Basketboll, SHBA-ja fiton Botërorin
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shpartalluar 129-92 Serbinë në finalen e Kampionatit Botëror të Basketbollit që u zhvillua në Spanjë. Në këtë mënyrë amerikanët fitojnë Botërorin për herë të dytë radhazi dhe për herë të pestë në histori.

Kryevepra e Menezit, goli i vitit
Kryevepra e Menezit, goli i vitit
Sezoni i ri futbollistik sapo ka nisur dhe do te shenohen shume gola te bukur deri ne fund te tij, por veshtire se do te realizohet nje gol me i bukur se ai qe u pa ne ndeshjen Parma-Milan.

Riberi rikthehet me gol Riberi rikthehet me gol
Java e tretë në Bundesligë nuk solli ndonjë suprizë pasi dy skuadrat e mëdha, Bajerni dhe Borusia Dortmund, fituan dhe vazhdojnë të udhëheqin kampionatin gjerman.

Bundesliga, Werder ndal kryesuesit Bundesliga, Werder ndal kryesuesit
Java e trete e Bundesliga-s gjermane ka nisur me një barazim me plot 6 gola. Kryesuesit e Bayer Leverkusen edhe pse luajtën në fushën e tyre nuk arritën të merrnin fitoren e tretë radhazi përball Werder Bremen, pasi ndeshja u mbyll 3-3.

Gabimi trashanik i Diego Lopezit
Gabimi trashanik i Diego Lopezit
Diego Lopez beri nje gabim shume te rende ne ndeshjen Parma-Milan. Portieri i kuqezinjve, pas debutimit te shkelqyer ne Serine A para dy javesh ndaj Lazios, ishte protagonist negativ ne ndeshjen e dyte te kampionatit.

US Open, Williams triumfon pr her t gjasht US Open, Williams triumfon pr her t gjasht
Serena Williams, numri 1 i tenisit për femra, ka fituar për herë të tretë radhazi dhe për herë të gjashtë në karrierë turneun US Open pasi ka mundur në finale danezen Caroline Wozniacki me rezultatin 6-3 dhe 6-3.

Kombtarja prgatitet pr Portugalin Kombtarja prgatitet pr Portugalin
Kombëtarja shqiptare po vazhdon e qetë dhe pa ndonjë shqetësim dëmtimi përgatitjet për ndeshjen me Portugalinë, e para për kualifikueset e “Euro 2016”.

Ibrahimovic, rekordmeni suedez Ibrahimovic, rekordmeni suedez
Zlatan Ibrahimovic është bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me kombëtaren e Suedisë.

US Open, Federer n gjysmfinale US Open, Federer n gjysmfinale
Roger Federer është kualifikuar për në gjysmëfinalet e US Open pas një ndeshjeje ndaj francezit Gael Monfils që zgjati 3 orë e 19 minuta dhe që përfundoi me sete 3-2 (4-6, 3-6, 6-4, 7-5 dhe 6-2).

Mundje, Tirana dhe Tomori dominojnë stilin e lirë dhe klasikun Mundje, Tirana dhe Tomori dominojnë stilin e lirë dhe klasikun
Tirana në stilin e lirë dhe Tomori në stilin klasik janë dy ekipe që morën më shumë pikë e u shpallën kampion në mundje.

Partizani vazhdon në krye, Vllaznia dhe Bylisi rikthehen te 3-pikëshi Partizani vazhdon në krye, Vllaznia dhe Bylisi rikthehen te 3-pikëshi
Patizani mposhti këtë javë 0-1 Kukësin dhe vazhdon të ecë i pashqetësuar drejt titullit kampion, që i mungon që prej 23 vjetësh.

Pukë, zjarrfikësja tërheq me kavo auto-ambulancën Pukë, zjarrfikësja tërheq me kavo auto-ambulancën
Teuta ka arritur të marrë një fitore të rëndësishme në Pukë ndaj Tërbunit 0-1, por ajo çfarë ka ndodhur në fillim të pjesës së dytë tregon edhe njëherë për organizimin e dobët të ndeshjes nga ana e skuadrës vendase.

F1, Abu Dhabi; Rosberg i pari në provat zyrtare F1, Abu Dhabi; Rosberg i pari në provat zyrtare
Nico Rosberg ka dalë i pari në provat zyrtare të Çmimit të Madh të Abu Dhabit. Piloti gjerman arriti i pari në finish, duke lënë mbrapa Lewis Hamilton dhe Kimi Raikkonen.

Lavezzi i shkel syrin skuadrave të Serisë A Lavezzi i shkel syrin skuadrave të Serisë A
Ezequiel Lavezzi u jep një mesazh të fortë e të qartë klubeve të Serisë A që duan shërbimin e tij. Futbollisti argjentinas që është pjesë e Paris Saint Germain, në një intervistë për të përditshmen “Gazzetta dello Sport” nuk e ka fshehur nostalgjinë për Italinë.

“Valbuena”, tifozët “pro” përjashtimit të Benzemasë nga Kombëtarja “Valbuena”, tifozët “pro” përjashtimit të Benzemasë nga Kombëtarja
E ardhmja e Karim Benzema në përfaqësusen franceze është kompromentuar ndjeshëm. Pas intervistës së dhënë nga Valbuena për “Le Monde”,  tashmë të gjithë po pyesin nëse sulmuesi i Realit të Madridit do të mund të luajë në Europianin e vitit 2016 që do të zhvillohet pikërisht në Francë.

Pas Barçës, edhe Reali kërkon Pjanic Pas Barçës, edhe Reali kërkon Pjanic
Miralem Pjanic vihet në orbitën e Realit të Madridit. Lajmi publikohet nga e përditshmja spanjolle Marca, që faqen e parë të saj ia ka dedikuar mesfushorit boshnjak të Romës ku lexohet: “Pjanic në axhendë”.

Nike braktis Ronaldon, zgjedh Nejmar Nike braktis Ronaldon, zgjedh Nejmar
Vazhdon momenti jo shumë pozitiv për Cristiano Ronaldon në këtë sezon. Pas disfatës së rëndë në El Clasico me Barcelonën, portugezi merr një tjetër shuplakë edhe në sektorin e marketingut nga Nike.

NBA, Golden State nuk njeh humbje NBA, Golden State nuk njeh humbje
Golden State vazhdon të shkruajë historinë në NBA. Skuadra e Warriors nuk di ta njohë shijen e humbjes dhe këtë ajo e vërtetoi edhe  në sfidën me Phoenix, të cilën e mundi 135-116 duke regjistruar fitoren e 17 radhazi duke vendosur edhe një tjetër rekord historik në kampionatin amerikan të basketbollit me 22 gjuajtje të sakta nga distanca e 3 pikëve.

De Biasi, mes trajnerëve më të mirë De Biasi, mes trajnerëve më të mirë
Shqipëria është mes 24 skuadrave më të mira të Europës dhe një meritë të madhe për këtë sukses të kombëtares sonë e ka edhe Gianni De Biasi.

Raiola: Donnarumma vlen 170 milionë euro Raiola: Donnarumma vlen 170 milionë euro
Mino Raiola vendos çmimin për kartonin e Gianluigi Donnarumma. Superagjenti italian ka deklaruar se portieri i ri i Milanit kushton hiç më pak se 170 milionë euro.

Bayern, rekord të ardhurash Bayern, rekord të ardhurash
Bayern Munich është duke dominuar në futbollin gjerman dhe atë europian, por bavarezët kanë filluar të jenë superiorë edhe jashtë fushe, sidomos kur bëhet fjalë për financa.

Kombëtarja e femrave mposhtet nga Franca 0-6 Kombëtarja e femrave mposhtet nga Franca 0-6
Kombëtarja shqiptare e femrave është mundur në shtëpi me rezultat të thellë nga Franca, në sfidën e vlefshme për kualifikueset e Europianit për femra 2017.

Siguria në Euro 2016, ja masat që pritet të merren Siguria në Euro 2016, ja masat që pritet të merren
Tifozët shqiptarë që kanë planifikuar të shikojnë nga afër ndeshjet e Kombëtares në Europianin e 2016-s do të përballen me kontrolle si në aeroporte, si pjesë e planit të sigurisë.

F1, Abu Dhabi; Rosberg i papërmbajtshëm në provat e lira F1, Abu Dhabi; Rosberg i papërmbajtshëm në provat e lira
Nico Rosberg i është përgjigjur flakë për flakë shokut të tij të skuadrës, Lewis Hamilton, në sesionin e dytë të provave të lira për Çmimin e Madh në Abu Dhabi, ndalesa e fundit e botërorit të Formula 1 për vitin 2015.

Dennis kritik ndaj Hamiltonit: Nuk do të sillej njësoj te McLareni Dennis kritik ndaj Hamiltonit: Nuk do të sillej njësoj te McLareni
Ron Dennis gjen kohë të flasë për stilin e jetës së Leëis Hamilton, pavarësisht problemeve që ka skuadra që ai drejton, McLaren-Honda.

Misioni “Ribery”, Chelsea bën gati 64 mln euro Misioni “Ribery”, Chelsea bën gati 64 mln euro
Chelsea ëndërron të sjellë në “Stamford Bridge”, Franck Ribery. Padroni i bluve të Londrës, Roman Abramovich ka vendosur të bëjë gjithçka për të mundësuar këtë transferim të futbollistit të Bayernit në kryeqytetin britanik.

F1 në Abu Dhabi, Vettel këndon duke garuar F1 në Abu Dhabi, Vettel këndon duke garuar
Nuk ka dyshim se, një nga momentet që adhurojnë më shumë dashamirësit e Formulës 1 janë pjesët e padukshme; një prej tyre është edhe komunikimi nëpërmjet radios.

Yahoo, Nadal është sportisti më i kërkuar në internet Yahoo, Nadal është sportisti më i kërkuar në internet
Rafael Nadal është sportisti më i kërkuar në internet për vitin 2015, pavarësisht se tenisti spanjoll përjetoi sezonin e tij më të dobët në karrierën e tij.

Red Bull, Horner: Kemi gjetur motor për vitin 2016 Red Bull, Horner: Kemi gjetur motor për vitin 2016
Qëndrimi i Red Bullit në Botërorin e Formulës 1 është i garantuar. Kjo është ajo që ka deklaruar menaxheri i skuadrës austriake Christian Horner, duke konfirmuar se Red Bulli tashmë e ka gjetur kompaninë furnizuese me motorë për vitin 2016, por pa e përmendur emrin e saj.

F1, Mercedesi dominon provat e para të lira në Abu Dabi F1, Mercedesi dominon provat e para të lira në Abu Dabi
Mercedesi e nis duke dominuar fundjavën e Çmimit të Madh të Abu Dabit. Skuadra gjermane ishte fituese e provave të para të lira në pistën e Jas Marinës, ku ai që shkëlqeu ishte Lewis Hamilton.

7.400 km për një ndeshje futbolli 7.400 km për një ndeshje futbolli
Imagjinoni për një moment sikur Reali i Madridit të shkojë për të luajtur një ndeshje futbolli në Havana (7.400 km larg) dhe thjesht për të luajtur 90 minuta futboll e më pas të kthehet në shtëpi.

Kontratat me minorenë, rrezikon dënimin edhe Reali i Madridit Kontratat me minorenë, rrezikon dënimin edhe Reali i Madridit
Reali i Madridit rrezikon të dënohet me bllokim të dy sesionesh merkatoje. Sipas asaj që publikohet te e përditshmja spanjolle “El mundo Deportivo”, Komisioni i Disiplinës së FIFA-s ka vënë prej kohësh nën hetim klubin madrilen për disa parregullsi në kontratat e lidhura me futbollistë nën moshën 18 vjeç, e njëjta çështje për të cilën u dënua edhe skuadra e Barcelonës. Për momentin, nuk ka asnjë deklaratë të tillë nga ana e përfaqësuesve të FIFA-s, kjo për shkak të procedurave që po ndiqen.

Messi dhe Guardiola, ritakim te Manchester City? Messi dhe Guardiola, ritakim te Manchester City?
Manchester City është gati të bëjë çdo lloj çmendurie në merkato për të sjellë në “Ettihad Stadium” Lionel Messin. Sipas asaj që publikohet te portali britanik “Metro”, që i referohet tabloidit “The Sun”, klubi anglez është gati që t'i ofrojë argjentinasit një kontratë me një pagë prej 1 milionë eurosh në javë.

Skandali i “sextape”, Valbuena del kundër Benzemasë Skandali i “sextape”, Valbuena del kundër Benzemasë
Matheu Valbuena thyen më në fund heshtjen në lidhje me shantazhin e marrë për një video erotike të tij, skandal që ka përfshirë edhe sulmuesin Karim Benzema. Në një intervistë për të përditshmen franceze “Le Monde”, mesfushori i Lionit bëri një deklaratë të fortë kundër Benzemasë, duke theksuar se ai një gjë të tillë nuk do ta bëntë kurrë.

“Hirushja“ Leicester habit edhe vetë trajnerin Ranieri “Hirushja“ Leicester habit edhe vetë trajnerin Ranieri
Leicester është surpriza më e këndshme e këtij sezoni në kampionatin anglez. Kjo skuadër me meritë është në krye të kampionatit anglez duke i befasuar të gjithë me paraqitjet e saj, madje edhe vetë trajnerin që e drejton atë, Claudio Ranieri.

Vettel dhe Raikkonen argëtohen në “Ferrari World” Vettel dhe Raikkonen argëtohen në “Ferrari World”
Gara e fundit e Botërorit të Formulës 1 në Abu Dabi përmbante një eveniment më vete për Ferrarin. Kokëkuqja italiane festoi 5-vjetorin e ndërtimit të parkut “Ferrari World” në këtë vend dhe këtë e bëri në mënyrën më argëtuese të mundshme.

Europa League, ja ekipet e kualifikuara për në fazën e 1/16-ave Europa League, ja ekipet e kualifikuara për në fazën e 1/16-ave
Janë luajtur mbrëmjen e së enjtes ndeshjet e pesta në grupet e Europa League, duke dhuruar gola, spektakël, por edhe emrat e disa ekipeve të kualifikuara për në fazën e 1/16-ave të këtij kompeticioni.

Skënderbeu bie në Turqi, mposhtet nga Besiktas 2-0 Skënderbeu bie në Turqi, mposhtet nga Besiktas 2-0
Cenk Tosun realizoi dygolësh për të eliminuar edhe zyrtarisht kampionët shqiptarë të Skënderbeut nga Europa League të cilët u mundën në sfidën e parafundit kundër Besiktasit në Turqi.

Ferrari mbron rinovimin e Raikkonen Ferrari mbron rinovimin e Raikkonen
Shefi i skuadrës Ferrari, Maurizio Arrivabene ka mbrojtur vendimin e skuadrës kokëkuqe për rinovimin e kontratës me finaldezin Kimi Raikkonen edhe për vitin 2016. Sipas tij prezenca e Kimit në skuadrën ka ruajtur shumë ekuilibra dhe ka treguar se ka punuar shumë.

Fury largon tensionin duke kënduar Fury largon tensionin duke kënduar
Të përballesh në ring me Wladimir Klitschkon është një detyrë shumë e vështirë për cilindo boksier.

Blatter: Komisioni i Etikës si inkuizicion Blatter: Komisioni i Etikës si inkuizicion
Sepp Blatter shfaqet sërish në media për të mbrojtur reputacionin e tij, tashmë të njollosur nga përfshirja në hetimet për korrupsioninn në FIFA.

Temperatura e gomave, Massa: Skuadra nuk ka bërë asnjë gabim Temperatura e gomave, Massa: Skuadra nuk ka bërë asnjë gabim
Çështja e temperaturës së gomave të makinës Williams të Felipe Massës në garën e Brazilit vazhdon të jetë temë diskutimi në ambientet e Formula 1.

F1 në Monza, Ecclestone shfaqet më optimist F1 në Monza, Ecclestone shfaqet më optimist
Te Bernie Ecclestone rritet optimizmi për të ardhmen e Çmimit të Madh të Monzas në Botërorin e Formula 1.

Alonso: McLaren ka nisur punën për 2016-n Alonso: McLaren ka nisur punën për 2016-n
McLaren e ka nisur prej kohësh punën për ndërtimin e makinës për Botërorin e Formula 1 të vitit 2016. Kjo është ajo që ka deklaruar Fernando Alonso në prag të Çmimit të Madh të Abu Dhabit që është gara përmbyllëse e kampionatit të këtij viti.

Ajeti te Frosinone: Nuk mund ta refuzoja Serinë A Ajeti te Frosinone: Nuk mund ta refuzoja Serinë A
Frosinone bën prezantimin e blerjes më të re të saj, Arlind Ajetit, shërbimin e të cilit e siguroi duke e blerë mbrojtësin e përfaqësueses shqiptare nga Bazeli.

Roma, trajneri Garcia rrezikon shkarkimin Roma, trajneri Garcia rrezikon shkarkimin
Disfata e thellë 6-1 me Barcelonën nuk është kapërdirë ende nga drejtuesit e Romës. Sipas të përditshmes “La Gazzetta dello Sport”, trajneri francez nuk e gëzon më besimin e drejtuesve të Romës. Madje, njëri prej tyre e shprehu hapur rebelimin e tij kundër paraqitjes së verdhekuqve në Camp Nou, duke deklaruar se një humbje e tillë është e papranueshme.

Pogba, homazh për viktimat e sulmeve terroriste Pogba, homazh për viktimat e sulmeve terroriste
Mesfushori i Juventusit Paul Pogba ka përkujtuar viktimat e tragjedisë së Parisit me flamurin francez të dizenjuar në këpucët e tij, në ndeshjen e mbrëmjes së djeshme në Champions League, përballë Manchester City.

Kombëtarja franceze e femrave viziton ambasadën e Francës në Tiranë Kombëtarja franceze e femrave viziton ambasadën e Francës në Tiranë
Përfaqësuesja franceze e futbollit të femrave ka vizituar ambasadën e Francës në Tiranë në prag të ndeshjes eliminatore Shqipëri-Francë, që do të luhet nesër në “Qemal Stafa”.

F1 ka humbur interesin në Gjermani sepse nuk ka një tjetër Schumacher "F1 ka humbur interesin në Gjermani sepse nuk ka një tjetër Schumacher"
Interesi për Formulën 1 në Gjermani ka pësuar rënie dhe kjo e ka befasuar jo pak pilotin Nico Rosberg. Gjermani i Mercedesit e ka pohuar këtë në një intervistë për të përditshmen spanjolle “Marca“. Së fundmi, promovuesit për garën e Gjermanisë në Formulën 1 po hasin vështirësi për të siguruar shitjet e të gjitha biletave në tribuna dhe për të paguar detyrimet financiare ndaj Bernie Ecclestone për të organizuar sërish një garë në këtë vend.

Lotus, i pranishëm në garën e fundit sezonale të Formulës 1 Lotus, i pranishëm në garën e fundit sezonale të Formulës 1
Lotus do të jetë e pranishme në garën e fundit të Botërorit të Formulës 1 që do të zhvillohet në Abu Dabi. Ditët  e fundit, në ambientet e këtij kampionati u rritën dyshime të mëdha në lidhje me garimin e kësaj skuadre për shkak të mungesës së personelit dhe stafit teknik të saj në pistën e Jas Marinës, por gjërat ndryshuan dhe tashmë skuadra e Lotusit ka mbërritur në Abu Dabi për të zhvilluar normalisht garën e kësaj fundjave.

UEFA, dënime të ashpra për Dinamon e Kievit UEFA, dënime të ashpra për Dinamon e Kievit
Dorë e rëndë e qeverisë së futbollit europian ndaj Dinamos së Kievit për shkak të sjelljeve raciste të tifozëve ukrainas dhe trazirave të provokuara në një ndeshje të muajit të kaluar në Ligën e Kampioneve.

“Fantazma” Kovaçiç, 35 milionë euro për futbollistin anonim “Fantazma” Kovaçiç, 35 milionë euro për futbollistin anonim
Tek Inter po vazhdojnë të fërkojnë duart për një manovër të rëndësishme si shitja e Mateo Kovaçiç te Reali i Madridit. 35 milionë euro pagoi klubi spanjoll për talentin që nuk ka shpërthyer asnjëherë dhe po kaq dyshime kanë tifozët “merengues” se kroati do të ngrihet vërtet në nivelin e fanelës me të cilën u prezantua me bujë nga Florentino Perez.

Roma, e mësuar me poshtërimet Roma, e mësuar me poshtërimet
Roma është kthyer shumë shpejt në një parodi për futbollin europian, pas disfatës tronditëse që pësoi ndaj Barcelonës në Ligën e Kampioneve. Por statistikat tregojnë se poshtërimet e skuadrës kryeqytetase të futbollit italian nuk janë rastësi në vitrinën kontinentale, sidomos ndaj gjigantëve të kalibrit katalanas.

“Tiki-taka” zhvendoset në Bavari “Tiki-taka” zhvendoset në Bavari
Në Katalonjë vazhdojnë të pyesin nëse Barcelona aktuale e Luis Enrique është më e mirë se ajo e viteve më parë nën drejtimin e Pep Guardiolës, një frazë që rikujton opinionin sportiv mbi magjitë e teknikut katalanas në pankinën blaugrana. Por fakt mbetet që nuk ka skuadër tjetër në kontinentin e vjetër që luan futboll të bukur si Bajerni dhe Barça.

Champions, Juventusi mposht Sitin dhe kualifikohet Champions, Juventusi mposht Sitin dhe kualifikohet
Juventusi, Mançester Siti, Benfika dhe Atletiko Madrid, janë katër skuadrat e tjera që e kanë siguruar kalimin për në turin tjetër të Champions League.

Ecclestone: Ferrari, pjesa më e mirë e Formulës 1 Ecclestone: Ferrari, pjesa më e mirë e Formulës 1
Ferrari ishte skuadra që u përpoq t'i hapte më shumë probleme Mercedesit në Botërorin e Formulë 1 të këtij viti. “Kokëkuqja” italiane gjatë vitit 2015 u shfaq shumë herë më mirë se në vitet e kaluara dhe këtë e tregon fakti se ajo fitoi 3 gara, ndërkohë që shënoi edhe shumë podiume me Sebastian Vettel, por edhe me Raikkonen.

F1, Mateschitz: Kjo gjendje te Red Bulli nuk durohet më F1, Mateschitz: Kjo gjendje te Red Bulli nuk durohet më
Red Bulli ende nuk ka gjetur një kompani furnizuese me motorë dhe kjo ka bërë që Diter Mateschitz të humbasë durimin. Pronari i skuadrës austriake, në një intervistë për “Speedweek“ deklaroi se nuk është i sigurt për të ardhmen e Red Bullit në Formulën 1.

PSG, 355 mijë euro në javë për Cristianon PSG, 355 mijë euro në javë për Cristianon
Paris Saint Germain vazhdon të këmbëngulë për të sjellë në kryeqytetin francez portugezin Cristiano Ronaldo, pavarësisht deklaratave të agjentit të futbollistit, Jorge Mendes, se ai do të mbyllë karrierën te Reali i Madridit.

MSN, më shumë gola në vitin 2015 sesa të gjithë lojtarët e Realit së bashku MSN, më shumë gola në vitin 2015 sesa të gjithë lojtarët e Realit së bashku
Treshja sulmuese e Barcelonës po vazhdon të mrekullojë botën e futbollit. Leo Messi, Luis Suarez dhe Neymar kanë shënuar 121 gola gjatë këtij viti, më shumë sesa të gjithë lojtarët e Realit të Madridit të marrë së bashku.

Atletikë ekstreme në Antarktidë, zhvillohet “Maratona e akullit” Atletikë ekstreme në Antarktidë, zhvillohet “Maratona e akullit”
Mbi 50 atletë nga 19 vende të ndryshme të botës u bashkuan në Antarktidë, për të zhvilluar edicionin e radhës të Maratonës së akullit.

F1, debate e kundërshtime për motorët “low cost” F1, debate e kundërshtime për motorët “low cost”
Grupi strategjik i Formulës 1 votoi kundër përdorimit të motorëve me kosto të ulët nëpër makina, në mbledhjen e zhvilluar së bashku me drejtues të FIA-s.

Pirelli, tani edhe me gomat “mavi” Pirelli, tani edhe me gomat “mavi”
Kompania e prodhimit të gomave të Formulës 1, Pirelli ka vendosur të shtojë koloritin e ngjyrave për sezonin e ardhshëm. Ashtu siç edhe ishte bërë e ditur muajin e shkuar, komania italiane ka bërë gati tipin e ri të gomave “ultra të buta”, të cilat do të mbajnë ngjyrën vjollcë dhe do të përdoren vetëm në cirkuitet me rrugë qytetare, më saktësisht debutimi i tyre do të jetë në Çmimin e Madh të Monaco.

Tare rinovon me Lacion deri në vitin 2018 Tare rinovon me Lacion deri në vitin 2018
Në një moment jo shumë të mirë për skuadrën e Lacios, pas 3 humbjeve radhazi dhe 1 barazimi në kampionat, vjen një lajm i mirë: Igli Tare rinovon me klubin bardhekaltër. Ish-sulmuesi i kombëtares shqiptare do të vazhdojë të jetë pjesë e bordit drejtues të skuadrës së Lacios. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja italiane “Corriere della Sera”, sipas së cilës, Tare, i cili tashmë është në rolin e drejtorit teknik të klubit bardhekaltër, rinovoi kontratën e tij deri në qershor të vitit 2018.

Golden State vendos rekord në NBA: 16 fitore dhe 0 humbje Golden State vendos rekord në NBA: 16 fitore dhe 0 humbje
Askush si Golden State Warriors në kampionatin e basketbollit amerikan NBA. Skuadra kampione në fuqi shkatërroi Los Angeles Lakers në ndeshjen e saj të radhës në “Oracle Arena” me rezultatin 111-77, duke shënuar fitoren e 16 radhazi, për të vendosur një rekord historik në këtë kampionat për startin më të mirë të sezonit, me 16 fitore e asnjë humbje.

Kualifikohen Barça dhe Bajerni; katalanasit shkatërruan Romën, gjermanët Olimpiakosin Kualifikohen Barça dhe Bajerni; katalanasit shkatërruan Romën, gjermanët Olimpiakosin
Barcelona, Bajern Mynih dhe Zenit kanë siguruar kualifikimin për në raundin tjetër të Ligës së Kampioneve falë fitoreve të fundit në grupe.

Klodian Duro, trajner i ri i Kukësit Klodian Duro, trajner i ri i Kukësit
Pas shkarkimit të trajnerit Marcello Troisit, presidenti i Kukësit, Safet Gjici, ka gjetur menjëherë timonierin e ri të skuadrës dhe ai do të jetë ish-mesfushori i Kombëtares shqiptare, Klodian Duro.

Rezultatet në Amerikë, Qerimaj: Jam përmirësuar. Europiani? Dua medalje Rezultatet në Amerikë, Qerimaj: Jam përmirësuar. Europiani? Dua medalje
Medaljet ne Kampionatin Botëror te Peshëngritjes që po zhvillohet në Houston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duket se kanë qenë larg për peshëngritësit tanë, por synimi i tyre ishte grumbullimi i pikëve për në Olimpiadën e Brazilit.

Champions League, aktiviteti që pasuron klubet Champions League, aktiviteti që pasuron klubet
Champions League është ajo që u jep më shumë të ardhura klubeve evropiane. Këtë e tregon fare mirë një studim i kryer nga e përditshmja “La Gazzetta dello Sport” që është përqedruar më shumë te skuadrat italiane: Juventus dhe Roma. Sipas këtij studimi, pas 4 ndeshjeve të para, Juventus ka përfituar 55 milionë euro, ndërsa Roma 48.9 milionë.

F1, Button: McLaren-in e pret një dimër i vështirë F1, Button: McLaren-in e pret një dimër i vështirë
McLaren Honda pritet të përballet me një dimër të vështirë në përpjekjet e saj për t'u rikthyer në nivelet më të larta të Botërorit të Formulës 1. Kjo është ajo që ka deklaruar ish-kampioni i botës Jenson Button, me britanikun që pranoi problemet me të cilat është përballur skuadra nga Woking gjatë këtij sezoni.

F1, Massa kërkon rinovimin me Williams deri në vitin 2017 F1, Massa kërkon rinovimin me Williams deri në vitin 2017
Felipe Massa kërkon të qëndrojë në Botërorin e Formulës 1 me Williams edhe pas vitit 2016. Pilotit brazilian i skadon kontrata me skuadrën britanike në fund të vitit të ardhshëm dhe tani ai shpreson në rinovimin e saj. Massa deklaroi se qëndrimi te Williams edhe për Botërorin e vitit 2017 është një mundësi e shkëlqyer për të, edhe pse ai e di shumë mirë se nuk e ka të garantuar zgjatjen e bashkëpunimit.

Francë, kërkohet përjashtimi nga kombëtarja për Karim Benzema Francë, kërkohet përjashtimi nga kombëtarja për Karim Benzema
Telashet nuk mbarojnë për Karim Benzema. Këtë radhë, sulmuesi francez është vënë në shënjestrën e kritikave të ashpra të eurodeputetes franceze Nadine Morano, e cila kërkoi përjashtimin e përhershëm të tij nga përfaqësuesja, pasi në sfidën me Anglinë pështyu në përfundim të ekzekutimit të himnit të Francës.

F1, Vettel: Verstappen dhe Sainz, surprizat e Botërorit F1, Vettel: Verstappen dhe Sainz, surprizat e Botërorit
Sebastian Vettel analizon kampionatin Botëror të Formulës 1, edhe pse është edhe gara e Abu Dabit për t'u zhvilluar. Edhe këtë sezon ishte Mercedes dhe Lewis Hamilton ata që dominuan pavarësisht përpjekjeve të pilotit gjerman dhe Ferrarit për të rivalizuar me ta.

NBA, fitojnë San Antonio dhe Miami NBA, fitojnë San Antonio dhe Miami
San Antonio Spurs nuk ndalet në kampionatin amerikan të basketbollit, NBA. Skuadra teksane mposhti në “AT&T Center” Phoenix Suns me rezultatin  98-84, duke regjistruar fitoren e 11 sezonale. San Antonios i mjaftuan fitoret në dy periodat e para për të siguruar avantazhin e mjaftueshëm në këtë ndeshje dhe për ta mbyllur atë në favor të saj.

Perez: Mbështetje e plotë për Benitezin Perez: Mbështetje e plotë për Benitezin
Ashtu siç pritej, Rafael Benitez konfirmohet në pankinën e Realit të Madridit. Presidenti i klubit “merengues” u shfaq në një konferencë për shtyp të hënën, ku shprehu besimin e drejtuesve të “Los Blancos” në drejtim të teknikut spanjoll, për të cilin tifozët në Bernabeu kërkuan largimin nga stoli i skuadrës pas humbjes 0-4 në “Klasiken” ndaj Barcelonës.Botërori i Peshëngritjes, Calja i teti në botë; Qerimaj i pesti në grupin B Botërori i Peshëngritjes, Calja i teti në botë; Qerimaj i pesti në grupin B
Medaljet në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes që po zhvillohet në Houston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duket se kanë qenë larg për peshëngritësit tanë, por synimi i tyre ishte grumbullimi i pikëve për në Olimpiadën e Brazilit.

Në Itali janë të sigurt: Arlind Ajeti te Frosinone Në Itali janë të sigurt: Arlind Ajeti te Frosinone
Seria A duket se do të jetë destinacioni i radhës për mbrojtësin e Kombëtares, Arlind Ajeti. Mediat italiane kanë raportuar me radhë për lojtarin i cili është pa klub që nga vera e këtij viti.

Rrëfimi i Blatter: Isha shumë pranë vdekjes Rrëfimi i Blatter: Isha shumë pranë vdekjes
Sepp Blatter ishte shumë pranë vdekjes kur u shtrua në spital gjatë këtij muaji për shkak të depresionit nervor. Është vetë 79-vjeçari që e ka deklaruar këtë në një intervistë për televizionin zviceran “RTS” duke theksuar se gjatë javëve të fundit ai e pa veten mes “engjëjve” dhe “djallit”.

Humbja e Realit në “El Clasico”, Mou refuzon ta komentojë Humbja e Realit në “El Clasico”, Mou refuzon ta komentojë
Jose Mourinho ka refuzuar të komentojë humbjen e Real Madrid përballë Barcelonës në “El Clasico”, duke thënë se nuk flet për ish-skuadrat e tij kur ato po kalojnë në një moment të vështirë.

Sacchi kundër Interit: Bën lojë antike Sacchi kundër Interit: Bën lojë antike
Inter aplikon një futboll të vjetër që pëlqehet më së shumti vetëm në Itali dhe konsiderohet antik. Kjo është sinteza e mendimeve aspak të vlerësuara kundrejt zikaltërve e një prej ekspertëve më të mëdhenj të futbollit italian si Arrigo Sacchi.

Fitore “in extremis”, Partizani kalon edhe Vllazninë Fitore “in extremis”, Partizani kalon edhe Vllazninë
Sërish me një gol në minutën e 90 dhe Partizani vazhdon të udhëheqë kampionatin e Kategorisë Superiore, tani me 4 pikë larg kampionëve të Skëndërbeut.

Ancelotti: Do kthehem në punë Ancelotti: Do kthehem në punë
Carlo Ancelotti do të rikthehet në rolin e trajnerit sezonin e ardhshëm. Është vetë tekniku italian i cili e ka deklaruar këtë në një intervistë për median italiane, duke deklaruar se ai në këtë moment nuk e ka si synim të marrë drejtimin e përfaqësueses italiane.

Renault arrin marrëveshjen për blerjen e Lotusit Renault arrin marrëveshjen për blerjen e Lotusit
Renault ia doli mbanë të blejë skuadrën Lotus. Sipas asaj që publikohet në media, kompania franceze arriti marrëveshjen përfundimtare për të zotëruar Lotusin dhe tashmë pritet vetëm lajmërimi zyrtar, që mund të bëhet publik gjatë kësaj jave, në Çmimin e Madh të Abu Dabit, ashtu siç kishte thënë pak ditë më parë edhe drejtori sportiv i Renault, Cyril Abiteboul.

Alonso dhe Button: Abu Dabi, i vështirë për ne Alonso dhe Button: Abu Dabi, i vështirë për ne
Fernando Alonso duket se mezi po pret që të mbyllet ky sezon i Formulës 1, që është krejtësisht për t'u harruar për të. Në Abu Dabi është gara e fundit e kampionatit të këtij viti dhe spanjolli shpreson që të marrë rezultatin më të mirë të mundshëm prej tij, për të parë më pas drejt së ardhmes.

Mesazhi i Ricciardos: Red Bull, në Formulën 1 edhe në vitin 2016 Mesazhi i Ricciardos: Red Bull, në Formulën 1 edhe në vitin 2016
“Askush të mos e mendojë Botërorin e Formulës 1 të vitit 2016 pa Red Bullin”. Ky është mesazhi i lëshuar nga Daniel Ricciardo në lidhje me të ardhmen e skuadrës austriake në kampionatin më të rëndësishëm të garave automobilistike. Red Bulli po përballet me probleme të mëdha, pasi ende nuk ka gjetur një kompani furnizuese me motorë dhe zgjidhja e vetme duket se do të jetë vazhdimi i bashkëpunimit me Renault.

Kombëtarja e femrave grumbullohet për sfidën me Francën Kombëtarja e femrave grumbullohet për sfidën me Francën
Kombëtarja shqiptare e futbollit të femrave do të luajë ndeshjen e saj të radhës në eliminatoret e Euro 2017. Kundërshtarja e skuadrës sonë kuqezi do të jetë pikërisht Franca, ndaj së cilës do të luhet ditën e premte në stadiumin “Qemal Stafa”. Trajneri i skuadrës sonë përfaqësuese, Altin Rraklli, tashmë ka publikuar edhe listën e futbollisteve të grumbulluara për këtë sfidë.

Real Madrid në krizë, por trajneri Benitez nuk rrezikon postin Real Madrid në krizë, por trajneri Benitez nuk rrezikon postin
Rafael Benitez nuk e rrezikon pozitën e tij në pankinën e Realit të Madridit për momentin, pavarësisht humbjes turpëruese 0-4 në “Klasiken” me Barcelonën në “Santiago Bernabeu”. Sipas asaj që publikohet te e përditshmja “AS”, drejtuesit e klubit madrilen do të organizojnë një mbledhje gjatë dy ditëve të ardhshme, nga ku do të deklarojnë mbështetjen e tyre të plotë ndaj teknikut spanjoll.

Golden State drejt historisë: 15 fitore dhe 0 humbje Golden State drejt historisë: 15 fitore dhe 0 humbje
Golden State vazhdon marshimin drejt vendosjes së rekordeve të reja në NBA. Skuadra e Warriors mundi Denver Nuggets në fushën e këtij të fundit 118-105, duke regjistruar suksesin e 15 radhazi në kampionat e duke barazuar statistikat e Washington në sezonin 1948/49 dhe Houston në 93/94.

Tenis, Djokovic i pathyeshëm; fiton edhe ATP Tour Finals Tenis, Djokovic i pathyeshëm; fiton edhe ATP Tour Finals
Novak Djokovic hakmerret ndaj Roger Federer për humbjen në fazën e grupeve të ATP Tour Finals, duke e mundur zviceranin në finalen e këtij aktiviteti, që e fitoi për të katërtën herë radhazi dhe të pestën në total në karrierën e tij.

Mancini ka harruar si kontrollohet topi (Video) Mancini ka harruar si kontrollohet topi (Video)
Trajneri i Interit, Roberto Mancini, nuk ka bërë një figurë të mirë në San Siro, gjatë ndeshjes që skuadra e tij fitoi 4-0 ndaj Frosinones.

Interi rimerr kreun me goleadë Interi rimerr kreun me goleadë
Interi është rikthyer në krye të Serisë A, pasi ka mundur me rezultat të pastër, 4-0 Frosinonen mbrëmjen e së dielës në “San Siro”. Fitorja e parë me katër gola për ta në këtë sezon, edhe pse tashmë janë të vetëm në krye të klasifikimit.

Skënderbeu mposht 4-0 Tërbunin, -1 nga Partizani Skënderbeu mposht 4-0 Tërbunin, -1 nga Partizani
Pavarësisht mungesave në formacion dhe tifozëve në tribunë, Skënderbeu nuk doli jashtë parashikimeve dhe mposhti 4-0 Tërbunin.

Ndalet Fiorentina, Napoli vazhdon të fitojë Ndalet Fiorentina, Napoli vazhdon të fitojë
Pas tre fitoreve radhazi, Fiorentina është ndalur në shtëpi nga Empoli. Ndeshja u mbyll në barazim 2-2, por për vendasit mund të kishte shkuar edhe më keq.

Cristiano i ka thënë presidentit të Realit: Ose unë, ose Benitezi Cristiano i ka thënë presidentit të Realit: Ose unë, ose Benitezi
Cristiano Ronaldo, pas përfundimit të “Klasikes” Real Madrid-Barcelona me rezultatin 0-4, i ka thënë presidentit Florentino Perez se nuk mund të qëndrojë në ekipin madrilen përsa kohë është trajner Rafael Benitez.

Tifozët e Realit: Florentino, dorëhiqu! Tifozët e Realit: Florentino, dorëhiqu!
Tifozëve të Realit të Madridit u ka sosur durimi. Pas humbjes turpëruese të skuadrës së tyre ndaj Barcelonës (0-4), spektatorët që ishin të pranishëm në “Santiago Bernabeu” e kishin të qartë se kush ishte përgjegjësi për situatën e krijuar në ekip: presidenti Florentino Perez.

Dhuna e huliganëve grekë, anulohet derbi Panathinaikos-Olimpiakos Dhuna e huliganëve grekë, anulohet derbi Panathinaikos-Olimpiakos
Huliganët grekë e kanë kthyer në fushëbetejë stadiumin “Apostolos Nikolaidhis” dhe rrugët rreth tij, duke u përleshur me policinë në mbrëmjen e së shtunës.

Serie A, Juve mposht 1-0 Milan; e kalon me 1 pikë Serie A, Juve mposht 1-0 Milan; e kalon me 1 pikë
Një ndeshje e luftuar, me raste por me pak gola ka qenë përballja më e madhe e kësaj jave të Serisë A, mes Juventus dhe Milan, që u mbyll me fitoren e bardhezinjve 1-0.

Bundesliga, Bayern mposht 3-1 Schalke në transfertë Bundesliga, Bayern mposht 3-1 Schalke në transfertë
Bayern ka fituar 3-1 në shtëpinë e Schalke, me gola të Alaba, Martinez dhe Muller, ndërsa për të zotët e shtëpisë ka mjaftuar një rrjetë e Mayer.

Barcelona, spektakël në Bernabeu! Mposht 4-0 Real Madrid Barcelona, spektakël në Bernabeu! Mposht 4-0 Real Madrid
Barcelona i ka merituar duartrokitjet për lojën që ka bërë në teatrin e futbollit në “Santiago Bernabeu”, që nisi me një minutë heshtje në nder të viktimave të Parisit dhe me tingujt e Marsejezes.

Real-Barcelona, masa ekstreme sigurie Real-Barcelona, masa ekstreme sigurie
Kthimi për fat të keq i vëmendjes së terrorizmit edhe në evenimente masive sportive, ka bërë drejtuesit e futbollit spanjoll që të kërkojnë masa shtesë për ndeshjen më të pritur të tifozëve iberikë.

Dënim i rëndë për Arijan Ademin Dënim i rëndë për Arijan Ademin
Futbollisti shqiptar i kombëtares së Maqedonisë, Arijan Ademi e ka pësuar shtrenjtë dështimin në një test antidoping. Mesfushori i Dinamos së Zagrebit është pezulluar me 4 vjet nga të gjitha aktivitetet futbollistike për shkak të përdorimit të dopingut, një prej dënimeve më të rënda në sportin më popullor që është dhënë në vitet e fundit.

Homazh për Parisin, Seria A këndon “Marsejezën” Homazh për Parisin, Seria A këndon “Marsejezën”
Një shkelm terrorit që kërkojnë të mbjellin ekstremistët në Kontinentin e Vjetër dhe krenarë duke u qëndruar vlerave europiane e sportive.

FSHF me dorë të butë, e pëson veç Latifi FSHF me dorë të butë, e pëson veç Latifi
Në Federatën Shqiptare të Futbollit është mbledhur Komisioni i Etikës me objekt të veçantë ndeshjen e javës së njëmbëdhjetë të Kategorisë Superiore, Tërbuni- Bylis, për të cilën janë hedhur dyshime se ka qenë e trukuar.

Turpërohet Dortmund, humb 3-1 ndaj Hamburgut Turpërohet Dortmund, humb 3-1 ndaj Hamburgut
Dortmund ka humbur në transfertë ndaj Hamburg me rezultat 3-1, pas një loje shumë të dobët nga formacioni i Tomas Tuchel. Sfida që nisi 15 minuta me vonesë për shkak të procedurave të sigurisë u kthye në një spektakël golash për tifozët vendas.

Oferta nga kampionate prestigjioze për talentin shqiptar Oferta nga kampionate prestigjioze për talentin shqiptar
Shani Tarashaj është një prej të rinjve më premtues në kampionatin zviceran. Për 20-vjeçarin me origjinë shqiptarë, por që aktualisht aktivizohet me 21-vjeçarët e Zvicrës, ka pasur një interesim të madh nga klubet e Serisë A, por jo vetëm.

Xherdan Shaqiri: Messi favorit për “Topin e Artë” Xherdan Shaqiri: Messi favorit për “Topin e Artë”
Në një intervistë për faqen zyrtare të FIFA-s, Xherdan Shaqiri foli për kandidatët e “Topit të Artë”, duke thanë se argjentinasi është më i favorizuar për të fituar këtë çmim.

Skandali “Gjermani 2006”, Beckenbauer ‘kundërsulmon’ Federatën gjermane Skandali “Gjermani 2006”, Beckenbauer ‘kundërsulmon’ Federatën gjermane
Skandali me caktimin e Gjermanisë për Botërorin e vitit 2006 vazhdon të jetë në qendër të diskutimeve.

Tiger Woods, sportisti më i pasur në botë Tiger Woods, sportisti më i pasur në botë
Tiger Woods vazhdon të mbetet sportisti më i pasur në botë edhe pse koha e mbretërimit të tij në golf ka perënduar.

Bolt: Jam unë zgjidhja për Manchester United Bolt: Jam unë zgjidhja për Manchester United
Rekordmeni botëror në 100 dhe 200 m, Usain Bolt, është një tifoz i Manchester United dhe kjo dihet botërisht. Jo pak herë sprinteri xhamajkan ka shprehur dëshirën për të qenë pjesë e “Djajve të Kuq“ dhe këtë ai e ka konfirmuar sërish në një intervistë të dhënë për televizionin zyrtar të klubit anglez.

F1, dënimi i Masës, Williams heq dorë nga apeli F1, dënimi i Masës, Williams heq dorë nga apeli
Williams heq dorë nga apeli i bërë për dënimin e Felipe Masës pas përfundimit të Çmimit të Madh të Brazilit. Në atë garë, brazilianit iu hoqën pikët e fituara nga vendi i tetë për shkak të parregullsive në temperaturën e gomave, që arriti në 127 gradë, duke e kaluar kufirin prej 110 gradësh të përcaktuar.

Ronaldo-Messi, rivaliteti që spikat në kampionatin spanjoll Ronaldo-Messi, rivaliteti që spikat në kampionatin spanjoll
Kampionati spanjoll i futbollit mund të cilësohet fare mirë edhe kampionati i Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit. Që nga mbërritja e portugezit në Madrid në sezonin 2009/2010, yjet e futbollit botëror janë kthyer në imazhet e Realit dhe Barcelonës në Primera Division duke krijuar një rivalitet të fortë mes tyre, ku mbizotëron ekuilibri dhe këtë e tregojnë fare qartë statistikat e regjistruara.

Barça heq tensionin para “El Clasico”-s me “FIFA16” Barça heq tensionin para “El Clasico”-s me “FIFA16”
Kush ka menduar se, te Barcelona janë plotësisht të fokusuar te sfida e “Santiago Bernabeu”-t me Realin e Madridit, gabohet rëndë.

“El Clasico”, Reali me të gjithë “artilerinë” në stërvitje “El Clasico”, Reali me të gjithë “artilerinë” në stërvitje
Reali i Madridit do të jetë i plotë në “El Clasico”-n e së shtunës ndaj Barcelonës, sfidë kjo që do të zhvillohet në “Santiago Bernabeu”. Të gjithë futbollistët e “Los Blancos”-ve ishin në dispozicion të trajnerit Rafael Benitez, në seancat e fundit stërvitore të zhvilluara në “Valedebebas”.

ATP Tour Finals, Djokovic dhe Federer në gjysmëfinale ATP Tour Finals, Djokovic dhe Federer në gjysmëfinale
Novak Djokovic dhe Roger Federer janë gjysmëfinalistët e parë të ATP Tour Finals. Tenisti serb mundi në sfidën e fundit në grupin “Stan Smith” çekun Thomas Berdych me rezultatin 2-0. Numrit 1 të botës i mjaftonte edhe fitorja e një seti të vetëm në këtë përballje për të qenë mes 4 më të mirëve të turneut Masters të fundvitit, por 28-vjeçari mori maksimumin e kësaj ndeshjeje.

NBA, Golden State nuk ndalet as nga LA Clippers NBA, Golden State nuk ndalet as nga LA Clippers
Golden State Warriors vazhdon të shkruajë historinë në NBA. Skuadra kampione në fuqi fitoi një tjetër sfidë, atë më Los Angeles Clippers (124-117), duke regjistruar një bilanc me 13 fitore dhe asnjë humbje, për t'u bërë e pesta skuadër në historinë e kampionatit amerikan të basketbollit që e shënon një statistikë të tillë.

Al Khelaifi në Madrid, vijon “flirtimin” me Ronaldon Al Khelaifi në Madrid, vijon “flirtimin” me Ronaldon
Mbrëmja e së shtunës është e gjitha për futbollin spanjoll. Në “Santiago Bernabeu” do të luhet ajo që cilësohet përballja e titanëve, sfida mes Realit të Madridit dhe Barcelonës, që do të tërheqë vëmendjen e mbarë botës. Por, në shkallët e stadiumit mitik të Madridit do të jetë edhe një tifoz i veçantë, presidenti i Paris Saint Germain, Nasser Al Khelaifi.

F1, Raikkonen: Nuk e di nëse do e kalojmë Mercedesin F1, Raikkonen: Nuk e di nëse do e kalojmë Mercedesin
Nëse shefi i Ferrarit, Maurizio Arrivabene, theksonte se vitin e ardhshëm makina italiane do ishte para Mercedesit, Kimi Raikkonen nuk është kaq i bindur për këtë.

Superiorja, Skënderbeu ndalet nga Kukësi; Tirana-Laçi mbyllet pa gola Superiorja, Skënderbeu ndalet nga Kukësi; Tirana-Laçi mbyllet pa gola
Kampionët e Skënderbeut janë thyer sërish, këtë herë në Kukës nga ekipi verilindor, duke koleksionuar kështu humbjen e dytë në këtë kampionat pas asaj me Partizanin, e duke u shkëputur me 4 pikë nga “të kuqtë” e kryeqytetit në renditjen e përgjithshme të Kategorisë Superiore.

Liverpool në merkato, Icardi dhe Xhaka në shënjestër Liverpool në merkato, Icardi dhe Xhaka në shënjestër
Mauro Icardi është një prej objektivave të merkatos së Liverpool-it. Kjo është ajo që publikohet në median italiane, sipas së cilës drejtuesit e “The Reds” do të tentojnë të sigurojnë shërbimin e sulmuesit argjentinas të Interit, kartoni i të cilit vlerësohet me 35 milionë Euro nga klubi milanez.

Tërbuni-Bylis do të hetohet nga Komisioni i Etikës Tërbuni-Bylis do të hetohet nga Komisioni i Etikës
Sfida mes Tërbunit dhe Bylisit, që përfundoi 4-2 në favor të skuadrës pukiane, do të jetë pjesë e hetimeve nga Komisioni i Etikës në Federatën Shqiptare të Futbollit.

F1, Arrivabene i Ferrarit: Para Mercedesit në vitin 2016 F1, Arrivabene i Ferrarit: Para Mercedesit në vitin 2016
Maurizio Arrivabene ka pritshmëri të larta për Ferrarin në Botërorin e Formulës 1 të vitit 2016. Drejtuesi kryesor i “Kokëkuqes” ka deklaruar se ai beson se skuadra e tij do të jetë përpara Mercedesit vitin e ardhshëm.

Sanchez dhe Ozil, drejt rinovimit me Arsenalin Sanchez dhe Ozil, drejt rinovimit me Arsenalin
Te Arsenali ka ardhur koha që të mendohet për kontratat e dy prej lojtarëve më të rëndësishëm të tij, Alexis Sanchez dhe Mesut Ozil. Sipas asaj që publikohet te tabloidi britanik “Daily Mirror”, sulmuesi kilian dhe përfaqësuesit e tij tashmë e kanë arritur një marrëveshje paraprake me drejtuesit e klubit londinez për nënshkrimin e një kontrate të re deri në vitin 2020, kontratë nga e cila Sanchez pritet të përfitojë 40 milionë paundë.

Skadali i sportit rus, WADA pezullon agjencinë antidoping Skadali i sportit rus, WADA pezullon agjencinë antidoping
Agjencia Botërore Antidoping (WADA) vijon betejën ndaj dopingut të shfaqur në Rusi, duke shtuar gjithnjë e më shumë dyshimet për pjesëmarrjen e sportistëve të këtij vendi në Lojërat Olimpike të Rio de Zhaneiros. Këtë radhë institucioni që drejton luftën ndaj këtij fenomeni që ka mbërthyer sportin botëror vendosi të pezullojë agjencinë Ruse Antidoping pë mosbindje ndaj WADA-s.

19 dëmtime muskulare për Juventusin 19 dëmtime muskulare për Juventusin
Fillimi i këtij sezoni ka qenë impenjativ për stafin mjekësor të Juventusit. “Zonja e Vjetër” gjatë kësaj periudhe ka regjistruar plot 19 dëmtime muskulare të futbollistëve të saj, duke e detyruar trajnerin Massimiliano Allegri që të përcaktojë skemat e tij në bazë të situatave të krijuara.

ATP Tour Finals, Nadal i jep leksion britanikut Murray ATP Tour Finals, Nadal i jep leksion britanikut Murray
Rafael Nadal i dha leksion tenisi britanikut Andy Murray në ndeshjen e dytë në grupin “Ilie Nastase” në ATP Tour Finals që po zhvillohet në Londër. Tenisti spanjoll zhvilloi ndoshta ndeshjen e tij më të mirë për këtë vit, teksa e mundi bindshëm numrin 2 të botës me rezultatin 2-0, për të prekur gjysmëfinalet e këtij turneu.

Partizani ndalet në Vlorë, Tërbuni mposht Bylisin mes kontestimeve Partizani ndalet në Vlorë, Tërbuni mposht Bylisin mes kontestimeve
Partizani është ndalur pas 9 fitoreve radhazi. Flamurtari i problemeve të shumta arriti një barazim pa gola ndaj kryesuesve të Superiores.

Euro 2016, gjithçka që duhet të dini rreth shortit të 12 dhjetorit Euro 2016, gjithçka që duhet të dini rreth shortit të 12 dhjetorit
Kombëtarja shqiptare do të marrë pjesë për herë të parë në finalet e një kampionati europian të futbollit dhe për këtë arsye hedhja e shorti më 12 dhjetor në Paris, i cili do të transmetohet “live” në Top Channel, ka një interes të veçantë për të gjithë shqiptarët.

Blatter e Platini, FIFA hedh poshtë apelin e tyre Blatter e Platini, FIFA hedh poshtë apelin e tyre
Komisioni i Apelit të FIFA hodhi poshtë apelimin e bërë nga vetë presidenti i këtij institucioni, Sep Blatter dhe ai i UEFA, Michel Platini për pezullimin prej 90 ditësh nga postet e tyre, vendim ky që u dha nga Komisioni i Etikës në datën 8 tetor.

Peshëngritje, Qerimaj dhe Çalja pritet të na rikthejnë lavdinë Peshëngritje, Qerimaj dhe Çalja pritet të na rikthejnë lavdinë
Peshëngritësit Erkand Qerimaj dhe Briken Çalja do të marrin përsipër të rregullojnë imazhin e Shqipërisë në Botërorin e Amerikës, pas skandalit të një viti më parë, ku 3 sportistë elitarë rezultuan pozitivë në Botërorin e Kazakistanit.

Ministri i Brendshëm spanjoll: Nuk ka arsye të anulojmë “Klasiken” Ministri i Brendshëm spanjoll: Nuk ka arsye të anulojmë “Klasiken”
Ministri i Brendshëm i Spanjës, Jorge Fernandez Diaz, ka deklaruar se ndeshja Real Madrid-Barcelona, e programuar të luhet të shtunën në “Santiago Bernabeu”, nuk ka arsye pse të anulohet, por shtoi se do të ketë një numër shumë të madh efektivësh policie.

Morten Olsen largohet nga Danimarka, kurbani i fundit i De Biasit Morten Olsen largohet nga Danimarka, "kurbani" i fundit i De Biasit
Morten Olsen nuk është më trajneri i kombëtares daneze. Tekniku 66-vjeçar, që ka qëndruar në pankinën e përfaqësueses së vendit nordik për 15 vite, dha dorëheqjen nga posti i tij menjëherë pas përfundimit të ndeshjes së “play-off”-it me Suedinë, që u mbyll me rezultatin 2-2, por që eliminoi Danimarkën nga “Euro 2016”.

NBA, ndalen Cleveland dhe Miami NBA, ndalen Cleveland dhe Miami
Cleveland Cavaliers ndalet sërish në NBA. Skuadra nga Ohajo këtë radhë u mposht nga Detroit Pistons me rezultatin 104-99, në një ndeshje që u luajt në çdo pikë. LeBron James shënoi 30 pikë, 23 nga të cilat në dy periodat e para, por kjo nuk i mjaftoi skuadrës së Cavaliers që të evitojë disfatën e dytë radhazi. Ndërsa për Pistons spikatën Drummond me 25 pikë dhe 18 topa në tabelë, si dhe Reggie Jackson, me 23 dhe 12 asist.

ATP Tour Finals, Federer siguron gjysmëfinalen ATP Tour Finals, Federer siguron gjysmëfinalen
Roger Federer siguron kualifikimin për në gjysmëfinalen e turneut të fundit Masters të vitit, ATP Tour Finals. Tenisti zviceran mposhti në ndeshjen e tij të dytë në grupin “Stan Smith” numrin 1 të botës, Novak Djokovic, me rezultatin 2-0, duke ndërprerë serinë e 23 fitoreve radhazi për sportistin serb.

Regbia në zi, ndërron jetë Jonah Lomu Regbia në zi, ndërron jetë Jonah Lomu
Jonah Lomu, sulmuesi legjendar i Zelandës së Re, ka ndërruar jetë në moshën 40-vjeçare. Lomu sapo ishte kthyer në Aukland nga Anglia, ku ai ishte i angazhuar në Botërorin e regbisë, ndërsa gjatë rrugës ishte ndaluar edhe në Dubai.

“Douglas Costa Show”, Brazili fiton ndaj Perusë “Douglas Costa Show”, Brazili fiton ndaj Perusë
Brazili ka fituar përballë Perusë 3-0 në kualifikueset e Botërorit. Formacioni i Dungas ishte superior në këtë takim, me yllin e Bayern, Douglas Costa që ishte edhe njeriu i ndeshjes.

Vendos “Ibrakadabra”, Euro 2016 plotëson fazën finale Vendos “Ibrakadabra”, Euro 2016 plotëson fazën finale
Suedia dhe Ukraina janë dy skuadrat e fundit që i bashkohen trenit kualifikues për fazën finale të Europianit 2016 që do të zhvillohet në Francë, dy emra që dolën vetëm pas përballjeve emocionuese të “play-off”-it.

Miqësoret, në Angli këndohet himni francez; në Turqi vërshëllehet Miqësoret, në Angli këndohet himni francez; në Turqi vërshëllehet
Stadiumi “Wembley” në Londër përjetoi një mbrëmje historike me miqësoren Angli-Francë.

Thuram: Franca është në luftë sepse ka bombarduar vende të huaja Thuram: Franca është në luftë sepse ka bombarduar vende të huaja
“Hollande ka thënë se ne francezët jemi në luftë pas atentateve në Paris? Vendi im është në luftë, por jo nga e premtja. Franca është në luftë që kur ka nisur të bombardojë vende të huaja”.

Adidas konfirmon: Messi do të luajë ndaj Realit Adidas konfirmon: Messi do të luajë ndaj Realit
Leo Messi do të luajë “Klasiken” ndaj Realit të Madridit. Marka sportive Adidas ka hedhur poshtë çdo dyshim për pjesëmarrjen e argjentinasit të Barcelonës në këtë supersfidë duke prezantuar këpucët me të cilat do të luajë këtë përballje ylli i katalanasve.

Alarm për bombë në stadium, anulohet ndeshja miqësore Gjermani-Holandë Alarm për bombë në stadium, anulohet ndeshja miqësore Gjermani-Holandë
Një alarm për bombë ka anuluar ndeshjen miqësore mes Gjermanisë dhe Holandës, e cila ishte parashikuar për t’u luajtur këtë mbrëmje në stadiumin e Hanoverit.

Ajeti sërish pa ekip, dështon kalimi te St Gallen Ajeti sërish pa ekip, dështon kalimi te St Gallen
U fol se gjithçka kishte përfunduar dhe më në fund Arlind Ajetit gjeti një ekip ku të aktivizohej për pjesën e mbetur të kampionatit, por duket se kalimi i mbrojtësit të Kombëtares kuqezi te St Gallen ka dështuar.

Dhunohen Tifozët Kuqezi pas Gjeorgjisë Dhunohen Tifozët Kuqezi pas Gjeorgjisë
Miqësorja ndaj Gjeorgjisë, e fundit për kombëtaren tonë në stadiumin kombëtar Qemal Stafa, kaloi në plan të dytë për një moment, për shkak të incidenteve, brenda dhe jashtë stadiumit.

NBA, të tjera suksese nga Chicago dhe San Antonio NBA, të tjera suksese nga Chicago dhe San Antonio
Chicago Bulls fiton sërish në kampionatin e NBA. Skuadra nga Illinois mundi në fushën e saj Indianën, me rezultatin 96-95 në çastet e fundit, e tashmë është në vendin e dytë në Konferencën e Lindjes me 7 fitore dhe 3 humbje.

Sulmet në Paris mund të shtyjnë dy javët e ardhme të Ligue 1 dhe Ligue 2 Sulmet në Paris mund të shtyjnë dy javët e ardhme të Ligue 1 dhe Ligue 2
Liga franceze e Futbollit mund të shtyjë ndeshjet e dy javëve të ardhshme të “Ligue 1” dhe “Ligue 2”, kampionateve respektive të kategorisë së parë dhe të dytë, për shkak të sulmeve terroriste të Parisit, të ndodhura më 13 nëntor, ku mbi 129 persona mbetën të vrarë e mbi 350 të tjerë u plagosën.

