Trajneri i Paderborn mbetet në këmbë
Debutoi në mënyrën më të mirë me ekipin e tij në Bundesligën gjerman, por ka mbetur në këmbë.

Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave
Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave
Në Angli është mbajtur Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave dhe fituesi i këtij kompeticioni të çuditshëm është David Greenman, i cili hëngri 33 thelpinj hudhrash brenda 60 sekondash.

Foto me kufomën e dekompozuar
Foto me kufomën e dekompozuar
Një varrmihës në Spanjë është pezulluar nga puna pasi ka pozuar me një kufomë të dekompozuar që sapo e kishte nxjerrë nga arkivoli.

Si i pastron dhëmbët një qen
Si i pastron dhëmbët një qen
Ky qen ka gjetur menyren perfekte per te pastruar dhembet dhe per t\'™u argetuar ne te njejten kohe.

Duket makinë, lundron si varkë…është një Ferrari
Duket makinë, lundron si varkë…është një Ferrari (FOTO)
Duket si makinë, lundron si një varkë, por në të vërtetë është një Ferrari…ose më saktë, një kopje identike e drunjtë e “Kokëkuqes” së famshme italiane.

Pasdite rikthehet me fenomenet e verës
Pasdite rikthehet me fenomenet e verës
Pushimet përfunduan…të paktën për pjesën më të madhe të atyre që në këtë 1 shtator i janë rikthyer rutinës. E për të shoqëruar familjet shqiptare në orët e pasdites në Top Channel u rikthye emisioni i Pasdites.

Cfarë është virusi Ebola?
Cfarë është virusi Ebola?
Ebola konsiderohet si një prej epidemive më të rrezikshme që është përhapur me shpejtësi në disa vende të Afrikës perëndimore. Origjina e virusit është e panjohur, por sipas të dhënave të deritanishme, lakuriqët e natës janë “rezervuarë” të virusit.

Torturat për modelet e Victoria’s Torturat për modelet e Victoria’s
Bukuria kërkon sakrifica e modelet e Victoria’s Secret këtë e dinë mirë. Për një trup perfekt në diten e spektaklit, atyre u duhet që 10 ditë përpara të heqin dorë nga ushqimet duke konsumuar vetëm lëngje proteinike.

Fotografia që “uli” tensionet e Shqipëri-Serbi Fotografia që “uli” tensionet e Shqipëri-Serbi
Ndeshja Shqipëri-Serbi, e ngarkuar me tensione kaloi pa asnjë incident, megjithë fryrjen e një pjese të mediave, sidomos në Beograd mbi “rrezikun imagjinar” në Elbasan Arena.

Kërcen “Whip Nae Nae” me dhimbjet e lindjes Kërcen “Whip Nae Nae” me dhimbjet e lindjes
Kjo grua habiti maminë kur shkoi ta vizitonte gjatë kohës së paralindjes, dhe nuk e gjeti atë në shtrat, por duke kërcyer në korridor.

Duhani po vret kinezët Duhani po vret kinezët
Duhanpirja është një fenomen aq i përhapur në Kinë, sa një studim i fundit lëshon alarmin duke thënë se thuajse gjysma e meshkujve që aktualisht janë nën 20 vjeç, do të vdesin para kohe nëse nuk heqin dorë nga vesi.

Vladimir Putin siç nuk e keni parë ndonjëherë Vladimir Putin siç nuk e keni parë ndonjëherë
Batman, Mahatma Gandhi, Yuri Gagarin dhe Muhammad Ali janë heronj të së shkuarës dhe të së tashmës, dhe në çdo njërin prej tyre ka pak Vladimir Putin Ose të paktën në këtë foto të veçanta.

Çfarë është ajo në fushë?! Çfarë është ajo në fushë?!
Portieri Scott Davies nuk dinte çtë bënte kur një fans hodhi në fushë një lodër seksi. Ajo u hodh nga tifozat e Tranmere në Wrexham FC’s Racecourse Ground gjatë pjesës së dytë të ndeshjes.

Si është të bësh një tatuazh? Si është të bësh një tatuazh?
Dhemb shumë kur bën një tatuazh? Kësaj pyetjeje i ka dhënë përgjigje një fotografe nga Nju Jorku, e cila vetë nuk ka asnjë tatuazh në trup, por i pëlqen procesi i realizimit të një tatuazhi.

Gratë që kanë fituar çmim Nobel në letërsi Gratë që kanë fituar çmim Nobel në letërsi
Svetlana Alexievich është e para gazetare që fiton çmimin Nobel në letërsi. Ajo renditet e 14 në listën e femrave që kanë marrë këtë vlerësim nga Akademia e Shkencave në Suedi. Si gazetare investigative, ajo është bërë e njohur me librin "Zëra nga Çernobili", ku ndër të tjera shkruan "Më tregoni një novelë të imagjinuar për Çernobilin, nuk ka asnjë sepse realiteti është më shumë sesa fantazi".

Çfarë e bën një mëngjes të shëndetshëm Çfarë e bën një mëngjes të shëndetshëm
Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por ndonjëherë përfundojmë thjesht duke pirë një kafe apo duke ngrënë një briosh. Por nxitimi është armiku i mirëqënies, për më tepër që për një vakt të shëndetshëm nuk duhet shumë kohë, por organizim i mirë.

Të krijosh art me fëmijët dhe … një iPhone Të krijosh art me fëmijët dhe … një iPhone
Mos thoni kurrë se iPhone nuk mund të përdoret për gjëra të mira. Ali Jardine, nënë e dy fëmijëve, fotografon fëmijët e saj me iPhone dhe përdor aplikacione redaktimi për të krijuar copëza arti.

T’i japësh motorit… lakuriq T’i japësh motorit… lakuriq
Një femër lakuriqe është parë në rrugët e qytetit rus Rostov Oblast, teksa mbahej pas motoristit. Video është hedhur në rrjetet sociale, dhe tregon një vajzë nudo që shëtit rrugëve.

E pushojnë nga puna se lëshonte shumë gazra E pushojnë nga puna se lëshonte shumë gazra
Richard Clem është në një situatë jo shumë të këndshme: gruaja e tij ngriti një padi muajin e kaluar për ish punëdhënësin e tij, i cili e ka pushuar nga puna pasi lëshonte shumë gazra.

Kush lë mesazhe sekrete në dritaren e avionit? Kush lë mesazhe sekrete në dritaren e avionit?
Linjat ajrore mundohen të ofrojnë një shërbim sa më të mirë për pasagjerët, por një stjuardesë shkon më tej duke lënë mesazhe pozitive për pasagjerët e saj.

Kujdes! Këta shitës u trembën... Kujdes! Këta shitës u trembën...
Një grup shitësisht kanë kaluar tmerrin e jetë së tyre ndoshta, teksa kanë trokitur në derën e një shtëpie dhe u përshëndetën nga trokitësi i derës.

Vajza që tështin 12 mijë herë në ditë Vajza që tështin 12 mijë herë në ditë
Një vajzë që tështin më shumë se 12 mijë herë në ditë ka lënë me gojë hapur mjekët.

Ndëshkimi mizor i një nëne për djalin e vet Ndëshkimi mizor i një nëne për djalin e vet
Prindërit kanë metoda të ndryshme ‘ndëshkimi’ për fëmijët e tyre, në rast se këta të fundit kapen në ‘faj’, por një nënë në Shtetet e Bashkuara ka shkuar përtej kësaj.

Mot i mirë për… bomba Mot i mirë për… bomba
Qiell pa re, temperatura mesatare, me pak fjalë klima ideale për të hedhur ca bomba në Siri. Stacioni televiziv “Russia24” nuk i analizon lëvizjet e reve për të bërë vetëm parashikimin e motit, por i ka kushtuar situatës metereologjike edhe një shërbim të veçantë në funksion të ndërhyrjes ruse në këtë vend.

Princeshat e Disney... siç nuk i keni parë kurrë Princeshat e Disney... siç nuk i keni parë kurrë
Disa adoleshentë të sotëm janë rritur duke parë personazhet e Disney, Belle, Ariel dhe Pocahontas në televizion, por nuk i kanë parë kurrë këto princesha kështu.

E gjeni dot delen? E gjeni dot delen?
Delet nuk njihen për kafshë të zgjuara, por kjo dele me lesh gri arrin të kamuflohet mjaft mirë mes shkëmbinjve. Pamjet janë marrë në shkëmbinjtë e Mount Evans në Kolorado.

Letra e Tupac Shakur, në shitje për 225.000 dollarë Letra e Tupac Shakur, në shitje për 225.000 dollarë
Një letër e Tupac Shakur, të cilën ai e ka shkruar nga burgu, do të dalë në shitje me një vlerë prej 225.000 dollarësh.

Therepel, historia e kultivuesve të rrushit Therepel, historia e kultivuesve të rrushit
10 kilometra nga Skrapari gjendet fshati Therepel. Traditat e fshatarëve të zonës janë kryesisht rritja e bagëtive dhe bujqësia, kjo pasi natyra u ka faluar atyre një tokë të begatë, të përshtatshme për çdo bimë.

Paulonia, pema e princeshës ruse... Paulonia, pema e princeshës ruse...
Keni dëgjuar për Paulonian, pemën e princeshës? Në fillim të viteve 1800, ajo u shfaq në Europë e importuar nga kompanitë holandeze dhe mori emrin prej Anna Pavlovna, e bija e Carit të Rusisë.

E vërteta e letrës publike për Bleonën E vërteta e letrës publike për Bleonën
Ai nuk është fansi i vetëm, i cili çmendet për këngëtaren shqiptare Bleona Qereti, e cila ka preferuar që karrierën e saj, viteve të fundit ta zhvillojë larg Shqipërisë.

Bëhen të dashur, vrasin dhe djegin dy prindërit e tyre Bëhen të dashur, vrasin dhe djegin dy prindërit e tyre
Kur Ricardo Klein, 54 vjeç dhe Miryam Kowalczuk, 52, vendosën të martoheshin, as që u shkonte ndërmend që dy fëmijët e tyre nga martesat e mëparshme do të hynin në një lidhje me njëri-tjetrin, e aq më tepër të vrisnin prindërit e tyre për të jetuar vetë të qetë.

Gruaja që kënaq veten në mes të plazhit... me fëmijë që luajnë pranë saj (Video +18) Gruaja që kënaq veten në mes të plazhit... me fëmijë që luajnë pranë saj (Video +18)
Një grua “topless” është xhiruar duke kënaqur veten në një plazh në Spanjë të tejmbushur me njerëz dhe më shokuesja është se pranë saj shihen disa fëmijë duke luajtur.

Këto mace janë armike të vetvetes Këto mace janë armike të vetvetes
Macet janë kafshët më të dashura dhe më të postuara në rrjetet sociale dhe në YouTube. Qarkullojnë video të ndryshme si mace në karrige, si flenë macet, macja dhe kërmilli etj.

Dy arinj tremben.. nga qeni i vogël Dy arinj tremben.. nga qeni i vogël
Këto pamje tregojnë dy arrinj të mëdhenj që tremben nga një bulldog i vogël francez. Video nis me dy kafshët e egra në oborrin e shtëpisë, e më pas lehjet e bulldogut që i largon nga prona private.

Të pish hënën në filxhan... Të pish hënën në filxhan...
Ky filxhan kreativ nga Tale Desing në Kore do ju tregoj në çdo gllënjkë që do të pini faza të ndryshme të ciklit hënor.

Burrat me mjekrën dhe mustaqet më të çuditshme në botë Burrat me mjekrën dhe mustaqet më të çuditshme në botë
Kohët e fundit janë shtuar shumë meshkujt që mbajnë mjekër të dendur, por konkurrentët e Kampionatit Botëror të Mjekrës dhe Mustaqeve janë të një niveli krejt tjetër në krahasim me ata që shohim rrugëve.

Mirësevini në parkun e lojrave të ISIS-it Mirësevini në parkun e lojrave të ISIS-it
ISIS-i ka shpërndarë në rrjetet sociale fotografi që tregojnë dy parqe të reja lojrash për fëmijët, të ndërtuara në Irak dhe Siri. Këto parqe janë hapur në Raqa dhe Falluxha.

Burri me thonjtë më të gjatë në botë Burri me thonjtë më të gjatë në botë
Një burrë i cili nuk i ka prerë thonjtë e dorës së majtë që nga viti i largët 1952 ka mundur më në fund të hyjë në Librin e Rekordeve Gines, edhe pse e pranon se ka vuajtur shumë për këtë arritje.

Bombë e pashpërthyer, për dekor Bombë e pashpërthyer, për dekor
Një grua u shokua kur zbuloi se një predhë e kohës së luftës që ajo e përdorte si vazo lulesh ishte e pashpërthyer. Kathryn Ravvling, 45 vjeçe, e gjeti predhën në një fushë ku luante me bashkëmoshatarët, kur ishte vetëm 15 vjeçe.

Si të menaxhoni zënkat mes fëmijëve Si të menaxhoni zënkat mes fëmijëve
Britma të padurueshme, lodra që përhapen gjithandej, dhe shpesh grindjet me njëri-tjetrin. Zënkat mes vëllezërve mund të arrijnë një tension të vështirë për tu duruar. Pyetja e parë që bëjnë prindërit është nëse është e drejtë të ndërhysh. Në fakt, ekspertët këshillojnë që të lini fëmijët të menaxhojnë konfliktin mes tyre në mënyrë autonome. Gjithmonë duke pasur në kujdes bisedën, dhe ndërhyni nëse arrijnë në dhunë fizike, apo fjalë të pista.

Pensionisti që punon vullnetar Pensionisti që punon vullnetar
Ahmeti, i cili është shkodran prej shumë brezash, ka punuar 40 vite si agronom dhe, ndryshe nga pensionistët e tjerë, ai preferoi që njohuritë dhe eksperiencën e tij t’ua pasonte nëpërmjet këtij kopshti botanik edhe brezave të rinj. Ai e ndien veten të dobishëm dhe me shumë energji, megjithëse është 77 vjeç.

5 arsye pse duhet të hani hudhra 5 arsye pse duhet të hani hudhra
Ajo është e njohur që nga antikiteti për të mirat e saj, dhe hudhra është një koncetrat virtytesh. Sot shkenca konfirmon funksionin e saj për pastrimin e arterieve, por dihet gjithmonë që falë kësaj bime riaktivizohet metabolizmi dhe luftohet lodhja, pastrohet organizmit dhe përmirësohet funksionimi i venave. Nuk ju pëlqen era e saj, apo fryma e keqe? Provoni ta përdorni të thatë, apo me vajra esencialë

Aksident shokues në Londër (Kujdes! Pamje të rënda) Aksident shokues në Londër (Kujdes! Pamje të rënda)
Një aksident shokues është regjistruar nëpërmjet një kamere sigurie në Londër të Anglisë. Një burrë është përplasur nga një makinë e parkuar, pasi kjo e fundit ishte përplasur më parë nga një autobus.

Pasioni në çift zbehet pas 1 viti lidhjeje Pasioni në çift zbehet pas 1 viti lidhjeje
Një studim gjerman ka dalë në përfundimin se një marrëdhënie nis të humbasë pasionin vetëm pas një viti. Studimi thotë se pasi kalojnë 12 muajt e parë, gjithçka shkon në rënie.

Ngatërron derën e avionit...me të tualetit Ngatërron derën e avionit...me të tualetit
Për shumë prej nesh, shenja që tregon tualetin në një avion është shumë e qartë. Por për një pasagjer të fluturimit nga Edinburgh në Amsterdam, duket se nuk ka qënë dhe aq e dukshme.

Kërkon ushqim, leopardit i ngec koka në tenxhere Kërkon ushqim, leopardit i ngec koka në tenxhere
Një leopard i uritur, që po kërkonte ushqim, përfundoi me kokë të ngecur në një tenxhere, në një fshat të Indisë. Ai është filmuar nga banorët e zonës, teksa kishte menduar se mund të gjente diçka për të ngrënë dhe koka i kishte ngecur.

Provoni mos t’i blini të dashurës një iPhone Provoni mos t’i blini të dashurës një iPhone
Njerëzit mërziten kur nuk kanë mundësi të blejnë iPhone-in e ri. Por kjo vajzë ka shkuar në ekstrem, për t’i siguruar vetes një iPhone 6s.

Parfumi “Shqipëria ime” Parfumi “Shqipëria ime”
Një parfum me aromë Shqipërie, kjo është edhe risia më e fundit e Jola Hasimit dhe Nertil Boraj, çiftit nga Vlora që prej vitesh jeton në Firence të Italisë.

Meksikë, gazetarin e shtyp makina në lidhje të drejtpërdrejtë Meksikë, gazetarin e shtyp makina në lidhje të drejtpërdrejtë
Një gazetar meksikan i Fox Sports është shtypur nga një makinë gjatë kohës që ishte në lidhje direkte.

Kur ritmi i jetës nuk ndryshon, edhe pse janë pensioniste Kur ritmi i jetës nuk ndryshon, edhe pse janë pensioniste
Ato janë të gjitha në moshën e pensionit. Ditët e punës kanë mbaruar, por këto gra e kanë gjetur një mënyrë sesi të organizojnë ditën e tyre. Herë shumë e herë pak, mblidhen në shtëpinë e Fadile Skëndajt, ku kalojnë kohën, e siç thotë Xhuljeta Mankolli qajnë edhe hallet.

“Post Drin”, një “Cinema paradiso” për qytetin e Lezhës “Post Drin”, një “Cinema paradiso” për qytetin e Lezhës
Kamera e “Pasdite në Top Channel” ka qenë në një prej sallave të Pallatit të Kulturës “Ded Ndue Lazri” në Lezhë. Sot, pas 21 vitesh, qyteti po bëhet gati të mirëpresë “Post Drin”, një projekt modest, që do t’u rikthejë qytetarëve magjinë e kinemasë së munguar që nga viti 1994.

Gjen pas 40 vjetësh infermieren që u kujdes për të Gjen pas 40 vjetësh infermieren që u kujdes për të
Kjo është nga ato histori që të tregon se bota është e rumbullakët dhe se fatet një ditë të takojnë sërish. Kështu ka ndodhur me Amanda Scarpinati, e cila pas pothuajse 40 vjetësh ka gjetur njeriun që u kujdes për të, kur ajo ishte vetëm 3 muajshe.

Ralph Laurent lë kompaninë e tij Ralph Laurent lë kompaninë e tij
Stilisti Ralph Lauren do të largohet nga drejtimi i kompanisë luksoze të modës, që ai vetë themeloi 50 vite më parë.

E shoqërojnë në altar... dy baballarë E shoqërojnë në altar... dy baballarë
Një moment prekës për të gjithë të pranishmit në dasmën e Brittany Peck. Në një moment babai i saj ndalon dasmën dhe në vend krijohet tension. Askush nuk e dinte se çfarë ndodhi derisa panë të atin e nuses të vinte bashkë me njerkun e saj.

