e parë e ligjit, që ka të bëjë me dhënien e nënshtetësisë për fëmijët e emigrantëve, ka disa javë që ka filluar të zbatohet.

Emigrantët, kuotë rekord në Greqi; Sllovenia në alarm Emigrantët, kuotë rekord në Greqi; Sllovenia në alarm
Numri i emigrantëve që kanë mbërritur në Greqi këtë vit ka arritur në gjysmë milion, vlerësojnë Kombet e Bashkuara.

“Pushtimi” rus i Malit të Zi, investimet arrijnë në 3 mld dollarë “Pushtimi” rus i Malit të Zi, investimet arrijnë në 3 mld dollarë
Investimi ruse në Mal të Zi, të cilat kanë arritur në rreth 3 miliardë dollarë, kanë tejkaluar çdo investim tjetër të huaj në këtë vend.

Profil, kush është Milo Gjukanoviç Profil, kush është Milo Gjukanoviç
Edhe pse shpërbërja e ish-Jugosllavisë, që u mbyll më 27 prill 1992, u mbulua me gjakun e mijëra viktimave dhe dhjetëra luftrave të nisura nga Serbia, duket se Mali i Zi ka qenë partneri më besnik i Beogradit.

Mal i Zi, protestuesit i japin 6 ditë kohë kryeministrit Gjukanoviç Mal i Zi, protestuesit i japin 6 ditë kohë kryeministrit Gjukanoviç
Në mediat ndërkombëtare nuk ka bërë shumë bujë, përveç se të dielën, kur tensionet shpërthyen në përplasje të dhunshme mes policisë dhe protestuesve antiqeveritarë. Por, trazirat në Podgoricë vazhdojnë prej të paktën tri javësh.

Zoran Zaev: Nuk lejojmë të dënohen mediat dhe gazetarët që shpalosin krimin Zoran Zaev: Nuk lejojmë të dënohen mediat dhe gazetarët që shpalosin krimin
Vlerësuar nëpërmjet deklaratave të liderit të opozitës maqedonase, Zoran Zaev, del se bisedimet ndërpartiake kanë dështuar për shkak se partitë qeveritare ngulin këmbë të sillet ligj me të cilin do të ndalohet publikimi i “bombave”.

Maqedoni, ambasadori amerikan: I shqetësuar për shkak të dështimit të bisedimeve ndërpartiake Maqedoni, ambasadori amerikan: I shqetësuar për shkak të dështimit të bisedimeve ndërpartiake
Nëpërmjet një postimi në Twitter, ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhejs Bejli ka shprehur shqetësimin e tij për shkak të pamundësisë së liderëve politikë që të arrijnë pajtueshmëri për zbatimin e marrëveshjes ndërpartiake për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Maqedoni, presioni i komisionerit Hahn nuk dha rezultate Maqedoni, presioni i komisionerit Hahn nuk dha rezultate
Pa sukses ka rezultuar tentativa e Komisionerit Evropian për Zgjerim, Johanes Hahn, i cili të hënën zbriti në Shkup për të ndihmuar katër partitë kryesore në Maqedoni që të tejkalojnë dallimet për zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës politike.

Hahn, në Shkup për zhbllokimin e negociatave për zgjidhjen e krizës Hahn, në Shkup për zhbllokimin e negociatave për zgjidhjen e krizës
Komisioneri europian për Zgjerimin, Johanes Hahn ka takuar këtë të hënë në Shkup krerët e 4 partive kryesore, për të ndihmuar në zhbllokimin e negociatave për zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës politike.

I pandalshëm fluksi i refugjatëve në ishujt grekë I pandalshëm fluksi i refugjatëve në ishujt grekë
Megjithëse çdo ditë regjistrohet një tragjedi e re në ujërat e detit Egje si ajo e ditës së dielë me 5 refugjatë që kanë humbur jetën, midis tyre tre fëmijë të vegjël, fluksi i emigrantëve që hyjnë çdo ditë nga brigjet turke, drejt ishujve grekë është i pandalshëm.

Emigrantët mbeten “stok” në kufirin kroato-slloven Emigrantët mbeten “stok” në kufirin kroato-slloven
Kontrollet e reja kanë vështirësuar rrugën e tyre nga Ballkani drejt Europës perëndimore, duke shtuar tensionet mes mijëra emigrantëve të drejtuar në veriun e kontinentit të vjetër.

Maqedoni, familjarët e Remzi Hoxhës, peticion për zbardhjen e vrasjes Maqedoni, familjarët e Remzi Hoxhës, peticion për zbardhjen e vrasjes
Familjarët e Remzi Hoxhës, biznesmenit shqiptar nga Maqedonia të zhdukur 20 vite më parë në Shqipëri, kanë organizuar një peticion në Shkup, Prishtinë dhe Tiranë për zbardhjen e vrasjes së tij.

Parlamenti grek miraton paketën e masave dhe reformave të ashpra Parlamenti grek miraton paketën e masave dhe reformave të ashpra
Pas një seance tepër të gjatë dhe me debate të tensionuara Parlamenti grek ka miratuar me 154 vota pro të deputetëve të koalicionit qeveritar, nga 290 ligjvënës të pranishëm, një projektligj me masa të ashpra finmanciare.

Maqedoni, eurodeputeti Vajgl: Dështimi i marrëveshjes sjell probleme serioze Maqedoni, eurodeputeti Vajgl: Dështimi i marrëveshjes sjell probleme serioze
Mosrespektimi i afateve, për zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni, do të shkaktojë probleme serioze në vend.

Maqedoni, LSDM refuzon tryezën ndërpartiake Maqedoni, LSDM refuzon tryezën ndërpartiake
Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë ka njoftuar se nuk do marrë pjesë në bisedimet mes katër partive për daljen vendit nga kriza politike, derisa nuk respektohet dhe zbatohet Ligji për prokurori publike speciale dhe përderisa nuk zgjidhen prokurorët e propozuar prej Prokurores Speciale.

Maqedoni, Janeva: Këshilli i Prokurorëve të miratojë ekipin tim! Maqedoni, Janeva: Këshilli i Prokurorëve të miratojë ekipin tim!
Prokurorja Publike Speciale në Maqedoni, Katica Janeva, ka kërkuar nga shtatë prokurorët e përzgjedhur që të mos pranojnë të japin deklaratë solemne me rastin e përzgjedhjes së tyre si pjesë e ekipit të saj.

Protestë në Athinë për politikat e emigracionit Protestë në Athinë për politikat e emigracionit
Qindra grekë, studentë, punëtorë dhe aktivistë të të drejtave të njeriut, kanë marshuar në mbrëmjen e së enjtes në rrugët e Athinës për të protestuar kundër politikave të Bashkimit Europian për emigracionin.

Greqi, mbytet barka me emigrantë, 7 viktima Greqi, mbytet barka me emigrantë, 7 viktima
Një tragjedi e re ka ndodhur orët e fundit në brigjet e ishullit grek Lesbos. Shtatë refugjatë nga Siria kanë gjetur vdekjen disa milje larg ishullit, kur një anije e marinës greke është përplasur me barkën që i sillte ata nga brigjet turke.

Maqedoni, marrëveshja politike drejt dështimit Maqedoni, marrëveshja politike drejt dështimit
Ende pa filluar të zbatohet në praktikë, marrëveshja e 2 qershorit për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni rrezikon të dështojë. Përfaqësuesit e partisë opozitare maqedonase LSDM, kanë braktisur bisedimet që zhvillohen mes katër partive kryesore për zbatimin e kësaj marrëveshjeje.

Serbia, në krizë politike për shkak të Kosovës Serbia, në krizë politike për shkak të Kosovës
Serbia rrezikon të shkojë në zgjedhje të parakohshme për shkak të kërkesave të Gjermanisë për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Greqi, hiqet limiti i tërheqjes së parave për klerin fetar Greqi, hiqet limiti i tërheqjes së parave për klerin fetar
Mandati i dytë i qeverisë së Aleksis Tsipras nisi me një vendim për heqjen e kufizimeve për tërheqjen e parave nga bankat për klerin.

Kumanovë, arrestohen “bashkëpunëtorët” e grupit të armatosur Kumanovë, arrestohen “bashkëpunëtorët” e grupit të armatosur
Policia maqedonase ka arrestuar 7 persona për të cilët dyshon se kanë bashkëpunuar me pjesëtarët e grupit të armatosur që luftuan në “Lagjen e Trimave” më 9 dhe 10 maj. Aksioni i policisë është kryer mëngjesin e së enjtes në pesë fshatra të rajonit të Kumanovës dhe Shkupit.

“Credit Suisse”: Kriza 7-vjeçare goditi klasën e mesme të Greqisë “Credit Suisse”: Kriza 7-vjeçare goditi klasën e mesme të Greqisë
Një raport apokaliptik i Credit Suisse tregon se si gradualisht, brenda 7 viteve të fundit, klasa e mesme greke e cila për dekada ka qenë shtylla kurrizore e ekonomisë dhe e shoqërisë se vendit është goditur shume rëndë nga shpërthimi i krizës ekonomike.

Maqedoni, tifozët shqiptarë kërkojnë lirimin e Ballist Morinës Maqedoni, tifozët shqiptarë kërkojnë lirimin e Ballist Morinës
Djaloshi shqiptar nga Shkupi, i njohur me nofkën Molos Partini, i cili ka ndihmuar Ismail Morinën për ngritjen e dronit në stadiumin e Partizanit në Beograd, ka kërkuar të mërkurën lirimin e Ballistit nga burgu. Ai kërkesën e tij ia ka drejtuar autoriteteve në Tiranë përmes ambasadës shqiptare në Shkup.

Ermira Mehmeti paralajmëron largimin nga BDI-ja Ermira Mehmeti paralajmëron largimin nga BDI-ja
"Lirisht mundeni me spekuluar se Ermira është duke shkuar prej BDI-së”. Me këto fjalë deputetja, Ermira Mehmeti, të mërkurën ka paralajmëruar largimin e saj nga  Bashkimi Demokratik për Integrim. Ajo vlerëson se në BDI situata ka dalë nga kontrolli dhe thotë se partia më e madhe shqiptare në Maqedoni, ka nevojë për reforma të thella.

Mashtrimi për azil në Gjermani, romët nga Ballkani shtiren si refugjatë nga Siria Mashtrimi për azil në Gjermani, romët nga Ballkani shtiren si refugjatë nga Siria
Autoritetet gjermane u kanë shprehur shqetësimin homologëve të tyre grekë, lidhur me deklarimin e rremë të qytetarëve nga vendet e Ballkanit për origjinën e tyre siriane.

Maqedoni, deputetja Ermira Mehmeti braktis BDI-në? Maqedoni, deputetja Ermira Mehmeti braktis BDI-në?
Grupi parlamentar i Bashkimit Demokratik për Integrim, partisë shqiptare në pushtet në Maqedoni, do të vazhdojë të dobësohet.

Maqedoni, Komiteti i Helsinkit: Institucionet e shtetit nxisin gjuhën e urrejtjes Maqedoni, Komiteti i Helsinkit: Institucionet e shtetit nxisin gjuhën e urrejtjes
Sipas analizës së fundit të Komitetit të Helsinkit, të punuar në kuadër të projektit për luftën kundër gjuhës së urrejtjes, institucionet e Maqedonisë jo vetëm që nuk e dënojnë dhe nuk e luftojnë gjuhën e urrejtjes, por e nxisin atë.

Maqedoni, debate për projektbuxhetin. PDSH: Është antishqiptar Maqedoni, debate për projektbuxhetin. PDSH: Është antishqiptar
Partia Demokratike Shqiptare e ka quajtur antishqiptar projektbuxhetin e qeverisë së Shkupit për vitin 2016. Sipas këtij subjekti opozitar, në bazë të projeksioneve që kanë bërë partnerët e koalicionit qeveritar VMRO-DPMNE dhe BDI edhe vitin e ardhshëm mbi 97% të investimeve në kulturë, arsim, shëndetësi e infrastrukturë do t’i thithin qytetarët maqedonas.

Maqedoni, digjen 11 vetura në Kumanovë Maqedoni, digjen 11 vetura në Kumanovë
Të paktën 11 vetura janë djegur mesnatën e kaluar në Kumanovë brenda një ore. Veturave i është vënë zjarri në disa lagje që ndodhen kryesisht rreth sheshit të qytetit.

Aksident i rëndë në Kërçovë, 18 të lënduar Aksident i rëndë në Kërçovë, 18 të lënduar
Një aksident i rëndë ka ndodhur të martën në mëngjes, në rrugën rajonale Kërçovë-Oslomej, në Maqedoni.

Greqi, rrezikohen përsëri pensionet e minoritarëve Greqi, rrezikohen përsëri pensionet e minoritarëve
Midis dispozitave që anulon projektligji i ri për sigurimet shoqerore, që e ka sjellë në Parlament qeveria greke për diskutim dhe pritet për t’u votuar në fundjavë, është shfuqizimi i nenit që përcaktonte dhënien dhe ridhënien e pensioneve të Entit të Sigurimeve Agrare për rreth 30.000 homogjenë nga Shqipëria dhe ish-republikat e Bashkimit Sovjetik.

Ndryshon legjislacioni në Greqi, sekuestrim dhe burg për evazorët Ndryshon legjislacioni në Greqi, sekuestrim dhe burg për evazorët
Qeveria greke ka marrë masa të rrepta kundër evazionit fiskal. E gjendur nën presionin e vazhdueshëm të Bashkimit Europian dhe FMN, për vazhdimin e dorëzanisë prej kredidhënësve,dhe me parametra tragjik në indeksin e saj ekonomik, Athina ka përgatitur një ligj të ri kundër evazionit, i cili parashikon masa të rrepta kundër evazorëve. Ligji i ri iu imponua Athinës në këmbim të këstit të rradhës prej 2miliardë euro.

Greqi, Tsipras takon komisionerin e OKB-së për Refugjatë, Guterres Greqi, Tsipras takon komisionerin e OKB-së për Refugjatë, Guterres
Kryeministri grek, Alexis Tsipras dhe komisioneri i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, Antonio Guterres, kanë shprehur solidaritetin e tyre në përballimin e krizës së emigrantëve, duke dhënë mesazhin se problemet e refugjatëve nuk mund të zgjidhen me qasje teknokratike apo me politika të bazuara në disa ligje,por me një qasje njerëzore dhe me një mikpritje humane.

Maqedoni, publikohen dokumente të Prokurores Speciale, reagon LSDM-ja Maqedoni, publikohen dokumente të Prokurores Speciale, reagon LSDM-ja
Partia opozitare maqedonase, LSDM, e ka quajtur megaskandal publikimin e detajeve nga plani i punës i Prokurores Speciale, Janeva.

Kualifikimin e Shqipërisë e festuan edhe në Maqedoni Kualifikimin e Shqipërisë e festuan edhe në Maqedoni
Fitorja e Shqipërisë ndaj Armenisë është festuar në të gjitha vendbanimet shqiptare në Maqedoni.

Greqi, ushqim falas me perimet që hidhen Greqi, ushqim falas me perimet që hidhen
Në një përpjekje të përbashkët, organizata të ndryshme joqeveritare greke, duke përdorur më shumë se 1.5 ton perime, të cilat do të hidheshin pasi nuk pranohen në treg për arsye të formës së jashtme të shëmtuar, kanë gatuar vakte falas për mijëra qytetarë të Athinës.

Maqedoni, akademikët shqiptarë: Të vazhdojë publikimi i bisedave të përgjuara telefonike Maqedoni, akademikët shqiptarë: Të vazhdojë publikimi i bisedave të përgjuara telefonike
Akadamikët shqiptarë në Maqedoni janë kundër miratimit të ligjit i cili do të ndalonte publikimin e bisedave të përgjuara telefonike, që është duke i zbardhur partia opozitare maqedonase, LSDM. 

Shkup, nga 550 policët e rinj të pranuar në punë, vetëm 44 janë shqiptarë Shkup, nga 550 policët e rinj të pranuar në punë, vetëm 44 janë shqiptarë
Mediat shqiptare në Maqedoni raportojnë se me konkursin e fundit të Ministrisë së Punëve të Brendshme, janë punësuar rreth 600 policë, nga të cilët vetëm 44 janë shqiptarë, me çka injorohet Marrëveshja e Ohrit dhe obligimi kushtetues për përfaqësim adekuat të jomaqedonasve.

BE-ja i drejtohet Greqisë: Hapni sa më shpejt hotspot-et për refugjatët BE-ja i drejtohet Greqisë: Hapni sa më shpejt hotspot-et për refugjatët
Komisioneri europian për Emigracionin, DhimitrisAvramopoulos, i shoqëruar nga Jean Asselborn, ministri i Jashtëm i Luksemburgut, që ka presidencën e BE-së, në një vizitë në Athinë dhe në ishullin Lesvos, i kanë parashtruar Greqisë kërkesën e Brukselit për përshpejtimin e procedurave të hapjes dhe funksionimit të të ashtuquajturave “hotspots”, pikave të regjistrimit të të gjithë refugjatëve që hyjnë në vend dhe të shqyrtimit të kërkesave të tyre për azil.

Veljanovski: Maqedonia nuk është protektorat Veljanovski: Maqedonia nuk është protektorat
Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski ftoi udhëheqësit politikë të partive kryesore të tejkalojnë interesat e ngushta partiake dhe të forcojnë bashkëpunimin mes vete për të tejkaluar krizën aktuale në të cilën është zhytur vendi.

Greqi, rritet numri i emigrantëve që zbarkojnë në ishuj Greqi, rritet numri i emigrantëve që zbarkojnë në ishuj
Numri i emigrantëve që mbërrijnë në ishujt grekë në afërsi të Turqisë është rritur në rreth 7 mijë në ditë në javët e fundit.

Studentët serbë kthehen në shtëpi: Përshtypjet më të mira nga Shqipëria Studentët serbë kthehen në shtëpi: Përshtypjet më të mira nga Shqipëria
Studentët serbë që ishin mysafirë të familjeve dhe bashkëmoshatarëve të tyre shqiptarë në ndeshjen në “Elbasn Arena”, janë kthyer me përshtypjet më të mira nga Shqipëria, duke thënë se do të ngelen miq më mikpritësit dhe do të kthehen sërish.

Beograd, Vuçiç pret lojtarët e kombëtares. I quan heronj Beograd, Vuçiç pret lojtarët e kombëtares. I quan heronj
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka takuar futbollistët serbë, në qendrën sportive në Stara Pazovas, të cilëve u ka thënë se bënë krenarë të gjithë serbët dhe arritën ta bashkojnë sërish Serbinë.

Tifozët shqiptarë të Maqedonisë, gjithnjë në mbështetje të kombëtares kuqezi Tifozët shqiptarë të Maqedonisë, gjithnjë në mbështetje të kombëtares kuqezi
Qytetaria që treguan shqiptarët në tribunat e stadiumit “Elbasan Arena”, duket se ka zbutur sadopak dëshpërimin e tifozëve për humbjen, që pësoi Shqipëria në përballjen me Serbinë.

Maqedoni, mazhoranca tërheq projektligjin për ndalimin e “bombave” Maqedoni, mazhoranca tërheq projektligjin për ndalimin e “bombave”
Shefi i grupit parlamentar të BDI-së, Talat Xhaferi ka tërhequr nga procedura parlamentare projektligjin për ndalimin e publikimit të materialeve të përgjuara, që e dorëzoi në Kuvend ditën e martë.

Parlamenti grek i jep votëbesimin qeverisë së re Parlamenti grek i jep votëbesimin qeverisë së re
Me 155 vota pro, nga gjithë deputetët e koalicionit qeveritar dhe 144 kundër, nga të gjithë ligjvënësit e partive të tjera në Parlament, Qeveria e re kryeministrit grek Alexis Tsipras që ka dalë pas zgjedhjeve të 20 shtatorit, ka fituar votëbesimin e Parlamentit.

Greqi, asgjësohet rrjeti ndërkombëtar i trafikantëve Greqi, asgjësohet rrjeti ndërkombëtar i trafikantëve
Policia greke ka shkatërruar një rrjet ndërkombëtar që lehtësonte në mënyrë të paligjshme hyrjen e refugjatëve dhe emigrantëve përmes Greqisë drejt vendeve të BE-së.

Vuçiç, kërkesë Tsipras: Votoni kundër Kosovës në UNESCO Vuçiç, kërkesë Tsipras: Votoni kundër Kosovës në UNESCO
Agjencia shtetërore greke e lajmeve “ANA” konfirmon se kryeminsitri serb Aleksander Vuçiç ka pasur një bisedë telefonike me homologun e tij grek Aleksis Tsipras, gjatë të cilës e ka uruar për fitoren e tij të dytë në zgjedhjet parlamentare të 20 shtatorit.

Ndeshja me Serbinë, shqiptarët e Shkupit do ta ndjekin nga “Skëndërbeu” Ndeshja me Serbinë, shqiptarët e Shkupit do ta ndjekin nga “Skëndërbeu”
Mijëra shqiptarë pritet të tubohen mbrëmjen e së enjtes në sheshin “Skënderbeu” në Shkup për të ndjekur ndeshjen Shqipëri-Serbi, e cila do të transmetohet në një ekran gjigant me nismë të tifozëve shqiptarë “Shvercerat”.

Maqedoni, PDSH: Shërbimi sekret, e keqja më e madhe e shqiptarëve Maqedoni, PDSH: Shërbimi sekret, e keqja më e madhe e shqiptarëve
Shërbimi sekret i Maqedonisë perceptohet nga shqiptarët e këtij vendi si institucioni, prej nga e kanë burimin të këqijat më të mëdha ndaj tyre. Kështu është shprehur deputeti i PDSH-së, Ernad Fejzullahu, në Komisionin parlamentar për Mbikëqyrjen e punës së Shërbimeve Inteligjente dhe Policisë.

Refugjatët, Tsipras pret kancelarin austriak. Vizitojnë edhe Lesbosin Refugjatët, Tsipras pret kancelarin austriak. Vizitojnë edhe Lesbosin
Nëse Bashkimi Europian nuk tregon solidaritet në çështjen e refugjatëve, atëherë nuk ka asnjë kuptim ekzistenca e tij. Ky ka qenë mesazhi, që kryeministri grek Alexis Tsipras ka dhënë nga ishulli i Lesbosit, në të cilin ka vizituar qendrat e pritjes së emigrantëve bashkë me Kancelarin austriak, Werner Faymann.

Maqedoni, propozohet ligj për ndalimin e publikimit të përgjimeve Maqedoni, propozohet ligj për ndalimin e publikimit të përgjimeve
Opozita maqedonase nuk do të mund të publikojë në të ardhmen, biseda të reja telefonike nga skandali i përgjimeve, nëse deputetët e Kuvendit maqedonas miratojnë projektligjin për ndalimin e publikimit të materialeve të përgjuara, që u dorëzua të martën në Kuvend nga partitë që përbëjnë shumicën, VMRO-DPMNE dhe BDI.

Maqedoni, në mesnatë skadon afati për arritjen e marrëveshjes për Ligjin Zgjedhor Maqedoni, në mesnatë skadon afati për arritjen e marrëveshjes për Ligjin Zgjedhor
Në Shkup vazhdojnë bisedimet ndërpartiake për realizimin e marrëveshjes për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Eurozona, presion Greqisë për realizimin e reformave Eurozona, presion Greqisë për realizimin e reformave
Ministrat e Financave të Eurozonës i bënë thirrje Athinës të hënën që të implementojë sa më parë reformat e forta në kuadër të ndihmës së saj, në një kohë kur parashikimet e reja tregojnë se ekonomia helene do të jetë në reçesion edhe në 2016.

Preshevë, aksident i refugjatëve sirianë. Një i vdekur e 9 të plagosur Preshevë, aksident i refugjatëve sirianë. Një i vdekur e 9 të plagosur
Një siriane ka vdekur dhe 9 refugjatë të tjerë kanë ngelur të lënduar rëndë pas një aksidenti në afërsi të Preshevës, kur autobusi që po i transportonte ata u përplas në udhëtimin drejt kufijve të Bashkimit Europian.

Maqedonia: Sulmet ruse në Siri do të rrisin fluksin e azilkërkuesve Maqedonia: Sulmet ruse në Siri do të rrisin fluksin e azilkërkuesve
Drejtuesit e Qendrës për Menaxhimin e Krizave në Shkup presin që sulmet ajrore të ushtrisë ruse në Siri të ndikojnë në rritjen e fluksit të emigrantëve në Maqedoni.

Greqi, nis punimet Parlamenti i ri. Tsipras, gati për zbatimin e reformave Greqi, nis punimet Parlamenti i ri. Tsipras, gati për zbatimin e reformave
Betimi i Parlamentit të ri dhe zgjedhja e kreut të tij, me 181 vota nga 297 deputetë të pranishëm, i hapin rrugë qerisë së re greke të fillojë menjëherë zbatimin e reformave të domosdoshme, që duhet të kalojnë më parë për miratim nga organi më i lartë i demokracisë në Greqi.

Maqedoni, krijohet “Uniteti” pas përçarjes së BDI-së Maqedoni, krijohet “Uniteti” pas përçarjes së BDI-së
Ish-sekretar i Përgjithshëm i Bashkimit Demokratik për Integrim, Gëzim Ostreni, dhe deputeti i deridjeshëm i kësaj partie, Zulfi Adili, të shoqëruar nga disa ish-anëtarë të partisë shqiptare në pushtet BDI, kanë prezantuar të shtunën nismën për themelimin e një subjekti të ri politik në Maqedoni, me emrin “Uniteti”.

Maqedoni, gjuha e urrejtjes nëpër media përbën shqetësim Maqedoni, gjuha e urrejtjes nëpër media përbën shqetësim
Prania e gjuhës së urrejtjes në media përbën problem serioz për shoqërinë në Maqedoni. Alarmi është ngritur nga drejtuesit e Këshillit të Etikës për Mediat në Shkup, të cilët thonë se ky problem po bëhet gjithnjë e më i pranishëm.

Zaev: Partitë të mos gjejnë arsye për t’i shtyrë marrëveshjet Zaev: Partitë të mos gjejnë arsye për t’i shtyrë marrëveshjet
Kryetari i partisë më të madhe opozitare maqedonase, LSDM-së, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje partive që marrin pjesë në bisedimet për realizimin e marrëveshjes për daljen e Maqedonisë nga kriza politike, që të arrijnë pajtueshmëri për modelin dhe kodin zgjedhor përpara afatit të parashikuar, 6 tetorit, e jo në momentin e fundit, siç ndodhi në rastin e zgjedhjes së Prokurorit Special.

Helmimet në Maqedoni, Ademi: Të rritet siguria nëpër shkolla Helmimet në Maqedoni, Ademi: Të rritet siguria nëpër shkolla
Një ditë pas helmimit të dhjetëra nxënësve dhe profesorëve në shkollën e mesme “Arseni Jovkov”, në Shkup, ministri i Arsimit në Maqedoni, Abdilaqim Ademi bëri thirrje për rritjen e sigurisë brenda objekteve shkollore.

Maqedoni, skadon afati; nuk arrihet marrëveshje ndërpartiake Maqedoni, skadon afati; nuk arrihet marrëveshje ndërpartiake
Sipas marrëveshjes ndërpartiake për daljen e Maqedonisë nga kriza, deri më 30 shtator, palët duhej të arrinin pajtueshmëri lidhur me përbërjen dhe kompetencat e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.

Maqedoni, gaz lotsjellës ndaj nxënësve shqiptarë në Shkup Maqedoni, gaz lotsjellës ndaj nxënësve shqiptarë në Shkup
Dhjetëra nxënës shqiptarë dhe disa profesorë të shkollës së mesme ekonomike “Arseni Jovkov”, në Shkup, kanë kërkuar ndihmë mjekësore në spitalin e Toksikologjisë mbrëmjen e së mërkurës, për shkak të problemeve me frymëmarrjen dhe djegieve të syve dhe fytit.

BE, kritika Maqedonisë për ekonominë BE, kritika Maqedonisë për ekonominë
Kriza e brendshme politike, korrupsioni, presionet ndaj biznesit si dhe problemet me sundimin e së drejtës janë disa nga sfidat e shumta me të cilat përballet ekonomia e Maqedonisë.

Maqedoni, Prokurorja Speciale plotëson ekipin e saj prej 14 prokurorësh Maqedoni, Prokurorja Speciale plotëson ekipin e saj prej 14 prokurorësh
Prokurorja Speciale e Maqedonisë, Katica Janeva, të mërkurën ka prezantuar listën e 14 prokurorëve të përzgjedhur me të cilët ajo do duhet të zgjidhë rastet që dalin nga bisedat e përgjuara telefonike, të cilat incizime i posedon, dhe një pjesë të tyre i ka bërë publike, partia opozitare maqedonase LSDM. Në ekipin e Janevës bëjnë pjesë edhe katër prokurë publikë shqiptarë.

Pozita e Maqedonisë në botë, opozita: Po rrënohet gjithnjë e më shumë Pozita e Maqedonisë në botë, opozita: Po rrënohet gjithnjë e më shumë
Maqedonia po humbet gjithnjë e më shumë peshën e saj në raportet diplomatike me vendet e zhvilluara perëndimore. Kështu thonë përfaqësuesit e partisë maqedonase në opozitë, LSDM, sipas të cilëve, shumë shtete po zhvendosin përfaqësitë e tyre diplomatike nga Shkupi, në Tiranë dhe Beograd.

Maqedoni, Orlando Bloom viziton refugjatët sirianë Maqedoni, Orlando Bloom viziton refugjatët sirianë
Aktori me famë botërore, Orlando Bloom ka vizituar mëngjesin e së martës kampin e refugjatëve në qytetin e Gjevgjelisë, në afërsi të pikës kufitare që lidh Maqedoninë me Greqinë.

Maqedoni, zgjedhjet e ardhshme parlamentare, më të shtrenjtat ndonjëherë Maqedoni, zgjedhjet e ardhshme parlamentare, më të shtrenjtat ndonjëherë
Katër partitë më të mëdha parlamentare në Maqedoni arritën marrëveshjen për daljen e vendit nga kriza politike, në të cilën janë parashikuar edhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Maqedoni, prokurorja speciale të hetojë rastet e montuara kundër shqiptarëve Maqedoni, prokurorja speciale të hetojë rastet e montuara kundër shqiptarëve
Ministri i Drejtësisë në Maqedoni, Adnan Jashari pret nga prokurorja speciale, Katica Janeva, që të hapë hetime të reja për rastin “Sopoti”, në të cilin 11 shqiptarë nga fshati Sopot i Kumanovës u dënuan me një shekull e gjysmë burgim, për shkak të shpërthimit të një mine në vitin 2003, për pasojë të së cilës humbën jetën dy ushtarë polakë të NATO-s.

Historiani serbo-maqedonas i quan shqiptarët vrasës! Historiani serbo-maqedonas i quan shqiptarët vrasës!
Në Maqedoni nuk reshtin botimet e librave të ndihmuara materialisht nga Ministria e Kulturës, e ku ofendohen e përbuzen shqiptarët.

Maqedoni, Ahmeti: Vetëm populli e vlerëson punën time Maqedoni, Ahmeti: Vetëm populli e vlerëson punën time
Gjatë vizitës në komunën e Zhelinës, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka folur edhe për kritikat publike, me të cilat është përballur kohëve të fundit, duke thënë se “mileti” - siç e ka quajtur ai popullin, - është vlerësuesi më i drejtë i veprimtarisë së tij.

Ahmeti, vizitë në Tetovë; OJQ: Shpresojmë të mos helmohet nga ajri Ahmeti, vizitë në Tetovë; OJQ: Shpresojmë të mos helmohet nga ajri
Organizata Joqeveritare “Eko Gerila”, e cila ka vite që proteston kundër ndotjes së ajrit në Tetovë, i ka uruar Ali Ahmetit që të mos helmohet nga ajri, gjatë vizitës së të shtunës në Zhelinë.

“Kumanova”, polici maqedonas, letër prokurores speciale “Kumanova”, polici maqedonas, letër prokurores speciale
Një pjesëtar i policisë maqedonase, që mori pjesë në aksionin policor të 9 dhe 10 majit në Kumanovë, ka kërkuar nga prokurorja speciale Katica Janeva që rasti “Lagjia e Trimave” të jetë i pari që të hetohet prej saj.

Rihapet kufiri Serbi-Kroaci Rihapet kufiri Serbi-Kroaci
Serbia dhe Kroacia zgjidhën konfliktin 6-ditorë të mbylljes së kufirit për mallra dhe më pas edhe për njerëz.

Ngjarjet në Kumanovë, së shpejti nis procesi gjyqësor Ngjarjet në Kumanovë, së shpejti nis procesi gjyqësor
Siç afrohet dita e fillimit të procesit gjyqësor kundër grupit të arrestuar pas ngjarjeve të përgjakshme të 9 dhe 10 majit që ndodhën në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, shtohet edhe interesimi mediatik e publik lidhur me të vërtetat që do mund të rrëfejnë të akuzuarit e paraburgosur.

Refugjatët “mbysin” Greqinë; mbërrijnë mbi 5 mijë në ditë Refugjatët “mbysin” Greqinë; mbërrijnë mbi 5 mijë në ditë
Mbi 5 mijë refugjatë po mbërrijnë përditë në Greqi dhe fluksi mund të vazhdojë edhe gjatë dimrit, nëse moti mbetet i qëndrueshëm dhe kufijtë të hapur, ka paralajmëruar Organizata Ndërkombëtare për Emigracionin.

Maqedoni, VMRO falsifikoi ligjin për prokurorin special Maqedoni, VMRO falsifikoi ligjin për prokurorin special
Partia më e madhe maqedonase, VMRO-DPMNE ka falsifikuar tekstin e ligjit për prokurorin special, që u miratua javën e kaluar në Kuvend.

Menduh Thaçi: PDSH-ja do jetë fituese e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare Menduh Thaçi: PDSH-ja do jetë fituese e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë, Menduh Thaçi, ka paralajmëruar se partia që drejton ai do të jetë fituese e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare dhe se ajo do të udhëheqë me gjithë opozitën shqiptare në Maqedoni.

Greqi, vjen dorëheqja e parë e kabinetit “Tsipras 2” Greqi, vjen dorëheqja e parë e kabinetit “Tsipras 2”
Më pak se 24 orë pasi bëri betimin si pjesë e qeverisë së re “Tsipras” në Greqi, pas zgjedhjeve parlamentare të mbajtura ditën e diel, një prej ministrave është detyruar të japë dorëheqjen për shkak të komenteve antisemitike dhe homofobike.

Maqedoni, festohet Kurban Bajrami Maqedoni, festohet Kurban Bajrami
Edhe besimtarët myslimanë në Maqedoni kanë festuar këtë të enjte festën e Kurban Bajramit, e dyta më e madhe për myslimanët, pas Fitër Bajramit.

Maqedoni, mjeku shqiptar: Qeveria më mbylli spitalin dhe më arrestoi Maqedoni, mjeku shqiptar: Qeveria më mbylli spitalin dhe më arrestoi
Mjeku shqiptar nga qyteti i Kërçovës, Adil Mustafa, i cili u ndalua nga policia maqedonase dy ditë më parë, pasi akuzoi Qeverinë dhe zv.kryeministrin Musa Xhaferi për mashtrime dhe shantazhe, dyshon se është arrestuar pikërisht për shkak të akuzave ndaj zyrtarëve të lartë të pushtetit.

Thaçi: Përçarjet brenda BDI-së do ndikojnë në zgjedhje Thaçi: Përçarjet brenda BDI-së do ndikojnë në zgjedhje
Përçarjet brenda BDI-së dhe largimi i zyrtarëve të lartë nga kjo parti dëshmojnë se politika e këtij subjekti nuk ka dhënë rezultate edhe pas 12 vite në pushtet.

Greqi, betohet qeveria “Tsipras 2” Greqi, betohet qeveria “Tsipras 2”
Në një ceremoni zyrtare të zhvilluar në dy pjesë është betuar “Qeveria 2” e kryeministrit grek, Alexis Tsipras, brenda 9 muajve të fundit. Në fillim janë betuar tradicionalisht, me dorën mbi Bibël, 12 anëtarë të saj, e më pas 33 të tjerët, që kanë bërë vetëm betimin politik.

Qeveria e re greke, ja emrat e kabinetit “Tsipras 2” Qeveria e re greke, ja emrat e kabinetit “Tsipras 2”
Kryeministri grek, Alexis Tsipras ka shpallur mbrëmjen e së martës emrat e kabinetit të tij qeveritar të përbërë nga 45 ministra, zëvendësministra dhe ministra plotësues. Është një skemë më e gjerë qeveritar me 14 ministri, disa prej të cilave të përforcuara me ministra plotësues dhe zëvendësministra. Në përbërjen e saj ka vetëm shtatë gra

Kroacia mbyll kufirin. I kërkon Serbisë që t’i nisë refugjatët në Rumani dhe Hungari Kroacia mbyll kufirin. I kërkon Serbisë që t’i nisë refugjatët në Rumani dhe Hungari
Refugjatët nga Siria kanë përçarë sërish Serbinë dhe Kroacinë. Për shkak të numrit të madh të azilantëve, Kroacia ka bllokuar kufijtë duke thënë se nuk do të lejojë kamionët të futen në Kroaci derisa Serbia të mos ndalojë refugjatët.

Krisje në BDI, paralajmërohet formimi i një partie të re Krisje në BDI, paralajmërohet formimi i një partie të re
Disa zyrtarë të lartë të Bashkimit Demokratik për Integrim janë të pakënaqur me politikën aktuale të kësaj partie, ndërsa paralajmërojnë formimin e një subjekti të ri me emrin “Uniteti”.

Raporti i HRW, Maqedonia keqtrajtoi emigrantët Raporti i HRW, Maqedonia keqtrajtoi emigrantët
Në një raport të publikuar të martën, organizata e të drejtave të njeriut Human Rights Watch thotë se policia maqedonase ka keqtrajtuar verbalisht dhe fizikisht emigrantët dhe azilkërkuesit në kufi dhe ata në paraburgim. Maqedonia është një vend kryesor tranziti në rrugën e emigrantëve nga Ballkani Perëndimor drejt Bashkimit Evropian.

Fitorja e Syrizës dhe sfidat e “Tsipras 2” Fitorja e Syrizës dhe sfidat e “Tsipras 2”
Në janar, Aleksis Tsipras doli triumfues nga zgjedhjet parlamentare greke. Asokohe ishte i qarte besimi i shumicës dërrmuese të njerëzve se lideri i Syrizës do ta lehtësonte peshën e mundimshme të reformave radikale ekonomike, që për pesë vjet kishin lënë shenjën e tyre në një shoqëri të mësuar me një jetesë më të mirë.

Greqi, betohet kryeministri Alexis Tsipras Greqi, betohet kryeministri Alexis Tsipras
Me një ceremoni të thjeshtë që ka zgjatur veçse pak minuta, kreu i Syrizas, Alexis Tsipras ka bërë betimin para Presidentit të Republikës mbrëmjen e së hënës, për herë të dytë brenda 9 muajve.

Greqi, neonazistët forcohen sërish Greqi, neonazistët forcohen sërish
Procesi gjyqësor ndaj 70 drejtuesve, simpatizantëve dhe gjysmës së deputetëve të legjislaturës së kaluar, nuk kanë dëmtuar aspak Agimin e Artë, përkundrazi.

Kushtet e rënda në burgje, kërkohet ulja e dënimeve për të burgosurit Kushtet e rënda në burgje, kërkohet ulja e dënimeve për të burgosurit
Aktivistët e të drejtave të njeriut në Maqedoni kanë ndërmarrë një nismë për ndryshimin e ligjit për amnisti dhe po kërkojnë uljen e dënimeve të të burgosurve deri në 40%, për shkak të kushteve të rënda nëpër burgje.

Greqi, zgjedhjet forcuan pozitat e Tsiprasit Greqi, zgjedhjet forcuan pozitat e Tsiprasit
Syriza e priste fitoren, por jo me këtë lloj marzhi. Vetëm pak ditë më parë, sondazhet parashikonin një garë tmerrësisht të ngushtë mes saj dhe rivalëve konservatorë të Demokracisë se Re. Në vend të kësaj, Syrizës iu ofrua në pjatë të argjendtë mundësia për të krijuar pa kokëçarje një koalicion qeverisës me partnerët e mëhershëm, Grekët e Pavarur.

Greqi, Syriza fiton zgjedhjet Greqi, Syriza fiton zgjedhjet
Lideri i Syrizës, Aleksis Tsipras ka dalë përsëri fitues në garën e tretë zgjedhore brenda nëntë muajve të fundit dhe grekët duket se e kanë zgjedhur përsëri atë dhe partinë e tij për të vazhduar reformat që do të nxjerrin vendin nga kriza.

Greqi, tjetër tragjedi. Mbytet varka, 25 emigrantë të zhdukur Greqi, tjetër tragjedi. Mbytet varka, 25 emigrantë të zhdukur
Një tjetër tragjedi është shënuar paraditen e së dielës në brigjet greke të ishullit të Mytilinit, pak milje larg aeroportit të këtij ishulli.

Skenarët e mundshëm të zgjedhjeve greke Skenarët e mundshëm të zgjedhjeve greke
Të majtët e Syrizas dhe rivalët kryesorë të tyre në këto zgjedhje, Demokracia e Re, kanë qenë kokë më kokë në sondazhet përpara se të hapeshin kutitë e votimit këtë të dielë, duke e bërë thuajse të pamundur shpalljen e një fitues të qartë.

Grekët vendosin sot për qeverinë Tsipras: Nga nesër, një ditë e re Grekët vendosin sot për qeverinë Tsipras: Nga nesër, një ditë e re
Alexis Tsipras, majtisti i apasionuar grek që humbi betejën e ashpër me Europën për t’iu dhënë fund masave të ashpra shtrënguese kundër vendit të tij, synon rizgjedhjen këtë të dielë, vetëm një muaj pasi dha dorëheqjen si kryeministër i vendit.