Hamilton e Vettel, apel për ndryshime teknike në F1 Hamilton e Vettel, apel për ndryshime teknike në F1
Lewis Hamilton dhe Sebastian Vettel kanë bërë apel për ndryshime teknike në Formula 1. Kjo kërkesë e dy pilotëve kryesorë të Mercedesit dhe Ferrarit, erdhi pas asaj që u pa në Çmimin e Madh të Brazilit, ku mungoi spektakli në pistë.

Madrid, masa të rrepta sigurie në prag të “El Clasico”-s Madrid, masa të rrepta sigurie në prag të “El Clasico”-s
Sulmet terroriste të ndodhura në Paris kanë bërë, që qeveritë e të gjitha shteteve europiane të forcojnë masat e sigurisë në prag të ngjarjeve më të rëndësishme sportive.

Euro 2016, Walters i dhuron kualifikimin Irlandës Euro 2016, Walters i dhuron kualifikimin Irlandës
Jonathan Walters ka shënuar dy gola dhe e ka kthyer mbrëmjen e së hënës në një festë të vërtetë për irlandezët. Formacioni i Martin O’Neil mposhti 2-0 Bosnjë-Hercegovinën në sfidën e dytë të fazës “play-off” të luajtur në Dublin dhe me rezultatin e përgjithshëm 3-1 fiton të drejtën për të qenë në Francë verën e ardhshme.

Frikë nga sulmet, anulohet miqësorja Belgjikë-Spanjë Frikë nga sulmet, anulohet miqësorja Belgjikë-Spanjë
Frika nga ndonjë sulm terrorist ka shtyrë Belgjikën që të anulojë miqësoren me Spanjën vetëm 11 orë para se të luhet sfida e shumëpritur.

“Procesi Sportiv”, Duka flet për Kombëtaren, De Biasin, tifozët dhe Europianin “Procesi Sportiv”, Duka flet për Kombëtaren, De Biasin, tifozët dhe Europianin
Kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka ishte i ftuar tek “Procesi Sportiv”. Bashkë me dy lojtarët e Kombëtares, Sokol Cikalleshi dhe Andi Lila si dhe një ish kuqezi tjetër, Edvin Murati diskutuan për sfidën me Gjeorgjinë dhe jo vetëm.

De Biasi: Ishte një ndeshje e çuditshme De Biasi: Ishte një ndeshje e çuditshme
Një ndeshje e çuditshme. Kështu është cilësuar miqësorja që Shqipëria barazoi 2-2 me Gjeorgjinë nga De Biasi.

Shqipëria barazon 2-2 me Gjeorgjinë; tifozët protestojnë ndaj FSHF-së Shqipëria barazon 2-2 me Gjeorgjinë; tifozët protestojnë ndaj FSHF-së
Jemi mësuar që të na mundin apo të na e barazojnë rezultatin në minutat shtesë, por këtë herë jemi ne ata që e bëjmë këtë. Shqipëria barazoi 2-2 ndaj Gjeorgjisë falë Cikalleshit në minutën e 94-t. Më parë kishte shënuar edhe Basha.

Shqipëria U21 mposht 2-0 Lihtenshteinin Shqipëria U21 mposht 2-0 Lihtenshteinin
Përfaqësuesja U21 e Shqipërisë fitoi 2-0 ndaj modestëve të Lihtenshteinit, me gola të shënuar nga një për secilën pjesë. Me këtë fitore Shqipëria ngjitet në vendin e dytë në grupin e 4-t kualifikues të Europianit të kësaj moshe.

Blindohet miqësorja Angli-Francë Blindohet miqësorja Angli-Francë
Ndeshja miqësore mes Anglisë dhe Francës, të martën në Uembli të Londrës, e cila pas sulmeve terroriste në Paris u mendua se nuk do të zhvillohej, më në fund do të zhvillohet dhe policia britanike ka vendosur të vendosë jashtë dhe brenda stadiumit policë të armatosur.

Zviceranët të shqetësuar: Shqipëria po na merr Albian Ajetin Zviceranët të shqetësuar: Shqipëria po na merr Albian Ajetin
Arlind Ajeti po shndërrohet në një prej lojtarëve më të rëndësishëm në mbrojtje për kombëtaren kuqezi. Por ish-lojtari i Baseli ka edhe dy vëllezër më të vegjël, Adonisi dhe Albiani, të cilët dita ditës po tregojnë se kanë vlera të mëdha për të ardhmen.

F1, skualifikohet Felipe Massa. Humb vendin e tetë në Brazil F1, skualifikohet Felipe Massa. Humb vendin e tetë në Brazil
Felipe Massa e mbylli Çmimin e Madh të Brazilit në vendin e tetë, por Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (FIA) e skualifikoi pilotin e skuderisë Williams. Kjo për shkak të parregullsive në temperaturën e gomave të makinës së tij.

Napoli gjen ekuilibrin me Hysajn në të djathtë të mbrojtjes Napoli gjen ekuilibrin me Hysajn në të djathtë të mbrojtjes
Napoli ka ndryshuar plotësisht pamje. Në 12 ndeshjet e fundit skuadra e Maurizio Sarrit nuk ka pësuar asnjë humbje dhe kjo falë ndërhyrjes në aspektin taktik të trajnerit italian, i cili ka mundur të aplikojë me sukses skemën 4-3-3. Por, përmirësimet më të mëdha Napoli i pësoi në repartin e mbrojtjes, sidomos në krahë.

Miqësorja ndaj Gjeorgjisë, De Biasi pritet të provojë lojtarë të rinj Miqësorja ndaj Gjeorgjisë, De Biasi pritet të provojë lojtarë të rinj
Mungesat e Hysajt, Memushajt dhe së fundmi e Balajt, do t’i japë mundësinë trajnerit Gianni De Biasi të eksperimentojë taktika dhe lojtarë të rinj në ndeshjen e sotme miqësore ndaj Gjeorgjisë.

Rauli lë futbollin me një titull në SHBA Rauli lë futbollin me një titull në SHBA
Raul Gonzalez Blanco e mbylli në mënyrën më të mirë të mundshme karrierën e tij në futbollin e luajtur. Legjenda spanjolle arriti të shpallej kampion i ligës së dytë në futbollin amerikan me New York Cosmos, duke ndihmuar këtë skuadër që të fitojë në finalen e madhe ndaj Otavës me rezultatin 3-2, ku autori i të gjithë golave për njujorkezët ishte Gaston Celerino.

Maradona shtrohet në spital, operon stomakun Maradona shtrohet në spital, operon stomakun
Diego Armando Maradona është shtruar në spital për t'iu nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale për zëvendësimin e “bypass”-it në stomak. Ish-futbollisti argjentinas u operua në Venezuelë dhe sipas stafit mjekësor, kjo ndërhyrje rezultoi me sukses dhe 55-vjeçarit tani i duhet të qëndrojë në klinikë për 10-12 ditë.

Messi në Angli? Duhen 600 mijë paundë në javë Messi në Angli? Duhen 600 mijë paundë në javë
Disa prej klubeve më të rëndësishme të Premier League janë vënë në ndjekje të Leo Messit dhe ky nuk është një mister. Manchester City, Chelsea, Manchester United apo edhe Arsenali duan të kërkojnë të përfitojnë nga problemet që sulmuesi argjentinas i Barcelonës ka me organet fiskale spanjolle për ta sjellë atë në Angli.

NBA, Lakers arrin fitoren e dytë sezonale NBA, Lakers arrin fitoren e dytë sezonale
Los Angeles Lakers rigjen suksesin në NBA. Skuadra kaliforniane regjistroi suksesin e dytë sezonal pasi mposhti në “Staples Center” skuadrën e Detroit Pistons me rezultatin 97-85. Lakers e bëri diferencën në këtë takim në periodën e katërt, të cilën e mbylli 31-19, ndërkohë që 3 të parat ishin në ekuilibër të plotë. Kobe Bryant dhe Jordan Clarckson ishin ata që udhëhoqën Lakers drejt kësaj fitoreje, duke shënuar secili nga 17 pikë.

ATP Tour Finals, Djokovic dhe Federer e nisin me fitore ATP Tour Finals, Djokovic dhe Federer e nisin me fitore
Roger Federer e nisi me një fitore të lehtë aventurën e tij në turneun e fundit Masters të vitit: ATP Tour Finals. Në ndeshjen e tij të parë në grupin “Stan Smith”, zvicerani mposhti çekun Thomas Berdych me rezultatin 2-0.

Hungaria në festë, kualifikohet për në Euro 2016 Hungaria në festë, kualifikohet për në Euro 2016
Hungaria është skuadra e parë që ka siguruar një biletë për Europianin e vitit të ardhshëm nga faza e “play-off”. Pas më shumë se 30 vjetësh, hungarezët do të marrin pjesë në një kompeticion të madh.

F1, Nico Rosberg fiton në Brazil dhe siguron vendin e dytë në renditje F1, Nico Rosberg fiton në Brazil dhe siguron vendin e dytë në renditje
Nico Rosberg ka fituar edhe Çmimin e Madh të Brazilit, duke mundur shokun e tij të skuadrës në fitoren e pestë personale në këtë sezon.

Miqësorja me Gjeorgjinë, De Biasi: Sfidë e veçantë pas asaj me Kosovën Miqësorja me Gjeorgjinë, De Biasi: Sfidë e veçantë pas asaj me Kosovën
Në konferencën për shtyp përpara sfidës miqësore të ditës së hënë, mes Shqipërisë dhe Gjeorgjisë, që do të luhet në “Qemal Stafa” në orën 20:00, trajneri italiano-shqiptar është shprehur se do të fokusohet në eksperimente të reja, përpara eventit më të rëndësishëm të vitit të ardhshëm, kampionatit europian që do të zhvillohet në Francë.

Real Madrid, kolumbiani Rodriguez kërkon rritje page Real Madrid, kolumbiani Rodriguez kërkon rritje page
James Rodriguez shton problemet te Reali i Madridit. Sulmuesi kolumbian, pas polemikave me trajnerin Benitez, kërkon të merret edhe me drejtuesit e klubit “merengues”.

Bendtner, optimist: Danimarka mund të kualifikohet Bendtner, optimist: Danimarka mund të kualifikohet
Danimarka e humbi sfidën e parë të “derbit nordik” me Suedinë 2-1, por kjo nuk i pengon të besuarit e Morten Olsenit të shfaqen optimistë për kualifikimin në fazën finale të “Euro 2016”.

Robben, i pakënaqur te Bayern. United kërkon ta rrëmbejë Robben, i pakënaqur te Bayern. United kërkon ta rrëmbejë
Manchester United është vënë në ndjekje të Arjen Robben. Sulmuesi holandez ka shfaqur së fundmi pakënaqësitë e tij në ambientet e Bayern Munchen, për shkak të disa mosmarrëveshjeve me Robert Lewandowskin, e kjo ka bërë që “djajtë e kuq” të fillojnë të monitorojnë situatën e tij.

Paris, Le Graet lëshon alarmin për Euro 2016 Paris, Le Graet lëshon alarmin për Euro 2016
Pas sulmeve terroriste në Paris lëshohet edhe alarmi i parë për Europianin e futbollit të vitit 2016, në program për t’u zhvilluar verën e ardhshme pikërisht në Francë. Alarmi vjen nga numri një i Federatës franceze të Futbollit.

“Play-off”-et e Euro 2016; Suedia mposht danezët, që kanë ende shpresë; Ukraina fiton ndaj Sllovenisë “Play-off”-et e Euro 2016; Suedia mposht danezët, që kanë ende shpresë; Ukraina fiton ndaj Sllovenisë
Nuk i kishte shënuar kurrë Danimarkës, por Zlatan Ibrahimoviç ka zgjedhur mbrëmjen më të rëndësishme për të thyer këtë tabu, e megjithatë, goli i shënuar prej tij nuk i mjaftoi Suedisë për të siguruar që në ndeshjen e parë një biletë drejt Europianit “Francë 2016”.

Çmimi i Brazilit, Rosberg në pole position; pas tij Hamilton e Vettel Çmimi i Brazilit, Rosberg në pole position; pas tij Hamilton e Vettel
Piloti gjerman i “Mercedes”, Nico Rosberg ka fituar pole position-in në provat zyrtare të vlefshme për Çmimin e Madh të Brazilit në Formula 1.

Zvicër, laborator i inkriminuar për akuzat për dopingun Zvicër, laborator i inkriminuar për akuzat për dopingun
Një laborator i njohur zviceran është përfshirë në raportin inkriminues të agjencisë botërore antidoping, në skandalin e fundit të shpërthyer në atletikë, që i drejtohet më së shumti sportistëve rusë.

“Koktejli” i futbollit europian, Play Off dhe miqësore “Koktejli” i futbollit europian, Play Off dhe miqësore
Në plan të parë në futbollin europian këtë javë janë ndeshjet e “play off” që do të kompletojnë dhe tablonë e skuadrave të kualifikuara për në Francë vitin tjetër, por nga sfidat e para ka munguar disi spektakli.

Di Maria ironizon Realin: 0 tituj që kur lashë Madridin Di Maria ironizon Realin: 0 tituj që kur lashë Madridin
Ka kaluar pak më shumë se një vit që kur Angel Di Maria kaloi nga Reali i Madridit, më pas te Mancester Junaitid dhe tashmë te Paris Sën Zhermen, por argjentinasi ka ende rezerva për mënyrën sesi u trajtua në Spanjë. 

Apeli i “Red Devils”, Anglia rrezikon Champions League Apeli i “Red Devils”, Anglia rrezikon Champions League
Liga e Kampioneve është një ekuacion i pëlqyeshëm fitimesh dhe prestigji për skuadrat e futbollit europian dhe ata që janë mësuar gati në çdo edicion të jenë prezent, pësojnë humbje të mëdha nga mungesa në elitën kontinentale.

Argjentina dhe Brazili ndahen në paqe Argjentina dhe Brazili ndahen në paqe
Brazili mori një barazim 1-1 ndaj Argjentinës në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e Kupës së Botës për zonën e Amerikës së Jugut.

Franca mposht kampionët e botës; Spanjë fiton ndaj Anglisë Franca mposht kampionët e botës; Spanjë fiton ndaj Anglisë
Edhe pse në ndeshje miqësore, mbrëmjen e së premtes u vunë përballë njëra tjetrës kombëtaret më të mira të Europës. Franca luajti ndaj kampionëve të botës, duke triumfuar 2-0, me të njëjtin rezultat Spanja fitoi ndaj Anglisë, ndërsa Belgjika mposhti Italinë 3-1.

“Playoff”-i i Euro 2016, Bosnja dhe Irlanda e mbyllin në barazim “Playoff”-i i Euro 2016, Bosnja dhe Irlanda e mbyllin në barazim
Gjithçka është vendosur në 10 minutat e fundit në ndeshjen e dytë të “playoff”-it të Euro 2016, atë mes Bosnjës dhe Irlandës, e cila është mbyllur me rezultatin 1-1.

UEFA përball sërish Shqipërinë me Serbinë, këtë herë femrat 19-vjeçare UEFA përball sërish Shqipërinë me Serbinë, këtë herë femrat 19-vjeçare
UEFA duket se e ka harruar shpejt atë çfarë ndodhi 14 tetorin e vitit të shkuar në sfidën Serbi-Shqipëri, në Beograd, dhe ka vendosur që kombëtaret e këtyre dy vendeve të përballen sërish me njëra-tjetrën.

Barazimi mes shqiptarëve, Thaçi: Ndeshje historike Barazimi mes shqiptarëve, Thaçi: Ndeshje historike
Ndeshjen miqësore mes Shqipërisë dhe Kosovës, të luajtur në stadiumin e Prishtinës dhe që përfundoi me rezultatin e barabartë 2-2, e ka komentuar edhe zv.kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi.

Vëllazërorja në Prishtinë, trajnerët dhe kapitenët: Ishte një festë kombëtare Vëllazërorja në Prishtinë, trajnerët dhe kapitenët: Ishte një festë kombëtare
Ashtu edhe si është pritur, miqësorja Kosovë-Shqipëri nuk ishte një ndeshje e zakonshme. Duke nisur nga pritja madhështore e futbollistëve të Kombëtares shqiptare në fushë.

Vëllazërorja mbyllet 2-2; fitojnë shqiptarët!!! Vëllazërorja mbyllet 2-2; fitojnë shqiptarët!!!
Shqiptarët ishin fituesit e vetëm në vëllazeroren e zhvilluar në stadiumin e mbushur plot e përplot të Prishtinës, ku përfaqësuesja e Kosovës barazoi me Shqipërinë me rezultatin 2-2.

F1, Hamilton “fluturon” në Interlagos F1, Hamilton “fluturon” në Interlagos
Kampioni i saposhpallur i botës në Formula 1, Lewis Hamilton ka qenë më i shpejti në sesionin e parë të provave të lira për Çmimin e Madh të Brazilit, që është dhe ndalesa e parafundit e sezonit.

Panik në Paris, alarm për bombë në hotelin e Gjermanisë Panik në Paris, alarm për bombë në hotelin e Gjermanisë
Përfaqëuesen gjermane e kapi paniku pak orë përpara ndeshjes miqësore me Francën që luhet sot në mbrëmje në Paris.

Atmosfera para ndeshjes Kosovë-Shqipëri Atmosfera para ndeshjes Kosovë-Shqipëri
Pak çaste para fillimit të ndeshjes miqësore Kosovë-Shqipëri, rrugët e kryeqytetit të Kosovës janë mbushur nga tifozë të shumtë. Kuq e zi mbeten ngjyrat që shumë kosovarë kanë veshur për të përkrahur djemtë e kombëtares shqiptare, të cilët për herë të parë i mundësuan Shqipërisë pjesëmarrjen në kampionat evropian.

Inter kërkon të “rrëmbejë” belgun Mertens nga Napoli Inter kërkon të “rrëmbejë” belgun Mertens nga Napoli
Inter kërkon Dries Mertens. Sipas asaj që publikohet në median italiane, ditët e kaluara u zhvillua një takim mes drejtorit sportiv të klubit zikaltër, Piero Ausilio dhe agjentëve të futbollistit në lidhje me një transferim të mundshëm të belgut në Milano. Gjatë takimit të zhvilluar, Ausilio shfaqi dëshirën e tij për ta marrë futbollistin në muajin janar, por hasi në pengesa të mëdha, si në aspektin financiar ashtu edhe në atë sportiv, duke parë se De Laurentis nuk është shumë dakord që të lërë një futbollist të skuadrës së tij të kalojë te rivalët.

Lorenzo digjet nga motori duke festuar titullin në Moto GP (Video) Lorenzo digjet nga motori duke festuar titullin në Moto GP (Video)
Jorge Lorenzo nuk arriti të festojë siç duhet titullin tij botëror në MotoGP. Piloti nga Majorka u bë protagonist i një incidenti ndërsa ishte duke festuar përballë tifozëve të tij.

NBA, 10 fitore radhazi për Golden State Warriors NBA, 10 fitore radhazi për Golden State Warriors
Golden State Warriors nuk ka ndërmend të ndalet në NBA. Kampionët në fuqi mundën Minnesota Timberwolves dhe regjistruan fitoren e 10 në po kaq ndeshje, duke barazuar rekordet e Boston Celtics në vitin 1958 dhe 1965 dhe Chicago Bulls në vitin 1997. Si zakonisht, protagonist për Warriors u bë Stephen Curry, i cili në këtë ndeshje shënoi plot 46 pikë, 21 nga të cilat vetëm në periodën e parë, ndërkohë që u tregua i saktë në 8 gjuajtje nga distanca e 3 pikëve. Një tjetër basketbollist që spikati ishte edhe Draymond Grieen, i cili e mbylli takimin me 23 pikë, 12 asist dhe 8 topa në tabelë.

Anglezët për fanelën e Spanjës: Sikur i kanë vjellë sipër paejën Anglezët për fanelën e Spanjës: Sikur i kanë vjellë sipër paejën
Fanela e dytë e përfaqësueses spanjolle të futbollit, që do të debutojë sot në një miqësore ndaj anglezëve, është kritikuar shumë nga ana e këtyre të fundit.

Shtyhet nga shiu supersfida Argjentinë-Brazil Shtyhet nga shiu supersfida Argjentinë-Brazil
Reshjet e dendura të shiut që ranë në Buenos Aires nuk lejuan zhvillimin e ndeshjes mes Argjentinës dhe Brazilit, e vlefshme për eliminatoret e Botërorit të vitit 2018. Sfida ishte parashikluar të luhej në stadiumin “Monumental”, por fusha e tij u përmbyt nga uji, duke detyruar organizatorët që të marrin vendimin për shtyrjen e saj. Ndeshja do të luhet në orën 01:00 të ditës së shtunë me orën shqiptare (të premten në 21:00 me orën lokale).

De Biasi: Nuk po i rrëmbejmë lojtarë Kosovës, ata janë të lirë të zgjedhin De Biasi: Nuk po i rrëmbejmë lojtarë Kosovës, ata janë të lirë të zgjedhin
Trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, në konferencën për mediat para ndeshjes miqësore me Kosovën, tha se kjo ndeshje do të shërbejë që Shqipëria të përgatitet sa më mirë për Euro 2016, ndaj dhe lojtarët do të mundohen të bëjnë një paraqitje sa më të mirë.

Pritje madhështore kuqezinjve, Cana: Krenar që do të luaj në stadiumin e Prishtinës Pritje madhështore kuqezinjve, Cana: Krenar që do të luaj në stadiumin e Prishtinës
Kombëtarja shqiptare ka arritur në Prishtinë pak pas orës 17:00, ku është pritur në mënyrë madhështore nga “Plisat” dhe një numër tifozësh, pranë hotelit ku ata do të qëndrojnë.

Prishtinë, pas flamujve kuqezi, edhe ato të Kosovës Prishtinë, pas flamujve kuqezi, edhe ato të Kosovës
Pas vendosjes së flamujve kuqezi nga tifozeria e Prishtinës “Plisat”, në rrugët e kryeqytetit kosovar ka nisur edhe vendosja përbri tyre e flamujve të shtetit të Kosovës.

Chelsea, gati “çmenduria” për Ronaldon; 140 mln euro Chelsea, gati “çmenduria” për Ronaldon; 140 mln euro
Cristiano Ronaldo vihet në shënjestrën e një tjetër skuadre të rëndësishme europiane. Pas Paris SG, në horizont shfaqet në rolin e pretendentes për të blerë kartonin e sulmuesit portugez të Realit të Madridit edhe skuadra e Chelseat.

F1, Vettel: Dua vendin e dytë F1, Vettel: Dua vendin e dytë
Sebastian Vettel ka kërkuar nga Ferrari që t’i japë mundësinë për të luftuar për vendin e dytë në klasifikimin e përgjithshëm të pilotëve. Në prag të Çmimit të Madh të Brazilit, gara e parafundit e Botërorit të Formulës 1, piloti gjerman e sheh veten 21 pikë pas gjermanit të Mercedesit, Nico Rosberg.

Interesim i madh për miqësoren Kosovë-Shqipëri Interesim i madh për miqësoren Kosovë-Shqipëri
Interesimi i qytetarëve kosovarë për ndeshjen miqësore Kosovë-Shqipëri është parë menjëherë mëngjesin e së enjtes, kur biletat dolën në shitje. Në pikat e shitjes janë krijuar radhë për të siguruar biletën e kësaj ndeshjeje, e cila në Kosovë po cilësohet si festive.

F1, Hamilton: Pësova aksident në Monako F1, Hamilton: Pësova aksident në Monako
Lewis Hamilton do të jetë i pranishëm në Çmimin e Madh të Brazilit. Është vetë kampioni i botës në Formulën 1 që e ka konfirmuar këtë lajm nëpërmjet një mesazhi në Instagram, duke shuar të gjithë dyshimet e shfaqura së fundmi në media për një mungesë të mundshme të tij në garën e parafundit të këtij sezoni, në pistën e Interlagosit.

Carlo Ancelotti kërkohet nga Manchester City Carlo Ancelotti kërkohet nga Manchester City
Manchester City duket se ka ndryshuar objektiv për pankinën në sezonin e ardhshëm. Sipas asaj që publikohet në tabloidin britanik “Daily Star”, skuadra angleze tashmë ka vënë në shënjestër italianin Carlo Ancelotti, ndërkohë që më parë e gjithë vëmendja e saj ishte te Pep Guardiola.

Zgjedhjet në FIFA, Platini lihet jashtë gare Zgjedhjet në FIFA, Platini lihet jashtë gare
Federata Ndërkombëtare e Futbollit ka publikuar listën e 5 kandidatëve që do të vazhdojnë garimin për kreun e saj. Ajo që të bën përshtypje në këtë pikë është se Komiteti Elektoral i qeverisë së futbollit botëror ka lënë jashtë garimit presidentin e UEFA-s, Mishel Platini dhe Musa Hasan Biliti.

“Playoff”-i i Euro 2016 nis me sfidën Norvegji-Hungari “Playoff”-i i Euro 2016 nis me sfidën Norvegji-Hungari
Nis sot në mbrëmje faza e “playoff”-it për fazën finale të kampionatit evropian të futbollit, që do të zhvillohet në Francë vitin e ardhshëm. Sfida që do të hapë këtë fazë është ajo mes Norvegjisë dhe Hungarisë. Skuadra nordike e humbi kualifikimin direkt vetëm në 20 minutat e fundit të ndeshjes në grupin e eliminatoreve me Italinë, teksa pësoi 2 gola, ndërsa për Hungarinë gjërat ishin edhe më dramatike, pasi kjo skuadër pa që Turqia t'i rrëmbente kualifikimin si e treta më e mirë në grup falë golit me Islandën në minutën e 89.

Akuzat për doping, Putin urdhëron nisjen e hetimeve Akuzat për doping, Putin urdhëron nisjen e hetimeve
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka urdhëruar nisjen e një hetimi të menjëhershëm pas pretendimeve se atletët rusë kanë qenë pjesë e një programi sistematik dopingu.

Klasifikimi i trajnerëve, De Biasi në vendin e pestë Klasifikimi i trajnerëve, De Biasi në vendin e pestë
Trajneri i Shqipërisë, Gianni de Biasi është renditur i pesti në listën prej 20 trajnerëve më të mirë në botë të Kombëtareve. Klasifikimi është bërë nga britanikja “the Telegraph” që ka arsyetuar klasifikimin kaq të lartë të italianit me suksesin e madh të Shqipërisë, që arriti të kualifikohej në Euro 2016.

Kosovë-Shqipëri, Prishtina mbushet me flamuj kombëtarë Kosovë-Shqipëri, Prishtina mbushet me flamuj kombëtarë
Dy ditë para ndeshjes miqësore Kosovë-Shqipëri, grupi i tifozëve nga Prishtina “Plisat” kanë nisur të vendosin rreth 5000 flamuj kombëtarë në rrugët e kryeqytetit kosovar.

Miqësoret, Gjermania në “sfidë luksi” me Francën Miqësoret, Gjermania në “sfidë luksi” me Francën
Gjermania ka nisur tashmë përgatitjet për sfidën miqësore, që do të luajë të premten me Francën, vendin organizator të kampionatit europian të vitit të ardhshëm.

Rinovimi me Guardiolën, Bajern ofron 24 mln euro pagë në vit Rinovimi me Guardiolën, Bajern ofron 24 mln euro pagë në vit
Pep Guardiola, ende nuk ka marrë një vendim për rinovimin e kontratës me Bajernin e Mynihut dhe zërat për një largim të mundshëm nga Bavaria janë shtuar.

Miqësorja me Shqipërinë, Kosova nis përgatitjet Miqësorja me Shqipërinë, Kosova nis përgatitjet
Pasditën e së mërkurës përfaqësuesja e Kosovës ka zhvilluar stërvitjen e parë në stadiumin e Prishtinës për miqësoren kundër Shqipërisë. Trajneri i përfaqësueses kosovare, Albert Bunjaku dy ditë para kësa sfide, të cilësuar në Kosovë si festive, tha se gjatë stërvitjes ka parë një atmosferë të mirë brenda ekipit.

Futbolli në SHBA me normativa të reja; s’ka lojë në ajër nën 10 vjeç Futbolli në SHBA me normativa të reja; s’ka lojë në ajër nën 10 vjeç
Objektivi do të bëhet shumë shpejt një propozim konkret dhe më pas një rregull i shkruar në sportin më popullor në planet, e që do të vlejë fillimisht në SHBA.

Vazhdojnë përgatitjet e Kombëtares, Hysaj: Në Kosovë jo për shëtitje Vazhdojnë përgatitjet e Kombëtares, Hysaj: Në Kosovë jo për shëtitje
Vazhdojnë përgatitjet e përfaqësueses kuqezi për dy ndeshjet mqësore me Kosovën, që do të luhet ditën e premte, dhe Gjeorgjinë ditën e hënë. Edhe pse në pamje të parë një ndeshje festive kjo e Prishtinës, lojtarët janë të motivuar të bëjnë më tepër se një shëtitje në këtë takim.

Skandali “Benzema-Valbuena”, koha e transkriptimeve Skandali “Benzema-Valbuena”, koha e transkriptimeve
Radioja e njohur franceze “Europe 1” dhe gazeta “L’Equipe” kanë zbardhur pjesërisht përgjimet e telefonatave, që inkriminojnë Karim Benzemanë në skandalin seksual dhe shantazhet, që i janë bërë futbollistit tjetër të kombëtares franceze, Mathieu Valbuena.

“Play-off”-et e Europianit, sfida e parë mes Bosnjes dhe Irlandës këtë të premte “Play-off”-et e Europianit, sfida e parë mes Bosnjes dhe Irlandës këtë të premte
Bosnja apo Irlanda? Kjo është një prej dilemave të futbollit europian, që do të zgjidhet në betejën e dyfishtë mes tyre për fazën “play off”, që vlen një biletë në turneun kontinental të Francës vitin që vjen.

Sep Blatter shtrohet në spital Sep Blatter shtrohet në spital
Presidenti i pezulluar i Fifa, Sepp Blatter është shtruar në spital, dhe do të qëndrojë për disa ditë.

Futbollisti më i vjetër në botë rinovon kontratën Futbollisti më i vjetër në botë rinovon kontratën
Kazu Miura është një futbollist japonez që ka rinovuar kontratën e tij për një sezon tjetër me Jokohamën, klub që luan në kategorinë e dytë japoneze. Deri këtu nuk ka asgjë të çuditshme, por lajmi bëhet interesant kur kupton se bëhet fjalë për një futbollist 48-vjeçar.

F1, Vettel: Ta mbyllim me dy fitore F1, Vettel: Ta mbyllim me dy fitore
Sebastian Vettel kërkon ta mbyllë bukur Botërorin e Formulës 1, duke fituar dy garat e fundit: Çmimin e Madh të Brazilit dhe atë të Abu Dabit.

Balotelli drejt operacionit. Kthehet në janar të vitit 2016 Balotelli drejt operacionit. Kthehet në janar të vitit 2016
Mario Balotelli me shumë mundësi do të operohet për të zgjidhur problemin e tij me pubalgjinë. Pas një vizite që kreu të hënën në Kopenhagen të Danimarkës, sulmuesi i Milanit do të realizojë edhe disa vizita të tjera përpara se të vendosë përfundimisht, por duket se rruga e vetme është operacioni, që do të bëhet javën e ardhshme.

“Nëse Messi luan ndaj Realit, mund të dëmtohet sërish” “Nëse Messi luan ndaj Realit, mund të dëmtohet sërish”
Real Madrid-Barcelona do të luhet në datën 21 nëntor dhe ende nuk dihet nëse Leo Messi do të jetë i disponueshëm për këtë supersfidë.

Venger: Shumë skuadra në futboll dopojnë lojtarët e tyre Venger: Shumë skuadra në futboll dopojnë lojtarët e tyre
Arsene Venger mendon se dopingu nuk është problem vetëm në atletikë, por edhe në futboll.

Më shumë kartonë se gola, Chelsea kërkon të zëvendësojë Diego Costan Më shumë kartonë se gola, Chelsea kërkon të zëvendësojë Diego Costan
Diego Costa rrezikon të humbasë statusin e sulmuesit të parë të Chelsea. Aktualisht, sulmuesi spanjoll ka më shumë kartonë sesa gola të shënuar. Ai është ndëshkuar tre herë këtë sezon, ndërsa ka shënuar vetëm dy gola.

Tifozët Kuqezi bojkotojnë stadiumin e Prishtinës: Jo dy kombëtareve Tifozët Kuqezi bojkotojnë stadiumin e Prishtinës: Jo dy kombëtareve
Tifozat Kuqezi nuk do të jenë në shkallët e stadiumit të Prishtinës në ndeshjen mes përfaqësueses së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë, që luhet këtë të premte.

Akuzat për doping, Rusia: Janë të pabaza Akuzat për doping, Rusia: Janë të pabaza
Rusia i kundërpërgjigjet WADA-s. Agjencia Ndërkombëtare Antidoping ngriti akuza shumë të rënda ndaj sportistëve rusë për përdorim dopingu, madje kërkoi edhe përjashtimin e tyre nga Lojërat Olimpike të Rio De Zhaneiros të viti 2016. Kjo ka sjellë edhe reagimin e fortë të autoriteteve ruse, të cilat hodhën poshtë këto akuza nëpërmjet një deklarate të zëdhënësit të presidentit Vladimir Putin, Dimitri Peskov.

Shkëlqimi i Bayern Munchen dhe PSG Shkëlqimi i Bayern Munchen dhe PSG
Këtë fundjavë kampionatet evropiane ndërpriten për t’u lënë hapësirën skuadrave përfaqësuese për ndeshjet e “playoff”-it apo atyre miqësore. Kjo është periudha e duhur për të bërë një analizë për ecurinë e kampionateve  më të rëndësishme dhe skuadrave që i kryesojnë ato.

Ibra: Milani më kërkoi, por nuk pranova Ibra: Milani më kërkoi, por nuk pranova
Zlatan Ibrahimovic vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes së medias në lidhje me të ardhmen e tij. Sulmuesit suedez i skadon kontrata me Paris Saint Germain në qershor të vitit 2016, por ai ende nuk ka marrë një vendim se çfarë do të bëjë dhe këtë sulmuesi e thekson edhe në një intervistë për “La Gazzetta dello Sport”.

Mos e kruaj me Runin! Mos e kruaj me Runin!
Uejn Runi, futbollisti i Mançester Junajtid, ishte i pranishëm në mbrëmjen e “wrestling”-ut në “Manchester Arena” dhe u bë protagonisti kryesor i “Monday Night Raw” pasi goditi me shuplakë një nga keçistët.

Kosova, kërkesë Shqipërisë; Bunjaku: Mos na i merrni më talentet Kosova, kërkesë Shqipërisë; Bunjaku: Mos na i merrni më talentet
Trajneri i përfaqësueses së Kosovës në futboll, Albert Bunjaku ka dalë këtë të martë në një konferencë për shtyp, ku ka prezantuar formacionin për ndeshjen miqësore me Shqipërinë.

NBA, Golden State ruan pathyeshmërinë NBA, Golden State ruan pathyeshmërinë
Golden State Warriors ruan pathyeshmërinë në kampionatin amerikan të basketbollit. Skuadra kampione në fuqi e NBA këtë radhë mundi Detroit Pistons me rezultatin 109-95, duke regjistruar fitoren e 8 radhazi. Stephen Curry nuk ishte në ditën e tij më të mirë, duke e mbyllur sfidën me 22 pikë të shënuara, por kjo nuk e pengoi Warriors që të zhvillonte një tjetër ndeshje të mirë. Ai që mori përsipër më shumë për kampionët në përballjen me Pistons ishte Clay Thompson, me 24 pikë të shënuara.

Skënderbeu ngjit 52 vende në renditjen e UEFA-s Skënderbeu ngjit 52 vende në renditjen e UEFA-s
Si asnjëherë më parë në historinë e futbollti shqiptar, Skënderbeu ka arritur këtë sezon me një hap galopant që të kualifikohet në fazën e grupeve të Europa League. Arritjet e kampionëve të Shqipërisë me rezultate pozitive në Champions dhe në turneun më të vogël kontinental, nuk mund të mos reflektoheshin edhe në statistika.

Premiera e dokumentarit të Cristiano Ronaldos Premiera e dokumentarit të Cristiano Ronaldos
Cristiano Ronaldo ishte në Londër mbrëmjen e së hënës për prezantimin e dokumentarit që tregon jetën e tij.

“Mbretëresha” e sporteve njolloset nga dopingu “Mbretëresha” e sporteve njolloset nga dopingu
Interpoli dhe autoritetet franceze janë përfshirë në një megahetim për dopingun në atletikë.

Chelsea, Abramovich zgjedh të preferuarin e radhës: Simeone i Atletico Madridit Chelsea, Abramovich zgjedh të preferuarin e radhës: Simeone i Atletico Madridit
Duket se Roman Abramovich e ka humbur “dashurinë” për portugezin Mourinho dhe emri që i pëlqen më shumë për të drejtuar skuadrën e tij është Diego Pablo Simeone.

Stramaccioni transferohet në Greqi te Panathinaikos Stramaccioni transferohet në Greqi te Panathinaikos
Andrea Stramaccioni është trajneri i ri i Panathinakosit. Lajmi është bërë zyrtar nga klubi grek, që vetëm pak ditë më parë pat shkarkuar trajnerin grek, Yannis Anastasiou.

De Biasi zyrtarizon listën për miqësoret me Kosovën dhe Gjeorgjinë De Biasi zyrtarizon listën për miqësoret me Kosovën dhe Gjeorgjinë
Trajneri italian i kombëtares së Shqipërisë në futboll ka prezantuar këtë të hënë edhe listën e të grumbulluarve për dy miqësoret e radhës të kuqezinjve, që do të zhvillohet këtë muaj me Kosovën, në Prishtinë më 13 nëntor, dhe më pas me Gjeorgjinë, në Tiranë më 16 nëntor.

NBA, Cleveland Cavaliers shënon tjetër fitore NBA, Cleveland Cavaliers shënon tjetër fitore
Cleveland Cavaliers vijon në rrugën e fitoreve në NBA. Skuadra nga Ohio këtë radhë mposhti Indiana Pacers me rezultatin 101-97, duke regjistruar suksesin e gjashtë radhazi. Ishte një ndeshje ku diferencat në rezultat ishin shumë të vogla, por në fund ai që doli i fituar nga parketi ishte pikërisht Cleveland.

Sergio Ramos dëmtohet... pasi shënon me roveshatë Sergio Ramos dëmtohet... pasi shënon me roveshatë
Sergio Ramos doli nga fusha e lojës menjëherë pasi shënoi golin e avantazhit për Realin e Madridit, në ndeshjen që skuadra e tij humbi 3-2 ndaj Sevilla, të dielën në mbrëmje.

Vjen humbja e parë për Realin e Madridit Vjen humbja e parë për Realin e Madridit
Real Madrid ka pësuar humbjen e parë sezonale. Skuadra e drejtuar nga Rafa Benitez është mposhtur nga Sevilla me rezultatin 3-2 në “Sanchez Pizjuan” dhe do të shkojë në “Klasiken” ndaj Barcelonës me 3 pikë më pak në klasifikim se “blaugrana”-t.

Goli spektakolar i Neymar në ndeshjen ndaj Villarreal Goli spektakolar i Neymar në ndeshjen ndaj Villarreal
Dëmtimi i Lionel Messit para pak javësh u mendua se do të sillte probleme të mëdha te Barcelona, por po ndodh krejt e kundërta, dyshja e sulmit Neymar-Suarez po tregojnë se mund ta bëjnë të vetëm sulmin e Barçës, madje të shënojnë edhe gola spektakolar.

Neymar udhëheq Barcelonën në fitoren e radhës Neymar udhëheq Barcelonën në fitoren e radhës
Dy gola të Neymar dhe një i Luis Suarez me 11-metërsh i dhanë fitoren 3-0 Barcelonës në ndeshjen ndaj Villarreal, e zhvilluar pasditen e së dielës në Camp Nou.

Partizani fiton me vuajtje ndaj Laçit; Skënderbeu mund Vllazninë Partizani fiton me vuajtje ndaj Laçit; Skënderbeu mund Vllazninë
Partizani merr fitoren e 9 radhazi në Kategorinë Superiore dhe vazhdon të mbajë i vetëm kreun e saj me 28 pikë. Edhe pse me pak vështirësi, këtë herë të kuqtë e Starovës mposhtën 2-3 Laçin, skuadrën e vetme që nuk e kishin mundur në fazën e parë.

Tenis, Djokovic fiton Mastersin e gjashtë të vitit Tenis, Djokovic fiton Mastersin e gjashtë të vitit
Novak Djokovic ka fituar një tjetër turne Masters 1 000. Tenisti serb dominoi finalen e turneut të Parisit, duke mos i lënë asnjë shans skocezit Andy Murray, të cilin e mposhti me rezultatin 6-2 dhe 6-4, në një ndeshje që zgjati 1 orë e 32 minuta.

Seria A, Inter ruan kryesimin; Roma triumfon në derbi Seria A, Inter ruan kryesimin; Roma triumfon në derbi
Interi vazhdon të koleksionojë fitore 1-0 dhe të ruajë kryesimin në Serinë A. Zikaltërit e drejtuar nga Roberto Mancini arritën të fitonin në transfertën e Torinos, falë një goli të mesfushorit Kondogbia në pjesën e parë.

Jorge Lorenzo fiton betejën me Rossin, kampion në MotoGP Jorge Lorenzo fiton betejën me Rossin, kampion në MotoGP
Për të tretën herë në karrierën e tij, Jorge Lorenzo është shpallur kampion i botës në MotoGP. Spanjolli i Yamaha-s fiton betejën me shokun e tij të skuadrës, Vale Rossi, duke fituar garën e fundit sezonale të zhvilluar në Valencia.

Milani ndalet nga Atalanta, Mihajloviç: Do kapim Championsin Milani ndalet nga Atalanta, Mihajloviç: Do kapim Championsin
Milani vazhdon të humbasë pikë ndaj skuadrave të vogla, siç ndodhi edhe këtë fundjavë kundër Atalantës, por trajneri Sinisa Mihajloviç mbetet ende optimist, se kuqezinjtë do të arrijnë të kualifikohen në Champions League.

Avdijaj, tjetër gol në Zvicër; Vaduzi barazon me Zyrihun Avdijaj, tjetër gol në Zvicër; Vaduzi barazon me Zyrihun
Ka kaluar me radhë kombëtaret e moshave të Zvicrës, por Albion Avdijaj, në zgjedhjen që vlen ka preferuar të mbrojë ngjyrat e kombit të tij, duke zgjedhur ato kuqezi.

“Djajtë e kuq”, të “pangopur”. Van Gaal kërkon sulmues “Djajtë e kuq”, të “pangopur”. Van Gaal kërkon sulmues
Edhe pse rivalizon për titullin kampion në Premier League dhe ka një arsenal lojtarësh për t’u pasur zili nga gjysma e planetit, Louis Van Gaal nuk kënaqet me kontigjentin aktual të futbollistëve.

Championsi i Azisë, pa gola finalja e parë Al Ahli-Guangzhou Championsi i Azisë, pa gola finalja e parë Al Ahli-Guangzhou
Rruga deri në finale për Al Ahli dhe Guangzhou Evergrande ka qenë mes golave emocionues dhe përmbysjeve interesante, por në përballjen më të vlefshme që vlen shumë, nga dy të tillë të programuar, finalistët kanë zhgënjyer.

Vendimi, miqësorja Kosovë-Shqipëri më 13 nëntor Vendimi, miqësorja Kosovë-Shqipëri më 13 nëntor
Ndeshja Kosovë-Shqipëri përfundimisht do të zhvillohet më 13 nëntor e jo më 17, siç ishte paralajmëruar më parë. Marrëveshja është arritur ndërmjet Federatës së Futbollit të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë dhe aprovuar nga FIFA.

Superliga, Teuta mposht Flamurtarin; Tirana fiton me lehtësi ndaj Tërbunit Superliga, Teuta mposht Flamurtarin; Tirana fiton me lehtësi ndaj Tërbunit
Teuta ka gjunjëzuar Flamurtarin në Durrës, duke e mundur me rezultatin 3-1. Që në fillimin e ndeshjes, në minutën e dytë Artur Magani shënon golin e parë të takimit, që i dha mundësinë skuadrës vendase të luante lirshëm dhe të kontrollonte lojën.

Shqipëria në Europian, Sacchi: Një mrekulli e De Biasit dhe djemve të kombëtares Shqipëria në Europian, Sacchi: Një mrekulli e De Biasit dhe djemve të kombëtares
Pasi ka marrë pjesë në prezantimin e librit të ish-këshilltarit të kryeministrit britanik Alister Campbell një ditë më parë, një nga teknicienët më të famshëm italian Arrigo Sacchi, ka zhvilluar një takim me të gjithë trajnerët e përfaqësueseve shqiptare.

F1, Red Bulli do të ndërrojë motor për garën e Brazilit F1, Red Bulli do të ndërrojë motor për garën e Brazilit
Red Bulli do të zbresë në pistën e Interlagosit me motor të ri, lajm ky që është konfirmuar nga kompania franceze Renault. Ideja fillestare ishte që ky motor të përdorej që në Çmimin e Madh të Austin, në Teksas, por pas një takimi me drejtuesit e Red Bullit u vendos që të mos ndërmerrej një veprim i tillë.

Reali i Madridit interesohet për Lewandowskin Reali i Madridit interesohet për Lewandowskin
Robert Lewandowski vihet sërish në shënjestrën e Realit të Madridit. Presidenti i klubit spanjoll, Florentino Perez kërkon të marrë masa për sezonin e ardhshëm, duke parë situatën e krijuar me zërat për largimin e Ronaldos që po shtohen dita-ditës dhe problemet ligjore të Benzema dhe sulmuesi polak i Bajernit të Mynihut cilësohet si elementi i duhur për të përforcuar repartin e avancuar të Realit.

NBA, Los Angeles Lakers arrin fitoren e parë sezonale NBA, Los Angeles Lakers arrin fitoren e parë sezonale
Los Angeles Lakers regjistroi më në fund fitoren e parë sezonale në NBA. Skuadra kaliforniane mundi Brooklyn Nets në “Barclays Center” me rezultatin 104-98, ku ai që spikati ishte Kobe Bryant me 18 pikë. Brooklyn e fitoi periodën e parë 27-20, por Lakers u kundërpërgjigj në të dytën, të cilën e mbylli 34-20, duke marrë edhe kryesimin në rezultatin e përgjithshëm të ndeshjes. Në dy periodat e tjera, Lakers arriti të ruajë këtë kryesim, duke dalë e fituar në fundin e takimit.

Komentatori gërhet gjatë ndeshjes Real-PSG Komentatori gërhet gjatë ndeshjes Real-PSG
Një komentator i rrjetit televiziv kinez LeTV është pushuar nga puna pasi e zuri gjumi gjatë komentit të ndeshjes Real Madrid-PSG, të vlefshme për fazën e grupeve të Champions League.

De Biasi: Të përqendruar te Europiani, por duam edhe Botërorin De Biasi: Të përqendruar te Europiani, por duam edhe Botërorin
Në prezantimin e librit të autorit Alaistair Campbell, “Fitimtarët”, këtë të enjte në Kryeministri, ishin të pranishëm edhe trajneri i kombëtares sonë te futbollit, Gianni De Biasi, si dhe ish-trajneri i njohur italian Arrigo Sacchi.

Blatter, i stresuar. Në spital, për kontrolle mjekësore Blatter, i stresuar. Në spital, për kontrolle mjekësore
Presidenti i pezulluar i FIFA-s, në largim, Sepp Blatter i është nënshtruar kontrolleve shëndetësore për probleme të lidhura me stresin në një spital zviceran. Lajmi është bërë i ditur nga avokati i tij mbrojtës, Richard Cullen.

Hamilton synon rekordin e Schumacher me 91 GP të fituara Hamilton synon rekordin e Schumacher me 91 GP të fituara
Pas akuzave të pak ditëve më parë, përmes të cilave piloti britanik kampion bote në Formula 1, Lewis Hamilton hidhte hije dyshimi mbi “pastërtinë” e titujve të fituar nga Michael Schumacher, tashmë vjen edhe shpallja e objektivit të tij: të arrijë pikërisht rekordin e legjendës gjermane.

FIFA publikon kandidaturat për “Puskas” FIFA publikon kandidaturat për “Puskas”
FIFA publikoi listën me 10 golat më të bukur të sezonit, kandidatë për fitimin e çmimit “Puskas”, që ndahet në ceremoninë e “Topit të Artë”, në muajin janar.

Lajme të këqija për Realin në prag të ndeshjes me Sevilla-n Lajme të këqija për Realin në prag të ndeshjes me Sevilla-n
Reali i Madridit merr lajme të këqija nga Keylor Navas. Portieri nga Kosta Rika nuk do të jetë në dispozicion të trajnerit Benitez për sfidën e fundjavës me Sevilla-n në “Sanchez-Pizjuan”.

Miqësoret e Spanjës, Diego Costa kthehet në skuadër Miqësoret e Spanjës, Diego Costa kthehet në skuadër
Trajneri i Spanjës, Vicente del Bosque, ka publikuar listën e 24 futbollistëve të grumbulluar për ndeshjet miqësore me Anglinë dhe Belgjikën që do të luhen në 13 dhe 17 nëntor.

Rivali që i driblon është…femër Rivali që i driblon është…femër
Futbolli, sporti më i ndjekur dhe më popullor në botë, shihet shpesh si sport ekskluziv i meshkujve, megjithëse vitet e fundit futbolli femëror është rritur goxha në nivel.

Inter, Handanovic drejt rinovimit Inter, Handanovic drejt rinovimit
Samir Handanovic do të vazhdojë të jetë pjesë e Interit. Portieri slloven, i cili përpara disa muajsh ishte në qendër të zërave të merkatos së tranasferimeve për një largim të mundshëm nga klubi zikaltër, duket se e ka kthyer situatën në favor të tij.

Nurburgringu mund të kthehet në F1 në vitin 2017 Nurburgringu mund të kthehet në F1 në vitin 2017
Pista e Nurburgringut mund të jetë sërish pjesë e kalendarit të Formulës 1. Janë administratorët e kësaj piste ata që e kanë deklaruar një gjë të tillë, duke konfirmuar bisedimet e zhvilluara me Bernie Ecclestone.

Çfarë i tha në vesh Cristiano trajnerit të PSG-së? Çfarë i tha në vesh Cristiano trajnerit të PSG-së?
Gazeta franceze “Le Parisien” ka publikuar ditën e premte se Cristiano Ronaldo i ka thënë në vesh trajnerit të PSG-së, Laurent Blanc, se do i pëlqente shumë të punonte me të në një të ardhme të afërt.

Skënderbeu-Sporting 3-0, mediat portugeze: Mbrëmje katastrofë! Skënderbeu-Sporting 3-0, mediat portugeze: Mbrëmje katastrofë!
Skënderbeu mori 3 pikët e para në Europa League pasi mundi Sportingun e Lisbonës me rezultatin e pastër 3-0. Kjo disfatë e luzitanëve padyshim nuk është kapërdirë në median vendase, e cila e cilësoi mbrëmjen e 5 nëntorit si katastrofike për skuadrën e Jorge Jesus.

Sfida me Stoke, plani Special për të qenë pranë skuadrës Sfida me Stoke, plani "Special" për të qenë pranë skuadrës
Trajneri i Chelseat, Jose Mourinho nuk do të jetë në stolin e bluve në sfidën e së shtunës pasdite kundër Stoke Cityt. Deklaratat pas ndeshjes kundër Sauthemptonit i kanë kushtuar shtrenjtë atij, pasi është pezulluar për një ndeshje dhe me 50 mijë paund.

Fitorja e Skënderbeut, flasin Takaj, Josa, Lilaj, Berisha e Nimaga Fitorja e Skënderbeut, flasin Takaj, Josa, Lilaj, Berisha e Nimaga
Skënderbeu merr pikët e para në fazën e grupeve të Europa Leagues, pasi fitoi në Elbasan Arena 3-0 përballë Sportingut të Lisbonës, nga i cili u mund 5-1 disa ditë më parë.

Skënderbeu thyen Sportingun, merr 3 pikëshin e parë në Europë Skënderbeu thyen Sportingun, merr 3 pikëshin e parë në Europë
Skënderbeu arriti një fitore historike në “Elbasan Arena” mbrëmjen e kësaj të enjteje, duke mposhtur 3-0 portugezët e Sportingut, në ndeshjen e vlefshme për Europa League.

E. League, Napoli i pamëshirshëm ndaj Midtjylland; fiton edhe Dortmund e Liverpool E. League, Napoli i pamëshirshëm ndaj Midtjylland; fiton edhe Dortmund e Liverpool
Napoli është treguar i pamëshirshëm ndaj danezëve të Midtjylland duke i shënuar në dy ndeshje 9 gola, ndërsa pësoi vetëm një.

Valbuena, foto profili me Benzemanë në Facebook Valbuena, foto profili me Benzemanë në Facebook
Me Karim Benzemanë të pandehur për çështjen e shantazhit me një video seksuale, Mathieu Valbuena, i dëmtuari në këtë mes, ndërroi foton e tij të profilit në Facebook dhe vuri një ku është bashkë me sulmuesin e Realit të Madridit, gjatë një grumbullimi me kombëtaren.

Moto GP, CAS-i nuk i heq dënimin Rossit; niset nga vendi i fundit Moto GP, CAS-i nuk i heq dënimin Rossit; niset nga vendi i fundit
Tashmë është zyrtare: Valentino Rossi do të niset nga vendi i fundit në Valencia, në garën e fundit dhe përcaktuese për titullin kampion, që piloti italian do e luftojë me shokun e tij të skuadrës te Yamaha, Jorge Lorenzo.

Benzema, i pandehur për shantazhin ndaj Valbuenës Benzema, i pandehur për shantazhin ndaj Valbuenës
Sulmuesi i Real Madrid, Karim Benzema, është zyrtarisht i pandehur në çështjen e shantazhit me një video erotike ndaj Mathieu Valbuena, shokut të tij në kombëtaren e Francës.

F1, Hamilton sulmon Schumacherin: Titujt, me zotësinë time. Ndryshe nga gjermani F1, Hamilton sulmon Schumacherin: Titujt, me zotësinë time. Ndryshe nga gjermani
Pak ditë pas shpalljes për të tretën herë kampion bote në Formula 1, Lewis Hamilton, me deklaratat e tij për të përditshmen gjermane “Expres”, ka sulmuar hapur Michael Schumacherin në lidhje me fitoret e tij në botën e Formula 1.

Humbja me Serbinë sfumon suksesin historik; Shqipëria në vendin e 36 Humbja me Serbinë sfumon suksesin historik; Shqipëria në vendin e 36
Kombëtarja shqiptare humbet 4 pozicione në renditjen e përgjithshme të FIFA-s, pavarësisht fitores me Armeninë dhe kualifikimit historik për në “Euro 2016”.

Akuzat për shantazh, Benzema rrezikon dënimin me burg Akuzat për shantazh, Benzema rrezikon dënimin me burg
Media franceze ndez alarmin. Benzema rrezikon të jetë i pandehur në çështjen e shantazhit ndaj Mathieu Valbuenas për një video erotike.

“Masters”-i Parisit, të mëdhenjtë në raundin e tretë “Masters”-i Parisit, të mëdhenjtë në raundin e tretë
Emrat e mëdhenj të tenisit botëror kualifikohen për në raundin e tretë të Turneut “Masters” të Parisit.

NBA, kampionët të pandalshëm; triumfi i 5-të radhazi NBA, kampionët të pandalshëm; triumfi i 5-të radhazi
Golden State vazhdon fluturimin në kampionatin amerikan të basketbollit, NBA. Kampionët në fuqi regjistruan një tjetër fitore, e këtë radhë në parketin e saj ndaj Los Angeles Clippers me rezultatin 112-108.

Champions, Bayern shkatërron Arsenalin. Willian shpëton Moun Champions, Bayern shkatërron Arsenalin. Willian shpëton Moun
Hakmerret Bayern. Kampionët gjerman fituan 5-1 përballë anglezëve të Arsenal duke iu afruar shumë pranë fazës së 1/8-ve. Në “Allianz Arena”, bavarezët festuan me golat e Lewandowskit, Alabas, Rooben dhe Muller që realizoi dygolësh.

Pezullohet 8 muaj presidenti i Trabzonspor, mbylli në stadium arbitrin Pezullohet 8 muaj presidenti i Trabzonspor, mbylli në stadium arbitrin
Veprimi i bërë nga presidenti i ekipit të futbollit të Trabzonsporit në Turqi, i cili i mbylli në stadium për të paktën 4 orë arbitrin Sahan dhe asistentët e tij, e ka detyruar Federatën Turke të Futbollit ta pezullojë atë për 8 muaj nga çdo aktivitet futbollistik, ndërsa e ka gjobitur edhe me 50 mijë euro.

Kontrolli i policisë, DFB: Do bashkëpunojmë me drejtësinë Kontrolli i policisë, DFB: Do bashkëpunojmë me drejtësinë
Federata Gjermane do të ketë një bashkëpunim të plotë me organet e drejtësisë në lidhje me hetimet që po kryhen për mënyrën e fitimit të së drejtës për zhvillimin e Botërorit 2006.

Klopp flet me Gerrard, i kërkon kthimin te Liverpool Klopp flet me Gerrard, i kërkon kthimin te Liverpool
Steven Gerrard mund të kthehet te Liverpool. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja britanike “Independent” sipas së cilës, ish-kapiteni i “The Reds” që aktualisht është pjesë e LA Galaxy ka zhvilluar një bisedë telefonike me Jurgen Klopp.

Gjeorgjia, kundërshtari i Shqipërisë në miqësoren e 16 nëntorit Gjeorgjia, kundërshtari i Shqipërisë në miqësoren e 16 nëntorit
Pas zyrtarimit të kombëtares kosovare, Federata Shqiptare e Futbollit ka konfirmuar më në fund edhe kundërshtarin e dytë të kuqezinjve për miqësoret e nëntorit. Sekretari i FSHF-së, Ilir Shulku, ka deklaruar se sfida mes Kosovës dhe Shqipërisë do të luhet më 13 nëntor në stadiumin e Prishtinës, ndërkohë që kundërshtari ynë 3 ditë më pas do të jetë Gjeorgjia.

F1, tërhiqet pilotja Susie Wolff F1, tërhiqet pilotja Susie Wolff
Susie Wolff do t'i thotë lamtumirë botës së garave automobilistike. Është vetë pilotja e Williams ajo që e ka bërë të ditur këtë lajm, duke theksuar se tani ajo është në kërkim të sfidave të reja.

NBA, Los Angeles Lakers nuk ngrenë kokë NBA, Los Angeles Lakers nuk ngrenë kokë
Los Angeles Lakers nuk ngre kokë në NBA. Skuadra kaliforniane pësoi humbjen e katërt në katër ndeshjet e para të sezonit dhe këtë radhë u mposht në “Staples Center“ nga Denver Nuggets me rezultatin 109-120. Keneth Faried me 28 pikë dhe 15 topa në tabelë ishte ai që mori përsipër të udhëheqë Denverin drejt kësaj fitoreje. Lakers e nisën mirë sfidën, teksa fituan periodën e parë me rezultatin 36-30, por më pas gjithçka foli për Nuggets, që në fund regjistruan fitoren e dytë sezonale.

Shantazhi ndaj Valbuenës, ndalohet Karim Benzema Shantazhi ndaj Valbuenës, ndalohet Karim Benzema
Karim Benzema futet sërish në telashe. Sulmuesi francez është ndaluar sërish nga policia dhe këtë radhë jo për shkak të drejtimit të makinës pa patentë. Mësohet se sulmuesi i Realit të Madridit është i përfshirë në çështjen e shantazhit për një video erotike në dëm të mesfushorit të Olimpikut të Lionit dhe përfaqësueses franceze, Matjë Valbuena, dhe tashmë është nën kontrollin e policisë në Versajë.

Turneu Masters i Parisit, kualifikohen Djokovic dhe Wawrinka Turneu Masters i Parisit, kualifikohen Djokovic dhe Wawrinka
Novak Djokovic e nisi mjaft mirë aventurën e tij në turneun Masters të Parisit, ku do të kërkojë të fitojë për të tretin vit radhazi. Numri 1 i renditjes botërore të tenisit u kualifikua për në raundin e tretë të këtij aktiviteti pasi mposhti Tomaz Beluccin me rezultatin 2-0.

Perez qorton Cristianon për deklaratat në revistën “Kicker” (Video) Perez qorton Cristianon për deklaratat në revistën “Kicker” (Video)
Para nisjes së ndeshjes Real Madrid-PSG, kur lojtarët e skuadrës spanjolle po zbrisnin nga autobusi për të hyrë në stadium, presidenti i klubit me 10 Champions të fituara në histori, Florentino Perez, qortoi Cristiano Ronaldon për disa deklarata të portugezit në revistën “Kicker”, ku sulmuesi shprehej se një ditë mund të largohej nga Reali.

Skandali i FIFA-s, ekstradohet drejt SHBA, Jose Marin Skandali i FIFA-s, ekstradohet drejt SHBA, Jose Marin
Ish-kreu i Federatës Braziliane të Futbollit, Jose Maria Marin, është ekstraduar drejt SHBA-ve për t’u përballur me akuzat për korrupsion. Pas ekstradimit të tij, Marin u paraqit në Gjykatën e Nju Jorkut, ku deklaroi se ishte i pafajshëm.