Kur bletët “sulmojnë” makinën e policisë Kur bletët “sulmojnë” makinën e policisë
Një kamion transporti i mbushur me bletë është përmbysur në rrugë në Oklahoma, dhe insektet janë shpërndarë gjatë gjithë rrugës. Patrulla e policisë raportoi për një aksident në autostradë, ku një person ishte plagosur.

Kjo makineri punon me energji nga... patatja Kjo makineri punon me energji nga... patatja
Një firmë britanike mund të jetë kompania e parë në botë që prodhon elektricitet nga patatja. Fabrika në Carlisle, Cumbria, merr energji nga një bio-refinery që konverton patatet dhe lëkurat e patateve në elektricitet dhe avull.

Do e shtynit kështu makinën tuaj? (VIDEO) Do e shtynit kështu makinën tuaj? (VIDEO)
Ka disa mënyra për të tërhequr një makinë që është prishur, por kjo sigurisht që është më e pazakonta. Shoferi i makinës së prishur morri një tjetër automjet për ta lëvizur nga mezi i rrugës.

“Djali im është gjeni” (VIDEO) “Djali im është gjeni” (VIDEO)
Shpesh shohim video të fëmijëve të vegjël të cilët lejohen të bëjnë veprime të rrezikshme nga prindërit e tyre vetëm e vetëm për të realizuar një video të veçantë, e cila do të merrte klikime të shumta në internet.

Nga se humb aftësia e nuhatjes? Nga se humb aftësia e nuhatjes?
Humbja e hershme e të nuhaturit është një shenjë e transmetimit të dobët të sinjaleve midis neuroneve primare e sekondare, si dhe mungesë e rigjenerimit të qelizave, çka tregon se u kanoset një rrezik për shëndetin e tyre.

Gjendet pas 88 vjetësh poema e shkruar nga studenti Gjendet pas 88 vjetësh poema e shkruar nga studenti
Një poemë e shkruar nga një student është ruajtur në ndërtesën e kampusit pë plot 88 vjet. Punëtorët gjetën një copë letre të palosur të vendosur në konstruksionin metalik të një muri shkolle që po restaurohej.

Të ndihesh e plotësuar në punë dhe në familje Të ndihesh e plotësuar në punë dhe në familje
Si përcaktohet një femër e plotësuar? Në momentin kur duket se vetë jeta është një “puzzle” i madh copat e të cilit përputhen në mënyrën më të mirë. Realizimi personal nuk është i njëjtë për të gjitha femrat: ka femra që ndihen të plotësuara kur bëhen nënë, apo kur gjejnë dashurinë e jetës.

Hëna e përgjakur, vetëm një mit? Hëna e përgjakur, vetëm një mit?
Një superhënë e kuqe është shfaqur mbrëmë në qiell, përreth gjithë rruzullit. Ndriçimi i veçantë u shkaktua nga zhvillimi i eklipsit të plotë hënor, një fenomen që e ngjyrosi hënën në të kuqe.

Një sanduiç për nder të Papa Françeskut Një sanduiç për nder të Papa Françeskut
Vizita e Papa Françeskut në Nju Jork, javën e kaluar, bëri të famshëm një shqiptar, i cili prej shumë vitesh jeton në State Island.

NASA: Rrjedha uji të lëngshëm në sipërfaqen e Marsit NASA: Rrjedha uji të lëngshëm në sipërfaqen e Marsit
Burime ujore rrjedhin përposhtë nëpër kanione dhe kratere malesh gjatë muajve të verës në planetin Mars. Ky është rezultati më i fundit i publikuar nga shkencëtarë të NASA-s, një zbulim që sipas tyre shton mundësitë që planeti të jetë “shtëpi” e formave të ndryshme të jetës.

Përballë me ariun Përballë me ariun
Çfarë do të bënit nëse në oborrin tuaj do të shihnit të shtrirë për shtatë palë qejfe një ari të stërmadh?

Shtëpia e çuditshme Shtëpia e çuditshme
Japonia është njëri prej vendeve me dendësinë më të madhe të popullsisë dhe si pasojë e kësaj, hapësirat për ndërtim janë të kufizuara dhe të kontrolluara rreptësisht prej autoriteteve.

Diplomimi vlen më shumë për femrat Diplomimi vlen më shumë për femrat
Në Britaninë e Madhe ia vlen të rrish natën zgjuar dhe të pish kafe për të studiuar. Kjo pasi femrat e diplomuara fitojnë tre herë më shumë nga ato që kanë marrë thjesht një deftesë.

Superhëna dhe eklipsi hënor, bashkë pas 33 vitesh Superhëna dhe eklipsi hënor, bashkë pas 33 vitesh
Një “superhënë e përgjakur” është shfaqur në qiell mbrëmjen e së dielës, për t’u pasuar nga një eklips hënor.

Kujtim Beqja, njeriu që i ka kushtuar jetën pëllumbave postierë Kujtim Beqja, njeriu që i ka kushtuar jetën pëllumbave postierë
Pëllumbat postierë dikur janë përdorur për të përcjellë mesazhe lufte dhe dashurie, ndërsa në ditët e sotme, ata janë aktorët kryesorë të garave të zogjve.

Kavie humane për 1000 franga Kavie humane për 1000 franga
Shumica e 200 emrave, që figurojnë në listat e një klinike zvicerane, si kavie njerëzore për ilaçe eksperimentale, janë italianë.

Të kapësh peshk me grepin e Barbie-t Të kapësh peshk me grepin e Barbie-t
Një vogëlushe ka shkuar të peshkojë me të atin e saj. Grepi i Avery ishte nga ata lodër të kukullës Barbie dhe babai i saj ndoshta e kishte marrë me vete vajzën për të mësuar se çfarë është peshkimi.

Kush po vjen? Brezi Zeta Kush po vjen? Brezi Zeta
Kanë një fuqi të madhe shpenzimi, por një vëmendje inferiore. Aq sa mes reklamave qarkullon batuta: Nëse nuk lidh dot pesë fjalë, mund të ndërrosh zanat. Janë Brezi Z, të lindurit dixhitalë, që sot dominojnë fushën e studimit të brezave.

Rrëfeu se e vrau, gruaja rishfaqet pas 31 vjetësh Rrëfeu se e vrau, gruaja rishfaqet pas 31 vjetësh
Ajo ishte zhdukur në mënyrë misterioze 31 vite më parë. Të gjithë e dinin të vdekur prej kohësh, pasi një burrë rrëfeu se e kishte vrarë. Por dy javë më parë gjetja e Petra Pazsitka, nga një qytet në veri të Gjermanisë, është gjallë dhe gëzon shëndet të plotë.

Sikur të gjithë t’i donim librat si ky vogëlush Sikur të gjithë t’i donim librat si ky vogëlush
Na ka ndodhur të gjithëve që ndjejmë keqardhje kur një libër i bukur mbaron por në rastin e këtij fëmije trishtimi është i pakontrollueshëm.

Fejohet me të dashurën pas vdekjes Fejohet me të dashurën pas vdekjes
Një i dashur zemërthyer vendosi të fejohej me të dashurën e tij pas vdekjes dhe të postojë në rrjetet sociale foton me unazën e fejesës në gishtin e partneres së tij.

Kujdes kur heq punonjësit nga miqtë në Facebook Kujdes kur heq punonjësit nga miqtë në Facebook
Të heqësh nga miqtë në Facebook punonjësin tënd, në disa raste mund të quhet edhe ngacmim në vendin e punës. Të paktën kështu e ka interpretuar një gjykatë australiane.

Superhëna 2015, ku dhe si mund ta shihni Superhëna 2015, ku dhe si mund ta shihni
Mbrëmjen e të dielës hëna do të jetë më e shndritshmja dhe më e errëta gjatë vitit. Por nëse do të shihni qiellin, duhet të siguroheni që është koha e duhur për ta parë, pasi i gjithë procesi do të zgjasë për 71 minuta.

Superjahti që do të çajë akujt e Arktikut Superjahti që do të çajë akujt e Arktikut
Një nga kompanitë më të mëdha në botë të ndërtimit të jahteve luksoze ka publikuar planin për ndërtimin e një superjahti, që ka premisat të bëhet një nga mjetet e para lundruese që do të arrijë skajet e planetit tonë.

Gjen punën ideale, pushohet pas gjysmë ore Gjen punën ideale, pushohet pas gjysmë ore
Kishte gjetur punën “perfekte”, por u pushua vetëm gjysmë ore më vonë. Ka qenë ky fati i keq i një të reje amerikane, që u dëbua nga bordi drejtues i kompanisë për shkak të një tatuazhi në dorën e saj.

Disa nga sjelljet e pavullnetshme të trupit tonë Disa nga sjelljet e pavullnetshme të trupit tonë
Ne shpenzojmë rreth një të tretën e jetës sonë duke fjetur. 8 orë gjumë në ditë është mesatarja e artë, e megjithatë, Margaret Thatcher, Florence Nightingale dhe Napoleon Bonaparti thuhet se ia kanë dalë mbanë edhe me 4 orë gjumë.

Është nën apo mbi ujë? Është nën apo mbi ujë?
Kjo foto është si një gjëegjëzë për mendjen, për shkak se perceptohet në dy mënyra të ndryshme. Në foto shfaqet një vajzë e vogël, ndoshta 3 apo 4 vjeçe, dhe të lind dyshimi nëse ajo është nën ujë apo po kërcen mbi ujë.

Nusja e 11-të që vesh fustanin 120-vjeçar Nusja e 11-të që vesh fustanin 120-vjeçar
Një rimë e vjetër angleze thotë se nusja duhet të vesh “diçka të vjetër, diçka të re, diçka të huazuar dhe diçka blu”, në dasmën e saj. Dhe duket se Abigail Kingston pjesën e vjetër e ka marrë në mënyrë perfekte.

Thërret emrin e ish-burrit në seks, i dashuri i nxjerr zorrët me duar Thërret emrin e ish-burrit në seks, i dashuri i nxjerr zorrët me duar
Një 24-vjeçar amerikan i ka nxjerrë zorrët të dashurës së tij pasi gjatë seksit ajo kishte thënë dy herë emrin e ish-bashkëshortit të saj. Fidel Lopez mori policinë në telefon pasi e kishte masakruar partneren e tij në apartamentin e çiftit në Florida.

Facebook-u nuk funksionon më? Facebook-u nuk funksionon më?
Mjaftuan vetëm pak minuta “probleme teknike” të rrjetit social Facebook dhe të gjithë përdoruesit në mbarë botën u përfshinë nga “paniku”.

Lind Autochthonous Lind "Autochthonous"
Një “banner” që bëhet simbol, një emër që do të jehojë për shumë kohë: Autochthonous!

Infermierja që kërkon të shohë të birin në balet klasik Infermierja që kërkon të shohë të birin në balet klasik
Rreth 15 vite më parë, Juliana, vajza e vetme e familjes Saraçi, u rikthye në shtëpinë e prindërve me dy ëngjëjt e saj të vegjël. Juliana, 41 vjeç, punon si infermiere në Poliklinikën e Lushnjes prej 15 vitesh.

Një gjysh për baba Një gjysh për baba
Baleti ka qenë ëndrra e madhe. Rruga e tij është mishëruar nga sakrificat e njëpasnjëshme. Jeta nuk ka qenë e lehtë për Taulant Demkon, 19-vjeçarin nga Lushnja, i cili u gjend që në moshën 2-vjeçare pa përkrahjen e të atit.

Hidekichi Miyazaki, një Bolt 105-vjeçar Hidekichi Miyazaki, një Bolt 105-vjeçar
Hidekichi Miyazaki është bërë në moshën 105-vjeçare personi më i vjetër që merr pjesë në një garë shpejtësie. Japonezi e mbylli garën e 100 metrave për veteranë me kohën 42”22, duke dalë i fundit.

Njihuni me vajzën që shikonte çdo natë rreth 8 orë porno Njihuni me vajzën që shikonte çdo natë rreth 8 orë porno
Një vajzë e cila ishte e varur nga pornografia ka zbuluar ndikimin e tmerrshëm që kjo varësi ka pasur në jetën e saj.

Pse shkolla duhet të nisë më vonë në mëngjes Pse shkolla duhet të nisë më vonë në mëngjes
Mezi zgjohen në mëngjes, dhe nuk përqëndrohen në mësim. Nëse fëmija juaj del me nota të ulëta, ndoshta faji është pikërisht i shkollës. Ose më mirë, ora kur fillon mësimi.

Kitarë e ndërtuar me Lego Kitarë e ndërtuar me Lego
Kitarat elektrike mund të jetë një shpenzim i shtrenjtë, por nëse do e ndërtonit vetë një të tillë? Një gjë të tillë e ka bërë ky djalë, duke krijuar një instrument të personalizuar nga tullat e Legos.

10 frazat në CV që ‘tërbojnë’ punëdhënësin 10 frazat në CV që ‘tërbojnë’ punëdhënësin
Gjetja e një vendi pune nuk është aspak e lehtë. E ndërsa me këmbëngulje jemi në kërkim të një vendi pune, përpiqemi që të tërheqim vëmendjen e punëdhënësve që në fazat e para të aplikimit, që në CV.

Vë bast se do e shohësh këtë pa pushim Vë bast se do e shohësh këtë pa pushim
Ky iluzion duket shumë i çuditshëm, që le shikuesit me gojë hapur. Klipi tregon ujin që hidhet në një gotë me akull, dhe që duket krejt normal.

“Nuk kam nevojë për këmbët që të ndihem seksi” “Nuk kam nevojë për këmbët që të ndihem seksi”
Një vajzë 23-vjeçare e cila ka lindur pa këmbë punon si modele të brendshmesh në SHBA, duke fituar 1000 $ në ditë. Kanya Sesser, nga Los Angeles, nuk e ka problem aspak që fotot i tregojnë shumë qartë handikapin e saj.

Qerim Loki: Makina elektrike më kushtoi dy vite punë Qerim Loki: Makina elektrike më kushtoi dy vite punë
I ka kushtuar jo pak, por dy vite përkushtim krijimi i një makine elektrike. Në fakt kjo makinë, në shumë vende europiane shihet si e ardhmja e industrisë së automobilave, ku kompani të ndryshme kanë krijuar lloje të ndryshme.

Makinat ekologjike, mjetet e së ardhmes Makinat ekologjike, mjetet e së ardhmes
Dy dekada më parë, mendimi për një makinë ekologjike dukej si fantashkencë. Me zhvillimin e teknologjisë, ajo që konsumatorët kanë kërkuar prej kohësh është bërë realitet.

Të vdesësh nga selfie... Të vdesësh nga selfie...
Selfie-t kanë vrarë këtë vit më shumë njerëz sesa peshkaqenët. Javën e kaluar, një turist japonez 66-vjeçar ndërroi jetë teksa i shkrepte vetes një pozë përpara Taj Mahal-it në Indi, duke u bërë personi i 12-të që vdes nga një selfie.

Kjo është nusja më e bukur Kjo është nusja më e bukur
Një infermiere e cila po përpiqej t’i shpëtonte jetën një burri teksa po bënte setin fotografik të dasmës së saj është quajtur si “nusja më e bukur” në Kinë, për përpjekjet e saj heroike.

Relaks edhe për Leon! Relaks edhe për Leon!
Ky kërriç po relaksohet në një lëkundëse të krijuar në oborrin pas shtëpisë ku jeton. Në video ai shfaqet duke u lëkundur dhe duke tundur bishtin nga kënaqësia.

Një aksident ku askush s’do donte të ishte as dëshmitar Një aksident ku askush s’do donte të ishte as dëshmitar
Momenti i një aksidentit të frikshëm në një nga rrugët e shumta të mbipopulluara me automjete në Kinë, është kapur nga një kamera amatore dhe pamjet që mbërrijnë janë me të vërtetë të frikshme.

Njeriu më me fat në Tokë Njeriu më me fat në Tokë
Një saudit mund të konsiderohet si njeriu më me fat në Tokë, pasi një tabak i madh xhami ra nga një lartësi e madhe pak centimetra larg kokës së tij, dhe fatmirësisht nuk e lëndoi.

Një nënë si shoqe apo autoritare? Një nënë si shoqe apo autoritare?
Një nënë si shoqe nuk është vetëm titulli i një prej serialeve televizive më të dashura të të gjitha kohërave, por një filozofi e jetës së përbashkët të shumë nënave. Kjo ndodh përgjithësisht tek prindër që në fëmijërinë e tyre kanë pasur prindër të ashpër. Kur bëhen nënë i premtojnë vetes se do të jenë të besueshëm dhe do të bëhen shoqe me fëmijët e tyre.

Ç'mund të bëjë një mace dhe një kërmill (VIDEO) Ç'mund të bëjë një mace dhe një kërmill (VIDEO)
Për sa kohë do të kemi YouTube, do të kemi edhe video macesh. Mace në skateboard, të ulura në karrige, dhe shumë e shumë lloje të tjera. Por nëse mendoni se i keni parë këto feline në çdo lloj situate, mendohuni mirë.

Ku e fsheh një obez armën pa leje? (Video) Ku e fsheh një obez armën pa leje? (Video)
Të jesh obez duket se paska edhe anë pozitive.

Putin dhe Berlusconi shijuan verën 240-vjeçare Putin dhe Berlusconi shijuan verën 240-vjeçare
Prokurorët ukrainas po përgatisin aktpadinë ndaj drejtueses së një kantine vere në Krime, e cila thuhet të ketë hapur një shishe 240-vjeçare për Vladimir Putin-in dhe Silvio Berlusconi-n.

Kur të ishe e shëndoshë, ishte në modë Kur të ishe e shëndoshë, ishte në modë
Me një industri dietash që vetëm në Mbretërinë e Bashkuar llogaritet në 2 miliardë paund, sot është thuajse e pamundur të imagjinohet një botë ku të jesh i dobët, konsiderohet diçka e keqe.

Spektakli i qiellit në Kosta Rika Spektakli i qiellit në Kosta Rika
Në ditën e Pavarësisë, qielli mbi pjesën më të madhe të qyteteve të Kosta Rikës ofroi një spektakël të vërtetë.

“Tupac është gjallë. Bota duhet të mësojë të vërtetën” “Tupac është gjallë. Bota duhet të mësojë të vërtetën”
Një ish-polic ka lënë të kuptohet se Tupac mund të jetë ende gjallë. David Myers, i cili ndodhet në spital në një gjendje kritike për jetën, ka zbuluar se ai është paguar me 1.5 milionë dollarë për të shpikur vdekjen e Tupac.