Greqi, kanabis nga Shqipëria; kapen 320 kg në Athinë Greqi, kanabis nga Shqipëria; kapen 320 kg në Athinë
Një sasi prej 320 kilogramë lëndë narkotike e llojit kanabis sativa u sekuestrua nga policia greke, në një prej operacionenve më të mëdha anti-drogë të zhvilluara kohët e fundit në Greqi.

Heshtje zgjedhore në Greqi Heshtje zgjedhore në Greqi
Qetësia politike pas stuhisë zgjedhore mbizotëron prej mëngjesit të së shtunës në gjithë Greqinë, që përjetoi një fushatë elektorale të vrullshme, e cila megjithëse ishte e shkurtër, u duk tepër e lodhshme për qytetarët tashmë të dëshperuar nga 6 vite të krizës ekonomike që ka gjunjëzuar vendin.

Preshevë, shqiptarët protestojnë edhe kundër drejtuesve lokalë Preshevë, shqiptarët protestojnë edhe kundër drejtuesve lokalë
Shqiptarët e Luginës së Preshevës, të udhëhequr nga shoqatat e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të kësaj zone, kanë protestuar këtë të premte duke kërkuar të drejta për shqiptarët.

Tsipras kundër Meimarakis, ja cilët janë pretendentët për kryeministër Tsipras kundër Meimarakis, ja cilët janë pretendentët për kryeministër
Nga një udhëheqës i një partie të vogël, për shumë vite me vetëm 4% të votave të grekëve, ai bashkoi shumë grupe radikale e marksiste. Duke u ndodhur në epiqendër të krizës më të thellë ekonomike të Greqisë, Alexis Tsipras i çoi radikalët e majtë në nivelin e një partie që rivalizon për pushtet me konservatorët, që në zgjedhjet e dyfishta të mbajtura në maj dhe qershor të vitit 2012.

Hahn, kokë më kokë me 4 udhëheqësit e partive në Maqedoni Hahn, kokë më kokë me 4 udhëheqësit e partive në Maqedoni
Pas takimeve të ndara, që kanë realizuar në Shkup me Komisionerin europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, udhëheqësit e 4 partive kryesore në Maqedoni janë zotuar se do t’iu përmbahen afateve për zbatimin e reformave, që parashikohen në marrëshjen e 2 qershorit.

Kroacia lëviz emigrantët drejt kufirit me Hungarinë Kroacia lëviz emigrantët drejt kufirit me Hungarinë
Emigrantët që kanë vërshuar në Kroaci po shtyhen drejt kufirit hungarez. Kryeministri Zoran Milanoviç ka deklaruar se vendi i tij nuk mund të bëhet një “vatër emigrantësh”.

Hahn, në Shkup për zbatimin e marrëveshjes dhe reformat Hahn, në Shkup për zbatimin e marrëveshjes dhe reformat
Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn ka inkurajuar politikanët në Shkup, që të zbatojnë marrëveshjen e 2 qershorit dhe të fokusohen në zbatimin e reformave, që duhet të sjellin ndryshime të rëndësishme në vend.

Refugjatët drejt Kroacisë, çdo ditë me mijëra duan të kalojnë drejt BE-së Refugjatët drejt Kroacisë, çdo ditë me mijëra duan të kalojnë drejt BE-së
Emigrantët sirianë kanë pasur fat për disa ditë pas konflikteve me autoritetet hungareze. Disa kanë arritur në Bashkimin Evropian pa përballje me forcat policore.

Greqi, të vegjlit përcaktojnë qeverinë e ardhshme Greqi, të vegjlit përcaktojnë qeverinë e ardhshme
Dy ditë para zgjedhjeve në Greqi, shtatë parti të vogla që mund të hyjnë në parlamentin e ri, përpiqen të bëhen rregullatori i ditës së nesërme, kur Syriza apo Demokracia e Re do të ndajnë vendin e parë dhe të dytë dhe do të kërkojnë bashkëpunim me një ose dy prej këtyre forcave politike.

Zgjedhjet në Greqi, një garë e paparashikueshme Zgjedhjet në Greqi, një garë e paparashikueshme
Partia konservatore greke Demokracia e Re, për të parën herë duket se kryeson në një sondazh kundrejt rivales majtiste Syriza. Edhe pse një tjetër sondazh vazhdon ta rendisë kryeministrin Aleksis Tsipras si kryesues, pavarësisht se popullariteti i tij ka rënë disi, gara zgjedhore e së dielës po bëhet shumë e paparashikueshme.

Zaev: Të zbardhen të gjitha krimet e kryera në Maqedoni Zaev: Të zbardhen të gjitha krimet e kryera në Maqedoni
Udhëheqësi i opozitës maqedonase, Zoran Zaev pret nga prokurorja speciale, Katica Janeva, të nisë procedurat penale ndaj të gjithë personave të përfshirë në krime, pavarësisht posteve që kanë.

Refugjatët çajnë kufirin Serbi-Kroaci Refugjatët çajnë kufirin Serbi-Kroaci
Mijëra refugjatë kanë çarë barrikadat e policisë kroate në pikën kufitare të Tovarnikut, që lidh këtë vend me Serbinë.

Maqedoni, prokurorja speciale bën betimin Maqedoni, prokurorja speciale bën betimin
Prokurorja Katica Janeva bëri të mërkurën betimin solemn para Këshillit të Prokurorëve Publikë në Maqedoni. Pas marrëveshjes së arritur mes katër partive kryesore në Shkup një ditë më parë, zonja Janeva edhe formalisht është emëruar në detyrën e Prokurorit Special.

Syriza premton pensionet e minoritarëve sapo të rimarrë pushtetin Syriza premton pensionet e minoritarëve sapo të rimarrë pushtetin
Në një intervistë ekskluzive për Top Channel ish-zv.ministri i Jashtëm në qeverinë “Tsipras”, Ionannis Amanaitidis dhe ish-kreu i Grupit Parlamentar të Syrizës, Aleksandros Triandafilidhis, të dy kandidatë në Selanik, kanë deklaruar se sapo të rimarrë pushtetin qeveria e re e Tsiprasit do të fillojë menjëherë dhënien e pensioneve për minoritarët, pasi ishte kjo qeveri që solli para dy muajsh ligjin në Parlament dhe e aprovoi me shumicë votash atë.

Zgjedhjet greke, emigrantët shqiptarë janë të ndarë Zgjedhjet greke, emigrantët shqiptarë janë të ndarë
Shqiptarët që jetojnë e punojnë në Greqi, shumica e të cilëve nuk kanë marrë nënshtetësinë, për të disatën herë janë thjesht spektatorë të zhvillimeve politike në zgjedhjet greke, pasi nuk kanë të drejtë vote.

Në kërkim të rrugëve të reja, refugjatet nisen nga Presheva në Kroaci Në kërkim të rrugëve të reja, refugjatet nisen nga Presheva në Kroaci
Refugjatët nga Siria, pas bllokadës së vendosur në Hungari, janë nisur në drejtim të Kroacisë, e pritet që pas këtij vendi, të vazhdojnë më tej nëpërmjet Sllovenisë për në vendet e Bashkimit Europian.

Tsipras: Greqia, më e sigurt me ndihmën e tretë Tsipras: Greqia, më e sigurt me ndihmën e tretë
8 muaj më parë, ai fitoi zgjedhjet parlamentare të Greqisë, duke shkaktuar një shok të përgjithshëm thuajse në të gjithë Europën, por edhe më gjerë.

Maqedoni, Parlamenti miraton ligjin për prokurorin special Maqedoni, Parlamenti miraton ligjin për prokurorin special
Me 111 vota “pro” dhe asnjë “kundër”, deputetët e Kuvendit të Maqedonisë kanë miratuar ligjin për prokurorin special. Ligji ka kaluar të gjitha fazat dhe është miratuar me procedurë të përshpejtuar vetëm disa orë pas arritjes së marrëveshjes midis katër partive kryesore në Shkup.

Zgjedhja e prokurores, Zaev: Janeva do të ketë autonomi të plotë Zgjedhja e prokurores, Zaev: Janeva do të ketë autonomi të plotë
Kryetari i opozitës maqedonase, Zoran Zaev pohon se është i kënaqur me arritjen e marrëveshjes për prokurorin special.

Kosova në UNESCO, Daçiç letër kancelarive perëndimore Kosova në UNESCO, Daçiç letër kancelarive perëndimore
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç u ka dërguar një notë proteste kancelarive të 44 vendeve që kanë përkrahur anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Maqedoni, arrihet marrëveshja për prokurorin special Maqedoni, arrihet marrëveshja për prokurorin special
Katiça Janeva, prokurore aktuale nga Gjevgjelia, do të mbajë detyrën e Prokurorit të ri Special të Maqedonisë.

Tsipras refuzon në debatin televiziv koalicion me rivalin e tij Tsipras refuzon në debatin televiziv koalicion me rivalin e tij
Në një debat televiziv tepër interesant, i pari i një lloji të tillë në Greqi, liderët e dy partive rivale për pushtet, Aleksis Tsipras dhe Evangelos Meimarakis kanë shigjetuar njëri-tjetrin dhe janë përpjekur gjashtë ditë para zgjedhjeve parlamentare në vend të fitojnë votat e grekëve të pavendosur.

Maqedoni, BDI nis fushatën për zgjedhjet e parakohshme 2016 Maqedoni, BDI nis fushatën për zgjedhjet e parakohshme 2016
Partia shqiptare pjesë e qeverisë së Shkupit, Bashkimi Demokratik për Integrim ka filluar mobilizimin për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që janë caktuar më 24 prill 2016.

Hekurudhat e Maqedonisë “plaçkisin” refugjatët Hekurudhat e Maqedonisë “plaçkisin” refugjatët
Drejtoria e Hekurudhave të Maqedonisë ka rritur çmimin e biletës së trenit për emigrantët. Kështu, nga 7 euro sa ishte deri më tani, çmimi i biletës nga Gjevgjelia deri në Tabanoc, refugjatëve do t’u kushtojë 25 euro.

Lëvizja Besa: Të themelohet Prokurori Speciale me prokurorë ndërkombëtarë Lëvizja Besa: Të themelohet Prokurori Speciale me prokurorë ndërkombëtarë
Të martën, më 15 shtator, skadon afati për zgjedhjen e Prokurorit Special, të parashikuar me Marrëveshjen ndërpartiake për daljen e Maqedonisë nga kriza politike. Edhe pse grupet punuese të partive politike dhe eksperti belg Piter van Hojte kanë punuar edhe gjatë ditëve të fundjavës, deri më tani nuk ka informata zyrtare se a është arritur ndonjë marrëveshje.

Tjetër tragjedi pranë ishujve grekë, mbytet varka me 120 emigrantë Tjetër tragjedi pranë ishujve grekë, mbytet varka me 120 emigrantë
Të paktën 34 emigrantë humbën jetën ditën e diel, pasi një varkë me rreth 120 persona është mbytur pranë brigjeve të ishullit grek, Farmakonis.

Maqedoni, bllokohet zgjedhja e prokurorit special Maqedoni, bllokohet zgjedhja e prokurorit special
Kriza politike në Maqedoni rrezikon të thellohet edhe më tej. Marrëveshja e arritur në mes pozitës dhe opozitës për daljen nga kriza, parashikon që deri të martën e 15 shtatorit duhet të zgjidhet prokurori special.

Greqi, tërheqje masive parash edhe pas vendosjes së kontrollit Greqi, tërheqje masive parash edhe pas vendosjes së kontrollit
Edhe pse kontrollet e kapitalit kanë kohë që janë vendosur, tërheqjet në masë të parave nga bankat greke vazhdojnë. Vetëm gjatë muajit korrik, depozituesit llogaritet të kenë larguar prej institucioneve financiare 1,4 miliardë euro.

Sondazhet në Greqi, “Demokracia e Re” fiton terren Sondazhet në Greqi, “Demokracia e Re” fiton terren
Kur ka mbetur edhe një javë kohë përpara se të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Greqi, 4 sondazhe të publikuara në shtypin grek të së dielës tregojnë thuajse një barazim midis dy partive rivale për pushtet.

Greqi, Syriza fton emigrantët shqiptarë të votojnë Greqi, Syriza fton emigrantët shqiptarë të votojnë
Në kulmin e fushatës zgjedhore dhe me sondazhet që flasin për një “derbi” të vërtetë midis partive politike grekë se kush do të qeverisë vendin mbas datës 20 shtator, këto të fundit kanë kthyer sytë tek votat e emigrantëve shqiptarë që jetojnë në Greqi dhe tashmë kanë marrë shtetësinë greke.

Presheva, analistët: Investime për të shmangur tensionet Presheva, analistët: Investime për të shmangur tensionet
Analistët në Serbi thonë se shteti duhet të ketë një prani më të madhe ekonomike në Luginën e Preshevës, në mënyrë që të mos ketë tensione.

Gardhi me Greqinë, shoqëria civile kundër qeverisë së Shkupit Gardhi me Greqinë, shoqëria civile kundër qeverisë së Shkupit
Aktivistët e shoqërisë civile në Shkup kanë paralajmëruar qeverinë se do të bëjnë gjithçka për të penguar ndërtimin e murit në kufirin jugor me Greqinë.

Preshevë, krijohet Asociacioni i Komunave Shqiptare; zemërohet Beogradi Preshevë, krijohet Asociacioni i Komunave Shqiptare; zemërohet Beogradi
Deputetët e kuvendeve komunale të Luginës së Preshevës kanë miratuar Asociacionin e Komunave Shqiptare. Në një kuvend të organizuar për të kërkuar të drejtat e tyre është shpallur asociacioni, duke kërkuar barazi me të drejtat e serbëve në Kosovë, të pakënaqur edhe që për ta nuk është biseduar asnjëherë në dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel.

“Republika” e Preshevës; sot shpallet Asociacioni i komunave shqiptare “Republika” e Preshevës; sot shpallet Asociacioni i komunave shqiptare
Deputetët shqiptarë të Luginës së Preshevës kanë paralajmëruar shpalljen e një Asociacioni të qyteteve shqiptare dhe formimin e komunave të reja, në mënyrë të ngjashme me serbët e Kosovës.

“Monstra”, Apeli shqyrton ankesat e shqiptarëve të dënuar “Monstra”, Apeli shqyrton ankesat e shqiptarëve të dënuar
Gjashtë shqiptarët, e dënuar me burgim të përjetshëm në rastin “Monstra”, kanë kërkuar nga Gjykata e Apelit, që të anulojë vendimin e Shkallës së Parë.

Serbi, udhëtimi i mundimshëm i refugjatëve Serbi, udhëtimi i mundimshëm i refugjatëve
Edhe çorapet thahen në zjarr për të disatën herë, për t’u veshur sërish. Në një temperaturë të ulët e me pika shiu, që e bën atmosferën të duket sikur gjithçka ka lotë. Në një shtegtim me pengesa, të humbur, pa adresa e pa shtëpi, në pritje të një copë letre që rilind sërish emra e identitete.

Maqedonia si Hungaria, tela me gjemba në kufi me Greqinë Maqedonia si Hungaria, tela me gjemba në kufi me Greqinë
Maqedonia mund të ndjekë shembullin e Hungarisë për të përballuar krizën e refugjatëve, duke ndërtuar një gardh gjigant me tela me gjemba në kufirin e vet me Greqinë.

Polici shqiptar nga Presheva që mori në krah fëmijën sirian Polici shqiptar nga Presheva që mori në krah fëmijën sirian
Ministri i Punëve të Brendshme i Serbisë, Nebojsha Stefanoviç, ka pranuar në një takim policin shqiptar nga Presheva që u bë i famshëm për kujdesin e treguar ndaj një fëmije sirian.

Maqedoni, ambasadori i BE-së: Nuk ka “plan B” për prokurorin special Maqedoni, ambasadori i BE-së: Nuk ka “plan B” për prokurorin special
Bukseli nuk ka një “plan B” për zgjedhjen e prokurorit special në Maqedoni. Këtë ka bërë të ditur ambasadori i BE-së në Shkup, Aivo Orav, i cili tha se 4 partitë kryesore duhet të merren vesh gjatë ditëve të ardhshme për emërimin e prokurorit, i cili do të hetojë aferën e përgjimeve.

Asnjë fitues në debatin televiziv të liderëve grekë Asnjë fitues në debatin televiziv të liderëve grekë
Dhjetë ditë para zgjedhjeve të parakohshme në Greqi, 7 liderët e partive parlamentare greke kanë zhvilluar një debat televiziv të organizuar nga televizioni shtetëror.

Shkup, partitë kryesore, dallime për prokurorin special Shkup, partitë kryesore, dallime për prokurorin special
Përfaqësuesit e katër partive kryesore në Shkup nuk po arrijnë të gjejnë gjuhë të përbashkët për zgjedhjen e prokurorit special që duhet të hetojë skandalin e përgjimeve.

Studimi, refugjatët po sjellin varfëri në vendet tranzit të Ballkanit Studimi, refugjatët po sjellin varfëri në vendet tranzit të Ballkanit
Fluksi i madh i emigrantëve që kalojnë nëpërmjet vendeve të Ballkanit, nuk po sjell asgjë tjetër veçse varfërim të mëtejshëm të këtyre shteteve.

Dyndje sirianësh në ishujt grekë, trageti shpëton 61 refugjatë në det Dyndje sirianësh në ishujt grekë, trageti shpëton 61 refugjatë në det
Mbi 30 mijë emigrantë ndodhen në ishullin grek të Mitilinit (Mytilene), në pritje për të gjetur një anije që do t’i dërgojë në Greqinë kontinentale. Lajmi bëhet publik prej kryetarit të Bashkisë së ishullit, i cili apeloi për ndihmë.

Shkup, 450 nxënës shqiptarë pengohen të nisin mësimin Shkup, 450 nxënës shqiptarë pengohen të nisin mësimin
Rreth 450 nxënës shqiptarë të shkollës së mesme kimike “Marija Kiri Skllodovska” në Shkup ende nuk janë ulur në bankat e tyre, ndonëse viti i ri shkollor ka nisur më 1 shtator.

Eksodi nga Ballkani, çfarë po ndodh në kufijtë e rajonit tonë Eksodi nga Ballkani, çfarë po ndodh në kufijtë e rajonit tonë
Që kur Maqedonia shpalli gjendjen e emergjencës në zonat e saj kufitare në fund të gushtit, “rruga e Ballkanit” është bërë e famshme.

Maqedonia 24 vjet shtet; 8 shtatori, dita e Pavarësisë Maqedonia 24 vjet shtet; 8 shtatori, dita e Pavarësisë
Republika e Maqedonisë të martën ka shënuar 24-vjetorin e mbajtjes së referendumit,  në të cilin qytetarët e Maqedonisë u deklaruan për shtet të pavarur dhe sovran.

OKB lëshon alarmin për gjendjen e refugjatëve në Lesbos të Greqisë OKB lëshon alarmin për gjendjen e refugjatëve në Lesbos të Greqisë
Agjencia e OKB-së për Refugjatët ka dërguar staf shtesë për t’u ardhur në ndihmë autoriteteve greke në ishullin e Lesbos, të cilat po përballen me valën e lartë të refugjatëve.

Maqedoni, dëshmia e ish-agjentit “gozhdon” krerët e BDI-së Maqedoni, dëshmia e ish-agjentit “gozhdon” krerët e BDI-së
Gjykata e Nju Jorkut, që po shqyrton rastin kundër drejtorëve të kompanisë “Magjar Telekom”, ka publikuar dëshminë e ish-shefit të Policisë sekrete të Maqedonisë, Slobodan Bogoevski, i cili akuzon ish-kryeministrin Vlado Buçkovski dhe drejtuesit e partisë shqiptare BDI, për marrjen e 7,5 milionë eurove ryshfet.

Karvanët e refugjatëve në Preshevë, mbi 100 mijë persona kanë hyrë në Serbi Karvanët e refugjatëve në Preshevë, mbi 100 mijë persona kanë hyrë në Serbi
Fshati Miratoc i Preshevës është kthyer në një rrugë karvanesh të refugjatëve nga Lindja e Mesme. Nga Maqedonia, ku mijëra refugjatë arrijnë çdo ditë, ata vazhdojnë për në kampin e përkohshëm në Preshevë për t’u regjistruar dhe për të vazhduar rrugëtimin e tyre.

Shkup, Lëvizja BESA: Zgjidhja juridike e rastit “Telekom” te shkojë deri në fund Shkup, Lëvizja BESA: Zgjidhja juridike e rastit “Telekom” te shkojë deri në fund
Lëvizja BESA ka reaguar lidhur me raportimet e mediave dhe publikimin e raporteve të gjykatave amerikane, që kanë të bëjnë me mitmarrjen shokuese nga “Telekomi” prej 7,5 milionë eurove nga të cilat, sipas një dëshmitari, 5 milionë euro ka marrë kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti dhe bashkëpunëtori i tij i afërt, Musa Xhaferi.

Maqedoni, Zaev injoron ftesën e gjykatës Maqedoni, Zaev injoron ftesën e gjykatës
Është anuluar edhe seanca e së hënës gjyqësore lidhur me rastin “Puç”, që ka të bëjë me bisedat e përgjuara telefonike dhe ku si i akuzuari i katërt është edhe kryetari i opozitës maqedonase, Zoran Zaev.

Greqi, Tsipras shpall programin e tij nga Selaniku Greqi, Tsipras shpall programin e tij nga Selaniku
Nga panairi tradicional i Selanikut, ish-kryeministri grek Aleksis Tsipras ka theksuar se Syriza, partia që ai drejton, është e vetmja forcë që garanton përmirësimin e marrëveshjes së ndihmës për Greqinë.

Maqedonia, FMN: Dështimi i marrëveshjes rrezikon ekonominë Maqedonia, FMN: Dështimi i marrëveshjes rrezikon ekonominë
Dështimi eventual i marrëveshje së 2 qershorit për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni mund të ndikojnë negativisht në ekonominë e vendit dhe të komplikojë procesin për çeljen e bisedimeve për anëtarësim në BE.

Avramopulos dhe Timmermans në ishullin Kos: Gjendja e rënduar Avramopulos dhe Timmermans në ishullin Kos: Gjendja e rënduar
Në ishullin grek të Kosit, një prej vendeve kryesore ku përplaset vala e parë e emigrantëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika Veriore, ndaluan për pak kohë Komisioneri Europian për Refugjatët, Dimitris Avramopulos dhe zëvendës-president i Komisionit Evropian Frans Timmermans me qëllimin të shihnin situatën nga afër.

Zaev: Problemet e Tetovës, jo më shumë se dy përmendore të ngritura në Shkup Zaev: Problemet e Tetovës, jo më shumë se dy përmendore të ngritura në Shkup
Tetova me rrethinën, është një ndër rajonet më të mëdha në Maqedoni, menjëherë pas Shkupit, ndërkohë që Qendra sportive është lënë në e shkretë dhe akoma është e pranishme mungesa e ujit të pijshëm si dhe shkalla e lartë e ndotjes së ajrit, ka thënë drejtuesi i opozitës maqedonase, Zoran Zaev gjatë vizitës së të premtes në Tetovë.

Preshevë, rëndohet situata; mbi 6000 azilantë nga Siria Preshevë, rëndohet situata; mbi 6000 azilantë nga Siria
Mbi 6000 azilantë janë duke pritur në radhë, për të hyrë në qendrën e pranimit në Preshevë. Plot 4000 refugjatë kanë mbërritur vetëm gjatë natës së fundit në Serbi, duke e bërë këtë fluks të konsiderohet si një nga krizat më të mëdha të shkaktuara në këtë vend, gjatë valës së fundit të azilantëve.

Refugjatët; Maqedonia, Serbia, Austria dhe Hungaria firmosin memorandum Refugjatët; Maqedonia, Serbia, Austria dhe Hungaria firmosin memorandum
Kriza e refugjatëve nga Lindja e Mesme ka mbledhur të premten në Ohër ministrat e Brendshëm të Maqedonisë, Austrisë, Serbisë dhe Hungarisë, të cilët kanë firmosur një memorandum bashkëpunimi për menaxhimin e përbashkët të situatës së krijuar.

Maqedoni, pedagogët: Tekstet fyese irritojnë shqiptarët Maqedoni, pedagogët: Tekstet fyese irritojnë shqiptarët
Nxënësit shqiptarë nga Maqedonia edhe gjatë vitit shkollor 2015-2016 do të mësojnë nga librat e autorëve maqedonas, ku nuk mungojnë përmbajtjet fyese e përbuzëse për popullin e tyre shqiptar.

Refugjatët, Serbia futet në krizë. Kërkon ndihmë nga BE-ja Refugjatët, Serbia futet në krizë. Kërkon ndihmë nga BE-ja
Serbia është futur në një krizë të thellë, për shkak të numrit të madh të emigrantëve. Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç ka apeluar ndaj Gjermanisë dhe BE-së, që azilantët të mos shpërblehen me shuma të hollash.

Greqi, konservatorët udhëheqin për herë të parë në sondazhe Greqi, konservatorët udhëheqin për herë të parë në sondazhe
Afrimi i datës së zgjedhjeve të parakohshme në Greqi ka sjellë sfumimin e diferencës midis dy partive rivale për pushtet, Syriza dhe Demokracia e Re. Në 3 sondazhet e fundit të së enjtes, diferenca ka shkuar në vetëm 0.5%, madje në dy prej tyre tashmë kryesojnë për herë të parë konservatorët.

Maqedoni, rritet fluksi i refugjatëve. Ambasadori britanik: Rrezikohet siguria në Ballkan Maqedoni, rritet fluksi i refugjatëve. Ambasadori britanik: Rrezikohet siguria në Ballkan
Fluksi i refugjatëve, që hyjnë në Maqedoni nga Greqia, po shënon rritje ditë pas dite. Ambasadori britanik në Shkup, Charles Garrett tha se, kriza e emigrantëve është çështje me përmasa ndërkombëtare dhe - sipas tij, - migrimi ilegal paraqet një kërcënim në rritje për sigurinë e Ballkanit Perëndimor.

Refugjatët sirianë e irakenë në Preshevë: Nuk kthehemi në vendin tonë Refugjatët sirianë e irakenë në Preshevë: Nuk kthehemi në vendin tonë
Mijëra refugjatë çdo ditë kalojnë kufirin e Maqedonisë me Serbinë për të ikur në vendet perëndimore. Ata detyrohen të ecin në këmbë dhe për shkak të ligjit që ndihmën e konsideron si vepër penale shumë qytetarë kalojnë pranë tyre, por nuk mund t’i ndihmojnë.

Maqedoni, çdo ditë kalojnë mbi 3 mijë persona. Shkupi kërkon ndihmë Maqedoni, çdo ditë kalojnë mbi 3 mijë persona. Shkupi kërkon ndihmë
Kriza me refugjatët nga Lindja e Mesme vazhdon të thellohet. Përfaqësuesit e UNHCR-së në Shkup njoftuan se nga java e kaluar fluksi i emigrantëve ka shënuar rritje dhe se numri i atyre që kalojnë transit nëpër Maqedoni shkon deri në 3 mijë persona në ditë.

Greqi, sekuestrohen armë të destinuara për ISIS-in Greqi, sekuestrohen armë të destinuara për ISIS-in
Autoritetet greke kanë sekuestruar sërish një ngarkesë me armë për Shtetin Islamik. Sipas zyrtarëve grekë, ngarkesa me armë ishte e stivosur në anijen “Haddad1” me flamur bolivian dhe kishte destinacion Libinë.

Refugjatët, Greqia priti 160 mijë persona gjatë këtij viti Refugjatët, Greqia priti 160 mijë persona gjatë këtij viti
Me mijëra emigrantë të tjerë shkelën në tokën greke, ndërsa ekzekutivi i shtetit helen përgatitet për bisedime mbi mënyrat sesi t’i bëhet ballë fluksit të jashtëzakonshëm të të ardhurve.

Turistja greke shpëton refugjatin sirian Turistja greke shpëton refugjatin sirian
Një turiste greke me pushime, që po përqafon një emigrant sirian. Kjo është fotoja e publikuar në Facebook më 28 gusht, që po bën xhiron e botës.

Maqedoni, LSDM rikthehet në Parlament sipas marrëveshjes së 2 qershorit Maqedoni, LSDM rikthehet në Parlament sipas marrëveshjes së 2 qershorit
Data 1 shtator ka shënuar ditën e parë të punës për deputetët e partisë opozitare LSDM, të cilët kishin bojkotuar Kuvendin prej me shumë se një viti.

Maqedoni, mjekët nënshkruajnë peticion kundër refugjatëve ilegalë Maqedoni, mjekët nënshkruajnë peticion kundër refugjatëve ilegalë
Mjekët maqedonas, nga komunat në afërsi të kufirit jugor me Greqinë, kanë firmosur një peticion, përmes të cilit kanë njoftuar Fondin për Sigurimet Shëndetësore se nuk do të mund të ofrojnë shërbime mjekësore për refugjatët nga Lindja e Mesme.

Greqi, “negociatori i padukshëm” pritet të sheshojë frikërat gjatë fushatës Greqi, “negociatori i padukshëm” pritet të sheshojë frikërat gjatë fushatës
Emërimi i ish-negociatorit të ndihmës greke, George Chouliarakis, në rolin e ministrit të Financave në qeverinë teknike mund të ndihmojë në lehtësimin e frikës se, programi i shpëtimit të Greqisë mund të dalë jashtë binarësh, teksa përgatiten zgjedhjet.

Greqi, ngushtohet diferenca Syriza-Demokracia e Re në sondazhe Greqi, ngushtohet diferenca Syriza-Demokracia e Re në sondazhe
Megjithëse fillimi i fushatës elektorale në Greqi konsiderohet si terreni i papërshtatshëm për të nxjerrë konkluzione zgjedhore, kompanitë e sondazheve kanë bombarduar grekët me matjet e tyre të fundjavës dhe rezultatet e para nuk kanë vonuar të mbushin faqet e gazetave të shtypit vendas.

Maqedoni, Zaev kërcënon me të tjera “bomba” përgjimi Maqedoni, Zaev kërcënon me të tjera “bomba” përgjimi
Lideri i opozitës maqedonase Zoran Zaev ka kërcënuar se do të vijojë me publikimin e materialeve të reja komprometuese për zyrtarët e qeverisë nëse deri më 15 shtator nuk emërohet prokurori special që duhet të hetojë aferën e përgjimeve.

Maqedoni, tekstet fyese për shqiptarët, në përdorim edhe në vitin e ri shkollor Maqedoni, tekstet fyese për shqiptarët, në përdorim edhe në vitin e ri shkollor
Historia e poshtërimit të shqiptarëve nëpër tekstet shkollore në Maqedoni nuk do të marrë fund as këtë vit.

Greqia, zyrtarisht në fushatë zgjedhore. Betohet qeveria teknike në krye të vendit Greqia, zyrtarisht në fushatë zgjedhore. Betohet qeveria teknike në krye të vendit
Betimi i qeverisë së re dhe shpërndarja e Parlamentit mesditën e së premtes shënuan edhe fillimin zyrtarisht të fushatës elektorale në Greqi.

Maqedoni, grabisin dhe dhunojnë emigrantin nga Afganistani, arrestohen Maqedoni, grabisin dhe dhunojnë emigrantin nga Afganistani, arrestohen
Maqedonia dhe Serbia vazhdojnë të jenë pjesët më të rëndësishme të korridor ballkanik të shpresës së madhe, për refugjatët e Afrikës Veriore dhe Lindjes së Mesme që ia kanë mësy Perëndimit.

Apelimi i rastit “Monstra”, më 11 shtator seanca e parë Apelimi i rastit “Monstra”, më 11 shtator seanca e parë
Gjykata e Apelit në Shkup, për më tepër se një vit, është duke e zvarritur shqyrtimin e ankesave të gjashtë shqiptarëve të dënuar me burg të përjetshëm, në të ashtuquajturin rasti “Monstra” nga Gjykata e Shkallës së Parë.

Greqi, Pavlopoulos emëron Vasiliki Thanou në krye të qeverisë “kujdestare” Greqi, Pavlopoulos emëron Vasiliki Thanou në krye të qeverisë “kujdestare”
Pas një jave negociatash të pafrytshme të udhëheqësve të Demokracisë së re dhe të Unitetit Popullor për të krijuar një qeveri koalicioni si pasojë e dorëheqjes së qeverisë “Tsipras” , me një dekret të orëve të fundit, Presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopoulos ka emëruar kryetaren e Gjykatës së Lartë, Vassiliki Thanou, në krye të një qeverie të përkohshme, që do të çojë vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme.

Ballkani merr fitoren e parë ndaj BE-së...në futboll Ballkani merr fitoren e parë ndaj BE-së...në futboll
Pavarësisht nëse do të ketë dhe cilat do të jenë rezultatet konkrete të Samitit të Vjenës, Ballkani kthehet me një fitore nga Austria. Ajo iu mor BE-së në ndeshjen e futbollit që parapriu punimet e samitit. Krerët e shteteve të rajonit, si rrallëherë ishin në të njëjtën skuadër për të njëjtin qëllim përballë asaj të Bashkimit Europian.

Mbyllet Samiti ballkanik i Vjenës. Deklarata e përbashkët përqëndrohet te rinia Mbyllet Samiti ballkanik i Vjenës. Deklarata e përbashkët përqëndrohet te rinia
Edhe pse kriza e emigrantëve flet për një realitet pesimist të Europës, Samiti i Vjenës me liderët e Ballkanit Perëndimor dha një dritë jeshile për rajonin tonë.

Refugjatët, duhet zgjidhje europiane. Serbët kërkojnë më shumë financime për menaxhimin Refugjatët, duhet zgjidhje europiane. Serbët kërkojnë më shumë financime për menaxhimin
Në përfundim të Samitit të ministrave të Jashtëm, ministri i Punëvë të Jashtme të Austrisë, në një konferencë për shtyp tha se, nëse ne - referuar Bashkimit Europian, - nuk do të jemi në gjendje për të gjetur një zgjidhje të shpejtë për refugjatët, atëherë më shumë vende si Hungaria apo Danimarka, të cilat po përballen me këtë situatë, do t’iu duhet ta zgjidhin krizën me masa individuale, duke përdorur nismat e tyre.

Kriza e refugjatëve dhe Ballkani. Gjermania: Të nxisim anëtarësimin e rajonit në BE Kriza e refugjatëve dhe Ballkani. Gjermania: Të nxisim anëtarësimin e rajonit në BE
Kriza e refugjatëve që synojnë Europën ka dominuar takimin e ministrave të Jashtëm nga vendet e Ballkanit në Samitin e Vienës. Gjatë këtij takimi, ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz, tha se “Europa duhet të fokusohet më së shumti në rrugët ballkanike nëpër të cilat kalojnë emigrantët”.

Samiti i Vjenës, Hahn: Së shpejti nisim kapitujt e anëtarësimit me Serbinë Samiti i Vjenës, Hahn: Së shpejti nisim kapitujt e anëtarësimit me Serbinë
Bashkimi Europian pritet të nisë zyrtarisht, së shpejti, negociatat për anëtarësim me Serbinë, bën të ditur këtë të enjte Komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn, gjatë punimeve të Samitit për Ballkanin Perëndimor në Vjenë.

“Telenovela” e Vjenës me Ballkanin; BE nuk ka dëshirë të pranojë shtete gjysmë të dështuara “Telenovela” e Vjenës me Ballkanin; BE nuk ka dëshirë të pranojë shtete gjysmë të dështuara
Konferencën e dytë për Ballkanin Perëndimor në Vjenë, analisti Dragoslav Dedoviç e sheh me pesimizëm. Mbledhjen e ministrave nga e gjithë Europa e cilëson një takim të prapambetjes së vazhdueshme në rajon me arrogancën e pushtetit  në Perëndim.

Tsipras: Sakrifikova për një të ardhme më të mirë të Greqisë Tsipras: Sakrifikova për një të ardhme më të mirë të Greqisë
Në një intervistë për televizionin privat ALPHA, disa orë para se të largohet nga posti i kryeministrit, për shkak të shpalljes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka dhënë shpjegime për gjithë zhvillimet e fundit në Greqi, për negociatat me huadhënësit, ministrat e tij, por edhe për përçarjen e partisë së tij.

Maqedoni, “Mjekët pa kufij” pengohen të kujdesen për refugjatët Maqedoni, “Mjekët pa kufij” pengohen të kujdesen për refugjatët
Kanë kaluar disa muaj që kur organizata ndërkombëtare humanitare “Mjekë pa kufij” po përpiqet që të marrë leje nga Ministria e Shëndetësisë, për t’u ofruar kujdes shëndetësor refugjatëve që vijnë në Maqedoni.

Muze për Nënë Terezën mbi themelet e shtëpisë ku lindi Muze për Nënë Terezën mbi themelet e shtëpisë ku lindi
Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Maqedoni, ka ngritur iniciativë që në sheshin kryesor në Shkup, aty ku dikur ndodheshin themelet e shtëpisë së Nënë Terezës, të ndërtohet një muze për humanisten shqiptare.

Zaev: Miliardat e grabitura nga pushteti do ua rikthejmë popullit Zaev: Miliardat e grabitura nga pushteti do ua rikthejmë popullit
Kryetari i partisë më të madhe opozitare në Maqedoni, LSDM, Zoran Zaev ka deklaruar se pushteti aktual në Maqedoni ka grabitur miliarda euro dhe se këto parà patjetër që duhet t’i kthehen popullit.

Abdulla Sabuh, mjeku që ndihmon refugjatët në Maqedoni Abdulla Sabuh, mjeku që ndihmon refugjatët në Maqedoni
Dhjetëra refugjatë nga Lindja e Mesme, për çdo ditë kryejnë kontrolle falas te mjeku Abdulla Sabuh me prejardhje nga Siria, por që prej vitesh jeton në Shkup.

Greqi, Syriza projekton fitoren me shumicë absolute, pavarësisht përçarjeve Greqi, Syriza projekton fitoren me shumicë absolute, pavarësisht përçarjeve
Radikalët e majtë të Syrizas në Greqi mund të rizgjidhen me një shumicë të fuqishme, bëri të ditur një anëtar i lartë i partisë gjatë kësaj të marte, në mënyrë që të qeverisë e pavarur nga forcat e tjera partiake, të cilat mbështesin gjithashtu marrëveshjen e re të shpëtimit të vendit.

Greqi, pas opozitës edhe Lafazanis pranon: E pamundur të krijoj qeveri të re Greqi, pas opozitës edhe Lafazanis pranon: E pamundur të krijoj qeveri të re
Panagiotis Lafazanis, një prej radikalëve të majtë të konsideruar marksistë, i cili kundërshtoi marrëveshjen e re të shpëtimit për Greqinë, fitoi të drejtën e mandatit presidencial gjatë së hënës për të formuar qeverinë e re, por në mënyrë të menjëhershme pranoi se ishte e kotë dhe se do të dështonte, duke hedhur një hap drejt zgjedhjeve të parakohshme.

RDK: Gruevski kërkon ta çojë Maqedoninë drejt një diktature mesjetare RDK: Gruevski kërkon ta çojë Maqedoninë drejt një diktature mesjetare
Partia shqiptare në opozitë, në Maqedoni, Rilindja Demokratike Kombëtare vlerëson se deklarata e fundit e kryeministrit Gruevski, në lidhje me modelin e ri zgjedhor nëse ndryshohet aktuali, është një nga deklaratat më të prapambetura dhe diskriminuese ndaj të gjithë popujve që jetojnë në vend, sidomos ndaj shqiptarëve.

Maqedoni, Gruevski kundërshton propozimin e opozitës për modelin zgjedhor Maqedoni, Gruevski kundërshton propozimin e opozitës për modelin zgjedhor
Kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski është shprehur kundër propozimit për shndërrimin e vendit në një njësi zgjedhore. Sipas tij, nëse duhet ndryshuar modeli aktual zgjedhor, atëherë është më mirë të kalohet në sistemin e shumicës.

Refugjatët sirianë, nga ishujt grekë drejt Gjermanisë përmes Ballkanit Refugjatët sirianë, nga ishujt grekë drejt Gjermanisë përmes Ballkanit
Mbi 1000 emigrantë kaluan nga Maqedonia në Serbi mëngjesin e kësaj të hëne, diku në afërsi të fshatit Miratovac. Në Preshevën fqinje, ata i presin anëtarët e komisariatit serb të refugjatëve dhe emigracionit për verifikime, përpara se t’i nisin me autobusë drejt veriut të vendit.

Greqi, dështon kreu i opozitës për qeveri të re. Mandati, tashmë te Lafazanis Greqi, dështon kreu i opozitës për qeveri të re. Mandati, tashmë te Lafazanis
Kreu i partisë “Demokracia e Re”, më e madhja e opozitës greke, Vangelis Meimarakis ia ka rikthyer Presidentit të Greqisë mandatin, dhënë atij në përpjekje për të formuar një qeveri të re, për shkak se dështoi ta bënte diçka të tillë pas dorëheqjes së kryeministrit Alexis Tsipras javën e kaluar.

Marshimi tragjik i sirianëve që synojnë të gjithë Gjermaninë Marshimi tragjik i sirianëve që synojnë të gjithë Gjermaninë
Situata në kufirin jugor të Maqedonisë është e qetë. Kjo zonë ku deri dje prisnin mijëra refugjatë për të kaluar në territorin maqedonas po zbrazet. Këtu mund të shihen vetëm disa grupe refugjatësh që sapo kanë arritur nga Greqia dhe kanë ndaluar të pushojnë.

Greqia transferon refugjatët; nga ishujt transportohen me tragete drejt porteve Greqia transferon refugjatët; nga ishujt transportohen me tragete drejt porteve
Tragetet prej nga ku zbresin mijëra emigrantë po zbarkojnë këto ditë në Portin e Pireut në Athinë. Vetëm mëngjesin e së dielës kanë zbritur rreth 2500 emigrantë, bëjnë me dije autoritetet portuale.