Champions, Real e City sigurojnë biletat për 1/8-at Champions, Real e City sigurojnë biletat për 1/8-at
Real Madrid dhe Manchester City janë skuadrat e para që kanë arritur të sigurojnë një biletë për fazën e 1/8-ve të Champions League.

Neymar është i jashtëzakonshëm, mund të xhonglojë gjithçka Neymar është i jashtëzakonshëm, mund të xhonglojë gjithçka
Talenti i brazilianit Neymar në fushën e lojës tashmë nuk mund të vihet më në dyshim, duke qenë një nga futbollistët më të mirë të botës me atë që ka treguar në këto vite që mban veshur bluzën e Barcelonës.

Miqësore Kosovë-Shqipëri më 13 nëntor Miqësore Kosovë-Shqipëri më 13 nëntor
Ndeshja miqësore mes përfaqësueses së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës ,do të zhvillohet më datë 13 nëntor.

LeBron James arrin 25 mijë pikë LeBron James arrin 25 mijë pikë
Cleveland shënon suksesin e tretë radhazi, ndërsa LeBron James shkruan historinë në NBA. Skuadra nga Ohio mundi Philadelfian në fushën e kësaj të fundit 107-100  me protagonist The King, i cili në këtë ndeshje u bë basketbollisti më i ri në SHBA që arrin në kuotën e 25 mijë pikëve personale të shënuara, arritje kjo që u shoqërua edhe me një duartrokitje të fortë nga publiku në Filadelfia.

“Pogba kushton 260 mln euro” “Pogba kushton 260 mln euro”
Pol Pogba është objektiv i merkatos së Barcelonës dhe kjo është shumë e qartë. Megjithatë klubi katalanas nuk do ta ketë shumë të lehtë për të arritur te mesfushroi francez.

Kvyat, te Red Bull edhe për 2016-ën Kvyat, te Red Bull edhe për 2016-ën
Daniel Kvyat do të jetë pjesë e Red Bull edhe në Botërorin e Formula 1 të vitit 2016, gjithnjë nëse skuadra austriake vendos të mos e braktisë këtë kampionat.

Inter-Milan, derbi edhe për fushën Inter-Milan, derbi edhe për fushën
Inter-Milan nuk është një derbi vetëm në aspektin futbollistik. Dy klubet milaneze janë në një përballje me njëra-tjetrën edhe në lidhje me stadiumin Giuseppe Meazza.

“Loro Boriçi” do të jetë gati për në muajin shkurt “Loro Boriçi” do të jetë gati për në muajin shkurt
Shfrytëzimi i stadiumit “Loro Boriçi” për një periudhë 20-vjeçare për ndeshjet e ekipeve kombëtare duket se mban pezull kontratën mes FSHF-së dhe Bashkisë Shkodër, kontratë e cila do të bëjë të mundur lëvrimin e fondeve nga UEFA.

Gjyqtari feston golin Gjyqtari feston golin
Supozohet që arbitri i një takimi të fshehë emocionet dhe të qëndrojë mbi palët në një ndeshje futbolli, por jo gjithmonë mund t’ja arrijnë.

Gjermani, policia bastis zyrat e Federatës së Futbollit Gjermani, policia bastis zyrat e Federatës së Futbollit
Policia gjermane në qytetin e Frankfurtit ka bastisur zyrat qendrore të Federatës Gjermane të Futbollit lidhur me dyshimet për evazion fiskal të lidhur me Kupën e Botës 2006.

Afrikë e Jugut, rasti i Oscar Pistorius shkon në Apel Afrikë e Jugut, rasti i Oscar Pistorius shkon në Apel
Prokurorët afrikano-jugorë kanë nisur një procesi apelimi për të vendosur nëse atleti Oscar Pistorius duhet të dënohet për “vrasje” në vend të “vrasjes së qëllimshme”.

Akuzat e “Federbet”, Takaj: S’kanë asnjë fakt, mediat e ekzagjeruan Akuzat e “Federbet”, Takaj: S’kanë asnjë fakt, mediat e ekzagjeruan
Presidenti i Skënderbeut, Ardian Takaj ishte i ftuar në emisionin “Procesi Sportiv” ku sqaroi dyshimet që janë ngritur ndaj ekipit të tij në lidhje me trukimet në Europa League.

“Gijotinë” te Holanda, Van Persie e Memphis Depay jashtë ekipit “Gijotinë” te Holanda, Van Persie e Memphis Depay jashtë ekipit
Dështimi total në kualifikueset e Euro 2016 nuk mund të mos kishte pasoja në kombëtaren holandeze të futbollit, me reformimin e menjëhershëm në repartin ofensiv.

Kapiteni shton vlerën, Xhaka tani kushton 20 mln euro Kapiteni shton vlerën, Xhaka tani kushton 20 mln euro
Vetëm 23 vjeç, por me një formë fantastike në një prej ligave më të forta të futbollit europian, dhe me gati gjysmën e kontinentit në ndjekje të tij.

Reali në Champions kundër PSG, pa Benzema dhe Bale Reali në Champions kundër PSG, pa Benzema dhe Bale
Real Madrid do ta nisë ndeshjen përballë francezëve të Paris Saint Germain me Modriç, Navas e Ramos, por pa Gareth Bale e Karim Benzema.

UEFA zbarkon në Tiranë UEFA zbarkon në Tiranë
Marrëveshjet mes palëve në futbollin shqiptar shpesh kanë përfunduar në gjykata ose në Dhomën e zgjidhjes së Konflikteve për shkak të pagesave të munguara, ose mospërmbushjes së klauzolave të ndryshme.

Rumani, trajneri rreh brutalisht lojtarin e stolit (Video) Rumani, trajneri rreh brutalisht lojtarin e stolit (Video)
Liviu Petrache, trajner i një ekipi të rinjsh rumun, është protagonist i një nga videove më të klikuara në Youtube të momentit. Ky trajner shihet duke dhunuar brutalisht një nga lojtarët e tij që po qëndron në stol.

“Më mirë humbas sesa të fitoj me Mourinhon” “Më mirë humbas sesa të fitoj me Mourinhon”
Një gazetar i BBC-së ka deklaruar se një nga futbollistët e Chelsea i ka thënë se për inat të trajnerit Jose Mourinho preferon t’i humbasë ndeshjet.

F1, Arrivabene i Ferrarit: Morëm leksion përulësie F1, Arrivabene i Ferrarit: Morëm leksion përulësie
Gara e Meksikës duhet harruar sa më shpejt që të jetë e mundur te Ferrari. Si Vettel, ashtu edhe Raikkonen nuk mundën dot të merrnin asnjë pikë nga kjo garë, pasi asnjë prej tyre nuk e përfundoi atë. Drejtuesi i “Kokëkuqes”, Maurizio Arrivabene, pranoi këtë disfatë, duke shtuar se çfarë ndodhi në Meksikë do t'i shërbejë skuadrës si leksion për të ardhmen.

NBA, Lakers dhe Rockets nuk njohin fitoren NBA, Lakers dhe Rockets nuk njohin fitoren
Miami Heat shton problemet e Houston Rockets. Skuadra nga Florida arriti të fitojë këtë përballje me rezultatin 109-89, duke bërë që skuadra teksane të regjistrojë humbjen e tretë radhazi.

Leo Messi do të mungojë ndaj Realit Leo Messi do të mungojë ndaj Realit
Leo Messi nuk ia del mbanë që të jetë gati për sfidën ndaj Realit të Madridit. Lajmi publikohet nga e përditshmja “Sport”, sipas së cilës riaftësimi i sulmuesit argjentinas po vijon me një ritëm më të ngadaltë nga sa u mendua.

Boca Juniors, kampione e Argjentinës Boca Juniors, kampione e Argjentinës
Carlos Tevez i kishte premtuar tifozëve të Boca Juniors ditën e prezantimit: “Do ju rikthej titullin!” Dhe sulmuesi argjentinas e mbajti fjalën. Të dielën, pas 3 vitesh të vështira, Boca Juniors fitoi kampionatin argjentinas në një stadium të mbushur plot e përplot.

F1, Rosberg: Fitorja më e bukur sezonale F1, Rosberg: Fitorja më e bukur sezonale
Nico Rosberg ishte fituesi i Çmimit të Madh të Meksikës, duke lënë pas Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas. Piloti gjerman i Mercedesit dominoi të gjithë fundjavën dhe pas garës u shpreh se kjo ishte fitorja e tij më e bukur e sezonit.

Bind Milan, 3 gola Lazios në “Olimpico” Bind Milan, 3 gola Lazios në “Olimpico”
Milan ka arritur fitoren e tretë radhazi pasi mposhti në transfertë Lazion. Kuqezinjtë kishin gjithçka nën kontroll, duke dominuar tërësisht në “Olimpico”.

Rosberg fiton Çmimin e Madh të Meksikës; garë për t’u harruar për Ferrarin Rosberg fiton Çmimin e Madh të Meksikës; garë për t’u harruar për Ferrarin
Piloti gjerman i Mercedes, Nico Rosberg është fituesi i Çmimit të Madh të Meksikës në Formula 1, duke lënë pas shokun e tij të skuadrës, njëkohësisht kampionin e botës, Lewis Hamilton.

Kosova, kundërshtari i vetëm i Kombëtares në nëntor Kosova, kundërshtari i vetëm i Kombëtares në nëntor
Kombëtarja shqiptare sipas të gjitha gjasave do të luaj vetëm një miqësore në datat e lira të nëntorit. Kuqezinjtë do të udhëtojnë në Prishtinë për t’u përballur me Kosovën.

Partizani i pandalshëm, fitorja e 8 radhazi Partizani i pandalshëm, fitorja e 8 radhazi
Partizani ka arritur të marrë tri pikë të arta në Durrës, në përballje me Teutën. As djemtë e Gugash Maganit nuk arritën të ndalnin “demat e kuq” të cilët falë golit të Lorenc Trashit morën fitoren e tetë radhazi në Superiore.

Superiorja, Tirana rikthehet te fitorja me Dajën në stol Superiorja, Tirana rikthehet te fitorja me Dajën në stol
Trajneri Ilir Daja ka debutuar me fitore në stolin e Tiranës, pasi bardheblutë mposhtën në “Qemal Stafa” 2-1 Kukësin.

F1, Raikkonen: Karrierën e mbyll te Ferrari F1, Raikkonen: Karrierën e mbyll te Ferrari
Kimi Raikkonen do ta mbyllë karrierën e tij në Formula 1 te Ferrari. Piloti finlandez e ka bërë një deklaratë të tillë në një intervistë në faqen zyrtare të Formula 1.

Reduktimi i kostove në F1; Todt, kundër vetos së Ferrarit Reduktimi i kostove në F1; Todt, kundër vetos së Ferrarit
Vetoja e vendosur nga Ferrari ndaj propozimit të FIA-s për reduktimin e kostove të motorëve dhe kutisë së marsheve nuk është pritur mirë nga organi më i lartë drejtues i garave automobilistike, Jean Todt.

NBA, Golden State regjistron fitoren e tretë radhazi NBA, Golden State regjistron fitoren e tretë radhazi
Golden State shënon një tjetër fitore në këtë fillimsezoni të NBA-së. Skuadra kampione në fuqi mposhti sërish New Orleans me rezultatin 134-120.

Mourinho, më pranë largimit nga Chelsea; rikthim në Madrid? Mourinho, më pranë largimit nga Chelsea; rikthim në Madrid?
Jose Mourinho është gjithnjë e më pranë shkarkimit nga Chelsea, pavarësisht deklaratave të tij për të kundërtën. Humbja me Liverpulin 1-3 në “Stamford Bridge” e ka përkeqësuar edhe më shumë situatën e trajnerit portugez, që këtë sezon po regjistron rezultatet më të dobëta në pankinën e bluve të Londrës.

Seria A, Interi mposht Romën dhe merr kryesimin Seria A, Interi mposht Romën dhe merr kryesimin
Një gol i Gary Medel mjaftoi për të vendosur se kush prej Interit apo Romës do të merrte kryesimin e përkohshëm të Serisë A, me zikaltërit që u imponuan 1-0 në ndeshjen e zhvilluar në San Siro.

Regbi, Zelanda e Re fiton Botërorin Regbi, Zelanda e Re fiton Botërorin
“All Blacks” nuk abdikojnë nga froni i më të fortit në regbi, edhe kur përballë kanë një kundërshtar si Australia.

Superiore, Skënderbeu rikthehet në krye; Laçi barazon sërish Superiore, Skënderbeu rikthehet në krye; Laçi barazon sërish
Skënderbeu mundi me vështirësi 2-0 Flamurtarin dhe rikthehet pas dy javësh te fitorja dhe përkohësisht në krye të Kategorisë Superiore.

Çmimi i Meksikës, Rosberg fiton në provat zyrtare Çmimi i Meksikës, Rosberg fiton në provat zyrtare
Nico Rosberg ka arritur të lërë pas shokun e skuadrës Lewis Hamilton, duke dalë i pari në provat zyrtare për Çmimin e Madh të Meksikës.

F1 e Meksikës, Verstapen surpriza e provave të lira F1 e Meksikës, Verstapen surpriza e provave të lira
Max Verstapen është surpriza në ditën e parë të provave të lira për Çmimin e Madh të Meksikës në Formula 1.

Nigel Mansell qorton F1: Nuk garon më piloti Nigel Mansell qorton F1: Nuk garon më piloti
Një personazh me influencë dhe një legjendë e garave me makina në Britaninë e Madhe si Nigel Mansell, nuk arrin të kapërditjë ndryshimet që ka pësuar Formula 1.

Premier Liga prodhon miliona në SHBA Premier Liga prodhon miliona në SHBA
Në momentin që kompania Komcast pagoi 950 milionë Dollarë për të drejtat televizive të kampionatit anglez të futbollit në SHBA, askush nuk e kishte menduar se kjo do të sillte fitime kolosale për gjigantët mediatikë.

Felipe Massa si James Bond Felipe Massa si James Bond
Ka kohë për përgatitjet maksimale për Çmimin e Madh të Meksikës, por ka gjithashtu hapësirë edhe për t’u argëtuar me makinat e Xhejms Bond.

Presidenti i Trabzonspor “merr peng” arbitrat e takimit Presidenti i Trabzonspor “merr peng” arbitrat e takimit
Autoriteti i presidentit turk Rexhep Taip Erdoan është bërë objekt diskutimi në vendin që ndahet mes Europës dhe Azisë për shkak të dhunës, arrestimeve dhe presionit te kundërshtarët e tij.

Marquez humbet kontrollin, qëllon dy gazetarë Marquez humbet kontrollin, qëllon dy gazetarë
Ka një shkëmbim tjetër akuzash mes Spanjës dhe Italisë në lidhje polemikat e fundit të shpërthyera në kampionatin e MotoGP, pas incidentit mes Valentino Rossi-t dhe Mark Marquez.

Kupa “Ismail Qemali” fitohet nga veteranët e Tiranës Kupa “Ismail Qemali” fitohet nga veteranët e Tiranës
Në një aktivitet mbarëkombëtar të organizuar në stadiumin Flamurtari, me pjesëmarrjen e katër skuadrave të veteranëve të Flamurtarit, Tiranës, Flamurtarit të Prishtinës dhe Universitetit Ismail Qemali, qytetarët vlonjatë kanë patur mundësinë të rikthehen në vitet e lavdishme të futbollit shqiptar dhe atij kosovar.

Kosova në Lojërat Mesdhetare Kosova në Lojërat Mesdhetare
Një tjetër fitore vjen për Kosovën, e cila është pranuar si anëtare 25-të e Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare në Kuvendin e Përgjithshëm të Jashtëzakonshëm, të mbajtur në Uashington.

Të ardhurat mbajnë peng reformën në Serie A Të ardhurat mbajnë peng reformën në Serie A
Në Itali prej vitesh po diskutojnë që të ulin numrin e skuadrave pjesëmarrëse në kampionatin elitar. Qëllimi i të gjitha palëve të përfshira është që nga një ligë me 20 skuadra, Seria A të kalojë me vetëm 18 ekipe pjesëmarrëse.

Stadiumi i ri kombëtar, në janar nisin punimet Stadiumi i ri kombëtar, në janar nisin punimet
Kualifikimi i përfaqësuese shqiptare për në finalet e Euro 2016-të i hapi dritën jeshile edhe përfundimit të bisedimeve për ndërtimin e stadiumit të ri kombëtar, që do të jetë pikërisht në vendin ku sot ndodhet stadiumi "Qemal Stafa".

'Askush nuk mendon shkarkimin', por Allegri ka 8 ditë kohë 'Askush nuk mendon shkarkimin', por Allegri ka 8 ditë kohë
“Askush nuk mendon për shkarkimin e Allegri-t”. Kjo është fjalia e përsëritur më së shpeshti në “Galileo Ferraris”. Në fakt, gjëja e fundit që kanë lënë të kuptohet drejtuesit e Juventusit në këto momente, të paktën publikisht, është shkarkimi i trajnerit, por 12 pikë në 10 javë kampionat, janë shumë pak për një skuadër që pretendon titullin kampion.

F1, Rosberg: Vetëm për fitore në Meksikë F1, Rosberg: Vetëm për fitore në Meksikë
Pilotët e Formulës 1 prej ditësh kanë mbërritur në Meksikë, aty ku do të zhvillohet gara e radhës së këtij Botërori. Enigmat për titullin botëror për pilotë e konstruktorë janë zgjidhur dhe e gjithë vëmendja është e përqendruar te beteja për vendin e dytë mes Nico Rosberg dhe Sebastian Vettel.

Moto GP, Rossi apelon në CAS dënimin e tij Moto GP, Rossi apelon në CAS dënimin e tij
Valentino Rossi nuk heq dorë nga lufta për titullin botëror në MotoGP. Piloti italian i Yamaha, që vetëm përpara pak ditësh deklaroi se mund të mos merrte pjesë në garën e fundit në Valencia, në fakt do të bëjë të kundërtën.

NBA, fitore për Clippers dhe Grizzlies NBA, fitore për Clippers dhe Grizzlies
Los Angeles Clippers shkatërroi Dallas Mavericks në atë që ishte ndeshja më e rëndësishme e mbrëmjes në NBA. Në “Staples Center”, skuadra kaliforniane iu imponua asaj nga Teksasi me rezultatin 104-88, me Dallasin që luajti pa dy prej lojtarëve kryesorë të tij: Wes Matthews dhe Deron Williams.

Eva Carneiro padit Chelsean Eva Carneiro padit Chelsean
Ish-mjekja e Chelseat, Eva Carneiro ka vendosur të padisë skuadrën londineze për lirim nga detyra e saj në kushte presioni.

“Federbet”, kundër Skënderbeut. Dyshimet ndaj Sportingut, vetëm maja e ajsbergut “Federbet”, kundër Skënderbeut. Dyshimet ndaj Sportingut, vetëm maja e ajsbergut
Françesko Baranka, sekretar i pergjithshëm i “Federbet”, me deklaratat e tij kërkon të hedh poshtë mitin që ka ngritur Skënderbeu në futbollin shqiptar. Në një intervistë për të përditshmen spanjolle “El Confidencial”, italiani Baranka thekson se dyshimet për sfidën ndaj Sportingut të Lisbonës janë vetëm maja e ajsbergut.

Raiola: Barcelona po këmbëngul për Pogbanë Raiola: Barcelona po këmbëngul për Pogbanë
Paul Pogba rikthehet sërish në qendër të thashethemeve të merkatos, por kësaj radhe pas një interviste të agjentit të tij, Mino Raiola, që ka lënë të hapur mundësinë për një largim të mundshëm të klientit të tij nga Torino.

Hamilton, nga makinat te wrestling Hamilton, nga makinat te wrestling
Lewis Hamilton ndryshon për një moment profesion duke shkëmbyer pistat e garave me ringun e wrestling.

FIFA, Platini: Nuk duan që të kandidoj për president FIFA, Platini: Nuk duan që të kandidoj për president
Michel Platini është në luftë të hapur me Sepp Blatter dhe FIFA-n. Presidenti i UEFA-s, i cili në këtë moment është i pezulluar, i është kundërpërgjigjur akuzave të Blatter, me këtë të fundit që kishte deklaruar se i gjithë skandali i FIFA-s u orkestrua nga francezi. Në një intervistë për të përditshmen zvicerane “Le Roi”, Platini deklaroi se te FIFA nuk duan që ai të kandidojë për kreun e këtij institucioni.

F1, nis lufta për vendin e dytë F1, nis lufta për vendin e dytë
Pas mbylljes së të gjitha llogarive për titujt botërorë për konstruktorë dhe pilotë, tashmë në Formulën 1 do të nisë “lufta” për atë që do të renditet në vendin e dytë dhe beteja është mes Sebastian Vettel e Nico Rosberg.

Fitore me Torinon për të harruar humbjen ndaj Sassuolos Fitore me Torinon për të harruar humbjen ndaj Sassuolos
Juventusi nuk ka kohë që të mendojë shumë për disfatën me Sassuolon. Ditën e shtunë, skuadrën e drejtuar nga Massimiliano Allegri e pret derbi me Torinon dhe për “Zonjën e Vjetër” është një detyrim fitorja, duke parë edhe situatën ku ndodhet. Në “Juventus Stadium”, tekniku italian shpreson që të shohë një tjetër skuadër nga ajo që u shfaq në sfidën me Sassuolon, sidomos në pjesën e parë, por për këtë i duhet të ketë në dispozicion futbollistët më të mirë.

NBA, Oklahoma e nis me fitore NBA, Oklahoma e nis me fitore
Oklahoma City Thunder jep sinjalin se do të jetë një prej pretendentëve më të forta për të fituar e trofeun e NBA për këtë sezon, pasi fitoi derbin e Konferencës së Perëndimit ndaj San Antonio Spurs me rezultatin 112-106.

Barcelona ndalet nga skuadra e kategorisë së tretë Barcelona ndalet nga skuadra e kategorisë së tretë
Edhe pse luajti ndaj një ekipi që renditet në vendin e 11 në kategorinë e tretë në Spanjë, Barcelona nuk ka mundur të dalë e fituar nga ndeshja e parë e kupës ndaj Villanovense.

Roma rimerr kreun e Serisë A; fiton Napoli e Milani, humbet Juventusi Roma rimerr kreun e Serisë A; fiton Napoli e Milani, humbet Juventusi
Roma mundi 3-1 Udinezen duke i rimarrë Interit pas 24 orësh kreun e Serisë A.

Gashi i përgjigjet lënies në stol, tripletë në ndeshjen e Kupës Gashi i përgjigjet lënies në stol, tripletë në ndeshjen e Kupës
Shkëlzen Gashi i është përgjigjur në mënyrën më të mirë të mundshme zgjedhjes së trajnerit të Bazelit për ta lënë në tribunë në javët e fundit të kampionatit zviceran.

Blatter: Ja si më tradhtoi Platini Blatter: Ja si më tradhtoi Platini
Sepp Blatter ka pranuar se ishte rënë dakord që përpara votimit se Botërori i 2018-s t’i jepej Rusisë, ndërsa ai i vitit 2022 Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Prapaskenat, Maqedoni-Shqipëri s'do luhet në Shkup? Prapaskenat, Maqedoni-Shqipëri s'do luhet në Shkup?
Duhet më shumë se një vit që të startojnë Kualifikueset e Botërorit 2018 dhe Kombëtarja kuqezi të luajë ndeshjen e parë kundër Maqedonisë më 5 shtator 2016, por në shtetin fqinj kanë nisur të mendohen pikërpisht për sfidën e parë që hap Grupin G.

Hije trukimi për Skënderbeun, Laçin e Flamurtarin Hije trukimi për Skënderbeun, Laçin e Flamurtarin
Skuadra e Skënderbeut përfshihet sërish në lupën e FederBet për trukim të ndeshjeve. Këtë herë bëhet fjalë për takimin më të fundit të korçarëve në Ligën e Europës, të humbur në Portugali ndaj Sportingut të Lisbonës me rezultatin 5-1.

Futbollist dhe iluzionist Futbollist dhe iluzionist
Sulmues të zotë që u fshehin topin mbrojtësave në zonë, që quhen shpesh edhe si "magjistarë", historia e futbollit ka parë plot.

Incidenti Rossi-Marquez, Repsol kërcënon me largim Incidenti Rossi-Marquez, Repsol kërcënon me largim
Polemikat mes Valentino Rossit dhe Marc Marquezit për incidentin e ndodhur gjatë garës së Malajzisë kanë sjellë edhe ndërhyrjen e sponsorëve. Kompania Repsol, mbështetësja financiare e skuadrës Honda zyrtare, ka kërcënuar me largim nga Botërori i MotoGP.

Ilir Daja, trajneri i ri i Tiranës Ilir Daja, trajneri i ri i Tiranës
Ilir Daja është zyrtarisht trajner i Tiranës. Mesditën e së mërkurës është arritur marrëveshja dhe drejtuesit bardheblu kanë bërë prezantimin në zyrat e klubit, pranë stadiumit "Selman Stërmasi".

Ibrahimovic drejt SHBA-së Ibrahimovic drejt SHBA-së
Kampionatit amerikan të futbollit sezonin tjetër mund t'i bashkohet një tjetër yll i këtij sporti, Zlatan Ibrahimovic. Sipas asaj që publikohet te e përditshmja franceze “L'Equipe”, sulmuesi suedez i PSG është vënë në shënjestrën e skuadrës së Miamit, pronar i së cilës është pikërisht David Beckham.

Presidencialet e FIFA-s, konfirmohen kandidatët Presidencialet e FIFA-s, konfirmohen kandidatët
FIFA ka konfirmuar këtë të mërkurë kandidatët që do të garojnë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, të cilat do të mbahen më 26 shkurt të vitit 2016, pas dorëheqjes së deklaruar të kreut aktual të organizmit më të lartë të futbollit botëror, Joseph Blatter.

NBA, Warriors e nisin me fitore mbrojtjen e titullit NBA, Warriors e nisin me fitore mbrojtjen e titullit
Golden State Warriors e nisi në mënyrën më të mirë të mundshme mbrojtjen e titullit në NBA. Skuadra kampione në fuqi iu imponua me forcë New Orleans Pelicans në “Oracle Arena”, duke e mbyllur takimin me rezultatin 111-95. Përpara sfidës u zhvillua ceremonia e zakonshme e nderimit të skuadrës fituese të sezonit të kaluar, me shpërndarjen e unazave të kampionit të NBA, me lojtarët e Warriors që nuk ngurruan aspak të festonin në mënyrën e tyre.

Kur një femër sfidon trajnerin e kombëtares (Video) Kur një femër sfidon trajnerin e kombëtares (Video)
Emisioni “Fiks Fare” nderoi me simbolin e tij trajnerin italian të kombëtares shqiptare të futbollit, Gianni De Biasi, i cili për herë të parë e çoi përfaqësuesen tonë në fazën finale të një kompeticioni madhor.

Seria A, Interi rikthehet te fitorja dhe merr kryesimin Seria A, Interi rikthehet te fitorja dhe merr kryesimin
Pas tre barazimeve radhazi, Interi është rikthyer te fitorja mbrëmjen e së martës në Serinë A, duke mposhtur Bolonjën 0-1 edhe pse me një lojtar më pak.

Kupa e Gjermanisë, Bayern kalon me lehtësi Wolfsburgun Kupa e Gjermanisë, Bayern kalon me lehtësi Wolfsburgun
Bayern Munchen ka arritur të fitojë me rezultatin 1-3 në tranfertën ndaj Wolfsburgut, në fazën e 1/16-ve të Kupës së Gjermanisë.

Hoffenheim, me trajner 28-vjeçar Hoffenheim, me trajner 28-vjeçar
Hoffenheim ka njoftuar se Huub Stevens do të qëndrojë trajner i skuadrës deri në vitin 2016 e më pas do të zëvendësohet në stol nga Julian Nagelsmann. Këtu nuk ka asgjë të ndonjë rëndësie të veçantë, po të mos ishte për faktin se Nagelsmann është vetëm 28 vjeç.

Franca i hap dyert e kampionatit të saj Barcelonës Franca i hap dyert e kampionatit të saj Barcelonës
Valls, kryeministri i Francës, i ka hapur dyert e kampionatit francez Barcelonës.

Moto GP, Rossi konfirmon se do të jetë në garën e fundit Moto GP, Rossi konfirmon se do të jetë në garën e fundit
Valentino Rossi ka konfirmuar nëpërmjet profilit të tij në Twitter se do të jetë i pranishëm në Çmimin e Madh të Valencias, gara e fundit e Botërorit të Moto GP.

Mou mendon PSG dhe Interin Mou mendon PSG dhe Interin
Duket se Jose Mourinho i ka ditët të numëruara te Chelsea. Sipas asaj që publikohet në portalin Espn.com, trajneri portugez nëpërmjet menaxherëve të tij, ka filluar të mendojë për gjetjen e një klubi tjetër për të mos qenë i papërgatitur në rast se drejtuesit e klubit londinez vendosin të zgjidhin kontratën me të përpara kohe.

Leksione nga meksikani Gutierrez për Vettel e Raikkonen Leksione nga meksikani Gutierrez për Vettel e Raikkonen
“Si të përgatisësh garën e Meksikës me 5 leksione?”Kjo është video promovuese e publikuar nga Ferrari në prag të këtij Çmimi të Madh që do të zhvillohet këtë fundjavë.

Bartomeu: Messi, përjetë te Barça Bartomeu: Messi, përjetë te Barça
Ditët e fundit te tifozët e Barcelonës u shfaq shqetësimi në lidhje me qëndrimin e Lionel Messit te klubi katalanas.

Botërori 2006, Beckenbauer mohon blerjen Botërori 2006, Beckenbauer mohon blerjen
Hetimet në lidhje me caktimin e Gjermanisë për Botërorin e vitit 2006-të vazhdojnë të diskutohen. Së fundmi u zbulua se Komitetit Organizativ i aktivitetit, kishte derdhur në arkat e FIFA 6.7 milionë Euro, gjë që u pranua edhe nga presidenti i atij komiteti Franc Bekenbauer.

NBA ngre siparin, të gjithë kundër Golden State NBA ngre siparin, të gjithë kundër Golden State
Këtë mbrëmje ngre siparin kampionati më i bukur në botë i basketbollit, NBA, që është në edicionin e tij të 70-të.

Ferrari sfidon FIA-n: Jo uljes së kostos së motorëve Ferrari sfidon FIA-n: Jo uljes së kostos së motorëve
Ferrari del kundër propozimit të FIA për një reduktim të kostove për motorët dhe kutisë së marsheve dhe këtë “Kokëkuqja” italiane e shfaqi duke ushtruar të drejtën e vetos.

Partizani i përgjigjet Skënderbeut: Ju u favorizuat! Mos përbaltni fitoren tonë! Partizani i përgjigjet Skënderbeut: Ju u favorizuat! Mos përbaltni fitoren tonë!
Partizani ka reaguar pas deklaratës së Skënderbeut, i cili akuzon zyrtarë të Federatës Shqiptare të Futbollit si të lidhur ngushtë me skuadrën kryeqytetase duke e favorizuar atë.

Përgjigjia e Ibrës ndaj kritikave Përgjigjia e Ibrës ndaj kritikave
Zlatan Ibrahimovic u mbylli gojën të gjitha kritikave në fitoren që PSG arriti këtë javë me St Etienne, ku parizienët fituan me rezultatin e thellë 4-1.

Skënderbeu kundër FSHF-së: Zyrtarë të saj të lidhur me Partizanin Skënderbeu kundër FSHF-së: Zyrtarë të saj të lidhur me Partizanin
Klubi i Skënderbeut ka shpërthyer në akuza ndaj Federatës Shqiptare të Futbollit dhe disa mediave pas humbjes 2-1 ndaj skuadrës së Partizanit, ku goli i dytë, sipas korçarëve ishte në pozicion jashtë loje.

Gashi, nga stoli në tribuna Gashi, nga stoli në tribuna
Dhjetë pikë diferencë ndaj Grasshoppers dhe 12 pikë ndaj Young Boys, Basel duket sikur nuk ka kundërshtar dhe po marshon sigurtë drejt titullit të shtatë radhazi.

Milan, 16-vjeçari i zë vendin në portë Diego Lopezit Milan, 16-vjeçari i zë vendin në portë Diego Lopezit
Trajneri i Milanit, Sinisa Mihajlovic, vendosi që portën e skuadrës së tij për ndeshjen ndaj Sassuolos, të fituar 2-1 pasditen e së dielës, t’ia besojë një djaloshi 16-vjeçar.

Real Madrid dhe PSG, në garë për Eden Hazard Real Madrid dhe PSG, në garë për Eden Hazard
Eden Hazard është emri që po përmendet më shpesh së fundmi në ambientet e futbollit evropian. Lojtari belg po përjeton momentin më të keq te Chelsea, ku trajneri Jose Mourinho e ka cilësuar si përgjegjësin për rezultatet negative të skuadrës londineze dhe kjo bën që ai të mendojë për një largim të mundshëm nga “Stamford Bridge”.

FIFA, Gianni Infantino do të kandidojë për president FIFA, Gianni Infantino do të kandidojë për president
Gianni Infantino do të vendosë kandidaturën për president të FIFA-s. Kjo është ajo që publikohet së fundmi në median gjermane dhe atë spanjolle, sipas të cilave, Sekretari i Përgjithshëm i UEFA-s u ka bërë të ditur synimin e tij presidentëve të 54 federatave të futbollit të “Kontinentit të Vjetër”.

Chelsea, Jose Mourinho pranë shkarkimit Chelsea, Jose Mourinho pranë shkarkimit
Padroni i Chelsea, Roman Abramovic, duket se po e humbet durimin me trajnerin Jose Mourinho. Manjatit rus nuk i pëlqeu mënyra sesi “Blutë” humbën ndaj West Ham, me Matic dhe trajnerin portugez që u ndëshkuan me karton të kuq nga arbitri i takimit.

NBA në zi, ndahet nga jeta trajneri Flip Saunders NBA në zi, ndahet nga jeta trajneri Flip Saunders
Basketbolli amerikan qan Flip Saunders. Trajneri i Minnesota Timberwolves u nda nga jeta në moshën 60-vjeçare pas një beteje me kancerin. Lajmi u komunikua nga vetë drejtuesit e skuadrës së Minesotës, nëpërmjet një komunikate për shtyp.

Ja si reagon Rosberg pas triumfit të Hamilton Ja si reagon Rosberg pas triumfit të Hamilton
“I liroi rrugën 6 xhiro para përfundimit”, nëse ishte kështu me siguri që nuk ka qenë me dëshirën e tij, por një urdhër skuadre.

Hamilton: Triumf i jashtëzakonshëm në shi Hamilton: Triumf i jashtëzakonshëm në shi
Kampioni i trefishtë i botës në Formula 1, Hamilton, mjaft i lumtur dhe i emocionuar pas triumfit në Çmimin e Madh të Amerikës, ka ndarë suksesin e arritur me të gjithë skuadrën, duke i falënderuar për punën që kanë bërë.

Lewis Hamilton fiton titullin e tretë në Formula 1 Lewis Hamilton fiton titullin e tretë në Formula 1
Britaniku Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë kampion bote në Formula 1. Piloti i Mercedes mbërriti i pari në finishin e Çmimit të Madh të Amerikës, duke i lënë të gjithë pas, ndërsa me pikët e marrë në këtë çmim siguroi titullin e dytë me Mercedes.

Bie Skënderbeu, Partizani fiton dhe kryeson i vetëm Bie Skënderbeu, Partizani fiton dhe kryeson i vetëm
Një javë për t’u harruar për skuadrën e Mirel Josës. Skënderbeu ka pësuar humbjen e dytë brenda 4 ditësh, kësaj radhe në kampionat, pasi është mposhtur në kryeqytet nga Partizani me rezultat 2-1.

Roma mposht Fiorentinën, rrëmben kreun Roma mposht Fiorentinën, rrëmben kreun
Roma ka arritur një fitore të rëndësishme në transfertë ndaj Fiornetines, duke rrëmbyer edhe kreun e klasifikimit të Serie A. Në një lojë të tensionuar, djemtë e Garcias arritën të mbyllnin ndeshjen që në pjesë të parë.Kriza e Vllaznisë, Këshilli Bashkiak shuan shpresat për kapërcimin e situatës Kriza e Vllaznisë, Këshilli Bashkiak shuan shpresat për kapërcimin e situatës
Këshilli Bashkiak i Shkodrës ka vendosur të mos japë asnjë fond për klubin e futbollit Vllaznia, duke shuar shpresat e drejtuesve, futbollistëve apo dhe tifozëve shkodranë për kalimin e situatës së keqe që po kalon klubi më i vjetër i historisë së futbollit shqiptar.

Vllaznia barazon me Tiranën; Kukësi mposht Tërbunin Vllaznia barazon me Tiranën; Kukësi mposht Tërbunin
Derbi i Shqipërisë Vllaznia-Tirana ka përfunduar në barazim 1-1, një rezultat që largon gjithmonë e më shumë bardheblutë nga kreu, ndërkohë që i shërben shkodranëve të shkëputen sadopak nga fundi i klasifikimit.

Seria A, Juve dhe Milan rikthehen te fitorja Seria A, Juve dhe Milan rikthehen te fitorja
Juventusi dhe Milani kanë arritur të fitojnë në javën e 9 të Serisë A. Bardhezinjtë mposhtën në Torino Atalantën me rezultatin 2-0 me gola të shënuar nga Dybala dhe Mandzukic, ndërsa francezi Pogba gaboi nga pika e bardhë e 11-metërshit në minutën e 79 të ndeshjes.

F1, Rosberg siguron “pole position”-in në Çmimin e Madh të Amerikës F1, Rosberg siguron “pole position”-in në Çmimin e Madh të Amerikës
Pas shtyrjeve të njëpasnjëshme për shkak të motit të keq, më në fund janë mbyllur provat zyrtare për “pole position”, të vlefshme për Çmimin e Madh të Amerikës edhe pse sesioni i tretë i tyre nuk është zhvilluar.

Moto GP, Rossi rrëzon Marquezin dhe do të niset i fundit në Valencia Moto GP, Rossi rrëzon Marquezin dhe do të niset i fundit në Valencia
Çmimi i Madh i Malajzisë në Moto GP do të hyjë në historinë e Botërorëve të motoçiklizmit për manovrën e italianit Valentino Rossi, manovër që çoi në rrëzimin e spanjollit Marc Marquez në xhiron e shtatë të garës.

F1, provat për “pole position” në 15:00, transmetimi në Top News F1, provat për “pole position” në 15:00, transmetimi në Top News
Pas shtyrjeve të të njëpasnjëshme të zhvillimit të provave zyrtare për “pole position”, të vlefshme për Çmimin e Madh të Amerikës, ku do të garohet në Austin të Teksasit, prej së shtunës mbrëma është marrë një vendim zyrtar për zhvillimin e tyre këtë të diel në orën 15:00 dhe do të transmetohen në Top News.

Seria A, Interi harron të fitojë Seria A, Interi harron të fitojë
Në javën e nëntë të Serisë A, Interi nuk shkoi më tepër se një barazim 1-1 me Palermon. Ky është barazimi i tretë radhazi për zikaltërit.

Çmimi i Amerikës; provat zyrtare, të dielën para garës Çmimi i Amerikës; provat zyrtare, të dielën para garës
Provat zyrtare të Çmimit të Madh të Amerikës do të mbahen përpara zhvillimit të garës, të dielën në orën 15:00. Gara starton në 20:00, me orën tonë.

Bayern regjistron fitoren e 1.000-të; bavarezët, fitore me “poker” ndaj Koln Bayern regjistron fitoren e 1.000-të; bavarezët, fitore me “poker” ndaj Koln
Bayern ka mposhtur me një “poker” Koln, këtë javë të Bundesligës, duke regjistruar fitoren e 1 mijtë në historinë e kampionatit të vendit.

Kosova në turneun ndërkombëtar të xhudos në Abu Dhabi Kosova në turneun ndërkombëtar të xhudos në Abu Dhabi
Mediat kosovare raportojnë se Distria Krasniqi në kategorinë 52kg në grupin A, është duke zhvilluar një paraqitje dinjitoze.

Ligat europiane, kërkojnë transparencë të FIFA-s Ligat europiane, kërkojnë transparencë të FIFA-s
Drejtuesit e Ligave Evropiane të Futbollit kërkojnë që FIFA të bëjë transparencë për atë cfarë  po ndodh. Ditën e premte në Varshavë u mbajt Asambleja e Përgjithshme e Shoqatës së Ligave të Futbollit Profesionist në Evropë në përfundim të së cilës publikuan edhe një komunikatë për shtyp ku shprehej shqetësimi për rastet e korrupsionit që kanë pushtuar FIFA.

Rritet tensioni mes Fiorentinës dhe Romës. Shkak, Salah Rritet tensioni mes Fiorentinës dhe Romës. Shkak, Salah
Rritet tensioni në prag të ndeshjes së Serisë A mes Fiorentinës dhe Romës që do të luhet ditën e diel dhe shkaku është Muhamed Salah.

F1 në Texas, moti i keq kushtëzon provat e lira F1 në Texas, moti i keq kushtëzon provat e lira
Reshjet e dendura të shiut dhe era e fortë ndikuan jo pak në provat e lira të Çmimit të Madh të Teksasit në Botërorin e Formula 1.

Popovich, trajneri i ri i kombëtares së basketbollit në SHBA Popovich, trajneri i ri i kombëtares së basketbollit në SHBA
Gregg Popovich do të jetë trajneri i përfaqësueses amerikane të basketbollit. Tekniku aktual i San Antonio Spurs do të zëvendësojë në këtë detyrë Majk Krizevskin, i cili vetëm përpara pak ditësh deklaroi se do të largohet nga posti i tij, pas përfundimit të Lojërave Olimpike të Rios në 2016 ku do të kërkojë medaljen e tretë të artë radhazi.

Presidenca e FIFA-s, rikandidon Jerome Champagne Presidenca e FIFA-s, rikandidon Jerome Champagne
Jerome Champagne rivendos kandidaturën për president të FIFA-s. Francezi e ndërmori një veprim të tillë edhe për zgjedhjet e muajit maj, por në fund u tërhoq pasi nuk kishte arritur kufirin minimal të 5 nominimeve.

MotoGP në Malajzi, Lorenzo më i shpejti në provat e lira MotoGP në Malajzi, Lorenzo më i shpejti në provat e lira
Jorge Lorenzo fiton raundin e parë të kësaj fundjave në Çmimin e Madh te Malajzisë në Botërorin e MotoGP.

Bayern dhe United, pazar në Madrid Bayern dhe United, pazar në Madrid
Bayern Munchen dhe Manchester United i hedhin sytë nga Madridi për merkaton e transferimeve. Sipas asaj që publikon tabloidi britanik “Mirror“, klubi bavarez së fundmi ka shfaqur interes për Gareth Bale, me synimin për të zëvendësuar Arjen Robben. Futbollisti uellsian vlerësohet nga drejtuesit e kampionëve të Gjermanisë dhe nëse Guardiola largohet për t'i lënë vendin italianit Ancelotti, atëherë tratativat për transferimin e Bale në Mynih lehtësohen ndjeshëm.

F1, Hamilton shpallet kampion nëse... F1, Hamilton shpallet kampion nëse...
Lewis Hamilton mund të fitojë titullin e tij të tretë kampion në Formulën 1 që këtë fundjavë, në garën e Austin, në Texas (SHBA). Me penalizimin e Vettel dhe Raikkonen me 10 pozicione për shkak të ndërrimit të motorit në makinën e tyre Ferrari, gjërat mund të lehtësohen për pilotin britanik.

“Forbes”, Real Madrid dhe Cristiano, më të vlefshmit në futboll “Forbes”, Real Madrid dhe Cristiano, më të vlefshmit në futboll
Reali i Madridit është klubi i futbollit më i vlefshëm i vitit 2015, ndërsa Cristiano Ronaldo është futbollisti më i vlefshëm. Kjo është ajo që publikohet nga revista amerikane e specializuar në financa, “Forbes”. Sipas klasifikimit të kësaj reviste, Reali i Madridit gjendet në vendin e pestë të renditjes, me një vlerë financiare prej 418 milionë eurosh. Përpara klubit spanjoll gjenden New York Yankees (bejsboll), Los Angeles Lakers (basketboll), Dallas Cowboys dhe New England Patriots (futboll amerikan).

Messi do të transferohet në Angli në vitin 2017 Messi do të transferohet në Angli në vitin 2017
Zërat për një largim të mundshëm të Lionel Messit nga Barcelona shfaqen sërish në media. Sipas tabloidit britanik “The Sun”, drejtuesit e Chelsea, Manchester United dhe Manchester City së fundmi kanë biseduar me përfaqësues të sulmuesit argjentinas dhe mbetën të habitur kur panë disponibilitetin e tyre për një transferim të mundshëm të 28-vjeçarit në Premier League.

F1, Ferrari do të përdorë motorin e pestë sezonal; dënohet me 10 pozicione në nisje F1, Ferrari do të përdorë motorin e pestë sezonal; dënohet me 10 pozicione në nisje
Ferrari do të garojë me një motor të ri në Çmimin e Madh të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i pesti për këtë sezon, dhe kjo do të thotë që pilotët e “Kokëkuqes” do të dënohen me 10 vende në nisjen e garës.

Tjetër humbje për Skënderbeun në Europa League Tjetër humbje për Skënderbeun në Europa League
Edhe ndaj Sportingut në Europa League Skënderbeu nuk ka arritur të marrë pikën e parë në grupet e këtij kompeticioni. Madje në Portugali kampionët e Shqipërisë pësuan disfatë duke u mposhtur me rezultatin e thellë 5-1.

Shqipëria U17 mposhtet nga...shqiptarët Shqipëria U17 mposhtet nga...shqiptarët
Shqipëria U17 u mposht 2-0 nga Zvicra U17 në ndeshjen që ishte e vlefshme për eliminatoret e Europianit për grup-moshën deri në 17 vjeç.

Messi: Nuk e di se kur do të rikthehem të luaj Messi: Nuk e di se kur do të rikthehem të luaj
Leo Messi foli për dëmtimin e tij në një intervistë të dhënë për Yahoo. Ylli argjentinas i Barcelonës tha se e kuptoi që në fillim që nuk bëhej fjalë për një dëmtim të lehtë dhe shtoi se nuk ka vendosur asnjë datë për rikthimin e tij.

Kombëtarja shqiptare e femrave mposhtet nga Greqia Kombëtarja shqiptare e femrave mposhtet nga Greqia
Kombëtarja shqiptare e femrave në futboll i ka nisur në mënyrën më të keqe të mundshme kualifikueset e “Euro 2017”, duke u mposhtur 1-4 nga Greqia në stadiumin “Loni Papuçiu” të Fierit.

Chelsea kërkon Griezmann dhe Nolito Chelsea kërkon Griezmann dhe Nolito
Chelsea hedh sytë nga kampionati spanjoll për të përforcuar repartin e avancuar sezonin e ardhshëm. Sipas asaj që publikohet te britanikja “Metro”, “Blutë” e Londrës kanë vënë në shënjestrën e tyre Antoine Griezmann të Atletico Madrid.

Kriza e Red Bullit, Marko është i bindur se do të zgjidhet Kriza e Red Bullit, Marko është i bindur se do të zgjidhet
Red Bulli do të jetë në gjendje që të kalojë krizën që e ka mbërthyer. Është i bindur për këtë Helmut Marko, i cili deklaroi se çështja e gjetjes së furnizuesve me motorë për vitin e ardhshëm do të mbyllet në Çmimin e Madh të Teksasit. Nëse një gjë e tillë nuk do të ndodhë, atëherë Red Bulli do të braktisë Botërorin.

Mbyllet “konflikti”, De Biasi dhe Manaj takohen në Milano Mbyllet “konflikti”, De Biasi dhe Manaj takohen në Milano
Trajneri i kombëtares sonë, Gianni De Biasi, është takuar në Milano me një nga futbollistët më premtues shqiptarë të momentit, sulmuesin Rey Manaj, i cili ditën e djeshme ngriti trofeun e tij të parë me Interin, “Trofeun Berlusconi”.

Imituesja e brazilianit Neymar (Video) Imituesja e brazilianit Neymar (Video)
Braziliani Neymar ishte protagonisti absolut i Barcelonës në ndeshjen e kampionatit ndaj Rayo Vallecano, të fituar 5-2, dhe kjo jo vetëm për faktin se shënoi plot 4 gola, por edhe për aftësitë teknike të shfaqura prej tij gjatë gjithë 90 minutëshit.

Johan Cruyff vuan nga kanceri në mushkëri Johan Cruyff vuan nga kanceri në mushkëri
Futbollisti më i mirë i historisë së Holandës dhe një nga më të mirët e historisë së futbollit botëror, Johan Cruyff, vuan nga kanceri në mushkëri.

Hije trukimi mbi Real-Barça, gjyqtari: Më kërkuan të favorizoj “galaktikët” Hije trukimi mbi Real-Barça, gjyqtari: Më kërkuan të favorizoj “galaktikët”
“El Clasico” që do të luhet muajin e ardhshëm është përfshirë nga një hije trukimi. Një gjyqtar anësor është paraqitur në ambientet e policisë spanjolle për të dëshmuar se i është bërë presion që të favorizojë Realin në ndeshjen që është paraparë të luhet më 21 nëntor.

De Biasi konfirmon qëndrimin: Ja kush tentoi të më joshte me miliona De Biasi konfirmon qëndrimin: Ja kush tentoi të më joshte me miliona
Ditët post-kualifikim në Europian kanë ndezur një duel të heshtur mes Federatës Shqiptare të Futbollit dhe trajnerit të përfaqësueses Gianni de Biasi në lidhje me rikonfirmimin e tij për të vazhduar në krye të pankinës kuqezi.

Interi fiton trofeun “Berlusconi” Interi fiton trofeun “Berlusconi”
Interi është fitues i edicionit të 24 të trofeut “Berlusconi”, pasi mposhti Milanin në derbin e zhvilluar të mërkurën me rezultatin minimal 0-1, por me një formacion të përbërë kryesisht me lojtarë të rinj, ku bënte pjesë edhe shqiptari i talentuar, Rey Manaj.

Tjetër rekord në Champions për Iker Casillas Tjetër rekord në Champions për Iker Casillas
Iker Casillas ka arritur të thyejë një tjetër rekord në Champions League. Spanjolli i Portos ka kaluar holandezin Edwin van der Saar, duke u bërë portieri me më shumë ndeshje pa pësuar gol në historinë e këtij kompeticioni.

Villar dhe Beckenbauer po hetohen nga FIFA Villar dhe Beckenbauer po hetohen nga FIFA
Komisioni i Etikës në FIFA ka njoftuar se ka nisur hetimin ndaj presidentit të Federatës Spanjolle të Futbollit dhe njëkohësisht zëvendëspresidentit të FIFA-s dhe UEFA-s, Angel Villar, si dhe ndaj ish-kreut të Komitetit Organizativ të Botërorit të Gjermanisë, Franz Beckenbauer.

Europiani sjell miliona euro; FSHF, në bisedime me sponsorë të rinj Europiani sjell miliona euro; FSHF, në bisedime me sponsorë të rinj
Kualifikimi i Kombëtares shqiptare për herë të parë në një kompeticion europian, përveç entuziazmit dhe rritjes së imazhit të Shqipërisë, pritet të sjellë edhe përfitime të ndjeshme financiare për Federatën Shqiptare të Futbollit.

Protesta e tifozëve të Bajernit që u duartrokit nga ata të Arsenalit Protesta e tifozëve të Bajernit që u duartrokit nga ata të Arsenalit
Në ndeshjen ndaj Arsenalit në Londër, tifozët e Bajernit të Mynihut hynë në shkallët e stadiumit pesë minuta me vonesë në shenjë proteste për çmimin e lartë të biletave.

Pankina e Bayernit, kontakte edhe me Ancelottin Pankina e Bayernit, kontakte edhe me Ancelottin
Bayern Munchen nuk dëshiron aspak t’ia lërë gjërat rastësisë, përsa i përket çështjes së trajnerit sezonin e ardhshëm.

F1, Hamilton do të tentojë titullin që nga Teksasi F1, Hamilton do të tentojë titullin që nga Teksasi
Botërori i Formula 1 kthehet këtë fundjavë me Çmimin e Madh të Teksasit, që zhvillohet në Austin.

UEFA kritikon Italinë: Skllave e të drejtave televizive UEFA kritikon Italinë: Skllave e të drejtave televizive
Drejtuesit e futbollit italian janë kthyer në skllevër të të drejtave televizive. Ky është përfundimi i një raporti të përpiluar nga UEFA, e cila ndër të tjera vë theksin në rënien e konkurrencës së klubeve italiane në krahasim me ato të ligave të tjera europiane.

Runi kërkon një tjetër Ligë Kampionesh Runi kërkon një tjetër Ligë Kampionesh
Uejn Runi ëndërron të fitojë një tjetër Ligë Kampionesh. Sulmuesi i mancester Junajtid e ka deklaruar këtë në Moskë në prag të sfidës me CSKA.

De Biasi: Jam kuqezi deri në 2017! De Biasi: Jam "kuqezi" deri në 2017!
Një kualifikim historik për në finalet e Europianit dhe kjo sjell shumë kënaqësi për trajnerin e Kombëtares shqiptare, Gianni de Biasi i cili ishte i ftuar në emisionin “Football Night” të gazetarit Gianluca di Marzio ku foli për këtë arritje.

FIFA nuk ia mbyll dyert Platinisë: Nëse i revokohet pezullimi... FIFA nuk ia mbyll dyert Platinisë: Nëse i revokohet pezullimi...
Michel Platini mund të kandidojë për Presidencën e FIFA-s, në rast se do të dilte fitimtar nga ankimimi i bërë pezullimit 90-ditor, që i është dhënë nga Komiteti i Etikës. Ky është thelbi i asaj që ka komunikuar vetë organizmi më i lartë i futbollit botëror, gjatë kësaj të marte.

Granit Xhaka në “radarët” e Barcelonës Granit Xhaka në “radarët” e Barcelonës
Pak kohë më parë për të shfaqi interes Bayern Munchen, ndërsa tani është radha e Barcelonës të interesohet për futbollistin shqiptar me pasaportë zviceran, Granit Xhaka, i cili prej tre sezonesh aktivizohet në kampionatin gjerman me Borussia Monchengladbach.

F1, Eccleston kërcënon Red Bullin: Nuk ka motor? Ka një kontratë për të garuar F1, Eccleston kërcënon Red Bullin: Nuk ka motor? Ka një kontratë për të garuar
Red Bull nuk ka ende një motor për sezonin e vitit 2016 dhe, në mungesë të një akordi të firmosur me ndonjë furnizues, mundësia e një daljeje të bujshme të skuderisë nga Milton Keynes nga bota e Formula 1 bëhet edhe më reale me kalimin e ditëve.

Bayern-Guardiola, bisedime për rinovimin e kontratës Bayern-Guardiola, bisedime për rinovimin e kontratës
Pep Guardiola dhe Bayern Munchen kanë të ngjarë të rinovojnë kontratën mes tyre, e cila skadon në vitin 2016. Është vetë trajneri katalanas, që e ka pranuar këtë në një konferencë për shtyp, por shtoi se nuk ka ndërmend të qëndrojë në Gjermani për një kohë shumë të gjatë.

Koreografitë më të mira në shkallët e stadiumit Koreografitë më të mira në shkallët e stadiumit
Në derbin e Italisë, të luajtur të dielën në mbrëmje mes Interit dhe Juventusit ra në sy koreografia thumbuese e tifozëve zikaltër ndaj rivalëve të tyre bardhezinj.

Basketboll,  Krzyzewski do të lërë kombëtaren e SHBA-së pas Olimpiadës Basketboll,  Krzyzewski do të lërë kombëtaren e SHBA-së pas Olimpiadës
Mike Krzyzewski do të largohet nga përfaqësuesja amerikane e basketbollit në përfundim të Lojërave Olimpike të Rios. Trajneri mitik e ka konfirmuar këtë lajm në një intervistë për rrjetin ESPN.

Zbulohen 23 kandidatët për Topin e Artë Zbulohen 23 kandidatët për Topin e Artë
FIFA dhe “France Football“ publikuan listën e 23 futbollistëve dhe 10 trajnerëve që do të pretendojnë fitoren e Topit të Artë në kategoritë respektive, në ceremoninë që do të zhvillohet në 11 janar të vitit 2016.

Nga Peniani te “Wembley”, ja 10 stadiumet më të mëdha në botë Nga Peniani te “Wembley”, ja 10 stadiumet më të mëdha në botë
Stadiumet, vendi ku skuadrat shkruajnë historinë, ndërsa tifozët shfaqin gjithë pasionin për idhujt e tyre. Të gjithë do të donit të shikonit skuadrën e zemrës në njërën nga dhjetë stadiumet më të mëdha në botë, aty ku atmosfera është elektrizuese e që do ta mbanit mend shumë gjatë.

Oscar Pistorius lirohet me kusht Oscar Pistorius lirohet me kusht
Atleti i famshëm afrikano-jugor, Oscar Pistorius është liruar me kusht pasi qëndroi për një vit në qeli, pasi u shpall fajtor për vrasjen e të dashurës, Reeva Steenkamp.

Rinovimi i De Biasi-t, Bushi: Debat i stisur, nuk ka asnjë përçarje Rinovimi i De Biasi-t, Bushi: Debat i stisur, nuk ka asnjë përçarje
Rinovimi i kontratës për trajnerin e Kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, ka hapur një debat të madh. Në media u raportua për një përçarje mes italianit me pasaportë shqiptare dhe Federatës Shqiptare të Futbollit, por që sipas menaxherit të Kombëtares, Alban Bushi “debati ishte i stisur”.

Man. United synon mbrojtësin e Realit Man. United synon mbrojtësin e Realit
Në merkaton e verës Manchester United siguroi repartin e sulmit dhe të mesit të fushës, ndërsa mbrojtja mbetet një nga pikat e dobëta të ekipit të drejtuar nga Van Gaal.

Ancelottit i rikthehet “dashuria” për Milanin: Kurrë tek Interi Ancelottit i rikthehet “dashuria” për Milanin: Kurrë tek Interi
“Nuk do të mund të stërvisja kurrë Interin”, është ky versioni “kuqezi i përjetshëm” i Carlo Ancelottit, ish-trajnerit të Milanit, Chelseat dhe Realit të Madridit. “Kjo, sepse kanë qenë shumë vite, e shumë të suksesshme madje, që kam kaluar te Milani”, shprehet tekniku italian në një intervistë të dhënë për “Goal.com”.

Trofeu Berlusconi, një provë “gjenerale” për portierin Donnarumma Trofeu Berlusconi, një provë “gjenerale” për portierin Donnarumma
Të mërkurën në Milano do të zhvillohet “Trofeu Berlusconi”, në një ndeshje mes dy skuadrave të këtij qyteti, Milanit dhe Interit. Kuqezinjtë pritet të zbresin në fushë me 16-vjeçarin Gianluigi Donnarumma në portë.

Eccleston, më autokritik se kurrë: Rregullorja e F1 duhet hartuar nga e para Eccleston, më autokritik se kurrë: Rregullorja e F1 duhet hartuar nga e para
Shumë polemika, por i vendosur. Ashtu siç ka qenë gjithnjë, por këtë herë me një ndryshim: shfaqet edhe autokritik.

F1, Hamilton: Asgjë nuk ka përfunduar F1, Hamilton: Asgjë nuk ka përfunduar
Lewis Hamilton, kampioni në fuqi i Formulës 1 dhe kryesuesi i klasifikimit të Botërorit të këtij viti, ka deklaruar se ende asgjë nuk ka përfunduar dhe se titullin e radhës, edhe pse e ka pranë, ende nuk e ka “futur në xhep”.

Mancini: Barazimi, i pranueshëm; Allegri: Mund të ringrihemi Mancini: Barazimi, i pranueshëm; Allegri: Mund të ringrihemi
Interi nuk arriti dot të përfitojë nga humbja e Fiorentinës për të marrë kryesimin në Serinë A. Në San Siro, “Derbi i Italisë” me Juventusin përfundoi me barazimin 0-0, duke bërë që zikaltërit të shohin veten në vendin e tretë, me 17 pikë. Pas përfundimit të takimit, trajneri Roberto Mancini u shfaq disi nervoz kur deklaroi se ky rezultat ishte i pranueshëm.

Lewandowski: Mos më krahasoni me Messin dhe Ronaldon Lewandowski: Mos më krahasoni me Messin dhe Ronaldon
Robert Lewandowski prej javësh ka pushtuar faqet e para të mediave për rendimentin e tij kohët e fundit. Sulmuesi polak i Bayern Munchen, që pas “manitës” së famshme ndaj Wolfsburgut, ka shënuar rregullisht, duke bërë që të nisin edhe krahasimet mes tij dhe dy yjeve të futbollit botëror: Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Di Maria: Nuk festoj po i shënova Realit Di Maria: Nuk festoj po i shënova Realit
Paris Saint Germain do të përballet këtë mesjavë me Realin e Madridit në Ligën e Kampioneve. Ai që e përjeton në një mënyrë të veçantë këtë supersfidë është pikërisht Angel di Maria, protagonist i madrilenëve në fitoren e titullit të 10 kampion të Evropës në vitin 2014. Argjentinasi, në një intervistë për “Canal+”, deklaroi se ende nuk e ka harruar këtë triumf me skuadrën e “Los Blancos”.

