Aleancë globale kundër ISIS
Përpjekjet për një angazhim të koordinuar ndërkombëtar kundër rrezikut në rritje të ISIS-it kulmojnë sot në Paris me takimin e ministrave të Jashtëm nga vende të ndryshme të globit, ku do të diskutohen mënyrat e mposhtjes së shtetit islamik.

Merkel: Lufta kundër anti semitizmit, detyrë kombëtare
Merkel: Lufta kundër anti semitizmit, detyrë kombëtare
"Lufta ndaj antisemitizmit është detyrë kombëtare dhe qytetare", tha Angela Merkel në protestën e organizuar përpara portës së Brandenburgut me temë "Kurrë më urrejtje ndaj hebrenjve"; një tubim i mbajtur 75 vjet nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore, ku 6 milionë hebrenj u asgjësuan nga nazistët gjermanë.

Emigrantët, Budapesti në kaos; policia përdor gaz lotësjellës Emigrantët, Budapesti në kaos; policia përdor gaz lotësjellës
Trafiku u pezullua për rreth një orë këtë të martë në stacionin hekurudhor të Budapestit, që është mbyllur për shkak të mbërritjes së trenëve me emigrantë që synojnë të arrijnë Austrinë dhe Gjermaninë.

Papa Françesku lehtëson rregullat e Kishës për abortin Papa Françesku lehtëson rregullat e Kishës për abortin
Papa Françesku ka deklaruar se priftërinjtë katolikë do të lejohen të falin gratë që kanë kryer aborte dhe gjithashtu mjekët që kryejnë procedurën.

Austri, 20 mijë njerëz në shesh në tubimin proemigrantëve Austri, 20 mijë njerëz në shesh në tubimin proemigrantëve
Pas disa javëve të acaruar me ndjenjat kundër emigrantëve në rritje, të reflektuara këto edhe në protesta dhe debate politike të ashpra në të gjithë Europën, rreth 20 mijë njerëz morën pjesë mbrëmjen e së hënës në një tubim prorefugjatëve në kryeqytetin austriak, Vjenë.

Atentati në Bangkok, tjetër arrestim nga policia tajlandeze Atentati në Bangkok, tjetër arrestim nga policia tajlandeze
Një tjetër person i huaj është arrestuar në Bangkok lidhur me shpërthimin e ndodhur në muajin gusht.

Zbulohet emigranti i fshehur në motorin e makinës Zbulohet emigranti i fshehur në motorin e makinës
Ka qenë e madhe habia e dy agjentëve të rojes civile spanjolle, kur kanë kontrolluar një automjet të ndaluar në kufirin mes Marokut dhe enklavës spanjolle Ceuta.

Trafikuesit, përfituesit më të mëdhenj të emigrantëve në Hungari Trafikuesit, përfituesit më të mëdhenj të emigrantëve në Hungari
Aktivistët pro emigrantëve në Hungari thonë se qëndrimi i ashpër i qeverisë ndaj këtyre të fundit po i kushton shumë vendit. Ata i kanë kërkuar autoriteteve të lejojnë që njerëzit të udhëtojnë drejt vendeve në të cilat duan të shkojnë, duke thënë se refuzimi thjeshtë po luan në favor dhe po i çon paratë në xhepat e trafikantëve njerëzorë.

Publikohen mijëra emaile të Hillary Clinton Publikohen mijëra emaile të Hillary Clinton
Mijëra emaile të Hillary Clinton gjatë kohës kur kjo e fundit ishte Sekretare Amerikane e Shtetit janë publikuar, përfshirë edhe shumë të censuruar pasi janë konsideruar të klasifikuar.

Spanjë, zjarri në fabrikën e fishekzjarreve shkakton 5 viktima Spanjë, zjarri në fabrikën e fishekzjarreve shkakton 5 viktima
Një shpërthim i madh në një fabrikë fishekzjarresh në Spanjën verilindore i ka marrë jetën pesë personave dhe ka plagosur gjashtë të tjerë. Një person raportohet ndërkohë i zhdukur.

Obama në Alaskë, apel për ndryshimet klimaterike Obama në Alaskë, apel për ndryshimet klimaterike
Presidenti amerikan Barack Obama i kërkoi liderëve botërorë të bien dakord për të reduktuar emetimet e karbonit në bisedimet që pritet të mbahen në Paris, më vonë gjatë këtij viti.

Mynih, mbërrijnë trenat e refugjatëve Mynih, mbërrijnë trenat e refugjatëve
Me qindra emigrantë e përfunduan rrugëtimin e tyre në Mynih të Gjermanisë, ku trenat që i transportonin mbërritën mëngjesin e sotëm pasi Hungaria hoqi dorë nga përpjekjet për t’i regjistruar sipas rregullave të BE-së. Por 1.400 vetët që zbarkuan në këtë qytet nuk janë të vetëm; të tjerë pritet të shkojnë shumë shpejt nga Austria.

Qindra emigrantë hyjnë në Austri Qindra emigrantë hyjnë në Austri
Qindra emigrantë kanë shkuar me tren në kryeqytetin e Austrisë, Vjenë, pasi janë mbajtur për disa orë në kufirin hungarez. Shumë prej tyre morën menjëherë trenat për Gjermani.

Plagosen 5 palestinezë dhe një ushtar izraelit në Bregun Perëndimor Plagosen 5 palestinezë dhe një ushtar izraelit në Bregun Perëndimor
Mediat izraelite kanë raportuar se 5 palestinezë dhe një ushtar kanë mbetur të plagosur në Bregun Perëndimor pas një aksioni të forcave izraelite për të arrestuar militantë islamikë.

Kanye West shpall kandidaturën për president të SHBA Kanye West shpall kandidaturën për president të SHBA
“Pra, siç mund ta merrni me mend që tani e në vazhdim e vërteta është se unë do të kandidoj për president në vitin 2020”. Me siguri që nëse Kanye West do të shpallte ambicien e tij për president të Shteteve të Bashkuara që në vitin 2016, Donald Trump, Jeb Bush, Hillary Clinton apo të tjerë kandidatë, do t’u duhej ta rishikonin edhe njëherë pozitën e tyre.

ISIS, konfirmohet shkatërrimi i Belit në Palmira ISIS, konfirmohet shkatërrimi i Belit në Palmira
Imazhet satelitore konfirmojnë shkatërrimin e plotë të tempullit të Belit në qytetin e lashtë të Palmirës, pohuan zyrtarë të OKB-së. Raporte për një shpërthim të fuqishëm në strukturën antike pati që të hënën, por shkalla reale e dëmtimeve nuk njihej ende.

Uragani “Fred” godet brigjet e Afrikës Perëndimore Uragani “Fred” godet brigjet e Afrikës Perëndimore
Stuhi me erëra që arrijnë deri në 140 kilometra në orë kanë goditur ishujt e Kepit të Gjelbër, pranë brigjeve të Afrikës Perëndimore.

Turqi, arrestohen dy gazetarë britanikë për “vepra terroriste” Turqi, arrestohen dy gazetarë britanikë për “vepra terroriste”
Dy gazetarë britanikë dhe një përkthyes janë arrestuar në Turqi, nën akuzën se iu kanë ndihmuar një grupi të armatosur.

Malajzi, protesta kundër kryeministrit. Razak: S’dorëhiqem Malajzi, protesta kundër kryeministrit. Razak: S’dorëhiqem
Kryeministri i Malajzisë, Najib Razak refuzoi që të japë dorëheqjen, pavarësisht protestave masive kundër tij, ndërsa bëri thirrje për bashkim kombëtar.

Irak, arrestohet kreu që përgatiste kamikazët e ISIS për sulme Irak, arrestohet kreu që përgatiste kamikazët e ISIS për sulme
Për më shumë se një vit, Abu Abdullah ka qenë një nga njerëzit më të kërkuar në Bagdad. Ai ishte i njohur nga autoritetet irakiane si “planifikuesi” më i zotë, që kishte Shteti Islamik për përgatitjen e kamikazëve.

Refugjatët, papritur sfida më e madhe e Merkelit: BE nuk duhet të dështojë Refugjatët, papritur sfida më e madhe e Merkelit: BE nuk duhet të dështojë
Pasi është rikthyer nga pushimet verore në mesin e muajit gusht, Kancelarja gjermane Angela Merkel është shfaqur me “vetulla të ngritura”, teksa e përshkruan problemin e refugjatëve në Europë si një sfidë edhe më të madhe nga kriza greke, e cila la në hije gjithçka tjetër gjatë gjysmës së parë të vitit 2015.

“Fragmentet më të hershme të Kuranit mund të rishkruajnë historinë e islamit” “Fragmentet më të hershme të Kuranit mund të rishkruajnë historinë e islamit”
Fragmentet e Kuranit më të vjetër të gjetura në Birmingham muajin e kaluar, mund të datojnë para profetit Muhamed dhe mund të rishkruajnë historinë e hershme të islamit.

Ukrainë, votohet pro “autonomisë” së rajoneve separatiste. Mbi 100 të plagosur dhe një gardist i vrarë Ukrainë, votohet pro “autonomisë” së rajoneve separatiste. Mbi 100 të plagosur dhe një gardist i vrarë
Parlamenti i Ukrainës ka votuar këtë të hënë në favor të ndryshimeve kushtetuese, të cilat u sigurojnë një status special rajoneve lindore të dominuara nga prorusët, por përçarjet në kampin properëndimor dhe protestat e dhunshme nëpër rrugë treguan se këto ndryshime do të përballen me një rrugë tepër të vështirë përpara sesa të kthehen në ligj.

Dhuna ndaj të huajve në Gjermani Dhuna ndaj të huajve në Gjermani
Protestat e dhunshme të kohëve të fundit dhe sulmet ndaj qendrave të pritjes së refugjatëve kanë rindezur debatet mbi ekstremizmin e djathtë në Gjermani. Por ministri i Brendshëm i Rheinland-Palatinate, Roger Lewentz, një politikan i zëshëm në perëndim të vendit, mendon se problemi është më i theksuar në lindje.

Trafiku i klandestinëve, pranga 5 të dyshuarve në Austri Trafiku i klandestinëve, pranga 5 të dyshuarve në Austri
Autoritetet austriake kanë vënë në pranga 5 persona të dyshuar si trafikantë të qënieve njerëzore, në vazhdën e një operacioni masiv gjatë të cilit po kontrollohen me imtësi automjetet që hyjnë në kufijtë lindorë të vendit.

Gazi natyral, ENI njofton zbulimin e rezervave në ujërat egjiptiane Gazi natyral, ENI njofton zbulimin e rezervave në ujërat egjiptiane
Gjigandi energjitik italian, ENI, njoftoi se ka zbuluar në detin Mesdhe, pranë ujërave territoriale egjiptiane, rezervat më të mëdha nënujore të gazit natyral.

Kriza e refugjatëve, komisioneri Avramopoulos në Kalais Kriza e refugjatëve, komisioneri Avramopoulos në Kalais
Edhe pse në faqen e web-it të Komisionit Europian deri mbrëmjen e djeshme lexohej: “asnjë event i programuar për të hënën”, sot komisioneri i Emigracionit, Dimitri Avramopoulos viziton njërën prej pikave më të nxehta të kufirit të jashtëm të bllokut: Kalaisin e Francës.

Libi, mbytet anija me emigrantë, 37 viktima Libi, mbytet anija me emigrantë, 37 viktima
Një tjetër anije me emigrantë është mbytur në brigjet lindore të Libisë, duke shkaktuar 37 viktima.

Siri, ISIS-i shkatërron Tempullin e Belit në Palmira Siri, ISIS-i shkatërron Tempullin e Belit në Palmira
ISIS-i ka shkatërruar një pjesë të asaj që konsiderohet si tempulli më i rëndësishëm në qytetin antik Palmira të Sirisë. Anëtarët e grupit terrorist mësohet se kanë hedhur në erë Tempullin e Belit ditën e hënë.

Kriza e emigrantëve, takim i jashtëzakonshëm i ministrave të Brendshëm të BE-së Kriza e emigrantëve, takim i jashtëzakonshëm i ministrave të Brendshëm të BE-së
Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Europian janë ftuar në një takim të jashtëzakonshëm më 14 shtator për të diskutuar mbi krizën e emigrantëve.

Kriza e emigrantëve, 3 fëmijë dhe familjarët e tyre zhduken nga spitali në Austri Kriza e emigrantëve, 3 fëmijë dhe familjarët e tyre zhduken nga spitali në Austri
Policia austriake ka bërë të ditur se 3 fëmijë sirianë dhe familjet e tyre, të cilët u shpëtuan nga një furgon i vogël me 26 emigrantë, janë zhdukur nga spitali ku po mbaheshin për trajtim mjekësor.

ISIS prezanton “Dinarin e artë”. Monedha e re, e barazvlefshme me 130 USD ISIS prezanton “Dinarin e artë”. Monedha e re, e barazvlefshme me 130 USD
Përmes një videoje të gjatë, militantët e Shtetit Islamik kanë prezantuar atë që mund të konsiderohet si arma më e fundit e propagandës së grupit të dhunshëm ekstremist: monedhat që do të përdoren në zonat e pushtuara prej tij, e që përbëjnë të ashtuquajturin kalifat islamik.

Lufta ndaj bandave të trafikantëve, BE: T’i përndjekim kudo Lufta ndaj bandave të trafikantëve, BE: T’i përndjekim kudo
Vdekja e 71 refugjatëve në një kamion në Austri ishte një prej dëshmive më tronditëse të brutalitetit pa kufi të trafikantëve, që shfrytëzojnë dramën e refugjatëve për t’u pasuruar, ndërsa ata vetë i trajtojnë me mospërfilljen më të madhe ndaj jetës së njeriut.

Egjipti dënon 3 gazetarë të “Al Jazeera”-s, indinjohen SHBA-të Egjipti dënon 3 gazetarë të “Al Jazeera”-s, indinjohen SHBA-të
Shtetet e Bashkuara u shprehën të zhgënjyera me vendimin e Egjiptit për të dënuar me nga 3 vite heqje lirie, 3 gazetarë të “Al Jazeera”-s, të akuzuar se kanë mbështetur “Vëllazërinë Myslimane” të rrëzuar nga pushteti, pasi ushtria përmbysi Presidentin Mohamed Morsi, në mesin e një vale protestash popullore.

Masakra në Bangkok, vihet nën akuzë një i dyshuar për aktin terrorist Masakra në Bangkok, vihet nën akuzë një i dyshuar për aktin terrorist
Një person është akuzuar në Bangkok, si bashkëpunëtor i sulmit me bombë që mori 20 jetë njerëzish në kryeqytetin tajlandez, gati dy javë më parë.

SHBA, Christie: Do t’i gjurmoja emigrantët, siç bën FedEx me pakot SHBA, Christie: Do t’i gjurmoja emigrantët, siç bën FedEx me pakot
Donald Trump nuk është i vetmi që premton dorë të fortë ndaj emigrantëve, nëse merr Presidencën e Shteteve të Bashkuara në 2016-n. Një tjetër republikan në zë, guvernatori i New Jerseyt, Chris Christe bëri një zotim, që shënjestron sa ata pa leje të rregullt qëndrimi, aq edhe vizitorët. “Do t’i gjurmojmë - tha Christie, - ashtu siç gjurmon FedEx-i pakot e tij”.

New Orleans, përkujtohet tmerri i 10 viteve më parë nga “Katrina” New Orleans, përkujtohet tmerri i 10 viteve më parë nga “Katrina”
Këmbanat e kishave gjëmuan njëkohësisht në Mississippi dhe Louisiana për të shënuar rimëkëmbjen e rajonit nga uragani “Katrina” dhe përmbytjet e frikshme të 10 viteve më parë, që morën me qindra jetë njerëzish e shkaktuan 151 miliardë dollarë dëme.

Japoni, protesta rinore kundër legjislacionit për përdorimin e ushtrisë Japoni, protesta rinore kundër legjislacionit për përdorimin e ushtrisë
Mijëra persona kanë protestuar jashtë Parlamentit japonez, kundër ligjit të ri që do t’i lejojë ushtrisë të dislokohet edhe jashtë vendit.

Sirianët në Europë përmes Arktikut Sirianët në Europë përmes Arktikut
Ata provuan brigjet e Libisë, ishujt e Greqisë, detin e Italisë, rrugët e Ballkanit, por tani duket se kanë zbuluar një tjetër itinerar ; atë të Arktikut.

Austri, kapet një tjetër kamion me refugjatë, mes tyre 3 fëmijë në gjendje të rëndë Austri, kapet një tjetër kamion me refugjatë, mes tyre 3 fëmijë në gjendje të rëndë
Autoritetet austriake kanë nisur një kontroll të imtësishëm në rrugët e vendit për të ndalur fluksin e refugjatëve që përdorin kamionët për të kaluar përmes territorit të këtij vendi.

Moska nuk toleron; asgjëson edhe produktet perëndimore për sportistët Moska nuk toleron; asgjëson edhe produktet perëndimore për sportistët
Rusia i ka dëshmuar sërish perëndimit se di të bëjë një rezistencë të fortë përballë sanksioneve të vendosura mbi ekonominë e Moskës.

Bota rrezikon krizën e ujit; Shkak, ngrohja globale dhe rritja e popullsisë Bota rrezikon krizën e ujit; Shkak, ngrohja globale dhe rritja e popullsisë
Ngrohja globale dhe rritja e numrit të popullsisë janë faktorët kryesorë që po e çojnë botën drejt një krize për furnizim me ujë.

Rreziku i rikthimit të luftës, Hamas rindërton tunelet në Gaza; Izraeli në gatishmëri Rreziku i rikthimit të luftës, Hamas rindërton tunelet në Gaza; Izraeli në gatishmëri
Vetëm një vit pasi lufta në Gaza, është shuar, Hamasi, grupi militant islamik i bazuar në Rripin e Gazës, ka publikuar në internet një video që tregon jo vetëm rindërtimin e tuneleve të nëndheshme, por edhe kryerjen e ushtrimeve dhe trajnimit të militantëve në këto hapësira.

Kamioni i tragjedisë në Austri, kapen autorët; 3 bullgarë e një afgan Kamioni i tragjedisë në Austri, kapen autorët; 3 bullgarë e një afgan
Një nga tragjeditë më të mëdha tokësore për vdekjen e emigrantëve, ajo e kamionit në Austri, nuk ngeli pa autorë të cilët tashmë janë pas hekurave. Policia hungareze ka arrestuar 4 persona si fajtorët kryesorë për vdekjen e 71 emigrantëve në kushte çnjerëzore, të cilët ishin lënë për disa ditë brenda një kamioni të tipit frigoriferik.

Sulmi në tren në Paris, mblidhen ministrat e Brendshëm europianë Sulmi në tren në Paris, mblidhen ministrat e Brendshëm europianë
Ministrat e Brendshëm europianë dhe zyrtarë të transportit do të mbajnë një takim urgjent në Paris, një javë pas sulmit me armë në një tren. Korrespondenti i BBC-së në Francë thotë se kërkohen masa më të ashpra të sigurisë pas incidentit në trenin e Thalys, i linjës Amsterdam- Paris.

Vdekjet e emigrantëve, OKB: Po përballemi me një krizë solidariteti Vdekjet e emigrantëve, OKB: Po përballemi me një krizë solidariteti
Organizata e Kombeve të Bashkuara ka kërkuar që të bëhet më shumë në parandalimin e vdekjeve të emigrantëve, të cilët kërkojnë të hyjnë në Europë.

“Katrina”, Bush rikthehet në Nju Orlenas. Pritet me protesta “Katrina”, Bush rikthehet në Nju Orlenas. Pritet me protesta
Ish-Presidenti George W. Bush, njëri ndër figurat më të kritikuara pas uraganit “Katrina”, është rikthyer në qytetin e rindërtuar të Nju Orlenasit 10 vite pas kësaj fatkeqësie natyrore.

SHBA, vdes në burg një i ri me ngjyrë. Ishte arrestuar për vjedhje në vlerë prej 5 dollarë SHBA, vdes në burg një i ri me ngjyrë. Ishte arrestuar për vjedhje në vlerë prej 5 dollarë
Një i ri me ngjyrë që ishte arrestuar në Portsmouth të Virxhianias, në të njëjtën ditë që njëri prej oficerëve të këtij qyteti qëlloi për vdekje një 18-vjeçar tjetër me ngjyrë, është gjetur i vdekur në burg, në të cilin ishte prej 4 muajsh për shkak se kishte vjedhë ushqime në vlerë 5 dollarë.

Estonia do të ndërtojë “gardh” përgjatë kufirit me Rusinë Estonia do të ndërtojë “gardh” përgjatë kufirit me Rusinë
Situata e tensionuar mes Ukrainës dhe Rusisë ka detyruar Estonin të mendojë seriozisht për ndërtimin e një “gardhi” përgjatë kufirit të saj lindor me Rusinë, por edhe për të penguar kalimet e paligjshme të kufirit të personave që tentojnë të futen në zonën “Shengen”.

Ndërron jetë ish-i dërguari i Vatikanit, akuzohej për abuzim me të mitur Ndërron jetë ish-i dërguari i Vatikanit, akuzohej për abuzim me të mitur
Jozef Wesolowski, ish-arqipeshkv dhe i dërguari i Vatikanit në Republikën Dominikane, ka vdekur para se të gjykohej për veprën penale abuzim seksual me fëmijët.

Jep dorëheqjen themeluesi i “Ashley Madison” pas vjedhjes së serverave Jep dorëheqjen themeluesi i “Ashley Madison” pas vjedhjes së serverave
Themeluesi, njëkohësisht shefi ekzekutiv i “Ashley Madison” ka dhënë dorëheqjen pas vjedhjes së serverave dhe vetëvrasjes së dy klientëve të kompanisë.

Presidencialet në SHBA, Trump thellon avantazhin mes republikanëve Presidencialet në SHBA, Trump thellon avantazhin mes republikanëve
Një anketë e re tregon se, Donald Trump e ka rritur avantazhin e tij në garën republikane për zgjedhjet presidenciale të 2016-s.

Australi, indinjatë në popull pas lajmit për “kontroll vizash” në rrugë Australi, indinjatë në popull pas lajmit për “kontroll vizash” në rrugë
Agjencia australiane e mbrojtjes së kufijve “ABF” ka ngjallur reagime të ashpra, pas njoftimeve se do të ndërmarrë kontrolle të vizave në rrugët e Melburnit.

Babai i reporteres së vrarë, thirrje Obamës për kontrollin e armëve Babai i reporteres së vrarë, thirrje Obamës për kontrollin e armëve
Babai i reporteres 24-vjeçare, Alison Parker, të vrare nga ish-kolegu i saj, Vester Flanagan, gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë, i kërkoi Presidentit Barack Obama të shtojë përpjekjet për ligje më të rrepta mbi armëmbajtjen në vend.

Turqi, Davutoglu pritet t’i prezantojë kabinetin teknik Erdoganit Turqi, Davutoglu pritet t’i prezantojë kabinetin teknik Erdoganit
Kryeministri në detyrë i Turqisë, Ahmet Davutoglu ka bërë të ditur se do t’i prezantojë Presidentit të vendit, Tayyip Erdogan, një listë me emrat e kabinetit të përkohshëm me pushtet të ndarë mes të gjitha palëve gjatë orëve të pasdites së kësaj të enjteje.

De Maiziere: Shqiptarët mund të vijnë në Gjermani për të punuar, jo për azil De Maiziere: Shqiptarët mund të vijnë në Gjermani për të punuar, jo për azil
Derisa Europa po përballet me krizën më të rëndë të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore, dhe Gjermania me numrin të më të madh të azilkërkuesve, ministri i Brendshëm i këtij vendi, Thomas de Maiziere është shfaqur edhe njëherë për të folur për çështjen e azilkërkuesve.

Austri, 71 trupa në kamionin “e vdekjes”. Hetohet për vrasje, e jo asfiksim Austri, 71 trupa në kamionin “e vdekjes”. Hetohet për vrasje, e jo asfiksim
Konfirmimi vjen nga autoritetet austriake. Në kamionin “e vdekjes”, të braktisur në një autostradë të vendit, jo shumë larg kufirit me Hungarinë, kishte 71 trupa të pajetë, që të gjithë - sipas gjasave, - emigrantë sirianë.

Poloni, zbulohet treni nazist i mbushur me ar Poloni, zbulohet treni nazist i mbushur me ar
Autoritetet polake konfirmuan për herë të parë, edhe pse me gjysmë zëri, se treni i mbushur me ar dhe bizhuteri të tjera, që nazistët i rrëmbyen në vitet e Luftës së Dytë Botërore, “mund të jetë gjetur”.

Mesdhe, rreth 200 të zhdukur nga “rruga e vdekjes” Mesdhe, rreth 200 të zhdukur nga “rruga e vdekjes”
Imazhe tepër tronditëse janë shpërndarë nga fundi tragjik i një udhëtimi të mbiquajtur “rruga e vdekjes”.

Venezuela dhe Kolumbia tërheqin ambasadorët Venezuela dhe Kolumbia tërheqin ambasadorët
Venezuela dhe Kolumbia kanë tërhequr ambasadorët e tyre në shtetet respektive, pas një krize diplomatike që shpërtheu pasi Venezuela mbylli dy pika kufitare dhe dëboi mijëra kolumbianë.

Përvjetori i “Katrinës”, Obama: Banorët e New Orleansit frymëzuan të gjithë Amerikën Përvjetori i “Katrinës”, Obama: Banorët e New Orleansit frymëzuan të gjithë Amerikën
Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama ka vizituar New Orleansin në 10-vjetorin e stuhisë “Katrina”, e cila vrau rreth 2 mijë vetë, ndërsa një milion të tjerë i detyroi që të zhvendosen.

SHBA-të ftojnë Uzbekistanin në koalicionin kundër ISIS SHBA-të ftojnë Uzbekistanin në koalicionin kundër ISIS
Zyrtarët amerikanë deklaruan se shteti me numrin më të madh të banorëve në Azinë Qendrore është e lirë të vendosë se në çfarë mënyrë dëshiron të kontribuojë në luftën kundër ISIS.

Përmbysen dy anije me rreth 500 emigrantë. Frikë për qindra të vdekur Përmbysen dy anije me rreth 500 emigrantë. Frikë për qindra të vdekur
Qindra njerëz dyshohet se mund të kenë humbur jetën, pasi dy anije me rreth 500 emigrantë në bord, janë përmbysur në afërsi të qytetit libian, Zuwara.

Përleshjet në Turqi, 7 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur Përleshjet në Turqi, 7 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur
Shtatë persona, përfshirë edhe katër civilë, janë vrarë në Turqi gjatë përleshjeve mes Forcave të Armatosura të këtij vendi dhe militantëve kurdë në disa vende të ndryshme.

Austri, gjenden 50 refugjatë të vdekur në një kamion Austri, gjenden 50 refugjatë të vdekur në një kamion
Rreth 50 emigrantë janë gjetur të pajetë në një kamion të braktisur në autostradën A4 që lidh Hungarinë me Vjenën në Austri, një zonë e ndodhur ndërmjet lokaliteteve Neusiedl dhe Parndorf. Sipas gazetës vendase “Krone”, refugjatët duhet të jenë mbytur brenda mjetit që ishte parkuar në anë të rrugës prej të paktën dy ditësh.

Polonia hap dyert për armatimet e rënda të SHBA-ve, caktohen dy pika strategjike Polonia hap dyert për armatimet e rënda të SHBA-ve, caktohen dy pika strategjike
Shtetet e Bashkuara do të krijojnë dy baza me pajisje të rënda ushtarake në Poloni, duke nisur prej mesit të vitit 2016, bën të ditur ministri polak i Mbrojtjes, si pjesë e përpjekjeve të Uashingtonit për të siguruar aleatët e merakosur nga veprimet e Rusisë në Ukrainë.

Ukrainë, paqe me separatistët nga 1 shtatori. 7 të vrarë e 13 të plagosur në 24 orët e fundit Ukrainë, paqe me separatistët nga 1 shtatori. 7 të vrarë e 13 të plagosur në 24 orët e fundit
Gjatë një takimi të grupit të kontaktit në Ukrainë, është arritur një marrëveshje që, në shenjë mbështetjeje ndaj armëpushimit të brishtë, t’u jepet fund të gjitha shkeljeve të tij deri më 1 shtator.

Kriza e emigrantëve, Kurz: Rregullorja e Dublinit nuk po funksionon Kriza e emigrantëve, Kurz: Rregullorja e Dublinit nuk po funksionon
Për ministrin e Jashtëm të Austrisë, rregullorja e Dublinit, pjesë e rëndësishme e boshtit të politikave europiane të azilit, nuk po zbatohet dot siç duhet.

Vrasja e gazetarëve, për racizëm. Autori i kishte denoncuar disa herë kolegët Vrasja e gazetarëve, për racizëm. Autori i kishte denoncuar disa herë kolegët
Zemërimi ndaj komenteve raciste dhe bullizmit në vendin e punës citohen si arsyet, që e shtynë Vester Flanaganin të qëllonte për vdekje dy ish-kolegë të medias, teksa ishin në transmetim të drejtpërdrejtë.

Clinton: Biden duhet të marrë një vendim të vështirë Clinton: Biden duhet të marrë një vendim të vështirë
Hillary Clinton deklaroi se zv/Presidenti, Joe Biden duhet të marrë “një vendim të vështirë” në lidhje me një kandidim të mundshëm për presidencialet e 2016-s, ndërsa u shpreh se do të vazhdojë normalisht me fushatën e saj, pavarësisht fjalëve se do të mund të ketë një tjetër kundërshtar demokrat.

Shpërthimi në Tianxhin, arrestohen 12 të dyshuar Shpërthimi në Tianxhin, arrestohen 12 të dyshuar
Policia kineze ka arrestuar 12 persona si të dyshuar në përfshirjen në shpërthimin masiv që ndodhi këtë muaj në qytetin-port të këtij vendi, Tianxhin e që i mori jetën 139 personave.

Kriza e emigrantëve, Obama telefonon kancelaren Merkel Kriza e emigrantëve, Obama telefonon kancelaren Merkel
Presidenti amerikan, Barack Obama ka telefonuar kancelaren gjermane, Angela Merkel për t’i shprehur vlerësimin e tij për punën që shefja e qeverisë gjermane është duke bërë për të menaxhuar krizën e emigrantëve.

Siri, vritet me dron “hacker”-i britanik i ISIS Siri, vritet me dron “hacker”-i britanik i ISIS
“Hacker”-i britanik, për të cilin zyrtarët amerikanë dhe europianë deklaruan se është bërë eksperti kibernetik numër një për Shtetin islamik në Siri, është vrarë gjatë një sulmi me dron të ndërmarrë nga Shtetet e Bashkuara.

Mbi 50 emigrantë gjenden të vdekur në hambarin e një anijeje Mbi 50 emigrantë gjenden të vdekur në hambarin e një anijeje
Rojet Bregdetare italiane kanë raportuar se mbi 50 emigrantë kanë vdekur në hambarin e një anijeje që ishte nisur nga Libia.

Australia përballet me përmbytje të mëdha Australia përballet me përmbytje të mëdha
Ndryshe nga kontinenti ynë, i cili kaloi një valë të nxehti me temperatura që arritën rekorde, situatë shumë ndryshe paraqitet në një pjese tjetër të globit, në kontinentin Australian.

Virginia, autori publikon videon e vrasjes së kolegëve Virginia, autori publikon videon e vrasjes së kolegëve
Pak minuta pas vrasjes së gazetares dhe kameramanit në Virginia, autori Vester Lee Flanagan, ka publikuar një video në internet.

Virginia, gazetari ekzekuton dy ish-kolegë dhe më pas vetëvritet Virginia, gazetari ekzekuton dy ish-kolegë dhe më pas vetëvritet
Një gazetare dhe kameramani u vranë gjatë një transmetimi live në Virginia të SHBA-ve, nga ish-kolegu i tyre. Pamjet tregojnë gazetaren Alison Parker gjatë një interviste në Moneta’s Bridgewater Plaza, para se të nisnin të shtënat dhe kamera të binte në tokë.

Italia kundër Gjermanisë për emigrantët, Gentiloni: Po bëjmë më shumë se ç'mundet Italia kundër Gjermanisë për emigrantët, Gentiloni: Po bëjmë më shumë se ç'mundet
Ministri i Jashtëm italian Paolo Gentiloni u tregua shumë i prerë në reagimin e tij ndaj pretendimeve të kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Francois Hollande se brenda vitit, Roma duhet të hapë qendra të reja regjistrimi të emigrantëve.

Ish-ministrat paralajmërojnë: Rusia e NATO të shmangin rrezikun për luftë Ish-ministrat paralajmërojnë: Rusia e NATO të shmangin rrezikun për luftë
Rusia dhe NATO duhet të bien dakord për rregulla të reja të përbashkëta, për të trajtuar përplasjet e papritura ushtarake mes tyre, në mënyrë që të reduktojnë rrezikun e shkaktimit të një lufte padashur mes Moskës dhe Perëndimit. Këtë sugjerim e japin një grup ish-ministrash të Jashtëm dhe të Mbrojtjes.

Irak, kurdët zmbrapsin militantët e ISIS nga Kirkuk Irak, kurdët zmbrapsin militantët e ISIS nga Kirkuk
Forcat kurde kanë goditur militantë të Shtetit Islamik në një sërë fshatrash të provincës veriore të Irakut, Kirkuk, këtë të mërkurë, duke mundur të sigurojnë kështu territorin që ata kanë shtënë nën kontroll që prej nisjes së zmbrapsjes së xhihadistëve gjatë verës së kaluar.

Refugjatët, Hungaria dërgon 2106 oficerë policie në kufi. Mund të përdorë edhe ushtrinë Refugjatët, Hungaria dërgon 2106 oficerë policie në kufi. Mund të përdorë edhe ushtrinë
Qeveria hungareze ka diskutuar së fundi mbi mënyrën sesi mund të përdoret ushtria në ndihmë të sigurisë së kufirit jugor të vendit, nga ku po tentojnë të hyjnë një valë e gjerë emigrantësh për në Bashkimin Europian.

Afganistan, vriten dy ushtarë të NATO-s Afganistan, vriten dy ushtarë të NATO-s
Dy persona me uniformën ushtarake afgane kanë hapur zjarr ndaj një automjeti, duke vrarë dy ushtarë të NATO-s në Afganistan.

Assad: Rusia dhe Irani nuk më tradhtojnë Assad: Rusia dhe Irani nuk më tradhtojnë
Presidenti sirian, Bashar al-Assad është shprehur i bindur se ai gëzon ende mbështetjen e aleatëve kyç, Iranit dhe Rusisë.

Sulmi në trenin Amsterdam-Paris, autori ka qenë edhe në Shqipëri Sulmi në trenin Amsterdam-Paris, autori ka qenë edhe në Shqipëri
François Molins, prokurori francez që po heton ngjarjen në trenin Amsterdam-Paris, deklaroi se personi i armatosur kishte qëllime terroriste dhe se kishte qenë edhe në Shqipëri, në qershor të vitit 2014.

Personi që kapërceu murin rrethues të Shtëpisë së Bardhë, vritet në gjykatë Personi që kapërceu murin rrethues të Shtëpisë së Bardhë, vritet në gjykatë
Curtis Smith, personi që në mars kapërceu murin rrethues të Shtëpisë së Bardhë, është vrarë në Gjykatën e Pensilvanisë, pasi më parë kishte sulmuar me thikë një polic.

Fushata ajrore kundër ISIS, Turqia u bashkohet SHBA-ve Fushata ajrore kundër ISIS, Turqia u bashkohet SHBA-ve
Një marrëveshje e arritur me Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta bëjë Turqinë pjesë të fushatës ajrore kundër militantëve të ISIS-it.

ISIS mund të ketë përdorur sërish armë kimike në veri të Sirisë ISIS mund të ketë përdorur sërish armë kimike në veri të Sirisë
Militantët e ISIS mund të kenë përdorur armë kimike në një sulm në një qytet verior të Sirisë të premten e kaluar, të paktën sipas “Mjekëve pa kufij”.

Gjermani, shkrumbohet shkolla-strehë e azilkërkuesve Gjermani, shkrumbohet shkolla-strehë e azilkërkuesve
Policia gjermane pohoi se, një shkollë sportive që shërbente si strehë e përkohshme për azilkërkuesit në Nauen, në perëndim të Berlinit, është djegur krejtësisht dhe dyshimet për zjarrvënie të qëllimshme janë të forta.

Inflacioni godet ekonominë ruse. Njerëzit ankohen: Jetojmë më keq Inflacioni godet ekonominë ruse. Njerëzit ankohen: Jetojmë më keq
Trazirat në tregjet ndërkombëtare të aksioneve, e sidomos rënia e çmimit të naftës, patën ndikim të menjëhershëm te rubla ruse.

Spanjë e Marok, arrestohen 14 sekserë xhihadistësh. Akuzohen për rekrutime Spanjë e Marok, arrestohen 14 sekserë xhihadistësh. Akuzohen për rekrutime
Në Spanjë e Marok janë arrestuar 14 vetë, në kuadër të një operacioni të përbashkët, shënjestra e të cilit ishin personat e dyshuar si rekrutues për Shtetin Islamik.

Kriza e emigrantëve në BE, Gjermania: Jo e drejtë ta përballojnë vetëm disa shtete Kriza e emigrantëve në BE, Gjermania: Jo e drejtë ta përballojnë vetëm disa shtete
Për vite me radhë, Bashkimi Europian është munduar ta harmonizojë politikën e azilit, por nuk është e lehtë me 28 vende anëtare, secila me gjyqësorin dhe forcën e saj policore.

Tregjet ndërkombëtare të aksioneve, në gjendje “stresi” për të dytën ditë me radhë Tregjet ndërkombëtare të aksioneve, në gjendje “stresi” për të dytën ditë me radhë
“E hëna e zezë” e Kinës po zgjatet, duke vijuar edhe gjatë kësaj të marte, e duke sjellë një tjetër ditë tensionesh për tregjet ndërkombëtare të aksioneve.

Turqi, ndërpritet sërish furnizimi me gaz nga Shah Denizi prej shpërthimit Turqi, ndërpritet sërish furnizimi me gaz nga Shah Denizi prej shpërthimit
Rrjedha e gazit, përmes gazsjellësit që furnizon Turqinë me gazin azer, është ndalur gjatë mbrëmjes së të hënës, për shkak të një shpërthimi të ndodhur në lindje të vendit, bënë të ditur zyrtarë të sektorit energjetik.

Nëse punoni ilegalisht në Britani, rrezikoni 6 muaj burg Nëse punoni ilegalisht në Britani, rrezikoni 6 muaj burg
Kush punon ilegalisht në Angli e Uells rrezikon deri në 6 muaj burg, sipas propozimeve të reja që do të përfshihen në projektligjin e emigracionit.

Libi, ISIS vret katër persona Libi, ISIS vret katër persona
Ekstremistët e Shtetit islamik kanë ekzekutuar katër persona në qytetin Sirte, në Libinë qendrore. Ata kanë publikuar një video ku shihet i gjithë ekzekutimi.

Kërcënimi rus, SHBA-të do të dërgojnë avionë ushtarakë në Europë Kërcënimi rus, SHBA-të do të dërgojnë avionë ushtarakë në Europë
Shumë shpejt Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të sjellin në Europë avionët ushtarakë F-22.

ISIS kërcënon sërish Italinë: Libia, porta hyrëse për në Romë ISIS kërcënon sërish Italinë: Libia, porta hyrëse për në Romë
Në mes të valës së emigrantëve, që nisen nga Libia e çdo ditë e më shumë po tentojnë të kalojnë Mesdheun për të zbarkuar më pas në Itali, ISIS ka kërcënuar sërish vendin fqinj.

Arrihet marrëveshja mes dy Koreve për uljen e tensioneve Arrihet marrëveshja mes dy Koreve për uljen e tensioneve
Pas konfrontimeve të fundit kufitare, Koreja e Jugut dhe ajo e Veriut kanë arritur marrëveshjen për të ulur tensionet me njëra-tjetrën. Lajmi është bëri i ditur nga agjencia e lajmeve të Koresë së Jugut, Yonhap.

Vjedhja e serverave, vetëvriten dy klientë të “Ashley Madison” Vjedhja e serverave, vetëvriten dy klientë të “Ashley Madison”
Policia kanadeze ka raportuar se dy klientë të “Ashley Madison” kanë vrarë vetën pasi hakerat publikuar të dhënat e tyre.

Kina trondit tregjet ndërkombëtare Kina trondit tregjet ndërkombëtare
Tregjet europiane u tronditën këtë të hënë nga rritja e frikës mes investitorëve se ngadalësimi i ekonomisë kineze është më i madh nga sa parashikohej.

Gjermani, De Maiziere dënon dhunën kundër refugjatëve pas trazirave në Drezden Gjermani, De Maiziere dënon dhunën kundër refugjatëve pas trazirave në Drezden
Pas një nate të dytë përleshjesh mes protestuesve dhe forcave të policisë, përpara një qendre strehimi të refugjatëve në qytetin e Drezdenit, ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere bëri thirrje për frenimin e simpatizantëve të ekstremit të djathtë e të racistëve.

Refugjatët, Merkel-Hollande: Kriza më e madhe në 50 vitet e fundit në Europë Refugjatët, Merkel-Hollande: Kriza më e madhe në 50 vitet e fundit në Europë
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe Presidenti francez, Francois Hollande, takohen sot në Berlin për të diskutuar mbi mënyrat sesi të kontrollohet vala e refugjatëve, që po hyjnë në Europë.

Franca nderon me medaljet e Napoleonit, heronjtë e sulmit të shmangur terrorist Franca nderon me medaljet e Napoleonit, heronjtë e sulmit të shmangur terrorist
Tre shtetasit amerikanë dhe një britanik, të cilët bënë të mundur shmangien e një sulmi të dyshuar terrorist ndaj një treni në Paris, kanë marrë vlerësimin më të lartë të Francës, të dorëzuar nga Presidenti Francois Hollande.

ISIS shkatërron me eksploziv tempullin Baalshamin në Palmira ISIS shkatërron me eksploziv tempullin Baalshamin në Palmira
Zyrtarë sirianë dhe aktivistë të mbrojtjes së trashëgimive kulturore kanë bërë të ditur se militantët e Shtetit Islamik kanë shkatërruar tempullin antik të Baalshaminit në qytetin e Palmirës.

Britani, mund të jenë 20 viktimat e aksidentit ajror në Shoreham Britani, mund të jenë 20 viktimat e aksidentit ajror në Shoreham
Të paktën 20 viktima mendohet se ka shkaktuar aksidenti ajror i së shtunës në Shoreham të Anglisë, kur një avion Hawker Hunter u rrëzua mbi një rrugë me trafik duke goditur disa automjete gjatë një shfaqjeje ajrore.

Shpëtohen 4400 libianë në det. Roja Bregdetare italiane në një operacion të gjerë në Mesdhe Shpëtohen 4400 libianë në det. Roja Bregdetare italiane në një operacion të gjerë në Mesdhe
Rreth 4400 persona janë shpëtuar nga rojet bregdetare në brigjet e Libisë. Lajmi bëhet i ditur nga personeli i Rojes Bregdetare italiane, sipas të cilëve në operacionin e nisur që prej së shtunës, refugjatët ndodheshin në 22 varka lundrimi në rrezik.

Papa Françesku, thirrje për paqe në Ukrainë Papa Françesku, thirrje për paqe në Ukrainë
Gjatë celebrimit të Meshës së të dielës në sheshin “Shën Pjetër”, Papa Françesku u ndal për një apelim mbi çështjen e Ukrainës, që sikurse tha ai, situata po përkeqësohet gjithnjë e më shumë.

Lufta e Bandave në El Salvador, vriten 14 persona në burg Lufta e Bandave në El Salvador, vriten 14 persona në burg
Të paktën 14 anëtarë të bandës kriminale “Barrio 18” janë vrarë në burgun që ndodhet në veri të El Salvadorit.

Tensioni mes Koreve, vazhdojnë bisedimet në kufi Tensioni mes Koreve, vazhdojnë bisedimet në kufi
Takimi i niveleve të larta të dy Koreve duket se po zhvillohet në sekret të plotë. E vetmja gjë që mund të kuptohet është gatishmëria e lartë ushtarake nga të dyja anët.

Zvicër, përplasen dy avionë të vegjël gjatë shfaqjes ajrore Zvicër, përplasen dy avionë të vegjël gjatë shfaqjes ajrore
Pas një kontakti në ajër me njëri-tjetrin gjatë një shfaqje ajrore, dy avionë të vegjël janë rrëzuar të dielën në veri të Zvicrës.

Iran, rihapet pas 4 vitesh Ambasada e Britanisë. Hammond: Moment historik në marrëdhëniet dypalëshe Iran, rihapet pas 4 vitesh Ambasada e Britanisë. Hammond: Moment historik në marrëdhëniet dypalëshe
Ambasada e Britanisë së Madhe në Iran është rihapur gjatë kësaj të diele pas afro 4 vitesh, e mbyllur në vitin 2011 pas mësymjes së protestuesve gjatë një demonstrate kundër sanksioneve të vendosura ndaj Republikës Islamike.

Roja bregdetare italiane shpëton mbi 2000 emigrantë në brigjet e Libisë Roja bregdetare italiane shpëton mbi 2000 emigrantë në brigjet e Libisë
Më shumë se 2000 emigrantë dhe refugjatë janë shpëtuar nga Roja Bregdetare italiane pak nga brigjet e Libisë, në një prej operacioneve më të mëdha ditore të kryera deri më sot ndaj trafikimit të qenieve njerëzore. Njoftimi për ndihmë erdhi njëkohësisht nga mbi 20 varka, raportoi agjencia e lajmeve AFP.

Afganistan, 3 amerikanë të vrarë në sulmin kamikaz ndaj kontraktorëve të NATO-s Afganistan, 3 amerikanë të vrarë në sulmin kamikaz ndaj kontraktorëve të NATO-s
Tre shtetas amerikanë, kontraktorë të NATO-s, janë mes 12 viktimave të një shpërthimi me bombë të së shtunës në Kabul, që kishte për objektiv një autokolonë të forcave të koalicionit të udhëhequr prej Shteteve të Bashkuara, duke e bërë këtë sulm një nga më vdekjeprurësit për shtetasit amerikanë në Afganistan gjatë viteve të fundit.

Sulmi në tren, Franca: Agresori, militant islamik i njohur për europianët Sulmi në tren, Franca: Agresori, militant islamik i njohur për europianët
Gjurmët e gishtërinjve tregojnë se agresori, i asgjësuar nga pasagjerët e trenit në Francës, është një shtetas maroken i njohur shumë mirë nga autoritetet europiane si një militant i dyshuar islamik, kanë bërë disa burime të “Reuters” gjatë së shtunës.

Britani, avioni rrëzohet gjatë shfaqjes, 7 të vdekur Britani, avioni rrëzohet gjatë shfaqjes, 7 të vdekur
Shtatë persona kanë gjetur vdekjen kur një avion Hawker Hunter u rrëzua mbi një rrugë me trafik duke goditur disa automjete gjatë një shfaqjeje ajrore në Shoreham të Anglisë.

Të shtënat në tren; Obama, Cameron e Hollande falënderojnë tre burrat amerikanë Të shtënat në tren; Obama, Cameron e Hollande falënderojnë tre burrat amerikanë
Duke i cilësuar si heronj, Presidenti francez, Francois Hollande ka falënderuar tre burrat amerikanë të cilët neutralizuan një të armatosur në një tren, duke shmangur një tragjedi.

Tregjet e aksioneve, rënie në të gjithë botën Tregjet e aksioneve, rënie në të gjithë botën
Tregjet e aksioneve pësuan rënie në të gjithë botën, ndërsa indeksi FTSE 100 i Londrës regjistroi humbjet më të mëdha javore të të gjithë vitit, pasi të dhënat e dobëta të industrisë përpunuese në Kinë shtuan frikën mbi situatën e ekonomisë globale.

Tensioni mes dy Koreve, bisedime të nivelit të lartë Tensioni mes dy Koreve, bisedime të nivelit të lartë
Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut do të mbajnë bisedime të nivelit të lartë, pavarësisht tensionit në rritje mes dy vendeve. Lajmi raportohet nga mediat e Koresë së Jugut.

Jemen, me dhjetëra të vrarë nga sulmet ajrore Jemen, me dhjetëra të vrarë nga sulmet ajrore
Me dhjetëra persona, shumë prej tyre civilë, mbetën të vrarë në sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite në jugperëndim të Jemenit, në qytetin e Taizit.

SHBA, të shtëna me armë në një ndërtesë federale në Manhatan, një i vrarë dhe një i plagosur SHBA, të shtëna me armë në një ndërtesë federale në Manhatan, një i vrarë dhe një i plagosur
Një person u vrarë dhe një tjetër mbeti i plagosur rëndë pas të shtënave në një ndërtesë federale në jug të Manhatanit gjatë së premtes. Ngjarja është konfirmuar nga policia e Nju Jorkut.

Francë, të shtëna me armë në një tren. Marinsat amerikanë neutralizojnë autorin Francë, të shtëna me armë në një tren. Marinsat amerikanë neutralizojnë autorin
Një shtetas maroken ka plagosur 3 persona në një tren të shpejtësisë së lartë, i cili ishte nisur nga Amsterdami dhe kishte si destinacion Parisin, para se të neutralizohej nga dy pasagjerë të tjerë amerikanë.

Irak, vritet numri 2 i ISIS. Shtëpia e Bardhë: Do të ndikojë negativisht tek ekstremistët Irak, vritet numri 2 i ISIS. Shtëpia e Bardhë: Do të ndikojë negativisht tek ekstremistët
Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se nënkryetari i Shtetit Islamik, Fadhil Ahmad al-Hayali është vrarë në veri të Irakut gjatë një aksioni të forcave ajrore të SHBA-ve.

Turqi, dështojnë bisedimet për qeverinë e re, vendi sërish drejt zgjedhjeve Turqi, dështojnë bisedimet për qeverinë e re, vendi sërish drejt zgjedhjeve
Partitë turke nuk kanë rënë dakort për të formuar një koalicion qeverisës, që do të shmange zgjedhjet e reja në vend.

Tmerret e papublikuara më parë nga Lufta e Dytë Botërore Tmerret e papublikuara më parë nga Lufta e Dytë Botërore
Lufta e Dytë Botërore dhe ditët e zeza të Europës nën diktatin nazist bartin ende mistere. Së fundmi pasardhësit e një gjenerali që udhëhoqi dhjetra beteja në frontin e Perëndimit, bënë publike dhjetra foto të papublikuara më parë.

Francë, Fronti Nacional përjashton Jean-Marie Le Pen Francë, Fronti Nacional përjashton Jean-Marie Le Pen
Themeluesi i Frontit Nacional francez, Jean-Marie Le Pen, pritet ta kundërshtojë me mjete ligjore përjashtimin për herë të dytë nga partia e ekstremit të djathtë, duke mbajtur gjallë në këtë mënyrë edhe luftën brenda familjes, e cila ka përshkuar gjithë fushatën e vajzës së tij për t’u bërë Presidente e Francës.

Kim Jong Un shpall gjendjen e luftës në kufirin me Korenë e Jugut Kim Jong Un shpall gjendjen e luftës në kufirin me Korenë e Jugut
Koreja e Veriut ka vendosur në gjendje gatishmërie trupat ushtarake në kufirin me Korenë e Jugut, pas shkëmbimit të zjarrit të raportuar së fundmi në kufirin jeshill mes dy vendeve.

Izraeli reagon ndaj sulmit me raketa, bombardime në Lartësitë Golan Izraeli reagon ndaj sulmit me raketa, bombardime në Lartësitë Golan
Izraeli ka reaguar menjëherë pas raketës që ra në një fshat në veri të vendit, për të cilët janë akuzuar “xhihadistët islamikë të sponsorizuar nga Irani”.

Lufta ndaj ISIS, Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Turqia duhet të bëjë më shumë Lufta ndaj ISIS, Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Turqia duhet të bëjë më shumë
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ashton Carter tha se Turqia duhet të bëjë më shumë për t’i ardhur në ndihmë koalicionit ndërkombëtarë të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në luftën kundër ISIS.

SHBA, të shtëna me armë pas një ndeshje basketbolli, 3 të vrarë SHBA, të shtëna me armë pas një ndeshje basketbolli, 3 të vrarë
Tre të vrarë dhe 4 të plagosur është bilanci i të shtënave pas një ndeshje basketbolli në Rochster, Nju Jork.

Pranimi i refugjatëve, vetëm Gjermania në kuotën e 1% të popullsisë Pranimi i refugjatëve, vetëm Gjermania në kuotën e 1% të popullsisë
Në një kohë kur Gjermania pritet të ketë deri në fund të vitit 800 mijë azilkërkues në territorin e saj, cila është sasia respektive e tyre që duhet të marrin vendet e tjera anëtare të Bashkimit Europian për t’u bashkëndarë me të përgjegjësitë?

Gjermani, përleshje në kampin e emigrantëve për shkak të fesë; 17 të plagosur Gjermani, përleshje në kampin e emigrantëve për shkak të fesë; 17 të plagosur
17 të lënduar është bilanci i përleshjeve në një kamp emigrantësh në Gjermani. Ngjarja ndodhi në qytetin e Suhlit, në Gjermaninë Qendrore.

Samiti i Berlinit për Ukrainën, Poroshenko synon frenimin e “agresionit” rus Samiti i Berlinit për Ukrainën, Poroshenko synon frenimin e “agresionit” rus
Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko bëri të ditur gjatë kësaj të enjteje se, në samitin e ardhshëm me krerët e Gjermanisë dhe Francës të përqëndrohet në frenimin e “agresionit” rus dhe detyrimine  Moskës për t’iu përmbajtur planit të paqes së muajit shkurt për pjesën lindore të Ukrainës.

Ish-Presidenti Carter: Tumori më ka prekur edhe trurin, do të nis rrezatimin Ish-Presidenti Carter: Tumori më ka prekur edhe trurin, do të nis rrezatimin
Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Jimmy Carter ka bërë të ditur ndaj publikut se do të nisë trajtimin për një tumor në trurin e tij, në ato që konsiderohen si komentet e para publike të tij mbi sëmundjen, që e ka kapur në moshën 90-vjeçare.

Tren nazist plot me ar në Poloni Tren nazist plot me ar në Poloni
Dy persona pretendojnë se kanë rënë në gjurmët e një treni nazist, që përflitet se është i mbushur plot me ar, diamantë dhe armë të Luftës së Dytë Botërore.

Britani-Iran, këtë fundjavë rihapen ambasadat në kryeqytetet respektive Britani-Iran, këtë fundjavë rihapen ambasadat në kryeqytetet respektive
Sekretari i Jashtëm britanik, Philip Hammond, edhe zyrtarisht do të rihapë Amabsadën e vendit të tij në Teheran këtë fundjavë, gati 4 vite pasi u mbyll pas sulmeve të një turme njerëzish.

Polakët: Jemi të dobishëm në Britani. Emigrantët fillojnë një fushatë për dhurimin e gjakut Polakët: Jemi të dobishëm në Britani. Emigrantët fillojnë një fushatë për dhurimin e gjakut
Emigrantët polakë në Britani kanë zgjedhur dy mënyra shumë të ndryshme nga njëra tjetra për të treguar sa i nevojitet këtij vendi prania e tyre.

Gjermania: Në 2015-n, 800 mijë azilantë. Kërkohet ndryshimi i ligjit për ndërtimin e kampeve Gjermania: Në 2015-n, 800 mijë azilantë. Kërkohet ndryshimi i ligjit për ndërtimin e kampeve
Tashmë është zyrtare: Gjermania këtë vit pret katër herë më shumë refugjatë se në 2014-n. Në pranverë Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët kishte parashikuar që 2015-ta të sillte rreth 450.000 kërkesa për azil.

Britani-Francë, marrëveshje për të frenuar fluksin e emigrantëve Britani-Francë, marrëveshje për të frenuar fluksin e emigrantëve
Londra dhe Parisi kanë rënë dakort të rrisin masat e sigurisë për të frenuar emigrantët pa dokumenta, që synojnë të hyjnë në Britani përmes tunelit nëndetar që lidh të dyja vendet.

Putin, i gatshëm për t’u takuar me Obamën Putin, i gatshëm për t’u takuar me Obamën
Vladimir Putin është i hapur për një takim me homologun amerikan Barack Obama, kur presidenti rus të vizitojë Shtetet e Bashkuara për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Përplasen dy aeroplanë në Sllovaki, vdesin 7 parashutistë Përplasen dy aeroplanë në Sllovaki, vdesin 7 parashutistë
Dy aeroplanë të cilët po bënin prova për një spektakël fluturimi në Sllovaki janë përplasur në ajër, duke vraë 7 persona, të gjithë parashutistë në bord.

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut, predha njëra-tjetrës Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut, predha njëra-tjetrës
Korea e Veriut ka lëshuar një predhë drejt Koresë së Jugut. Lajmin e bën të ditur CNN, që bazohet në një burim brenda Ministrisë së Mbrojtjes së Koresë së Jugut.

Bomba në Bangkok nuk është vepër e grupeve të huaja terroriste Bomba në Bangkok nuk është vepër e grupeve të huaja terroriste
Bomba që shpërtheu të hënën në një vend të shenjtë në Bangkok të Tajlandës nuk ishte vepër e ndonjë grupi të huaj terrorist. Sipas qeverisë tajlandeze, ky është përfundimi paraprak në të cilin kanë dalë hetuesit.

Shpërthime të fuqishme në qendër të Kajros, të paktën 6 të plagosur Shpërthime të fuqishme në qendër të Kajros, të paktën 6 të plagosur
Një seri shpërthimesh kanë ndodhur në orët e para të së enjtes pranë një ndërtese të sigurisë shtetërore në Kajro.

Uashington, avioni i pasagjerëve aksidentohet në pistë Uashington, avioni i pasagjerëve aksidentohet në pistë
Një avion i kompanisë “United Airlines”, i cili ishte nisur nga Dublini dhe u ul pasditen e së mërkurës në aeroportin ndërkombëtar Dulles në Uashington, u përfshi në një aksident në pistë.

Kriza e emigrantëve, Sllovakia do të pranojë vetëm të krishterët Kriza e emigrantëve, Sllovakia do të pranojë vetëm të krishterët
Në bazë të skemës së BE-së për ndarjen e drejtë të barrës së trajtimit humanitar dhe ligjor të emigrantëve, Sllovakia duhet të marrë rreth 200 emigrantë sirianë nga kampet në Turqi, Itali apo Greqi, por autoritetet e këtij shteti kanë vendosur kritere.

Turqi, vriten 12 ushtarë nga sulmet e kurdëve. 7 të tjerë të plagosur Turqi, vriten 12 ushtarë nga sulmet e kurdëve. 7 të tjerë të plagosur
Turqia është tronditur këtë të mërkurë edhe nga dy sulme të tjera me bombë, njëra në provincën juglindore të Siirtit. Si pasojë e shpërthimit të eksplozivit në një autostradë kur po kalonte një mjet ushtarak, kanë humbur jetën 8 ushtarë turq dhe 7 të tjerë janë plagosur. Bomba tjetër shpërtheu në provincën e Diyarbakirit.

Rusia asgjëson domate çeke, të importuara si prodhim maqedonas Rusia asgjëson domate çeke, të importuara si prodhim maqedonas
Autoritetet ruse në Kaliningrad kanë shkatërruar thuajse 20 tonë domate me prejardhje nga Republika Çeke, por që ishin importuar në Rusi me certifikatë të rreme sikur të ishin prodhuar në Maqedoni.