Varoufakis: Greqia, laboratori gjerman; qëllimi i tyre, goditja e ekonomisë franceze Varoufakis: Greqia, laboratori gjerman; qëllimi i tyre, goditja e ekonomisë franceze
Provokues, idealist, arrogant. Yanis Varoufakis, ish-ministër i Financave greke të magjeps apo të bezdis?

Shkup, OJQ: Maqedonisë do t’i kushtojë shtrenjtë sjellja e policisë ndaj refugjatëve Shkup, OJQ: Maqedonisë do t’i kushtojë shtrenjtë sjellja e policisë ndaj refugjatëve
Qendra për Liri, “Civil”, në Shkup, konstaton se institucionet e Maqedonisë edhe gjatë kësaj krize me refugjatët nga Siria e Afrika, u tregua joefikas, diskriminues dhe të dhunshëm.

Maqedonia “hap kufirin” për emigrantët. Trena e autobusë për t’i transportuar drejt Serbisë Maqedonia “hap kufirin” për emigrantët. Trena e autobusë për t’i transportuar drejt Serbisë
Qindra emigrantë kanë kaluar të papenguar kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë gjatë kësaj të diele, pasi hutuan forcat e sigurisë që duken se kanë braktisur detyrën e tyre për të ndalur fluksin e refugjatëve, që përmes Ballkanit synojnë të mbërrijnë në Europë, pas disa ditësh kaosi dhe konfrontimesh.

Përçahet Syriza në Greqi. Rebelët majtistë formojnë parti të re para zgjedhjeve Përçahet Syriza në Greqi. Rebelët majtistë formojnë parti të re para zgjedhjeve
Menjëherë pasi rebelët në gjirin e partisë qeveritare Syriza kanë krijuar një forcë të re politike, të cilën e kanë quajtur Uniteti Popullor, kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka mbledhur kryesinë e partisë së tij për të diskutuar strategjinë e ardhshme para zgjedhjeve të reja parlamentare.

Maqedoni, Poposki: Emigrantët nuk janë keqtrajtuar, u detyruam të mbyllnim kufirin Maqedoni, Poposki: Emigrantët nuk janë keqtrajtuar, u detyruam të mbyllnim kufirin
Ministri i Jashtëm i Maqedonisë ka mbrojtur taktikën e ndjekur nga shteti i tij për mbylljen e kufirit me Greqinë, duke theksuar se emigrantët nuk janë keqtrajtuar. Nikola Poposki tha se Maqedonia e ndërmori këtë hap për shkak se 3500 emigrantë kalonin kufirin çdo ditë.

Mbipopullimi i ishujve, Greqia nis shpërndarjen e emigrantëve Mbipopullimi i ishujve, Greqia nis shpërndarjen e emigrantëve
Qindra emigrantë ilegalë janë zhvendosur nga ishujt grekë gjatë së premtes, për të lehtësuar situatën e rënduar që është krijuar nga ardhja e mijëra emigrantëve kryesisht nga Siria.

Fluksi i emigrantëve, Hahn: Maqedonia ka të drejtë t’i kontrollojë Fluksi i emigrantëve, Hahn: Maqedonia ka të drejtë t’i kontrollojë
Në përputhje me ligjet ndërkombëtare, Maqedonia ka të drejtë t’i kontrollojë njerëzit të cilët duan të hyjnë në territorin e saj dhe t’u ndalojë hyrjen atyre të cilëve nuk i plotësojnë kushtet.

Tsipras, lojë politike me krizën. Analistët: Do të pastrojë partinë nga marksistët Tsipras, lojë politike me krizën. Analistët: Do të pastrojë partinë nga marksistët
Dorëheqja e Alexis Tsipras po komentohet si surpriza e radhës nga një udhëheqës, që tashmë e ka bërë rrugë të befasojë të tjerët.

Dhunohen emigrantët në kufi. Policia maqedonase përdor edhe gazin lotsjellës Dhunohen emigrantët në kufi. Policia maqedonase përdor edhe gazin lotsjellës
Pjestarët e njësive speciale kanë përdorur gazin lotësjellës dhe plumba të gomës për të penguar emigrantët nga Lindja e Mesme që të hyjnë në territorin e Maqedonisë përmes Greqisë.

Greqi, rebelët e Syrizas krijojnë partinë e re “Uniteti Popullor” Greqi, rebelët e Syrizas krijojnë partinë e re “Uniteti Popullor”
Rebelët e ekstremit të majtë në koalicionin Syriza në Greqi janë larguar përfundimisht nga qeveria tashmë e dorëhequr për të formuar një parti të re me vetëm 25 deputetë në detyrë.

Ndizet skena politike greke, opozita tenton formimin e qeverisë; në lojë edhe Agimi i Artë Ndizet skena politike greke, opozita tenton formimin e qeverisë; në lojë edhe Agimi i Artë
Skena politike greke “ka marrë zjarr” pasi kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka dhënë dorëheqjen bashkë me kabinetin e tij mbrëmjen e së enjtes, një levizje taktike për të shkaktuar zgjedhje të parakohshme, nëpërmjet të cilave ai do të spastrojë gati një të tretën e grupit të tij parlamentar nga elementet marksistë që nuk e mbështesin më.

Dorëhiqet Aleksis Tsipras, grekët votojnë për të tretën herë brenda këtij viti Dorëhiqet Aleksis Tsipras, grekët votojnë për të tretën herë brenda këtij viti
Grekët do të votojnë për të tretën herë brenda këtij viti. Pas zgjedhjeve të përgjithshme të muajit janar dhe referendumit për masat shtrënguese të muajit korrik, votuesit do të dalin sërish më 20 shtator për të zgjedhur parlamentin e ri, pas dorëheqjes së kryeministrit, Aleksis Tsipras.

Edhe Zaev kërkon ndryshim të modelit zgjedhor: Maqedonia, një njësi zgjedhore Edhe Zaev kërkon ndryshim të modelit zgjedhor: Maqedonia, një njësi zgjedhore
Partia më e madhe opozitare maqedonase, LSDM-ja do të propozojë ndryshim të modelit zgjedhor, sipas të cilit Maqedonia do të bëhet një njësi zgjedhore. Këtë e ka pohuar për mediat kryetari i kësaj partie, Zoran Zaev.

Fluksi i lartë i emigrantëve, Maqedonia shpall gjendje krize Fluksi i lartë i emigrantëve, Maqedonia shpall gjendje krize
Qeveria e Maqedonisë ka shpallur gjendje krize në kufirin jugor dhe atë verior të vendit, për shkak të fluksit të madh të emigrantëve ilegalë. Për të shtuar kontrollin në zonat problematike kufitare, përveç policisë do të angazhohen edhe pjesëtarët e ushtrisë, të cilët do të mundohen të pengojnë hyrjen e refugjatëve në territorin e Maqedonisë.

Greqia fillon shitjen e pasurive Greqia fillon shitjen e pasurive
Paketa e ndihmës për Greqinë e ndodhur në prag falimentimi erdhi me kushte të rrepta; prej shtetit helen kërkohen reforma të ashpra, ndër të cilat dhe një valë privatizimesh.

Ministri serb i Mbrojtjes: Ushtria, gati t’i përgjigjet çdo kërcënimi për Kosovën Ministri serb i Mbrojtjes: Ushtria, gati t’i përgjigjet çdo kërcënimi për Kosovën
Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Bratislav Gasiç ka deklaruar se Ushtria Serbe është gati që t’i përgjigjet çdo kërcënimi që mund t’i vijë shtetit të tij, përfshirë edhe për Kosovën, ndërsa ka përmendur “hyrjen e pakontrolluar të emigrantëve” si rrezikun më të madh.

Tsipras shkon drejt zgjedhjeve ekspres Tsipras shkon drejt "zgjedhjeve ekspres"
Prej mëngjesit të së enjtes, ditës që Greqia merr këstin e parë prej 13 miliardë eurosh të paketës financiare që ka marrë dritën jeshile dje edhe nga Mekanizmi për Stabilitetin Europian, shumica e mediave greke që i referohen burimeve qeveritare, bëjnë me dije se është çështje orësh shpallja e zgjedhjeve të parakohshme në vend.

Marrëveshja e 2 qershorit në Maqedoni, analistët skeptikë Marrëveshja e 2 qershorit në Maqedoni, analistët skeptikë
Ekspertët e katër partive kryesore në Shkup po vijojnë bisedimet për zbatimin e marrëveshjes së 2 qershorit në praktik, por pa dhënë detaje për rrjedhën e negociatave.

Serbi, Vuçiç paralajmëron zgjedhje të parakohshme Serbi, Vuçiç paralajmëron zgjedhje të parakohshme
Kryeministri i Serbisë, Aleksander Vuçiç ka thënë të mërkurën se është duke menduar për zgjedhje të parakohshme, por një vendim përfundimtar nuk është marrë akoma.

Samiti i Vjenës, Trifunoviç: Do të diskutojmë për autostradën Nish-Prishtinë-Durrës Samiti i Vjenës, Trifunoviç: Do të diskutojmë për autostradën Nish-Prishtinë-Durrës
Projekti për ndërtimin e autostradës Nish-Prishtinë-Durrës do të jetë njëra nga çështjet kryesore që do të diskutohet në Samitin e e vendeve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet në Vjenë më 27 gusht.

Partitë e vogla: Maqedonia, një njësi zgjedhore. PPD: Është për të mirën e shqiptarëve Partitë e vogla: Maqedonia, një njësi zgjedhore. PPD: Është për të mirën e shqiptarëve
Katër partitë më të mëdha parlamentare i vazhdojnë takimet ku diskutohet edhe për Kodin Zgjedhor dhe modalitetet e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, ndërkohë që përfaqësuesit e partive më të vogla kanë dalë me propozimin që Maqedonia të jetë një njësi zgjedhore dhe të dalë në zgjedhje me lista të hapura.

Proces dekriminalizimi edhe në Maqedoni? Ndërkombëtarët ofrojnë “listat e zeza” Proces dekriminalizimi edhe në Maqedoni? Ndërkombëtarët ofrojnë “listat e zeza”
Procesi i dekriminalizimit të politikës dhe biznesit duket se përveç Shqipërisë do të mbërthejë edhe vendin fqinj të Maqedonisë, atje ku mediat, duke u bazuar në burime diplomatike të paidentifikuara, raportojnë se vendi po përballet me presionin ndërkombëtar për pastrimin e skenës politike dhe fushës së biznesit nga elementë të inkriminuar.

Tsipras, në dilemë për zgjedhjet e parakohshme. Para apo pas rishikimit të parë Tsipras, në dilemë për zgjedhjet e parakohshme. Para apo pas rishikimit të parë
Kryeministri grek, Alexis Tsipras ende nuk e ka vendosur se kur do të duhet të thërrasë zgjedhjet e parakohshme, bën të ditur një ministër i kabinetit këtë të mërkurë, pas debateve dhe përçarjes brenda partisë së tij në pushtet, për shkak të miratimit të marrëveshjes së re të shpëtimit.

Greqi, emigrantët ilegalë të ishullit Mytilini, në kushte çnjerëzore Greqi, emigrantët ilegalë të ishullit Mytilini, në kushte çnjerëzore
Më shumë se 4000 emigrantë sirianë ndodhen në ishullin grek të Mytilinit, pas një vale zbarkimi masiv për t’i shpëtuar luftës në Siri.

OKB i kërkon Greqisë të marrë përgjegjësinë e krizës së refugjatëve OKB i kërkon Greqisë të marrë përgjegjësinë e krizës së refugjatëve
Cunam i pandalshëm njerëzish konsiderohen tashmë valët e emigrantëve që vijnë çdo ditë në Greqi nga zonat e nxehta të luftës në Lindjen e Mesme.

Greqi, pavarësisht krizës dhe kthesës 180 gradë, Tsipras mbetet dominues në politikë Greqi, pavarësisht krizës dhe kthesës 180 gradë, Tsipras mbetet dominues në politikë
Alexis Tsipras i ka mbizotëruar një përvoje “buzë vdekjeje” me sistemin financiar grek dhe ndërmori një kthesë 180 gradëshe në lidhje me rezistencën e dikurshme ndaj masave shtrënguese. E megjithatë, kryeministri grek duket si figura më e përshtatshme për të udhëhequr politikën e kombit të tij, duke mos pasur asnjë sfidues serioz përballë tij.

Maqedoni, takim Reka-Thaçi: Shqipëria mbështet marrëveshjen për zgjidhjen e krizës Maqedoni, takim Reka-Thaçi: Shqipëria mbështet marrëveshjen për zgjidhjen e krizës
Shqipëria mbështet fuqimisht zbatimin e plotë të marrëveshjes për zgjidhjen e krizës dhe integrimin e Maqedonisë në NATO dhe në Bashkimin Evropian.

Maqedoni, humb jetën emigranti ilegal pas përplasjes nga treni Maqedoni, humb jetën emigranti ilegal pas përplasjes nga treni
Një emigrant ka humbur jetën si pasojë e përplasjes nga një tren në afërsi të pikëkalimit kufitar të Tabanocit, mes Maqedonisë dhe Serbisë.

Kalvari i refugjatëve të luftës. Trenat transportojnë mijëra njerëz çdo ditë përmes Maqedonisë Kalvari i refugjatëve të luftës. Trenat transportojnë mijëra njerëz çdo ditë përmes Maqedonisë
Mbi 400 emigrantë nga Lindja e Mesme, kanë mbërritur paraditen e së martës rreth orës 09:00 në vendkalimin kufitar Tabanoc midis Maqedonisë dhe Serbisë.

Greqi, kompania gjermane merr në koncesion 14 aeroporte rajonale Greqi, kompania gjermane merr në koncesion 14 aeroporte rajonale
Kompania gjermane “Fraport”, që ka nën pronësi dhe menaxhim Aeroportin e Frankfurtit, ka marrë në koncesion 14 aeroporte rajonale në Greqi, në një marrëveshje që ka kapur vlerën prej 1.23 miliard euro.

Vendimi i Këshillit Bashkiak të Vukovarit, Serbia i dërgon notë proteste Kroacisë Vendimi i Këshillit Bashkiak të Vukovarit, Serbia i dërgon notë proteste Kroacisë
Ministria e Jashtme e Serbisë i ka dërguar një notë proteste Kroacisë ditën e martë. Arsye për këtë është bërë një vendim i Këshillit Bashkiak të qytetit të Vukovarit për të ndryshuar statutin e kësaj bashkie.

Maqedoni, nis puna për zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës Maqedoni, nis puna për zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës
Ekspertët e 4 partive kryesore në Shkup kanë rinisur këtë të hënë punën për zbatimin e marrëveshjes politike për zgjidhjen e krizës në Maqedoni.

Qeveria greke, drejt votëbesimit. Skenare për zgjedhje të parakohshme Qeveria greke, drejt votëbesimit. Skenare për zgjedhje të parakohshme
Një javë e re zhvillimesh të rëndësishme politike ka nisur në Greqi, ku midis të tjerash parashikohet, që kryeministri Tsipras të kërkojë votëbesimin e Qeverisë, pas çarjes së madhe në gjirin e deputetëve të radikalëve të majtë, një e treta e të cilëve nuk mbështeti programin e ndihmës, që Qeveria solli në Parlament.

Merkel: Ka shpresë për Greqinë. Tani duhet të presim dhe të shikojmë rezultatet e reformave Merkel: Ka shpresë për Greqinë. Tani duhet të presim dhe të shikojmë rezultatet e reformave
“Tsipras ka ndryshuar”, tha Angela Merkel të dielën në televizionin gjerman, ZDF gjatë një interviste ku situata greke përbënte temën qendrore.

Emigrantët në Serbi, Partia Popullore kërkon ngritjen e gardhit Emigrantët në Serbi, Partia Popullore kërkon ngritjen e gardhit
Partia Popullore Serbe vlerëson se Serbia duhet të veprojë si Hungaria e të ngrejë një gardh në kufirin me Maqedoninë. Sipas kësaj partie, kjo është mënyra e vetme që të pengohet hyrja e emigrantëve në Serbi.

Ballkani i zhgënjyer drejt Gjermanisë. DW: Politika, fajtore për krizën ekonomike Ballkani i zhgënjyer drejt Gjermanisë. DW: Politika, fajtore për krizën ekonomike
Pothuajse gjysma e azilkërkuesve që shkojnë në Gjermani janë nga Ballkani, një rajon ku nuk ka as konflikt, as uri e as tortura. Prej dy dekadash tashmë, kujton Verica Spasovksa e “Deutsche Welle”, gjysmë-shtetet e dala nga ish-Jugosllavia dhe fqinjët e tyre jetojnë në paqe.

Serbia do të blejë dy helikopterë nga Rusia Serbia do të blejë dy helikopterë nga Rusia
Ministria e Mbrojtjes së Serbisë së shpejti do të blejë dy helikopterë për Forcat Ajrore. Duke cituar burimet e saj pranë kësaj ministrie, “Blic” ka shkruar se oferta ruse ishte më e mirë se të gjitha të tjerat.

Aplikimi i Kosovës, Daçiç: UNESCO bën mirë të mos hapë “kutinë e Pandorës” Aplikimi i Kosovës, Daçiç: UNESCO bën mirë të mos hapë “kutinë e Pandorës”
Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç është shprehur se do të ishte shumë më mirë për UNESCO-n që të mos hapë “kutinë e Pandorës” me një pranim të mundshëm të Kosovës si anëtare të saj.

Maqedoni, çdo ditë hyjnë nga 2 mijë emigrantë Maqedoni, çdo ditë hyjnë nga 2 mijë emigrantë
Gjevgjelia, qyteti jugor i Maqedonisë që ndodhet pranë vendkalimit kufitar me Greqinë, ka muaj që është bërë hapësirë e skenave tragjike në të cilat aktorë janë refugjatët që synojnë Perëndimin.

Korfuz, dështon tentativa për arratisje e 25 të dënuarve me burg të përjetshëm Korfuz, dështon tentativa për arratisje e 25 të dënuarve me burg të përjetshëm
Autoritetet greke kanë shmangur një arratisje nga burgu i sigurisë së lartë në ishullin e Korfuzit.

Kaosi në Kos, Greqia nis strehimin e refugjatëve nëpër tragete turistësh Kaosi në Kos, Greqia nis strehimin e refugjatëve nëpër tragete turistësh
Qindra emigrantë sirianë të bllokuar në ishullin grek të Kosit nisën këtë këtë të dielë ngjitjen në një anije pasagjerësh, e cila pritet t’i strehojë ata për t’u vijuar atyre më pas procedurat e nevojshme, me synimin për të lehtësuar sadopak kushtet kaotike në ishull.

Përkujtohet Arbën Xhaferi. Menduh Thaçi: Rruga e tij, i vetmi shpëtim për shqiptarët e Maqedonisë Përkujtohet Arbën Xhaferi. Menduh Thaçi: Rruga e tij, i vetmi shpëtim për shqiptarët e Maqedonisë
Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi nuk ka dilema se e vetmja mundësi për t’i nxjerrë shqiptarët e Maqedonisë nga situata në të cilën ndodhen aktualisht, është vazhdimi rrugës që trasoi Arbën Xhaferi gjatë jetës së tij. Thaçi, i cili të shtunën bëri homazhe tek varri i politikanit të shquar nga Tetova në tre vjetorin e vdekjes së tij, premtoi se do të vazhdojë të ndjekë këtë rrugë, pavarësisht vështirësive të shumta me të cilat përballet.

Odiseja e tretë greke, eurogrupi aprovon programin 3-vjeçar të ndihmës Odiseja e tretë greke, eurogrupi aprovon programin 3-vjeçar të ndihmës
Duket se “Odiseja” e tretë greke ka përfunduar në mbrëmjen e së premtes në Bruksel ku ministrat e Financave të Eurozonës kanë aprovuar programin trevjeçar të ndihmës së shpëtimit për Athinën me vlerë prej 86 mld euro, të cilën Greqia do të fillojë ta shlyejë pas 32 vitesh me normë interesi vetëm 1%.

Refugjatët dynden në Maqedoni. Nga Greqia synojnë Serbinë e më pas Hungarinë Refugjatët dynden në Maqedoni. Nga Greqia synojnë Serbinë e më pas Hungarinë
Jugu i Maqedonisë është kthyer në një tjetër vatër që përcjell emigrantë. Të gjithë kanë vetëm një qëllim: të ikin dhe të jetojnë diku jashtë nëpër Europë.

Greqi, refugjatët në ishullin Kos strehohen në një anije Greqi, refugjatët në ishullin Kos strehohen në një anije
Një anije pasagjerësh është ankoruar në ishullin grek Kos, për t’u përdorur si një qendër regjistrimi dhe akomodimi për emigrantët dhe refugjatët.

Greqia, Eurozona nis zyrtarisht programin e tretë të shpëtimit Greqia, Eurozona nis zyrtarisht programin e tretë të shpëtimit
Ministrat e Financave të Eurozonës arritën një marrëveshje këtë të premte, për të nisur kështu programin e tretë të ndihmës së shpëtimit për Greqinë, një lajm i konfirmuar nga ministri belg i Financave, Johan van Overtveldt, pas takimit të Eurogrupit në Bruksel.

Pavarësisht mohimeve të Ahmetit, brenda BDI-së ka përçarje Pavarësisht mohimeve të Ahmetit, brenda BDI-së ka përçarje
Hazbi Lika, njëri nga bashkëpunëtorët e deritanishëm të udhëheqësit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka shprehur publikisht pakënaqësinë rreth mënyrës së funksionimit të partisë shqiptare në pushtet.

Shkup, arrestohet edhe një i dyshuar në kuadër të aksionit “Celula” Shkup, arrestohet edhe një i dyshuar në kuadër të aksionit “Celula”
Policia maqedonase ka arrestuar një 24-vjeçar nga Shkupi, i cili kërkohej nga strukturat e sigurisë në kuadër të aksionit policor “Celula”.

Maqedoni, Zaev: Gruevski do të përgjigjet për krimet e bëra Maqedoni, Zaev: Gruevski do të përgjigjet për krimet e bëra
Udhëheqësi i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, përmes një interviste të dhënë për mediat maqedonase, ka paralajmëruar se deri në fund të këtij viti, apo pa ardhur Viti i Ri, Nikola Gruevski do të dalë para gjyqit dhe do të përgjigjet për keqpërdorimet e krimet që ka bërë.

Maqedoni, ekspertë të huaj do të analizojnë shkaqet e përmbytjeve në Tetovë Maqedoni, ekspertë të huaj do të analizojnë shkaqet e përmbytjeve në Tetovë
Gjatë ditëve të ardhshme Drejtoria për Mbrojte dhe Shpëtim, në bashkëpunim me shtatë ekspertë të huaj, do të angazhohet në zbulimin e shkaqeve për përmbytjet që goditën rajonin e Tetovës, në Maqedoni.

Greqi, Parlamenti miraton planin e tretë prej 85 miliardë euro; voton pro edhe opozita Greqi, Parlamenti miraton planin e tretë prej 85 miliardë euro; voton pro edhe opozita
Një fitore si e Pirros ka arritur qeveria greke pasi ka marrë dritën jeshile të Parlamentit me votat e shumicës për paketën e tretë të ndihmës për Greqinë, por ka humbur më shumë se një të tretën e grupit parlamentar dhe së shpejti, siç theksojnë burime qeveritare, kryeministri Tsipras do të kërkojë votëbesimin e qeverisë dhe ndoshta vendi shkon në zgjedhje të parakohshme.

Në prag të takimit të ministrave, kreditorët vlerësojnë bashkëpunimin e Greqisë Në prag të takimit të ministrave, kreditorët vlerësojnë bashkëpunimin e Greqisë
Kreditorët ndërkombëtarë kanë vlerësuar bashkëpunimin e qeverisë greke gjatë negociatave për arritjen e marrëveshjes, para takimit të së premtes të ministrave të Eurozonës.

Ahmeti: Zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit është zvarritur Ahmeti: Zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit është zvarritur
Pas konferencës së organizuar për shënimin e 14-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, lideri i BDI-së Ali Ahmeti tha se implementimi i këtij dokumenti në praktikë ende po zvarritet.

Befason ekonomia greke, rritje 0,8 për qind në tremujorin e dytë Befason ekonomia greke, rritje 0,8 për qind në tremujorin e dytë
Ekonomia greke ka shfaqur befasinë e parë gjatë këtyre kohëve të fundit, duke iu rikthyer rritjes në tremujorin e dytë të këtij viti, pavarësisht problemeve politike dhe kërcënimit për një dalje të mundshme të Greqisë nga Eurozona.

Greqi, koalicioni Syriza drejt shpërbërjes; Parlamenti voton të premten ndihmën e re Greqi, koalicioni Syriza drejt shpërbërjes; Parlamenti voton të premten ndihmën e re
Koalicioni grek në pushtet, Syriza, duket se është në prag të një përçarjeje formale këtë të enjte, vetëm pak orë përpara se rebelët e ekstremit të majtë në Parlamentin grek kanë planifikuar të votojnë kundër marrëveshjes së re të ndihmës së shpëtimit, gjë që do ta mbante vendin larg falimentit.

Lëvizja Besa, “ceremoni mortore” për Marrëveshjen e Ohrit Lëvizja Besa, “ceremoni mortore” për Marrëveshjen e Ohrit
Të rinjtë e lëvizjes Besa, këtë të enjte, në ditën kur qeveritarët e Maqedonisë kanë shënuar përvjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, kanë ironizuar me atë që po ndodh sot, 14 vjet nga nënshkrimi i saj.

Marrëveshja e Ohrit, 14 vjet nga firmosja dhe 11 vjet nga tejkalimi i afatit për realizimin saj Marrëveshja e Ohrit, 14 vjet nga firmosja dhe 11 vjet nga tejkalimi i afatit për realizimin saj
Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit pranë Qeverisë së Maqedonisë, të enjten do të shënojë 14-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.

Vazhdon fluksi i madh i emigrantëve nga Siria drejt ishujve grekë Vazhdon fluksi i madh i emigrantëve nga Siria drejt ishujve grekë
Me shprehjen e tmerrit të dukshëm qartë në fytyrat e tyre, dhjetëra emigrantë mbërritën në ishullin grek Kos në orët e vona të së mërkurës, duke u përpjekur që më parë të nxjerrin në tokë nga barkat e shpëtimit fëmijët e tyre të mitur.

Varoufakis: Marrëveshja e së martës nuk do të funksionojë Varoufakis: Marrëveshja e së martës nuk do të funksionojë
Ish-ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis ka deklaruar se marrëveshja e fundit e ndihmës e arritur mes Greqisë dhe kreditorëve “nuk do të funksionojë”.

Dhuna ndëretnike, të dëmtuarit: Ekzistojnë kamerat e MB-së. Të gjenden agresorët Dhuna ndëretnike, të dëmtuarit: Ekzistojnë kamerat e MB-së. Të gjenden agresorët
Huliganët, që sulmuan dhjetëra shqiptarë në Shkup disa ditë më parë, ndodhen ende në liri. Policia nuk ka mundur ende të identifikojë apo të kapë autorët, që rrahën barbarisht disa të rinj shqiptarë, mbrëmjen e së dielës në Shkup.

Incidentet ndëretnike në Maqedoni, autorët nuk identifikohen edhe pse ka pamje filmike Incidentet ndëretnike në Maqedoni, autorët nuk identifikohen edhe pse ka pamje filmike
Ajo që i bën të ngjashme incidentet ndëretnike të viteve të fundit në Maqedoni, nuk është vetëm fakti që viktima janë shqiptarët, por edhe fakti se policia nuk ka arritur të identifikojë thuajse asnjërin prej dhunuesve maqedonas.

Maqedoni, opozita rikthehet në Parlament nga 1 shtatori Maqedoni, opozita rikthehet në Parlament nga 1 shtatori
Partitë opozitare maqedonase, me në krye atë më të madhen LSDM, do të kthehen në Parlament më 1 shtator. Këtë lajm e ka konfirmuar edhe kryesuesi i opozitës dhe i socialdemokratëve, Zoran Zaev.

Emigrantët, tensionohet situata në ishujt grekë. Revolta në Kos Emigrantët, tensionohet situata në ishujt grekë. Revolta në Kos
Prurjet e shumta të emigrantëve në brigjet greke të ishullit Kos, i kanë bërë autoritetet të paafta të menaxhojnë situatën, teksa ditën e martë shumë prej tyre u ngritën në revolta të njëpasnjëshme duke protestuar për të drejtat e tyre, për legalizimin e qëndrimit dhe për më tepër ushqim e kushte jetese.

Tetovë, një javë pas përmbytjeve nis vlerësimi i dëmeve Tetovë, një javë pas përmbytjeve nis vlerësimi i dëmeve
Një javë pas përmbytjeve që goditën rajonin e Tetovës, në zonat e prekura ka filluar të bëhet vlerësimi i dëmeve. Anëtarët e komisionit për vlerësim thonë se, po bëjnë regjistrimin e të gjitha dëmeve, me qëllim që të mos mbetet asgjë pa u kompensuar. Ata kërkojnë nga banorët t’iu paraqesin të gjitha dëmet që kanë pësuar.

Incidentet ndëretnike në Maqedoni, dyshime për inskenime të regjimit VMRO-BDI Incidentet ndëretnike në Maqedoni, dyshime për inskenime të regjimit VMRO-BDI
Me rikthimin e incidenteve ndëretnike nëpër rrugët e Shkupit, ku viktima të huliganëve maqedonas janë shqiptarët, janë ringjallur edhe debatet nëse këto incidente reflektojnë marrëdhëniet e tendosura ndëretnike, apo janë skenar i kontrolluar nga ana e pushtetit.

Maqedoni, Gruevski: Nëse shkelen afatet e marrëveshjes, faji i opozitës Maqedoni, Gruevski: Nëse shkelen afatet e marrëveshjes, faji i opozitës
“Nëse opozita do të jetë konstruktive, ashtu siç jemi edhe ne, do të përfundojnë në kohë proceset për zgjedhjen e prokurorit special dhe përbërjen e Këshillit Shtetëror Zgjedhor”.

Greqia arrin marrëveshjen me kreditorët ndërkombëtarë Greqia arrin marrëveshjen me kreditorët ndërkombëtarë
"Tym i bardhë" ka dalë nga hoteli "Hilton" i Athinës pas 22 orësh bisedimesh midis ministrave të qeverisë greke dhe kuartetit të huadhënësve dhe pothuajse është arritur marrëveshja e shumëpritur për memorandumin e tretë të ndihmës financiare që do mbajë Greqinë në Eurozonë dhe do e shpëtojë nga falimentimi.

Kur Athina qan, Berlini qesh Kur Athina qan, Berlini qesh
Proverbi i lashtë grek i Aristodemit, që thoshte se Athina dhe Sparta janë të lidhura në të mirë e në të keq me njëra-tjetrën, duket se nuk vlen në raportet mes kryeqytetit grek dhe Berlinit.

Përmbytjet në Tetovë, gjendet trupi i pajetë i 6-vjeçares Përmbytjet në Tetovë, gjendet trupi i pajetë i 6-vjeçares
Banorët e Shipkovicës, fshat që ndodhet në Malësinë e Tetovës, në bashkëpunim me pjesëtarë të Armatës së Maqedonisë, kanë gjetur të hënën trupin e pajetë të Rinës.

Dora e fundit e “pokerit” midis Greqisë dhe kreditorëve Dora e fundit e “pokerit” midis Greqisë dhe kreditorëve
Sytë e gjithë grekëve janë edhe sot nga hoteli luksoz “Hilton”, në Athinë, ku bisedimet e djeshme maratone prej 12 orësh midis qeverisë dhe kuartetit të kreditorëve të Greqisë janë ndërprerë në orët e vona të natës për të rifilluar mëngjesin e së hënës.

Maqedoni, rifillojnë rrahjet e shqiptarëve në Shkup Maqedoni, rifillojnë rrahjet e shqiptarëve në Shkup
Në Shkup rifillon rrahja e shqiptarëve nga ana e huliganëve maqedonas. Kësaj radhe 12 banorë nga fshati Batincë e Shkupit, të dielën mbrëma janë sulmuar fizikisht nga tifozët e klubit të futbollit Vardar, “Komitët”.

Greqia, një hap larg marrëveshjes. Të martën, lista e masave dhe reformave Greqia, një hap larg marrëveshjes. Të martën, lista e masave dhe reformave
Greqia dhe huadhënësit e saj duket se janë vetëm një hap larg arritjes së marrëveshjes për nënshkrimin e memorandumit të tretë të ndihmës prej 86 miliardë eurosh, që do të marrë Athina në këmbim të reformave të thella strukturore dhe financiare, për të shmangur kolapsin ekonomik dhe për të qëndruar në zonën e monedhës së përbashkët, Euro.

Maqedoni, 2000 emigrantë vetëm në dy ditët e fundit Maqedoni, 2000 emigrantë vetëm në dy ditët e fundit
Ka arritur në 2000 numri i emigrantëve që dy ditët e fundit kanë hyrë në Maqedoni. Kështu bëjnë të ditur nga OJQ-ja “Legis”, të cilët si shkak për rritjen e numrit të refugjatëve përmendin ndërtimin e murit në kufirin Serbi-Hungari, që pritet të përfundojë deri më 31 gusht.

PDSH: BDI, e paaftë të menaxhojë situatën në Tetovë PDSH: BDI, e paaftë të menaxhojë situatën në Tetovë
Partia Demokratike Shqiptare e ka vlerësuar partinë shqiptare në pushtet, BDI, si të paaftë për të menaxhuar situatën e krijuar pas përmbytjeve në Tetovë.

“Plani B”, nuk ka prova se është ndërhyrë në bazën e të dhënave të tatimpaguesve “Plani B”, nuk ka prova se është ndërhyrë në bazën e të dhënave të tatimpaguesve
Policia greke nuk ka gjetur asnjë provë që dosjet e taksave të milionave grekëve janë hakuar, ashtu siç u raportua më parë në mediat greke, që do ishte pjesë e një “plani B” të ish-ministrit të Financave, Yanis Varoufakis për shpëtimin e Greqisë.

Refugjatët, UNHCR: Greqia t’i japë fund kaosit; Tsipras: Infrastruktura jonë nuk e përballon. Duam ndihmën e BE-së Refugjatët, UNHCR: Greqia t’i japë fund kaosit; Tsipras: Infrastruktura jonë nuk e përballon. Duam ndihmën e BE-së
Infrastruktura aktuale e Greqisë nuk mund të përballojë mijëra klandestinët që zbresin në brigjet helene prej vendeve të prekura nga luftërat, si Siria apo Afganistani, gjë për të cilën kërkon ndihmë nga Bashkimi Europian.

Antiterrorizmi në Shkup, 9 të arrestuar dhe 20 në kërkim për lidhje me ISIS Antiterrorizmi në Shkup, 9 të arrestuar dhe 20 në kërkim për lidhje me ISIS
Aksioni policor i ndërmarrë gjatë kësaj të enjteje në Maqedoni, i koduar “Qelia”, ka përfunduar me 9 të arrestuar dhe 20 të tjerë të shpallur në kërkim, të gjithë të dyshuar për pjesëmarrje në luftërat e huaja apo për rekrutim të të rinjve për pjesëmarrje në këto luftëra, bën të ditur Ministria e Punëve të Brendshme.

Në Shipkovicë vazhdojnë kërkimet e vajzës së zhdukur Në Shipkovicë vazhdojnë kërkimet e vajzës së zhdukur
Edhe të enjten kanë vazhduar kërkimet e vajzës 6-vjeçare nga fshati Shipkovicë, e cila që nga dita e përmbytjeve që përfshinë Tetovën dhe fshatrat përreth, konsiderohet si e zhdukur.

Maqedoni, arrestohen të dyshuarit për lidhje me ISIS. Mes tyre imami i Shkupit Maqedoni, arrestohen të dyshuarit për lidhje me ISIS. Mes tyre imami i Shkupit
Policia maqedonase ka ndërmarrë mëngjesin e së enjtes një aksion të gjerë policor në Shkup, Strugë, Kumanovë, Tetovë dhe Gostivar, duke arrestuar persona të shumtë të dyshuar për lidhje me ISIS.

Tetova mban zi për viktimat e përmbytjeve. Vijon vlerësimi i dëmeve Tetova mban zi për viktimat e përmbytjeve. Vijon vlerësimi i dëmeve
Në Tetovë, e mërkura dhe e enjtja janë shpallur ditë zie. Vendimin e mori Këshilli i Komunës së Tetovës pas motit të keq që përfshiu Tetovën gjatë së hënës, për shkak të të cilit humbën jetën 4 persona dhe një vajzë konsiderohet e zhdukur.

Maqedoni, Zaev nuk i përgjigjet ftesës së gjykatës si i pandehur Maqedoni, Zaev nuk i përgjigjet ftesës së gjykatës si i pandehur
Udhëheqësi i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, nuk është paraqitur të mërkurën në Gjykatën e Shkupit, ku duhej të përgjigjej si i akuzuar për veprën penale “spiunim” dhe “prishje të rendit kushtetues”.

Normalizohet jeta në Tetovë, nis regjistrimi i familjeve të prekura Normalizohet jeta në Tetovë, nis regjistrimi i familjeve të prekura
Pas përmbytjeve të mëdha, me të cilat u përball Tetova dhe fshatrat përreth, jeta tashmë ka filluar të normalizohet. Makineri të shumta kanë pastruar thuajse të gjitha rrugët, që lidhin qytetin me malësinë e Tetovës, që ishte edhe pjesa më e goditur nga përmbytjet.

Përmbytjet, ambasadori Reka viziton Tetovën: Përkrahje nga qeveria shqiptare Përmbytjet, ambasadori Reka viziton Tetovën: Përkrahje nga qeveria shqiptare
Zonat e goditura nga përmbytjet në Maqedoni janë vizituar nga ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Fatos Reka. Ambasadori Reka pa nga afër dëmet e shkaktuara në Komunën e Tetovës, si dhe shprehu ngushëllimet për familjarët e atyre, që humbën jetën nga kjo ngjarje.

Greqia dhe huadhënësit zbusin tonet: Së shpejti nënshkruhet marrëveshja Greqia dhe huadhënësit zbusin tonet: Së shpejti nënshkruhet marrëveshja
Si Greqia, ashtu edhe huadhënësit e saj janë shprehur këtë të martë me tone optimiste në lidhje me arritjen e një marrëveshjeje të mundshme brenda pak ditëve, mbi ndihmën disa miliardë euroshe, duke shënuar kështu këtë ndryshim toni disi të çuditshëm, në një proces që deri pak javë më parë ishte i mbushur me pakënaqësira dhe hidhërim.

Analistët, për gabimet e BE-së: Rrezikohet një “Greqi e dytë” Analistët, për gabimet e BE-së: Rrezikohet një “Greqi e dytë”
Një analizë e “The Guardian” i hedh sërish dritë rastit të borxhit grek, pjesa më e vështirë e të cilit duket se ka kaluar. Por, sipas ish-Presidentit të Komisionit Europian, Jaques Delors, dhe ekonomistit Henrik Enderlain, për të shmangur një “Greqi të dytë” kjo situatë duhet parë me largpamësi.

Përmbytjet në Tetovë, Qeveria akordon nga 30 mijë denarë si ndihmë fillestare Përmbytjet në Tetovë, Qeveria akordon nga 30 mijë denarë si ndihmë fillestare
Qeveria e Republikës së Maqedonisë do t’i skanojë të gjitha dëmet, që janë shkaktuar nga përmbytjet e ditës së hënë në Komunën e Tetovës. Kjo është vendosur në seancën e sotme të jashtëzakonshme të qeverisë, kushtuar situatës në Tetovë e rrethinat e saj.

Maqedoni, PDL: Gruevski, përgjegjës për viktimat në komunën e Tetovës Maqedoni, PDL: Gruevski, përgjegjës për viktimat në komunën e Tetovës
Partia Demokratike Liberale në Maqedoni u ka shprehur ngushëllime familjarëve të viktimave, që humbën jetën gjatë përmbytjeve në Komunën e Tetovës.

Shipkovica, fshati që përjetoi tmerrin Shipkovica, fshati që përjetoi tmerrin
Fshati Shipkovicë i Malësisë së Tetovës duket si i dalë nga ndonjë ëndërr trishtuese. Madje, edhe pjesa më e madhe e fshatarëve thuajse ende nuk mund ta pranojnë si të mundshme atë që përjetuan të hënën pasdite.

Tetovë, Ushtria e Maqedonisë në ndihmë të banorëve të goditur nga përmbytja Tetovë, Ushtria e Maqedonisë në ndihmë të banorëve të goditur nga përmbytja
Zëvendësministri i Mbrojtjes, Ilmi Selami, ka thënë për mediat se Ministria e Mbrojtjes ka angazhuar pjesëtarët e ushtrisë që t’i dalin në ndihmë popullatës së rrezikuar nga përmbytjet në Tetovë dhe rrethina.

5 dhe 6 gushti, ditë zie në Komunën e Tetovës 5 dhe 6 gushti, ditë zie në Komunën e Tetovës
Në Tetovë, të martën është mbajtur një mbledhje e jashtëzakonshme e Këshillit komunal. Këshilltarët e Komunës së Tetovës janë informuar për situatën e krijuar në Komunë pas përmbytjeve të së hënës.

Tetovë, rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet. 5 të vdekur, 13 të plagosur Tetovë, rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet. 5 të vdekur, 13 të plagosur
Rritet bilanci i viktimave të përmbytjeve të mbrëmjes së të hënës në Tetovë të Maqedonisë, ku deri më tani janë konfirmuar 5 të vdekur, ndër ta 2 të moshuar dhe 3 fëmijë. Sikurse raportojnë mediat maqedonase, trupat e pajetë janë gjetur në ujërat e rrëmbyeshëm ditën e martë.