Mos u merr me këtë breshkë Mos u merr me këtë breshkë
Ky është momenti kur një burrë filmon veten teksa tallet me një breshkë, të cilën e ngacmon me një shkop, por kundërsulmi i menjëhershëm i breshkës e bën atë të hedhë kamerën dhe të largohet nga sytë këmbët.

“Selfie nga ferri” “Selfie nga ferri”
Nuk zgjat as dy minuta, por nëse shikoni një herë këtë video që është publikuar në YouTube, do ju bëjë që të flini me dritë ndezur netët në vazhdim.

Edhe supermodelet ushqehen... Edhe supermodelet ushqehen...
Ndryshe nga ç’mund të besojnë njerëzit e thjeshtë që i ndjekin dhe i adhurojnë nga televizori, edhe modelet më të famshme në botë ushqehen dhe mirë madje.

Krioterapia, të ngrish trupin në minus 130 gradë Celcius Krioterapia, të ngrish trupin në minus 130 gradë Celcius
E quajnë "krioterapi" e plotë e trupit dhe për të parë sesa mirë i bën shëndetit, duhet të përballesh me temperatura tmerrësisht të ulëta- minus 130 grade Celsius apo 266 grade Fahrenheit.

Si të kaloni rrugën? Ideja e çmendur e adoleshentit (VIDEO) Si të kaloni rrugën? Ideja e çmendur e adoleshentit (VIDEO)
Nëse kërkoni një mënyrë efikase për të kaluar rrugën, ky është vendi i duhur. Ky adoleshent ka vendosur të bëjë një minishow, duke kaluar rrugën me ushtrime akrobatike.

2-vjeçari gjimnast 2-vjeçari gjimnast
Moshatarët e tij e kanë të vështirë të mbajnë ekuilibrin, por iraniani 20-vjeçar, Arat Hoseini nuk është si të tjerët.

Një mik besnik… si qeni Një mik besnik… si qeni
Një qen besnik qëndron për një javë pranë mikut të tij që ishte bllokuar në një gropë të madhe. Të dy qenushët ishin larguar nga shtëpia e tyer në Uashington prej një jave.

Mësuese ditën, pornostar natën Mësuese ditën, pornostar natën
Të gjithë teksa i rikthehemi kujtimeve të viteve shkollore, nëse tashmë i kemi kaluar, në mendje na vijnë mësueset tona fisnike, të veshura me përparëse të bardha të gatshme për të na tejçuar dije.

Si nuk i jepet një motoçiklete Si nuk i jepet një motoçiklete
T’i japësh motoçikletës është gjithmonë e vështirë dhe bëhet akoma më e vështirë nëse je fillestar dhe në një kryqëzim tepër të ngarkuar.

Kur nga kopshti të merr babi Kur nga kopshti të merr babi
I çmendur pas vajzës së tij duke filmuar çdo moment të jetës së saj, një baba ka filmuar reagimin e vogëlushes kur ai ka shkuar për herë të parë ta marrë nga kopshti.

Na ishin njëherë avionët supersonikë Na ishin njëherë avionët supersonikë
Gati 60 vite më parë, qielli i Shqipërisë nisi të patrullohej nga avionët “Supersonic” më të shpejtë të kohës, “Mig”-ët.

Rikthimi i një marinsi në Nëndetësen 105 Rikthimi i një marinsi në "Nëndetësen 105"
Të gjithë e mbajnë mend nëndetësen e famshme 105, te filmi “Ballë për ballë”. Ndryshe nga skenari i Kinostudios, jeta e një oficeri në det ka pasur shumë vështirësi, jo vetëm për faktin që jetonte me disiplinë ushtarake të rreptë, por sepse detyroheshe të qëndronte larg familjes.

Trendi kinez, shesin veshkën për të blerë iPhone Trendi kinez, shesin veshkën për të blerë iPhone
Të çmendurit pas produkteve të kompanisë Apple kanë filluar të shesin organet e tyre, në mënyrë që të blejnë produktet më të fundit të kompanisë amerikane.

Sebepi i sherrit është luanesha Sebepi i sherrit është luanesha
Dy luanë nisën një përballje të egër mes tyre pasi njëri nga grabitqarët guxoi të ndërpriste kundërshtarin e tij në momentin kur ky i fundit po çiftëzohej.

Artistja e cirkut bie në tokë gjatë shfaqjes në Rusi Artistja e cirkut bie në tokë gjatë shfaqjes në Rusi
Kseniya Elkina shpëtoi mrekullisht, pasi ra nga një lartësi mbi 9 metra gjatë shfaqjes së saj në Rusi.

Në transmetim live ndodh gjithçka (VIDEO) Në transmetim live ndodh gjithçka (VIDEO)
Gjatë një transmetimi live në televizion mund të ndodhin shumë gjëra të sikletshme për një gazetar, por ndoshta nuk do e kishit imagjinuar që dikush t’ju lëpijë në qafë.

Ç'duhet të bëni nëse fëmija nuk dëshiron të shkojë në shkollë Ç'duhet të bëni nëse fëmija nuk dëshiron të shkojë në shkollë
Rikthimi në shkollë nuk do të thotë entuziazëm dhe gëzim për të gjithë për të ritakuar shokët dhe shoqet. Pë disa fëmijë, rikthimi në klasë do të thotë thjesht të rrsh ulur për shumë orë, të dëgjosh mësuesin dhe të pyetesh.

Alarmi, gjallesat detare janë përgjysmuar Alarmi, gjallesat detare janë përgjysmuar
Popullsia e gjitarëve, zogjve, peshqve dhe reptilëve detarë është përgjysmuar në katër dekadat e fundit.

Të fiksuar pas kamerave të shtëpisë Të fiksuar pas kamerave të shtëpisë
Kamera në çdo cep të shtëpisë. Nevoja për të monitoruar çdo gjë në banesë, po shtyn gjithnjë e më shumë njerëz t’u drejtohen kompanive të sigurisë. Kastriot Vukaj tregon se sa është përhapur ky fenomen.

Të ruhesh nga dadoja... Të ruhesh nga dadoja...
Ato konsiderohen si mamatë e dyta, më të afërtat dhe të dashurat e një fëmije. Por jo gjithmonë zgjedhim dadot e duhura. Në shumë raste, ato kthehen në dhunueset më çnjerëzore të të vegjëlve që ushqejnë dhe rrisin.

Portieri humb dhëmbët gjatë ndeshjes Portieri humb dhëmbët gjatë ndeshjes
Portieri i Halesowen Town, Daniel Platt ka mbetur pa tre dhëmbët e përparmë, pasi i humbi ata në një duel me një lojtar kundërshtar gjatë një ndeshje miqësore në fillim të gushtit.

Atletja amerikane që u kthye në prostitutë luksi Atletja amerikane që u kthye në prostitutë luksi
Suzy Favor Hamilton ka qenë një atlete amerikane e cila nga garat e 1500 metrave kaloi në profesionin më të vjetër në botë, atë të prostitutës, nga i cili fitonte 600 dollarë për seancë.

Gjyshja “fluturuese” Gjyshja “fluturuese”
Është një gjyshe kineze që ka mbi supe plot 97 vjet, por  që nuk e pengojnë që të habisë të gjithë nëpër rrjetet sociale.

Gjen dhe përkujdeset për nënën që e braktisi pa i treguar që ishte e bija Gjen dhe përkujdeset për nënën që e braktisi pa i treguar që ishte e bija
Raporti i dashurisë prind-fëmijë shpesh është i zhdrejtë. Rasti i një infermiereje, që u braktis në jetimore kur ishte foshnje nga nëna e saj e alkoolizuar, e tregon më së miri këtë.

Administratorit të BMW-së i bie të fikët gjatë prezantimit (VIDEO) Administratorit të BMW-së i bie të fikët gjatë prezantimit (VIDEO)
Harald Kruger, 49 vjeç, administratori i BMW, është ndjerë keq gjatë prezantimit të automjeteve në Sallonin e Frankfurtit.

Foto familjare me babain e vdekur Foto familjare me babain e vdekur
Nëna amerikane e dy fëmijëve zgjodhi të shkrepë një foto familjare nga funerali i bashkëshortit të saj dhe më pas të shpërndajë atë në rrjetet sociale.

Taylor Swift në fushën e misrit (VIDEO) Taylor Swift në fushën e misrit (VIDEO)
Ai është adhurues i këngëtares me famë botërore, e cila e ka frymëzuar të krijojë portretin e saj në fushën e mbjellë me misër.

Biçikleta... me këmbë Biçikleta... me këmbë
Harroni çdo gjë që mendonit se e dinit për biçikletat. Ky mjet i ri do ju ndryshojë idenë përgjithmonë.  E bërë nga druri me një rrotë dhe një çift këmbësh, kjo biçikletë ndryshon konceptin e çiklizmit duke e bërë atë që të ecë.

Fëmijët në pastrimin e shtëpisë, një shkollë e mirë për rritjen Fëmijët në pastrimin e shtëpisë, një shkollë e mirë për rritjen
Për të pasur fëmijë të shkëlqyer në mësime provoni t’i angazhoni në punët e shtëpisë. Kjo do të ishte më mirë se t’i dërgoni në kurse të ndryshme. Punët e shtëpisë rekomandohen për më të vegjëlit pasi i ndihmon ata të rriten më të përgjegjshëm dhe të kenë më shumë besim në vetvete, duke pasur sukses në studime dhe në punë.

Dikur edhe sot, ja çfarë ka ndryshuar Dikur edhe sot, ja çfarë ka ndryshuar
Nëse do të rikthehemi pas në kohë, do të shohim se modeli, që prindërit ndiqnin me fëmijët e tyre adoleshentë ka qenë shumë larg të sotmit.

Fjalimet frymëzuese përpara të rinjve Fjalimet frymëzuese përpara të rinjve
Gjithmonë, në një nisje të re kemi nevojë për një motiv, model, frymëzim, që të na çojë përpara. Ndaj, shpesh dita e parë e shkollës duket si një rutinë e zakonshme, ndonjëherë edhe me eufori brenda, por përtej kësaj dite presin ditë të gjata mundi.

Feministet e zhveshura ndërprenë konferencën e myslimanëve Feministet e zhveshura ndërprenë konferencën e myslimanëve
Dy femra ia kanë dalë që të ndërprejnë konferencën e komunitetit myslimanë në Francë. Ato janë shfaqur papritur gjatë kohës kur dy imamë ishin duke mbajtur fjalimin e tyre.

Bën 15 vite burg për një akuzë të sajuar nga bashkëshortja Bën 15 vite burg për një akuzë të sajuar nga bashkëshortja
“Ajo që unë dhe im vëlla deklaruam përpara gjykatës kundër babait tonë, ishte e gjitha një sajesë”.

Dy vitet e ardhshëm, më të nxehtët Dy vitet e ardhshëm, më të nxehtët
Dy vitet e ardhshme mund të jenë më të nxehtët të regjistruar ndonjëherë në glob, thonë kërkuesit e Zyrës Britanike të Meteorologjisë. Kërkuesit kanë paralajmëruar se do të ketë ndryshime të mëdha në sistemin klimaterik me gazrat që shkaktojnë efektin serrë që rrisin ndikimin në trendet natyrore.

Historia 60-vjeçare e Tarzanit të jetës reale (FOTO) Historia 60-vjeçare e Tarzanit të jetës reale (FOTO)
Quhet Michael Peter Fomenko, 84 vjeç, djali i një princeshe ruse, i cili shmangu shoqërinë moderne 60 vjet më parë dhe jetoi duke vrarë kafshë të egra me duart e tij. Ky është Tarzani i jetës reale.

Furgoni i pushtuar nga Djalli Furgoni i pushtuar nga Djalli
Një 54-vjeçar anglez beson se furgoni me të cilin punon është i pushtuar nga “shpirtra të këqij” dhe ka kërkuar ndihmë përpara se ata ta vrasin. Paul Friday mendon se djajtë kanë qenë fillimisht në shtëpinë e tij, por pasi u larguan nga një prift, janë “transferuar” te furgoni.

Çfarë duhet të hamë për të parandaluar kancerin e gjirit Çfarë duhet të hamë për të parandaluar kancerin e gjirit
Kanceri i gjirit është sëmundja më e përhapur tek femrat. Sipas disa studimeve, një në tetë femra rrezikohet nga kjo sëmundje në jetën e tyre. Ekspertët japin disa këshilla se çfarë duhet të hamë për të reduktuar zhvillimin e kancerit të gjirit.

Vogëlushja bën sikur qan që të mos i presin thonjtë (Video) Vogëlushja bën sikur qan që të mos i presin thonjtë (Video)
Një vajzë e vogël shumë e zgjuar vendosi të trembë babain e saj në momentin që ky i fundit po i priste thonjtë.

Akullnaja e zjarrtë Akullnaja e zjarrtë
Kur shpërtheu në vitin 1980, në majën e malit St Helens në Uashington, vullkani shkaktoi 57 persona të vdekur dhe biologët në atë kohë, lëshuan alarmin për shkatërrimin e faunës dhe florës në gjithë zonën.

E frikshme, dy Pitbullë sulmojnë papritur një person (KUJDES! PAMJE TË RËNDA!) E frikshme, dy Pitbullë sulmojnë papritur një person (KUJDES! PAMJE TË RËNDA!)
Pamjet e frikshme të dy Pitbullëve që sulmojnë një person në një rrugë të Bronksit në Nju Jork, po qarkullojnë me shpejtësi në rrjetet sociale.

Parashutisti zgjidh për 60 sekonda kubin e Rubikut (VIDEO) Parashutisti zgjidh për 60 sekonda kubin e Rubikut (VIDEO)
Për shumë njerëz zgjidhja e kubit të Rubikut është disi e vështirë, por ky njeri ka vendosur ta zgjidhë teksa hidhej me parashutë. Pamjet tregojnë Chris Walker që hidhet nga një avion duke plotësuar kubin për 60 sekonda.

Dashuria nuk njeh moshë! Dashuria nuk njeh moshë!
Ylli i filmave sovjektikë Ivan Krasko është martuar për herë të katërt, me studenten e tij. Çudia? Ai shtë 84 vjeç dhe bashkëshortja, Natalya Shevel, vetëm 24 vjeçe.

Plutoni, një mister edhe më i madh për shkencëtarët Plutoni, një mister edhe më i madh për shkencëtarët
Pamjet e reja më të afërta me planetin “xhuxh” Plutonin kanë “tronditur” shkencëtarët për shkak të shumëllojshmërisë së karakteristikave sipërfaqësore të zbuluara. Plutoni duket si objekti qiellor me më shumë surpriza nga sa mendohej prej tyre.

Verë e lehtë me libra rozë Verë e lehtë me libra rozë
Të lirshme dhe të shkujdesura, femrat pariziene nuk shquhen vetëm si ndjekëse të “alta moda”-s apo kujdesin ndaj lëkurës e flokëve, por ato dallohen më së shumti për filozofinë e tyre të të jetuarit. Për një pariziene, stili i saj i jetës i ngjan një filmi, ku duhet të ketë gjithmonë një fillim, një mes e një fund, por jo domosdoshmërisht sipas kësaj renditjeje.

Në “inbox”-et e Borës, Gentit, Ilirit dhe Rezit Në “inbox”-et e Borës, Gentit, Ilirit dhe Rezit
Dita e tyre nis dhe mbaron në Facebook. Rezart Cenaj, Bora Feri, Genti Minga dhe Ilir Kapllani lundrojnë çdo ditë në ujërat e rrejteve sociale, duke komentuar, pëlqyer apo shpërndarë ngjarje.

Të punosh në “ajër”është bukur (FOTO) Të punosh në “ajër”është bukur (FOTO)
Të argëtohesh me punën që bën, pikërisht këtë kanë bërë anëtarët e një ekuipazhi në kabinën e një avioni. Ata kanë publikuar foto në rrjetet sociale teksa i kanë bërë pasi avioni ishte boshatisur nga pasagjerët.

Nuk mund të ketë të dashur... si reagon 2-vjeçarja (VIDEO) Nuk mund të ketë të dashur... si reagon 2-vjeçarja (VIDEO)
Të gjithë baballarët duhet të përgatisin veten për ditën kur vajza e tyre e dashur do të largohet nga shtëpia dhe do t’i thotë se ka një të dashur. Por ky baba i veçantë nuk i beson dot veshëve të tij kur vajza 2-vjeçare i shkon në kuzhinë dhe i thotë se ka gjetur dashurinë e parë.

Londra prej gazete Londra prej gazete
Një artist i frymëzuar nga një videolojë, ka krijuar ndërtesat e larta të Londrës nëpërmjet gazetave. Projekti interesant është krijuar për të ndihmuar në prezantimin e lojës së re të PlayStation4, Tearaway.

Të ngasësh me shpejtësi... dy dema (FOTO) Të ngasësh me shpejtësi... dy dema (FOTO)
Adrenalina rritet në një sport ekstrem që nuk do ta quanit të tillë nëse nuk do ta provonit. Në Indonezi organizohet një festival i garës së demave, ku fermerë “të çmendur” mundohen t’i ngasin me shpejtësi maksimale.

Dadoja dhunon foshnjën 10-muajshe Dadoja dhunon foshnjën 10-muajshe
Një dado 65-vjeçare është kapur nga kamera duke dhunuar një foshnje 10-muajshe. Ngjarja që ka ndodhur në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkup është pasqyruar nga mediat në mbarë botën.

Tigri shpëton vëllain nga mbytja në liqen Tigri shpëton vëllain nga mbytja në liqen
Fotografja Prelena Owen ka kapur momentin kur një këlysh tigri u shpëtua nga mbytja në liqen nga vëllai i tij, në Afrikën e Jugut.

Divat e Holliwood-it që janë “të pastra” Divat e Holliwood-it që janë “të pastra”
Presioni i botës së Holliwood-it, industrisë së modës dhe showbiz-it, në përgjithësi është shumë i madh ndaj grave, të cilat janë gjithmonë në garë për t’u dukur bukur dhe të rrezatojnë gjithmonë rini. Është e panumërt lista e atyre që kanë rënë në kurthin e bisturisë dhe botoksit, por në një listë shumë të tkurrur emrash qëndrojnë ende disa diva, të cilat nuk kanë pranuar asnjë ndërhyrje të pamjes së tyre edhe me rrjedhën e viteve.

Gruaja me gjoks në kurriz Gruaja me gjoks në kurriz
Një grua me një tumor në kurriz që kishte madhësinë e një gjoksi, e hoqi atë në një klinikë të Dublinit pas 10 vitesh që e “rriste”. 46-vjeçarja irlandeze tha se në tre vitet e fundit tumori ishte rritur jashtëzakonisht shumë.