Stamboll, shpërthim dhe të shtëna në pallatin Dolmabahçe Stamboll, shpërthim dhe të shtëna në pallatin Dolmabahçe
Disa të shtëna me armë zjarri dhe një shpërthim raportohen të kenë ndodhur vetëm pak minuta më parë, gjatë kësaj të mërkure, në hyrje të pallatit Dolmabahçe të Stambollit, një ndërtesë e periudhës së Perandorisë Osmane, tepër e frekuentuar nga turistët.

“Charlie Hebdo”, i mbijetuari i sulmeve padit mediat: Më rrezikuan jetën “Charlie Hebdo”, i mbijetuari i sulmeve padit mediat: Më rrezikuan jetën
Një nga personat që u mbijetuan agresorëve të revistes satirike “Charlie Hebdo” ka vendosur të hedhë në gjyq mediat franceze, që bënë publike vendndodhjen e tij.

ISIS masakron arkeologun e famshëm të Palmirës. Mesazh popullit turk të ngrihet kundër Erdoganit ISIS masakron arkeologun e famshëm të Palmirës. Mesazh popullit turk të ngrihet kundër Erdoganit
I prenë kokën, në qytetin të cilit i kishte kushtuar jetën; trupin e tij e varën në njërën prej kolonave antike, që kishte ruajtur e mbrojtur me fanatizëm.

Britani, Londra rrezikon të kthehet me geto si të Parisit Britani, Londra rrezikon të kthehet me geto si të Parisit
Duke qenë se londinezët paguajnë rreth gjysmën e pagës së tyre për qiranë, politikanët britanikë kanë bërë thirrje për masa urgjente në mënyrë që të shmanget “getizimi” i kryeqytetit britanik.

Putin tregon se kush është “bosi” në Krime. Kievi e dënon vizitën treditore Putin tregon se kush është “bosi” në Krime. Kievi e dënon vizitën treditore
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka dhuruar shfaqjen e radhës tipike të tijën, teksa është futur në një nëndetëse të vogël dhe ka lundruar në thellësitë e Detit të Zi. Dallgët e detit, fillimisht “lanë” xhamin e tij të qelqtë e më pas e “gllabëruan” atë, ndërkohë që kamerat nënujore kapnin pamjet e ngadalshme të zhytjes së mininëndetëses.

Sondazhi i CNN për garën presidenciale në SHBA: Donald Trump ngushton diferencën me Hillary Clinton Sondazhi i CNN për garën presidenciale në SHBA: Donald Trump ngushton diferencën me Hillary Clinton
Që kur ka njoftuar kandidimin e tij për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në fund të muajit qershor, Donald Trump shumë shpejt është bërë kandidati kryesor i republikanëve, duke udhëhequr sondazhet në Iowa dhe New Hampshire. Dhe tani, për herë të parë, ai është favorit mes republikanëve edhe në sondazhin që po realizon rrjeti televiziv amerikan CNN.

Gjermani, Bundestagu ratifikon dorëzaninë e tretë ndaj Greqisë Gjermani, Bundestagu ratifikon dorëzaninë e tretë ndaj Greqisë
Dhoma e ulët e Parlamentit gjerman, Bundestag, ka votuar me 454 vota pro, 113 kundër dhe 18 abstenim, në favor të dorëzanisë së tretë për Greqinë, edhe pse Angela Merkel nuk e kaloi pa vështirësi këtë sprovë.

Bomba në Bangkok, vepër e një rrjeti terrorist Bomba në Bangkok, vepër e një rrjeti terrorist
Sulmi me bombë që vrau 20 persona në Bangkok të Tajlandës ditën e martë, u krye nga një rrjet terrorist sipas policisë vendase. Hetuesit po përpiqen të kapin të dyshuarin kryesor të atentatit, një mashkull me një bluzë të verdhë që u regjistrua nga kamerat e sigurisë duke lënë një çantë shpine në tempullin hindu, por pas tij ka edhe persona të tjerë.

Tensionimi i situatës në Ukrainë, diskutohet të hënën në Berlin Tensionimi i situatës në Ukrainë, diskutohet të hënën në Berlin
Ministri i Jashtëm francez, Laurent Fabius bëri të ditur se udhëheqësit e Francës, Gjermanisë dhe Ukrainës do të zhvillojnë një takim ditën e hënë në Berlin për të gjetur një zgjidhje për valën e re të dhunës në lindje të Ukrainës.

Dënimi historik në Meksikë, 31 vite burg për ushtarin Dënimi historik në Meksikë, 31 vite burg për ushtarin
Një ushtar është dënuar me burg të martën në Meksikë në lidhje me zhdukjen e një civili në veri të vendit.

Turqi, Davutoglu ia kthen mbrapsht mandatin Presidentit Erdogan Turqi, Davutoglu ia kthen mbrapsht mandatin Presidentit Erdogan
Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, i ka rikthyer zyrtarisht mandatin Presidentit Tayyip Erdogan, prej të cilit e mori pak kohë pas zgjedhjeve të përgjithshme për formimin e qeverisë së re, për shkak se dështoi përfundimisht këtë të martë ta krijonte atë, si pasojë e ngecjes së negociatave me partitë e vogla për krijim koalicioni.

Frontex: Dyndjet e refugjatëve në Europë thyejnë çdo rekord të mëparshëm Frontex: Dyndjet e refugjatëve në Europë thyejnë çdo rekord të mëparshëm
Të paktën 107 mijë refugjatë kanë hyrë në kontinentin europian vetëm gjatë muajit korrik, duke kaluar çdo rekord të arritur deri më sot. Lajmi u bë i ditur nga agjencia e kontrollit kufitar të vendeve europiane “Frontex”, e cila bëri me dije se numri i të ardhurve gjatë muajit të kaluar kalonte edhe fluksin e mbi 70 mijë refugjatëve të ardhur gjatë qershorit dhe përbën një shifër 3 herë më të madhe, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

“Pastrimi” i internetit në Kinë. Mbi 15 mijë arrestime “Pastrimi” i internetit në Kinë. Mbi 15 mijë arrestime
Rreth 15.000 vetë janë arrestuar nga policia kineze në lidhje me krimet kibernetike, si pjesë e lëvizjes qeveritare për të marrë nën kontroll internetin.

Marrëveshja bërthamore, Khamenei: Irani s’ka vend për influencën amerikane Marrëveshja bërthamore, Khamenei: Irani s’ka vend për influencën amerikane
Irani do të vijojë t’i mbajë të mbyllura “dyert” ndaj influencës amerikane dhe do të vazhdojë të kundërshtojë politikat e Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme, edhe pas nënshkrimit të marrëveshjes bërthamore me fuqitë e mëdha botërore, u shpreh udhëheqësi suprem Ajatollah Ali Khamenei gjatë së hënës, duke theksuar më tej se secili prej dy vendeve respektive mund ta bllokojnë ende akordin.

Itali, arrestohen skafistët e tragjedisë Itali, arrestohen skafistët e tragjedisë
8 persona, ndër të cilët edhe një minoren, janë arrestuar nga policia italiane në lidhje me tragjedinë e para pak ditëve në Kanalin e Siçilisë, ku humbën jetën 49 klandestinë.

Ndihmëspiloti, që piu uiski përpara fluturimit, dënohet me 6 muaj burg Ndihmëspiloti, që piu uiski përpara fluturimit, dënohet me 6 muaj burg
Ndihmëspiloti letonez, që pranoi se kishte konsumuar uiski dhe birrë disa orë përpara fluturimit të “AirBaltic”, nga Norvegjia drejt Kretës, është dënuar me 6 muaj burg.

Mbi 650 mijë refugjatë brenda një viti në Gjermani Mbi 650 mijë refugjatë brenda një viti në Gjermani
Nga 450.000 që ishin parashikimet e deritanishme, Gjermania pritet ta rrisë në 650.000 numrin e refugjatëve që do të mbërrijne atje në fund të këtij viti.

Obama: Ja plani im pasi të largohem nga Shtëpia e Bardhë Obama: Ja plani im pasi të largohem nga Shtëpia e Bardhë
Presidenti aktual i SHBA-ve, Barack Obama nuk e ka ndërmend ta kalojë duke pushuar periudhën post-presidenciale.

Turqia shkon drejt zgjedhjeve të parakohshme Turqia shkon drejt zgjedhjeve të parakohshme
Pas dështimit të bisedimeve me nacionalistët e MHP-së, kryeministri turk rrëfeu se tashmë çdo mundësi për krijimin e një qeverie koalicioni ka shterruar, çka e shtyn vendin më pranë zgjedhjeve të parakohshme.

Shpërthimi në Bangkok, kamerat e sigurisë kapin një të dyshuar Shpërthimi në Bangkok, kamerat e sigurisë kapin një të dyshuar
Ka një të dyshuar për bombën e vendosur një ditë më parë pranë një tempulli hindu në qendër të Bangkokut.

Në Angli propozohet amnisti për emigrantët, përfitojnë 300 mijë Në Angli propozohet amnisti për emigrantët, përfitojnë 300 mijë
David Lammy është deputet laburist i Tottenhemit në Londër dhe një nga kandidatët kryesorë për postin e kryetarit të bashkisë se kryeqytetit anglez. Ai ka propozuar që të bëhet një amnisti për rreth 300 mijë emigrantë të huaj, që jetojnë dhe punojnë në Londër prej pesë vitesh dhe ka thanë se do të luftojë çdo ditë për këtë amnisti, nëse zgjidhet në këtë detyrë.

Irani kërkon bashkëpunimin me rivalët për paqen në rajon Irani kërkon bashkëpunimin me rivalët për paqen në rajon
Pas nënshkrimit të marrëveshjes mbi programin e tij bërthamor, Irani dëshiron të bashkëpunojë me Perëndimin dhe vendet e tjera të Lindjes së Mesme për të promovuar paqen në rajon.

Ofensiva ndaj pro-rusëve, 7 civilë humbin jetën në lindje të Ukrainës Ofensiva ndaj pro-rusëve, 7 civilë humbin jetën në lindje të Ukrainës
Të paktën 9 kanë humbur jetën, mes tyre 7 civilë, në një ofensivë të forcave ukrainase kundër rebelëve pro-rusë, në lindje të vendit.

Rusi, rubla shënon rënien më të fortë. Vendi, në vështirësi ekonomike Rusi, rubla shënon rënien më të fortë. Vendi, në vështirësi ekonomike
Rusia duket se po futet në një labirint pa krye, me ekonominë e saj aspak të qëndrueshme. Ky është përfundimi i disa artikujve të mediave të huaja, mbi vendin e mbytur nga sanksionet dhe nga rruga e vështirë ekonomike që po kalon bota.

Përgjaken garat në Spanjë, demat vrasin 7 vetë Përgjaken garat në Spanjë, demat vrasin 7 vetë
Ky vit ka qenë më i përgjakshmi sa i përket lojërave me dema në Spanjë. Që nga fillimi i muajit korrik e deri në fundjavën që kaloi, shtatë persona kanë gjetur vdekjen si pasojë e goditjeve të marra nga demat në rrugët e qytezave spanjolle përgjatë festivaleve të ndryshme tradicionale.

Të gjithë kundër Corbyn, mik i Hamasit dhe Hezbollahut, që në 2004 mohoi genocidin në Kosovë Të gjithë kundër Corbyn, mik i Hamasit dhe Hezbollahut, që në 2004 mohoi genocidin në Kosovë
Ish-ministri i Jashtëm britanik, David Miliband, i cili humbi për një grusht votash betejën për kreun e laburistëve përballë vëllait të tij, Ed, paralajmëroi se zgjedhja e Jeremy Corbyn në krye të kësaj partie do të ishte të mbante për një kohë të gjatë konservatorët në pushtet.

Tajlandë, 21 të vrarë dhe 120 të plagosur nga shpërthimi në vendin e shenjtë Tajlandë, 21 të vrarë dhe 120 të plagosur nga shpërthimi në vendin e shenjtë
Një bombë e vendosur në një motor shpërtheu këtë të hënë jashtë një vendi të shenjtë hindu në kryeqytetin e Tajlandës, Bangkok, duke lënë 16 persona të vdekur - përfshi edhe 3 turistë të huaj siç raportojnë mediat, - në një sulm që qeveria tajlandeze e konsideron si një përpjekje për të shkatërruar ekonominë e vendit.

Protesta në Brazil, kërkohet dorëheqja e Presidentes Rousseff Protesta në Brazil, kërkohet dorëheqja e Presidentes Rousseff
Në Brazil, me mijëra vetë kanë dalë nëpër rrugë për të kërkuar dorëheqjen e Presidentes Dilma Rousseff.

Indonezi, ende asnjë shenjë nga pasagjerët e avionit të rrëzuar Indonezi, ende asnjë shenjë nga pasagjerët e avionit të rrëzuar
Ekipet indoneziane të kërkim-shpëtimit i janë drejtuar zonës së largët në perëndim të rajonit të Papuas, ku ka rënë sipas gjasave avioni i kompanisë “Trigana Air”.

Shpërthimi në Tianxhin, banorët kërkojnë të kompensohen nga qeveria Shpërthimi në Tianxhin, banorët kërkojnë të kompensohen nga qeveria
Banorët e qytetit kinez të Tianxhinit, shtëpitë e të cilëve u dëmtuan nga shpërthimet e fuqishme të 12 gushtit, kanë dalë në protestë me kërkesën për kompensim nga qeveria.

SHBA, Trump: Emigrantët e paligjshëm të largohen menjëherë SHBA, Trump: Emigrantët e paligjshëm të largohen menjëherë
"Emigrantët pa dokumente të rregullta qëndrimi duhet të largohen nga Amerika", thotë Donald Trump, pretendenti që kryeson garën për nominimin republikan në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.

SHBA, dy avionë të vegjël përplasen në fluturim, 4 viktima SHBA, dy avionë të vegjël përplasen në fluturim, 4 viktima
Dy avionë të vegjël janë përplasur në fluturim në një zonë pranë San Diegos, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Aksidenti ajror ka shkaktuar vdekjen e 4 personave.

SHBA-të dhe Gjermania do të tërheqin raketat “Patriot” nga Turqia SHBA-të dhe Gjermania do të tërheqin raketat “Patriot” nga Turqia
Pas rivlerësimit të kërcënimeve nga konflikti në Siri duket se Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania do të tërheqin bateritë e mbrojtjes raketore nga Turqia, të paktën sipas një deklarate të përbashkët të lëshuar të dielën nga SHBA-të dhe Turqia.

Siri, mbi 80 të vdekur e rreth 200 të plagosur nga sulmet ajrore Siri, mbi 80 të vdekur e rreth 200 të plagosur nga sulmet ajrore
Të paktën 80 persona janë vrarë nga sulmet ajrore të forcave qeveritare në një treg në qytetin Douma, pranë Damaskut.

Gjendet avioni i zhdukur indonezian Gjendet avioni i zhdukur indonezian
Avioni i kompanisë indoneziane “Trigana Air”, i zhdukur nga radarët vetëm 33 minuta pas ngritjes në ajër nga aeroporti i Sentanit në Jayapura, është rrëzuar në rajonin e Papuas.

SHBA, rriten tonet e presidencialeve. Clinton u përgjigjet akuzave të Bushit për Irakun SHBA, rriten tonet e presidencialeve. Clinton u përgjigjet akuzave të Bushit për Irakun
Hillary Clinton kaloi në kundërsulm ndaj njërit prej rivalëve republikanë në rrugën drejt Shtëpisë së Bardhë, Jeb Bush. Komentet e tij, mbi përgjegjësinë e paqëndrueshmërinë në Irak, nuk e lanë indiferente ish-Zonjën e Parë.

Zhduket avioni indonezian në rajonin e Papuas; 54 persona në bord Zhduket avioni indonezian në rajonin e Papuas; 54 persona në bord
Kontakti me “ATR 42” të “Trigana Air” humbi pak pas orës 15, me orën lokale, dhe autoritetet nuk kanë pasur rrugë tjetër veçse ta shpallin të zhdukur avionin indonezian me 54 persona në bord.

Kinë, shkon në 112 numri i viktimave të shpërthimit, 95 të zhdukur Kinë, shkon në 112 numri i viktimave të shpërthimit, 95 të zhdukur
Numri i viktimave nga shpërthimet masive në portin kinez të Tianxhinit ka shkuar në 112, ndërkohë që 95 persona, shumica e të cilëve janë zjarrfikës rezultojnë të zhdukur, raportoi media shtetërore gjatë së dielës, duke lënë të kuptohet se ky numër mund të rritet në mënyrë domethënëse me kalimin e orëve.

Trazira në San Paolo, 19 persona të vrarë Trazira në San Paolo, 19 persona të vrarë
Të paktën 19 persona janë vrarë gjatë disa sulmeve radhazi në San Paolo të Brazilit. 10 vetë humbën jetën nga një sulm i papritur në një bar, kur persona të maskuar dolën nga makina dhe hapën zjarr, bëri të ditur policia vendase.

Kërcënon djali i Bin Laden: Transferojeni luftën në Amerikë dhe në Europë Kërcënon djali i Bin Laden: Transferojeni luftën në Amerikë dhe në Europë
Hamza bin Laden, i biri i Osama Bin Laden kërcënon Perëndimin, duke kërkuar që lufta të transferohet në Amerikë dhe në Europë.

Japonia përkujton 70-vjetorin e Luftës së Dytë Botërore Japonia përkujton 70-vjetorin e Luftës së Dytë Botërore
Japonia ka përkujtuar këtë të shtunë kapitullimin pa kushte të vendit, një marrëveshje e nënshkruar më 15 gusht të vitit 1945.

Rritet bilanci i vdekjeve të emigrantëve, 500 më shumë se vitin e kaluar Rritet bilanci i vdekjeve të emigrantëve, 500 më shumë se vitin e kaluar
Rritet bilanci i vdekjeve të emigrantëve gjatë tentativave në detin Mesdhe për të prekur brigjet e Europës, duke shpresuar për një jetë më të mirë.

Rritet bilanci i viktimave në Kinë, situatë e rëndë në Tianxhin Rritet bilanci i viktimave në Kinë, situatë e rëndë në Tianxhin
Në qytetin port të Tianxhinit në Kinë ende vazhdon gjendja e rëndë. Sipas autoriteteve lokale numri i të vdekurve ka shkuar në 85, ndërsa të plagosurit mbi 720 prej të cilëve mbi 70 persona në gjendje kritike për jetën e shumë të tjerë vazhdojnë të rezultojnë të zhdukur.

Libi, luftime të ashpra mes ISIS e forcave besnike të qeverisë. 46 të vdekur Libi, luftime të ashpra mes ISIS e forcave besnike të qeverisë. 46 të vdekur
Të paktën 46 vetë kanë vdekur gjatë përleshjeve në mes të militantëve të  Shtetit Islamik dhe forcave besnike të qeverisë në dy qytete në Libi.

Takimi Obama-Xi, Kina kërkon të mos diskutohet për të drejtat e njeriut Takimi Obama-Xi, Kina kërkon të mos diskutohet për të drejtat e njeriut
Zyrtari i lartë në Ministrinë e Jashtme kineze, Li Junhua, i cili edhe është duke kryesuar delegacionin e vendit të tij në bisedimet me SHBA-të për çështjen e të drejtave të njeriut, ka thënë se kjo temë nuk duhet të mbizotërojë takimin mes krerëve të dy vendeve muajin e ardhshëm.

Brazil, vriten 18 vetë. Dyshohet për hakmarrje Brazil, vriten 18 vetë. Dyshohet për hakmarrje
Persona të armatosur kanë vrarë të paktën 18 vetë brenda një nate në Sao Paulo të Brazilit. Ata kanë arritur të vrasin në dy zona të ndryshme, ndërsa policia dyshon se vrasjet nuk janë të rastësishme.

“AI” kritikon Austrinë: Kushte jonjerëzore në kampet e refugjatëve. Aty ka edhe kosovarë “AI” kritikon Austrinë: Kushte jonjerëzore në kampet e refugjatëve. Aty ka edhe kosovarë
Organizata për të drejtat e njeriut “Amnesty International” ka kritikuar Austrinë për kushtet jonjerëzore në kampin e refugjatëve në Traiskirshen, në afërsi të Vjenës.

Kore e Veriut, ora kthehet për 30 minuta pas Kore e Veriut, ora kthehet për 30 minuta pas
Ashtu siç pritej, Korea e Veriut ka ndryshuar orën e saj. Këmbanat që ranë në Penian ishin shenjë se ora në këtë vend është kthyer për 30 minuta pas.

ISIS, humanitarja Kayla Mueller përdhunohej nga kreu i xhihadistëve ISIS, humanitarja Kayla Mueller përdhunohej nga kreu i xhihadistëve
Punonjësja amerikane e ndihmave, e cila u vra gjatë muajit shkurt teksa kishte mbetur peng i militantëve të Shtetit Islamik në Siri, është përdhunuar nga kreu më i lartë i grupit xhihadist, informojnë zyrtarë amerikanë për rrjetin informativ amerikan “ABC News”.

Lufta II Botërore, Abe kërkon falje për krimet e Japonisë Lufta II Botërore, Abe kërkon falje për krimet e Japonisë
Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe ka shprehur “hidhërimin e thellë” për rolin e vendit të tij në aksionet ushtarake të Luftës së Dytë Botërore.

Presidencialet në SHBA, edhe Al Gore në garë mes demokratëve? Presidencialet në SHBA, edhe Al Gore në garë mes demokratëve?
Zëra të brendshëm të Partisë Demokratike në Shtetet e Bashkuara janë duke diskutuar mbi mundësitë reale të ish-zëvendëspresidentit Al Gore, për të kandiduar sërish në Presidencialet e 2016-s, por shtojnë se politikani që fitoi mbështetje popullore në zgjedhjet presidenciale të vitit 2000 nuk ka ndërmarrë asnjë hap konkret drejt futjes në garën aktuale.

Kubë, flamuri amerikan ngrihet në Havana pas 54 vjetësh Kubë, flamuri amerikan ngrihet në Havana pas 54 vjetësh
Në kryeqytetin e Kubës, Havana, ka nisur ceremonia e rihapjes së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, 54 vjet që nga mbyllja e saj.

Zyrtari francez: Pas trafikut të emigrantëve qëndron mafia angleze Zyrtari francez: Pas trafikut të emigrantëve qëndron mafia angleze
Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar në vitet e fundit, herë me të drejtë e herë jo, e kanë drejtuar gishtin tek grupet kriminale të huaja, duke u atribuar atyre përgjegjësitë për aktivitetet kriminale, të organizuara ose jo, që zhvillohen në territorin britanik.

Studimi, 4 mijë kinezë vdesin çdo ditë nga ndotja e ajrit Studimi, 4 mijë kinezë vdesin çdo ditë nga ndotja e ajrit
Ndotja e ajrit në Kinë po i merr jetën 4000 personave çdo ditë. Ky është konkluzioni i një studimi të fundit bërë nga fizikantët e universitetit të Kalifornisë, sipas të dhënave të të cilëve 1.6 milionë njerëz vdesin në Kinë çdo vit nga sëmundje të zemrës, mushkrive dhe atakeve kardiake nga ajri i ndotur.

Shpërthimi në Kinë, ende zjarr dhe tym, një i mbijetuar Shpërthimi në Kinë, ende zjarr dhe tym, një i mbijetuar
Tym e zjarr vazhdon të shihet ende në Tianxhin të Kinës e numri i viktimave vazhdon të rritet në vendin e shpërthimeve të njëpasnjëshme ndodhur mbrëmjen e së mërkurës.

Flamuri amerikan do të valëvitet sërish në Havana Flamuri amerikan do të valëvitet sërish në Havana
Shtetet e Bashkuara dhe Kuba do të hyjnë në një fazë të re të marrëdhënieve të tyre, kur flamuri amerikan do të valëvitet sërish në Havana, në oborrin e Ambasadës së SHBA-ve që është rihapur së fundmi.

Kina nis hetimet për shpërthimet në Tianxhin, kompanitë vlerësojnë dëmet Kina nis hetimet për shpërthimet në Tianxhin, kompanitë vlerësojnë dëmet
Të premten kanë filluar hetimet për të gjetur arsyen e dy shpërthimeve në një magazinë lëndësh toksike dhe kimike në Tianxhin, ndërsa kompanitë ndërkombëtare kanë filluar të vlerësojnë dëmet.

Meksikë, vritet një tjetër gazetar Meksikë, vritet një tjetër gazetar
Një gazetar ishte në mesin e gjashtë viktimave të sulmit të disa burrave të armatosur të cilët i vranë ata në një lokal në shtetin e Verakruzit në Meksikë.

Sulmi në Irak, SHBA-të besojnë se militantët e ISIS përdorën gazin mustard Sulmi në Irak, SHBA-të besojnë se militantët e ISIS përdorën gazin mustard
Shtetet e Bashkuara besojnë se kanë fakte të mjaftueshme për të vërtetuar se militantët e Shtetit Islamik kanë përdorur gazin mustard gjatë sulmit ndaj forcave kurde në Irak.

Egjipt, rrëzohet një avion ushtarak. 4 të vdekur Egjipt, rrëzohet një avion ushtarak. 4 të vdekur
Një avion ushtarak egjiptian është rrëzuar në kufi me Libinë pas një misioni kundër ekstremistëve të Shtetit Islamik. Për pasojë katër persona kanë vdekur, ndërsa dy të tjerë janë plagosur.

Angli, rikthehet tendenca e vjetër; qumështi blihet tek blegtorët Angli, rikthehet tendenca e vjetër; qumështi blihet tek blegtorët
Në Angli, ku prej gjysmë shekulli tendenca e blerjes së produkteve tek blegtorët ka dalë nga moda, tani duket se po kthehet sërish. Kohët e fundit konsumatorët e bulmetit po i blejnë prodhimet direkt nga fermerët dhe jo me në supermarkete.

Turqi, dështojnë bisedimet për koalicion. Vendi, drejt zgjedhjeve të parakohshme Turqi, dështojnë bisedimet për koalicion. Vendi, drejt zgjedhjeve të parakohshme
Bisedimet për formimin e një koalicioni qeverisës në Turqi, mes partisë në pushtet AK të themeluar nga Erdogan dhe partisë kryesore opozitare CHP, kanë përfunduar pa sukses këtë të enjte, duke përgatitur terrenin për zgjedhje të parakohshme në fund të këtij viti.

Shpërthimi në Tianxhin, bilanci zyrtar: 50 të vrarë dhe 700 të plagosur Shpërthimi në Tianxhin, bilanci zyrtar: 50 të vrarë dhe 700 të plagosur
Seria e shpërthimeve të ndodhura në qytetin Tianxhin, në veri të Kinës, zyrtarisht ka vrarë të paktën 50 persona.

ISIS publikon detajet personale të 1400 amerikanëve, bën thirrje për sulme ndaj tyre ISIS publikon detajet personale të 1400 amerikanëve, bën thirrje për sulme ndaj tyre
Një grup i vetëquajtur “divizioni i hacker”-ave të Shtetit Islamik ka publikuar detajet e 1400 shtetasve, kryesisht ushtarakë amerikanë dhe personel qeveritar, duke nxitur mbështetësit e xhihadistëve t’i sulmojnë të listuarit.

Al Kaeda, Zawahiri i premton besnikëri kreut të ri të talebanëve afganë Al Kaeda, Zawahiri i premton besnikëri kreut të ri të talebanëve afganë
Udhëheqësi i Al Kaedës, Ayman al-Zawahiri, ka premtuar besnikëri të plotë ndaj shefit të ri të talebanëve afganë, përmes një mesazhi audio të publikuar në internet.

Wikileaks: 100 000 euro për kokë për pikat e marrëveshjes BE-SHBA Wikileaks: 100 000 euro për kokë për pikat e marrëveshjes BE-SHBA
Qysh nga vera e vitit 2013, Shtetet e Bashkuara negociojnë me Bashkimin Europian rreth një marrëveshjeje transatlantike të tregtisë së lirë (TTIP). Mirëpo marrëveshja mes palëve aktualisht vlerësohet si njëra ndër sekretet më të mëdha të politikës ndërkombëtare. Deri më tani, pak dihet rreth përmbajtjes së saktë të saj dhe pozicioneve të palëve të interesuara për marrëveshjen.

Atentat me bombë në Bagdad, 58 viktima Atentat me bombë në Bagdad, 58 viktima
Të paktën 58 persona janë vrarë në Bagdad të Irakut pasi një kamion shpërtheu mes një turme njerëzish në një market të mbipopulluar.

Shpërthimet në Tianxhin, 44 të vdekur, 500 të plagosur Shpërthimet në Tianxhin, 44 të vdekur, 500 të plagosur
Mediat kineze kanë raportuar se dy shpërthimet masive në Tianxhin kanë shkaktuar vdekjen e së paku 44 personave dhe plagosjen e 500 të tjerëve. Fillimisht u raportua për një, por në të vërtetë kanë qenë dy shpërthime.

Turqi, avionët amerikanë fillojnë sulmet ndaj ISIS Turqi, avionët amerikanë fillojnë sulmet ndaj ISIS
Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndërmorën sulmin e parë kundër bazave të Shtetit Islamik nga Turqia, duke ngritur avionët ushtarakë nga baza ajrore e “Incirlik”.

Vdes në Gjermani azilantja. 23-vjeçarja gjendet e vrarë në kamp Vdes në Gjermani azilantja. 23-vjeçarja gjendet e vrarë në kamp
Një azilante 23-vjeçare nga Eritrea ka gjetur vdekjen në një strehë refugjatësh, në Viesbaden të Gjermanisë.

Ish-Presidenti i SHBA-ve, Carter: Kam kancer, po më përhapet në të gjithë trupin Ish-Presidenti i SHBA-ve, Carter: Kam kancer, po më përhapet në të gjithë trupin
Ish-Presidenti i SHBA-ve, Jimmy Carter ka deklaruar se ka kancer, dhe se është duke iu përhapur në të gjithë trupin. 90-vjeçari i ishte nënshtruar një operacioni së fundmi për të larguar një masë të vogël, por mjekët kishin parashikuar një shërim të plotë.

Rusi-NATO, lojë lufte. Raporti i EIN: Duhet dialog për të ndaluar përplasjen Rusi-NATO, lojë lufte. Raporti i EIN: Duhet dialog për të ndaluar përplasjen
Rusia dhe NATO po kryejnë gjithnjë e më shumë stërvitje më të rënda ushtarake për t’u përgatitur në rast të një konflikti të mundshëm me njëra-tjetrën.

Suedi, prokurorët mbyllin hetimet për Julian Assange Suedi, prokurorët mbyllin hetimet për Julian Assange
Prokurorët suedezë do të mbyllin të enjten hetimet e tyre ndaj Julian Assange, themeluesi i Wikileaks, i akuzuar për agresion dhe ngacmim seksual.

Kinë, shpërthim i fuqishëm në qytetin Tianxhin; qindra të plagosur Kinë, shpërthim i fuqishëm në qytetin Tianxhin; qindra të plagosur
Një shpërthim masiv ka ndodhur në qytetin kinez Tianxhin, shkaqet e të cilit janë ende të paqarta.

Blair: Laburistët rrezikojnë asgjësimin nëse fiton Corbyn Blair: Laburistët rrezikojnë asgjësimin nëse fiton Corbyn
Ish-kryeministri britanik, Tony Blair ka deklaruar se, Partia Laburiste, për herë të parë në historinë e saj 100-vjeçare, do të rrezikojë asgjësimin në rast se Jeremy Corbyn zgjidhet në krye të saj.

Kore e Veriut, zv.kryeministri i ekzekutuar me urdhër të Kim Jong un Kore e Veriut, zv.kryeministri i ekzekutuar me urdhër të Kim Jong un
Qeveria e Koresë së Jugut ka deklaruar këtë të mërkurë se po mbikëqyr disa të dhëna që tregojnë se zv.kryeministri i Koresë së Veriut është ekzekutuar në maj të këtij viti me urdhër të presidentit Kim Jong un.

ISIS, ekzekutohet pengu i radhës. Një kroat i kapur në Egjipt ISIS, ekzekutohet pengu i radhës. Një kroat i kapur në Egjipt
Dega e Shtetit Islamik në Egjipt, Provinca e Sinait, që shtrihet në gadishullin e Sinait, ka bërë të ditur se ka ekzekutuar pengun kroat, Tomislav Salopek, 31 vjeç, duke publikuar një foto, në të cilët pretendohet të shfaqet trupi i tij pa kokë, në llogarinë e grupit xhihadist në Twitter.

Kinë, zhvlerësohet monedha vendase. Rënie historike Kinë, zhvlerësohet monedha vendase. Rënie historike
Pas vendimit të Bankës Popullore të Kinës, të ditës së hënë, për të zhvlerësuar monedhën vendase, një zhvlerësim i dyfishtë i është bërë të martën dhe të mërkurën, përkatësisht me 1.9% dhe 1.62%.

Rrëzimi i avionit të MH17, gjurmë predhash në vendngjarje Rrëzimi i avionit të MH17, gjurmë predhash në vendngjarje
Në vendin ku u rrëzua avioni i “Malaysian Airlines”, në Ukrainën lindore gjatë vitit 2014, janë gjetur pjesë që mund t’i përkasin sistemit të predhave ruse “Buk”. Lajmin e bëjnë me dije BBC dhe Associated Press, bazuar në të dhënat e hetuesve holandezë të çështjes.

Helikopteri ushtarak amerikan rrëzohet në brigjet japoneze Helikopteri ushtarak amerikan rrëzohet në brigjet japoneze
Një helikopter ushtarak amerikan është rrëzuar në brigjet e Okinavës, në Japoni. Sipas agjencisë së lajmeve Kyodo, 17 pjesëtarë ekuipazhi janë shpëtuar, ndërsa 7 prej tyre janë plagosur.

BE: Shtimi i luftimeve në Ukrainë shkelin marrëveshjen e Minskut BE: Shtimi i luftimeve në Ukrainë shkelin marrëveshjen e Minskut
Bashkimi Europian ka bërë të ditur se sulmet e përshkallëzuara në zonat e kontrolluara prej forcave qeveritare të Kievit, në lindje të Ukrainës, shkelin marrëveshjen e paqes së nënshkruar në shkurt me separatistët prorusë.

Itali, 7 operacione shpëtimi gjatë së martës, 50 emigrantë të mbytur Itali, 7 operacione shpëtimi gjatë së martës, 50 emigrantë të mbytur
Rreth 50 emigrantë rezultojnë të zhdukur pasi një gomone u mbyt në Mesdhe, ndërkohë që sipas forcave të kërkim-shpëtimit nga Italia janë shpëtuar mbi 1500 të tjerë nga anije të papërshtatshme për lundrim gjatë 24 orëve të fundit.

70 vite nga fundi i luftës, ende fantazma konfliktesh në Azinë Lindore 70 vite nga fundi i luftës, ende fantazma konfliktesh në Azinë Lindore
70 vite pas humbjes së Japonisë në Luftën e Dytë Botërore, trashëgimia e atij konflikti ndjek ende Azinë Lindore, teksa pajtimi duket i paarritshëm.

Kerry: Ka shumë mundësi që kinezët dhe rusët po m’i lexojnë email-et, por unë e di se çfarë shkruaj Kerry: Ka shumë mundësi që kinezët dhe rusët po m’i lexojnë email-et, por unë e di se çfarë shkruaj
Sekretari i Shtetit John Kerry ka deklaruar gjatë një interviste për “Cbs” se “ka shumë mundësi” që rusët dhe kinezët janë duke i lexuar email-et e tij.

Siri, marrëveshje armëpushimi për tri qytete Siri, marrëveshje armëpushimi për tri qytete
Grupet rebele dhe forcat pro-qeveritare kanë rënë dakord për një armëpushim 48-orësh në tri qytete siriane.

“Skandali i email-eve”, Clinton iu dorëzon serverin hetuesve të FBI-së “Skandali i email-eve”, Clinton iu dorëzon serverin hetuesve të FBI-së
Hillary Clinton ka rënë dakord që t’ju dorëzojë serverin personal të internetit, të cilën ajo e ka përdorur gjatë kohës sa ishte Sekretare Shteti, hetuesve të FBI.

Kili, burg për 14 ushtarakë uruguajanë dhe kilianë. Vranë ish-agjentin e regjimit Kili, burg për 14 ushtarakë uruguajanë dhe kilianë. Vranë ish-agjentin e regjimit
Gjykata e Lartë e Kilit ka burgosur 14 ushtarakë uruguajanë dhe kilianë për rrëmbimin dhe vrasjen e njërit prej agjentëve kryesorë të regjimit të diktatorit Pinochet, Eugenio Berrios.

Teksas, shkarkohet oficeri që vrau 19-vjeçarin afro-amerikan Teksas, shkarkohet oficeri që vrau 19-vjeçarin afro-amerikan
Oficeri i policisë në Arlington të Teksasit, që vrau një të ri afro-amerikan para disa ditësh, është shkarkuar. Lajmi është konfirmuar nga shefi i policisë, Will Johnson.

Gjermani, bie avioni luftarak amerikan; piloti shpëton në kohë Gjermani, bie avioni luftarak amerikan; piloti shpëton në kohë
Një avion luftarak F16 i Shteteve të Bashkuara është rrëzuar mbi një pyll në jug të Gjermanisë, gjatë një fluturimi stërvitor të së martës, por për fat të mirë pa shkaktuar viktima, pasi piloti mundi të dilte nga kabina në kohë.

Nuk mjaftojnë ushqimet, Rusia gati të ndalojë edhe lulet nga Holanda Nuk mjaftojnë ushqimet, Rusia gati të ndalojë edhe lulet nga Holanda
Vetëm një javë pasi irritoi një pjesë të madhe të popullsisë me vendimin për të shkatërruar në doganë produktet ushqimore të importuara ilegalisht nga Perëndimi, autoritetet ruse kanë nisur të hedhin mes flakëve të zjarrit edhe lulet holandeze.

Kërcënon partnerin me pistoletë, arrestohet asistentja e Obamës Kërcënon partnerin me pistoletë, arrestohet asistentja e Obamës
Xhelozia i ka kushtuar vendin e punës, të paktën për momentin, asistentes së presidentit amerikan Barack Obama, e cila është pezulluar nga detyra pas arrestimit se kishte kërcënuar me pistoletë të dashurin.

Turqi, Erdogan: Do vijojmë sulmet ndaj ISIS dhe kurdëve Turqi, Erdogan: Do vijojmë sulmet ndaj ISIS dhe kurdëve
Në valën e sulmeve në Turqi, vetë presidenti Recep Taip Erdogan ka dhënë sinjalin se operacionet ushtarake të Ankarasë zyrtare do të vijojnë kundrejt ISIS dhe partisë kurde, PKK.

Japonia rindez reaktorin e parë bërthamor që pas Fukushimës. Shpërthejnë protestat Japonia rindez reaktorin e parë bërthamor që pas Fukushimës. Shpërthejnë protestat
Japonia ka rindezur reaktorin e parë nuklear që pas katastrofës së Fukushimës në vitin 2011. Që nga ky aksident, shteti aziatik kishte ndalur punën në të gjitha impiantet nukleare në vend.

Nju Jork, “sëmundja e veteranëve” vret 12 persona Nju Jork, “sëmundja e veteranëve” vret 12 persona
Së paku 12 vetë kanë vdekur nga ajo që quhet “sëmundja e veteranëve” në Nju Jork. Autoritetet janë vënë në alarm, pasi mund të ketë raste të reja vdekjeje.

Nigeri, Presidenti Buhari emëron Komisionin Anti-Korrupsion Nigeri, Presidenti Buhari emëron Komisionin Anti-Korrupsion
Presidenti i Nigerisë, Muhammadu Buhari ka ngritur një komision për ta këshilluar atë se si të luftojë korrupsionin, por edhe të bëjë sugjerime për reformën në sistemin ligjor.

SHBA-Kubë, vjen krisja e parë pas pajtimit. Shtëpia e Bardhë reagon pas disa arrestimeve në Havana SHBA-Kubë, vjen krisja e parë pas pajtimit. Shtëpia e Bardhë reagon pas disa arrestimeve në Havana
Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shprehur thellësisht të shqetësuara për arrestimin e disidentëve në Kubë, por kjo nuk do të ndikojë asgjë në agjendën e Sekretarit të Shtetit, John Kerry, i cili ka planifikuar një vizitë në Havana.

Ushtria e fëmijëve në Rusi. Të miturit trajnohen si të luftojnë dhe të përdorin armët Ushtria e fëmijëve në Rusi. Të miturit trajnohen si të luftojnë dhe të përdorin armët
Në një qyteze të vogël në dalje të Shën Pjetërburgut, një grup fëmijësh po përgatiten për t’i shërbyer ushtarakisht vendit të tyre, Rusisë. Ata janë të gjithë të moshës 5 deri në 17-vjeç.

Në Ferguson shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Akuzohet një adoleshent për sulm ndaj policisë Në Ferguson shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Akuzohet një adoleshent për sulm ndaj policisë
Prokurorët në Ferguson, Misuri kanë ngritur akuza ndaj 18-vjeçarit, Tyrone Harris për sulm ndaj oficerëve të policisë gjatë përvjetorit të parë të vrasjes së adoleshentit me ngjyrë, Michael Brown.

Kinë, tajfuni Soudelor vret 21 persona Kinë, tajfuni Soudelor vret 21 persona
Janë 21 personat që humbën jetën pasi tajfuni Soudelor u përplas në territorin e Kinës Juglindore dhe Tajvanit, bënë të ditur agjencitë zyrtare të lajmeve.

Turqi, 9 të vdekur nga vala e sulmeve. Plumba edhe konsullatës së SHBA-ve në Stamboll Turqi, 9 të vdekur nga vala e sulmeve. Plumba edhe konsullatës së SHBA-ve në Stamboll
Dy gra kanë qëlluar në drejtim të konsullatës së Shteteve të Bashkuara në Stamboll gjatë kësaj të hëne, teksa të paktën 8 persona të tjerë janë vrarë gjatë një vale sulmesh të veçuara ndaj forcave të sigurisë së Turqisë, vetëm pak javë pasi Ankaraja nisi një fushatë ushtarake ajrore ndaj Shtetit Islamik, si dhe militantëve të ekstremit të majtë përfshi edhe kurdët.

SHBA, të shtëna në protestën e Fergusonit që shënon përvjetorin e parë të vrasjes së Michael Brown SHBA, të shtëna në protestën e Fergusonit që shënon përvjetorin e parë të vrasjes së Michael Brown
Ka pasur të shtëna ndaj policisë në protestën që shënoi përvjetorin e parë të vrasjes së adoleshentit me ngjyrë Michael Broën në Ferguson të Misurit (SHBA).

Anija dhe helikopteri spanjoll në territorin ujor të Gjibraltarit. Britania: E papranueshme Anija dhe helikopteri spanjoll në territorin ujor të Gjibraltarit. Britania: E papranueshme
Një anije dhe një helikopter spanjoll kanë hyrë në territorin ujor të Gjibraltarit, që i përket Mbretërisë së Bashkuar dhe kaq ka mjaftuar që Zyra e Jashtme të bëj një reagim të shpejtë në drejtim të autoriteteve spanjolle.

Skandal abuzimi me fëmijët në Pakistan Skandal abuzimi me fëmijët në Pakistan
Pakistani është përfshirë në një nga skandalet më të mëdha, atë të abuzimit të 300 fëmijëve. Policia ka zbuluar rreth 400 videoregjistrime , pamjet e të cilave tregojnë se si abuzohet me minorenët.

Trump: Kam raporte të shkëlqyera me gratë Trump: Kam raporte të shkëlqyera me gratë
Donald Trump ka mbrojtur marrëdhëniet e tij më gratë, duke i quajtur ato të “shkëlqyera”, por duke u ndalur tek prezantuesja “FOX News”, ai ka refuzuar që t’i kërkojë falje.

Irak, kryeministri i shpall “luftë” korrupsionit duke eliminuar zëvendësat e tij dhe të Presidentit Irak, kryeministri i shpall “luftë” korrupsionit duke eliminuar zëvendësat e tij dhe të Presidentit
Kryeministri irakian, Haider al-Abadi, bëri thirrje të dielën për eliminimin e pozicioneve të shumëfishta të zëvendëspresidentit dhe zëvendëskryeministrit, si pjesë e nismës së tij për të përmirësuar financat e shtetit dhe për të reduktuar korrupsionin.

Laburistët britanikë, në udhëkryq. Tërmet politik nga pretendenti për drejtimin e partisë Laburistët britanikë, në udhëkryq. Tërmet politik nga pretendenti për drejtimin e partisë
Në një intervistë dhënë shtypit britanik të së dielës, Jeremy Corbyn, 66-vjeçari që kryeson dukshëm në garën për kreun e ri të Partisë Laburiste në opozitë, ka thënë se partia duhet t’i rikthehet angazhimit të saj historik për pronësinë publike të industrisë së vendit, e cila njihet si “Klauzola IV”.

Japoni, përkujtohet 70-vjetori i bombës bërthamore mbi Nagasaki Japoni, përkujtohet 70-vjetori i bombës bërthamore mbi Nagasaki
Japonia ka shënuar 70-vjetorin e bombës bërthamore që shkatërroi qytetin e Nagasakit, me një ceremoni të përcjellë nga figurat më të larta të politikës vendase, të mbijetuar si dhe të ftuar nga 75 vende të botës.

SHBA, vret 8 persona e më pas dorëzohet. Mes tyre 5 fëmijë SHBA, vret 8 persona e më pas dorëzohet. Mes tyre 5 fëmijë
Një krim i shumëfishtë ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në një shtëpi në qarkun N. Harris të Teksasit, si pasojë e të cilit kanë mbetur të vdekur 5 fëmijë dhe 3 të rritur, por agresori raportohet të jetë vetëdorëzuar në polici.

Kabul, vala e sulmeve ndaj ushtrisë, policisë e forcave amerikane shkakton 50 të vdekur Kabul, vala e sulmeve ndaj ushtrisë, policisë e forcave amerikane shkakton 50 të vdekur
Një valë sulmesh ndaj ushtrisë dhe policisë afgane, por edhe ndaj forcave speciale të Shteteve të Bashkuara në Kabul të Afganistanit, ka lënë të paktën 50 të vrarë dhe qindra të tjerë të plagosur, duke shuar shpresat se talebanët mund të jenë dobësuar disi prej betejës së brendshme për pushtet pas vdekjes së udhëheqësit të tyre.

Largohet këshilltari politik i fushatës së Donald Trump Largohet këshilltari politik i fushatës së Donald Trump
Roger Stone, njëri prej këshilltarëve politikë të fushatës së Donald Trump nuk do të jetë më në krah të miliarderit kandidat për në Shtëpinë e Bardhë.

Donte të takonte ministrin, helikopteri i pret kokën Donte të takonte ministrin, helikopteri i pret kokën
Përpjekja e një të reja peruane për t’i dorëzuar personalisht një letër ministrit të brendshëm, ku i kërkonte lirimin e vëllait nga burgu, përfundoi në tragjedi. (KUJDES!!! PAMJE TË RËNDA)

Emigranti sudanez përshkon në këmbë La Manshin Emigranti sudanez përshkon në këmbë La Manshin
Një emigrant sudanez ka arritur të përshkojë pothuajse të gjithë kanalin e La Manshit në këmbë, pa u rënë në sy autoriteteve të sigurisë, para se ta ndalonin në fund të galerisë.

Tajfuni “Soudelour” rrafshon Tajvanin, të paktën 4 viktima Tajfuni “Soudelour” rrafshon Tajvanin, të paktën 4 viktima
Tajfuni i fuqishëm "Soudelour" është përplasur në ishullin e Tajvanit me erëra të fuqishme dhe shira të dendura, duke lënë të paktën 4 persona të vdekur.

SHBA, tjetër rast, agjenti vret 19-vjeçarin me ngjyrë SHBA, tjetër rast, agjenti vret 19-vjeçarin me ngjyrë
Në Shtetet e Bashkuara është verifikuar episodi i radhës kur një agjent vret një të ri afro-amerikan të çarmatosur pas një zënke.

Francë, treni përplas makinën, 3 të vdekur Francë, treni përplas makinën, 3 të vdekur
Tre persona kanë vdekur pasi një tren ka goditur një makinë në jugperëndim të Francës.

Mali, vritet një paqeruajtës i OKB-së dhe 4 ushtarë malianë Mali, vritet një paqeruajtës i OKB-së dhe 4 ushtarë malianë
Persona të armatosur, që dyshohet se kanë lidhje me Al-Qaedan në Mali, kanë vrarë të paktën pesë vetë gjatë një sulmi në një hotel në qendër të qytetit Sevare.

SHBA, James Holmes dënohet me burgim të përjetshëm SHBA, James Holmes dënohet me burgim të përjetshëm
Autori i vrasjes së 12 personave në një kinema në Aurora, James Holmes është dënuar me burgim të përjetshëm, pa të drejtë lirimi me kusht.

Debati i Republikanëve, audiencë rekord. Performanca e Trump “frikëson” demokratët Debati i Republikanëve, audiencë rekord. Performanca e Trump “frikëson” demokratët
Donald Trump mund të jetë kryesues i sondazheve në garën për të fituar nominimin e republikanëve për Presidencialet e 2016-s, por debati i parë i zhvilluar ditën e enjte rezultoi si një paralajmërim se partia Republikane ka rivalë të denjë që mund ta rrëzojnë atë nga froni, e që gjithashtu mund të sfidojnë bindshëm Hillary Rodham Clintonin në zgjedhjet e përgjithshme të vitit të ardhshëm.

SHBA, 215 mijë vende të reja pune. Rezerva Federale, terren për të rritur normën e interesit SHBA, 215 mijë vende të reja pune. Rezerva Federale, terren për të rritur normën e interesit
Norma e punësimit në SHBA ka pësuar një rritje solide gjatë muajit korrik, ndërsa pagat janë rritur gjithashtu pas një ndalimi të përkohshëm gjatë muajve të kaluar, duke sinjalizuar kështu një ekonomi të përmirësuar që mund t’i hapë dyert Rezervës Federale (Bankës Qendrore amerikane) të rrisë normën e interesit në muajin shtator.

OKB, Këshilli i Sigurimit miraton rezolutën: Të identifikohen përgjegjësit e armëve kimike në Siri OKB, Këshilli i Sigurimit miraton rezolutën: Të identifikohen përgjegjësit e armëve kimike në Siri
Këshilli i Sigurisë në Kombet e Bashkuara u ka kërkuar formalisht shefit të OKB-së, Ban Ki-moon, si dhe kreut të Organizatës për Parandalimin e Armëve Kimike, OPCW, të përgatisin një plan dhe të nisin hetimet për të identifikuar personat që fshihen pas sulmeve me armë kimike në luftën civile të Sirisë.

Itali, arrestohen 5 të dyshuarit e parë të tragjedisë së fundit në Mesdhe Itali, arrestohen 5 të dyshuarit e parë të tragjedisë së fundit në Mesdhe
Policia italiane ka arrestuar 5 shtetas afrikano-veriorë gjatë së premtes, të cilët dyshohen për vrasje të shumëfishtë dhe trafikim të qenieve njerëzore lidhur me rastin e mbytjes së më shumë se 200 klandestinëve, duke argumentuar se ata kanë përdorur shkopinj e thika kundrejt emigrantëve.

Reputacioni i Vatikanit, Papa Françesku fton emra të njohur për ta rritur atë në media Reputacioni i Vatikanit, Papa Françesku fton emra të njohur për ta rritur atë në media
Vatikani do të përdorë një sërë emrash të njohur, për të rritur reputacionin e vet në media.

“Hacker”-at rusë sulmuan Pentagonin, por s’u prekën materialet konfidenciale “Hacker”-at rusë sulmuan Pentagonin, por s’u prekën materialet konfidenciale
Pentagonit iu desh të nxirrte jashtë shërbimit sistemin e tij të postës elektronike, pas regjistrimit të një sulmi të sofistikuar kibernetik nga disa të vetëshpallur “hacker”-a rusë.

Australia, “Ferri” i refugjatëve. I dëbon dhe refuzon çdo kërkesë për azil Australia, “Ferri” i refugjatëve. I dëbon dhe refuzon çdo kërkesë për azil
Me problemin e emigrantëve po përballet edhe Australia. Por, ndryshe nga Evropa, ajo nuk pranon azil dhe ka një politikë më strikte në lidhje me ta.

Misteri i avionit malajzian, protestojnë familjarët e viktimave: Gjeni të afërmit Misteri i avionit malajzian, protestojnë familjarët e viktimave: Gjeni të afërmit
Të paktën 50 njerëz u mblodhën në protestën e organizuar para Ambasadës së Malajzisë në Pekin në Kinës. Të gjithë ishin familjarë të viktimave të avionit të rrëzuar “Boeing 777”, që deri më sot përbën misterin më të madh të njohur ndonjëherë në historinë e aviacionit civil.

Obama paralajmëron Turqinë: Sulme kundër ISIS-it, jo ndaj kurdëve Obama paralajmëron Turqinë: Sulme kundër ISIS-it, jo ndaj kurdëve
Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Turqinë që të mos përdorë aksionet kundër ISIS-it për të goditur bazat kurde në Siri dhe Irak.

Obama: Republikanët, si iranianët e linjës së ashpër Obama: Republikanët, si iranianët e linjës së ashpër
Presidenti amerikan, Barack Obama paralelizoi republikanët me iranianët e linjës së ashpër, të cilët kundërshtojnë çdo formë marrëveshjeje me komunitetin ndërkombëtar për programin bërthamor.

Korea e Veriut ndryshon orën për t’u shkëputur nga “imperializmi” Korea e Veriut ndryshon orën për t’u shkëputur nga “imperializmi”
Korea e Veriut do të vendosë një orar të ri për të shënuar çlirimin e saj nga Japonia në fund të Luftës së Dytë Botërore, bëjnë të ditur mediat shtetërore.

“MH370”, Franca paralajmëron kërkime në det, tokë dhe ajër “MH370”, Franca paralajmëron kërkime në det, tokë dhe ajër
Franca do të kryejë kërkime ajrore, tokësore dhe detare në dhe përreth ishullit Reunion, me shpresë për të gjetur më shumë copëza të avionit “MH370”.

Marrëveshja me Iranin; senatori demokrat, Schumer: Do votoj kundër Marrëveshja me Iranin; senatori demokrat, Schumer: Do votoj kundër
Senatori i Nju Jorkut, numri tre i Senatit demokrat dhe ligjvënësi hebre më me ndikim në Kongres, Chuck Schumer përmes një deklarate të publikuar online, gjatë kohës kur po mbahej debati mes republikanëve, ka njoftuar se do të kundërshtojë marrëveshjen me Iranin.

Debati mes republikanëve, Trump nuk përjashton mundësinë e kandidimit si i pavarur Debati mes republikanëve, Trump nuk përjashton mundësinë e kandidimit si i pavarur
Donald Trump nuk ka hedhur poshtë mundësinë që të kandidojë si i pavaruar për President të SHBA-ve, gjatë debatit të parë që është mbajtur mes kandidatëve republikanë në Kleverlend.

Lirohet Isabelle Prime, francezja që u rrëmbye në Jemen Lirohet Isabelle Prime, francezja që u rrëmbye në Jemen
Presidenca franceze ka njoftuar se Isabelle Prime, gruaja franceze që u rrëmbye në Jemen më 24 shkurt, është liruar dhe do të kthehet në Francë gjatë ditës së premte.

Sulmet me bombë në Argjentinë, ish-Presidenti Menem humb seancën gjyqësore Sulmet me bombë në Argjentinë, ish-Presidenti Menem humb seancën gjyqësore
Ish-Presidenti i Argjentinës, Carlos Menem ka humbur ditën e parë të seancës gjyqësore, ku ai dhe 13 të tjerë akuzohen se kanë penguar hetimet për sulmin me bombë që ndodhi në një qendër hebraike në zemër të kryeqytetit Buenos Aires në vitin 1994.

Shpërthim i fuqishëm në Kabul, 15 të vdekur, mbi 100 të lënduar Shpërthim i fuqishëm në Kabul, 15 të vdekur, mbi 100 të lënduar
Të paktën 15 persona kanë vdekur dhe mbi 100 të tjerë janë lënduar nga një shpërthim i fuqishëm i një makine-bombë në kryeqytetin afgan, Kabul.

Thirrje kundër ksenofobisë. Gazetarja gjermane reagon ndaj komenteve për refugjatët Thirrje kundër ksenofobisë. Gazetarja gjermane reagon ndaj komenteve për refugjatët
Qëndrimi i mbajtur nga prezantuesja e lajmeve Anja Rashkesh gjatë edicionit informativ të mbrëmjes në një televizion gjerman, ka shkaktuar një debat të madh në vend, por edhe në rrjete sociale.

Egjipti përuron zgjerimin e kanalit të Suezit. Sisi: Do ta mposhtim terrorizmin Egjipti përuron zgjerimin e kanalit të Suezit. Sisi: Do ta mposhtim terrorizmin
Egjipti zhvilloi një shfaqje, me anë të së cilës donte të tregonte mbështetjen ndërkombëtare që zotëron, teksa përuroi këtë të enjte zgjerimin e kanalit të Suezit, për të cilin Presidenti Abdel Fattah al-Sisi shpreson që do të sigurojë kthesën ekonomike në vendin më të populluar të botës arabe.

Arabia Saudite, tjetër sulm kamikaz në xhami. Vriten 15 vetë, 12 forca sigurie Arabia Saudite, tjetër sulm kamikaz në xhami. Vriten 15 vetë, 12 forca sigurie
Një sulm kamikaz ndaj nëj xhamie, të frekuentuar nga forcat e sigurisë lokale me seli në qytetin Abha, në jugperëndim të Arabisë Saudite, la të vdekur 15 persona këtë të enjte, shumica prej të cilëve oficerë, bëri të ditur ministria e Brendshme saudite.

Gara presidenciale në SHBA, më 13 tetor debati i parë i demokratëve Gara presidenciale në SHBA, më 13 tetor debati i parë i demokratëve
Më 13 tetor demokratët do të zhvillojnë debatin e parë publik në garën për t’u fituar biletën e vetme që e nxjerr kandidat në zgjedhjet presidenciale që mbahen në 2016 në Shtetet e Bashkuara.

Deti i Kinës Lindore, Kerry lëshon akuza të ashpra ndaj Kinës: Nuk pranojmë kufizime lëvizjeje Deti i Kinës Lindore, Kerry lëshon akuza të ashpra ndaj Kinës: Nuk pranojmë kufizime lëvizjeje
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry akuzoi këtë të enjte Kinën se po vendoste kufizime të lundrimeve dhe fluturimeve ajrore në ujërat e diskutueshëm të detit të Kinës Jugore, pavarësisht se kishte ofruar garanci se lëvizje të tilla nuk do të pengoheshin.

Rusi, zemërim masiv ndaj “krematoriumit ushqimor”. Rikthehen kujtimet e urisë “sovjetike” Rusi, zemërim masiv ndaj “krematoriumit ushqimor”. Rikthehen kujtimet e urisë “sovjetike”
Planet e qeverisë ruse për shkatërrimin masiv të ushqimeve të importuara nga Perëndimi, që ndalohen të futen në tregun rus, kanë provokuar një zemërim të thellë në një vend ku normat e varfërisë janë duke u rritur me shpejtësi dhe në mendjen e gjithsecilit mbeten ende kujtimet e urisë së periudhës sovjetike.