Përmbytjet, situatë alarmante në Tetovë Përmbytjet, situatë alarmante në Tetovë
Mediat raportojnë për situatë alarmante në Tetovë e rrethina. Në disa fshatra të Malësisë së Tetovës ka patur edhe rrëshqitje dheu.

Përmbytje masive në Tetovë, të paktën dy të vdekur Përmbytje masive në Tetovë, të paktën dy të vdekur
Përmbytjet që u shkaktuan nga reshjet e shiut të hënën pasdite në Tetovë dhe fshatrat përreth, kanë shkaktuar viktima në njerëz dhe dëme të shumta materiale.

Greqi, bursat rifillojnë aktivitetin me rënie drastike Greqi, bursat rifillojnë aktivitetin me rënie drastike
Treguesi kryesor në Bursën e Athinës, Athex, ka rënë këtë të hënë me 22.87 për qind teksa aktiviteti i saj ka rinisur pas një javë bllokimi.

Agjentët e Gruevskit kërcënojnë gazetarin: Hape gojën po guxove! Agjentët e Gruevskit kërcënojnë gazetarin: Hape gojën po guxove!
Edhe një herë gazetari Sashe Ivanovski Politiko është përballur sërish me truprojat e politikanëve maqedonas. Kësaj radhe kanë qenë truprojat e kryeministrit të Maqedonisë ato që e kanë kërcënuar dhe larguar gazetarin teksa Gruesvki lëvizte nëpër sheshin qendror të Shkupit, për të marrë pjesë në një aktivitet festiv për Ilindenin.

Gruveski: “Kumanova” na tregoi se terrorizmin e kemi para derës Gruveski: “Kumanova” na tregoi se terrorizmin e kemi para derës
Në fjalimin për festën e 2 Gushtit, kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, ka folur edhe për çështjen e sigurisë. Ai ka pohuar se terrorizmi ka ardhur në prag të derës, duke përmendur këtu aksionin policor në Kumanovë.

Maqedoni, rritet numri i azilkërkuesve Maqedoni, rritet numri i azilkërkuesve
Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, vetëm të enjten e kaluar janë dhënë 540 vërtetime për dorëzimin e kërkesës për azili shtetasve të huaj, të cilët ilegalisht kanë hyrë në territorin e Maqedonisë.

Intelektualët e Kumanovës: T’u jepet fund skenareve destabilizuese Intelektualët e Kumanovës: T’u jepet fund skenareve destabilizuese
Intelektualët shqiptarë të Kumanovës, nëpërmjet një deklarate publike drejtuar institucioneve të Maqedonisë dhe përfaqësuesve ndërkombëtarë, kërkojnë të pamundësohet realizimi i skenareve të errëta destabilizuese dhe t’i jepet fund propagandës, që ka për qëllim ta shndërrojë Kumanovën në një “fuçi baruti”.

“Kumanova”, në shtator gjyqi ndaj grupit të të paraburgosurve “Kumanova”, në shtator gjyqi ndaj grupit të të paraburgosurve
Autoritetet hetimore në Maqedoni kanë vazhduar t’i marrin në pyetje pjesëtarët e “grupit të Kumanovës”, të cilët vuajnë dënimin në burgjet e Shutkës, të Manastirit dhe të Prilepit.

Greqi, Tsipras del në mbrojtje të “planit B”, por edhe ish-ministrit Varoufakis Greqi, Tsipras del në mbrojtje të “planit B”, por edhe ish-ministrit Varoufakis
Kryeministri Alexis Tsipras pranoi gjatë së premtes se qeveria e tij kishte pasur plane të fshehta rezervë, në rast se Greqia do të detyrohej të dilte nga Eurozona, por refuzoi akuzat se ai kishte ideuar kthimin te dhrahmia.

Maqedoni, vazhdojnë përplasjet brenda BDI-së Maqedoni, vazhdojnë përplasjet brenda BDI-së
Paralajmërimet se rivaliteti partiak në radhët e BDI-së sa vjen e përshkallëzohet kësaj radhe vijnë nga degët partiake të komunës së Sarajit dhe të Studeniçanit, të cilat ndodhen në afërsi të Shkupit.

Rasti i “Kumanovës”, procesi dëgjimor me shkelje ligjore Rasti i “Kumanovës”, procesi dëgjimor me shkelje ligjore
Procesi dëgjimor ndaj nëntë personave të akuzuar për rastin e Kumanovës, i cili filloi të martën, është pezulluar. Lajmin e ka bërë të ditur për mediat avokati mbrojtës i të pandehurve, Naser Raufi.

Greqi, Tsipras sfidon hapur rebelët e Syrizas: Mbështesni masat, ose zgjedhje të parakohshme Greqi, Tsipras sfidon hapur rebelët e Syrizas: Mbështesni masat, ose zgjedhje të parakohshme
Kryeministri grek, Alexis Tsipras, sfidoi rebelët ekstremistë të së majtës në partinë e tij “Syriza” gjatë së enjtes, duke u thënë se nëse kundërshtojnë negociatat e reja të ndihmës së shpëtimit do të thërrasë zgjedhje të parakohshme në vend. Synimi i tij është sigurisht të mbrojë kontrollin ndaj rebelëve të partisë në pushtet.

Shpërthim i fuqishëm përpara godinës së policisë në Shkup Shpërthim i fuqishëm përpara godinës së policisë në Shkup
Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar mbrëmjen e së mërkurës, 30 minuta pas mesnate, në hapësirën për parking përpara godinës së Sektorit për Punë të Brendshme në Shkup.

PDSH: Buxheti i rishikuar do e rrisë mjerimin dhe varfërinë te shqiptarët PDSH: Buxheti i rishikuar do e rrisë mjerimin dhe varfërinë te shqiptarët
PDSH-ja opozitare në Maqedoni ka akuzuar se buxheti i ri i rishikuar, do ta rrisë edhe më shumë mjerimin dhe varfërinë te shqiptarët. Sipas kësaj partie, buxheti nuk ka përbërës zhvillimor dhe as mundëson zhvillim të barabartë të rajoneve në vend.

Kumanova, avokati Raufi: Do t'i publikojmë emrat e politikanëve që bënë regjinë "Kumanova", avokati Raufi: Do t'i publikojmë emrat e politikanëve që bënë regjinë
Të arrestuarit lidhur me rastin e Kumanovës janë viktima të politikës dhe shërbimeve sekrete. Kështu ka pohuar për mediat avokati mbrojtës i të akuzuarve për ngjarjet tragjike në “Lagjen e Trimave” të Kumanovës.

Tsipras, mes dy “zjarresh”: Zbatojmë masat e rëna dakord, asgjë përtej tyre Tsipras, mes dy “zjarresh”: Zbatojmë masat e rëna dakord, asgjë përtej tyre
Kryeministri grek, Alexis Tsipras, në përpjekje e sipër për të përmbajtur një revoltë brenda partisë Syriza të krahut të majtë, bëri të ditur gjatë së mërkurës se qeveria e tij nuk do të implementojë masa reformuese dhe shtrënguese përtej atyre për të cilat është rënë dakord me huadhënësit në samitin e Eurozonës gjatë këtij muaji.

Greqi, padi ndaj ish-ministrit Varoufakis mbi “planin B”. Por hetimi kërkon autorizim nga Parlamenti Greqi, padi ndaj ish-ministrit Varoufakis mbi “planin B”. Por hetimi kërkon autorizim nga Parlamenti
Një prokuror grek ka nisur hetime në lidhje me ndonjë “shkelje të mundshme ligjore”, pas zbulimit të planit nga ana e ish-ministrit të Financave, Yanis Varoufakis, për të piratuar kodet e sigurisë së taksave dhe për të krijuar një sistem paralel pagesash. Lajmi është konfirmuar nga zyrtarë të një gjykate gjatë së mërkurës.

Presidentja e KSH-së: Historia e Serbisë është një gënjeshtër e madhe Presidentja e KSH-së: Historia e Serbisë është një gënjeshtër e madhe
Sonja Biserko, presidente e Komitetit serb të Helsinkit, ka deklaruar për revistën kroate “Vijenac” se, e gjithë historia e Serbisë është “një gënjeshtër e madhe”.

LSDM: Marrëveshje konkrete ndërpartiake deri të premten LSDM: Marrëveshje konkrete ndërpartiake deri të premten
Nënkryetari i partisë opozitare maqedonase, LSDM, Damjan Mançevski ka paralajmëruar se nga e premtja do fillojë realizimi konkret i marrëveshjes ndërpartiake për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Maqedoni, s’ka marrëveshje për votën e diasporës dhe listat zgjedhore Maqedoni, s’ka marrëveshje për votën e diasporës dhe listat zgjedhore
Votimi i diasporës dhe pastrimi i listave zgjedhore, kanë qenë dy pikat për të cilat të martën kanë diskutuar grupet punuese ndërpartiake për implementimin e Marrëveshjes së 2 qershorit për daljen e Maqedonisë nga kriza politike.

Maqedoni, vapa ‘liron’ nga puna gratë shtatzëna dhe të sëmurët kronikë Maqedoni, vapa ‘liron’ nga puna gratë shtatzëna dhe të sëmurët kronikë
Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni ka zgjatur deri më 4 gusht rekomandimin për lirimin nga puna për gratë shtatzëna dhe personat e sëmurë kronikë mbi 60 vjeç.

Greqi, fillojnë zyrtarisht bisedimet me kreditorët, masa ekstreme për ruajtjen e tyre Greqi, fillojnë zyrtarisht bisedimet me kreditorët, masa ekstreme për ruajtjen e tyre
Prej mesditës së të martës ka filluar në Athinë zyrtarisht punën ekipi i ekspertëve teknikë që përfaqësojnë kreditorët ndërkombëtarë të Greqisë, e ashtuquajtura Troika, që në këtë rast është shndërruar në kuartet.

Raporti i DASH, kritika Ballkanit për trafikun e qenieve njerëzore Raporti i DASH, kritika Ballkanit për trafikun e qenieve njerëzore
Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi të hënën raportin për trafikun e qenieve njerëzore. Në raport vlerësohet se pjesa më e madhe e vendeve të Ballkanit nuk plotësojnë standardet minimale për t’u përballuar si duhet me këtë fenoment të paligjshëm, me përjashtim të Maqedonisë.

Rikthehet përplasja për kufirin detar mes Kroacisë dhe Sllovenisë Rikthehet përplasja për kufirin detar mes Kroacisë dhe Sllovenisë
Kroacia po shqyrton seriozisht mundësinë që të tërhiqet nga Gjykata e Arbitrazhit për kontestin e sovranitetit të ujërave me Slloveninë në Gjirin e Piranit.

Greqia jashtë Euros? Ekziston ende mundësia Greqia jashtë Euros? Ekziston ende mundësia
Paneli i këshilltarëve të pavarur ekonomikë, i kontraktuar prej qeverisë gjermane favorizon krijimin e një mekanizmi aftësimi shlyerje të huave për anëtarët e Eurozonës me qëllim parandalimin e krizave në të ardhmen.

VMRO-BDI, 560 milionë euro për çshqiptarizimin e Shkupit VMRO-BDI, 560 milionë euro për çshqiptarizimin e Shkupit
Nga dyzet përmendore, fasadat, skulpturat dhe objekte të tjera të promovuara dhe paralajmëruara në vitin 2010 si pjesë e projektit kontrovers “Shkupi 2014”, deri në vitin 2015 janë ndërtuar trefish më shumë.

Përleshje mes emigrantëve në kufirin Serbi-Hungari. Një i vdekur e dy të plagosur Përleshje mes emigrantëve në kufirin Serbi-Hungari. Një i vdekur e dy të plagosur
Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë ka njoftuar për një incident të ndodhur në një fshat pranë kufirit me Hungarinë, ku janë përfshirë disa emigrantë afganë.

Greqi, nisin bisedimet mes qeverisë dhe huadhënësve. “Trojka” kërkon më shumë reforma Greqi, nisin bisedimet mes qeverisë dhe huadhënësve. “Trojka” kërkon më shumë reforma
Bisedimet mes Greqisë dhe huadhënësve ndërkombëtarë mbi paketën e tretë të shpëtimit kanë nisur këtë të hënë në Athinë, por kreditorët duan të shohin më shumë reforma të kthyera në ligje, përpara se të disbursojnë huatë e para për të mbajtur “gjallë” vendin helen buzë falimentit.

Maqedoni, Zaev: Përgjimet për Mostrën do t'ia dorëzoj prokurorit special Maqedoni, Zaev: Përgjimet për "Mostrën" do t'ia dorëzoj prokurorit special
Kreu i opozitës maqedonase, që u bë i njohur nëpërmjet publikimit të bisedave të përgjuara telefonike, Zoran Zaev ka folur sërish për përgjimet që kanë të bëjnë me rastin “Monstra”, apo me vrasjen e pesë maqedonasve, për të cilën vepër u dënuan 7 shqiptarë me burgim të përjetshëm.

Shkup, përplasje për buxhetin Shkup, përplasje për buxhetin
Komisioni për Financa dhe Buxhet të hënën ka vazhduar debatin për rebalancin e buxhetit për vitin 2015.

Varoufakis: Kishim “Plan B” me sistem paralel në euro ose dhrahmi, Tsipras ishte në dijeni Varoufakis: Kishim “Plan B” me sistem paralel në euro ose dhrahmi, Tsipras ishte në dijeni
Përsëri në qendër të vëmendjes në Greqi, por edhe jashtë saj, ndodhet ish-ministri i Financave, Janis Varoyfakis pas publikimeve të dy artikujve në shtypin e së dielës.

“Monstra”, LSDM: “Bombën” e kësaj çështjeje do t’ia dorëzojmë prokurorit special “Monstra”, LSDM: “Bombën” e kësaj çështjeje do t’ia dorëzojmë prokurorit special
Zëdhënësi i partisë maqedonase opozitare LSDM, Petre Silegov ka sqaruar se, mospublikimi i bisedave të përgjuara telefonike lidhur me rastin “Monstra” ka të bëjë me bindjen e drejtuesve të kësaj partie se, as ky publikim nuk do të ndryshonte gjë për të mirë.

Ekonomia vazhdon në rënie, Greqia merr borxh për të shlyer borxhet dhe humbet nga masat Ekonomia vazhdon në rënie, Greqia merr borxh për të shlyer borxhet dhe humbet nga masat
Paradoksi më i madh që diskutohet në dy ditët e fundit në Greqi është fakti se, Athina mori një kredi prej 7 miliardë eurosh në kontekstin e paketës së madhe të ndihmës 86-miliardëshe, për të shlyer 6.7 mld euro detyrime urgjente ndaj huadhënësve, në një moment kur vetëm nga vendosja e kontrollit të kapitaleve dhe mbylljes trejavore të bankave, humbjet që pësoi shteti ishin në mbi 3 miliardë euro.

Greqi, bisedimet për ndihmën zhvillohen të hënën. Athina, letër FMN-së për hua Greqi, bisedimet për ndihmën zhvillohen të hënën. Athina, letër FMN-së për hua
Si një hap i rëndësishëm në synimin e Greqisë për një paketë të tretë ndihme, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka marrë në shqyrtim një kërkesë nga Athina për një huadhënie të re.

Hungari, Orban: Barriera në kufi me Serbinë, gati brenda gushtit Hungari, Orban: Barriera në kufi me Serbinë, gati brenda gushtit
Hungaria do ta përfundojë ndërtimin e barrierës mbrojtëse nga emigrantët në kufirin në jug me Serbinë brenda muajit gusht, përpara afatit të vendosur më herët për në nëntor.

Strugë, ekzekutohet aleati i BDI-së, Argëtim Asani Strugë, ekzekutohet aleati i BDI-së, Argëtim Asani
Mjekët e spitalit të Strugës kanë njoftuar se ka ndërruar jetë Argëtim Asani, nëndrejtor i Drejtorisë për të Ardhurat Publike, për të cilin mediat pohojnë se është funksionar i BDI-së.

Greqi, shtyhen bisedimet për ndihmën e tretë, shkak çështjet e sigurisë Greqi, shtyhen bisedimet për ndihmën e tretë, shkak çështjet e sigurisë
Bisedimet në përpjekje e sipër për të hartuar një marrëveshje të re ndihme për Greqinë dështuan të fillonin këtë të premte, siç ishte parashikuar, ndërsa zyrtarët kanë fajësuar shqetësimet për sigurinë si shkak i shtyrjes së negociatave me huadhënësit ndërkombëtare, të cilat kundërshtohen ashpër nga shumë grekë.

“Kumanova”, Prokuroria fillon mbledhjen e fakteve “Kumanova”, Prokuroria fillon mbledhjen e fakteve
Prokuroria publike ka njoftuar se prokurori përgjegjës për zbardhjen e ngjarjes së 9 majit, që ndodhi në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, ka mbledhur një pjesë të dëshmive.

Donatorët, vizitë në Athinë; kërkohet bashkëpunim i të gjitha partive Donatorët, vizitë në Athinë; kërkohet bashkëpunim i të gjitha partive
Teksa qeveria greke përgatitet të nisë bisedimet me kreditorët ndërkombëtarë, në rrugët e Athinës përcillet shpresa se negociatat më në fund do të arrijnë t'i japin një zgjidhje situatës e çdo gjë do të nisë ngadalë rikthimin në normalitet.

Përgjaket BDI-ja, vritet “Komandant Shqiponja”; kandidat për kreun e degës së Kumanovës Përgjaket BDI-ja, vritet “Komandant Shqiponja”; kandidat për kreun e degës së Kumanovës
Një përleshje e armatosur ka ndodhur këtë të enjte, në një nga lokalet e Kumanovës, ku ka mbetur i vrarë - siç mësohet jozyrtarisht, - Xhemail Rexhepi, i njohur edhe si “Komandant Shqiponja”.

Përgjimet në Maqedoni, Prokuroria merr në pyetje ish-kreun e Sigurisë Kombëtare Përgjimet në Maqedoni, Prokuroria merr në pyetje ish-kreun e Sigurisë Kombëtare
Pas heshtjes disa mujore lidhur me bisedat e përgjuara telefonike që i shpalosi opozita maqedonase, më në fund u deklarua edhe Prokuroria publike e Maqedonisë.

“Kumanova”, javën e ardhshme nis procesi gjyqësor “Kumanova”, javën e ardhshme nis procesi gjyqësor
Javën e ardhshme, Prokuroria maqedonase do të fillojë të marrë deklarata nga të arrestuarit në rastin e Kumanovës. Kështu edhe formalisht do të fillojë procesi gjyqësor kundër të arrestuarve në konfliktin e Kumanovës.

Greqia, të tjera masa shtrënguese; paketa e tretë financiare ende duhet negociuar Greqia, të tjera masa shtrënguese; paketa e tretë financiare ende duhet negociuar
Pas miratimit të masave të reja anti-krizë që sigurisht, në Parlament nuk kaloi pa debate të ashpra, shume pyesin çfarë do të ndodhë në vazhdim me Greqinë. Së pari, sqaron BBC, kujtojmë se paketa e tretë financiare e ndihmës ende duhet negociuar.

Greqi, miratohet paketa e dytë e reformave. Protesta në sheshin “Sintagma” Greqi, miratohet paketa e dytë e reformave. Protesta në sheshin “Sintagma”
Pas debateve të ashpra, Parlamenti grek ka miratuar në orët e para të së enjtes një paketë të dytë reformash strukturore të kërkuara nga huadhënësit ndërkombëtarë për të siguruar mbështetjen e tyre për paketën e re të ndihmës financiare.

Greqi, seanca për miratimin e draftit të dytë. Protesta në sheshin Sintagma Greqi, seanca për miratimin e draftit të dytë. Protesta në sheshin Sintagma
“Të mblidhemi kundër Trojkës së luftës”. Është kjo parulla që manifestuesit grekë, të mbledhur në sheshin Sintagma të Athinës kanë ngritur për të protestuar kundër paketës së reformave që qeveria duhet të votojë këtë mbrëmje në Parlament.

Greqia, BQE rrit me 900 mln ndihmën në likuiditet; në Syriza thellohet përçarja Greqia, BQE rrit me 900 mln ndihmën në likuiditet; në Syriza thellohet përçarja
Banka Qendrore Evropiane ka rritur likuiditetin e emergjencës për Greqinë me 900 milionë euro të tjerë, sikurse javën e kaluar. Lajmin e bën të ditur agjencia Bloomberg.

Maqedoni, RDK-ja kërkon ndryshime rrënjësore të Kodit Zgjedhor Maqedoni, RDK-ja kërkon ndryshime rrënjësore të Kodit Zgjedhor
Partia shqiptare në Maqedoni, Rilindja Demokratike Kombëtare ka kërkuar ndryshime rrënjësore të Kodit Zgjedhor në vendin fqinj.

Maqedoni, Thaçi: Ahmeti s’i përfaqësoi shqiptarët në takimet e liderëve Maqedoni, Thaçi: Ahmeti s’i përfaqësoi shqiptarët në takimet e liderëve
Kreu i PDSH-së Menduh Thaçi ka akuzuar kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti se në takimet e liderëve partiakë për tejkalimin e krizës politike, nuk ka përfaqësuar çështjen shqiptare, por ka folur me gjuhën e Gruevskit dhe në mbrojtje të tij.

Greqi, shqyrtohet paketa e dytë e masave shtrënguese Greqi, shqyrtohet paketa e dytë e masave shtrënguese
Parlamenti grek pritet të votojë këtë të mërkurë mbi një paketë të dytë reformash strukturore të kërkuara nga huadhënësit ndërkombëtarë për të siguruar mbështetjen e tyre për paketën e re të ndihmës financiare.

Maqedoni, OKB kërkon rihetim të 4 rasteve të Hagës Maqedoni, OKB kërkon rihetim të 4 rasteve të Hagës
Komiteti për Torturë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara, siç raportojnë mediet maqedonase, ka kërkuar nga Maqedonia hetime të reja për 4 rastet e Hagës dhe 6 civilët shqiptarë të zhdukur gjatë konfliktit të vitit 2001.

Maqedoni, më 13 gusht publikohet raporti i implementimit të “Ohrit” Maqedoni, më 13 gusht publikohet raporti i implementimit të “Ohrit”
Raporti për realizimin e “Marrëveshjes së Ohrit”, siç bëjnë të ditur nga Sekretariati për implementimin e kësaj marrëveshjeje, do të publikohet më 13 gusht. Të njëjtat burime pohojnë për mediet se, ky raport nuk është publikuar deri më tani për shkak të krizës politike dhe nga frika se, ai do të mund ta tensionojë situatën politike në vend.

Maqedoni, vijojnë rrahjet e gazetarëve kritikë të qeverisë Maqedoni, vijojnë rrahjet e gazetarëve kritikë të qeverisë
Dhunimi dhe rrahja e gazetarëve, të cilët kritikojnë qeverinë e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, vijon ende në Maqedoni. Mbrëmjen e së hënës, ka qenë gazetari dhe pronari i portalit informativ, “Dokaz.mk”, Marjan Stamenkovski, ai që ka pësuar dhunë nga disa agresorë të panjohur, të cilët e kanë goditur me shufra hekuri, duke i shkaktuar dëndime të rënda trupore.

Greqia, nga sot më e shtrenjtë. Rritet TVSH-ja për produktet e shërbimet Greqia, nga sot më e shtrenjtë. Rritet TVSH-ja për produktet e shërbimet
Greqia, nga sot, është një vend më i shtrenjtë. Rritja e taksave hyri në fuqi, por ekspertët nuk janë të bindur se lëvizja e shumëdiskutuar do t’i sjellë vërtet të ardhurat aq të nevojitura.

Gruveski: VMRO-DPMNE do t'i fitojë zgjedhjet e ardhshme Gruveski: VMRO-DPMNE do t'i fitojë zgjedhjet e ardhshme
Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevsk ka paralajmëruar se partia e tij, VMRO-DPMNE, do ta mundë partinë opozitare LSDM në zgjedhjet e ardhshme, të caktuara për më 24 prill 2016.

Greqi, rihapen bankat. Kufiri për qytetarët, 420 euro në javë Greqi, rihapen bankat. Kufiri për qytetarët, 420 euro në javë
Bankat greke kanë filluar të hapen këtë të hënë, tre javë pas mbylljes të shkaktuar nga ngërçi në bisedimet për borxhin publik të vendit.

Merkel: Mund të ketë lëshime të reja për Greqinë Merkel: Mund të ketë lëshime të reja për Greqinë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka lënë të hapur mundësinë që Greqisë t’i ulen sërish normat e interesit, apo t’i zgjaten afatet për shlyerjen e borxhit, por vetëm pasi detajet e marrëveshjes së fundit do të negociohen.

Greqi, dy të arrestuar për zjarrin masiv në rrethinat e Athinës Greqi, dy të arrestuar për zjarrin masiv në rrethinat e Athinës
Dy persona janë arrestuar në Greqi për zjarrin që ra dhe u përhap me shpejtësi në kodrat në afërsi të Athinës, deklaroi departamenti i zjarrfikësve të kryeqytetit.

Të mërkurën miratohet ligji për ndërprerjen e procesit të lustrimit Të mërkurën miratohet ligji për ndërprerjen e procesit të lustrimit
Deputetët e VMRO-së dhe BDI-së  kanë nënshkruar Propozim-ligjin për shfuqizimin e ligjit për lustrim, i cili ka hyrë në procedurë parlamentare dhe është vënë në rend të ditës për në seancën e 22 korrikut.

Varoufakis: Programi i reformave do të dështojë. As vetë Tsipras s’e beson Varoufakis: Programi i reformave do të dështojë. As vetë Tsipras s’e beson
Ish-ministri grek i Financave paralajmëroi se reformat e propozuara nga qeveria Tsipras për marrjen e paketës së tretë të ndihmës financiare nga huadhënësit ndërkombëtarë, do të dështojnë.

Tsipras ndryshon qeverinë. Shkarkon 3 ministra që nuk e mbështeten paketën e ndihmës Tsipras ndryshon qeverinë. Shkarkon 3 ministra që nuk e mbështeten paketën e ndihmës
Pothuajse gjashtë muaj pas ardhjes në fuqi të Radikalëve të Majtë, kryeministri Tsipras bën riformatimin e parë të kabinetit të tij duke shkarkuar tre ministra që nuk mbështeten në votimin parlamentar masat e propozuara nga ai, si kusht për marrjen e paketës së ndihmës prej 86 mld euro nga huadhënësit, lëvizje që është komentuar si spastrim  përfaqësuesve të Plaformës Ekstreme të Syrizës nga qeveria.

Miratohen 7 mld eurot për Greqinë Miratohen 7 mld eurot për Greqinë
Këshilli i Mekanizmit të Stabilitetit Financiar të Europës miratoi grantin afatshkurtër prej 7.16 miliardë eurosh për Greqinë, si ndihmë për të shlyer këstin e radhës të borxhit ndaj BQE-së dhe FMN-së, por edhe për të siguruar likuiditet në sistemin bankar.

Parlamenti gjerman voton pro marrëveshjes me Greqinë Parlamenti gjerman voton pro marrëveshjes me Greqinë
Bundestagu, parlamenti gjerman ka votuar në favor të marrëveshjes me Greqinë. Sipas rezultatit të votimit, 439 deputetë kanë qënë pro, 119 kundër dhe 40 kanë abstenuar.

Flakët përfshijnë pyjet në periferi të Athinës, rrezikohen edhe banesat Flakët përfshijnë pyjet në periferi të Athinës, rrezikohen edhe banesat
Sikur të mos mjaftonin problemet ekonomike, Greqia është përfshirë edhe nga zjarre të fuqishme që po kërcënojnë banesa dhe qindra banorë.

Greqi, riformatimi i qeverisë çështje orësh Greqi, riformatimi i qeverisë çështje orësh
Riformatimi i qeverisë greke të drejtuar nga Alexis Tsipras është vetëm çështje orësh, raportojnë burime pranë kryeministrit.

Bankat greke hapen të hënën, zhduken radhët e njerëzve Bankat greke hapen të hënën, zhduken radhët e njerëzve
Lajmi që bankat greke do të hapen ditën e hënë është pritur me një ndjenjë lehtësimi nga miliona grekë.

Maqedoni, protestuesit antiqeveritarë heqin çadrat para selisë së Qeverisë Maqedoni, protestuesit antiqeveritarë heqin çadrat para selisë së Qeverisë
Pas qëndrimit dy mujorë para selisë së qeverisë, protestuesit opozitarë këtë të enjte kanë filluar t’i largojnë çadrat e tyre.

Sulmi ndaj gazetarit në Maqedoni, shoqatat kërkojnë dorëheqjen e zv/kryeministrit Sulmi ndaj gazetarit në Maqedoni, shoqatat kërkojnë dorëheqjen e zv/kryeministrit
Shoqatat e Gazetarëve në Maqedoni e kanë dënuar ashpër sulmin fizik ndaj gazetarit Sashe Ivanovski nga zëvendëskryeministri maqedonas, Vladimir Pesevski dhe kanë kërkuar dorëheqjen e këtij të fundit.

Nevoja për para, Greqia fillon shitjen e ishujve Nevoja për para, Greqia fillon shitjen e ishujve
Nga aeroportet tek autostradat, nga portet tek rrjetet e shpërndarjes së energjisë elektrike: marrëveshja me Eurozonën e detyron qeverinë greke të nxjerrë në shitje asete publike për të arritur kësisoj të shlyejë detyrimet ndaj ESM-së, mekanizmit europian te stabilitetit apo e thënë ndryshe, fondit të shpëtimit.

Ministrat e Eurozonës bien dakord në parim, për kredinë 7 miliardë euro Ministrat e Eurozonës bien dakord në parim, për kredinë 7 miliardë euro
Miratimi i paketës së shpëtimit në Parlamentin grek, ka zhbllokuar në parim kredinë prej 7 miliardë eurosh. Sipas Bloomberg, ministrat e Financave të zonës Euro kanë rënë dakord në parim për këtë kredi.

Pasojat e Grexit, largimi i Greqisë nga Eurozona dëmton të gjithë Pasojat e Grexit, largimi i Greqisë nga Eurozona dëmton të gjithë
Dalja e Greqisë nga Eurozona nuk rrethohej vetëm nga frika ekonomike. Kërkimi me shumë mund i një marrëveshjeje, siç pohojnë ekspertët, kishte në themel edhe shqetësime të rëndësishme strategjike.

Syriza, Salelaridis: S’ka unitet në grupin parlamentar Syriza, Salelaridis: S’ka unitet në grupin parlamentar
Votimi në Parlamentin grek ka dëshmuar edhe njëherë për përçarjen në partinë e Tsipras. 38 deputetë i kanë kthyer shpinën, pasi 32 prej tyre votuan kundër, kurse gjashtë abstenuan.

Parlamenti grek miraton paketën e masave, 38 deputetë të Syrizas kundër qeverisë Parlamenti grek miraton paketën e masave, 38 deputetë të Syrizas kundër qeverisë
Pas katër orësh me 229 vota “pro” nga 299 deputetë të pranishëm, Parlamenti grek ka miratuar me shumicë votash paketën e masave. 64 prej deputetëve kanë votuar “jo".

Vizita e Vuçiç në Bujanoc, Arifi: Nuk erdhi në komunë Vizita e Vuçiç në Bujanoc, Arifi: Nuk erdhi në komunë
Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, tha se nuk janë të vërteta informacionet se në Bujanoc ka tensione dhe se do të takohej me Vuçiç, por ai nuk deshi ta vizitonte komunën.

Deputeti i Agimit të Artë gris marrëveshjen dhe ia hedh Tsiprasit Deputeti i Agimit të Artë gris marrëveshjen dhe ia hedh Tsiprasit
Ata që kanë qenë më të ashpër ndaj marrëveshjes së arritur në Bruksel me huadhënësit ndërkombëtarë, kanë qenë deputetët e ekstremit të djathtë, Agimit të Artë.

Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit Orë dramatike në Greqi, tension brenda dhe jashtë Parlamentit
Tensionet në sallën e Parlamentit grek me zërat pro dhe kundër marrëveshjes së arritur me huadhënësit ndërkombëtarë, janë reflektuar më së shumti në rrugët dhe sheshin pranë godinës.

Vuçiç viziton Preshevën; për herë të parë një kryeministër serb në Luginën e shqiptarëve Vuçiç viziton Preshevën; për herë të parë një kryeministër serb në Luginën e shqiptarëve
Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u prit me mirënjohje nga shqiptarët e Luginës së Preshevës. Me stemën e komunës së Preshevës, që në vetvete përmban një qeleshe ose plis si simbol i shqiptarëve, kryeministrit Vuçiç iu tha se tradita shqiptare është të presin në mënyrën më të mirë mysafirët.

Orë dramatike në Greqi. Tsipras: Ose më mbështesni sot, ose nesër bie Qeveria Orë dramatike në Greqi. Tsipras: Ose më mbështesni sot, ose nesër bie Qeveria
Rreth dy orë para se të fillojë votimi në Parlamentin grek për miratimin e  projektligjeve që kërkohen, në mënyrë që Greqia të marrë paketën e tretë të ndihmës, ka përfunduar  edhe mbledhja dramatike e grupit parlamentar të Radikalëve të Majtë. Kjo mbledhje është zhvilluar pas dyerve të mbyllura, në një klimë të tensionuar dhe ka filluar diskutimi i 300 ligjvënësve në një prej seancave më kritike në historinë e këtij institucioni.

Maqedoni, Gruevski dorëhiqet në janar; në zgjedhje me qeveri teknike Maqedoni, Gruevski dorëhiqet në janar; në zgjedhje me qeveri teknike
Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov pret që marrëveshja e arritur mes katër liderëve partiak të normalizojë situatën politike në vend.

Zv/kryeministri maqedonas godet me grushte gazetarin (Video) Zv/kryeministri maqedonas godet me grushte gazetarin (Video)
Zëvendëskryeministri i Maqedonisë për Çështje Ekonomike, Vladimir Pesevski ka shkaktuar këtë të mërkurë një skandal, duke sulmuar fizikisht gazetarin Sashe Ivanovski.

Greqi, jep dorëheqjen dhe zv.ministrja e Financave Greqi, jep dorëheqjen dhe zv.ministrja e Financave
Me një letër drejtuar kryeministrit Tsipras ministrja plotësuese e Financave Nadia Valavani ka dhënë dorëheqjen nga posti i saj.

Greqia duhet të shlyejë borxhin, ministrat e Eurozonës japin 6 variante Greqia duhet të shlyejë borxhin, ministrat e Eurozonës japin 6 variante
Edhe pse marrëveshja u arrit, ministrat e Financave të Eurozonës nuk i kanë rreshtur përpjekjet për gjetjen e një mënyre për të ndihmuar Greqinë që t’i shlyejë Bankës Qendrore Evropiane këstin e ardhshëm të borxhit.

FMN kritikon BE-në për marrëveshjen me Greqinë FMN kritikon BE-në për marrëveshjen me Greqinë
Fondi Monetar Ndërkombëtar ka kritikuar marrëveshjen që liderët e Eurozonës i ofruan Greqisë.

Maqedoni, arrihet marrëveshja mes katër krerëve. Zgjedhje të parakohshme në prill të 2016-s Maqedoni, arrihet marrëveshja mes katër krerëve. Zgjedhje të parakohshme në prill të 2016-s
Udhëheqësit e katër partive kryesore në Maqedoni, Nikolla Gruevski nga VMRO-DPMNE-ja, Zoran Zaev nga LSDM-ja, Ali Ahmeti nga BDI-ja dhe Menduh Thaçi nga PDSH-ja, kanë arritur marrëveshjen përfundimtare për zgjidhjen e krizës politike në vend.

Tsipras: Marrëveshje e ashpër, nuk i zë besë Tsipras: Marrëveshje e ashpër, nuk i zë besë
Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka thënë se nuk beson në planin  e ofruar nga liderët e Eurozonës, por është i gatshëm që ta zbatojë atë.

Tsipras mundohet të bindë të tijtë për reformat. FMN: Borxhi grek i pamenaxhueshëm Tsipras mundohet të bindë të tijtë për reformat. FMN: Borxhi grek i pamenaxhueshëm
Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, vazhdon të luftojë për të bindur deputetët e grupit të tij parlamentar për të mbështetur të mërkurën në Parlament marrëveshjen që ai nënshkroi me kreditorët për ndihmën financiare që do të marrë Greqia me kusht reformat e ashpra.

Vuçiç, të mërkurën në Preshevë. Takim me shqiptarët e zonës Vuçiç, të mërkurën në Preshevë. Takim me shqiptarët e zonës
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të mbajë premtimin e dhënë për të vizituar Luginën e Preshevës. Ai kishte thënë muaj më parë se do të vizitonte këtë zonë për të biseduar edhe me shqiptarët.

Bullgaria ka financuar VMRO-DPMNE-në maqedonase? Bullgaria ka financuar VMRO-DPMNE-në maqedonase?
Bullgaria ka financuar VMRO-DPMNE-në si parti opozitare dhe shërbimet sekrete të Sofjes zyrtare kanë pasur ndikim në formimin e kësaj partie.

Zaev: Nëse nuk ka zgjidhje, do të vazhdojë “shpërthimi i bombave” Zaev: Nëse nuk ka zgjidhje, do të vazhdojë “shpërthimi i bombave”
Nëse me ndihmën e BE-së dhe SHBA-ve nuk arrihet marrëveshje për formimin e qeverisë dhe mekanizmave që do të mundësonin demokratizimin e institucioneve dhe zgjedhje të lira, LSDM do të kërkojë alternativa të tjera për të realizuar këto qëllime.

Kushtet e kreditorëve për Greqinë: Rritje taksash, ulje shpenzimesh... Kushtet e kreditorëve për Greqinë: Rritje taksash, ulje shpenzimesh...
Për herë të tretë brenda 5 vitesh, grekët përballen me masat shtrënguese që kërkojnë kreditorët e Athinës në këmbim të një pakete tjetër ndihme 3-vjeçare prej gati 86 miliardë euro.

“Financial Times”: Greqia shtriu këmbët përtej jorganit “Financial Times”: Greqia shtriu këmbët përtej jorganit
Europa u zgjua këtë të martë e rrethuar nga tituj bombastikë poshtërimi të Greqisë. “Kapitullimi”, siç e quajtën disa, “Triumfi i Gjermanisë së fuqishme” dhe “Një minimum i demokracisë në kontinentin e vjetër”, siç e përkufizuan disa të tjerë. Jo të gjithë e mendojnë kështu.

Shokon Varoufakis: Kërkova Grexit dhe monedhë paralele Shokon Varoufakis: Kërkova Grexit dhe monedhë paralele
Në një moment kur kryeministri Alexis Tsipras përballet me një rebelim të konsiderueshëm në gjirin e deputetëve të partisë së tij sepse pranoi marrëveshjen me kreditorët, të disa ministrave të kabinetit, të kryetares së Parlamentit si dhe të një ngurrimi për të votuar masat, nga aleatët e tij në qeveri, Grekët e Pavarur, dy intervista të fundit të ish-ministrit të Financave, Janis Varoufakis, trondisin opinionin publik të vendit.

Reagimet e liderëve pas marrëveshjes me Greqinë, Renzi: Mjaft më me poshtërimin Reagimet e liderëve pas marrëveshjes me Greqinë, Renzi: Mjaft më me poshtërimin
Politikanët gjermanë, të cilët ishin pjesë e tryezave të Brukselit për çështjen e Greqisë, janë kthyer në Berlin për të mbrojtur marrëveshjen e arritur  me kryeministrin grek, Aleksis Tsipras.

Tsipras, “heroi” që kërkojnë ta kryqëzojnë. Riformatim i qeverisë ose zgjedhje të parakohshme Tsipras, “heroi” që kërkojnë ta kryqëzojnë. Riformatim i qeverisë ose zgjedhje të parakohshme
Pasi i dha fund një beteje, për të cilën janë të shumtë ata që thonë se e humbi nën presionin e kreditorëve, kryeministri grek është kthyer në Athinë për të filluar një betejë tjetër, të cilën duhet ta fitojë nëse kërkon të mbetet në postin kryeministror dhe për shumë të tjerë të sigurojë stabilitetin.

Mesazhi i Nuland në Shkup: Tejkaloni dallimet dhe zgjidhni krizën Mesazhi i Nuland në Shkup: Tejkaloni dallimet dhe zgjidhni krizën
Ndihmës-sekretarja Amerikane për Çështjet e Europës dhe Azisë, Victoria Nuland ka kërkuar nga udhëheqësit politikë në Maqedoni të tejkalojnë dallimet dhe sa më parë të gjejnë zgjidhje për krizën politike.

“Grusht shteti ndaj Greqisë”. Komente agresive ndaj kreditorëve për marrëveshjen “Grusht shteti ndaj Greqisë”. Komente agresive ndaj kreditorëve për marrëveshjen
Marrëveshja për shpëtimin e Greqisë u arrit, por me çfarë kushti? “Daily Telegraph” e përkufizonte paktin e Brukselit në titullin e artikullit të saj, kushtuar temës më të nxehtë të ditës si “kapitullim të Athinës përballë masave antikrizë”.

Shkup, ndërpritet procesi i lustrimit Shkup, ndërpritet procesi i lustrimit
Deputetët e shumicës parlamentare kanë dorëzuar në Kuvend projektligjin, me të cilin kërkojnë ndërprerjen e procesit të lustrimit. Sipas këtij projektligji, puna e Komisionit për verifikimin e fakteve ka përfunduar me sukses, prandaj është e nevojshme ndërprerja e lustrimit.

Bregdeti shqiptar, më i preferuari për pushuesit nga Maqedonia Bregdeti shqiptar, më i preferuari për pushuesit nga Maqedonia
Agjencitë turistike në Maqedoni  bëjnë të ditur se bregdeti shqiptar është më i preferuar për pushuesit nga Maqedonia.

