05:02 "Pasdite ne TCH" R
06:20 "Fiks Fare" R
Programi i plote
PUBLICITET
Beteja parlamentare në Maqedoni
Kandidati i Partisë Demokratike Shqiptare, Iljaz Halimi, mori 39,000 vota në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Kjo shifër është dukshëm më e ulët se numri i votave, që kjo parti ka siguruar në ciklet e kaluara zgjedhore.

Racizmi “vret” arbitrin shqiptar Racizmi “vret” arbitrin shqiptar
34-vjeçari Shpëtim Hala, i cili arbitron ndeshje futbolli në kategoritë inferiore në Itali ka rënë preh e racizmit dhe kërcënimeve të shumta për shkak të kombësisë shqiptare që ka ai.

Greqi, ekzekutohet skafisti turk
Greqi, ekzekutohet skafisti turk
Roja Bregdetare greke ka ekzekutuar një shtetas turk në orët e para të mëngjesit të së martës.

Vasili, kandidat për partinë "Syriza"
Vasili, kandidat për partinë "Syriza"
Laert Vasili është një nga shqiptarët më të njohur në Greqi, regjisor e aktor. Ai ka qenë protagonist në gjithë këto vite përmes shfaqjeve dhe projekteve artistike që ka vënë në skenë në Greqi, Shqipëri, por edhe në vende të tjera.

Maqedoni, BDI nuk ndryshon qëndrim
Maqedoni, BDI nuk ndryshon qëndrim
Qëndrimi i BDI-së mbetet i pa ndryshuar edhe për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, që zhvillohet më 27 Prill. Kjo parti apelon që shqiptarët të mos votojnë asnjërin nga dy kandidatët presidencialë.

Vasili, kandidat për partinë Syriza
Vasili, kandidat për partinë Syriza
Vetëm pesë javë para zgjedhjeve lokale në Greqi dhe ato për PE, partia më e madhe opozitare në vend "Syriza" ka deklaruar se, në grupin e kandidatëve për këshilltarë të prefekturës së Atikës, përkrah një prej liderëve më të fuqishëm të saj, zonjës Rena Dhurou, do të jetë edhe aktori dhe regjisori tashmë i mirënjohur në Greqi dhe Shqipëri, Laert Vasili.

Greqi, lirohen me kusht 4 gardianë
Greqi, lirohen me kusht 4 gardianë
Katër gardianë të burgut të Nigritës, që deponuan të hënën në hetuesi për çështjen e vrasjes nga torturat të të burgosurit shqiptar Ilia Kareli, janë lënë të lirë me kusht deri në gjyq.

Maqedonia shkon në balotazh
Maqedonia shkon në balotazh
Qytetarët e Maqedonisë, pas dy javëve (më 27 Prill në balotazh), do të zgjedhin presidentin e ardhshëm të Maqedoni mes kandidatit të VMRO-DPMNE-së Gjorgje Ivanov dhe atij të LSDM-së Stevo Pendarovski.

Maqedoni, 4 kandidatët në zgjedhjet presidenciale Maqedoni, 4 kandidatët në zgjedhjet presidenciale
Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi vlerëson se për shkak të bojkotit të BDI-së vota shqiptare nuk ka qenë e fshehtë. Sipas tij është shkelur një nga parimet themelore të demokracisë.

Presidencialet ndajnë shqiptarët
Presidencialet ndajnë shqiptarët
Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni e kanë ndarë elektoratin shqiptar. Për shkak të thirrjes së BDI-së për bojkot, një pjesë e elektoratit shqiptar nuk po merr pjesë në zgjedhje. Kjo ka bërë që, në disa vendbanime shqiptare, deri në mesditë dalja të jetë tejet e ulët.


Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.