Mbrojtësi i Bastias ofendon Ibrën: Je një copë m... Mbrojtësi i Bastias ofendon Ibrën: Je një copë m...
Sebastien Squillaci nuk u përmbajt pas ndeshjes që skuadra e tij Bastia humbi ndaj Paris Saint Germain pasditen e së shtunës.

Brazil, vdes piloti i kategorisë Superbike (Video) Brazil, vdes piloti i kategorisë Superbike (Video)
Piloti brazilian João Carlos Sobreira ka ndërruar jetë pasi humbi ndjenjat gjatë garës dhe motori i tij u përplas dhunshëm me muret mbrojtëse të pistës në Autodromin Ndërkombëtar të Goianias, në një garë të kategorisë Superbike.

Paqe në derbin e Italisë, Inter-Juventus 0-0 "Paqe" në derbin e Italisë, Inter-Juventus 0-0
Supersfida e njohur ndryshe si “Derbi i Italisë”, Inter-Juventus ka përfunduar me rrjeta të paprekura 0-0 në “San Siro” mbrëmjen e së dielës.

Serie A, Napoli ndal Fiorentinen Serie A, Napoli ndal Fiorentinen
Napoli i Elseid Hysajt ka arritur të ndal kryesuesin e Serie A, Fiorentinën pas 5 fitoreve radhazi. Pas një pjese të parë pa gola, Insigne gjeti rrjetën me të filluar pjesa e dytë.

Tenis, Djokovic fiton Mastersin e Shangait Tenis, Djokovic fiton Mastersin e Shangait
Novak Djokovic fitoi me lehtësi finalen e Mastersit të Shangait përballë francezit Jo-Wilfried Tsonga.

Euro 2016, hidhet shorti i fazës së “play-off”-eve; bie në sy derbi nordik Euro 2016, hidhet shorti i fazës së “play-off”-eve; bie në sy derbi nordik
Është hedhur këtë të diel në Nion të Zvicrës, ku ndodhet edhe selia e “Shtëpisë së Futbollit Europian”, shorti i fazës së “play-off”-eve të Europianit të Francë 2016.

Moto GP, Marquez fiton në Philip Island. Lorenzo i afrohet Rossit Moto GP, Marquez fiton në Philip Island. Lorenzo i afrohet Rossit
Moto GP ka dhuruar një garë spektakolare në Philip Island, ku fitues i saj ishte Marc Marquez me Honda.

“Haka” mbresëlënëse e Zelandës së Re (Video) “Haka” mbresëlënëse e Zelandës së Re (Video)
Ashtu siç e kanë zakon para nisjes së çdo ndeshjeje, lojtarët e kombëtares së regbisë së Zelandës së Re paraqitën para kundërshtarëve “vallëzimin” e tyre të luftës, që njihet ndryshe si haka.

Milani ndryshon skemën, por nuk gjen fitoren Milani ndryshon skemën, por nuk gjen fitoren
Milani nuk ka shkuar më shumë se barazimi 1-1 në transfertën ndaj Torinos, të luajtur mbrëmjen e së shtunës. Edhe pse trajneri i kuqezinjve, Sinisa Mihajlovic kishte ndryshuar skemën në 4-3-3, sërish skuadra e tij nuk arriti të gjente rrugën e fitores.

Bayern mposht Werder, nisje rekord në historinë e Bundesligës Bayern mposht Werder, nisje rekord në historinë e Bundesligës
Bayern Munchen ka fituar këtë javë sfidën në transfertë kundër Werder Bremen, me rezultatin 0-1.

Tirana largon Muçën, motivi: Mori vetëm 40% të pikëve Tirana largon Muçën, motivi: Mori vetëm 40% të pikëve
Shkëlqim Muça nuk do të jetë më trajner i Tiranës. Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi bardheblu, përmes një njoftimi në faqen e internetit, ku sqarohet se rezultatet e dobëta janë arsyeja e mbylljes së bashkëpunimit me trajnerin e rikthyer në stolin e skuadrës vetëm në fillim të sezonit.

Australi, Besart Berisha i jep fitoren Melbourne City Australi, Besart Berisha i jep fitoren Melbourne City
Besart Berisha bëhet sërish protagonist në Australi. Sulmuesi kosovar shënoi golin e fitores 3-2 për Melbourne Victory në derbin ndaj Melbourne City, dy rivaleve të medha në kampionatin australian.

Superliga, Partizani ngjitet në krye; Tirana-Flamurtari ndahen në paqe Superliga, Partizani ngjitet në krye; Tirana-Flamurtari ndahen në paqe
I përhershmi Xhevahir Sukaj shënoi edhe në Ballsh me fanelën e Partizanit, duke i dhënë të kuqve të Starovës dhe kënaqësinë e të qenit i pari në krye të Superligës me 19 pikë, po aq sa dhe Skënderbeu.

Bundesliga, Dortmund i rikthehet fitoreve Bundesliga, Dortmund i rikthehet fitoreve
Borusia e Dortmundit i është rikthyer fitoreve në Bundesligën gjermane, duke fituar 0-2 ndaj Mainzit në fushën e këtij të fundit.

Skënderbeu ndalet për herë të parë, 2-2 me Teutën në Korçë Skënderbeu ndalet për herë të parë, 2-2 me Teutën në Korçë
Skënderbeu kampion i 5-fishtë i Superiores ka njohur më në fund pengesën e parë në kampionatin shqiptar, pikërisht në javën e 7 të sezonit, kur edhe barazuan 2-2 me Teutën e Durrësit në ndeshjen e luajtur në Korçë.

Koret raciste antishqiptare, UEFA gjobit Lokomotivën Koret raciste antishqiptare, UEFA gjobit Lokomotivën
Thirrjet raciste të tifozëve rusë ndaj shqiptarëve, në ndeshjen Lokomotiva e Moskës - Skënderbeu, nuk kanë kaluar pa u vënë re nga UEFA.

UEFA, Villar komandohet në vend të Michel Platini UEFA, Villar komandohet në vend të Michel Platini
Angel Maria Villar do të jetë përkohësisht në krye të UEFA-s. Presidenti i Federatës spanjolle të Futbollit do të qëndrojë në vendin e Michel Platinisë, të pezulluar nga ana e FIFA-s.

Kosovë, Federata e Atletikës pranohet në IAAF Kosovë, Federata e Atletikës pranohet në IAAF
Federata e Atletikës së Kosovës është pranuar në Federatën Evropiane të Atletikës, në konventën që është duke u mbajtur në Lozanë të Zvicrës.Lajmi është konfirmuar nga Federata e Atletikës së Kosovës, e cila u bë Federata e 51-të në Federatën Evropiane.

F1, Hamilton shpreson për rivalitet me Ferrarin në vitin 2016 F1, Hamilton shpreson për rivalitet me Ferrarin në vitin 2016
Lewis Hamilton kërkon një rivalitet me Ferrarin në Botërorin e Formulës 1 të vitit të ardhshëm. Piloti britanik deklaroi se shpreson që kundërshtari i tij më i fortë në vitin 2016 të jetë Sebastian Vettel.

Edhe lojtarët kundër Mourinhos Edhe lojtarët kundër Mourinhos
Chelsea është në një kaos total. Përveç rezultateve negative, te “Blutë” ka shpërthyer edhe çështja Mourinho. Sipas asaj që publikohet te “London Evening News”, një pjesë e futbollistëve të Chelsea kanë filluar të dalin kundër teknikut portugez. Bëhet fjalë për Matic, Oskar, Azpiliqueta dhe Obi Mikel, të cilët kanë shprehur pakënaqësi në drejtim të Mourinhos për shkak të aktivizimit të pakët.

Shqipëria, ende në vëmendjen e UEFA-s Shqipëria, ende në vëmendjen e UEFA-s
Futbolli shqiptar vazhdon të ketë një vëmendje të veçantë nga ana e UEFA-s, kjo falë Skënderbeut dhe skuadrës kombëtare, që kanë arritur deri në fazën e grupeve të Europa League dhe në finalet e Euro 2016. Për këtë arsye, qeveria e futbollit evropian ka bërë një pasqyrim të të gjitha paraqitjeve të futbollistëve shqiptarë në Evropë, duke publikuar një sërë statistikash.

Raul tërhiqet nga futbolli Raul tërhiqet nga futbolli
Raul Gonzalez Blanco ka vendosur t'i japë fund karrierës së tij si futbollist. Ish-sulmuesi i Realit të Madridit, i cili aktualisht luan për New York Cosmos, bëri të ditur se në muajin nëntor, atëherë kur të përfundojë edhe Liga Kombëtare e Amerikës Veriore, do të varë këpucët në gozhdë.

Incidenti me birrën i Shkodran Mustafit (Video) Incidenti me birrën i Shkodran Mustafit (Video)
Shkodran Mustafi pati një incident të vogël me një shishe birre në konferencën e shtypit të Valencias.

Befason De Biasi: Mund të drejtoj Kombëtaren greke Befason De Biasi: Mund të drejtoj Kombëtaren greke
Kombëtarja greke e futbollit në të ardhmen mund të ketë një trajner me pasaportë shqiptare, pasi Gianni De Biasi e ka lënë të hapur mundësinë për të drejtuar këtë përfaqësuese.

Tenis, Nadal-Wawrinka në çerekfinalet e Mastersit të Shangait Tenis, Nadal-Wawrinka në çerekfinalet e Mastersit të Shangait
Turneu Masters 1000 i Shangait ka dhuruar supersfidën e tij të parë. Në çerekfinale do të vihen përballë njëri-tjetrit spanjolli Rafa Nadal me zviceranin Stan Wawrinka, të cilët mundën respektivisht kanadezin Milos Raonic dhe kroatin Marin Cilic.

De Biasi: Nëse Tare do, mund të shkëmbejmë vendet De Biasi: Nëse Tare do, mund të shkëmbejmë vendet
Me kualifikimin e Shqipërisë në finalet e kampionatit europian Francë 2016, Gianni De Biasi është vendosur në qendër të mediave italiane.

Djali i Cristianos pyet për Messin, gjyshja acarohet Djali i Cristianos pyet për Messin, gjyshja acarohet
Gjatë ceremonisë së dorëzimit të Këpucës së Artë për Cristiano Ronaldon, djali i portugezit pyeti gjyshen e tij se sa trofe të tillë kishte fituar Leo Messi.

UEFA: Shqipëria, skuadra më e mirë e kualifikueseve UEFA: Shqipëria, skuadra më e mirë e kualifikueseve
Me mbylljen e grupeve kualifikues është koha e bilanceve. Arritja historike në fazën finale të Europianit bën që Shqipëria të jetë skuadra më e mirë e Euro 2016. Vlerësimi nuk vjen vetëm nga opinioni në Shqipëri, por merr më tepër peshë, sepse diçka të tillë e thotë edhe UEFA. Konfederata Europiane publikoi një artikull, duke vlerësuar më të mirët e edicionit, me kuqezinjtë që pozicionohen në majën më të lartë të podiumit për ekipe.

Barça sërish në telashe, Neymar rrezikon pezullimin nga aktivitetet Barça sërish në telashe, Neymar rrezikon pezullimin nga aktivitetet
Shtohen gjithnjë e më shumë problemet për Barcelonën dhe yllin brazilian të saj, Neymar.

Presidenca e FIFA-s, Princi Ali i rikthehet ambicies për kandidim Presidenca e FIFA-s, Princi Ali i rikthehet ambicies për kandidim
Princi Ali bin Hussein vendos sërish kandidaturën për Presidencën e FIFA-s, lajm të cilin ai e bëri të ditur nëpërmjet një komunikate për shtyp.

Pas dështimit në kualifikuese, Seedorf shihet kandidat për pankinën e Holandës Pas dështimit në kualifikuese, Seedorf shihet kandidat për pankinën e Holandës
Federata holandeze e Futbollit nuk ka ndërmend të konfirmojë Danny Blind në pankinën e skuadrës përfaqësuese, pavarësisht deklaratës së këtij të fundit pas ndeshjes me Republikën e Çekisë.

“L’Equipe”, studim për kohën e aktivizimit të sportistëve “L’Equipe”, studim për kohën e aktivizimit të sportistëve
Usain Bolt ka qëndruar në pistat e atletikës vetëm 7 minuta gjatë 2015-s. Ky është përfundimi i një studimi të kryer nga e përditshmja franceze “L’Equipe”, e cila ka llogaritur kohën e aktivizimit të sportistëve të 6 disiplinave të ndryshme, pa marrë parasysh stërvitjet, ndeshjet miqësore apo garat jo zyrtare.

Lewandowski hyn në “Guinness” me 5 golat në 9 minuta Lewandowski hyn në “Guinness” me 5 golat në 9 minuta
Vetëm pak javë më parë, Robert Lewandowski pushtoi faqet e para të të gjitha të përditshmeve sportive në botë. Kjo, falë 5 golave të shënuar në harkun e 9 minutave, në sfidën me Wolfsburgun.

De Biasi fal Manajn: Mund të jetë në Europian De Biasi fal Manajn: Mund të jetë në Europian
Trajneri i Kombëtares, Gianni De Biasi ka falur sulmuesin 18-vjeçar të Interit, Rey Manaj, pasi ky i fundit reagoi ndaj deklaratave të strategut italian të një ditë më parë.

Shqipëria, miqësore me Kroacinë dhe Bullgarinë Shqipëria, miqësore me Kroacinë dhe Bullgarinë
Shqipëria përballë Kroacisë dhe Bullgarisë. Këta janë emrat e kundërshtarëve me të cilët po punohet për të zyrtarizuar miqësoret e muajit nëntor. Burime pranë Federatës Shqiptare të Futbollit konfirmuan për “SuperSport” bisedimet me homologët e të dy vendeve ballkanike, për ndeshje zyrtare në datat e lira të muajit nëntor.

Euro 2016, Shqipëria në vazon e katërt. Ja ndarja për “play-off”-et Euro 2016, Shqipëria në vazon e katërt. Ja ndarja për “play-off”-et
20 ekipet që kanë siguruar kualifikimin në Europianin e Francës, vitin e ardhshëm, kanë nisur qysh tani të mendojnë mbi shortin e finaleve që do të hidhet më 12 dhjetor në Paris, pasi UEFA ka shpallur edhe renditjen e koefiçentëve të ekipeve kombëtare, përcaktuese për ndarjen nëpër vazo.

“Daily Mail”, artikull dedikuar kombëtares “Daily Mail”, artikull dedikuar kombëtares
“Le të flasim për Shqipërinë! Është një vend i vogël, 50 milje larg Italisë, i cilësuar si shteti më i mbyllur i Evropës nën regjimin e diktatorit Enver Hoxha. Hyri dalëngadalë në botën moderne pas rënies së Murit të Berlinit dhe ka një popullsi më pak se 3 milionë banorë”.

Cristiano: Dua të mbyll karrierën te Reali Cristiano: Dua të mbyll karrierën te Reali
Cristiano Ronaldo i qëndron besnik Realit të Madridit. Sulmuesi portugez, në një intervistë për të përditshmen spanjolle “Marca” deklaroi se ëndrra e tij është që të mbyllë karrierën te “Los Blancos”, edhe pse kontrata e tij skadon në vitin 2018.

F1, Mateschitz siguron punonjësit e Red Bullit: Nuk do të mbeteni pa punë F1, Mateschitz siguron punonjësit e Red Bullit: Nuk do të mbeteni pa punë
Ideja e largimit të skuderive Red Bull dhe Toro Rosso nga Botërori i Formulës 1 po merr gjithnjë e më shumë formë. Një gjë e tillë ka shtuar shqetësimin te 1000 punonjësit e këtyre dy skuadrave, pasi rreziku për të humbur vendet e tyre të punës është i madh. Por, pronari i Red Bullit, Ditrich Mateshitz, i ka siguruar ata që nuk ka ndërmend t'i lërë në baltë nëse merret përfundimisht vendimi për të lënë këtë kampionat.

Pirelli-FIA, pritet një marrëveshje pas vitit 2016 Pirelli-FIA, pritet një marrëveshje pas vitit 2016
Pirelli duket se do të jetë kompania që do të furnizojë me goma skuadrat e Formulës 1 edhe pas vitit 2016. Drejtuesit e firmës italiane zhvilluan një takim me Bernie Ecclestone në Soçi në lidhje me këtë çështje, duke arritur edhe një marrëveshje për zgjatjen e bashkëpunimit mes tyre deri në vitin 2019.

Media spanjolle: Një Europian me Shqipërinë dhe pa Holandën Media spanjolle: Një Europian me Shqipërinë dhe pa Holandën
E përditshmja spanjolle “AS”, një nga gazetat sportive më të mëdha iberike, ka publikuar në versionin e saj “online” një artikull për Europianin e vitit 2016, ku shkruan se në turneun e parë me 24 kombëtare do të marrë pjesë për herë të parë edhe Shqipëria, por jo vendi i tretë i Botërorit të fundit, Holanda.

Polemikat De Biasi-Manaj, agjenti i futbollistit zbulon të vërtetën Polemikat De Biasi-Manaj, agjenti i futbollistit zbulon të vërtetën
Rey Manaj padyshim që është një prej talenteve që premton shumë dhe grumbullimi i tij me kombëtaren shqiptare herët a vënë me siguri që do të ndodh. Por duket se gjërat mes tij dhe trajnerit De Biasi nuk shkuan ashtu si duhet në ditët e fundit.

Euro 2016, Holanda jashtë Europianit Euro 2016, Holanda jashtë Europianit
Holanda nuk do të jetë pjesë e fazës finale të “Francë 2016”, ndërkohë që Turqia kualifikohet direkt si skuadra e tretë më e mirë e të gjitha grupeve.

Kombëtarja U-21 barazon në Hungari, ngjitet në vendin e dytë të grupit Kombëtarja U-21 barazon në Hungari, ngjitet në vendin e dytë të grupit
Kombëtarja shqiptare U-21, e drejtuar nga Redi Jupi, barazoi 2-2 në transrfertë me Hungarinë, rezultat ky që e ngjit perfaqësuesen tonë në vendin e dytë në grupin 4 të eleminatoreve për Europianin e kësaj moshe.

Tenis, Federer mundet nga spanjolli anonim në Mastersin e Shangait Tenis, Federer mundet nga spanjolli anonim në Mastersin e Shangait
Albert Ramos, numri 70 i botës, mund t’i tregojë nipërve të tij se një ditë arriti të mundë të madhin Roger Federer, tenistin që ka fituar 17 Grand Slam-e në karrierë.

Cristiano Ronaldo, 4 herë Këpuca e Artë Cristiano Ronaldo, 4 herë Këpuca e Artë
Cristiano Ronaldo mori të martën për të katërtën herë çmimin Këpuca e Artë. I shoqëruar nga presidenti dhe trajneri i Realit të Madridit, Florentino Perez dhe Rafa Benitez, sulmuesi portugez tha se është një nder i madh për të që të fitojë sërish çmimin që i jepet lojtarit që ka shënuar më shumë gola në Europë gjatë një sezoni.

Federata serbe provokon sërish, ndeshjet e Kupës luhen në Kosovë Federata serbe provokon sërish, ndeshjet e Kupës luhen në Kosovë
Sovraniteti i Kosovës duket se do të sfidohet edhe në sport. Fituesi aktual i Kupës së Serbisë, Çukariçki, mbrojtjen e trofeut do ta nisë në Kosovë, raporton portali kosovar “Koha”.

“Ëndrra e madhe shqiptare realizohet…me pak ndihmë nga Kryeministri” “Ëndrra e madhe shqiptare realizohet…me pak ndihmë nga Kryeministri”
Nuk ndodh gjithmonë që Shqipëria të kualifikohet në njërin prej turneve më të rëndësishëm të futbollit botëror, prandaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama, mund t’i falet “lënia pas dore e punëve të shtetit” për të festuar kualifikimin e vendit të tij në finalet e Euro 2016 në Francë.

Gjashtë sekretet e Kombëtares shqiptare Gjashtë sekretet e Kombëtares shqiptare
Kualifikimi i  Kombëtares në Euro 2016 ka bërë që të shpërthejë festa kudo dhe jo vetëm brenda kufijve të Shqipërisë, por edhe në Kosovë, Maqedoni e kudo tjetër ku ka shqiptarë.

Miqësore me Poloninë në nëntor Miqësore me Poloninë në nëntor
Kombëtarja shqiptare nuk ka shumë kohë për të pushuar. Skuadra kuqezi, që sapo siguroi kualifikimin historik për në Euro 2016, tashmë duhet të fillojë punën për përgatitjet e saj për ndeshjen miqësore të radhës që do të jetë me Poloninë e Robert Levandovskit, edhe kjo e kualifikuar direkt për në Euro 2016.

Conte e mban pezull, Italia me plan “B” Conte e mban pezull, Italia me plan “B”
Antonio Konte vazhdon të mbajë pezull kombëtaren italiane. Tekniku i “Të kaltërve” ende nuk ka vendosur nëse do të qëndrojë ende në këtë pankinë apo jo, edhe pse e ka marrë propozimin për një gjë të tillë nga Federata Italiane e Futbollit, e cila i ka ofruar rinovimin e kontratës deri në përfundim të Botërorit 2018.

Armando Sadiku, “mirënjohja e qytetit të Elbasanit” Armando Sadiku, “mirënjohja e qytetit të Elbasanit”
Futbollisti i kombëtares Armando Sadiku tashmë është mirënjohja e qytetit të Elbasanit. Titulli i është dorëzuar nga vetë kreu i bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini në një ceremoni të posaçme.

De Biasi: Ja pse ndjehem shqiptar De Biasi: Ja pse ndjehem shqiptar
Gianni De Biasi është protagonisti kryesor i suksesit historik të kuqezinjëve. Timonieri i kombëtares shqiptare, që na udhëhoqi drejt europianit Francë 2016-të, është në qendër të vëmendjes së mediave dhe opinionit sportiv në vendlindjen e tij, Itali.

Rama: Me Poloninë luajmë në Shkodër. Ëndrra ime, Spanja ose Italia në “Arenën Kombëtare” Rama: Me Poloninë luajmë në Shkodër. Ëndrra ime, Spanja ose Italia në “Arenën Kombëtare”
Në pritjen që Kryeministri i bëri kombëtares pas ardhjen nga Armenia tha se ka nisur puna për “Arenën Kombëtare”, pas një rakordimi të përbashkët me presidentin e FSHF-së, Armand Duka.

Suksesi historik i kombëtares, Kryeministri Rama, De Biasi, Cana, të ftuar në “Procesin Sportiv” Suksesi historik i kombëtares, Kryeministri Rama, De Biasi, Cana, të ftuar në “Procesin Sportiv”
Për herë në “Procesin Sportiv” Kryeministri Edi Rama, trajneri i kombëtares Gianni De Biasi dhe kapiteni Lorik Cana folën për suksesin e kombëtares që kualifikohet për herë të parë në Europian.

Nishani i jep Kombëtares “Nderin e Kombit” Nishani i jep Kombëtares “Nderin e Kombit”
Pas Kryeministrisë, stacioni i radhës i Kombëtares shqiptare ishte Presidenca, aty ku kreu i shtetit shqiptar Bujar Nishani u dorëzoi kuqezinjve dekoratën “Nderi i Kombit”.

Duka: Nuk shkojmë për turizëm në Francë Duka: Nuk shkojmë për turizëm në Francë
Megjithëse festimet për kualifikimin në europianin e Francës nuk janë mbyllur ende, kreu i FSHF-së, Armand Duka ka nisur të shohë disi më larg.

Kreu i FFK, Vokrri: Ftoj heronjtë e Shqipërisë për miqësore me Kosovën Kreu i FFK, Vokrri: Ftoj heronjtë e Shqipërisë për miqësore me Kosovën
Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, i emocionuar një ditë pas fitores historike të kombëtares shqiptare në Armeni, ka propozuar që heronjtë e ndeshjes t’ua sjellë tifozëve kosovarë në një ndeshje miqësore me formacionin e Kosovës.

Supersfida Inter-Juve, Pogba e Morata mund të luajnë Supersfida Inter-Juve, Pogba e Morata mund të luajnë
Massimiliano Allegri merr disa lajme të mira nga futbollistët e tij. Trajneri i Juventusit ka shumë të ngjarë, që të ketë në dispozicion Paul Pogba dhe Alvaro Moratan për supersfidën e kësaj fundjave në Serinë A, kundër Interit.

F1, Raikkonen nuk pranon fajin për aksidentin në fundin e garës F1, Raikkonen nuk pranon fajin për aksidentin në fundin e garës
Çmimi i Madh i Rusisë nuk ishte pozitiv për Kimi Raikkonen. Piloti finlandez u ndëshkua nga komisarët e garës me zbritje në pozicionet e fundit për shkak të aksidentit me Valteri Bottas në xhiron e fundit.

Tare: Gjërat kanë ndryshuar, nuk jemi më amatorë Tare: Gjërat kanë ndryshuar, nuk jemi më amatorë
Shqipëria mund të konsiderohet fare mirë “Hirushja” e Evropianit të Francës. Në mbrëmjen e 11 tetorit në Jerevan, skuadra kuqezi realizoi ëndrrën e saj historike, duke u kualifikuar direkt në Euro 2016 si skuadra e vendit të dytë në Grupin I.

Kombëtarja, pritje madhështore; mijëra vetë në Rinas dhe Tiranë Kombëtarja, pritje madhështore; mijëra vetë në Rinas dhe Tiranë
Mijëra shqiptarë kishin dalë për të pritur në aeroportin “Nënë Tereza” heronjtë kuqezi, të cilët pas fitores 0-3 ndaj Armenisë në Jerevan kualifikuan Shqipërinë për herë të parë në një kampionat europian.

Mediat e huaja: Shqipëria hyn në histori Mediat e huaja: Shqipëria hyn në histori
Të gjitha mediat e huaja sportive i kanë bërë jehonë lajmit të kualifikimit të Shqipërisë në fazën finale të Euro 2016, duke vënë theksin në faktin se kjo është hera e parë që kombëtarja jonë do të luajë në një kompeticion të madh.

Ja si arriti kombëtarja e Shqipërisë në finalet e një Europiani Ja si arriti kombëtarja e Shqipërisë në finalet e një Europiani
Kombëtarja shqiptare i nisi këto eliminatore me fitoren surprizë, 0-1 në Portugali falë një supergoli të Bekim Balës. Një tre pikësh ky që përveç se i renditi kuqezinjtë në vendin e parë, hapi më shumë oreksin e tifozëve shqiptar për ndeshjet e ardhshme.

“Digitalb Arena” në sheshin “Nënë Tereza”, në pritje të kombëtares “Digitalb Arena” në sheshin “Nënë Tereza”, në pritje të kombëtares
Festa e nisur mbrëmjen e ë dielës në të gjithë Shqipërinë, do të vijojë edhe sot në kryeqytet.

De Biasi: Arritëm objektivin e parë, të mos ndalemi De Biasi: Arritëm objektivin e parë, të mos ndalemi
Pa më të voglin dyshim, një meritë të jashtëzakonshme për këtë sukses të kombëtares sonë ka trajneri De Biasi. Pas fitores në Armeni ai foli për Supersport duke thënë se rruga ka qenë e vështirë për të arritur në këto nivele.

Presidenti Nishani vlerëson Kombëtaren me dekoratën “Nderi i Kombit” Presidenti Nishani vlerëson Kombëtaren me dekoratën “Nderi i Kombit”
Më pak se dy orë nga suksesi historik i kuqezinjve, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka vlerësuar ekipin kombëtar të futbollit me e dekoratën “Nderi i Kombit”.

Mediat daneze: Për fajin e Shqipërisë, Danimarka në play off Mediat daneze: Për fajin e Shqipërisë, Danimarka në play off
Makthi i Morten Olsen në eliminatoret e Euro 2016 është materializuar pa luajtur fare Danimarka në fushë.

Kualifikimi i Shqipërisë, festime madhështore në Prishtinë Kualifikimi i Shqipërisë, festime madhështore në Prishtinë
Fishekzjarrët ndriçuan qiellin e Prishtinës në momentin që ndeshja Armeni-Shqipëri po numëronte sekondat e fundit të saj.

Rama: Ëndrra e pamundur u bë realitet. Basha: Përpara Shqipe Rama: Ëndrra e pamundur u bë realitet. Basha: Përpara Shqipe
Nuk mund të mungonte as reagimi i krerëve të politikës shqiptare për suksesin mëse të merituar të kombëtares sonë të futbollit.

Duka: Realizuam një edicion të shkëlqyer Duka: Realizuam një edicion të shkëlqyer
Armand Duka, presidenti i Federatës Kombëtare të Futbollit, ka thënë pas ndeshjes se ekipi ka vuajtur shumë që pas ndeshjes me Danimarkës, por në fund qëllimi është arritur.

Cana: Një ëndërr e bërë realitet Cana: Një ëndërr e bërë realitet
Mjaft i lumtur për suksesin, Lorik Cana pas fitores në Armeni tha se ishte një ëndërr e bërë realitet.

Shqiptarët festojnë suksesin historik; shiu i papërfillshëm Shqiptarët festojnë suksesin historik; shiu i papërfillshëm
Tashmë shqiptarët nuk i ndal më askush. Ata kanë siguruar një biletë për në Francë. Pavarësisht shiut të madh që ka pushtuar vendin, me qindra tifozë të kombëtares kanë dalë në rrugët e kryeqytetit për të festuar.

HISTORIKE! Shqipëria në EURO 2016; fitojmë 0-3 në Armeni HISTORIKE! Shqipëria në EURO 2016; fitojmë 0-3 në Armeni
11 Tetori i vitit 2015 do të hyjë në kalendarin e datave historike të Shqipërisë, si dita kur kombëtarja kuqezi kualifikohet në EURO 2016, hera e parë për perfaqësuesen tonë në një kampionat Europian.

Armeni-Shqipëri, ja formacioni i kombëtares sonë Armeni-Shqipëri, ja formacioni i kombëtares sonë
Rreth 2 orë para nisjes së takimi është publikuar formacioni me të cilën do të luajë kombëtarja e Shqipërisë në ndeshjen më të rëndësishme të këtyre eliminatoreve, ndaj Armenisë në Jerevan.

F1, Hamilton fiton në Rusi dhe konsolidon kryesimin F1, Hamilton fiton në Rusi dhe konsolidon kryesimin
Lewis Hamilton ka fituar Çmimin e Madh të Rusisë duke hedhur një hap të sigurtë drejt një tjetër titulli kampion.

Moto GP, Pedrosa fiton në Motegi. Rossi shkëput në renditje Lorenzon Moto GP, Pedrosa fiton në Motegi. Rossi shkëput në renditje Lorenzon
Dani Pedrosa është fituesi i Çmimit të Madh të Japonisë në Moto GP. Piloti spanjoll i Hondës mposhti Rossin dhe Lorenzon për të prerë i pari vijën e finishit në pistën e Motegit. Kjo është fitorja e parë e Pedrosës pas më shumë se 15 muajsh.

Duka: Të tejkalojmë emocionet. Me Serbinë na mposhti euforia Duka: Të tejkalojmë emocionet. Me Serbinë na mposhti euforia
Kombëtarja shqiptare ndodhet në Armeni, ku të dielën në orën 18:00 do të luajë kundër vendasve në ndeshjen e vendimtare për kualifikimin direkt në Francë 2016.

Finalja kosovare e xhudos, Kelmendi mposht Krasniqin Finalja kosovare e xhudos, Kelmendi mposht Krasniqin
Finalja e madhe e “European Judo Open”, e zhvilluar në Portugali, u diskutua mes xhudisteve shqiptare nga Kosova, Majlinda Kelmendi dhe Distria Krasniqi.

De Biasi: Në Armeni për kualifikimin De Biasi: Në Armeni për kualifikimin
Në konferencën për mediat, pak pasi zbriti në Jerevan, trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Gianni De Biasi u shpreh optimist për arritjen e objektivit; kualifikimin direkt për në Euro 2016.

Kuqezinjtë çtensionohen përpara Armenisë Kuqezinjtë çtensionohen përpara Armenisë
Kombëtarja shqiptare e futbollit çtensionohet përpara nisjes për në Jerevan, ku do të zhvillojë ndeshjen e fundit të fazës në grupe kundër Armenisë. Kjo është sfida vendimtare dhe vetëm 3 pikët na çojnë direkt në Francë 2016, në të kundërt kuqezinjtë do të duhet të presin nëntorin për ndeshjet “play off”.

Miqësorja, Kosova fiton 2-0 ndaj Guinesë Ekuatoriale Miqësorja, Kosova fiton 2-0 ndaj Guinesë Ekuatoriale
Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka mboshtur me rezultatin 2 me 0 Guinenë Ekuatoriale, në ndeshjen miqësore, e cila u zhvillua të shtunën në stadiumin e Prishtinës.

Platini apelon vendimin e pezullimit Platini apelon vendimin e pezullimit
Michel Platini apeloi në Gjykatën e Arbitrazhit vendimin që e pezullon atë nga detyra si z.President i FIFA-s për 90 ditë, ndërsa hetimet për korrupsion edhe ndaj tij vazhdojnë.

F1 në Rusi, Mercedes dominon provat zyrtare F1 në Rusi, Mercedes dominon provat zyrtare
Mercedes dominon edhe në provat zyrtare të Çmimit të Madh të Rusisë. Në pistën e Sochit ishte Niko Rosberg ai që imponoi ritmin e tij kundrejt rivalëve duke e përshkuar atë me kohën 1 minutë 37 sekonda e 113 të mijtat. 

Çmimi i Rusisë, Sainz Jr aksidentohet në provat e lira Çmimi i Rusisë, Sainz Jr aksidentohet në provat e lira
Piloti i “Toro Rosso”, Carlos Sainz Jr ka pësuar një incident në sesionin e tretë të provave të lira, të velfshme për Çmimin e Madh të Rusisë.

Kombëtarja shqiptare drejt Jerevanit, sfida vendimtare Kombëtarja shqiptare drejt Jerevanit, sfida vendimtare
Sfida vendimtare për kombëtaren tonë në këto eliminatore, do të jetë të dielën ajo ndaj Armenisë. Kombëtarja shqiptare ka udhëtuar drejt Jerevanit, ku në orën 18:00 Gianni de Biasi do të japë një konferencë për shtyp.

Kosova, miqësore me Guinenë Ekuatoriale në Prishtinë Kosova, miqësore me Guinenë Ekuatoriale në Prishtinë
Përfaqësuesja e Kosovës në futboll luan këtë të shtunën në Prishtinë një miqësore kundër Guinesë Ekuatoriale. Përfaqësuesja kosovare ka disa ditë që është grumbulluar për këtë ndeshje.

MotoGP në Japoni, spanjolli Lorenzo në Pole Position MotoGP në Japoni, spanjolli Lorenzo në Pole Position
Jamaha dominon provat zyrtare të Cmimit të madh të Japonisë në Botërorin e MotoGP. Horge Lorenzo dhe Valentino Rossi zhvilluan një duel të bukur në distancë, duel ky që në fund u fitua nga piloti spanjoll.

Ljajic, apel Mancinit: Dua më shumë hapësira në ekip Ljajic, apel Mancinit: Dua më shumë hapësira në ekip
Adem Ljajic me golin e shënuar ndaj Kombëtares shqiptare në sfidën e eliminatoreve të Euro 2016 me përfaqësuesen serbe i dha një mesazh trajnerit të Interit, Roberto Mancini, i cili nuk e ka aktivizuar në ndeshjet e kampionatit italian.

Spanja kualifikohet në Euro 2016, Del Bosque i kënaqur Spanja kualifikohet në Euro 2016, Del Bosque i kënaqur
Spanja është skuadra e radhës që siguron kualifikimin direkt për në fazën finale të Euro 2016. Skuadra kampione në fuqi e Evropës shkatërroi Luksemburgun me rezultatin 4-0 falë dy golëshave të Santi Kasorlës dhe Pako Alkaser për t’u ngjitur në kuotën e 24 pikëve.

Ja kush do ta gjykojë ndeshjen Armeni-Shqipëri Ja kush do ta gjykojë ndeshjen Armeni-Shqipëri
Sfida vendimtare për kombëtaren tonë në këto eliminatore, ajo ndaj Armenisë në Jerevan ditën e diel, do të drejtohet nga gjyqtari polak Szymon Marciniak.

Spanja dhe Zvicra sigurojnë kualifikimin; Austria ndëshkon Malin e Zi Spanja dhe Zvicra sigurojnë kualifikimin; Austria ndëshkon Malin e Zi
Spanja ka mposhtur lehtësisht 4-0 Luksemburgun mbrëmjen e së premten duke siguruar biletën për në Euro 2016.

Gafa në mbrojtje, shkak i humbjes së Shqipërisë Gafa në mbrojtje, shkak i humbjes së Shqipërisë
Momenti që vendosi humbjen e Shqipërisë, të enjten përballë Serbisë, ka qenë ai i një topi të lartë, që ka vendosur mbrojtjen shqiptare dhe sulmin serb në një situatë “një kundër një”, me të paktën një lojtar shqiptar jashtë pozicionit.

Blatter apelon pezullimin 90-ditor të Komitetit të Etikës Blatter apelon pezullimin 90-ditor të Komitetit të Etikës
Presidenti në largim i FIFA-s, Sepp Blatter do të apelojë pezullimin 90-ditor të dhënë ndaj tij nga organizmi më i lartë qeverisës i futbollit botëror.

Tifozët mërziten për humbjen, thyejnë tavolina dhe karrike në Fier Tifozët mërziten për humbjen, thyejnë tavolina dhe karrike në Fier
Tavolina dhe karrike të thyera është bilanci pas përfundimit të ndeshjes Shqipëri-Serbi në pedonalen e Fierit. Persona që kishin konsumuar alkool, të mërzitur nga humbja e kombëtares, pas ndeshjes kanë rrëzuar përtokë tavolina e karrike të vendosura në zonën pedonale të qytetit.

Skenarët e kualifikimit për në Euro 2016 Skenarët e kualifikimit për në Euro 2016
Dështimi ndaj Portugalisë dhe sidomos kjo e fundit ndaj Serbisë, i kanë zeruar shpresat e shqiptarëve për t’u kualifikuar si skuadra e tretë më e mirë e të gjitha grupeve të këtyre eleminatoreve.

Rama: Me Serbinë fituam pikët e arta të nderit kombëtar Rama: Me Serbinë fituam pikët e arta të nderit kombëtar
Shqipëria humbi betejën në fushën e lojës me Serbinë në ndeshjen e luajtur të enjten në “Elbasan Arena”, por fitoi tri pikë të arta si vend dhe si popull.

F1, Hulkenberg përfiton nga “pista e patinazhit” në Soçi F1, Hulkenberg përfiton nga “pista e patinazhit” në Soçi
Provat e para të lira të Çmimit të Madh të Rusisë nisën me një incident. Një kamion derdhi një sasi të konsiderueshme nafte në kthesat 7, 8 dhe 9 të pistës ruse të Soçit. Duke i shtuar kësaj edhe reshjet e shiut, për pilotët ishte thuajse e pamundur të mbanin në pistë makinën.

Jehona e Shqipëri-Serbi në mediat evropiane Jehona e Shqipëri-Serbi në mediat evropiane
Sfida e zhvilluar në “Elbasan Arena” mes Shqipërisë dhe Serbisë, e fituar nga kjo e fundit, u pasqyrua gjerësisht edhe në median evropiane. Në Danimarkë, të përditshmet vendase flasin për një ndihmë të ardhur nga skuadra e Çurçiç, pasi e detyron kombëtaren tonë të fitojë me çdo kusht në sfidën e së dielës ndaj Armenisë për t’u kualifikuar direkt në fazën finale të Euro 2016.

Shqipëri-Serbi, si u ndoq ndeshja në Beograd Shqipëri-Serbi, si u ndoq ndeshja në Beograd
Është fillimi i ndeshjes dhe njerëzit ende zënë vend. Ndeshja ndiqet nëpër shumicën e lokaleve të kryeqytetit serb, por qetë dhe pa shumë tensione. Megjithatë, serbët duan fitore.

FSHF: Faleminderit për një ndeshje pa incidente FSHF: Faleminderit për një ndeshje pa incidente
Sfida e eliminatoreve të Euro 2016 mes Shqipërisë dhe Serbisë u zhvillua në mënyrën më normale të mundshme, kjo edhe falë masave të marra nga të gjitha institucionet në vend për organizimin e saj, por edhe sjelljes së tifozerisë shqiptare. Federata Shqiptare e Futbollit, nëpërmjet një komunikate për shtyp, kërkoi të falenderojë të gjithë këta faktorë që ndihmuan në arritjen e këtij objektivi.

Zyrtare: Jurgen Klopp, trajneri i ri i Liverpool Zyrtare: Jurgen Klopp, trajneri i ri i Liverpool
Jurgen Klopp është trajneri i ri i Liverpool. Lajmin e bëri të ditur klubi anglez mbrëmjen e së enjtes, pasi kishte që nga e diela që ishte pa trajner, pas shkarkimit të Brendan Rogers.

Eliminatoret e Botërorit, Brazili dhe Argjentina e nisin me humbje Eliminatoret e Botërorit, Brazili dhe Argjentina e nisin me humbje
Brazili dhe Argjentina kanë qenë surpriza e ditës së parë të eliminatoreve të Botërorit “Rusi 2018”, në zonën e Amerikës Latine.

Kombëtarja serbe largohet nga Shqipëria; Çako: Policia e fitoi “ndeshjen” e saj Kombëtarja serbe largohet nga Shqipëria; Çako: Policia e fitoi “ndeshjen” e saj
Rreth orës 03:00 të së premtes kombëtarja serbe e futbollit është larguar nga aeroporti i Rinasit për në Serbi.

Ivanoviç: Organizimi i mirë; Shqipëria vuajti presionin Ivanoviç: Organizimi i mirë; Shqipëria vuajti presionin
Branislav Ivanoviç, kapiteni i kombëtares së Serbisë u detyrua të largohej nga fusha e lojës në minutën e 65-të, pasi mbeti i dëmtuar. Largimi i tij nga fusha e lojës u mendua se do t’ia bënte më të lehtë skuadrës sonë, por nuk rezultoi kështu pasi u ndëshkuam në fund.

De Biasi: Humbëm një pikë të artë De Biasi: Humbëm një pikë të artë
Në dy ndeshje radhazi Shqipëri ka pësuar gol në minutat shtesë kur deri atëherë rezultati ka qenë i mbërthyer në shifrat 0-0. Lorik Cana u shpreh pas ndeshjes me Serbinë se ndoshta De Biasi duhet të kishte frenuar euforinë tek futbollistët dhe t’i kishte tërhequr vëmendjen për të ruajtur pozicionet e tyre.

Ja çfarë shkruajnë mediat në Beograd për fitoren e Serbisë Ja çfarë shkruajnë mediat në Beograd për fitoren e Serbisë
Fitorja e Serbisë 2-0 në “Elbasan Arena” e ka entuziazmuar pa masë median serbe, pavarësisht se kjo ishte një fitore që nuk ka shumë rëndësi për ta për sa i përket kualifikimit.

Cana: Gabuam, duhet të mbronim barazimin. Hysaj: Humbja, rezultat i euforisë Cana: Gabuam, duhet të mbronim barazimin. Hysaj: Humbja, rezultat i euforisë
Kapiteni Cana tha pas ndeshjes se skuadra duhet të ishte mjaftuar me barazimin dhe të mos hidhej e gjitha në sulm, pasi u pa se çfarë ndodhi në fund, për të dytën ndeshje radhazi.

Igli Tare: Armenia vendimtare, kombëtarja ka nevojë për mbështetje Igli Tare: Armenia vendimtare, kombëtarja ka nevojë për mbështetje
Ish-sulmuesi i kombëtares shqiptare, aktualisht drejtor sportiv i Lacios, ka folur për Top Channel pas përfundimit të ndeshjes në “Elbasan Arena”, ku është shprehur se fatkeqësisht edhe në ndeshjen ndaj Serbisë është përsëritur historia ku ekipi ndëshkohet në minutat e fundit.

Rama ngushëllon lojtarët; Vuçiç përshëndet lojën e ndershme Rama ngushëllon lojtarët; Vuçiç përshëndet lojën e ndershme
Shqipëria u mund nga Serbia në minutat shtesë të ndeshjes, por sërish lojtarët e kombëtares kanë marrë mbështetjen e Kryeministrit të vendit.

Portugalia “dhuratë” Shqipërisë, mposht Danimarkën 1-0 Portugalia “dhuratë” Shqipërisë, mposht Danimarkën 1-0
Pavarësisht humbjes ndaj Serbisë, Shqipëria i ka ende të gjitha mundësitë për të shkuar direkt në Euro 2016, pasi Portugalia mposhti 1-0 Danimarkën, rivalen direkte të kombëtares sonë.

Ndëshkohemi në fund, Serbia fiton 0-2 në Elbasan Arena Ndëshkohemi në fund, Serbia fiton 0-2 në "Elbasan Arena"
Dy gola të shënuar në minutat e fundit të takimit shuan entuziazmin kuqezi në "Elbasan Arena" dhe i dhanë fitoren skuadrës serbe në përballjen e vlefshme për grupin I të eliminatoreve Euro 2016. Gjithsesi, humbja e Danimarkës me rezultatin 1-0 në Portugali, e lë kombëtaren ende me shpresën e kualifikimit për në Euro 2016, pasi një fitore në transfertën e Armenisë do e bënte ëndrrën realitet.

Shqipëri-Serbi, publikohen formacionet zyrtare Shqipëri-Serbi, publikohen formacionet zyrtare
Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Shqipëri-Serbi. Ashtu siç pritej, Gianni de Biasi ia ka besuar sulmin shkodranit Bekim Balaj.

Mediat serbe zbulojnë “zemrën” e Serbisë; është në Elbasan Mediat serbe zbulojnë “zemrën” e Serbisë; është në Elbasan
Mediat serbe kanë harruar futbollin dhe që prej zbritjes së avionit me kombëtaren serbe në Rinas, janë munduar të gjejnë “incidente” dhe së fundmi edhe “zemrën” e Serbisë.

Serbët nisen drejt Elbasanit Serbët nisen drejt Elbasanit
Kombëtarja serbe e futbollit la në orën 18:00 hotelin ku ishte akomoduar në Tiranë, për t’u nisur drejt qytetit të Elbasanit, ku në orën 20:45 do të nisë sfida e vlefshme për Euro 2016 me Shqipërinë.

Serbët, shëtitje në sheshin “Nënë Tereza” të Tiranës Serbët, shëtitje në sheshin “Nënë Tereza” të Tiranës
Ndërkohë që mediat serbe shkruajnë në mënyrë të çuditshme për komplote kundër kombëtares së tyre, apo për tensionim të situatës për shkak të ndeshjes, mesditen e së enjtes, lojtarët serbë, të pashqetësuar nga askush kanë zhvilluar një shëtitje disa minutëshe para sheshit “Nënë Tereza”.

Shqipëri-Serbi, Posta Shqiptare emeton pullë për 85-vjetorin e FSHF-së Shqipëri-Serbi, Posta Shqiptare emeton pullë për 85-vjetorin e FSHF-së
85 vite më parë, në vitin e largët 1930, Mbreti Zog firmosi dekretin për themelimin e Federatës Sportive, pjesë e së cilës do të ishte edhe FSHF-ja, e cila po atë vit organizoi edhe kampionatin e parë kombëtar të futbollit.

FIFA pezullon Blatterin, Platininë dhe Valcken FIFA pezullon Blatterin, Platininë dhe Valcken
Vala e gjatë e “tërmetit” të shkaktuar nga hetimet për korrupsion në radhët e FIFA-s, të ndërmarra si nga Prokuroria zvicerane, ashtu edhe nga ajo amerikane, ka bërë që këtë të enjte, 3 nga figurat më të shquara të organizmit më të lartë të futbollit botëror të pezullohen.

Ja formacioni anti-Serbi, rikthehet Balaj në sulm Ja formacioni anti-Serbi, rikthehet Balaj në sulm
Në prag të sfidës së shumëpritur të “Elbasan Arena”-s mes Shqipërisë dhe Serbisë, që do të zhvillohet mbrëmjen e kësaj të enjteje, e vlefshme për kualifikueset e Europianit 2016, Top Channel mëson edhe formacionin me të cilin pritet të zbresin kuqezinjtë në fushën e blertë.

Faqja e TCH, koment live të shoqëruar edhe me foto Faqja e TCH, koment live të shoqëruar edhe me foto
Ndeshja e shumëpritur Shqipëri-Serbi do të ndiqet prej rreth 12 mijë të pranishëm në stadiumin “Elbasan Arena”, e për qindra e mijëra të tjerë do të mund të ndiqet përmes ekranit gjigant të “Digitalb Arena”-s që është vendosur në qendër të qytetit të Elbasanit, pranë sheshit “Gensher”.

Elbasani zgjohet “kuqezi”; tifozët presin të festojnë Elbasani zgjohet “kuqezi”; tifozët presin të festojnë
Qyteti i Elbasanit është gdhirë me një atmosferë festive gjatë këtyre orëve të para të mëngjesit, në prag të ndeshjes Shqipëri-Serbi, e cila luhet në “Elbasan Arena” më 20:45. Rrugët, ballkonet dhe makinat janë veshur kuqezi, ndërkohë që tifozët shqiptarë të ardhur nga e gjithë bota përcjellin mesazhe fitoreje.

Mbërrijnë tifozët nga Maqedonia: Vijmë për ndeshjen, jo për trazira” Mbërrijnë tifozët nga Maqedonia: Vijmë për ndeshjen, jo për trazira”
Entuziazmi për ndeshjen Shqipëri-Serbi ka bërë që qindra shqiptarë nga Maqedonia t’i drejtohen Elbasanit për të ndjekur një prej takimeve më të komentuara përgjatë ditëve të fundit.

Në pritje të ndeshjes Shqipëri-Serbi Në pritje të ndeshjes Shqipëri-Serbi
Të gjithë janë në pritje të takimit Shqipëri-Serbi, që luhet këtë mbrëmje në stadiumin “Elbasan Arena”. Bëhet fjalë për ndeshjen që mund të ndryshojë historinë e futbollit shqiptar, pasi në rast fitoreje mund t’i garantojë vendit tonë pjesëmarrjen në Evropianin 2016.

Tre muaj pezullim për Blatter; në rrezik edhe Platini Tre muaj pezullim për Blatter; në rrezik edhe Platini
Komisioni i Etikës në FIFA ka vendosur ta pezullojë për 90 ditë presidentin e institucionit më të lartë të futbollit, Sepp Blatter.

Trajneri i Portugalisë: Duam fitore për vendin e parë Trajneri i Portugalisë: Duam fitore për vendin e parë
Shqipëria do të luajë sot në 20:45 minuta në “Elbasan Arena” ndaj Serbisë, një ndeshja historike me një interes të jashtëzakonshëm, por në të njëjtin orar në Braga, Portugalia do të ndeshet me Danimarkën edhe kjo një ndeshje me rëndësi të madhe për kombëtaren tonë.

Mediat botërore me sytë nga “Elbasan Arena” Mediat botërore me sytë nga “Elbasan Arena”
Historia e dy vendeve, por mbi të gjitha ato që ndodhën një vit më parë në Beograd kanë bërë që interesimi i mediave më prestigjioze në rang global të jetë jashtëzakonisht i madh.

Serbët: Kemi ardhur për futboll Serbët: Kemi ardhur për futboll
Në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes me Shqipërinë, trajneri i përfaqësueses serbe Çurçiç dhe kapiteni Ivanoviç, janë munduar dukshëm për të evituar çdo koment rreth situatës dhe atmosferës që e rrethon këtë përballje, duke u përqendruar vetëm tek aspekti sportiv.

Kombëtarja serbe para nisjes: Nuk kemi frikë, gati të luajmë Kombëtarja serbe para nisjes: Nuk kemi frikë, gati të luajmë
Futbollistët serbë para nisjes për në Tiranë thanë se janë të motivuar për fitore, pavarësisht faktit se me razultat nuk arrijnë asgjë.

Qindra tifozë kalojnë pikën e Morinës Qindra tifozë kalojnë pikën e Morinës
Qindra tifozë nga Kosova kaluan pikën e kalimit kufitar të Morinës gjatë të gjithë ditës së  mërkurë për të përkrahur të kombëtarës shqiptare në "Elbasan Arena", ku do të zhvillohet ndeshja Shqipëri-Serbi.

“Plisat”: Mbështesim kombëtaren, nuk nxisim dhunën “Plisat”: Mbështesim kombëtaren, nuk nxisim dhunën
Me pretendimin se mediat dhe rrjetet sociale kanë dhënë deklarata të pavërteta në emër të tyre, grupi i tifozëve prishtinas, “Plisat”, nuk pranon të flasë përpara kamerave, por ata thonë se mesazhet e dhunës të vëna në gojë të tyre janë të pavërteta.

De Biasi: Fitorja, objektiv i vetëm De Biasi: Fitorja, objektiv i vetëm
Një ditë para ndeshjes me Serbinë në “Elbasan Arena”, trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Gianni De Biasi i kërkoi tifozëve që të tregojnë maturi dhe qetësi, duke i rikujtuar se luajnë të ardhmen dhe kualifikimin në sfidën ndaj ballkanasve.

Mbërrin nën masa të forta sigurie kombëtarja serbe Mbërrin nën masa të forta sigurie kombëtarja serbe
Ekzaktësisht në 17:50 avioni që transportoi kombëtaren serbe të futbollit dhe stafin e saj preku pistën e aeroportit të Rinasit.

Ndeshja me Serbinë, Kosova vishet kuqezi Ndeshja me Serbinë, Kosova vishet kuqezi
Flamujt kuqezi janë vendosur në pallate, vitrina e rrugë të kryeqytetit të Kosovës. Entuziasmi i qytetarëve për këtë ndeshje është më i madh se kurrë.

Shqipëri-Serbi, Tahiri: Garantojmë sigurinë. Tifozët të mbrojnë vlerat tona Shqipëri-Serbi, Tahiri: Garantojmë sigurinë. Tifozët të mbrojnë vlerat tona
Përmes një deklarate për mediat nga Kryeministria, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka bërë të ditur këtë të mërkurë, vetëm një ditë përpara ndeshjes së nesërme në “Elbasan Arena” mes Shqipërisë dhe Serbisë, e vlefshme për kualifikueset e Euro 2016, se janë marrë të gjitha masat e nevojshme të sigurisë për të garantuar mbarëvajtjen mëse optimale të këtij eventi.

F1, Ecclestone pranon: Ka ardhur koha të largohem F1, Ecclestone pranon: Ka ardhur koha të largohem
Qëndrimit të Bernie Ecclestone në krye të Formula 1 duket se i ka ardhur fundi, pas 20 vitesh mbizotërimi.

Ancelotti konfirmon rikthimin në pankinë sezonin e ardhshëm Ancelotti konfirmon rikthimin në pankinë sezonin e ardhshëm
Carlo Ancelotti do të rikthehet të bëjë rolin e trajnerin sezonin e ardhshëm. Është vetë tekniku italian, që e ka konfirmuar këtë në një intervistë për “Associated Press”.

Eliminatoret e Rusi 2018, Brazili e Kili përgatisin sfidën Eliminatoret e "Rusi 2018", Brazili e Kili përgatisin sfidën
Brazili dhe Kili kanë nisur përgatitjet për sfidën mes tyre për eliminatoret e Botërorit 2018, zona e Amerikës Latine. Skuadra 5 herë kampione e botës nuk do të ketë në dispozicion sulmuesin Neymar, i dënuar me 4 ndeshje pezullim në Kupën e Amerikës për shkak të fyerjeve ndaj arbitrit në përfundim të sfidës me Kolumbinë.

Gerd Muller vuan nga Alzheimer-i Gerd Muller vuan nga Alzheimer-i
Gerd Muller, ish-futbollisti i kombëtares gjermane, vuan nga Alzheimer-i. Lajmin e bëri të ditur Bayern Munchen, nëpërmjet një komunikate zyrtare.

Mesazhi i Ramës dhe De Biazit: Maturi kundër Serbisë Mesazhi i Ramës dhe De Biazit: Maturi kundër Serbisë
Me shënimin “për Kombëtaren Kuqezi në rrugen drejt Europianit dhe për imazhin e një Shqipërie Europiane në shkallët e stadiumit”, kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale një video ku shfaqet me trajnerin Giani De Biazi dhe lojtarë të kombëtares.

Ndeshja me Shqipërinë, Serbia: Shkojmë për të luajtur futboll Ndeshja me Shqipërinë, Serbia: Shkojmë për të luajtur futboll
Futbollistët e kombëtares serbe e vlerësojnë punën e Federatës Shqiptare të Futbollit për të përgatitur ndeshjen me Shqipërinë.

Bushi: Vazhdoni të na mbështesni, mos u merrni me kundërshtarin Bushi: Vazhdoni të na mbështesni, mos u merrni me kundërshtarin
Menaxheri i kombëtares Alban Bushi ka vlerësuar në maksimum tifozerinë shqiptare, pa të cilën përfaqësuesja kuqezi nuk do të kishte arritur këto suksese. Bushi ka kërkuar nga lojtari i 12 të tregojë edhe në ndeshjen e të enjtes që di të jetë mikëpritës, pavarësisht se kush është kundërshtari.

Ribery tashmë trajton dëmtimin me mjete të NASA-s Ribery tashmë trajton dëmtimin me mjete të NASA-s
Frank Ribery nuk po sheh ende dritë në fund të tunelit. Futbollisti francez i Bayern Munchen nuk luan prej 7 muajsh një ndeshje zyrtare për shkak të një dëmtimi të pësuar në kavilje gjatë ndeshjes së Ligës së Kampioneve me Shakhtar Donetsk. Në atë kohë, fillimisht u mendua se Ribery do të qëndronte jashtë fushave të lojës vetëm pak ditë, por terapia e aplikuar nga stafi mjekësor i klubit bavarez dështoi dhe tashmë shqetësimi te kampionët e Gjermanisë është rritur akoma më shumë.

Shqipëri-Serbi, Vuçiç: Do të marr pjesë pasi të shoh kush do jetë i pranishëm Shqipëri-Serbi, Vuçiç: Do të marr pjesë pasi të shoh kush do jetë i pranishëm
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të bisedojë në telefon me kryeministrin Edi Rama lidhur me ndeshjen, e më pas do të vendosë nëse do të jetë në “Elbasan Arena” ose jo.

Mong-Joon mohon përfshirjen në skandalin e FIFA-s Mong-Joon mohon përfshirjen në skandalin e FIFA-s
Kandidati për president i FIFA-s, Chung Mong-Joon përgënjeshtron në mënyrë kategorike zërat për përfshirjen e tij në skandalin e FIFA-s, që e shihte atë të rrezikonte pezullimin prej 15 vitesh nga ky organizëm. Në një konferencë për shtyp, koreanojugori deklaroi se nuk ka bërë asgjë të paligjshme gjatë procesit të votimit për kandidaturat e Botërorëve 2018 dhe 2022.

Deschamps: Martial do të bëjë shumë për Francën Deschamps: Martial do të bëjë shumë për Francën
Didier Deschamps bën vlerësimin për futbollistin e Manchester United, Antoni Martial. Në një konferencë për shtyp në prag të ndeshjes me Armeninë, trajneri i Francës deklaroi se 19-vjeçari u është përgjigjur kritikave dhe se ai do të bëjë akoma më shumë për përfaqësuesen.

Mercedesi, pro idesë për skuadra me 3 makina në Formulën 1 Mercedesi, pro idesë për skuadra me 3 makina në Formulën 1
Te Mercedesi pëlqehet ideja që skuadrat e Formulës 1 të kenë nga 3 makina. Ai që e thekson këtë është vetë Toto Wolff, i cili theksoi se një gjë e tillë është një zgjidhje optimale për Formulën 1. Kjo ide u hodh në ambientet e këtij kampionati duke marrë shkas nga situata e Red Bullit.

Capello: Mourinho i “djeg” futbollistët e tij Capello: Mourinho i “djeg” futbollistët e tij
Fabio Capello shfaqet disi kritik ndaj kolegut të tij, Jose Mourinho. Ish-trajneri i Juventusit, Romës e Realit të Madridit deklaroi se tekniku portugez i “djeg” shumë shpejt futbollistët e tij dhe kjo bën që ciklet e tij si trajner në një skuadër të zgjasin shumë pak.

Duka: Serbia vjen për futboll, jo për luftë Duka: Serbia vjen për futboll, jo për luftë
Kjo është padyshim java më e rëndësishme e historisë së futbollit shqiptar, ku për herë të parë përfaqësuesja jonë ka mundësinë e kualifikimit për në Europian, fati i së cilit vendoset në përballjen me Serbinë ditën e enjte dhe me Armeninë në transfertë ditën e diel.