Homo Naledi, shkencëtarët zbulojnë një paraardhës të ri Homo Naledi, shkencëtarët zbulojnë një paraardhës të ri
Shkencëtarët kanë zbuluar një specie nga evolucioni njerëzor, që mund të ndryshojë idetë dhe teoritë e qarkulluara deri më tani në lidhje me paraardhësit tanë.

Këta majmunë nuk do e marrin kurrë mollën (VIDEO) Këta majmunë nuk do e marrin kurrë mollën (VIDEO)
Nuk ka rëndësi se sa shumë përpiqen, por një grup majmunësh nuk ka për ta arritur kurrë mollën që ndodhet brenda në një makinë.

Shkolla, çfarë duhet të ketë në çantën e fëmijës Shkolla, çfarë duhet të ketë në çantën e fëmijës
Me vjeshtën, kthehet edhe shkolla. Sigurisht keni blerë fletoret, librat, lapsat, çantat. Por duhet të mendoni edhe se çfarë duhet të hanë fëmijët gjatë pushimit.

12-vjeçarja gjeni, ia kalon edhe Einstein-it 12-vjeçarja gjeni, ia kalon edhe Einstein-it
Mesa duket epoka e Albert Einstein po i lë vendin emrave të rinj, të cilët që në moshë shume të re kanë sfiduar inteligjencën e ikonave të shkencës botërore. Në një nga testet më të vështirë të inteligjencës, Ledia Sebastian, vetëm 12-vjeç ka kaluar pikët e shkencëtarëve Albert Einstein apo Stephen Hawking.

Monokini që tregon bukur çdo trup Monokini që tregon bukur çdo trup
Në faqet më të mëdha të shit-blerjeve në internet po përhapet me shpejtësi një monokini i konceptuar për t’ju përshtatur dhe për të treguar bukur çdo formë trupore.

“Beteja” e karteleve të drogës në rrjetet sociale “Beteja” e karteleve të drogës në rrjetet sociale
Makina luksoze, armë të lara në flori, felinë të mëdhenj, femra dhe para…shumë para.

Gruaja vetëkënaqet në kafene Gruaja vetëkënaqet në kafene
Një grua është filmuar teksa vetëkënaqet përpara të dashurit të saj në verandën e një kafeneje.

Të punosh para orës 10, torturë Të punosh para orës 10, torturë
Ka disa teori në lidhje me gjumin e mëngjesit. Dita është për ata që ngrihen shpejt, thotë një shprehje, por siç duket nga ky rregull përjashtohen ata që punojnë.

Trafiku i tmerrshëm i Nju Delhit Trafiku i tmerrshëm i Nju Delhit
Të lëvizësh me makinë në orët e pikut të trafikut në qytet më të mëdha të botës është tejet e mërzitshme, e lodhshme, e shoqëruar edhe me humbje kohe, por të udhëtosh me makinë në Nju Delhi është një tmerr më vete.

“Telefoni me shkaktoi kancerin” “Telefoni me shkaktoi kancerin”
Ka shumë shkrime për rrezikun që sjellin valët e telefonit nëse aparatet telefonike mbahen për një kohë të gjatë afër trupit, megjithëse ende mungon një konfirmim shkencor për këtë.

Çfarë ndodh nëse nuk ankohesh për dy javë? Çfarë ndodh nëse nuk ankohesh për dy javë?
Një opinioniste e Huffington Post ka bërë një eksperiment me veten. Alexii Lardis vendosi të mos ankohej për dy javë. Nuk ankohej më në orën 3 pasdite në zyrë se u lodh, nuk acarohej kur të tjerët i zinin rrugën me makinë, dhe nuk qortonte asnjë që nuk e dëgjonte. Rezultati i këtyre dy javëve? Zbuloi se nuk ishte një njeri negativ, dhe sipas disa studimeve, personat optimistë jetojnë më gjatë.

Jeshilja ushtarake është ngjyra e vjeshtës Jeshilja ushtarake është ngjyra e vjeshtës
Nëse po mendoni të rinovoni garderobën e vjeshtës, s’ka nevojë për panik! Mënyra më e mirë për të përballuar transformimin e stinës, kur dhe vapa është larguar, por edhe ftohtë nuk është, duhet ti besoni robave me një tonalitet mat, të zakonshëm.

5-vjeçarët arratisen nga kopshti për të blerë… një Jaguar 5-vjeçarët arratisen nga kopshti për të blerë… një Jaguar
Duke se ata kanë punuar prej disa ditësh për të krijuar rrugën që të largohen nga kopshti. Dy 5-vjeçarë në Rusi janë larguar nga ndërtesa duke gërmuar një vrimë në kopësht me shpata lodër, për të përfunduar misionin e tyre, të blinin një makinë sportive.

Mijëra njerëz e admirojnë këtë të moshuar Mijëra njerëz e admirojnë këtë të moshuar
Chris Perry ka postuar në profilin e tij në Facebook një video të një burri të moshuar që po pret në aeroport, një video që ka marrë admirimin e miliona personave në internet.

Rusi, kirurgu plastik vritet nga klienti Rusi, kirurgu plastik vritet nga klienti
Një kirurg plastik në Rusi është vrarë brutalisht nga një klient i pakënaqur, të cilit nuk i pëlqeu hunda e re pas operacionit. Doktor Alexander Remizov u vra me pushkë nga 34-vjeçari Yuri Lebedev në spitalin e Shën Pjetërburgut.

Pluhur dhe nostalgji (FOTO) Pluhur dhe nostalgji (FOTO)
Gjithçka ka mbetur siç ishte, njësoj si 50 vjet më parë, kur u  mbyll. Kjo është surpriza, mes pluhurit dhe nostaligjisë, te treguar nga fotot e bëra nga trashëgimtari i dyqanit.

Stërvisni trurin, gjimnastika për një mendje gjithnjë në formë Stërvisni trurin, gjimnastika për një mendje gjithnjë në formë
Të mbash trurin të ri është një gjimnastikë që përmirëson reagimin tonë për jetën. Truri duhet ushtruar çdo ditë. Sekreti? Provoni një terapi të përditshme për të luftuar plakjen përmes sjelljeve. Dilni nga rehatia e ngrohtë në një trajnim të aftë për të vënë në punë të gjithë organizmin, nga koka te këmbët.

Flokët, stili i plazhit edhe për vjeshtë Flokët, stili i plazhit edhe për vjeshtë
Flokët sensualë nga rrezet e diellit pas plazhit vazhdojnë të jenë tendencë edhe për vjeshtën. Trendi i verës, i lançuar nga bukuroshet si Gisele Bundchen dhe Jessica Biel, i dedikuar për ato që dashurojnë flokët “natyralë”, nuk do të marrin fund me gushtin. Përkundrazi!

Një top zjarri në mes të ditës, mister në Tajlandë Një top zjarri në mes të ditës, mister në Tajlandë
Një dritë misterioze, si një top zjarri është parë në një pjesë të Tailandës dhe banorët kanë postuar video me pyetjen se çfarë ishte ai objekt. Video është filmuar rreth orës 08.40 me orën lokale tregon topin e zjarrit që shfaqet në qiell para se të zhdukej në horizont.

Ballë për ballë me anëtarët e bandave të El Salvadorit Ballë për ballë me anëtarët e bandave të El Salvadorit
Fytyra dhe trupi i tyre janë të mbuluara me tatuazhe që tregojnë historitë e krimeve që kanë kryer. Ata janë shpërndarës droge, vrasës dhe trafikantë armësh, anëtarë të Mara Salvatrucha (MS-13), një bandë aq e frikshme në El Salvador saqë lejohen nga autoritetet të drejtojnë burgun e tyre.

Sa shpejt po plakeni? Zbulohet me një analizë gjaku Sa shpejt po plakeni? Zbulohet me një analizë gjaku
Një analizë gjaku që llogarit se sa shpejt po plaket një person, është zbuluar nga shkencëtarët britanikë. Sipas DailyMail, analiza nxjerr “moshën biologjike” të një personi krahasuar me moshën e tyre aktuale, dhe mund të përdoret për të zbuluar sëmundjen e Dementias vite më vonë.

Thinstagram! Mania e VIP-ave të dobësohen virtualisht (FOTO) Thinstagram! Mania e VIP-ave të dobësohen virtualisht (FOTO)
Të kesh një trup të hollë për të treguar për fansat në rrjetet sociale kërkon një vullnet të hekurt dhe ushtrime fizike të përditshme. Ose thjesht mund të shtypni disa butona në një aplikacion në smartphone.

Kostandin Ropi: Unë jam “Partizani i vogël Velo” Kostandin Ropi: Unë jam “Partizani i vogël Velo”
Në rubrikën e përjvshme “Histori personale” të gazetares Klodiana Kapo, këtë vjen historia e një veterani nga Vithkuqi i Korçës, Kostandin Ropi, mbi jetën e të cilit është ngritur edhe subjekti i filmit Partizani i vogël Velo”.

Më mirë pensionist sesa në punë Më mirë pensionist sesa në punë
Të dalësh në pension të bën më mirë për shëndetin sesa të jesh në punë. Të paktën kështu thotë një studim i prezantuar në Kongresin vjetor të Bashkëpunimit Ekonomik Europian.

Njihuni me gjyshen që është kthyer në adoleshencë Njihuni me gjyshen që është kthyer në adoleshencë
Baddie Winkle është e moshuara më e famshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kjo vetëm falë veshjeve të saj. Ajo është aq e famshme saqë javën e kaluar ajo u pa në një foto së bashku me këngëtaren Miley Cyrus, gjatë MTV VMA, në Los Angeles.

Dhelpra dhe qeni, shokë për kokë Dhelpra dhe qeni, shokë për kokë
Mund t’ju duket sikur kjo dhelpër dhe ky qen e urrejnë njëri-tjetrin, por në fakt Hetty dhe Maddy janë shokë për kokë. Dhelpra është rritur me qenin pasi u adoptua nga fotografi Richard Bowler.

Ju zë deti? Shkencëtarët kanë gjetur një kurë Ju zë deti? Shkencëtarët kanë gjetur një kurë
Nëse ndiheni të dobët kur hipni në bordin e një anijeje, e dini se nuk keni se ç’të bëni. Por kjo mund të ndryshojë brenda një dekade, falë një pajisjeje që shkencëtarët thonë mund të shmangë fenomenin “të zë deti”.

Mos u shqetësoni për peshën! Mos u shqetësoni për peshën!
Të gjithë mendojmë se mënyra më e mirë për të humbur peshë është nëpërmjet një diete. Por një studim i fundit tregon se pikërisht njerëzit marrin më shumë peshë duke u stresuar për këtë çështje.

Kuptimi i vërtetë i këngës “Macarena”, hitit të vitit ‘94 Kuptimi i vërtetë i këngës “Macarena”, hitit të vitit ‘94
Shumë prej nesh kanë kërcyer nën ritmet e këngës dhe kërcimit të “Macarena”, këngës së famshme të Los del Rios. Madje si këngë ritmike ajo është përdorur në festa të ndryshme, dasma etj. Por kur të mësoni kuptimin e tekstit të këngës, ndoshta do të mendoni se nuk është shumë e përshtatshme kjo këngë për festa.

Syzet e reja të Papës Syzet e reja të Papës
Pa zhurmë, pa bujë, vetëm me makinën e tij të zakonshme dhe shoferin, Papa Francesku ndalet para një dyqani optike në Romë. Por edhe pse qëndroi vetëm pak minuta, shumë njerëz kuriozë u mblodhën të shihnin Atin e Shenjtë.

Kontrolli i tepërt mbi fëmijët u shkakton dëme psikologjike afatgjatë Kontrolli i tepërt mbi fëmijët u shkakton dëme psikologjike afatgjatë
Prindërit që kanë kontroll të tepruar tek fëmijët e tyre mund t’u shkaktojnë atyre dëmtime psikologjike afatgjata, sipas një studimi të kryer në grupin e njerëzve nga viti 1940 deri në ditët e sotme.

Çfarë duhet të kenë në çantë femrat? Çfarë duhet të kenë në çantë femrat?
Një ditë pune merr një tjetër kuptim, kur në fund të saj pini diçka me mikeshat më të mira. Por shpesh, hiqni dorë nga këto takime, pasi nuk jeni bërë gati para se të dilnit. Të qënit social, në fakt, nuk duhet të lihet mënjanë për shkak të pjesës së moralit dhe mirëqënies të secilit prej nesh.

Reçipetat që zmadhojnë gjoksin Reçipetat që zmadhojnë gjoksin
Një 30-vjeçar serb pretendon se ka krijuar “mekanizmin” e duhur që zmadhon gjoksin e femrave pa qenë nevoja për t’iu nënshtruar ndërhyrjeve kirurgjikale.

Qeni dembel fiton betejën me “mikun grindavec” Qeni dembel fiton betejën me “mikun grindavec”
“Zgjedh gjithmonë një person dembel për të kryer një punë të vështirë, sepse dembeli do të gjejë gjithmonë rrugën më të lehtë për ta kryer atë”.

Mirësevini në Dongguan, kryeqytetin e seksit! Mirësevini në Dongguan, kryeqytetin e seksit!
Prej vitesh kompanitë e mëdha ndërkombëtare, sidomos ato të teknologjisë janë në kërkim të krahut të lirë të punës, që përgjithësisht e kanë gjetur në Kinë.

Pse nuk paguajnë tarifë shkollimi studentët gjermanë? Pse nuk paguajnë tarifë shkollimi studentët gjermanë?
Arsimi është njëra prej shtyllave kryesore të shoqërisë dhe një sistem që mirëfunksionon dhe edukon brezat, siguron zhvillim ekonomik, social e kulturor.

Të gjithë baballarët duan djem, por gabohen Të gjithë baballarët duan djem, por gabohen
Doyin Richards, mjaft i njohur për blogun e tij “Daddy do in work” për prindërimin e baballarëve shpjegon pse gabohen meshkujt që kërkojnë vetëm djem.

Gropat që përpijnë tokën Gropat që "përpijnë" tokën
Shembja e papritur e tokës pranë një stacioni autobuzi në Kinë u pasqyrua në mjaft media të huaja dy ditë më parë. Katër vetë u zhytën në gropën e hapur papritur poshtë këmbëve të tyre. Njerëzit rreth e rrotull nxituan t’i ndihmonin e t’i nxirrnin prej andej dhe incidenti për ta u mbyll me disa plagë të lehta.

Moda e vjeshtës? Rikthimi i viteve ‘80 Moda e vjeshtës? Rikthimi i viteve ‘80
Të gjitha dyqanet tashmë kanë hequr nga vitrinat veshjet dhe aksesorët e verës, duke i zëvendësuar me ato të stinës së vjeshtës. Kjo të bën të kuptosh që pushimet tashmë kanë mbaruar dhe ka ardhur koha e ndërrimit të garderobës, edhe pse temperaturat ende vijojnë të jenë të larta.

Zbulohet dorëshkrimi që frymëzoi “Happy Birthday” Zbulohet dorëshkrimi që frymëzoi “Happy Birthday”
Ajo është një nga këngët më të kënduara në të gjithë botën. Por rastësisht, drejtori i një librarie muzikore në një kolegj amerikan ka zbuluar dorëshkrimin e shekullit të 19-të, që frymëzoi “Happy Birthday” (Gëzuar ditëlindjen). Tashmë zbulimi mund t’i japë jetë një debati për të drejtën e autorit.

Qethet delja me më shumë se 40 kg lesh Qethet delja me më shumë se 40 kg lesh
Një dele e cila kishte shumë kohë pa u qethur, më në fund u lirua nga leshi që e kishte mbuluar dhe gjatë këtij procesi theu edhe rekord botëror. Australiani Ian Elkins i hoqi kësaj deleje 40.45 kg lesh.

Në planetin tonë janë 3 trilionë pemë Në planetin tonë janë 3 trilionë pemë
Në planetin tonë, sipas një studimi të ri, janë mbi 3 trilionë pemë. Shifra është 8 herë më e madhe se vlerësimi i mëparshëm, që numëronte rreth 400 miliardë pemë.

Pesë hapa për të patur një ditë të suksesshme Pesë hapa për të patur një ditë të suksesshme
Një proverb thotë që “dita u takon atyre që zgjohen herët”. Jo më kot! Shumë njerëz të suksesshëm thonë se ndjekin një regjim që i gjen zgjuar pa zbardhur dita mirë.

Monedhë të re për nder të Mbretëreshës Monedhë të re për nder të Mbretëreshës
Thesari Mbretëror britanik ka zbuluar një monedhë të re 20 paundëshe prej argjendi, në nder të një eventi historik.

E para nënë me çrregullimin e rrallë të lëkurës E para nënë me çrregullimin e rrallë të lëkurës
Stephanie Turner, 23 vjeç, vuan nga Harlequin ichthyosis, një çrregullim i rrallë që bën që lëkurës së saj t’i mungojnë barrierat mbrojtëse nga mjedisi i jashtëm.

I dërgon foto lakuriq shefes së ardhshme, humbet aplikimin për punë I dërgon foto lakuriq shefes së ardhshme, humbet aplikimin për punë
Rrugët e komunikimit online janë shtuar aq shumë saqë të gjithë mund të ngatërrohemi e ndonjëherë mund edhe të na ndodhë që tekste apo foto jo fort të kendshme t’i dërgojmë në adresë të gabuar.

Është 95 vjeç, por duket si 50. Ja sekreti Është 95 vjeç, por duket si 50. Ja sekreti
Joga çdo ditë, një dietë e veçantë dhe seks. Këto janë sekretet e Kazim Gurbuz, guru i jogës që ka mbushur 95 vjeç, por në fakt tregon më pak se 50. Ai ka lindur më 1920 dhe thotë se mund të jetosh deri në 130 vjeç nëse respektohen disa rregulla të thjeshta.

Një shtatzëni e rreme për Mooloolaba (VIDEO) Një shtatzëni e rreme për Mooloolaba (VIDEO)
Historia e turistes franceze Natalie Amyot, që kërkonte online në Youtube babain e fëmijës së saj, duket sa ka pasur një tjetër qëllim. Një ditë pasi ajo postoi videon, në një tjetër klip shpjegon se ishte një shaka e bërë nga Sunny Coast Social Media, në Queensland të Australisë.

Si ta kaloni një zhgënjim në dashuri Si ta kaloni një zhgënjim në dashuri
Zhgënjimet në dashuri? Truti është i ndërtuar për t’i kaluar. Kështu thotë një studim i bërë në Shtetet e Bashkuara. Aktiviteti i neuroneve gjatë fazës së rënies në dashuri tregon një stimulim më intensiv: një efekt i ngjashëm me drogën, që rrit ndjesinë e mirëqënies dhe kënaqësisë.