1 vit nga embargoja ndaj Perëndimit, rusët të zemëruar 1 vit nga embargoja ndaj Perëndimit, rusët të zemëruar
U bë një vit tanimë që Moska zyrtare ka ndaluar importimin e produkteve që kanë Perëndimin si vend origjine.

Emigrantët nuk dorëzohen, provojnë detin për të arritur Britaninë Emigrantët nuk dorëzohen, provojnë detin për të arritur Britaninë
Emigrantët e stacionuar në Kalais të Francës, në vendin e quajtur Xhungël, mesa duket nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga ëndrra e tyre, pavarësisht vështirësive dhe pengesave që mund t’i vënë përpara autoritet franceze e ato britanike.

Tragjedia e fundit në Mesdhe, mbi 200 klandestinë besohen të mbytur Tragjedia e fundit në Mesdhe, mbi 200 klandestinë besohen të mbytur
Zbehen shpresat për të gjetur të mbijetuar në tragjedinë e fundit detare në Mesdhe, në të cilën përllogariten rreth 200 emigrantë të mbytur, teksa gjatë kësaj të enjteje anijet e shpëtimit janë sinjalizuar për t’u ardhur në ndihmë varkave të tjera me emigrantë në të njëjtën zonë.

“MH370”, kryeministri australian: Misteri pranë zgjidhjes “MH370”, kryeministri australian: Misteri pranë zgjidhjes
Edhe kryeministri australian, Tony Abbott u është bashkuar deklaratave se, “misteri enigmatik” i fluturimit “MH370” është shumë pranë zgjidhjes.

Hiroshima shënon 70-vjetorin e sulmit me bombë Hiroshima shënon 70-vjetorin e sulmit me bombë
Banorët e qytetit japonez Hiroshima po përkujtojnë 70-vjetorin e bombës së parë atomike që është lëshuar ndonjëherë nga SHBA-të.

Francë-Rusi, arrihet marrëveshja për luftanijet “Mistral” Francë-Rusi, arrihet marrëveshja për luftanijet “Mistral”
Rusia dhe Franca kanë arritur një marrëveshje në lidhje me luftanijet “Mistral”, që detyron Parisin zyrtar të kompensojë Kremlinin për anulimin e shitjes së dy mjeteve.

Ngjarja në detin Mesdhe; shpëtohen 400 vetë, gjenden 26 trupa Ngjarja në detin Mesdhe; shpëtohen 400 vetë, gjenden 26 trupa
Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për të mbijetuar të tjerë në brigjet e detit Mesdhe, pas përmbysjes së anijes me 600 emigrantë nga Libia që po tentonin të hynin në Europë.

Siri, kritikohet plani amerikan kundër ISIS Siri, kritikohet plani amerikan kundër ISIS
Plani amerikan për të ndërtuar një forcë të moderuar për të luftuar ekstremistët e ISIS në Siri, është kritikuar nga njëri prej rebelëve i përfshirë në këtë program.

Marrëveshja me Iranin, vendet europiane e miratojnë Marrëveshja me Iranin, vendet europiane e miratojnë
Teksa kompromisi historik për programin bërthamor të Iranit, ka shkaktuar  polemika të shumta në Uashington, aleatët kryesorë europianë kanë dhënë verdiktin e tyre: Një “po” të madhe.

Londër, predikuesi radikal akuzohet për terrorizëm Londër, predikuesi radikal akuzohet për terrorizëm
Një predikues islamik radikal në Londër është detyruar të dalë para trupit gjykues nën akuzën e ngritur nga autoritetet për mbështetje të Shtetit Islamik.

SHBA, policia vret një person që qëlloi me armë zjarri brenda një kinemaje SHBA, policia vret një person që qëlloi me armë zjarri brenda një kinemaje
Një person i armatosur është vrarë nga policia në Tenesi të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një orë pas njoftimit për të shtëna në një kinema.

Irani, Obama: Refuzimi i marrëveshjes është votë për luftën Irani, Obama: Refuzimi i marrëveshjes është votë për luftën
Presidenti amerikan Barack Obama po nxit sa më shumë klasën politike amerikane për të firmosur marrëveshjen bërthamore me Iranin, duke i akuzuar kundërshtarët se “shesin fantazi”.

Krahu i gjetur në ishullin Reunion është i “MH370”-s Krahu i gjetur në ishullin Reunion është i “MH370”-s
Pjesa e krahut e një avioni që doli javën e kaluar në brigjet e ishullit Reunion në Oqeanin Indian është e MH370-s. Këtë gjë e ka konfirmuar kryeministri i Malajzisë të mërkurën.

Policia britanike: Lidhje “të forta” mes sulmeve terroriste në Tunizi Policia britanike: Lidhje “të forta” mes sulmeve terroriste në Tunizi
Policia britanike pretendon se ekzistojnë lidhje të forta mes masakrës së qershorit në një plazh të Tunizisë dhe sulmit në Muzeun Bardo të kryeqytetit Tuniz, i ndodhur në muajin mars.

Mbytet anija me 700 klandestinë në brigjet jugore të Italisë Mbytet anija me 700 klandestinë në brigjet jugore të Italisë
Autoritetet italiane dhe ato irlandeze u bënë dëshmitare të një tjetër fatkeqësie në brigjet e detit Mesdhe.

Pushimet e xhihadistëve të ISIS, ftojnë njerëzit që t'u bashkohen Pushimet e xhihadistëve të ISIS, ftojnë njerëzit që t'u bashkohen
Po kërkoni pak diell, det dhe… xhihad? Ky është titulli i disa broshurave turistike të shpërndara dy ditët e fundit në internet nga pjesëtarë të Shtetit Islamik.

“MH 370”, kërkimet duhen zhvendosur në jug të Oqeanit Indian “MH 370”, kërkimet duhen zhvendosur në jug të Oqeanit Indian
Fakti që një pjesë e krahut të avionit Boing 777 të kompanisë “Malaysian Airlines” u gjet në ishullin Reunion do të thotë që kërkimet e bëra që nga çasti kur ndodhi ngjarja e deri më sot kanë qenë të kota.

Restaurohet Koloseu i Romës Restaurohet Koloseu i Romës
“Një premtim i mbajtur. Koloseu do të ketë arenën e tij. U financua projekti për restaurimin”.

Dyndja e emigrantëve në Francë; BE premton ndihmë, kërkon nga Londra solidaritet Dyndja e emigrantëve në Francë; BE premton ndihmë, kërkon nga Londra solidaritet
BE pritet t’i akordojë një fond ndihme Francës për vështirësitë që po has me pritjen e emigrantëve të ardhur nga vendet e Afrikës në qytetin port të Calais (Kalesë).

Kerry-Lavrov, sërish takim në Malajzi pas Katarit. Diskutime për Sirinë dhe ISIS Kerry-Lavrov, sërish takim në Malajzi pas Katarit. Diskutime për Sirinë dhe ISIS
Kryediplomati amerikan, John Kerry, pritet të takohet gjatë kësaj të mërkure me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, për të dytën herë gjatë 3 ditëve të fundit, teksa diplomati rus është përpjekur të afrojë Sirinë me shtetet e tjera të rajonit për të krijuar një aleancë që do të luftonte me efikasitet militantët e Shtetit Islamik.

Obama: Nëse refuzohet marrëveshja me Iranin, rrezikohet Izraeli Obama: Nëse refuzohet marrëveshja me Iranin, rrezikohet Izraeli
Presidenti amerikan, Barack Obama u ka bërë të ditur udhëheqësve hebrenj të Amerikës se, do të ishte diçka e ngjashme me rënien e raketave mbi Tel Aviv, një refuzim dhe bllokim i marrëveshjes së re bërthamore me Iranin, i cili do të shoqërohej me veprime ushtarake.

Rusia do edhe Polin e Veriut. Paraqet pretendimin territorial, synimi është nafta Rusia do edhe Polin e Veriut. Paraqet pretendimin territorial, synimi është nafta
Pas tensioneve të larta për Krimenë, Rusia nuk heq dorë nga pretendimet e saj territoriale, këtë herë për në Artik. Ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov i ka paraqitur një dokument Organizatës së Kombeve të Bashkuara, duke thënë se vendit të tij i takojnë 1.2 milion metra katrorë nga Artiku.

Debati i republikanëve, përzgjidhen 10 kandidatët që do të marrin pjesë Debati i republikanëve, përzgjidhen 10 kandidatët që do të marrin pjesë
Debati i parë në “primetime” mes kandidatëve republikanë për zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve do të mbahet të enjten. Siç ka njoftuar “FOX News”, aty do të marrin pjesë dhjetë kandidatë.

Britani, hetohet për pedofili ish-kryeministri Heath. U nda nga jeta 10 vite më parë Britani, hetohet për pedofili ish-kryeministri Heath. U nda nga jeta 10 vite më parë
Ish-kryeministri konservator britanik, Sir Edward Heath, i cili ka drejtuar Britaninë e Madhe në vitet 1970-1974, por që ka ndërruar jetë përpara 10 vitesh, po akuzohet nga një numër dëshmitarësh dhe viktimash, se ka abuzuar me ta seksualisht kur ata kanë qenë fëmijë.

“John Warner”, Marina e SHBA-ve pajiset me nëndetësen më “vdekjeprurëse” “John Warner”, Marina e SHBA-ve pajiset me nëndetësen më “vdekjeprurëse”
Ajo peshon 7800 tonë, është e gjatë 102,7 metra, ndërsa vlera e çelikut dhe pajisjeve antigjurmuese nga radarët apo sonarët shkon deri në 2 miliardë dollarë. Mjetet luftarake të kontrollit gjatë luftës së supozuar duken si një pasazh i lojërave online.

Turqia vijon me sulmet ajrore ndaj kampeve të PKK Turqia vijon me sulmet ajrore ndaj kampeve të PKK
Avionët luftarakë të Turqisë kanë goditur objektiva të rebelëve kurdë në Juglindje të vendit gjatë së martës, siç raporton agjencia e lajmeve “Dogan”, pak çaste nga vdekja e dy ushtarëve të vrarë nga një minë e hedhur prej militantëve në provincën fqinje.

Jemen, ushtria dëbon rebelët nga baza ajrore; bilanc i rëndë viktimash Jemen, ushtria dëbon rebelët nga baza ajrore; bilanc i rëndë viktimash
Trupat pro-qeveritare në Jemen kanë rimarrë nën kontroll bazën më të madhe ajrore të vendit pas një beteje të gjatë e të ashpër me rebelët e etnisë Houthi.

Deputeti gjerman që hapi dyert e shtëpisë për refugjatët Deputeti gjerman që hapi dyert e shtëpisë për refugjatët
Një deputet konservator gjerman, Martin Patzelt ka marrë dy refugjatë nga Eritrea në shtëpinë e tij dhe po i ndihmon ata që të gjejnë punë në Gjermani.

Kalais, emigrantët “dëbojnë” vendasit; banorët shesin shtëpitë nga frika Kalais, emigrantët “dëbojnë” vendasit; banorët shesin shtëpitë nga frika
Irritimi i grupeve të emigrantëve dhe organizimi i tyre po e bën të vështirë jetën për banorët e lokalitetit Kalais në Francë, kryesisht pranë vendstrehimit të tyre, të quajtur Xhungël.

Djali i Gaddafi-t torturohet në qeli, autoritetet në Tripoli nisin hetimet Djali i Gaddafi-t torturohet në qeli, autoritetet në Tripoli nisin hetimet
Një hetim ka nisur në Tripoli pas shpërndarjes online të një videoje që tregonte Saadi Gaddafi-n të torturohej në qelinë e cilij nga milicia islamike.

Obama prezanton planin për klimën: Brenda 2030, 32% emetime më pak Obama prezanton planin për klimën: Brenda 2030, 32% emetime më pak
Brenda vitit 2030 emetimi i karbonit nga çentralet elektrike do të reduktohet me 32% krahasuar me vitin 2005.

Hamburg, shpërthim në ish-bunkerin e luftës; 38 të plagosur Hamburg, shpërthim në ish-bunkerin e luftës; 38 të plagosur
Një zjarr i pasuar nga një shpërthim në një ndërtesë që dikur shërbente si bunker në qytetin e Hamburgut ka plagosur të paktën 38 persona.

Britania zgjat me 1 vit sulmet ajrore ndaj ISIS në Irak Britania zgjat me 1 vit sulmet ajrore ndaj ISIS në Irak
Misioni i Forcave Ajrore Britanike kundër militantëve të Shtetit Islamik në Irak do të zgjatet edhe me një vit më shumë. Lajmin e ka bërë të ditur sekretari i Mbrojtjes, Michael Fallon.

SHBA, Kalifornia e përfshirë nga flakët; 13 mijë të evakuuar SHBA, Kalifornia e përfshirë nga flakët; 13 mijë të evakuuar
Në Kaliforni është dhënë një urdhër evakuimi për 13 mijë persona, teksa zjarrfikësit vazhdojnë betejën për të vënë nën kontroll 20 vatra zjarri.

Ndihma për azilantët nga vullnetarët europianë Ndihma për azilantët nga vullnetarët europianë
Shumë evropianë kanë mbështetur qëndrimet e qeverive përkatëse kundër pranimit të refugjatëve, por maskat e tyre të ksenofobisë kanë sfumuar një tjetër fenomen: atë të shumë qytetarëve të tjerë të cilët i mirëpresin azilkërkuesit e nuk i refuzojnë.

Gjermani, emigrantët kapin nivele rekord; plot 11 milionë Gjermani, emigrantët kapin nivele rekord; plot 11 milionë
Numri i emigrantëve që jetojnë në Gjermani është rritur me 3,7 për qind gjatë vitit të kaluar, duke kapur shifrën rekord prej 11 milionë të tillë, e duke përbërë kështu një të pestën e popullsisë, bëri të ditur Zyra Federale e Statistikave gjatë së hënës.

Holandë, vinçat shembin urën. Struktura e çeliktë rrafshon shtëpitë. 20 të plagosur Holandë, vinçat shembin urën. Struktura e çeliktë rrafshon shtëpitë. 20 të plagosur
Dy vinça që po kalonin mbi një seksion masiv të një ure, shkaktuan shembjen e saj në një qytet perëndimor të Holandës gjatë pasdites së të hënës, duke rrafshuar disa shtëpi radhazi e duke lënë të plagosur të paktën 20 vetë.

Doha pret sekretarin Kerry; vendet e Gjirit: Duam bashkëpunim me Iranin, jo ndërhyrje Doha pret sekretarin Kerry; vendet e Gjirit: Duam bashkëpunim me Iranin, jo ndërhyrje
Marrëveshja bërthamore me Iranin duhet të sjellë qëndrueshmëri dhe “fqinjësi të mirë” e jo ndërhyrje të Republikës Islamike. Kjo është porosia e shteteve të Gjirit Arabik drejtuar Sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry, gjatë së hënës, teksa nisën bisedimet shumëpalëshe në lidhje me akordin historik të Iranit me fuqitë botërore.

SHBA-të do të mbrojnë nga ajri rebelët sirianë, qoftë edhe nga Assadi SHBA-të do të mbrojnë nga ajri rebelët sirianë, qoftë edhe nga Assadi
Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të lejojnë sulmet ajrore, në mbrojtje të rebelëve sirianë të trajnuar nga ushtria amerikane përballë rreziqeve të agresorëve armiq, edhe nëse një i tillë do të mund të vijë nga forcat besnike të Presidentit sirian Bashar al-Assad. Lajmi është konfirmuar nga zyrtarë amerikanë që prej së dielës.

Amnesty akuzon policinë e Brazilit: Përgjegjëse për 1.500 vrasje Amnesty akuzon policinë e Brazilit: Përgjegjëse për 1.500 vrasje
Amnesty International ka bërë përgjegjëse policinë ushtarake të Brazilit për vdekjen e mbi 1.500 personave në qytetin Rio de Zhaneiro.

Duke thyer një tabu, palestinezët e Jeruzalemit kërkojnë shtetësinë izraelite Duke thyer një tabu, palestinezët e Jeruzalemit kërkojnë shtetësinë izraelite
“Deklaroj se, do të jem një qytetar besnik i shtetit të Izraelit” shkruhet në frazën e betimit, që të gjithë shtetasit e natyralizuar izraelitë duhet ta thonë me zë. Por, gjithnjë e më shumë, këto fjalë po shqiptohen edhe nga palestinezët.

Pamjet e frikshme të rrëzimit të helikopterit ushtarak rus Pamjet e frikshme të rrëzimit të helikopterit ushtarak rus
Një helikoter ushtarak rus u rrëzua gjatë një operacioni stërvitor në Rayzan, duke vrarë një pilot dhe lënë të plagosur një tjetër.

Siri, avioni ushtarak bombardon e më pas rrëzohet. 27 viktima mes civilëve Siri, avioni ushtarak bombardon e më pas rrëzohet. 27 viktima mes civilëve
Të paktën 27 viktima dhe dhjetëra të tjerë të plagosur janë shkaktuar pas rrëzimit të një avioni ushtarak sirian në një treg të mbipopulluar në qytetin veriperëndimor të Arihas, gjatë së hënës.

Itali, kreu i mafias siçiliane komunikonte me “kodin e deleve” Itali, kreu i mafias siçiliane komunikonte me “kodin e deleve”
Autoritetet antimafia në Itali ngushtuan rrethin ndaj Matteo Messina Denaro, një prej kriminelëve më të kërkuar në vend, i cili është një prej më të kërkuarve që prej vitit 1993.

Revoltë në kufirin francez, emigrantët: Hapni kufijtë Revoltë në kufirin francez, emigrantët: Hapni kufijtë
Rreth 1.700 emigrantë u përleshën me policinë në kanalin e La Manshit mbrëmjen e së dielës. Kjo ishte nata më e vështirë emigrantët, të cilët, të pozicionuar në zonën e quajtur Xhungël, dukej se ishin të gatshëm për të bërë çdo gjë për të hyrë në territorin britanik.

Zyrtare, copëza e gjetur i përket avionit “MH370” Zyrtare, copëza e gjetur i përket avionit “MH370”
Tani është zyrtare. Pjesa e gjetur në ishullin Reunion, në brigjet e Oqeanit Indian, është pjesë e avionit Boing 777, i fluturimit MH370 të kompanisë “Malaysian Airlines”, që u zhduk nga radarët në muajin mars 2014.

Nigeri, lirohen 178 pengje të Boko Haramit pas ofensivës së ushtrisë Nigeri, lirohen 178 pengje të Boko Haramit pas ofensivës së ushtrisë
Ushtria nigeriane ka njoftuar se ka liruar 178 persona që mbaheshin peng nga grupi militant Boko Haram, në veri të Bornos.

Protesta kundër dhunës në Izrael Protesta kundër dhunës në Izrael
Izraeli ka njoftuar se ka ndërmend të arrestojë çdo të dyshuar për terrorizëm, pa qenë nevoja e një seance gjyqësore, kjo pasi kryeministri  Benjamin Netanjahu u zotua për "tolerancë zero" pas sulmit të rëndë që disa ditë më parë vrau një foshnjë palestineze.

Mbulimi i medias e nxit terrorizmin Mbulimi i medias e nxit terrorizmin
Mbulimi që media i bën terrorizmit çon në dhunë të mëtejshme. Në këtë përfundim ka arritur një studim, siç raporton gazeta britanike ‘The Guardian’.  Sipas hulumtuesve, lidhja midis raportimit dhe mizorive është bërë më e ngushtë, çka do të thotë se kur një akt i pastër dhune përcillet nga media, atëherë rezulton se të tjera veprime makabre e pasojnë atë. 

600 euro për të larguar çdo emigrant. Gjermania stimulon kthimin vullnetar 600 euro për të larguar çdo emigrant. Gjermania stimulon kthimin vullnetar
Përballë fluksit gjithnjë e në rritje të aplikimeve për azil në Gjermani, qarku i Loerrach, pjesë e landit jugor të Baden Vutemberg, kërkon që të largojë refugjatët duke i stimuluar ata financiarisht.

Kisha e Anglisë, kundër Cameron: Të tregohet më human me emigrantët Kisha e Anglisë, kundër Cameron: Të tregohet më human me emigrantët
Kisha e Anglisë ka reaguar ashpër kundër kryeministrit David Cameron, në lidhje me qëndrimet e tij për krizën e emigrantëve, të cilët tentojnë të hyjnë në Britani përmes tunelit të La Manshit (English Channel për britanikët) që lidh ishullin me Francën.

Ngrohja globale; Obama, masa drastike ndaj emetimeve karbonike nga TEC-et Ngrohja globale; Obama, masa drastike ndaj emetimeve karbonike nga TEC-et
Presidenti amerikan, Barack Obama ka planifikuar të vendosë shkurtime më drastike nga sa pritej të emetimeve të gazrave nga termocentralet në SHBA, bëjnë të ditur zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë.

Gjermanët, të shqetësuar për të ardhmen e BE-së... Por ende besojnë Gjermanët, të shqetësuar për të ardhmen e BE-së... Por ende besojnë
Beteja për Europën do të fitohet, ose do të humbet në Gjermani. Edhe pse duket se mundësia e dytë zotëron më shumë përparësi nga e para, të paktën gjatë këtyre ditëve të fundit, nuk duhet nënvlerësuar angazhimi i thellë i gjermanëve për të pasur sukses në integrimin europian bazuar mbi sundimin e ligjit.

Presidencialet në SHBA, Joe Biden pritet të kandidojë për demokratët Presidencialet në SHBA, Joe Biden pritet të kandidojë për demokratët
Zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden, i frymëzuar veçanërisht nga humbja e djalit të tij, ka zhvilluar takime në rezidencën e tij në Uashington për të diskutuar mbi një sfidë të mundshme ndaj Hillary Clintonit në betejën brenda partisë për të siguruar nominimin e demokratëve në Presidencialet e 2016-s.

Paralajmërimi në Kinë: Një ushtri e korruptuar nuk mundet të fitojë beteja Paralajmërimi në Kinë: Një ushtri e korruptuar nuk mundet të fitojë beteja
Një letër zyrtare e ushtrisë kineze, e zbuluar këtë të dielë, paralajmëron se një ushtri e korruptuar nuk mundet të fitojë nëpër luftëra. Zhvillimi i fundit vjen 3 ditë pasi qeveria njoftoi hetimin e një oficeri të lartë ushtarak për marrje ryshfeti.

Meksikë, gjenden 5 viktima në lagjen e banuar nga klasa e mesme në kryeqytet Meksikë, gjenden 5 viktima në lagjen e banuar nga klasa e mesme në kryeqytet
Katër gra dhe një burrë janë gjetur të vdekur në një lagje të njohur si të banuar nga qytetarë të klasës së mesme, gjatë së premtes në kryeqytetin e Meksikës, një ngjarje e rrallë në qytet pavarësisht rasteve të njohura të dhunës mes karteleve të drogës në disa zona të tjera të këtij vendi.

Turqi, 2 të vdekur dhe 24 të plagosur pas sulmit kamikaz të PKK-së në lindje Turqi, 2 të vdekur dhe 24 të plagosur pas sulmit kamikaz të PKK-së në lindje
Dy anëtarë të forcave të sigurisë kanë mbetur të vdekur dhe 24 të tjerë janë plagosur gjatë një atentati kamikaz përgjatë natës mes të shtunës dhe të dielës nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, në provincën lindore Agri të Turqisë.

Siria akuzon Turqinë në OKB: Është bashkëpunëtore e ISIS Siria akuzon Turqinë në OKB: Është bashkëpunëtore e ISIS
Siria ka ngritur akuza të rënda kundër Turqisë para Kombeve të Bashkuara, duke e quajtur atë bashkëpunëtore të ISIS.

Pjesa e “MH370” mbërrin në Francë, hetuesit shpresojnë të zbardhin misterin Pjesa e “MH370” mbërrin në Francë, hetuesit shpresojnë të zbardhin misterin
Hetuesit në Tuluz të Francës shpresojnë të zgjidhin misterin e avionit të zhdukur të “Malaysia Airlines”, me numër fluturimi MH370.

Afganistan, lideri i ri i talebanëve bën thirrje për unitet Afganistan, lideri i ri i talebanëve bën thirrje për unitet
Lideri i ri i talebanëve afganë, Mullahu Akhtar Mansour, në mesazhin e tij të parë ka bërë thirrje për unitet dhe ka deklaruar se luftimet do të vazhdojnë.

Amerika, vendi që vritet nga “terrorizmi” i brendshëm Amerika, vendi që vritet nga “terrorizmi” i brendshëm
Që prej sulmeve të 11 shtatorit 2011, Shtetet e Bashkuara i janë përgjigjur me agresivitet rrezikut të kanosur nga terrorizmi, duke ndërmarrë masa të jashtëzakonshme, duke pushtuar dy vende, duke ndërmarrë operacione ushtarake në shumë të tjerë dhe duke shpenzuar mbi 800 miliardë dollarë për sigurinë e brendshme.

Indi, 40 të vdekur nga kushtet atmosferike Indi, 40 të vdekur nga kushtet atmosferike
Të paktën 40 persona kanë humbur jetën në veri-lindje të Indisë për shkak të kushteve të rënda atmosferike dhe shirave të dendur që erdhen si pasojë e kalimit të ciklonit tropikal “Komen”.

Zbulohet vaksina kundër Ebolës, testohet me sukses në Afrikë Zbulohet vaksina kundër Ebolës, testohet me sukses në Afrikë
Një nga vaksinat eksperimentale kundër Ebolës në Afrikën Perëndimore, ka rezultuar 100 përqind efikase. Lajmi është bërë i ditur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë gjatë një konference për shtyp, ku u treguan edhe rezultatet e testit në Guine për 4000 persona.

Tensione në Bregun Perëndimor, vritet me snajper i riu palestinez Tensione në Bregun Perëndimor, vritet me snajper i riu palestinez
Një i ri palestinez është vrarë nga forcat izraelite të sigurisë gjatë trazirave që shpërthyen në Bregun Perëndimor pas djegies së një banesë palestineze, ku mbeti e vdekur një foshnje 18-muajshe.

“Mbyllet” Shtëpia e Bardhë, një grua tenton të futet në zonën e sigurisë “Mbyllet” Shtëpia e Bardhë, një grua tenton të futet në zonën e sigurisë
Shtëpia e Bardhë është mbyllur përkohësisht pasi një grua ka tentuar të futet në zonën e sigurisë, ndërsa ka ndeshur në reagimin e menjëhershëm të oficerëve të sigurisë.

Angli, rrëzohet avioni në pronësi të familjes së Bin Laden, 4 të vdekur Angli, rrëzohet avioni në pronësi të familjes së Bin Laden, 4 të vdekur
Të paktën katër persona kanë gjetur vdekjen pas rrëzimit të një avioni të vogël privat, në pronësi të familjes së Osama Bin Laden, në një qendër makinash të nxjerra në ankand në Hampshire të Anglisë.

Pas marrëveshjes së Vjenës, Irani: Koha për t’u çarmatosur shtetet bërthamore Pas marrëveshjes së Vjenës, Irani: Koha për t’u çarmatosur shtetet bërthamore
Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif ka bërë thirrje ndaj Izraelit kryesisht, por edhe 8 shteteve të tjera të botës që zotërojnë armë bërthamore, të çarmatosen në shenjë reciproke ndaj pranimit të vendit të tij për të kufizuar rreptësisht programin bërthamor, bazuar mbi marrëveshjen e nënshkruar në fillim të këtij muaji në Vjenë.

Hetimet për Litvinenkon në Britani, avokati: Putin është urdhëruesi Hetimet për Litvinenkon në Britani, avokati: Putin është urdhëruesi
Presidenti rus, Vladimir Putin, është një diktator i cili vetë ai personalisht ka urdhëruar helmimin për vdekje të ish-agjentit të KGB-së, Alexander Litvinenko, në Londër. Kjo është deklarata e avokatit të të vesë së të ndjerit, gjatë seancës dëgjimore të së premtes.

SHBA zgjerojnë sanksionet, Rusia: Përgjigje asimetrike SHBA zgjerojnë sanksionet, Rusia: Përgjigje asimetrike
Pas njoftimit të një dite më parë të administratës amerikane për sanksione të reja ndaj Rusisë, Kremlini ka reaguar këtë të premte duke deklaruar se nuk e përjashton mundësinë e një përgjigjeje asimetrike.

Emergjenca e klandestinëve, Cameron kryeson Cobra-n Emergjenca e klandestinëve, Cameron kryeson Cobra-n
Me të mbërritur në Londër nga turneu disaditor në Azi, kryeministri britanik David Cameron ka kryesuar të premten një mbledhje të Komitetit të Sigurisë dhe Emergjencave, Cobra.

Djegia e fëmijës palestinez. Netanyahu: Veprim terrorist, kushdo që ta ketë kryer Djegia e fëmijës palestinez. Netanyahu: Veprim terrorist, kushdo që ta ketë kryer
Vdekja e një fëmije 18-muajsh palestinez nga flakët që përfshinë shtëpinë e tij në Bregun Perëndimor, ka shkaktuar reagime të menjëhershme dhe indinjatë sa të banorëve, aq edhe të zyrtarëve. Zjarrin dyshohet ta kenë vënë kolonë izraelitë. Në njërin prej mureve të shtëpisë së sulmuar janë gjetur disa shkrime në hebraisht, të cilat përfshinin dhe fjalën “hakmarrje”. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e cilësoi këtë episod si “të tmerrshëm e të dënueshëm”.

Çmimi i naftës vazhdon të bjerë. Shkaku, rritja e prodhimit nga SHBA dhe Arabia Saudite Çmimi i naftës vazhdon të bjerë. Shkaku, rritja e prodhimit nga SHBA dhe Arabia Saudite
Çmimi i arit të zi në tregjet ndërkombëtare kanë vazhduar rënien, edhe pse Irani nuk ka nisur ende të eksportojë naftën e tij, të çliruar tashmë prej sanksioneve ndërkombëtare.

Hetimet për krahun e avionit. Specialistët: Të bindur se i përket boingut malajzian Hetimet për krahun e avionit. Specialistët: Të bindur se i përket boingut malajzian
Ka shumë mundësi që mbetja e gjetur në brigjet e ishullit Reunion, në Oqeanin Indian, t’i përkasë vërtet MH370-tës. Objekti rreth 2 metra i gjatë, sipas gjasave, një copë krahu e një boingu 777, do të dërgohet në Francë, ku do të analizohet nga një grup ekspertësh.

Izraelitët djegin një shtëpi palestineze, vdes fëmija 18-muajsh Izraelitët djegin një shtëpi palestineze, vdes fëmija 18-muajsh
Një fëmijë 18-muajsh palestinez është djegur nga izraelitët pasi i është vënë zjarri qëllimisht një banese në fshatin Douma. Ndërkohë, prindërit dhe vëllai i madh i fëmijës kanë marrë plagë të rënda nga zjarri.

Nigeri, ushtria liron 71 persona të marrë peng nga Boko Haram Nigeri, ushtria liron 71 persona të marrë peng nga Boko Haram
Ushtria nigeriane ka rritur të shpëtojë 71 persona, kryesisht gra dhe vajza, të cilët mbaheshin peng nga militantët e Boko Haram në fshatra pranë qytetit verilindor të Maiduguri.

MH370, mbetja e gjetur në Oqeanin Indian do të dërgohet në Francë MH370, mbetja e gjetur në Oqeanin Indian do të dërgohet në Francë
Ekspertët francezë do të jenë ata që do të vendosin nëse mbetja e gjetur një ditë më parë në një ishull në Oqeanin Indian i përket apo jo avionit të “Malaysia Airlines” të zhdukur vitin e kaluar.

Jeruzalem, 6 të plagosur me thikë në paradën e homoseksualëve. I dyshuari i arrestuar nuk ishte rishtar Jeruzalem, 6 të plagosur me thikë në paradën e homoseksualëve. I dyshuari i arrestuar nuk ishte rishtar
Një hebre ultraortodoks sulmoi me thikë dhe la të plagosur 6 pjesëmarrës, dy prej të cilëve në gjendje kritike për jetën, në paradën e përvitshme të homoseksualëve në Jeruzalem gjatë kësaj të enjteje, teksa policia ka bërë të ditur se i dyshuari është burgosur për një ndodhi të ngjashme edhe 10 vite më parë.

Britani, kreu i euroskeptikëve të UKIP: Duhet bërë më shumë fushatë për lënien e BE-së Britani, kreu i euroskeptikëve të UKIP: Duhet bërë më shumë fushatë për lënien e BE-së
Euroskeptikët, të cilët kërkojnë që Britania të dalë nga Bashkimi Europian, po lejojnë aktivistët e fushatës pro BE-së të marrin kryesimin në mobilizimin e popullit, përpara një referendumi për qëndrimin ose daljen nga BE, që pritet të mbahet brenda një viti. Ky është pohimi i figurës më të shquar mes euroskeptikëve të Britanisë, Nigel Farage, gjatë kësaj të enjteje.

Skandal në OKB, kompania ruse me kontrata të majme, pavarësisht abuzimeve seksuale Skandal në OKB, kompania ruse me kontrata të majme, pavarësisht abuzimeve seksuale
Organizata e Kombeve të Bashkuara është vendosur në qendër të kritikave pas publikimit të disa dokumenteve që tregojnë se vazhdoi bashkëpunimin me një kompani ruse të transportit ajror, edhe pse një personel i kësaj kompanie abuzoi seksualisht me një të mitur në Republikën Demokratike të Kongos.

Itali, kaos në Fiumicino. Ndërprerja e energjisë paralizon aeroportin Itali, kaos në Fiumicino. Ndërprerja e energjisë paralizon aeroportin
Aeroporti Fiumicino në Romë është përfshirë këtë të enjte nga kaosi, duke u kthyer në një “depozitë” pasagjerësh.

Kreu i kurdëve, Demirtas: Erdogan po e fut Turqinë në luftë vetëm për hakmarrje ndaj PKK Kreu i kurdëve, Demirtas: Erdogan po e fut Turqinë në luftë vetëm për hakmarrje ndaj PKK
Udhëheqësi i partisë opozitare prokurde në Turqi ka akuzuar këtë të enjte Presidentin, Recep Tayyip Erdogan, se po përdor luftën kundër Shtetit Islamik si një argument mbulimi të sulmeve ajrore në Siri dhe Irak për të ndalur përfitimet territoriale dhe politike të kurdëve.

MH17, vendet e përfshira kërkojnë ngritjen e një gjykate pas vetos së Rusisë MH17, vendet e përfshira kërkojnë ngritjen e një gjykate pas vetos së Rusisë
Shtetet që kanë marrë nën hetim rrëzimin e avionit malajzian mbi Ukrainë, mbi një vit më parë, tashmë po marrin në konsideratë krijimin e një tribunali të pavarur ndërkombëtar, pasi Rusia vendosi veton ndaj përpjekjeve për të krijuar një gjykatë të mbështetur nga Kombet e Bashkuara për të hetuar dyshimet.

Talebanët afganë zgjedhin pasuesin e Omar: zëvendësin Mullah Mansour Talebanët afganë zgjedhin pasuesin e Omar: zëvendësin Mullah Mansour
Talebanët nuk kanë humbur kohë dhe kanë zgjedhur zëvendësin e udhëheqësit suprem Mullah Omar, për ta pasuar atë në këtë post, vetëm një ditë pas verifikimit të raporteve nëpër media mbi vdekjen e tij, që në fakt besohet të ketë ndodhur rreth 2 vite më parë.

Gjermania paralajmëron shtetasit e saj: Kujdes kur shkoni në Turqi! Gjermania paralajmëron shtetasit e saj: Kujdes kur shkoni në Turqi!
Ministria e Jashtme gjermane paralajmëroi ata që udhëtojnë drejt Turqisë të bëjnë kujdes, për shkak të gjendjes së tensionuar të sigurisë në këtë vend.

Në Gjermani rritet ksenofobia. Veç politikanëve, edhe protesta në rrugë ndaj emigrantëve Në Gjermani rritet ksenofobia. Veç politikanëve, edhe protesta në rrugë ndaj emigrantëve
Sulmet ndaj qendrave të akomodimit të azilkërkuesve janë rritur ndjeshëm në Gjermani. Sipas Ministrisë së Brendshme gjermane, vetëm sivjet ka pasur 173 të tilla.

Cameron: Britania s’do të bëhet strehë për emigrantët Cameron: Britania s’do të bëhet strehë për emigrantët
Kryeministri David Cameron ka paralajmëruar se Britania nuk do të bëhet “parajsë e sigurtë” për emigrantët që përpiqen ta arrijnë atë nga lokaliteti Kalais, në Francë.

Meksikë, kamioni hyn mes turmës së besimtarëve duke shkaktuar 16 viktima Meksikë, kamioni hyn mes turmës së besimtarëve duke shkaktuar 16 viktima
Një kamion ka përplasur një turmë besimtarësh, duke shkaktuar 16 viktima në qytetin Mazapil të Meksikës. Sipas policisë, kamioni që transportonte rërë pësoi një problem me frenat dhe hyri me shpejtësi mes turmës, duke plagosur edhe 30 persona të tjerë.

Indi, ekzekutohet mes kontestimeve i dënuari me vdekje Indi, ekzekutohet mes kontestimeve i dënuari me vdekje
India ka ekzekutuar me varje Yakub Memon, personi që financoi sulmet vdekjeprurëse në vitin 1993 në Mumbai.

Tragjedia e avionit MH17, Rusia vendos veton për tribunalin ndërkombëtar Tragjedia e avionit MH17, Rusia vendos veton për tribunalin ndërkombëtar
Rusia ka përdorur veton e saj në OKB për të bllokuar një projekt-rezolutë për ngritjen e një gjykate ndërkombëtare për të hetuar fatkeqësinë ajrore të fluturimit MH17 në korrik të 2014-ës.

Gjenden pjesë të avionit të “Malaysia Airlines” të zhdukur vitin e kaluar Gjenden pjesë të avionit të “Malaysia Airlines” të zhdukur vitin e kaluar
Pas më shumë se një viti nga zhdukja e avionit të “Malaysia Airlines”, hetuesit e aksidenteve ajrore besojnë se kanë gjetur pjesë të cilat, sipas tyre, i përkasin MH370, të zhdukur më 8 mars të vitit të kaluar.

Putin nënshkruan dekretin: Të shkatërrohen produktet e importuara nga Perëndimi Putin nënshkruan dekretin: Të shkatërrohen produktet e importuara nga Perëndimi
Presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar shkatërrimin e të gjitha produkteve ushqimore nga Perëndimi, të cilat janë importuar nga Rusia në shkelje të sanksioneve të vendosura nga Moska vitin e kaluar.

Abuzimet me të miturit në Australi, akuza për më shumë se 1 mijë “Dëshmitarë të Jehovait” Abuzimet me të miturit në Australi, akuza për më shumë se 1 mijë “Dëshmitarë të Jehovait”
Më shumë se 1 mijë “Dëshmitarë të Jehovait” në Australi, janë akuzuar për abuzim seksual ndaj të miturve, mirëpo deri tani askush prej tyre nuk ka vuajtur pasojat e drejtësisë për këtë akt të rëndë.

Dhuna mes refugjatëve në Gjermani, prania e policisë është e domosdoshme në kampe Dhuna mes refugjatëve në Gjermani, prania e policisë është e domosdoshme në kampe
Dyndjet masive të azilkërkuesve kanë zgjuar tensione të shumta në Gjermani. Mediat dhe banorët vendas tregojnë se dhuna ka eskaluar, duke e bërë të domosdoshme prezencën e patrullave të policisë  thuajse në çdo kamp ku strehohen azilkërkuesit.

Mes azilit dhe krahut të ri të punës, Gjermania kërkon profesionistë Mes azilit dhe krahut të ri të punës, Gjermania kërkon profesionistë
Teksa Gjermania po kthen mbrapsht qindra azilkërkues nëpër shtetet e tyre, disa studime rreth tregut të punës atje tregojnë se vendi po vuan për krah të ri punëtor.

Vrau luanin simbol në Zimbabve, në kërkim turisti amerikan Vrau luanin simbol në Zimbabve, në kërkim turisti amerikan
Dy banorë vendas të akuzuar se kanë ndihmuar një turist amerikan të vriste luanin më të famshëm në Zimbabve janë thirrur nga një gjykatë e këtij vendi për të dhënë sqarime.

Turqia përshkallëzon sulmet ndaj kurdëve. Lufta në dy fronte, e rrezikshme Turqia përshkallëzon sulmet ndaj kurdëve. Lufta në dy fronte, e rrezikshme
Avionët luftarakë të Turqisë kanë nisur atë që konsiderohet si ofensiva më e ashpër deri më sot kundër militantëve kurdë në veri të Irakut, që prej nisjes së sulmeve ajrore gjatë javës së kaluar, vetëm pak orë pasi Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan tha se, procesi i paqes është bërë i pamundur.

Iran, Fabius zhvillon vizitën e parë në 12 vite. Fton Rouhanin në Francë Iran, Fabius zhvillon vizitën e parë në 12 vite. Fton Rouhanin në Francë
Në atë që konsiderohet si vizita e parë në Iran prej 12 vitesh e një ministri të Jashtëm francez, Laurent Fabius përcolli një ftesë të Presidentit Francois Hollande për homologun e tij iranian, Hassan Rouhani, që ky i fundit të vizitojë Francën gjatë muajit nëntor.

Trazirat në Kanalin e La Manshit, gjen vdekjen një klandestin sudanez Trazirat në Kanalin e La Manshit, gjen vdekjen një klandestin sudanez
Një i ri sudanez humbi jetën mbrëmjen e së martës në kohën kur të pakten 1.500 emigrantë u përpoqën të hynin në tunelin nënujor të La Manshit, që lidh Francën me Anglinë.

Propozimi i çuditshëm: Më mirë të dalë Gjermania nga Eurozona Propozimi i çuditshëm: Më mirë të dalë Gjermania nga Eurozona
Në një kohë kur prej muajsh i tërë shqetësimi i pasojave të një Grexit-i kishte pushtuar mendjet e të gjithëve, kur përplasjet e mendimeve mbi politikat e nevojshme për shmangien e efektit domino pushtonin titujt e parë të gazetave, kur mes kreditorëve hodhi rrënjë frika se paratë mund të mos i merrnin më mbrapsht, disa ekonomistë të njohur, përvijuan qetësisht një skenar gati të paimagjinueshëm: një dalje të Gjermanisë nga zona e monedhës së përbashkët.

Afganistani konfirmon: Kreu i talebanëve, Mullah Omar, ka vdekur dy vite më parë Afganistani konfirmon: Kreu i talebanëve, Mullah Omar, ka vdekur dy vite më parë
Presidenca afgane ka konfirmuar këtë të mërkurë vdekjen e udhëheqësit të talebanëve, Mullah Omar, dy vite më parë në Pakistan, duke cituar të dhëna të agjencisë afgane të inteligjencës, vetëm pak kohë pasi gjatë paradites kishte njoftuar nisjen e hetimeve mbi raportet e vdekjes së tij. Mullah Omar, ka qenë kreu i lëvizjes talebane gjatë kryengritjes së armatosur kundër qeverisë në Kabul.

Nëndetësja ruse në Suedi, mjet i Luftës së Parë Botërore Nëndetësja ruse në Suedi, mjet i Luftës së Parë Botërore
Nëndetësja e gjetur në ujërat territoriale suedeze me gjasa është një mjet rus i Luftës së Parë Botërore.

Kurdët akuzojnë Turqinë: Qëllimi i sulmeve është shkatërrimi i formacioneve tona Kurdët akuzojnë Turqinë: Qëllimi i sulmeve është shkatërrimi i formacioneve tona
Kurdët akuzojnë Turqinë se me planin për të krijuar një zonë të sigurtë brenda Sirisë nuk ka për objektiv luftën kundër ISIS-it, por pengimin e formimit të një territori të kontrolluar nga kurdët në këtë pjesë.

SHBA, ndalohet një sulm terrorist në Florida; arrestohet 23-vjeçari SHBA, ndalohet një sulm terrorist në Florida; arrestohet 23-vjeçari
Një 23-vjeçar është arrestuar nga autoritetet amerikane në Key West, Florida, pasi dyshohet se do të kryente një sulm me bombë në një plazh publik, i frymëzuar nga ISIS.

Egjipt, zjarr në një fabrikë mobiliesh, 25 të vdekur Egjipt, zjarr në një fabrikë mobiliesh, 25 të vdekur
Një fabrikë mobiliesh është përfshirë nga flakët në veri të kryeqytetit egjiptian, Kajro, ku të paktën 25 persona kanë vdekur.

Rreth 2 mijë emigrantë tentojnë të kalojnë tunelin e La Manshit Rreth 2 mijë emigrantë tentojnë të kalojnë tunelin e La Manshit
Rreth 2 mijë emigrantë janë përpjekur të hyjnë në tunelin nënujor në kanalin e La Manshit mbrëmjen e së hënës për të arritur në Britaninë e Madhe, ka bërë të ditur operatori “Eurotunnel”.

Kaliforni, trupi i 8-vjeçares gjendet në koshin e mbeturinave. Arrestohet adoleshenti Kaliforni, trupi i 8-vjeçares gjendet në koshin e mbeturinave. Arrestohet adoleshenti
Një 15-vjeçar është arrestuar këtë të martë në Santa Cruz të Kalifornisë, i cili dyshohet sipas policisë të ketë vrarë një vajzë 8-vjeçare, trupi i së cilës u gjet në një kosh mbeturinash.

Betejat ligjore “Le Pen”, i ati fiton sërish ndaj së bijës Betejat ligjore “Le Pen”, i ati fiton sërish ndaj së bijës
Jean-Marie Le Pen, veterani francez i ekstremit të djathtë dhe bashkëthemelues i Frontit Nacional, ka fituar betejën e tretë ligjore në atë që konsiderohet si armiqësi gjithnjë e më e hidhur mes tij dhe së bijës, Marine Le Pen, njëkohësisht udhëheqëse aktuale e partisë.

“Kosova B” në duart e Barack Obamës “Kosova B” në duart e Barack Obamës
Presidenti amerikan, Barack Obama ka ilustruar një artikull për ngrohjen globale, duke e shpërndarë në profilin e tij në Facebook, me një foto të Termocentralit “Kosova B”, të bërë nga agjencia e lajmeve “Reuters”.

NATO nxit Turqinë të mos e braktisë procesin e paqes me kurdët NATO nxit Turqinë të mos e braktisë procesin e paqes me kurdët
Qeverisë turke i është ushtruar presion gjatë një takimi special të NATO-s për të adoptuar një përgjigje të përshtatshme dhe proporcionale kundrejt militantëve kurdë, si dhe të mos braktisë procesin e paqes gjithnjë e më të brishtë.

Marrëveshja me Iranin, Mogherini siguron aleatët e Lindjes së Mesme Marrëveshja me Iranin, Mogherini siguron aleatët e Lindjes së Mesme
Perëndimi po përpiqet t’i sigurojë aleatët e Lindjes së Mesme në lidhje me marrëveshjen bërthamore të nënshkruar së fundi me Iranin.

Merr fund paqja e Turqisë me kurdët, Erdogan: Ata na sulmuan Merr fund paqja e Turqisë me kurdët, Erdogan: Ata na sulmuan
Turqia e ka të pamundur ta vazhdojë procesin e paqes me kurdët, përderisa militantët e tyre godasin objektivat tanë, deklaroi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, pikërisht në kohën kur 28 vendet anëtare të NATO-s nisën takimin e jashtëzakonshëm ku diskutohet fushata e Ankarasë kundër Shtetit Islamik dhe ndjekësve të PKK-së.

NATO mblidhet për Sirinë, Turqia kërkon mbështetje për sulmet NATO mblidhet për Sirinë, Turqia kërkon mbështetje për sulmet
28 vendet anëtare të NATO-s zhvillojne sot një takim të jashtëzakonshem ku do të diskutohet fushata e Turqisë kundër Shtetit Islamik dhe militantëve kurdë.

Libi, dënim me vdekje djalit të Gaddafi-t, Saif al Islam Libi, dënim me vdekje djalit të Gaddafi-t, Saif al Islam
Një gjykatë në Libi ka dënuar me vdekje djalin e kolonelit Muammar Gaddafi, Saif al islam dhe 8 bashkëpunëtorë të tij për krimet e kryera gjatë kryengritjes së vitit 2011.

Kinë, vijon “rënia e lirë” në tregjet financiare Kinë, vijon “rënia e lirë” në tregjet financiare
Aksionet në tregjet financiare të Kinës vazhduan rënien edhe gjatë së martës, pas një tatëpjete masive të verifikuar ditën e djeshme.

SHBA heqin Kubën nga lista e vendeve të trafiqeve SHBA heqin Kubën nga lista e vendeve të trafiqeve
Shtetet e Bashkuara kanë hequr Kubën nga lista e vendeve që kanë dështuar në luftimin e tafikut të qënieve njerëzore.

Videoja me kokainë e prostituta, dorëhiqet lordi britanik Videoja me kokainë e prostituta, dorëhiqet lordi britanik
Një nga eksponentët kryesorë të Dhomës së Lordëve në Britaninë e Madhe, Lordi Sewel është detyruar të japë dorëheqjen nga posti i tij pas filmimeve ku shfaqej duke konsumuar drogë në shoqërinë e dy prostitutave.

Gjendet një nëndetëse në brigjet e Suedisë, dyshohet të jetë ruse Gjendet një nëndetëse në brigjet e Suedisë, dyshohet të jetë ruse
Autoritetet në Suedi kanë nisur një hetim mbi mbetjet e një nëndetëseje që është gjetur në ujërat territorialë të vendit.

Përmbytje në Pakistan, të paktën 69 të vdekur; rreth 300 mijë të pastrehë Përmbytje në Pakistan, të paktën 69 të vdekur; rreth 300 mijë të pastrehë
Reshjet e dendura të shiut të rëna gjatë ditëve të fundit në Pakistan kanë shkaktuar të paktën 69 viktima, ndërsa shumë të tjerë janë shpallur të zhdukur.

Tërmet i fuqishëm në Indonezi Tërmet i fuqishëm në Indonezi
Indonezia është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7 ballë në orët e parë të së martës.

Ja plani i SHBA-ve dhe Turqisë për të luftuar ISIS Ja plani i SHBA-ve dhe Turqisë për të luftuar ISIS
Shtetet e Bashkuara dhe Turqia po punojnë së bashku mbi një plan ushtarak për të pastruar veriun e Sirisë nga militantët e ISIS, kanë thënë zyrtarë amerikanë.

Qytetarët marrin në duar fatin e Romës Qytetarët marrin në duar fatin e Romës
Edhe pse Roma është një qendër  turistike e mikluar nga pushuesit çdo sezon të vitit, këtë herë duket se gjërat nuk po shkojnë edhe aq mirë për qytetin.

Britani-Indonezi, marrëveshje për të luftuar Shtetin Islamik dhe terrorizmin Britani-Indonezi, marrëveshje për të luftuar Shtetin Islamik dhe terrorizmin
Britania e Madhe dhe Indonezia kanë rënë dakord për masat e nevojshme për të luftuar “armikun e përbashkët”, siç e ka cilësuar kryeministri britanik David Cameron, referuar ekstremizmit të Shtetit Islamik.

Marrëveshja me Iranin, Obama: Ende asnjë argument i faktuar kundër saj Marrëveshja me Iranin, Obama: Ende asnjë argument i faktuar kundër saj
Presidenti amerikan, Barack Obama deklaroi gjatë kësaj të hëne se, ende nuk ka dëgjuar ndonjë argument të fuqishëm të mbështetur në fakte kundër marrëveshjes bërthamore me Iranin, si dhe kritikoi retorikën në lidhje me akordin e arritur në Vjenë nga disa drejtues të lartë të partisë Republikane.

Obama në Etiopi: Vlerësoj rolin tuaj në luftën kundër terrorizmit Obama në Etiopi: Vlerësoj rolin tuaj në luftën kundër terrorizmit
Pas vizitës dyditore në Kenia, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama ka qëndruar në Etiopi, ku është pritur nga kryeministri i këtij vendi, Hailemariam Desalegn.

Kurdët akuzojnë Turqinë: Po sulmon pozicionet tona në Siri Kurdët akuzojnë Turqinë: Po sulmon pozicionet tona në Siri
Kurdët sirianë akuzojnë Turqinë se po bombardon vazhdimisht pozicionet e tyre në qytetin e Kobanes.

Izrael-Palestinë, luftë për territore dhe për fe Izrael-Palestinë, luftë për territore dhe për fe
Autoriteti Palestinez përsëriti të dielën pas përleshjeve në Malin e Tempullit atë që e kishte paralajmëruar prej kohësh: konflikti politik po kthehet në konflikt fetar.

Policia kërkon për 7-vjeçarin e zhdukur, gjen një trup të pajetë Policia kërkon për 7-vjeçarin e zhdukur, gjen një trup të pajetë
Policia ka gjetur një trup të pajetë, teksa ishte duke kërkuar për një djalë 7-vjeçar, i zhdukur prej të dielës, në Bransley. Britani e Madhe. Vogëlushi ishte duke luajtur në park me miqtë e tij dhe nuk u kthye për në shtëpi.

Afganistan, masakër në mes të dasmës, 20 viktima Afganistan, masakër në mes të dasmës, 20 viktima
Të paktën 20 persona janë vrarë dhe 10 të tjerë janë plagosur në një shkëmbim zjarri që është verifikuar gjatë zhvillimit të një dasme në provincën e Baglanit, në veri të Afganistanit.

Turqi, Davutoglu: Nuk do dërgojmë trupa tokësore në Siri Turqi, Davutoglu: Nuk do dërgojmë trupa tokësore në Siri
Kryeministri turk ka deklaruar se, Turqia nuk ka në plan të dërgojë trupa ushtarake tokësore në Siri për të luftuar kundër Shtetit Islamik.

Meksikë, zbulohen 60 varre masive; rekuperohen 129 kufoma Meksikë, zbulohen 60 varre masive; rekuperohen 129 kufoma
Të paktën 60 varre masive janë zbuluar në jug të Meksikës, në kërkimet për trupat e 43 studentëve të vrarë shtatorin e kaluar.

Kërcënimet nga ISIS dhe PKK, NATO mblidhet të martën me kërkesë të Turqisë Kërcënimet nga ISIS dhe PKK, NATO mblidhet të martën me kërkesë të Turqisë
Turqia ka thirrur një takim të posaçëm të ambasadorëve të NATO-s për të diskutuar në lidhje me operacionet ushtarake kundër militantëve të ISIS dhe separatistëve kurdë të PKK.

Përleshje në Jeruzalem. Trazirat largojnë rifillimin e procesit të paqes Përleshje në Jeruzalem. Trazirat largojnë rifillimin e procesit të paqes
Trazirat e reja e bëjnë akoma më të largët rifillimin e procesit izraelito-palestinez të paqes të mbetur në vendnumëro.

Kanë, monarku saudit “pushton” plazhin. 11 mijë firma në peticionin kundër vendimit Kanë, monarku saudit “pushton” plazhin. 11 mijë firma në peticionin kundër vendimit
Mbi 100.000 vetë kanë firmosur peticionin kundër mbylljes së një plazhi në rivierën franceze, çka do t’i lejonte mbretit saudit, Salman t’i kalonte atje pushimet pa praninë e njerëzve të tjerë.

SHBA, Trump ngjitet në sondazhe pavarësisht kritikave; kryeson Clinton SHBA, Trump ngjitet në sondazhe pavarësisht kritikave; kryeson Clinton
Pavarësisht reagimeve të ashpra për sulmin jo fort dinjitoz ndaj senatorit republikan John McCain, Donald Trump duket se e ka rritur mbështetjen e tij mes republikanëve.

Fjalim frymëzues në Kenia, Obama: Mos u largoni nga vendi, por luftoni këtu...edhe kundër korrupsionit Fjalim frymëzues në Kenia, Obama: Mos u largoni nga vendi, por luftoni këtu...edhe kundër korrupsionit
“Kenia është në udhëkryq”, tha Barack Obama nga stadiumi i sporteve në Nairobi, gjatë fjalimit të transmetuar drejtpërdrejt në televizion, e që përmbyll vizitën e tij të parë si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në shtetin ku u lind i ati.

Obama, fjalim për terrorizmin. Vlerëson rolin e Kenias kundër grupit Al Shabab Obama, fjalim për terrorizmin. Vlerëson rolin e Kenias kundër grupit Al Shabab
Me një fjalim televiziv në stadiumin e sporteve të Nairobit, Barack Obama do t’i japë fund vizitës së tij në Kenia, e para që zhvillon si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin ku u lind i ati.

Cameron, në Azinë Juglindore: Mbështetje për frenimin e kalifatit në vendet myslimane Cameron, në Azinë Juglindore: Mbështetje për frenimin e kalifatit në vendet myslimane
Edhe pse në një turne biznesi nëpër disa vende të Azisë Juglindore, si Indonezi dhe Malajzi, vende me popullsi mjaft të madhe myslimane në atë rajon, kryeministri britanik David Cameron do të ofrojë mbështetjen e Londrës për të luftuar rishfaqjen e Shtetit Islamik në këto vende.

Britania, referendum brenda një viti për BE-në. Kërcënim për të fituar koncesionet e kërkuara? Britania, referendum brenda një viti për BE-në. Kërcënim për të fituar koncesionet e kërkuara?
Gazeta londineze e së dielës “The Independent on Sunday” njofton se, Britania do ta zhvillojë refendumin e shumëpërfolur për të ardhmen e saj, me ose jashtë Bashkimin Europian brenda 12 muajve të ardhshëm.

Kancelarja gjermane bie nga karrigia Kancelarja gjermane bie nga karrigia
Ajo ka qenë duke vizituar Festivalin Wagner në Gjermani e shoqëruar nga bashkëshorti i saj Joachim Sauer, por siç raportojnë të përditshmet gjermane “Bild” dhe “Der Spiegel”, Kancelarja gjermane Angela Merkel është rrëzuar.

Turqi, sulm me bomba ndaj autokolonës, vriten dy ushtarë. SHBA: PKK, organizatë terroriste Turqi, sulm me bomba ndaj autokolonës, vriten dy ushtarë. SHBA: PKK, organizatë terroriste
Në Turqinë e tensionuar, një sulm me bombë ndaj një autokolone ushtarake në Lindje të vendit u ka marrë jetën dy ushtarëve e ka plagosur 4 të tjerë. Shpërthimi i ndodhur në qytezën Lice, në Dyarbakir, e i konfirmuar edhe nga zyra e guvernatorit të provincës, pasoi bombardimin e kampeve të separatistëve kurdë në Veri të Irakut nga forcat e Ankarasë, të parat goditje të kësaj natyre, që prej fillimit të procesit të paqes në 2012-n.

Japoni, avioni përplaset mbi një zonë banimi; 3 viktima dhe 5 të plagosur Japoni, avioni përplaset mbi një zonë banimi; 3 viktima dhe 5 të plagosur
Një aeroplan i vogël është përplasur në një zonë banimi në Tokio të Japonisë, mëngjesin e së dielës, duke shkaktuar vdekjen e 3 personave, duke plagosur 5 të tjerë e duke djegur disa shtëpi banimi prej zjarrit të shkaktuar.

Itali, 1200 emigrantë mbërrijnë në Siçili pas rreziqeve në Mesdhe Itali, 1200 emigrantë mbërrijnë në Siçili pas rreziqeve në Mesdhe
Më shumë se 1200 emigrantë ilegalë kanë mbërritur në Siçili, pasi u shpëtuan në det të hapur nga anijet norvegjeze dhe ato irlandeze.