Koret raciste antishqiptare, UEFA nis procedim disiplinor ndaj Lok. Moskës Koret raciste antishqiptare, UEFA nis procedim disiplinor ndaj Lok. Moskës
UEFA ka vendosur të nisë procedimet disiplinore për shkak të koreve raciste të tifozëve, ndaj rusëve të Lokomotivës së Moskës, gjatë ndeshjes së mesjavës së kaluar kundër Skënderbeut, e përfunduar me rezultatin 2-0 për vendasit.

Jurgen Klopp firmos për Liverpulin? Jurgen Klopp firmos për Liverpulin?
Pushimet e Jurgen Klopp duket se do të përfundojnë më shpejt nga sa kishte planifikuar ish-trajneri i Dortmundit në momentin kur vendosi të largohej nga stoli i verdhezinjëve.

Skënderbeu i rimerr kreun Partizanit, mposht Laçin Skënderbeu i rimerr kreun Partizanit, mposht Laçin
Skënderbeu vijon me hapin e kampionit në Kategorinë Superiore. Korçarët regjistruan fitoren e gjashtë radhazi në po aq ndeshje në këtë kampionat, e për më tepër në një fushë të vështirë si ajo e Laçit.

Trajneri i Serbisë vlerëson Shqipërinë: E meriton pozitën në grup Trajneri i Serbisë vlerëson Shqipërinë: E meriton pozitën në grup
Trajneri i Serbisë, Radovan Curcic nuk ngurron të vlerësojë kombëtaren shqiptare në prag të sfidës që do të luhet ditën e enjte në “Elbasan Arena” për eliminatoret e Euro 2016. Në një intervistë për median serbe, Curcic deklaroi se sfida me kuqezinjtë do të jetë e vështirë dhe se Shqipëria është me meritë në pozitat aktuale në grup.

Benzema, golashënuesi më i mirë i kampionatit spanjoll Benzema, golashënuesi më i mirë i kampionatit spanjoll
Karim Benzema bëhet kryesuesi i ri i klasifikimit të golashënuesve të kampionatit spanjoll të futbollit. Sulmuesi francez i Realit të Madridit, pas golit të shënuar në derbin me Atletico Madrid ngjitet në kuotën e 6 finalizimeve në këtë fillim të kampionatit, me një mesatare 1 gol për ndeshje, duke lënë pas shokun e tij të skuadrës, Cristiano Ronaldo me 5 të tillë.

Ibra në histori, shënuesi më i mirë i PSG-së Ibra në histori, shënuesi më i mirë i PSG-së
Zlatan Ibrahimovic tashmë është një legjendë e Paris Saint Germain. Sulmuesi suedez këtë fundjavë e gdhendi emrin e tij me shkronja të arta në librin e historisë së klubit parizien, duke u bërë shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të tij.

Milan, Mihajloviç: Nuk e jap dorëheqjen Milan, Mihajloviç: Nuk e jap dorëheqjen
Sinisha Mihaljoviç nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen nga drejtimi i Milanit, pavarësisht humbjes poshtëruese 0-4 ndaj Napolit në San Siro. Trajneri i kuqezinjve, pas përfundimit të ndeshjes, deklaroi se ajo që do të bisedojë me presidentin Berlusconi është vetëm një shpjegim për atë çfarë po ndodh me Milanin.

F1, zhvillohet testimi i pistës së Meksikës F1, zhvillohet testimi i pistës së Meksikës
Organizatorët e Formulës 1 kanë zhvilluar testet në pistën “Hermanos Rodriguez” të Meksikës, vetëm një ditë pasi u hap për publikun. Përveç monitorimit të pistës dhe mjeteve, u bë edhe një simulim për ndërhyrjen e shpejtë nga personeli mjekësor, që sipas Dr. Juan Valles Figueroa përbëhet nga 110 persona.

Mavraj nuk do të jetë ndaj Serbisë Mavraj nuk do të jetë ndaj Serbisë
Mërgim Mavraj ka njoftuar nëpërmjet profilit të tij zyrtar në Facebook se do të mungojë në ndeshjet e rëndësishme të kombëtares ndaj Serbisë dhe Armenisë (8 dhe 11 tetor).

Napoli turpëron Milanin në “San Siro”, fiton Fiorentina dhe Juve Napoli turpëron Milanin në “San Siro”, fiton Fiorentina dhe Juve
Milani i drejtuar nga serbi Mihajlovic ka seleksionuar një tjetër humbje në Serinë A. Napoli ka triumfuar në “San Siro” me rezultatin 0-4. Ndërsa Fiorentina ka rimarrë vendin e parë në renditje, pas fitores 3-0 ndaj Atalanta-s.

Derbi i Madridit mbyllet në barazim, Atletico-Real 1-1 Derbi i Madridit mbyllet në barazim, Atletico-Real 1-1
Edhe pse kryesoi për më shumë se 70 minuta, Reali nuk ka mundur të marrë 3 pikë në derbin ndaj Atletico-s.

Të papërmbajtshëm! Bajerni fiton edhe ndaj Dortmundit Të papërmbajtshëm! Bajerni fiton edhe ndaj Dortmundit
Bajerni i Mynihut nuk di të ndalet këtë sezon në Bundesligën gjermane, duke fituar edhe në javën e tetë të kampionatit, këtë herë ndaj Dortmundit, madje me rezultatin 5-1.

Superiorja, Flamurtari shkatërron 7-0 Tërbunin, Teuta mposht Bylisin Superiorja, Flamurtari shkatërron 7-0 Tërbunin, Teuta mposht Bylisin
Teuta ka fituar me lehtësi 3-0 ndaj Bylisit në “Niko Dovana” në javën e 6 të Superiores. Djemtë e Maganit, përveç fitores, kanë arritur të dominojnë edhe lojën duke rikthyer atmosferën pozitive pas humbjes të një jave më parë.

Seria A, barazon Interi, Manaj luan 20 minuta Seria A, barazon Interi, Manaj luan 20 minuta
Interi nuk ka mundur të marrë më shumë se një barazim 1-1 në fushën e vështirë të Sampdorias në ndeshjen e vlefshme për javën e 7 të Serisë A.

Kategoria Superiore, Partizani fiton 1-0 derbin me Tiranën Kategoria Superiore, Partizani fiton 1-0 derbin me Tiranën
Partizani ka fituar derbin e kryeqytetit, duke mposhtur Tiranën 1-0 në këtë javë të gjashtë të Kategorisë Superiore.

Trajneri Gianni de Biasi nderohet me titullin Honoris Causa Trajneri Gianni de Biasi nderohet me titullin Honoris Causa
Trajnerit të kombëtares shqiptare të futbollit, Gianni de Biasi, i është dhënë pasditen e kësaj të shtune titulli Honoris Causa.

Mungon Messi, tjetër humbje për Barçën. 2-1 nga Sevilla Mungon Messi, tjetër humbje për Barçën. 2-1 nga Sevilla
Barcelona e Luis Enriques u mund 2-1 nga Sevilla, duke regjistruar humbje e dytë radhazi në transfertë, në një ndeshje të vlefshme për La Ligën.

Superiore, Vllaznia merr pikën e parë ndaj Kukësit; në pritje të derbit të Tiranës Superiore, Vllaznia merr pikën e parë ndaj Kukësit; në pritje të derbit të Tiranës
Pas 5 humbjeve radhazi, më në fund Vllaznia ka arritur të marrë pikën e parë në Kategorinë Superiore.

Thaçi: Nuk e di ende, nëse do jem në “Elbasan Arena” Thaçi: Nuk e di ende, nëse do jem në “Elbasan Arena”
Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi nuk e di ende, nëse do të jetë i pranishëm në stadiumin “Elbasan Arena”, për të ndjekur përballjen e shumëpritur mes Shqipërisë dhe Serbisë, që do të luhet më 8 tetor.

PSG, 88 mln euro për zëvendësuesin e Ibras; Aguero PSG, 88 mln euro për zëvendësuesin e Ibras; Aguero
Paris St. Germain është vënë në ndjekje të Sergio Agueros.

Derbi i Madridit, kolumbiani Rodriguez nuk do të luajë Derbi i Madridit, kolumbiani Rodriguez nuk do të luajë
James Rodriguez nuk do të luajë në derbin mes Realit dhe Atletico Madrid, që do të luhet të dielën në "Vicente Calderon". Në seancën stërvitore të së enjtes, futbollisti kolumbian pësoi një tjetër dëmtim muskular në këmbën e majtë dhe, sipas stafit mjekësor, ai do të qëndrojë jashtë fushave të lojës edhe për disa javë të tjera.

Shqipëri-Serbi, publikohet lista. De Biasi: Luajmë për fitore me serbët Shqipëri-Serbi, publikohet lista. De Biasi: Luajmë për fitore me serbët
Trajneri i Kombëtares shqiptare ka tentuar të çtensionojë situatën e krijuar mes tifozëve dhe FSHF-së para ndeshjes së 8 tetorit, Shqipëri - Serbi.

Sponsorët e FIFA-s: Blatter, dorëhiqu për të mirën e interesit të lojës! Sponsorët e FIFA-s: Blatter, dorëhiqu për të mirën e interesit të lojës!
“Coca-Cola” dhe “McDonald’s” kanë kërkuar dorëheqjen e menjëhershme të presidentit në largim të FIFA-s, Sepp Blatter, pas nisjes së procedimit penal ndaj tij prej autoriteteve zvicerane.

Koret raciste antishqiptare, Lokomotiva kërkon falje Koret raciste antishqiptare, Lokomotiva kërkon falje
Lokomotiva e Moskës kërkon falje publike për koret raciste që u dëgjuan në stadium, gjatë sfidës së grupit H të Europa League me Skënderbeun, e fituar me rezultatin 2-0.

Masat për Shqipëri-Serbi, TKZ reagon ndaj qeverisë dhe FSHF-së Masat për Shqipëri-Serbi, TKZ reagon ndaj qeverisë dhe FSHF-së
Tifogrupi më i madh i Kombëtares shqiptare, “Tifozat Kuqezi”, nëpërmjet një deklarate kanë shprehur indinjatën e tyre ndaj Qeverisë shqiptare dhe FSHF-së, për masat e marra në ndeshjen Shqipëri-Serbi, që do luhet në “Elbasan Arena” më 8 tetor.

Ditët e vështira të Vllaznisë, legjendat: Zgjidhje është privatizimi i klubit Ditët e vështira të Vllaznisë, legjendat: Zgjidhje është privatizimi i klubit
Klubi i Futbollit (KF) Vllaznia, një nga klubet elitë të futbollit shqiptar, po kalon ditët më të vështira në këto 15 vitet e fundit.

Derbi Partizani-Tirana, masat që do të merren nga policia Derbi Partizani-Tirana, masat që do të merren nga policia
Policia e Tiranës ka bërë të ditur planin e masave për devijimin e trafikut ditën e shtunë, ku do të luhet derbi i kryeqytetit, Partizani-Tirana. Sipas njoftimit zyrtar do të ketë devijim të rrugëve ku do të kalojnë grupe tifozësh për në stadiumin “Qemal Stafa”.

Francë, stadiumi “Parc des Princes” mund të merret nga sheikët Francë, stadiumi “Parc des Princes” mund të merret nga sheikët
Stadiumi “Parc des Princes” ka mundësi të kalojë në pronësi të sheikëve që drejtojnë skuadrën e Paris Saint Germain. Sipas asaj që publikohet te e përditshmja franceze “Le Parisien”, përfaqësues të Bashkisë së Parisit kanë zhvilliar bisedime me presidentin e kampionëve të Francës për të diskutuar shitjen e këtij stadiumi mitik, ku PSG luan ndeshjet e saj si skuadër pritëse.

“Sports Illustrated” nderon boksierin legjendar Muhamed Ali “Sports Illustrated” nderon boksierin legjendar Muhamed Ali
Revista prestigjioze amerikane “Sports Illustrated” ka nderuar legjendën e boksit botëror, Muhamed Ali, për arritjet e tij në këtë sport. Kjo revistë vendosi t’i japë emrin e tij një prej çmimeve sportive që do të jepen në të ardhmen.

Seria A, Roma blen përfundimisht sulmuesit Dzeko dhe Salah Seria A, Roma blen përfundimisht sulmuesit Dzeko dhe Salah
Edin Dzeko dhe Mohamed Salah do të qëndrojnë te Roma edhe pas sezonit 2015-2016. Klubi verdhekuq, nëpërmjet një komunikate për shtyp, ka bërë të ditur se në fund të sezonit do të blihet përfundimisht kartoni i këtyre 2 futbollistëve.

FIFA zbulon 59 kandidatët për Topin e Artë 2015 FIFA zbulon 59 kandidatët për Topin e Artë 2015
FIFA ka zbuluar emrat e 59 kandidatëve në garë për trofeun e Topit të Artë. Skuadra kampione e Evropës në fuqi, Barcelona, përfaqësohet në këtë listë me 7 futbollistë dhe bëhet fjalë për Messi, Mascherano, Neymar, Suarez, Bravo, Rakitic dhe Iniesta.

E. League, Kaçe ndal Dortmundin, fiton Fiorentina e Lazio E. League, Kaçe ndal Dortmundin, fiton Fiorentina e Lazio
Një mbrëmje pozitive mund të cilësohet ajo e së enjtes në Europa League për lojtarët shqiptarët që aktivizohen me ekipet e tyre në këtë kompeticion.

Skënderbeu mposhtet 2-0 në Moskë; sërish thirrje “vritini shqiptarët” Skënderbeu mposhtet 2-0 në Moskë; sërish thirrje “vritini shqiptarët”
Lokomotiva e Moskës siguroi fitoren e dytë në grupin H, në po kaq ndeshje të luajtura në Europa League, pasi mposhti 2-0 kampionët e 5-fishtë të Shqipërisë, Skënderbeun, një ekip tepër energjik në fushë kësaj radhe.

Shkëmbi vlerëson Lokomotivën e Moskës Shkëmbi vlerëson Lokomotivën e Moskës
Skënderbeu do të luajë sot në orën 19:00 sfidën e dytë në Grupin H të Europa League, atë me Lokomotivën e Moskës, për t'u bërë në të njëjtën kohë edhe skuadra e parë shqiptare pas 52 vitesh që përballet me një klub rus.

Duka: Serbia do të pritet me respekt në Elbasan Duka: Serbia do të pritet me respekt në Elbasan
Ndeshja e eliminatoreve të Euro 2016 mes Shqipërisë dhe Serbisë përjetohet me hijen e ngjarjes së 14 tetorit të vitit të kaluar, aq sa ka bërë që zyrtarë të qeverisë serbe të kenë frikë se mund të përsëriten skena të atilla. 

Jenson Button nuk largohet nga Formula 1 Jenson Button nuk largohet nga Formula 1
Jenson Button do të jetë pjesë e Botërorit të Formulës 1 edhe për vitin e ardhshëm. Lajmi është zyrtarizuar nga drejtuesit e McLaren, të cilët shuan përfundimisht zërat për një tërheqje të pilotit britanik.

Shqipëria humbet 7 pozicione në renditjen e re të FIFA-s Shqipëria humbet 7 pozicione në renditjen e re të FIFA-s
Kombëtarja shqiptare e futbollit ka humbur 7 pozicione në renditjen e publikuar të enjten nga FIFA.

Ballist Morina nuk do të lejohet në stadium Ballist Morina nuk do të lejohet në stadium
Ballist Morina zyrtarisht nuk do të lejohet të jetë i pranishëm në "Elbasan Arena" për ndeshjen Shqipëri-Serbi. 

Ndeshja Shqipëri- Serbi, FSHF: Nuk do të ketë tifozë serbë në stadium Ndeshja Shqipëri- Serbi, FSHF: Nuk do të ketë tifozë serbë në stadium
Në ndeshjen Shqipëri- Serbi të 8 tetorit nuk do të ketë tifozë serbë në stadium. Kjo u bë e ditur nga Ilir Shulku, sekretari i përgjithshëm i FSHF-së, gjatë një konference për shtyp, ku bëri publike edhe masat e marra për këtë ndeshje.

Çështja “Carneiro”, Mourinho fiton betejën e parë Çështja “Carneiro”, Mourinho fiton betejën e parë
Jose Mourinho fiton betejën e parë ndaj mjekes Eva Carneiro. Federata Angleze e Futbollit (FA) e çliroi nga të gjitha akuzat teknikun e Chelsea për përdorim të fjalorit diskriminues dhe me tone seksiste ndaj saj. 

Ronaldo arrin rekordin e Raul Ronaldo arrin rekordin e Raul
Ronaldo është gjithnjë e më shumë në historinë e Realit të Madridit. Mbrëmjen e së mërkurës portugezi realizoi dy gola në Champions, duke barazuar Raulin me 323 rrjeta në krye të listës së golashënuesve më të mirë të gjithë historisë së Realit.

Atletico Madrid, surpriza e Champions Atletico Madrid, surpriza e Champions
PSG, Real Madrid, Manchester United dhe Juventus e kanë mbyllur me fitore mbrëmjen e dytë në Ligën e Kampioneve, ndërkohë që supriza është Benfica, e cila mposhti 1-2 Atletico Madrid në Spanjë.

Nis Rrethi Çiklistik i Shqipërisë Nis Rrethi Çiklistik i Shqipërisë
90-vjetori i çiklizmit shqiptar ka mbledhur protagonistët më të suksesshëm të edicioneve të fundit në këtë sport. 40 çiklistë nga 10 ekipe të ndryshme rivalizuan që në kilometrat e para të Rrethit Çiklistik, ndërkohë që ra në sy se përfaqësues të fortë janë nga skuadra jashtë vendit.

Iker Casillas, lojtari me më shumë ndeshje në Champions League Iker Casillas, lojtari me më shumë ndeshje në Champions League
Iker Casillas u shndërrua mbrëmjen e së martës në futbollistin me më shumë paraqitje në Champions League.

8 meshkuj në kombëtaren e femrave të futbollit në sallë të Iranit 8 meshkuj në kombëtaren e femrave të futbollit në sallë të Iranit
Pasi në vitin 2014 “The Telegraph” hidhte dyshime se në kombëtaren e femrave të futbollit në sallë të Iranit kishte meshkuj, një zyrtar iranian, Mojtabi Shafiri, deklaroi për “Al Arabiya” se “8 lojtarë kanë luajtur me përfaqësuesen e femrave pa përfunduar operacionet e ndryshimit të gjinisë”.

Europa League, Napoli udhëton në Poloni pa Hysajn Europa League, Napoli udhëton në Poloni pa Hysajn
Pas fitores së bujshme në kampionat ndaj Juventusit, Napoli po përgatitet për ndeshjen e së enjtes në Europa League. Skuadra italiane do të udhëtojë drejt Varshavës për t’u përballur me Legian me synimin për të marrë një tjetër 3 pikësh. Për këtë ndeshje, trajneri Maurizio Sarri ka vendosur të bëjë rotacion, duke lënë jashtë skuadre 3 futbollistë që deri tani kanë qenë titullarë të padiskutueshëm.

F1, Ecclestone u përgjigjet akuzave të dy skuderive F1, Ecclestone u përgjigjet akuzave të dy skuderive
Bernie Ecclestone reagon ndaj ankesave të dy skuderive, Sauber dhe Force India. Këto dy skuderi të F1 kërkuan që Bashkimi Europian të nisë hetimet për mënyrën e të vepruarit të drejtuesve të Formula 1, pasi - sipas tyre, - në këtë kampionat po mbizotëron konkurrenca e pandershme.

Skandali i FIFA-s, Zvicra heton edhe Platininë Skandali i FIFA-s, Zvicra heton edhe Platininë
Drejtësia zvicerane nuk ka kursyer as Michel Platininë. Presidenti i UEFA-s është vënë në statusin mes “dëshmitarit dhe të akuzuarit” nga Prokuroria e shtetit helvet, në lidhje me pagesën e marrë nga presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter.

Tjetër dëmtim te Barcelona, Iniesta jashtë 1 muaj Tjetër dëmtim te Barcelona, Iniesta jashtë 1 muaj
Problemet nuk kanë të përfunduar për Barcelonën, madje ato po shtohen dita-ditës. Pas Lionel Messit, skuadra katalanase humbet një tjetër futbollist të rëndësishëm, kapitenin Andres Iniesta.

M. Utd, 92.5 mln paund për Ronaldon M. Utd, 92.5 mln paund për Ronaldon
Zërat për një largim të Kristiano Ronaldos nga Reali i Madridit po shtohen gjithnjë e më shumë. Së fundmi në median spanjolle po flitet për këmbënguljen e Mancester Junajtid për rikthimin e sulmuesit portugesz në Old Trafford.

10 gola në 3 ndeshje; Lewandowski nuk ngopet: Dua të shënoj më shumë 10 gola në 3 ndeshje; Lewandowski nuk ngopet: Dua të shënoj më shumë
Robert Lewandowski është kthyer në makthin e çdo skuadre, me të cilën përballet Bayern Munchen.

Kombëtarja në ankth, dëmtohet Cana Kombëtarja në ankth, dëmtohet Cana
Ndoshta për të është ndeshja e jetës, por 10 ditë para sfidës historike me Serbinë kapiteni i Kombëtares shqiptare, Lorik Cana ka pësuar një dëmtim në ndeshjen që ekipi i tij, Nantes luajti mbrëmjen e së martës ndaj Lilles.

Surpriza në Champions, zhgënjejnë Roma, Arsenal dhe Chelsea Surpriza në Champions, zhgënjejnë Roma, Arsenal dhe Chelsea
Roma, Arsenali dhe Chelsea janë surpizat e ndeshjeve të dyta në grupet e Champions League.

Champions, ja strategjia e Malmos kundër Realit të Madridit Champions, ja strategjia e Malmos kundër Realit të Madridit
Të ndeshesh me një ekip të madh, në një kohë që je një kundërshtar modest për ta, kuptohet sesa e vështirë nga ana fizike por edhe psikologjike është për këta të fundit, që futen në ankth ende pa ardhur dita e takimit, e jo më kur të zbresin në fushë përkrah “të mëdhenjve”.

Frikë nga helmimi, Serbia vjen në “Elbasan Arena” me kuzhinier serb Frikë nga helmimi, Serbia vjen në “Elbasan Arena” me kuzhinier serb
Mediat serbe vazhdojnë të publikojnë çdo ditë lajme, në lidhje me organizimin e ndeshjes Shqipëri-Serbi, që do të luhet më 8 tetor në “Elbasan Arena”.

Kur arbitri u kundërpërgjigjet grushtave me armën e brezit Kur arbitri u kundërpërgjigjet grushtave me armën e brezit
Jemi mësuar shpesh me përplasje mes futbollistëve dhe gjyqtarëve, pas ndonjë vendimi qartësisht të padrejtë por edhe kur vendimet e tyre normale konsiderohen si të padrejta nga njëra palë në fushë.

FIFA përjashton përjetësisht ish-zv.presidentin Jack Warner FIFA përjashton përjetësisht ish-zv.presidentin Jack Warner
Ish-zëvendëspresidenti i FIFA-s, Jack Warner, është përjashtuar përjetë nga futbolli. 72-vjeçari nga Trinidad dhe Tobago ka qenë edhe në krye të Federatës së Karaibeve, por edhe të Konfederatës së Amerikës Qendrore dhe Veriore të Futbollit.

Skënderbeu, gati për në Moskë Skënderbeu, gati për në Moskë
Skënderbeu ka zhvilluar seancën e fundit stërvitore në Shqipëri, përpara nisjes drejt Moskës, ku ditën e enjte do të përballet me Lokomotivën e Moskës, ndeshje e vlefshme kjo për fazën e grupeve të kupës Europa League.

Rooney: Nuk e kërkova unë largimin nga United Rooney: Nuk e kërkova unë largimin nga United
Wayne Rooney nuk e ka kërkuar kurrë largimin nga Manchester United. Sulmuesi anglez e ka rrëfyer këtë në një dokumentar të realizuar nga BBC për arritjet e tij me skuadrën përfaqësuese. Në vitin 2013, Rooney u fol se kishte bërë një kërkesë transferimi në zyrat e “Djajve të Kuq” për shkak të raporteve jo shumë të mira me Sir Alex Ferguson në vitet e fundit të qëndrimit të skocezit në pankinën e United.

Dokumentari “Ronaldo”, një pasqyrë e jetës së yllit të futbollit Dokumentari “Ronaldo”, një pasqyrë e jetës së yllit të futbollit
Cristiano Ronaldo është një yll në fushat e futbollit, por tani duket se ai do të jetë i tillë edhe në atë të kinematografisë. Së fundmi është publikuar traileri i dokumentarit me titull “Ronaldo”, që pasqyron jetën e futbollistit 30-vjeçar në 14 muajt e fundit.

Në dyshim e ardhmja në Formulën 1 për pistën e Silverstonit Në dyshim e ardhmja në Formulën 1 për pistën e Silverstonit
Pista e Silverstonit nuk e ka të sigurtë të ardhmen në Botërorin e Formulës 1, edhe pse kontrata me drejtuesit e këtij kampionati skadon në vitin 2026. Sipas asaj që publikohet te “Daily Telegraph”, ekziston një klauzolë në akordin e nënshkruar me Bernie Ecclestone, sipas së cilës, bosi i Formulës 1 mund ta mbyllë atë përpara atij viti.

Red Bull: Ferrari po luan me ne Red Bull: Ferrari po luan me ne
Nervozizmi te Red Bulli për shkak të gjetjes së furnizuesit me motorë për vitin 2016 është rritur ndjeshëm. Javët e fundit në media është folur shumë për bashkëpunimin e plotë mes kësaj skuadre dhe Ferrarit. Por, sipas motorsport.com, “Kokëkuqja” ka bërë një hap prapa në vendimin e saj, duke bërë të ditur se do të funizojë Red Bullin me motorë të këtij viti, duke ngjallur pakënaqësi te drejtuesit e Red Bullit, të cilët kërcënuan sërish me largim nga Formula 1 nëse nuk arrijnë të sigurojnë motor kompetitiv.

Inter, Mancini: Titullin e fiton Roma ose Napoli Inter, Mancini: Titullin e fiton Roma ose Napoli
Trajneri i Interit, Roberto Mancini ka deklaruar në një intervistë për “Il Messaggero” se titullin kampion në Itali do e fitojë Roma ose Napoli, duke hequr presionin nga skuadra e tij, e cila renditet së bashku me Fiorentinën në vendin e parë të Serisë A pas gjashtë javësh të luajtura.

Ivan Cordoba për “Procesin Sportiv”: Mourinho, një menaxher i madh Ivan Cordoba për “Procesin Sportiv”: Mourinho, një menaxher i madh
Ivan Ramiro Cordoba, ish-mbrojtësi i Interit, prej ditësh ndodhet në Tiranë, ku ka marrë edhe një rol menaxhues në klubin e Partizanit. Legjenda kolumbiane besohet se ka lidhur kontratë me klubin e Partizanit që t’i sjell atyre lojtarë kryesisht nga Amerika Latine.

Champions, rivaliteti “Premier League”-“Serie A” për një vend më shumë Champions, rivaliteti “Premier League”-“Serie A” për një vend më shumë
Në rast të një përsëritjeje të performancave të vitit të kaluar në Europë, nga klubet angleze dhe ato italiane, do të bënte që Premier League të humbiste vendin e katërt në renditje, që të kualifikon për në kualifikueset e Champions League të sezonit 2017-2018.

Presidenti në largim Blatter: Nuk largohem prej hetimeve zvicerane Presidenti në largim Blatter: Nuk largohem prej hetimeve zvicerane
Sepp  Blatter ka deklaruar së fundi se nuk do të japë dorëheqjen nga posti i presidentit tëi FIFA-s, vetëm për shkak të procedimeve penale të hapura ndaj tij nga prokurorët zviceranë.

Vllaznia, tifozët në protestë kundër drejtuesve të klubit Vllaznia, tifozët në protestë kundër drejtuesve të klubit
Rreth 100 tifozë të Vllaznisë kanë kërkuar këtë të hënë pasdite dorëheqjen e drejtuesve më të lartë të klubit, si shkaktarët kryesorë për gjendjen e mjerueshme që po kalon skuadra shkodrane.

Kelmendi, xhudistja kosovare që “lufton” për njohjen e pavarësisë Kelmendi, xhudistja kosovare që “lufton” për njohjen e pavarësisë
Kur Majlinda Kelmendi të mbajë mbi shpatulla flamurin e vendit të saj në Lojërat Olimpike të 2016-s, shpatullat e fuqishme të saj do të duhet të përmbushin edhe pritshmëritë e një kombi, që më në fund fitoi njohjen pas pavarësimit nga Serbia në fund të një lufte të gjatë.

Lojrat Olimpike 2020, Tokio rekomandon 5 sporte të reja Lojrat Olimpike 2020, Tokio rekomandon 5 sporte të reja
Komiteti Organizativ japonez për Lojrat Olimpike të vitit 2020 rekomandon zgjerimin e programit olimpik me 5 disiplina të tjera sportive.

Skandali i Volkswagen shkakton panik te tifozët e Wolfsburgut Skandali i Volkswagen shkakton panik te tifozët e Wolfsburgut
Java e kaluar ishte një makth i vërtetë për tifozët e Wolfsburgut. Skuadra nënkampione e Gjermanisë, në sfidën e së martës pësoi një humbje të thellë 5-1 ndaj Bayern Munchen, por ai që shkaktoi panikun më të madh tek ta ishte skandali i Volkswagen.

Ibrahimovic “mbyt” kundërshtarin, Cana qetëson situatën Ibrahimovic “mbyt” kundërshtarin, Cana qetëson situatën
Zlatan Ibrahimovic tërheq gjithmonë vëmendjen në një fushë futbolli. Nëse jo për lojën dhe golat e tij spektakolarë, sulmuesi suedez bën ndonjë gjest ngacmues ndaj kundërshtarëve për të mos dalë nga terreni pa u vënë re.

Renault, pranë rikthimit në Formulën 1 Renault, pranë rikthimit në Formulën 1
Renault ka njoftuar se ka arritur një marrëveshje paraprake me Gravity Motorsports, ndërmarrjen që ka në pronësi Lotusin, për të blerë ekipin britanik dhe për t’u rikthyer në Formula 1 sezonin e ardhshëm.

Messi do të luajë në Bernabeu Messi do të luajë në Bernabeu
Leo Messi do të luajë ndaj Realit të Madridit në datën 21 nëntor. Sipas “El Mundo Deportivo”, ky është parashikimi i stafit mjekësor të Barcelonës, që mendon se dëmtimi i ligamentit anësor të gjurit të majtë të argjentinasit do të rekuperohet në kohë për “Klasiken” e futbollit spanjoll.

Seria A, ndalet Interi, Fiorentina fiton 1-4 në “San Siro” Seria A, ndalet Interi, Fiorentina fiton 1-4 në “San Siro”
Një mbrëmje e tëra për t’u harruar ajo e së dielës në “San Siro” për Interin, i cili pësoi humbjen e parë në Serinë A. Fiorentina arriti një fitore të thellë 1-4, duke u ngjitur në vendin e parë në renditje së bashku me Interin.

Bundesliga, Dortmundi ‘ngec’ sërish Bundesliga, Dortmundi ‘ngec’ sërish
Ishte Hoffenheim ekipi që e ndali Dormundin për herë të parë në këtë sezon, vetëm 4 ditë më parë, ndërsa sërish këtë të diel verdhezinjtë nuk kanë arritur të marrin më shumë se një barazim 2-2 ndaj Darmstadt, ekip i ngjitur këtë sezon mes më të mirëve në Gjermani.

Zmijani dorëhiqet nga stoli i Vllaznisë pas 5 humbjeve Zmijani dorëhiqet nga stoli i Vllaznisë pas 5 humbjeve
Vllaznia u mposht sërish ditën e diel, këtë herë nga Laçi 0-1, humbje kjo e cila ishte e pesta për shkodranët në kategorinë Superiore, duke shënuar edhe startin më të keq në historinë e klubit.

Mundje, zhvillohet Kampionati Kombëtar i Moshave Mundje, zhvillohet Kampionati Kombëtar i Moshave
Pavarësisht bllokimit të fondit grant nga Ministria e Sporteve, mundja shqiptare ka vijuar aktivitetet e saj me Kampionatin Kombëtar të Moshave.

Kukësi mund Flamurtarin. Laçi thellon krizën e Vllaznisë Kukësi mund Flamurtarin. Laçi thellon krizën e Vllaznisë
Goli i Mateus Limas në minutat e fundit i dhuroi fitoren 1-0 Kukësit ndaj Flamurtarit dhe vendin e tretë në klasifikimin e Superiores.

“Shqiponja” e Lilës irriton grekët “Shqiponja” e Lilës irriton grekët
Festimi i Andi Lilës pas shënimit të golit ka nxjerrë në plan të dytë fitoren e thellë 5-1 të Olimpiakosit ndaj Pas Janinës. Shënimi i golit të vetëm për Pas Janinën u prit nga tifozët me duatrokitje, të cilat u shndërruan menjëherë në konstestime pas festës me shqiponjë që bëri futbollisti i kombëtares sonë.

Seria A, Milani rikthehet te humbja Seria A, Milani rikthehet te humbja
Milani është mundur nga Genoa me rezultatin 1-0 në javën e gjashtë të Serisë A, në ndeshjen e luajtur të dielën në mesditë.

Napoli mposht Juven, Roma “stërvitet” me Carpin Napoli mposht Juven, Roma “stërvitet” me Carpin
Në javën e 6 të kampionatit italian, Napoli ka arritur të mposhtë kampionët e Italisë në fuqi, Juventusin, dhe të ngjitet në kuotën e 9 pikëve në klasifikim.

F1, Vettel: Mund të përfundoja garën i dyti F1, Vettel: Mund të përfundoja garën i dyti
Sebastian Vettel është i kënaqur me vendin e tretë në Çmimin e Madh të Japonisë, edhe pse mendon se me pak fat mund të përfundonte edhe në vendin e dytë.

F1, Hamilton: Nuk më besohet që kam barazuar Senën F1, Hamilton: Nuk më besohet që kam barazuar Senën
Me fitoren në pistën e Suzukës, Lewis Hamilton ka shkruar historinë dhe në të njëjtën kohë konsolidoi vendin e parë në klasifikimin e përgjithshëm të pilotëve në Botërorin e Formulës 1.

F1, pas triumfit në Japoni, Hamilton barazon idhullin e tij, Senna F1, pas triumfit në Japoni, Hamilton barazon idhullin e tij, Senna
Lewis Hamilton triumfoi në Çmimin e Madh të Japonisë dhe barazoi rekordin e Airton Sennas me 41 fitore në Formula 1. Britaniku, së bashku me makinën e tij Mercedes ishin të pakapshëm në pistën e Suzukas, duke iu afruar gjithnjë e më shumë titullit të tretë kampion, po aq idhulli i tij, braziliani Senna.

Bundesliga, Bayern zapton klasifikimin me pikë të plota Bundesliga, Bayern zapton klasifikimin me pikë të plota
Bayern Munich nuk ndalet. Në javën e shtatë të Bundesliga-s, skuadra e Pep Guardiola fitoi 3-0 përballë Mainz, duke kofirmuar udhëheqjen e klasifikimit me pikë të plota.

La Liga, Barca fluturon në krye; por humbet Messi-n La Liga, Barca fluturon në krye; por humbet Messi-n
Barcelona fluturon në krye të La Liga, por humbet Lionel Messi-n. Në javën e gjashtë të kampioantit spanjoll, skuadra katalanase fitoi 2-1 ndaj Las Palmas falë dygolëshit të Suarez.

Superiorja, Skënderbeu nuk ndalet; Tirana i rikthehet fitores Superiorja, Skënderbeu nuk ndalet; Tirana i rikthehet fitores
Kampionët e Skënderbeut nuk dinë të ndalen. Korçarët kanë fituar në këtë javë të pestë ndaj Bylisit në transfertë, me rezultatin 4-1.

Neymar s'gjen paqe, akuzohet për evazion fiskal në Brazil Neymar s'gjen paqe, akuzohet për evazion fiskal në Brazil
Për Neymar nuk ka paqe në aspektin ligjor. Këtë radhë problemet për sulmuesin e Barcelonës vijnë nga Brazili, ku një gjykatë  nxori vendimin për të bllokuar një pasuri prej 47.6 milionë dollarësh të tij në një cështje për evazion fiskal.

McLaren shpreson, për qëndrimin e Jenson Button McLaren shpreson, për qëndrimin e Jenson Button
Xhenson Baton ende nuk i ka zgjidhur dilemat në lidhje me të ardhmen e tij në Formula 1 dhe kjo bën që te Meklaren të kenë ende shpresa për qëndrimin e pilotit britanik në skuadër edhe për Botërorin e ardhshëm.

Formula 1 në Japoni, Pole Position i gjermanit Rosberg Formula 1 në Japoni, Pole Position i gjermanit Rosberg
Mercedes kthehet të dominojë provat zyrtare të një gare në formula 1. Në cmimin e Madh të Japonisë, skuadra nga Shtutgarti arriti të fitojë pole position dhe këtë radhë me Niko Rosberg i cili e përshkoi pistën e Suzukës me kohën 1 minutë 32 sekonda e 584 të mijtat.

Shqipëri-Serbi, jepen ballkone me qira! Shqipëri-Serbi, jepen ballkone me qira!
Beteja për të ndjekur nga afër ndeshjen Shqipëri-Serbi nuk bëhet vetëm për biletat në “Elbasan Arena”, por edhe një vend në ballkonet e pallateve përreth tij.

F1, Japoni; Hamilton: Nuk ia vlente të rrezikonim, ditë joproduktive F1, Japoni; Hamilton: Nuk ia vlente të rrezikonim, ditë joproduktive
“Makina dha rezultate të mira në pistë të lagur. Mundëm të bënim disa modifikime për të gjetur kombinacionin më të përshtatshëm, edhe pse është e pamundur të gjykosh nivelin e kujtdo në këto kushte”.

F1, Japoni; Vettel: Ferrari nuk është pretendent, por do të luftojë F1, Japoni; Vettel: Ferrari nuk është pretendent, por do të luftojë
Edhe pse do të donte shumë të bënte premtime, Sebastian Vettel e di mirë që nuk mundet në një sport si Formula 1.

Bundesliga, rekordmeni Lewandowski nuk dëshiron të ulë ritmin Bundesliga, rekordmeni Lewandowski nuk dëshiron të ulë ritmin
Bayern Munchen do të udhëtojë drejt Mainzit këtë të shtunë, me synimin për të konsoliduar kryesimin me dy pikë diferencë ndaj Dortmunit në Bundesliga, nëse do të arrijnë të sigurojnë fitoren e 7 radhazi.

Barça, për kthesën; Ronaldo, për rekordin e golave te Reali Barça, për kthesën; Ronaldo, për rekordin e golave te Reali
Kampionët e Europës të Barcelonës, që vijnë nga një humbje turpëruese 4-1 në mesjavë në shtëpinë e Celta Vigos, mund dhe duhet të kërkojnë kthesën kur të presin në “Camp Nou” Las Palmasin gjatë ditës së shtunë.

Blatter, zyrtarisht nën hetim penal nga Zvicra Blatter, zyrtarisht nën hetim penal nga Zvicra
Prokuroria e Përgjithshme zvicerane ka njoftuar këtë të premte hapjen e një procedimi penal ndaj presidentit të FIFA-s në detyrë, Sepp Blatter, pas dyshimeve për “keqmenaxhim kriminal dhe shpërdorim detyre”.

Spanjë, Reali dhe Barça mund të shpenzojnë trefishin e Atletico Madrid Spanjë, Reali dhe Barça mund të shpenzojnë trefishin e Atletico Madrid
Klubet spanjolle të kategorisë së parë dhe të dytë do të kenë mundësi të shpenzojnë më shumë në sezonin 2015-2016. Drejtuesit e kampionatit spanjoll kanë vendosur të bëjnë ndryshime në këtë pikë, ku pjesën më të madhe do ta kenë skuadrat që militojnë në Primera.

Pankina e Anglisë, FA-ja mendon për Guardiolën Pankina e Anglisë, FA-ja mendon për Guardiolën
Federata Angleze e Futbollit (FA) po mendon seriozisht për të sjellë në pankinën e përfaqësueses një trajner të ri. Sipas asaj që publikohet te tabloidi “The Sun”, emri që po lakohet më shumë në këtë institucion është ai i Pep Guardiolës, të cilit kontrata me Bayern e Munchen i skadon në verën e vitit 2016.

Neymar zbulon: Kam biseduar me Manchester United Neymar zbulon: Kam biseduar me Manchester United
Interesi i Manchester United ndaj Neymar ishte real. Këtë e ka konfirmuar vetë sulmuesi i Barcelonës në një intervistë për “ESPN Brasil“, duke bërë të ditur se kishte zhvilluar bisedime me drejtuesit e klubit anglez, por pa marrë ndonjë ofertë konkrete prej tyre.

Pak gola, por shumë fitore; Interi i Mancinit si Milani i Capellos Pak gola, por shumë fitore; Interi i Mancinit si Milani i Capellos
15 pikë të siguruara në pesë javë kampionat me vetëm gjashtë gola të shënuar dhe një të pësuar. Interi i Roberto Mancinit është e vështirë t’i shënosh.

F1, Kvyat me Red Bull, më i shpejti i provave të lira në Japoni F1, Kvyat me Red Bull, më i shpejti i provave të lira në Japoni
Është Red Bulli makina më e shpejtë e provave të lira të Çmimit të Madh të Japonisë. Në pistën e Suzukës, rusi Daniil Kvyat shënoi kohën më të shpejtë (1’48”277), duke lënë pas Mercedesët e Nico Rosberg dhe Lewis Hamilton.

Rummenige: Besoj se Guardiola do të qëndrojë te Bayern Rummenige: Besoj se Guardiola do të qëndrojë te Bayern
Shefi ekzekutiv i Bayern Munchen, Karl-Heinz Rummenigge ka deklaruar se klubi bavarez do të diskutojë situatën në lidhje me kontratën aktuale me trajnerin spanjoll, Pep Guardiola, në një të ardhme të afërt.

Magjia e Vettel, te Ferrari të çmendur pas tij "Magjia e Vettel", te Ferrari të çmendur pas tij
Te Ferrari të gjithë janë të çmendur pas Sebastian Vettel. Gjermani diti të fitojë zemrat e mekanikëve dhe drejtuesve të skuadrës italiane me alegrinë dhe humanizmin e tij.

F1, Button: Jam ende në bisedime me McLaren F1, Button: Jam ende në bisedime me McLaren
Jenson Button përgënjështron median britanike në lidhje me deklarimin për tërheqjen nga Botërori i Formulës 1 gjatë kësaj fundjave në Japoni. Në konferencën e zakonshme për shtyp që zhvillohet përpara çdo gare, piloti britanik preferoi të mos flasë shumë për këtë çështje, duke theksuar se tani ai është i përqendruar te gara në Suzuka.

FSHF, takim për mbarëvajtjen e takimit Shqipëri-Serbi FSHF, takim për mbarëvajtjen e takimit Shqipëri-Serbi
Në ambientet e Federatës Shqiptare të Futbollit u zhvillua një mbledhje konsultative në lidhje me sfidën që kombëtarja shqiptare do të luajë në 8 tetor ndaj Serbisë për eliminatoret e Euro 2016.

Juventus, starti më i dobët i kampionatit në 45 vite Juventus, starti më i dobët i kampionatit në 45 vite
Kanë kaluar 5 javë nga fillimi i kampionatit dhe Juventusi ka regjistriuar statistika vërtet për të ardhur keq. Deri tani, “Zonja e Vjetër” ka grumbulluar 5 pikë, ndërkohë që në të njëjtën periudhë të sezonit të kaluar kishte 15 pikë. Vetëm 5 gola të shënuar deri tani dhe po kaq të pësuar, ndërkohë që një vit më paë bilanci ishte 10 me 0.

Hidhet shorti për Botërorin e Klubeve Hidhet shorti për Botërorin e Klubeve
Në Zyrih u hodh shorti i  Botërorit të Klubeve që do të zhvillohet në Japoni, ceremoni kjo që u drejtua nga presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter. Në këtë turne, Barcelona si kampione e Europës dhe River Plate si fitues i Kupës Libertadores konsiderohen si skuadrat favorite.

Novak Djokovic viziton kampin e refugjatëve në Serbi Novak Djokovic viziton kampin e refugjatëve në Serbi
Kriza e emigrantëve që ka prekur kontinentin evropian ka tërhequr vëmendjen e botës sportive. Gjatë gjithë kësaj kohe është vënë re impenjimi i disa klubeve të ndryshme të futbollit për të dhënë kontributin e tyre në këtë çështje, ndërkohë që në apel nuk mungojnë as sportistë të tjerë, siç është rasti i Novak Djokovic.

Ndalet Dortmund, 1-1 me Hoffenheim Ndalet Dortmund, 1-1 me Hoffenheim
Ndalet më në fund Borussia e Dortmund-it. Skuadra e Thomas Tuchel barazoi 1-1 në fushën e Hoffenheim-it në javën e 6 të Bundesligës, duke i dhënë mundësi Bayern-it të kryesojë i vetëm kampionatin.

Turbo Inter, Juventusi shtanget në shtesë "Turbo" Inter, Juventusi shtanget në shtesë
Në një ndeshje futbolli 3 pikët merren edhe me një gol të shënuar dhe këtë gjë po e bën më së miri Interi, i cili prej vitesh nuk gjendej në këto pozita në klasifikim.

Celta turpëron Barcelonën dhe merr kreun Celta turpëron Barcelonën dhe merr kreun
Barça ka marrë humbjen e parë në La Liga për këtë sezon, duke u mposhtu 4-1 nga Celta Vigo, e cila pas kësaj fitoreje mëse të merituar është ngjitur në krye të renditjes.

Ibrahimovic: Unë te Milani? Ndoshta vitin tjetër Ibrahimovic: Unë te Milani? Ndoshta vitin tjetër
Gjigandi suedez i PSG, Zlatan Ibrahimovic, ka folur sërish për transferimin e mundshëm të tij drejt Milanit, i cili ishte një ndër temat më të nxehta gjatë merkatos së verës.

Argjentina, ndaj Ekuadorit dhe Paraguajit mungon Higuain Argjentina, ndaj Ekuadorit dhe Paraguajit mungon Higuain
Argjentina do të nisë aventurën në kualifikueset e Botërorit 2018 me sfidat ndaj Ekuadorit dhe Paraguajit, në datat 8 dhe 13 tetor.

Red Bull kërkon të njëjtët motorë si të Ferrarit Red Bull kërkon të njëjtët motorë si të Ferrarit
Saga “Red Bull” shënon një tjetër kapitull. Skuadra austriake, në fund të sezonit do të mbyllë përfundimisht raportet me francezët e Renault, për të nisur një bashkëpunim me Ferrarin, gjë për të cilën ka shfaqur pretendimet e saj.

Schumacher peshon më pak se 45 kg. Mrekullia është larg Schumacher peshon më pak se 45 kg. Mrekullia është larg
“Michael Schumacher tashmë peshon më pak se 45 kg dhe ka përmirësime fare të vogla, gjë që nuk jep shpresa për një mrekulli”.

PSG rikthehet te fitorja, Ibra gol dhe asist PSG rikthehet te fitorja, Ibra gol dhe asist
Paris Saint-Germain rikthehet te fitorja pas 2 barazimeve në Ligue 1. 3-0 ndaj Guingamp për të siguruar kryesimin me 17 pikë pas 7 ndeshjes, 4 më tepër se ndjekësit më të afërt të Rennes dhe Saint-Ettiene.

La Liga, Atletico merr kreun, Espanyol mposht Valencian La Liga, Atletico merr kreun, Espanyol mposht Valencian
Dy gola nga Antoine Griezmann i dhurojnë përkohësisht Atletico Madrid kreun e klasifikimit në La Ligan spanjolle, me pikë të barabarta me Barcelonën, por golaverazh më të mirë.

Milan fiton në transfertë, Balotelli me gol si titullar Milan fiton në transfertë, Balotelli me gol si titullar
Milani ka arritur të marrë fitoren e parën në transfertë në Serinë A, duke mposhtur 2-3 Udinesen, e cila edhe pse u gjend në disavantazh të 3 golave bëri përpjekjet maksimale për të barazuar shifrat.

“Shpërthen” Lewandowski, 5 gola në 9 minuta ndaj Wolfsburgut “Shpërthen” Lewandowski, 5 gola në 9 minuta ndaj Wolfsburgut
Robert Lewandowski ishte protagonisti i fitores 5-1 të Bayern Munchen ndaj Wolfsburg, në javën e gjashtë të Bundesligës.

Polemikat me Mourinho-n, largohet nga Chelsea mjekja Eva Carneiro Polemikat me Mourinho-n, largohet nga Chelsea mjekja Eva Carneiro
Polemikat me trajnerin Jose Mourinho e kanë detyruar mjeken e ekipit të Chelsea, Eva Carneiro, të largohet nga klubi, 6 javë pasi ajo u kritikua.

Real Madrid, Benitez: Cristiano është i vetmi i padiskutueshëm Real Madrid, Benitez: Cristiano është i vetmi i padiskutueshëm
Rafael Benitez ka deklaruar se Cristiano Ronaldo është i vetmi lojtar që e ka të sigurtë formacionin te Reali i Madridit.

F1, Vettel do të kërkojë të pamundurën F1, Vettel do të kërkojë të pamundurën
Sebastian Vettel ka misonin që të pamundurën ta bëjë të mundur në 6 garat e mbetura të Botërorit të Formulës 1. Por për këtë gjermani duhet të ketë edhe rrethana favorizuese.

Shqipëri- Serbi, FSHF në dispozicion të policisë listën e tifozëve Shqipëri- Serbi, FSHF në dispozicion të policisë listën e tifozëve
FSHF do të vendosë në dispozicion të policisë së shtetit listën me emrat e të gjithë tifozëve që kanë blerë biletë, me qëllim që policia të kryejë verifikimet e nevojshme për mbarëvajtjen e ndeshjes Shqipëri- Serbi, më 8 tetor.

Ferguson: Doja Guardiolën tek M. United Ferguson: Doja Guardiolën tek M. United
Pep Guardiola e hoshi poshtë mundësinë për t'u bërë trajner i Manchester United. Ai që e zbuloi këtë është Sir Alex Ferguson, i cili u largua nga pankina e “Djajve të Kuq” në përfundim të sezonit 2012/2013 për t'u zëvendësuar nga David Moyes.

“Ferrari, shpresa e fundit për Red Bull” “Ferrari, shpresa e fundit për Red Bull”
Për Red Bull, Ferrari duket se është shpresa e fundit për të qenë më kompetitiv e më pranë Mercedes. Është vetë Kristian Horner ai që e deklaron këtë në një intervistë për të përditshmen italiane “La Gazzetta Dello Sport”.

Skandali, ish-zyrtari i lartë i FIFA-s do të ekstradohet në SHBA Skandali, ish-zyrtari i lartë i FIFA-s do të ekstradohet në SHBA
Ish-zv.presidenti i FIFA-s, Xhek Uorner do të ekstradohet në SHBA. Prokuroria e Përgjithshme e Trinidad Tobago nënshkroi dokumentacionin e nevojshëm që lejon transferimin e Uorner në shtetin amerikan ku do t'u përgjigjet 12 akuzave për korrupsion dhe marrje ryshfeti të ngritura ndaj tij.

Ibra nuk po gjen golin, Blanc: Asnjë shqetësim Ibra nuk po gjen golin, Blanc: Asnjë shqetësim
Zlatan Ibrahimovic ende nuk ka mundur dot të gjejë rrugën e rrjetës në këtë sezon me PSG, por kjo nuk e shqetëson shumë Loran Blanc.

Superiorja, Skënderbeu nuk di të ndalet, fiton edhe ndaj Tiranës Superiorja, Skënderbeu nuk di të ndalet, fiton edhe ndaj Tiranës
Skënderbeu është fituesi i ndeshjes më të rëndësishme të javës së katërt në Superiore, duke mposhtur në Korçë 2-1 Tiranën edhe pse ishin kryeqytetasit ata që kaluan të parët në avantazh.

Digjet jahti luksoz i presidentit të Napolit Digjet jahti luksoz i presidentit të Napolit
Presidenti i klubit italian të Napolit, Aurelio De Laurentiis, u përfshi në një incident të tmerrshëm ditën e diel, teksa ai, djali i tij dhe 10 të ftuar janë shpëtuar me një helikopter nga jahti luksoz që u përfshi nga flakët pranë brigjeve të Posillipo, një qytet i vogël pranë Napolit.

Button vendos të lërë Formula 1, pas 16 vitesh karrierë Button vendos të lërë Formula 1, pas 16 vitesh karrierë
Jenson Button do t’i japë fund karrierës së tij në Botërorin e Formula 1 pas 16 viteve. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja britanike “The Telegraph” sipas së cilës, piloti i McLaren pritet të bëjë lajmërimin zyrtar për këtë vendim përpara Çmimit të Madh të Japonisë që do të zhvillohet këtë fundjavë.

Chelsea në merkato, kërkohet braziliani Dani Alves Chelsea në merkato, kërkohet braziliani Dani Alves
Chelsea vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes se medias britanike për shkak të fillimit të dobët të sezonit, pavarësisht fitores së arritur në fundjavë ndaj Arsenalit.

Djali sirian që u pengua nga operatorja hungareze zbret në fushë me Cristiano Ronaldon Djali sirian që u pengua nga operatorja hungareze zbret në fushë me Cristiano Ronaldon
Cristiano Ronaldo mori me vete në fushën e Santiago Bernabeut djalin e refugjatit sirian, i cili u pengua nga operatorja hungareze disa javë më parë.

Pogba modest: Ende nuk e kam dhënë maksimumin Pogba modest: Ende nuk e kam dhënë maksimumin
Juventusi mposhti Xhenoan në fundjavë, duke regjistruar fitoren e parë në kampionatin italian për këtë sezon. Protagonisti i “Zonjës së Vjetër” në këtë ndeshje ishte padyshim Paul Pogba, i cili tashmë konsiderohet si lideri i ri i saj pas largimit të Pirlos, Vidalit dhe Tevezit, gjë të cilën Pogba nuk e pranon plotësisht.

E ardhmja e Ronaldos mund të jetë në SHBA E ardhmja e Ronaldos mund të jetë në SHBA
Në media vazhdohet të flitet për të ardhmen e Cristiano Ronaldos, edhe pse kontrata e tij me Realin e Madridit skadon në vitin 2018. Vetëm përpara pak javësh, u ngritën zërat për një ofertë të PSG prej 150 milionë eurosh për portugezin, por klubi francez mohoi gjithçka.

F1, njeriu që zbriti në pistë në Çmimin e Madh të Singaporit F1, njeriu që zbriti në pistë në Çmimin e Madh të Singaporit
Thonë që quhet Ryan dhe thjesht kërkonte të dilte në televizor. Për rreth 60 sekonda, një spektator zbriti në pistën e Marina Bay, në kohën kur po zhvillohej Çmimi i Madh i Singaporit në Formulën 1 dhe ia arriti qëllimit të bëhej i famshëm, pasi garën po e ndiqnin rreth 200 milionë persona në të gjithë botën.

Spanja, kampione e Europës në basketboll Spanja, kampione e Europës në basketboll
Spanja ka fituar Europianin e basketbollit për herë të tretë në historinë e saj, pas një finaleje ndaj Lituanisë të dominuar nga fillimi në fund.

Laçi dhe Flamurtari shijojnë fitoren e parë në Superiore Laçi dhe Flamurtari shijojnë fitoren e parë në Superiore
Laçi dhe Flamurtari kanë arritur të marrin fitoren e parë në kategorinë Superiore, duke mposhtur përkatësisht Bylisin dhe Vllazninë.

Vettel: Të pamundurën do ta bëjmë të mundur Vettel: Të pamundurën do ta bëjmë të mundur
Gjermani Vettel i Ferrarit arriti të marrë fitoren e tretë në këtë sezon të Formula 1, duke arritur në finishin e garës së Singaporit para të gjithë pilotëve të tjerë.

Seria A, Juventusi merr fitoren e parë, Roma ngec me Sassuolo-n Seria A, Juventusi merr fitoren e parë, Roma ngec me Sassuolo-n
Kampionët e Italisë, Juventusi më në fund ka marrë fitoren e parë në kampionat, duke mposhtur 0-2 në transfertë Genoa-n.

F1, Vettel fiton Çmimin e Madh të Singaporit F1, Vettel fiton Çmimin e Madh të Singaporit
Sebastian Vettel ka fituar Çmimin e Madh të Singaporit, duke arritur në finish me kohën 2 orë 1 minutë e 22 sekonda e 118 të qindtat. Gjermani arriti një ditë më parë kohën më të mirë në provat zyrtare, ndërsa e mbajti vendin e parë duke zhvilluar një garë fantastike.

Inter nuk shkëlqen, por vazhdon serinë e fitoreve Inter nuk shkëlqen, por vazhdon serinë e fitoreve
Interi nuk di të ndalet në këtë fillimsezoni të Serisë A. Zikaltrit kanë marrë tri pikët e radhës pa shkëlqyer dhe duke vuajtur shumë në Verona, ku fituan 1-0 ndaj vendasve të Chievo.

Carlos Tevez i thyen këmbën kundërshtarit (KUJDES! Pamje të rënda) Carlos Tevez i thyen këmbën kundërshtarit (KUJDES! Pamje të rënda)
Carlos Tevez shkëlqeu në fitoren 3-1 të Boca Juniors ndaj Argentinos Juniors, por performancën e tij me dy gola e njollosi me një ndërhyrje brutale ndaj një kundërshtari, i cili doli nga fusha me këmbë të thyer.

Milan fiton 3-2 ndaj Palermos. Berlusconi: Jemi ndërtuar për Champions Milan fiton 3-2 ndaj Palermos. Berlusconi: Jemi ndërtuar për Champions
Milan ka arritur të fitojë me vështirësi 3-2 ndaj Palermos në San Siro, në ndeshjen e vlefshme për javën e katërt të Serisë A.  Skuadra e drejtuar nga Sinisa Mihajlovic mori tre pikët falë dygolëshit të Carlos Bacca (21’ dhe 75’) dhe golit të Giacomo Bonaventura (40’).

Partizani mposht Kukësin, përkohësisht në krye Partizani mposht Kukësin, përkohësisht në krye
Partizani mposhti këtë të shtunë 2-0 Kukësin në “Qemal Stafa” dhe ngjitet përkohësisht në krye të klasifikimit të Superligës.

Real përkohësisht në krye, mposht me gol të dyshimtë Granada-n Real përkohësisht në krye, mposht me gol të dyshimtë Granada-n
Goli i francezit Benzema i dha fitoren 1-0 Real Madrid përballë Granada-s, një ndeshje që mund të kishte përfunduar me një rezultat tjetër nëse gjyqtarët nuk do të kishin anuluar gabimisht golin e El Arabi.

Bundesliga, Bayern mposht 3-0 Darmstadt dhe mban kreun Bundesliga, Bayern mposht 3-0 Darmstadt dhe mban kreun
Bayern Munich di vetëm të fitojë dhe këtë e konfirmoi edhe në javën e 5-të në Bundesliga.

Teuta mund 3-1 Tërbunin, ngjitet në kuotën e 9 pikëve Teuta mund 3-1 Tërbunin, ngjitet në kuotën e 9 pikëve
Një javë pas humbjes në Kukës, Teuta është rikthyer te 3-pikëshi pasi ka mundur 3-1 Tërbunin në “Niko Dovana”, fitorja e tretë në këto 4 javë për bregdetarët e drejtuar nga Magani.

Formula 1, Çmimi i Singaporit në shënjestrën e “Ferrari” Formula 1, Çmimi i Singaporit në shënjestrën e “Ferrari”
Sebastian Vettel rikthehet në pole position pas gati dy vjetësh. Këtë të shtunë ka qenë ai më i shpejti në provat zyrtare të Singaporit, duke i dhuruar skuderisë së tij, “Ferrari”, një ditë për t’u mbajtur mend.

Alonso-McLaren drejt ndarjes Alonso-McLaren drejt ndarjes
Aventura e Fernando Alonsos te McLaren mund të përfundojë shumë shpejt. Sipas asaj që publikohet në mediat spanjolle, piloti asturian ka përfshirë në kontratën me skuadrën britanike një klauzolë që ka të bëjë me paraqitjet në pistë të McLarenit.

Ferrari 'ringjallet' në Singapor, në 15:00 provat zyrtare në TCH Ferrari 'ringjallet' në Singapor, në 15:00 provat zyrtare në TCH
Sebastian Vettel vendosi kohën më të shpejtë në sesionin të tretë të provave të lira në Formula 1 për Çmimin e Madh të Singaporit.

Volkswagen në F1, pritet akordi me Red Bull në 2018 Volkswagen në F1, pritet akordi me Red Bull në 2018
Grupi Volkswagen ka shumë të ngjarë të jetë në Botërorin e Formula 1 në të ardhmen. Sipas Edi Jordan, aktualisht komentator në rrjetin televiziv BBC, pronari i Red Bull, Diter Mateshitz ka zhvilluar një vizitë të fshehtë në ambienet e kompanisë gjermane të prodhimit të makinave për të nisur bisedimet në lidhje me një marrëveshje të mundshme me Red Bull.