Të ecësh 25 minuta në ditë të zgjat 7 vite jetë Të ecësh 25 minuta në ditë të zgjat 7 vite jetë
Mjaftojnë 25 minuta ecje në ditë për të zgjatur jetën dhe me 7 vite. Ushtrimet e përditshme fizike dhe konstante janë një eliksir për të zgjatur jetën dhe kjo nuk është një gjë e re. Por e parë në këtë mënyrë të vjen dëshira për të ecur dhe vrapuar dhe të zgjasësh ndjesinë e jetës. Gradualisht.

Është alergjike nga Wi-Fi, do të përfitojë 900 euro në muaj Është alergjike nga Wi-Fi, do të përfitojë 900 euro në muaj
Një franceze do të përfitojë nga 900 euro në muaj nga shteti, pasi pretendon se është alergjike në Wi-Fi.

Vogëlushit të cilit i pëlqen t'i lexojnë libra Vogëlushit të cilit i pëlqen t'i lexojnë libra
Jetojmë në një epokë ku teknologjia ëshë bërë pjesë e përditshmërisë sonë, ndërsa nuk janë të rralla rastet kur edhe fëmijët tashmë si lodra kanë pikërisht këto pajisje.

Çfarë do të thotë tatuazhi? Çfarë do të thotë tatuazhi?
Një tatuazh për të komunikuar një sekret, një patologji e diagnostikuar. Bekah Miles, një studente 20-vjeçare nga Oregon, SHBA, ka provuar këtë metodë për tu bërë të ditur prindërve se është në depresion. Ajo ka postuar foton e tatuazhit në Facebook.

Mbetet shtatzënë gjatë pushimeve në Australi Mbetet shtatzënë gjatë pushimeve në Australi
Një udhëtim i gjatë deri në Australi, por për pushime verore ia vlen, aq më tepër kur gjen edhe një partner dhe me të kalon një natë pasionante aventuriere, përpara se të kthehej në shtëpi.

Familja “leshatore” Familja “leshatore”
Jesus Aceves ka lindur me një çrregullim të rrallë; ka qime të dendura në gjithë fytyrën e tij. 30 familjarë të tij vuajnë nga i njëjti çrregullim, i njohur ndryshe edhe si hipertrikozis, që e bën këtë familje, familjen më “leshatore” në historinë e njerëzimit.

Tre uraganë mbi Paqësor Tre uraganë mbi Paqësor
Tre uraganë të mëdhenj të ndodhur në të njëjtën kohë në Oqeanin Paqësor janë parë për herë të parë në histori. Uragani Ignacio, Kilo dhe Jimena, u fotografuan nga NASA dhe astronautët e International Space Station këtë fundjavë, teksa po kalonin në Paqësor nga Meksiko në Hauai.

Meditimi përmirëson raportin me teknologjinë Meditimi përmirëson raportin me teknologjinë
Meditimi të jep përfitime të shumta mes të cilave dhe ndikimin pozitiv në tru. Sipas një studimi në SHBA, të meditosh lufton mplakjen e trurit, duke ndihmuar të qëndrojmë të rinj për një kohë të gjatë.

Doktoresha poston foto me organin gjenital të një gruaje që po lindte Doktoresha poston foto me organin gjenital të një gruaje që po lindte
Një doktoreshë është në telashe të mëdha pasi postoi në rrjetet sociale një foto ku pozonte me njërën dorë në organin gjenital të një gruaje që po lindte.

Bënë “thashetheme” në internet, rreth 200 persona dënohen në Kinë Bënë “thashetheme” në internet, rreth 200 persona dënohen në Kinë
Autoritetet kineze kanë ndëshkuar 197 njerëz pasi përhapën zëra të pavërteta në internet për rënien e bursave dhe shpërthimet fatale nëe Tianxhin.

Qeni fans i çmendur i futbollit Qeni fans i çmendur i futbollit
Prej disa vitesh futbolli ka dalë nga korniza e një sporti ekskluziv burrëror, por duket se po tejkalon kufijtë edhe të njerëzores.

Do guxonit ta bënit? Do guxonit ta bënit?
18-vjeçari Pasha Bumchik po bëhet shumë popullor në YouTube.

Kryebashkiakja që drejtonte qytetin me Whatsapp Kryebashkiakja që drejtonte qytetin me Whatsapp
Korrupsioni nuk është asgjë e re në Brazil, në çdo nivel të qeverisjes, por një kryebashkiake në shtetin e Maranahos ka vendosur një standard të ri për injorimin e detyrës. 25-vjeçarja Lidiane Leite, veç akuzës së zakonshme për korrupsion, më saktë vjedhje fondesh nga sistemi i shkollave, gjithashtu akuzohet për neglizhencë në detyrë pasi drejtonte qytetin Bom Zhardim përmes aplikacionit Whatsapp.

Akullorja që nuk shkrin Akullorja që nuk shkrin
Ditët kur ndjen në dorë akulloren e shkrirë apo bën me njolla bluzën kanë marrë fund. Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë për të bërë akullore që nuk shkrin për një kohë të gjatë, falë një proteine që ndihmon përbërësit e saj të qëndrojnë të bashkuar.

Në ankand menuja e fundit e Titanikut Në ankand menuja e fundit e Titanikut
Në ankand menuja e darkës së fundit në bordin e Titanikut, dhe mendohet të ketë një vlerë fillestare nga 50 mijë apo 70 mijë dollarë. Shtëpia e ankandeve online, Lion Heart Autographs, do të ofrojë menunë bashkë me dy objekte të tjera të Titanikut më 30 shtator.

Përgatisni shtëpinë për vjeshtën Përgatisni shtëpinë për vjeshtën
Ajri më i freskët, ditët që shkurtohen, por mbi të gjitha një fillim i ri. Kjo është vjeshta. Kështu që edhe shtëpia duhet të jetë një pikënisje e mirë për ndryshimin. Nuk është e thënë të ndërroni të gjitha mobiljet, apo të impenjoheni me ndryshime të kushtueshme.

Tifozët e West Ham bëjnë tatuazh rezultatin e ndeshjes me Liverpool Tifozët e West Ham bëjnë tatuazh rezultatin e ndeshjes me Liverpool
West Ham nuk e ka nisur shumë mbarë sezonin e ri, fillimisht ata u eliminuan nga Europa League, mirëpo tifozët iu gëzuan dy fitoreve të rëndësishme në kampionat.

Indi, të vjetrit e fshatit dënojnë me përdhunim dy motra Indi, të vjetrit e fshatit dënojnë me përdhunim dy motra
Disa të moshuar në një fshat indian, të cilët kishin dënuar dy motra me përdhunim, rrezikojnë tashmë arrestimin, pasi një peticion me 100 000 firma kundër tyre u nënshkrua mbrëmjen e djeshme.

Kur nga dekolteja del një... merimangë (Video) Kur nga dekolteja del një... merimangë (Video)
Nëse keni frikë nga merimangat, bëni mirë të mos shikoni, edhe pse mund t’ju tërheqë shumë një dekolte e bollshme.

90 sekonda për të formuar tre kube të Rubikut nën ujë (VIDEO) 90 sekonda për të formuar tre kube të Rubikut nën ujë (VIDEO)
Shumica e njerëzve nuk mund të mbajnë frymën më shumë se një minutë nën ujë, e jo më të zgjidhin me sukses kubin e Rubikut. Por një notar profesionist i bën të dyja në të njëjtën kohë, dhe madje përfundon tre kuba Rubiku.

Rregulloni shtratin në mëngjes, do t'ju ndryshojë jetën Rregulloni shtratin në mëngjes, do t'ju ndryshojë jetën
Rregullimi i shtratit çdo mëngjes duhet konsideruar si një “detyrë shtëpie”. Në këtë mënyrë do të ndiheni më mirë para se të shkoni në punë, dhe do të ndjeheni mirë kur të ktheheni dhe pas një dite të gjatë të gjeni një shtrat të rregullt.

Lopës i ngec karrigia në kokë, lajmërojnë zjarrfikëset Lopës i ngec karrigia në kokë, lajmërojnë zjarrfikëset
Zjarrfikëset janë lajmëruar në Northamptonshire pasi një lope i kishte ngecur karrigia në kokë. Forcat zjarrfikëse shpjegonin në një postim në Twitter se lopa arriti të hiqte vetë karrigen pa ndihmën e tyre.

Është dikush te dera Është dikush te dera
Jörg Düsterwald është një artist i cili modelen e tij e lyen nga koka te këmbët me një precizion të tillë, që të duket sikur është njësh me ambientin përreth.

Vetmia e burrit me penisin më të gjatë në botë Vetmia e burrit me penisin më të gjatë në botë
Roberto Esquivel Cabrera është një burrë që nuk punon dhe nuk krijon dot lidhje me femrat për arsye se ka penisin më të gjatë në botë.

Fizikantja Laura Mersini, organizatore e konferencës botërore të fizikantëve Fizikantja Laura Mersini, organizatore e konferencës botërore të fizikantëve
Në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, po mbahet një nga koferencat më të mëdha të shkencës së astrofizikës, ku po marrin pjesë emrat më të shquar të kësaj fushe.

Shuhet i mbijetuari i fundit i “arratisjes së madhe” Shuhet i mbijetuari i fundit i “arratisjes së madhe”
Një prej të mbijetuarve të fundit të arratisjes më të famshme nga burgjet e Luftës së Dytë Botërore, njohur ndryshe si “arratisja e madhe”, ka ndërruar jetë në moshën 101-vjeçare.

Gruaja kap mat bashkëshortin Gruaja kap mat bashkëshortin
Ajo dyshonte prej kohësh se bashkëshorti i saj po ‘ja dridhte’ me dikë tjetër, ndaj një ditë vendos të ndjekë atë.

Flokët, recetat për të riparuar dëmet nga dielli Flokët, recetat për të riparuar dëmet nga dielli
Gjatë verës, jeta në det dhe dushet e shpeshta mund të vënë në provë të fortë bukurinë e flokëve, dhe për këtë është shumë e rëndësishme t’i kurojmë në mënyrë të veçantë. Por a e dini mënyrën e duhur për t’i larë? Mos i mundoni shumë flokët për t’i pasur të shëndetshëm, shtoni fuqinë e vajrave natyral.

Të gabosh për të mësuar Të gabosh për të mësuar
Duke e nxitur veten që të gjejnë vetëm përgjigjet e duhura pa gabuar aspak, njerëzit i kanë parë gabimet si një e keqe që duhet shmangur. Tani, një studim i ri, ka zbuluar përse kjo teknikë mësimi nuk funksionon dhe tregon se si njerëzit mësojnë nga gabimet e tyre me kalimin e kohës.

10 gjërat që duhet t’u mësojmë parashkollorëve 10 gjërat që duhet t’u mësojmë parashkollorëve
Parashkollorët janë krijesa të komplikuara. Janë të ëmbël dhe të parezistueshëm. Por janë dhe mjeshtra të manipulimit.

E moshuara me bri në ballë E moshuara me bri në ballë
Mjekët në provincën Sichuan në jug-perëndim të Kinës u vunë përballë një rasti krejtësisht të rrallë, kur një paciente u paraqit me një bri 12 centimetër të gjatë në ballë.

Kriteret e rrepta të pasarelave Kriteret e rrepta të pasarelave
Një fytyrë tepër e bukur, një trup i gjatë e i hollë, vetëm 19 vjeç, por industria e modës sërish nuk e konsideron suedezen, Agnes Hedengard, të denjë për t’u bërë pjesë e saj.

Ushqen fëmijën me gji gjatë kohës që i jep makinës Ushqen fëmijën me gji gjatë kohës që i jep makinës
Një nënë është ndaluar nga policia pasi ushqente fëmijën e saj me gji teksa i jepte makinës. Ajo i tha policit rrugor se nuk mund të ndalonte pasi fëmija i saj del jashtë kontrollit dhe bërtet shumë kur është i uritur.

Kur “dy kunguj nën një sqetull” nuk mund të mbahen... Kur “dy kunguj nën një sqetull” nuk mund të mbahen...
Një drejtues autobusi, i cili është shkarkuar nga puna pasi ishte duke ngarë mjetin me 100 km/h në një autostradë të Irlandës dhe duke përdorur një iPad njëkohësisht, humbi në pretendimin e tij për një shkarkim të padrejtë.

Frikë nga rikthimi i masës tumorale? Bëni analizat e gjakut! Frikë nga rikthimi i masës tumorale? Bëni analizat e gjakut!
Një analizë gjaku mund të rezultojë si shpëtimtare e jetës së njeriut, duke gjetur gjurmë të një tumori që mund të ketë rifilluar të rritet, edhe pas një trajtimi të kryer më herët për eliminimin e masës tumorale.

Adoleshentët, gënjeshtarët më të mëdhenj Adoleshentët, gënjeshtarët më të mëdhenj
Adoleshentët janë të prirë të gënjejnë më shumë se çdo moshë tjetër, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët e Universitetit të Amsterdamit kanë testuar më shumë se një mijë persona të moshave nga 6 deri në 77 vjeç.

Dhunon barbarisht të dashurën, e gjeti duke folur me një djalë (VIDEO) Dhunon barbarisht të dashurën, e gjeti duke folur me një djalë (VIDEO)
Video e momenteve të tmerrshme të rrahjes së një 18-vjeçareje nga i dashuri i saj 22-vjeç, i cili ishte në gjendje të dehur, janë publikuar së fundmi, ndërsa ngjarja ka ndodhur nëntorin e kaluar.

Mes avionit dhe shishes së konjakut zgjodhi këtë të fundit Mes avionit dhe shishes së konjakut zgjodhi këtë të fundit
U paraqit në aeroport me një shishe konjak “Remy Martin” pa qenë në dijeni se pasagjerëve nuk u lejohej alkooli me vete në fluturim.

Harta e konsumit të hashashit Harta e konsumit të hashashit
Lista e vendeve që po lejojnë konsumin e hashashit sa vjen e zgjerohet gjithnjë e më shumë. Holanda shihet si një shembull në Europë, ndërkohë që në pjesën më të madhe të vendeve të Amerikës Latine, kjo drogë është e lejueshme ose ka penalitete të papërfillshme.

Vajza hedh në shesh djalin dy herë më të madh se vetja Vajza hedh në shesh djalin dy herë më të madh se vetja
Miku i saj në gjendje të dehur po shkaktonte rrëmujë në dalje të një lokali nate në Brazil dhe për të shmangur përkeqësimin e situatës, ajo vendosi të veprojë.

“Vrimat e zeza” e kanë një rrugëdalje “Vrimat e zeza” e kanë një rrugëdalje
Shkencëtarët besojnë masivisht se graviteti në qendër të “Vrimës së Zezë”, formacioni qiellor që formohet pas shpërthimit të një ylli të plakur, është aq i madh saqë nuk përçohet as nga drita.

Çfarë nuk pëlqejnë stjuardesat nga pasagjerët? Çfarë nuk pëlqejnë stjuardesat nga pasagjerët?
Stjuardesat kanë treguar se çfarë i acarojnë më shumë tek pasagjerët, duke krijuar një panoramë të atyre që fluturojnë. Dorëzimi i pecetave të përdorura dhe të ndotura ishte një ndër ankesat e ekuipazhit, ku i përgjigjen një postimi të Flight Attendant Career Connection në Facebook.

Vdes “Dust Lady”, gruaja simbol e sulmeve të 11 shtatorit Vdes “Dust Lady”, gruaja simbol e sulmeve të 11 shtatorit
Mori pseudonimin “Dust Lady” dhe u bë simbol i tragjedisë së 11 shtatorit 2001. Por sot Marcy Borders ndërroi jetë. Gruaja afroamerikane e mbijetuar nga rrëzimi i Twin Towers, vuajti nga tumori në stomak, dhe vdiq në moshën 42-vjeçare.

Çfarë të bëni kur ndiheni të humbur Çfarë të bëni kur ndiheni të humbur
Nësë ju duket se gjithçka shkon keq, mund të ndiheni të mposhtur...por kjo vetëm për 4 minuta. Ja çfarë duhet të bëni minutën e pestë:

Femrat teksa praktikojnë joga nudo Femrat teksa praktikojnë joga nudo
Një fotograf kanadez ka zgjedhur të festojë forcën dhe fleksibilitetin e femrës përmes një seti të mrekullueshëm fotografik, ku shfaqen 57 femra teksa praktikojnë yoga nudo.

Ndeshja e futbollit më emocionuese në botë (Video) Ndeshja e futbollit më emocionuese në botë (Video)
Brazili është një nga vendet që e do më shumë futbollin. Fëmijët luajnë kudo, në rrugë, në plazh dhe në oborret e shtëpisë.

ISIS publikon pamje të shkatërrimit të Tempullit të Baalshamin ISIS publikon pamje të shkatërrimit të Tempullit të Baalshamin
Grupi militant ISIS ka publikuar një seri fotosh ku tregohet shkatërrimi i Tempullit të Baalshamin në Palmira. Pamjet janë postuar online dhe janë shpërndarë nga media të lidhura me këtë grup, ku tregohet shkatërrimi i monumentit 2 mijë vjeçar.

Gati vaksina që na mbron nga gripi për gjithë jetën Gati vaksina që na mbron nga gripi për gjithë jetën
Shkencëtarët thonë se janë shumë afër krijimit të vaksinës që do të na mbrojë gjithë jetën nga forma të ndryshme gripi, pas rezultatit që kanë dhënë tek kafshët.

Si duhen të përshtaten të rriturit me realitetin e adoleshentëve Si duhen të përshtaten të rriturit me realitetin e adoleshentëve
Ndryshimet në shoqëri në të gjithë botën janë të pandalshme, dhe tashmë është nevojë urgjente që të rriturit të ndryshojnë taktikat e komunikimit me adoleshentët. Kështu thotë në një shkrim të sajin për “The Guardian”, Laura Bates, themeluese e “Everyday Sexism Project”.

Nuk duhet të pini 8 gota ujë në ditë...ja pse Nuk duhet të pini 8 gota ujë në ditë...ja pse
Rregulli që rekomandohet prej dekadash nga ekspertët është se njeriu duhet të pijë mesatarisht 8 gota ujë në ditë, por sipas “New York Times” nuk është kështu.

“Feminizmi është terrorizëm” “Feminizmi është terrorizëm”
Feminizmi është një lëvizje që përpiqet prej vitesh për të mbrojtur dhe siguruar liritë dhe të drejtat e femrave dhe kundërshtarët i ka të shumtë.

Përse keqkuptohen njerëzit me njëri-tjetrin? Përse keqkuptohen njerëzit me njëri-tjetrin?
Shkenca e studimit të mendjes ka zbuluar se njerëzit mund të mendojnë se janë të qartë për të tjerët, por në fakt ata janë shumë misteriozë dhe shpesh nuk kuptohen mirë për synimet që kanë.