Saga e borxheve të Greqisë Saga e borxheve të Greqisë
Greqia u kishte kreditorëve të saj më shumë se 300 miliardë euro borxh. FMN-ja kërkonte një falje të pjesshme të borxhit, ndërsa vende si Gjermania as që e vinin në diskutim një mundësi të tillë duke i mëshuar vetëm idesë së ristrukturimit.

Francois Hollande: Tsipras u tregua i guximshëm Francois Hollande: Tsipras u tregua i guximshëm
Njeriu që u shfaq përgjatë gjithë kësaj kohe si mbështetës i Athinës, presidenti francez Francois Hollande, deklaroi se marrëveshja i lejon Europës të ruajë integritetin dhe solidaritetin e saj.

Tsipras: Ishte një “luftë” e vështirë Tsipras: Ishte një “luftë” e vështirë
Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, e konsideroi marrëveshjen si një “luftë të ashpër” dhe se tashmë vendi i tij do të përballet me vendime të vështira.

Merkel: 80 miliardë euro për shpëtimin e Greqisë Merkel: 80 miliardë euro për shpëtimin e Greqisë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, reagoi pas arritjes së marrëveshjes me Greqinë, duke thënë se 80 miliardë euro do të jetë ndihma financiare në këmbim të reformës së plotë të pensioneve dhe disa ndryshimeve të tjera thelbësore.

Bruksel, arrihet marrëveshja për Greqinë pas 17 orë bisedimesh Bruksel, arrihet marrëveshja për Greqinë pas 17 orë bisedimesh
Më në fund është arritur marrëveshja në samitin e lartë të Eurozonës në lidhje me zgjidhjen e krizës greke.

Sulmi ndaj Vuçiç, Presidenca boshnjake e dënon: Erdhi nën frymën e pajtimit Sulmi ndaj Vuçiç, Presidenca boshnjake e dënon: Erdhi nën frymën e pajtimit
Presidenca boshnjake e dënoi ashpër sulmin ndaj kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiç në ceremoninë përkujtimore të masakrës së Srebrenicës.

AFP: Paketa e shpëtimit për Greqinë nga 82 deri në 86 miliardë euro AFP: Paketa e shpëtimit për Greqinë nga 82 deri në 86 miliardë euro
AFP ka zbuluar detaje nga draft-marrëveshja, e cila i është propozuar 19 udhëheqësve të Eurozonës që u mblodhën në një samit të jashtëzakonshëm të dielën pasdite, ku flitet për një paketë shpëtimi për Greqinë nga 82 deri në 86 miliardë euro.

Tronditja greke e euros, çfarë do të ndodhë me monedhën e përbashkët europiane? Tronditja greke e euros, çfarë do të ndodhë me monedhën e përbashkët europiane?
Nëse liderët e Eurogrupit do ta pranojnë planin e ri të Tsipras-it e do të vendosin ta ndihmojnë Greqinë, atëherë Athina do të marrë dorëzaninë e saj të tretë, çka do ta çonte në 240 miliardë euron totalin e paketave të përftuara që prej 2010-ës.

Greqia dhe Eurozona në udhëkryq. Gjermania skeptike, Franca mbështet planin e Athinës Greqia dhe Eurozona në udhëkryq. Gjermania skeptike, Franca mbështet planin e Athinës
Mbërritja e liderëve të Eurozonës ka vërtetuar edhe njëherë se një marrëveshje për Greqinë në samitin e lartë, do të jetë po aq e vështirë sa edhe për ministrat e Financave të zonës së euros që nuk munden të arrinin në një konkluzion të përbashkët pas dy ditësh bisedimesh.

Një vit i trazuar për Greqinë Një vit i trazuar për Greqinë
Pavarësisht rezultatit të bisedimeve të emergjencës në Bruksel, Greqisë për çdo rast do t’i duhet të përballet me një tjetër vit të trazuar politikisht. Aleksis Tsipras me të gjithë gjasat do të gjendet në vijën e parë të zjarrit gjatë javëve në vazhdim pas rebelimit të disa figurave kyçe të partisë së tij Syriza ndaj pranimit të masave të mëtejshme shtrënguese si çmim për shmangien e falimentit.

Anulohet Samiti i BE-së. Shtohen kundërshtarët e Greqisë Anulohet Samiti i BE-së. Shtohen kundërshtarët e Greqisë
Ministrat e Financave të Eurozonës nuk kanë arritur në asnjë përfundim ditën e shtunë, pas një samiti dramatik maratonë, kanë vazhduar edhe sot bisedimet në një klimë të mbushur me skepticizëm,ndasi dhe pozicionime të ndryshme për sa i përket propozimeve që ka sjellë Greqia në institucionin europian për të marrë një paketë financiare, të tretën sipas radhës dhe për të shmangur falimentimin e plotë të saj.

Sytë e Greqisë të drejtuara nga Brukseli Sytë e Greqisë të drejtuara nga Brukseli
Sytë e të gjithë grekëve ndodhen orët e fundit në Bruksel, ku prej orës dy pas mesdite është në zhvillim samiti më i rëndësishëm i Ministrave të Financës së Eurozonës me temë kryesore shqyrtimin e propozimeve që ka sjellë qeveria greke, e cila kërkon në këmbim një paketë të tretë ekonomike për t’i shpëtuar falimentimit dhe daljes nga zona e monedhës së përbashkët.

Rindërtimi i Lagjes së Trimave, qeveria maqedonase nuk ka dhënë ende paratë Rindërtimi i Lagjes së Trimave, qeveria maqedonase nuk ka dhënë ende paratë
Ndonëse ka miratuar vendimin për kompensimin e dëmit, qeveria e Maqedonisë ende nuk ka filluar të dëmshpërblejë banorët e Lagjies së Trimave për shtëpitë e shkatërruara gjatë aksionit policor, dy muaj më parë.

Shpërthim i fuqishëm në Kumanovë Shpërthim i fuqishëm në Kumanovë
Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur mëngjesin e së shtunës rreth orës 04:20 në qendër të Kumanovës.

Raporti sekret gjerman: Greqia jashtë Euros për 5 vjet Raporti "sekret" gjerman: Greqia jashtë Euros për 5 vjet
Zyrtarisht mendimi gjerman për propozimet e reja greke për çështjen e borxhit ka qenë diplomatik, duke shfaqur hera-herës një skepticizëm të thellë, por jozyrtarisht thuhet se Berlini e ka të qartë; Greqia duhet të largohet nga Eurozona.

Eurogrupi shqyrton propozimin grek; bisedime të vështira Eurogrupi shqyrton propozimin grek; bisedime të vështira
Ministrat e Financës së Eurozonës paralajmëruan për bisedime të vështira, para takimit ku do të vendoset nëse propozimet e reja të qeverisë greke meritojnë një paketë të tretë huadhënieje.

Vuçiç: Sulmi në Srebrenicë, nga tifozë të ardhur nga Serbia Vuçiç: Sulmi në Srebrenicë, nga tifozë të ardhur nga Serbia
Me t’u kthyer në Serbi, kryeministri Aleksandër Vuçiç thërriti një mbledhje të jashtëzakonshme të qeverisë që kryeson dhe fill pas kësaj mbajti një konferencë për shtyp, ku shprehu keqardhjen për incidentin e ndodhur në Srebrenicë dhe këmbënguljen për të vazhduar politikën e paqes dhe fqinjësisë së mirë.

20 vjet nga masakra e Srebrenicës, përkujtohen 8 mijë viktimat. Turma përzë kryeministrin serb 20 vjet nga masakra e Srebrenicës, përkujtohen 8 mijë viktimat. Turma përzë kryeministrin serb
Mijëra vetë janë mbledhur në varrezën e Bosnje Hercegovinës për të shënuar 20-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, ku 8 mijë burra e djem myslimano-boshnjakë u vranë nga trupat paraushtarake serbe, me nisjen e shpërbërjes së Jugosllavisë.

Obama: Srebrenica, masakra më e rëndë në gjysmëshekulli Obama: Srebrenica, masakra më e rëndë në gjysmëshekulli
Presidenti amerikan Barack Obama e ka kujtuar gjenocidin e Srebrenicës, duke e cilësuar si masakrën më të madhe në Europë në gjysmëshekullin e fundit.

Clinton: Ndërhyrjet në Bosnjë dhe Kosovë, vendimet më të rëndësishme Clinton: Ndërhyrjet në Bosnjë dhe Kosovë, vendimet më të rëndësishme
Në përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, nuk ka munguar reagimi i Bill Clinton, që në vitet e luftës ballkanike ishte President i Shteteve të Bashkuara.

Srebrenicë, kryeministri serb Vuçiç goditet me gurë në fytyrë; i thyhen syzet Srebrenicë, kryeministri serb Vuçiç goditet me gurë në fytyrë; i thyhen syzet
Mediat serbe raportojnë se kryeministri Aleksandar Vuçiç është qëlluar me gurë gjatë kohës që po vendoste lule në memorialin për viktimat e Srebrenicës.

Srebrenica, të rinjtë e Beogradit sfidojnë urdhrin e policisë Srebrenica, të rinjtë e Beogradit sfidojnë urdhrin e policisë
Aktivistët e shoqërisë civile protestuan në Beograd kundër urdhër-ndalimit të një aktiviteti në kujtim të viktimave të masakrës së Srebrenicës.

Parlamenti grek miraton paketën e shpëtimit Parlamenti grek miraton paketën e shpëtimit
Në orët e para të së shtunës, kryeministri grek Alexis Tsipras mori mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë atij të drejtën ligjore që të negociojë për të arritur një marrëveshje me bazë propozimet greke, që synojnë t’i japin fund krizës së borxhit.

Beograd, autoritetet ndalojnë tubimet për masakrën e Srebrenicës Beograd, autoritetet ndalojnë tubimet për masakrën e Srebrenicës
Autoritetet në Beograd kanë ndaluar tubimet për përkujtimin e masakrës së Srebrenicës, pasi grupet e ekstremit të djathtë kërcënuan se do të sabotonin eventet.

Merkel, skeptike për propozimet. Franca ndihmon Athinën Merkel, skeptike për propozimet. Franca ndihmon Athinën
Propozimet më të fundit të Greqisë, që në thelb rinovojnë politikat e ekonomisë vendase dhe bëjnë shkurtime të buxhetit, janë më afër kërkesave të kreditorëve. Në këtë përfundim kanë arritur disa nga zyrtarët e Eurozones.

Greqi, gati për votim paketa e shpëtimit. Ja pengesat dhe surprizat Greqi, gati për votim paketa e shpëtimit. Ja pengesat dhe surprizat
Në një fjalim emocional para grupit parlamentar të partisë së tij, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka deklaruar se nëse nuk e mbështesin të gjithë qeverinë, atëherë as ai nuk do të vazhdojë përpjekjet për nënshkrimin e marrëveshjes me kreditorët.

Maqedoni, GNK paralajmëron përshkallëzimin e krizës Maqedoni, GNK paralajmëron përshkallëzimin e krizës
Grupi Ndërkombëtar i Krizave paralajmëron se situata në Maqedoni mund të përshkallëzohet aspektin e sigurisë, nëse nuk normalizohet së shpejti.

Dijsselbloem: Plani i Athinës, tërësor. Marrëveshja të shtunën? Dijsselbloem: Plani i Athinës, tërësor. Marrëveshja të shtunën?
Propozimet e prezantuara nga Athina natën që kaloi janë “tërësore”, por duhet të vlerësohen në bazë të faktueshmërisë së tyre.

Franca ndihmon Greqinë. Specialistët francezë hartuan listën e propozimeve greke Franca ndihmon Greqinë. Specialistët francezë hartuan listën e propozimeve greke
10 punonjës të Ministrisë franceze të Financave, sipas ‘Le Figaro’, kanë qëndruar këto ditë në Athinë për të ndihmuar qeverinë greke të formëzojë propozimet e kërkuara për ndalimin e një “Grexit”.

Greqia dorëzon propozimet. Parlamenti grek voton të premten masat shtrënguese Greqia dorëzon propozimet. Parlamenti grek voton të premten masat shtrënguese
Greqia ka dorëzuar në mbrëmjen e së enjtes pranë KE-së dhe Eurogrupit propozimet e saj të reformave dhe masave që duhet të marrë në këmbim të një pakete ndihme financiare nga BE-ja dhe BQE-ja,e treta brenda pesë viteve të fundit që thuhet se përmban edhe një reduktim modest të borxhit.

Kriza politike në Maqedoni, në fazë kritike. Hahn do të rikthehet në Shkup Kriza politike në Maqedoni, në fazë kritike. Hahn do të rikthehet në Shkup
Pas tërheqjes së udhëheqësit të opozitës maqedonase, Zoran Zaev, nga bisedimet, procesi për zgjidhjen e ngërçit politik në Maqedoni ka hyrë në një fazë kritike. Alarmi vjen nga Brukseli.

Greqia, kërkesë për kredi të re. Zbulohet paketa e re e Tsiprasit Greqia, kërkesë për kredi të re. Zbulohet paketa e re e Tsiprasit
Shtypi grek shkruan sot se Aleksis Tsipras po përgatit paketën e masave prej 12 miliardë eurosh për kreditorët dhe zbulon edhe ndonjë detaj të vogël nga propozimet e reja që shefi i ekzekutivit grek do të hedhë në tryezën e negociatave në Bruksel.

E enjtja, afati i fundit i Greqisë për propozimet e reja E enjtja, afati i fundit i Greqisë për propozimet e reja
Greqia ka kohë deri në fund të ditës së enjte për të paraqitur propozime të reja për të siguruar këstin e tretë të ndihmave nga kreditorët dhe të parandalojë një dalje të mundshme nga Eurozona.

Kriza greke, bankat do të qëndrojnë të mbyllura deri të hënën Kriza greke, bankat do të qëndrojnë të mbyllura deri të hënën
Bankat greke do të qëndrojnë të mbyllura të paktën deri ditën e hënë, ndërsa qytetarët mund të tërheqin në bankomate deri në 60 euro në ditë. Vendimi është marrë nga qeveria greke, e cila më herët tha se bankat do të qëndronin të mbyllura deri të premten.

Pas Tiranës, Merkel në Beograd: Dialogu me Kosovën, me ndikim në procesin e integrimit Pas Tiranës, Merkel në Beograd: Dialogu me Kosovën, me ndikim në procesin e integrimit
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, si rrallë herë ishte i buzëqeshur në pritjen e kancelares, Angela Merkel. Një nga figurat me të rëndësishme për të dhe për Serbinë, Merkel, lavdëroi politikën e Serbisë, reformat ekonomike, por edhe bashkëpunimin në rajon.

Greqia bën kërkesë tek ESM-ja, kërkon paketën e tretë të ndihmave Greqia bën kërkesë tek ESM-ja, kërkon paketën e tretë të ndihmave
Nëpërmjet ministrit të ri grek të Financave, Euclid Tsakalotos, Greqia ka dorëzuar orët e fundit një kërkesë për kredi të re ndihme tek Mekanizmi Europian i Stabilitetit (ESM).

Kriza politike në Maqedoni, Zaev: Bisedimet dështuan Kriza politike në Maqedoni, Zaev: Bisedimet dështuan
Lideri i partisë opozitare LSDM, Zoran Zaev, i ka shpallur të pasuksesshme bisedimet për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni. Për dështimin e negociatave Zaev e fajësoi kryeministrin Nikolla Gruevski, për të cilin tha se nuk ka gatishmëri për të punuar për demokratizimin e vendit.

Të dielën do të ketë marrëveshje? Tsipras: Do t’i japim fund njëherë e mirë çështjes sonë Të dielën do të ketë marrëveshje? Tsipras: Do t’i japim fund njëherë e mirë çështjes sonë
Pas zhvillimeve të orëve të fundit, kur partnerët i kanë dhënë Greqisë një ultimatum, që brenda dy ditësh të sjellë propozimet konkrete të një plani reformash në këmbim të ndihmës financiare, Athina zyrtare, që pranon se çastet janë tepër kritike, jep mesazhin se ky skenar është në dëshirën e të gjithëve që të shmanget.

Vizita e Merkel, mediat gjermane: Në Ballkan, korrupsioni në shkallë të gjerë dhe qeveri autoritare Vizita e Merkel, mediat gjermane: Në Ballkan, korrupsioni në shkallë të gjerë dhe qeveri autoritare
Vizita e Kancelares Angela Merkel në Ballkan po ndiqet me vëmendje, si në vendet mikpritëse, ashtu dhe në Gjermani, ku analistë të ndryshëm përpiqen të nxjerrin në pah, sa qëllimet e kësaj lëvizjeje, ashtu edhe vështirësitë e saj.

Tsipras: BE të respektojë zgjedhjen e popullit grek Tsipras: BE të respektojë zgjedhjen e popullit grek
Kryeministri grek, Aleksis Tsipras këmbënguli para eurodeputetëve se vota “Jo” në referendumin e së dielës, nuk ishte vota kundër Europës, por një mesazh për ngritjen e një respekti të plotë mes BE-së dhe Greqisë.  

Përfundon Samiti i liderëve të Eurozonës, të dielën vendimi final për Greqinë Përfundon Samiti i liderëve të Eurozonës, të dielën vendimi final për Greqinë
Në Bruksel përfundoi Samiti i jashtëzakonshëm me dyer të mbyllura i liderëve të Eurozonës, i cili do të pasohet më një tjetër të dielën, kur do të jetë edhe dita finale për Greqinë.

Strategjia e Tsiprasit, ja pse nuk iu paraqit asnjë plan Eurogrupit Strategjia e Tsiprasit, ja pse nuk iu paraqit asnjë plan Eurogrupit
Si një lëvizje diplomatike e studiuar mirë nga qeveria greke konsiderohet fakti që ministri i ri i Financave, Euclid Tsakalotos nuk u ka paraqitur asnjë propozim konkret homologëve të tij të Eurozonës në mbledhjen e Eurogrupit.

Juncker: Asnjë demokraci nuk vlen më shumë se të tjerat Juncker: Asnjë demokraci nuk vlen më shumë se të tjerat
Në fjalën e mbajtur para eurodeputetëve, Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker deklaroi se po bëhet e pamundura për të gjetur një zgjidhje me Greqinë, por duke pasur parasysh edhe vendet e tjera të monedhës së përbashkët.

Asnjë plan konkret të ri? Greqia thotë se ka dorëzuar atë të javës së kaluar Asnjë plan konkret të ri? Greqia thotë se ka dorëzuar atë të javës së kaluar
Zyrtarët grekë kanë bërë të ditur gjatë kësaj të marte se, ata kanë dorëzuar një propozim të ri ndaj partnerëve të Eurozonës, bazuar mbi atë që kishte dorëzuar gjatë javës së kaluar, duke refuzuar kështu sugjerimet se Athina nuk e ka bërë diçka të tillë në samitin e Eurogrupit.

Paradoksi i referendumit grek, anarkistët votuan “Po” Paradoksi i referendumit grek, anarkistët votuan “Po”
Athina konsiderohet si kryeqyteti i kundërshtarëve të sistemit, ose siç njihen rëndom; anarkistë. Para se të vinte në pushtet, Syriza e Aleksis Tsipras gëzonte një mbështetje të gjerë mes tyre, por tashmë gjërat kanë ndryshuar.

Maqedoni, thellohet “hendeku” mes VMRO-së dhe LSDM-së Maqedoni, thellohet “hendeku” mes VMRO-së dhe LSDM-së
Dy partitë maqedonase, VMRO-DPMNE në pushtet dhe LSDM në opozitë, nuk po arrijnë të përafrojnë qëndrimet për finalizimin e marrëveshjes për zgjidhjen e ngërçit politik.

Sfidat e ministrit të ri të Financave, Euclid Tsakalotos Sfidat e ministrit të ri të Financave, Euclid Tsakalotos
Euclid Tsakalotos mund të jetë një personazh jo aq pompoz e i hedhur sa parardhësi i tij Yanis Varoufakis, por këndvështrimin ndaj krizës së borxhit nuk e ka më pak të ngurtë.

Amnesty International: Emigrantët dhunohen në Ballkan Amnesty International: Emigrantët dhunohen në Ballkan
Në raportin e saj më të fundit, organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International, vë në pah keqtrajtimin e refugjatëve në Ballkan dhe kritikon politikat e strehimit në BE.

Dita më kritike për Greqinë. Donatorët dhe BE-ja në pritje të propozimeve të qeverisë Dita më kritike për Greqinë. Donatorët dhe BE-ja në pritje të propozimeve të qeverisë
Në ditën më të rëndësishme dhe më kritike në vitet e fundit, kur ndoshta do të vendoset nëse Greqia do të mbetet pjesë e Eurozonës, grekët kanë gjetur përsëri bankat e mbyllura, ndërsa vendimi i BQE-së të mos japë ende likuiditet tek institucionet financiare greke është pritur me pakënaqësi nga Athina.

Greqi, bankat do të qëndrojnë të mbyllura edhe për disa ditë Greqi, bankat do të qëndrojnë të mbyllura edhe për disa ditë
Bankat në Greqi priten të qëndrojnë të mbyllura edhe për disa ditë të tjera, pavarësisht premtimit se ato do të hapeshin ditën e martë, të bërë nga ish-ministri i Financave, Yanis Varoufakis, tashmë i dorëhequr.

“Monstra”, Apeli zvarrit ankesat e shqiptarëve të dënuar. Seanca më 11 shtator “Monstra”, Apeli zvarrit ankesat e shqiptarëve të dënuar. Seanca më 11 shtator
Gjykata e Apelit në Shkup ka anuluar seancën për shqyrtimin e ankesave, të ngritura nga 6 shqiptarët e dënuar nga Gjykata e Shkallës së Parë me “burg të përjetshëm”, në të ashtuquajturin rastin “Monstra”.

Kreu i grupit të negociuesve grekë, Tsakalotos zëvendëson Varoufakis Kreu i grupit të negociuesve grekë, Tsakalotos zëvendëson Varoufakis
Euclid Tsakalotos është ministri i ri grek i Financave. Ai është kreu i grupit të negociuesve grekë dhe do të zëvendësojë në këtë post Yanis Varoufakis.

Tsipras do të rinegociojë me BE-në, në tryezë me propozimin që refuzoi para referendumit Tsipras do të rinegociojë me BE-në, në tryezë me propozimin që refuzoi para referendumit
Disa orë pasi më shumë se 60% e grekëve i kanë thënë “Jo” propozimeve të huadhënësve në referendumin e së dielës, Presdienti grek Pavlopoulos, me kërkesë të kryeminstrit ka mbledhur 6 udhëheqës të partive parlamentare greke, të cilët pas 7 orësh rreth një tryeze bisedimesh kanë dalë me një deklaratë të përbashkët, që nuk është nënshkruar vetëm nga kreu i PKG-së, me të cilën mbështesin Tsiprasin të rinegociojë në Bruksel.

Rënie në bursa pas jo-së greke. Euro zhvlerësohet ndaj dollarit Rënie në bursa pas "jo"-së greke. Euro zhvlerësohet ndaj dollarit
Tregjet europiane dhe ato aziatike të aksioneve ranë që të gjitha pas votës “jo” të grekëve në referendumin e së dielës.

Përshëndetet largimi i Varoufakis, qytetarët: Tani të gjendet zgjidhja Përshëndetet largimi i Varoufakis, qytetarët: Tani të gjendet zgjidhja
Lajmi i dorëheqjes së Yannis Varoufakis solli reagime të qarta në Gjermani. Në mesin e të intervistuarve nga agjencia e lajmeve “Reuters” triumfon krahu që e përshëndet largimin e kreut grek të Financave dhe që kritikon mënyrën se si e menaxhoi krizën qeveria e Athinës.

Maqedoni, përvjetori i PDSH-së. Thaçi flet për bashkëpunimin me partitë e tjera Maqedoni, përvjetori i PDSH-së. Thaçi flet për bashkëpunimin me partitë e tjera
Mosavancimi i të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni ndërlikon rrugën e vendit për të ecur përpara dhe procesin madhor për anëtarësim në NATO dhe BE. Kështu u shpreh kreu i PDSH-së opozitare Menduh Thaçi, në shënimin e përvjetorit të partisë së tij.

Kriza greke, opsionet pas referendumit Kriza greke, opsionet pas referendumit
Në odisenë e krizës greke, qeveria dhe populli bënë atë që mund të konsiderohet si lëvizja finale. Tani, me votën “jo” të grekëve, Syriza nuk mund të pranojë një marrëveshje që nuk përfshin një fshirje të bëshme borxhi, ose të paktën nuk ka sesi i thotë “po” një ujdie që shkel haptazi vijat e saj të kuqe.

Greqi, jep dorëheqjen ministri i Financave Greqi, jep dorëheqjen ministri i Financave
Ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis, ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij pas rezultatit të referendumit të së dielës, që refuzoi masat e kërkuara nga huadhënësit në këmbim të ndihmës ekonomike.

Greqi, Samaras jep dorëheqjen nga drejtimi i partisë pas rezultatit të referendumit Greqi, Samaras jep dorëheqjen nga drejtimi i partisë pas rezultatit të referendumit
Greqia votoi në referendumin e të dielës kundër reformave të propozuara nga europianët, ku mbi 60 përqind e grekëve votuan “JO”. Ky rezultat u shoqërua menjëherë me dorëheqjen e Samaras nga posti që mbante si kryetar i partisë Demokracia e Re.

Greqi, “JO”-ja fiton në referendum. Merkel dhe Hollande thërrasin Samitin e Eurozonës Greqi, “JO”-ja fiton në referendum. Merkel dhe Hollande thërrasin Samitin e Eurozonës
Pavarësisht paralajmërimeve se një kundërshtim i masave të kërkuar nga huadhënësit në këmbim të ndihmës ekonomike mund te sjellë pasoja të rënda për të ardhmen e Greqisë në zonën e euros, grekët kanë votuar në referendumin e së dielës  alternativën “JO”, me shumicë të konsiderueshme që shkon deri në 61%, ndërsa kahu kundërshtar ka përqendruar deri ne 39% të votave.

Grekët kundër të gjithëve. Varufakis: Pas 5 vite dështimesh, populli ka shansin për të vendosur Grekët kundër të gjithëve. Varufakis: Pas 5 vite dështimesh, populli ka shansin për të vendosur
Çmenduri,heroizëm apo e drejta e një populli për të vendosur vetë për fatin e tij?

Greqi, mbyllet votimi për referendumin. Dalin ‘Exit-poll’-et e para Greqi, mbyllet votimi për referendumin. Dalin ‘Exit-poll’-et e para
Në orën 19:00 janë mbyllur kutitë e votimit në Greqi në një referendum me rëndësi historike për të ardhmen e vendit ku qytetarët duhet të aprovonin apo jo, masat e kërkuar nga huadhënësit në këmbim të ndihmës ekonomike.

Greqi, Varoufakis konfirmon qëndrimin e tij: Jap dorëheqjen nëse votohet ‘Po’-ja Greqi, Varoufakis konfirmon qëndrimin e tij: Jap dorëheqjen nëse votohet ‘Po’-ja
I pyetur nga gazeta gjermane “Bild” mbi mbarëvajtjen e referendumit që është duke u zhvilluar gjatë kësaj të diele në Greqi mbi paketën e ndihmave kundrejt reformave të ofruar nga huadhënësit ndërkombëtarë të Athinës, ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis, ka përforcuar qëndrimin e tij.

Referendumi grek për të ardhmen e vendit Referendumi grek për të ardhmen e vendit
Prej orës 7 të mëngjesit, grekët u janë drejtuar kutive të votimit në referendumin e kësaj të diele për t’iu përgjigjur me “po” ose “jo” pyetjes: Duhet të miratojmë marrëveshjen që ka propozuar KE, BQE dhe FMN më 25 qershor, e cila përbëhet nga reformat për përfundimin e programit dhe nga analiza paraprake e qëndrueshmërisë së borxhit?

Greqia voton në referendum, me të ardhmen në Eurozonë në dyshim Greqia voton në referendum, me të ardhmen në Eurozonë në dyshim
Grekët janë duke votuar këtë të dielë nëse do të pranojnë masat shtrënguese të huadhënësve ndërkombëtarë në këmbim të një programi të ri ndihme, në referendumin e shumëdiskutuar, që pritet të përcaktojë nëse Greqia do të largohet nga Eurozona apo jo, pas më shumë se 7 vite vuajtjesh ekonomike.

Mbi 1.000 emigrantë në ditë hyjnë në Maqedoni Mbi 1.000 emigrantë në ditë hyjnë në Maqedoni
Mbi 1.000 emigrantë nga vendet e Lindjes së Mesme kanë hyrë gjatë ditës së kaluar në Maqedoni. Mediat në Shkup raportojnë se pala greke nuk po siguron si duhet kufirin me Maqedoninë, prandaj numri i refugjatëve që kalojnë ilegalisht çdo ditë po rritet.

Financial Times: Si arriti Greqia deri këtu Financial Times: Si arriti Greqia deri këtu
Pas një artikulli tronditës, me të cilin paralajmërohet një mundësi për taksë mbi 30% të depozitave të grekëve nëse nuk arrihet marrëveshje me kreditorët, “Financial Times”, me një artikull të ri hedh dritë se si kryeministri Tsipras pas 5 muajsh qeverisje zgjodhi referendumin që cilësohet si fillimi i “Grexit” dhe sesi ministri i Fiancave Varoufakis është sipas gazetës një sabotator i negociatave.

Varufakis: Kreditorët janë terroristë, duan të poshtërojnë grekët Varufakis: Kreditorët janë terroristë, duan të poshtërojnë grekët
Një ditë përpara referendumit mbi dorëzaninë ndërkombëtare, Janis Varufakis u hodh në sulm ndaj kreditorëve të Athinës duke i akuzuar, siç tha, për  terrorizëm.

Kina e shqetësuar për Greqinë, interesohet për zgjidhje apo për dështimin e BE-së? Kina e shqetësuar për Greqinë, interesohet për zgjidhje apo për dështimin e BE-së?
Nëse kërkoni një këndvështrim ndryshe të krizës së borxhit në Europë, atëherë merrni parasysh faktin që aksionet kineze kanë rënë me një vlerë 10 herë sa GDP-ja  e Greqisë, thotë ekonomisti Joshua Keating.

Skenarët e referendumit grek, diferencë e vogël mes “Po”-së dhe “Jo”-së Skenarët e referendumit grek, diferencë e vogël mes “Po”-së dhe “Jo”-së
Vetëm disa orë ndajnë grekët nga referendum i së dielës, ku do të vendosin nëse do pranojnë ose jo marrëveshjen që u ofrojnë kreditorët për daljen e vendit nga kriza dhe të ardhmen e tyre. 

Mes së ardhmes së një aventurieri dhe aventurës me të ardhmen Mes së ardhmes së një aventurieri dhe aventurës me të ardhmen
Nga Arben Manaj - Plebishiti grek i së dielës ndodhet përpara dilemës hamletiane: Të jesh apo të mos jesh në euro!

Mitingje dhe antimitingje në Greqi, Tsipras: Të qëndrojmë në BE, duke jetuar me dinjitet si europianë Mitingje dhe antimitingje në Greqi, Tsipras: Të qëndrojmë në BE, duke jetuar me dinjitet si europianë
Mitingje nga të dyja kampet, të mbështetësve të masave shtrënguese në Greqi dhe të kundërshtarëve të tyre e njëkohësisht mbështetës të radikalëve të majtë të udhëhequr nga Alexis Tsipras, kanë shënuar orët e fundit të fushatës një-javore përpara referendumit të së dielës.

Eliot Engel, takime në Maqedoni; u kërkon palëve të tejkalojnë krizën e të gjejnë zgjidhje Eliot Engel, takime në Maqedoni; u kërkon palëve të tejkalojnë krizën e të gjejnë zgjidhje
Kongresmeni amerikan Eliot Engel është optimist se kriza politike në Maqedoni të tejkalohet së shpejti.

Mediat gjermane kryqëzojnë Greqinë. Ironi, sarkazëm dhe akuza ndaj kryeministrit Tsipras Mediat gjermane kryqëzojnë Greqinë. Ironi, sarkazëm dhe akuza ndaj kryeministrit Tsipras
Mediat gjermane kanë vendosur të flasin pa doreza kur bëhet fjalë për çështjen e borxhit grek.

Maqedoni, Thaçi: Zgjidhja e krizës javën e ardhshme Maqedoni, Thaçi: Zgjidhja e krizës javën e ardhshme
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi pret që javën e ardhshme të finalizohet marrëveshja mes katër udhëheqësve politik për zgjidhjen e krizës në Maqedoni.

Referendumi në Greqi, gjykata: Asnjë pengesë ligjore; Ja sondazhet... Tsipras: Raporti i FMN-së përligji vendimin tonë Referendumi në Greqi, gjykata: Asnjë pengesë ligjore; Ja sondazhet... Tsipras: Raporti i FMN-së përligji vendimin tonë
Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, në një mesazh të tretë televiziv brenda pak ditësh, u ka bërë përsëri thirrje grekëve të votojnë kundër paketës së ndihmës, që i paraqesin huadhënësit Greqisë.

Protesta të dhunshme në Athinë. Anarkistët kundër qeverisë, Tsipras thërret antiprotestën Protesta të dhunshme në Athinë. Anarkistët kundër qeverisë, Tsipras thërret antiprotestën
Disa qindra anarkistë u përleshën me policinë greke gjatë orëve të natës. Trazirat nisën menjëherë pas një proteste që anarkistët bënë ndaj votës “Jo” në referendumin e së dielës.

Greqi, protesta pro dhe kundër masave shtrënguese Greqi, protesta pro dhe kundër masave shtrënguese
Grekët do të dalin këtë të premte në dy manifestime, njëri në mbështetje të një “po”-je për masat shtrënguese dhe tjetra për “jo”-në ndaj këtyre masave të propozuara nga huadhënësit ndërkombëtarë, në këmbim të vazhdimit të planit të ndihmës financiare.

Përçahet koalicioni qeverisës, Tsipras: Greqia nuk do të largohet nga Eurozona Përçahet koalicioni qeverisës, Tsipras: Greqia nuk do të largohet nga Eurozona
E diela po afron dhe të gjithë janë në ankth për verdiktin e popullit grek në referendumin e kësaj fundjave. Mirëpo, deklaratat e fundit të kryeministrit Tsipras, sqarojnë edhe veprimet që do të ndërmarrë qeveria e tij, pavarësisht rezultatit.

Referendumi godet turizmin në Greqi, 50 mijë prenotime bien çdo ditë Referendumi godet turizmin në Greqi, 50 mijë prenotime bien çdo ditë
Vendimi i qeverisë greke për të mbajtur një referendum dhe për të mbyllur bankat, i ka dhënë goditje turizmin vendas.

Sondazhet në prag të referendumit në Greqi, paqartësi e anketimeve Sondazhet në prag të referendumit në Greqi, paqartësi e anketimeve
Teksa dita e diel e referendumit po afrohet për Greqinë, rriten edhe ethet se cili do të jetë verdikti i popullit grek.

BDI dhe PDSH përplasen për “Marrëveshjen e Ohrit” BDI dhe PDSH përplasen për “Marrëveshjen e Ohrit”
Zyrtarët e dy partive shqiptare në Maqedoni, BDI-së në pushtet edhe PDSH-së në opozitë, kanë shfaqur edhe njëherë dallimet e tyre, që kanë rreth “Marrëveshjes së Ohrit”.

Grekët: Programi, dështim historik. Europa ka edhe vetë frikë nga referendumi ynë Grekët: Programi, dështim historik. Europa ka edhe vetë frikë nga referendumi ynë
Ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis ka deklaruar se, nëse në referendumin e së dielës fiton kahu i qytetarëve, që do të votojnë “Po” ndaj nënshkrimit të marrëveshjes së propozuar nga huadhënësit, ai do të japë dorëheqjen.

Kriza greke, shqetësime edhe në SHBA Kriza greke, shqetësime edhe në SHBA
Situata e Greqisë ka vëmendjen maksimale jo vetëm nga liderët europianë, por edhe nga përtej Atlantikut. Barack Obama ka zhvilluar një bisedë të gjatë telefonike me kryeministrin italian Matteo Renzi për këtë çështje, gjatë së cilës, siç pohohet nga shtypi vendas, që të dy liderët kanë qenë të njëzëshëm mbi nevojën e angazhimit të të gjitha palëve për ta rivendosur Greqinë në rrugën e reformave dhe të financimeve, që do ta çonin shtetin helen drejt rritjes ekonomike dhe aftësimit për shlyerjen e borxheve.

Fati i Greqisë, juristët: Referendumi historik, i pamundur për një javë Fati i Greqisë, juristët: Referendumi historik, i pamundur për një javë
Referendumi i së dielës është diçka e paprecendentë në historinë e Greqisë së ditëve tona, sepse brenda vetëm një jave duhet të organizohet dhe kryhet një votim në të gjithë vendin me pasoja afatgjata.

Greqia bën “gati” monedhën e re. Dhrahmia e fortë, e barabartë me euron Greqia bën “gati” monedhën e re. Dhrahmia e fortë, e barabartë me euron
Nëse në referendumin e së dielës fiton dominon vota “JO”, atëherë Yannis Varoufakis mund të paraqesë planin e tij sekret për një kthim tek dhrahmia, por me konvertimin një me një.

Kriza greke, Monti: Athina po gabon, por Berlini të ketë kujdes Kriza greke, Monti: Athina po gabon, por Berlini të ketë kujdes
Ish-kryeministri italian në kohën më të rëndë të krizës ekonomike në vendin fqinj, Mario Monti vlerëson lidhur me situatën në Greqi se, përgjegjësia kryesore bie mbi Athinën, por nga ana tjetër, edhe Europa duhet të tregohet më tolerante.

Varoufakis: 6 arsye për të votuar “Jo” në referendum Varoufakis: 6 arsye për të votuar “Jo” në referendum
Ministri grek i Financave, Yannis Varoufakis u ka bërë thirrje grekëve që në referendumin e së dielës të votojnë kundër kushteve të vendosura nga kreditorët.

Ndërpriten bisedimet me Greqinë, Eurozona: Flasim pas referendumit Ndërpriten bisedimet me Greqinë, Eurozona: Flasim pas referendumit
Qëndrimi disi i ndryshuar i Aleksis Tsipras, i mblodhi sërish në një telekonferencë  të përbashkët ministrat e Financave të Eurozonës. Megjithatë mosdistancimi i tij nga referendumi  i së dielës, ishte një nga faktorët kryesorë që ndikoi në vendimin e liderëve të Unionit për të pritur rezultatin e votave të popullit grek, duke mos u nxituar për të aprovuar një plan ndihme shtesë për Greqinë.

Merkel: S’ka ndihma para referendumit. Jo kompromis me çdo kusht Merkel: S’ka ndihma para referendumit. Jo kompromis me çdo kusht
Angela Merkel është e papërkulur përballë qëndrimeve të kryeministrit grek Alexis Tsipras, të shfaqura me një letër të dërguar natën mes së martës dhe së mërkurës në Bruksel.

Zaev: Nuk i njoh gjykatat maqedonase. Janë nën kontrollin e Gruevskit Zaev: Nuk i njoh gjykatat maqedonase. Janë nën kontrollin e Gruevskit
Lideri i Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev ka deklaruar se nuk i njeh gjykatat e vendit pasi, sipas tij, ato janë vënë në shërbim të kryeministrit Nikolla Gruevski.

Renzi: Referendumi grek, i gabuar Renzi: Referendumi grek, i gabuar
Kryeministri italian, Matteo Renzi e ka vlerësuar si veprim të gabuar mbajtjen e referendumit grek mbi kushtet e BE-së.

Tsipras ripërsërit thirrjen që grekët të votojnë “Jo” në referendum Tsipras ripërsërit thirrjen që grekët të votojnë “Jo” në referendum
Vetëm pak orë para samitit të jashtëzakonshëm të Eurogrupit mbrëmjen e së mërkurës, kryeministri grek Alexis Tsipras gjatë një mesazhi televiziv u ka bërë thirrje qytetarëve të votojnë kundër masave shtrënguese në referendumin e së dielës.

Grekët, të dyzuar për referendumin. Të rinjtë ëndërrojnë të largohen Grekët, të dyzuar për referendumin. Të rinjtë ëndërrojnë të largohen
Rrugët janë të shkretuara. Për çdo kafenè apo ushqimore të hapur, gjen të paktën një duzinë të tjerash, që i kanë vënë kyçin dyerve. Disa dyqane janë braktisur prej aq shumë kohësh, sa tabelat “jepet me qira” kanë nisur të çngjyrosen nga dielli.

Dorëzohet Tsipras, pranon kushtet e huadhënësve për një paketë të re prej 29.1 mld eurosh Dorëzohet Tsipras, pranon kushtet e huadhënësve për një paketë të re prej 29.1 mld eurosh
Duke cituar një letër të kryeministrit grek, drejtuar huadhënësve të Greqisë; Fondit Monetar Ndërkombëtar, Komisionit Europian dhe Bankës Qendrore Europiane; “Financial Times” thotë se Aleksis Tsipras do të dorëzohet e do t’i pranojë kushtet e kreditorëve në këmbim të zgjatjes së dorëzanisë.

Nuk i paguan borxhin FMN-së, mediat dhe shoqëria: Greqia falimentoi, Tsipras ende po luan Nuk i paguan borxhin FMN-së, mediat dhe shoqëria: Greqia falimentoi, Tsipras ende po luan
Grekët janë zgjuar duke gjetur vendin e tyre në pamundësi për të paguar detyrimet ndaj FMN-së.

Falimenti i Greqisë, përgjegjësja kryesore do të ishte Merkel Falimenti i Greqisë, përgjegjësja kryesore do të ishte Merkel
Mos shlyerja e borxhit ndaj FMN-së e vendos Greqinë në prag të falimentimit, skenar ky që, për ekspertë amerikanë si Robert Shapiro, mund të parandalohej.