Meksikë, telashet e “El Chapo” sapo kanë filluar Meksikë, telashet e “El Chapo” sapo kanë filluar
Arratisja e 11 korrikut mund ta ketë nxjerrë jashtë baronin e drogës Joaquin Guzman Loera nga burgu me sigurinë më të lartë në Meksikë, por kjo nuk do të thotë se telashet e tij mbaruan.

Arma e re e sofistikuar e aviacionit amerikan Arma e re e sofistikuar e aviacionit amerikan
“F-35” është një nga projektet ushtarake amerikane më të shtrenjta, por pritet që avioni i tipit “stealth” të jetë një armë parësore për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj shumë shpejt.

Mesazhi i Obamës në Kenia: Çrrënjosni korrupsionin Mesazhi i Obamës në Kenia: Çrrënjosni korrupsionin
Presidenti amerikan Barack Obama u ka bërë thirrje autoriteteve në Kenia që të ndërmarrin përpjekje të dukshme për të frenuar korrupsionin, “që mund të jetë pengesa më e madhe për zhvillimin e mëtejshëm të vendit”.

SHBA, Pentagoni: Jo roje civile pranë komplekseve ushtarake SHBA, Pentagoni: Jo roje civile pranë komplekseve ushtarake
Departamenti i Mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara u ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë që të heqin dorë nga patrullimet e armatosura në komplekset ushtarake që nuk janë autorizuar të mbajnë armë.

Britani, rrjetet kriminale çorodisin tregun e pasurive të patundshme Britani, rrjetet kriminale çorodisin tregun e pasurive të patundshme
Agjencia Kombëtare e Antikrimit në Britaninë e Madhe, NCA, ka dhënë alarmin se grupe kriminale të huaja po pastrojnë miliarda stërlina përmes blerjes së pronave të shtrenjta, gjë që po çon në rritjen e çmimeve të shtëpive në mbarë Mbretërinë.

Obama në Kenia, një takim me familjarët e të atit Obama në Kenia, një takim me familjarët e të atit
Me një përshëndetje në gjuhën keniane, kështu e çeli presidenti amerikan Barack Obama samitin ndërkombëtar të biznesit në Kenia. Duke e këshilluar kombin afrikan se duhet të luftojë ideologjinë e dhunës, duke kthyer besimin tek sundimi i ligjit dhe luftimin e korrupsionit.

Lufta kundër ISIS-it, Carter viziton Kurdistanin Lufta kundër ISIS-it, Carter viziton Kurdistanin
Në kuadër të forcimit të pozitave kundër terrorizmit, shefi i Pentagonit Ashton Carter është takuar në Irak me presidentin Kurdistanit, Massud Barzani.

Takimi Kerry-Lavrov, do të bisedojnë në Katar për masat e reja ndaj terrorizmit Takimi Kerry-Lavrov, do të bisedojnë në Katar për masat e reja ndaj terrorizmit
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka planifikuar të zhvillojë bisedime me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov, rreth masave të reja që duhen marrë në kuadër të terrorizmit, si dhe për situatën e rënduar në Siri.

Ligji për përgjimet në Francë, kontroll telefonave dhe emaile-ve pa autorizim Ligji për përgjimet në Francë, kontroll telefonave dhe emaile-ve pa autorizim
Autoriteti më i lartë i Francës për çështjet kushtetuese ka hartuar një ligj i cili i  jep shtetit fuqi gjithëpërfshirëse për të spiunuar qytetarët.

ISIS, sulmet turke pas telefonatës Obama-Erdogan. Tayyip: Ishte vetëm hapi i parë ISIS, sulmet turke pas telefonatës Obama-Erdogan. Tayyip: Ishte vetëm hapi i parë
Avionët luftarakë turk sulmuan disa objektiva të Shtetit Islamik në Siri, për herë të parë gjatë kësaj të premteje, ndërkohë që Presidenti Tayyip Erdogan premtoi më shumë vendosmëri në veprime kundër xhihadistëve, por edhe kundër militantëve kurdë brenda kufijve të Turqisë.

Obama, vizitë historike në Kenian e të parëve. Kërkon luftë për të drejtat dhe korrupsionin Obama, vizitë historike në Kenian e të parëve. Kërkon luftë për të drejtat dhe korrupsionin
Presidenti amerikan, Barack Obama, ka bërë të ditur se do të vazhdojë t’u japë “mesazhe të drejtpërdrejta” udhëheqësve afrikanë në lidhje me të drejtat e homoseksualëve dhe diskriminimin, por një fokus më vete ka edhe korrupsioni.

Shpërthen fabrika e fishekzjarreve në Bari, 7 të vdekur Shpërthen fabrika e fishekzjarreve në Bari, 7 të vdekur
Shpërthimi në një fabrikë të prodhimit të fishekzjarreve, në Modugno, në Bari të Italisë i ka marrë jetën 7 personave, dhe janë plagosur 6 të tjerë. Dëshmitarë të ngjarjes kanë rrëfyer se është dëgjuar një “shpërthim shumë i fortë”.

SHBA, autori i krimit në kinemanë e Luizianës tentoi të largohej SHBA, autori i krimit në kinemanë e Luizianës tentoi të largohej
Policia ka arritur të identifikojë autorin e krimit në kinemanë e Lafajetes, në shtetin e Luizianës, që la të vdekur dy persona, ndërsa u plagosën nëntë të tjerë.

A është Italia si Greqia? A është Italia si Greqia?
Parë nga syri i Berlinit apo i Londrës, telashet ekonomike të Athinës ngjasojnë shumë me ato të Romës. Që të dyja rrinë ulur mbi male të borxhit publik e vuajnë prej një papunësie të lartë dyshifrore.

Shteti Islamik, FBI: Po rritet frikshëm rekrutimi online Shteti Islamik, FBI: Po rritet frikshëm rekrutimi online
Fushata e terrorit, pushtimi i territoreve në Siri e Irak dhe organizimi shtetformues, padyshim e bëjnë sot ISIS-in në sytë e një pjese të mirë të ekspertëve grupimin më të frikshëm xhihadist të momentit.

Libi-Europë, identifikohet truri i trafikut të klandestinëve Libi-Europë, identifikohet "truri" i trafikut të klandestinëve
Mediat angleze kanë zbuluar identitetin e personit që konsiderohet si "truri" i trafikut të emigrantëve nga Libia drejt Evropës. Ai është një shtetas nga Etiopia i identifikuar si Ermias Ghermay.

Kore e Jugut, kërcënonte ambasadorin amerikan, arrestohet Kore e Jugut, kërcënonte ambasadorin amerikan, arrestohet
Policia në Korenë e Jugut ka arrestuar një person të akuzuar për kërcënime të bëra online, se do të vriste ambasadorin amerikan në Seul.

Avionët turq bombardojnë bazat e ISIS në Siri Avionët turq bombardojnë bazat e ISIS në Siri
Avionë turq kanë kryer për herë të parë sulme ajrore ndaj bazave të Shtetit Islamik në Siri. Ndërkohë, policia turke ka bastisur mbi 100 banesa në Stamboll, duke arrestuar 251 persona të lidhur me grupin terrorist.

Obama: Ligji për armët, shqetësimi im më i madh Obama: Ligji për armët, shqetësimi im më i madh
Presidenti amerikan Barack Obama ka pranuar se dështimi i tij për miratimin e një ligji për sigurinë e armëve në Shtetet e Bashkuara përbën dëshpërimin më të madh të tij.

SHBA, të shtëna me armë zjarri në një kinema në Luiziana; 3 të vrarë SHBA, të shtëna me armë zjarri në një kinema në Luiziana; 3 të vrarë
Një person i armatosur ka hapur zjarr në një kinema në qytetin Lafajete, të shtetit të Luizianës, duke lënë të vrarë dy persona dhe plagosur disa të tjerë, para se të vriste edhe veten.


Tunizi, dënim me vdekje për terroristët Tunizi, dënim me vdekje për terroristët
Parlamenti i Tunizisë ka miratuar vendosjen e dënimit me vdekje krimet terroriste, pavarësisht kundërshtimit nga grupet e të drejtave të njeriut dhe një moratoriumi prej një çerek shekulli të ekzekutimeve.

Libi, mbytet varka me 120 emigrantë, 40 të zhdukur Libi, mbytet varka me 120 emigrantë, 40 të zhdukur
Një tjetër ngjarje e rëndë është shënuar në Mesdhe. Një varkë me rreth 120 emigrantë është mbytur të mërkurën pranë brigjeve të Libisë.

Obama i bën thirrje Britanisë së Madhe të qëndrojë në BE Obama i bën thirrje Britanisë së Madhe të qëndrojë në BE
“Mbretëria e Bashkuar duhet të qëndrojë në Bashkimin Europian në mënyrë që të vazhdojë të ketë ndikim në skenën botërore”, tha të enjten për BBC-në presidenti i SHBA-ve, Barack Obama.

Berlusconi, ministër i Putin? Shefi i Kremlinit i ka ofruar edhe shtetësinë ruse Berlusconi, ministër i Putin? Shefi i Kremlinit i ka ofruar edhe shtetësinë ruse
Mesa duket ditë më të mira vijnë për Silvio Berlusconi-n, i cili jo pak herë ka qenë i përfshirë në skandale të mëdha.

A ka jetë tjetër në hapësirë?! A ka jetë tjetër në hapësirë?!
Pyetja e Jeff Coufflin, njërit prej shkencëtarëve të NASA-s gjatë telekonferencës së titulluar “A jemi te vetëm në univers?”, është cilësuar si retorike për disa ekspertë.

Turqia përgatitet për luftë ndaj ISIS? Ngrihen avionët ushtarakë nga Diyarbakiri Turqia përgatitet për luftë ndaj ISIS? Ngrihen avionët ushtarakë nga Diyarbakiri
Një jetë ushtari e humbur dhe Turqisë duket se iu dha arsyeja e mjaftueshme për të ngritur në fluturim avionët luftarakë përgjatë kufirit me Sirinë, në atë që konsiderohet si sinjali i parë i një konfrontimi të armatosur mes forcave ushtarake turke dhe grupit terrorist të Shtetit Islamik.

SHBA-Iran, me kauzë të përbashkët: miratimin e marrëveshjes bërthamore të Vjenës SHBA-Iran, me kauzë të përbashkët: miratimin e marrëveshjes bërthamore të Vjenës
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, si dhe Presidenti iranian, Hassan Rouhani, edhe pse në vendndodhje të ndryshme kanë kundërshtuar ashpër këtë të enjte konservatorët respektivë nëpër shtetet e tyre, të cilët janë përpjekur të bllokojnë ratifikimin e marrëveshjes bërthamore të arritur javën e kaluar.

NASA zbulon “Tokën e re” NASA zbulon “Tokën e re”
NASA u dha fund spekullimeve dhe konfirmoi atë që përflitej më shumë këto orë; gjetjen e një planeti tmerrësisht të ngjashëm me Tokën.

ISIS, shënohet viktima e parë mes ushtarëve turq pranë kufirit me Sirinë ISIS, shënohet viktima e parë mes ushtarëve turq pranë kufirit me Sirinë
Agjencia shtetërore e lajmeve ka bërë të ditur se është shënuar viktima e parë mes ushtarëve turq, për shkak të shkëmbimit të zjarrit mes tyre dhe luftëtarëve të Shtetit Islamik përgjatë kufirit turko-sirian.

Nikkei blen Financial Times për 1.31 miliardë dollarë Nikkei blen Financial Times për 1.31 miliardë dollarë
Kompania mediatike Pearson bën të ditur se Financial Times i është shitur medias japoneze, Nikkei për 1.31 miliardë dollarë (844 milionë paund). Më herët grupi mediatik Pearson lëshoi një deklaratë ku konfirmoi se po zhvillohen bisedime, por pa përmendur blerësin potencial.

Iran, pas sanksioneve priten projekte me vlerë 185 miliardë dollarë Iran, pas sanksioneve priten projekte me vlerë 185 miliardë dollarë
Irani ka paraqitur këtë të enjte planet për të rilindur marrëdhëniet kryesore industriale dhe tregtare pas arritjes së marrëveshjes bërthamore me fuqitë botërore, duke thënë se synon projekte kryesisht mbi naftën dhe gazin natyror me vlerë prej rreth 185 miliardë dollarë deri në vitin 2020.

Zjarret rrisin “pushtetin” në Kaliforni Zjarret rrisin “pushtetin” në Kaliforni
Rreth 300 zjarrfikës janë përfshirë në betejën me flakët, që kanë shkrumbuar sipërfaqe të tëra toke në Napa të Kalifornisë.

Renzi, kërkesë Izraelit: Rifilloni bisedimet e paqes me Palestinën Renzi, kërkesë Izraelit: Rifilloni bisedimet e paqes me Palestinën
Kryeministri italian, Matteo Renzi iu drejtua parlamentarëve izraelitë me kërkesën e një rifillimi sa më të shpejtë të bisedimeve të paqes.

Rikthehet në Turqi Twitter-i; u ndalua publikimi i mesazheve për atentatin Rikthehet në Turqi Twitter-i; u ndalua publikimi i mesazheve për atentatin
Përdorimi i Twitter-it u bë sërish i mundur në Turqi pas bllokimit të bërë rrjetit social të mërkurën nga autoritetet me qëllimin të parandalohej shpërndarja e fotografive nga sulmi me bombë i së hënës në Suruç.

Global Peace Index: Siria është vendi më i rrezikshëm në botë Global Peace Index: Siria është vendi më i rrezikshëm në botë
Siria është vendi me i rrezikshëm në botë. Ky është konkluzioni i "Global Peace Index", që e rendit vendin e luftërave dhe të organizatës terroriste, ISIS, të parin në klasifikimin e saj më të fundit.

ISIS, shteti i terrorit; i pakorruptuar por edhe brutal ISIS, shteti i terrorit; i pakorruptuar por edhe brutal
Nga një grupim i thjeshtë xhihadist, ISIS është duke u transformuar gradualisht në një shtet funksional që si armë kryesore ka terrorin. Përmes tij ai i detyron armiqtë të binden dhe i mban nën zgjedhën e frikës.

SHBA, vdekja e 28-vjeçares, tjetër skandal për policinë SHBA, vdekja e 28-vjeçares, tjetër skandal për policinë
Një tjetër hije skandali ka përfshirë forcat e rendit në Shtetet e Bashkuara, ku një grua ka vdekur teksa mbahej nën kujdes nga policia në Teksas.

Nigeri, sulm me bomba në dy stacione autobusësh, 29 të vdekur Nigeri, sulm me bomba në dy stacione autobusësh, 29 të vdekur
Të paktën 29 persona kanë mbetur të vdekur në veri të Nigerisë, në qytetin Gombe, pas shpërthimeve të bombave në dy stacione autobusësh. Sulmet janë konfirmuar nga një zyrtar i Kryqit të Kuq për “Reuters”.

Gjermanët dynden në Greqi. Rreth 200 mijë turistë po kalojnë pushimet në ishuj Gjermanët dynden në Greqi. Rreth 200 mijë turistë po kalojnë pushimet në ishuj
Ndonëse Angela Merkel nuk është një individ popullor në Greqi për momentin, ky fakt nuk ka ndikuar aspak te planet e turistëve gjermanë.

SHBA, një 32-vjeçar vret familjen e së dashurës SHBA, një 32-vjeçar vret familjen e së dashurës
Një person ka vrarë një grua, dy fëmijë dhe më pas është vetëvrarë mëngjesin e së mërkurës me kohen lokale në një shtëpi në Atlanta. Një person i pestë është në gjendje të rëndë, pas plagëve të marra.

Guantanamo, Shtëpia e Bardhë: Plani i mbylljes në fazat finale Guantanamo, Shtëpia e Bardhë: Plani i mbylljes në fazat finale
Administrata amerikane duket se po çon drejt fundit projektin e saj përmbylljen e burgut famëkeq në Kubë, Guantanamo.

Irani refuzon çdo rikthim sanksionesh pas 10 viteve të marrëveshjes Irani refuzon çdo rikthim sanksionesh pas 10 viteve të marrëveshjes
Irani nuk do të pranojë asnjë zgjatje të sanksioneve përtej 10 vitesh, ka deklaruar një zyrtar i lartë gjatë së mërkurës, në atë që konsiderohet si përpjekja e fundit nga qeveria e tij për “të shitur” një marrëveshje bërthamore me fuqitë botërore ndaj ekstremistëve skeptikë.

Itali, duart e mafias në kumarin online; policia sekuestron 2mld euro asete Itali, duart e mafias në kumarin online; policia sekuestron 2mld euro asete
Policia italiane ka konfiskuar asete me vlerë 2 miliardë euro në pronësi të një klani mafioz, pas një seri operacionesh blic të kryera këtë të mërkurë.

Itali, në shënjestër bazat ushtarake, arrestohen 2 fanatikë të ISIS Itali, në shënjestër bazat ushtarake, arrestohen 2 fanatikë të ISIS
Policia italiane ka ndërmarrë një operacion antiterror në qytetin e Breshias ndaj dy personave të akuzuar për bashkëpunim, me qëllim kryerjen e akteve terroriste.

Turqi, identifikohet autori i sulmit në Suruç Turqi, identifikohet autori i sulmit në Suruç
Zyrtarë të qeverisë turke kanë thënë se është bërë identifikimi i autorit të sulmit në Suruç, që la të vdekur 32 të rinj që po merrnin pjesë në një aktivtet në këtë qytet.

Terrori në Turqi, kritika qeverisë se nuk ka marrë masa Terrori në Turqi, kritika qeverisë se nuk ka marrë masa
Pas episodit tronditës të Surucit, ekspertët e antiterrorit paralajmërojnë se në Turqi mund të ketë edhe sulme të tjera të këtij lloji, ndërsa politika e ndjekur prej Ankarasë në raport me Sirinë kritikohet sot më fort se kurrë.

SHBA mbështet Izraelin, Tel Avivi, kundërshtar i paktit me Iranin SHBA mbështet Izraelin, Tel Avivi, kundërshtar i paktit me Iranin
Një javë pas arritjes së marrëveshjes historike me Iranin mbi frenimin e programit të tij bërthamor, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter u takua me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu për ta garantuar se mbështetja amerikane vazhdon të jetë e palëkundur.

Zgjedhjet “demokratike” në Korenë e Veriut Zgjedhjet “demokratike” në Korenë e Veriut
Kush mendon që në Korenë e Veriut nuk zhvillohen zgjedhje, gabon. Zgjedhje zhvillohen, tjetër gjë pastaj sa të lira janë.

Në Universitetin e Birminghamit gjenden fragmentet më të hershme të Kuranit Në Universitetin e Birminghamit gjenden fragmentet më të hershme të Kuranit
Studiuesit dhe historianët e Universitetit të Birminghamit deklarojnë se kanë gjetur fragmentet më të hershme të njohura deri më tani nga libri i shenjtë i Islamit, Kurani.

Sulmohen “xhihadistët e internetit”. Hakerat bllokojnë mbi 700 llogari në “Twitter” Sulmohen “xhihadistët e internetit”. Hakerat bllokojnë mbi 700 llogari në “Twitter”
Grupi i hakerave të internetit, “Anonymous” i ka shpallur luftë të hapur online xhihadistëve të ISIS.

Siri, zhduken tre gazetarë spanjollë Siri, zhduken tre gazetarë spanjollë
Tre gazetarë spanjollë janë shpallur të zhdukur në Siri, ku sipas mediave ndërkombëtare, ata kanë humbur në qytetin e Aleppo-s.

Marrëveshja bërthamore me Iranin, Kerry mbron hapat e administratës “Obama” Marrëveshja bërthamore me Iranin, Kerry mbron hapat e administratës “Obama”
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry në një intervistë të dhënë për radion publike kombëtare, mbrojti të gjithë hapat e ndërmarra nga administrata “Obama” për marrëveshjen me Iranin.

Turqi, varrosen viktimat e sulmit në Suruç. Thirrje kundër ISIS dhe Erdogan Turqi, varrosen viktimat e sulmit në Suruç. Thirrje kundër ISIS dhe Erdogan
25 nga 32 viktimat e sulmit me bombë në Suruç janë përcjellë për në banesën e fundit. Në një ceremoni në oborrin e një xhamie në qytetin jug-lindor Gaziantep, janë mbledhur qindra vetë.

Italia urdhërohet t’iu paguajë 30 mijë euro tre çifteve homoseksuale Italia urdhërohet t’iu paguajë 30 mijë euro tre çifteve homoseksuale
Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut ka urdhëruar qeverinë italiane që t’i dëmshpërblejë tre çifte homoseksualësh në këtë vend, pasi iu është refuzuar e drejta e martesës, ose çfarëdo leje për bashkim.

Investigimi i “New York Times”, hedh dritë mbi vrasjet në det Investigimi i “New York Times”, hedh dritë mbi vrasjet në det
Një investigim i prestigjozes “New York Times” hedh dritë mbi një problematikë për të cilën nuk është folur shumë, atë të krimeve që ndodhin në det.

Presidencialet amerikane, kandidatura e 16 është John Kasich Presidencialet amerikane, kandidatura e 16 është John Kasich
Guvernatori republikan i Ohios, John Kasich është kandidati i 16 për President të Amerikës, pasi ka njoftuar zyrtarisht se do të konkurrojë në zgjedhjet e 2016-s.

Nju Jork, Sweat dhe Matt ishin arratisur nga burgu me qindra herë Nju Jork, Sweat dhe Matt ishin arratisur nga burgu me qindra herë
“New York Times” ka siguruar dëshminë e David Sweat, njëri prej dy të burgosurve të cilit ishin arratisur nga burgu i sigurisë së lartë të Nju Jorkut, “Clinton Correctional Facility” më 6 qershor.

Londër, një 24-vjeçar akuzohet se po planifikonte sulm terrorist Londër, një 24-vjeçar akuzohet se po planifikonte sulm terrorist
Një 24-vjeçar është akuzuar nga autoritetet britanike se po planifikonte një sulm terrorist, ku si cak kishte personelin ushtarak të SHBA-ve në Britani.

Turqi, hetimet për sulmin në Suruç, identifikohet një i dyshuar Turqi, hetimet për sulmin në Suruç, identifikohet një i dyshuar
Autoritetet turke kanë identifikuar një person të lidhur me sulmin vetëvrasës së Suruçit një ditë më parë, ku gjetën vdekjen 32 aktivistë.

Falsifikimi i eurove. Kartëmonedhat më të synuara janë 20 dhe 50 euroshet Falsifikimi i eurove. Kartëmonedhat më të synuara janë 20 dhe 50 euroshet
Rreth 86% e të gjitha kartëmonedhave të falsifikuara në Europë janë ato 20 dhe 50 euroshe. Disa prej falsifikimeve janë të qarta, të tjerat mund t'i identifikojnë vetëm ekspertët.

2015-ta, viti më i nxehtë i të gjitha kohërave 2015-ta, viti më i nxehtë i të gjitha kohërave
Qershori i sivjetshëm ishte më i nxehti në histori sipas ekspertëve, dhe të paktën nga sa shihet deri tani, 2015-ta vetë duket i destinuar të zërë vendin e 2014-tës, si viti më i ngrohtë i të gjitha kohërave.

Emigrantët “shpërbëjnë” BE-në, dështon marrëveshja për kuotat e pranimit Emigrantët “shpërbëjnë” BE-në, dështon marrëveshja për kuotat e pranimit
Objektivi ishte të shpërndaheshin në vendet e bllokut europian 40.000 refugjatë të mbërritur në Greqi e Itali, si dhe 20.000 të tjerë nga kampet në Afrikën veriore.

Brazil, rritet kriminaliteti në shtetin e Amazonës. 35 vrasje në fundjavë Brazil, rritet kriminaliteti në shtetin e Amazonës. 35 vrasje në fundjavë
Policia brazilianë në qytetin verior Manaus po heton mbi 35 vrasje të kryera gjatë fundjavës.

Japonia çensuron aktivitetet detare të Kinës Japonia çensuron aktivitetet detare të Kinës
Raporti vjetor mbi mbrojtjen në Japoni ka përforcuar kritikat ndaj pretendimeve territoriale të Kinës në zonat e diskutuara detare.

Turqia do të përforcojë sigurinë në kufi me Sirinë Turqia do të përforcojë sigurinë në kufi me Sirinë
Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu ka premtuar se do të rrisë sigurinë përgjatë kufirit të vendit të tij me Sirinë, pasi 30 persona u vranë nga shpërthimi i një bombe në qytetin Suruç.

Boko Haram tashmë edhe në Kamerun, ekzekuton 23 persona Boko Haram tashmë edhe në Kamerun, ekzekuton 23 persona
Militantët e Boko Haram kanë ekzekutuar me mijëra persona në Nigeri, por së fundi kanë zgjeruar hartën e tyre të sulmeve duke kaluar edhe në Kamerun.

Kinë, arrestohet për korrupsion këshilltari i ish-presidentit Hu Jintao Kinë, arrestohet për korrupsion këshilltari i ish-presidentit Hu Jintao
Autoritetet kineze kanë arrestuar një ish-zyrtar të lartë për korrupsion pas përjashtimit të tij nga Partia Komuniste, njoftoi të martën agjencia shtetërore kineze e lajmeve “Xinhua”.

Flamuri i Kubës valëvitet në Uashington. Kerry: Hap historik Flamuri i Kubës valëvitet në Uashington. Kerry: Hap historik
Pas dekadash të tëra armiqësish, Kuba dhe Shtetet e Bashkuara kanë ripërtërirë zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike, duke rihapur ambasadat në kryeqytetet respektive.

Masa shtrënguese nga BE-ja për azil Masa shtrënguese nga BE-ja për azil
Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Europian janë mbledhur në Bruksel për prezantuar listat e hartuara nga qeveritë përkatëse me vende, të cilat sipas tyre, shfaqin rrezikshmëri dhe automatikisht asnjë person që vjen nga këto shtete nuk do të ketë mundësinë që të aplikojë për azil në vendet e unionit.

SHBA, vrasësi i marinsave ishte kundër ISIS SHBA, vrasësi i marinsave ishte kundër ISIS
Ditë më parë, FBI njoftojë se nuk ka gjetur asnjë provë se vrasësi i pesë marinsave, Mohammed Abdulazeez kishte lidhje me ISIS, ndërsa rrëfimet e shokut të tij, e largojnë edhe më tepër 24-vjeçarin nga ky grupim.

Këshilli i Sigurimit mbështet marrëveshjen me Iranin Këshilli i Sigurimit mbështet marrëveshjen me Iranin
Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara votoi njëzëri për adoptimin e marrëveshjes së nënshkruar mes fuqive të mëdha dhe Iranit për programin bërthamor të këtij të fundit.

Plani britanik kundër ekstremizmit Plani britanik kundër ekstremizmit
"Beteja e gjeneratës sonë" e cilësoi kryeministri britanik stratagjinë kundër ekstremizmit të bërë publike në qytetin e Birmingamit e cila synon të frenojë përhapjen e ideolgjisë radikale që promovohet nga Shteti Islamik.

“Mitsubishi” iu kërkon falje ish të burgosurve amerikanë “Mitsubishi” iu kërkon falje ish të burgosurve amerikanë
Në kohën kur Japonia është duke u bërë gati të përkujtojë 70-vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, njëra nga korportatat më të mëdha të këtij vendi, “Mitsubishi Materials Corportaion”, iu ka kërkuar falje ish të burgosurve amerikanë.

Deklaratat ofenduese, Trump: Nuk kam ndërmend të kërkoj ndjesë Deklaratat ofenduese, Trump: Nuk kam ndërmend të kërkoj ndjesë
Edhe pse shkaktoi reagime të ashpra me sulmin jo fort dinjitoz ndaj senatorit republikan John McCain, Donald Trump nuk lëkundet nga qëndrimi i tij.

Akt terrorist në Turqi, 30 të vrarë. Sulmi kamikaz dyshohet nga një 18-vjeçare e lidhur me ISIS-in Akt terrorist në Turqi, 30 të vrarë. Sulmi kamikaz dyshohet nga një 18-vjeçare e lidhur me ISIS-in
ISIS ka marrë përsipër përgjegjësinë e një tjetër sulmi vdekjeprurës. Një person i lidhur me Kalifatin është vetëhedhur në erë në qytetin Suruç të Turqisë, ku u ka marrë jetën 30 personave, si dhe ka lënë 100 të tjerë të plagosur.

Afganistan, “zjarri aleat” vret 8 ushtarë vendas Afganistan, “zjarri aleat” vret 8 ushtarë vendas
Tetë ushtarë afganë u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën nga i ashtuquajturi “zjarri aleat” në provincën e Logarit, në jug të Kabulit.

Rrëmbehen 4 punonjës italianë në Libi Rrëmbehen 4 punonjës italianë në Libi
Ministria e Jashtme e Italisë njoftoi se katër shtetas italianë janë rrëmbyer në qytetin perëndimor libian Melitah. Që të gjithë ata janë punonjës të kompanisë së ndërtimit “Bonatti”.

SHBA-Kubë rivendosin zyrtarisht marrëdhëniet; dy vendet, tashmë me ambasada SHBA-Kubë rivendosin zyrtarisht marrëdhëniet; dy vendet, tashmë me ambasada
Kuba dhe Shtetet e Bashkuara kanë ripërtërirë zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike, duke lënë pas dekada të tëra armiqësish.

Marrëveshja me Iranin, SHBA: Opsioni ushtarak, ende i hapur Marrëveshja me Iranin, SHBA: Opsioni ushtarak, ende i hapur
Aksioni ushtarak mbetet ende një opsion i hapur për të parandaluar Iranin në zhvillimin e armëve bërthamore, pavarësisht marrëveshjes së arritur këtë javë.

SHBA, Bushi i vjetër lë spitalin SHBA, Bushi i vjetër lë spitalin
Presidenti George H.W. Bush, apo i njohur ndryshe si Bushi i vjetër, ka lënë spitalin në të cilin u shtrua pas thyerjes së një kocke të qafës, si pasojë e rrëzimit në shtëpinë e tij në Mein.

Alzheimer po “pushton” botën. Mbi 5 milionë njerëz të prekur nga kjo sëmundje Alzheimer po “pushton” botën. Mbi 5 milionë njerëz të prekur nga kjo sëmundje
Më shumë se 4.000 shkencëtarë nga e gjithë bota do të mblidhen në Uashington këtë javë për të diskutuar rreth sëmundjes së rrezikshme të Alzheimerit. Kjo sëmundje konsiderohet si më dominuesja e viteve të fundit , e cila ka lidhje të drejtpërdrejtë me kujtesën e njerëzve.

Çfarë e kërcënon më shumë botën? Çfarë e kërcënon më shumë botën?
Qendra studimore “Pew Reaserch center” ka kryer një anketë në të cilën u pyeten rreth 46 mijë njerëz nga 40 vende të ndryshme të globit, se çfarë ata shohin si kërcënimin më të madh në botë.

Vazhdojnë sulmet e ISIS në Gadishullin e Sinait, vriten 5 ushtarë egjiptianë Vazhdojnë sulmet e ISIS në Gadishullin e Sinait, vriten 5 ushtarë egjiptianë
Persona të dyshuar si militantë të Shtetit Islamik kanë sulmuar dy pika kontrolli ushtarake në Gadishullin e Sinait në Egjipt, duke vrarë të paktën 5 ushtarë.

Kryeministri britanik, Cameron: Të vendosur të luftojmë ISIS Kryeministri britanik, Cameron: Të vendosur të luftojmë ISIS
Në valën e sulmeve në rritje të ISIS-it , koalicioni ndërkombëtar ka  shprehur zotimin e tij  për të ndaluar ekspansionin terrorist.

Arabi Saudite, arrestohen 431 militantë të ISIS. Po përgatisnin atentate Arabi Saudite, arrestohen 431 militantë të ISIS. Po përgatisnin atentate
Forcat saudite të sigurisë kanë arrestuar 431 persona të dyshuar si anëtarë të grupit terrorist Shteti Islamik.

SHBA, vdes marinari i plagosur në atentatin në Tenesi SHBA, vdes marinari i plagosur në atentatin në Tenesi
Një marinar amerikan ka ndërruar jetë këtë të shtunë si pasojë e plagëve të marra në atentatin në bazën e marinës në Tenesi, dy ditë më parë.

Udhëheqësi suprem i Iranit: Do kundërshtojmë arrogancën e SHBA Udhëheqësi suprem i Iranit: Do kundërshtojmë arrogancën e SHBA
Qëndrimi i Iranit përballë “arrogancës” së Shteteve të Bashkuara nuk do të ndryshojë, pavarësisht marrëveshjes së arritur në fillim të javës për programin bërthamor të Teheranit.

Arratisja e “El Chapos”, arrestohen 7 punonjës të burgut Arratisja e “El Chapos”, arrestohen 7 punonjës të burgut
Shtatë punonjës të burgut të sigurisë së lartë të Meksikës, prej të cilit u arratis lideri i drogës, “El Chapo”, janë arrestuar pasi dyshohen se e kanë ndihmuar atë që të largohet.

Përshëndetja naziste e Mbretëreshës, reagon Pallati Mbretëror Përshëndetja naziste e Mbretëreshës, reagon Pallati Mbretëror
Pallati Mbretëror përmes një deklarate u shpreh i zhgënjyer me publikimin e disa fotove, të një filmi të vitit 1933, ku shihet Mbretëresha, atëherë 7-vjeçare, duke bërë përshëndetjen naziste.

Zbulohen emrat e 4 marinsave të vrarë. FBI: Sulmuesi kishte tre armë Zbulohen emrat e 4 marinsave të vrarë. FBI: Sulmuesi kishte tre armë
Publikohen emrat e katër marinsave të vrarë nga një i armatosur të enjten në Tenesi.

Sulmet terroriste të ISIS në Irak, 120 të vrarë dhe 130 të plagosur Sulmet terroriste të ISIS në Irak, 120 të vrarë dhe 130 të plagosur
120 të vrarë, 130 të plagosur e bilanci i viktimave mund të rëndohet akoma më shumë: dy shpërthime të fuqishme kanë rikthyer terrorin e sulmeve vrastare në Irak ku prej kohësh mbizotëronte një qetësi që ngjalli shpresa se situata në vendin e trazuar kishte hyrë më në fund në rrugën e stabilizimit.

Dy trena përplasen në Johanesburg, 300 të lënduar Dy trena përplasen në Johanesburg, 300 të lënduar
Rreth 300 persona janë lënduar nga një përplasje mes dy trenave në afërsi të qytetit më të madh të Afrikës së Jugut, Johanesburg.

Nigeri, mbi 60 viktima nga sulmet kamikaze Nigeri, mbi 60 viktima nga sulmet kamikaze
Kremtimi i festës myslimane të Fitër Bajramit, u shoqërua me viktima në Damaturu të Nigerisë, ku disa sulme të një pas njëshme kamikaze morën dhjetëra jetë njerëzish.

Putin, program për modernizimin e ushtrisë Putin, program për modernizimin e ushtrisë
Pavarësisht vuajtjes nga sanksionet ekonomike dhe rënia e çmimit të naftës, Vladimir Putin po harton një program që kap shifrën e 351 milionë dollarëve, për të modernizuar ushtrinë ruse deri në vitin 2020.

Festë edhe mes mjerimit e luftës. Fëmijët prishin hijen e vdekjes në Siri; terror në Nigeri Festë edhe mes mjerimit e luftës. Fëmijët prishin hijen e vdekjes në Siri; terror në Nigeri
Pas një muaji agjërimi, myslimanët në mbarë botën kanë nisur ditën e festës, lutjeve e bamirësisë.

Atentatori i marinarëve, një ekstremist me origjinë nga Kuvajti Atentatori i marinarëve, një ekstremist me origjinë nga Kuvajti
“Jeta është e shkurtër dhe e hidhur. Myslimanët nuk duhet ta lënë të kalojë mundësinë e nënshtrimit ndaj Zotit”. Këtë postim në blogun ku shkruante prej disa kohësh, Mohammad Youssuf Abdulazeez e kishte bërë të hënën.

Përvjetori i rrëzimit të “MH17”; gazeta australiane, video me separatistët pro-rusë Përvjetori i rrëzimit të “MH17”; gazeta australiane, video me separatistët pro-rusë
Shërbesa përkujtimore janë mbajtur në përvjetorin e parë të rrëzimit të avionit të “Malaysian Airlines” në Ukrainë, një episod fatkeq që i kushtoi jetën 298 personave.

Masakra në bazën e marinës, FBI: S’ka të dhëna për lidhje me ISIS Masakra në bazën e marinës, FBI: S’ka të dhëna për lidhje me ISIS
FBI ka marrë në dorë hetimet mbi masakrën e ndodhur një ditë më parë në bazën e marinës amerikane në Tenesi.

Avionë ushtarakë britanikë, bombardime kundër ISIS në Siri Avionë ushtarakë britanikë, bombardime kundër ISIS në Siri
Avionë të forcave ajrore britanike kanë kryer sulme në Siri kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Vdekja e 4 marinsave, Obama: Hetim të plotë dhe të shpejtë për ngjarjen Vdekja e 4 marinsave, Obama: Hetim të plotë dhe të shpejtë për ngjarjen
Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama ne emër të popullit amerikan ka ngushëlluar familjarët e katër marinsave të vrarë, gjatë një sulmi në Tenesi që dyshohet të jetë terrorist.

1 vit nga tragjedia ajrore, Australia kujton viktimat e MH17 1 vit nga tragjedia ajrore, Australia kujton viktimat e MH17
Australia ka kujtuar viktimat e tragjedisë ajrore të “Malaysian Airlines” MH17, në të cilën vdiqën 298 njerëz, përfshirë edhe 39 australianë.

Japoni, tajfuni Nangka detyron 350 mijë njerëz të evakuohen Japoni, tajfuni Nangka detyron 350 mijë njerëz të evakuohen
Japonia Jugore është goditur nga tajfuni Nangka, duke detyruar autoritetet e këtij vendi që të bëjnë evakuimin e 350 mijë njerëzve në këtë zonë.

Masakra e Batman, Holmes shpallet fajtor Masakra e "Batman", Holmes shpallet fajtor
Njeriu që vrau 12 veta dhe plagosi 70 të tjerë kur hapi zjarr mbi turmën në një kinema në Kolorado në vitin 2012, është shpallur fajtor.

SHBA, 4 të vrarë në ndërtesën e marinës. Një person i lidhur me ISIS kishte paralajmëruar sulmin SHBA, 4 të vrarë në ndërtesën e marinës. Një person i lidhur me ISIS kishte paralajmëruar sulmin
Një vrasje e katërfishtë në një bazë ushtarake në Tenesi ka tronditur Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Atentatori është identifikuar si Muhamed Jusuf Abdulazez, 24-vjeç, me origjinë nga Kuvajti, ndërsa autoritetet po hetojnë pistën e terrorizmit.

Merkel përlot vajzën pakistaneze Merkel përlot vajzën pakistaneze
Rrallë ndodh që kancelarja gjermane Angela Merkel të merret drejtpërdrejt me problemet e njerëzve , por takimi emocionues mes saj dhe një vajze refugjate nga Palestina, po bën xhiron e botës.

ISIS zgjeron hartën e sulmeve, tashmë edhe në det ISIS zgjeron hartën e sulmeve, tashmë edhe në det
ISIS ka zgjeruar aktivitetin e tij terrorist edhe në det. Një sulm i mbështetësve të ekstremistëve në detin Mesdhe ka shkatërruar plotësisht një patrullë të marinës egjiptiane 2 milje larg brigjeve të Gadishullit Sinai, pranë Rripit të Gazas.

Zvicër, ekstradohet në SHBA zyrtari i FIFA-s Zvicër, ekstradohet në SHBA zyrtari i FIFA-s
Një zyrtar i FIFA-s i arrestuar muaj më parë në Zvicër është ekstraduar në Shtetet e Bashkuara, kanë deklaruar autoritetet zvicerane.

Japonia ndryshon ligjet ushtarake, reagon Kina Japonia ndryshon ligjet ushtarake, reagon Kina
Dhoma e ulët e Parlamentit japonez ka miratuar dy projektligje të debatueshme që ndryshojnë ligjet për sigurinë kombëtare të vendit, pavarësisht protestave të mbajtura në Tokio.

SHBA, George Bush i vjetri shtrohet në spital SHBA, George Bush i vjetri shtrohet në spital
Ish-presidenti amerikan George HW Bush, i njohur ndryshe si Bushi i vjetër, është shtruar në spital pasi ka pësuar thyerjen e një kocke të qafës, si pasojë e rrëzimit në shtëpinë e tij në Mein.

Kinë, arrestohen për “video terroriste” 9 shtetas britanikë Kinë, arrestohen për “video terroriste” 9 shtetas britanikë
Një grup shtetasish të huaj, mes të cilëve 9 britanikë, janë arrestuar në Kinë nën dyshimin e shpërndarjes së “videove me përmbajtje terroriste”, kanë deklaruar autoritetet kineze.

Vazhdojnë kërkimet për “El Chapon” Vazhdojnë kërkimet për “El Chapon”
Ministria e Brendshme e Meksikës ka njoftuar se ka shpërndarë mbi 100 mijë fotografi të lordit të drogës, Joaquin Guzman, i njohur ndryshe si “El Chapo”, në të gjithë Meksikën.

Marrëveshja me Iranin, Obama telefonon Putinin Marrëveshja me Iranin, Obama telefonon Putinin
Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se Presidenti Barack Obama ka telefonuar Presidentin rus, Valdimir Putin, për ta falënderuar për rolin që luajti në marrëveshjen me Iranin.

Marrëveshja me Iranin, kundërshtojnë rivalët politikë të Obamës Marrëveshja me Iranin, kundërshtojnë rivalët politikë të Obamës
Kundërshtarët politikë të Barak Obamës ngritën zërin kundër marrëveshjes historike me Iranin, të arritur një ditë më parë në kryeqytetin e Austrisë, Vjenë.

Ekzekutohet me injeksion vrasësi i Misurit Ekzekutohet me injeksion vrasësi i Misurit
Vrasësi i Misourit që i mori jetën një 19-vjeçareje në vitin 2001, që fillimisht e kishte përdhunuar dhe më pas lidhur në një pemë në varreza, është ekzekutuar, pasi Gjykata Supreme në SHBA dhe Guvernatori i shtetit refuzuan të bllokojnë ekzekutimin.

SHBA, Obama bën thirrje për reforma në sistemin e drejtësisë penale SHBA, Obama bën thirrje për reforma në sistemin e drejtësisë penale
Presidenti Barack Obama ka bërë thirrje për reforma gjithëpërfshirëse në sistemin e drejtësisë penale, duke kërkuar që të reduktohen dënimet për rastet jo të dhunshme, të rishikohen rastet e izolimit të të burgosurve si dhe të rriten programet trajnuese për të burgosurit.

Rrugëtimi i “El Chapo”-s drejt lirisë Rrugëtimi i “El Chapo”-s drejt lirisë
Nga Meksika janë publikuar imazhet e para të tunelit të përdorur nga Joaquin Guzman, njohur ndryshe edhe si “El Chapo”, drejtues i kartelit më të fuqishëm të narkotrafikantëve në vend, atij të Sinaloas.

Marrëveshja me Iranin, ja garancitë e Obama-s Marrëveshja me Iranin, ja garancitë e Obama-s
Marrëveshja e arritur për programin bërthamor të Iranit u përshëndet nga të gjitha palët. Në Iran, si Presidenti Rouhani, ashtu edhe ministri i Jashtëm, Javad Zarif thanë se ujdia e arritur “nuk ishte e përkryer për askënd, por ishte më e mira e mundshme”.

Reagimet për marrëveshjen me Iranin; republikanët dhe Izraeli, kundër Reagimet për marrëveshjen me Iranin; republikanët dhe Izraeli, kundër
Marrëveshja e nënshkruar mes fuqive të mëdha dhe Iranit për programin bërthamor të këtij të fundit, ka lënë të kënaqur të gjitha palët e përfshira në bisedime.

Marrëveshja me Iranin, çmimi i naftës nis pikiatën Marrëveshja me Iranin, çmimi i naftës nis pikiatën
Çmimi i naftës mori tatëpjetën pas lajmit të arritjes së marrëveshjes mbi programin bërthamor të Iranit. Ujdia e vulosur në Vjenë lehtëson sanksionet mbi naftën iraniane dhe kaq mjaftoi që kuotimi i arit të zi në tregjet ndërkombëtare të pësojë rënie.

Arrihet marrëveshja për programin bërthamor të Iranit Arrihet marrëveshja për programin bërthamor të Iranit
Irani dhe 6 fuqitë botërore të drejtuara nga Amerika arritën në kryeqytetin e Austrisë, Vjenë, një marrëveshje historike që kufizon për më shumë se një dekadë aftësitë bërthamore të Teheranit në këmbim të heqjes së sanksioneve financiare dhe embargos së naftës ndaj Republikës Islamike.

Arratisja e “El Chapos”, shkarkohet drejtori i burgut. Shpërblim për informatorët Arratisja e “El Chapos”, shkarkohet drejtori i burgut. Shpërblim për informatorët
Drejtori i burgut të sigurisë së lartë, prej të cilit u arratis lordi i drogës, Joaquin Guzman, i njohur ndryshe si “El Chapo”, është shkarkuar. Ky vendim është bërë publik nga vetë ministri i Brendshëm meksikan, Osorio Chong.

Kërcënimet ndaj Trump, FBI fillon hetimet Kërcënimet ndaj Trump, FBI fillon hetimet
FBI ka nisur hetimet për kërcënimet në drejtim të kandidatit republikan për President, Donald Trump. Lajmi është konfirmuar nga njëri prej ndihmësve të Trump.

Boston, arrestohet djali i kapitenit të policisë. Planifikonte sulm terrorist Boston, arrestohet djali i kapitenit të policisë. Planifikonte sulm terrorist
FBI ka arrestuar djalin e kapitenit të Policisë së Bostonit, nën akuzat për lidhje me ISIS-n si dhe për planifikimin e një sulmi me bombë në njërin prej lokaleve të një fakulteti.

Bisedimet me Iranin, Shtëpia e Bardhë vlerëson progresin Bisedimet me Iranin, Shtëpia e Bardhë vlerëson progresin
Shtëpia e Bardhë ka njoftuar për zhvillimet e fundit në bisedimet me Iranin, për të cilat thuhet se ka përparim, por për disa çështje ende nuk ka një zgjidhje.

Çështja “Eric Garner”, Nju Jorku do të paguajë 5.9 milionë dollarë Çështja “Eric Garner”, Nju Jorku do të paguajë 5.9 milionë dollarë
Nju Jorku është pajtuar që t’i paguajë 5.9 milionë dollarë familjes së Eric Garner, afro-amerikanit 43-vjeçar që gjeti vdekjen pasi një polic i bardhë e kishte shtrënguar në fyt duke i zënë frymën.

Pranë marrëveshjes me Iranin. Frenohen programet atomike, lehtësohen sanksionet Pranë marrëveshjes me Iranin. Frenohen programet atomike, lehtësohen sanksionet
Marrëveshja e fuqive botërore me Iranin është shumë pranë finalizimit. Palët në negociata mësohet të kenë hartuar një raport prej 100 faqesh, ku detajohet frenimi i aktivitetit nuklear të Teheranit dhe lehtësimi i sanksioneve të Perendimit ndaj republikës islamike.

Britani, shpërthim në një impiant industrial. Dy të vdekur Britani, shpërthim në një impiant industrial. Dy të vdekur
Dy persona raportohet të kenë humbur jetën dhe një numër i pacaktuar janë plagosur, në një shpërthim në një impiant industrial në Norfolk të Britanisë.

Rusi, shembja e kazermës u merr jetën 23 ushtarëve Rusi, shembja e kazermës u merr jetën 23 ushtarëve
Shembja e pjesshme e një kazerme në qytetin siberian të Omskut u ka marrë jetën 23 ushtarëve rusë. 19 të tjerë u nxorën të gjallë nga rrënojat, ndërsa 5 ushtarë rezultojnë të zhdukur.

Rumani, kryeministri Ponta përballet me 3 akuza për korrupsion Rumani, kryeministri Ponta përballet me 3 akuza për korrupsion
Tre akuza për korrupsion janë ngritur ndaj kryeministrit rumun Viktor Ponta në përfundimin e një hetimi të shtrirë në kohë.

SHBA, Scott Walker: Po, do të garoj për president! SHBA, Scott Walker: Po, do të garoj për president!
Guvernatori i Uiskonsinit, Scott Walker bëri publik mëngjesin e së hënës vendimin e tij për të garuar për drejtimin e Shtëpisë së Bardhë.

Afganistan, shpërthim pranë ish-bazës së CIA-s. 33 të vdekur Afganistan, shpërthim pranë ish-bazës së CIA-s. 33 të vdekur
Një auto-bombë ka vrarë të paktën 33 persona, shumica e të cilëve gra dhe fëmijë, kur ka shpërthyer në afërsi të një baze ushtarake në Afganistan.

Pengmarrja në Paris, forcat speciale evakuojnë 18 persona Pengmarrja në Paris, forcat speciale evakuojnë 18 persona
Ndërkohë që Presidenti i Francës, Francoise Hollande po fliste në një konferencë shtypi, që po transmetohej direkt nga televizione të shumta botërore, një pengmarrje po ndodhte në verilindje të Parisit.

Arratiset lordi meksikan i drogës, Joaquin Guzman Arratiset lordi meksikan i drogës, Joaquin Guzman
Joaquin Guzman, lordi meksikan i drogës i njohur ndryshe si “El Chapo”, është arratisur për të dytën herë nga burgu i sigurisë së lartë ku vuante dënimin me më shumë se 20 vite heqje lirie.

Meksikë, qindra të evakuuar nga vullkani Colima Meksikë, qindra të evakuuar nga vullkani Colima
Qindra persona janë evakuuar nga fshatrat përreth një vullkani në perëndim të Meksikës, pasi ekziston frika se ai mund të shpërthejë nga momenti në moment.

Borxhi i Greqisë ndan koalicionin qeverisës në Gjermani Borxhi i Greqisë "ndan" koalicionin qeverisës në Gjermani
Plani i propozimeve për çështjen e borxhit, i hartuar nga grekët ka krijuar ndasi në mesin e liderëve të eurozonës, por jo vetëm.

Kina bëhet gati për tajfunin e plotëfuqishëm Kina bëhet gati për tajfunin e plotëfuqishëm
Mbi 800 mijë persona janë evakuuar nga zonat bregdetare në lindje të Kinës, në kuadër të masave për t’i paraprirë një tajfuni të fuqishëm në ardhje.

Egjipt, shpërthimi i fuqishëm trondit konsullatën italiane Egjipt, shpërthimi i fuqishëm trondit konsullatën italiane
Një shpërthim i fuqishëm ka dëmtuar seriozisht selinë e konsullatës italiane në kryeqytetin e Egjiptit, Kairo.

Dy fytyrat e ISIS, brutalitet dhe bamirësi gjatë muajit të Ramazanit Dy fytyrat e ISIS, brutalitet dhe bamirësi gjatë muajit të Ramazanit
ISIS po shfaq njëkohësisht brutalitet dhe bamirësi gjatë muajit të Ramazanit. Ndërsa anëtarët e kalifatit islamik thonë se kjo periudhë e vitit është e shenjtë për ta.

Somali, sulm në dy hotele nga militantët e al-Shabaab Somali, sulm në dy hotele nga militantët e al-Shabaab
Të paktën 6 civilë mbetën të vrarë kur militantët e organizatës terroriste al-Shabaab kryen sulme në dy hotele në qendër të kryeqytetit të Somalisë.

Çmimi i naftës do të ulet sërish, rënia do vijojë edhe në vitin 2016 Çmimi i naftës do të ulet sërish, rënia do vijojë edhe në vitin 2016
Çmimi i naftës në tregjet botërore mund të pësojë një rënie tjetër, edhe pse muajt e fundit ishte stabilizuar disi, e madje pati pësuar edhe një rritje modeste.

Shpërthim vullkanik, mbyllen pesë aeroporte në Indonezi Shpërthim vullkanik, mbyllen pesë aeroporte në Indonezi
Një shpërthim vullkanik çoi në mbylljen e 5 aeroporteve në Indonezi, përfshirë edhe të ishullit të famshëm turistik të Balit. Mali Raung në Javën lindore ka gati një javë që lëshon hi në ajër, duke rritur ndjeshëm shqetësimin se kjo mund të ndikojë në sigurinë e avionëve.

SHBA dhe Emiratet, fushatë kundër ISIS në rrjetet sociale SHBA dhe Emiratet, fushatë kundër ISIS në rrjetet sociale
Amerika dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nisën një përpjekje të përbashkët për t'iu kundërvënë grupit “Shteti Islamik”, me anë të rrjeteve sociale.

Gjermania dhe Franca pranojnë vullnetarisht 21 mijë azilkërkues Gjermania dhe Franca pranojnë vullnetarisht 21 mijë azilkërkues
Gjermania dhe Franca pranuan vullnetarisht të marrin 21.000 azilkërkues në përpjekje për të zbutur krizën e emigrantëve në Mesdhe.

Bavari, qëllohen për vdekje dy persona. Arrestohet autori Bavari, qëllohen për vdekje dy persona. Arrestohet autori
Një burrë u arrestua në Gjermani pas incidentit që tronditi qyteti e Ansbach-ut, ku një grua 82-vjeçare dhe një çiklist u qëlluan për vdekje.

Rusia, rreziku kryesor për SHBA-në. Komandanti i marinsave: Qëndrimi, alarmues Rusia, rreziku kryesor për SHBA-në. Komandanti i marinsave: Qëndrimi, alarmues
E kanë përmendur edhe të tjerë zyrtarë amerikanë, por këtë herë ishte Komandanti i Korpusit të Marinsave ai që deklaroi hapur se Rusia përbën rrezikun më të madh për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe se qëndrimi i saj është “jashtëzakonisht alarmues”.

Mediat amerikane fajësojnë Merkel për dështimin e Greqisë Mediat amerikane fajësojnë Merkel për dështimin e Greqisë
Dështimi i Greqisë është edhe dështim i Merkelit. Me votën "jo" në referendumin e së dielës, që për më tepër pati edhe diferencë të thellë me "po"-në, Greqia shkruan Clive Crook për Bloomberg, fitoi një moment ngazëllimi, edhe pse pasojat mund t'i vuajë për vite me radhë.

Bangladesh, vdesin 22 persona në një fabrikë që shpërndante veshje falas Bangladesh, vdesin 22 persona në një fabrikë që shpërndante veshje falas
Të paktën 22 persona kanë humbur jetën në Mymensingh, një qytet në veri të Bangladeshit, pasi u shkelën në një hyrje të një fabrike që jepte veshje falas.

SHBA, abuzoi seksualisht me 3 nxënës, dënohet mësuesja SHBA, abuzoi seksualisht me 3 nxënës, dënohet mësuesja
Një ish-mësuese anglishteje në një shkollë të mesme në Utah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është dënuar me burg për abuzim seksual me 3 nxënës të saj.

SHBA, hiqet flamuri i Konfederatës, do të dërgohet në ‘dhomën e relikeve’ SHBA, hiqet flamuri i Konfederatës, do të dërgohet në ‘dhomën e relikeve’
Pas miratimit të rezolutës nga ligjvënësit në dhomën e përfaqësuesve të shtetit të Karolinës së Jugut, ligji për heqjen e flamurit të Konfederatës u nënshkrua edhe nga guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley.

S’ka marrëveshje me Iranin, Kerry: S’do negociojmë gjithë jetën S’ka marrëveshje me Iranin, Kerry: S’do negociojmë gjithë jetën
Negociatat për programin bërthamor të Iranit, mes këtij shteti dhe fuqive të mëdha që udhëhiqen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ende nuk po japin rezultat.

Britania e Madhe iu kërkon shtetasve të saj të largohen nga Tunizia Britania e Madhe iu kërkon shtetasve të saj të largohen nga Tunizia
Zyra e Jashtme britanike ka kërkuar nga të gjithë shtetasit britanikë të cilët gjenden në Tunizi, që të largohen nga ky vend, pasi ka “shumë mundësi” që të ndodhë një sulm terrorist.

Turqi, Davutoglu mandatohet për krijimin e koalicionit qeverisës Turqi, Davutoglu mandatohet për krijimin e koalicionit qeverisës
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i ka dhënë mandatin kryeministrit Ahmet Davutoglu të formojë qeverinë e re të vendit gjatë kësaj të enjteje.

Grevë në metrotë e Londrës, metropoli britanik në kaos Grevë në metrotë e Londrës, metropoli britanik në kaos
Grevat e metrove dhe trenëve kanë shkaktuar një kaos të vërtetë në Londër, me sistemin nëntokësor të transportit që është mbyllur tërësisht dhe shumica e shërbimeve hekurudhore të anuluara.

Kinë, bursa “ringjallet” pas ndërhyrjes së qeverisë Kinë, bursa “ringjallet” pas ndërhyrjes së qeverisë
Aksionet në bursat e Kinës u ringjitën në kuota maksimale këtë të enjte, pasi entet rregullatore qeveritare ndërhynë për të qetësuar situatën pas çrregullimeve të një dite më parë.

Tusk sfidon Gjermaninë? Apelon për ristrukturim të borxhit, si pjesë e marrëveshjes me Greqinë Tusk sfidon Gjermaninë? Apelon për ristrukturim të borxhit, si pjesë e marrëveshjes me Greqinë
Kreu i Bashkimit Europian u është bashkuar thirrjeve të ndërkombëtarëve, në mënyrë që Greqisë t’i ofrohet edhe një ristrukturim borxhi si pjesë e një marrëveshjeje të re huadhënieje, por me kushtin e vetëm nëse Athina ofron reforma bindëse për të shmangur falimentin së afërmi.

Obama, skeptik për një marrëveshje me Iranin Obama, skeptik për një marrëveshje me Iranin
Presidenti Barack Obama beson se mundësitë që të arrihet një marrëveshje me Iranin për programin bërthamor “janë më të vogla se 50-50”.

Skandali në SHBA, Bush ishte paguar për të folur para veteranëve të luftës Skandali në SHBA, Bush ishte paguar për të folur para veteranëve të luftës
Ish-Presidenti i SHBA-ve, Geroge W. Bush është akuzuar të enjten se ka pranuar 100 mijë dollarë për të folur në një mbrëmje bamirësie për veteranët e luftës së Afganistanit dhe Irakut, në Houston, në vitin 2012.

Bisedimet, presion mbi fuqitë e mëdha dhe Iranin Bisedimet, presion mbi fuqitë e mëdha dhe Iranin
Trysnia po shtohet mbi fuqitë botërore dhe Iranin për vulosjen e një marrëveshjeje mbi programin e tij bërthamor dhe shmangien e zvarritjes së kësaj çështjeje në Kongresin amerikan.

Pro dhe kundër Greqisë në BE; Gjermania skeptike, të tjerët mbështesin vazhdimin e ndihmës Pro dhe kundër Greqisë në BE; Gjermania skeptike, të tjerët mbështesin vazhdimin e ndihmës
Udhëheqësit e Eurozonës janë kthyer në Bruksel për të diskutuar krizën e borxhit grek. Por cilat janë qëndrimet e aktorëve kryesorë të zonës së monedhës së përbashkët.

Siri, mbi 4 milionë të zhvendosur për t’i shpëtuar konfliktit Siri, mbi 4 milionë të zhvendosur për t’i shpëtuar konfliktit
Katër milionë vetë, sipas OKB-së, janë larguar nga Siria për t’i shpëtuar konfliktit të përgjakshëm në vend, shifër kjo që llogaritet në një të gjashtën e të gjithë popullsisë.