Wallyball, kufiri mes dy shteteve bëhet një rrjet volejbolli Wallyball, kufiri mes dy shteteve bëhet një rrjet volejbolli
Në një kohë ku mure të reja kërcënojnë ndarjen e Europës, do të ishte mirë të lexonim këtë histori të vogël, të publikuar në të përditshmen britanike “The Independent”, në kufirin mes Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara.

Shkëputet ajsbergu më i madh nga Groenlanda Shkëputet ajsbergu më i madh nga Groenlanda
Shkencëtarët përdorin Groenlandën si shembull tipik për të ilustruar ndikimet që ka në planet ngrohja globale.

Ups… nusja u rrëzua në tokë Ups… nusja u rrëzua në tokë
Sarah Shawcross u ndje një nuse vërtetë e turpëruar kur doli nga shkallët e shtëpisë me mikeshat e saj dhe u rrëzua gjatë fotos. 30-vjeçarja ra në tokë pasi iu bashkua grupit për një foto në ditën e saj të madhe.

Durrësi sipas “Summer Fest” Durrësi sipas “Summer Fest”
Durrësi është një qytet me origjinë të lashtë. Epidamn- Dyrrah, u ndërtua nga Ilirët Taulantë. Vendndodhja e favorshme e ka kthyer në një pikë kyçe, me një rol të rëndësishëm gjeopolitik në të gjitha kohërat.

Pushimet, si t’i bëjnë detyrat fëmijët dembelë Pushimet, si t’i bëjnë detyrat fëmijët dembelë
Viti i ri shkollor është gati për të filluar, dhe detyrat e shtëpisë për t’i kryer gjatë pushimeve janë në qendër të polemikave mes prindërve dhe mësuesve. Këto libra vendosen në valixhe dhe “prishin” pasditet e më të vegjëlve.

Angli, të moshuarat bëjnë kalendar nudo Angli, të moshuarat bëjnë kalendar nudo
Një grup të moshuarash angleze kanë ndjekur gjurmët e modeleve të reja duke u zhveshur për një kalendar, fitimet e të cilit do të shkojnë për një azil në Cumbernauld të Anglisë.

Thatësira godet prodhimin e kafesë Thatësira godet prodhimin e kafesë
Kultivuesit e kafesë kanë dhënë alarmin: Ngrohja globale, përveç dëmeve të njohura, po dëmton rëndë edhe bimët e kafesë, për shkak të temperaturave gjithnjë e në rritje dhe pakësimit të reshjeve.

Doni të jeni të lumtur në jetën tuaj në çift? Doni të jeni të lumtur në jetën tuaj në çift?
Ndarja e përgjegjësive të kujdesit prindëror ndaj fëmijëve i bën çiftet më të lumtur dhe me jetë më të mirë seksuale, të paktën kështu sugjeron një studim i amerikanëve, ku janë përfshirë 487 familje.

43-vjeçari i virgjër që humbi burrërinë në aksident 43-vjeçari i virgjër që humbi burrërinë në aksident
Kur ishte gjashtë vjeç pësoi një aksident të frikshëm automobilistik, të cilit fatmirësisht i mbijetoi, por me një kosto të madhe; burrërinë.

Vidhen serverat e “Ashley Madison” Vidhen serverat e “Ashley Madison”
Piratët kompjuterikë kanë hyrë në serverat e “Ashley Madison”, një prej faqeve më të mëdha për njohje dhe takime për të rritur, duke marrë të dhënat e miliona përdoruesve, të cilat po i bëjnë publike.

Kur mami ikën me pushime… Kur mami ikën me pushime…
Kur e ëma i shkroi një 27-vjeçari një tufë të madhe me shënime para se të largohej me pushime, përfshi dhe paralajmërimin e rrezikut nga tualeti i katit të dytë, nuk e mendoi se ato do të shpërndaheshin në internet.

Nëse ke një libër, s'ke nevojë për biletë autobusi Nëse ke një libër, s'ke nevojë për biletë autobusi
Në autobus pa biletë? Në Cluj-Napoca të Rumanisë nuk gjobitesh, nëse ke një libër me vete.

Jetëgjatësi rekord? Në Japoni Jetëgjatësi rekord? Në Japoni
Që prej vitit 1963, ai që kalon 100 vitet në Japoni nderohet me një “sakazuki” prej argjendi, tas i përdorur kryesisht për sake-në, si dhe një letër përgëzuese nga kryeministri.

Genet trashëgojnë traumat Genet trashëgojnë traumat
Një studim i kryer mbi dhjetëra të mbijetuar të Holokaustit zbuloi kalimin e traumës së tyre në genet e femijëve. Kjo është hera e parë që teoria e trashëgimisë epigenetike gjen një shembull konkret te njerëzit që dëshmon se eksperienca jetësore e dikujt mund të prekë brezat pasardhës.

Lufta ul ndotjen në ajër Lufta ul ndotjen në ajër
Trazirat politike dhe konfliktet e armatosura në Lindjen e Mesme që prej 2010-s kanë pasur një efekt pozitiv krejtësisht të paparishikuar: kanë pastruar ajrin.

Rikthimi nga pushimet, disa propozime për nënat Rikthimi nga pushimet, disa propozime për nënat
Pas kthimit nga pushimet atmosfera në familje nuk është e njëjtë, në nivelin e saj maksimal të entuziamit dhe energjisë. Por fëmijët janë të vetmit që vazhdojnë të kënaqen, dhe ndoshta duhet marrë një shtysë prej tyre. Kthimi do të thotë një fillim i ri, që duhet parë me pozitivitet.

E folura në moshën 2 vjeç tregon sa i suksesshëm je E folura në moshën 2 vjeç tregon sa i suksesshëm je
Në moshën 24-30 muajsh fëmijët nisin të lënë pas belbëzimet dhe fjalori i tyre nis të pasurohet. Pikërisht aftësia gjuhësore në moshën 2 vjeç mund të parashikojë suksesin e tyre kur të rriten.

Po kërkonin për drogë, por...gjetën qenin e bllokuar në tub Po kërkonin për drogë, por...gjetën qenin e bllokuar në tub
Nga një operacion antidrogë u kthye në një operacion për shpëtimin e qenit...gjithsesi përfundoi me sukses.

Mesazhi në shishe lundroi më shumë se 108 vjet, gjendet në ishullin gjerman Mesazhi në shishe lundroi më shumë se 108 vjet, gjendet në ishullin gjerman
Një shishe e mbyllur, me një mesazh brenda saj, është gjetur gati 108 vjet pasi ajo është hedhur në det.

Shkon në spital se i ngec dinosauri lodër brenda Shkon në spital se i ngec dinosauri lodër brenda
Një grua angleze u paraqit në spital për një problem shumë të çuditshëm dhe të sikletshëm: duhet të hiqte nga vagina e saj një dinosaur lodër.

Çiftit “gay” i mungon nusja? Ja zgjidhja Çiftit “gay” i mungon nusja? Ja zgjidhja
Dasma nuk quhet e plotë nëse nuk është nusja me fustan të bardhë, dhe një çift homoseksualësh ishin të vendosur që të mos u mungonte.

Të udhëtosh sipas stinëve Të udhëtosh sipas stinëve
Në vjeshtë, linjat europiane. Dimri dhe pranvera e bëjnë zgjedhjen të vështirë, ndërsa për nga kostoja e udhëtimit me avion, verën e 2016-s qëndrojuni larg Shteteve të Bashkuara.

Ulqini sipas Sumer Fest Ulqini sipas "Sumer Fest"
Me të kaluar pikën kufitare të Muriqanit, një rrugë plot gjelbërim, në të dyja anët, të shpie drejt Ulqinit. Jemi larguar rreth 130 kilometra nga Tirana, në drejtim të qytetit bregdetar në Jug të Malit të Zi. Ulqini shfaqet i zhurmshëm, me qindra turistë shqiptarë e të huaj, që popullojnë rrugicat, baret e restorantet buzë detit, nga ku peizazhe të mrekullushme të rrëmbejnë shikimin. Një qytet i pasur në histori, kulturë dhe natyrë…

Kur i paftuari në pishinë është një ari... (VIDEO) Kur i paftuari në pishinë është një ari... (VIDEO)
Një çift është shokuar kur kanë parë një ari të lahej në pishinën e shtëpisë së tyre. Pamjet janë marrë në shtëpinë e Denise dhe Tony Diering, në Vankuver të Kanadasë.

5 fakte për vitaminën C 5 fakte për vitaminën C
Vitamina C, e njohur si acidi askorbik, është një lëndë ushqyese mjaft e rëndësishme për shëndetin. Mjekët rekomandojnë shpesh që të marrim sasi të konsiderueshme të kësaj vitamine. Ndërkaq, edhe HealthTap na jep pesë fakte kyçe për të.

Pse i ka mbijetuar faksi kohës? Pse i ka mbijetuar faksi kohës?
Kur u dëmtuan reaktorët bërthamor në Fukushima, në vitin 2011, punonjësit u përpoqën të dërgonin një faks për të vënë në dijeni autoritetet e qytetit më të afërt, Namie. Përgjigja e faksit ishte: "Nuk mund të pranohet”. Dhe punonjësit, sipas një raporti të një viti më vonë, u përpoqën të arrijnë qytetin nëpërmjet numrave fiksë, celularëve, dhe së fundmi personalisht. Qyteti ishte shkatërruar nga tërmeti dhe cunami që shkaktoi krizën e Fukushimës.

NASA qetëson: Asnjë asteroid nuk do ta godasë Tokën NASA qetëson: Asnjë asteroid nuk do ta godasë Tokën
Një lajm mbi goditjen e Tokës nga një asteroid gjigant po qarkullon me shpejtësi nëpër internet ditët e fundit.

Të notosh pezull në ajër Të notosh pezull në ajër
"Të notosh në këtë pishinë do të jetë një eksperiencë unike, do t'ju duket sikur rrëshqisni në ajër në qendër të Londrës. Dëshironim të realizonim diçka që nuk ëshë bërë kurrë më parë". Kështu shprehet Sean Mulryan, kreu i firmës Ballymore Group, në projektin e shoqërisë së tij.

Tronditet nga pamja e gruas pa grim, e padit për traumë Tronditet nga pamja e gruas pa grim, e padit për traumë
Një i ri algjerian paditi gruan e tij ditën ditën e parë pas martesës, për mashtrim, shkaktim traume dhe vuajtjeje psikologjike.

Reagimi i vajzës që del për herë të parë në shi Reagimi i vajzës që del për herë të parë në shi
Don Swift ka publikuar një video ku shihet vajza e tij e vogël që luan për herë të parë në shi.

Ndalon shoferin se kaloi me të kuqe… por polici ndihmon në lindjen e një vajze Ndalon shoferin se kaloi me të kuqe… por polici ndihmon në lindjen e një vajze
Në timonin e një automjeti që ecte me të gjithë shpejtësinë, duke mos respektuar as të kuqen e semaforit, nuk ishte një shofer i çmendur por një baba, gruaja e të cilit po lindte fëmijën në makinë. Por ai megjithatë u detyrua të ndalojë para policisë.

Një gjumë i mirë? Lexoni para se të flini Një gjumë i mirë? Lexoni para se të flini
Nëse kur zgjoheni në mëngjes ndiheni të lodhur, edhe pse gjatë natës keni fjetur mirë, nuk duhet të mendoni të ndryshoni mënyrën se si flini, por mënyrën se si ju zë gjumi. Në vend që të shihni televizor, provoni të hapni një libër dhe të lexoni pak.

Si të shpëtoni martesën tuaj, sipas Fox News Si të shpëtoni martesën tuaj, sipas Fox News
Gratë duhet të rikthehen në kuzhinë dhe të gatuajnë “atë dreq sanduiçi”, nëse duan një martesë të qëndrueshme dhe të lumtur. Kështu është shprehur analistja politike e “Fox News”, Andrea Tantaros, në programin mjaft popullor në Amerikë, “Outnumbered”.

E lë i dashuri me mesazh, shtrihet në rrugë e bërtet për 90 minuta E lë i dashuri me mesazh, shtrihet në rrugë e bërtet për 90 minuta
Të lësh të dashurën me mesazh nuk është mënyra më e mirë për t’i dhënë fund marrëdhënies, por edhe të reagosh duke u shtrirë në tokë e duke ulëritur nuk është gjëja më e mirë që mund të bësh pasi të kanë lënë.

10 gjëra që duhet të dini para se të fluturoni me avion 10 gjëra që duhet të dini para se të fluturoni me avion
Në të gjithë botën qindra e mijëra njerëz në ditë udhëtojnë me avionë në destinacione të ndryshme. Por para se të udhëtojmë duhet të dimë disa kuriozitete për fluturimin.

Artisti që “shqyen” modelet Artisti që “shqyen” modelet
Jeampiere Dinamarca Poque është një artist 29-vjeçar, i cili krijon iluzione optike të tmerrshme përmes vizatimeve në trupin e modeleve.

Ja sa vuajnë këta dy majmunë në Kinë... Ja sa vuajnë këta dy majmunë në Kinë...
Disa foto të publikuara së fundi në internet tregojnë një burrë kinez, i cili detyron dy majmunë për të performojnë në rrugë.

4-vjeçari hyn në fushën e regbisë dhe shënon 4-vjeçari hyn në fushën e regbisë dhe shënon
Në historinë e sportit të regbisë ka plotë aksione të bukura që kanë përfunduar me shënimin e një pike…por rasti në fjalë mund të jetë më i bukuri nga të gjithë.

Çfarë thonë pushimet tuaja për ju? Çfarë thonë pushimet tuaja për ju?
Pushimet thonë shumë për njerëzit, shkruan për “New York Times”, Arthur C. Brooks. Vendi që zgjedhin njerëzit për pushimet, tregojnë se sa shumë dëshirojnë ata të jenë me të tjerët.

Njihuni me njerëzit që nuk kanë përjetuar kurrë ndjenja Njihuni me njerëzit që nuk kanë përjetuar kurrë ndjenja
Kaleb e nis rrëfimin e tij në lidhje me lindjen e të birit, tashmë 8-muajsh. “Ju e dini dhe keni dëgjuar shpesh prindërit të thonë se, sapo shohin të sapolindurin u shëmbëllehet vetvetja në fytyrën e foshnjës, si dhe trupi u përfshihet nga një ndjenjë gëzimi dhe dashurie”, thotë ai, duke u ndalur disi... “Unë nuk e kam përjetuar një ndjenjë të tillë”.

Miratohet! Viagra rozë del në treg Miratohet! Viagra "rozë" del në treg
Administrata amerikane për Ushqimet dhe Ilaçet (FDA) ka miratuar viagrën për femrat, një vendim kontravers që vjen pas një fushate lobimi nga prodhuesit farmaceutikë. Megjithatë Administrata parashikon një sërë detyrimesh për përshkrimin e ilaçit dhe efektet anësore të tij.

5-vjeçarja me aftësi të jashtëzakonshme (Video) 5-vjeçarja me aftësi të jashtëzakonshme (Video)
Ajo është vetëm 5 vjeçe, por aftësia e saj për të hipnotizuar gjallesat ka habitur audiencën në një talent show në Kinë, ndërsa tashmë video e saj ka marrë 250 mijë klikime që prej publikimit javën e kaluar.

Burri e tradhton, gruaja i vë zjarrin te vendi (Video) Burri e tradhton, gruaja i vë zjarrin te vendi (Video)
Një burrë nxori një mësim të vlefshëm pasi tradhtoi partneren e tij: të mos lërë kurrë të pambrojtur “armën e krimit”.

Si po i shpenzon paratë brezi i ri Si po i shpenzon paratë brezi i ri
Me një fuqi shpenzuese në triliona dollarë, brezi i ri (Millennials) po bëhen shumë shpejt një forcë që duhet llogaritur në treg. Por ekspertët dhe analistët ngrejnë shqetësimin nëse kjo fuqi po përdoret siç duhet dhe kompanitë po shfrytëzojnë blerjen e kësaj energjie.

Si të ndryshoni stil jete Si të ndryshoni stil jete
Ndryshimi kërkon përpjekje, ky është hapi thelbësor për të pranuar nëse dëshironi vërtetë të ndryshoni jetën tuaj. Duhet një përpjekje për të ndryshuar, sepse nëse tani gjendesh në këto kushte do të thotë që strategjitë që ke përdorur deri tani nuk vlejnë më. Ke nevojë të gjesh besimin tek vetja, përqëndrimin, qartësinë mendore dhe për ta bërë këtë duhet të hysh në botën tënde të brendshme. A na ndihmojnë të tjerët? Po, por vetëm për persona të veçantë.

Edhe kryeministrat hanë patatina Edhe kryeministrat hanë patatina
Ju mendoni se jeta e një kryeministri është një udhëtim në klasin e parë dhe një darkë elegante? Jo. Realiteti është krejt tjetër për kryeministrin britanik, David Cameron. Ai është shfaqur duke ngrënë patatina me speca djegës, gjatë një fluturimi në klasin ekonomik të avionit.

Si mund t'i mbijetoni tradhtisë... Si mund t'i mbijetoni tradhtisë...
Tradhtia është një ngjarje e hidhur që prek shumë çifte, por pak ia dalin ta hedhin pas krahëve dhe të shërohen plotësisht. Një specialist tregon rrugën e dhimbshme, por të bukur të ruajtjes së dashurisë.

Udhëtimi...tashmë një nevojë Udhëtimi...tashmë një nevojë
Jemi në periudhën më të favorshme të vitit për të lënë pas dore për pak kohë rutinën e përditshme dhe të nisemi për udhëtime, qofshin ato të gjata apo të shkurtra.

Thëllëza përplaset më Erdoganin Thëllëza përplaset më Erdoganin
Presidenti i Turqisë, Recep Taip Erdogan kishte shkuar të premten për të inauguruar një xhami në Rize, por ajo çfarë i ka ndodhur, nuk e ka bërë shumë të lumtur.

Gabimi më i madh që bëni me furçën e dhëmbëve Gabimi më i madh që bëni me furçën e dhëmbëve
Një studim i ri për pastërtinë e tualetit i bërë nga Shoqëria Amerikane e Mikrobiologjisë, tregon mbi taktikat e ruajtjes së furçës së dhëmbëve.

Thotë “kolaps”… dhe bie në tokë Thotë “kolaps”… dhe bie në tokë
Gazetares Valeria Collevecchio, korrespondente e TG3 në Catania për të ndjekur zbarkimi e emigrantëve, i ka rënë të fikët gjatë lajmeve të orës 19.00 teksa ishte në lidhje direkte nga porti. Regjia ndërpreu menjëherë lidhjen duke u kthyer në studio.