Asnjë qindarkë, Greqia dështon me pagesën ndaj FMN-së. Sot mblidhet Eurogrupi Asnjë qindarkë, Greqia dështon me pagesën ndaj FMN-së. Sot mblidhet Eurogrupi
Ashtu siç ishte paralajmëruar dhe përforcuar në orët e pasdites të së martës nga ministri grek i Financave, Yannis Varoufakis, Athina nuk derdhi asnjë qindarkë nga borxhi prej 1.6 miliardë euro që i detyrohej Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Orët e ankthit në Athinë, tubime në dy sheshe të ndryshme Orët e ankthit në Athinë, tubime në dy sheshe të ndryshme
Populli grek është ndarë në dy pjesë, njëra që i thotë “jo” kushteve të kreditorëve, dhe tjetra që i thotë “po” Unionit Europian. Të dy palët kanë organizuar protesta të ndara, me pankarta dhe simbole nëpërmjet të cilave shprehin edhe qëndrimet e tyre.

Të mërkurën, Eurogrupi vendos për Greqinë Të mërkurën, Eurogrupi vendos për Greqinë
Takimi i jashtëzakonshëm i Eurogrupit, i thirrur për të shqyrtuar propozimin e fundit të palës greke, u mbyll pa marrëveshje.

Maqedoni, Ahmeti e Thaçi presin ambasadorët e BE-së Maqedoni, Ahmeti e Thaçi presin ambasadorët e BE-së
Ambasadorët e vendeve të Bashkimit Evropian kanë takuar në selitë e tyre partiake në Tetovë, udhëheqësit e dy partive shqiptare, Ali Ahmetin nga BDI-ja dhe Menduh Thaçin nga PDSH-ja, për të biseduar rreth situatës së fundit në Maqedoni.

Ja kujt i është borxhlie Greqia... Ja kujt i është borxhlie Greqia...
Ministri grek i Financave tashmë e ka bërë thuajse zyrtare refuzimin e këstit të borxhit ndaj FMN-së, prej 1,6 miliard eurosh, ndërkohë që në total, borxhi i Greqisë ndaj huadhënësve ndërkombëtarë - përfshi BE-në, FMN-në dhe BQE-në, - është në shifra edhe më alarmante.

Greqia kërkon zgjidhje të minutës së fundit dhe refuzon të paguajë huanë për FMN Greqia kërkon zgjidhje të minutës së fundit dhe refuzon të paguajë huanë për FMN
Qeveria greke kërkon një zgjidhje të minutës së fundit, duke hedhur në tryezë propozimin për një marrëveshje brenda Eurozonës dhe ristrukturim të borxhit që ka.

Katër rrugët për Greqinë pas referendumit Katër rrugët për Greqinë pas referendumit
E ardhmja e ekonomisë greke dhe qëndrimit të saj në Eurozonë do të vendoset gjatë ditëve në vijim. Referendumi i 5 korrikut u kërkon grekëve të pranojnë ose jo reformat e propozuara prej kreditorëve ndërkombëtarë. Liderët europianë e përshkruajnë nismën plebishitare si zgjedhje mes qëndrimit në zonën e monedhës së përbashkët apo daljes prej saj.

Tsipras: Nëse referendumi del pro masave, nuk do të jemi ne ata që do t'i zbatojnë Tsipras: Nëse referendumi del pro masave, nuk do të jemi ne ata që do t'i zbatojnë
Kryeministri grek Aleksis Tsipras, në një intervistë për televizionin shtetëror ERT, u ka bërë thirrje grekëve të votojnë “jo” në referendumin e së dielës për të hedhur poshtë kërkesat e kreditorëve, pasi kjo votë kundër masave shtrënguese do ta ndihmojë Greqinë të negociojë një zgjidhje më të mirë ndaj krizës.

Maqedoni, sërish pa marrëveshje takimi i krerëve politikë Maqedoni, sërish pa marrëveshje takimi i krerëve politikë
Një tjetër përpjekje e udhëheqësve politikë në Shkup, për t’i dhënë fund krizës së thellë ku është zhytur vendi, ka dështuar. E vetmja gjë, për të cilën kanë rëndë dakord drejtuesit e 4 partive kryesore, në takimin e së hënës, është që bisedimet të vazhdojnë në ditët në vijim.

Merkel: Nëse falimenton Euro, falimenton Europa Merkel: Nëse falimenton Euro, falimenton Europa
Greqia ndodhet tashmë në buzë të greminës. Duke marrë shkas nga situata, kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë një apel të fundit për arritjen e një marrëveshjeje.

Juncker sulmon qeverinë greke: Ndihem i tradhtuar nga egoizmi në bisedime Juncker sulmon qeverinë greke: Ndihem i tradhtuar nga egoizmi në bisedime
Kreu i Komisionit Europian Jean Claude Juncker e sulmoi ashpër qeverinë greke duke thënë se ndihej i tradhëtuar nga egoizimi i treguar prej Athinës në bisedimet e dështuara të borxhit.

A del Greqia nga Eurozona? Analistët mendojnë se ky është fundi A del Greqia nga Eurozona? Analistët mendojnë se ky është fundi
“Nëse do të më vinit një pistoletë në kokë e do të me thoshit: na jep në këtë moment probabilitetin e qëndrimit të Greqisë në Eurozonë përgjatë javëve të ardhshme, do t’u përgjigjesha 15%”.

Çfarë ndodh nëse Greqia del nga Eurozona? Çfarë ndodh nëse Greqia del nga Eurozona?
Skenari profetizohet prej kohësh, por çfarë ndodh saktësisht kur një vend lë Eurozonën? “Financial Times” e nis shpjegimin e saj nga situata në tregjet financiare, ku një monedhe të re do t’i duhet më së pari një kod i ri, i cili të identifikohet nga kompjuterët për shkëmbime tregtare e pagesa.

Greqi, asnjë bankë e hapur deri më 6 korrik Greqi, asnjë bankë e hapur deri më 6 korrik
Prej mëngjesit të së hënës, me një vendim të qeverisë greke, të gjitha bankat e vendit nuk janë hapur dhe do të mbeten të mbyllura deri në 6 korrik, një ditë pasi të zhvillohet referendumi. Vendimi përfshin bankat greke dhe të huaja në Greqi.

7 shtete europiane këshillojnë turistët e tyre në Greqi: Mbani euro me vete 7 shtete europiane këshillojnë turistët e tyre në Greqi: Mbani euro me vete
Të keni me vete euro në kesh. Ky është udhëzimi i shtatë vendeve europiane ndaj qytetarëve të tyre që do të vizitojnë Greqinë këtë verë.

Greqi, bankat nuk do të hapen të hënën. Tsipras: Populli të ruajë qetësinë, depozitat janë të sigurta Greqi, bankat nuk do të hapen të hënën. Tsipras: Populli të ruajë qetësinë, depozitat janë të sigurta
Bankat në Greqi nuk do të hapen të hënën, në mënyrë që të shmanget kolapsi financiar pas vendimit të fundit të Bankës Qendrore Europiane se nuk do të shtojë fondin e emergjencave për bankat greke.

BQE-ja do të financojë bankat greke në mënyrë të kufizuar BQE-ja do të financojë bankat greke në mënyrë të kufizuar
Banka Qendrore Europiane (BQE) do e vazhdojë në mënyrë të kufizuar huadhënien e emergjencës për bankat greke, ashtu siç u ra dakord të premten. Bankat greke janë gjerësisht të varura nga ky mekanizëm, bllokimi i të cilit rrezikon ta shtyjë vendin jashtë Eurozonës.

Greqia, në prag të daljes nga Eurozona. Komentet, pas vendimit për referendum Greqia, në prag të daljes nga Eurozona. Komentet, pas vendimit për referendum
Më shumë se 5 vite pasi Greqia hyri në programin e saj të parë të dorëzanisë, vendi sot duket po aq afër daljes nga Eurozona sa ka qenë në çdo moment kulminant të krizës së tij.

BQE-ja nuk do i japë më hua Greqisë BQE-ja nuk do i japë më hua Greqisë
BBC ka mësuar se Banka Qendrore Europiane (BQE) pritet t’i japë fund brenda ditës së sotme huadhënies së emergjencës për bankat greke. Burime pranë këtij institucioni i thanë gjigandit mediatik se vendimi për mbylljen e asistencës urgjente të likuiditetit do të bëhet publik më vonë nga bordi drejtues i BQE-së.

Greqi, miratohet në Parlament kërkesa e Tsiprasit për referendum më 5 korrik Greqi, miratohet në Parlament kërkesa e Tsiprasit për referendum më 5 korrik
Me 178 vota pro të radikalëve të majtë, përfshi edhe “Grekët e Pavarur”, si dhe të Agimit të Artë dhe 120 vota kundër, Parlamenti grek ka miratuar kërkesën e Qeverisë “Tsipras” për të zhvilluar referendum ditën e diel në datën 5 korrik.

Greqi, vijon boshatisja e depozitave bankare Greqi, vijon boshatisja e depozitave bankare
Radhët e njerëzve nëpër sportelet e bankave në Greqi për të boshatisur depozitat e tyre janë përshkallëzuar këto ditë, pas lajmeve aspak pozitive nga bisedimet me huadhënësit ndërkombëtarë mbi çështjen e borxhit.

“Blindohet” godina e qeverisë në Shkup, gardh 2 metra të lartë përreth “Blindohet” godina e qeverisë në Shkup, gardh 2 metra të lartë përreth
Ndryshe nga Qeveria e Shqipërisë e cila dy vite më parë largoi kangjellat që rrethonin këtë institucion, në Shkup dy ditë më parë kanë filluar punimet për ngritjen e një gardhi të lartë dy metra rreth  selisë së Qeverisë.

Eurogrupi refuzon zgjatjen e ndihmës, Greqia, pranë falimentimit Eurogrupi refuzon zgjatjen e ndihmës, Greqia, pranë falimentimit
Falimentimi i Greqisë është gjithnjë e më pranë. Ministrat e Financave të Eurozonës refuzuan kërkesën e Athinës për të zgjatur programin e ndihmës përtej 30 qershorit, kur edhe i pëfundon afati.

Të dielën, vendimi për referendumin nga Parlamenti grek Të dielën, vendimi për referendumin nga Parlamenti grek
Parlamenti grek do të miratojë ose jo pasditen e së dielës kërkesën e kryeministrit grek dhe kabinetit të tij për të thirrur referendum popullor më 5 korrik. Në referendum qytetarët ftohen të përgjigjen me “po” se “jo” lidhur me marrëveshjen e reformave që kreditorët i propozojnë Greqisë.

Greqi, Tsipras njofton mbajtjen e një referendumi më 5 korrik Greqi, Tsipras njofton mbajtjen e një referendumi më 5 korrik
Pranoni apo jo reformat e propozuara nga huadhënësit? Kjo do të jetë pyetja e referendumit që do të mbahet në 5 korrik, në Greqi.

Maqedoni, liderët e partive kryesore do të takohen të hënën për zgjidhjen e krizës politike Maqedoni, liderët e partive kryesore do të takohen të hënën për zgjidhjen e krizës politike
Udhëheqësit e katër partive kryesore në Shkup do të takohen përsëri ditën e hënë për të diskutuar rreth zgjidhjes së krizës politike. Në këtë takim palët duhet të finalizojnë marrëveshjen për normalizimin e situatës dhe të vendosin për formën e qeverisë kalimtare e cila do ta drejtojë vendin deri në zgjedhjet e parakohshme, që është parashikuar të mbahen në prill të vitit të ardhshëm.

Përpjekjet e fundit të Athinës dhe kreditorëve për zgjidhjen e ngërçit Përpjekjet e fundit të Athinës dhe kreditorëve për zgjidhjen e ngërçit
Me gjithë bisedimet e vazhdueshme në rang ministrash të vendeve të Eurozonës, por edhe në kuadrin e samitit të lartë të BE-së, kreditorët dhe Greqia nuk po bien ende dakord për një program reformash, që duhet të ndërmarrë Athina në shkëmbim të ndihmës financiare, kur kanë mbetur edhe pak ditë, që qeveria greke të shpallë pamundësinë e detyrimeve financiare ndaj FMN-së, në rast të një ngërçi total mes saj dhe huadhënësve.

Dyndje refugjatësh në Serbi. Vulin: E kemi të pamundur t’i mbajmë Dyndje refugjatësh në Serbi. Vulin: E kemi të pamundur t’i mbajmë
Të pamëshirshme janë të gjitha shtetet me refugjatët nga Afrika, Siria, Iraku e Afganistani. Për t’i ndaluar, dikush ndërton rrethoja, mure ndërsa maqedonasit bëjnë ligje. Në Serbi marrin dokumente dhe duan të kalojnë. Secili shtet shpreson që ndalesa e ardhshme e refugjatëve të mos jetë vendi i tyre. Një katastrofë humanitare, pa përgjigje.

Maqedonia pengon hyrjen e emigrantëve Maqedonia pengon hyrjen e emigrantëve
Pas paralajmërimit të Hungarisë se nuk do të pranojë më emigrantë dhe lajmeve se Serbia është duke i kthyer emigrantët në Maqedoni, Ministria e Punëve të Brendshme i ka shtuar masat e sigurisë.

DASH, vërejtje serioze Maqedonisë për shkeljen e të drejtave të njeriut DASH, vërejtje serioze Maqedonisë për shkeljen e të drejtave të njeriut
“Problemet më me rëndësi që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut dalin nga korrupsioni dhe nga dështimi i pushtetit që të respektojë tërësisht sundimin e të drejtës, duke përfshirë edhe përpjekjet konstante për kufizim të lirisë së mediave, ndërhyrjes në gjyqësor dhe ndjekjes selektive penale”, thuhet në raportin e rregullt vjetor të publikuar nga Departamenti i Shtetit Amerikan për të drejtat e njeriut në botë.

Situata me klandestinët tranzit, AP: Problem serioz për Maqedoninë Situata me klandestinët tranzit, AP: Problem serioz për Maqedoninë
Avokati i Popullit në Maqedoni, Ixhet Mehmeti, ka kërkuar nga qeveria, që t’i qaset më seriozisht situatës së krijuar me emigrantët nga Lindja e Mesme.

Greqi-Eurozonë, pezullohet takimi për arritjen e një marrëveshjeje. Ministrat rimblidhen në fundjavë Greqi-Eurozonë, pezullohet takimi për arritjen e një marrëveshjeje. Ministrat rimblidhen në fundjavë
Një propozim përfundimtar nga huadhënësit ndërkombëtarë të Greqisë iu është vënë përpara për shqyrtim ministrave të Financave të Eurozonës, teksa koha po ikën shumë shpejt dhe po kapen limitet e arritjes së një marrëveshjeje për të shmangur falimentin e Athinës për shkak të borxheve.

Ish-kreu i myslimanëve boshnjakë të Srebrenicës ekstradohet në vendlindje Ish-kreu i myslimanëve boshnjakë të Srebrenicës ekstradohet në vendlindje
Zvicra lëshoi këtë të enjte një urdhër ekstradimi drejt Bosnjes të një komandanti të kohës së luftës në mbrojtje të myslimanëve të Srebrenicës, duke refuzuar kështu një kërkesë konkurrente të Beogradit zyrtar për ta ekstraduar atë drejt Serbisë, ku do të gjykohej për krime lufte.

BDI mbështet qëndrimin e VMRO-DPMNE: 3 muaj mandat për qeverinë kalimtare BDI mbështet qëndrimin e VMRO-DPMNE: 3 muaj mandat për qeverinë kalimtare
BDI, njësoj si edhe VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevskit, vlerëson se tre muaj mandat do t'i mjaftonin qeverisë kalimtare për të organizuar zgjedhje korrekte demokratike.

Rifillimi i bisedimeve, Tsipras tenton marrëveshje me kreditorët. Koha për Greqinë po mbaron Rifillimi i bisedimeve, Tsipras tenton marrëveshje me kreditorët. Koha për Greqinë po mbaron
Bisedimet urgjente të paradites së të enjtes mes kryeministrit grek, Aleksis Tsipras, dhe huadhënësve ndërkombëtarë kanë përfunduar pa asnjë marrëveshje mbi zgjidhjen e ngërçit të krijuar prej borxhit grek.

Tsipras shpërthen ndaj kreditorëve: Nuk duan marrëveshje me Greqinë Tsipras shpërthen ndaj kreditorëve: Nuk duan marrëveshje me Greqinë
Kryeministri grek Aleksis Tsipras i ka kritikuar ashpër kreditorët ndërkombëtare të vendit të tij, për shkak se ata nuk i kanë pranuar propozimet e fundit që Greqia u ka bërë, në kuader të reformave për boxhin.

Nikos Kotzias takon Ahmetin e Thaçin, për zgjidhjen e çështjeve të hapura në rajon Nikos Kotzias takon Ahmetin e Thaçin, për zgjidhjen e çështjeve të hapura në rajon
Pas takimit me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias, lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, tha se ka përshtypjen se Athina është shumë e interesuar për zgjidhjen e problemit bilateral me Maqedoninë rreth emrit të këtij shteti.

Bisedimet Athinë–Shkup; Popovski dhe Kotzias diskutojnë mbi çështjen e pazgjidhur të emrit Bisedimet Athinë–Shkup; Popovski dhe Kotzias diskutojnë mbi çështjen e pazgjidhur të emrit
Problemi 20-vjeçar mes Shkupit dhe Athinës rreth emrit kushtetues të Maqedonisë nuk mund të zgjidhet pa krijuar klimë mirëbesimi mes të dy vendeve.

Orët kritike të Greqisë. Raund i ri bisedimesh me kreditorët për marrëveshjen Orët kritike të Greqisë. Raund i ri bisedimesh me kreditorët për marrëveshjen
Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, përgatitet për një raund të ri bisedimesh me kreditorët ndërkombëtarë, në vazhdën e përpjekjeve për të siguruar një marrëveshje urgjente mbi borxhin e Athinës.

Emigrantët ilegalë nga Lindja e Mesme, Serbia i kthen në Maqedoni Emigrantët ilegalë nga Lindja e Mesme, Serbia i kthen në Maqedoni
Rreth 400 emigrantë nga Lindja e Mesme janë kthyer për në Maqedoni nga policia serbe, mbrëmjen e së hënës. Emigrantët kanë qenë të ndarë në grupe dhe janë ndaluar në kufirin serb nga xhandarmëria, sapo kanë kaluar territorin maqedonas.

Vetëdigjet një vajzë në parkun e Shkupit Vetëdigjet një vajzë në parkun e Shkupit
Një vajzë në moshë 25-30 vjeçare i ka vënë flakën vetes këtë të martë, në orën 13 tek parku i qytetit në Shkup.

Freedom House: Rënie të standardeve demokratike në Maqedoni Freedom House: Rënie të standardeve demokratike në Maqedoni
Sipas Freedom House, krahasuar me një vit më parë, Maqedonia ka pësuar rënie sa u përket standardeve demokratike,  veçanërisht në kategoritë e procesit elektoral dhe shoqërisë civile.

Propozimet e reja greke ringjallin shpresën për shmangien e falimentit Propozimet e reja greke ringjallin shpresën për shmangien e falimentit
Liderët e Eurozonës i kanë mirëpritur përgjithësisht propozimet e reja greke të reformave që preknin bizneset e të pasurit, por jo pensionet dhe rrogat në sektorin publik. Shpresat tani janë që një marrëveshje të vuloset brenda javës, duke shmangur kështu falimentin e vendit për shkak të borxhit që duhet t’i shlyejë FMN-së deri në fund të muajit.

Hapi “sekret” i Tsiprasit për Greqinë: Jo ulje pensionesh, por rritje taksash për biznesin dhe të pasurit Hapi “sekret” i Tsiprasit për Greqinë: Jo ulje pensionesh, por rritje taksash për biznesin dhe të pasurit
Ato që i mbajti të fshehta Aleksis Tsipras dhe Janis Varoufakis, ia zbuloi BBC-së këtë të hënë ministri grek i Ekonomisë.

Eurozona mirëpret propozimet greke: Bazë e qëndrueshme për negociata, por duhet punë Eurozona mirëpret propozimet greke: Bazë e qëndrueshme për negociata, por duhet punë
Ministrat e Financave të Eurozonës kanë mirëpritur propozimet e reja të Greqisë për një marrëveshje të mundshme parà në këmbim të reformave, këtë të hënë, por thanë se atyre u nevojitet një studim i detajuar e për këtë do t’u duhen disa ditë për të përcaktuar nëse mund të nënshkruajnë një marrëveshje apo jo, për të shmangur falimentin e Greqisë.

Situata në Maqedoni, në fokus të Këshillit të BE-së Situata në Maqedoni, në fokus të Këshillit të BE-së
Situata në Republikën e Maqedonisë do të jetë tema kryesore që do diskutohet në mbledhjen e së hënës të Këshillit për Punë të Jashtme të Bashkimit Evropian, që do të mbahet në Luksemburg.

Gruevski: Zgjedhjet do t’i organizojmë ne Gruevski: Zgjedhjet do t’i organizojmë ne
Kryeministri aktual i Maqedonisë, Nikolla Gruevski edhe një herë ua ka bë të ditur qytetarëve të vendit dhe ndërkombëtarëve se ai nuk ka ndërmend të tërhiqet.

Samiti për Greqinë, a do të ndodhë Grexit? Samiti për Greqinë, a do të ndodhë Grexit?
Greqia përballet me 24 orë kritike ndërsa në samitin e krizës në Bruksel liderët e Bashkimit Europian do të përpiqen të gjejnë zgjidhjen e ngërçit të krijuar prej borxhit të saj.

Opsioni i monedhës paralele për Greqinë Opsioni i monedhës paralele për Greqinë
Është diskutuar prej kohësh dhe për agjencinë e lajmeve Bloomberg, ideja e hedhjes së një monedhe paralele në tregun grek, ia vlen të merret në konsideratë. Në një rast të tillë, Athinës mund të mos i duhet të largohet nga Eurozona.

Tsipras, presion rus ndaj BE-së; Takohet me Presidentin Putin para samitit Tsipras, presion rus ndaj BE-së; Takohet me Presidentin Putin para samitit
Vetëm 3 ditë përpara samitit kyç të së hënës, në Bruksel, kryeministri grek Aleksis Tsipras udhëtoi drejt Rusisë. Takimi i tij me Vladimir Putinin, në Shën Pjetërburg, u cilësua si mjaft i frytshëm.

Greqia, në dorë të Merkelit. Të hënën, samiti i jashtëzakonshëm i BE-së për vendimin Greqia, në dorë të Merkelit. Të hënën, samiti i jashtëzakonshëm i BE-së për vendimin
Për shefin e Financave greke, fatin e Eurozonës do t’i mbetet Angela Merkelit ta përcaktojë. Janis Varoufakis shkruante sot, në një artikull të botuar nga “Frankfurter Allgemeine” se, shpëtimi i Greqisë nga falimenti do të jetë përgjegjësi e Kancelares gjermane, si udhëheqëse e ekonomisë më të madhe të Europës.

Greqia, së shpejti propozim të ri huadhënësve Greqia, së shpejti propozim të ri huadhënësve
Ministri i Shtetit, Alekos Flambouraris, i ka bërë të ditur medias greke se është besimplotë, që Banka Qendrore Europiane nuk do ta lejojë sistemin bankar të Greqisë të falimentojë. Raportimet e fundit bëjnë të ditur se miliarda euro janë tërhequr nga bankat greke gjatë javës së kaluar.

Gardhi hungarez me Serbinë, Vuçiç kundërshton: Nuk mendojmë se duhen mure Gardhi hungarez me Serbinë, Vuçiç kundërshton: Nuk mendojmë se duhen mure
Qeveria e Hungarisë ka vendosur të ndërtojë një gardh në kufirin e saj me Serbinë. Pas emigrantëve kosovarë, mijëra emigrantë nga vendet afrikane kalojnë përditë kufirin, që është edhe linja e parë me zonën “Schengen” dhe rrugëkalim për në Perëndim.

Kukan: Maqedonia, çështje e rrezikshme. Tirana të veprojë me kujdes Kukan: Maqedonia, çështje e rrezikshme. Tirana të veprojë me kujdes
Përfaqësuesi i delegacionit të Parlarmanetit Europain për Shqipërinë, Eduard Kukan e konsideron si “të ngatërruar dhe potencialisht të rrezikshme” situatën në Maqedoni.

Familjarët e të burgosurve në Kumanovë: Mos i keqtrajtoni të afërmit tanë! Familjarët e të burgosurve në Kumanovë: Mos i keqtrajtoni të afërmit tanë!
Familjarët e të burgosurve të konfliktit të armatosur në Kumanovë kanë reaguar pas transferimit të qëllimshëm të të arrestuarve nga burgi i Shutkës në Shkup, nëpër burgjet e Prilepit dhe Manastirit.

Maqedoni, ekspertët: Ali Ahmeti, shpëtimtari i Gruevskit Maqedoni, ekspertët: Ali Ahmeti, shpëtimtari i Gruevskit
Kryeministri Nikolla Gruevski ka bashkëpunuar me kompani dhe biznesmenë të cilët tani kanë përfunduar në burg dhe u është ndaluar veprimtaria nga organizatat ndërkombëtare, për shkak të veprimeve të tyre kriminale.

Borxhi grek, Merkel kërkon marrëveshje para samitit të BE-së Borxhi grek, Merkel kërkon marrëveshje para samitit të BE-së
Kancelarja gjermane, Angela Merkel paralajmëroi Athinën se duhet të gjejë ujdinë me huadhënësit e saj para ditës së hënë, kur mbahet takimi i udhëheqësve të Bashkimit Europian.

Maqedoni, tjetër takim mes 4 krerëve: Garant për zbatimin e marrëveshjes së 2 qershorit Maqedoni, tjetër takim mes 4 krerëve: Garant për zbatimin e marrëveshjes së 2 qershorit
Udhëheqësit e 4 partive politike në Shkup janë takuar përsëri këtë të premte, për të diskutuar rreth zgjidhjes së krizës politike. Pas takimit, që zgjati rreth një orë, krerët e VMRO-DPMNE-së, LSDM-së, BDI-së dhe PDSH-së kanë dalë me një deklaratë të përbashkët me shkrim.

Vuçiç: Arrestimi i Haradinajt, provokim. Prapa fshihen fuqitë e mëdha Vuçiç: Arrestimi i Haradinajt, provokim. Prapa fshihen fuqitë e mëdha
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, sërish e ka quajtur arrestimin e Ramush Haradinajt si një provokim, duke iu referuar faktit se për të janë lëshuar fletë-arreste nga Serbia dhe Mali i Zi.

BQE, fond emergjence për bankat greke në vështirësi BQE, fond emergjence për bankat greke në vështirësi
Banka Qendrore Europian ra dakord të ndihmojë me një fond emergjence për rritjen e likuiditetit për bankat greke në vështirësi nga zbrazja masive e llogarive bankare.

Përgjimet në Maqedoni, të bëra nga shërbimet sekrete? Përgjimet në Maqedoni, të bëra nga shërbimet sekrete?
Keqpërdorime të rënda të institucioneve dhe funksionarë të lartë shtetërorë të korruptuar në Maqedoni. Ky është konstatimi i raportit të përgatitur nga grupi i ekspertëve të Komisionit Evropian, për përgjimet e publikuara nga ana e udhëheqësit të opozitës, Zoran Zaev.

Grekët tërheqin paratë nga bankat; vetëm të enjten 1 miliard euro Grekët tërheqin paratë nga bankat; vetëm të enjten 1 miliard euro
Në vigjiljen e samitit të jashtëzakonshëm të së hënës dhe pavarësisht optimizmit të kryeministrit grek Aleksis Tsipras, vetëm gjatë ditës së enjte grekët kanë tërhequr 1 miliardë euro nga bankat, ndërsa ritmi i zbrazjes së depozitave bankare sa vjen e përshpejtohet.

Greqi, Athina kthehet në arenë dhune; protesta gjatë natës Greqi, Athina kthehet në arenë dhune; protesta gjatë natës
Athina është kthyer sërish në një arenë dhune dhe përleshjesh midis protestuesve dhe forcave të policisë.

Shkup, tjetër takim i liderëve për tejkalimin e krizës Shkup, tjetër takim i liderëve për tejkalimin e krizës
Kryetari i partisë opozitare maqedonase LSDM, Zoran Zaev ka paralajmëruar se të premten do të ketë një takim në Shkup mes liderëve të partive kryesore politike.

Takimi i Eurogrupit mbyllet pa akord. Dijsselbloem: Greqia të kapë “mundësinë e fundit” Takimi i Eurogrupit mbyllet pa akord. Dijsselbloem: Greqia të kapë “mundësinë e fundit”
Greqia e ka të domosdoshme të “shfrytëzojë mundësinë e fundit” për arritjen e një marrëveshjeje me huadhënësit ndërkombëtarë të saj. Ky është konkluzioni, me të cilin kreu i Eurogrupit, Jeroen Dijsselbloem, ka dalë në një konferencë për shtyp, pas takimit të ministrave të Financave të BE-së, i cili përfundoi pa asnjë akord mbi borxhin e Greqisë.

Fluksi i emigrantëve ilegalë, Maqedonia ndryshon ligjin për azil Fluksi i emigrantëve ilegalë, Maqedonia ndryshon ligjin për azil
Përmes ndryshimit të ligjit për azilantët, autoritetet e Shkupit tentojnë të zgjidhin problemet me fluksin e madh të emigrantëve ilegalë.

FMN nuk toleron, Lagarde: Asnjë ditë më shumë se 30 qershori për Greqinë FMN nuk toleron, Lagarde: Asnjë ditë më shumë se 30 qershori për Greqinë
Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk do të tolerojë asnjë ditë përtej 30 qershorit, afati i fundit për Greqinë për të paguar këstin e radhës prej 1.6 miliardë eurosh.

Vuçiç, habi për ndalimin e Haradinajt: Me të njëjtën pasaportë ka udhëtuar në tërë Europën Vuçiç, habi për ndalimin e Haradinajt: Me të njëjtën pasaportë ka udhëtuar në tërë Europën
Serbia duket e befasuar me arrestimin e Ramush Haradinajt në Slloveni. Vetë kryeministri serb, Aleksander Vuçiç, ka thënë se duket sikur po ndodhin disa gjëra të çuditshme.

Muri hungarez trondit Serbinë, Vuçiç: Nuk jemi përgjegjës për situatën e klandestinëve Muri hungarez trondit Serbinë, Vuçiç: Nuk jemi përgjegjës për situatën e klandestinëve
Plani i Hungarisë për ngritjen e një barriere kufitare që t'i mbajë emigrantët larg, e ka befasuar dhe tronditur kryeministrin serb Aleksandër Vuçiç.

ISIS dhe rreziku i Ballkanit, ekspertët: Produkt mediatik ISIS dhe rreziku i Ballkanit, ekspertët: Produkt mediatik
Përgjatë këtyre ditëve, agjencia e lajmeve “Deutsche Welle” i ka kushtuar disa artikuj rrezikut që i kanoset Ballkanit prej xhihadistëve, por më i fundit prej tyre analizon mundësinë e një kthimi të rajonit në portë sulmi për ISIS.

Merkel: Marrëveshja me Greqinë, ende e mundur Merkel: Marrëveshja me Greqinë, ende e mundur
Kancelarja gjermane Angela Merkel jep një dritë shprese për Greqinë me deklaratën se, arritja e një marrëveshjeje për borxhin grek është ende e mundur.

Shqetësim, tension dhe diplomaci para Samitit të Luksemburgut për Greqinë Shqetësim, tension dhe diplomaci para Samitit të Luksemburgut për Greqinë
Duke iu përgjigjur thirrjes në rrjetet sociale, mijëra grekë janë mbledhur në qendër të Athinës në mbështetje të kryeministrit Tsipras dhe përpjekjeve të tij të fundit për arritjen e një marrëveshjeje me kreditorët, vetëm disa orë para Samitit të Eurogrupit, një prej shanseve të fundit që do të shmangte daljen e Greqisë nga zona e euros.

Arrestimi i Haradinajt, Beogradi e kalon në heshtje Arrestimi i Haradinajt, Beogradi e kalon në heshtje
Serbia nuk doli me ndonjë qëndrim ndaj arrestimit të përkohshëm liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj dhe nga Beogradi zyrtar nuk pati asnjë reagim. Madje, nuk pati as sqarime se çfarë shkruhet në kërkesën për arrestimin e tij.

Kriza greke, BE tenton të ulë tensionet me Athinën Kriza greke, BE tenton të ulë tensionet me Athinën
Tensionet po rriten në Eurozonë, ku dita e mërkurë shërbeu si një përplasje e fortë mes presidentit të Komisionit të BE, Jean Claude Juncker dhe kryeministrit grek Alexis Tsipras.

Shkup, së shpejti takimi Gruevski-Zaev Shkup, së shpejti takimi Gruevski-Zaev
Mediat maqedonase raportojnë se me iniciativë të disa ambasadorëve të vendeve anëtare te BE-së, së shpejti në Shkup do të mbahet takimi ndërmjet liderëve të VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev.

BDI: Zaev keqinterpretoi bisedën e Ahmetit BDI: Zaev keqinterpretoi bisedën e Ahmetit
Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Izet Mexhiti, akuzoi udhëheqësin e opozitës maqedonase, Zoran Zaev, se në mënyrë tendencioze ka keqinterpretuar bisedën e përgjuar midis kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti, dhe drejtuesit të degës partiake në Çair, Bekir Asani, për çmimin e një objekti, që do t’i shitej një biznesmeni të interesuar.

Maqedoni, Besa: Zyrtarët e BDI-së, jo më përfaqësues legjitim të shqiptarëve Maqedoni, Besa: Zyrtarët e BDI-së, jo më përfaqësues legjitim të shqiptarëve
Pas publikimit të bisedave të përgjuara telefonike të së martës, e që kishin të bëjnë kryesisht me drejtuesit e BDI-së, ka reaguar edhe Lëvizja opozitare Besa. Sipas kësaj lëvizjeje, “bomba” e fundit e opozitës maqedonase ka shpalosur se, zyrtarët e BDI-së janë të korruptuar, të zhvatur e të dështuar.

“Greqia nuk rrezikon vetëm Euron, rrezikon edhe BE-në” “Greqia nuk rrezikon vetëm Euron, rrezikon edhe BE-në”
Banka Qendrore greke paralajmëroi këtë të mërkurë se mungesa e një marrëveshjeje mes Qeverisë dhe huadhënësve ndërkombëtarë dhe falimentimi i mundshëm, do ta zhyste vendin në një spirale të dhimbshme që mund të nxjerrë Greqinë edhe jashtë Bashkimit Europian.

Juncker, kundër qeverisë greke: Po keqinformon qytetarët Juncker, kundër qeverisë greke: Po keqinformon qytetarët
Jean-Claude Juncker akuzoi qeverinë greke se po keqinformon qytetarët pas deklaratave të kryeministrit Alexis Tsipras, që tha se huadhënësit ndërkombëtarë po përpiqen të “poshtërojnë” vendin e tij.

Refugjatët në kufirin Serbi-Maqedoni; Vijnë nga zonat e luftës, kanë mbetur në rrugë pa krye Refugjatët në kufirin Serbi-Maqedoni; Vijnë nga zonat e luftës, kanë mbetur në rrugë pa krye
Qindra refugjatë nga Siria, Afganistani e vendet e tjera, jetojnë në qiellin e hapur duke pritur ndihmë.

Zaev “bombardon” BDI-në e Ali Ahmetit Zaev “bombardon” BDI-në e Ali Ahmetit
Kryetari i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev, akuzoi krerët e partisë shqiptare BDI, se qëndrojnë në qeverinë e Nikolla Gruevskit vetëm për të realizuar interesat personale dhe për t’u pasuruar.

“Grexit”, drejt fundit të një sage të gjatë... “Grexit”, drejt fundit të një sage të gjatë...
Qershori mund të jetë muaji i fundit i Greqisë në Eurozonë. Edhe një tjetër herë dështuan bisedimet në Bruksel, midis përfaqësuesve të huadhënësve ndërkombëtarë dhe atyre të qeverisë greke. Ndërsa presioni kohor po shtohet, mirëkuptimi për taktikën e negociatave të Greqisë po bie.

Nga 106 mjekë të punësuar, asnjë shqiptar. Kritika BDI-së Nga 106 mjekë të punësuar, asnjë shqiptar. Kritika BDI-së
Lëvizja për reforma në PDSH, nëpërmjet një konference për shtyp ka reaguar lidhur me punësimin e 106 mjekëve në ish-Spitalin Ushtarak në Shkup, mes të cilëve nuk ka asnjë shqiptar.

Hollande: Athina, në limitet e kohës. Duhet të dalë me propozime konkrete Hollande: Athina, në limitet e kohës. Duhet të dalë me propozime konkrete
Ka shumë pak kohë për ta parandaluar daljen e Greqisë nga Eurozona, deklaroi Presidenti francez Francois Hollande, i cili e bëri të qartë se topi është krejtësisht në fushën e Greqisë.

Maqedonia, vendi i tmerrit për refugjatët nga Siria dhe Afganistani Maqedonia, vendi i tmerrit për refugjatët nga Siria dhe Afganistani
Siç raportojnë mediat vendase, refugjatët e ardhur kryesisht nga Siria, Afganistani e vende tjera aziatike e afrikane, janë vendosur nëpër xhamitë e Shkupit, duke pritur vendimet e zyrtarëve maqedonas rreth fatit të tyre.

Përkujtohet rilindasi Josif Bageri; Ahmeti paralajmëron kthimin e eshtrave në vendlindje Përkujtohet rilindasi Josif Bageri; Ahmeti paralajmëron kthimin e eshtrave në vendlindje
Në 100-vjetorin e vdekjes së rilindasit shqiptar, Josif Bageri, udhëheqësi i BDI-së, Ali Ahmeti ka premtuar kthimin e eshtrave të tij në vendlindje, në fshatin Nistrovë të Rekës së Epërme.

Bushati takon Ahmetin: Çështja shqiptare në fokus të zgjidhjes Bushati takon Ahmetin: Çështja shqiptare në fokus të zgjidhjes
Vizita e parë e ministrit të Jashtëm shqiptar në territorin maqedonas pas ngjarjeve tragjike në Kumanovë, është shfrytëzuar për të takuar kreun e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në bashkëqeverisje me Nikolla Gruevskin.

LSDM do të publikojë të tjera përgjime LSDM do të publikojë të tjera përgjime
Pas dështimit të bisedimeve në Bruksel për arritjen e një zgjidhjeje rreth krizës politike në Maqedoni, nuk vlen më as marrëveshja e 2 qershorit e arritur në Shkup.

Athina, thirrje BE-së për mëshirë Athina, thirrje BE-së për "mëshirë"
Pas ngërçit të ri të krijuar midis palës greke dhe specialistëve të huadhënësve që sollën ndërprerjen e negociatave në Bruksel dhe rritën ankthin dhe klimën negative në tregje, kryeministri grek u ka bërë thirrje partnerëve të bëhen më realistë.

Dështimi i negociatave, Varoufakis: “Grexit” nuk përjashtohet Dështimi i negociatave, Varoufakis: “Grexit” nuk përjashtohet
Prishja e marrëdhënieve mes Greqisë dhe kreditorëve ndërkombëtarë është tashmë fakt dhe vetë ministri grek i Financave, Varoufakis paralajmëron se “Grexit" nuk mund të përjashtohet.

VMRO-DPMNE, e gatshme për zgjedhje të parakohshme VMRO-DPMNE, e gatshme për zgjedhje të parakohshme
Përfaqësues të VMRO-DPMNE kanë deklaruar se kjo parti është e gatshme për çdo datë për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, deri në muajin prill 2016.

Durimit po i vjen fundi, zv.kancelari gjerman: E duam Greqinë, por jo pafundësisht Durimit po i vjen fundi, zv.kancelari gjerman: E duam Greqinë, por jo pafundësisht
Vendeve europiane po u soset durimi me Greqinë, të cilën siç pohon zv.kancelari gjerman, Sigmar Gabriel për revistën “Bild”, Berlini dëshiron ta mbajë në Eurozonë.

Shkup, shqiptarët në protesta, kërkojnë dorëheqjen e qeverisë Shkup, shqiptarët në protesta, kërkojnë dorëheqjen e qeverisë
Mijëra shqiptarë me flamuj kombëtarë në duar dolën në protesta në Shkup për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë.

Greqia, rënie në bursat ndërkombëtare nga frika e falimentimit Greqia, rënie në bursat ndërkombëtare nga frika e falimentimit
Aksionet në tregjet financiare evropiane kanë rënë ndjeshëm pas lajmeve se liderët evropianë kanë diskutuar mbi një falimentim të mundshëm të Greqisë.

Urdhër-arresti serb, Zvicra arreston kreun e myslimanëve të Srebrenicës Urdhër-arresti serb, Zvicra arreston kreun e myslimanëve të Srebrenicës
Familjet e mijëra myslimanëve boshnjakë të masakruar në Srebrenicë kanë reguar të indinjuara më shumë se kurrë për arrestimin e komandantin të myslimanëve të Bosnjes, Naser Oriç, në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga Serbia, që e akuzon për krime lufte.

Të shtunën, protesta antiqeveritare e lëvizjes BESA në Maqedoni Të shtunën, protesta antiqeveritare e lëvizjes BESA në Maqedoni
Në protestën e ditës së shtunë, lëvizja politike BESA, e përkrahur nga dhjetëra organizata joqeveritare, do të kërkojë dorëheqjen e qeverisë së Shkupit, për shkak të politikave antishqiptare.

Grexit, Merkel: Bisedimet vazhdojnë "Grexit", Merkel: Bisedimet vazhdojnë
Pavarësisht lajmeve që qarkullonin në disa prej mediave botërore në lidhje me konfirmimin nga Kancelarja Merkel për një bindje të fortë të daljes së Greqisë nga Eurozona, Berlini zyrtar qetëson duke mohuar gjithçka.