Superiorja, java e sfidave të rëndësishme Superiorja, java e sfidave të rëndësishme
Java e katërt e kategorisë Superiore mund të cilësohet si java e sfidave të rëndësishme. Partizani-Kukësi dhe Skënderbeu-Tirana janë përballjet që kanë vëmendjen më të madhe për këtë raund të kampionatit shqiptar të futbollit.

Lituani-Spanjë, finalja e madhe e basketbollit europian Lituani-Spanjë, finalja e madhe e basketbollit europian
Trembëdhjetë vite më parë në Stokholm, Lituani-Spanjë ishte finalja e madhe e kampionatit Europian të basketbollit të atij viti. Po ashtu edhe në Eurobasket 2015 këto dy kombëtare të basketbollit do të ndeshen me njëra-tjetrën për të vendosur kampionët e Europës në basketboll.

Sir Alex Ferguson zbulon arsyen e largimit nga stoli i Man. United Sir Alex Ferguson zbulon arsyen e largimit nga stoli i Man. United
Manchester United mori një goditje të rëndë në fund të sezonit 2012-2013, kur Sir Alex Ferguson u largua përfundimisht nga stoli i “Djajve të Kuq”.

Sekretari i FIFA-s tentoi të paguante për të mos u pezulluar Sekretari i FIFA-s tentoi të paguante për të mos u pezulluar
Sekretari i Përgjithshëm i FIFA-s, Jerome Valcke është përpjekur dëshpërimisht të siguronte një “lirim” kundrejt pagesës së miliona paundëve përpara se të pezullohej nga posti aktual.

F1, Vettel e Kimi: Kemi ritmin e duhur për garën F1, Vettel e Kimi: Kemi ritmin e duhur për garën
Edhe pse i mbylli në vendin e 5-të sesionet e lira përpara provave zyrtare dhe garës për Çmimin e Madh të Singaportit, në “Marina Bay”, Sebastian Vettel është shfaqur tepër i kënaqur me Ferrarin e tij.

Bayern, polemika mes Kaizerit dhe Pep për Vidalin Bayern, polemika mes Kaizerit dhe Pep për Vidalin
“Nuk na nevojiten lojtarë që nuk lëvizin në mesin e fushës. Nuk është kjo që prisnim prej tij”. Kjo është kritika e radhës e bërë nga kaizeri gjerman, Franz Beckenbauer, sigurisht në drejtim të lojtarit më të ri të mesfushës bavareze, Arturo Vidalit. Sipas legjendës së futbollit gjerman, mesfushori kilian i ardhur nga Juventusi po luan shumë më poshtë në nivel nga sa pritej.

F1, Singapori nis me surpriza. Kvyat, i pari në provat e lira F1, Singapori nis me surpriza. Kvyat, i pari në provat e lira
Çmimi i Madh i Singaporit ka nisur me surpriza. Daniil Kvyat dhe Kimi Raikkonen janë pilotët më të shpejtë të sesionit të dytë të lirë. Piloti i Red Bullit, prej 3 javësh vijon të bëjë paraqitje mbresëlënëse e këtë e konfirmoi edhe në ditën e testeve të lira, në "Marina Bay" të Singaporit.

Çështja “Carneiro”, Mou rrezikon pezullimin Çështja “Carneiro”, Mou rrezikon pezullimin
Polemikat me mjeken Eva Carnerio e ndjekin nga pas Jose Mourinho-n Trajneri i Chelsea-t rrezikon të ndëshkohet me 5 ndeshje pezullim për frazat me tone seksiste në drejtim të mjekës së klubit, të lëshuara në përfundim të sfidës mes bluve të Londrës dhe Swansea-s që u mbyll në barazim 2-2.

F1, Horner: Rrezikojmë garimin në vitin 2016 F1, Horner: Rrezikojmë garimin në vitin 2016
Red Bull rrezikon pjesëmarrjen në Botërorin e Formulës 1 në sezonin e ardhshëm. Ai që vë alarmin është vetë drejtuesi i kësaj skuadre, Christian Horner, i cili kërkoi që të gjendet sa më shpejt të jetë e mundur një zgjidhje për kompaninë furnizuese me motorë që do të zëvendësojë Renault.

Casillas: Nuk pendohem për largimin nga Reali Casillas: Nuk pendohem për largimin nga Reali
Iker Casillas nuk është penduar për largimin e tij nga Reali i Madridit. Portieri i përfaqësueses spanjolle në verën e këtij viti u transferua te skuadra e Portos pas një sërë problemesh që ai pati te klubi “merengue” në sezonet e fundit.

UEFA shqyrton vitin e ardhshëm kërkesën e Kosovës për anëtarësim UEFA shqyrton vitin e ardhshëm kërkesën e Kosovës për anëtarësim
Kërkesa e Federatës së Futbollit të Kosovës për anëtarësim në UEFA, do të shqyrtohet në asamblenë e zakonshme të këtij organizmi që do të mbahet vitin e ardhshëm.

Riti i çuditshëm i neozelandezëve në regbi Riti i çuditshëm i neozelandezëve në regbi
Që prej themelimit në vitin 1903, Zelanda e Re ka dominuar sportin e regbisë. Skuadra e njohur ndryshe si “All Blacks”, për shkak të uniformave që paraqiten në fushë, mban rekordin e fitoreve dhe në çdo sezon është ekipi që duhet mundur.

Eurobasket, Gasol shënon 40 pikë, Spanja në finale Eurobasket, Gasol shënon 40 pikë, Spanja në finale
Pau Gasol ka çuar Spanjën në finalen e Europianit të basketbollit që po zhvillohet në Francë. Në takimin e luajtur në Pierre-Mauroy të Lilës, skuadra iberike mundi 80-75 vendasit favoritë pas kohës shtesë.

Pezullohet sekretari i përgjithshëm i FIFA-s, Jerome Valcke Pezullohet sekretari i përgjithshëm i FIFA-s, Jerome Valcke
Sekretari i Përgjithshëm i FIFA-s, Jerome Valcke, është pezulluar përkohësisht nga detyrat e tij. Me anë të një njoftimi për shtyp, FIFA bëri me dije se pezullimi ka ardhur pasi u vu në dijeni për përfshirjen e Valckes në rishitje biletash të Botërorit të futbollit në tregun e zi.

Ja si u paraqitën shqiptarët në Europa League Ja si u paraqitën shqiptarët në Europa League
Mbrëmjen e së enjtes në Europa League u luajtën ndeshjet e para të fazës së grupeve, ku përveç skuadrës së Skënderbeut edhe shumë lojtarë të Kombëtares shqiptare luajtën me ekipet e tyre.

Pavarësisht humbjes, Josa i kënaqur nga skuadra Pavarësisht humbjes, Josa i kënaqur nga skuadra
Skënderbeu humbi 0-1 në ndeshjen ndaj Beshiktashit, por trajneri Mirel Josa është shprehur i kënaqur pas takimit, duke thënë se kundërshtari ishte më kërkues në lojë.

Europa League, Skënderbeu mposhtet me një gol nga Beshiktashi Europa League, Skënderbeu mposhtet me një gol nga Beshiktashi
Skënderbeu mundet 0-1 nga Beshiktashi në “Elbasan Arena”, duke e nisur me humbje aventurën në grupet e Europa League.

UEFA, plan për një tjetër aktivitet në Europë UEFA, plan për një tjetër aktivitet në Europë
UEFA po mendon krijimin e një tjetër aktiviteti europian për ta bashkuar me Champions League dhe Europa League, ide për të cilën duket se po flitet edhe në mbledhjen e përgjithshme të saj, ku marrin pjesë drejtuesit e 54 federatave anëtare.

I dyshuari i FIFA-s, pranë ekstradimit nga Zvicra në SHBA I dyshuari i FIFA-s, pranë ekstradimit nga Zvicra në SHBA
Zvicra ka bërë të ditur miratimin e kërkesës për ekstradimin e një zyrtari të lartë të futbollit uruguajan, i cili akuzohet se ka marrë ryshfet.

Akreditimi, shoqata e gazetarëve kosovarë, indinjatë ndaj FSHF-së Akreditimi, shoqata e gazetarëve kosovarë, indinjatë ndaj FSHF-së
Bordi i Shoqatës së Gazetarëve Sportivë të Kosovës ka shprehur indinjatën e thellë ndaj Federatës Shqiptare të Futbollit, për trajtimin që u bëhet gazetarëve sportivë nga Kosova për ndeshjet e kombëtares.

F1, vendimi për të ardhmen e Button merret pas disa javësh F1, vendimi për të ardhmen e Button merret pas disa javësh
Jenson Button do të vendosë për të ardhmen e tij te McLaren në javët e ardhshme. Është vetë piloti britanik i cili e ka pohuar këtë në një intervistë për Reuters.

Barcelona, dëmtim i rëndë për Rafinha Barcelona, dëmtim i rëndë për Rafinha
Rafinha Alcantara i ka dhënë lamtumirën sezonit 2015-2016.

Jurgen Klopp, në pritje për të marrë drejtimin e Bayern Munchen Jurgen Klopp, në pritje për të marrë drejtimin e Bayern Munchen
Jurgen Klopp preferon Bayern Munchen kundrejt klubeve angleze. Ish-trajneri i Borussia Dortmund ka marrë 1 vit pushim pas largimit nga verdhezinjtë, megjithatë emri i tij është përmendur shpesh në media. Kohët e fundit u fol shumë për mundësinë e kalimit të tij në kampionatin anglez, ku Liverpool ishte skuadra më e kuotuar për të siguruar shërbimin e tij.

Juventus kërkon të rinovojë me Moratën Juventus kërkon të rinovojë me Moratën
Alvaro Morata ka bërë që drejtuesit e Realit të Madridit të pendohen që lejuan largimin e tij në drejtim të Juventusit. Paraqitja e tij sezonin e kaluar, sidomos në gjysmëfinalen e Ligës së Kampioneve me skuadrën “merengues” ka bërë që në kryeqytetin spanjoll të mendohet për riblerjen e tij për 30 milione euro, propozim ky për të cilin në fund do të vendosë vetë futbollisti 22-vjeçar.

Hamilton dhe Vettel, kampionë nga dy botë të ndryshme Hamilton dhe Vettel, kampionë nga dy botë të ndryshme
Mjafton një frazë e Sebastian Vettel për të kuptuar se sa i ndryshëm është ai nga kampioni britanik Lewis Hamilton. Në përfundim të garës së Monzës, Vettel u pa të diskutonte me Kimi Raikkonen në bokse. I pyetur nga gazetarët për temën e bisedës, Vettel duke buzëqeshur u përgjigj: “Nuk po thonim asgjë, po prisnim Hamilton të rregullonte flokët”.

Skënderbeu pret Beshiktashin, Josa: Nuk jemi thjesht për pjesëmarrje Skënderbeu pret Beshiktashin, Josa: Nuk jemi thjesht për pjesëmarrje
Mbrëmjen e së enjtes fillon një erë e re për futbollin shqiptar. Skënderbeu do të nisë aventurën europiane në një nga nivelet më të larta për klube, për herë të parë në historinë e futbollit tonë.

Europiani i basketbollit, Lituania në gjysmëfinale, eliminon Italinë Europiani i basketbollit, Lituania në gjysmëfinale, eliminon Italinë
Ëndrra e Italisë për të shkuar të paktën në gjysmëfinalen e kampionatit europian të basketbollit ka përfunduar, pasi të kaltrit janë mposhtu në kohë shtesë 95 me 85 nga Lituania, e cila do të ndeshet me Serbinë në gjysmëfinale.

Red Bull e Renault, “divorci” gjithnjë e më pranë Red Bull e Renault, “divorci” gjithnjë e më pranë
Pas 9 vitesh bashkëpunimi, Red Bull dhe Renault shohin që rrugët e tyre të ndahen. Ai që e bën të ditur këtë lajm është shefi i Renault-Nissan, Carlos Ghosn në një intervistë për “Autocar”.

Champions, Roma dhe Barça ndahen në paqe Champions, Roma dhe Barça ndahen në paqe
Chelsea ka regjistruar fitoren më të thellë të ndeshjeve të para të Champions League. Londinezët e Mourinho-s shkatërruan 4-0 Maccabi Tel Aviv, duke marrë menjëherë kryesimin e grupit G.

Starton Kupa, Kukësi mundet në Kuçovë, Vllaznia barazon në Pogradec Starton Kupa, Kukësi mundet në Kuçovë, Vllaznia barazon në Pogradec
Naftëtari është skuadra surprizë e turit të parë të Kupës së Shqipërisë pasi mundi 3-1 nënkampionët e Kukësi. Edhe pse kishin në formacion një pjesë të mirë të lojtarëve titullarë, verilindorët kanë pësuar një disfatë që ndoshta mund t’i prishë punë në ndeshjen e kthimit.

Moreno: Ndihem keq për ndërhyrjen ndaj Shaw Moreno: Ndihem keq për ndërhyrjen ndaj Shaw
Mbrojtësi i PSV Eindhoven, Hector Moreno, ka kërkuar falje për ndërhyrjen e ashpër ndaj futbollistit të Manchester United, Luke Shaw, ndërhyrje që i shkaktoi frakturë në këmbë anglezit të “Djajve të Kuq”, gjatë ndeshjes mes këtyre dy skuadrave të vlefshme për Champions League.

Interi i kthehet të verdhës (FOTO) Interi i kthehet të verdhës (FOTO)
Klubi i Interit ka zbuluar fanelat e transfertës për sezonin që sapo ka nisur. Skuadra zikaltër do të paraqitet në ndeshjet larg San Siros me uniforma të verdha.

Rekordi historik i Realit: asnjë gol i pësuar në 4 ndeshjet e para zyrtare Rekordi historik i Realit: asnjë gol i pësuar në 4 ndeshjet e para zyrtare
Real Madrid, nën drejtimin e Rafa Benitez, vazhdon të thyejë rekorde në fazën mbrojtëse. Me fitoren 4-0 ndaj Shakhtar Donetsk në Champions League, madrilenët kanë arritur që të mos pësojnë gol në 4 ndeshjet e para zyrtare të sezonit, gjë që nuk kishte ndodhur kurrë më parë në historinë e tyre 113-vjeçare.

Çmimi i Madh i Singaporit, ja çfarë duhet të dini për të Çmimi i Madh i Singaporit, ja çfarë duhet të dini për të
Çmimi i Madh i Singaporit është përfshirë në kalendarin e kampionatit botëror të F1 në vitin 2008, që përkonte me garën e 800 në historinë e Formula 1 dhe mbahet mend si gara e parë në histori e zhvilluar natën. Pista e Singaporit është një pistë qytetase dhe trajektorja e saj është pranë godinave dhe vendeve të rëndësishme, si Gjykata e Lartë apo Parlamenti.

Reali, i shqetësuar nga dëmtimet. Më problematiku, ai i Bale Reali, i shqetësuar nga dëmtimet. Më problematiku, ai i Bale
Fitorja 4-0 ndaj Shakhtar Donetsk nuk kaloi pa pasoja për Realin e Madridit. Tre prej lojtarëve të “Los Blancos”-ve pësuan dëmtime gjatë kësaj sfide me ukrainasit. Bëhet fjalë për Bale, Varane dhe Sergio Ramos.

F1, mjegulla rrezikon garën e Singaporit; ende asnjë vendim për shtyrje F1, mjegulla rrezikon garën e Singaporit; ende asnjë vendim për shtyrje
Mjegulla e hirtë, që ka pushtuar Indonezinë ditët e fundit, vazhdon të mbajë në ankth organizatorët e Çmimit të Madh të Singaporit në Botërorin e Formula 1, i programuar të zhvillohet këtë fundjavë.

Lojërat Olimpike 2024, ja pretendentët për organizatorë Lojërat Olimpike 2024, ja pretendentët për organizatorë
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar zyrtarizoi emrat e 5 qyteteve, që do të garojnë për organizimin e Lojërave Olimpike të vitit 2024.

Europiani i basketbollit, Spanjë-Francë në gjysmëfinale Europiani i basketbollit, Spanjë-Francë në gjysmëfinale
Spanja dhe Franca do të përballen sërish me njëra-tjetrën, në gjysmëfinale të kampionatit europian të basketbollit për meshkuj, ashtu sikurse ndodhi edhe në vitin 2013.

Capello: Morati më kërkoi tek Interi, por s’jam bërë pishman për refuzimin Capello: Morati më kërkoi tek Interi, por s’jam bërë pishman për refuzimin
Massimo Morati ka kërkuar të kishte Fabio Capellon në pankinën e Interit, gjatë kohës që ai ishte president i klubit zikaltër.

Morata: Juventus, ndër ekipet më të mira në Europë Morata: Juventus, ndër ekipet më të mira në Europë
Juventusi e tregoi edhe ndaj Manchester Cityt se është një prej skuadrave më të mira në Europë. Kështu është shprehur Alvaro Morata, autori i golit të fitores për nënkampionët e Europës në sfidën e zhvilluar në “Etihad Stadium”.

Champions, Juventus përmbys City-n, zhgënjen Man.United Champions, Juventus përmbys City-n, zhgënjen Man.United
Skuadrat e mëdha e nisin me fitore sezonin e ri në Champions League, ndërkohë që vetëm Manchester United ka zhgënjyer në ndeshjen e parë.

Manchester United, dëmtim i tmerrshëm për Luke Shaw Manchester United, dëmtim i tmerrshëm për Luke Shaw
Mbrojtësi i Manchester United, Luke Shaw pësoi një dëmtim shumë të rëndë në ndeshjen e Champions League ndaj PSV Eindhoven, të zhvilluar në Holandë.

Basketboll, Spanja mund Greqinë dhe kalon në gjysmëfinalen e Europianit Basketboll, Spanja mund Greqinë dhe kalon në gjysmëfinalen e Europianit
Spanja është gjysmëfinalistja e parë e Europianit të basketbollit.

Dalin në shitje biletat për Shqipëri-Serbi, ja çmimet Dalin në shitje biletat për Shqipëri-Serbi, ja çmimet
Federata Shqiptare e Futbollit të martën nxorri në shitje biletat për ndeshjen vendimtare për kualifikueset e Europianit 2016 Shqipëri-Serbi. Çmimet e biletave për këtë sfidë do të variojnë nga 1000 lekë deri në 10.000 lekë në varësi të sektorit.

UEFA, të enjten diskutohet për anëtarësimin e Kosovës UEFA, të enjten diskutohet për anëtarësimin e Kosovës
Një lajm shumë i rëndësishëm për futbollin e Kosovës vjen nga UEFA. Kërkesa e Federatës së Futbollit të Kosovës për t’u pranuar në institucionin më të lartë europian do të diskutohet në mbledhjen e radhës të Komitetit Ekzekutiv që do të mbahet të enjten në Maltë.

Mou-gazetarit: Kërko në Google para se të bësh pyetje idiote Mou-gazetarit: Kërko në Google para se të bësh pyetje idiote
Aktualisht, konferencat e Jose Mourinho-s janë më të bukura se loja që bën Chelsea në fushë. “Speciali” edhe njëherë ka qenë në qendër të vëmendjes me thumbimet e tij kundrejt rivalëve, por edhe me përgjigjet që iu ka dhënë gazetarëve.

F1, FIA kërkon kufizim të kostove të furnizimit me motorë F1, FIA kërkon kufizim të kostove të furnizimit me motorë
Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit po mendon për vendosjen e një tavani në lidhje me kostot e skuadrave, në kontratat që lidhin me kompanitë furnizuese me motorë.

Polemika mes Benitezit e Gerrard, shkak autobiografia e lojtarit Polemika mes Benitezit e Gerrard, shkak autobiografia e lojtarit
Steven Gerrard dhe Rafael Benitez janë përfshirë në polemika me njëri-tjetrin, e shkak për këtë u bë libri autobiografik i ish-kapitenit të Liverpoolit.

“Loro Boriçi”, Vllaznia: Ritme të ngadalta; FSHF: Punohet 24 orë “Loro Boriçi”, Vllaznia: Ritme të ngadalta; FSHF: Punohet 24 orë
Tifozët shqiptarë, dhe ata shkodranë në veçanti, do të duhet të presin edhe pak kohë për të bërë tifo në stadiumin “Loro Boriçi”, të rikonstruktuar sipas standardeve të UEFA-s.

Skandali i FIFA-s, paralajmërohen të tjera arrestime Skandali i FIFA-s, paralajmërohen të tjera arrestime
Skandali i korrupsionit në FIFA thellohet akoma më shumë. Prokurorja e Përgjithshme amerikane Loreta Lynch dhe homologu i saj zviceran Mikael Lauber, në një konferencë për shtyp bënë të ditur se pritet të ketë arrestime të reja dhe duket se këtë radhë i përfshirë direkt në këtë histori është edhe vetë Sep Blatter, edhe pse askush prej tyre nuk e përmendën emrin  e tij.

Reali dhe Barca, skuadrat më të shtrenjta Reali dhe Barca, skuadrat më të shtrenjta
Reali i Madridit dhe Barcelona janë skuadrat më të shtrenjta në arenën europiane.

Shitja e Milanit mbyllet më 1 tetor Shitja e Milanit mbyllet më 1 tetor
Procesi i shitjes së 48 përqind të aksioneve të Milanit te Mr.Bee do të mbyllet në datën 1 tetor, pikërisht 2 ditë pas ditëlindjes së presidentit kuqezi, Silvio Berluskoni.

Transferimi i Nejmar, proces gjyqësor në Barcelonë Transferimi i Nejmar, proces gjyqësor në Barcelonë
Joese Maria Bartomeu dhe Sandro Rosel, janë zyrtarisht të akuzuar për parregullsi në procesin e blerjes së Nejmar.

Edhe SHISH për sigurinë me Serbinë, Shulku: Masa të rrepta Edhe SHISH për sigurinë me Serbinë, Shulku: Masa të rrepta
Evitimi i çdo lloj incidenti dhe organizimi sa më i mirë i ndeshjes Shqipëri-Serbi, sfidë tek e cila do t’i ketë sytë e gjithë Europa, ka shtyrë Federatën Shqiptare të Futbollit të forcojë masat e sigurisë dhe të bashkëpunojë për herë të parë edhe me Shërbimin Informativ të Shtetit, për një ndeshje ndërkombëtare.

Mihajloviç lëvdon Shqipërinë Mihajloviç lëvdon Shqipërinë
Sinisa Mihajloviç është bërë i njohur tashmë për disiplinën dhe rregullat e forta që kërkon të respektohen nga gjithë lojtarët e tij.

F1, zjarret në Indonezi vënë në pikëpyetje garën e Singaporit F1, zjarret në Indonezi vënë në pikëpyetje garën e Singaporit
Zjarret që kanë përfshirë Indonezinë pritet që të kenë një ndikim edhe në Çmimin e Madh të Singaporit në Botërorin e Formulës 1. Mjegulla e hirtë e krijuar prej tyre ka vënë në alarm organizatorët e kësaj gare, të cilët do të monitorojnë me kujdes situatën e krijuar në vendin aziatik.

Joseph Blatter, mashtrime me të drejtat televizive Joseph Blatter, mashtrime me të drejtat televizive
Media zvicerane hedh poshtë pretendimet e Sepp Blatter për pafajësinë e tij në skandalin e korrupsionit që përfshiu FIFA-n. Është pikërisht kanali televiziv SRF që ngre akuza ndaj Blatterit. Sipas SRF, Blatter i dha të drejtat televizive të Botërorëve 2010 dhe 2014 tek Jack Warner për vetëm 389 mijë Paund, që është vetëm 5% e vlerës reale në treg të saj, duke bërë të mundur që Warner të sigurojë përfitime prej 11 milionë Paund në momentin e mëvonshëm të shitjes së tyre.

Europiani i basketbollit, plotësohet kuadri i çerekfinaleve Europiani i basketbollit, plotësohet kuadri i çerekfinaleve
Plotësohet kuadri i çerekfinaleve në Kampionatin Europian të Basketbollit për meshkuj. Serbia, Lituania, Italia dhe Republika Çeke janë ekipet e tjera që vazhdojnë rrugën drejt titullit kampion.

US Open, Djokovic triumfon në finalen ndaj Federerit US Open, Djokovic triumfon në finalen ndaj Federerit
Novak Djokovic fitoi turneun e dhjetë Grand Slam në karrierë, pasi mundi në finalen e US Open zviceranin Roger Federer me rezultatin 3-1 (6-4, 5-7, 6-4 dhe 6-4).

Interi triumfon në derbin e Milanos, vendos Guarin Interi triumfon në derbin e Milanos, vendos Guarin
Fredy Guarin është ai njeriu i derbit të Milanos. Kolumbiani vulosi ndeshjen me një gol të realizuar në minutën e 58, duke e ngjitur Interin të vetëm në krye të renditjes së Serisë A me 9 pikë të plota. Ndërsa Milani, i drejtuar nga serbi Mihajlovic, ka marrë një tjetër humbje duke mbetur në kuotën e 3 pikëve.

Moto Gp, Marquez triumfon në Missano, Rossi i afrohet titullit Moto Gp, Marquez triumfon në Missano, Rossi i afrohet titullit
Marc Marquez triumfoi në Moto Gp në Çmimin e Madh të San Marinos, duke regjistruar dhe fitoren e tij të parë në pistën e Missano-s.

Superiorja, Partizani mposht Vllazninë, Flamurtari-Laçi përfundon pa gola Superiorja, Partizani mposht Vllazninë, Flamurtari-Laçi përfundon pa gola
Partizani përmbysi rezultatin dhe mposhti 1-2 Vllazninë, në një ndeshje që më shumë sesa futbolli i luajtur protagonist u bë gjyqtari kryesor, Cjapi me vendimet e tij.

Seria A, katër ndeshje mbyllen në barazim 2-2 Seria A, katër ndeshje mbyllen në barazim 2-2
E çuditshme, por e vërtetë, katër takimet e zhvilluara ditën e diel në Serinë A kanë përfunduar në barazim 2-2.

Edhe futbollistët, pro refugjatëve Edhe futbollistët, pro refugjatëve
Pas dhurimit të një milion eurove për të rinjtë refugjatë, që kanë pushtuar kohët e fundit Gjermaninë, Bayern Munchen bëhet sërish protagonist në Bundesliga, duke dhënë shembullin e tij në përkrahje të integrimit të tyre.

US Open, Pannetta fiton derbin e italianeve US Open, Pannetta fiton derbin e italianeve
Flavia Pannetta fitoi derbin italian në finalen e femrave të US Open, duke mposhtur Roberta Vincin 7 me 6 dhe 6 me 2.

Messi e nis nga stoli, futet dhe fundos Atletikon Messi e nis nga stoli, futet dhe fundos Atletikon
Lionel Messit i mjaftuan 30 minuta lojë për të vendosur fatin e transfertës së vështirë që Barcelona e tij pati javën e tretë të “La Ligas” me Atletikon e Madridit.

Juventusi merr pikën e parë mes fërshëllimash të tifozëve Juventusi merr pikën e parë mes fërshëllimash të tifozëve
Juventusi ka marrë mes fërshëllimash dhe vendimesh të dyshimta të gjyqtarit Guida, pikën e parë në këtë kampionat.

Nuk ka gola në “Qemal Stafa”, Tirana merr vetëm 1 pikë me Bylisin Nuk ka gola në “Qemal Stafa”, Tirana merr vetëm 1 pikë me Bylisin
Tirana nuk ka shkuar më shumë se një barazim pa gola në ndeshjen e luajtur përballë Bylisit në “Qemal Stafa” në kryeqytet.

Rekordi i Ronaldos me fanelën e Realit Rekordi i Ronaldos me fanelën e Realit
Me pesë golat e shënuar në portën e Espanjolit, Cristiano Ronaldo vendosi një tjetër rekord me fanelën e Realit.

Muller i jep 3 pikët Bajernit, Darmstadi trondit Leverkusenin Muller i jep 3 pikët Bajernit, Darmstadi trondit Leverkusenin
Një penallti e shndërruar në gol nga Thomas Muller në minutën e fundit të takimit, i dha 3 pikët skuadrës së Bajernit të Mynihut përballë Augsburgut.

Reali shkatërron Espanjolin, “manita” e Ronaldos Reali shkatërron Espanjolin, “manita” e Ronaldos
Reali i Madridit ka shkatërruar 6-0 skuadrën e Espanjollit dhe protagonisti absolut i këtij takimi ishte Cristiano Ronaldo.

Chelsea në vështirësi, Mou: Nuk dorëhiqem Chelsea në vështirësi, Mou: Nuk dorëhiqem
Si të mos mjaftonin kritikat e deritanishme për rezultatet e dobta, Chelsea i tij është mundur edhe këtë javë të Premier Ligës.

US Open, finale italiane për femra US Open, finale italiane për femra
Italia pushton US Open. Në finalen e ‘Flushing Meadows’ do të jenë pikërisht Roberta Vinci dhe Flavia Penetta, që do të diskutojnë çështjen e titullit, gjë që nuk imagjinohej nga askush në fillim të këtij turneu.

“US Open”, Serena shokohet në gjysmëfinalen ndaj Vincit “US Open”, Serena shokohet në gjysmëfinalen ndaj Vincit
Shpresat e Serena Williamsit për të siguruar një tjetër trofe në “Grand Slam”-in “US Open” u shuan në një mënyrë tepër befasuese falë mrekullisë së bërë realitet nga tenistja italiane, Roberta Vinci në gjysmëfinalen e zhvilluar mes tyre.

“Shampanjë në akull”, intervista e De Biasi-t në revistën javore të FIFA-s “Shampanjë në akull”, intervista e De Biasi-t në revistën javore të FIFA-s
Paraqitjet e Kombëtares shqiptare nuk kanë lënë indiferente as mediat e huaja apo revistën  javore të FIFA-s, “Weekly”, gazetarët e të cilës i kanë lënë një hapësirë të konsiderueshme kuqezinjve.

La Liga, Pique: Pashë Real-Juve me fanelën e Buffonit të veshur La Liga, Pique: Pashë Real-Juve me fanelën e Buffonit të veshur
“Kisha deklaruar se doja të shihja një ‘El Clasico’ në finalen e Champions League, por në realitet kam parë ndeshjen mes Realit të Madridit dhe Juventusit duke mbajtur të veshur fanelën e Buffonit”.

Mbyllet “telenovela” De Gea. Te United deri në 2019-n Mbyllet “telenovela” De Gea. Te United deri në 2019-n
Tashmë është zyrtare. David De Gea do të qëndrojë te Manchester United. Klubi anglez e bëri të ditur këtë lajm nëpërmjet një komunikate për shtyp, ku theksohet se portieri 24-vjeçar firmosi me “djajtë e kuq” një kontratë 4-vjeçare me mundësi rinovimi edhe për një tjetër vit.

F1, Ferrari dhe Shell rinovojnë kontratën mes tyre F1, Ferrari dhe Shell rinovojnë kontratën mes tyre
Ferrari dhe Shell do të vazhdojnë bashkëpunimin mes tyre. Kokëkuqja italiane bëri të ditur zgjatjen e kontratës me kompaninë më të njohur në sektorin energjetik dhe të naftës edhe për 5 vjet të tjerë.

F1, mund të kthehet gara e Turqisë F1, mund të kthehet gara e Turqisë
Gara e Turqisë ka të ngjarë që të kthehet në kalendarin e Botërorit të Formulës 1 në vitin 2016. Sipas asaj që publikohet nga agjencia e lajmeve turke Anadollu, bosi i këtij kampionati, Bernie Ecclestone zhvilloi në Londër një takim me presidentin e Intercity që administron pistën e Stambollit, Vural Ak, në lidhje me këtë çështje dhe Ecclestone duket se ka rënë dakord për një rikthim të tillë.

Mihajlovic: Privilegj të jem në derbin e Milanos Mihajlovic: Privilegj të jem në derbin e Milanos
Derbi mes Interit dhe Milanit që do të luhet këtë të dielë ka brenda tij edhe një minisfidë: atë mes trajnerëve respektivë Roberto Mancini dhe Sinisa Mihajlovic, dikur bashkëpunëtorë për një kohë të gjatë te skuadra zikaltër. Tekniku i kuqezinjve, në prag të kësaj përballjeje vendosi të publikojë një letër te e përditshmja “La Gazzetta Dello Sport”, duke theksuar se për të është një privilegj që të jetë në këtë derbi të Milanos.

Europiani i basketbollit, zbulohen 16 ekipet e kualifikuara Europiani i basketbollit, zbulohen 16 ekipet e kualifikuara
Mbyllet faza e parë e Europianit të basketbollit për meshkuj dhe janë mësuar emrat e 16 skuadrave që u kualifikuan për më tej.

Chelsea humbet belgun Courtois. Jashtë fushave për 2 muaj Chelsea humbet belgun Courtois. Jashtë fushave për 2 muaj
Telashet nuk kanë fund për Chelsea-n e Jose Mourinho-s. Pas një starti shumë të dobët nga kampionët e Anglisë, blutë tani do të vuajnë edhe mungesën e portierit Thibaut Courtois.

Real Madrid, dëmtohet James Rodriguez Real Madrid, dëmtohet James Rodriguez
James Rodriguez do i mungojë Realit të Madridit rreth 30 ditë. Mesfushori kolumbian ka pësuar një dëmtim muskular si pasojë e goditjeve të forta të marra në miqësoren Kolumbi-Peru, të zhviluar të hënën.

“Francë 2016”, Eurosport: Shqipëria, më shumë shanse sesa Danimarka “Francë 2016”, Eurosport: Shqipëria, më shumë shanse sesa Danimarka
Kur kanë mbetur edhe dy ndeshje nga përfundimi i kualifikueseve të Euro 2016 që do të zhvillohet në Francë, faqja “online” e Eurosport ka bërë një analizë të situatës për secilin grup eliminator. Përsa i përket grupit I, aty ku gjendet edhe kombëtarja jonë, Eurosport sheh Shqipërinë me më shumë shanse sesa Danimarka për të kaluar në fazën finale.

Derbi zviceran në US Open Derbi zviceran në US Open
Turneu i US Open ka rezervuar një derbi zviceran në fazën gjysmëfinale të tij. Roger Federer dhe Stanislav Wawrinka do të përballen me njëri-tjetrin për një vend në finalen e Grand Slam-it të fundit sezonal. Federer, numri 2 i renditjes botërore, eliminoi në çerekfinale francezin Richard Gasquet. Tenisti 34-vjeçar e dominoi totalisht këtë përballje me Gasquet, të cilin e mundi 3-0 me sete (6-3, 6-3 dhe 6-1) në vetëm 87 minuta lojë.

Perez, mesazh PSG-së: Duan Ronaldon? Të paguajnë 1 mld euro Perez, mesazh PSG-së: Duan Ronaldon? Të paguajnë 1 mld euro
Nëse Parisi dëshiron të ketë shërbimet e Cristiano Ronaldos, duhet të paguajë shumën prej 1 miliard eurosh.

F1, Red Bulli shumë pranë marrëveshjes me Ferrarin për motorë F1, Red Bulli shumë pranë marrëveshjes me Ferrarin për motorë
Ferrari duket se do të jetë firma furnizuese me motorë e Red Bullit. Skuadra austriake nisi bisedimet me “kokëkuqen” italiane në lidhje me këtë çështje, menjëherë pas refuzimit të bërë nga ana e Mercedesit.

“Carneiro” fut në telashe Mourinhon dhe Chelsean “Carneiro” fut në telashe Mourinhon dhe Chelsean
Jose Mourinho nuk po përjeton momentin e tij më të mirë te londinezët e Chelseat. Rezultateve zhgënjyese të këtij fillimsezoni iu bashkohen edhe polemikat e vazhdueshme me mjeken, Eva Carneiro, për shkak të së cilës ai rrezikon të akuzohet për “seksizëm”, pas asaj që ndodhi në ndeshjen mes Chelseat dhe Swanseat.

Trump, në reklamën e Kombëtares meksikane Trump, në reklamën e Kombëtares meksikane
Kur Donald Trump mbajti një fjalim kundër emigrantëve meksikanë, sigurisht që nuk e kishte menduar se fjalët që ka nxjerrë nga goja e tij do të shfrytëzohen për t’i dhënë zemër ekipit kombëtar meksikan në sfidën me SHBA-të.

Superiorja, Skënderbeu fiton minimalisht në Pukë ndaj Vllaznisë Superiorja, Skënderbeu fiton minimalisht në Pukë ndaj Vllaznisë
Kampionët e Skënderbeut e kanë mposhtur minimalisht 0-1 Vllazninë në ndeshjen e javës së parë të kampionatit, e cila ishte shtyrë për këtë të mërkurë për shkak të impenjimeve që korçarët patën në Champions League.

Ambasadori serb takon Dukën: Ne, ballkanasit kemi traditë mikpritjen Ambasadori serb takon Dukën: Ne, ballkanasit kemi traditë mikpritjen
Ambasadori i Serbisë në Tiranë, Miroljub Zariç ka zhvilluar një takim me presidentin e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, për të parë mundësinë e bashkëpunimit mes dy vendeve për mbarëvatjen e ndeshjes së tetorit, Shqipëri - Serbi.

Dëmtimet e lojtarëve, ngërçi i pazgjidhur mes klubeve e kombëtareve Dëmtimet e lojtarëve, ngërçi i pazgjidhur mes klubeve e kombëtareve
Raportet mes klubeve dhe skuadrave kombëtare kanë qenë gjithnjë të vështira. Jo pak herë, drejtues të skuadrave më të rëndësishme të kontinentit europian kanë shfaqur pakënaqësitë e tyre sa herë që afrojnë sfidat e përfaqësueseve të parashikuara nga FIFA apo UEFA.

Derbi i Madonninës, fitorja e Milanit si udhëtues konsiderohet “tabu” Derbi i Madonninës, fitorja e Milanit si udhëtues konsiderohet “tabu”
Këtë fundjavë do të luhet derbi i Milanos, mes Interit dhe Milanit. Kuqezinjtë vijnë në këtë përballje si skuadër udhëtuese dhe statistikat, në lidhje me këtë rast, nuk flasin në favor të tyre.

Basketbollisti malazez gris flamurin serb (Video) Basketbollisti malazez gris flamurin serb (Video)
Nikola Mirotic, një lojtar malazez basketbolli që luan me kombëtaren e Spanjës, në nerva e sipër ka grisur flamurin serb.

US Open, Serena fiton duelin e motrave Williams US Open, Serena fiton duelin e motrave Williams
Në ndeshjen më të shumëpritur të ditës në US Open, Serena Williams mundi motrën e saj Venus me rezultatin 6-2, 1-6 dhe 6-3 për t’u kualifikuar në gjysmëfinalen e këtij turneu.

Djokovic dhe Cilic, gjysmëfinalistët e parë të US Open Djokovic dhe Cilic, gjysmëfinalistët e parë të US Open
Novak Djokovic dhe Marin Cilic janë gjysmëfinalistët e parë të turneut US Open, Grand Slam-it të fundit sezonal.

EURO 2016, Austria siguron kualifikimin. Rooney shkruan historinë më Anglinë EURO 2016, Austria siguron kualifikimin. Rooney shkruan historinë më Anglinë
Pas Anglisë, Republikës së Çekisë dhe Islandës, Austria bëhet përfaqësuesja e radhës që siguron një biletë për finalet e EURO 2016. Këta të fundit fituan në Stokholm përballë Suedisë së Zlatan Ibrahimoviç me rezultat të thellë 1-4.

Red Bull kërkon partnerë, gati Ferrari Red Bull kërkon partnerë, gati Ferrari
Ferrarit i hapet rruga për të nisur bashkëpunimin me Red Bullin. Ditët e fundit në ambientet e Formula 1 u fol shumë për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje mes Mercedesit me skuadrën austriake për furnizimin me motorë të kësaj të fundit, duke parë se ajo ka kërkuar edhe ndarjen nga Renault në fund të këtij sezoni.

U21, Shqipëria zhgënjen ndaj Portugalisë, mposhtet 1-6 U21, Shqipëria zhgënjen ndaj Portugalisë, mposhtet 1-6
Pritej një ndeshje pozitive për ekipin Shpresa të Shqipërisë në ndeshjen ndaj moshatarëve të tyre portugezë, por nuk rezultoi kështu, pasi nënkampionët e Europës arritën një fitore tenistike në “Qemal Stafa”, 6-1.

Surprizë në US Open, eliminohet Andy Murray Surprizë në US Open, eliminohet Andy Murray
Kevin Anderson shkakton surprizën e radhës në turneun US Open. Tenisti afrikanojugor eliminoi në raundin e katërt britanikun Andy Murray me rezultatin 3-1, duke kaluar për herë të parë në çerekfinalen e këtij turneu. Anderson ishte në ditën e tij më të mirë dhe arriti të fitojë dy setet e parë me rezultatin 7-6 dhe 6-3.

U21, Shqipëria për “hakmarrje” ndaj Portugalisë U21, Shqipëria për “hakmarrje” ndaj Portugalisë
Një natë më parë Kombëtarja shqiptare u mposht në 90 sekondat e fundit në ndeshjes ndaj Portugalisë në “Elbasan Arena”, por vetëm një ditë më pas shqiptarët do të ndeshen sërish me portugezët, por këtë herë ekipet e shpresave.

Barcelona, Claudio Bravo do të mungojë ndaj Atletico Madrid Barcelona, Claudio Bravo do të mungojë ndaj Atletico Madrid
Këtë fundjavë rikthehen ndeshjet e kampionateve më të rëndësishme evropiane. Në Spanjë, sfida që ka vëmendjen më të madhe është ajo që do të luhet në Vicente Calderon: Atletico Madrid-Barcelona.

Danezët: Faleminderit Portugali! Danezët: Faleminderit Portugali!
Humbja 0-1 ndaj Portugalisë në minutat e fundit është pasqyruar në të gjithë median europiane.

2 fitore na çojnë në Francë 2 fitore na çojnë në Francë
180 minutat e fundit të këtyre eleminatoreve do të jenë vendimtare për kualifikimin direkt të Kombëtares tonë në Francë 2016. Humbja e të hënës në “Elbasan Arena”, ka bërë që kuqezinjtë t’i kenë vetë në dorë mundësitë e kualifikimit, kjo për faktin se ne kemi edhe 2 ndeshje për të zhvilluar, ndërsa Danimarka, rivali ynë direkt për vendin e dytë ka vetëm një.

Mediet italiane vlerësojnë Kombëtaren shqiptare Mediet italiane vlerësojnë Kombëtaren shqiptare
Sfida e eliminatorëve të Euro 2016 mes Shqipërisë dhe Portugalisë, e fituar në sekondat e fundit nga luzitanët 1-0, ka gjetur hapësira në medien botërore. E përditshmja prestigjoze italiane “La Gazzetta Dello Sport” i ka dedikuar një artikull kësaj sfide të skuadrës sonë përfaqësuese, ku vlerësonte lojën e kuqezinjve të De Biasit.

Santos: Fitore e merituar, mund të kishim shënuar më shpejt Santos: Fitore e merituar, mund të kishim shënuar më shpejt
Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos është shprehur shumë i lumtur me fitoren përballë Shqipërisë. Ai nuk ka fshehur respektin për Kombëtaren kuqezi, duke thënë se janë një skuadër shumë e mirë, por ka shtuar se loja zgjat 90 minuta.

Berisha: E dhimbshme të humbasësh në minutën e fundit. Agolli: Veloso-n s’e prisnim në zonë Berisha: E dhimbshme të humbasësh në minutën e fundit. Agolli: Veloso-n s’e prisnim në zonë
Gardiani i portës kuqezi, Etrit Berisha ka qenë në nivele të larta në dy ndeshjet e fundit, por ai shprehet se në të njëjtën nivel kane qenë të gjithë shokët e skuadrës. Sidoqoftë, kjo nuk ka mjaftuar që të shmangim humbjen ndaj Portugalisë, që për portierin kosovar nuk ka të bëjë aspak me fatin.

Lenjani: Ishim të pafat. Xhaka: Me Serbinë synojmë kualifikimin Lenjani: Ishim të pafat. Xhaka: Me Serbinë synojmë kualifikimin
Ermir Lenjani është shprehur se kanë respektuar shumë kundërshtarin, por thotë se në fund u ndëshkuan nga fati.

Cikalleshi: Krenar me Kombëtaren. Kualifikimi? E sigurojmë që në sfidën me Serbinë Cikalleshi: Krenar me Kombëtaren. Kualifikimi? E sigurojmë që në sfidën me Serbinë
Sokol Cikalleshi, sikurse çdo lojtar tjetër i Kombëtares, ka qenë i mërzitur për rezultatin në fund të sfidës me “luzitanët”, por ka thënë se të gjithë duhet të jemi krenar për përfaqësuesen.

De Biasi: Një humbje që djeg, por do të përmirësohemi De Biasi: Një humbje që djeg, por do të përmirësohemi
Trajneri i Kombëtares, Gianni De Biasi  nuk e dramatizon humbjen me Portugalinë, por nga ana tjetër nuk e fsheh as zhgënjimin, i cili reflektohej në pamjen e tij. Italiani tregohet realist, kur deklaron se “luzitanët” janë një skuadër e nivelit të lartë.

Cana: Kam besim se do të ngrihemi Cana: Kam besim se do të ngrihemi
Kapiteni i Kombëtares kuqezi, Lorik Cana është shfaqur i zhgënjyer pas humbjes ndaj Portugalisë, por numri 5 ka vlerësuar “luzitanët”, por edhe shokët e skuadrës.

Rama: Kuqezinjtë meritojnë mirënjohje Rama: Kuqezinjtë meritojnë mirënjohje
Kryeministri Edi Rama menjëherë pas përfundimit të ndeshjes mes Shqipërisë dhe Portugalisë, ku kuqezinjtë kanë pësuar humbjen e parë, ka reaguar në rrjetet sociale.

Shqipëri-Portugali 0-1, vjen humbja e parë për kuqezinjtë Shqipëri-Portugali 0-1, vjen humbja e parë për kuqezinjtë
Një Shqipëri e pafat, e cila ndëshkohet vetëm 90 sekonda nga vërshëllima e fundit me Portugalinë, e për më tepër kur kishim goditur edhe traversën me anë të Cikalleshit. Ishte një gol i Miguel Velosos me kokë, pas ekzekutimit të goditjes së këndit në minutën e 92-të, nga 3 shtesë të akorduara, ai që “gjunjëzon” për herë të parë kuqezinjtë në këtë fushatë kualifikuesesh për në Euro 2016.

Armenia i bën “dhuratë” Shqipërisë, 0-0 me Danimarkën në Jerevan Armenia i bën “dhuratë” Shqipërisë, 0-0 me Danimarkën në Jerevan
Shpresat e Danimarkës për të siguruar një biletë kualifikimi drejtpërdrejt në finalet e Europianit “Francë 2016” morën këtë pasdite të 7 shtatorit një goditje të rëndë, teksa Armenia i ka ndalur në barazim pa gola të besuarit e Morten Olsenit.

Shqipëria, me të njëjtin formacion si ndaj danezëve edhe me Portugalinë Shqipëria, me të njëjtin formacion si ndaj danezëve edhe me Portugalinë
Kanë mbetur edhe pak minuta nga fillimi i takimit të shumëpritur mes Shqipërisë dhe Portugalisë, që do të zhvillohet duke nisur nga ora 20:45 në “Elbasan Arena”, ndërsa janë publikuar edhe formacionet zyrtare, me të cilat dy ekipet do të zbresin në fushë.

Familja Lilaj, aty ku nëna udhëheq “tifozët” Familja Lilaj, aty ku nëna udhëheq “tifozët”
Nuk ishte një zbulues i sprovuar i talenteve të futbollit. As një trajner dhe as një lojtar me eksperiencë, por ishte më i vogli i familjes Lilaj, ai që vuri re dhuntinë e të vëllait.

Shqipëria me sytë nga Armenia Shqipëria me sytë nga Armenia
Vëmendja e shqiptarëve është përqendruar e gjitha në Elbasan Arena, aty ku “Kuqezinjtë” do të përballen me Portugalinë e Cristiano Ronaldo-s në një sfidë që ka në dorë pjesën më të madhe të ëndrrës së shqiptarëve për kualifikim në Euro 2016.

“Cristiano Ronaldo përballë murit shqiptar” “Cristiano Ronaldo përballë murit shqiptar”
Në një artikull kushtuar ndeshjes Shqipëri-Portugali, gazeta sportive spanjolle AS vë në dukje se ky takim do të vendosë fatet e kualifikimit për në Euro 2016 për të dyja kombëtaret.

Atmosfera në Elbasan para ndeshjes me Portugalinë Atmosfera në Elbasan para ndeshjes me Portugalinë
Ndërkohë që kombëtarja shqiptare rriti shanset për kualifikimin në Euro 2016 pas barazimit në Danimarkë, atmosfera në qytetin e Elbasanit është ndezur edhe më shumë. Gjithçka është veshur kuqezi që mbrëmjen e së dielës, ndërkohë që mijëra e mijëra tifozë kanë mbushur rrugët.

US Open, Djokovic kalon në çerekfinale US Open, Djokovic kalon në çerekfinale
Novak Djokovic ka mundur spanjollin Roberto Bautista Agut dhe e sheh veten tashmë në çerekfinalet e US Open. Numri 1 i botës fitoi në 4 sete, me rezultatin 6-3, 4-6, 6-4 dhe 6-3, në 3 orë e 3 minuta lojë.

Euro 2016, Italia mund Bullgarinë dhe merr kryesimin e grupit H Euro 2016, Italia mund Bullgarinë dhe merr kryesimin e grupit H
Italia ka fituar 1-0 ndaj Bullgarisë dhe i afrohet shumë fazës finale të Euro 2016. Ndeshja u vendos nga një 11-metërsh i De Rossit që në minutën e 6.

De Biasi dhe Gashi: Do të bëjmë maksimumin ndaj portugezëve De Biasi dhe Gashi: Do të bëjmë maksimumin ndaj portugezëve
Gati 24 orë para nga ndeshja me Portugalinë, trajneri italian i Kombëtares sonë, Gianni De Biasi, si dhe sulmuesi Shkëlzen Gashi, dolën në konferencë për shtyp, ku premtuan se do të bëjnë më të mirën në atë 90 minutësh.

Santos: Duam tri pikët. Ronaldo? Gati dhe i motivuar për sfidën Santos: Duam tri pikët. Ronaldo? Gati dhe i motivuar për sfidën
Portugalia ka mbërritur në Tiranë ditën e shtunë, ndërsa sot (e diele) në orën 18:00 është planifikuar seanca e fundit stërvitore para ndeshjes me Shqipërinë, duke ndryshuar kështu programin, pasi ishte planifikuar që të udhëtonin drejt Elbasanit, në mënyrë që seanca e fundit të mbahej në fushën ku do të luhej ndeshja.

FIA mund t’i heqë fitoren Hamiltonit FIA mund t’i heqë fitoren Hamiltonit
Renditja përfundimtare e Çmimit të Madh të Italisë nuk është ende zyrtare. Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (FIA) po heton Mercedesin e Lewis Hamilton (fituesit të garës) për shkak të presionit të gomave të tij.

Hamilton fiton garën e Italisë. Piloti britanik regjistron fitoren e 40, pas tij Vettel e Massa Hamilton fiton garën e Italisë. Piloti britanik regjistron fitoren e 40, pas tij Vettel e Massa
Lewis Hamilton ka arritur fitoren e tij të 40 në karrierë në këtë fundjavë të Çmimit të Madh të Italisë në Monza, duke lënë pas në vendin e dytë pilotin e Ferrarit, Sebastian Vettel dhe Felipe Massa-n.

Shqipëri-Portugali, 1000 forca policore për të garantuar sigurinë Shqipëri-Portugali, 1000 forca policore për të garantuar sigurinë
Një ditë para zhvillimit të ndeshjes së shumëpritur për kualifikueset e “Euro 2016”-s, Shqipëri-Portugali, Policia e Shtetit ka dalë në një deklaratë për shtyp ku ka bërë të ditura masat organizative sa i përket sigurisë, rendit dhe qetësisë përpara, gjatë dhe pas ndeshjes me “luzitanët”, që do të luhet më 20:45 në stadiumin “Elbasan Arena”.

US Open, Federer avancon duke mos humbur asnjë set US Open, Federer avancon duke mos humbur asnjë set
Roger Federer kaloi në 1/8 e finaleve të US Open pa shpenzuar shumë energji. Tenisti nga Zvicra mundi gjermanin Philipp Kohlschreiber me rezultatin 6-3, 6-4 dhe 6-4, edhe pse në dy raste humbi shërbimet, gjë që nuk kishte ndodhur që nga finalja e Wimbledon, 2 muaj më parë.

Rally në Spanjë, makina humbet kontrollin dhe vret 6 persona Rally në Spanjë, makina humbet kontrollin dhe vret 6 persona
Rally konsiderohet si një sport ekstrem, i cili tërheq shumë vëmendje nga sportdashësit e veçanërisht ata të garave me makina, por një garë e tillë rezultoi fatale për 6 persona, teksa disa dhjetëra të tjerë janë plagosur, kur një makinë sportive doli jashtë kontrolli në La Coruna të Spanjës.

Pritja e “akrepit”, 20 vjet nga akrobacia e Higuitës Pritja e “akrepit”, 20 vjet nga akrobacia e Higuitës
Të gjithë mbetën me gojë hapur atë natë. Ishte 6 shtatori i vitit 1995 dhe në Uemblli luhej miqësorja Angli-Kolumbi.

Skenarët e Euro 2016, si kombëtarja mund të bëjë historinë me kualifikimin Skenarët e Euro 2016, si kombëtarja mund të bëjë historinë me kualifikimin
Pika e artë e marrë të premten në “Telia Parken” vazhdon të mbajë të ndezur ëndrrën e shqiptarëve për ta parë Shqipërinë për herë të parë në një kampionat europian.

Formula 1 në Monza, dominon Hamilton; rishfaqet Ferrari Formula 1 në Monza, dominon Hamilton; rishfaqet Ferrari
Nëse për pole poition nuk ka qenë e vështirë ta gjesh fituesin, mbetet i njëjti, Lewis Hamilton, me 11 pole në 12 pista, vendi i dytë ka qenë i hapur në disa gara. Dhe ndoshta më e hapur se këtë fundjavë në Monza nuk bëhet.

Danezët: Dështuam ndaj Shqipërisë; mediat italiane përgëzojnë De Biasin Danezët: Dështuam ndaj Shqipërisë; mediat italiane përgëzojnë De Biasin
Mediat daneze e kanë cilësuar dështim barazimin pa gola të kombëtares së tyre me përfaqësuesen e Shqipërisë. Në analizën e saj, e përditshmja Extrabladet ka theksuar se danimarka e Morten Olsen nuk e ka cilësinë e duhur për të qenë mes skuadrave më të mira të Europës.

Sherr në familje, gruaja i këput gjuhën futbollistit të Hamburgut Sherr në familje, gruaja i këput gjuhën futbollistit të Hamburgut
Artjoms Rudnevs është një sulmues letonez shumë i njohur në Bundesligë, aty ku luan që prej vitit 2012 me Hamburgun, por një episod i pakëndshëm që i ka ndodhur të martën me siguri që do e bëjë të famshëm edhe më gjerë.

Dëmtim i rëndë për Fekir në miqësoren Portugali-Francë Dëmtim i rëndë për Fekir në miqësoren Portugali-Francë
Nabil Fekir ka thyer ligamentin e kryqëzuar të gjurit të djathtë gjatë ndeshjes miqësore mes Portugalisë dhe Francës.

Rafa Nadal i jep lamtumirën turneut US Open Rafa Nadal i jep lamtumirën turneut US Open
Rafael Nadal është eliminuar në raundin e tretë të US Open, Grand Slam-it të fundit sezonal. Tenisti spanjoll u mund nga italiani Fabio Fognini në 5 sete.

Duka: Barazimi na jep forcë dhe siguri për të ardhmen Duka: Barazimi na jep forcë dhe siguri për të ardhmen
Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit u shpreh për Supersport pas takimit se barazimi i arritur ndaj Danimarkës në Kopenhagen është shumë i rëndësishëm, duke pasur parasysh se është marrë ndaj një kundërshtari direkt.

Kualifikueset e Euro 2016, Greqi e “paturp”; Gjermania hakmerret ndaj Polonisë Kualifikueset e Euro 2016, Greqi e “paturp”; Gjermania hakmerret ndaj Polonisë
Greqia, ish-kampione e Europës në vitin 2004, ndodhet në grupin F në ndeshjet e eliminatore të Euro 2016, por deri tani ka arritur të grumbullojë vetëm dy pikë.

Barazimi ndaj Danimarkës, festë në Prishtinë Barazimi ndaj Danimarkës, festë në Prishtinë
Ndeshja e Kombëtares shqiptare kundër Danimarkës, ka mbledhur sërish tifozë të flakët në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Barazimi sjell festën, atmosferë e elektrizuar në Tiranë Barazimi sjell festën, atmosferë e elektrizuar në Tiranë
Ashtu siç pritej ndeshja mes Shqipërisë dhe Danimarkës ka zbrazur rrugët e kryeqytetetit dhe i ka mbledhur njerëzit në lokale dhe sheshe, ku për 90 minuta sytë e të gjithëve kanë qenë të fokusuara vetëm në atë ndeshje.

De Biasi: Mund të fitonim. Cana: Barazim me vlera De Biasi: Mund të fitonim. Cana: Barazim me vlera
Menjëherë pas ndeshjes, trajneri i kombëtares shqiptare, italiani De Biasi, u shpreh se Danimarka ishte e rrezikshme, por në fund, nëse do të kishim shfrytëzuar rastin e krijuar, mund ta kishim fituar ndeshjen.

Kryeministri Rama në “Facebook”: Super, shpirti i sakrificës kuqezi bëri histori Kryeministri Rama në “Facebook”: Super, shpirti i sakrificës kuqezi bëri histori
Menjëherë pas përfundimit të ndeshjes në Kopenhagen, ku Kombëtarja jonë e futbollit arriti të merrte një pikë me mjaft vlera, ka reaguar në “Facebook” Kryeministri Edi Rama, i cili shkruan se ishte një ndeshje super për kuqezinjtë, ndërsa vë në dukje se tashmë Shqipëria e kë të siguruar fazën e “Play off”-it.

Kualifikueset e Euro 2016, Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen Kualifikueset e Euro 2016, Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen
Shqipëria mori një barazim historik 0-0 në Kopenhagen ndaj Danimarkës, një rezultat ky që i siguron kuqezinjve tanë të paktën “play off”-in për Euro 2016.

US Open, tenisti “paralizohet” në mes të ndeshjes US Open, tenisti “paralizohet” në mes të ndeshjes
Temperaturat e larta kanë bërë që tenisti amerikan John Sock të braktisë ndeshjen ndaj belgut Bemmelmans, të vlefshme për raundin e dytë të turneut US Open.

Vettel: Ditë pozitive, por nuk jemi aty ku duhet Vettel: Ditë pozitive, por nuk jemi aty ku duhet
Është një Sebastian Vettel i kënaqur me provat e lira të Çmimit të Madh të Italisë, ku përfundoi i treti, pas dy makinave Mercedes të Hamilton dhe Rosberg.

Danimarkë-Shqipëri, publikohen formacionet Danimarkë-Shqipëri, publikohen formacionet
Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Danimarkë-Shqipëri. Kombëtarja jonë do të zbresë në fushë në ndeshjen ndaj Danimarkës, të vlefshme për eliminatoret e Euro 2016, me këtë formacion: Berisha; Xhimshiti, Ajeti, Cana, Agolli; Xhaka, Kukeli, Abrashi; Lenjani, Gashi; Cikalleshi.

Rosberg, i shqetësuar: Duhet të kopjoj Hamiltonin Rosberg, i shqetësuar: Duhet të kopjoj Hamiltonin
Nuk ishte një e premte e mirë për Nico Rosberg. Piloti i Mercedesit e pa veten pas shokut të tij të skuadrës, Lewis Hamilton, si në sesionin e parë, ashtu edhe në të dytin e provave të lira të Çmimit të Madh të Italisë.

F1, Hamilton i lë pas të gjithë në provat e lira të Monzës F1, Hamilton i lë pas të gjithë në provat e lira të Monzës
E premtja e provave të lira të Çmimit të Madh të Italisë u dominua tërësisht nga makinat Mercedes, të cilat i lanë pas të gjithë kundërshtarët edhe në sesionin e dytë.

Holanda, dëmtohet Robben. Mungon ndaj Turqisë Holanda, dëmtohet Robben. Mungon ndaj Turqisë
Nuk ka nisur mirë aventura e Dani Blind si trajner i përfaqësueses holandeze.

4 rekorde Guinness për Jose Mourinho 4 rekorde Guinness për Jose Mourinho
Jose Mourinho hyn në Librin e Rekordeve Guinnes. Trajneri i Chelsea tashmë ka marrë certifikatat që e vendosin emrin e tij në librin e famshëm të rekordeve për vitin 2016.  Portugezi ka vendosur 4 rekorde për të merituar një vlerësim të tillë.

Mercedes dominon provat e lira në Monza Mercedes dominon provat e lira në Monza
Hamilton e Rosberg vijojnë fluturimin e tyre të lirë në të gjitha pistat e Botërorit të Formula 1 për vitin 2015.

“Kuqezinjtë” në sprintin final drejt Francë 2016 “Kuqezinjtë” në sprintin final drejt Francë 2016
Sot në mbrëmje Shqipëria do të fillojë sprintin final të ndeshjeve më të rëndësishme të këtyre eliminatoreve të Europianit Francë 2016-të, për ëndrrën e madhe të kualifikimit.