Morën pjesë në një “festë seksi”, arrestohen 224 adoleshentë Morën pjesë në një “festë seksi”, arrestohen 224 adoleshentë
Policia e Zimbabves ka arrestuar 224 adoleshentë pasi u kapën në flagrancë në një “festë seksi” në Bulavajo. Festa u prish kur policia ndaloi një furgon me 24 të rinj dhe i ndoqi në vendin ku po mbahej eventi.

Alternativa e dietës? Ujë, për hidratim dhe për të humbur peshë Alternativa e dietës? Ujë, për hidratim dhe për të humbur peshë
Të humbësh 1% të ujit në krahasim me peshën e trupit është e mjaftueshme për të ndjerë menjëherë lodhjen. Ja pse është e rëndësishme të rifitosh humbjet hidrike, sidomos gjatë verës, duke mbajtur një nivel të mirë të hidratimit falë ushqimeve të duhura.

Stresi i rikthimit nga pushimet. Ja tetë këshilla si ta kapërceni… Stresi i rikthimit nga pushimet. Ja tetë këshilla si ta kapërceni…
Mbarimi i pushimeve të verës sigurisht që na mërzit pak. Stresi i rikthimit nga pushimet, thonë doktorët, është një sindromë që godet pjesën më të madhe të njerëzve. Ata e shohin stresin e rikthimit si një patologji, pasi ata që kanë kaluar pushime të mrekullueshme nuk do të dëshironin të ktheheshin kurrë, për më tepër për t'u mbyllur në një zyrë.

Autizmi foshnjor, gjëra që duhet t’i dini Autizmi foshnjor, gjëra që duhet t’i dini
Termi autizëm ka hyrë tashmë në fjalorin e zakonshëm dhe shpeshherë përdoret për fëmijët me sjellje të gjykuara si jonormale; për shembull ata me tendencë për t’u izoluar ose që kanë vështirësi për t’u integruar në botën që na rrethon. Neuropsikiatri për fëmijë, Leonardo Zoçante, qartëson më shumë rreth këtij shqetësimi.

Si të përgatitni sallata të larmishme shpejt dhe lehtë Si të përgatitni sallata të larmishme shpejt dhe lehtë
Është koha të mësoni shumëllojshmërinë e sallatave që të hapin oreksin, pa pasur nevojë të ushqeheni me produkte të pashëndetshme. Me shumë përbërës të shijshëm, proteina dhe pak kalori, ja recetat e arta që nuk do t’i ndani nga tryeza.

Tifozja që motivon skuadrën e saj duke u zhveshur (Video) Tifozja që motivon skuadrën e saj duke u zhveshur (Video)
Një video e rrallë nga fushat e futbollit po qarkullon prej disa ditësh në internet.

Qi Lai, panda ngjyrë kafe Qi Lai, panda ngjyrë kafe
Sa herë bie fjala për pandat, ju me siguri mendoni se ato janë vetëm bardhë e zi, por kjo ndoshta sepse ende nuk e keni takuar ende Qi Lai-n.

Foshnja qëllohet me plumb në barkun e nënës, mbijeton Foshnja qëllohet me plumb në barkun e nënës, mbijeton
Një ngjarje e jashtëzakonshme ka ndodhur në Bangladesh. Najma, një e re e cila ishte në muajin e tetë të shtatzënisë, u gjend rastësisht mes plumbash gjatë një shkëmbimi zjarri mes fraksioneve politike në Magura.

8 kamionë shoqërojnë çiftin e sapomartuar në Fier (Video) 8 kamionë shoqërojnë çiftin e sapomartuar në Fier (Video)
Një ngjarje e pazakonte ka ndodhur këtë të diel në bulevardin kryesor të qytetit të Fierit.

Historia e Tef Pogut Historia e Tef Pogut
Në vitet 1920 jeta në Shkodër gëlonte nga njerëzit e arsimuar, por dhe tregtarët e pasur. Tef Pogu ishte një prej tyre. Emri i tij lidhet me shumë fabrika sapuni, duhani, vaji, por edhe me shumë vepra bamirësie, që shumë njerëzve u ndryshoi jetën.

Shtatë arsye për të qëndruar zbathur në shtëpi Shtatë arsye për të qëndruar zbathur në shtëpi
Për japonezët është çështje respekti dhe higjiene: shtëpia nuk duhet bërë pis, këpucët qëndrojnë tek hyrja. Finlandezët në fakt, i heqin këpucët edhe në shkollë, dhe kjo vlen si për mësuesit dhe për nxënësit. Ata thonë se kjo përmirëson qetësinë dhe është një farë vazhdimësie mendore shtëpi- shkollë.

Vetëm me dy fjalë i shpëtoi jetën një njeriu Vetëm me dy fjalë i shpëtoi jetën një njeriu
Jamie Harrington është djaloshi që i shpëtoi jetën një njeriu, i cili do të vetëvritej... Duke i bërë një pyetje të thjeshtë: “Je mirë?”.

Kompania ajrore peshon edhe pasagjerët...Nuk e besoni?! Kompania ajrore peshon edhe pasagjerët...Nuk e besoni?!
Uzbekistan Airlines ka njoftuar rregulla të reja, që përfshijnë edhe peshimin e pasagjerëve pak para se të nisen. Një deklaratë e kompanisë bëri të ditur vendimin për të instaluar një “pajisje të veçantë për matjen e peshës”, në portën e daljes ku pasagjerët do të peshohen, së bashku me bagazhet e tyre.

Më thuaj si bën selfie, të të them personalitetin Më thuaj si bën selfie, të të them personalitetin
Lloji i fotos selfie që ju bëni, më shumë se sa fytyra mund të japë një tablo të personalitetit, sipas një studimi të ri. Lin Qiu, një profesor psikologjie u ka kërkuar 20 përdoruesve të rrjeteve sociale kineze, që kanë bërë selfie, të plotësonin një pyetësor personaliteti.

Korça në festën e birrës Korça në festën e birrës
Korça për të nëntin vit është kthyer në një destinacion turistik ku në mesin e muajit gusht eventi veror sjell qytetarë nga e gjithë Shqipëria por edhe jashtë saj, të cilët festojnë deri në orët e para të mëngjesit në Festën e Birrës.

“Shqipëria ime”; Saranda, Ksamili dhe... “Shqipëria ime”; Saranda, Ksamili dhe...
Udhëtimi i fundit i sezonit të “Shqipëria ime” është ndalur në plazhet e Sarandës dhe Ksamilit, ku bukuritë e natyrës dhe ato nën ujë tërheqin shumë turistë.

Fëmija i parë, i dytë apo i tretë? Fëmija i parë, i dytë apo i tretë?
Fëmijët e vetëm shquhen për përsosmëri dhe për faktin se arrijnë gjithmonë objektiva ambiciozë. Gjithmonë në kërkim të vëmendjes, kanë nevojë për miratimin e prindërve apo miqve.

Lajmërohen zjarrfikëse për të hequr 4 unaza perdeje nga organi seksual... Lajmërohen zjarrfikëse për të hequr 4 unaza perdeje nga organi seksual...
Zjarrfikësit në Kolumbi u thirrën me urgjencë për një detyrë të rrallë: të hiqnin katër unaza perdeje nga penisi i një burri.

Kujdes me kufjet! Po dëgjojnë të gjithë... Kujdes me kufjet! Po dëgjojnë të gjithë...
Një situatë e pakëndshme për një student të një universiteti australian, i kapur “mat” nga shokët e klasës... Ai ishte duke parë një video për të rritur gjatë orës së leksionit. Djali nuk e kishte kuptuar se kufjet nuk ishin vendosur mirë në “notebook”-un e tij.

Sot njerëzimi mbaroi burimet e Tokës për vitin 2015 Sot njerëzimi mbaroi burimet e Tokës për vitin 2015
Sot është Dita e Goditjes së Tokës, ose ajo e shfrytëzimit të tepruar të planetit tonë. Popullsia botërore ka konsumuar të gjitha burimet (fruta e perime, mish dhe peshk, ujë dhe dru) që kishte në dispozicion për vitin 2015.

Sheqeri, vrasës si duhani Sheqeri, vrasës si duhani
Lëngjet e konservuara të frutave, pijet e gazuara apo ato energjike kthehen në shoqëruesit e njerëzve kryesisht në stinën e nxehtë të verës, me idenë se të ndihmojnë të “vrasësh” temperaturat e larta.

Bambi ekziston vërtetë Bambi ekziston vërtetë
Të gjithë e mbajmë mend filmin e famshëm të Disney, “Bambi”. Duket se filmi është bërë realitet. Dreri i vogël dhe lepuri që lozin me njeri-tjetrin, njësoj si tek filmi, janë filmuar në Rokcy Mountains, në Estes Park të Kolorados.

Vera në qytet me fëmijët? Ja si të kaloni kohën Vera në qytet me fëmijët? Ja si të kaloni kohën
Të vraposh drejt maleve, apo detit; pushimet ideale kalohen mes natyrës. Por jo gjithmonë është e mundur të bësh pushime. Kështu që është shumë mirë të mësosh të shfrytëzosh të mirat e qytetit, si për të mëdhenjtë dhe të vegjlit.

Kush udhëton, ka mundësi më të mëdha për sukses në jetë Kush udhëton, ka mundësi më të mëdha për sukses në jetë
Të gjithë duam të kemi sukses në jetë dhe mbase disave prej nesh do t’ju ndodhë e disa të tjerëve jo! Ka shumë për të thënë për sa u përket faktorëve që përbëjnë bazën e rrugës për sukses. Është këmbëngulja, puna e vështirë, të qenët të përqendruar dhe të motivuar… Por a mund suksesi të lindë edhe nga koha se kur mund të udhëtohet?

Mbledhjet e zyrës? Ja si duhet të sillemi Mbledhjet e zyrës? Ja si duhet të sillemi
Mbledhjet e zyrës nuk janë argëtuese, megjithatë ju duhet të merrni pjesë në to dhe për më tepër të shfaqni profesionalizëm dhe sjellje të respektueshme për kolegët tuaj.

Arsyet pse flemë më mirë kur jemi me pushime Arsyet pse flemë më mirë kur jemi me pushime
Kur shkojmë me pushime bëjmë një gjumë më të qetë, më të relaksuar, larg të përditshmes. Por nuk është e thënë të shkosh në një hotel me pesë yje për të bërë një gjumë të kësaj cilësie. "Huffington Post" shkruan se gjatë pushimeve fitohen disa zakone që mund t’i praktikojmë kur të kthehemi në shtëpi.

Adoleshentja me pushime gjen ar në liqenin gjerman Adoleshentja me pushime gjen ar në liqenin gjerman
Një vajzë 16-vjeçare me pushime në një lokalitet të Gjermanisë ka gjetur teksa notonte në liqen një kallëp ari me peshë 500 gramë dhe me vlerë 16 mijë euro.

Korçë, nis këtë të mërkurë “Festa e birrës” Korçë, nis këtë të mërkurë “Festa e birrës”
Pak orë nga momenti kur do të nisë “Festa e birrës” në qytetin e Korçës, organizatorët janë duke u dhënë dorën e fundit detajeve të festës, e cila do të zgjasë 5 ditë.

Njerëz nudo të fshehur në ushqim Njerëz nudo të fshehur në ushqim
Në pamje të parë do ju duken thjesht si foto ushqimesh dhe pijesh, por, nëse do t’i shikoni me shumë kujdes, do të vini re se në këto foto ka njerëz krejtësisht të zhveshur.

Kinë, gjarpëri me dy kokë që nuk ha dhe nuk pi Kinë, gjarpëri me dy kokë që nuk ha dhe nuk pi
Një gjarpër me dy kokë ka “mbirë” në një fermë në Kinë. Zvarraniku ka 10 ditë që ka dalë në dritë në Yulin dhe fermeri e ka çuar këtë gjarpër në kopshtin zoologjik më të afërt.

Shkup, nëna vjedh majmunin nga kopshti zoologjik... Shkup, nëna vjedh majmunin nga kopshti zoologjik...
Në Shkup vidhet shumëçka, por mbase për here të parë ka ndodhur vjedhja e një majmuni nga kopshti zoologjik i kryeqytetit të Maqedonisë.

Të paguash biletën e koncertit me gjak Të paguash biletën e koncertit me gjak
Në fund të muajit korrik, në Transilvani festivali muzikor. Ndryshe nga herët e tjera dhe të frymëzuar nga Drakula, vampiri më i famshëm që legjenda thotë se ka jetuar në këto anë, organizatorët menduan një formë tjetër pagese, veç asaj me para të thata.

Stuhia e përjetshme venezueliane Stuhia e përjetshme venezueliane
Thonë që rrufeja nuk bie dy herë në të njëjtin vend, por nga ky rregull bën përjashtim një liqen i Venezuelës, ku në një natë me stuhi bien me dhjetra në minutë.

Fotot e papublikuara të martesës së Princit Charles dhe Princeshës Diana Fotot e papublikuara të martesës së Princit Charles dhe Princeshës Diana
Disa fotografi të papublikuara më parë të martesës së Princit Charles dhe Princeshës Diana, janë publikuar në orët e vonë të së hënës nga mediat britanike.

Vitamina D, mungesa e saj i bën keq edhe zemrës Vitamina D, mungesa e saj i bën keq edhe zemrës
Një studim me perspektivë i publikuar në revistën ‘Medicine’ dhe i kryer në Qendrën Kardiologjike Monzino me mbi 814 pacientë të shtruar nga infarkti mikrokardiak, konfirmon lidhjen mes vitaminës D dhe gjendjes së shëndetit: jo vetëm se mungesa e saj lidhet me rrezikun e lartë e infarktit në zemër, por përkeqëson edhe rezultatet dhe pasojat.

Femrat që trukohen fitojnë më shumë dhe trajtohen më mirë Femrat që trukohen fitojnë më shumë dhe trajtohen më mirë
A e keni menduar ndonjëherë se sa shumë kohë shpenzojnë femrat duke u trukuar çdo ditë? Ose, a keni reflektuar mbi koston e produkteve të kozmetikës dhe sa mund të ndikojë kjo gjë në ekonominë e një femre? Çështja e ashtuquajtur “makeup tax” (shprehje që Shtetet e Bashkuara të Amerikës i bashkëngjisin faktit se femrat ndihen të detyruara të harxhojnë kohë dhe para për t’u trukuar) i ka interesuar shumë gazetares së ‘The Atlantic’, Olga Khazan, e cila ka vendosur të thellohet më shumë në këtë temë.

Kur reçipetat të shpëtojnë jetën Kur reçipetat të shpëtojnë jetën
Një grua gjermane duhet t’u jetë mirënjohëse reçipetave të saj për faktin që është ende gjallë. 42-vjeçarja, emri i së cilës nuk bëhet i ditur, ishte duke bërë xhiro me biçikletë në Mecklenberg, pranë Berlinit, kur një plumb nga një armë gjahu e qëlloi në gjoks, por teli i reçipetës e devijoi atë duke i shpëtuar jetën.

Ushqimet fluturuese Ushqimet fluturuese
Piotr Gregorczyk është një fotograf me banim në Londër, i cili është i fiksuar në kapjen e ushqimeve që lëvizin me shpejtësi.

Stres në punë? Ja ushqimet që qetësojnë nervat Stres në punë? Ja ushqimet që qetësojnë nervat
Sipas disa studimeve të fundit psikologjike botërore, njerëzit janë më shumë të stresuar për shkak të punës. Shtatë në dhjetë prej tyre vuajnë për shkak të organizimit, prej ngarkesës dhe orareve të punës. Në qoftë se, kur jeni në punë nuk mund të ndërhyni drejtpërdrejt, ju mund të kujdeseni për veten duke zgjedhur ushqimin. Duhet të mbështeteni tek antioksidantët ose tek ushqimet që luftojnë radikalet e lira; te fruta dhe perimet me ngjyrë: ngjyrë të kuqe dhe violë në veçanti.

Në Plavë e Guci, aty ku shqiptarët luftojnë për identitetin kombëtar Në Plavë e Guci, aty ku shqiptarët luftojnë për identitetin kombëtar
Njerëzit e një vendi të bekuar nga bukuritë natyrore, duhet të luftojnë fort për të ruajtur gjuhën dhe identitetin e tyre kombëtar.

Restoranti më romantik i mundshëm Restoranti më romantik i mundshëm
Për ata që duan një darkë me të vërtetë romantike, qyteti i Lin’anit në provincën Zhejiang të Kinës, është i duhuri pasi në këtë vend është hapur një restorant i ri lundrues.

Jorganë “mësimdhënës” për fëmijët Jorganë “mësimdhënës” për fëmijët
Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë në shitje jorganë për fëmijë që do i ndihmojnë ata në mësimet e para në gjeologji sa herë që shkojnë për të fjetur.

Lamtumirë Apple Store! Lamtumirë Apple Store!
Faqja zyrtare e Apple ndërron pamje dhe i thotë lamtumirë dyqanit tradicional Apple Store. Por risia nuk qëndron vetëm tek pamja, por edhe tek ajo pjesë që lidhet me blerjet online.

Pas divorcit... E kush tha që meshkujt janë të fortë? Pas divorcit... E kush tha që meshkujt janë të fortë?
Kërkimet e fundit të Universitetit të Binghmantonit kanë dalë në përfundime interesante lidhur me ndarjet. Sipas këtij studimi, meshkujt nuk e marrin veten nga një ndarje, në ndryshim nga femrat.

Arsyet për të qëndruar beqar dhe në formë Arsyet për të qëndruar beqar dhe në formë
Është instinkt i meshkujve dhe veçanërisht i femrave ai i kërkimit të  vazhdueshëm të shpirtit binjak! Por a jeni të sigurt se është pikërisht kështu dhe se të qenët çift ju bën të jetoni më mirë? Sipas mjekut Jess, ekzistojnë disa arsye se përse duhet të të qëndroni beqarë, qoftë edhe për ca kohë. Të qenët beqar sipas tij është një fat më vete.

Zakonet amerikane që jo të gjithë i pranojnë Zakonet amerikane që jo të gjithë i pranojnë
Ka disa zakone dhe gjeste që amerikanët i bëjnë pa u menduar dy herë. Por kur udhëtojnë në vendet e tjera të botës, ata e kuptojnë se përditshmëria e tyre dallon nga ajo e pjesës tjetër. Për më tepër, disa nga zakonet e tyre mund të konsiderohen të pasjellshme në shtete të tjera.

Nëna krenare me trupin e tyre... Nëna krenare me trupin e tyre...
Një fotografe u ka kushtuar kohën e saj nënave të reja, të cilat kanë treguar me krenari trupat e tyre.

Merkeln…të mos bësh asgjë Merkeln…të mos bësh asgjë
Angela Merkel dominon politikën gjermane prej një dekade tashmë. Mes suksesesh, por edhe dështimesh, kancelarja ka hyrë në historinë e Gjermanisë si njeriu që e mbajti vendin të paprekur nga kriza financiare.