Ekspertët: Duke përkrahur Gruevskin, BDI e PDSH e ndihmuan dështimin e bisedimeve në Bruksel Ekspertët: Duke përkrahur Gruevskin, BDI e PDSH e ndihmuan dështimin e bisedimeve në Bruksel
Njohësit e situatës politike në Maqedoni pohojnë se një ndër arsyet pse dështuan bisedimet mes liderëve partiak në Bruksel është edhe mbështetja e partive politike shqiptare dhënë Gruevskit, me çka edhe u prish ekuilibri i bisedimeve.

“New York Times”: Maqedonia në udhëkryq “New York Times”: Maqedonia në udhëkryq
Gazeta amerikane “New York Times”, përmes një shkrimi për Maqedoninë ka shkruar se ky vend gjendet në një udhëkryq dhe përballet me shumë probleme.

Greqia paralajmërohet nga të gjithë Greqia paralajmërohet nga të gjithë
Një ditë pas largimit të papritur të FMN-së nga tryeza e negociatave në Bruksel për Greqinë, për shkak të ndasive të mëdha në propozimet e të dy palëve, Athina përsëri shpreson se do të përfundojë një marrëveshje me kreditorët e saj në Samitin e ministrave të Financave të Eurozonës më 18 qershor.

FMN braktis negociatat: Asnjë progres. BE, Tsiprasit: Mjaft luajte bixhoz me fatet e vendit FMN braktis negociatat: Asnjë progres. BE, Tsiprasit: Mjaft luajte bixhoz me fatet e vendit
Fondi Monetar Ndërkombëtar ka hedhur ndoshta hapin më të rëndësishëm dhe më të vendosur ndonjëherë sa u përket bisedimeve për krizën e borxhit grek, këtë të enjte, teksa ka njoftuar se delegacioni i tyre është larguar nga negociatat në Bruksel për t’u rikthyer në “shtëpi”, për shkak të dallimeve tepër të thella me Athinën.

Maqedoni, arrestohen 128 emigrantë ilegalë nga Lindja e Mesme Maqedoni, arrestohen 128 emigrantë ilegalë nga Lindja e Mesme
Policia maqedonase ka arrestar 128 emigrantë ilegalë nga Siria, Iraku dhe vende të tjera të Lindjes së Mesme, të fshehur nëpër 5 shtëpi pranë një fshati kufitar me Serbinë. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Brendshme, këtë të enjte.

Greqi, rifillon transmetimet ERT. U mbyll dy vjet më parë Greqi, rifillon transmetimet ERT. U mbyll dy vjet më parë
Prej orës gjashtë të mëngjesit të së enjtes, ashtu siç deklarojnë me emocione të dukshme edhe prezantuesit e emisionit duke hapur transmetimet, sinjali i televizionit shteteror ERT, me logon tashmë të rivendosur ashtu siç ka qenë, ndodhet në çdo ekran të grekëve.

Gruevski fajëson Zaev për dështimin e bisedimeve Gruevski fajëson Zaev për dështimin e bisedimeve
Menjëherë pas përfundimit të bisedimeve në Bruksel, që rezultuan pa marrëveshje për zgjidhjen e krizës politike në Shkup, kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski, gjithë fajin për dështimin e negociatave e hodhi mbi liderin e LSDM-së opozitare, Zoran Zaev.

Optimizëm pas takimit Tsipras-Merkel-Hollande Optimizëm pas takimit Tsipras-Merkel-Hollande
Megjithëse nuk ka dalë “tym i bardhë” dhe nuk ka pasur asnjë marrëveshje konkrete në takimin e shumëpërfolur, i pesti brenda tre javësh të liderëve të Greqisë, Gjermanisë dhe Francës, të gjithë kanë rënë dakord se klima ka ndryshuar për më mirë dhe çdo gjë po shkon drejt nënshkrimit të një marrëveshjeje midis Athinës dhe kreditorëve.

Greqi, shtohen zërat që kërkojnë kompensimet e luftës Greqi, shtohen zërat që kërkojnë kompensimet e luftës
Qindra banorë nga fshati grek Distomo kanë marrë pjesë në ceremoninë përkujtimore të 71-vjetorit të masakrës së Luftës së Dytë Botërore, kur nazistët vranë 218 burra, gra dhe fëmijë, duke përfshirë edhe foshnja, në 10 qershor të vitit 1944.

Tsipras takohet me Merkel, Hollande e Juncker; Kancelarja: E duam Greqinë në Eurozonë Tsipras takohet me Merkel, Hollande e Juncker; Kancelarja: E duam Greqinë në Eurozonë
Në Bruksel vijojnë bisedimet të cilat vërtiten rreth boshtit financiar të Greqisë dhe borxhit të shumëpërfolur të kreditorëve grekë ndaj unionit.

Kriza në Maqedoni, përfundojnë pa marrëveshje negociatat në Bruksel Kriza në Maqedoni, përfundojnë pa marrëveshje negociatat në Bruksel
Tryeza e Brukselit dështoi pas 13 orë  “bisedimesh të çiltra e të detajuara”, pa arritur kompromisin e kërkuar për një marrëveshje përfundimtare për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

Kriza në Maqedoni, krerët politikë “ngujohen” në Bruksel Kriza në Maqedoni, krerët politikë “ngujohen” në Bruksel
Takimi i pritshëm për kapërcimin e krizës politike maqedonase nisi në Bruksel pak minuta pas orës 11 të paradites.

Princi Leka II viziton Kumanovën Princi Leka II viziton Kumanovën
Princi Leka II ka vizituar Kumanovën, një muaj pas incidentit të armatosur në Lagjen e Trimave. Ai ka ngushëlluar banorët për tmerrin e përjetuar gjatë luftimeve, duke shprehur keqardhjen për atë çfarë ka parë në këtë lagje.

Takimi tripalësh Tsipras-Merkel-Hollande (nëse realizohet), shpresa e fundit e grekëve Takimi tripalësh Tsipras-Merkel-Hollande (nëse realizohet), shpresa e fundit e grekëve
Nën presionin e një pjese të radikalëve të majtë, që shprehen të pakënaqur që po shkelen premtimet ndaj zgjedhësve, për hir të parave të ndihmave nga huadhënësit, kryeministri grek Aleksis Tsipras është nisur drejt Brukselit, me shpresën për të takuar në mbrëmjen e së mërkurës Kancelaren gjermane Merkel dhe Presidentin francez, Hollande.

Tjetër tërmet në Greqi Tjetër tërmet në Greqi
Një lëkundje sizmike me magnitudë 5.4 ballë e shkallës Rihter ka goditur Greqinë gjatë orëve të para të mëngjesit të së mërkurës. Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës, këtë herë tërmeti u shënua në ishullin e Kretës, 94 kilometra në lindje të Kretës dhe në thellësinë 10 kilometra, në zonën midis Kretës dhe ishullit të Karpathos.

Maqedoni, udhëheqësit nisen drejt Brukselit; analistët, pesimistë për zgjidhje Maqedoni, udhëheqësit nisen drejt Brukselit; analistët, pesimistë për zgjidhje
Katër udhëheqësit e partive kryesore në Maqedoni do të takohen të mërkurën në Bruksel me Komisionerin evropian për Zgjerim, Johaness Hahn, për të diskutuar rreth zgjidhjes përfundimtare për tejkalimin e krizës politike.

Fuere dhe Dimitrov: A e kupton Hahn krizën në Maqedoni!? Fuere dhe Dimitrov: A e kupton Hahn krizën në Maqedoni!?
“A e kupton Hahn krizën në Maqedoni?”. Me këtë titull në Euobserver, ish-diplomati Nikolla Dimitrov dhe ish-ambasadori evropian në Shkup, Ervan Fuere kanë kritikuar deklaratat kontroverse të komisionerit Johanes Hahn lidhur me zgjedhjet dhe krizën në Maqedoni.

Bilal Kasami: Në protestat e 13 qershorit, mbi 10 mijë qytetarë! Bilal Kasami: Në protestat e 13 qershorit, mbi 10 mijë qytetarë!
Lidhur me protestën e paralajmëruar për më 13 qershor, përfaqësuesi i lëvizjes “Besa”, Bilal Kasami ka pohuar për mediat se organizimi është duke rrjedhur sipas parashikimeve dhe se të shtunën që vjen, Shkupin do ta mbulojnë flamujt kuqezi dhe ikonografia kombëtare.

Greqi, një tërmet 5-ballësh trondit Halkidhën Greqi, një tërmet 5-ballësh trondit Halkidhën
Një tërmet me magnitudë 5.3 ballë të shkallës Rihter ka goditur rreth orës 4 të mëngjesit të së martës zonën e Halkidhës, 78 kilometra në veri-lindje të Athinës.

Greqia, sërish e gatshme për kompromis; Merkel: Nuk mbetet edhe shumë kohë Greqia, sërish e gatshme për kompromis; Merkel: Nuk mbetet edhe shumë kohë
Greqia shpalli një gatishmëri të re për arritjen e një kompromisi me huadhënësit e saj ndërkombëtarë, këtë të hënë, teksa Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi se ka mbetur shumë pak kohë për një akord “reforma në këmbim të parave”, në mënyrë që ta mbajnë vendin brenda Eurozonës.

Zaev fton BDI-në të braktisë qeverinë e Gruevskit Zaev fton BDI-në të braktisë qeverinë e Gruevskit
Lideri i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev, i bëri thirrje partisë shqiptare BDI të braktisë qeverinë e Nikola Gruevskit, për ta rrëzuar këtë të fundit nga pushteti. Zaev tha se, funksionarët e partisë së Ali Ahmetit janë të përfshirë në aferat kriminale të qeverisë, prandaj - sipas tij, - BDI-ja e ka të vështirë të vendosë për t’u larguar nga qeveria.

Schultz paralajmëron Athinën: Pasoja dramatike, nëse dështojnë bisedimet Schultz paralajmëron Athinën: Pasoja dramatike, nëse dështojnë bisedimet
Zhvillimet e orëve të fundit tregojnë se java e ardhshme do të jetë vendimtare për kryeministrin grek, Aleksis Tsipras, në odisenë e tij katërmujore nën një presion gjithnjë e në rritje, për të siguruar një marrëveshje me kreditorët e vendit, përpara se rezervat e parave të mbarohen krejtësisht.

Maqedoni, dokumenti i MPJ-së: Ndrecaj dhe Rizaj figurojnë të arrestuar Maqedoni, dokumenti i MPJ-së: Ndrecaj dhe Rizaj figurojnë të arrestuar
Në mediat maqedonase qarkullon një dokument i publikuar në gjuhën shqipe, në të cilin bëhet e ditur se dy prej viktimave të ngjarjes së Kumanovës, Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj, rezultojnë të arrestuar nga policia maqedonase e jo të vrarë.

Hahn i telefonon Zaevit. Sqaron problemet e dialogut ndërpartiak, të ndërmjetësuar nga BE Hahn i telefonon Zaevit. Sqaron problemet e dialogut ndërpartiak, të ndërmjetësuar nga BE
Komisioneri i BE-së për Fqinjësinë Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, zhvilloi një bisedë telefonike të premten në mbrëmje, me kreun e Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev.

Juncker refuzon telefonatën e Tsiprasit: S’ka asgjë të re për të diskutuar Juncker refuzon telefonatën e Tsiprasit: S’ka asgjë të re për të diskutuar
Shefi ekzekutiv i Bashkimit Europian refuzoi të komentonte në lidhje me kryeministrin grek, Alexis Tsipras, këtë të shtunë, pasi udhëheqësi i radikalëve të majtë grekë refuzoi kushtet “absurde” të huadhënësve ndërkombëtare, në atë që mund të konsiderohej si një marrëveshje për dhënien e parave në këmbim të reformave, për të shpëtuar vendin nga falimenti.

Kumanovë, “lagjja e Trimave” e shkatërruar. Banorët kërkojnë riparimin e dëmeve Kumanovë, “lagjja e Trimave” e shkatërruar. Banorët kërkojnë riparimin e dëmeve
Në “lagjen e Trimave” në Kumanovë, ende nuk ka filluar ndërtimi i shtëpive, që u shkatërruan nga luftimet e një muaji më parë. Qeveria ka bërë vlerësimin e dëmit dhe ka premtuar kompensim të plotë, por banorët ende nuk kanë marrë dëmshpërblimin për shtëpitë e tyre të dëmtuara.

Kumanovë, ambasadorja e Vullnetit të Mirë: Banorët përjetuan tmerrin Kumanovë, ambasadorja e Vullnetit të Mirë: Banorët përjetuan tmerrin
Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në Komisionin Ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut, Elvana Shala, në një konferencë për shtyp të mbajtur pas vizitës së djeshme në Kumanovë, deklaroi se gjendja atje dhe ato çfarë ka dëgjuar së bashku me anëtarë të tjerë të huaj të këtij komisioni, kanë qenë me të vërtetë të tmerrshme për një vend të Europës së shekullit të 21-të.

Tsipras: Propozimi i Juncker, i shëmtuar; Bursa e Athinës në pikiatë Tsipras: Propozimi i Juncker, i shëmtuar; Bursa e Athinës në pikiatë
Projekt-marrëveshja e prezantuar nga Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker ka qenë një “surprizë e shëmtuar”.

LSDM do të bojkotojë takimin e Brukselit. Zaev: Deklaratat e Hahn, tendecioze LSDM do të bojkotojë takimin e Brukselit. Zaev: Deklaratat e Hahn, tendecioze
Kryetari i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në takimin e 10 qershorit në Bruksel, për zgjidhjen e krizës politike.

Maqedoni, pyetjet e testit që poshtërojnë shqiptarët Maqedoni, pyetjet e testit që poshtërojnë shqiptarët
Pyetje skandaloze, me tendenca poshtëruese ndaj shqiptarëve, përmban “testimi ekstern” që e aplikon Ministria e Arsimit në shkollat fillore dhe të mesme për të kontrolluar njohuritë e nxënësve.

Rumani, kryeministri në hetim për pastrim parash dhe evazion fiskal Rumani, kryeministri në hetim për pastrim parash dhe evazion fiskal
Prokurorët rumunë kanë marr në pyetje kryeministrin Victor Ponta, i cili dyshohet për krime, evasion fiskal dhe pastrim parash.

Kumanovë, miratohet ndihma prej 5 mijë euro për banorët e “Lagjes së Trimave” Kumanovë, miratohet ndihma prej 5 mijë euro për banorët e “Lagjes së Trimave”
Kuvendi Komunal i Ferizajt në Kosovë ka miratuar kërkesën për dhënien e ndihmës prej 5 mijë euro për banorët e “Lagjes së Trimave”, në Kumanovë të Maqedonisë.

A po pajtohen Athina dhe Shkupi? A po pajtohen Athina dhe Shkupi?
Athina dhe Shkupi kanë hyrë në një fazë të re të marrëdhënieve dypalëshe, boshti i së cilës, sipas ministrit të jashtëm grek, Nikos Kotzias, dhe zv.kryeministrit maqedonas, Fatmir Besimi, do të jetë një klimë besimi dhe mirëkuptimi.

Greqia shtyn shlyerjen e këstit të 5 qershorit. Detyrimi ndaj FMN-së paguhet më 30 qershor Greqia shtyn shlyerjen e këstit të 5 qershorit. Detyrimi ndaj FMN-së paguhet më 30 qershor
Kriza e borxhit që ka mbërthyer Greqinë ka hyrë në një fazë të re dhe tepër të rrezikshme, siç e cilësojnë mediat e huaja e veçanërisht “the Guardian”, teksa vendi i goditur nga mungesa e likuiditetit ka bërë të ditur se do të shtyjë pagesën prej 300 milionë eurosh, këst që duhet ta shlyente brenda kësaj të premteje ndaj FMN-së.

SHBA i ofron Vuçiçit atë që refuzoi Millosheviç SHBA i ofron Vuçiçit atë që refuzoi Millosheviç
Për analistët dhe mediat në Beograd, bileta e integrimit të Serbisë në Bashkimin Europian merret në Uashington, por me një sërë kushtesh specifike.

Juncker zhgënjen Greqinë. I paraqet Tsiprasit një tjetër listë me reforma, në këmbim të ndihmës Juncker zhgënjen Greqinë. I paraqet Tsiprasit një tjetër listë me reforma, në këmbim të ndihmës
Grekët kanë pritur me zhgënjim të madh rezultatin e takimit të kryeministrit Tsipras me kreun e Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, mbrëmjen e së mërkurës, kur pala greke, që kishte paraqitur propozimin e saj, ka marrë si përgjigje një listë me reforma më të ashpra në këmbim të ndihmës financiare nga kreditorët.

Maqedoni, lëvizja BESA fton shqiptarët në protestë Maqedoni, lëvizja BESA fton shqiptarët në protestë
Lëvizja politike BESA fton shqiptarët e Maqedonisë t’i bashkohen në numër sa më të madh marshit protestues, që do të organizojë ky subjekt më 13 qershor, kundër pozitës nënçmuese në të cilën ndodhen shqiptarët.

Zgjedhjet e parakohshme; Gruevski, i sigurt që do të fitojë Zgjedhjet e parakohshme; Gruevski, i sigurt që do të fitojë
Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevksi deklaron se zgjedhjet e parakohshme i shërbejnë stabilizimit të shtetit dhe për t'i dhënë fund agonisë.

Misteri i Ndrecajt dhe Rizajt, u vranë në luftë apo u ekzekutuan pas arrestimit? Misteri i Ndrecajt dhe Rizajt, u vranë në luftë apo u ekzekutuan pas arrestimit?
Nëpër mediat në gjuhën shqipe në Maqedoni qarkullon një dokument, për të cilin thuhet se është shkresë zyrtare e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Maqedonisë, me të cilën ajo e njofton Ambasadën e Kosovës në Shkup për identitetin e shtetasve të saj të arrestuar gjatë aksionit policor në Kumanovë, më 9 maj.

Vuçiç në SHBA, kërkon ndihmë për integrimin në BE Vuçiç në SHBA, kërkon ndihmë për integrimin në BE
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç u takua të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë me këshilltaren e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Susan Rice.

Tsipras, takim urgjent me Juncker në Bruksel. Hollande: Marrëveshja, çështje orësh Tsipras, takim urgjent me Juncker në Bruksel. Hollande: Marrëveshja, çështje orësh
Pak orë para takimit shpresëdhënës me kreun e KE-së Jean Juncker, kryeministri grek Aleksis Tsipras në bisedat e tij telefonike që ka pasur me kancelaren gjermane Merkel dhe presidentin francez Hollande ka rënë dakord se duhet një zgjidhje urgjente për Greqinë në negociatat e saj me partnerët që kanë mbërritur në limitin e tyre, por ende nuk shihet një kompromis mes palëve.

Kriza në Maqedoni, ambasadorët e vendeve të BE-së takohen me Gruevskin Kriza në Maqedoni, ambasadorët e vendeve të BE-së takohen me Gruevskin
Ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian të akredituar në Shkup, kanë diskutuar të mërkurën me kryeministrin Nikolla Gruevski për tejkalimin e krizës politike.

Guvernatori Bogov: Kursi i denarit nuk do ndryshojë Guvernatori Bogov: Kursi i denarit nuk do ndryshojë
Pasi nënkryetarja e Odës Ekonomike të Maqedonisë, Jelisaveta Georgieva paralajmëroi se komuniteti i biznesit do të kërkojë nga qeveria një debat nëse kursi i denarit është real, ka reaguar Dimitar Bogov, guvernator i Bankës Popullore të Maqedonisë.

Maqedoni, zgjedhje të parakohshme brenda prillit 2016. Hahn arrin paktin me udhëheqësit politikë Maqedoni, zgjedhje të parakohshme brenda prillit 2016. Hahn arrin paktin me udhëheqësit politikë
Udhëheqësit e partive kryesore në Shkup, në takimin me Komisionerin evropian për Zgjerimin, Johannes Hahn, kanë rënë dakord për organizimin e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni në prill të vitit të ardhshëm, kurse marrëveshja përfundimtare për zgjidhjen e krizës politike pritet të finalizohet javën e ardhshme në Bruksel.

Kriza greke, huadhënësit përgatisin kundërpropozimin “pranojeni ose largohuni” Kriza greke, huadhënësit përgatisin kundërpropozimin “pranojeni ose largohuni”
Huadhënësit e Greqisë janë në prag të përfundimit të një projektmarrëveshjeje, që do t’ia dorëzojnë qeverisë së majtë të Athinës, duke i futur në një tjetër situatë zhvillimet e gjata të negociatave për të lëshuar këstin e ndihmës financiare ndaj vendit të goditur nga mungesa e likuiditetit.

Greqia, plan të ri te kreditorët. Tsipras: Vendimi u mbetet udhëheqësve të Europës Greqia, plan të ri te kreditorët. Tsipras: Vendimi u mbetet udhëheqësve të Europës
Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, gjatë një vizite në Ministrinë e Arsimit, mesditën e së martës, ka deklaruar se Greqia ka paraqitur tek kreditorët e saj një plan-propozim realist e të plotë të reformave për shqyrtim dhe u ka bërë thirrje udhëheqësve europianë ta pranojnë atë, në mënyrë që të arrihet një marrëveshje e shumëpritur mbi borxhet e vendit.

Surroi: Shqiptarët e Maqedonisë kanë nevojë për liderë të rinj  Surroi: Shqiptarët e Maqedonisë kanë nevojë për liderë të rinj 
Publicisti i njohur, Veton Surroi, ka rikujtuar figurën e njohur të Arbën Xhaferrit, duke theksuar se një njeri si ai është i papërsëritshëm.

HRW: SHBA t’i bëjnë presion Serbisë për krimet e luftës HRW: SHBA t’i bëjnë presion Serbisë për krimet e luftës
Organizata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, Human Rights Watch këmbëngul se Shtetet e Bashkuara mund të luajnë një rol thelbësor në nxitjen e autoriteteve serbe për të trajtuar shqetësimet serioze dhe të vazhdueshme për të drejtat e njeriut.

Maqedoni, Kundërzbulimi paralajmëron “raprezalje” ndaj mediave Maqedoni, Kundërzbulimi paralajmëron “raprezalje” ndaj mediave
Agjencia e Kundërzbulimit në Maqedoni njoftoi se ka ngritur padi penale ndaj mediave që kanë publikuar të dhëna për personat e punësuar në këtë agjenci.

Nikoliç viziton zonën e Preshevës, shmang qytetin dhe qytetarët Nikoliç viziton zonën e Preshevës, shmang qytetin dhe qytetarët
Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka vizituar jugun e Serbisë dhe ushtarët, në bazat ushtarake në afërsi të Preshevës, por nuk ka vizituar qytetin dhe nuk ka biseduar me qytetarët.

Greqia bie dakord me kreditorët për “zgjidhje urgjente”, ende jo për likuiditetin Greqia bie dakord me kreditorët për “zgjidhje urgjente”, ende jo për likuiditetin
Greqia dhe huadhënësit e saj europianë duket se kanë rënë dakord mbi nevojën për të arritur një marrëveshje sa më të shpejtë për këmbimin e parave “cash” në favor të reformave, pasi Athina tejkaloi një afat limit të vetëvendosur për ditën e diel, për arritjen e një marrëveshjeje zhbllokuese për ndihmat.

Maqedoni, vizita e Komisionerit Hahn për krizën në lupën e analistëve Maqedoni, vizita e Komisionerit Hahn për krizën në lupën e analistëve
Bashkimi Evropian pret zgjidhje të shpejtë për krizën politike në Maqedoni. Kjo është porosia, që pritet të përcjellë të martën në Shkup, Komisioneri evropian për Zgjerimin, Johannes Hahn, në takimin me 4 udhëheqësit e partive kryesore.

Shpend Ahmeti: Zaev nuk është zgjidhje. Gruevski të largohet Shpend Ahmeti: Zaev nuk është zgjidhje. Gruevski të largohet
Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka kritikuar ashpër kryeministrin maqedonas Nikolla Gruevski gjatë një ligjërate para studentëve shqiptarë në Shkup. Ai, tha se Gruevski duhet të ikë nga pushteti për shkak të politikës diskriminuese ndaj shqiptarëve dhe për shkak të aferave të tij që po zbulohen me skandalin e përgjimeve.

Grekët, të shqetësuar për paratë. Radhë në marrjen e pensioneve Grekët, të shqetësuar për paratë. Radhë në marrjen e pensioneve
Nën frikën e zërave se paratë në arkat e shtetit po mbarohen dhe vendi mund të falimentojë, mijëra pensionistë kanë shkuar prej orëve të para të mëngjesit të së premtes para degëve të bankave greke për të marrë pensionet e tyre, duke krijuar një radhë më të gjatë se zakonisht.

Greqi, të paktën 19 turistë rusë goditen nga rrufeja. Mes tyre 2 fëmijë Greqi, të paktën 19 turistë rusë goditen nga rrufeja. Mes tyre 2 fëmijë
Të paktën 19 turistë rusë, midis tyre edhe dy fëmijë të vegjël, janë goditur nga një rrufe gjatë vizitës së tyre në ambientet arkeologjike të Knoso, në ishullin e Kretës.

Kroacia, e para që kompenson viktimat e përdhunimit të luftës 1991-’95 Kroacia, e para që kompenson viktimat e përdhunimit të luftës 1991-’95
Parlamenti kroat ka miratuar një ligj të ri gjatë së premtes, nëpërmjet të cilit u sigurohet kompensimi financiar viktimave të përdhunimit gjatë luftës për pavarësi nga Jugosllavia, të viteve 1991-’95.

Ahmeti fton BE-në dhe SHBA-në të ndihmojnë për zgjidhjen e krizës në Maqedoni Ahmeti fton BE-në dhe SHBA-në të ndihmojnë për zgjidhjen e krizës në Maqedoni
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, u takua të premten, në Shkup, me z. Alojzo Peterle, kryesues i komisionit të përbashkët parlamentar të Parlamentit Europian dhe Parlamentit të Maqedonisë.

“Monstra”, familjarët e të dënuarve: Të zbardhet e vërteta, Zaev të publikojë materialet “Monstra”, familjarët e të dënuarve: Të zbardhet e vërteta, Zaev të publikojë materialet
Familjarët e të dënuarve lidhur me rastin “Monstra” kërkojnë nga kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sa më shpejt t’i publikojë materialet që disponon për vrasjen e pesëfishtë të maqedonasve, që ndodhi në prill të vitit 2012, në afërsi të liqenit të Smilkovict në Shkup. Për këtë vrasje u akuzuan dhe u dënuan me burg të përjetshëm 7 shqiptarë.

Zaev, në vizitë njëditore në Bullgari Zaev, në vizitë njëditore në Bullgari
Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ka qëndruar këtë të premte për vizitë njëditore në Sofje të Bullgarisë. Gjatë kësaj vizite, ai është takuar edhe me kryeministrin bullgar, Bojko Borisov.

Vuçiç shprehet pro naftësjellësit të mbështetur nga SHBA-ja Vuçiç shprehet pro naftësjellësit të mbështetur nga SHBA-ja
Vizita e Aleksandar Vuçiçit në Shqipëri ishte një moment i rëndësishëm kthese në marrëdhëniet mes dy vendeve, por mesazhet e përcjella nga kreu i ekzekutivit serb dëshmojnë edhe një ndryshim aspak të vogël mendësie, jo vetëm thjesht në raport me fqinjësinë e mirë.

Kumanovë, Jess Baily viziton banorët: Të ruhet bashkëpunimi ndëretnik Kumanovë, Jess Baily viziton banorët: Të ruhet bashkëpunimi ndëretnik
Ambasadori amerikan në Maqedoni, Jess Baily, gjatë vizitës në “lagjen e Trimave” vlerësoi qëndrimin e qytetarëve të Kumanovës, të cilët - sipas tij, - mbetën të bashkuar edhe krahas ngjarjeve, që përjetuan më 9 dhe 10 maj.

Institucionet e Shkupit nuk japin informacione mbi Kumanovën Institucionet e Shkupit nuk japin informacione mbi Kumanovën
Shkupi zyrtar ende nuk u është përgjigjur spekulimeve se disa muaj para ngjarjeve të 9 dhe 10 majit, një agjent i fshehtë i Maqedonisë është takuar me anëtarët e grupit të armatosur të Kumanovës.

Vuçiç: Do të reduktojmë varësinë nga gazi rus Vuçiç: Do të reduktojmë varësinë nga gazi rus
Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se vendi i tij do të pranojë thirrjet e Shteteve të Bashkuara për të reduktuar vartësinë nga gazi rus, duke shtuar një gazsjellës të mbështetur nga Amerika, i cili do të sjellë gaz në Europë nga Azerbajxhani.

Vuçiç në Tiranë, ja si e pasqyruan vizitën mediat serbe
  Vuçiç në Tiranë, ja si e pasqyruan vizitën mediat serbe  
Një përpjekje për të tjetërsuar deklarimet dhe herëpashere për të thënë se kishte provokime. Por, pavarësisht disa raportimeve dhe keqintepretimeve, kësaj radhe nuk ka vend për dyshim: vizita e Vuçiç në Tiranë ishte një vizitë e suksesshme.

Shkup, Zaev u bën thirrje BE dhe SHBA të ndihmojnë për zgjidhjen e krizës Shkup, Zaev u bën thirrje BE dhe SHBA të ndihmojnë për zgjidhjen e krizës
Kryetari i partisë opozitare LSDM, Zoran Zaev, pret që kriza politike në Maqedoni të tejkalohet deri në fund të muajit qershor. Ai, ftoi SHBA-të dhe BE-në, të ndihmojnë që sa më parë të gjendet një zgjidhje për krizën e thellë në të cilën është zhytur vendi.

Vuçiç për televizionin serb: Vizita në Tiranë, pozitive Vuçiç për televizionin serb: Vizita në Tiranë, pozitive
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë në një intervistë 'live' nga Tirana për televizionin serb se është një vizitë e mirë dhe se janë çuar porosi të mira.

Negociatat me huadhënësit, Tsipras: Jemi shumë pranë marrëveshjes Negociatat me huadhënësit, Tsipras: Jemi shumë pranë marrëveshjes
Pas një mbledhje urgjente në Ministrinë e Financave me disa prej anëtarëve të kabinetit të tij, Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka pohuar para kamerave se Greqia është "shumë pranë marrëveshjes" në negociatat me huadhënësit europianë dhe me Fondin Monetar Ndërkombëtar.

Moisiu viziton Kumanovën: Do të angazhohem për të mirën tuaj Moisiu viziton Kumanovën: Do të angazhohem për të mirën tuaj
Ish-Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Alfred Moisiu vizitoi këtë të mërkurë “Lagjen e Trimave” në Kumanovë.

“Kumanova”, PDSH akuzon qeverinë për lënie në harresë të të dëmtuarve “Kumanova”, PDSH akuzon qeverinë për lënie në harresë të të dëmtuarve
Partia Demokratike Shqiptare në opozitë akuzoi qeverinë e Maqedonisë, se ka shkatërruar mbi 100 shtëpi të shqiptarëve në Kumanovë dhe ka lënë pa strehë shumë familje të “Lagjes së Trimave”.

Zoran Zaev: Shqiptarët e dënuar për rastin “Monstra” janë të pafajshëm! Zoran Zaev: Shqiptarët e dënuar për rastin “Monstra” janë të pafajshëm!
Shqiptarët e dënuar për rastin “Monstra” janë të pafajshëm. Kështu pohon kryetari i partisë më të madhe opozitare maqedonase LSDM-së, Zoran Zaev në një intervistë  për gazetën gjermane “Die Zeit”.

Kriza në Maqedoni, BE mund të dërgojë një përfaqësues special Kriza në Maqedoni, BE mund të dërgojë një përfaqësues special
Situata e tendosur politike në Maqedoni, sidomos pas rastit të Kumanovës, i ka shtuar zërat se Bashkimi Europian mund të dërgojë një përfaqësues special në Shkup për të ndihmuar në tejkalimin e krizës.

Pa zgjidhje edhe takimi i tretë. Gruevski e Zaev njoftuan Ahmetin e Thaçin për takimin e Strasburgut Pa zgjidhje edhe takimi i tretë. Gruevski e Zaev njoftuan Ahmetin e Thaçin për takimin e Strasburgut
Udhëheqësit e 4 partive kryesore në Shkup nuk japin detaje për rrjedhën e bisedimeve, që po zhvillojnë në kuadër të përpjekjeve për tejkalimin e krizës politike. Siç bëhet e ditur zyrtarisht, bisedimet midis tyre do të vazhdojnë javën e ardhshme, pasi as në takimin e tyre të tretë nuk është arritur ndonjë marrëveshje konkrete për zgjidhjen e ngërçit politik.

UÇK: Ali Ahmeti, Menduh Thaçi dhe disa politikanë nga Kosova do ndëshkohen për tradhtinë në Kumanovë! UÇK: Ali Ahmeti, Menduh Thaçi dhe disa politikanë nga Kosova do ndëshkohen për tradhtinë në Kumanovë!
Në media është shpërndarë dhe është publikuar  një komunikatë e një grupi që e quajnë veten Ushtria Çlirimtare Kombëtare, e nëpërmjet së cilës paralajmërohet se drejtësia do e ndëshkojë rëndë  bandën e Ali Ahmetit, Menduh Thaçit dhe disa politikanëve të Kosovës, të cilët, në bashkëpunim me vrasësit e popullit shqiptar, Nikolla Gruevskin, Sasha Mijallkovin dhe Gordana Jankullovskën, organizuan masakrën e 9 dhe 10 majit.

Emigracioni, BE plan për t’i zhvendosur klandestinët në të gjitha vendet Emigracioni, BE plan për t’i zhvendosur klandestinët në të gjitha vendet
Bashkimi Europian ka gati një strategji të re për përballimin e emigracionit klandestin, deklaroi në Athinë komisioneri për Çështjet e Emigracionit dhe Azilit, Dimitris Avramopoulos.

Vuçiç në Tiranë, shpresë në Preshevë; banorët presin qasje të re nga Serbia Vuçiç në Tiranë, shpresë në Preshevë; banorët presin qasje të re nga Serbia
Lugina e Preshevës vizitën e kryeministrit serb në Tiranë e sheh si mundësi. Ata shpresojnë se kryeministri Edi Rama do t'i thotë disa fjalë edhe për ta dhe këto takime do të shënojnë një fillim të ri.

Pusiç dhe Mitov: BE duhet urgjentisht të angazhohet në procesin e tejkalimit të krizës në Maqedoni Pusiç dhe Mitov: BE duhet urgjentisht të angazhohet në procesin e tejkalimit të krizës në Maqedoni
Bashkimi Europian duhet në mënyrë më proaktive të angazhohet në zgjidhjen e krizës aktuale politike në Maqedoni. Kështu janë shprehur shefat e diplomacisë bullgare dhe kroate, përkatësisht Daniel Mitov dhe Vesna Pusiç, në takimin e së hënës, në Sofje.

Greqia, e vendosur për të paguar detyrimet, por nevojitet ndihmë urgjente Greqia, e vendosur për të paguar detyrimet, por nevojitet ndihmë urgjente
Greqia ka për synim të bëjë më të mirën për detyrimet që ka lidhur me borxhet, por ka gjithashtu nevojë të menjëhershme për ndihma, për ta bërë diçka të tillë. Kështu ka bërë të ditur qeveria greke gjatë së hënës, pasi disa zyrtarë të lartë këmbëngulën se Athina nuk kishte më parà për të paguar këstin ndaj huadhënësve, të parashikuar për javën e ardhshme.

Protestat në Shkup, kundërshtarët dhe mbështetësit e Gruevskit nuk dorëzohen as në shi Protestat në Shkup, kundërshtarët dhe mbështetësit e Gruevskit nuk dorëzohen as në shi
Mbështetësit e opozitës që kanë ngritur tetë ditë më parë çadrat para godinës së qeverisë, janë të vendosur të qëndrojnë në rrugë deri në largimin e kryeministrit Nikolla Gruevski nga pushteti.

Grafite nëpër Shkup: Jo dorëheqjes së Mijallkov! Grafite nëpër Shkup: Jo dorëheqjes së Mijallkov!
Përkrahës të ish-shefit të Drejtorisë të Sigurimit Kombëtar, Sasho Mijallkov, janë mobilizuar për të kërkuar nga kryeministri i Maqedonisë që të mos e pranojë dorëheqjen e tij.

Danielson: Të mos tërhiqet vëmendja nga serioziteti i krizës në Maqedoni Danielson: Të mos tërhiqet vëmendja nga serioziteti i krizës në Maqedoni
Kristian Danielson, sekretar i përgjithshëm për Zgjerimin në Komisionin Evropian, në një intervistë për rrjetin “European Western Balkans” ka shprehur shqetësimin për ngjarjet e fundit në Kumanovë, duke bërë thirrje që ky rast të hetohet në mënyrën e duhur dhe të mos shkaktohen tensione ndëretnike.

Vuçiç flet para vizitës në Tiranë: Ja pse me shqiptarët duhet të kemi marrëdhënie të mira Vuçiç flet para vizitës në Tiranë: Ja pse me shqiptarët duhet të kemi marrëdhënie të mira
Vetëm dy ditë para vizitës së tij zyrtare në Tiranë, kryeministrisë i Serbisë, Aleksandër Vuçiç shprehet se duhet të bëhet kujdes me shqiptarët.

Kushtet e marrëveshjes, Tsipras përballet me radikalët brenda Syrizas Kushtet e marrëveshjes, Tsipras përballet me radikalët brenda Syrizas
"Të mos paguajmë detyrimet ndaj kreditorëve ne, se ata vazhdojnë politikën asfiksuese financaire", ka qenë mesazhi kryesor i Komisionit Qendror të Radikalëve të Majtë që qeverisin Greqinë në një mbledhje të tensionuar të tyre orët e fundit.

Greqia “shokon” FMN, ministri i Brendshëm: Nuk paguajmë këstin e qershorit Greqia “shokon” FMN, ministri i Brendshëm: Nuk paguajmë këstin e qershorit
Greqia nuk mund të shlyejë këstin e radhës ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar që është parashikuar për më 5 qershor, për shkak se nuk ka parà gjendje. Kështu është shprehur ministri i Brendshëm, Nikos Voutsis, për një televizion grek.

Maqedoni, kriza politike pritet të shkaktojë pasoja të rënda mbi ekonominë Maqedoni, kriza politike pritet të shkaktojë pasoja të rënda mbi ekonominë
Kriza politike dhe situata e sigurisë në Maqedoni priten që, së shpejti të japin efektet e para negative në ekonominë e vendit.

Nikoliç: Kumanova, sulm terrorist për krijimin e Shqipërisë së Madhe Nikoliç: Kumanova, sulm terrorist për krijimin e Shqipërisë së Madhe
Presidenti serb, Tomislav Nikoliç e cilëson "vepër terroriste e ideatorëve të Shqipërisë së Madhe" rastin e Kumanovës dhe kërkon nga vendet e rajonit dhe Bashkimit Europian një reagim më të fortë kundër kësaj ideje.

Veljanovksi: Të na integrojnë në NATO dhe BE; rreziku i destabilizimit është ende Veljanovksi: Të na integrojnë në NATO dhe BE; rreziku i destabilizimit është ende
Autoritetet maqedonase vijojnë ta cilësojnë aksionin e policisë ndaj lagjes së shqiptarëve në Kumanovë, si reagimin ndaj një grupi terrorist.

Senatori Murphy: T'i vëmë fre Rusisë; Kritika të forta dhe Maqedonisë Senatori Murphy: T'i vëmë fre Rusisë; Kritika të forta dhe Maqedonisë
Christopher Murphy, senatori demokrat amerikan i cili disa muaj më parë ishte në një tur ballkanik ku përfshiu dhe Shqipërinë, paralajmëron se Amerika nuk duhet ta lërë në harresë rajonin.

SHBA: Deklarata e Lavrovit për ndarjen e Maqedonisë, absurde SHBA: Deklarata e Lavrovit për ndarjen e Maqedonisë, absurde
Deklaratat e ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, se vendet e Perëndimit qëndrojnë pas ngjarjeve të Kumanovës, për Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë absurde.

OKB: Hetim transparent për “Kumanovën” dhe “përgjimet” OKB: Hetim transparent për “Kumanovën” dhe “përgjimet”
Ndihmës sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ivan Shimonovic kërkoi në Shkup hetim transparent dhe të besueshëm për rastin e Kumanovës dhe skandalin e përgjimeve. Ai tha se në këtë proces duhet të përfshihet edhe faktori ndërkombëtar.

Kriza në Maqedoni, Thaçi: Zgjidhje me ndërmjetësimin e BE Kriza në Maqedoni, Thaçi: Zgjidhje me ndërmjetësimin e BE
Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi vlerëson se rruga e vetme për zgjidhjen e krizës së thellë politike në Maqedoni është arritja e një marrëveshjeje të qëndrueshme mes 4 partive politike me ndërmjetësim ndërkombëtar, që do të përshpejtonte zgjidhjen e problemeve të brendshme, si dhe integrimin e vendit në strukturat euro-atlantike.

Kriza greke, partnerët i tregojnë sërish tryezën e negociatave Tsiprasit Kriza greke, partnerët i tregojnë sërish tryezën e negociatave Tsiprasit
Kanë qenë të shumtë ata, që kanë interpretuar lëvizjen e kreut të BE-së, Jean-Claude Juncker, për t’i vendosur kravatën e tij kryeministrit grek, si një shenjë se Athina dhe kreditorët e saj janë pranë marrëveshjes, nisur nga një pohim i kryeministrit Tsipras ndaj homologut italian Renzi, disa muaj më parë në Romë, se do të mbante kravatë vetëm kur të arrihej marrëveshja për borxhin kolosal të Greqisë.