Kolumbi, rebelët e FARK shpallin armëpushim të njëanshëm Kolumbi, rebelët e FARK shpallin armëpushim të njëanshëm
Njësia guerrilase kolumbiane FARC ka njoftuar një armëpushim të njëanshëm për një muaj, në kuadër të negociatave që po zhvillon me përfaqësuesit e qeverisë kolumbiane në Havana të Kubës.

Sulm ajror me dron, vritet lideri i ISIS në Afganistan Sulm ajror me dron, vritet lideri i ISIS në Afganistan
Lideri i Shtetit Islamik në Afganistan, një ish-zëdhënës i talebanëve pakistanezë, është vrarë në një sulm ajror me avion (dron) të komanduar në distancë.

SHBA, Donald Trump sulmon Hillary Clinton: Sekretarja më e keqe në histori SHBA, Donald Trump sulmon Hillary Clinton: Sekretarja më e keqe në histori
Donald Trump e ka marrë me eufori fushatën për zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara. Së fundmi, ai është hedhur në sulm edhe ndaj kandidates rivale demokrate, Hillary Clinton.

“Rusia, kërcënimi më i madh për sigurinë amerikane” “Rusia, kërcënimi më i madh për sigurinë amerikane”
Sekretarja e Forcave Ajrore amerikane, Deborah James e vlerësoi Rusinë si kërcënimin më të madh për sigurinë kombëtare amerikane.

SHBA, arrestohet 12-vjeçari i akuzuar për vrasje SHBA, arrestohet 12-vjeçari i akuzuar për vrasje
Një 12-vjeçar, i shpallur në kërkim në lidhje me një vrasje, është arrestuar rreth 600 kilometra larg nga vendi i krimit.

Libi, vritet shefi i Inteligjencës së qeverisë së Tripolit Libi, vritet shefi i Inteligjencës së qeverisë së Tripolit
Një autobombë shpërtheu para një xhamie në Ayeb të Libisë, duke vrarë shefin e Inteligjencës ushtarake të qeverisë së Tripolit, el Taher Baloush.

Bursa e Nju Jorkut ndërpret operacionet, shkak një problem teknik Bursa e Nju Jorkut ndërpret operacionet, shkak një problem teknik
Bursa e Nju Jorkut, NYSE, ka njoftuar se operacionet e saj për vlerat e aksioneve u pezulluan për shkak të një defekti teknik dhe jo një ndërhyrjeje informatike pirate.

Itali, Berlusconi shpallet fajtor për korrupsion Itali, Berlusconi shpallet fajtor për korrupsion
Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi është shpallur fajtor për dhënie ryshfeti tek një senator në vitin 2006, në përpjekje për të rrëzuar qeverinë e atëhershme të qendrës së majtë.

20 vite nga masakra e Srebrenicës; Rusia, veto ndaj projektrezolutës së OKB-së 20 vite nga masakra e Srebrenicës; Rusia, veto ndaj projektrezolutës së OKB-së
Në një lëvizje, që shkaktoi mjaft indinjatë, Rusia i vuri veton projektrezolutës së OKB-së, që e dënonte si akt gjenocidi masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë, gjatë luftës së Bosnjes.

Pezullohen fluturimet e “United Airlines” Pezullohen fluturimet e “United Airlines”
Të gjitha fluturimet e kompanisë “United Airlines” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë pezulluar mëngjesin e së mërkurës, ka njoftuar Administrata Federale e Aviacionit.

Belgjika strehon 250 të krishterë sirianë Belgjika strehon 250 të krishterë sirianë
Qeveria belge ka njoftuar se do të strehojë rreth 250 refugjatë të krishterë nga Siria. Ata kanë qenë banues në Aleppo, qytetin e dytë më të madh sirian, i cili vazhdon të jetë fushëbetejë mes forcave qeveritare, rebelëve dhe militantëve xhihadistë.

Papa Françesku: Të pasurit nuk duhet të sundojnë botën Papa Françesku: Të pasurit nuk duhet të sundojnë botën
Papa Françesku vazhdon vizitën e tij në Amerikën Jugore. Në ditën e dytë të plotë të udhëtimit të tij në Ekuador, Ati i Shenjtë ka bërë thirrje për një sistem të ri të drejtësisë globale, të bazuar në të drejtat e njeriut dhe kujdesin ndaj mjedisit, në vend të përfitimeve ekonomike.

Kili, i hapet “drita jeshile” dekriminalizimit të marijuanës Kili, i hapet “drita jeshile” dekriminalizimit të marijuanës
Ligjvënësit në Kili i dhanë “dritën jeshile” projektligjit, që lejon vendasit të kultivojnë marijuanë në sasi të vogla për qëllime mjekësore, çlodhjeje apo edhe shpirtërore.

Uashington, Obama pret kreun komunist të Vietnamit Uashington, Obama pret kreun komunist të Vietnamit
Barack Obama shtrëngroi duart me udhëheqësin e Partisë Komuniste vietnameze, sekretarin e Përgjithshëm Nguyen Phu Trong, të cilin e priti në Zyrën Ovale në Uashington.

“E mërkura e zezë” e bursës në Pekin. 90% e tregut pezullon aktivitetin “E mërkura e zezë” e bursës në Pekin. 90% e tregut pezullon aktivitetin
Bursat e aksioneve në Kinë janë në rënie të lirë, dhe situata dramatike në tregje nuk po arrin të stabilizohet, pavarësisht përpjekjeve të rregullatorëve për të frenuar humbjet.

Ja kush është shteti me numrin më të lartë të vrasjeve në botë Ja kush është shteti me numrin më të lartë të vrasjeve në botë
Një djalë 14-vjeçar i vetëm në një rrugicë të errët, një tregtar duke shitur në një treg në mes të ditës, motra në dyqanin e saj dhe vëllai në gjumë në shtratin e tij...

Aksident ajror mbi Karolinën e Jugut, përplaset avioni ushtarak F-16 me një privat Aksident ajror mbi Karolinën e Jugut, përplaset avioni ushtarak F-16 me një privat
Një avion luftarak F-16 është përplasur mbi Karolinën e Jugut me një avion të vogël privat. Aksidenti ndodhi këtë të martë. Dy personat që gjendeshin në avionin privat kanë vdekur, ndërsa piloti i avionit luftarak arriti të hidhej me parashutë.

Shkurtime në ushtrinë amerikane, largohen 40 mijë trupa në dy vitet e ardhshme Shkurtime në ushtrinë amerikane, largohen 40 mijë trupa në dy vitet e ardhshme
Shtetet e Bashkuara të Amerikës po planifikojnë shkurtimin e forcave ushtarake me 40 mijë trupa gjatë dy viteve të ardhshme, sipas raportimeve të mediave amerikane.

Eurogrupi, në telekonferencë të mërkurën. Dijsselbloem: Kërkuan ndihmë afatmesme Eurogrupi, në telekonferencë të mërkurën. Dijsselbloem: Kërkuan ndihmë afatmesme
Eurogrupi, ku përfshihen ministrat e Financës nga vendet e monedhës së përbashkët europiane, do të zhvillojë një telekonferencë mëngjesin e së mërkurës, për të diskutuar mbi një kërkesë të pritshme të Greqisë për një hua afatmesme nga Mekanizmi Europian i Stabilitetit (ESM).

Itali, shkatërrohet klani mafioz i Barit. Kontrollonte të gjitha aktivitetet ekonomike Itali, shkatërrohet klani mafioz i Barit. Kontrollonte të gjitha aktivitetet ekonomike
Rreth 40 persona, anëtarë të një organizate kriminale, janë arrestuar këtë të martë në Bari të Italisë, bëjnë të ditur mediat italiane.

Nigeri, 25 viktima dhe 32 të plagosur nga një shpërthim kamikaz Nigeri, 25 viktima dhe 32 të plagosur nga një shpërthim kamikaz
Një kamikaz ka hedhur vetën në erë dhe ka shkaktuar vdekjen e 25 personave dhe plagosjen e 32 të tjerëve në qytetin verior të Nigerisë, Zaria. Ngjarja ka ndodhur pranë ndërtesës së qeverisë në këtë qytet, ku kishte shumë civilë.

Londër, kujtohen 52 viktimat e sulmeve terroriste Londër, kujtohen 52 viktimat e sulmeve terroriste
Britania e Madhe ka kujtuar 52 viktimat e sulmeve teroriste që ndodhën më 7 korrik 2005 në disa stacione metroje dhe autobusi në Londër. Të mbijetuarit e këtyre sulmeve dhe të afërmit e atyre që vdiqën morën pjesë në një ceremoni në Katerdralen e Shën Palit.

Programi bërthamor i Iranit, bisedimet do të vazhdojnë deri më 10 korrik Programi bërthamor i Iranit, bisedimet do të vazhdojnë deri më 10 korrik
Negociatorët që janë duke punuar për arritjen e një marrëveshjeje për frenimin e programit bërthamor të Iranit, njoftuan të martën se kanë zgjatur bisedimet deri në datën 10 korrik.

Obama: Më shumë kundër ISIS-it Obama: Më shumë kundër ISIS-it
Shtetet po e intensifikojnë luftën kundër Shtetit Islamik, sidomos në veri të Sirisë. Por, presidenti Barack Obama deklaroi se fushata anti-ISIS ka për të qenë afatgjatë dhe jo e shpejtë.

Ndahet nga jeta producenti i “Karate Kid”, Jerry Weintraub Ndahet nga jeta producenti i “Karate Kid”, Jerry Weintraub
Jerry Weintraub, një prej producentëve më të mëdhenj të ‘Hollywood’-it, është ndarë nga jeta në moshën 77-vjeçare.

SHBA, rrihet për vdekje fëmija 9-vjeçar nga i dashuri i nënës së tij; i hëngri tortën SHBA, rrihet për vdekje fëmija 9-vjeçar nga i dashuri i nënës së tij; i hëngri tortën
Një ngjarje e rëndë është shënuar në Merilend të Shteteve të Bashkuara, ku një 9-vjeçar ka ndërruar jetë në spital pas dhunës barbare nga i dashuri i nënës së tij.

Senati i Karolinës së Jugut voton ‘pro’ heqjes së flamurit të Konfederatës Senati i Karolinës së Jugut voton ‘pro’ heqjes së flamurit të Konfederatës
Senati i Karolinës së Jugut votoi të hënën për heqjen e flamurit të fushëbetejës së Konfederatës nga parlamenti vendor në Kolumbia.

Merkel-Hollande: Dyert ende të hapura për negociata, por koha po kalon... Merkel-Hollande: Dyert ende të hapura për negociata, por koha po kalon...
Qeveria gjermane sinjalizoi se do të vazhdojë të mbajë një linjë të ashpër kundrejt Greqisë, teksa këtë të hënë, Kancelarja Angela Merkel ka bërë të ditur se nuk ka ende baza të qenësishme për t’u ulur në negociata të reja për shpëtimin, si dhe ka këmbëngulur se është në dorën e Athinës të lëvizë shpejt, nëse dëshiron të ruajë vendin e saj në Eurozonë.

Arma e Greqisë: Ç’ishte e mirë për Gjermaninë në 1953, është e mirë për Greqinë në 2015-n Arma e Greqisë: Ç’ishte e mirë për Gjermaninë në 1953, është e mirë për Greqinë në 2015-n
Argumentet e përdorura nga qeveria greke për të siguruar një lehtësim të borxhit i kanë gjurmët nga një kohë e largët, në atë fjalim shumë pak të raportuar të bërë nga studentë të Universitetit të Harvardit, më 5 qershor 1947.

Irani kërkon heqjen e sanksioneve për raketat balistike, Perëndimi refuzon Irani kërkon heqjen e sanksioneve për raketat balistike, Perëndimi refuzon
Mosmarrëveshja në lidhje me sanksionet e Kombeve të Bashkuara ndaj programit të raketave balistike të Iranit, si dhe embargoja më e gjerë e armëve kanë qenë ndër çështjet kryesore të diskutuara në tryezën e bisedimeve për një marrëveshje bërthamore mes Teheranit dhe 6 superfuqive të botës këtë të hënë, ditës së parafundit nga limiti që kanë vendosur vetë ata.

FMN: E kemi situatën nën monitorim; Dijsselbloem: Masat shtrënguese janë të domosdoshme FMN: E kemi situatën nën monitorim; Dijsselbloem: Masat shtrënguese janë të domosdoshme
Vota “Jo” e grekëve në referendum ka hapur një sërë diskutimesh në radhët e Bashkimit Europian, teksa pasditen e së hënës ka nisur edhe takimi mes Kancelares, Angela Merkel, dhe Presidentit francez, Francois Hollande, mbi krizën greke e pritet një deklaratë e përbashkët e të dy udhëheqësve më të fuqishëm të BE-së.

Fundjavë e përgjakshme në Çikago, 7 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur Fundjavë e përgjakshme në Çikago, 7 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur
Nga mëngjesi i së premtes deri të dielën pasdite janë regjistruar shtatë vrasje dhe 40 plagosje në Çikago. Ndërkohë, për të njëjtën periudhë kohore, policia ka sekuestruar nga një armë për orë.

Ekuador; Papa Françesku, nga Quito drejt epiqendrës së protestave antiqeveritare Ekuador; Papa Françesku, nga Quito drejt epiqendrës së protestave antiqeveritare
Të mbledhur nëpër rrugë me çadra kampingu dhe të pajisur me rezerva ushqimore, mijëra ekuadorianë të ekzaltuar janë mbledhur në qytetin bregdetar të Guayaquilit, këtë të hënë, për meshën e parë të Papa Françeskut në turin e tij “të rikthimit në shtëpi”, siç konsiderohet turi në Amerikën Latine.

Britani, meshë për Srebrenicën. Cameron: Nuk duhet të harrojmë atë çfarë ndodhi Britani, meshë për Srebrenicën. Cameron: Nuk duhet të harrojmë atë çfarë ndodhi
Rreth 2 mijë vetë kanë marrë pjesë në meshën përkujtimore për të vrarët në masakrën e Srebrenicës. Mesha u mbaj në “Westminster Abbey”, në Londër.

Hungaria miraton ligjin. Barrierë kufitare me Serbinë për të frenuar refugjatët Hungaria miraton ligjin. Barrierë kufitare me Serbinë për të frenuar refugjatët
Parlamenti hungarez ka miratuar të hënën ligjin që forcon rregullat për azilin. Ai parashikon edhe ngritjen e një barriere kufitare përgjatë kufirit jugor të vendit me Serbinë, për të ndalur numrin e madh të refugjatëve.

I nxehti i “merr frymën” Italisë, temperaturat mbi 40 gradë I nxehti i “merr frymën” Italisë, temperaturat mbi 40 gradë
Deri të mërkurën, në Itali termometri do të shënojë mbi 40 gradë Celsius, ndërsa e gjithë Europa ka hyrë ngadalë në darën e një të nxehti përvëlues.

Përmbyset një varkë në lumin Ohajo, raportohet për tre të vdekur Përmbyset një varkë në lumin Ohajo, raportohet për tre të vdekur
Autorietet në Kentaki kanë njoftuar se tre veta kanë humbur jetën dhe tre të tjerë llogaritën të humbur, pasi varka në bordin e së cilës ishin, ka goditur urën “Clark Memorial” dhe është përmbysur në lumin Ohajo.

Programi bërthamor i Irani, vazhdojnë bisedimet për arritjen e një marrëveshje para së martës Programi bërthamor i Irani, vazhdojnë bisedimet për arritjen e një marrëveshje para së martës
Diplomatët e lartë amerikanë dhe ata iranianë u takuan të dielën për të gjashtën ditë radhazi në përpjekje për arritjen e një marrëveshje përfundimtare bërthamore.

8 parashikimet e CIA-s në vitin 2000 për 2015-n. Ja cilat janë përmbushur... 8 parashikimet e CIA-s në vitin 2000 për 2015-n. Ja cilat janë përmbushur...
Plot 15 vite më parë, në vitin 2000, vetëm pak përpara se George W. Bush të bëhej President i Shteteve të Bashkuara, Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) publikoi një raport prej 70 faqesh në lidhje me atë se, si do të ishte bota në vitin 2015.

Clinton paralajmëron për rritjen ushtarake të Kinës. E fajëson edhe për sulmet kibernetike Clinton paralajmëron për rritjen ushtarake të Kinës. E fajëson edhe për sulmet kibernetike
Kandidatja demokrate për Presidencialet e vitit 2016, Hillary Clinton, ka bërë disa prej deklaratave më të ashpra deri më sot në lidhje me sulmet kibernetike të Kinës nëpër kompjuterat e SHBA-ve.

PE, Schulz: Nëse votojnë ‘Jo’, Greqia duhet të hedhë në treg monedhën e re PE, Schulz: Nëse votojnë ‘Jo’, Greqia duhet të hedhë në treg monedhën e re
Kreu i Parlamentit Europian, Martin Schulz, ka folur për një radio gjermane këtë fundjavë, - teksa grekët u janë drejtuar kutive të votimit në referendumin përcaktuar për qëndrimin ose jo të Greqisë në Eurozonë dhe për financat vendase, - duke u shprehur se Greqia do të duhet të hedhë në treg një tjetër monedhë, nëse vota ‘Jo’ triumfon këtë fundjavë.

Videoja e ISIS, 25 ushtarë sirianë ekzekutohen në Palmira Videoja e ISIS, 25 ushtarë sirianë ekzekutohen në Palmira
Një video që dyshohet se është publikuar nga Shteti Islamik tregon 25 persona që ekzekutohen me plumb pas koke në qytetin e lashtë Palmira, në Siri.

Britani, azilantët nuk do të mbahen nëpër kampe. Sistemi i shqyrtimit dhe apelimit do pezullohet Britani, azilantët nuk do të mbahen nëpër kampe. Sistemi i shqyrtimit dhe apelimit do pezullohet
Gjykata e Lartë në Londër e ka cilësuar të paligjshëm sistemin e mbajtjes së azilantëve nëpër kampe refugjatësh, ku u shqyrtonte kërkesat për azil apo apelimet me "procedurë të përshpejtuar".

Tunizi, shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Rriten masat e sigurisë Tunizi, shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Rriten masat e sigurisë
Tunizia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, kur ka kaluar pak më shumë se një javë pasi 38 turistë, shumica e të cilëve britanikë, mbetën të vrarë në një resort turistik pranë qytetit Souse.

Protesta masive në Kiev: Të shpallet luftë ndaj separatistëve në lindje Protesta masive në Kiev: Të shpallet luftë ndaj separatistëve në lindje
Me qindra luftëtarë pro qeverisë dhe mbështetës të ekstremit të djathtë marshuan në qendrën e kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, për një tubim jo krejtësisht paqësor.

ISIS zgjeron rrezen e veprimit, lëshon tre raketa ndaj Izraelit ISIS zgjeron rrezen e veprimit, lëshon tre raketa ndaj Izraelit
ISIS vazhdon ta zgjerojë sferën e veprimit e së fundi, grupi islamik i lidhur me të në Egjipt, i vetëquajtur provinca Sinai, deklaroi se pikërisht nga ky gadishull ka lëshuar tre raketa drejt Izraelit.

Programi bërthamor, Irani: Marrëveshja, më pranë se kurrë Programi bërthamor, Irani: Marrëveshja, më pranë se kurrë
Marrëveshja mes fuqive të mëdha dhe Iranit në lidhje me programin bërthamor të Teheranit nuk ka qenë kurrë më afër se kaq.

Siri, humbin jetën 25 anëtarë të Al-Nusras Siri, humbin jetën 25 anëtarë të Al-Nusras
Së paku 25 anëtarë të Al-Nusras, përfshirë edhe liderin e tyre, kanë humbur jetën gjatë një shpërthimi në një xhami në provincën veri-perëndimore të Sirisë, Idlib.

Sulmi në Tunizi, kryeministri Essid: Policia reagoi me vonesë Sulmi në Tunizi, kryeministri Essid: Policia reagoi me vonesë
Kryeministri tunizian, Habib Essid ka pranuar se reagimi i ngathët i policisë në sulmin e javës së kaluar në një resort të këtij vendi, ishte një problem i madh.

Ministri i Jashtëm i Iranit: Kurrë nuk kemi qenë kaq pranë marrëveshjes bërthamore Ministri i Jashtëm i Iranit: Kurrë nuk kemi qenë kaq pranë marrëveshjes bërthamore
Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif tha të premten se Irani dhe fuqitë botërore nuk kanë qenë kurrë më afër marrëveshjes bërthamore, megjithatë ai nuk ka dhënë asnjë garanci për arritjen e marrëveshjes përfundimtare.

Raporti i FMN-së, “mollë sherri” mes SHBA-ve dhe BE-së. Amerika këmbënguli të publikohej këtë javë Raporti i FMN-së, “mollë sherri” mes SHBA-ve dhe BE-së. Amerika këmbënguli të publikohej këtë javë
Vendet e Eurozonës janë përpjekur më kot të ndalin FMN-në të publikonte analizën e zymtë të barrës së borxheve të Greqisë, të cilën qeveria e majtë greke e ka konsideruar si një faktor justifikues të thirrjeve të tyre ndaj votuesve për të refuzuar masat shtrënguese të shpëtimit.

Assange kërkon azil, Franca ia refuzon brenda më pak se 60 minutash Assange kërkon azil, Franca ia refuzon brenda më pak se 60 minutash
Franca ka refuzuar me shpejtësi një kërkesë për azil të themeluesit të “Wikileaks”, Julian Assange, gjatë kësaj të premteje, edhe pse ky i fundit kishte bërë apel drejtpërsëdrejti te Presidenti Francois Hollande, disa ditë pasi “Wikileaks” publikoi dokumentet që tregonin se Shtetet e Bashkuara kishin spiunuar tri presidentë radhazi të Francës, përfshi edhe vetë Hollande.

ISIS, Turqia përforcon kufirin me Sirinë. Por, nuk pritet ndonjë inkursion ISIS, Turqia përforcon kufirin me Sirinë. Por, nuk pritet ndonjë inkursion
Turqia ka dërguar trupa shtesë dhe mjete ushtarake përgjatë kufirit të saj me Sirinë, teksa janë intensifikuar luftimet në Veri të qytetit të Aleppos, por kryeministri Ahmet Davutoglu ka thënë se ende nuk ka asnjë plan për inkursione të mëtejshme.

Moscovici: ‘Jo’-ja do të ishte sinjal për përçarësit e BE-së; BQE mund të lirojë fonde nëse votohet ‘Po’ Moscovici: ‘Jo’-ja do të ishte sinjal për përçarësit e BE-së; BQE mund të lirojë fonde nëse votohet ‘Po’
Një votë “Jo” në referendumin e së dielës në Greqi, kundër masave shtrënguese dhe ndihmës për ta shpëtuar vendin helen nga falimenti,  do të dërgonte sinjale negative dhe do të shfrytëzohej nga personat që dëshirojnë të shpërbëjnë Europën.

Tunizi, homazhe në kujtim të viktimave të terrorizmit Tunizi, homazhe në kujtim të viktimave të terrorizmit
Në resortin tunizian të Sousse-s është organizuar një ceremoni e veçantë në kujtim të 38 personave të vrarë gjatë një sulmi terrorist të një jave me parë.

ISIS, SHBA njofton vrasjen e “emirit të kamikazëve” ISIS, SHBA njofton vrasjen e “emirit të kamikazëve”
Bombardimet e koalicionit kanë eleminuar një prej liderëve më të lartë të ISIS-it, Tariq al Harzi, i njohur ndryshe edhe si “emiri i kamikazëve”. Ngjarja ka ndodhur muajin që shkoi, por zyrtarët amerikanë e bënë publik lajmin vetëm tani.

Ish-senatori demokrat James Webb i bashkohet garës presidenciale në SHBA Ish-senatori demokrat James Webb i bashkohet garës presidenciale në SHBA
Një tjetër ish-senator i bashkohet garës presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai është James Webb, 69 vjeç, i cili ka shërbyer në Senat dhe ka marrë Kryqin e Marinës për heroizëm në luftën e Vietnamit. Ai e njoftoi kandidaturën e tij si përfaqësues i Partisë Demokrate.

Rënie drastike në tregjet financiare të Kinës, autoritetet njoftojnë hetime Rënie drastike në tregjet financiare të Kinës, autoritetet njoftojnë hetime
Në tregjet financiare kineze, aksionet pësuan rënien e radhës ditën e premte, një rënie që arriti deri në 7 për qind e që detyroi autoritetet rregullatore të njoftonin nisjen e një hetimi.

Australi, vritet me thikë trajneri i Adelaide Crows Australi, vritet me thikë trajneri i Adelaide Crows
Trajneri i ekipit të futbollit australian, Adelaide Crows është sulmuar për vdekje me thikë, ka bërë të ditur policia në jug të Australisë.

Tragjedia e avionit MH17, Malajzia kërkon të ngrihet një tribunal ndërkombëtar Tragjedia e avionit MH17, Malajzia kërkon të ngrihet një tribunal ndërkombëtar
Malajzia kërkon që të ngrihet një tribunal ndërkombëtar për të ndjekur penalisht të gjithë të dyshuarit që kanë gjuajtur në avionin “Malaysia Airlines” MH17.

Siri, rebelët tentojnë të marrin kontrollin në Aleppo Siri, rebelët tentojnë të marrin kontrollin në Aleppo
Rebelët sirianë, të udhëhequr nga grupet ekstremiste islamiste, kanë ndërmarrë një sulm masiv, përmes të cilit synojnë të marrin kontrollin e plotë të qytetit verior Aleppo.

Turqia kritikon Kinën: Nuk i lejon myslimanët të agjërojnë Turqia kritikon Kinën: Nuk i lejon myslimanët të agjërojnë
Ministria e Jashtme e Turqisë ka kritikuar Kinën, që sipas saj, u ka ndaluar shumë prej qytetarëve të saj të besimit mysliman të agjërojnë në muajin e Ramazanit.

Shpallet vendimi për 23-vjeçarin që tentoi të futej në Shtëpinë e Bardhë Shpallet vendimi për 23-vjeçarin që tentoi të futej në Shtëpinë e Bardhë
Dominic Adesanya, 23-vjeçari që kaloi gardhin rrethues të Shtëpisë së Bardhë në tetor të vitit kaluar, do të jetë nën mbikëqyrje të autoriteteve të sigurisë për një vit.

Nigeri, Boko Harami shkakton 150 viktima Nigeri, Boko Harami shkakton 150 viktima
Rreth 150 persona raportohet të kenë vdekur pas një sulmi të militantëve të Boko Haramit në pjesën veri-lindore të Nigerisë brenda 48 orëve të fundit.

Kriza greke, protesta në favor të “Jo”-së edhe në Paris. Tsipras: Mbyllja e bankave nuk do të zgjasë Kriza greke, protesta në favor të “Jo”-së edhe në Paris. Tsipras: Mbyllja e bankave nuk do të zgjasë
Çështja e referendumit grek nuk ka qëndruar brenda kufijve të shtetit helen, por është shtrirë tashmë edhe në rrugët e kryeqyteteve europiane.

Bisedimet mes Iranit dhe “P5+1”, ende pa zgjidhje. Ndërhyjnë edhe ministrat e Jashtëm Bisedimet mes Iranit dhe “P5+1”, ende pa zgjidhje. Ndërhyjnë edhe ministrat e Jashtëm
Teherani dhe fuqitë botërore të së ashtuquajturës "P5+1" nuk kanë siguruar ende një përparim në bisedimet bërthamore gjatë kësaj të enjteje, edhe pasi ministrat e Jashtëm shkuan atje me synimin për të dhënë një kontribut edhe më të madh në negociata.

FMN “gozhdon” Greqinë dhe paralajmëron Europën: I nevojiten 50 mld euro shtesë dhe lehtësim borxhi FMN “gozhdon” Greqinë dhe paralajmëron Europën: I nevojiten 50 mld euro shtesë dhe lehtësim borxhi
Fondi Monetar Ndërkombëtar ka elektrizuar edhe më shumë debatin mbi referendumin në Greqi, pasi ka pranuar se helenët, për të dalë nga kriza financiare, do t’iu duhen plot 50 miliardë euro të tjera financim përgjatë 3 viteve të ardhshme, si dhe një lehtësim në shkallë të gjerë të borxheve, në mënyrë që të krijojë “një hapësirë frymëmarrjeje” dhe të stabilizojë ekonominë e saj.

Britani, pezullohet sistemi i pritjes së azilantëve Britani, pezullohet sistemi i pritjes së azilantëve
Gjykatat britanike kanë vlerësuar si "krejtësisht të padrejtë" sistemin “Fast Track”, i ngritur nga autoritetet që prej vitit 2000 për të izoluar azilkërkuesit.

Uashington, të shtëna pranë selisë së Marinës Amerikane Uashington, të shtëna pranë selisë së Marinës Amerikane
Momente alarmi në Uashington, ku policia ka ndërhyrë pas sinjalizimeve për praninë e një personi të armatosur që ka hapur zjarr në zonën e Navy Yard.

Britani, BBC do të shkurtojë 1000 vende pune Britani, BBC do të shkurtojë 1000 vende pune
Rrjeti informativ britanik, BBC pritet të shkurtojë 1 mijë vende pune, për shkak të një boshllëku prej 150 milionë stërlinash në buxhetin e të ardhurave nga licenca e tij.

Incidenti ajror në Taivan, piloti fiku padashje motorin Incidenti ajror në Taivan, piloti fiku padashje motorin
Ka qenë një gabim amator i pilotit ai që më herët gjatë vitit çoi në një incident ajror në Taivan, me avionin që humbi kuotë, preku me një krah autostradën dhe përfundoi në një lumë.

SHBA, treni me lëndë djegëse dhe gaz toksik del nga binarët SHBA, treni me lëndë djegëse dhe gaz toksik del nga binarët
Mbi 5 mijë banorë janë evakuuar pasi një tren që transportonte lëndë djegëse dhe gaz toksik ka dalë nga binarët dhe ka marrë flakë, në afërsi të lokalitetit Noksvill të Shteteve të Bashkuara.

Tunizi, 12 të arrestuar për masakrën në Souse Tunizi, 12 të arrestuar për masakrën në Souse
Të paktën 12 të dyshuar janë arrestuar në Tunizi, në lidhje me sulmin e rëndë të së premtes së kaluar në resortin turistik Souse, ku humbën jetën 38 vetë.

Përmbyset në Filipine barka me 173 pasagjerë, 36 viktima dhe 19 të humbur Përmbyset në Filipine barka me 173 pasagjerë, 36 viktima dhe 19 të humbur
Një barkë me 173 pasagjerë është përmbysur në Filipine. Lajmi bëhet i ditur nga CNN.

Përleshjet në Egjipt, ushtria: Nuk do të ndalemi deri në largimin e terroristit të fundit Përleshjet në Egjipt, ushtria: Nuk do të ndalemi deri në largimin e terroristit të fundit
Ushtria Egjiptiane ka vazhduar sulmet ndaj militantëve të ISIS, të cilët sulmuan disa postblloqe ushtarake në gadishullin verior të Sinait.

4 Korriku, frikë për sulme terroriste në SHBA 4 Korriku, frikë për sulme terroriste në SHBA
Dita e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara ka mobilizuar të gjitha autoritetet e sigurisë, në mënyrë që të shmangin çdo sulm të mundshëm terrorist. Agjencitë e intelegjencës kanë shpërndarë njoftimin zyrtar, duke u kërkuar të gjithëve të jenë të kujdesshëm dhe vigjilentë.

Castro, letër Obamas: Duam miqësi, jo ndërhyrje në punët e brendshme Castro, letër Obamas: Duam miqësi, jo ndërhyrje në punët e brendshme
Presidenti Barack Obama u shpreh të mërkurën se kishte ardhur koha që SHBA të rivendosë marrëdhëniet diplomatike me Kubën, pasi fillimisht njoftoi për rihapjen e ambasadave pas më shumë se 50 vitesh.

Kinë, ligji i ri për sigurinë kibernetike Kinë, ligji i ri për sigurinë kibernetike
Kina ka miratuar një ligj të ri të mërkurën mbi sigurinë kibernetike, i cili do të do të kontrollojë të gjithë infrastrukturën e rrjetit dhe sistemet kyçe të informacionit.

SHBA-Kubë, më 20 korrik rihapen ambasadat në kryeqytetet respektive SHBA-Kubë, më 20 korrik rihapen ambasadat në kryeqytetet respektive
Shtetet e Bashkuara dhe Kuba kanë rënë dakord për rihapjen e ambasadave në kryeqytetet respektive të dy vendeve.

SHBA, Bush dhe Trump ngjiten fuqishëm në sondazhe, por Clinton kryeson SHBA, Bush dhe Trump ngjiten fuqishëm në sondazhe, por Clinton kryeson
Duke qenë se, thuajse shumica e kandidatëve të supozuar se do të garonin për Presidencialet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara, tashmë edhe e kanë formalizuar kandidaturën e tyre, një sondazh i ndërmarrë nga CNN sheh një ngritje të fuqishme të dy prej kandidatëve më të fundit mes republikanëve, ndërsa Hillary Clinton mbetet në krye të demokratëve.

Grupi terrorist që po terrorizon ISIS-in Grupi terrorist që po terrorizon ISIS-in
Çdo mbjellësh do të korrësh! ISIS prej muajsh po mbjell terror në Siri e Irak. Një grup i ri në Siri po lufton sipas parimit të talionit, “sy për sy e dhëmbë për dhëmbë” ISIS-in, duke iu përgjigjur terrorit me terror.

Egjipt, 50 viktima në Sinai nga sulmet terroriste të ISIS Egjipt, 50 viktima në Sinai nga sulmet terroriste të ISIS
Militantët e Shtetit Islamik kanë nisur një sulm të koordinuar të shkallës së gjerë ndaj disa postblloqeve ushtarake në gadishullin verior të Egjiptit, Sinai, duke lënë këtë të mërkurë rreth 50 viktima dhe shumë të tjerë të plagosur, siç bëjnë të ditur burime të sigurisë në lidhje me atë që konsiderohet si sulmi më i rëndë i ndërmarrë ndonjëherë në provincën e goditur prej kryengritjeve.

Ukraina u thotë “ndal” furnizimeve me gaz nga Rusia. Nuk preket tranziti për në BE Ukraina u thotë “ndal” furnizimeve me gaz nga Rusia. Nuk preket tranziti për në BE
Firma shtetërore ukrainase e energjisë, “Naftogaz” ka bërë të ditur se, që nga dita e sotme, 1 korrik, nuk do të blejë më gaz natyror nga Rusia, deri sa të arrihet akordi për kushtet e reja të furnizimit me gaz.

UNHCR: 135 mijë refugjatë në Europë gjatë 6-mujorit të 2015-s UNHCR: 135 mijë refugjatë në Europë gjatë 6-mujorit të 2015-s
Më shumë se 135 mijë refugjatë dhe emigrantë kanë mbërritur në Europë përmes deteve gjatë gjysmës së parë të vitit 2015, teksa fluksi më i madh rezulton të përballohet prej vendeve të Europës Jugore, sipas raportit më të fundit të Komisionerit të OKB-së për Refugjatët.

Falimenti i Greqisë, ish-ministri argjentinas: Pasojat, edhe më të rënda nga ç’parashikohen Falimenti i Greqisë, ish-ministri argjentinas: Pasojat, edhe më të rënda nga ç’parashikohen
Nisur nga eksperienca e vendit të tij, Domingo Cavallo, ministër i Ekonomisë në 2001-shin, kur Argjentina shpalli falimentin, paralajmëron se dalja e Greqisë nga Eurozona mund të ketë pasoja shumë më të rënda, nga sa është menduar deri më sot.

Jeb Bush publikon pasurinë e tij dhe regjistrat e pagimit të taksave Jeb Bush publikon pasurinë e tij dhe regjistrat e pagimit të taksave
Kandidati republikan për President në SHBA, Jeb Bush ka një pasuri që vlerësohet deri në 22 milionë dollarë. Ish-guvernatori i Floridas ka publikuar edhe regjistrat e pagimit të taksave për 33 vite.

SHBA-Kubë, vendoset për hapjen e ambasadave SHBA-Kubë, vendoset për hapjen e ambasadave
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kuba do të njoftojnë të mërkurën për hapjen e ambasadave në kryeqytetet respektive të dy vendeve. Ky është një hap madhor në ristabilizimin e marrëdhënieve diplomatike mes tyre.

Spanjë, konfiskohen 3.5 tonë kokainë dhe 9 milionë euro. Në rrjet, ish-oficerë të Millosheviçit Spanjë, konfiskohen 3.5 tonë kokainë dhe 9 milionë euro. Në rrjet, ish-oficerë të Millosheviçit
Policia spanjolle ka shkatërruar një grup ndërkombëtar të drogës, duke konfiskuar 3.5 tonë kokainë dhe nëntë milionë euro në Madrid, pas një hetimi dyvjeçar.

Jemen, arratisen rreth 1200 të burgosur. Mes tyre edhe të dyshuar të Al Kaedës Jemen, arratisen rreth 1200 të burgosur. Mes tyre edhe të dyshuar të Al Kaedës
Rreth 1200 të burgosur kanë mundur të arratisen, pas përleshjeve të ashpra në një burg të Jemen, gjatë pasdites së të martës, mes të cilëve raportohen edhe të dyshuar të Al Kaedës, siç deklarojnë burime të sigurisë dhe zyrtarë jemenas.

Chris Christie, kandidati i radhës republikan për Presidencialet amerikane Chris Christie, kandidati i radhës republikan për Presidencialet amerikane
Guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie, rritja “meteorike” e të cilit si republikan mbarëkombëtar gjatë mandatit të parë u pasua nga një humbje spektakolare e staturës së tij në vendlindje gjatë mandatit të dytë, do të jetë zyrtarisht pjesë e garës presidenciale në SHBA, duke pasur shumë pak ngjashmëri me kandidatin “e dikurshëm” që pritej të ishte.

Sulm terrorist në Londër? Ja si do të përgjigjeshin forcat speciale Sulm terrorist në Londër? Ja si do të përgjigjeshin forcat speciale
Policia dhe forcat e shërbimeve të emergjencës kanë marrë pjesë në stërvitjen më të madhe ndonjëherë kundër terrorizmit të zhvilluar në Londër, gjatë kësaj të marte, me rreth 1 mijë oficerë që testuan se si mund t’i përgjigjeshin një sulmi potencial terrorist në kryeqytetin britanik.

Bërthamoret, Irani dhe P5+1 priten të tejkalojnë afatin përfundimtar Bërthamoret, Irani dhe "P5+1" priten të tejkalojnë afatin përfundimtar
Ministri i Jashtëm i Iranit është kthyer në Vjenë për të diskutuar me fuqitë e mëdha në ditën e fundit të afatit për arritjen e marrëveshjes mbi programin e tij bërthamor.

Media: Gjermania harron të shkuarën e saj. Ka refuzuar tri herë pagimin e borxheve Media: Gjermania harron të shkuarën e saj. Ka refuzuar tri herë pagimin e borxheve
Edhe pse të gjitha vendet e Eurozonës janë të përfshira e të angazhuara në zgjidhjen e ngërçit të Greqisë, pesha kryesore e vendimmarrjes rëndon mbi Berlinin. Por, përmes një analize të shkurtër të fakteve të pakundërshtueshme - sipas tij, - “Il fatto quotidiano” del në përfundimin se qeveritë gjermane, ato që sot shfaqen si gjykatëset e papërkulshme të Greqisë, janë specialistë në mospagimin e borxheve të tyre.

ISIS, përvjetor me masakra ISIS, përvjetor me masakra
Një vit pas shpalljes së Kalifatit në Siri dhe Irak, Shteti Islamik është më i fortë se kurrë. Sukseset e veçuara të aleancës shumëkombëshe nuk kanë mundur t’i zbrapsin përfundimisht ekstremistët e dhunshëm që mbajnë të pashqetësuara në darën e dhunës territore të tëra të të dyja vendeve në fjalë.

Afganistan, sulm kamikaz ndaj trupave të huaja në Kabul. 17 të vdekur Afganistan, sulm kamikaz ndaj trupave të huaja në Kabul. 17 të vdekur
Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur këtë të martë Kabulin, në afërsi të zonës tregtare të kryeqytetit afgan dhe pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, duke u marrë jetën të paktën 17 personave.

Incident në “trenin-plumb” në Japoni, dy persona të vdekur Incident në “trenin-plumb” në Japoni, dy persona të vdekur
Dy persona kanë vdekur pasi një prej tyre i vuri vetes flakën, teksa ndodhej në bordin e trenit “Shinkansen”, në Japoni, i njohur ndryshe si “treni-plumb”.

Bullgaria, vendi me popullsinë më të pakënaqur Bullgaria, vendi me popullsinë më të pakënaqur
Bullgaria është klasifikuar si vendi i bllokut europian, ku banorët janë më të pakënaqur me jetesën.

Indonezi, më shumë se 100 të vdekur nga rrëzimi i avionit Indonezi, më shumë se 100 të vdekur nga rrëzimi i avionit
Më shumë se 100 persona dyshohen të kenë vdekur pas rrëzimit të një avioni ushtarak në një zonë të populluar, vetëm pak pasi ishte ngritur në fluturim, në pjesën veriore të Indonezisë gjatë së martës, në atë që mund të konsiderohet pa frikë si aksidenti më vdekjeprurës ajror sa i përket një Force Ajrore me një histori të gjatë përplasjesh.

Humbja e kryeqytetit, studimi: Pengesë e madhe në operacionet e ISIS Humbja e "kryeqytetit", studimi: Pengesë e madhe në operacionet e ISIS
ISIS është duke u përballur me një nga sfidat më të mëdha ushtarake, qëkur grupi shpalli Kalifatin pas marrjes së Mosulit dhe pjesës së Irakut perëndimor dhe Sirinë lindore, verën e kaluar.

Dëshmon autori; biznesmeni i gazit u masakrua pas një sherri të çastit Dëshmon autori; biznesmeni i gazit u masakrua pas një sherri të çastit
Dyshimet e policisë franceze për autorin e masakrës së biznesmenit të gazit në Lion, kanë marrë fund.

Gjykata Supreme bllokon ligjin për klinikat e abortit në Teksas Gjykata Supreme bllokon ligjin për klinikat e abortit në Teksas
Gjykata Supreme ka bllokuar një ligj që do të detyronte mbylljen e dhjetë klinikave të abortit në Teksas.

SHBA, lihet në fuqi përdorimi i përzierjeve vdekjeprurëse për dënimet kapitale SHBA, lihet në fuqi përdorimi i përzierjeve vdekjeprurëse për dënimet kapitale
Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara ka lënë në fuqi përdorimin e përzierjeve të kontestueshme të ilaçeve, që përdoren nëpër ekzekutime, duke e argumentuar se kjo mënyrë vendimmarrjeje nuk shkel ndalimin e dënimeve të ashpra dhe të pazakonta.

Video e masakrës në Tunizi Video e masakrës në Tunizi
Të paktën 39 persona mbetën të vrarë në sulmin terrorist të ditës së premte në në Sousse të Tunizisë, ndërsa në “Youtube” është hedhur një video amatore ku duket momentet e para të sulmit.

Afganistan, talebanët vrasin 11 ushtarë Afganistan, talebanët vrasin 11 ushtarë
Të paktën 11 ushtarë afganë janë vrarë nga talebanët në provincën perëndimore të Heratit gjatë së dielës.

Egjipt, humb jetën në atentat kryeprokurori. Dërgoi për gjykim mijëra islamikë Egjipt, humb jetën në atentat kryeprokurori. Dërgoi për gjykim mijëra islamikë
Prokurori publik i Egjiptit apo kryeprokurori Hisham Barakat ka ndërruar jetë si pasojë e plagëve të marra në një atentat të kryer ndaj tij me bombë në makinën me të cilën udhëtonte, bëjnë të ditur zyrtarë të zbatimit të ligjit dhe mjekësisë nga Kajro.

Ngjarja në Sousse, autoritetet tuniziane arrestojnë të dyshuar, të lidhur me autorin Ngjarja në Sousse, autoritetet tuniziane arrestojnë të dyshuar, të lidhur me autorin
Autoritetet tuniziane kanë arrestuar një grup të dyshuarish të lidhur me autorin e sulmeve në Sousse, ku mbetën të vrarë 39 persona. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Brendshëm, këtë të hënë.

Cameron: Lufta kundër ISIS, betejë e brezit tonë Cameron: Lufta kundër ISIS, betejë e brezit tonë
Lufta kundër Shtetit Islamik është një betejë për brezin tonë, ka deklaruar kryeministri britanik David Cameron, lidhur me masakrën në Tunizi që u mori jetën 38 personave, shumica e të cilëve britanikë.

ISIS financohet nga trafiku i veprave arkeologjike ISIS financohet nga trafiku i veprave arkeologjike
Trafiku i veprave arkeologjike dhe e veprave të artit është burimi i tretë i të ardhurave për organizatat terroriste, një biznes që mbetet mbrapa vetëm pas trafikut të drogës dhe armëve.

SHBA, merr fund arratia e të burgosurit. Qëllohet dhe plagoset nga policia SHBA, merr fund arratia e të burgosurit. Qëllohet dhe plagoset nga policia
Arratia e madhe ka marrë fund. Policia amerikane fillimisht ka plagosur dhe më pas prangosur David Sweat, krimineli i arratisur më herët gjatë muajit nga një burg i Nju Jorkut.

Shpërthen në ajër “Falcon-9”, pak pas nisjes nga Florida Shpërthen në ajër “Falcon-9”, pak pas nisjes nga Florida
Raketa “Falcon-9” e kompanisë “SpaceX”, e cila u nis në Cape Canaveral, Florida, shpërtheu në ajër rreth 2 minutë pasi ishte ngritur nga toka, ndërkohë që mbetjet përfunduan në Oqeanin Atlantik pa shkaktuar dëme.

Tajvan, arrestohen organizatorët e festës ku u plagosën 500 persona Tajvan, arrestohen organizatorët e festës ku u plagosën 500 persona
Organizatorët e një feste në një park ujor të Tajvanit u ndaluan nga policia e po merren në pyetje pas zjarrit që shpërtheu ndërsa njerëzit kremtonin, duke lënduar më shumë se 500 vetë.

Atentatori i sulmit në xhaminë kuvajtiane, një saudit; përgjegjësinë e merr ISIS Atentatori i sulmit në xhaminë kuvajtiane, një saudit; përgjegjësinë e merr ISIS
Kamikazi që hodhi veten në erë në xhaminë shiite Imam al-Sadeq në Kuvajt, ishte shtetas saudit. Ministria e Brendshme kuvajtiane e identifikoi atentatorin vetëvrasës si Fahd Suleiman al-Qaba'a.

Sulmi në fabrikën franceze, autoritetet nuk gjejnë asnjë lidhje të ngjarjes me jashtë Sulmi në fabrikën franceze, autoritetet nuk gjejnë asnjë lidhje të ngjarjes me jashtë
Personi i dyshuar për sulmin në fabrikën pranë Lionit, në Francë, kishte dërguar një ‘selfie’ ku pozonte me kokën e prerë të shefit të tij.

Historitë e turistëve, viktima të terrorizmit në Tunizi Historitë e turistëve, viktima të terrorizmit në Tunizi
Carly Lovett ishte e para viktimë e identifikuar e sulmit, në atë që shumë media sot e quajnë “plazhi i terrorit”. Anglezja 24-vjeçare nga Gainsborough, fotografe dhe “beauty blogger”, nuk kishte shumë që ishte fejuar.

Tunizi, protestë kundër terrorizmit Tunizi, protestë kundër terrorizmit
Për të dytën herë brenda vitit, tunizianët përpiqen të tregojnë se terrorizmi nuk është pjesë e tyre. Turmat e mbledhura të shtunën përpara hotelit të shënjestruar nga agresori në qytetin resort të Sousse-s kishin një qëllim të vetëm: të dënonin me të gjithë forcën e tyre sulmin në plazhin aty pranë, i cili i kushtoi jetën 38 personave, shumica turistë të huaj.

Marrëveshja me Iranin, në fazën përfundimtare Marrëveshja me Iranin, në fazën përfundimtare
Marrëveshja bërthamore me Iranin është drejt përfundimit. Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry dhe ministri i Jashtëm, Mohammad Javad Zarif ndodhen në Vjenë për t’i paraprirë afatit të fundit të ujdisë, që është dita e martë.

Martesat gay në SHBA shndërrohen në betejë politike, republikanët: Po sulmohet feja Martesat gay në SHBA shndërrohen në betejë politike, republikanët: Po sulmohet feja
Vendimi i Gjykatës Supreme në Amerikë për legalizimin e martesës të se njëjtit seks në të gjithë kombin, është kthyer në një nga debatet më të nxehta të  betejës presidenciale  për vitin 2016.

Dëshmitarët e masakrës së Tunizisë: Ishte si një film horror Dëshmitarët e masakrës së Tunizisë: Ishte si një film horror
Dëshmitarët e kanë përshkruar si një ngjarje horrori sulmin në plazhin e Tunizisë, që u mori jetën 39 personave dhe plagosi 36 të tjerë.

Gazetari investigativ shmang planin terrorist në Londër Gazetari investigativ shmang planin terrorist në Londër
Një plan terrorist i Shtetit Islamik për të shpërthyer një bombë në Ditën e Forcave të Armatosura, në Britani, është shmangur nga e përditshmja “The Sun”.

Avioni i “Kuwait Airways”, ulje emergjente në Londër Avioni i “Kuwait Airways”, ulje emergjente në Londër
Një avioni i linjës “Kuwait Airways” ka njoftuar për një emergjencë në bord gjatë fluturimit nga Nju Jorku për në Kuvajt.

Tunizi, autoritetet do të mbyllin xhamitë pas sulmit terrorist Tunizi, autoritetet do të mbyllin xhamitë pas sulmit terrorist
Autoritetet në Tunizi do të mbyllin rreth 60 xhami, ku dyshohet se nxitet dhuna, - ka deklaruar kryeministri i këtij vendi, Habib Essid, pas sulmit terrorist në plazh, ku mbetën të vrarë 39 persona.

Londra reagon pas sulmeve terroriste në Tunizi Londra reagon pas sulmeve terroriste në Tunizi
Pas sulmeve terroriste që kanë mbërthyer Tunizinë, vendi gjendet përballë sfidës se ç'do të bëhet me turizmin e tij.

SHBA, vritet nga policia njëri prej dy të arratisurve nga burgu SHBA, vritet nga policia njëri prej dy të arratisurve nga burgu
Richard Matt, njëri nga dy personat e arratisur nga burgu më i madh në Nju Jork rreth 3 javë më parë, është qëlluar për vdekje nga policia.

Edhe Kuvajti tronditet nga ISIS; 25 viktima dhe 202 të plagosur nga shpërthimi kamikaz në xhami Edhe Kuvajti tronditet nga ISIS; 25 viktima dhe 202 të plagosur nga shpërthimi kamikaz në xhami
Vala e sulmeve terroriste të kësaj të premteje duket se ka prekur edhe Kuvajtin, ku një kamikaz ka hedhur veten në erë brenda një xhamie të myslimanëve shiitë të tejmbushur gjatë lutjeve të sotme, duke lënë të vdekur të paktën 25 vetë dhe duke plagosur mbi 200 të tjerë.

SHBA ligjëron martesat mes homoseksualëve SHBA ligjëron martesat mes homoseksualëve
Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka bërë të ligjshme martesat mes personave të të njëjtit seks në të gjithë vendin.

Tunizi, shkon në 37 numri i viktimave nga sulmi terrorist në plazhet e Sousse Tunizi, shkon në 37 numri i viktimave nga sulmi terrorist në plazhet e Sousse
Një i armatosur i maskuar si turist ka hapur zjarr në një prej hoteleve bregdetare të Tunizisë këtë të premte, me një armë të cilën e kishte fshehur nën një çadër, duke lënë të vdekur të paktën 37 persona, përfshi këtu turistë britanikë, gjermanë dhe belgë, të cilët ishin shtrirë në rërën e plazhit dhe pranë pishinës, në një prej qytet-resorteve më të populluara të vendit.

Hollande: Ngjarja, sulm i pastër terrorist. Agresorët donin të hidhnin në erë ndërtesën Hollande: Ngjarja, sulm i pastër terrorist. Agresorët donin të hidhnin në erë ndërtesën
Presidenti Francois Hollande konfirmoi se incidenti në një fabrikë në jug-lindje të Francës, i cili tronditi sot mbarë vendin e i risolli kujtimet e sulmeve të janarit, ishte një akt i pastër terrorist.

Spiunazhi i NSA-së kris marrëdhëniet Paris-Uashington? Spiunazhi i NSA-së kris marrëdhëniet Paris-Uashington?
Edhe pse Barack Obama e siguroi homologun francez se Amerika nuk e spiunon më Francën, gjurmët e asaj çfarë ka ndodhur në të shkuarën do të mbeten.

Sulmet kibernetike, SHBA drejton gishtin nga Kina Sulmet kibernetike, SHBA drejton gishtin nga Kina
Kina është e dyshuara kryesore në lidhje me një seri sulmesh kibernetike ndaj serverave të qeverisë amerikane, ku janë marrë miliona të dhëna personale dhe të rezervuara.

Francë, i presin kokën një personi dhe i vënë pranë flamurin e ISIS-it Francë, i presin kokën një personi dhe i vënë pranë flamurin e ISIS-it
Një personi i është prerë koka dhe një tjetër është plagosur në një sulm në një fabrikë gazi në Lion të Francës, ku më pas është gjetur flamuri islamik.

Kërcënimet ruse, Pentagoni: Moska po luan me zjarrin Kërcënimet ruse, Pentagoni: Moska po luan me zjarrin
Zv.sekretari i Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara tha se “Rusia po luan me zjarrin” kur kërcënon fqinjët e saj me përdorimin e armëve bërthamore, e “në fakt kjo është një përpjekje e dështuar”, tha Robert Work.

Refugjatët nga zonat e luftës do të shpërndahen në BE. Rreth 40 mijë ndodhen në Itali e Greqi Refugjatët nga zonat e luftës do të shpërndahen në BE. Rreth 40 mijë ndodhen në Itali e Greqi
Kriza e emigrantëve në detin Mesdhe, në sfondin e kërcënimeve të Italisë për reagim të ashpër të saj, në rast se nuk arrihet një marrëveshje, duket se po gjen zgjidhje.

Transeksualja i ndërpret fjalimin, Obama: Mos më ndërprit në shtëpinë time! Transeksualja i ndërpret fjalimin, Obama: Mos më ndërprit në shtëpinë time!
Presidenti Barack Obama është detyruar të ballafaqohet me një transeksuale, gjatë një pritje në Shtëpinë e Bardhë për këtë komunitet dhe atë të homoseksualëve.

Irani, ish-këshilltarët i shkruajnë Obamës: Marrëveshja mund të mos përmbushë standardet Irani, ish-këshilltarët i shkruajnë Obamës: Marrëveshja mund të mos përmbushë standardet
Pesë ish-pjesëtarë të rrethit të ngushtë si këshilltarë të Presidentit Obama mbi çështjen e Iranit kanë shkruar një letër të hapur, ku shprehin shqetësimet e tyre se marrëveshja e pritshme për të frenuar programin bërthamor të Iranit “mund të mos përmbushë as standardet e vetë administratës për një marrëveshje ‘të mirë’”, duke shtuar edhe një seri kërkesash minimale që Irani duhet të përmbushë në ditët e ardhshme, në mënyrë që të gjitha palët të mbështesin marrëveshjen përfundimtare.

Gjykata e Lartë e SHBA rrëzon kërkesën kundër ligjit të “Obamacare” Gjykata e Lartë e SHBA rrëzon kërkesën kundër ligjit të “Obamacare”
Gjykata e Lartë e SHBA ka refuzuar të enjten një kërkesë për programin shëndetësor të Presidentit Obama, duke e shpëtuar në këtë mënyrë programin për herë të dytë nga një rrezik potencial ligjor.

Përgjimet e NSA-së; Hollande i telefonon Shtëpisë së Bardhë. Obama premton: Nuk do të përsëritet Përgjimet e NSA-së; Hollande i telefonon Shtëpisë së Bardhë. Obama premton: Nuk do të përsëritet
Presidenti Francois Hollande i telefonoi të mërkurën homologut amerikan Barack Obama për të diskutuar mbi përgjimet e tre presidentëve francezë.

Përurohet aeroporti i ri në Penian; me kafene dhe dyqane “duty-free” Përurohet aeroporti i ri në Penian; me kafene dhe dyqane “duty-free”
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong un ka përuruar aeroportin e ri të Penianit. Struktura e re, që do të shërbejë vetëm për pak fluturime, pritet të hapet më 1 korrik.

Rrëzohet avioni, nëna 18 vjeç dhe djali njëvjeçar mbijetojnë 5 ditë në xhungël Rrëzohet avioni, nëna 18 vjeç dhe djali njëvjeçar mbijetojnë 5 ditë në xhungël
Një nënë e re dhe fëmija e saj janë gjetur të gjallë pesë ditë pasi avioni i vogël me të cilin udhëtonin ra në një xhungël në perëndim të Kolumbisë.

ISIS sulmon Kobanen. Forcat kurde po i afrohen Raqqasë, zemrës së kalifatit ISIS sulmon Kobanen. Forcat kurde po i afrohen Raqqasë, zemrës së kalifatit
Disa muaj pasi u çlirua në vazhdën e një beteje të gjatë e të mundimshme, qyteti sirian i Kobanes rrezikon rikthimin nën darën e terrorit të Shtetit Islamik.

Tsarnaev kërkon falje për bombat në Maratonën e Bostonit Tsarnaev kërkon falje për bombat në Maratonën e Bostonit
Dzhokhar Tsarnaev, i dënuar me vdekje për vendosjen e bombave në Maratonën e Bostonit në prill të vitit 2013, i ka kërkuar falje familjeve të viktimave dhe të mbijetuarve të masakrës.

Bobby Jindal, kandidati republikan i radhës për president në SHBA Bobby Jindal, kandidati republikan i radhës për president në SHBA
Guvernatori i Luizianës, Bobby Jindal, ka lajmëruar kandidimin e tij për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës me anë të një postimi në Twitter ditën e mërkurë.

Nigeri, Boko Harami shkakton 50 viktima Nigeri, Boko Harami shkakton 50 viktima
Militantët e Boko Haramit kanë vrarë të paktën 40 persona në veri-lindje të Nigerisë gjatë të hënës dhe të martës. Në fshatrat Debiro Hawul dhe Debiro Bi, banorët thonë se militantët erdhën me makina dhe nisën të qëllonin me armë zjarri e të digjnin shtëpitë.

NATO, Stoltenberg: Nuk bëjmë garë armatimesh me Rusinë, janë hapa mbrojtës NATO, Stoltenberg: Nuk bëjmë garë armatimesh me Rusinë, janë hapa mbrojtës
Kreu i aleancës atlantiko-veriore ka bërë të ditur këtë të mërkurë se NATO nuk do të detyrohet të hyjë në një tjetër garë armatimesh me Rusinë, por ajo që është konsideruar gjerësisht si agresion i Moskës ndaj Ukrainës e ka detyruar atë të përforcojë mbrojtjen e saj.

Sanksionet e BE-së, Putin zgjat ndalimin e importit të mallrave perëndimore për një vit Sanksionet e BE-së, Putin zgjat ndalimin e importit të mallrave perëndimore për një vit
Presidenti rus, Vladimir Putin, ka bërë të ditur këtë të mërkurë nënshkrimin e një dekreti, që shtyn ndalimin e importeve të ushqimeve nga Perëndimi edhe për një tjetër vit.