Çmimi i Madh i Italisë në Formula 1, ja detajet e pistës Çmimi i Madh i Italisë në Formula 1, ja detajet e pistës
E ndërtuar që në vitin 1922, “Autodromo Nazionale Monza”, ka përfaqësuar gjithnjë çmimin e Madh të Italisë në kampionatin botëror të Formula 1(përjashtuar vitin 1980, kur u mbajt në Imola). Kjo është një nga pistat legjendare të kampionatëve botërorë të Formula 1 dhe njihet si një nga pistat më të shpejta të kalendarit, me një shpejtësi mesatare të garës 250 km/h, si edhe shpejtësi maksimale rreth 340 km/h.

Eliminatoret e Euro 2016, tjetër zhgënjim për Holandën, Pelle shpëton Italinë Eliminatoret e Euro 2016, tjetër zhgënjim për Holandën, Pelle shpëton Italinë
Një gol i shënuar nga Sigurdsson me 11-metërsh në minutën e 51-të i ka dhënë një fitore të madhe Islandës në Holandë. Për “tulipanët” ishte një tjetër zhgënjim, për të cilët tashmë kualifikimi direkt në “Euro 2016” është thuajse i pamundur, ndërsa rrezikojnë edhe “play-off”-in.

U21, Shqipëria barazon 1-1 me Izraelin. Jupi: Këta janë e ardhmja e Kombëtares A U21, Shqipëria barazon 1-1 me Izraelin. Jupi: Këta janë e ardhmja e Kombëtares A
Redi Jupi e nisi me një barazim, aventurën e tij si trajner i kombëtares shqiptare U21. Edhe pse luajtën për shumë minuta me 10 lojtarë, kuqezinjtë arritën të tregonin karakter dhe të barazonin 1-1 me përfaqësuesen e Izraelit, e cila është një nga dy skuadrat pretendente nga grupi 4, për t’u kualifikuar drejtpërdrejt në “Euro 2017” për këtë grupmoshë.

De Biasi: Një fitore në Danimarkë do të na motivonte për sfidën me Portugalinë De Biasi: Një fitore në Danimarkë do të na motivonte për sfidën me Portugalinë
Kombëtarja vazhdon përgatitjet për dy sfidat kualifikuese të Euro 2016. Trajneri Gianni de Biasi këmbëngul që të marrë maksimumin nga këto përballje, por thotë se ndeshjet duhet të merren me radhë.

Maradona martohet, Papa mund të drejtojë ceremoninë Maradona martohet, Papa mund të drejtojë ceremoninë
Autoriteti kristian më i rëndësishëm në Botë, Papa Françesku dhe futbollisti më i mirë në histori, Diego Armando Maradona duket se do të takohen për një ngjarje të veçantë. “El Pibe De Oro” ka vendosur që të lidhë kurorë me të fejuarën e tij Rosío, martesë kjo, ceremonia e së cilës do të drejtohet nga vetë Papa i Vatikanit.

Nani: Sfida me Shqipërinë, e ndërlikuar Nani: Sfida me Shqipërinë, e ndërlikuar
Kombëtarja shqiptare me të drejtë ka fituar respektin e rivalëve të saj në Grupin I të eliminatoreve të Euro 2016. Skuadra kuqezi është shumë pranë kualifikimit për në fazën finale të Evropianit të Francës dhe ndeshjet me Danimarkën dhe Portugalinë do të vendosin shumë për ecurinë e saj. Mesfushori i skuadrës luzitane, Nani nuk ka ngurruar të japë vlerësimet maksimale për skuadrën tonë përfaqësuese, duke iu referuar rezultateve të arritur prej saj kohët e fundit.

F1, Williams konfirmon dyshen Massa-Bottas për vitin 2016 F1, Williams konfirmon dyshen Massa-Bottas për vitin 2016
Williams ka konfirmuar brazilianin Felipe Massa dhe finlandezin Valtteri Bottas për sezonin e ardhshëm të Formulës 1.

“Behxhet Pacolli, fatsjellësi i kombëtares shqiptare” “Behxhet Pacolli, fatsjellësi i kombëtares shqiptare”
Një prej gazetave më të mëdha në Danimarkë, “BT”, një ditë përpara sfidës së kombëtares shqiptare kundër Danimarkës, i ka kushtuar një shkrim kësaj ndeshjeje.

Xhiro e Spanjës, Mikel Landa fiton etapën e 11 Xhiro e Spanjës, Mikel Landa fiton etapën e 11
Mikel Landa është fituesi i etapës së 11 të Xhiros së Spanjës. Çiklisti i Astanës arriti të fitojë këtë etapë e cilësuar si më e vështira e këtij aktiviteti, me kohën 4 orë 34 minuta e 54 sekonda. Në vendin e dytë u rendit shoku i tij i skuadrës, Fabio Aru, me 1 minutë e 22 sekonda më shumë, ndërsa vendi i tretë i takoi Ian Bosuell të skuadrës Sky.

US Open, avancojnë Serena Williams dhe Novak Djokovic US Open, avancojnë Serena Williams dhe Novak Djokovic
Serena Williams vazhdon rrugëtimin e saj në US Open. Tenistja amerikane synon të fitojë edhe këtë Grand Slam për t'u bërë e para teniste pas 27 vjetësh që i fiton të gjithë turnetë e mëdha brenda një viti.

Gjermania, Marco Reus do të mungojë ndaj Polonisë dhe Skocisë Gjermania, Marco Reus do të mungojë ndaj Polonisë dhe Skocisë
Gjermanisë do t’i duhet të bëjë pa shërbimin e Marco Reus në ndeshjet e saj të eliminatoreve ndaj Polonisë dhe Skocisë. Mesfushori i Borusias së Dortmundit pësoi një dëmtim në gishtin e madh të këmbës gjatë ndeshjes së fundjavës me Hertën e Berlinit, megjithatë ai u grumbullua me skuadrën përfaqësuese.

Renditja e FIFA-s, Shqipëria humbet 3 pozicione Renditja e FIFA-s, Shqipëria humbet 3 pozicione
Kombëtarja shqiptare e futbollit ka humbur 3 pozicione në renditjen e FIFA-s, të publikuar të enjten.

Kombëtarja, De Biasi provon skemat Kombëtarja, De Biasi provon skemat
Pas entuziazmit të një dite më parë në fushën ku ishin të pranishëm rreth 500 tifozë, paraditen e së martës trajneri i Kombëtares, Gianni de Biasi ka zgjedhur një fushë tepër të izoluar, shumë e vështirë për t’u gjetur, për të punuar me grupin e futbollistëve.

William Collum, gjyqtar i ndeshjes Danimarkë-Shqipëri William Collum, gjyqtar i ndeshjes Danimarkë-Shqipëri
UEFA ka publikuar emrat e gjyqtarëve që do ndajnë drejtësinë në ndeshjet kualifikuese e Euro 2016 dhe skocezi William Collum do të jetë “bilbili” i sfidës mes Danimarkës dhe Shqipërisë.

Danimarka, ja 5 shqetësimet e trajnerit Olsen Danimarka, ja 5 shqetësimet e trajnerit Olsen
Danimarka vazhdon përgatitjet për sfidën ndaj Shqipërisë. Trajneri Morten Olsen ka blinduar kampin stërvitor, duke mos i lejuar as mediat që të afrohen, përveç 15 minutave të para ku lojtarët kanë zhvilluar disa ushtrime fizike.

“Çmenduria” e merkatos së Premier League “Çmenduria” e merkatos së Premier League
Klubet angleze vendosën rekord përsa i përket blerjeve të lojtarëve në këtë merkato. Sipas Deloitte, vetëm gjatë periudhës së verës, skuadrat e Premier League investuan 870 milionë paund në merkato, 4% më shumë se në 2014.

Ecclestone mbulon shpenzimet financiare të Lotusit gjatë gushtit Ecclestone mbulon shpenzimet financiare të Lotusit gjatë gushtit
Bernie Ecclestone ka ndihmuar skuderinë Lotus, duke mbuluar shpenzimet për pagat e stafit të tij gjatë muajit gusht. Është vetë bosi i Formulës 1, që e ka konfirmuar këtë lajm, duke theksuar se gjithçka u bë për ta pasur këtë skuderi si në garën e Spa-së, ashtu edhe në atë të Italisë.

F1, afron gara e Monzas. Ende polemika për gomat F1, afron gara e Monzas. Ende polemika për gomat
Në ambientet e skuderive të Formula 1 nuk janë shuar ende polemikat, në lidhje me atë çfarë ndodhi gjatë Çmimit të Madh të Belgjikës, në Spa Francorchamps, kur Sebastian Vettelit i shpërtheu goma në xhiron e parafundit të garës.

“I burgosur” tek United, portierit De Gea i ofrohet rinovimi “I burgosur” tek United, portierit De Gea i ofrohet rinovimi
Për portierin spanjoll David De Gea vazhdon të flitet, edhe pse merkatoja e transferimeve është mbyllur tashmë.

SHBA, skandali i FIFA-s ekspozohet në “Muzeun e mafias” SHBA, skandali i FIFA-s ekspozohet në “Muzeun e mafias”
Las Vegasi u bë vendi i një muzeu dedikuar mafias dhe aktiviteteve më kriminale në historinë e SHBA-ve.

Anthony Martial, adoleshenti më i shtrenjtë në historinë e futbollit Anthony Martial, adoleshenti më i shtrenjtë në historinë e futbollit
Manchester United shpenzoi 36 milionë sterlina (50 milionë euro) për të siguruar shërbimin e talentit Anthony Martial nga Monaco. Kjo blerje në ditët e fundit të merkatos i habiti të gjithë, pasi bëhet fjalë për një 19-vjeçar të talentuar, por që vështirë se vlera e tij reale është kjo që paguan “Djajtë e Kuq” për të.

Blerjet e mëdha të merkatos së kësaj vere Blerjet e mëdha të merkatos së kësaj vere
Goditjet e mëdha të merkatos së transferimeve nuk kanë munguar as këtë verë. Gjatë vitit 2015 duket se protagonistë në këtë aspekt u bënë klubet britanike, me Manchester City të cilësuar si klubin më aktiv. Ditët e fundit, “Citizens” siguruan shërbimin e Kevin De Bruyne, për të cilin paguan te Wolfsburg 75 milionë euro dhe të mendosh që Chelsea e shiti kartonin e tij te skuadra gjermane për vetëm 20 milionë euro.

Ronaldinho krahasohet me Ronaldon. Rezultati është spektakolar (Video) Ronaldinho krahasohet me Ronaldon. Rezultati është spektakolar (Video)
Ronaldinho ndau me rreth 32 milionë fansat e tij në Facebook një video me momentet më të mira të karrierës së tij dhe Ronaldos.

US Open, Federer dhe Murray kalojnë pa probleme në raundin e dytë US Open, Federer dhe Murray kalojnë pa probleme në raundin e dytë
Roger Federer kaloi me lehtësi në raundin e dytë të US Open. Në debutimin e tij në Arthur Ashe, tenisti nga Zvicra mundi argjentinasin Leo Mayer në tre sete. Rezultati i takimit që zgjati 77 minuta ishte 6-1, 6-2 dhe 6-2.

Shqipëria grumbullohet në Itali. De Biasi pa mungesa, danezët me “dhimbje koke” Shqipëria grumbullohet në Itali. De Biasi pa mungesa, danezët me “dhimbje koke”
Kombëtarja shqiptare, e drejtuar nga Gianni De Biasi ka nisur në Trevizo të Italisë përgatitjet për ndeshjen e radhës ndaj Danimarkës, në Kopenhagen, përballje kjo që do të jetë vendimtare për mënyrën e kualifikimit të kuqezinjve në “Euro 2016”.

Serie A, “kafshatat” e pakapërdishme të merkatos Serie A, “kafshatat” e pakapërdishme të merkatos
Ndodh çdo pragsezoni futbollistik. Tri muajt e verës janë ato, gjatë të cilave flitet e flitet shumë për lëvizje futbollistësh, për merkato të bujshme dhe për emra “të mëdhenjsh” në qarkullim dhe nën objektivat e ekipeve të ndryshme.

Juventus, Hernanes pasardhësi i denjë i dyshes Pirlo-Vidal Juventus, Hernanes pasardhësi i denjë i dyshes Pirlo-Vidal
Juventusi duket se e ka gjetur “recetën”, pas shqetësimeve të para të vërejtura nga largimi i Pirlos e Vidalit, dhe këtë e ka bërë duke rrëmbyer një brazilian si Hernanes nga Interi.

Vettel, e para në Monza me Ferrarin. Në kujtesë edhe fitorja e parë Vettel, e para në Monza me Ferrarin. Në kujtesë edhe fitorja e parë
Ishte viti 2008, kur hidhte hapin e parë përrallor drejt një karriere tepër të suksesshme. Sebastian Vettel triumfonte për herë të parë në garat e Formula 1 pikërisht në një garë të Monzas, kur drejtonte një makinë Toro Rosso dhe kur ishte vetëm 21 vjeç.

F1, Alonso: Në Monza do ta kemi të vështirë F1, Alonso: Në Monza do ta kemi të vështirë
Fernando Alonso po bëhet gati për Çmimin e Madh të Italisë, një nga garat e tij të preferuara, edhe pse e ka të qartë se fitorja në pistën e Monzës është e pamundur për të dhe McLaren-in e tij.

Wolfsburg fiton Draxler, lojtari nënshkruan me nënkampionët gjermanë Wolfsburg fiton Draxler, lojtari nënshkruan me nënkampionët gjermanë
Tashmë është zyrtare, Julian Draxler është futbollist i Wolfsburg. Lajmi është konfirmuar nga Drejtori Sportiv i Shalke 04, Horst Heldt për median.

US Open, të mëdhenjtë kalojnë pa probleme, përveç Nishikorit US Open, të mëdhenjtë kalojnë pa probleme, përveç Nishikorit
Rafael Nadal dhe Serena Williams e nisën mbarë turneun US Open, duke fituar ndaj kundërshtarëve përkatës në raundin e parë të Grand Slam-it të fundit të sezonit tenistik.

Dështon transferimi i David de Gea-s te Reali Dështon transferimi i David de Gea-s te Reali
Pasi gjithçka ishte arritur ndërmjet klubeve dhe lojtarit, në fund transferimi i portierit spanjoll David de Gea te Real Madrid ka dështuar, për shkak të vonesës së dorëzimit të dokumentacionit të nevojshëm.

Ja transferimet e minutës së fundit në Serinë A Ja transferimet e minutës së fundit në Serinë A
Po ashtu si edhe në vitet e kaluar, dita e fundit e merkatos së verës në Serinë A ka qenë e pasur me transferime të shumta, pavarësisht se cilësia e lojtarëve të afruar nga ekipet kryesore italiane nuk është se jep shumë siguri për sezonin 2015-2016.

Diskriminimi i danezëve, 4 mijë shqiptarë jashtë stadiumit Diskriminimi i danezëve, 4 mijë shqiptarë jashtë stadiumit
Më shumë se 4 mijë tifozë shqiptarë me një biletë të vlefshme për të qenë në “Telia Parken” të Kopenhagenit, do të mbeten në mënyrë të padrejtë jashtë stadiumit danez.

Arrihet marrëveshja Juve-Inter, Hernanes vishet bardhezi Arrihet marrëveshja Juve-Inter, Hernanes vishet bardhezi
Hernanes është kamerdarja e shpëtimit për Juventusin. Bardhezinjtë kanë blerë në orët e fundit të merkatos verore fantazistin brazilian të Interit.

Harrojeni Evën, Chelsea ka një mjeke të re Harrojeni Evën, Chelsea ka një mjeke të re
Chelsea e ka “harruar” Eva Carneiro-n dhe ka gjetur një mjeke të re.

Dortmundi huazon Adnan Januzajn deri në fund të sezonit Dortmundi huazon Adnan Januzajn deri në fund të sezonit
Adnan Januzaj do të jetë një lojtar i Borussias së Dortmundit në Bundesligë gjatë këtij sezoni, edhe pse në formë huazimi nga Manchester United, ku pritet të gjejë më shumë hapësira për t’u aktivizuar rregullisht, ndryshe nga minutat e kufizuara që gjente në “Old Trafford”.

Lorik Cana transferohet te Nantes Lorik Cana transferohet te Nantes
Mediat franceze kanë shkruar pasditën e së hënës se Lorik Cana është rikthyer në kampionatin francez, por kësaj radhe te Nantes.

Danimarkë-Shqipëri, edhe në parkun e Kryeministrisë Danimarkë-Shqipëri, edhe në parkun e Kryeministrisë
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ka bërë të ditur se ndeshja ndërmjet Danimarkës dhe Shqipërisë, e planifikuar për të premten e 4 shtatorit, do të ndiqet edhe nga parku i Kryeministrisë.

Danimarka, Eriksen në dyshim për sfidën ndaj Shqipërisë Danimarka, Eriksen në dyshim për sfidën ndaj Shqipërisë
Lojtari më i mirë i Danimarkës, Christian Eriksen është në dyshim për sfidën ndaj Kombëtares kuqezi.

Xhiro e Spanjës, Dumoulin fiton etapën e nëntë dhe merr kreun e renditjes Xhiro e Spanjës, Dumoulin fiton etapën e nëntë dhe merr kreun e renditjes
Tom Dumoulin është fituesi i etapës së nëntë të Xhiros së Spanjës, një etapë kjo që përfundoi në ngjitje. Çiklisti i skuadrës Giant-Alpecin siguroi suksesin në 100 metrat e fundit, duke befasuar britanikun Chris Froome, i cili e kishte bërë sulmin e tij në këtë etapë, ndërkohë që në vendin e tretë u pozicionua spanjolli Joaquim Rodriguez.

Tenis, Maria Sharapova tërhiqet nga US Open Tenis, Maria Sharapova tërhiqet nga US Open
Turneu i fundit Grand Slam i vitit humbet një emër të madh të tenisit botëror, rusen Maria Sharapova. Wshtë vetë Maria ajo që e ka konfirmuar mungesën e saj në këtë ngjarje shumë të rendësishme për shkak të një dëmtimi në këmbë.

De Bruyne: Te Manchester City, për t’u përmirësuar më tej De Bruyne: Te Manchester City, për t’u përmirësuar më tej
Kevin De Bruyne është zyrtarisht futbollist i Manchester City. Klubi anglez arriti të sigurojë shërbimin e futbollistit belg duke derdhur në arkat e Wolfsburg 55 milionë paundë dhe nënshkroi me futbollistin një kontratë 6-vjeçare.

Borusia e Dortmundit mund 3-1 Hertën dhe kryeson me 9 pikë Bundesligën Borusia e Dortmundit mund 3-1 Hertën dhe kryeson me 9 pikë Bundesligën
Borusia e Dortmundit ka dhuruar spektakël në "Signal Iduna Park", aty ku mundi 3-1 Hertën e Berlinit në javën e tretë të Bundesligës.

Spanjë, Atletiko Madrid fiton 3-0 ndaj Sevijës dhe mban kryesimin e klasifikimit Spanjë, Atletiko Madrid fiton 3-0 ndaj Sevijës dhe mban kryesimin e klasifikimit
Atletiko e Madridit mundi 3-0 Sevijën në javën e dytë të kampionatit spanjoll. “Los Colchoneros” kaluan në avantazh me mesfushorin Koke në minutën e 35, pas topit të dhënë nga Griezmann.

Seria A, Interi fiton ndaj Karpit me dygolësh të malazezit Jovetic Seria A, Interi fiton ndaj Karpit me dygolësh të malazezit Jovetic
Pas golit të shënuar ndaj Atalantës, Jovetic shënon dy gola të tjerë për Interin në ndeshjen e së dielës në mbrëmje ndaj Karpit, në fitoren 2-1 të zikaltërve në tranfesrtë.

Serie A, Roma mposht Juventusin 2-1 Serie A, Roma mposht Juventusin 2-1
Roma ka fituar sfidën përballë Juventusit 2-1, duke bërë që “zonja” të ketë edhe zyrtarisht startin më të dobët në kampionat në histori të saj, pasi asnjëherë nuk kishte ndodhur t’i humbiste dy ndeshjet e para.

Superiorja, Tërbuni arrin fitoren e parë Superiorja, Tërbuni arrin fitoren e parë
Tërbuni ka arritur fitoren e parë në Superiore, pasi mposhti në Gjirokastër skuadrën e Bylisit. Pukjanët fituan me rezultat 0-2, falë golave të Danajt në minutën e 37 dhe Sulmatajt në të 80-n.

Barcelona vuan ndaj Malagës, Reali i jep një “manita” Betisit Barcelona vuan ndaj Malagës, Reali i jep një “manita” Betisit
U mendua se do të ishte sërish “macja e zezë” Malaga për Barcelonën, por në fund skuadra e Luis Enrique ia doli të marrë pikët e plota.

Seria A, vjen fitorja e parë për Milanin Seria A, vjen fitorja e parë për Milanin
Milani merr tre pikët e para në javën e dytë të Serisë A, falë dy golave të shënuar nga Bacca dhe Luiz Adriano.

Kategoria Superiore, Skënderbeu e nis me fitore Kategoria Superiore, Skënderbeu e nis me fitore
Skënderbeu e fillon me fitore sezonin e ri të Kategorisë Superiore, ku ka mundur Kukësin në Korçë me rezultatin 1-0.

Tirana e Laçi ndajnë nga një pikë; mbyllet 1-1 sfida e javës së dytë Tirana e Laçi ndajnë nga një pikë; mbyllet 1-1 sfida e javës së dytë
Tirana dhe Laçi ndanë nga një pikë në ndeshjen e luajtur për javën e dytë të Kategorisë Superiore.

Ndeshja me Danimarkën, De Biasi: Në fushë, lojtarët që janë në formë Ndeshja me Danimarkën, De Biasi: Në fushë, lojtarët që janë në formë
Në prag të dy ndeshjeve kyçe për këtë fazë të eliminatoreve të Europianit për përfaqësuesesn shqiptare, trajneri Xhani de Biazi, ndryshe nga herët e tjera, ka publikuar listën lojtarëve të grumbulluar nëpërmjet një videokonference.

Asani e Seferi, dy shqiptarë të Maqedonisë për Kombëtaren Asani e Seferi, dy shqiptarë të Maqedonisë për Kombëtaren
Kombëtares pritet ti bashkohen të tjerë talente shqiptarë nga Maqedonia. Një prej tyre është Jasir Asani, një prej yjeve të rinj të kampionëve të Vardarit nga Shkupi.

Superiorja, Partizani shënon në minutën e 96 dhe fiton 2-1 ndaj Flamurtarit Superiorja, Partizani shënon në minutën e 96 dhe fiton 2-1 ndaj Flamurtarit
Është sërish Xhevahir Sukaj njeriu i ndeshjen për Partizanin. Shkodrani realizoi një 11-metërsh në minutën e 6 të shtesës, duke i dhuruar fitoren 2-1 të kuqve ndaj Flamurtarit.

Thiago Motta rinovon me PSG-në Thiago Motta rinovon me PSG-në
Thiago Motta ka rinovuar kontratën e tij me Paris Saint Germain për një sezon tjetër, duke ia shtyrë skadencën për qershorin e vitit 2017.

Portugalia shpall listën e lojtarëve të grumbulluar për ndeshjet ndaj Francës dhe Shqipërisë Portugalia shpall listën e lojtarëve të grumbulluar për ndeshjet ndaj Francës dhe Shqipërisë
Portugalia ka publikuar listën e lojtarëve të grumbulluar për ndeshjet ndaj Francës dhe Shqipërisë, të vlefshme për eliminatoret e EURO 2016.

F1, Lauda: Hamilton është i pathyeshëm F1, Lauda: Hamilton është i pathyeshëm
Lewis Hamilton vazhdon të rrisë diferencën e pikëve me Nico Rosberg në krye të klasifikimit të përgjithshëm të pilotëve në Botërorin e Formulës 1.

Gjermania, Low grumbullon portierin Ter Stegen dhe mbrojtësin Can Gjermania, Low grumbullon portierin Ter Stegen dhe mbrojtësin Can
Joachim Low, trajneri i kombëtares gjermane të futbollit, publikoi listën e 23 lojtarëve të grumbulluar për ndeshjet e ardhshme eliminatore të Euro 2016. Bie në sy përfshirja e portierit të Barcelonës, Marc-Andre ter Stegen, dhe mbrojtësi i Liverpool, Emre Can.

Europa League, Skënderbeu njeh kundërshtarët në grupin H Europa League, Skënderbeu njeh kundërshtarët në grupin H
Skënderbeu ka mësuar këtë të premte edhe rivalët e tij në fazën e grupeve të Europa League, në këtë hap të jashtëzakonshëm dhe rekord deri më sot në futbollin shqiptar.

Messi mposht Ronaldon 49-2 dhe shpallet “Lojtari i Vitit” Messi mposht Ronaldon 49-2 dhe shpallet “Lojtari i Vitit”
Hedhjes së shortit për fazën në grupe të Ligës së Kampioneve i parapriu dorëzimi i trofeve për lojtarin më të mirë dhe golin më të bukur të sezonit të shkuar, ku siç ndodh rëndom vitet e fundit në garë ishin dy; Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Hije trukimi mbi Skënderbeun; “Federbet” heton dy ndeshje europiane Hije trukimi mbi Skënderbeun; “Federbet” heton dy ndeshje europiane
Aventura dhe rekordi i skuadrës së Skënderbeut në kupat e Europës njolloset nga dyshimet se skuadra kampione e Shqipërisë ka trukuar të paktën dy takime.

Europa League “flet” shqip Europa League “flet” shqip
Skënderbeu është skuadra e vetme shqiptare që do të marrë pjesë në Ligën e Europës këtë sezon, por ky kompeticion do të “vishet” kuqezi falë edhe suksseve të skuadrave ku aktivizohen lojtarët shqiptarë.

Hidhet në Monako shorti i fazës së grupeve të Champions League Hidhet në Monako shorti i fazës së grupeve të Champions League
Pasditen e kësaj të enjteje u hodh në Monako shorti i fazës së grupeve të Champions League, ku pavarësisht ndryshimit të rregullores së shortit përplasjet e mëdha në këtë fazë nuk u shmangën.

FIFA: Shqipëria me De Biasi-n në stol, me sy mbyllur në Euro 2016 FIFA: Shqipëria me De Biasi-n në stol, me sy mbyllur në Euro 2016
Paraqitja e Kombëtares shqiptare të futbollit në kualifikueset e “Euro 2016” është padyshim një prej surprizave më të mëdha dhe ky fakt ka bërë që faqja zyrtare e FIFA-s t’i kushtojë një speciale ecurisë së deritanishme të kuqezinjve.

Usain Bolt i papërmbajtshëm në Botërorin e Kinës, triumfon edhe në 200 metra Usain Bolt i papërmbajtshëm në Botërorin e Kinës, triumfon edhe në 200 metra
Pasi arriti të dilte i pari me vështirësi në garën e 100 metrave, xhamajkani Usain Bolt i ka lënë të gjithë pas, duke e thyer lehtësisht rivalin amerikan, Justin Gatlin, në finalen e 200 metrave të zhvilluar në stadiumin Kombëtar të Pekinit.

Reali prezanton fanelën e Champions-it Reali prezanton fanelën e Champions-it
Real Madrid ka prezantuar fanelën e tretë për sezonin që sapo ka nisur. Kjo uniformë do të jetë ajo me të cilën do të luajë të gjitha ndeshjet e transfertës në Champions League skuadra e drejtuar nga Rafa Benitez.

Bayern Munchen, rinovon Thiago Alcantara Bayern Munchen, rinovon Thiago Alcantara
Thiago Alcantara do të jetë pjesë e Bayern Munchen edhe për 4 vitet e ardhshme. Mesfushori spanjoll rinovoi me kampionët e Gjermanisë kontratën e tij deri në vitin 2019, lajm ky që u bë zyrtar nga vetë klubi bavarez në faqen e tij zyrtare të internetit.

Champions League, UEFA rrit shpërblimet Champions League, UEFA rrit shpërblimet
UEFA këtë sezon do të rrisë fondin e përcaktuar në formën e shpërblimeve për skuadrat pjesëmarrëse në Ligën e Kampioneve. Qeveria e futbollit evropian ka miratuar planin për rritjen e këtij fondi për 3 sezonet e ardhshme me 25.4% ose e thënë në shifra në 1.257 miliardë euro.

PSG blen mbrojtësin Layvin Kurzawa PSG blen mbrojtësin Layvin Kurzawa
PSG ka blerë mbrojtësin e majtë të Monaco, Layvin Kurzawa. 22-vjeçari do të luajë tashmë për kampionët në fuqi të Francës pas negociatave të vështira mes dy klubeve, që ranë dakord për shifrën 24 milionë euro për transferimin e një prej të rinjve më premtues të Ligue 1.

Barcelona, e interesuar për Martial Barcelona, e interesuar për Martial
Barcelona po interesohet për sulmuesin francez Anthony Martial. Sipas "Cadena Ser", lojtari 19-vjeçar i Monaco vlen 20 milionë euro dhe fakti që skuadra e tij nuk u kualifikua për në fazën e grupeve të Champions League, mund ta bëjë më të lehtë transferimin në Spanjë.

Juventusi ëndërron Ibrën për sulmin Juventusi ëndërron Ibrën për sulmin
Fernando Llorente te Sevilla, Simone Zaza drejt Premier League dhe Bayern Munchen që interesohet për Kingsley Coman. Nëse Juventusit i largohen këta tre sulmues, do të vihet në kërkim të një sulmuesi tjetër dhe sipas mediave sportive italiane, ai mund të jetë Zlatan Ibrahimovic.

Danimarka shpall listën për sfidën ndaj Shqipërisë. Olsen: Dua fitore Danimarka shpall listën për sfidën ndaj Shqipërisë. Olsen: Dua fitore
Trajneri i Danimarkës, Morten Olsen ka shpallur listën prej 22 lojtarësh që do të ketë në dispozicion për ndeshjet ndaj Shqipërisë dhe Armenisë në fillim të shtatorit.

Championsi mbetet ëndërr për Lazion. Rikthehet United Championsi mbetet ëndërr për Lazion. Rikthehet United
Etrit Berisha nuk ka arritur të ndihmojë skuadrën e tij, Lazio drejt kualifikimit në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Skuadra italiane është eliminuar nga Leverkusen, pasi u mposht 3-0 në Gjermani.

Andi Lila rikthehet në Greqi te Pas Janina Andi Lila rikthehet në Greqi te Pas Janina
Lojtarët e Kombëtares shqiptare, që u gjendën pa ekip pas përfundimit të sezonit, po zyrtarizojnë ekipet e tyre të reja këto ditë të fundit të merkatos.

Balotelli, epoka e re e Milanit me rregulla strikte. Gjoba nëse i shkel ato Balotelli, epoka e re e Milanit me rregulla strikte. Gjoba nëse i shkel ato
Mario Balotelli, blerja më e fundit e Milanit në këtë merkato verore, njëkohësisht edhe një rikthim i tij te kuqezinjtë, do të duhet të përballet me një udhërrëfyes tepër strikt rregullash, të cilat do të shoqërohen me penalitete financiare nëse nuk i përmbush.

Llorente largohet nga Juventusi, i bashkohet Sevijës Llorente largohet nga Juventusi, i bashkohet Sevijës
Fernando Llorente është larguar nga Juventusi për të vazhduar karrierën e tij te spanjollët e Sevijes. Operacioni u mbyll të mërkurën sipas mediave spanjolle, për shifrën e 10 milionë eurove.

Historike, 5 skuadra spanjolle në grupet e Champions League Historike, 5 skuadra spanjolle në grupet e Champions League
Edicioni 2015-2016 i Champions League do të hyjë në histori si i pari ku do të marrin pjesë në fazën e grupeve 5 skuadra nga i njëjti shtet. Kampionati spanjoll do të ketë përfaqësues këto skuadra: Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Sevilla (fituese e Europa League) dhe Valencia.

Josa: Nuk i shfrytëzuam rastet, Dinamo e meritoi kualifikimin Josa: Nuk i shfrytëzuam rastet, Dinamo e meritoi kualifikimin
Pas humbjes së ndeshjes në Zagreb, trajneri i Skënderbeut, Mirel Josa tha se Dinamo është një skuadër me kualitete dhe se e meritoi që të kualifikohej në fazën e grupeve të Champions League.

Skënderbeu mundet në Zagreb. Dinamo fiton 4-1 me 10 lojtarë përballë korçarëve Skënderbeu mundet në Zagreb. Dinamo fiton 4-1 me 10 lojtarë përballë korçarëve
Skënderbeu nuk ka arritur të realizojë ëndrrën Champions, pasi është mposhtur edhe në ndeshjen e dytë të fazës “play-off” të Ligës së Kampionëve me rezultat 4-1 nga Dinamo Zagreb.

Zanetti ëndërron goditjen e dyfishtë, Perisic-Lavezzi Zanetti ëndërron goditjen e dyfishtë, Perisic-Lavezzi
Perisic apo Lavezzi? “Jo, Perisic dhe Lavezzi”, kështu është përgjigjur zëvendëspresidenti i Interit, Javier Zanetti kur është pyetur për përforcimet e reja në klubin zikaltër.

Fiton medaljen e artë dhe paguan me të taksistin Fiton medaljen e artë dhe paguan me të taksistin
Atleti polak Pawel Fajdek, kampion bote në hedhjen e gjyles në Botërorin që po zhvillohet në Pekin, festoi këtë arritje të madhe në karrierën e tij duke pirë shumë alkool dhe në gjendje të dehur pagoi një taksist me medaljen e artë që sapo kishte fituar.

Juventusi huazon Cuadrado-n deri në fund të sezonit Juventusi huazon Cuadrado-n deri në fund të sezonit
Kolumbiani Cuadrado është shfaqur në aeroportin “Malpensa”, në veri të Italisë, në orët e para të së martës, ndërsa në mesditë ai ka nënshkruar me Juvetusin, pasi edhe vizitat mjekësore i kishte përfunduar me sukses.

“Vuelta” 2015, Sagan fiton etapën e tretë. Triumfi i parë pas 780 ditësh “Vuelta” 2015, Sagan fiton etapën e tretë. Triumfi i parë pas 780 ditësh
Pasi fitoi fanelën e verdhë në Turin e Francës, pavarësisht se nuk arriti të fitonte asnjë prej etapave të zhvilluara gjatë kësaj vere, Peter Sagan arrin të sigurojë një fitore të tillë në etapën e tretë të xhiros së Spanjës “Vuelta di Spagna”, e gjatë 158 km nga Mijas deri në Malaga.

Inter bëhet gati për goditjen e radhës, Lavezzi Inter bëhet gati për goditjen e radhës, Lavezzi
E ndërsa Milani ka rikthyer në Itali sulmuesin italian, Mario Balotelli, në krahun tjetër të Milanos, zikaltrit e Interit janë duke punuar në orët decizive për rikthimin e një argjentinasi në kampionatin italian. Bëhet fjalë për ish-lojtarin e Napolit, tashmë te PSG, Lavezzi.

Milan, Balotelli: E parandieja rikthimin në “shtëpi”. Më duhet të punoj shumë Milan, Balotelli: E parandieja rikthimin në “shtëpi”. Më duhet të punoj shumë
Mario Balotelli ka ndryshuar objektiva: të punojë, të stërvitet dhe të flasë vetëm me performancat e tij në fushat e blerta dhe jo me fjalë. Dhe e gjithë kjo, pas rikthimit në Milano, ku është huazuar nga Liverpool te skuadra e Milanit për një aventurë të dytë me kuqezinjtë.

Skënderbeu me “mision të pamundur” Champions Skënderbeu me “mision të pamundur” Champions
Skënderbeu do të kërkojë mrekullinë sonte në ndeshjen e kthimit me Dinamon e Zagrebit në Kroaci.

IndyCar, ndërron jetë Justin Wilson. U aksidentua në garën e së dielës IndyCar, ndërron jetë Justin Wilson. U aksidentua në garën e së dielës
Piloti i IndyCar, Justin Wilson ka ndërruar jetë pas aksidentit të tmerrshëm që e pësoi gjatë garave në pistën e Pocono të dielën.

Juve, Cuadrado arrin në Itali Juve, Cuadrado arrin në Itali
Juventus është shumë pranë huazimit të Juan Cuadrados nga Chelsea i Jose Mourinhos. Kolumbiani është shfaqur në Aeroportin Malpensa, në veri të Italisë, në orët e para të së martës.

Blatter: Në futboll nuk ka korrupsion. Unë jam i pastër Blatter: Në futboll nuk ka korrupsion. Unë jam i pastër
Presidenti në ikje i FIFA-s, Sepp Blatter, ka thënë për BBC-në se ai është i “pastër”, ndërsa ka shtuar se në futboll nuk ka korrupsion”, në mes të hetimeve penale në FIFA.

Çmenduri e Manchester Utd për Neymar, ofron 180 milionë euro Çmenduri e Manchester Utd për Neymar, ofron 180 milionë euro
Pas dështimit për blerjen e Pedros, i cili zgjodhi rivalët e Chelsea-t, në fundjavë u fol për një interesim të Manchester United për asin brazilian të Barcelonës, Neymar Jr.

Për Interin rikthehet ideja Lavezzi. Milani pranë Ballotelli-t Për Interin rikthehet ideja Lavezzi. Milani pranë Ballotelli-t
Dy skuadrat e Milanos duket se e kanë gati edhe nga një përforcim të ri. Por teksa Interi synon kroatin Perisic, Milani është pranë rikthimit të Balotelli-t.

Aksident i rëndë në IndyCar. Piloti anglez në gjendje kome Aksident i rëndë në IndyCar. Piloti anglez në gjendje kome
Gara e parafundit e sezonit të IndyCar ka shënuar një aksident shumë të rëndë. Piloti anglez Justin Wilson ndodhet aktualisht në gjendje kome pas aksidentit që pësoi të dielën në Pocono.

Dortmundi kryeson pas dy javësh në Bundesliga, falë golavarazhit Dortmundi kryeson pas dy javësh në Bundesliga, falë golavarazhit
E diela e javës së dytë të Bundesligës pati në program dy sfida, atë mes Ingolstadtit, të sapongjitur në elitën e futbollit gjerman, dhe Dortmundit, si dhe përballjen mes Gladbachut dhe Mainzit.

Reali zhgënjen në nisjen e epokës Benitez. Pa gola me asturianët e Gijonit Reali zhgënjen në nisjen e epokës Benitez. Pa gola me asturianët e Gijonit
Epoka e “mbretërimit” të Rafael Benitezit te Reali i Madridit ka nisur me një rezultat tepër zhgënjyes, teksa “galaktikët” nuk kanë shkuar më shumë sesa barazimi pa gola në transfertën asturiane, me të sapongjiturit e Sportingut të Gijonit.

Tenis, Roger Federer dhe Serena Williams triumfojnë në Sinsinati Tenis, Roger Federer dhe Serena Williams triumfojnë në Sinsinati
Roger Federer ka fituar Masters 1000 të Sinsinatit për herë të shtatë në karrierë. Tenisti nga Zvicra mundi në finale numrin 1 të botës, Novak Djokovic.

Seria A, Milani e nis me humbje, Interi fiton në fund Seria A, Milani e nis me humbje, Interi fiton në fund
Milani i Sinisa Mihajlovic e ka filluar kampionatin me humbje pasi u mund në transfertën e Firences përballë Fiorentinës me rezultatin 2-0.

Seria A, kampionët zhgënjejnë në start Seria A, kampionët zhgënjejnë në start
Kampionët e Serisë A, njëkohësisht finalistë të Champions League sezonin e kaluar, Juventusi e ka nisur në mënyrën më të keqe të mundshme kampionatin, duke u mposhtur në shtëpinë e tij nga Udinese.

Barcelona hakmerret ndaj Bilbaos, e mposht në shtëpi Barcelona hakmerret ndaj Bilbaos, e mposht në shtëpi
Nëntë ditë më parë, Barcelona u turpërua 4-0 në “San Mames”, por mbrëmjen e së dielës, kampionët e Spanjës dolën të fituar nga ky stadium.

Majlinda Kelmendi mungon në Botërorin e Astanas Majlinda Kelmendi mungon në Botërorin e Astanas
Kampionia e botës në xhudo, kosovarja Majlinda Kelmendi nuk do të garojë në kampionatin botëror që nis të hënën në Astana.

Superiorja, Tirana dhe Kukësi e nisin mbarë kampionatin Superiorja, Tirana dhe Kukësi e nisin mbarë kampionatin
Dy ekipet e ngjitura këtë sezon në kategorinë Superiore, Tërbuni dhe Bylisi nuk kanë arritur t’i bëjnë ballë Tiranës dhe Kukësit, të cilat morën 3 pikët e para në këtë sezon. 

Vettel, i nxehur me gomat Pirelli: Mund të isha përplasur me murin Vettel, i nxehur me gomat Pirelli: Mund të isha përplasur me murin
Sebastian Vettel është shumë i nevrikosur me gomat Pirelli pas aksidentit që pësoi kur duheshin edhe dy xhiro nga përfundimi i Çmimit të Madh të Belgjikës, kur goma e pasme i shpërtheu kur ishte me një shpejtësi prej 200 km/h.

Atletikë, Usain Bolt vazhdon të jetë “mbreti” i shpejtësisë Atletikë, Usain Bolt vazhdon të jetë “mbreti” i shpejtësisë
Xhamajkani Usain Bolt mbrojti të dielën titullin e kampionit të botës në 100 metra, pasi fitoi në finalen e Botërorit të atletikës që po zhvillohet në Pekin të Kinës.

F1, Hamilton dominon në Spa, Rosberg i dyti. Goma i mohon podiumin Ferrarit të Vettel F1, Hamilton dominon në Spa, Rosberg i dyti. Goma i mohon podiumin Ferrarit të Vettel
Lewis Hamilton ka zhvilluar një garë perfekte për të fituar Çmimin e Madh të Belgjikës, duke lënë pas shokun e tij të skuadrës Nico Rosberg. Mercedesi ishte i vetëm në këtë pistë dhe nuk pati asnjë rival nga fillimi deri në fund. Të vetmet parakalime i kreu Rosberg, i cili pas një nisjeje të gabuar u desh të rekuperonte me disa parakalime për t’iu bashkuar shokut të skuadrës në krye.

Tenis, Novak Djokovic drejt një “Golden Masters” Tenis, Novak Djokovic drejt një “Golden Masters”
Pas një fillimi të keq të ndeshjes, nga më të këqinjtë e këtij viti, Novak Djokovic arriti të fitojë në tre sete ndaj ukrainasit Alexandr Dolgopolov dhe do të ndeshet në finalen e Mastersit të Sinsinatit (SHBA) ndaj Roger Federer, i cili nga ana e tij mundi në gjysmëfinale britanikun Andy Murray.

Goli qesharak që pësoi Bayern Munchen në fillimin e ndeshjes ndaj Hoffenheim Goli qesharak që pësoi Bayern Munchen në fillimin e ndeshjes ndaj Hoffenheim
Ky mund të jetë fillimi më i keq i mundshëm i një ndeshjeje futbolli dhe protagonist është bërë ekipi i Bayern Munchen. David Alaba gaboi që në pasimin e tij të parë, duke lejuar sulmuesin e Hoffenheim të shënojë pa kaluar 10 sekonda lojë.

Bayern e nis me përmbysje, Guardiola: Ishte çmenduri dhe ndeshja më e bukur e kohës sime Bayern e nis me përmbysje, Guardiola: Ishte çmenduri dhe ndeshja më e bukur e kohës sime
Pep Guardiola e ka quajtur “të çmendur” përmbysjen e rezultatit nga ana e Bayern Munchen në transfertën e Hoffenheimit, ditën e shtunë, duke e vlerësuar edhe si një prej ndeshjeve më të bukura të zhvilluara nga bavarezët në Bundesliga në 3 sezonet e fundit të periudhës së trajnimit prej tij.

Totti “ngroh” pankinën për 90 minuta. Hera e parë në 24 vite karrierë Totti “ngroh” pankinën për 90 minuta. Hera e parë në 24 vite karrierë
Me ardhjen e Edin Dzekos te Roma, në formë huazimi nga Manchester City, u kuptua fare qartë se cili do të jetë roli i Francesco Tottit gjatë këtij sezoni të ri të Serie A, që çeli siparin ditën e shtunë me ndeshjen Verona-Roma.

Roma ndan një pikë me Veronën në ndeshjen hapëse të Serisë A Roma ndan një pikë me Veronën në ndeshjen hapëse të Serisë A
Nuk ka fitues në sfidën hapëse të sezonit 2015-2016 në Serinë A. Verona dhe Roma u ndanë në barazim 1-1 në sfidën e luajtur në Bentegoti, ku skuadrat shënuan nga një gol.

Superiorja, Flamurtari pretendent zhgënjen në javën e parë Superiorja, Flamurtari pretendent zhgënjen në javën e parë
Meglid Mihani i dha fitoren 0-1 Teutës përballë Flamutarit, skuadër kjo e cila falë blerjeve të bujshme shihet si favoritja e këtij sezoni.

Çmimi i Madh i Belgjikës, Mercedes dominon provat zyrtare Çmimi i Madh i Belgjikës, Mercedes dominon provat zyrtare
Mercedes ka dominuar edhe njëherë tjetër në provat zyrtare. Në garën për Çmimin e Madh të Belgjikës, britaniku Lewis Hamilton do të niset i pari dhe menjëherë pas tij Nico Rosberg.

Cincinnati, Federer-Murray në gjysmëfinale Cincinnati, Federer-Murray në gjysmëfinale
Roger Federer përballë Andy Murray-t dhe Alexandr Dolgopolov përballë Novak Djokoviç, këto janë dy gjysmëfinalet e turneut amerikan në çimento “Masters 1000”.

Tevez: Sikur të isha Messi, do t’i thoja Argjentinës shko në djall Tevez: Sikur të isha Messi, do t’i thoja Argjentinës shko në djall
Trajtimi që iu bë Messit pas Kupës së Amerikës, ka detyruar trajnerin dhe shokët e skudrës tek Argjentina që të reagojnë. Këta të fundit dolën kundër tifozëve dhe mediave pas kritikave të shumta në drejtim të 4 herë lojtarit më të mirë të botës.

“Pekini 2015”, eliminohet Luiza Gega “Pekini 2015”, eliminohet Luiza Gega
Luiza Gega, e vetmja përfaqësuese e Shqipërisë në Botërorin e Atletikës “Pekin 2015”, u eliminua në garën e 1500 metrave, disiplina e vetme ku po konkuronte.

Tjetër fitore për PSG, këtë herë në transfertë Tjetër fitore për PSG, këtë herë në transfertë
Kampionët e Francës, Paris Saint Germain, vazhdojnë ecurinë e tyre pozitive në kampionat, ku edhe në javën e tretë arritën të fitojnë dhe të mos pësojnë gol.

Kategoria Superiore, Partizani dhe Laçi e nisin me barazim Kategoria Superiore, Partizani dhe Laçi e nisin me barazim
Sfida mes Partizanit dhe Laçit përfundoi 1-1, ndeshja që startoi dhe sezonin e ri të Superligës shqiptare.

F1, Hamilton: Rosberg është shumë i shpejtë F1, Hamilton: Rosberg është shumë i shpejtë
Lewis Hamilton pranoi se shoku i tij i skuadrës Nico Rosberg është “shumë i shpejtë” në pistën belge të Spa Francorchamps dhe tha se do i duhet shumë punë për t’i mbajtur ritmin në provat zyrtare dhe në garë.

F1, Rosberg dominon të premten e Çmimit të Madh të Belgjikës F1, Rosberg dominon të premten e Çmimit të Madh të Belgjikës
Nico Rosberg ishte piloti më i shpejtë në të dyja sesionet e provave të lira të Çmimit të Madh të Belgjikës, gara e 11 e Botërorit të Formulës 1.

I shpërthen goma me 306 km/h, Nico Rosberg shpëton pa u përplasur I shpërthen goma me 306 km/h, Nico Rosberg shpëton pa u përplasur
Nico Rosberg pësoi një aksident të frikshëm gjatë sesionit të dytë të provave të lira të Çmimit të Madh të Belgjikës.

Pepe rinovon me Realin deri në vitin 2017 Pepe rinovon me Realin deri në vitin 2017
Real Madrid ka njoftuar me anë të një komunikate zyrtare të publikuar në faqen e internetit të klubit se i ka rinovuar kontratën mbrojtësit Pepe deri në vitin 2017.

Mundja, peticion ministres Nikolla Mundja, peticion ministres Nikolla
Prej muajsh tashmë marrëdhënia midis Ministrisë së Sporteve dhe Federatës Shqiptare të Mundjes mbetet e ngirë dhe kjo federatë jo vetëm që nuk njihet, por është edhe duke u sabotuar në aktivitetet e saj kombëtare e ndërkombëtare.

Superiorja 2015-'16 nis me ndeshjen Partizani-Laçi. FSHF, në kërkim të sponsorëve Superiorja 2015-'16 nis me ndeshjen Partizani-Laçi. FSHF, në kërkim të sponsorëve
Federata Shqiptare e Futbollit, në prag të nisjes së sezonit të ri të Kategorisë Superiore, ka prezantuar imazhin e ri të kampionatit dhe Kupës së Shqipërisë.

Serie A, Juventusi ëndërron trofeun e 5-të. Kush do ta sfidojë? Serie A, Juventusi ëndërron trofeun e 5-të. Kush do ta sfidojë?
Shefi ekzekutiv i Juventusit, Beppe Marotta, ka bërë të ditur se humbja e disa lojtarëve kyç të formacionit nuk do t’i vërë fre synimin të tyre për të barazuar rekordin prej 5 titujsh radhazi kampion në Itali, teksa Serie A do të nisë këtë fundjavë, kurse të dielën kampionët do të presin Udinezen.

F1, asnjë ndryshim thelbësor. Mercedesi dominon provat e para të lira në Spa F1, asnjë ndryshim thelbësor. Mercedesi dominon provat e para të lira në Spa
Sesioni i parë i provave të lira në Spa Francorchamps të Belgjikës, në garën e parë të pjesës së dytë të sezonit pas pushimeve verore, dominohet sërish nga Mercedesi, e në ndjekje të tij vihen Ferrari e Red Bull.

Romagnoli: Mbaj veshur 13-n e idhullit tim Nesta. Por kam ëndërruar të isha Zidane Romagnoli: Mbaj veshur 13-n e idhullit tim Nesta. Por kam ëndërruar të isha Zidane
Alessandro Nesta nuk i preferonte shumë intervistat dhe sa herë që kalonte në zonën e medias pas ndeshjeve, e gjente gjithnjë një justifikim për t’u larguar. Sigurisht, një tjetër pikë e përbashkët mes tij dhe Alessio Romagnolit, pas numrit të zgjedhur prej blerjes më të re të Milanit për këtë sezon.


“Çmenduri” në Europa League, përmbysje spektakolare e Dortmundit, por jo vetëm... “Çmenduri” në Europa League, përmbysje spektakolare e Dortmundit, por jo vetëm...
Një mbrëmje e "çmendur" në Europa League. Përmbysje spektakolare e Dortmundit në Norvegji, nga 3-0 në 3-4. Athletic Bilbao udhëhiqte 0-2 në pjesën e parë, ndërsa në fund Zilina fitoi 3-2. Edhe AZ Alkmaar shënoi dy herë në Rumani ndaj Astra Giurgiu, por rezultati u përmbys në 3-2 nga vendasit.

La Liga imiton kampionatin anglez, ndeshje edhe gjatë festave të fundvitit La Liga imiton kampionatin anglez, ndeshje edhe gjatë festave të fundvitit
Të luash futboll ditën pas Krishtlindjes, apo edhe me të hyrë Viti i Ri, kjo është një gjë normale për futbollin anglez, teksa jemi mësuar shpesh të shohim ekipet e Premier League të zbresin në fushat e blerta gjatë festave të fundvitit.

Rinovimi, Kimi ndihet i lumtur. Vettel: Ndikoi edhe mendimi im Rinovimi, Kimi ndihet i lumtur. Vettel: Ndikoi edhe mendimi im
Ferrari ka fituar mbi të gjitha një pilot shumë të mirë, pasi sa u përket performancave të shfaqura ai është tepër i shpejtë dhe shumë pranë më të mirëve. Këto janë fjalët e Sebastian Vettel, për kolegun e tij të skuadrës, Kimi Raikkonen.

Hamilton: Jeta ime tepër dinamike? Për momentin gjithçka shkon mirë Hamilton: Jeta ime tepër dinamike? Për momentin gjithçka shkon mirë
Hamilton do të rikthehet në këtë pjesë të dytë të botërorit të Formula 1, me garën që do të zhvillohet këtë fundjavë në Spa Francorchamps të Belgjikës, duke u mbështetur në kryesimin bindës të kampionatit, edhe pse me vetëm 21 pikë nga shoku i skuadrës, njëkohësisht edhe rivali kryesor, Nico Rosberg, por ndihet në kushte perfekte për të fituar të dytin titull radhazi.

Reali i mbipopulluar, priten largime Reali i mbipopulluar, priten largime
Reali i Madridit është një skuadër e mbipopulliar dhe ka vetëm 10 ditë kohë për të bërë disa largime në merkaton e transferimeve. Janë 3 futbollistë që pritet të largohen nga klubi “merengues” dhe bëhet fjalë për mesfushorët Asensio, Illarramendi dhe Lucas Silva, ndërkohë që nuk përjashtohet mundësia që një gjë të tillë ta bëjë edhe portieri Keylor Navas.

F1, Alonso: Duhej ta kisha lënë më parë Ferrarin F1, Alonso: Duhej ta kisha lënë më parë Ferrarin
Fernando Alonso nuk është penduar aspak që la Ferrarin për të kaluar te McLaren. Në një intervistë për rrjetin televiziv amerikan CNN, piloti spanjoll deklaroi madje se u vonua në marrjen e këtij vendimi.

Spanjollja ‘Marca’, artikull dedikuar Skënderbeut në Champions Spanjollja ‘Marca’, artikull dedikuar Skënderbeut në Champions
Paraqitja e shkëlqyer e Skënderbeut në arenën evropiane ka bërë që të flitet për skuadrën tonë kampione. E përditshmja spanjolle ‘Marca’ ka publikuar një artikull me titull “Rezistenca e palodhur e Skënderbeut të Korçës”, ku theksohet se skuadra shqiptare ka bërë tashmë historinë në aktivitetin më të rëndësishëm evropian, duke u kualifikuar për në fazën “play off”. 

Spa, pista e preferuar e tifozëve të Formulës 1 Spa, pista e preferuar e tifozëve të Formulës 1
Pista belge e Spa Francorchamps është më e preferuara nga tifozët e Formulës 1. Ky është përfundimi i një sondazhi të kryer nga Autosport që pyeti rreth 36 mijë persona.

Tenis, të mëdhenjtë kalojnë në raundin e tretë të Mastersit të Sinsinatit Tenis, të mëdhenjtë kalojnë në raundin e tretë të Mastersit të Sinsinatit
Novak Djokovic dhe Stanislav Wawrinka u kualifikuan për në raundin e tretë të turneut Masters të Sinsinatit (SHBA). Numri 1 i renditjes botërore mundi në sfidën e tij francezin Benoit Paire me rezultatin 2-0. Djokovic hasi në rezistencën e kundërshtarit në setin e parë, të cilin arriti ta fitojë me rezultatin 7-5. Në setin e dytë tabloja ndryshoi plotësisht me Djokovic që ishte dominues në lojë për ta mbyllur atë 6-2.

F1, Ferrari i rinovon kontratën finlandezit Raikkonen F1, Ferrari i rinovon kontratën finlandezit Raikkonen
Kimi Raikkonen do të jetë pilot i Ferrarit edhe për sezonin e ardhshëm. Lajmin e bëri të ditur skuderia italiane me anë të një njoftimi të shkurtër për shtyp.

Baseli gabon ndaj izraelitëve; Valencia fiton ndaj Monaco-s Baseli gabon ndaj izraelitëve; Valencia fiton ndaj Monaco-s
Baseli-t të shqiptarëve i ikën fitorja nga duart në ndeshjen e parë të play-off të Champions-it ndaj izraelitëve të Maccabi Tel Aviv, të cilët barazuan 2-2 në minutën e 6 të shtesës në Zvicër.

Skënderbeu mundet në shtëpi. Dinamo e Zagrebit pret e qetë përballjen e dytë Skënderbeu mundet në shtëpi. Dinamo e Zagrebit pret e qetë përballjen e dytë
Në ndeshjen e parë të raundit të “play-off” të Champions-it, Skënderbeu është mposhtur 1-2 në “Elbasan Arena” nga Dinamo e Zagrebit që përmbysi rezultatin e pjesës së parë në minutat shtesë.

Atletika kosovare pranohet me të drejta të plota në IAAF Atletika kosovare pranohet me të drejta të plota në IAAF
Federata e Atletikës së Kosovës pranohet me të drejta të plota në Federatën Botërore të Atletikës, në kongresin e 50-të të kësaj federate që është mbajtur në Pekin të Kinës.

Huliganët “Bad Blue Boys” të Dinamos ndalohen në kufi Huliganët “Bad Blue Boys” të Dinamos ndalohen në kufi
Konfirmohet frika e drejtuesve të Skënderbeut për prezencën e huliganëve në “Elbasan Arena”, gjatë sfidës play off të Champions League me Dinamo Zagreb.

Ofendoi arbitrin, Gerard Pique pezullohet 4 ndeshje Ofendoi arbitrin, Gerard Pique pezullohet 4 ndeshje
Barcelona nuk do të ketë shërbimin e Gerad Pique në 4 ndeshjet e para të kampionatit spanjoll që do të startojë këtë fundjavë. Gjykata Sportive në vendin iberik e dënoi qendërmbrojtësin e skuadrës katalanase me 4 ndeshje pezullim pas asaj që ndodhi në ndeshjen e Superkupës së Spanjës në Camp Nou me Athletic Bilbao, ku 28-vjeçari u ndëshkua me karton të kuq.

Pedro në Londër, negocion me Chelsea Pedro në Londër, negocion me Chelsea
Chelsea do të jetë destinacioni i Pedro Rodriguez. Blutë e Londrës kanë përfituar nga problemet në tratativa të Manchester United për të bindur sulmuesin e Barcelonës që të transferohet në Stamford Bridge.

Tifozët shqiptarë trembin Danimarkën Tifozët shqiptarë trembin Danimarkën
Federata Daneze e Futbollit (DBU) vihet në alarm dhe shkak për këtë është bërë dyndja e tifozëve shqiptarë te cilët janë të interesuar për të ndjekur sfidën e kombëtares me Danimarkën, e vlefshme për “Euro 2016”. Mësohet se një pjesë e mirë e tyre kanë blerë bileta që janë të sektorëve ku do të qëndrojnë tifozët vendas dhe kjo ka shqetësuar jo pak danezët. Shefi i zyrës së shtypit të DBU-së, Jakob Hoyer, paralajmeroi tifozët shqiptarë se nuk do të lejohen të hyjnë në stadium me biletat që janë për sektorët e akomodimit të tifozëve daneze.

Shitja e Kovacic ndihmoi Interin në aspektin financiar Shitja e Kovacic ndihmoi Interin në aspektin financiar
Shitja e Mateo Kovacic te Reali i Madridit për 35 milionë euro ishte një ndihmë e madhe për Interin në aspektin financiar. Së pari, ky transferim përmirëson ndjeshëm bilancin e klubit për sezonin 2015/2016, dhe së dyti, kjo lëvizje bën që Thohir të evitojë kryerjen e shpenzimeve të tjera në merkaton e transferimeve.

Sebastian Coe, presidenti i ri i IAAF-së Sebastian Coe, presidenti i ri i IAAF-së
Sebastian Coe është presidenti i ri i Federatës Ndërkombëtare të Atletikës (IAAF). Në zgjedhjet e zhvilluara këtë mesjave, britaniku mori 115 vota duke mposhtur në këtë garë ukrainasin Sergej Bubka, për të cilin shkuan në favor 92 vota. Sebastian Coe, ish-kampion olimpik, do të zëvendësojë në krye të IAAF-së senegalezin Lamin Diak, me këtë të fundit që e drejtoi institucionin më të lartë të atletikës në botë për 16 vjet.

Manchester United kërkon Thomas Muller. Ofertë zyrtare prej 85 milionë eurosh Manchester United kërkon Thomas Muller. Ofertë zyrtare prej 85 milionë eurosh
Manchester United e ka seriozisht me Thomas Muller. Sipas asaj që publikohet te e përditshmja gjermane 'Bild', klubi anglez i ka bërë një ofertë zyrtare Bayern Munchen për blerjen e futbollistit për një shifër prej 85 milionë eurosh. “Djajtë e Kuq” janë vënë prej kohësh në ndjekje të Muller, por deri tani kanë hasur në rezistencën e drejtuesve të klubit bavarez, të cilët kanë deklaruar herë pas here se futbollisti është i pashitshëm.