Ulqini fillon pritjen e turistëve, qyteti ku gërshetohet natyra me traditën historike Ulqini fillon pritjen e turistëve, qyteti ku gërshetohet natyra me traditën historike
Ulqini është një ndër qytetet më të rëndësishme turistike në Malin e Zi, me një pasuri të madhe kulturore, historike, natyrore si dhe një nga destinacionet kryesore për turistët nga Shqipëria, Kosova, rajoni Ballkani dhe nga vende të ndryshme të Europës.

Greqia refuzon të paguajë FMN-në. Varoufakis: Më mirë shlyejmë pagat e pensionet Greqia refuzon të paguajë FMN-në. Varoufakis: Më mirë shlyejmë pagat e pensionet
Në qendër të polemikave është përsëri ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis, i cili ka ripërsëritur se Athina do të preferojë të paguajë pagat dhe pensionet dhe jo detyrimin financiar ndaj FMN-së më 5 qershor, nëse nuk arrihet marrëveshja me kreditorët në ditët e ardhshme.

Kumanovë, shteti “harron” Lagjen e Trimave Kumanovë, shteti “harron” Lagjen e Trimave
Në Lagjen e Trimave në Kumanovë ende nuk ka mbërritur ndihma e shtetit. Banorëve të kësaj lagjeje deri tani u kanë dalë në ndihmë shumë organizata humanitare dhe Kryqi i Kuq, por jo edhe qeveria.

Zaev-Gruevski, kokë më kokë në Strazburg, me ndërmjetësimin e PE-së Zaev-Gruevski, kokë më kokë në Strazburg, me ndërmjetësimin e PE-së
Rreth 10 orë kanë zgjatur bisedimet që u zhvilluan në selinë e Parlamentit Europian në Strazburg, midis kryeministrit Nikolla Gruevski dhe liderit të opozitës Zoran Zaev për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni.

Maqedoni, edhe mbështetësit e Gruevskit ngrenë çadrat Maqedoni, edhe mbështetësit e Gruevskit ngrenë çadrat
Pas mitingut në mbështetje të pushtetit, përkrahësit e partisë maqedonase VMRO-DPMNE, kanë ngritur tenda para godinës së Parlamentit në Shkup, si kundërpërgjigje ndaj protestuesve të opozitës që janë vendosur para selisë së qeverisë për të kërkuar dorëheqjen e Kryeminstrit.

“Kumanova”, Avokati i Popullit: Të paraburgosurit janë keqtrajtuar “Kumanova”, Avokati i Popullit: Të paraburgosurit janë keqtrajtuar
Avokati i Popullit në Maqedoni, Ixhet Memeti, ka informuar se zyra e tij posedon dëshmi për keqtrajtimin dhe torturimin e të paraburgosurve lidhur me rastin e Kumanovës.

Situata në Maqedoni, DASH:  Liderët politikë të bashkëpunojnë për zgjidhjen e krizës aktuale Situata në Maqedoni, DASH:  Liderët politikë të bashkëpunojnë për zgjidhjen e krizës aktuale
Për situatën më të fundit në Maqedoni ka reaguar këtë të martë edhe Departamenti Amerikan i Shtetit, përmes zëdhënësit të tij, Jeff Rathke.

Varoufakis: Jemi shumë afër marrëveshjes; nuk dalim nga zona euro Varoufakis: Jemi shumë afër marrëveshjes; nuk dalim nga zona euro
Ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis tha se shpreson në arritjen e një marrëveshje me kreditorët ndërkombëtarë javën e ardhshme.

Nikolla Gruevski ‘tregon muskujt’, mbledh mbështetësit në shesh Nikolla Gruevski ‘tregon muskujt’, mbledh mbështetësit në shesh
Partia maqedonase në pushtet VMRO-DPMNE ka mbajtur një tubim masiv në Shkup, për të dëshmuar mbështetjen e qytetarëve ndaj qeverisë. Sipas mediave të afërta me pushtetin, ky ka qenë tubimi më i madh në historinë e Maqedonisë dhe në të morën pjesë mbi 90 mijë qytetarë.

Maqedonia, KE: Jo zyrtarisht i kemi kërkuar dorëheqjen Gruevskit Maqedonia, KE: Jo zyrtarisht i kemi kërkuar dorëheqjen Gruevskit
Ministrat e Jashtëm të BE-së diskutuan në mënyrë informale gjatë mbrëmjes mbi situatën e përkeqësuar në Maqedoni, pas zhvillimeve tragjike në Kumanovë dhe protestës së të dielës. 

Qeveria greke: Situata, tejet kritike. Por do të paguhen pagat e pensionet e majit Qeveria greke: Situata, tejet kritike. Por do të paguhen pagat e pensionet e majit
Mes frikës në rritje se vendi është në prag të falimentimit, zëdhënësi i qeverise greke ka bërë të ditur orët e fundit, se Athina do të paguajë pagat e sektorit publik dhe pensionet për këtë muaj, por dëshiron - dhe është e një nevoje urgjente, - një marrëveshje me kreditorët deri në fund të muajit maj.

Maqedoni, ende pa marrëveshje. Zaev: Kusht, dorëheqja e Gruevskit dhe qeveria kalimtare Maqedoni, ende pa marrëveshje. Zaev: Kusht, dorëheqja e Gruevskit dhe qeveria kalimtare
Udhëheqësit e 4 partive kryesore në Maqedoni, as në takimin e tyre të dytë nuk kanë arritur ndonjë marrëveshje për daljen nga kriza politike.

Shkup, qytetarët ngrenë tenda para godinës së qeverisë: Protesta deri në largimin e Gruevskit Shkup, qytetarët ngrenë tenda para godinës së qeverisë: Protesta deri në largimin e Gruevskit
Opozita maqedonase nuk do t’i ndalojë protestat deri në rrëzimin e Gruevskit nga pushteti.

Shqiptarët në protestën e Shkupit, nga tribuna flasin edhe përfaqësuesit e tyre Shqiptarët në protestën e Shkupit, nga tribuna flasin edhe përfaqësuesit e tyre
Protesta e madhe opozitës maqedonase është mbështetur dhe nga shqiptarët e Maqedonisë, të cilët kanë dalë hapur kundër Qeverisë së Gruevskit.

Pse shqiptarët nuk marrin pjesë masivisht në protestë? Pse shqiptarët nuk marrin pjesë masivisht në protestë?
Protestat në Shkup filluan në ditën dhe orën e paralajmëruar: të dielën në 14:00! Dhe siç ka paralajmëruar kryetari i opozitës, ato do të vazhdojnë deri në dorëheqjen e kryeministrit Nikolla Gruevski.

Pranvera e Maqedonisë, mijëra njerëz në shesh kundër Gruevskit Pranvera e Maqedonisë, mijëra njerëz në shesh kundër Gruevskit
Mijëra qytetarë nga gjithë Maqedonia kanë kërkuar të dielën në Shkup dorëheqjen e Kryeministrit Gruevski.

Shtypi gjerman rikthen vëmendjen: Rënia e Maqedonisë në kaos Shtypi gjerman rikthen vëmendjen: Rënia e Maqedonisë në kaos
Në Gjermaninë ndërmjetëse dhe në mjaft raste mbështetëse të Maqedonisë, vëmendja për zhvillimet e kohëve të fundit në këtë vend ka qenë e madhe.

Protesta e opozitës, Gruevski: Nuk e jap dorëheqjen Protesta e opozitës, Gruevski: Nuk e jap dorëheqjen
Përpara një mitingu masiv antiqeveritar të planifikuar për këtë të diel nga opozita, kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski ka bërë të ditur se nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen.

Zaev publikon të tjera përgjime: Gruevski bisedon fshehurazi me Greqinë për emrin Zaev publikon të tjera përgjime: Gruevski bisedon fshehurazi me Greqinë për emrin
Kryetari i partisë opozitare maqedonase LSDM, Zoran Zaev akuzoi kryeministrin Gruevski dhe ish-shefin e shërbimit sekret, Sasho Mijallkov, se fshehurazi kanë biseduar me palën greke për të ndryshuar emrin kushtetues të Maqedonisë.

Greqi, qeveria kërkon paratë e shërbimeve publike Greqi, qeveria kërkon paratë e shërbimeve publike
Pasi qeveria greke ka marrë disa javë më parë paratë e skemave të sigurimeve shoqërore, të arkave të bashkive e prefekturave të vendit, për të paguar detyrimet qindramilionëshe të FMN-së, si dhe pjesë të pagave dhe pensioneve, Athina zyrtare ka kërkuar mesditen e së premtes diçka të pazakontë.

Përgjimet zbulojnë Jankullovskën: Shqiptarët i pastrojmë për një orë Përgjimet zbulojnë Jankullovskën: Shqiptarët "i pastrojmë" për një orë
Udhëheqësi i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev, publikoi këtë të premte disa biseda të përgjuara, ku sipas tij, dëgjohen ish-ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska, zëvendësi i saj Ivo Kotevski, ish-shefi i Shërbimit Sekret, Sasho Mijallkov, si dhe shefi i kabinetit të Gruevskit, Martin Protugjer, duke shprehur padurimin e tyre ndaj shqiptarëve.

Gazetari gozhdon Gruevksin: E njihni kuptimin e fjalëve turp, dinjitet e moral? Gazetari "gozhdon" Gruevksin: E njihni kuptimin e fjalëve turp, dinjitet e moral?
Ndoshta për herë të parë, kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski është ndierë në siklet përpara kamerave.

“Gruevski rrezikon izolim diplomatik” “Gruevski rrezikon izolim diplomatik”
Ambasadori i Italisë në Maqedoni, Massimo Belelli, pohon se ka porositur kryeministrin Nikolla Gruevskin që në mënyrë të shpejtë të gjejë zgjidhjen e krizës politike në vend.

Kryebashkiaku i Kumanovës: Është rikthyer kaosi dhe frika Kryebashkiaku i Kumanovës: Është rikthyer kaosi dhe frika
Kryebashkiaku i Kumanovës, Zoran Damjanovski, ka deklaruar për mediat se nuk ka asnjë informatë për shtimin e numrit të policëve nëpër rrugët e qytetit, edhe pse ka kërkuar shpjegim për këtë nga Ministria e Punëve të Brendshme.

PE për Kumanovën: Të vendoset urgjentisht stabiliteti politik PE për Kumanovën: Të vendoset urgjentisht stabiliteti politik
Delegacioni i Parlamentit Europian për ish-Republikën jugosllave të Maqedonisë bën thirrje për “rivendosjen urgjente të stabilitetit politik në vend”, si një “nevojë e dukshme” pas ngjarjeve shqetësuese në qytetin e Kumanovës.

Maqedoni, përfundon pa marrëveshje takimi i parë mes udhëheqësve politikë Maqedoni, përfundon pa marrëveshje takimi i parë mes udhëheqësve politikë
Udhëheqësit e partive kryesore në Maqedoni nuk kanë arritur marrëveshje konkrete për tejkalimin e krizës politike në takimin e tyre të parë. Ata kanë rënë dakort që të takohen përsëri të hënën për të vendosur në një kornizë propozimet e tyre për vazhdimin e dialogut.

Kumanova, çdo gjë e paqartë dhe sekrete; përpos viktimave dhe shtëpive të djegura Kumanova, çdo gjë e paqartë dhe sekrete; përpos viktimave dhe shtëpive të djegura
Nga Kim Mehmeti - Në luftën njënatëshe, që ndodhi në “lagjen e trimave” në Kumanovë, u vranë 22 vetë, u plagosën 39 të tjerë, u dëmtuan e u shkatërruan tërësisht 66 shtëpi dhe qindra familje pësuan dëme materiale. Kjo luftë njënatëshe do të mbetet përjetë e vulosur në kujtesën e atyre, që e përjetuan trishtimin e saj.

Greqia heq dorë nga padia kundër Anglisë për skulpturat e lashta Greqia heq dorë nga padia kundër Anglisë për skulpturat e lashta
Greqia ka hequr dorë nga ideja për të paditur Britaninë e Madhe për një koleksion skulpturash të lashta të marra prej Lord Elgin në vitin 1819, kur vendi ishte ende pjesë e Perandorisë Osmane.  

Dëshmitari për rastin “Monstra”: Nuk më lejuan të dëshmoj! Dëshmitari për rastin “Monstra”: Nuk më lejuan të dëshmoj!
Më 12 prill të vitit 2012, te liqeni i Smilkovës që ndodhet në afërsi të Shkupit, u vranë 5 persona me armë zjarri. Ajo që është aktuale dhe që, edhe sot hedh dyshim për hetimin dhe vendimet gjyqësore, është fakti se për Sami Lutën, i cili është i dënuar me burg të përjetshëm, paraqiten dëshmitarë, të cilëve nuk u është lejuar të dëshmojnë në mbrojtje të tij.

OSBE: Të shqetësuar për krizën politike dhe të sigurisë në Maqedoni OSBE: Të shqetësuar për krizën politike dhe të sigurisë në Maqedoni
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, është takuar të enjten në Shkup me përfaqësuesin special të OSBE-së për Ballkanin Perëndimor, ambasadorin Gerard Stoudman, si dhe Komisaren e Lartë për të Drejtat e Komuniteteve, Astrid Thors.

Tifozët e Pejës: Maqedonasit e KB Prishtinës mos të vijnë në qytetin tonë Tifozët e Pejës: Maqedonasit e KB Prishtinës mos të vijnë në qytetin tonë
Grupi i tifozëve të Pejës, “Shqiponjat”, i ka bërë thirrje publike klubit të basketbollit Prishtina që në takimin e dytë final të “play-off”-it që do të zhvillohet të enjten në Pejë, të mos udhëtojë me dy anëtarët maqedonas të klubit, trajnerin Marjan Ilievski dhe lojtarin Bojan Trajkovski.

Mjekët braktisin Ballkanin, kërkojnë punë në Gjermani Mjekët braktisin Ballkanin, kërkojnë punë në Gjermani
Në mesin e atyre që i largohen Ballkanit për një jetë më të mirë e më dinjitoze në Gjermani, ka edhe shumë mjekë. 40.000 mjekë të huaj llogaritet të punojnë në vendin që nuk njeh krizë të ekonomisë.

Kumanovë, 66 shtëpi dhe 121 familje të dëmtuara; banorët ende të shokuar Kumanovë, 66 shtëpi dhe 121 familje të dëmtuara; banorët ende të shokuar
Plot 66 shtëpi dhe 121 familje kanë pësuar dëme materiale nga përleshjet e armatosura në Kumanovë. Këto janë të dhënat e para që i janë dorëzuar qeverisë dhe autoriteteve komunale nga komisioni për vlerësimin e dëmeve, i cili do të vazhdojë punën në terren edhe në ditët në vijim.

Protesta në Shkup, eurodeputetët në mbështetje të opozitës Protesta në Shkup, eurodeputetët në mbështetje të opozitës
Eurodeputetë do të marrin pjesë në protestën e madhe të 17 majit në Shkup. Ka qenë vetë deputeti socialdemokrat, Knut Fleckenstein, që ka bërë të ditur lajmin përmes një videoje në profilin e tij në Facebook.

Varoufakis: Marrëveshje për pjesën dërrmuese të kushteve Varoufakis: Marrëveshje për pjesën dërrmuese të kushteve
Greqia ka arritur një marrëveshje për pjesën më të madhe të pikave të negociuara me kreditorët ndërkombëtarë.

Vijojnë protestat në Shkup, sot takimi i katër liderëve Vijojnë protestat në Shkup, sot takimi i katër liderëve
Qytetarët e Maqedonisë nuk janë mjaftuar me dorëheqjen e 3 ministrave dhe shefit të Shërbimit Sekret. Ata dolën sërish në protestë në rrugët e Shkupit, një ritual i përditshëm ky, ku kërkuan dorëheqjen e Kryeministrit Nikolla Gruevski.

Zaev publikon të tjera përgjime: Ja aferat mes VMRO-DPMNE dhe BDI-së Zaev publikon të tjera përgjime: Ja aferat mes VMRO-DPMNE dhe BDI-së
Kreu i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev ka publikuar një sërë bisedash të përgjuara midis zyrtarëve të qeverisë maqedonase, që sipas tij dëshmojnë bizneset e paligjshme mes funksionarëve të VMRO-DPMNE dhe BDI, që përbëjnë koalicionin qeveritar në Shkup.

Gruevski i ofroi LSDM-së poste në qeveri, Zaev nuk pranoi Gruevski i ofroi LSDM-së poste në qeveri, Zaev nuk pranoi
Dorëheqjet e 3 ministrave të kabinetetit qeveritar në Maqedoni një natë më parë, duket se kanë qenë lëvizja e kryeministrit Gruevski për t’i hapur rrugën një qeverie me bazë të gjerë, pjesë e së cilës pritej të ishte dhe Zoran Zaev.

Bashkim Rama emërohet i ngarkuar me punë në Shkup Bashkim Rama emërohet i ngarkuar me punë në Shkup
Diplomati Bashkim Rama do të jetë i ngarkuari me punë në Maqedoni. Mungesës së përfaqësimit për një kohë të gjatë në nivel ambasadori në shtetin fqinj, me interesa të veçanta për ne, Ministria e Jashtme ka vendosur ta zgjidhë përmes të dërguarit me punë, që në mungesë të ambasadorit është niveli më i lartë i përfaqësimit.

Maqedoni, Parlamenti zgjedh ministrat e rinj Maqedoni, Parlamenti zgjedh ministrat e rinj
Mitko Çavkov do të drejtojë Ministrinë e Punëve të Brendshme në Maqedoni, ndërsa Vllado Misajllovski Ministrinë e Transportit dhe Lidhjeve.

PE apelon për qetësi në Maqedoni. Eurodeputetët: Hetim të plotë PE apelon për qetësi në Maqedoni. Eurodeputetët: Hetim të plotë
Të paqartë dhe jo njësoj të pasigurt, mbase, mbi informacionet e marra, por eurodeputetët shfaqen të bashkuar për të kërkuar qetësim të situatës në Maqedoni, hetim tërësor për të kuptuar çfarë ndodhi në të vërtetë në Kumanovë, këtë fundjavë, dhe mbi përgjegjësit që shkaktuan humbjen e jetëve njerëzore atje, të sundojë ligji dhe të japin llogari.

Maqedoni, rikthehen protestat kundër Gruevskit Maqedoni, rikthehen protestat kundër Gruevskit
Protestat antiqeveritare janë rikthyer në Shkup. Qindra qytetarë përsëri kanë dalë në rrugë për të kërkuar dorëheqjen e Kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili sipas tyre nuk ka më legjitimitet për ta drejtuar vendin.

Dorëhiqen njerëzit më të afërt të Gruevskit, ikin 3 ministra dhe kreu i Shërbimeve Sekrete Dorëhiqen njerëzit më të afërt të Gruevskit, ikin 3 ministra dhe kreu i Shërbimeve Sekrete
Njerëzit më të afërt të Kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, dhanë dorëheqjen mbrëmjen e së martës. Tre prej tyre kanë qenë edhe personazhet më të akuzuar nga denoncimi i skandalit të përgjimeve që vijon të trondisë vendin prej shumë javësh.

Komisioni i Jashtëm në një qëndrim: Shkupi të zbardhë të vërtetën Komisioni i Jashtëm në një qëndrim: Shkupi të zbardhë të vërtetën
Komisioni Parlamentar i Politikës së Jashtme ishte i bashkuar në kërkesën ndaj autoriteteve të Shkupit në zbardhjen e së vërtetës së Kumanovës, kur deklaruan se pushteti i Gruevskit nuk mund të kthejë krizën për shkak të zvogëlimit të hapësirave demokratike si betejë ndëretnike.

Shqiptarët e Kumanovës dëbojnë deputetët e BDI-së Shqiptarët e Kumanovës dëbojnë deputetët e BDI-së
Deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim  kanë vizituar të martën “Lagjen e Trimave”, por ata nuk janë mirëpritur nga banorët.

Maqedoni, Ministria e Brendshme publikon një video të dytë të arrestimeve Maqedoni, Ministria e Brendshme publikon një video të dytë të arrestimeve
Katër ditë pas sulmit të ndodhur në Kumanovë, Ministria e Brendshme e Maqedonisë ka publikuar një video të dytë të momentit të arrestimit të grupit të supozuar që ka qëlluar mbi forcat e policisë.

Menduh Thaçi bën thirrje për qetësi: Zhvillimet, jo në favor të shqiptarëve Menduh Thaçi bën thirrje për qetësi: Zhvillimet, jo në favor të shqiptarëve
Partia Demokratike Shqiptare ka shprehur shqetësimin e saj për ngjarjet e fundit në Kumanovë. Kryetari i PDSH-së opozitare, Menduh Thaçi, akuzoi qeverinë se nuk ka bërë sa duhet për të parandaluar përleshjet në “Lagjen e Trimave”.

Ish-ministri i Jashtëm i Maqedonisë: Kumanova, s’ka lidhje me Shqipërinë e Madhe Ish-ministri i Jashtëm i Maqedonisë: Kumanova, s’ka lidhje me Shqipërinë e Madhe
Ish-ministri i Jashtëm maqedonas, Lubomir Fërçkoski deklaron se ngjarjet e Kumanovës nuk kanë lidhje me “Shqipërinë e Madhe”.

SHBA: Ndjekim nga afër situatën në Maqedoni SHBA: Ndjekim nga afër situatën në Maqedoni
Shtetet e Bashkuara po ndjekin me shqetësim situatën në Maqedoni. Një zyrtar i Departamentit të Shtetit, tha për Zërin e Amerikës se qeveria amerikane është në kontakt të vazhdueshëm me udhëheqësit politikë në Shkup.

Ngjarja e Kumanovës, ja plani i kompensimit të dëmeve Ngjarja e Kumanovës, ja plani i kompensimit të dëmeve
Qeveria e Maqedonisë ka paralajmëruar se do t’i paguajë të gjitha dëmet, që u shkaktuan nga përleshja e armatosur në Kumanovë. Aktualisht, ekipet po bëjnë vlerësimin e dëmeve në terren, por është paralajmëruar se do të kompensohet i gjithë dëmi.

Jordanovski: “Ohri” ka ndryshuar Maqedoninë. Qeveria përballet me “rrezikun” e qytetarisë Jordanovski: “Ohri” ka ndryshuar Maqedoninë. Qeveria përballet me “rrezikun” e qytetarisë
Konflikti i përgjakshëm i Kumanovës, i rrethuar nga paqartësi, zgjoi vëmendjen e ndërkombëtarëve, në morinë e apeleve të të cilëve disa dilnin përmbi të tjerëve: të hidhet dritë mbi ngjarjen, të sqarohet çfarë ndodhi në atë vend, të zhvillohet një hetim i pavarur e transparent.

PE: Dënojmë aktet e dhunës. Të hetohet me transparencë dhe në përputhje me ligjin PE: Dënojmë aktet e dhunës. Të hetohet me transparencë dhe në përputhje me ligjin
Përmes një deklarate të përbashkët për shtyp. ndërmjetësuesit e Parlamentit Europian, të përfshirë në lehtësimin e dialogut qeveri-opozitë për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni, Ivo Vajgl, Richard Howitt dhe Eduard Kukan, shprehin shqetësimin e thellë për ngjarjet e fundjavës në Kumanovë.

Ngjarja në Kumanovë, Ban Ki-moon: Hetim të plotë dhe transparent Ngjarja në Kumanovë, Ban Ki-moon: Hetim të plotë dhe transparent
Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, u shpreh i alarmuar me dhunën në Kumanovë. Përmes një deklarate të lëshuar për ngjarjen e rëndë, e bëri të qartë se mbështet me forcë thirrjet e Bashkimit Europian dhe anëtarëve të komunitetit ndërkombëtar për rivendosjen e qetësisë dhe hetimin e plotë, në mënyrë transparente dhe objektive të episodit.

Varoufakis: Greqia, dy javë kohë nga falimentimi Varoufakis: Greqia, dy javë kohë nga falimentimi
Ministri i Financave i Greqisë deklaron se situata financiare e vendit të tij është “tmerrësisht urgjente” dhe se kriza mund të arrijë kulmin brenda pak javësh.

Greqia: Shkupi të zbatojë Marrëveshjen e Ohrit
Greqia: Shkupi të zbatojë Marrëveshjen e Ohrit
Qeveria greke ka reaguar menjëherë pas deklaratave të Presidentit të Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, i cili në mesazhin e tij të orëve të fundit i ka kërkuar përsëri komunitetit ndërkombëtar të "heqë” pengesat që i bëhen perspektivës europiane dhe euroatlantike të vendit të tij.

Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikon një tjetër video nga përleshjet në Kumanovë
Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikon një tjetër video nga përleshjet në Kumanovë
Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikoi një video të re rreth 4 minuta të gjatë, ku sipas saj shihet një pjesë e luftimeve mes forcave speciale dhe ‘grupit të armatosur’ në Kumanovë.

Zoran Zaev, politikani i parë që viziton Kumanovën pas përleshjeve të armatosura
Zoran Zaev, politikani i parë që viziton Kumanovën pas përleshjeve të armatosura
Udhëheqësi i LSDM-së, partisë opozitare maqedonase është i vetmi politikan i lartë i Maqedonisë që viziton Kumanovën pas përleshjeve të armatosura të fundjavës.

Ambasadorët e SHBA e BE-së në zyrën e Gruevskit për Kumanovën dhe përgjimet
Ambasadorët e SHBA e BE-së në zyrën e Gruevskit për Kumanovën dhe përgjimet
Të hënën diplomatë të vendeve të Bashkimit Europian dhe ai i Shteteve të Bashkuara në Shkup u takuan me kryeministrin Nikolla Gruevski ku janë diskutuar ngjarjet e Kumanovës dhe përgjimet e publikuara nga opozita maqedonase.

Mediet maqedonase publikojnë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë
Mediet maqedonase publikojnë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë
Mediet maqedonase, duke iu referuar burimeve nga Ministria e Brendshme, raportojnë se janë arrestuar 4 nga 5 drejtuesit e supozuar të grupit të armatosur në Kumanovë.

“Kumanova” do të diskutohet në Ministerialin e NATO-s
“Kumanova” do të diskutohet në Ministerialin e NATO-s
Ngjarjet tragjike të kësaj fundjave në Kumanovë, pritet të diskutohen në Ministerialin e NATO-s pas dy ditësh në Antalia të Turqisë. Këtë e konfirmoi gjatë konferencës së posaçme për shtyp Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kur u pyet nëse Aleanca do të angazhohej pas zhvillimeve të fundit në Maqedoni.

Shërbimet sekrete serbe: Përpjekje për krijimin e Shqipërisë së madhe
Shërbimet sekrete serbe: Përpjekje për krijimin e Shqipërisë së madhe
Shefi i shërbimeve sekrete ushtarake të Serbisë, Petar Çvetkoviç ka deklaruar se agjencitë serbe të inteligjencës i kishin informuar që në prill kolegët maqedonas për rrezikun që sipas saj vinte nga Kumanova.

Mediat serbe: “Kumanova” u organizua nga SHBA
Mediat serbe: “Kumanova” u organizua nga SHBA
Konfliktin e armatosur në Kumanovë, ku u vranë të paktën 8 policë dhe 14 shqiptarë, sipas mediave serbe, e kanë planifikuar dhe organizuar SHBA-të, për të parandaluar projektin e tubacionit të gazit rus, sipas burimeve diplomatike serbe.

Kim Mehmeti: Kumanova, skenar i regjimit për të ruajtur pushtetin
Kim Mehmeti: Kumanova, skenar i regjimit për të ruajtur pushtetin
Analisti i njohur shqiptar Kim Mehmeti, njëkohësisht drejtues i zyrës së Top Channel në Shkup, në një bisedë telefonike me studion e lajmeve të TCH e ka cilësuar ngjarjen në Kumanovë si përpjekje të kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski dhe partnerit të tij BDI për të ruajtur pushtetin.

Ngjarjet në Kumanovë, BDI mbledh kryesinë qendrore
Ngjarjet në Kumanovë, BDI mbledh kryesinë qendrore
Kryesia qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, është mbledhur këtë të hënë në selinë e partisë në Tetovë, për të diskutuar mbi ngjarjet në Kumanovë dhe situatën e sigurisë.

Luftimet nuk armiqësojnë shqiptarët me maqedonasit, analistët: Organizatorët dështuan
Luftimet nuk armiqësojnë shqiptarët me maqedonasit, analistët: Organizatorët dështuan
Përleshja e armatosur në Kumanovë nuk ka armiqësuar mes tyre banorët shqiptarë dhe ata maqedonas të këtij qyteti.

Parashikimet fataliste për Maqedoninë: Mund të nxitet ekstremizmi
Parashikimet fataliste për Maqedoninë: Mund të nxitet ekstremizmi
Për ngërçin e fundit në Maqedoni ka mjaft përkufizime, por eksperti gjerman i çështjeve të Ballkanit dhe Europës Lindore në tërësi, Franz-Lothar Altmann, është ai që shkon ndoshta më larg nga të gjithë me parashikimet e veta për një “katastrofë të vërtetë kombëtare” në këtë vend.

Eurokomisioneri Johannes Hahn: Të zbardhet ngjarja e Kumanovës
Eurokomisioneri Johannes Hahn: Të zbardhet ngjarja e Kumanovës
Brukseli i kërkon Shkupit të zbardhë çfarë ndodhi këtë fundjavë në Kumanovë dhe shkaktarët të vihen para përgjegjësisë.

Çfarë ndodhi në Kumanovë? Analiza e gazetarit veteran, Filipov
Çfarë ndodhi në Kumanovë? Analiza e gazetarit veteran, Filipov
Situata në Kumanovë është qetësuar tashmë dhe fundi i zhvillimeve tragjike të këtyre ditëve në qytetin e vogël maqedonas i ka lënë vend reflektimit.

Athinë, në stacionet e metrosë, nazizëm dhe dëme lufte
Athinë, në stacionet e metrosë, nazizëm dhe dëme lufte
Një filmim i gjatë rreth 50 sekonda, me pamje të pushtimit nazist të Greqisë në vitet 1941-1944, që u mori jetën mbi 20 mijë personave dhe shkaktoi dëme prej qindra mijëra miliardë euro, projektohet vazhdimisht në ekrane gjigande në 35 stacionet e metrosë së Athinës.

Tre ditët më kritike për Greqinë, sot mblidhen ministrat e Financave të Eurozonës
Tre ditët më kritike për Greqinë, sot mblidhen ministrat e Financave të Eurozonës
Sytë e të gjithë grekëve janë sot nga samiti i ministrave të Financave të Eurozonës në Bruksel, prej të cilit qeveria greke pret një deklaratë pozitive sa i përket ecurisë së negociatave me kreditorët e saj.

Gërmadhat e “luftës” në Kumanovë, banorët kthehen në shtëpitë e shkatërruara
Gërmadhat e “luftës” në Kumanovë, banorët kthehen në shtëpitë e shkatërruara
Kanë mjaftuar 16 orë luftime për të shkatërruar mundin e shumë banorëve të “Lagjes së Trimave”. Gjithçka që Azem Ibrahimi kishte ngritur gjatë jetës, u shkatërrua për një çast pa fajin e tij.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s: Udhëheqësit politikë në Maqedoni të punojnë së bashku 
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s: Udhëheqësit politikë në Maqedoni të punojnë së bashku
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s reagoi gjithashtu ndaj zhvillimeve të kësaj fundjave në Kumanovë.

Mediat ndërkombëtare: Ngjarjet në Kumanovë, për faj të krizës politike
Mediat ndërkombëtare: Ngjarjet në Kumanovë, për faj të krizës politike
Mediat ndërkombëtare janë përgjithësisht të një linje kur i referohen dhunës së eskaluar në Maqedoni, duke bërë fajtore krizën politike që ka përfshirë vendin.

Shqiptarët e Kumanovës që ikën drejt Preshevës...
Shqiptarët e Kumanovës që ikën drejt Preshevës...
Familja Fazliu ka ardhur nga Kumanova në Preshevë ku ka të afërmit e saj, për të shpëtuar nga tensioni dhe tmerri i krijuar pas ndërhyrje të forcave maqedonase.

Maqedoni, Presidenti mbledh Këshillin e Sigurisë për ngjarjet në Kumanovë
Maqedoni, Presidenti mbledh Këshillin e Sigurisë për ngjarjet në Kumanovë
Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, ka thirrur pasditen e së dielës Këshillin e Sigurisë në lidhje me ngjarjet e ndodhura në Kumanovë, ku mbetën të vrarë të paktën 22 persona.

Reagon Gruevski: U tentua destabilizimi i Maqedonisë
Reagon Gruevski: U tentua destabilizimi i Maqedonisë
Pas përfundimit të aksionit të policisë në Kumanovë dhe publikimit të të dhënave zyrtare nga Ministria e Brendshme e Maqedonisë, në daljen e tij të parë publike, Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski e cilësoi të gjithë atë që ndodhi në Maqedoni si një lëvizje për të krijuar destabilitet në këtë vend.

Maqedoni, bilanc tragjik në Kumanovë, 22 të vrarë, dhjetëra të plagosur
Maqedoni, bilanc tragjik në Kumanovë, 22 të vrarë, dhjetëra të plagosur
Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka përmbyllur aksionin policor në lagjen e “Trimave” në Kumanovë me një bilanc tragjik.

Ngjarjet në Maqedoni, Fajon: Interesat e qytetarëve, para atyre të politikanëve 
Ngjarjet në Maqedoni, Fajon: Interesat e qytetarëve, para atyre të politikanëve
“Maqedonia në këto momente meriton të gjithë vëmendjen e BE-së dhe komunitetit ndërkombëtar”. Sipas raportuesit të Parlamentit Europian, Ivo Vajgl, eurodeputet liberal nga Sllovenia, “destabilizimi në këtë vend të rëndësishëm europian mund të ketë pasoja serioze për stabilitetin rajonal në Europën Juglindore”.

Shkupi numëron vetëm policët e vrarë. Terr informativ për ngjarjet: Sulmuesit edhe nga një vend fqinj
Shkupi numëron vetëm policët e vrarë. Terr informativ për ngjarjet: Sulmuesit edhe nga një vend fqinj
Mbi ngjarjet e rënda në kufijtë e një lufte të armatosur mes një grupi, të konsideruar terrorist nga zyrtarë të Ministrisë së Brendshme të Maqedonisë, dhe forcave speciale të vendit fqinj në Kumanovë, tashmë janë bërë të ditura edhe të dhënat zyrtare.

Festivali i parë i kanabisit në Athinë, kërkohet dekriminalizimi i përdorimit
Festivali i parë i kanabisit në Athinë, kërkohet dekriminalizimi i përdorimit
Duke mbajtur në duar pankarta, në të cilat shkruhej “Natyra nuk është e paligjshme” dhe “Kanabisi është një ilaç”, qindra qytetarë grekë janë mbledhur prej mesditës së të shtunës, deri në orët e vona të mbrëmjes në sheshin para Parlamenit në Athinë, për të marrë pjesë në evenimentin e Festivalit të parë të kanabisit, të zhvilluar në kryeqytetin grek.

KE, Hahn: Shmangni përshkallëzimin për interes të stabilitetit
KE, Hahn: Shmangni përshkallëzimin për interes të stabilitetit
Komisioneri për Fqinjësinë Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit në Bashkimin Europian, Johannes Hahn reagoi pak para mesnatës për zhvillimet dramatike në Kumanovë të Maqedonisë.

Tensioni në Kumanovë, Jankullovska: 5 policë të vrarë dhe 30 të plagosur
Tensioni në Kumanovë, Jankullovska: 5 policë të vrarë dhe 30 të plagosur
Pesë policë janë vrarë dhe 30 të tjerë janë plagosur, gjatë luftimeve të një dite më parë në Kumanovë. Këtë e ka bërë të ditur ministrja e Brendshme e Maqedonisë, Gordana Jankullovska.

Situata në Kumanovë, OSBE bën thirrje për vetëpërmbajtje
Situata në Kumanovë, OSBE bën thirrje për vetëpërmbajtje
Përfaqësia e OSBE-së në Shkup ka reaguar në lidhje me ngjarjet më të fundit në qytetin e Kumanovës.

Situata në Maqedoni, Majko: Qeverisja e Shkupit po shkon në drejtim të paditur 
Situata në Maqedoni, Majko: Qeverisja e Shkupit po shkon në drejtim të paditur
Deputeti socialist Pandeli Majko ka dënuar ashpër ngjarjet e fundit në Maqedoni. Në një postim në Facebook, Majko shkruan se kriza po merr përmasë midis një pale që nuk po qeveris dot dhe një pale që nuk e merr dot pushtetin.

Përleshjet në Kumanovë, BDI: Destabilizimi nuk është në interes të vendit
Përleshjet në Kumanovë, BDI: Destabilizimi nuk është në interes të vendit
Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni ka apeluar qytetarët e Kumanovës për vetëpërmbajtje dhe gjakftohtësi. Në një deklaratë për mediat, partia e Ali Ahmetit shprehet se destabilizimi nuk është në interes të vendit.

Maqedoni, përleshje e armatosur në Kumanovë; ngjarja në lagjen me shqiptarë
Maqedoni, përleshje e armatosur në Kumanovë; ngjarja në lagjen me shqiptarë
Të shtëna të shumta kanë tmerruar për rreth dy orë banorët e Kumanovës, në Maqedoni, mëngjesin e së shtunës. Krismat me armë zjarri dhe helikopterët që kanë fluturuar mbi qytet kanë krijuar një atmosferë lufte.

Dita e katërt e protestave në Shkup, kërkohet dorëheqja e Gruevskit dhe e Jankullovskës
Dita e katërt e protestave në Shkup, kërkohet dorëheqja e Gruevskit dhe e Jankullovskës
Protestat antiqeveritare në Maqedoni kanë hyrë në ditën e katërt. Mijëra qytetarë përsëri kanë marshuar rrugëve të Shkupit për të ndaluar para godinës së Parlamentit, pasi policia nuk lejoi që protesta të zhvillohet para ndërtesës së qeverisë, ku ishte paralajmëruar të mbahet.

Kriza greke, Tsipras parashikon një fund të lumtur të negociatave
Kriza greke, Tsipras parashikon një fund të lumtur të negociatave
Kryeministri grek, Alexis Tsipras parashikon në fund të lumtur, së shpejti, të negociatave të gjata me kreditorët e huaj në lidhje me njëmarrëveshje, që do të ofrojë likuiditet për grekët në këmbim të ndërmarrjes së reformave.

Serbia mund të ndryshojë Kushtetutën për Kosovën 
Serbia mund të ndryshojë Kushtetutën për Kosovën
Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç deklaroi se Serbia do të marrë në konsideratë mundësinë për të ndryshuar preambulën e kushtetutës së vendit, ajo që flet për “Kosovën si pjesë integrale e territorit të Serbisë”.

Shkup, vazhdojnë protestat kundër qeverisë
Shkup, vazhdojnë protestat kundër qeverisë
Qytetarët e Maqedonisë të zhgënjyer nga politikat e qeverisë së Nikolla Gruevskit, vazhdojnë të shprehin revoltën e  tyre në protesta. Qindra qytetarë përsëri dolën në rrugë për të kërkuar largimin e Gruevskit dhe bashkëpunëtorëve të tij nga pushteti.

Nikoliç: Njohja e Kosovës, kusht për në BE
Nikoliç: Njohja e Kosovës, kusht për në BE
Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, ka deklaruar se vendi i tij mbetet i vendosur të bëhet anëtar i Bashkimit Europian, por në këtë rrugë po has një pengesë: njohja e Kosovës.

Shkup, vijon skandali i përgjimeve. Zaev: Qeveria ka fshehur detaje nga vdekja e gazetarit
Shkup, vijon skandali i përgjimeve. Zaev: Qeveria ka fshehur detaje nga vdekja e gazetarit
Lideri i partisë opozitare LSDM-së, Zoran Zaev, akuzoi policinë se ka fshehur shumë detaje për vdekjen e gazetarit maqedonas, Nikolla Mlladenov.

Protesta në Shkup, 8 ditë paraburgim për 4 protestues
Protesta në Shkup, 8 ditë paraburgim për 4 protestues
Gjykata e Shkupit ka caktuar tetë ditë paraburgim për katër prej protestuesve të arrestuar. Ata u vunë në pranga gjatë protestës së të martës, para godinës së qeverisë në Shkup.

Buzë greminës, por... Greqia: Nuk i shkelim vijat e kuqe
Buzë greminës, por... Greqia: Nuk i shkelim vijat e kuqe
Qeveria e Greqisë duket se do t’u qëndrojë besnike “vijave të kuqe” të panegociueshme për çështjet e punësimit dhe pensioneve, ndaj dhe pret që huadhënësit e BE-së dhe FMN-së të bëjnë gjithashtu disa lëshime për të arritur kështu në një marrëveshje.

Protesta në Shkup, 38 policë të plagosur dhe 30 protestues të arrestuar
Protesta në Shkup, 38 policë të plagosur dhe 30 protestues të arrestuar
Të paktën 38 pjestarë të policisë janë lënduar dhe 30 persona janë arrestuar gjatë protestës që u zhvillua mbrëmjen e së martës para selisë së qeverisë në Shkup.

Athina paguan këstin e parë ndaj FMN-së, por shumë pranë falimentit
Athina paguan këstin e parë ndaj FMN-së, por shumë pranë falimentit
Duke shpërndarë përkohësisht hijet e dyshimit, Greqia i ka paguar FMN-së mëngjesin e së mërkurës këstin e parë për këtë muaj, të interesave prej 200 milionë eurosh, ndërsa rriten zërat se ajo nuk do të jetë në gjendje të paguajë këstin e dytë prej 763 milionë euro të tjera, më 12 maj.

Protesta të dhunshme para godinës së qeverisë në Shkup, disa të lënduar
Protesta të dhunshme para godinës së qeverisë në Shkup, disa të lënduar </