Irani nuk heq dorë nga projektet, Khamenei: Më parë duhet të heqin sanksionet Irani nuk heq dorë nga projektet, Khamenei: Më parë duhet të heqin sanksionet
Udhëheqësi shpirtëror i Iranit, Ajatollahu Ali Khamenei ka ashpërsuar qëndrimin e tij ndaj negociatave me fuqitë botërore mbi programin bërthamor të Republikës Islamike.

Holanda, e detyruar të ulë ndotjen. Ambientalistët fitojnë në gjykatë Holanda, e detyruar të ulë ndotjen. Ambientalistët fitojnë në gjykatë
Holanda është urdhëruar të reduktojë me 25% emetimin e gazeve shkaktare të efektit serë deri në 2020-n.

Rritet vlerësimi global për ekonominë e SHBA-ve dhe politikat e Obamas Rritet vlerësimi global për ekonominë e SHBA-ve dhe politikat e Obamas
Bota, në masë të madhe e pëlqen Amerikën dhe Barack Obaman. Një sondazh i realizuar nga “Pew Research Center”, në 40 vende të globit, tregon se 69% e të intervistuarve i shohin pozitivisht Shtetet e Bashkuara, ekonominë e tyre dhe luftën kundër ISIS-it, të udhëhequr nga Uashingtoni.

Vapa vrasëse në Pakistan, mbi 800 viktima nga të nxehtit Vapa vrasëse në Pakistan, mbi 800 viktima nga të nxehtit
Bilanci i viktimave të të nxehtit në Pakistan është dyfishuar brenda dy ditësh. Numri i i vdekjeve që i faturohen vapës mbytëse në provincën jugore të Sindhit ka mbërritur në mbi 800, 780 prej të cilëve janë regjistruar vetëm në qytetin kryesor Karachi.

NSA ka përgjuar prej vitit 2006 presidentët Chirak, Sarkozy dhe Hollande NSA ka përgjuar prej vitit 2006 presidentët Chirak, Sarkozy dhe Hollande
Skandali i përgjimeve të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë, NSA është rikthyer edhe njëherë tjetër në qendër të vëmendjes, pas publikimit të një sërë dokumentesh dhe raportesh teknike nga ana e “Wikileaks”.

Kundërpërgjigjja ndaj Rusisë, SHBA furnizon Europën edhe me tanke Kundërpërgjigjja ndaj Rusisë, SHBA furnizon Europën edhe me tanke
Ushtria amerikanë do të dërgojë dhjetëra tanke, mjete luftarake të blinduara të tipit “Bradley”, por edhe të tipit gjuajtës topash, drejt vendeve aleate në detin Baltik dhe në Europën Lindore, në kundërpërgjigje të veprimeve të Rusisë në Ukrainë.

Video e re e ISIS, tregohen ekzekutimet brutale të të burgosurve Video e re e ISIS, tregohen ekzekutimet brutale të të burgosurve
Në një video prej shtatë minutash, terroristët e ISIS kanë shfaqur ekzekutimet e të burgosurve përmes tre metodave të tjera brutale, që nuk ishin parë deri më tani.

Poloni, ndalohen 2 adoleshentë ekskursionistë se vodhën në Aushvic Poloni, ndalohen 2 adoleshentë ekskursionistë se vodhën në Aushvic
Policia polake ka njoftuar ndalimin e dy adoleshentëve britanikë këtë të martë, pranë vendit të ish-kampit vdekjeprurës të Aushvicit, pas dyshimeve se ata vidhnin artefakte që u përkisnin ish-të burgosurve të mbajtur atje gjatë Luftës së Dytë Botërore.

NATO sfidon Rusinë, nis testimin e forcës së reagimit të shpëjtë NATO sfidon Rusinë, nis testimin e forcës së reagimit të shpëjtë
NATO ka nisur testimin e forcës së re të reagimit të shpejtë, e krijuar nga Aleanca si përgjigje e drejtëpërdrejtë ndaj veprimeve ruse në Ukrainë.

Siri, kurdët i marrin ISIS bazën ushtarake në Raka Siri, kurdët i marrin ISIS bazën ushtarake në Raka
Forcat kurde në veri të Sirisë deklarojnë se i kanë marrë Shtetit Islamik një bazë të rëndësishme ushtarake në kryeqytetin e vetëshpallur nga militantët, Raka.

Pakistan, vala e të nxehtit vret 450 persona; qeveria merr masa të jashtëzakonshme Pakistan, vala e të nxehtit vret 450 persona; qeveria merr masa të jashtëzakonshme
Kryeministri i Pakistanit ka kërkuar marrjen e masave emergjente për shkak të të nxehtit të lartë në provincën jugore Sindh, që ka marrë 450 jetë njerëzish.

Japonia kujton betejën e Okinavës, ku vdiqën rreth 200 mijë persona Japonia kujton betejën e Okinavës, ku vdiqën rreth 200 mijë persona
Japonia ka përkujtuar 70-vjetorin e përfundimit të Betejës së Okinavës, një nga më gjakësoret në Paqësor gjatë Luftës së Dytë Botërore. Mijëra persona u mblodhën në monumentin e dëshmorëve, në qytetin e Itomanit, ku ishte i pranishëm edhe kryeministri Shinzo Abe.

Rusia i kundërpërgjigjet BE-së; ndalimi i importeve shtyhet me 6 muaj Rusia i kundërpërgjigjet BE-së; ndalimi i importeve shtyhet me 6 muaj
Rusia ka planifikuar të shtyjë ndalimin e importeve të ushqimeve nga Perëndimi edhe me 6 muaj, duke nisur nga fillimi i muajit gusht, por mund të shtojë edhe produkte të reja në listë, në shenjë hakmarrjeje për sanksionet e zgjeruara europiane kundër Moskës, bënë të ditur zyrtarë rusë gjatë së hënës.

Carter: Nuk duam luftë të ftohtë me Rusinë, por ndaj rrezikut do reagojmë Carter: Nuk duam luftë të ftohtë me Rusinë, por ndaj rrezikut do reagojmë
Edhe pse shtypi i huaj raporton prej ditësh planet e Pentagonit për të dërguar armatime të rënda dhe trupa ushtarake në Europën lindore, shefi i tij Ashton Carter deklaroi këtë të hënë se nuk ekziston asnjë dëshirë për një rikthim të luftës së ftohtë apo çfarëdo lloj konflikti tjetër me Rusinë.

Sulmohet Parlamenti afgan. Pas disa orë luftimesh vriten agresorët; 21 të plagosur Sulmohet Parlamenti afgan. Pas disa orë luftimesh vriten agresorët; 21 të plagosur
Sulmi i koordinuar i talebanëve ndaj ndërtesës së Parlamentit në Kabul ka marrë fund dhe të 6 agresorët janë vrarë.

BE shtyn afatin e sanksioneve ndaj Rusisë, deri në janar 2016 BE shtyn afatin e sanksioneve ndaj Rusisë, deri në janar 2016
Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian kanë zgjatur afatin e sanksioneve ndaj Rusisë, deri në janar të 2016. Objektivi është që Rusia të respektojë marrëveshjen e armëpushimit me Ukrainën, të nënshkruar në Minsk në Shkurt. Kështu shprehet në Twitter zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijancic.

Kriza greke, kreu i Bankës Kombëtare: “Çmenduri” nëse nuk arrihet një marrëveshje të hënën Kriza greke, kreu i Bankës Kombëtare: “Çmenduri” nëse nuk arrihet një marrëveshje të hënën
Kreu i Bankës më të madhe greke thotë se do të ishte ‘çmenduri’ nëse nuk do të arrihej një marrëveshje gjatë bisedimeve emergjente të hënën, mbi krizën e borxhit. Kryeministri Alexis Tsipras do të takohet me liderët e 18 vendeve të eurozonës në samitin e Brukselit.

Deklaratat e kryeministrit, Turqia paralajmëron Belgjikën Deklaratat e kryeministrit, Turqia paralajmëron Belgjikën
Ankaraja zyrtare ka reaguar në lidhje me deklaratat e kryeministrit belg Charles Michel, i cili bëri thirrje që, masakrat e Perandorisë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërorë ndaj popullit armen, të njihen si gjenocid.

Arrestohet në Gjermani gazetari i “Al-Jazeera”-s Arrestohet në Gjermani gazetari i “Al-Jazeera”-s
Një gazetar i rrjetit televiziv “Al-Jazeera” është arrestuar në Gjermani pas një urdhër-arresti të lëshuar nga autoritetet egjiptiane.

Publikohen foto të reja të autorit të masakrës në Charleston Publikohen foto të reja të autorit të masakrës në Charleston
Janë shfaqur “online” disa foto të reja të autorit të masakrës në një kishë afro-amerikane në Karolinën e Jugut. 21-vjeçari Dylann Roof, i cili vrau 9 persona në Charleston, shihet duke pozuar me armë, duke djegur flamurin amerikan e duke vizituar një plantacion skllevërish.

Austri, pasi shtyp me makinë turmën, del dhe i qëllon me thikë. Të paktën 3 viktima Austri, pasi shtyp me makinë turmën, del dhe i qëllon me thikë. Të paktën 3 viktima
Të paktën 3 persona figurojnë të vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi një person drejtoi makinën e tij drejt një turme me njerëz në një prej shesheve të qytetit austriak të Gracit.

Parlamenti britanik në rrezik, godina 900-vjeçare ka nevojë për restaurim Parlamenti britanik në rrezik, godina 900-vjeçare ka nevojë për restaurim
Parlamenti britanik është në shkatërrim e sipër dhe ky konkluzion nuk është kritikë e natyrës politike por si strukturë ndërtimore.

Pas vrasjes së 9 afro-amerikanëve në një kishë, Obama: Të gjithë kundër racizmit Pas vrasjes së 9 afro-amerikanëve në një kishë, Obama: Të gjithë kundër racizmit
Racizmi vazhdon të mbetet një plagë e kësaj shoqërie, tha në San Francisco Presidenti amerikan, Barack Obama, duke iu referuar vrasjes së 9 afro-amerikanëve në një kishë të Karolinës së Jugut.

Britanikët, më të bindur se kurrë për qëndrimin në BE Britanikët, më të bindur se kurrë për qëndrimin në BE
Rreth 66 për qind e britanikëve do të votonin për qëndrimin e mëtejshëm të Britanisë në strukturat e Bashkimit Evropian, nëse do të votohej sot për referendumin e shumëpërfolur për të ardhmen e ishullit në klubin politiko-ekonomik të kontinentit të vjetër.

Zgjedhjet në SHBA, cilët janë kandidatët e demokratëve dhe republikanëve? Zgjedhjet në SHBA, cilët janë kandidatët e demokratëve dhe republikanëve?
Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë hapur zyrtarisht dyert fushatave elektorale për garën presidenciale, e cila do të finalizohet në 8 nëntor të vitit 2016.

Danimarkë, partia “xhol” vendos kusht referendumin ndaj BE-së. Valë euroskepticizmi si në Britani Danimarkë, partia “xhol” vendos kusht referendumin ndaj BE-së. Valë euroskepticizmi si në Britani
Vala e euroskepticizmit e përhapur në mbarë Europën, mbërriti këtë të premte edhe në Danimarkë, teksa partia e cilësuar si “xhol” në formimin e qeverisë së ardhshme ka vendosur kërkesën për një referendum danez mbi anëtarësimin në BE, si kusht kryesor për bashkimin në koalicionin qeveritar.

Masakra e Charlestonit, ngrihen 9 akuza ndaj të dyshuarit. Rrezikon dënimin me vdekje Masakra e Charlestonit, ngrihen 9 akuza ndaj të dyshuarit. Rrezikon dënimin me vdekje
21-vjeçari i arrestuar të enjten, i dyshuar për vrasjen e 9 përsonave në një prej kishave më të njohura të njerëzve me ngjyrë në Karolinën Jugore, është njohur zyrtarisht me aktakuzën këtë të premte. Mbi të rëndojnë plot 9 akuza për vrasje dhe posedim të armëve të zjarrit gjatë kryerjes së një krimi të dhunshëm, bëri të ditur policia, akuza këto që mund të çojnë deri në dënimin me vdekje ndaj tij.

Sekuestro mbi asetet shtetërore ruse në Belgjikë, revoltohet Rusia Sekuestro mbi asetet shtetërore ruse në Belgjikë, revoltohet Rusia
Rusia i shprehu revoltën e saj ambasadorit belg, për sekuestrimin e aseteve shtetërore ruse në Belgjikë, lëvizje kjo që pasoi një vendim gjykate mbi firmën e falimentuar të naftës Yukos.

Fico kundër vendosjes së kuotave të BE-së për refugjatët Fico kundër vendosjes së kuotave të BE-së për refugjatët
Vendet e Europës Qendrore, Sllovakia, Hungaria, Republika Çeke dhe Polonia janë kundër propozimit të Bashkimit Europian për vendosjen e kuotave ndaj çdo shteti të BE-së, për refugjatët nga Afrika dhe Lindja e Mesme.

Merkel: Më shumë parà për emigrantët Merkel: Më shumë parà për emigrantët
Më shumë para’ për refugjatët: ky është premtimi i bërë kryeministrave të landeve gjermane të mbingarkuara këtë vit nga valët e refugjatëve. 140.000 azilkërkues u regjistruan në motorin ekonomik të Europës vetëm përgjatë 5 muajve të parë të vitit 2015, apo dy herë më shumë se vitin që shkoi dhe tendenca është në rritje.

Masakra në kishë, Obama: Duhet të bëjmë diçka për këtë situatë Masakra në kishë, Obama: Duhet të bëjmë diçka për këtë situatë
Pas masakrës në kishën afro-amerikane të Charlestonit, Presidenti Barack Obama i valëviti flamurin e bardhë kontrollit të armëve. Fjalimi i tij të enjten ishte i ngarkuar me emocion, por dy ishin ndjesitë që mbizotëruan më shumë se të tjerat: zemërimi për faktin se u detyrua t’i drejtohej edhe një herë kombit në vazhdën e një masakre, dhe një lloj mërzie e përcjellë me tundjen e lehtë të kokës, dëshmia se dhe gjakderdhja e fundit pak do të ndikojë mbi legjislacionin e kontrollit të armëve.

Dita Botërore e Refugjatëve, KE: Rrugë ligjore për të mos rrezikuar jetën Dita Botërore e Refugjatëve, KE: Rrugë ligjore për të mos rrezikuar jetën
Komisioni Europian është duke punuar për të hapur rrugë ligjore për refugjatët që duan të arrijnë Europën, pa qënë nevoja të rrezikojnë jetën e tyre. Kështu thuhet në deklaratën e KE-së, në kuadër të ditës ndërkombëtare të refugjatëve, më 20 qershor.

Indi, 27 persona vdesin nga alkooli i helmatisur Indi, 27 persona vdesin nga alkooli i helmatisur
Të paktën 27 persona kanë vdekur pasi kanë konsumuar alkool të helmatisur në Bombei, ndërsa 30 të tjerë po marrin mjekimin në spital.

Opozita fiton zgjedhjet e përgjithshme në Danimarkë Opozita fiton zgjedhjet e përgjithshme në Danimarkë
Koalicioni i partive opozitare në Danimarkë arriti të fitojë zgjedhjet e përgjithshme, të cilat përfunduan me një rezultat të ngushtë.

Recesioni rus, aleati i Putinit propozon zgjedhje të parakohshme presidenciale Recesioni rus, aleati i Putinit propozon zgjedhje të parakohshme presidenciale
Alexei Kudrin, një ish-ministër i Financave, ka propozuar këtë të enjte zgjedhje të parakohshme presidenciale, në mënyrë që t’i jepet aleatit të tij, Vladimir Putin, një mandat edhe më i fortë për të reformuar ekonominë dhe për të udhëhequr Rusinë mes një “stuhie” financiare.

Arrestohet autori i masakrës në Karolinë. Obama dorëzohet për kontrollin e armëve Arrestohet autori i masakrës në Karolinë. Obama dorëzohet për kontrollin e armëve
21-vjeçari Dylann Roof, pa ngjyrë dhe i dyshuari kryesor për vrasjen e 9 personave në një kishë afro-amerikane të Charlestonit, në Karolinën Jugore, është arrestuar pasditen e së enjtes pas një sulmi, që autoritetet më të larta të Shteteve të Bashkuara po e konsiderojnë si krim nga urrejtja.

Papa: Qarkorja për klimën të pritet me shpirt të hapur Papa: Qarkorja për klimën të pritet me shpirt të hapur
Papa Françesku ka bërë thirrje që qarkorja e tij për ambjentin të pritet nga e gjithë bota me “shpirt të hapur”, duke thënë se, deklarata e paprecedentë ekologjike duhet të konsiderohet si një apel për më shumë përgjegjshmëri.

SHBA, “krim nga urrejtja” në kishën afro-amerikane; 9 viktima SHBA, “krim nga urrejtja” në kishën afro-amerikane; 9 viktima
Nëntë të vdekur, 8 brenda kishës afro-amerikane të shënjestruar nga agresori, dhe 1 në spital. Ky është bilanci i masakrës më të fundit që tronditi Shtetet e Bashkuara, "një krim nga urrejtja", siç cilësohet prej autoriteteve, i konsumuar në Çarleston të Karolinës së Jugut.

Tonelata kokainë nga Kolumbia në Spanjë e Itali, shkatërrohet rrjeti Tonelata kokainë nga Kolumbia në Spanjë e Itali, shkatërrohet rrjeti
Agjentë të antikrimit të organizuar në Itali, në bashkëpunim me agjencitë ligjzbatuese ndërkombëtare, kanë goditur një rrjet të fuqishëm të trafikut të kokainës nga Kolumbia, duke arrestuar 34 persona, në Itali dhe Spanjë.

Gjeorgji, tigri sulmon për vdekje një person Gjeorgji, tigri sulmon për vdekje një person
Ajo së cilës i druheshin autoritetet në Tbilisi, ndodhi. Një nga kafshët e egra të larguara prej Kopshtit Zoologjik gjatë përmbytjeve masive në kryeqytetin gjeorgjian, ka vrarë një njeri.

Bota, gjithnjë e më e dhunshme. Kostoja kap shifrën rekord të 14 trilionë USD Bota, gjithnjë e më e dhunshme. Kostoja kap shifrën rekord të 14 trilionë USD
Kostoja e dhunës anembanë botës ka arritur një shifër rekord prej 14,3 trilionë dollarë në vitin 2014, e barazvlefshme me vlerën e përbashkët të ekonomive të Brazilit, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Spanjës dhe Mbretërisë së Bashkuar, sipas një raporti mbi sigurinë globale, të publikuar këtë të mërkurë.

SHBA-të i përgjigjen “kërcënimit” rus. Avionë F22 drejt Europës SHBA-të i përgjigjen “kërcënimit” rus. Avionë F22 drejt Europës
Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara mund të dërgojnë disa prej avionëve luftarakë më të avancuara teknologjikisht në Europë, në atë që konsiderohet si sinjal force kundrejt veprimeve të Rusisë në Ukrainë apo kudo tjetër në kontinentin e vjetër.

Vdes Sulejman Demirel, ish-president dhe ish-kryeministër i Turqisë Vdes Sulejman Demirel, ish-president dhe ish-kryeministër i Turqisë
Sulejman Demirel, me 5 dekada në politikë, vdiq në moshën 90-vjeçare, në kryeqytetin turk, Ankara.

“Vringëllima e shpatave” nga Rusia, Stoltenberg: Destabilizuese dhe e rrezikshme “Vringëllima e shpatave” nga Rusia, Stoltenberg: Destabilizuese dhe e rrezikshme
Replikat në distancë mes Rusisë dhe Perëndimit vazhdojnë. NATO, jo vetëm e kritikoi ashpër planin e Moskës për zgjerimin e arsenalit bërthamor, por sinjalizoi për më tepër se nuk do të qëndrojë duarkryq, por do të japë përgjigje.

Donald Trump do të kandidojë për Shtëpinë e Bardhë Donald Trump do të kandidojë për Shtëpinë e Bardhë
E mendon prej vitesh, por vetëm këtë herë iu mbush mendja për t’iu bashkua garës presidenciale për Shtëpinë e Bardhë.

Rusia tremb Perëndimin me arsenalin bërthamor, gati 40 raketa që penetrojnë sistemet mbrojtëse Rusia tremb Perëndimin me arsenalin bërthamor, gati 40 raketa që penetrojnë sistemet mbrojtëse
Përveç rritjes së përqendrimit të ushtarëve dhe armatimeve të rënda në Perëndim, Rusia do të përforcojë edhe programin e saj bërthamor duke e pasuruar me 40 raketa ballistike ndërtkontinentale.

Italia kërcënon BE-në për azilantët: Të ndahen, ose i pajisim me viza për të shkuar ku të duan Italia kërcënon BE-në për azilantët: Të ndahen, ose i pajisim me viza për të shkuar ku të duan
Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Europian përgatiten të diskutojnë në Bruksel përgjigjen ndaj krizës së emigrantëve në detin Mesdhe, në sfondin e kërcënimeve të Italisë për reagim të ashpër të saj, në rast se nuk arrihet një marrëveshje.

Rusia i kundërpërgjigjet SHBA-ve: Lëvizja më agresive nga Lufta e Ftohtë Rusia i kundërpërgjigjet SHBA-ve: Lëvizja më agresive nga Lufta e Ftohtë
Moska priti pak, por nuk vonoi t'u përgjigjej raporteve se Shtetet e Bashkuara mund të stacionojnë armatime të rënda dhe mijëra ushtarë në vendet balltike, si masë paraprake ndaj çdo agresioni të mundshëm të fqinjit të tyre të madh.

Kaliforni, shembet një ballkon në Berkli; 5 të vdekur e 8 të plagosur Kaliforni, shembet një ballkon në Berkli; 5 të vdekur e 8 të plagosur
Një ballkon është shembur në një apartament në Berkli të Kalifornisë, ditën e martë, duke u marrë jetën disa personave dhe plagosur disa të tjerë.

Egjipt, konfirmohet dënimi me vdekje për ish-presidentin Mohammed Morsi Egjipt, konfirmohet dënimi me vdekje për ish-presidentin Mohammed Morsi
Një gjykatë në Egjipt ka konfirmuar këtë të martë dënimin me vdekje për ish-presidentin Mohammed Morsi. Vendimi, i marë fillimisht në muajin maj, është konfirmuar pas opinionit të dhënë nga figura më e lartë fetare e vendit, Myftiu i Madh.

Itali, policia zbraz kampin me refugjatë; momente tensioni në Ventimilia Itali, policia zbraz kampin me refugjatë; momente tensioni në Ventimilia
Prej orës 8 të mëngjesit, në qytetin e Ventimilias, në veri të Italisë, autoritetet kanë nisur boshatisjen e një kampi refugjatësh afrikanë.

BB: Ekonomia do të frenohet në 2016-n, edhe prej çmimit të naftës BB: Ekonomia do të frenohet në 2016-n, edhe prej çmimit të naftës
Parashikimi ekonomik për një sërë vendesh në zhvillim, deri tani vonë ka qenë pozitiv. Por për vitin në vazhdim, situata, sipas Bankës Botërore, do të pësojë ndryshime të mëdha e shkak për tkurrjen e ritmit të rritjes ekonomike duket se janë sfidat e vështira me të cilat përballen shtetet në fjalë.

Vritet kreu i Al Kaedës në Arabi, konfirmohet zëvendësimi i tij Vritet kreu i Al Kaedës në Arabi, konfirmohet zëvendësimi i tij
Al Kaeda konfirmoi vdekjen e drejtuesit të degës së saj në gadishullin arabik, Nasser al-Wuhayshi, i vrarë gjatë një sulmi të “drone”-ve amerikanë në Jemen. Njoftimin, grupi e bëri përmes një videoje të hedhur në internet, ku sqarohet se, bashkë me al-Wuhayshi, në të njëjtin episod kanë gjetur vdekjen edhe dy luftëtarë të tjerë.

Kurdët rimarrin qytetin strategjik të Tal Abyad në Siri Kurdët rimarrin qytetin strategjik të Tal Abyad në Siri
Forcat kurde në Siri kanë arritur të marrin kontrollin e qytetit Tal Abyad, i cili prej kohësh mbahej nga ISIS dhe ishte një linjë e rëndësishme furnizimi për militantët e Shtetit Islamik.

Nëntë të arrestuar në Hong Kong, po përgatisnin akte terroriste Nëntë të arrestuar në Hong Kong, po përgatisnin akte terroriste
Policia në Hong Kong ka arrestuar nëntë persona të dyshuar se do te kryenin akte terroriste në vend.

Afrikanët e bllokuar në kufi; refuzojnë të hyjnë në Itali, Franca nuk i pret Afrikanët e bllokuar në kufi; refuzojnë të hyjnë në Itali, Franca nuk i pret
Dhjetëra emigrantë afrikanë prej katër ditësh janë bllokuar në kufirin italo-francez. Sipas autoriteteve dypalëshe afrikanët refuzojnë të futen në territorin italian, sepse nuk duan të qëndrojnë aty, e ndërsa Franca i ka mbyllur dyert për t’i pritur.

Presidenti i Sudanit largohet nga vendi, akuzohet për krime lufte Presidenti i Sudanit largohet nga vendi, akuzohet për krime lufte
Presidenti i Sudanit, Omar al-Bashir, është larguar nga një aeroport ushtarak i Afrikës së Jugut në kundërshtim me Gjykatën e Lartë të vendit, e cila është në procedurë e sipër për të lëshuar një urdhër-arresti ndërkombëtar për të.

Zyrtare, Jeb Bush kandidon për presidencialet në SHBA Zyrtare, Jeb Bush kandidon për presidencialet në SHBA
Ish-guvernatori i Floridas, Jeb Bush më në fund ka zyrtarizuar kandidaturën e tij republikane për President të SHBA-së. Në një video para zyrës së tij në Majemi, 62-vjeçari, vëllai i ish-presidentit George W. Bush, deklaroi: Unë jam i gatshëm të udhëheq.

Dokumenti sekret: CIA shkeli rregullat e “trajtimit njerëzor” Dokumenti sekret: CIA shkeli rregullat e “trajtimit njerëzor”
Agjencia Qendrore e Inteligjencës në Shtetet e Bashkuara ka pasur urdhëzime të qarta sa i përket “trajtimit njerëzor” para, gjatë dhe pas sulmeve të 11 shtatorit.

Beteja me ISIS, kurdët drejt kufirit me Sirinë Beteja me ISIS, kurdët drejt kufirit me Sirinë
Forcat kurde i janë afruar një qyteti në kufirin e Sirisë me Turqinë gjatë kundër-ofensivës për zmbrapsjen e forcave të Shtetit Islamik. Rimarrja e qytetit Tal Abyad do të ndërpriste edhe një linjë të rëndësishme furnizimi të ISIS-it.

Francë, përfshihet nga flakët Bazilika e Shën Donatien Francë, përfshihet nga flakët Bazilika e Shën Donatien
Një zjarr gjigant ka përfshirë Bazilikën e Saint-Donatien në qytetin e Nantës, në perëndim të Francës. Flakët shpërthyen pak pas meshës së mëngjesit, por fatmirësisht nuk pati të lënduar, pasi besimtarët u evakuan që të gjithë me shpejtësi nga godina.

Vajza snajper që po terrorizon Kievin Vajza snajper që po terrorizon Kievin
Nga punonjëse tatimesh, në snajperen më të frikshme të njësitit të saj: historinë e Oksana Gimrakoves e përcjell e përditshmja britanike "DailyMail", e cila tregon se si në këto muaj konflikti, 28-vjeçarja, nënë e dy fëmijëve ka vrarë plot 24 ushtarë ukrainas.

Ish-i dërguari i Vatikanit, në gjyq për abuzim me të mitur Ish-i dërguari i Vatikanit, në gjyq për abuzim me të mitur
Vatikani do të dërgojë ish-të dërguarin e tij në Republikën Dominikane, Jozef Wesolowski, në gjykatë për abuzim seksual me fëmijët dhe për posedim materialesh pornografike.

Gara për Shtëpinë e Bardhë, Clinton në Ajoua Gara për Shtëpinë e Bardhë, Clinton në Ajoua
Hillary Clinton po e përshkallëzon më tej fushatën e saj për zgjedhjet presidenciale.

SHBA, prodhuesi më i madh i naftës. Sauditët, në vend të dytë tashmë SHBA, prodhuesi më i madh i naftës. Sauditët, në vend të dytë tashmë
Tregu i energjisë u është nënshtruar ndryshimesh të fuqishme kohët e fundit. Kuotimi i arit të zi ra në nivelin më të ulët të një dekade, ndërsa konsumi botëror u rrit me ritmin më të ngadaltë në disa dhjetëravjeçare.

Azi, ushtari koreano-verior dezerton në Jug Azi, ushtari koreano-verior dezerton në Jug
Një ushtar koreano-verior ka kaluar kufirin më të mbikëqyrur ushtarakisht në botë për të dezertuar në Jugun fqinj.

Libi, kryemilitanti islamik vritet në një sulm ajror Libi, kryemilitanti islamik vritet në një sulm ajror
Një militant i lartë islamik, që urdhëroi sulmin vdekjeprurës në një impiant gazi të Algjerisë dy vjet më parë, është vrarë përmes një sulmi ajror amerikan në Libi.

Dallas, autori i sulmit ndaj policisë kishte humbur kujdestarinë e të birit Dallas, autori i sulmit ndaj policisë kishte humbur kujdestarinë e të birit
Babai i personit të dyshuar si autor i sulmit të një ditë më parë ndaj Drejtorisë së Policisë në Dallas, thotë se i biri kishte probleme personale.

Dyshimet për “Shengenin”, emigrantët arrijnë të lëvizin të pakontrolluar Dyshimet për “Shengenin”, emigrantët arrijnë të lëvizin të pakontrolluar
Abuzimet që kanë zënë vend nga mungesa e kontrolleve po hedhin hije dyshimi mbi sistemin e “Shengenit”, një nga arritjet më të mëdha e të shumë-trumpetuara të BE-së.

Snowden dëmtoi rrjetin agjenturor britanik Snowden dëmtoi rrjetin agjenturor britanik
Shërbimi sekret britanik (MI6), që merret me kundërzbulimin dhe operon me agjentë nëpër botë, është detyruar të lëvizë dhe shpërngulë agjentët e saj që operojnë jashtë Britanisë, pasi Rusia dhe Kina kishin pasur akses në dosjet sekrete të vjedhura nga Edward Snowden.

SHBA, plan për dislokim tankesh e trupash në Balltik SHBA, plan për dislokim tankesh e trupash në Balltik
Deklaratat e Vladimir Putinit se Rusia nuk përbën asnjë rrezik për botën e se nuk ka ndërmend të hapë luftë, pak efekt kanë pasur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në një lëvizje që synon qartazi frenimin e çdo agresioni të mundshëm rus në Europë, Pentagoni po përgatit tanke beteje, autoblinda dhe armatime të tjera të rënda si dhe të paktën 5.000 trupa për dislokim në shtetet balltike dhe vende të tjera të Europës Lindore.

SHBA, gati marrëveshja e re me Kubën SHBA, gati marrëveshja e re me Kubën
Administrata Obama pritet të bëjë së shpejti publike marrëveshjen e re me Kubën për të rihapur ambasadat përkatëse, duke shënuar kështu edhe fillimin e marrëdhënieve diplomatike, mes vendeve që për dekada, që prej Luftës së Ftohtë, kanë qenë të izoluara nga kontakti.

Zhgënjimi, “Wall Street” nuk ka më besim tek republikanët Zhgënjimi, “Wall Street” nuk ka më besim tek republikanët
Kur bëhet fjalë për financimin e Partisë Republikane në Shtetet e Bashkuara të Amerikës , “Wall Street” është sponsori kryesor për kandidatët e tyre.

Sulmet e 11 Shtatorit, raporti: Agjencitë e spiunazhit neglizhuan rrezikun Sulmet e 11 Shtatorit, raporti: Agjencitë e spiunazhit neglizhuan rrezikun
CIA do të mund t’i kishte parandaluar sulmet e 11 Shtatorit 2001 ndaj Kullave Binjake, nëse agjencitë amerikane të zbulimit do të kishin bërë më shumë punë investigative.

Baku, autobusi përplas tre sportistet e Lojërave Europiane Baku, autobusi përplas tre sportistet e Lojërave Europiane
Një ditë para startimit të inaugurimit të Lojërave Europiane në Azerbajxhan, tre sportiste austriake u goditën nga një autobus në fshatin olimpik. Një video tregon dështimin e mjetit për të frenuar dhe përplasjen mbi tre notaret.

Iraku refuzon përforcimet amerikane në Anbar Iraku refuzon përforcimet amerikane në Anbar
Ndërkohë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës po mundohen të jenë sa më pranë popujve të përfshirë nga lufta në Lindjen e Mesme, këtë herë irakienët e kanë refuzuar bashkëpunimin me forcat amerikane.

Demirtas, akuza të forta ndaj qeverisë Demirtas, akuza të forta ndaj qeverisë
Thuajse një javë pas përfundimit të procesit zgjedhor në Turqi, lideri i partisë pro kurde atje, ka gjetur pikërisht këtë moment për të lëshuar akuza të forta ndaj qeverisë, e cila ka qenë në funksion para datës 7 qershor.

SHBA-Kubë, marrëveshje për rihapjen e ambasadave SHBA-Kubë, marrëveshje për rihapjen e ambasadave
Administrata Obama pritet të publikojë së shpejti marrëveshjen e re me Kubën për të rihapur ambasadat përkatëse, duke shënuar kështu edhe fillimin e marrëdhënieve diplomatike mes vendeve të izoluara nga kontakti prej dekadash, që prej Luftës së Ftohtë.

SHBA, të shtëna ndaj zyrave të policisë së Dallasit SHBA, të shtëna ndaj zyrave të policisë së Dallasit
Të shtëna me armë janë dëgjuar në Drejtorinë e Policisë së Dallasit në Teksas, thotë policia vendasë. Një person është larguar më pas me një furgon të blinduar.

SHBA, reduktim historik i ujit në Kaliforni SHBA, reduktim historik i ujit në Kaliforni
Ligjvënësit kalifornianë kanë urdhëruar fermerët që të reduktojnë konsumin e ujit, në atë që shihet si reduktimi më i madh në historinë e këtij shteti.

SHBA, hakerat hyjnë sërish në të dhënat e funksionarëve të qeverisë SHBA, hakerat hyjnë sërish në të dhënat e funksionarëve të qeverisë
Hakera që dyshohen për lidhje me Kinën kanë siguruar akses në të dhëna të rëndësishme mbi personelin ushtarak dhe atë të shërbimeve sekrete të Shteteve të Bashkuara.

Ukraina, Perëndimi i gatshëm për sanksione të reja ndaj Rusisë Ukraina, Perëndimi i gatshëm për sanksione të reja ndaj Rusisë
Pavarësisht sanksioneve të ashpra të vendosura ndaj Rusisë deri tani duket se situata në Ukrainë nuk po gjen zgjidhje dhe herë pas herë kanë ndodhur beteja të ashpra mes palëve.

Bisedimet mbi programin bërthamor të Teheranit, Irani i shqetësuar nga sulmet kibernetike Bisedimet mbi programin bërthamor të Teheranit, Irani i shqetësuar nga sulmet kibernetike
Irani dhe 6 fuqitë botërore, Shtetet e Bashkuara, Rusia, Kina, Britania, Franca dhe Gjermania, vazhdojnë bisedimet për arritjen e një marrëveshje deri më 30 qershor mbi programin bërthamor të Teheranit.

Suedi, shpërthim i fuqishëm në Goteborg Suedi, shpërthim i fuqishëm në Goteborg
Një automjet ka shpërthyer në orët e vona të së premtes në qytetin suedez të Goteborgut, duke lënë një person të vrarë, ndërsa disa të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Marrëveshja tregtare SHBA-Azi pëson goditjen e parë, refuzohet në Dhomën e Përfaqësuesve Marrëveshja tregtare SHBA-Azi pëson goditjen e parë, refuzohet në Dhomën e Përfaqësuesve
Dhoma e Përfaqësuesve i ka dhënë një “goditje” këtë të mërkurë, edhe pse të përkohshme, Presidentit Barack Obama, i cili synonte të nënshkruante një marrëveshje për përforcim të marrëdhënieve me vendet e Azisë, kur refuzuan të miratonin një paketë ligjore, ndërkohë që miratuan një tjetër të rëndësishme për t’i dhënë fund paktit tregtar të grupit të shteteve të Paqësore.

Australia, ryshfet trafikantëve për t’i dërguar klandestinët drejt Indonezisë Australia, ryshfet trafikantëve për t’i dërguar klandestinët drejt Indonezisë
Është shteti-kontinent, që ndoshta ka ligjet më strikte për klandestinët dhe azilin brenda tij. Nuk mjaftohet me kaq, por shkon edhe më tej, duke përdorur vetë trafikantët, që ta çojnë deri në fund misionin e nisur.

Strauss-Kahn lirohet nga akuza e shfrytëzimit të prostitucionit Strauss-Kahn lirohet nga akuza e shfrytëzimit të prostitucionit
Një gjykatë franceze ka liruar ish-kreun e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Dominique Strauss-Kahn, nga akuza e shfrytëzimit të prostitucionit.

Incidentet në një mal të shenjtë në Malajzi, të rinjtë pranojnë fajin Incidentet në një mal të shenjtë në Malajzi, të rinjtë pranojnë fajin
Një 23-vjeçare britanike, Eleanor Hawkins ka pranuar fajin se ka bërë “sjellje të pahijshme” gjatë vizitës së saj dhe të një grupi tjetër turistësh në një mal të shenjtë në Malajzi.

SHBA shpenzon 9 milionë dollarë në ditë për luftën ndaj ISIS-it SHBA shpenzon 9 milionë dollarë në ditë për luftën ndaj ISIS-it
Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpenzojnë rreth 9 milionë dollarë në ditë për luftën ndaj ISIS-it dhe që nga gushti i vitit të kaluar kanë shpenzuar 2.7 miliardë dollarë në fushatën e bombardimeve në Irak dhe Siri.

Bosi i mediave, Rupert Murdoch në prag të tërheqjes Bosi i mediave, Rupert Murdoch në prag të tërheqjes
Rupert Murdoch, manjati 84-vjeçar i mediave dhe aksioner i studios kinematografike “21st Century Fox”, po bëhet gati të tërhiqet nga drejtimi i organeve mediatike në pronësi të tij dhe t’ia lërë stafetën të birit, James.

Turqi, Erdogan: Partitë të krijojnë qeverinë Turqi, Erdogan: Partitë të krijojnë qeverinë
Perspektiva e një qeverie minorancë apo skenari i një ripërsëritjeje të zgjedhjeve duket se nuk janë ato çfarë dëshiron Presidenti turk, i cili u ka bërë thirrje partive politike të vendit të lënë mënjanë egon e tyre e të krijojnë sa më shpejtë të jetë e mundur qeverinë e re.

Kryeministri i Moldavisë: Vendi, në prag kolapsi financiar Kryeministri i Moldavisë: Vendi, në prag kolapsi financiar
Kryeministri moldav ka paralajmëruar për rrezikun e falimentimit të shtetit. Në rrezik është dhe zbatimi i Marrëveshjes së Asociimit me BE-në.

Paqeruajtësit e OKB-së, mallra për seks në vendet e varfëra Paqeruajtësit e OKB-së, mallra për seks në vendet e varfëra
Paqeruajtësit e OKB-së shkëmbejnë rregullisht mallra me seks në ato vende të botës ku kanë shkuar për të dhënë ndihmë.

Australia kërkon nga vendet aziatike që të luftojnë ISIS-in Australia kërkon nga vendet aziatike që të luftojnë ISIS-in
Kryeministri australian, Tony Abbott, i ka kërkuar vendeve aziatike që të luftojnë ISIS-in, pasi ky grup terrorist ka qëllime globale. Në një konferencë në Sidnei mbi propagandën e terrorit, Abbott tha se ISIS-i kërkon të shtrijë tentakulat e tij ngado dhe për këtë arsye askush nuk mund të qëndrojë indiferent ndaj këtij kërcënimi.

“Al Kaeda nuk është më një organizatë funksionale” “Al Kaeda nuk është më një organizatë funksionale”
Dy nga udhëheqësit më të rëndësishëm shpirtëror të Al Kaeda-s kanë thënë për “The Guardian” se grupi terrorist nuk është më një organizatë funksionale pasi është luftuar nga ISIS.

Papa Françesku takon Putin: Më shumë angazhim për paqen në Ukrainë Papa Françesku takon Putin: Më shumë angazhim për paqen në Ukrainë
Ati i shenjtë, Papa Françesku, në takimin me presidentin rus Vladimir Putin ka deklaruar se, “duhet një angazhim më i fortë dhe i sinqertë për të arritur paqen në Ukrainë”.

Vritet në Siri amerikani që luftonte në krah të kurdëve kundër ISIS-it Vritet në Siri amerikani që luftonte në krah të kurdëve kundër ISIS-it
Një shtetas amerikan që u ishte bashkuar forcave kurde në luftën kundër ISIS-it në Siri katër muaj më parë, ka gjetur vdekjen në luftime.

SHBA, 450 trupa për të trajnuar sunitët në luftën kundër ISIS-it në Irak SHBA, 450 trupa për të trajnuar sunitët në luftën kundër ISIS-it në Irak
Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 450 trupa të tjera ushtarake në Irak, me detyrë trajnimin e forcave ushtarake vendase, përfshirë këtu edhe aleatët e tyre në betejën me kërcënimin që mban emrin ISIS.

Papa Françesku ngre gjykatë ndaj peshkopëve abuzues të të miturve Papa Françesku ngre gjykatë ndaj peshkopëve abuzues të të miturve
Papa Françesku ka miratuar këtë të mërkurë krijimin e një gjykate, të paprecedentë në historinë e Vatikanit, për të gjykuar peshkopët e akuzuar se kanë mbuluar apo nuk kanë parandaluar abuzimet seksuale ndaj të miturve, duke plotësuar kështu një kërkesë kyçe të viktimave.

Samiti i G7-s, sukses apo dështim? Samiti i G7-s, sukses apo dështim?
Njoftimi i G7-s për të hequr dorë krejtësisht nga energjia prej qymyrit, naftës dhe gazit gjatë këtij shekulli, nga disa opinionistë u përshëndet; nga të tjerë u prit me skepticizëm dhe me akuza për lojë të dyfishtë.

Egjipt, sulm kamikaz në tempullin antik Karnak. 5 të plagosur Egjipt, sulm kamikaz në tempullin antik Karnak. 5 të plagosur
Një kamikaz ka hedhur veten në erë pranë tempullit antik të Karnakut, në qytetin egjiptian të Luxorit.

ISIS, Obama pritet të autorizojë dërgimin e trupave të reja në Irak ISIS, Obama pritet të autorizojë dërgimin e trupave të reja në Irak
Administrata e Obamas ka përgatitur tashmë një plan për të krijuar një bazë ushtarake në provincën Anbar të Irakut, si dhe të dërgojë atje qindra trupa shtesë në rolin e trajnuesve dhe këshilltarëve, në mënyrë që të ndihmojë forcat irakiane, të cilat kanë hasur vështirësi në betejën e tyre ndaj militantëve të Shtetit Islamik.

Teksas, dhunoi 15-vjeçaren me ngjyrë, jep dorëheqjen nga policia Teksas, dhunoi 15-vjeçaren me ngjyrë, jep dorëheqjen nga policia
Polici, i filmuar duke u përleshur me një vajzë me ngjyrë në Teksas të Shteteve të Bashkuara, e duke i drejtuar armën disa të rinjve që festonin, është larguar nga detyra.

BE përshëndet zgjedhjet në Turqi: Shenjë e forcës demokratike BE përshëndet zgjedhjet në Turqi: Shenjë e forcës demokratike
Ndonëse politika e tij është ajo e një qëndrimi rreptësisht neutral në lidhje me rezultatin e zgjedhjeve, si të shteteve anëtare, ashtu dhe vendeve të treta, Komisioni Europian e cilësoi si mjaft pozitive pjesëmarrjen e lartë në votimet e së dielës në Turqi.

Irak, 18 të vrarë nga sulmet me bomba në Bagdad Irak, 18 të vrarë nga sulmet me bomba në Bagdad
Një seri sulmesh me bomba në Bagdad dhe në rrethina kanë lënë të paktën 18 persona të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur.

Pentagoni, rregulla për mbrojtjen e homoseksualëve nga diskriminimi në ushtri Pentagoni, rregulla për mbrojtjen e homoseksualëve nga diskriminimi në ushtri
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter deklaroi këtë të martë se homoseksualët do të mbrohen për herë të parë me ligj nga diskriminimi në ushtri.

Skandali Hastert në SHBA, ish-kongresmeni deklarohet i pafajshëm Skandali "Hastert" në SHBA, ish-kongresmeni deklarohet i pafajshëm
Ish-kreu i Dhomës së Përfaqësuesve Dennis Hastert, të martën në mbrëmje është deklaruar i pafajshëm, pas akuzave të ngritura se kishte gënjyer FBI-në për tërheqjet e jashtëligjshme të parave në bankë.

Romë, dy murgesha bllokohen për tri ditë në ashensor Romë, dy murgesha bllokohen për tri ditë në ashensor
Dy murgesha u shpëtuan pas bllokimit në ashensor për tre ditë rresht pa ujë e bukë. Ngjarja ndodhi në kryeqytetin italian, Romë.

I akuzuar për vrasje, lirohet pas 43 vitesh izolim I akuzuar për vrasje, lirohet pas 43 vitesh izolim
Albert Woodfox, 68 vjeç, kaloi 43 vjet në izolim në Shtetet e Bashkuara. Tani, pas një beteje të gjatë, në krye të të cilës u vendos Amnesty International, Woodfox më në fund ka fituar lirinë.

HSBC planifikon shkurtimin e 8000 vendeve të punës në Britani HSBC planifikon shkurtimin e 8000 vendeve të punës në Britani
HSBC-ja, banka më e madhe e Europës, po planifikon shkurtimin e 8.000 vendeve të punës në Mbretërinë e Bashkuar, në përpjekje për të reduktuar kostot dhe thjeshtëzuar biznesin e saj.

Obama: Lufta kundër ISIS-it, pa strategji të plotë Obama: Lufta kundër ISIS-it, pa strategji të plotë
Barack Obama e pranoi një ditë më parë se koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara që lufton kundër militantëve të Shtetit Islamik është pa një “strategji të plotë”.

ISIS, diktat në Mosul; kush nuk zbaton ligjin islamik ndëshkohet brutalisht ISIS, diktat në Mosul; kush nuk zbaton ligjin islamik ndëshkohet brutalisht
Militantët e Shtetit Islamik kanë vendosur diktatin në qytetin e dytë më të madh të Irakut, Mosul, duke ushtruar pushtetin në jetën e përditshme të njerëzve.

Vriten 7 ushtarë ukrainas, automjeti u hodh në erë nga një minë anti-tank Vriten 7 ushtarë ukrainas, automjeti u hodh në erë nga një minë anti-tank
Një tjetër ngjarje e rëndë është shënuar në Ukrainën Lindore, ku të paktën 7 ushtarë kanë mbetur të vdekur kur automjeti me të cilin ata po udhëtonin kaloi mbi një minë, ‘të vendosur nga pro-rusët’, sipas zëdhënësit ushtarak të Kievit.

Sulmet kibernetike, ushtria amerikane mbyll faqen në internet Sulmet kibernetike, ushtria amerikane mbyll faqen në internet
Pas sulmit masiv kibernetik që preku të dhënat personale të më shumë se 4 milionë punonjësve të administratës shtetërore në Shtetet e Bashkuara, autoritetet amerikane vendosën të mbyllin për një periudhë të pacaktuar faqen në internet të ushtrisë.

Kina po rindërton “Rrugën e Mëndafshit”; Pekini synon të rrisë influencën edhe përtej Azisë Kina po rindërton “Rrugën e Mëndafshit”; Pekini synon të rrisë influencën edhe përtej Azisë
Përveç pretendimeve për një rol  dominues në Azi, kohët e fundit Kina po shfaq hapur ambicien e saj  për të pasur një sferë ndikimi edhe më të gjerë.

Obama: Rusia, ende trupa ruse në Ukrainë. Sanksionet e kanë zhytur në recesion Obama: Rusia, ende trupa ruse në Ukrainë. Sanksionet e kanë zhytur në recesion
Presidenti amerikan, Barack Obama, bëri të ditur gjatë kësaj të hëne se forcat ruse vazhdojnë të operojnë në Ukrainën lindore, pavarësisht mohimeve të vazhdueshme të Moskës, ndaj dhe demokracitë e mëdha dhe industriale të botës janë të gatshme të vendosin sankione shumë herë më të ashpra, nëse do të jetë e nevojshme.

Rusia refuzon nënshkrimin e raportit vjetor të IAEA: Sevastopoli nuk është në Ukrainë Rusia refuzon nënshkrimin e raportit vjetor të IAEA: Sevastopoli nuk është në Ukrainë
Rusia ka refuzuar të nënshkruajë raportin vjetor të organizmit mbikëqyrës të aktivitetit bërthamor të Kombeve të Bashkuara, IAEA, për shkak se dokumenti në fjalë e listonte një reaktor bërthamor pranë Sevastopolit të Krimesë, sikur të ishte pjesë e Ukrainës.

G7, marrëveshje për “dekarbonizimin e ekonomisë”  G7, marrëveshje për “dekarbonizimin e ekonomisë” 
Bisedimet e G7 në Gjermani përfunduan me një ujdi paraprake mes shtatë vendeve më të industrializuara të globit për t’u përqendruar gjithnjë e më shumë në burimet energjitike alternative dhe miqësore me mjedisin.

SHBA, Gjykata Supreme rrëzon “ligjin e Jeruzalemit” për pasaportat SHBA, Gjykata Supreme rrëzon “ligjin e Jeruzalemit” për pasaportat
Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara ka rrëzuar një pjesë të një statuti federal që lejonte amerikanët e lindur në Jeruzalem të vendosnin “Izrael” në vendin e lindjes, në pasaportën e tyre.

“Brexit”, Cameron mohon zërat për presion ndaj ministrave “Brexit”, Cameron mohon zërat për presion ndaj ministrave
Qeveria britanike ka mohuar zërat se kryeministri David Cameron ka urdhëruar ministrat e tij ta mbështesin në referendumin për qëndrimin ose jo në BE, në të kundërt duhet të lënë kabinetin.

Demirtas, Obama kurd që mposhti Erdoganin Demirtas, "Obama kurd" që mposhti Erdoganin
The "Guardian" e quan "Obama kurd": një figurë karizmatike me një mesazh gjithëpërfshirës - ajo pjesë e turqve e lodhur nga dara e sundimit shtrëngues të Erdoganit, e pa si shpëtim.

Kina tkurr emëtimet e gazit, përdor energji të ripërtëritshme Kina tkurr emëtimet e gazit, përdor energji të ripërtëritshme
Raporti më i fundit i London School of Economics tregon se një nga ndotësit më të mëdhenj të globit, Kina, ka shënuar progres në lidhje me gazet shkaktare të efektit serë.

Rregullat financiare, Islanda u jep fund kontrolleve të kapitalit Rregullat financiare, Islanda u jep fund kontrolleve të kapitalit
Islanda do t'u japë fund kontrolleve të kapitalit pas votimit në Parlament mbi ashpërsimin e rregullave financiare. Masat përfshinin kufizime për paratë e përfituara nga përdorimi i fondeve prej bankave në faliment.

Britani, punonjësit planifikojnë veprime ligjore ndaj kompanive ajrore Britani, punonjësit planifikojnë veprime ligjore ndaj kompanive ajrore
17 ish-punonjës apo edhe anëtarë ekuipazhi që shërbejnë aktualisht nëpër kabinat e avionëve po planifikojnë veprime ligjore kundër kompanive ajrore britanike, me argumentin se janë helmuar prej kontaminimit të ajrit në vendet e punës.

Turqi, Erdogan në vështirësi; pas zgjedhjeve bursat hapen me rënie Turqi, Erdogan në vështirësi; pas zgjedhjeve bursat hapen me rënie
Rexhep Tajip Erdogan gjendet përballë sfidës së formimit të një qeverie, pasi për të parën herë në 13 vjet, partia e tij në pushtet AKP humbi shumicën parlamentare.

G7, samit për sigurinë. Diskutohet edhe për kufizimin e rritjes së temperaturës globale G7, samit për sigurinë. Diskutohet edhe për kufizimin e rritjes së temperaturës globale
Sfidat në politikën e jashtme e atë të sigurisë, terrorizmi ndërkombëtar dhe zhvillimi i ekonomisë botërore, përbëjnë boshtin e takimit të G7-s në alpet e Bavarisë.

Turqi, rezultat surprizë në zgjedhjet parlamentare, Erdogan nuk mund të qeverisë i vetëm Turqi, rezultat surprizë në zgjedhjet parlamentare, Erdogan nuk mund të qeverisë i vetëm
Në Turqi ka përfunduar procesi i numërimit të votave të zgjedhjeve të përgjithshme, ndërsa ethet se kush do të qeverisë vendin vazhdojnë.

Zgjedhjet parlamentare në Turqi, përfundon procesi i votimit Zgjedhjet parlamentare në Turqi, përfundon procesi i votimit
Në Turqi u mbyllën kutitë e votimit për zgjedhjet e përgjithshme dhe sipas sondazheve me shumë gjasë, Partia për Zhvillim dhe Drejtësi e Presidentit Erdogan, do të marrë edhe një mandate tjetër për të drejtuar vendin.

Shqiptari i ISIS-it vritet në Siri. Mirza Haklaj kërcënoi disa ditë më parë Ballkanin Shqiptari i ISIS-it vritet në Siri. Mirza Haklaj kërcënoi disa ditë më parë Ballkanin
Vetëm pak ditë pas publikimit të një videoje kërcënuese për Ballkanin nga terroristët e ISIS-it, njëri prej protagonistëve shqiptarë të saj, mësohet se është vrarë në Siri.

Lindje e Mesme, Izraeli godet Gazën. Shënjestrër, një vendtrajnim i Hamasit Lindje e Mesme, Izraeli godet Gazën. Shënjestrër, një vendtrajnim i Hamasit
Avionët luftarakë izraelitë kanë goditur pjesën veriore të Rripit të Gazës gjatë së dielës, në kundërpërgjigje të një rakete të lëshuar prej territorit të kontrolluar nga Hamasi, që ra goditi jugun e Izraelit një ditë më parë.

G7, Obama: Ta nisim me qëndrimin ndaj Rusisë; Tusk: Sanksionet? Duhen ashpërsuar G7, Obama: Ta nisim me qëndrimin ndaj Rusisë; Tusk: Sanksionet? Duhen ashpërsuar
Presidenti amerikan, Barack Obama, u ka bërë thirrje udhëheqësve të G7-s, të cilët janë mbledhur në alpet e Bavarisë në një samit dyditor, duke nisur nga sot (e diel), që t’i nisin diskutimet me qëndrimin që duhet të mbajnë ndaj agresionit rus në Ukrainë, për shkak të përshkallëzimit të dhunës.

Samiti i G7, Greqia e Ukraina “lënë në hije” axhendën e Merkelit Samiti i G7, Greqia e Ukraina “lënë në hije” axhendën e Merkelit
Udhëheqësit nga grupi i 7 vendeve më të industrializuara të botës mblidhen këtë të dielë në alpet bavareze, rajonin jugor të Gjermanisë, në një samit që do të fokusohej në çështje të rëndësisë globale, por që duket se do të lihen disi në hije për shkak të dy problematikave të tjera si kriza e borxhit grek dhe dhuna e vazhdueshme në Ukrainë.

Turqi, vendi në zgjedhje parlamentare; kurdët shumë pranë pragut elektoral Turqi, vendi në zgjedhje parlamentare; kurdët shumë pranë pragut elektoral
Populli turk ka nisur të votojë këtë të diel për zgjedhjet parlamentare, të cilat konsiderohet si më të ashprat për nga rivaliteti në më shumë se një dekadë, zgjedhje që mund t’i hapin rrugë Presidentit Reep Tayyip Erdogan për më shumë pushtet, ose t’i japin fund regjimit njëpartiak 12-vjeçar në pushtet, pikërisht partisë AK të themeluar prej tij.

Përleshje polici-protestues, përpara samitit të G7 në Bavari Përleshje polici-protestues, përpara samitit të G7 në Bavari
Protestues të shumtë janë përplasur me policinë në qytetin resort gjerman të Garmisch-Partenkirchen, këtë të shtunë, ku me mijëra kanë dalë në demonstrata kundër takimit të udhëheqësve të G7-s vetëm një ditë më pas, pranë një hoteli tepër luksoz.

Putin: Rusia nuk e kërcënon NATO-n. Vetëm një i çmendur imagjinon sulmin tonë Putin: Rusia nuk e kërcënon NATO-n. Vetëm një i çmendur imagjinon sulmin tonë
Rusia nuk është një kërcënim për NATO-n, thotë presidenti Vladimir Putin. “Një i çmendur dhe në ëndrra mund të imagjinojë se Rusia do të sulmojë papritur NATO-n”, ka thënë Putin për të përditshmen italiane "Corriere della Sera".

Zgjedhjet në Turqi, sprova e radhës për AK-në në pushtet Zgjedhjet në Turqi, sprova e radhës për AK-në në pushtet
Rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme të dielën në Turqi parashikohen të jenë ndër më të ngushtat në më shumë se një dekadë për partinë AK në pushtet.

Disa policë të plagosur gjatë paradës së LGBT në Kiev Disa policë të plagosur gjatë paradës së LGBT në Kiev
Një sërë policësh mbetën të plagosur gjatë përplasjeve që shoqëruan paradën e homoseksualëve në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Çështja Lambert, gjykata lë në fuqi vendimin francez Çështja "Lambert", gjykata lë në fuqi vendimin francez
Gjykata europiane për të Drejtat e Njeriut la në fuqi një vendim të mëparshëm francez për të mos mbajtur gjallë artificialisht një burrë në gjendje vegjetative.

Merkel: Në G7 nuk ka ende vend për Rusinë, por rol pozitiv në arenën ndërkombëtare Merkel: Në G7 nuk ka ende vend për Rusinë, por rol pozitiv në arenën ndërkombëtare
Rëndësinë e Rusisë në përballjen me kriza ndërkombëtare, Angela Merkel e konfirmoi sërish në prononcimet më të fundit në shtypin gjerman.

ISIS, nën vëzhgim përmes rrjeteve sociale. Operacionet nisin pas çdo postimi ISIS, nën vëzhgim përmes rrjeteve sociale. Operacionet nisin pas çdo postimi
Përdorimi i shpeshtë që u bën ISIS-i mediave sociale për qëllime rekrutimi është kthyer në armë nga shërbimet e inteligjencës së forcave ajrore amerikane për gjurmimin e militantëve të Shtetit Islamik.

Thirrja e Papës në Sarajevë: Kurrë më luftë! Thirrja e Papës në Sarajevë: Kurrë më luftë!
Përpara dhjetëra mijëra vetëve të mbledhur në stadiumin “Kosevo” të Sarajevës për meshën e tij të hapur, Papa Françesk dërgoi një mesazh të qartë. “Kurrë më nuk duhet të ketë luftë”, tha kreu i Kishës Katolike, në kryeqytetin e Bosnje-Hercegovinës së munduar nga konflikti i egër trevjeçar e ndasitë e thella fetare dhe etnike që e pasuan.