Ronaldo dhe James tallen me Marcelon Ronaldo dhe James tallen me Marcelon
James Rodriguez dhe Cristiano Ronaldo nuk e lanë të qetë Marcelon në intervistën që mbrojtësi brazilian po jepte për një televizion spanjoll pas përfundimit të ndeshjes Real Madrid-Galatasaray, e vlefshme për Trofeun Bernabeu.

Reali fiton trofeun “Bernabeu”, mposht Galatasaray-n Reali fiton trofeun “Bernabeu”, mposht Galatasaray-n
Edhe këtë vit trofeu “Santiago Bernabeu” është fituar nga Reali i Madridit, pasi ka mundur me rezultatin 2-1 ekipin turk të Galatasaray-t. Ky trofe luhet çdo vit para fillimit të La Liga-s.

F1, Hamilton: Spa-ja është gjithmonë e veçantë F1, Hamilton: Spa-ja është gjithmonë e veçantë
Botërori i Formulës 1 do të rinisë këtë fundjavë pas pushimeve verore dhe do të jetë pista belge e Spa Francorchamps ajo që do të presë pilotët për gjysmën e dytë të sezonit.

F1, Raikkonen: Në Spa kam arritur fitoren më të bukur F1, Raikkonen: Në Spa kam arritur fitoren më të bukur
Kimi Raikkonen njihet si një nga pilotët më të shpejtë të Formulës 1 dhe gara e ardhshme e Botërorit do të zhvillohet në një nga pistat më të shpejta të kalendarit: Spa Francorchamps. Edhe pse në këtë pistë ka kujtime të bukura, finlandezi i Ferrarit qëndron me këmbë në tokë.

Skënderbeu-D. Zagreb, trajnerët “mprehin shpatat”. Josa difensiv, Mamiç optimist Skënderbeu-D. Zagreb, trajnerët “mprehin shpatat”. Josa difensiv, Mamiç optimist
Trajneri i Skënderbeut, Mirel Josa, në konferencën e fundit për shtyp para ndeshjes me Dinamon e Zagrebit, ka theksuar se skuadra e tij nuk duhet t’u japë në asnjë moment mundësinë kundërshtarëve që të shënojnë në “Elbasan Arena”.

Atletikë, vetëm 1/3-ta e atletëve do të dorëzojnë mostra gjaku para botërorëve Atletikë, vetëm 1/3-ta e atletëve do të dorëzojnë mostra gjaku para botërorëve
Trupa qeverisëse botërore e Atletikës pritet të braktisë politikën e vjetër të të testuarit të gjakut të të gjithë atletëve gjatë një kampionati botëror, si ai i radhës në Pekin, duke e kufizuar në vetëm 1/3-tën e garuesve që do të duhet të dorëzojnë mostrat e gjakut për t’iu analizuar.

Biletat, interes i madh për Skënderbeu-D. Zagreb. Shiten si për kombëtaren Biletat, interes i madh për Skënderbeu-D. Zagreb. Shiten si për kombëtaren
Një ditë përpara ndeshjes mes Skënderbeut dhe Dinamos së Zagrebit, e vlefshme për fazën “play off” të Champions League, në sportelet e shitjes së biletave vihet re një interesim i jashtëzakonshëm jo vetëm i tifozëve korçarë, por nga të gjitha trevat shqiptare.

F1, Alonso: Spa-ja do të jetë e vështirë për ne F1, Alonso: Spa-ja do të jetë e vështirë për ne
Fernando Alonso ka deklaruar në prag të Çmimit të Madh të Belgjikës se gara që do të zhvillohet në pistën e Spa-Francorchamps do të jetë shumë e vështirë për McLaren-in e tij.

Manchester City, blen për 45 milionë euro mbrojtësin Nicolas Otamendi Manchester City, blen për 45 milionë euro mbrojtësin Nicolas Otamendi
Manchester City ka përforcuar mbrojtjen me argjentinasin Nicolas Otamendi, lojtar të cilin e ka blerë nga Valencia për 45 milionë euro plus bonuse.

Skënderbeu-Dinamo Zagreb, policia publikon masat e marra për mbarëvajtjen e ndeshjes Skënderbeu-Dinamo Zagreb, policia publikon masat e marra për mbarëvajtjen e ndeshjes
Policia e Elbasanit ka publikuar këtë të martë masat, që do të ndërmarrë për të mërkurën, për zhvillimin normal të ndeshjes mes Skënderbeut dhe Dinamos së Zagrebit, e vlefshme për fazën “play-off” të Champions League, që do të nisë në orën 20:45.

Chelsea nuk bind. “Blutë” duan të hyjnë në merkato Chelsea nuk bind. “Blutë” duan të hyjnë në merkato
Chelsea nuk e ka nisur mirë sezonin e ri në Premier Ligë. Kampionët e Anglisë kanë marrë vetëm 1 pikë në dy ndeshje pas barazimit 2-2 me Swansea dhe humbjes 3-0 me Manchester City.

Fyerjet ndaj arbitrit, Pique rrezikon pezullim të gjatë Fyerjet ndaj arbitrit, Pique rrezikon pezullim të gjatë
Protestat e ashpra ndaj arbitrit anësor mund t'i kushtojnë shtrenjtë futbollistit Gerard Pique.

Ermir Lenjani huazohet te Nantes Ermir Lenjani huazohet te Nantes
Të paktën deri në fund të këtij sezoni futbollistik, Ermir Lenjani do të jetë pjesë e Nantes në ligën franceze dhe tashmë kjo është bërë zyrtare.

Mbeti një mision i pamundur për Barcelonën. Bilbao fiton Superkupën e Spanjës Mbeti një mision i pamundur për Barcelonën. Bilbao fiton Superkupën e Spanjës
Athletic Bilbao është fituesja e Superkupës së Spanjës pasi mposhti Barcelonën 4-0 në ndeshjen e parë, ndërsa ndeshja e kthimit në “Camp Nou” u mbyll në barazim 1-1.

Milani e nis mbarë sezonin e ri, mposht 2-0 Perugia-n në Kupën e Italisë Milani e nis mbarë sezonin e ri, mposht 2-0 Perugia-n në Kupën e Italisë
Mihajlovic e ka nisur me këmbën e mbarë aventurën e tij në stolin e Milanit, pasi kuqezinjtë, në ndeshjen e parë zyrtare për këtë sezon, mposhtën lehtësisht 2-0 Perugia-n në Kupën e Italisë.

“Play off”-et e Championsit, frikë për dhunë nga tifozët e Zagrebit në “Elbasan Arena” “Play off”-et e Championsit, frikë për dhunë nga tifozët e Zagrebit në “Elbasan Arena”
Tifozët ultras të Dinamos së Zagrebit kanë vënë në alarm klubin e Skënderbeut. Kampionët korçarë kanë marrë sinjale nga klubi kroat dhe nga UEFA se, pjesëtarë të tifogrupit “Bad Blue Boys”, të cilët janë në listën europiane të tifozëve huliganë, do të jenë edhe në “Elbasan Arena”.

F1, në Spa do të garohet me të njëjtat goma si në Hungari F1, në Spa do të garohet me të njëjtat goma si në Hungari
Të njëjtat goma si në Hungari, edhe në Belgjikë, në garën e fundjavës në Spa Francorchamps, pas ndalesës për shkak të pushimeve verore.

Menaxheri i Alonsos: Do të jetë pretendent për titull në 2016-n Menaxheri i Alonsos: Do të jetë pretendent për titull në 2016-n
Edhe pse ka kaluar vetëm gjysma e Botërorit aktual të Formula 1, pasi pjesa e dytë pritet të rifillojë nga kjo fundjavë me Çmimin e Madh të Belgjikës, në Spa Francorchamps, 2015-a konsiderohet tashmë i ikur dhe po bëhet gjithçka, që në 2016-n të mund të luftohet për titullin kampion.

Superkupa e Spanjës, Barcelonës i duhet një mrekulli ndaj Athletic Bilbaos Superkupa e Spanjës, Barcelonës i duhet një mrekulli ndaj Athletic Bilbaos
Mbrëmjen e sotme, Barcelona ka përpara vetes një mision të pamundur. Në stadiumin Camp Nou, katalanasit duhet të përmbysin humbjen 4-0 që pësuan ndaj Athletic Bilbaos në San Mames, në ndeshjen e vajtjes të finales së Superkupës së Spanjës.

Sergio Ramos: Mendja dhe zemra më thanë të qëndroja Sergio Ramos: Mendja dhe zemra më thanë të qëndroja
Sergio Ramos rinovoi kontratën e tij me Real Madrid deri në vitin 2020 duke i dhënë fund kështu zërave për një largim te Manchester United.

Mercedes-Red Bull, Wolff nuk e përjashton bashkëpunimin Mercedes-Red Bull, Wolff nuk e përjashton bashkëpunimin
Ka shumë gjasa që Mercedes të nisë një bashkëpunim me Red Bull për furnizimin me motorë të skuadrës austriake.

Lauda bën krahasimin: MotoGP, botëror më i bukur se F1 Lauda bën krahasimin: MotoGP, botëror më i bukur se F1
Botërori i MotoGP është më i bukur se ai i Formula 1. Ai që e thotë këtë është vetë legjenda Niki Lauda, i cili nuk e ka fshehur aspak admirimin për kampionatin e garave motoçiklistike.

Sergio Ramos rinovon me Realin e Madridit. Lojtari i tretë më i paguar Sergio Ramos rinovon me Realin e Madridit. Lojtari i tretë më i paguar
Sergio Ramos firmosi të hënën me klubin “merengues” një kontratë, nga e cila do të përfitojë 10 milionë euro në sezon, një shifër kjo pothuajse dy herë më e lartë se paga e mëparshme e tij. Kjo shifër e bën 29-vjeçarin futbollistin e tretë më të paguar tek Reali i Madridit.

Reali për De Gean, do të tentojë blerjen e tij sezonin e ardhshëm Reali për De Gean, do të tentojë blerjen e tij sezonin e ardhshëm
Real Madrid ka vendosur të presë sezonin e ardhshëm për të tentuar blerjen e David De Geas.

Francë, PSG fiton 2-0 ndaj Ajaccio dhe merr kryesimin e kampionatit Francë, PSG fiton 2-0 ndaj Ajaccio dhe merr kryesimin e kampionatit
Paris Saint Germain fitoi 2-0 ndaj Ajaccio në javën e dytë të kampionatit francez të futbollit dhe u ngjit në kreun e klasifikimit.

Tenis, Andy Murray triumfon në Rogers Cup Tenis, Andy Murray triumfon në Rogers Cup
Pas tetë humbjesh radhazi kundër Novak Djokovic, Andy Murray arriti ta mundë më në fund tenistin serb dhe u shpall për herë të tretë kampion në Rogers Cup.

Mateo Kovacic, futbollisti i ri i Real Madrid Mateo Kovacic, futbollisti i ri i Real Madrid
Mateo Kovacic sot do të zyrtarizohet si futbollisti i ri i Real Madrid. Mesfushori i talentuar i Interit ka arritur marrëveshjen me klubin spanjoll, i cili do të paguajë 30 milionë euro plus bonuset për kroatin 21-vjeçar.

Demba Ba, “kung fu” në Kinë (Video) Demba Ba, “kung fu” në Kinë (Video)
Kinezët shquhen në artet marciale, por Demba Ba u transferua te Shanghai Shenhua për të luajtur futboll. Senegalezi duket se ka ngatërruar sport.

Bundesliga gjermane, nënkampionët nuk gabojnë në start Bundesliga gjermane, nënkampionët nuk gabojnë në start
Wolfsburg-u mori maksimumin nga ndeshja e parë e Bundesliga-s gjermane, duke fituar me rezultatin 2-1 në fushën e tij ndaj Eintracht Frankfurt-it.

Fanning i rikthehet sërfit. Australiani u sulmua nga një peshkaqen Fanning i rikthehet sërfit. Australiani u sulmua nga një peshkaqen
Mick Fanning, sërfisti i cili para pak kohësh u sulmua nga një peshkaqen i është rikthyer pas 7 ditësh ujit dhe sportit ku ai ka fituar tre herë titullin kampion bote.

Turneu i tenisit në Toronto. 18-vjeçarja Bençiç mund S. Williams dhe kalon në finale Turneu i tenisit në Toronto. 18-vjeçarja Bençiç mund S. Williams dhe kalon në finale
18-vjeçarja Belinda Bençiç është supriza e turneut të tenisit që po zhvillohet në Toronto të Kanadasë.

Shokon “Sunday Times”. 1/3 e atletëve në Botërorin e 2011-s ishin të dopuar Shokon “Sunday Times”. 1/3 e atletëve në Botërorin e 2011-s ishin të dopuar
Rreth 600 atletë që morën pjesë në Botërorin e Daegu në Korenë e Jugut ne vitin 2011 ishin të dopuar.

LeBron James u paguan studimet 2300 fëmijëve nga qyteti i lindjes LeBron James u paguan studimet 2300 fëmijëve nga qyteti i lindjes
“Çfarë dëshironi të bëheni? Mësues, shkencëtarë, inxhinierë apo doktorë? Tashmë mund t’i realizoni ëndrrat tuaja, sepse ky personi që është përballë jush beson plotësisht te ju”.

Blatter sulmon Platininë: Më kërcënoi që të mos rikandidoja Blatter sulmon Platininë: Më kërcënoi që të mos rikandidoja
Një kapitull i ri lufte mes Blatterit dhe Platinisë duket se është hapur së fundi, pas intervistës së dhënë nga zvicerani për një të përditshme holandeze “Volkskrant”.

Nga Maradona te Zidane, çastet që nuk duhen përsëritur Nga Maradona te Zidane, çastet që nuk duhen përsëritur
Fëmijët që paraqiten në foto nuk do të mund t’i njihni aspak, pavarësisht se momentet e riprodhuara prej tyre janë tepër të njohura, të paktën për ata që ndjekin me interes të madh futbollin.

FIA: Edhe 2016-a do të jetë me 11 skuderi. Risia “Team Hass” FIA: Edhe 2016-a do të jetë me 11 skuderi. Risia “Team Hass”
Formula 1 rikthehet fundjavën e ardhshme, më 23 gusht, me pjesën e dytë të këtij sezoni, por Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (FIA) njofton prej tani se për kampionatin e ardhshëm të vitit 2016 nuk do të ketë shtim të skuderive.

Bundesliga, Borussia Dortmund nis kampionatin me goleadë Bundesliga, Borussia Dortmund nis kampionatin me goleadë
Java e parë e Bundesligës, e hapur të premten në mbrëmje me fitoren 5-0 të Bayern Munchen kundër Hamburgut, nuk shënoi asnjë surprizë.

Durrës, organizohet Kampionati i Notit për Fëmijë Durrës, organizohet Kampionati i Notit për Fëmijë
Në qytetin bregdetar të Durrësit u organizua Kampionati i Notit për Fëmijë. Ky është i dyti vit i organizimit të këtij kampionati që synon të krijojë një traditë të mirë në evidentimin e talenteve të reja të këtij sporti kaq të dashur jo vetëm për fëmijët durrsakë, por edhe për ata që vijnë me pushime në Durrës.

Tenis, Nadal i jep lamtumirën Montrealit Tenis, Nadal i jep lamtumirën Montrealit
Rafael Nadal është eliminuar nga turneu Masters 1000 i Montrealit. Tenisti spanjoll humbi në çerekfinale ndaj japonezit Kei Nishikori me rezultatin 6-2 dhe 6-4. Ndeshja zgjati vetëm një orë e gjysmë dhe nuk pati histori.

Të ngatërrosh Shaqirin me Shakirën Të ngatërrosh Shaqirin me Shakirën
Stuart Pearce, ish-trajneri i Manchester City dhe Nottingham Forest, bëri një lapsus qesharak gjatë komentit të tij për Sky Sports News mbi përforcimet e shumta që ka bërë skuadra e Stoke City në merkaton e verës.

Edin Dzeko “shpërthen” portën në debutimin me Romën Edin Dzeko “shpërthen” portën në debutimin me Romën
Edin Dzeko nuk mund të kishte një debutim më të mirë me Romën se ai që përjetoi në miqësoren ndaj Sevilla.

Superkupa e Spanjës, Aduriz fundos Barcelonën. Baskët fitojnë 4-0 Superkupa e Spanjës, Aduriz fundos Barcelonën. Baskët fitojnë 4-0
Barcelona është tronditur në ndeshjen e parë të Superkupës së Spanjës. Katalansit janë mundur 4-0 në “San Mames” nga Athletic Bilbao, duke i lënë pak mundësi vetes për trofeun e gjashtë.

Rikthehet Bundesliga. Bayern mposht Hamburgun 5-0 Rikthehet Bundesliga. Bayern mposht Hamburgun 5-0
Rikthehet Bundesliga, rikthehen edhe kampionët e Bayern të cilët jap sinjalin e parë për kundërshtarët. Të besuarit e Pep Guardiolas kanë fituar 5-0 në ndeshjen e parë të sezonit 2015/16 ndaj Hamburgut në shtëpi.

“Montreal Masters”, të mëdhenjtë janë në çerekfinale “Montreal Masters”, të mëdhenjtë janë në çerekfinale
Emrat e mëdhenj të tenisit botëror janë kualifikuar për në çerekfinalet e turneut “Masters” të Montrealit.

Ekipet e Bundesligës, 294 milionë euro të shpenzuara në merkato Ekipet e Bundesligës, 294 milionë euro të shpenzuara në merkato
Merkatoja e transferimeve nuk është mbyllur ende, megjithatë, në Gjermani ka një bilanc provizor për shpenzimet e kryera deri më tani.

F1 rinis nga Belgjika, Rosberg: Sfidë e ndezur me Hamiltonin F1 rinis nga Belgjika, Rosberg: Sfidë e ndezur me Hamiltonin
Botërori i Formula 1 rikthehet më 21 gusht me Çmimin e Madh të Belgjikës, në Spa Francorchamps, dhe risitë nuk mungojnë.

Shqipëri-Portugali, FSHF: Biletat do të jenë të personalizuara Shqipëri-Portugali, FSHF: Biletat do të jenë të personalizuara
Federata Shqiptare e Futbollit forcon masat e sigurisë për ndeshjen Shqipëri- Portugali që do të luhet në shtator. Sipas një deklarate të FSHF-së, biletat do të jenë të personalizuara me emër dhe mbiemër, dhe se tifozët duhet të jenë të pajisur me një dokument identifikimi.

Rivaldo tërhiqet përfundimisht nga futbolli Rivaldo tërhiqet përfundimisht nga futbolli
I kthyer në muajin qershor për të ndihmuar klubin në të cilin është vetë president (Mogi Mirim) dhe për të bërë realitet ëndrrën për të luajtur në të njëjtën skuadër me djalin e tij, Rivaldo ka vendosur që në moshën 43-vjeçare ta lërë përfundimisht futbollin profesionist.

Tenis, pika e shekullit nga një japonez i panjohur (Video) Tenis, pika e shekullit nga një japonez i panjohur (Video)
Yoshinito Nishioka, një tenist japonez që në vendin e tij njihet si “Nishikori i ri”, realizoi një goditje të pabesueshme në një ndeshje të Challenger të Aptosit (SHBA).

Pep: Të gjithë duhet të më binden... përveç Messit Pep: Të gjithë duhet të më binden... përveç Messit
Bayern Munchen nis sot mbrojtjen e titullit kampion në Gjermani dhe nëse do ia arrijë qëllimit, do të bëhet skuadra e vetme në këtë vend që fiton katër tituj radhazi.

Bundesliga, Bayern kërkon të shkruajë historinë. Synon të 4-tin radhazi Bundesliga, Bayern kërkon të shkruajë historinë. Synon të 4-tin radhazi
Bayern Munchen do ta nisë sezonin e ri të Bundesligës në “Allianz Arena”, këtë të premte, ndaj një rivali që nuk ka rënë asnjëherë në historinë e futbollit gjerman në “Bundesliga 2”, siç është Hamburgu, por kapiteni Philipp Lahm ka në fokus titullin e katërt radhazi në Gjermani, diçka që do të ishte historike, sidomos kur dihet se trajneri Pep Guardiola do të nisë “shëtitjen” e fundit në Bavari.

Çështja Renault, Ecclestone: Do të ishte mëkat ta humbisnim nga F1 Çështja Renault, Ecclestone: Do të ishte mëkat ta humbisnim nga F1
Bernie Ecclestone, presidenti dhe padroni i Formula 1, duket se është i gatshëm të bëjë diçka në ndihmë të kompanisë franceze të prodhimit të makinave, Renault.

27-vjetori i humbjes së Enzo Ferrarit, Marchionne: Trashëgimia e tij, një stimul për të sfiduar gjithçka 27-vjetori i humbjes së Enzo Ferrarit, Marchionne: Trashëgimia e tij, një stimul për të sfiduar gjithçka
Trashëgimia e Enzo Ferrarit, i ndarë nga jeta më 14 gusht të 1988-s, plot 27 vite më parë, është “një pikë konstante referimi, një stimul për të bërë gjithnjë më të mirën”. Me këto fjalë të shprehura në faqen zyrtare të Ferrarit, presidenti i “kokëkuqes”, Sergio Marchionne ka rikujtuar themeluesin e skuderisë nga Maranello.

Tenis, Ivo Karlovic kalon shifrën e 10 000 “ace” në karrierë Tenis, Ivo Karlovic kalon shifrën e 10 000 “ace” në karrierë
Kroati Ivo Karlovic ka kaluar numrin 10 000 të pikëve direkt nga shërbimi (ace) në karrierë, duke u bërë tenisti i dytë në histori që e kalon këtë shifër.

Basha gjen skuadër. Firmos me Luzernën për dy vjet Basha gjen skuadër. Firmos me Luzernën për dy vjet
Migjen Basha gjen më në fund skuadër. Mesfushori i kombëtares shqiptare, të cilit i përfundoi kontrata me skuadrën e Torinos, duke filluar nga ky sezon do të luajë në kampionatin zviceran, pikërisht te skuadra e Luzernës.

Mourinho-Carneiro, një video përgënjeshtron luzitanin Mourinho-Carneiro, një video përgënjeshtron luzitanin
Polemikat mes Jose Mourinho dhe Eva Carneiro nuk kanë të përfunduar. Trajneri i Chelsea iu kundërvu mjekes për ndihmën e ardhur ndaj Hazard, për ta ndëshkuar më pas atë me përjashtim nga stoli i skuadrës.

Sezoni i ri në NBA nis me sfidën Chicago-Cleveland Sezoni i ri në NBA nis me sfidën Chicago-Cleveland
Kampionati më spektakolar i basketbollit në botë, NBA do të startojë më 27 tetor.

Për një femër...sherr në pistën e tenisit Për një femër...sherr në pistën e tenisit
Nick Kyrgios ishte protagonist i një skene jo të bukur në turneun Masters të Montrealit. Tenisti australian, gjatë ndeshjes së turit të dytë ndaj Stan Wawrinka, i tha kundërshtarit të tij këtë frazë: “Kokkinakis ka shkuar me të dashurën tënde shoku, më fal që po ta them”.

Milani fiton trofeun TIM. Mposht Interin dhe Sassuolon Milani fiton trofeun TIM. Mposht Interin dhe Sassuolon
Milani ka fituar edicionin e 15 të trofeut TIM. Në stadiumin Mapei të Reggio Emilias, skuadra e drejtuar nga Sinisa Mihajlovic ngriti kupën e turneut miqësor falë fitores 2-1 në derbin ndaj Interit dhe fitores me penallti ndaj Sassuolos.

Laçi fiton Superkupën. Mposht me penallti Skënderbeun Laçi fiton Superkupën. Mposht me penallti Skënderbeun
Laçi është fitues i Superkupës së Shqipërisë. Fituesi u vendos nga penalltitë, pasi 120 minuta në fushën e lojës u mbyllën në barazim 2-2. U gjuajtën plot 16 penallti duke bërë që kurbinasit të fitojnë 7-8.

Ndryshime trajnerësh te kombëtaret e moshave. FSHF emëron Jupin e Bellain Ndryshime trajnerësh te kombëtaret e moshave. FSHF emëron Jupin e Bellain
Redi Jupi dhe Arjan Bellai do të jenë trajnerët e rinj të Kombëtares shqiptare U21 dhe asaj U19. Ky është vendimi i Federatës Shqiptare të Futbollit, e cila u ka besuar këtyre dy pjesëtarëve të brezit të artë të përfaqësueses shqiptare, skuadrat nga të cilat dalin elementë që furnizojnë Kombëtaren A.

Skënderbeu dhe Laçi përballen për Superkupën e Shqipërisë Skënderbeu dhe Laçi përballen për Superkupën e Shqipërisë
Sonte në mbrëmje do të luhet Superkupa e Shqipërisë, trofe ky që do të diskutohet mes kampionëve të Skënderbeut dhe Laçit, fituesi i Kupës së Shqipërisë. Skuadra korçare e ka fituar dy herë këtë trofe dhe të parin e mori para dy vitesh, kur mundi me 11-metërsha pikërisht skuadrën e Laçit.

F1, Volf për Ferrarin: Po na kërcënon seriozisht F1, Volf për Ferrarin: Po na kërcënon seriozisht
Ferrari po e kërcënon seriozisht Mercedesin. Kjo është ajo që ka deklaruar Drejtori Sportiv i skuadrës gjermane, Toto Volf për rivalitetin e kokëkuqes italiane në këtë Botëror të Formula 1.

Pedro Rodriguez mohon: Nuk kam kërkuar të iki nga Barça Pedro Rodriguez mohon: Nuk kam kërkuar të iki nga Barça
E ardhmja e Pedro Rodriguez te Barcelona mbetet në dyshim. Sulmuesi 28-vjeçar është në shënjestrën e Manchester United dhe, sipas një deklarate të Drejtorit Teknik të skuadrës katalanase Robert Fernandez, Pedro ka kërkuar largimin.

Portieri shënon në minutën e fundit të ndeshjes...me takë Portieri shënon në minutën e fundit të ndeshjes...me takë
Martin Hansen, portieri i ADO Den Haag, i dha një pikë skuadrës së tij me një gol të jashtëzakonshëm në minutën e fundit shtesë të ndeshjes ndaj PSV Eindhoven.

Barcelona fiton Superkupën e Europës. Mposht Sevillan 5-4 Barcelona fiton Superkupën e Europës. Mposht Sevillan 5-4
Barcelona ka fituar Superkupën e Europës. Katalanasit fituan përballë kampionit të Ligës së Europës, Sevillas me rezultat 5-4.

Një KO skandaloz, boksieri bie në tokë pa u goditur Një KO skandaloz, boksieri bie në tokë pa u goditur
Një boksier argjentinas i habiti të gjithë kur ra “knock-out” pa u goditur aspak nga kundërshtari i tij.

F1, Vettel: Kam besim tek e ardhmja F1, Vettel: Kam besim tek e ardhmja
Formula 1 do të rikthehet në datën 23 gusht, me Çmimin e Madh të Belgjikës, dhe Sebastian Vettel mezi po pret të arrijë të tjera fitore me Ferrarin, pas asaj të Hungarisë.

Mundja rrezikon Botërorin. Ministria bllokon fondin, federata e hedh në gjyq Mundja rrezikon Botërorin. Ministria bllokon fondin, federata e hedh në gjyq
Mosnjohja e organeve të reja drejtuese dhe mosmiratimi i fondit Grant nga Ministria e Sporteve për Federatën e Mundjes, përveçse rrezikon pjesëmarrjen e Shqipërisë në Botërorin e shtatorit në SHBA, rrezikon edhe përjashtimin pa afat të federatës sonë nga çdo aktivitet ndërkombëtar.

Superkupa e Europës, Barça-Sevija në përgatitjet e fundit Superkupa e Europës, Barça-Sevija në përgatitjet e fundit
Superkupa e Europës edhe këtë vit do të diskutohet mes dy skuadrave spanjolle. Këtë radhë përballë Sevijës, fituese të Europa League do të jetë skuadra e Barcelonës.

Klopp, i vendosur të qëndrojë një vit pushim Klopp, i vendosur të qëndrojë një vit pushim
Jurgen Klopp është i vendosur të qëndrojë një vit pushim. Ai që e konfirmon këtë lajm është vetë agjenti i teknikut gjerman, emri i të cilit është përmendur në Francë si një prej kandidatëve për të pasuar Bielsën në stolin e Marsejës, së bashku me Mazzarrin, Montelën dhe Zinedin Zidane.

I ofruan ulje page, refuzoi dhe shkoi te rivalët... për të fituar Superkupën I ofruan ulje page, refuzoi dhe shkoi te rivalët... për të fituar Superkupën
Sportingu i Lisbonës është fitues i Superkupës së Portugalisë, pas fitores minimale 1-0 ndaj rivalëve të betuar të të njëjtit qytet, Benfikës, një rivalitet i ndezur edhe më shumë pas transferimit tepër të debatueshëm të trajnerit Jorge Jesus, nga “të kuqtë” te “bardhjeshilët”.

Shkëlqimi dhe “rënia” e Shaqirit. Akord me Stoken, pritet zyrtarizimi Shkëlqimi dhe “rënia” e Shaqirit. Akord me Stoken, pritet zyrtarizimi
Xherdan Shaqiri është gjithnjë e më pranë Stoke City në kampionatin anglez. Sipas medias dedikuar kësaj skuadre, “Stoke Sentinel”, klubi anglez ka gjetur më në fund edhe akordin me lojtarin, pasi me Interin e kishte arritur prej kohësh për rreth 17 milionë euro.

F1, ja zgjedhjet e ëndrrave të Ecclestone dhe Hamilton F1, ja zgjedhjet e ëndrrave të Ecclestone dhe Hamilton
Fernando Alonso dhe Jochen Rindt mund të ishin një dyshe “ëndrrash” për Bernie Ecclestone, padronin e Formula 1, të cilët duhej të garonin për një skuderi si “Brabham BT49”, me Flavio Briatoren në rolin e kryeteknikut.

Mourinho përplaset me mjeken e Chelsea-t: Naive! Mourinho përplaset me mjeken e Chelsea-t: Naive!
Jose Mourinho nuk është prej atyre që u mungon vëmendja e mediave kur vjen puna tek deklaratat apo veprimet e bëra brenda dhe jashtë fushe

Tifozët e Red Bulls tallin Pirlon dhe Lampardin Tifozët e Red Bulls tallin Pirlon dhe Lampardin
Futbolli mund të mos jetë sporti më i preferuar i amerikanëve, por derbi mbetet derbi…edhe atje.

Superkupa e Europës, Barça kërkon të barazojë Milanin Superkupa e Europës, Barça kërkon të barazojë Milanin
Ditën e martë, në Tbilisi, Barcelona do të luajë përballë Sevijas në finalen e Superkupës së Europës, të cilën kërkon ta fitojë për të pestën herë për të barazuar rekordin e Milanit.

Formula 1, gara e Australisë kushton… 50 milionë dollarë në vit Formula 1, gara e Australisë kushton… 50 milionë dollarë në vit
Çmimi i Madh i Australisë do të jetë në kalendarin e Botërorit të Formula 1 deri në vitin 2020.

Stoli i Marsejës, përmenden Maxarri, Montela dhe Zidan Stoli i Marsejës, përmenden Maxarri, Montela dhe Zidan
Marselo Bielsa shkaktoi një tërmet te Olimpiku i Marsejës, teksa bëri të ditur largimin nga stoli i kësaj skuadre menjëherë pas ndeshjes së parë të Ligës 1 me Kaenin.

Sevija në merkato, synohet Jorente nga Juventusi Sevija në merkato, synohet Jorente nga Juventusi
Sevija po përgatitet për ndeshjen e Superkupës së Europës ndaj Barcelonës, por ajo i jep rëndësi edhe merkatos së transferimeve.

Arsenal këmbëngul, ofron 60 milionë euro për Benzema Arsenal këmbëngul, ofron 60 milionë euro për Benzema
Arsenal është i vendosur të bëjë gjithçka për të sjellë në Emirates Stadium sulmuesin Karim Benzema.

MotoGP Indianapolis, triumfon spanjolli Marc Marquez MotoGP Indianapolis, triumfon spanjolli Marc Marquez
Marc Marquez ruan pathyeshmërinë e tij në SHBA, në Botërorin e MotoGP. Piloti spanjoll i Hondës fitoi Çmimin e Madh të Indianapolis, i treti radhazi për të në këtë sezon.

Lyon, barazim 0-0 në debutimin ndaj Lorient Lyon, barazim 0-0 në debutimin ndaj Lorient
Lyon nuk ka shkuar dot më shumë se barazimi 0-0 në ndeshjen e parë të tij në kampionatin francez për këtë sezon.

Milani përforcon mbrojtjen me 20-vjeçarin Romagnoli Milani përforcon mbrojtjen me 20-vjeçarin Romagnoli
Milani dhe Roma kanë arritur marrëveshjen për transferimin e mbrojtësit Alessio Romagnoli te kuqezinjtë. Marrëveshja u arrit në orët e vona të ditës së dielë, pas një dite të gjatë tratativash.

Vdes legjenda e futbollit amerikan, Frank Gifford Vdes legjenda e futbollit amerikan, Frank Gifford
Ish-lojtari i futbollit amerikan dhe veterani i gazetarisë sportive, Frank Gifford ka vdekur në shtëpinë e tij në Konektik.

Antonio Cassano rikthehet te Sampdoria Antonio Cassano rikthehet te Sampdoria
Antonio Cassano ka nënshkruar një kontratë 2-vjeçare me Sampdorian, skuadër me të cilën ka luajtur më parë në periudhën 2007-2010 (115 ndeshje dhe 41 gola).

Neymar me shyta. I mungon Barcelonës në dy superkupat Neymar me shyta. I mungon Barcelonës në dy superkupat
Neymar do i mungojë Barcelonës në 15 ditët e ardhshme pasi e kanë zënë shytat. Kështu, sulmuesi brazilian nuk do të luajë dot Superkupën e Europës dhe Superkupën e Spanjës.

Marseille, Marcelo Bielsa jep dorëheqjen pas humbjes në shtëpi me Caen Marseille, Marcelo Bielsa jep dorëheqjen pas humbjes në shtëpi me Caen
Marcelo Bielsa ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i Marseille. Vendimi i trajnerit argjentinas erdhi pas humbjes të shtunën në mbrëmje ndaj Caen me rezultatin 1-0, në ndeshjen e parë të kampionatit francez.

Villeneuve do të rikthehet të garojë... në Formula E Villeneuve do të rikthehet të garojë... në Formula E
Ai është 44 vjeç tashmë, dikur kampion bote në Formula 1, por Jacques Villeneuve pritet të veshë sërish tutat e pilotit dhe të ulet në një njëvendëshe për të garuar.

Mediat kroate: Skënderbeu, kundërshtar i lehtë Mediat kroate: Skënderbeu, kundërshtar i lehtë
Mediat kroate vazhdojnë të analizojnë kampionët e Shqipërisë, të cilët pas 10 ditësh do të ndeshen me Dinamo Zagrebin në play off-in e Ligës së Kampioneve.

Zhvarroset legjenda e Formula 1 Zhvarroset legjenda e Formula 1
Trupi i legjendës së Formula 1, Juan Manuel Fangio u zhvarros për t’iu nënshtruar analizave të ADN-së pas pretendimeve të dy personave të cilët thonë se janë fëmijë të tij.

Emigranti shqiptar në Gjermani, kampion bote në kickbox Emigranti shqiptar në Gjermani, kampion bote në kickbox
Alban Dorzi, një i ri shqiptar që përveç titujve në Gjermani është shpallur së fundmi edhe kampion bote për amatorë në versionin ISKA në sportin e Kickboxit,  dëshirën për t’u marrë me sport e ka marrë nga i ati, i cili vite më parë ka ushtruar sportin e mundjes.

Mandzukiç dhe Dybala i japin Superkupën Juventusit Mandzukiç dhe Dybala i japin Superkupën Juventusit
Juventusi mposhti 2-0 skuadrën e Lacios dhe siguroi trofeun e shtatë të Superkupës së Italisë.

Murinjo për merkaton: Disa yje të futbollit nuk I blen dot Murinjo për merkaton: Disa yje të futbollit nuk I blen dot
Yjet e futbollit botëror nuk tërhiqen shumë nga kampionati anglez. Ky është opinioni i Zhoze Murinjos, i cili këtë mesjavë rinovoi kontratën me Çelsin deri në vitin 2019.

Skandali i korrupsionit, FIFA nis hetimet brenda saj Skandali i korrupsionit, FIFA nis hetimet brenda saj
Federata Ndërkombëtare e Futbollit ka vendosur të hapë hetimet e saj në lidhje me skandalin e korrupsionit që shpërtheu në fund të muajit maj.

MotoGP Indianapolis, Jorge Lorenzo fiton provat e lira MotoGP Indianapolis, Jorge Lorenzo fiton provat e lira
Jorge Lorenzo e nis në mënyrën më të mirë fundjavën e garës së Indianapolis në Botërorin e MotoGP.

Blank për Di Marian: Do të na duhet në Champions Blank për Di Marian: Do të na duhet në Champions
Angel Di Maria është blerja më e fundit e Paris Sën Zhermen. Pas prezantimit, futbollisti argjentinas u pa në tribunën e stadiumit të Lilles nga ndoqi sfidën e PSG për javën e parë të Ligue 1, ndeshje që u fitua nga kampionët e Francës 1-0.

Vogëlushja 10-vjeçare konkurron me të rriturit në Botërorin e notit Vogëlushja 10-vjeçare konkurron me të rriturit në Botërorin e notit
Alzain Tareq është një notare 10-vjeçare nga Bahreini, e cila konkurroi me koleget e saj me eksperiencë në garën e 50 metrave flutur, në Botërorin e notit që po zhvillohet në Kazan të Rusisë.

Pedrosa fiton duelin MotoGP-Indycar (Video) Pedrosa fiton duelin MotoGP-Indycar (Video)
Indianapolis Motor Speedway ishte skena e një gare spektakolare mes një makine Indycar dhe një motori Honda të MotoGP. Dueli u zhvillua mes pilotëve Marco Andretti dhe Dani Pedrosa.

Manuel Pellegrini rinovon kontratën me Manchester City-n Manuel Pellegrini rinovon kontratën me Manchester City-n
Manuel Pellegrini ka rinovuar kontratën e tij me Manchester City-n. Trajneri nga Kili ka zgjatur me një vit marrëveshjen që i skadonte në qershor të vitit 2016.

MAS: Pasaportat janë bllokuar për lojtarët që nuk kanë mbushur 18 vjeç MAS: Pasaportat janë bllokuar për lojtarët që nuk kanë mbushur 18 vjeç
Ministria e Arsimit dhe Sportit ka reaguar me anë të një njoftimi për shtyp, duke sqaruar pozicionin e saj lidhur me ankesën e FSHF-së sa u përket procedurave për pajisjen me pasaportë të lojtarëve të ekipeve përfaqësuese, të cilët janë gati për grumbullimin me fanelën kuqezi.

Sfidat e mëdha që rezervon ‘play off’ i Ligës së Kampionëve Sfidat e mëdha që rezervon ‘play off’ i Ligës së Kampionëve
Formula e hedhjes së shortit për fazën play off të Ligës së Kampioneve ka vendosur përballë skuadra me emër në Europë dhe sfida të denja për në fazët e mëtejme të këtij kompeticioni.

Ministria bllokon pasaportat për lojtarët, FSHF: Rast i paprecedentë Ministria bllokon pasaportat për lojtarët, FSHF: Rast i paprecedentë
Në momentin më të mirë të futbollit shqiptar në nivel klubesh apo edhe të përfaqësueses, Ministria e Arsimit dhe e Sportit ka vendosur të bëjë një bllokadë sa u përket procedurave për pajisjen me pasaportë të lojtarëve të ekipeve përfaqësuese, të cilët janë gati për grumbullimin me fanelën kuqezi.

Skënderbeu ‘peshkon’ Dinamon e Zagrebit me kapiten shqiptar Skënderbeu ‘peshkon’ Dinamon e Zagrebit me kapiten shqiptar
Dinamo e Zagrebit është pengesa e fundit e skuadrës së Skënderbeut drejt grupeve të Ligës së Kampioneve.

Leonid Slutsky pason Fabio Capellon në stolin rus Leonid Slutsky pason Fabio Capellon në stolin rus
Leonid Slutski konfirmohet si trajneri i ri i Rusisë. Ish-tekniku i CSKA së Moskës zëvendësoi në këtë detyrë Fabio Kapelon, i shkarkuar nga Federata Ruse 3 vjet përpara përfundimit të kontratës që skadonte në vitin 2018.

Francë, hajdutët asfiksojnë dhe vjedhin pilotin e McLaren, Jenson Button
Francë, hajdutët asfiksojnë dhe vjedhin pilotin e McLaren, Jenson Button
Dy hajdutë kanë arritur të hyjnë në vilën e pilotit britanik të McLaren, Jenson Button në St. Tropez dhe të vjedhin stoli në vlerë prej 300 mijë paund, përfshirë edhe unazën e martesës së bashkëshortes në vlerë prej 250 mijë paund.

Eliminohet Kukësi. Nënkampionët e Shqipërisë u mundën 1-0 nga Legia Varshava Eliminohet Kukësi. Nënkampionët e Shqipërisë u mundën 1-0 nga Legia Varshava
Kukësi e ka mbyllur aventurën në Europë me humbje. Nënkampionët e Shqipërisë pas humbjes në tavolinë të ndeshjes së parë, ata janë mposhtur edhe në ndeshjen e dytë në Poloni nga Legia me rezultat minimal 1-0.

Gotze-Juventus, Rummenigge: Të ardhmen e tij e vendos vetë lojtari Gotze-Juventus, Rummenigge: Të ardhmen e tij e vendos vetë lojtari
Mes Bayern Munchen dhe Juventusit duket se klima ka ndryshuar tërësisht. Dy ekipe mike, konkurrente apo partnere biznesi? Karl-Heinz Rummenigge prej kohësh nuk i ka kursyer komplimentet ndaj drejtuesve bardhezinj.

Raikkonen gjen ngushëllim tek e fejuara... Baba për herë të dytë? Raikkonen gjen ngushëllim tek e fejuara... Baba për herë të dytë?
E ardhmja e tij në Formula 1 është ende e mbuluar me hije dyshimi, por, teksa Botërori i këtij viti është ndalur për shkak të pushimeve verore, e pritet të rifillojë më 23 gusht me Çmimin e Madh të Belgjikës, garën e 11 të kalendarit, një lajm i mirë vjen nga ishulli i Majorkës.

Rrugëtimi i Kuqezinjve në renditjen e FIFA-s Rrugëtimi i Kuqezinjve në renditjen e FIFA-s
Një vit më parë kombëtarja shqiptare renditej e 70-ta në renditjen e FIFA-s, por asnjë humbje në katër ndeshje të luajtura për europianin e Francës, janë një rekord më vete për kuqezinjtë, që reflektohet edhe në statistika.

De Biasi: Shqipëria me peshë në Europë. Skënderbeu? Pse jo në Champions De Biasi: Shqipëria me peshë në Europë. Skënderbeu? Pse jo në Champions
Renditja e Shqipërisë në vendin e 22-të në futbollin botëror ka bërë krenar çdo shqiptar, edhe trajnerin Gianni De Biasi, i cili nuk e fsheh kënaqësinë për këtë arritje të madhe të kuqezinjve. 59-vjecari në një intervistë për Sport News, theksoi se ky rekord historik e bën Shqipërinë një faktor më të rëndësishëm në futbollin europian.

Festa e korçarëve në Elbasan. Tifozët “derdhen” në rrugë pas fitores së Skënderbeut Festa e korçarëve në Elbasan. Tifozët “derdhen” në rrugë pas fitores së Skënderbeut
Skënderbeu ndryshon epokën e klubeve shqiptare në arenën europiane. Me fitoren ndaj Milsamit, korçarët hyjnë në histori si skuadra e parë shqiptare që siguron pjesëmarrjen në fazën e grupeve të një kompeticioni europian. Kjo pa dyshim është reflektuar në entuziazmin e tifozëve.

Pretendimi i Realit, 45 milionë paund për Benzema Pretendimi i Realit, 45 milionë paund për Benzema
Reali i Madridit është gati të lejojë transferimin e Karim Benzema tek Arsenali, vetëm nëse klubi londinez ofron 45 milionë paund për kartonin e tij.

Renditja e FIFA-s, Shqipëria në vendin e 22-të Renditja e FIFA-s, Shqipëria në vendin e 22-të
Renditja e FIFA-s për ekipet kombëtare të futbollit për muajin gusht ka zyrtarizuar Shqipërinë në vendin e 22-të, klasifikimi më i mirë në historinë e kuqezinjve. Ngjitja me 14 pozicione ka bërë që kombëtarja jonë të lërë pas kombëtare si Franca, Danimarka, SHBA-ja, Rusia, Suedia, Greqia apo Turqia.

River Plate, “Mbreti” i Amerikës së Jugut River Plate, “Mbreti” i Amerikës së Jugut
River Plate u shpall kampion i Kupës Libertadores për herë të tretë në histori. Skuadra argjentinase mundi 3-0 në stadiumin “Monumental” meksikanët e Tigres, duke arritur të fitojë atë që mund të konsiderohet si Champions League e Amerikës së Jugut.

Bayern Munchen, fituesi i “Audi Cup”. Mund 1-0 Realin në finale Bayern Munchen, fituesi i “Audi Cup”. Mund 1-0 Realin në finale
Pas humbjes së Superkupës së Gjermanisë, Bayern Munich fiton trofeun e parë sezonal, edhe pse bëhet fjalë për një turne miqësor. Bavarezët mposhtën në finalen e “Audi Cup” Realin e Madridit me rezultatin 1-0 .

Leo Messi në version agresiv, i vë duart në fyt kundërshtarit Leo Messi në version agresiv, i vë duart në fyt kundërshtarit
Gjatë ndeshjes së vlefshme për turneun veror Gamper mes Barcelonës dhe Romës, u pa një skenë jo e zakonshme me protagonist Leo Messin. Ylli i skuadrës katalanase, në minutën e 34-t të ndeshjes, i vuri duart në fyt mbrojtësit të Romës, Yanga Mbiwa.

Kualifikimi i Skënderbeut, Josa: Realizuam ëndrrën e të gjithë shqiptarëve Kualifikimi i Skënderbeut, Josa: Realizuam ëndrrën e të gjithë shqiptarëve
Skënderbeu mundi edhe në “Elbasan Arena” 2-0 moldavët e Milsamit dhe futet në historinë e futbollit tonë si skuadra e parë shqiptare që kualifikohet në fazën “play off” të Champions League, ndërkohë që me këtë rezultat korçarët kanë siguruar pjesëmarrjen direkte në fazën e grupeve të Europa Leagues.

Rifreskohen koefiçientët, ja kundërshtarët e mundshëm të Skënderbeut në play-off Rifreskohen koefiçientët, ja kundërshtarët e mundshëm të Skënderbeut në "play-off"
Pas përfundimit të ndeshjeve të turit të tretë të Champions Leagues, UEFA ka rifreskuar koefiçientët e skuadrave të cilat kanë siguruar biletën për “play-off”.

Skënderbeu hyn në histori. Fitorja me moldavët i kalon në “play off”-in e Champions League Skënderbeu hyn në histori. Fitorja me moldavët i kalon në “play off”-in e Champions League
Skënderbeu ka fituar edhe ndeshjen e kthimit të turit të tretë të Ligës së Kampionëve ndaj Milsamit, duke bërë historinë, pasi në sezonin e ardhshëm, përpos kampionatit shqiptar, korçarët do të luajnë edhe në njërin prej kompeticioneve europiane.

Serbi, roveshata e mrekullueshme e Ozegoviç Serbi, roveshata e mrekullueshme e Ozegoviç
Një lojtar i Vojvodinës ka shënuar një gol të mrekullueshëm në javën e tretë të kampionatit serb të futbollit.

Cristiano Ronaldo kërkon mendimin e fansave për modelin e ri të flokëve Cristiano Ronaldo kërkon mendimin e fansave për modelin e ri të flokëve
Cristiano Ronaldo ka kërkuar ndihmën e fansave të tij për të zgjedhur modelin e ri të flokëve.

Renditja e FIFA-s, nesër Shqipëria zyrtarizohet e 22-ta. De Biasi nuk i reziston tundimit për ta konfirmuar Renditja e FIFA-s, nesër Shqipëria zyrtarizohet e 22-ta. De Biasi nuk i reziston tundimit për ta konfirmuar
Renditja e FIFA-s për ekipet kombëtare për muajin gusht ende nuk është zyrtarizuar nga vetë institucioni më i lartë i futbollit botëror, i cili pritet ta publikojë pikërisht të enjten, por lajmi historik ka marrë dhenë nëpër mediat sociale, aq sa edhe trajneri i Kombëtares kuqezi, Gianni De Biasi, nuk i ka rezistuar tundimit.

Lorik Cana vlerësohet nga Franca, mes 100 më të mirëve të shekullit Lorik Cana vlerësohet nga Franca, mes 100 më të mirëve të shekullit
Lorik Cana hyn në historinë e futbollit francez. Kapiteni i kombëtares shqiptare është mes 100 futbollistëve më të mirë të Ligës 1 të këtij shekulli.

Dinamo Zagreb dhe APOEL Nikosia, rivalët e parë të mundshëm të Skënderbeut Dinamo Zagreb dhe APOEL Nikosia, rivalët e parë të mundshëm të Skënderbeut
Ajaksi i Amsterdamit, 4 herë kampione e Europës, është eliminuar në fazën e tretë kualifikuese të Champions League, pasi u turpëruan me rezultatin 3-2 nga Rapidi i Vjenës në ndeshjen e kthimit të zhvilluar në stadiumin “Amsterdam Arena”, pas atij barazimi 2-2 në “Ernst Happel” të Austrisë.

Empoli nuk heq dorë nga shqiptarët, kërkon Memushajn nga Peskara Empoli nuk heq dorë nga shqiptarët, kërkon Memushajn nga Peskara
Empoli duket se është fiksuar pas shqiptarëve. Bëhet fjalë për futbollistë dhe një të tillë sapo e shiti këtë sesion merkatoje te Napoli, pikërisht mbrojtësin Elseid Hysaj, për 5 milionë euro.

Gëtze rindez polemikat: Të shohim nëse Guardiola më flet Gëtze rindez polemikat: Të shohim nëse Guardiola më flet
Mario Gëtze rihap polemikat me trajnerin e Bajernit të Mynihut, Pep Giardiola.

Dëmtohet edhe Morata. Spanjolli në dyshim për Superkupën e Italisë Dëmtohet edhe Morata. Spanjolli në dyshim për Superkupën e Italisë
Tek skuadra e Juventusit shtohen gjithnjë e më shumë problemet me dëmtimet.

Di Maria te PSG: Do të jap maksimumin për ekipin Di Maria te PSG: Do të jap maksimumin për ekipin
Angel Di Maria ka bërë deklaratën e tij të parë si futbollisti më i ri i PSG dhe kjo ndodhi menjëherë pas vizitave mjekësore, të kryera me klubin kampion të Francës.

“Audi Cup”, Bayern mposht Milanin. Në tunel sherr Guardiola-De Jong “Audi Cup”, Bayern mposht Milanin. Në tunel sherr Guardiola-De Jong
Bayern Munich ka fituar sfidën miqësore ndaj Milanit me rezultat 3-0. Bavarezët ishin superiorë gjatë gjithë ndeshjes ndaj kuqezinjve, të cilët për 90 minuta gjuajtën vetëm një herë në portën e gjermanëve.

Skënderbeu, shumë pranë historisë; Josa: Të jemi të kujdesshëm, futbolli s'ka garanci Skënderbeu, shumë pranë historisë; Josa: Të jemi të kujdesshëm, futbolli s'ka garanci
Edhe pse e fitoi 2-0 ndeshjen e parë në transfertë ndaj Milsamit dhe është shumë pranë kualifikimit në fazën “play off” të Champions League, trajneri i Skënderbeut, Mirel Josa vazhdon t’i mbajë lojtarët dhe tifozerinë larg euforisë, pasi nuk do që të përjetojë sërish ankthin e para 10 viteve, kur Tirana që drejtonte ai në atë kohë ishte shumë pranë, por u eleminua nga ky kompeticion.

Shiriti i kapitenit, Iniesta pason Xavin, pas tij Messi Shiriti i kapitenit, Iniesta pason Xavin, pas tij Messi
Xavi Hernandez nuk la bosh vetëm vendin e tij në mesfushën e katalanase, por edhe shiritin e kapitenit, që e mbante në krah prej vitesh.

Pasionet e Hamilton, garat me motorë dhe NASCAR Pasionet e Hamilton, garat me motorë dhe NASCAR
Ljuis Hamilton është piloti më i mirë në Formula 1 për momentin, por britaniku ka edhe pasione të tjera. Në një intervistë për “Mirror”, 29-vjeçari ka deklaruar se fillimisht ka qenë i interesuar për motoçiklizmin dhe shpresonte që një ditë të testojë veten me motorët e MotoGP.

Milan në merkato, ka ende shpresa për Ibrahimoviç Milan në merkato, ka ende shpresa për Ibrahimoviç
Tek Milani askush nuk i ka humbur shpresat për një rikthim të mundshëm të Zlatan Ibrahmoviç në Milanello. Adriano Galliani ka deklaruar se ka ende kohë për këtë çështje, pasi sesioni i merkatos i kësaj vere është ende i hapur.

Baloteli, sërish në Itali. Lazio mendon për kthimin e tij Baloteli, sërish në Itali. Lazio mendon për kthimin e tij
Mario Balotelli mund të shkojë tek Lazio. Ky është lajmi i publikuar nga tabloidi britanik “Daily Mirror”, sipas të cilit, klubi roman i ka shfaqur gatishmërinë sulmuesit italian për ta marrë atë në radhët e tij.

Gara e F1 në Monza, përpjekje për të mos e nxjerrë Italinë nga Botërori Gara e F1 në Monza, përpjekje për të mos e nxjerrë Italinë nga Botërori
Gara e Monzës ka shumë të ngjarë të qëndrojë në kalendarin e Formula 1 në të ardhmen. Pista italiane e ka pritur këtë Botëror që nga viti 1950, por ditët e fundit e ardhmja e kësaj gare u vu në dyshim për shkak të problemeve në arritjen e një marrëveshjejeje me Berni Ekleston për rinovimin e kontratës.

UEFA ndëshkon Kukësin: Humbje në tavolinë dhe gjobë 70 mijë euro; Gjici, i hapur për bisedime me këdo UEFA ndëshkon Kukësin: Humbje në tavolinë dhe gjobë 70 mijë euro; Gjici, i hapur për bisedime me këdo
Komisioni i Disiplinës së UEFA-s ka zbardhur vendimin në lidhje me ndeshjen e parë të raundit të tretë të Europa League, mes Kukësit dhe Legias së Varshavës, e zhvilluar në “Qemal Stafa”.

Skënderbeu, thirrje për qetësi para Milsamit Skënderbeu, thirrje për qetësi para Milsamit
Duke marrë shkas nga ngjarja e turpshme që ndodhi në ndeshjen Kukës –Legia Varshavë në “Qemal Stafa”, shefi i klubit të Skënderbeut, Ilir Përmeti, ka kërkuar maturi dhe qetësi nga tifozët që do të jenë në “Elbasan Arena”, në mënyrë që 90 minutat e fundit ndaj Milsamit të shndërrohen në një festë kombëtare.

Skënderbeu-Milsami, policia prezanton planin e masave Skënderbeu-Milsami, policia prezanton planin e masave
Policia e Elbasanit ka bërë të ditur se ka ndërmarrë një seri masash organizative, me qëllim ruajtjen e rendit dhe qetësisë gjatë zhvillimit të ndeshjes Skënderbeu-Milsami, që do të luhet më 5 gusht në “Elbasan Arena”.

F1, e ardhmja e Renault përcaktohet nga shtatori 2016 F1, e ardhmja e Renault përcaktohet nga shtatori 2016
Prodhuesi francez i makinave, Renault, nuk do të marrë asnjë vendim në lidhje me të ardhmen e tij në Formula 1, të paktën deri në shtator të vitit të ardhshëm. Edhe pse fati i francezëve mbetet në udhëkryq, përgjegjësi kryesor i kompanisë, Cyril Abiteboul, ka qartësuar se nuk do të ketë veprime të nxituara në lidhje me këtë çështje.

Hysaj debuton me Napolin në miqësoren ndaj Nice Hysaj debuton me Napolin në miqësoren ndaj Nice
Elseid Hysaj debutoi të dielën me skuadrën e tij të re, Napolin, skuadër e cila pagoi 5 milionë euro për ta blerë mbrojtësin e kombëtares shqiptare nga Empoli.

Cristiano Ronaldo i dhuron një ishull grek agjentit të tij Cristiano Ronaldo i dhuron një ishull grek agjentit të tij
Cristiano Ronaldo i ka dhuruar një ishull grek agjentit të tij Jorge Mendes me rastin e martesës.

Sepp Blatter jep dorëheqjen nga CIO Sepp Blatter jep dorëheqjen nga CIO
Presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter, ka vendosur t’i japë fund para kohe mandatit të tij si anëtar i kryesisë së Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (CIO). Që më 23 korrik, 79-vjecari i ka kërkuar dorëheqjen presidentit të CIO-s, gjermanit Thomas Bah, duke i bërë të ditur se nuk do të udhëtonte drejt Kuala Lumpurit për mbledhjen e radhës së këtij institucioni, ndoshta për të shmangur ekstradimin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku po hetohet në lidhje me skandalet e FIFA-s.

Humbja e katërt radhazi për Interin Humbja e katërt radhazi për Interin
Vjen edhe humbja e katërt radhazi për Interin në këtë verë. Pas Bayern Munchen, Milan dhe Real Madrid, është Galatasaray skuadra që mund zikaltërit në fazën përgatitore.

Angli, Arsenali mund 1-0 Chelsea-n dhe ngre Superkupën Angli, Arsenali mund 1-0 Chelsea-n dhe ngre Superkupën
Sezoni i ri futbollistik në Angli ka nisur me një zhgënjim për Jose Mourinho, pasi Chelsea i tij është mundur në finalen e Superkupës së Anglisë me rezultatin 1-0 nga Arsenali i Arsene Wenger.

Tenis, Nadal fiton turneun e Hamburgut. Mund në finale italianin Fognini Tenis, Nadal fiton turneun e Hamburgut. Mund në finale italianin Fognini
Rafael Nadal ka arritur të fitojë turneun e Hamburgut, arritja e tij më e madhe deri në këtë pikë të vitit 2015. Tenisti spanjoll, ish-numri 1 i renditjes botërore dhe aktualisht në vendin e dhjetë, mundi në finale italianin Fabio Fognini, pas 2 orë e 34 minutash lojë.

“Mister 100-milionëshi” Bale pritet të ndryshojë epitet. United gati për “çmendurinë” “Mister 100-milionëshi” Bale pritet të ndryshojë epitet. United gati për “çmendurinë”
Nëse thashethemet do të rezultonin të vërteta, atëherë uellsianit Gareth Bale do të duhej t’i hiqnim “pseudonimin” mister 100-milionëshi. Kjo, sepse Manchester United, për ta bindur të rikthehet në Premier League, është gati të shpenzojë rreth 122 milionë euro.

Guardiola, larg Bayernit? Nëse po, e pret City për 140 mln euro Guardiola, larg Bayernit? Nëse po, e pret City për 140 mln euro
Manchester City është gati të bëjë “çmendurira” për të sjellë në “Etihad Stadium” teknikun spanjoll të Bayern Munchen, Pep Guardiola, duke nisur nga sezoni i ardhshëm 2016-2017.

Superkupa e Gjermanisë, Bayerni i Guardiolës bën “tripletë” humbjesh. Triumfon Wolfsburg Superkupa e Gjermanisë, Bayerni i Guardiolës bën “tripletë” humbjesh. Triumfon Wolfsburg
Bayerni i Pep Guardiolës e nis në të njëjtën mënyrë edhe këtë sezon të ri. Pikërisht duke humbur Superkupën e Gjermanisë, për herë të tretë me spanjollin në krye të pankinës. Bavarezët u mposhtën pas gjuajtjeve të 11-metërshave nga Wolfsburgu, një ekip që e kishte për herë të parë paraqitjen në një sfidë të tillë. 90 minutat e rregullta përfunduan 1-1 pas golave të shënuar nga Robben e më pas Bendtner, ndërkohë që nga penalltitë rezultoi deciziv gabimi i Xabi Alonsos.

Zi në shtëpinë Beckenbauer, vdes djali 46-vjeçar i legjendës gjermane të futbollit Zi në shtëpinë Beckenbauer, vdes djali 46-vjeçar i legjendës gjermane të futbollit
Në familjen Beckenbauer ka rënë zia. Djali i madh i Kaiser Franz Beckenbauer, Stephan, ka ndërruar jetë në moshën 46-vjeçare.

Delegati i UEFA-s: Kukësi do dënohet rëndë Delegati i UEFA-s: Kukësi do dënohet rëndë
Ndeshja e ndërprerë në stadiumin “Qemal Stafa” mes Kukësit dhe Legias së Varshavës mund të peshojë shumë rëndë për skuadrën nënkampione të Shqipërisë.

Ndahet nga jeta legjenda e Wrestling Ndahet nga jeta legjenda e Wrestling
Legjenda e Wrest