Papa Françesku, në Sarajevë; apelon për pajtim dhe unitet Papa Françesku, në Sarajevë; apelon për pajtim dhe unitet
Papa Françesku ka mbërritur në Bosnjë-Hercegovinë, ku pritet ta përshëndesin rreth 100 mijë persona. Vizita e Atit të |Shenjtë në Sarajevë synon të nxisë paqen dhe pajtimin në këtë vend.

Cameron: Lufta ndaj korrupsionit të mos mbarojë me FIFA-n Cameron: Lufta ndaj korrupsionit të mos mbarojë me FIFA-n
Kryeministri britanik David Cameron bën thirrje për aksion global kundër “kancerit” të korrupsionit, pas skandalit të FIFA-s që kulmoi me dorëheqjen e Presidentit Blatter.

Kinë, mbi 390 të vdekur nga mbytja e anijes Kinë, mbi 390 të vdekur nga mbytja e anijes
Të paktën 396 persona janë konfirmuar të vdekur në incidentin e ndodhur më herët gjatë javës, në lumin Jangtze të Kinës, ku një anije u përmbys për shkak të një stuhije.

Ukraina, akuza të ashpra në OKB mes Rusisë dhe shteteve perëndimore Ukraina, akuza të ashpra në OKB mes Rusisë dhe shteteve perëndimore
Shtetet perëndimore dhe Rusia shkëmbyen akuza të ashpra në takimin urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të premten, pas rritjes me ritme të shpejta të dhunës në Ukrainën Lindore, ndërsa një anëtar i lartë i një ekipi monitorues fajësoi të dyja palët në konfliktin që po cenon armëpushimin.

Meksikë, protesta të dhunshme në prag të zgjedhjeve Meksikë, protesta të dhunshme në prag të zgjedhjeve
Në prag të zgjedhjeve të së dielës, Meksika është përfshirë nga dhuna që ka shpërthyer në disa qytete të vendit.

Dy të vdekur nga tërmeti në Malajzi; 100 alpinistë ende të bllokuar Dy të vdekur nga tërmeti në Malajzi; 100 alpinistë ende të bllokuar
Të paktën dy persona kanë mbetur të vdekur dhe mbi 100 alpinistë janë ende të bllokuar në malin Kinabalu në Malajzi, pas tërmetit me magnitudë 6 ballë që goditi zonën, mëngjesin e së premtes.

SHBA, 280 mijë vende të reja pune në maj. FED, drejt rritjes së normës së interesit SHBA, 280 mijë vende të reja pune në maj. FED, drejt rritjes së normës së interesit
Shtimi i vendeve të reja të punës në SHBA është përshpejtuar me një ritëm të lartë gjatë muajit maj, ashtu sikurse janë rritur edhe pagat, shenja këto të një momenti tepër pozitiv që po kalon ekonomia amerikane, duke përforcuar kështu edhe perspektivën për një rritje të normës së interesit në muajin shtator.

Turqi, dy viktima dhe mbi 100 të plagosur nga shpërthimet në mitingun opozitar Turqi, dy viktima dhe mbi 100 të plagosur nga shpërthimet në mitingun opozitar
Dy shpërthime kanë tronditur një prej mitingjeve të partisë opozitare prokurde në Turqi, këtë të premte, duke lënë të vdekur 2 persona dhe duke plagosur më shumë se 100 të tjerë, pikërisht dy ditë përpara mbajtjes së zgjedhjeve të përgjithshme. Kryeministri Davutoglu ka reaguar menjëherë, duke thënë se është ende e paqartë, nëse shpërthimet erdhën si pasojë e ndonjë sulmi apo ishin thjesht aksidentale.

Ndërron jetë në burg krahu i djathtë i Sadam Hussein, Tariq Aziz Ndërron jetë në burg krahu i djathtë i Sadam Hussein, Tariq Aziz
Tariq Aziz, i njohur si krahu i djathtë i Sadam Hussein, ka ndërruar jetë në një burg të Irakut. Aziz, 79 vjeç, ka shërbyer si ministër i Jashtëm dhe zv.kryeministër, si dhe është cilësuar shpesh si krahu i djathtë i ish-liderit iraken.

Moska: Blateri u hoq për ne. Amerikanët nuk duan që Kupa e Botës të luhet në Rusi Moska: Blateri u hoq për ne. Amerikanët nuk duan që Kupa e Botës të luhet në Rusi
Dorëheqja e kreut të FIFA-s, Joseph Blatter, vë në pikëpyetje edhe mbajtjen e Botërorit në Rusi në vitin 2018, bashkë me atë të Katarit 4 vjet më pas.

Angli, gjenden 68 klandestinë në një konteiner në portin e Harwichit Angli, gjenden 68 klandestinë në një konteiner në portin e Harwichit
Të ardhur nga Holanda, 68 emigrantë të kombësive të ndryshme janë gjetur në një konteiner nga autoritetet britanike të kufirit, në portin ndërkombëtar të Harëichit, në Juglindje të Anglisë.

Zjarri u merr jetën 175 personave në kryeqytetin e Ganës Zjarri u merr jetën 175 personave në kryeqytetin e Ganës
Të paktën 175 persona kanë mbetur të vdekur, pas rënies së një zjarri në një pikë karburanti në Akra, kryeqyteti i Ganës.

SHBA, hakerat kinezë hyjnë në të dhënat e mbi 4 milionë punonjësve të qeverisë SHBA, hakerat kinezë hyjnë në të dhënat e mbi 4 milionë punonjësve të qeverisë
Agjencitë qeveritare amerikane janë goditur nga një sulm i madh kibernetik, ku hakerat kanë arritur të futen në sistemin e të dhënave të miliona punonjësve aktualë federalë, por edhe të larguarve nga puna.

Itali, politikanë mes 44 të arrestuarve. Manipulonin kontratat publike Itali, politikanë mes 44 të arrestuarve. Manipulonin kontratat publike
Policia italiane ka arrestuar 44 persona, shumë prej të cilëve politikanë, të gjithë të dyshuar për përfshirje apo lidhje me udhëheqësin e një grupi kriminal, që kishte manipuluar kontratat publike në Bashkinë e Romës, si dhe në rajonin përreth.

Shefi i Pentagonit, në Shtutgart për “strategjinë anti-Rusi” Shefi i Pentagonit, në Shtutgart për “strategjinë anti-Rusi”
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ashton Carter, ka mbledhur mbi 20 krerë të lartë ushtarakë dhe diplomatikë amerikanë, të cilët ndodhen nëpër Europë, për të vlerësuar efektivitetin e strategjisë së NATO-s kundrejt Rusisë, si kundërpërgjigje e krizës ukrainase.

Ukrainë, Poroshenko jep alarmin: Ushtria të përgatitet për një pushtim me front të gjerë Ukrainë, Poroshenko jep alarmin: Ushtria të përgatitet për një pushtim me front të gjerë
Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, ka urdhëruar ushtrinë e vendit të tij këtë të enjte të jetë e përgatitur dhe e gatshme në çdo moment, për t’u përballur me një “pushtim të shkallës së gjerë” nga Rusia përgjatë gjithë vijës së përbashkët kufitare, vetëm një ditë pas përkeqësimit të luftimeve me separatistët e mbështetur nga Rusia pas shumë muajsh qetësi.

Mbyllen hetimet ndaj HSBC, por Gjeneva gjobit bankën me 40 milionë franga zvicerane Mbyllen hetimet ndaj HSBC, por Gjeneva gjobit bankën me 40 milionë franga zvicerane
HSBC është gjobitur me një shifër rekord prej 40 milionë franga zvicerane nga autoritetet e Gjenevës. Kjo gjobë vjen për “mangësi organizative”, e cila ka lejuar pastrim parash në degë të bankës zvicerane.

Presidencialet në SHBA, Rick Perry rishpall kandidaturën për republikanët Presidencialet në SHBA, Rick Perry rishpall kandidaturën për republikanët
Katër vite pas kandidimit të parë për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Rick Perry, guvernatori i Teksasit prej 14 vitesh, ka shpallur sërish kandidaturën e tij për republikanët.

Tony Blair, në krye të Këshillit Europian për Tolerancën dhe Ripajtimin Tony Blair, në krye të Këshillit Europian për Tolerancën dhe Ripajtimin
Ish-kryeministri britanik Tony Blair ka njoftuar se, pas largimit nga posti i të dërguarit të posaçëm për Lindjen e Mesme, një mision që nuk pati sukses dhe nuk u mbështet aq shumë nga arabët, tani do të kryesojë Këshillin Europian për Tolerancën dhe Ripajtimin.

Fischer paralajmëron Cameron: Mos shpreso shumë tek Gjermania Fischer paralajmëron Cameron: Mos shpreso shumë tek Gjermania
Ish-ministri i Jashtëm gjerman, Joschka Fischer paralajmëroi kreun e ekzekutivit britanik David Cameron të mos jetë shumë i bindur se do të ketë mbështetjen e Gjermanisë në përpjekjet për reformimin e Bashkimit Europian.

Parashikimet: Ekonomia botërore, rritje më të ngadaltë Parashikimet: Ekonomia botërore, rritje më të ngadaltë
Rritja e ekonomisë botërore, këtë vit do të jetë më e ngadaltë nga sa mendohej, ndërsa përmirësimi do të mund të fillojë vetëm në 2016-n, në rast se do të ketë investime.

Luftime të ashpra në Ukrainë, 19 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur Luftime të ashpra në Ukrainë, 19 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur
Trupat ukrainase dhe rebelët pro-rusë janë përballur në një nga betejat më të ashpra që pas nënshkrimit të armëpushimit.

CERN riaktivizon përshpejtuesin e protoneve; synohet më shumë njohuri për materien CERN riaktivizon përshpejtuesin e protoneve; synohet më shumë njohuri për materien
Organizata Europiane e Kërkimeve Bërthamore (CERN) njoftoi këtë të mërkurë rinisjen e eksperimenteve me përshpejtuesin atomik, “Large Hadron Collider”.

Samiti i G7-s, priten trazira; SHBA paralajmëron forcat në Gjermani Samiti i G7-s, priten trazira; SHBA paralajmëron forcat në Gjermani
Ushtria amerikane ka urdhëruar forcat e saj me bazë në Gjermani që të qëndrojnë larg Mynihut gjatë këtyre ditëve, qytet i cili do të kthehet në qendrën e samitit të rëndësishëm të liderëve të grupimit G7, që do të mbahet në fundjavë.

Ukrainë, rikthehen luftimet në Lindje, shkëmbim zjarri mes ushtrisë dhe rebelëve Ukrainë, rikthehen luftimet në Lindje, shkëmbim zjarri mes ushtrisë dhe rebelëve
Frika për rikthimin e luftimeve mes forcave qeveritare të Kievit dhe rebelëve pro-rusë në Lindje të Ukrainës është rikthyer së fundmi më e madhe se kurrë.

I dyshuari si terrorist në Boston, plan për të vrarë një polic I dyshuari si terrorist në Boston, plan për të vrarë një polic
Policia e Bostonit deklaroi se personi i qëlluar për vdekje ditën e martë, planifikonte ekzekutimin e një oficeri policie me prerje koke në të njëjtën ditë.

Itali, sekuestrohen 600 kg. kokainë me vlerë 20 milionë euro Itali, sekuestrohen 600 kg. kokainë me vlerë 20 milionë euro
Rreth 600 kilogramë kokainë, me vlerë rreth 20 milionë euro, që vinte nga Amerika e Jugut dhe ishte fshehur në hapësira të krijuara brenda gjeneratorëve elektrikë, janë sekuestruar në Romë dhe Forli të Italisë.

Kinë, veniten shpresat për të mbijetuar nga fundosja e anijes në lumin Jance Kinë, veniten shpresat për të mbijetuar nga fundosja e anijes në lumin Jance
Shpresat për të gjetur të mbijetuar në anijen e përmbysur mesnatën mes të hënës dhe të martës në lumin Jance të Kinës, me kalimin e orëve zbehen gjithmonë e më shumë. 18 janë deri më tani vdekjet e konfirmuara; personat e shpëtuar vetëm 14, ndërsa të zhdukurit me qindra.

SHBA: Nuk kemi dështuar me ISIS-in. Janë vrarë mbi 10 mijë xhihadistë SHBA: Nuk kemi dështuar me ISIS-in. Janë vrarë mbi 10 mijë xhihadistë
Nga përllogaritjet e Shteteve të Bashkuara, që prej fillimit të fushatës ajrore të koalicionit ndërkombëtar në Siri e Irak, mbi 10 mijë militantë të Shtetit Islamik janë vrarë në të dy këto vende.

SHBA, i dërguar i Obamas: ISIS rrezikon të bëhet kërcënim global SHBA, i dërguar i Obamas: ISIS rrezikon të bëhet kërcënim global
I dërguari i Presidentit amerikan, Barack Obama, i cili është ngarkuar me detyrën për të ndërtuar një koalicion sa më të fuqishëm kundër militantëve të Shtetit Islamik, bëri të ditur këtë të mërkurë se rritja e këtij grupi do të ketë pasoja globale dhe se, nëse nuk kontrollohen militantët ekstremistë, mund të “bëjnë kërdinë mbi progresin e njerëzimit”.

Mblidhet samiti i G7-s mbi sfidat globale, në Gjermani Mblidhet samiti i G7-s mbi sfidat globale, në Gjermani
Krerët e shteteve dhe qeverive të 7 vendeve më të industrializuara të botës mblidhen në Gjermani më 7 dhe 8 qershor, për të diskutuar mbi sfidat globale më urgjente.

Meksikë, avioni rrëzohet në autostradë, 5 të vdekur Meksikë, avioni rrëzohet në autostradë, 5 të vdekur
Një aeroplan i vogël është rrëzuar në një autostradë në Meksikë, duke lënë të vdekur 5 personat që ndodheshin në bord.

Turqia në prag të zgjedhjeve, analistët: Erdogan do të forcojë pushtetin Turqia në prag të zgjedhjeve, analistët: Erdogan do të forcojë pushtetin
Vetëm në këto ditë të fundit të fushatës, televizioni kombëtar turk, besnik i presidentit të vendit, ka arritur të thyejë rekordin dhe të transmetojë fushatën e Erdogan 44 orë rresht.

SHBA, Senati miraton projektligjin për ndalimin e përgjimeve SHBA, Senati miraton projektligjin për ndalimin e përgjimeve
Senati amerikan ka votuar të martën projektligjin që kufizon mbledhjen e të dhënave telefonike nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare, NSA.

Viktima e policisë së Bostonit, i dyshuar për terrorizëm Viktima e policisë së Bostonit, i dyshuar për terrorizëm
Një person që gjeti vdekjen pas të shtënave të policisë në Boston të martën, ishte pjesë e një hetimi të zgjeruar për terrorizëm, ku janë përfshirë edhe shumë të tjerë.

Obama: Qëndrimi i Netanyahut për Palestinën rrezikon besueshmërinë e Izraelit Obama: Qëndrimi i Netanyahut për Palestinën rrezikon besueshmërinë e Izraelit
Presidenti amerikan, Barack Obama, është shprehur me kritika të ashpra këtë të martë, ndaj qëndrimit të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, mbi çështjen e shtetit palestinez, duke thënë se “pozicioni i Netanyahut për të siguruar një diplomaci, që do të çojë në krijimin e shtetit palestinez, do ta vendosë besueshmërinë e Izraelit në pikëpyetje”.

Turqi, Erdogan kërkon “burgim të përjetshëm” për kryeredaktorin, që akuzohet për “spiunazh” Turqi, Erdogan kërkon “burgim të përjetshëm” për kryeredaktorin, që akuzohet për “spiunazh”
Avokatët e Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, kanë akuzuar një kryeredaktor gazete për spiunazh dhe kërkojnë dënimin me burgim të përjetshëm të tij, bëri të ditur vetëm media gjatë së martës, në atë që konsiderohet si breshëria e fundit në një mosmarrëveshje të ashpër, e cila ka alarmuar mbrojtësit e lirisë së shtypit në Turqi.

FBI ka krijuar kompani false, për të fshehur avionët spiunë FBI ka krijuar kompani false, për të fshehur avionët spiunë
FBI ka përdorur së paku 13 kompani “mëmë” për të fshehur disa avionë spiunë, të cilët kanë fluturuar në më shumë se 30 qytete, në 11 shtete të ndryshme, thuhet në një artikull investigues të “Associated Press”.

Kërkon ndihmë dhe armë, Iraku: Avancimi i ISIS, dështim i të gjithë botës Kërkon ndihmë dhe armë, Iraku: Avancimi i ISIS, dështim i të gjithë botës
Avancimi i Shtetit Islamik në Irak, për kryeministrin e këtij vendi të munduar nga konfliktet, është një dështim i të gjithë botës.

Arkitekti i Gjermanisë së bashkuar, Helmut Kohl, nën “kujdes intensiv” Arkitekti i Gjermanisë së bashkuar, Helmut Kohl, nën “kujdes intensiv”
Ish-kancelari gjerman dhe arkitekti i ribashkimit të RFGJ-së me RDGJ-në, Helmut Kohl, ndodhet në gjendje tepër të rëndë shëndetësore dhe nën kujdesin intensiv të mjekëve, pasi iu nënshtrua një operacioni kirurgjikal të zorrëve.

Presidencialet në SHBA, figura e Clinton dobësohet në sondazhe Presidencialet në SHBA, figura e Clinton dobësohet në sondazhe
Gara për t’u bërë alternativa liberale për Hillary Clinton tashmë ka nisur. Por falë sondazheve të reja, që tregojnë se ish-zonja e Parë ka shumë pika të dobëta kur bëhet fjalë për besueshmërinë dhe pëlqimin, del në pah se konkurrentët e tjerë në garën presidenciale, si Bernie Sanders nga Vermonti dhe Marin O’Malley nga Merilendi, mund të kenë më shumë shanse nga sa mendohej.

Afrikë e Jugut, turistja amerikane vritet nga luanesha Afrikë e Jugut, turistja amerikane vritet nga luanesha
Një turiste humbi jetën nga sulmi i një luaneshe, në një park natyror të Afrikës së Jugut.

Vdes në moshën 55-vjeçare Charles Kennedy, ish-lideri i Liberal-Demokratëve Vdes në moshën 55-vjeçare Charles Kennedy, ish-lideri i Liberal-Demokratëve
Ish-lideri i Partisë Liberal-Demokrate në Britani, Charles Kennedy, ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në Fort William, në moshën 55-vjeçare.

Kanada, super-gjobë gjigantëve të duhanit Kanada, super-gjobë gjigantëve të duhanit
Një gjykatë në Kanada ka urdhëruar tre kompani të duhanit që të paguajnë një gjobë prej 15.5 miliardë dollarë kanadezë, ose 12 miliardë në dollarë amerikanë, më e madhja e dhënë ndonjëherë në historinë e vendit.

Avionë ushtarakë rusë fluturojnë pranë luftanijes amerikane Avionë ushtarakë rusë fluturojnë pranë luftanijes amerikane
Avionë ushtarakë rusë kanë kryer në ditët e fund fluturime pranë një anijeje ushtarake amerikane që lundronte në Detin e Zi.

Strategjia anti-ISIS diskutohet në takimin e Parisit Strategjia anti-ISIS diskutohet në takimin e Parisit
Strategjia për të luftuar militantët e ISIS do të jetë tema kryesore e takimit që do të mbahet sot në Paris, me pjesëmarrjen e ministrave nga 20 shtete.

Virusi MERS u merr jetën dy personave në Korenë e Jugut Virusi MERS u merr jetën dy personave në Korenë e Jugut
Dy persona të prekur nga virusi MERS në Korenë e Jugut ndërruan jetë gjatë ditës së hënë, duke u bërë viktimat e para nga ky virus në këtë shtet.

Kinë, mbytet në lumin Jance anija me 450 persona në bord Kinë, mbytet në lumin Jance anija me 450 persona në bord
Një anije me të paktën 450 persona në bord është mbytur pas një stuhie në lumin Jance, në jug të vendit.

Rasti “Elonis” në SHBA, Gjykata Supreme rrëzon akuzat për kërcënime në “Facebook” Rasti “Elonis” në SHBA, Gjykata Supreme rrëzon akuzat për kërcënime në “Facebook”
Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka rrëzuar akuzat ndaj një personi për kërcënime në “Facebook” ndaj ish-bashkëshortes dhe disa personave të tjerë.

Hammond: BE-në e reformuar e “shesim shtrenjtë” te britanikët. Reagon aleati i Merkelit Hammond: BE-në e reformuar e “shesim shtrenjtë” te britanikët. Reagon aleati i Merkelit
Qeveria britanike do t’i “shesë shtrenjtë” avantazhet e të qëndruarit në Bashkimin Europian gjatë referendumit kombëtar, vetëm nëse do të mund të sigurojë një paketë reformash mjaftueshëm të mirë, bëri të ditur Sekretari i Jashtëm, Philip Hammon, gjatë së hënës.

Renzi, i vendosur për reformimin e Italisë, pavarësisht “hapit prapa” në zgjedhjet lokale Renzi, i vendosur për reformimin e Italisë, pavarësisht “hapit prapa” në zgjedhjet lokale
Kryeministri italian, Matteo Renzi premtoi gjatë kësaj të hëne dyfishimin e përpjekjeve për të reformuar Italinë dhe për të shkundur partinë e tij të përçarë, pas rezultateve frikësuese të partive anarkiste dhe euroskeptike në zgjedhjet lokale.

Presidencialet në SHBA, shpall kandidaturën republikani i radhës Lindsey Graham Presidencialet në SHBA, shpall kandidaturën republikani i radhës Lindsey Graham
Senatori republikan i Karolinës së Jugut, Lindsey Graham është i fundit që ka shpallur kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara, gjë që e ka bërë nga vendlindja e tij Central, S.C., duke i shtuar kështu “turmës” së republikanëve një prej zërave më agresivë në lidhje me sigurinë kombëtare, me një fushatë që më së shumti është fokusuar në politikën e jashtme.

Australi, opozita propozon p/ligj për martesat e homoseksualëve Australi, opozita propozon p/ligj për martesat e homoseksualëve
Lideri i opozitës në Australi, Bill Shorten ka propozuar një projektligj, për njohjen e martesës së të njëjtit seks. Në këtë mënyrë partia e tij laburiste është partia e parë e madhe në vend që mbështet një ligj të tillë.

Zgjedhjet lokale në Itali rrezikojnë reformat e Renzit Zgjedhjet lokale në Itali rrezikojnë reformat e Renzit
Zgjedhjet lokale në Itali u fituan nga partitë e krahut të djathtë në veri, një pengesë kjo për planet e reformave ekonomike të kryeministrit Matteo Renzi, shkruan BBC.

Skandali i paqeruajtësve të OKB-së, akuzohen për pedofili në Afrikë Skandali i paqeruajtësve të OKB-së, akuzohen për pedofili në Afrikë
Akuza të rënda për pedofili janë hedhur ndaj ushtarëve francezë të OKB-së në Republikën e Afrikës Qendrore. Fëmijët e abuzuar rrëfyen se kishin shkuar tek ushtarët, pasi kishin qenë të uritur.

14-vjeçari tregon si u torturua nga ISIS-i 14-vjeçari tregon si u torturua nga ISIS-i
Një video e siguruar nga BBC tregon militantë të ISIS-it duke torturuar një djalë 14-vjeçar sirian. Filmimi tregon si rrihet djali, i cili është i varur nga duart.

Kufomë në valixhe, mister në stacionin e trenit në Tokio Kufomë në valixhe, mister në stacionin e trenit në Tokio
Policia japoneze po përpiqet të identifikojë një grua, trupi i pajetë i së cilës u gjet brenda një valixheje në stacionin kryesor të trenit në Tokio.

Incidentet ajrore, “Malaysian Airlines” shpallet e falimentuar Incidentet ajrore, “Malaysian Airlines” shpallet e falimentuar
Zhdukja pa lënë gjurme e fluturimit “MH370” marsin e vitit të kaluar me 239 pasagjerë e anëtarë ekuipazhi në bord dhe goditja katër muaj më vonë e një avioni të saj në hapësirën ajrore ukrainase, që mori 298 jetë njerëzish, ishin dy grushte të forta për “Malaysian Airlines”.

SHBA, rrëzohet Akti Patriotik. Senati nuk arriti marrëveshje që ligji të qëndrojë në fuqi SHBA, rrëzohet Akti Patriotik. Senati nuk arriti marrëveshje që ligji të qëndrojë në fuqi
Autoriteteti ligjor i Agjencisë Amerikane të Kundërzbulimit për mbledhjen e tabulateve telefonike skadoi pasi Senati nuk e arriti dot marrëveshjen që do t’i lejonte ligjit mbetjen në fuqi.

Petraeus: ISIS-i mundet me armë dhe politikë Petraeus: ISIS-i mundet me armë dhe politikë
Ish-shefi i CIA-s, David Petraeus, është shprehur se ISIS-i mund të mposhtet vetëm me anë të një bashkërendimi të përpjekjeve ushtarake dhe politike.

Pekini ndalon duhanin në publik Pekini ndalon duhanin në publik
Në Pekin, kryeqytetin e Kinës, nuk lejohet më tymosja e duhanit në publik. Në Kinë numërohen rreth 300 milionë duhanpirës dhe më shumë se 1 milionë persona vdesin çdo vit si pasojë e sëmundjeve të lidhura me duhanin.

“Washington Post”: Policët në SHBA kanë vrarë 385 persona vetëm në 2015-n “Washington Post”: Policët në SHBA kanë vrarë 385 persona vetëm në 2015-n
Të dhënat e mbledhura nga “Washington Post” tregojnë se numri i personave të qëlluar prej policëve amerikanë është dy herë më i lartë se shifra e ofruar nga autoritetet.

Bankat angleze nisin hetime të brendshme pas investigimit të FBI-së ndaj FIFA-s Bankat angleze nisin hetime të brendshme pas investigimit të FBI-së ndaj FIFA-s
Tre banka britanike kanë nisur hetime të brendshme për të parë nëse këto institucione financare janë përdorur apo jo për pagesat korruptive nga zyrtarët e FIFA-s, të cilët janë arrestuar në Zvicër të mërkurën e kësaj jave me udhërarreste të lëshuara prej FBI-së.

Ukraina emëron ish-Presidentin gjeorgjian, Saakashvili, në krye të Odesës Ukraina emëron ish-Presidentin gjeorgjian, Saakashvili, në krye të Odesës
Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka emëruar ish-Presidentin gjeorgjian, Mikheil Saakashvili, si guvernator të rajonit jugor të Ukrainës, Odesa, në një lëvizje të papritur e që me shumë mundësi do të irritojë Moskën.

Zvicër, bie nga biçikleta, John Kerry thyen këmbën Zvicër, bie nga biçikleta, John Kerry thyen këmbën
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry është transportuar drejt një spitali në Zvicër, ku ndodhet për takimet e 6 superfuqive të botës për të diskutuar në lidhje me programin bërthamor të Iranit, pasi është rrëzuar nga biçikleta shumë pranë alpeve franceze.

Carter, kritika të forta Kinës: Militarizimi i ishujve, kundër rregullave ndërkombëtare Carter, kritika të forta Kinës: Militarizimi i ishujve, kundër rregullave ndërkombëtare
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ashton Carter, doli hapur me kritikat ndaj Pekinit, duke thënë se aktiviteti i tij në detin e Kinës Jugore nuk përputhet me rregullat ndërkombëtare dhe se, Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë militarizimin e mëtejshëm të territorit, mbi të cilin kanë pretendime edhe vende të tjera.

Shpallet lista e zezë e Rusisë për Europën; 89 politikanë e ushtarakë të lartë. Reagon BE Shpallet lista e zezë e Rusisë për Europën; 89 politikanë e ushtarakë të lartë. Reagon BE
Rusia ka vendosur ndalimin e hyrjes së 89 politikanëve europianë apo udhëheqës ushtarakë, sipas një liste të siguruar dhe të publikuar nga agjencia e lajmeve “Reuters”, një lëvizje kjo që ka irrituar Europën, apo më saktë ka përkeqësuar situatën e saj me Perëndimin, që e akuzon Moskën për rolin në konfliktin e Ukrainës lindore.

Bërthamorët, marrëveshje mes “P5+1” për rikthimin automatik të sanksioneve ndaj Iranit Bërthamorët, marrëveshje mes “P5+1” për rikthimin automatik të sanksioneve ndaj Iranit
Gjashtë superfuqitë e botës kanë arritur një marrëveshje mbi mënyrën sesi të rikthejnë sanksionet e OKB-së ndaj Iranit, nëse Republika Islamike dështon të përmbushë kushtet e një marrëveshjeje të ardhshme bërthamore, duke shmangur kështu një nyje tepër të rëndësishme penguese përpara afatit përfundimtar të 30 qershorit.

Ndahet nga jeta djali i Joe Biden Ndahet nga jeta djali i Joe Biden
Joseph “Beau” Biden III, një veteran i luftës së Irakut, i cili ka shërbyer edhe si kryeprokuror i shtetit të Delaware, si dhe i biri i zëvendëspresidentit të SHBA-ve, Joe Biden, ka ndërruar jetë ditën e shtunë në moshën 46-vjeçare. Lajmi u njoftua nga Shtëpia e Bardhë përmes një deklarate, e sipas zyrës së zv.Presidentit, shkak ishte beteja e gjatë me tumorin në tru, të cilën Beau nuk e fitoi.

SHBA, garës për president i bashkohet një emër kritik i “Wall Street” SHBA, garës për president i bashkohet një emër kritik i “Wall Street”
Garës në radhët e demokratëve për të qenë kandidati përfundimtar për Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, i është bashkuar një tjetër emër.

Gafat s’i ndahen Berlusconi-t, ngatërron miting Gafat s’i ndahen Berlusconi-t, ngatërron miting
U bënë ca kohë që Berlusconi nuk është më në qendër të vëmendjes së politikës italiane, e duket se kjo e ka ‘ndryshkur’ disi ish-kryeministrin.

Kanceri në mushkëri, shpresa për rritjen e jetëgjatësisë Kanceri në mushkëri, shpresa për rritjen e jetëgjatësisë
Ai është lloji më vdekjeprurës i kancerit që çdo vit merr jetën e 1.6 milionë njerëzve në botë. Por mjekësia ka shpresa se e ka gjetur deri diku rrugën për të shtuar jetegjatësinë e pacientëve të prekur prej kancerit në mushkëri.

Përmbytjet në Teksas, rritet numri i të vdekurve Përmbytjet në Teksas, rritet numri i të vdekurve
Ekipet e shpëtimit kanë gjetur më shumë trupa në Teksas, duke e çuar në 24 numrin e vdekjeve të shkaktuara nga përmbytjet.

Zgjedhjet lokale në Itali, Antimafia publikon 16 “të padëshirueshëm” Zgjedhjet lokale në Itali, Antimafia publikon 16 “të padëshirueshëm”
Vetëm një ditë para zgjedhjeve lokale në Itali, komisioni parlamentar i Antimafias ka zbuluar një listë me emrat e 16 kandidatëve të dyshuar për ryshfet  apo lidhje me krimin e organizuar, fakt ky që e ka vënë kryeministrin Matteo Renzi në një pozitë tepër të vështirë.

Sarkozy ndryshon emrin e partisë, debate të forta në Francë Sarkozy ndryshon emrin e partisë, debate të forta në Francë
Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy ka ndryshuar emrin e partisë së tij, nga Lëvizja Popullore (UMP) në The Republicans.

SHBA: Kina të ndalë aktivitetet në Detin e Jugut SHBA: Kina të ndalë aktivitetet në Detin e Jugut
Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje Kinës të ndalojë menjëherë dhe në mënyrë afatgjatë aktivitetet në favor të sovranitetit të saj në Detin e Jugut.

“Stuxnet”, virusi që SHBA përdori për të shkatërruar armët bërthamore të Koresë Veriore “Stuxnet”, virusi që SHBA përdori për të shkatërruar armët bërthamore të Koresë Veriore
Një version i virusit kompjuterik “Stuxnet” është përdorur 5 vite më parë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të sulmuar armët bërthamore të Koresë së Veriut, por në fund sulmi ka dështuar.

Shpëtohen mbi 3300 emigrantë klandestinë në Mesdhe Shpëtohen mbi 3300 emigrantë klandestinë në Mesdhe
Mbi 3300 emigrantë janë shpëtuar nga autoritetet italiane në 24 orët e fundit në përpjekjet e tyre për të kaluar Mesdheun.

Pakistan, sulm ndaj pasagjerëve të dy autobusëve, 19 të vrarë Pakistan, sulm ndaj pasagjerëve të dy autobusëve, 19 të vrarë
Persona të armatosur në provincën e trazuar Balochistan të Pakistanit kanë sulmuar dy autobusë, duke vrarë të paktën 19 pasagjerë dhe kanë marrë peng disa të tjerë, kanë bërë të ditur zyrtarë vendas.

SHBA, ish-kreu i Dhomës së Përfaqësuesve pagoi për të fshehur marrëdhëniet seksuale SHBA, ish-kreu i Dhomës së Përfaqësuesve pagoi për të fshehur marrëdhëniet seksuale
Pasi një ditë më parë autoritetet federale ngritën akuza ndaj ish-kreut të Dhomës së Përfaqësuesve, Dennis Hastert, të premten u zbuluan detaje të tjera në lidhje me shkeljet e bëra nga 73-vjeçari.

SHBA heq formalisht Kubën nga lista e sponsorizuesve të terrorizmit SHBA heq formalisht Kubën nga lista e sponsorizuesve të terrorizmit
Administrata “Obama” ka hequr edhe formalisht, këtë të premte, Kubën nga lista e shteteve sponsorizuese të terrorizmit, një hap deciziv në normalizimin e marrëdhënieve mes Uashingtonit dhe Havanës, si dhe progresi më i fundit në shtysën e Presidentit Obama për të ngrohë marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe kombit ishullor.

“Rusia po përgatitet për pushtimin e Ukrainës”. Kremlini zgjedh të mos komentojë “Rusia po përgatitet për pushtimin e Ukrainës”. Kremlini zgjedh të mos komentojë
Rusia është duke grumbulluar trupa tokësore, si dhe qindra mjete të artilerisë së rëndë; përfshi edhe lëshues raketash të lëvizshëm, tanke dhe artileri të tjera; në një bazë të improvizuar pranë kufirit me Ukrainën. Lajmi bëhet i ditur nga një reporter i agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Merkel pret me nderime Cameron: Do të punojmë bashkërisht për reformimin e BE-së Merkel pret me nderime Cameron: Do të punojmë bashkërisht për reformimin e BE-së
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, premtoi këtë të premte se do të punojë së bashku me David Cameron për të arritur një marrëveshje mbi reformimin e Bashkimit Europian, duke e mbajtur Britaninë ende pjesë të bllokut, duke thënë se “ku ka dëshirë, ka gjithnjë një rrugëzgjidhje”.

Abuzim seksual me të mitur, ekzekutohet mësuesi në Kinë Abuzim seksual me të mitur, ekzekutohet mësuesi në Kinë
Një mësues i një shkolle fillore është ekzekutuar në Kinë, pasi u shpall fajtor për përdhunim e abuzime seksuale me 26 vajza të mitura.

Vapa përvëluese në Indi, shkon në 1400 numri i të vdekurve Vapa përvëluese në Indi, shkon në 1400 numri i të vdekurve
I nxehti nuk është diçka e pazakontë për Indinë, por këto dhjetë ditët e fundit ka qenë jashtë çdo parametri.

Britania kërkon reformim të BE-së Britania kërkon reformim të BE-së
David Cameron do të përpiqet të bindë kancelaren gjermane Angela Merkel në bisedimet e sotme kokë më kokë të mbështesë përpjekjen e tij për reforma më të thella të Bashkimit Europian.

Policia britanike arreston dy të rinj, do të kryenin sulme terroriste Policia britanike arreston dy të rinj, do të kryenin sulme terroriste
Policia britanike arrestoi gjatë së enjtes dy të rinj, në dy qytete në perëndim të Londrës. Dyshohet se ata ishin duke përgatitur sulme terroriste, - thuhej në një deklaratë të policisë.

Siri, al-Nusra merr nën kontroll qytetin Ariha në provincën e Idlib-it Siri, al-Nusra merr nën kontroll qytetin Ariha në provincën e Idlib-it
Një koalicion islamik, pjesë e të cilit është edhe al-Nusra, dega e Al Kaedës në Siri, ka marrë nën kontroll një nga fortesat e fundit qeveritare në provincën perëndimore të Idlib-it.

Shpërthime të fuqishme në dy hotele në Bagdad, të paktën 10 të vdekur Shpërthime të fuqishme në dy hotele në Bagdad, të paktën 10 të vdekur
Dy shpërthime të fuqishme kanë ndodhur në dy hotele në qendër të Bagdadit në orët e vona të së enjtes, duke vrarë të paktën 10 persona dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, sipas policisë dhe burimeve mjekësore.

SHBA, ish-kreu i Dhomës së Përfaqësuesve akuzohet nga autoritetet federale SHBA, ish-kreu i Dhomës së Përfaqësuesve akuzohet nga autoritetet federale
Autoritetet federale në SHBA ngritën akuza ndaj ish-kreut të Dhomës së Përfaqësuesve, Dennis Hastert, për deklarata të rreme ndaj FBI-së dhe shmangie nga taksat, teksa 'ka synuar të paguajë një subjekt për të fshehur shkelje të së kaluarës’.

ISIS ekzekuton 20 burra në amfiteatrin romak të Palmiras ISIS ekzekuton 20 burra në amfiteatrin romak të Palmiras
Dikur në arenë zbrisnin gladiatorët, që shpesh ndesheshin deri në vdekje për të argëtuar publikun në shkallët e amfiteatrit.

SHBA, ushtria “shpërndan” kampionë antraksi nëpër laboratorë SHBA, ushtria “shpërndan” kampionë antraksi nëpër laboratorë
Ushtria amerikane ka dërguar aksidentalisht kampionë antraksi në disa laboratorë të vendit, si dhe në një bazë të saj në Korenë e Jugut.

“Blic” nëpër BE, Cameron paralajmëron daljen nga blloku “Blic” nëpër BE, Cameron paralajmëron daljen nga blloku
Gjatë “blic”-it të tij diplomatik nëpër disa vende të BE-së, kryeministri britanik David Cameron do të paralajmërojë udhëheqësit evropianë se, Britania do të largohet nga blloku, nëse ata nuk bien dakord për bërje reformash të thella institucionale.

Nebraska heq dënimin me vdekje Nebraska heq dënimin me vdekje
Shteti amerikan i Nebraskës hoqi dënimin me vdekje pas votës kundër kësaj mase të një koalicioni konservatorësh, i cili nuk e pranon ekzekutimin si formë ndëshkimi.

Al Kaeda urdhëron Al Nusrën të mos kryejë sulme ndaj Perëndimit Al Kaeda urdhëron Al Nusrën të mos kryejë sulme ndaj Perëndimit
Al Kaeda ka urdhëruar degën e saj në Siri, frontin Al Nusra, të mos e përdorë këtë vend për sulme kundër Perëndimit. Në një intervistë dhënë televizionit satelitor të Katarit, Al Xhazira, kreu i Al Nusrës, Abu Mohammed al-Julani, sqaroi se vëmendja e grupit xhihadist është e përqendruar e gjitha tek marrja e Damaskut dhe përmbysja e presidentit sirian Bashar Al Assad.

Turqia voton më 7 qershor. Zgjedhjet, test për Erdoganin Turqia voton më 7 qershor. Zgjedhjet, test për Erdoganin
Zgjedhjet e përgjithshme të 7 qershorit në Turqi konsiderohen gjerësisht si test për Rexhep Tajip Erdogan, tre herë kryeministër e tani president i vendit.

Varfëria në botë, 795 milionë njerëz nuk kanë ushqim të mjaftueshëm Varfëria në botë, 795 milionë njerëz nuk kanë ushqim të mjaftueshëm
70% e vendeve të botës nuk po punojnë mjaftueshëm për të mbrojtur shtresën e varfër të popullsisë.

Tony Blair nuk do të jetë më i dërguari për Lindjen e Mesme; ish-kryeministri britanik jep dorëheqjen Tony Blair nuk do të jetë më i dërguari për Lindjen e Mesme; ish-kryeministri britanik jep dorëheqjen
Ish-kryeministri britanik Tony Blair do të japë dorëheqjen nga detyra e tij si i dërguari i Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Evropian, Rusisë dhe OKB-së në Lindjen e Mesme.

Cameron prezanton programin, spikasin: ulja e taksave, aksioni ndaj emigracionit ilegal dhe referendumi për BE-në Cameron prezanton programin, spikasin: ulja e taksave, aksioni ndaj emigracionit ilegal dhe referendumi për BE-në
Kryeministri britanik David Cameron prezantoi këtë të mërkurë përpara Mbretëreshës dhe anëtarëve të Parlamentit programin e tij qeverisës.

Shpërndarja e azilkërkuesve në BE, Britania refuzon. Kundër edhe të tjerë Shpërndarja e azilkërkuesve në BE, Britania refuzon. Kundër edhe të tjerë
40 mijë azilkërkues do të shpërndahen në vendet anëtare të BE-së përmes sistemit të kuotave, detajet e të cilit Komisioni Europian pritet t’i bëjë publike gjatë ditës.

BEA heton fluturimin e “Air France”. Rrezikoi zhdukjen për t'iu shmangur vullkanit BEA heton fluturimin e “Air France”. Rrezikoi zhdukjen për t'iu shmangur vullkanit
Një avion pasagjerësh i kompanisë ajrore “Air France”, gati sa nuk është ndeshur me një vullkan aktiv në Afrikë këtë fillimmuaji. Pohimi vjen nga autoritetet franceze, që po hetojnë mbi këtë incident.

“Amnesty”: Hamas ka kryer krime lufte ndaj civilëve në Gaza “Amnesty”: Hamas ka kryer krime lufte ndaj civilëve në Gaza
Në një raport të publikuar këtë të mërkurë, “Amnesty International” ka bërë të ditur se lëvizja islamike e Hamasit ka kryer krime lufte kundër civilëve palestinezë në Rripin e Gazës gjatë luftës së vitit të kaluar me Izraelin.

India goditet nga i nxehti përvëlues, mbi 1000 viktima India goditet nga i nxehti përvëlues, mbi 1000 viktima
Mbi 1000 të vdekur, temperatura që po i afrohen 50 gradë Celsius, ndërsa rrugët e kryeqytetit Nju Delhi kanë nisur të shkrijnë.

Përmbytjet në Oklahoma dhe Teksas, 17 të vdekur, mbi 40 të zhdukur Përmbytjet në Oklahoma dhe Teksas, 17 të vdekur, mbi 40 të zhdukur
Bilanci i viktimave nga përmbytjet në Teksas është rritur duke shkuar në 17 të vdekur, ndërsa të paktën 40 persona të tjerë janë të zhdukur.

Afganistan, sulm në një hotel në qendër të Kabulit Afganistan, sulm në një hotel në qendër të Kabulit
Hoteli “Hetal” i ndodhur në qendër të kryeqytetit të Afganistanit, Kabulit, është sulmuar në orët e vona të së martës.

Trafikimi i frikshëm i fëmijëve, OKB: 825 mijë të mitur trafikohen çdo vit Trafikimi i frikshëm i fëmijëve, OKB: 825 mijë të mitur trafikohen çdo vit
Një raport i fundit i Kombeve të Bashkuara flet me shifra të frikshme mbi trafikimin dhe zhvendosjen me dhunë të fëmijëve nga bankat e shkollës. 2015-ta është viti i frikës për fëmijët, në këtë përfundim ka dalë edhe ish-kryeministri britanik, Gordon Brown.

Merkel-Hollande, “shuplakë” shpresave të Cameron për referendumin dhe BE-në Merkel-Hollande, “shuplakë” shpresave të Cameron për referendumin dhe BE-në
Gjermania dhe Franca kanë hartuar një pakt të përbashkët për të integruar Eurozonën pa rihapur traktatet e BE-së, duke i dhënë kështu një goditje fushatës së David Cameron për një referendum.

Irak, milicët shiitë marrin frerët e fushatës anti-ISIS Irak, milicët shiitë marrin frerët e fushatës anti-ISIS
Paraushtarakët shiitë të Irakut kanë njoftuar këtë të martë se kanë marrë frerët e fushatës për të zmbrapsur Shtetin Islamik nga provinca perëndimore e Anbarit, duke i dhënë operacionit një emër të koduar haptazi sektarian, gjë që mund të irritojë popullsinë sunite të këtij rajoni.

Aleanca e Paqësorit Perëndimor, Japonia u bashkohet SHBA-Australisë Aleanca e Paqësorit Perëndimor, Japonia u bashkohet SHBA-Australisë
Japonia do t’i bashkohet për herë të parë stërvitjes masive ushtarake mes SHBA-ve dhe Australisë, duke sinjalizuar kështu përforcimin e lidhjeve të sigurisë mes tri vendeve, për shkak të acarimit të tensioneve mbi ndërtimet e Kinës në një ishull, pranë detit të Kinës Jugore.

Francë, dyshime mbi sigurinë personale të Hollande Francë, dyshime mbi sigurinë personale të Hollande
Mbi sigurinë personale të Presidentit francez, Francois Hollande, janë ngritur dyshime të reja gjatë kësaj të marte, pasi e përditshmja “Le Monde” raportoi një incident, gjatë të cilit një truprojë e tij qëlloi aksidentalisht me armë në pallatin e Elizesë.

Kina ndryshon strategji ushtarake, ushtria del nga pozicioni i mbrojtjes Kina ndryshon strategji ushtarake, ushtria del nga pozicioni i mbrojtjes
Në mesin e tensioneve të shkaktuara nga pretendimet territoriale në detin e Kinës Jugore, Pekini ka vendosur të ndryshojë strategjinë ushtarake, duke i kushtuar vëmendje të veçantë rritjes se kapaciteteve detare.

Iran, nis gjyqi ndaj gazetarit amerikan të akuzuar për spiunazh Iran, nis gjyqi ndaj gazetarit amerikan të akuzuar për spiunazh
Në Iran ka nisur procesi gjyqësor ndaj një gazetari të “Washington Post”, që mbahet i ndaluar prej 10 muajsh për një seri akuzash, mes të cilave edhe spiunazh.

Ndalja e përgjimeve nga NSA, nuk do mblidhen më tabulatet telefonike të amerikanëve Ndalja e përgjimeve nga NSA, nuk do mblidhen më tabulatet telefonike të amerikanëve
Agjencia Amerikane e Sigurisë Kombëtare, NSA, pritet të fillojë këtë javë të heqë dorë nga mbledhja e tabulateve telefonike të amerikanëve, pasi Kongresi dështoi në përpjekjet për të reformuar ose zgjeruar programin, dikur sekret, i cili skadon më 1 qershor.

Rusia nis një tjetër stërvitje masive ushtarake Rusia nis një tjetër stërvitje masive ushtarake
Trupat ushtarake ruse kanë nisur një stërvitje masive që përfshin rreth 250 mjete ajrore dhe 12 mijë ushtarë.

Stuhi të frikshme në Meksikë, 13 viktima dhe 12 të zhdukur Stuhi të frikshme në Meksikë, 13 viktima dhe 12 të zhdukur
Stuhi të dhunshme janë përplasur mbi veriun e Meksikës, ku qyteza Ciudad Acuna, si rrallëherë më parë, u përball me një tornado të fuqishme që vrau të paktën 13 vetë.

Përmbytje në Oklahoma dhe Teksas, tre të vdekur Përmbytje në Oklahoma dhe Teksas, tre të vdekur
Të paktën tre persona kanë vdekur dhe qindra shtëpi janë shkatërruar nga përmbytjet në SHBA jugore. Dy persona u vranë në një aksident në Oklahoma, dhe një burrë humbi jetën në San Marcos të Teksasit.

Vapë vrasëse” në Indi, të paktën 500 të vdekur "Vapë vrasëse” në Indi, të paktën 500 të vdekur
Vala e të nxehtit dhe thatësirës, që ka përfshirë veriun e Indisë dhe juglindjen e saj, ka shkaktuar vdekjen e mbi 165 personave vetëm ditën e diel, duke e çuar në 500 totalin e viktimave.

Ligji për OJQ-të, valë kritikash ndaj Putin Ligji për OJQ-të, valë kritikash ndaj Putin
Kritikët e kanë cilësuar si shembullin e radhës së “shtypjes së zërave të pavarur nga qeveria ruse”.

Zbulohen 139 varre në kufirin mes Malajzisë dhe Tajlandës; janë të emigrantëve Zbulohen 139 varre në kufirin mes Malajzisë dhe Tajlandës; janë të emigrantëve
139 varre të përbashkëta janë gjetur në 28 kampe të trafikimit të njerëzve përgjatë kufirit të Malajzisë me Tajlandën, ku kalojnë mijëra refugjatë, kryesisht myslimanë Rohingya që i largohen persekutimit në Birmani.

Rikthehet ankthi në Tunizi, një ushtar qëlloi kolegët në një bazë ushtarake Rikthehet ankthi në Tunizi, një ushtar qëlloi kolegët në një bazë ushtarake
Është rikthyer frika në qendër të Tunizit. Zemra e kryeqytetit tunizian, zona e Bardosë, teatrit të kthyer në skenën e sulmit terrorist të muajit mars, ku u vranë mbi 20 shtetas të huaj, përjetoi sot të tjera momente paniku kur një ushtar qëlloi mbi kolegët e tij të kazermës.

Forcat irakene marrin një qytet afër Ramadit Forcat irakene marrin një qytet afër Ramadit
Një komandat i policisë dhe luftëtarët sunitë pro-qeverisë thonë se kanë rimarrë qytetin Hussaiba al-Sharqiya, rreth 10 km nga Ramadi, me ndihmën e forcave paraushtarake shiite.

Ish-kryeministri i Izraelit dënohet me 8 muaj burg Ish-kryeministri i Izraelit dënohet me 8 muaj burg
Ish-kryeministri izaelit, Ehud Olmert, u dënua me 8 muaj burg, pasi u shpall fajtor për korrupsion dy muaj më parë, ndërsa 6 vjet më parë u detyrua të jepte dorëheqjen.

Varret masive në Malajzi, dyshohet se viktimat mund të jenë nga Tajlanda Varret masive në Malajzi, dyshohet se viktimat mund të jenë nga Tajlanda
Disa varre masive që mendohet se mbajnë trupat e emigrantëve janë gjetur në Malajzi. Ministri i Brendshëm Zahid Hamidi deklaroi se varret u zbuluan në 17 kampe të braktisura pranë kufirit me Tajlanden, por nuk e përcaktoi numrin e saktë të viktimave.

Ligji i ri në Rusi, Putin ndëshkon OJF-të Ligji i ri në Rusi, Putin ndëshkon OJF-të
Organizatat joqeveritare që punojnë në Rusi papritur e kanë gjetur veten me një ligj të ri që tani e tutje do të veprojë mbi ta. Konkretisht qeveria do të ndjekë penalisht të gjithë subjektet, kryesisht ato të të huajve, që hetimi do t’i cilësojë si të padëshirueshme për Rusinë.

Vdiq John Nash, matematicieni i filmit “A beautiful mind” Vdiq John Nash, matematicieni i filmit “A beautiful mind”
Matematicieni i njohur amerikan John Nash, historia e të cilit u shndërrua në film, ka vdekur pas një aksidenti me makinë. Nash që ishte në qendër të filmit “A beautiful mind”, fitues i Oscar-it po udhëtonte me një taksi bashkë me gruan e tij Alicia, në New Jersey e cila gjithashtu ka ndërruar jetë.

Siri, mbi 300 rebelë të vrarë nga sulmet ajrore të ushtrisë Siri, mbi 300 rebelë të vrarë nga sulmet ajrore të ushtrisë
Të paktën 300 rebelë janë vrarë nga sulmet ajrore të forcave qeveritare siriane, në operacionin për të liruar ushtarët që po mbaheshin të rrethuar në Idlib.

E pamundur për të luftuar trafikantët, qeveria “e panjohur” libiane kërkon ndihmën e BE E pamundur për të luftuar trafikantët, qeveria “e panjohur” libiane kërkon ndihmën e BE
Europa nuk do të mund të ndalë trafikun vdekjeprurës të emigrantëve afrikanë përmes Mesdheut, për sa kohë që nuk i jep fund bojkotit ndaj forcave politike, që kanë marrë pushtetin në kryeqytetin libian, si dhe nuk ndihmon autoritetet atje të bashkëpunojnë e të përballen me këtë situatë.

Britani, laburistët mbështesin referendumin e Cameron Britani, laburistët mbështesin referendumin e Cameron
Partia opozitare në Britani, ajo Laburiste, do të mbështesë planet e kryeministrit David Cameron për zhvillimin e një referendumi në lidhje me qëndrimin ose jo si vend anëtar i BE-së, deri në fund të vitit 2017.

Irlandezët votojnë pro martesave homoseksuale Irlandezët votojnë pro martesave homoseksuale
Procesi i numërimit të votave nuk ka përfunduar ende, por duket se irlandezët kanë votuar në favor të martesave të së njëjtit seks.

SHBA, Senati bllokon projektligjin për ndalimin e përgjimeve SHBA, Senati bllokon projektligjin për ndalimin e përgjimeve
Senati amerikan ka bllokuar projektligjin që do t’i jepte fund mbledhjes së të dhënave telefonike të amerikanëve nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare, NSA.

Irlanda voton masivisht në një referendum për martesat e homoseksualëve  Irlanda voton masivisht në një referendum për martesat e homoseksualëve 
Votimet u mbyllën në Irlandë për referendumin për legalizimin e martesave të të njëjtit seks. Më shumë se 3.2 milionë persona u pyetën nëse janë pro amendimit të Kushtetutës për të lejuar çiftet gay dhe lezbike të martohen.

Banka e Anglisë, plan për daljen e mundshme nga BE Banka e Anglisë, plan për daljen e mundshme nga BE
Banka e Anglisë ka konfirmuar aksidentalisht se është në shqyrtim të rreziqeve financiare që mund të vijnë nga një dalje e mundshme e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian.

Bagdad, autoritetet bllokojnë fluksin e refugjatëve nga Ramadi Bagdad, autoritetet bllokojnë fluksin e refugjatëve nga Ramadi
Autoritetet në Bagdad kanë mbyllur një urë, për të ndaluar fluksin e refugjatëve që largohen nga Ramadi në përpjekje për t’u strehuar në kryeqytetin iraken.

Tensionet ajrore, Kina reagon ashpër ndaj veprimeve të SHBA-ve Tensionet ajrore, Kina reagon ashpër ndaj veprimeve të SHBA-ve
Kina ka shprehur hapur pakënaqësitë e saja ndaj veprimeve të fundit të Shteteve të Bashkuara, ku një avion vëzhgues fluturoi të mërkurën mbi zonat e kontestuara në detin e Kinës së Jugut.

Francë, ndalohet hedhja e ushqimeve, t’u falen të pastrehëve Francë, ndalohet hedhja e ushqimeve, t’u falen të pastrehëve
Para disa kohëve ishte diçka e zakontë që nëpër rrugët e Francës të gjeje tonelata ushqimesh të flakura, për faktin se nuk ishin shitur apo u kishte kaluar një ditë nga afati i skadencës.

Meksikë, vriten 43 anëtarë të një bande nga policia Meksikë, vriten 43 anëtarë të një bande nga policia
Mbi 40 persona kanë mbetur të vdekur gjatë ditës së premte në perëndim të Meksikës pas përleshjeve të armatosura ndërmjet personave të dyshuar si anëtarë të një bande dhe forcave të sigurisë. Lajmi është bërë i ditur nga dy zyrtarë të qeverisë meksikane.

Përfundon samiti i Rigës, republikat ish-sovjetike dënojnë aneksimin e Krimesë Përfundon samiti i Rigës, republikat ish-sovjetike dënojnë aneksimin e Krimesë
Duke hedhur sytë pas shpinës së tyre, drejt Rusisë, Bashkimi Europian dhe 6 vendet ish-sovjetike, fqinje të Moskës janë përpjekur të sheshojnë dallimet mes tyre për të ripërtërirë angazhimet e tyre për bashkëpunim në interes të paqes dhe sigurisë, në samitin e Rigës gjatë së premtes.

Tensionet ajrore, SHBA paralajmërojnë Kinën Tensionet ajrore, SHBA paralajmërojnë Kinën
Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Kinën që të mos reagojë ndaj patrullimeve ajrore të aviacionit amerikan në Detin e Kinës së Jugut, pak ditë pas një përplasjeje verbale mes një operatori ushtarak kinez dhe një avioni mbikëqyrës amerikan.

DASH publikon “e-mail”-et e para të ish-Sekretares Clinton për sulmet në Bengazi DASH publikon “e-mail”-et e para të ish-Sekretares Clinton për sulmet në Bengazi
Departamenti amerikan i Shtetit ka publikuar këtë të premte afro 900 faqe nga “e-mail”-et në lidhje me sulmin kamikaz në Bengazi dhe Libinë në tërësi, nga llogaria private e ish-Sekretares së Shtetit, Hillary Rodham Clinton, të cilat janë këmbyer gjatë periudhës që ajo ushtroi detyrën e kryediplomates së SHBA-ve.

Tensionet me Rusinë, Finlanda vë në alarm rezervistët Tensionet me Rusinë, Finlanda vë në alarm rezervistët
Qeveria në Finlandë ka informuar 900 mijë rezervistët e saj ushtarakë mbi rolet e tyre në rast të një krize ushtarake për shkak të tensioneve në rritje mes Rusisë dhe fqinjëve të saj.

ISIS, autorë të sulmit kamikaz në një xhami të Arabisë Saudite, me 21 viktima ISIS, autorë të sulmit kamikaz në një xhami të Arabisë Saudite, me 21 viktima
Një kamikaz ka hedhur veten në erë në një xhami shiite në lindje të Arabisë Saudite, duke shkaktuar vdekjen e plot 21 besimtarëve, të cilit ishin duke u falur gjatë atij momenti, bëjnë të ditur banorë lokalë dhe ministri i Shëndetësisë, një sulm që është marrë përsipër nga grupi xhihadist i Shtetit Islamik.

Formulari për t’u bërë kamikaz Formulari për t’u bërë kamikaz
Dëshiron të kryesh një sulm kamikaz? Kë duhet të kontaktojmë në rast se kthehesh në një martir? Jep adresë e numër telefoni.

Obama kritikohet për mënyrën e reagimit ndaj ISIS-it Obama kritikohet për mënyrën e reagimit ndaj ISIS-it
Këmbanat e alarmit bien sot më fort se kurrë pas pohimeve alarmuese të ekspertëve se Shteti Islamik kontrollon praktikisht gjysmën e Sirisë. Rënia e qytetit të lashtë të Palmirës dhe ajo e kryeqendrës së provincës më të madhe të Irakut, Ramadit, janë për fituesin e çmimit Pulitzer, kolumnistin Charles Krauthammer, disa tregues në termometrin e dështimit të strategjisë amerikane kundër ISIS-it.

SHBA pranon se ka vrarë dy fëmijë në Siri SHBA pranon se ka vrarë dy fëmijë në Siri
Pentagoni ka pranuar se ka vrarë pa dashje dy fëmijë në një sulm ajror të forcave amerikane në Siri, nëntorin e vitit të kaluar.

Kapen dy ushtarë rusë në Ukrainë. OSBE: Ishin me mision në terren Kapen dy ushtarë rusë në Ukrainë. OSBE: Ishin me mision në terren
Dy shtetasit rusë, të kapur nga trupat ukrainase të shtunën e javës së kaluar, kanë pranuar se janë pjesë e forcave të armatosura ruse, - thuhet në një raport të OSBE-së.

Rasti i Freddie Gray, akuzohen për vrasje 6 oficerët e policisë Rasti i Freddie Gray, akuzohen për vrasje 6 oficerët e policisë
Kryeprokurorja e Merilendit në SHBA deklaroi se një ‘juri e madhe’, e cila kryesisht përbëhet nga 12 persona, ka akuzuar 6 oficerët e policisë për vdekjen e të riut Freddie Gray.

ISIS, Rusia i ofron edhe ndihmë ushtarake Irakut ISIS, Rusia i ofron edhe ndihmë ushtarake Irakut
Rusia i ka ofruar Irakut ndihmë ushtarake dhe ndihma të tjera, teksa kryeministri irakian, Haidar al-Abadi ka vizituar këtë të enjte Moskën, për të zmbrapsur militantët e Shtetit Islamik, të cilët së fundi kanë korrur të tjera suksese, si në Irak edhe në Siri.

Vdekja e fëmijëve në Korfuz, “Thomas Cook” dëmshpërblen prindërit Vdekja e fëmijëve në Korfuz, “Thomas Cook” dëmshpërblen prindërit
Kompania ajrore “Thomas Cook”  ka vendosur të dëmshpërblejë prindërit e dy fëmijëve të cilët vdiqën nga monoksidi karbonit gjatë pushimeve të tyre në Korfuz në vitin 2006.

Idhujt dhe të urryerit e historisë Idhujt dhe të urryerit e historisë
George Bush është më i urryer se Stalini; Einsteini, frymëzim më i madh për njerëzit sesa Jezu Krishti.

ISIS-i nis ekzekutimet me antitank ISIS-i nis ekzekutimet me antitank
Duket se militantët e ISIS-it nuk janë më të kënaqur me ekzekutime të thjeshta me thika apo pistoleta. Tashmë, ekzekutimet bëhen me antitank.

Australi, tkurret ekonomia; banorët drejt Zelandës së Re Australi, tkurret ekonomia; banorët drejt Zelandës së Re
Për të parën herë në 24 vjet, më shumë australianë janë zhvendosur në Zelandën e Re për të punuar e jetuar atje, sesa e kundërta.

400 mijë litra naftë në det, katastrofë mjedisore në brigjet e Kalifornisë 400 mijë litra naftë në det, katastrofë mjedisore në brigjet e Kalifornisë
Ndotja me naftë e gati 15 kilometrave vijë bregdetare në jug të Kalifornisë detyroi autoritetet lokale të shpallin gjendjen e emergjencës.

Nis samiti i Rigës. Merkel, kritika për rolin e Rusisë në Ukrainë Nis samiti i Rigës. Merkel, kritika për rolin e Rusisë në Ukrainë
Liderët e Bashkimit Europian po mblidhen në Riga të Letonisë për samitin me gjashtë ish-republika sovjetike, takim ky i errësuar nga roli i Rusisë në konfliktin ukrainas.

Britani, emigrantëve ilegalë do t’u konfiskohen rrogat Britani, emigrantëve ilegalë do t’u konfiskohen rrogat
Policia në Mbretërinë e Bashkuar do të mund të sekuestrojë rrogat e emigrantëve ilegalë, në kuadër të planeve të qeverisë për të frenuar kriminalitetin, që do të prezantohen javën e ardhshme në fjalimin e Mbretëreshës.

Siri, Shteti Islamik zapton qytetin e lashtë Palmira Siri, Shteti Islamik zapton qytetin e lashtë Palmira
Militantët e Shtetit Islamik në Siri kanë marrë nën kontroll qytetin e lashtë Palmira dhe hynë në zonën ku ndodhen rrënojat historike.

Malajzia ndryshon qëndrim: Do t’u shkojmë në ndihmë emigrantëve Malajzia ndryshon qëndrim: Do t’u shkojmë në ndihmë emigrantëve
Kryeministri i Malajzisë, Najib Razak ka deklaruar se vendi i tij do të kryejë operacione kërkimi dhe shpëtimi për emigrantët që përpiqen të arrijnë brigjet e vendit të tij përmes varkave.

ISIS tregton femrat Yazidi, gjysmë të zhveshura ato dërgohen nëpër ankande ISIS tregton femrat Yazidi, gjysmë të zhveshura ato dërgohen nëpër ankande
Gjysmë të zhveshura dhe me një çmim në duar, kështu i tregton ISIS vajzat më të bukura të komunitetit Yazidi, duke i shitur ato në Siri.

Arrestohet në Itali autori i atentatit në Tuniz; humbën jetën 24 vetë Arrestohet në Itali autori i atentatit në Tuniz; humbën jetën 24 vetë
Një shtetas maroken, 22 vjeç, është arrestuar nga policia e Milanos, në Itali, pasi dyshohet të jetë një nga atentatorët në muzeun e kryeqytetit të Tunizisë, ku humbën jetën 24 persona.

SHBA, mbi 5 miliardë $ gjobë 5 bankave më të mëdha në botë SHBA, mbi 5 miliardë $ gjobë 5 bankave më të mëdha në botë
Pesë nga bankat më të mëdha në botë do të paguajnë gjoba që arrijnë deri në 5.7 miliardë dollarë për manipulimin e valutës së huaj dhe normave të interesit.

Publikohen dokumentat sekrete të Bin Laden: “Harrojeni shtetin islamik, vrisni amerikanët” Publikohen dokumentat sekrete të Bin Laden: “Harrojeni shtetin islamik, vrisni amerikanët”
Në vitet e fundit të jetës së tij, gjatë fshehjes në Pakistan, Osama bin Laden ishte një njeri që tregonte njëkohësisht dashuri dhe interes për familjen e tij, ndërsa me gjakftohtësi bënte thirrje për vrasje masive të amerikanëve.

Iraku kërkon vullnetarë në betejën kundër ISIS në Ramadi Iraku kërkon vullnetarë në betejën kundër ISIS në Ramadi
Qeveria irakiane kërkon vullnetarë në betejën kundër ISIS-it për rimarrjen e qytetit strategjik të Ramadit. Në deklaratën e lëshuar prej saj thuhet se, një valë rekrutimesh do të ndihmonte shumë mbushjen e boshllëqeve të mëdha, që kanë njësitë ushtarake në provincën e Anbarit.

Banda britanike e të moshuarve, që vodhën 200 mln paund Banda britanike e të moshuarve, që vodhën 200 mln paund
Banda e goditjes së shekullit? Ishte grup gjyshërish. 9 të dyshuarit e prangosur për grabitjen spektakolare të Pashkëve në “Hatton Garden”, rruga e argjendarive në Londër, ishin të moshës nga 48 deri në 75 vjeç.

Konferenca e OKB-së për klimën, marrëveshje për të ndalur ngrohjen me dy gradë Konferenca e OKB-së për klimën, marrëveshje për të ndalur ngrohjen me dy gradë
Për dy ditë me radhë u përgatit në Berlin konferenca e OKB-së për mbrojtjen e klimës, e cila do të mbahet në fund të vitit në Paris.

Malajzia dhe Indonezia bien dakord për strehimin e përkohshëm të emigrantëve Malajzia dhe Indonezia bien dakord për strehimin e përkohshëm të emigrantëve
Malajzia dhe Indonezia kanë rënë dakord për të strehuar përkohësisht të gjithë emigrantët ilegalë që vijnë nga deti, pas bisedimeve që ministrat e Jashtëm të këtyre dy vendeve mbajtën në Kuala Lumpur.

Korea e Veriut anulon vizitën e Ban Ki-moon Korea e Veriut anulon vizitën e Ban Ki-moon
Korea e Veriut ka anuluar vizitën e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-moon, një ditë para se vizita të kryhej.

Poroshenko: Ukraina ndodhet në luftë të vërtetë me Rusinë; duhet të jemi gati Poroshenko: Ukraina ndodhet në luftë të vërtetë me Rusinë; duhet të jemi gati
Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko tha se vendi i tij ndodhet tani në një ‘luftë të vërtetë’ me Rusinë dhe se ukrainasit duhet të përgatiten për një ofensivë ruse.

ISIS në Ramadi, Obama mbledh Këshillin Kombëtar të Sigurimit ISIS në Ramadi, Obama mbledh Këshillin Kombëtar të Sigurimit
Presidenti amerikan Barck Obama mblodhi Këshillin Kombëtar të Sigurimit ‘për të diskutuar në lidhje me situatën e rëndë në Irak dhe strategjinë për t’u përballur me ISIS.

Algjeri, vriten 21 ekstremistë, do kryenin sulme terroriste Algjeri, vriten 21 ekstremistë, do kryenin sulme terroriste
Forcat algjeriane të sigurisë kanë ekzekutuar 21 ekstremistë islamikë, të cilët dyshohej se do të kryenin sulme terroriste. Lajmi është bërë i ditur nga një zyrtar i ushtrisë.

17-vjeçarja martohet me forcë me shefin e policisë, Moska: S’merremi me martesat 17-vjeçarja martohet me forcë me shefin e policisë, Moska: S’merremi me martesat
Martesa e një vajze 17-vjeçare me shefin e policisë së Çeçenisë, një burrë rreth të 50-ave, ka cekur kufijtë e skandalit pas “bekimit” edhe prej zyrtarëve të Moskës.

Italia, ende e shqetësuar për klandestinët: Edhe flota ushtarake nuk do t’i frenojë Italia, ende e shqetësuar për klandestinët: Edhe flota ushtarake nuk do t’i frenojë
Vetëm një ditë pas miratimit të strategjisë, që Bashkimi Europian vendosi të ndjekë për të zgjidhur krizën humanitare të emigrantëve, Italia ka shprehur e para shqetësimin e saj lidhur me të.

Britani, rekord negativ i inflacionit, për prillin -0.1 për qind Britani, rekord negativ i inflacionit, për prillin -0.1 për qind
Inflacioni në Britaninë e Madhe ra nën zero në muajin prill, një fenomen që nuk ishte parë në ekonominë e Mbretërisë, që prej vitit 1960.

Shtrëngimi historik i duarve, Princi Çarls takon Gerry Adams, udhëheqësi i Sinn Fein Shtrëngimi historik i duarve, Princi Çarls takon Gerry Adams, udhëheqësi i Sinn Fein
Princi Çarls i shtrëngoi dorën Gerry Adams-it, udhëheqësit historik të Sinn Fein, krahu politik i IRA-s, grupit të armatosur irlandez, që për dekada me radhë luftoi kundër Mbretërisë Britanike në Irlandën e Veriut.

Katastrofë humanitare në Azi. Klandestinët enden nëpër det, askush nuk i pranon Katastrofë humanitare në Azi. Klandestinët enden nëpër det, askush nuk i pranon
Është një katastrofë humanitare aq e madhe, sa askush nuk i di përmasat e saj të vërteta. Me mijëra emigrantë janë të bllokuar në det dhe udhëheqësit e vendeve të Azisë Juglindore refuzojnë t’u hapin dyert.

Britani, arrestohen 7 persona nga banda e grabitësve të gurëve të çmuar Britani, arrestohen 7 persona nga banda e grabitësve të gurëve të çmuar
Policia britanike ka arrestuar 7 persona, që dyshohet se kanë lidhje me grabitjen e gurëve të çmuar, në Hatton Garden të Londrës.

ISIS 'zbraz' nga civilët Ramadin; a po e fiton luftën me Irakun? ISIS 'zbraz' nga civilët Ramadin; a po e fiton luftën me Irakun?
Shteti Islamik po e shtrëngon darën e tij mbi Ramadin. Shumë nga banorët e kryeqendrës së provincës së Anbarit, të zaptuar këtë të dielë nga luftëtarët e grupit të dhunshëm ekstremist, kanë marrë rrugët ndërsa Kombet e Bashkuara paralajmërojnë për një krizë të mundshme humanitare.

BE krijon EUNAVFOR. Operacione ushtarake kundër trafikantëve në Mesdhe BE krijon EUNAVFOR. Operacione ushtarake kundër trafikantëve në Mesdhe
Bashkimi Europian ra dakord për krijimin e një operacioni ushtarak detar, të quajtur EUNAVFOR Med, për të shkatërruar rrjetet kriminale të trafikantëve të njerëzve në Detin Mesdhe.

Kolumbi, mbi 50 të vdekur nga rrëshqitjet e tokës Kolumbi, mbi 50 të vdekur nga rrëshqitjet e tokës
Më shumë se 50 persona kanë mbetur të vdekur, ndërsa nuk dihet fati i shumë të tjerëve, pas rrëshqitjeve të tokës në provincën Antioquia në veriperëndim të Kolumbisë.

Rritet numri i dënimeve me vdekje në Arabinë Saudite, kërkohen ekzekutorë Rritet numri i dënimeve me vdekje në Arabinë Saudite, kërkohen ekzekutorë
Pas numrit gjithnjë e në rritje të dënimeve me vdekje, Arabia Saudite ka shpërndarë njoftimin për vende të reja pune, ku kërkohet një staf i ri me 8 ekzekutorë.

Belgjikë, 7 gra dënohen për bashkëpunim me ISIS Belgjikë, 7 gra dënohen për bashkëpunim me ISIS
Pasi ka zbardhur identitetin e tyre, një gjykatë belge ka marrë vendimin për të dënuar me burg 7gra.

Ushtarët rusë të arrestuar në Ukrainë akuzohen për akte terroriste Ushtarët rusë të arrestuar në Ukrainë akuzohen për akte terroriste
Tashmë në duart e policisë ukrainase janë dy ushtarë rusë, të cilët do të ndiqen penalisht për akuzën e “akteve terroriste”.

Masakra e Teksasit, gati 200 të arrestuar për vdekjen e 9 motoçiklistëve Masakra e Teksasit, gati 200 të arrestuar për vdekjen e 9 motoçiklistëve
Shkëmbimi i zjarrit vdekjeprurës mes bandave rivale të motoçiklistëve në Teksas ka çuar 192 persona në burg, si të implikuar drejtpërdrejtë në incidentin e rëndë. Plumbat, bashkë me mjetet e forta, morën jetën e 9 personave, si dhe lanë 18 të plagosur, që sipas policisë ishin të gjithë anëtarë të bandave rivale.

Emigrantët, BE miraton planin e masave. Nga qershori, flota detare në Mesdhe Emigrantët, BE miraton planin e masave. Nga qershori, flota detare në Mesdhe
Pas shumë debatesh, më në fund ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian miratuan planin për ngritjen e një force detare, e cila do të luftojë trafikimin e qenieve njerëzore në detin Mesdhe.

Azia mbyll kufijtë, mijëra emigrantë ende në det Azia mbyll kufijtë, mijëra emigrantë ende në det
Peshkatarëve në Aceh të Indonezisë u është thënë të mos i shpëtojnë emigrantët e mbetur në mes të detit, edhe sikur të jenë duke u mbytur.

Irak, dërgohen milicët shiitë në Ramadi Irak, dërgohen milicët shiitë në Ramadi
Qeveria irakiane ka nisur paraushtarakë shiitë drejt Ramadit të marrë të dielën nga militantët e Shtetit Islamik. Rënia e qytetit të rëndësishëm në duart e ISIS-it kushtoi, sipas raporteve në media, gati 500 jetë njerëzish.

BE harton misionin për shkatërrimin e anijeve të kontrabandistëve nga Libia BE harton misionin për shkatërrimin e anijeve të kontrabandistëve nga Libia
Ministrat e Jashtëm dhe të Mbrojtjes së Bashkimit Europian pritet të miratojnë një mision për shkatërrimin e anijeve që përdoren nga kontrabandistët nga Libia.

Teksas, masakra mes bandave të motoçiklistëve, vetëm për një vend parkimi Teksas, masakra mes bandave të motoçiklistëve, vetëm për një vend parkimi
Policia e Teksasit e dinte se, në Waco do të kishte një grumbullim motoçiklistësh të grupeve rivale, një ngjarje që paralajmëronte trazira, ndaj dhe u përpoq të merrte masa në kohë.

Vriten 5 liderë të ISIS në veri të Sirisë Vriten 5 liderë të ISIS në veri të Sirisë
Ushtria siriane ka vrarë pesë liderë të Shtetit Islamik në lindje të vendit. Lajmi është raportuar nga televizioni shtetëror sirian, sipas të cilit militantët e vrarë janë me kombësi saudite, çeçene, jordaneze, irakiane, dhe turke.

Afganistan, talebanët sulm vdekjeprurës ndaj policisë europiane Afganistan, talebanët sulm vdekjeprurës ndaj policisë europiane
Një sulm kamikaz pranë hyrjes së Aeroportit ndërkombëtar të kryeqytetit afgan, Kabul u mori jetën 3 personave, një nga të cilët britanikë.

Papa Françesku shenjtëron dy murgeshat e para palestineze Papa Françesku shenjtëron dy murgeshat e para palestineze
Papa Françesku ka shenjtëruar dy murgesha të shekullit të XIX, të cilat kanë jetuar në Palestinën e sunduar prej Perandorisë Osmane, duke u bërë kështu të parat katolike arabe që kthehen në shenjtore.

Moldavi, kryeministri hetohet për falsifikim dëftese pjekurie Moldavi, kryeministri hetohet për falsifikim dëftese pjekurie
Kundër kryeministrit të ri moldav, Chiril Gaburici, po zhvillohet një procedurë hetimore për shkak të falsifikimit të dokumenteve.

Libia lëshon alarmin: Mes emigrantëve të Mesdheut, edhe militantë të ISIS Libia lëshon alarmin: Mes emigrantëve të Mesdheut, edhe militantë të ISIS
Në mesin e emigrantëve, që vërshojnë drejt Europës prej brigjeve libiane, ka edhe militantë të Shtetit Islamik.

Dënimi kapital ndaj Morsit, reagime të ashpra nga jashtë Egjiptit. Mes tyre edhe SHBA Dënimi kapital ndaj Morsit, reagime të ashpra nga jashtë Egjiptit. Mes tyre edhe SHBA
Shtetet e Bashkuara kanë reaguar duke u shprehur “thellësisht të shqetësuar” në lidhje me vendimin e një gjykate egjiptiane, e cila ka kërkuar dënimin me vdekje për ish-Presidentin Mohamed Morsi.

Dorëhiqet kryetari i laburistëve skocezë, humbi thellë në zgjedhjet e fundit Dorëhiqet kryetari i laburistëve skocezë, humbi thellë në zgjedhjet e fundit
Udhëheqësi i laburistëve skocezë, Jim Murphi njoftoi se do të largohet nga ky pozicion muajt e ardhshëm.

Papa Françesku pret Presidentin palestinez Abbas Papa Françesku pret Presidentin palestinez Abbas
“Ti je një engjëll i paqes”. Me këto fjalë iu drejtua Papa Françesku presidentit palestinez, Mahmud Abbas , gjatë një takimi të shtunën në Vatikan, duke sjellë  edhe njëherë në vëmendje marrëdhëniet e ngrohta mes Selisë së Shenjtë dhe palestinezëve.

Aksident hekurudhor në Gjermani, dy të vdekur dhe 20 të plagosur Aksident hekurudhor në Gjermani, dy të vdekur dhe 20 të plagosur
Të paktën dy persona janë vrarë dhe 20 të tjerë janë plagosur pas një aksidenti hekurudhor, në Gjermani.

Siri, forcat speciale USA vrasin kreun e hershëm të ISIS Siri, forcat speciale USA vrasin kreun e hershëm të ISIS
Forcat e operacioneve speciale të ushtrisë amerikane kanë kryer një operacion blic në Siri, ku kanë vrarë një komandant të hershëm të Shtetit Islamik.

Egjipt, ish-Presidenti Mohamed Morsi dënohet me vdekje për spiunazh Egjipt, ish-Presidenti Mohamed Morsi dënohet me vdekje për spiunazh
Ish-Presidenti egjiptian është dënuar me vdekje nga një gjykatë e Kajros. Ai akuzohet për nxjerrje të sekretit shtetëror.

Treni Amtrak, hetuesit: Mund të jetë goditur nga një objekt Treni "Amtrak", hetuesit: Mund të jetë goditur nga një objekt
Treni i kompanisë “Amtrak”, i cili doli nga shinat në Filadelfia të martën, mund të jetë goditur nga një objekt, para rrëzimit. Ka qenë ky një prej përfundimeve të hetuesve amerikanë.

Deti i Kinës së Jugut, SHBA të shqetësuara nga lëvizjet e Pekinit Deti i Kinës së Jugut, SHBA të shqetësuara nga lëvizjet e Pekinit
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry ka shprehur shqetësimin e tij për synimet e shprehura qartë nga Kina për sovranitetin në zonat e kontestuara në detin e Kinës së Jugut.

India dhe Kina firmosin marrëveshje 22 miliardë dollarëshe India dhe Kina firmosin marrëveshje 22 miliardë dollarëshe
India dhe Kina kanë firmosur një seri marrëveshjesh bashkëpunimi ekonomik me vlerë 22 miliardë dollarë, gjatë vizitës së kryeministrit indian Modi në Shangai.

Moska i kundërpërgjigjet Perëndimit, ligje për të huajt Moska i kundërpërgjigjet Perëndimit, ligje për të huajt
Në Rusi po hartohen ligje të reja që në njëfarë mënyre do të persekutojnë të huajt që ndodhen në vend.

Valë e re refugjatësh në Azi Valë e re refugjatësh në Azi
Ka një valë të re emigrantësh nëpër varka, por këtë herë janë aziatikët. Anije të pasigurta, të drejtuara nga kontrabandistë qeniesh njerëzore, po tentojnë të shpërndajnë emigrantë në Malajzi, Tajlandë edhe Indonezi.

Ngjarje tragjike në Napoli, infermieri 48-vjeçar ekzekuton 4 persona; plagos 5 të tjerë Ngjarje tragjike në Napoli, infermieri 48-vjeçar ekzekuton 4 persona; plagos 5 të tjerë
Një ngjarje tragjike u regjistrua pasditen e së premtes në Secondigliano, një lagje në Napoli, ku mbetën të vrarë 4 persona, ndërsa 5 të tjerë u plagosën.

Austria kritikon Britaninë, Fajman: Londra të respektojë politikat e BE-së Austria kritikon Britaninë, Fajman: Londra të respektojë politikat e BE-së
Kancelari austriak Verner Fajman akuzon Britaninë se po vepron në mënyrë të papërgjegjshme.

Dënim me vdekje për atentatorin e Maratonës së Bostonit. Ekzekutim me injeksion vdekjeprurës Dënim me vdekje për atentatorin e Maratonës së Bostonit. Ekzekutim me injeksion vdekjeprurës
Një juri amerikane ka dënuar me vdekje këtë të premte atentatorin e mbetur gjallë të bombave në Maratonën e Bostonit, për shkak të rolit të tij ndihmues gjatë sulmit të vitit 2013, ku mbetën të vdekur 3 persona, u plagosën 264 të tjerë, 17 prej të cilëve me gjymtyrë të prera. Vendimi erdhi pas rreth 15 orë diskutimesh.

Rriten shpresat për ribashkimin e Qipros, negociata me OKB-në si ndërmjetëse Rriten shpresat për ribashkimin e Qipros, negociata me OKB-në si ndërmjetëse
Një tjetër raund biseimesh mbi çështjen e ribashkimit të Qipros po mbahet këtë të premte në një nga mjediset e Kombeve të Bashkuara në zonën neutrale në Nikosi, sigurisht të ndërmjetësuara nga i dërguari special i OKB-së, Espen Barth Eide.

Sarkozy, objekt talljesh në seancën pyetje-përgjigje në Twitter Sarkozy, objekt talljesh në seancën pyetje-përgjigje në Twitter
Ish-Presidenti francez, Nicolas Sarkozy mori një valë komentesh tallëse në lidhje me problemet e tij me drejtësinë, teksa nisi këtë të premte një seancë të rrallë komunikimi në Twitter me pyetje-përgjigje nga dhe ndaj ndjekësve të tij.

“Fondi i inovacionit” për antibiotikët “Fondi i inovacionit” për antibiotikët
Zhvillimi i baktereve po ecën me ritme shumë herë më të larta sesa industria globale farmaceutike dhe kjo e fundit po bën pak për ta ndaluar atë.

Alarm për bombë në Gjermani, anulohet spektakli live Alarm për bombë në Gjermani, anulohet spektakli live
Nata finale live e një spektakli në Gjermani është regjistruar më vonë pas një alarmi për bombë. Gjatë edicionit të Germany’s Next Topmodel, 10 mijë spektaktorë u evakuuan nga arena e Mannheim, në jugperëndim të Gjermanisë.

ISIS hidhet në ofensivë në Irak, merr qytetin e Ramadit ISIS hidhet në ofensivë në Irak, merr qytetin e Ramadit
ISIS ka marrë kontrollin e qytetit të Ramadit në Irak, i konsideruar deri më tani si një fortesë e forcave qeveritare në perëndim të vendit.

A e zgjidh plani i BE-së krizën e refugjatëve? A e zgjidh plani i BE-së krizën e refugjatëve?
Një nga propozimet më të diskutuara për zgjidhjen e krizës së refugjatëve në Mesdhe është mbytja e anijeve të kontrabandistëve.

Dron mbi Shtëpinë e Bardhë, arrestohet një person Dron mbi Shtëpinë e Bardhë, arrestohet një person
Një person u arrestua në Uashington pranë Shtëpisë së Bardhë, ndërsa tentonte të ngrinte në fluturim një dron mbi rezidencën e Presidentit Barack Obama.

Shpëtohen nga mbytja 700 emigrantë klandestinë në Azi Shpëtohen nga mbytja 700 emigrantë klandestinë në Azi
Mbi 700 emigrantë nga Bangladeshi dhe Mianmari janë shpëtuar nga një varkë që po mbytej në brigjet e Indonezisë.

Nepal, gjendet helikopteri amerikan i rrëzuar Nepal, gjendet helikopteri amerikan i rrëzuar
Janë gjetur mbetjet e helikopterit amerikan që u zhduk këtë javë teksa shpërndante ndihma në afërsi të kufirit kinez në Nepal.

Dy të vrarë në protestat studentore në Kili Dy të vrarë në protestat studentore në Kili
Dy të rinj janë qëlluar për vdekje gjatë një proteste të studentëve në Kili. Viktimat, një 18-vjeçar dhe një 24-vjeçar, u vranë në qytetin Valparaiso, - tha ministri i Brendshëm.

Pritet të rifillojnë negociatat rreth ribashkimit të Qipros Pritet të rifillojnë negociatat rreth ribashkimit të Qipros
Krerët e grupeve etnike të ndara greke dhe turke në Qipro do të rifillojnë bisedimet për paqe të ndërmjetësuara nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, të cilat u ndërprenë gjatë vitit të kaluar.

Vijon propaganda e ISIS. Al-Baghdadi jep tjetër mesazh Vijon propaganda e ISIS. Al-Baghdadi jep tjetër mesazh
Media e ISIS, "Al-Furqan", ka lëshuar një mesazh audio ku pretendohet se flet lideri i grupit terrorist, Abu Bakr al-Baghdadi, i cili nëse konfirmohet është mesazhi i parë i këtij lloji gjatë këtij muaji.

Nëndetëset ruse? Pa problem për Suedinë Nëndetëset ruse? Pa problem për Suedinë
A e keni menduar ndonjëherë, sesi mund të mbahen nëndetëset e dyshuara ruse jashtë ujërave territorialë të vendeve të rrezikuara prej tyre? As mos e çoni ndërmend blerjen e ndonjë pajisjeje tepër të shtrenjtë detare...

SHBA-Kubë, takim për të rihapur selitë diplomatike në Uashington e Havana SHBA-Kubë, takim për të rihapur selitë diplomatike në Uashington e Havana
Negociatorët kubanezë dhe ata amerikanë do të takohen sërish gjatë javës së ardhshme, për të diskutuar në lidhje me rihapjen e Ambasadave në secilin prej kryeqyteteve të të dy vendeve, si pjesë e përpjekjeve për të rikthyer marrëdhëniet diplomatike.

Siri, Shteti Islamik drejt qytetit të shpallur Trashëgimi Botërore nga UNESCO Siri, Shteti Islamik drejt qytetit të shpallur Trashëgimi Botërore nga UNESCO
Xhihadistët e Shtetit Islamik raportohen të jenë duke përparuar gjatë kësaj të enjteje drejt një zone të kontrolluar prej forcave qeveritare, pranë një prej vendeve të shpallura pjesë e Trashëgimisë Botërore në Siri.

NATO dhe BE, bashkëpunim për t’u përballur me “luftën hibride” të stilit “krimean” NATO dhe BE, bashkëpunim për t’u përballur me “luftën hibride” të stilit “krimean”
NATO dhe Bashkimi Europian ranë dakord këtë të enjte për të punuar më shumë së bashku mbi përballimin e një “lufte hibride”, referuar përzierjes së trupave të paidentifikueshëm, propagandës dhe presionit ekonomik, që aleanca ushtarake atlantiko-veriore akuzon Rusinë ta ketë përdorur kundër Ukrainës.

Vendet baltike: NATO të jetë përherë e pranishme për shkak të kërcënimit rus Vendet baltike: NATO të jetë përherë e pranishme për shkak të kërcënimit rus
Shtetet baltike, Lituania, Letonia dhe Estonia, po përgatiten për një apel ndaj komandës së NATO-s, në mënyrë që t’u sigurojë një prezencë të përhershme të trupave të aleancës në territorin e tyre, për të kundërshtuar kështu rritjen e aktiviteteve ajrore dhe detare të Rusisë.

Britani, qindra persona të dyshuar për terrorizëm janë kthyer nga Siria Britani, qindra persona të dyshuar për terrorizëm janë kthyer nga Siria
Sipas policisë britanike, më shumë se 700 persona të dyshuar si terroristë kanë udhëtuar drejt Sirisë dhe 350 prej tyre janë kthyer në Mbretërinë e Bashkuar gjatë vitit të fundit.

Shpërndarja e refugjatëve, shtetet e BE-së në panik për sistemin e kuotave Shpërndarja e refugjatëve, shtetet e BE-së në panik për sistemin e kuotave
Refuzimi ka ardhur që përpara se Komisioni Europian ta prezatonte propozimin zyrtarisht. Anglia reagoi menjëherë, por nuk ishte e vetmja.

Filipine, 72 të vdekur nga zjarri në një fabrikë Filipine, 72 të vdekur nga zjarri në një fabrikë
Të paktën 72 persona kanë humbur jetën nga një zjarr i rënë në një fabrikë në kryeqytetin e ishujve Filipine, njoftojnë autoritetet lokale.

SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve ndalon përgjimet e NSA-së SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve ndalon përgjimet e NSA-së
Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka votuar për t’i dhënë fund aktivitetit të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare për të mbledhur të dhënat telefonike të amerikanëve.

Afganistan, sulm në një hotel në Kabul, 14 të vdekur Afganistan, sulm në një hotel në Kabul, 14 të vdekur
Tre persona të armatosur sulmuan një hotel në kryeqytetin e Afganistanit gjatë orëve të mbrëmjes së të mërkurës, duke u marrë jetën disa personave.

Vatikani njeh zyrtarisht shtetin e Palestinës, reagon diplomacia izraelite Vatikani njeh zyrtarisht shtetin e Palestinës, reagon diplomacia izraelite
Vatikani ka finalizuar këtë të mërkurë një traktat, nëpërmjet të cilit e bën të qartë se Selia e Shenjtë e njeh zyrtarisht shtetin e Palestinës, jo Organizatën Çlirimtare të Palestinës (PLO), institucioni që përfaqëson palestinezët në arenën ndërkombëtare, sidomos në vendet që nuk e njohin ende shtetin më vete.

Dalja e trenit nga shinat në Filadelfia, shkon në 7 numri i viktimave Dalja e trenit nga shinat në Filadelfia, shkon në 7 numri i viktimave
Prokurorë federalë kanë marrë në duar të dhënat e kutisë së zezë të rikuperuar nga rrënojat e një treni të kompanisë “Amtrak”, të dalë nga shinat në Filadelfia, për të përcaktuar nëse ka qenë  apo jo tejkalimi i shpejtësisë shkaku kryesor i përplasjes, që shkaktoi të paktën 7 viktima dhe plagosi mbi 200 të tjerë.

Nepal, qindra ushtarë dhe 6 helikopterë, në kërkim të helikopterit të rrëzuar Nepal, qindra ushtarë dhe 6 helikopterë, në kërkim të helikopterit të rrëzuar
Qindra trupa ushtarake të Nepalit nisën kërkimet për helikopterin e Marinës amerikane me 8 persona në bord gjatë së mërkurës, vetëm një ditë pasi një tërmet i dytë i fuqishëm brenda 3 javësh goditi vendin dhe shkaktoi dhjetëra të vdekur pas panikut të qytetarëve, që dolën jashtë banesave.

Rusia, stërvitje ushtarake me Kinën dhe Indinë. Kundër qëndrimit agresiv të NATO-s Rusia, stërvitje ushtarake me Kinën dhe Indinë. Kundër qëndrimit agresiv të NATO-s
Forcat tokësore ruse do t’u bashkohen atyre nga Kina, India, Mongolia dhe Bjellorusia, në një seri stërvitjesh të përbashkëta ushtarake gjatë gjysmës së dytë të këtij viti, njoftoi zyra e Presidentit rus, Vladimir Putin, këtë të mërkurë.

Shteti Islamik goditet sërish, vdes zëvendësi i përkohshëm i al-Baghdadit Shteti Islamik goditet sërish, vdes zëvendësi i përkohshëm i al-Baghdadit
Ministria irakiane e Mbrojtjes ka bërë të ditur gjatë kësaj të mërkure se sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr prej Shteteve të Bashkuara kanë shkaktuar viktimën e radhës mes krerëve më të lartë të Shtetit Islamik, e pikërisht zëvendësin e liderit të ISIS.

Komisioni Europian miraton agjendën për politikën e re të emigracionit Komisioni Europian miraton agjendën për politikën e re të emigracionit
Komisioni Europian aprovoi agjendën e një politike të re të emigracionit. Shefja e çështjeve të jashtme të BE-së, Federica Mogherini, ka përcjellë në profilin e saj në Twitter të rejat e fundit mbi çështjen e shumëdiskutuar.

Kerry takon Putinin dhe Lavrovin, biseda për çështjet globale Kerry takon Putinin dhe Lavrovin, biseda për çështjet globale
U përshkrua si i sinqertë në media takimi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, John Kerry, me presidentin Vladimir Putin, gjatë vizitës së parë të kryediplomatit amerikan në Moskë që prej ashpërsimit të marrëdhënieve për shkak të Ukrainës.

Nepal, rinisin operacionet e shpëtimit pas tërmetit të dytë Nepal, rinisin operacionet e shpëtimit pas tërmetit të dytë
Ekipet e shpëtimit janë vënë në garë me kohën për gjetjen e të mbijetuarve pas tërmetit të dytë të dhunshëm që goditi Nepalin brenda dy javësh. Të paktën 65 vetë humbën jetën dhe 2000 të tjerë u plagosën nga lëkundjet e magnitudës 7,3 ballë dhe bilanci i jetëve të humbura rrezikon të rëndohet akoma më shumë.

E zuri gjumi në aktivitetin e Kim Jong Un, ministri i Mbrojtjes ekzekutohet për tradhti E zuri gjumi në aktivitetin e Kim Jong Un, ministri i Mbrojtjes ekzekutohet për tradhti
Ministri i Mbrojtjes i Koresë së Veriut, Hyon Yong-chol, është ekzekutuar për tradhti ndaj Kim Jong-un, i ka bërë të ditur Parlamentit agjencia e spiunazhit e Koresë së Jugut.

Pakistan, vriten 43 persona në Karaçi Pakistan, vriten 43 persona në Karaçi
Komuniteti i myslimanëve shiitë në Pakistan ka marrë një goditje të rëndë me sulmin e kryer ndaj disa pjesëtarëve të tij në qytetin e Karaçit.

SHBA, treni del nga shinat, 6 të vdekur SHBA, treni del nga shinat, 6 të vdekur
Një tren i kompanisë “Amtrak” ka dalë nga shinat në veri të Filadelfias të martën në mbrëmje, duke shkaktuar 6 të vdekur dhe 136 të plagosur, të cilët janë shtruar në spital.

Japonia goditet nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.8 ballë Japonia goditet nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.8 ballë
Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.8 ballë ka rënë pranë ishullit Honshu në Japoni.

Zhduket helikopteri amerikan në Nepal Zhduket helikopteri amerikan në Nepal
Një helikopter i ushtrisë amerikane, që ndodhej për misione humanitare në Nepal raportohet i zhdukur.

Emigracioni, Britania refuzon planin e BE-së për kuota sistemuese Emigracioni, Britania refuzon planin e BE-së për kuota sistemuese
Britania ka deklaruar gjatë kësaj të marte se nuk do të marrë pjesë në çfarëdo plani të Bashkimit Europian për të sistemuar refugjatët e vendeve të Lindjes së Mesme dhe Afrikës, bazuar mbi kuota të caktuara sipas vendeve, teksa shton se ajo preferon të fokusohet në përpjekjet për të luftuar trafikantët e qenieve njerëzore.

Loja me Bin Ladenin, gazetari i Pulitzer: E shitën pakistanezët Loja me Bin Ladenin, gazetari i "Pulitzer": E shitën pakistanezët
Akuzat janë shpërthyese dhe i japin një tjetër goditje rrëfenjës heroike të misionit të guximshëm dhe vrasjes së njeriut, asokohe më të rrezikshëm të botës, Osama bin Ladenit.

Konflikti në Ukrainë, opozita publikon raportin e Nemtsov: Mbi 200 ushtarë rusë të vrarë Konflikti në Ukrainë, opozita publikon raportin e Nemtsov: Mbi 200 ushtarë rusë të vrarë
Moska ka shpenzuar më shumë se 53 milionë rubla, rreth 1 miliard dollarë, në mbështetje të rebelimit separatist në lindje të Ukrainës, ndërkohë që të paktën 220 ushtarë rusë janë vrarë në konfliktin e armatosur, bën të ditur një raport i publikuar nga opozita ruse këtë të martë.

Nepal, të paktën 19 viktima dhe 981 të plagosur, ndërtesa të shembura nga tërmeti Nepal, të paktën 19 viktima dhe 981 të plagosur, ndërtesa të shembura nga tërmeti
19 të vdekur dhe 981 të plagosur janë shifrat e publikuara së fundi të tërmetit të ri prej 7,3 ballësh që goditi Nepalin këtë të martë, informacione të deklaruara nga zyrtari i Ministrisë së Brendshme, Laxmi Prasad Dhakal, në të parën dalje publike para kombit.

Punësimi dhe kujdesi ndaj fëmijëve, në fokus të konservatorëve britanikë Punësimi dhe kujdesi ndaj fëmijëve, në fokus të konservatorëve britanikë
David Cameron pritet të mbledhë së shpejti kabinetin e tij tërësisht konservator, të cilëve pritet t’u thotë se janë pikërisht ata partia e njerëzve që duan punën.

Hollande në Havana, takohet me Fidel dhe Raul Castron Hollande në Havana, takohet me Fidel dhe Raul Castron
Presidenti francez zhvilloi një vizitë historike në Kubë, ku u takua në Havana me liderët e revolucionit të vitit 1959, Fidel dhe Raul Castro.

NATO "dëbon" spiunët rusë dhe rikthen "linjat e nxehta"
NATO "dëbon" spiunët rusë dhe rikthen "linjat e nxehta"
NATO do të rikthejë në funksion të ashtuquajturat “linjat e nxehta”, që gjatë Luftës së Ftohtë shërbenin për të vendosur kontakt të drejtpërdrejtë mes ushtarakëve perëndimore dhe atyre në Moskë.

Britani, Nigel Farage do të mbetet në krye të UKIP. I refuzohet dorëheqja
Britani, Nigel Farage do të mbetet në krye të UKIP. I refuzohet dorëheqja
Nigel Farage, udhëheqësi i Partisë për Pavarësinë e Mbretërisë së Bashkuar, një parti antieuropiane, ka bërë të ditur tërheqjen e “dorëheqjes” së tij, të deklaruar gjatë javës së kaluar, pasi dështoi të fitonte qoftë edhe një vend përfaqësimi në Parlamentin britanik.

Australi, masa të ashpra ndaj firmave që u shmangen taksave
Australi, masa të ashpra ndaj firmave që u shmangen taksave
Kreu i Thesarit në Australi, Joe Hockey, tha se qeveria do të prezantojë masa të ashpra fiskale kundër 30 korporatave shumëkombëshe. Pa i identifikuar ato, Hockey tha se korporata të mëdha po devijonin të ardhurat e fituara në Australi jashtë Australisë, në vende ku taksat janë të ulta.

Gjeorgji, nisin stërvitjet e përbashkëta ushtarake me SHBA-të
Gjeorgji, nisin stërvitjet e përbashkëta ushtarake me SHBA-të
Forcat amerikane dhe gjeorgjiane kanë nisur stërvitjen ushtarake dyjavore në Republikën e Kaukazit Jugor gjatë kësaj të hëne, një lëvizje që pritet të irritojë së tepërmi Rusinë, dikur bashkë në ish-Bashkimin Sovjetik.

NATO: Rusia ka përgatitur separatistët për ofensivë të re thuajse “pa paralajmërim”
NATO: Rusia ka përgatitur separatistët për ofensivë të re thuajse “pa paralajmërim”
Shefi ushtarak i NATO-s ka bërë të ditur gjatë kësaj të hëne, se Rusia ka trajnuar dhe grumbulluar forcat pranë kufirit të saj me Ukrainën, si dhe ka afruar bashkë me to edhe pajisje të shumta ushtarake në Ukrainën lindore, duke u ofruar të gjitha mundësitë separatistëve prorusë që të ndërmarrin sulme “blic”, nëse zgjedhin ta bëjnë këtë.

John Kerry do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin
John Kerry do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry do të takohet të martën me presidentin rus, Vladimir Putin. Të dy do të diskutojnë për krizën në Ukrainë dhe në Siri.

Meksikë, hetim për vaksinën; dy fëmijë humbën jetën
Meksikë, hetim për vaksinën; dy fëmijë humbën jetën
Autoritetet meksikane të shëndetësisë kanë nisur me urgjencë një hetim pasi dy foshnje vdiqën dhe 29 fëmijë janë shtruar në spital, për shkak të reagimit ekstrem të trupit ndaj injeksioneve të bëra në kuadër të programit kombëtar të vaksinimit.

Hollande në Havanë, lideri i parë europian që viziton Kubën
Hollande në Havanë, lideri i parë europian që viziton Kubën
Presidenti francez Francois Hollande ndodhet në Kubë për një vizitë zyrtare, që synon përmirësimin e marrëdhënieve diplomatike dhe ekonomike me vendin komunist.

Britani, Cameron riformaton kabinetin; pritet fjalimi i parë pas rizgjedhjes
Britani, Cameron riformaton kabinetin; pritet fjalimi i parë pas rizgjedhjes
Kryeministri britanik, David Cameron është në përfundim të riformatimit të kabinetit të tij, ku sipas mediave janë promovuar gratë në dikasteret kyçe.

Suedi, gjykata rikonfirmon urdhër-arrestin për themeluesin e Wikileaks
Suedi, gjykata rikonfirmon urdhër-arrestin për themeluesin e Wikileaks
Një gjykatë në Suedi ka hedhur poshtë apelin e themeluesit të Wikileaks, Julian Assange, për tërheqjen e urdhër-arrestit për akuzat për agresion seksual.

Falimentim i Greqisë? WSJ: FMN po harton planin rezervë
Falimentim i Greqisë? WSJ: FMN po harton planin rezervë
Fondi Monetar Ndërkombëtar po punon me autoritetet kombëtare të vendeve të Europës Juglindore mbi planin rezervë në rast të një dështimi të mundshëm të Greqisë. Kështu citon një burim i FMN-së për "Wall Street Journal".

Kriza e emigrantëve në Mesdhe, BE propozon skemë kuotash për refugjatët
Kriza e emigrantëve në Mesdhe, BE propozon skemë kuotash për refugjatët
Komisioni Europian i prezanton këtë të hënë vendeve anëtare të BE-së planin e pranimit të refugjatëve në bazë të një skeme kuotash, çka nuk pritet të kalojë pa diskutime.

Bombardohet anija turke në Libi, 1 i vdekur; rriten tensionet
Bombardohet anija turke në Libi, 1 i vdekur; rriten tensionet
Një anije turke mallrash është bombarduar teksa udhëtonte drejt protit Tobruk dhe është sulmuar sërish teksa tentonte të largohej para sulmit të parë.

Masakra e Zvicrës, identifikohet autori i vrasjes së katërfishtë
Masakra e Zvicrës, identifikohet autori i vrasjes së katërfishtë
Autoritetet zviceriane arritën të zbulonin autorin e krimit, që mori jetën e katër personave në qytetin Vurenlingen. Trupat e viktimave u gjetën të shpërndarë në një pallat në zonën veri-perëndimore të Zyrihut.

Raul Castro viziton Papa Françeskun
Raul Castro viziton Papa Françeskun
Presidenti kubanez, Raul Castro, është ndalur të takojë Papa Françeskun në Vatikan, gjatë kthimit të tij nga Moska, ku mori pjesë në paradën ushtarake të Rusisë, organizuar për të shënuar 70-vjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Supertajfuni Noul kërcënon Filipinet, evakuohen 1200 rezidentë deri tani
Supertajfuni Noul kërcënon Filipinet, evakuohen 1200 rezidentë deri tani
Supertajfuni, siç është cilësuar ai me emrin Noul, po u afrohet brigjeve verilindore të Filipineve këtë të dielë, duke detyruar forcat e armatosura të evakuojnë me qindra banorë dhe të paralajmërojnë shumë të tjerë për përmbytje dhe rrëshqitje dherash, në rajonin malor që do të preket prej tij.

Incidenti me “Airbus A400M”, 4 viktima dhe 2 në gjendje të rëndë
Incidenti me “Airbus A400M”, 4 viktima dhe 2 në gjendje të rëndë
Një avion “Airbus A400M”, që shërbente për transport ushtarak është përplasur në Sevije të Spanjës gjatë së shtunës, duke lënë të vdekur 4 anëtarë të ekuipazhit testues, si dhe duke detyruar Britaninë e Gjermaninë të zbresin në terren transportuesit e rinj të trupave dhe mallrave.

SHBA, qëllohen për vdekje dy oficerë policie në Mississippi
SHBA, qëllohen për vdekje dy oficerë policie në Mississippi
Dy oficerë të tjerë policie janë qëlluar për vdekje teksa ishin në krye të detyrës, në Hattiesburg të Mississippit, orëve të vona të së shtunës, bëjnë të ditur zyrtarë të Departamentit të Policisë.

Zvicër, vriten 5 persona në Wuerenlingen
Zvicër, vriten 5 persona në Wuerenlingen
Autoritetet zvicerane kanë raportuar për 5 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në Wuerenlingen, zonë kjo në veri-perëndim të Zyrihut.

Cameron, fundjavë të ngarkuar me formimin e kabinetit
Cameron, fundjavë të ngarkuar me formimin e kabinetit
Kryeministri britanik, David Cameron është duke kaluar fundjavën në konsultime për të formuar kabinetin e tij të ri në mandatin e dytë, pas zgjedhjeve të së enjtes, ku partia e tij, tej çdo parashikimi fitoi bindshëm shumicën.

Moska demonstron forcën , mijëra trupa në paradën ushtarake
Moska demonstron forcën , mijëra trupa në paradën ushtarake
Moska u bë skenë e paradës më të madhe ushtarake të mbajtur ndonjëherë në Rusi, një ngjarje gjigante që kremton 70-vjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Rrëzohet avioni ushtarak në Spanjë, tre të vdekur
Rrëzohet avioni ushtarak në Spanjë, tre të vdekur
Një avion ushtarak spanjoll me disa persona në bord është rrëzuar afër aeroportit të Seviljes. Reporterët thonë se avioni ishte një Airbus A 400M i ri.

Egjipt, ish-presidenti Mubarak dënohet me 3 vite burg për korrupsion
Egjipt, ish-presidenti Mubarak dënohet me 3 vite burg për korrupsion
Ish-presidenti egjiptian, Hosni Mubarak është dënuar me tre vite burg për korrupsion. Ai u rigjykua në Kajro.

OBSH: Liberia deklarohet e lirë nga Ebola
OBSH: Liberia deklarohet e lirë nga Ebola
Organizata Botërore e Shëndetësisë, WHO, ka deklaruar se Liberia është e lirë nga Ebola, ndërsa vendi prej 42 ditësh nuk ka shënuar asnjë rast të ri.

Gjykimi i rastit “Etan” shpallet i pavlefshëm; nuk vendosi dot juria 
Gjykimi i rastit “Etan” shpallet i pavlefshëm; nuk vendosi dot juria
Gjykata e Nju Jorkut deklaroi një gjykim të pavlefshëm për rastin e vrasjes së 6-vjeçarit Etan Patz, i cili u zhduk më 1979. Juria nuk arriti të merrte një vendim. I pandehuri Pedro Hernandez rrëfeu në 2012 se e kishte vrarë ai djalin.

65-vjetori i themelimit, KE: Përgjegjësi e jona të promovojmë paqen
65-vjetori i themelimit, KE: Përgjegjësi e jona të promovojmë paqen
Këshilli Europian përkujton sot 65-vjetorin e krijimit të “Evropës së bashkuar nga hiri i Luftës së Dytë Botërore”.

Rusi, paradë ushtarake madhështore për 70-vjetorin e luftës
Rusi, paradë ushtarake madhështore për 70-vjetorin e luftës
Në Rusi po mbahet këtë të shtunë parada më e madhe ushtarake, që shënon 70-vjetorin e fitores ndaj nazistëve gjermanë në Luftën e Dytë Botërore.

Korea e Veriut teston “me sukses” raketën ujore
Korea e Veriut teston “me sukses” raketën ujore
Korea e Veriut ka deklaruar se ka testuar me sukses një model rakete që lëshohet nga nëndetëset, që nëse rezulton e vërtetë, do të jetë një përparim i rëndësishëm në arsenalin e saj bërthamor.

SHBA, avioni rrëzohet në autostradë; 4 të vdekur
SHBA, avioni rrëzohet në autostradë; 4 të vdekur
Një avion i vogël privat është rrëzuar në një autostradë në Atlanta të Shteteve të Bashkuara, duke lënë të vdekur 4 personat që gjendeshin në bord, ndërsa fatmirësisht askush tjetër nuk është lënduar, pasi është shmangur përplasja me automjetet.

8-vjeçari nga Bregu i Fildishtë, në valixhe drejt Spanjës
8-vjeçari nga Bregu i Fildishtë, në valixhe drejt Spanjës
Një djalë 8-vjeçar është tentuar të kalohej ilegalisht nga Maroku në Spanjë në një valixhe. Lajmi është bërë i ditur nga policia spanjolle.

Australi, arrestohet 17-vjeçari nën akuzën për terrorizëm; i gjenden 3 bomba artizanale
Australi, arrestohet 17-vjeçari nën akuzën për terrorizëm; i gjenden 3 bomba artizanale
Policia australiane ka arrestuar një 17-vjeçar nën akuzën për terrorizëm. Arrestimi u krye në periferi të Melburnit, ditën e premte.

SHBA, rriten masat e sigurisë në vend pas kërcënimeve nga ISIS
SHBA, rriten masat e sigurisë në vend pas kërcënimeve nga ISIS
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rritur masat e sigurisë në vend, pas një kërcënimi të ditëve të fundit nga xhihadistët e ISIS.

SHBA, kryeprokurorja Lynch nis hetimin federal për ngjarjet në Baltimore
SHBA, kryeprokurorja Lynch nis hetimin federal për ngjarjet në Baltimore
Departamenti amerikan i Drejtësisë do të nisë një hetim federal për shkelje të të drejtave të njeriut ndaj Departamentit të Policisë së Baltimores. Këtë e ka bërë të ditur kryeprokurorja amerikane, Loretta Lynch, këtë të premte, vetëm pak kohë pas emërimit zyrtar të saj në këtë post.

Humbja në zgjedhje, Miliband jep dorëheqjen
Humbja në zgjedhje, Miliband jep dorëheqjen
Ed Miliband nuk është më lider i Partisë Laburistë. Ish-kryetari ka dhënë dorëheqje duke marrë përgjegjësitë e humbjes. Partia e Miliband dështimin më të madh e pati në Skoci, duke humbur edhe përballë SNP-së.

Europa kujton ditën e fitores mbi nazizmin. Polonia, tashmë pjesë e BE-së
Europa kujton ditën e fitores mbi nazizmin. Polonia, tashmë pjesë e BE-së
Dita e fitores mbi nazizmin në Europë është kremtuar me evente të ndryshme në mbarë kontinentin e vjetër.

SHBA, 223 mijë vende të reja pune gjatë Prillit. Norma e papunësisë, 5,4%
SHBA, 223 mijë vende të reja pune gjatë Prillit. Norma e papunësisë, 5,4%
Tregu amerikan i punës ka “shpërthyer” sërish në Prill, bëri të ditur qeveria këtë të premte, teksa punëdhënësit kanë ofruar 223 mijë pozicione të reja pune dhe norma e papunësisë ka rënë në 5,4 për qind.

Britani, Konservatorët mazhorancë absolute; Cameron: Vizioni im, zhvillimi ekonomik
Britani, Konservatorët mazhorancë absolute; Cameron: Vizioni im, zhvillimi ekonomik
Rezultatet përfundimtare kanë zyrtarizuar fitoren e konservatorëve në zgjedhjet e përgjithshme të Mbretërisë së Bashkuar, që do të drejtohet edhe për një mandat nga kryeministri David Cameron.

Pakistan, rrëzohet helikopteri; vdes ambasadori norvegjez dhe ai filipinas
Pakistan, rrëzohet helikopteri; vdes ambasadori norvegjez dhe ai filipinas
Ambasadori i Norvegjisë dhe ai i Filipineve në Pakistan ishin mes 6 personave që humbën jetën, pas rrëzimit të një helikopteri ushtarak në veri të vendit.

Laburistët braktisen nga votuesit skocezë
Laburistët braktisen nga votuesit skocezë
Me votën e  tij, elektorati britanik u dërgoi një sinjal të rëndësishëm politikanëve të vendit. Mbrëmja e së enjtes ishte një makth për laburistët në opozitë dhe kapakun, kalvarit të disfatës ia vuri fitorja e një studenteje skoceze 20-vjeçare, e cila u shndërrua në ligjvënësen më të re të Britanisë që prej vitit 1667.

Britani, Partia Konservatore fiton bindshëm zgjedhjet parlamentare
Britani, Partia Konservatore fiton bindshëm zgjedhjet parlamentare
Partia Konservatore e qendrës së djathtë në Britani ka fituar bindshëm zgjedhjet parlamentare të së enjtes, duke mundësuar që Kryeministri David Cameron të formojë qeverinë e re, pa pasur nevojë për koalicion si në mandatin e kaluar.

Zgjedhjet në Britani, Exit Poll: Cameron, përtej parashikimeve
Zgjedhjet në Britani, Exit Poll: Cameron, përtej parashikimeve
Sytë e mbarë botës janë drejtuar te Britania e Madhe, e cila mbajti të enjten zgjedhjet parlamentare që do të përcaktojnë qeverinë e re.

Vritet një lider i Al Kaeda-s në Jemen, foli pas masakrës në Paris
Vritet një lider i Al Kaeda-s në Jemen, foli pas masakrës në Paris
Një lider i Al Kaeda-s në Gadishullin Arabik thuhet se ka mbetur i vrarë nga sulmet ajrore amerikane.

SHBA, marrëveshja me Iranin në "sitën" e Kongresit
SHBA, marrëveshja me Iranin në "sitën" e Kongresit
Senati amerikan kaloi një ligj që i njeh kompetenca Kongresit për të shqyrtuar një marrëveshje të mundshme me Iranin për programin e tij bërthamor.

Francë, gjykata trondit shpresat e Sarkozy për Presidencialet 2017
Francë, gjykata trondit shpresat e Sarkozy për Presidencialet 2017
Magjistratët u kanë dhënë një goditje të rëndë shpresave të ish-presidentit francez, Nicolas Sarkozy, për të garuar për President në vitin 2017, pasi vendosën këtë të enjte se autoritetet e drejtësisë kishin vepruar në mënyrë legjitime në përgjimin e telefonit të tij, si pjesë e një hetimi për akuzat e influencimit të paligjshëm.

Irani lë të lirë anijen “Maersk” dhe ekuipazhin me 24 anëtarë
Irani lë të lirë anijen “Maersk” dhe ekuipazhin me 24 anëtarë
Irani ka lënë të lirë tashmë anijen e mallrave me flamur të Ishujve Marshall dhe ekuipazhin e saj, e cila u kap me forcë gjatë muajit të kaluar, në një prej rrugëve detare më të rrahura nga anijet që transportojnë edhe naftë. Lajmi është bërë i ditur nga Agjencia Studentore e Lajmeve, ISNA, që ka cituar një zyrtar të Ministrisë së Jashtme këtë të enjte.

Korea e Veriut do të përdorë bërthamoret, nëse “e detyrojnë”
Korea e Veriut do të përdorë bërthamoret, nëse “e detyrojnë”
Një zyrtar i lartë i rrethit të ngushtë të Kim Jong-un në Korenë e Veriut ka dhënë një intervistë “pa parakushte” për rrjetin televiziv amerikan CNN, diçka që vërtet përbën surprizë, pasi zyrtarët e Penjanit nuk japin kurrë intervista, e për më tepër për shtypin ndërkombëtar.

“Bild”: Lubitz tentoi të ndryshonte kurs, pati frikë nga vdekja?
“Bild”: Lubitz tentoi të ndryshonte kurs, pati frikë nga vdekja?
Andreas Lubitz, 93 sekonda para përplasjes, tentoi të ndryshonte kursin e Airbus A320 të Germanwings. Por kjo manovër manuale nuk u arrit, pasi piloti automatik ishte në funksion.

Izrael, koalicioni me ekstremin e djathtë “përkeqëson” marrëdhëniet me SHBA-BE
Izrael, koalicioni me ekstremin e djathtë “përkeqëson” marrëdhëniet me SHBA-BE
Në marrëveshjen e koalicionit të vulosur momentet e fundit, ekstremi i djathtë i Izraelit i dha kryeministrit Benjamin Netanyahu shumicën e nevojshme për të qëndruar në pushtet.

Afganistan, ushtria nis ofensivë madhore kundër talebanëve
Afganistan, ushtria nis ofensivë madhore kundër talebanëve
Qeveria afgane nisi një ofensivë madhore kundër talebanëve në afërsi të kryeqendrës së provincës verilindore të Kunduzit.

Shmanget Moska, liderët europianë në Gdansk për përvjetorin e Luftës së Dytë Botërore
Shmanget Moska, liderët europianë në Gdansk për përvjetorin e Luftës së Dytë Botërore
Liderët europianë do të mblidhen në Gdansk të Polonisë. Ata do të marrin pjesë në 70-vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në Europë.

Zjarr në aeroportin Fiumicino të Romës, pezullohen fluturimet; edhe ato nga Tirana
Zjarr në aeroportin Fiumicino të Romës, pezullohen fluturimet; edhe ato nga Tirana
Një zjarr ka rënë natën midis të mërkurës dhe së enjtes në aeroportin Fiumicino të Romës, në terminalin numër 3 të fluturimeve ndërkombëtare.

Beteja me rebelët, Jemeni i kërkon ndihmë OKB-së<br />