Studimi, çiftet kryejnë më pak marrëdhënie seksuale Studimi, çiftet kryejnë më pak marrëdhënie seksuale
Çiftet gjithnjë e më tepër kanë më pak marrëdhënie seksuale. Një kërkim me mbi 6 mijë të rritur britanikë ka treguar se 51% e tyre nuk kanë pasur marrëdhënie në muajt e fundit, ndërsa 45% janë shprehur se janë të kënaqur me jetën seksuale.

Fotot drithëruese nga Hiroshima pas bombës atomike Fotot drithëruese nga Hiroshima pas bombës atomike
Foto drithëruese që tregojnë situatën e post-bombës atomike të hedhur nga SHBA në Hiroshimë 70 vjet më parë janë publikuar për herë të parë këtë 6 gusht.

SHBA, arrestohet “Tarzani” SHBA, arrestohet “Tarzani”
Një 37-vjeçar amerikan është arrestuar në një kopsht zoologjik pasi gjysmë i zhveshur dhe i mbuluar me baltë, ka hyrë në rrethimin e majmunit dhe bërtiste “Unë jam Tarzani”. Ngjarja ka ndodhur në Santa Ana të Kalifornisë.

Kthehu nga ke ardhur! Kthehu nga ke ardhur!
Në formatin më të ri të një show televiziv ndërkombëtar nën emrin “Go Back To Where You Came From”, me origjinë nga Australia, kandidatët dërgohen në vatrat e krizës. Në një seri ata madje mezi i shpëtuan plumbave të IS-it. Me gjithë kundërshtitë, formati duket se ka pasur sukses në disa vende.

A është ide e mirë krijimi i një shteti vetëm me refugjatë? A është ide e mirë krijimi i një shteti vetëm me refugjatë?
Një milioner pronash të paluajtshme po propozon blerjen e një copë toke për të strehuar të gjithë refugjatët në botë. Akademiku i migrimit, Aleksandër Betts, thotë se nuk është një ide aq e çuditshme sa duket.

Si mund të keni një gjoks të tonifikuar me lëvizje të thjeshta Si mund të keni një gjoks të tonifikuar me lëvizje të thjeshta
Është një pjesë e trupit e cila meriton vëmendje më të veçantë, që ka nevojë për ushtrime dhe pak përkëdhelje: po flasim për gjoksin, një pikë shumë e ndjeshme për femrat. Këtë pjesë delikate tuajën, duhet ta “ushqeni” me disa strategji të vogla, në gjendje për të rritur mirëqenien. Sekreti? Mos e kini frikë ujin e ftohtë…dhe ushtroni krahët dhe shpatullat.

Struga sipas “Summer Fest” Struga sipas “Summer Fest”
Vetëm 14 kilometra larg pikës kufitare të Qafë-Thanës, në jugperëndim të Maqedonisë, shtrihet Struga, një qytet me piktura të gjalla. Qyteti të lejon të kridhesh në ndjesi të paqta, rrethuar nga uji, zogjtë e pulëbardhat në bregun e liqenit…

Shtatzënia, disa këshilla për t’i bërë ballë të nxehtit Shtatzënia, disa këshilla për t’i bërë ballë të nxehtit
Vera e këtij viti duket se nuk ka të ndalur me temperaturat e larta. Kjo periudhë e vitit mund të jetë shumë e vështirë, sidomos për femrat të cilat presin një fëmijë dhe janë të detyruara të qëndrojnë në qytet. Barku i madh në verë është shumë i lodhshëm, bezdisjet dyfishohen dhe përballimi i temperaturave të larta bëhet edhe më i vështirë.

Dita nis me një përqafim Dita nis me një përqafim
Mënyra më e mirë për të nisur sa më pozitivisht ditën është përqafimi.

Ja 10 punët më të dëshiruara dhe 10 më të urryerat Ja 10 punët më të dëshiruara dhe 10 më të urryerat
Edhe pse kemi hyrë në gjysmën e dytë të vitit 2015, një sugjerim i “CareerCast” mbi punët më të mira dhe më të këqija që mund të kemi gjatë këtij viti, ia vlen të merret parasysh.

Vjedulla bëhet tapë në plazh Vjedulla bëhet tapë në plazh
Një vjedull kaloi një natë të pazakontë në një plazh polak. Kafsha tinzare kishte konsumuar alkoolin e një grupi të rinjsh që po pushnin aty pranë dhe u gjet pandjenja në autoritetet vendase.

Koncert në një s(t)allë me lopë Koncert në një s(t)allë me lopë
Nëse mendoni se muzika klasike, tingujt e pianos apo violinës janë një luks i njeriut, gaboni.

Bota e errët e trafikimit “online” të kafshëve Bota e errët e trafikimit “online” të kafshëve
Gjahtarët e paligjshëm të kafshëve ekzotike duket se kanë gjetur parajsën në faqet e internetit, ku po shesin prenë e tyre, duke i shpëtuar rregullimeve ligjore të shteteve.

Kina me fabrikë prodhimi mushkonjash Kina me fabrikë prodhimi mushkonjash
Shkencëtarët kinezë, në kuadër të luftës kundër etheve tropikale, për të luftuar mushkonjat femra, të cilat shkaktojnë sëmundjen, kanë nisur të kultivojnë mushkonja meshkuj, që mbartin bakterin sterilizues.

10 pasanikët më të urryer në botë 10 pasanikët më të urryer në botë
Ka një lidhje mes parave dhe dashurisë. Ne e dimë se paratë nuk mund ta blejnë atë, po ashtu paratë nuk mund t’i blejnë miqtë dhe megjithatë, duket se paratë mund të blejnë urrejtjen. Me shumicë. Normalisht kjo lloj urrejtjeje vjen nga njerëz që e kanë zili pasurinë e të tjerëve dhe do të donin edhe vetë të ishin të pasur. Por, çfarë mund të themi për pjesën tjetër?

Odiseja e një klandestini afrikan Odiseja e një klandestini afrikan
Çdo ditë qindra-mijëra afrikanë nisen drejt Europës për një jetë më të mirë. Udhëtimi i tyre zgjat disa ditë, shpesh, muaj e me raste edhe vite.

Francezët dëbojnë mbretin saudit Francezët dëbojnë mbretin saudit
E kishte planifikuar të pushonte në Francë deri më 20 gusht, por në fakt mbreti i Arabisë Saudite, Salman bin Abdelaziz Al Saudha, është larguar prej andej duke mbyllur vetëm 8 ditë pushime.

2000 vite pas shpikjes së Kama Sutrës, India ndalon pornografinë në internet 2000 vite pas shpikjes së Kama Sutrës, India ndalon pornografinë në internet
India, vendi që shpiku manualin e seksit, Kama Sutrën, ka bllokuar 857 faqe pornografike për të ndaluar degradimin e shoqërisë.

Botoksi, gjithçka duhet të dini mbi “zbutjen” e rrudhave Botoksi, gjithçka duhet të dini mbi “zbutjen” e rrudhave
Trajtimet me bazë toksinën botulinike janë tashmë shumë të përhapura. Ato janë të mira për rrudhat e shprehjes së fytyrës, por janë për t’u shmangur në zonën përreth buzëve dhe jo të këshillueshme për rrudhat e shkaktuara nga dielli. Ndërkohë të ndaluara janë në shtatzëni dhe gjatë kohës së ushqyerjes së fëmijës me gji.

Artizanët mirditorë të Butrintit Artizanët mirditorë të Butrintit
Mbi 30 familje të fshatit Shëndëlli, pak kilometra larg Butrintit, jetojnë me të ardhurat nga shitja e suvenirëve dhe prodhimeve artizanale të traditës, që i tregtojnë në Parkun Kombëtar të Butrintit.

SHBA, reporterja trembet nga burri që kërkon të dalë në kamera SHBA, reporterja trembet nga burri që kërkon të dalë në kamera
Një reportere amerikane u tremb jashtëzakonisht shumë gjatë një lidhjeje të drejtpërdrejtë në rrugë, në momentin që një kalimtar i doli nga mbrapa me qëllim që ta kapte kamera.

A jeni beqarë në shpirt? 7 mënyra për ta zbuluar A jeni beqarë në shpirt? 7 mënyra për ta zbuluar
A e ndieni se jeni beqarë në shpirt? Apo jeni nga ata persona të cilët sapo futen në një lidhje ndihen papritur si të mbytur? Beqarë ju ndodh të bëheni, por edhe të jeni shpirtërisht…ja se çfarë thotë psikologjia.

Hëna Blu, që nuk është…blu Hëna Blu, që nuk është…blu
Mbrëmjen e ditës së premte, edhe në Tiranë, ashtu si në shumë kryeqytete e qytete të globit, u pa ajo që quhet “Hëna Blu”.

10 foto të çmendura 10 foto të çmendura
Buzëqesh! Po del në foto. Por ka raste kur buzëqeshja të ngrinë ne fytyre. Të tilla janë këto foto, ku çdo gjë i ka kaluar parashikimet.

Grabitet banesa në Angli Grabitet banesa në Angli
Kamerat e sigurisë kanë regjistruar pamje tronditëse të grabitjes së një banese në mes të ditës në Essex, në veri të Londrës.

Figurat me prirje homoseksuale në rrjetet sociale, problem në Rusi Figurat me prirje homoseksuale në rrjetet sociale, problem në Rusi
Autoritetet ruse kanë filluar një hetim për figurat me prirje homoseksuale në rrjetet sociale, pasi ligjet ruse e ndalojnë propagandën homoseksuale.

Insektet, ja çfarë do hamë në të ardhmen Insektet, ja çfarë do hamë në të ardhmen
Kequshqyerja dhe uria janë ndër problemet më të mëdha të njerëzimit të sotëm dhe me ritmet aktuale të rritjes së popullsisë globale, ku parashikimet thonë që në 2050 planeti ynë do të jetë shtëpi e 9 miliardë njerëzve, situata do të përkeqësohet vazhdimisht.

Uiski më i mirë do të dërgohet në hapësirë Uiski më i mirë do të dërgohet në hapësirë
Distileria japoneze, “Suntory”, e cila u kurorëzua vitin e kaluar me çmimin e uiskit më të mirë me produktin e saj “Yamazaki”, ka ndërmend të dërgojë një sasi të pijes së famshme në hapësirë për të vënë re procesin e vjetërsimit të saj në temperatura konstante dhe në mungesë të gravitetit.

Finlandë, fëmijët nuk do të mësojnë më të shkruajnë me dorë Finlandë, fëmijët nuk do të mësojnë më të shkruajnë me dorë
Shkollat në Finlandë nuk do i mësojnë më fëmijëve si të shkruajnë me dorë, por do i kalojnë ata direkt në tastierën e kompjuterit, pasi drejtuesit e arsimit në vendin skandinav mendojnë se komunikimi sot bëhet vetëm nëpërmjet mesazheve në celular.

Ushqimet më të thjeshta dhe të shpejta për të “luftuar” të nxehtin Ushqimet më të thjeshta dhe të shpejta për të “luftuar” të nxehtin
E urreni faktin që të gatuani dhe të qëndroni pranë sobës me gjithë këtë të nxehtë? Idetë e mëposhtme janë të thjeshta e të shpejta për t’u realizuar dhe do t’i bëjnë pasditet tuaja të verës vërtet të shijshme.

Hëna e Plotë Blu, disa gjëra që nuk i dimë rreth saj Hëna e Plotë Blu, disa gjëra që nuk i dimë rreth saj
Këtë të premte pritet të shfaqet Hëna e Plotë Blu, që sipas astrologëve, këtë herë do të jetë nën shenjën e Ujorit. Termi Hëna Blu përdoret kur brenda një muaji, Hëna shfaqet dy herë e plotë. Për herë të parë, këtë vit kjo Hënë u shfaq më 1 korrik, nën shenjën e Bricjapit.

Prindërit kenianë u vendosin fëmijëve emrat e familjes Obama Prindërit kenianë u vendosin fëmijëve emrat e familjes Obama
Kenianët pritën me nderimet më të mëdha presidentin amerikan, Barack Obama, të cilin e konsiderojnë bir të tyre.

Hashashi, misioni më i fundit i ushtrisë italiane Hashashi, misioni më i fundit i ushtrisë italiane
Misioni më i fundit i ushtrisë italiane nuk ka të bëjë me ruajtjen e paqes në ndonjë vend të caktuar, as me strategji luftarake për t’u përballur me armikun.

Pronari më i mirë në botë Pronari më i mirë në botë
Mediat e kanë cilësuar “administratorin më të dashur në botë”, e për këtë kanë një arsye shumë të fortë.

Arrestohet sepse…vodhi makinën lodër të Winnie dhe Pooh Arrestohet sepse…vodhi makinën lodër të Winnie dhe Pooh
Një burrë u arrestua, pasi kishte vjedhur makinën lodër të Winnie dhe Pooh, në një supermarket. Pamjet e kamerave u publikuan nga policia në Bjellorusi, disa ditë pas ngjarjes.

Çfarë duhet të blejmë në verë për shkollën? Çfarë duhet të blejmë në verë për shkollën?
Gushti është momenti i duhur për të shkuar në kancelari dhe për të blerë gjërat e nevojshme për shkollën e fëmijëve. Në fakt, pikërisht në këtë periudhë dyqanet bëjnë oferta për shkak se ka më pak blerje të mjeteve shkollore. Por çfarë duhet të blini?

Të transformohesh vetëm me anë të tualetit Të transformohesh vetëm me anë të tualetit
Një artiste “makeup”-i arrin të “shndërrohet” në VIP-a si këngëtarja Nicki Minaj apo aktori Morgan Freeman.

Si të evitoni dhimbjen e kokës “nga pushimet” Si të evitoni dhimbjen e kokës “nga pushimet”
Përveçse qetësisë dhe shlodhjes, për shumë njerëz pushimet të japin një dhimbje koke. Pas muajsh pritje për të gëzuar relaksin e merituar, organizmi jonë “vendos” të na shkatërrojë pushimet. Që nga përgatitja e valixheve, pritja në aeroporte e stacione, mungesa e gjumit, ushqimet e gatshme. Të shkosh me pushime është një stres më vete me pak fjalë, që prek orën tonë biologjike.

Të mirat e shalqirit në vapë Të mirat e shalqirit në vapë
Të mirat e shalqirit janë të shumta. Ky frut është mjaft freskues, përmban një përqindje të lartë uji dhe pak kalori. I pasur në sheqerna të thjeshta, dhe kripëra minerale thelbësore, si magnezi, potasi, fosfori, dhe na ndihmon të luftojmë vapën dhe lodhjen. Përveç kësaj, ai është i mirë edhe në sallata.

Shtatzëna nga i njëjti dhurues, në të njëjtën kohë Shtatzëna nga i njëjti dhurues, në të njëjtën kohë
Një modele lesbike e martuar dhe bashkëshortja e saj kanë mbetur të dyja shtatzënë nga i njëjti dhurues sperme, në të njëjtën kohë.

Antikonformistët, sa shumë të komentuar Antikonformistët, sa shumë të komentuar
Ishte epoka kur veshjet e ngushta, pantallonat kauboj dhe flokët e gjata të djemve ishin rreptësisht të ndaluara. Jo vetëm kaq, por regjimi dhe strukturat e tij përndiqnin dhe ndëshkonin këdo, që guxonte të thyente këto rregulla, të ashtuquajturat “shprehje të borgjezisë”.

Ja si janë xhinset e reja në modë Ja si janë xhinset e reja në modë
Nëse xhinset do të flisnin, do të kishin mjaft histori për të treguar. Të veshura nga të gjithë, të çdo moshe, janë ndryshuar dhe trajtuar në shekuj. Grisjet e tij, në modë që nga vitet ’80, janë rikthyer. Por tashmë me një tjetër variant: të grisura vetëm tek gjunjtë.

8-vjeçari bëhet pacienti më i ri që transplanton duart 8-vjeçari bëhet pacienti më i ri që transplanton duart
Një 8-vjeçar amerikan bëhet pacienti më i ri që i nënshtrohet një transplanti të plotë të të dyja duarve.

Njihuni me Tonkey, qenushi që ka rrëmbyer miliona zemra Njihuni me Tonkey, qenushi që ka rrëmbyer miliona zemra
Ky qenush 4 muajsh është mjaft i famshëm në Instagram, ku dhe ka një numër të madh ndjekësish. Tonkey është qeni i tipit Shar Pei që ka një pellush si të ariut dhe ka rrëmbyer shumë zemra në të gjithë botën.

Kureshtja lufton plakjen Kureshtja lufton plakjen
Nga mitet greke tek përrallat si Kësulkuqja, duhet thënë se për një kohë të gjatë, të jesh kurioz nuk na ka dhënë ndonjë famë pozitive. Megjithatë, prej kohësh shkenca ka vërtetuar  se kurioziteti ndërton një motor të vërtetë për evolucionin njerëzor. Të jesh kureshtar stërvit trurin, kontribuon në luftimin e plakjes dhe të ndihmon të gjesh entuziazmin për jetën.

Një shtëpi perfekte para se të largoheni me pushime Një shtëpi perfekte para se të largoheni me pushime
Para se të niseni është e rëndësishme të sistemoni shtëpinë, që kur të ktheheni të ndjeni qetësinë dhe pastërtinë.

Kanë parkuar në korsinë e biçikletave? Për të nuk është problem Kanë parkuar në korsinë e biçikletave? Për të nuk është problem
I indinjuar nga parkimi i gabuar i një makine në korsine e biçikletave, ai tregon forcën duke e zhvendosur atë e më pas hipën sërish në biçikletë duke vazhduar rrugën i qetë.

Çfarë guximi! Sajon aksidentin duke u futur poshtë makinës Çfarë guximi! Sajon aksidentin duke u futur poshtë makinës
Një pensioniste është akuzuar se është përpjekur të sajojë një aksident automobilistik më 22 korrik në provincën Hubei të Kinës, për të përfituar para.

Bumi i rrjeteve sociale në botë Bumi i rrjeteve sociale në botë
Kur flitet për rrjetet sociale, të gjithëve u shkon mendja te “Facebook” ose “Twitter”. Por çfarë ndodh ndërkohë në internet? Megjithëse nuk ka të dhëna të sakta, sot janë më shumë se 800 rrjete sociale aktive.

Ka diçka që nuk shkon me këtë foto Ka diçka që nuk shkon me këtë foto
Zyrtarizimi i lidhjes është një moment i veçantë për këdo dhe gjithsecili gjen forma apo mënyra të ndryshme për ta përjetësuar atë edhe përmes aparatit fotografik.

10 gjëra për të cilat brezi i ri nuk dëshiron të shpenzojë para 10 gjëra për të cilat brezi i ri nuk dëshiron të shpenzojë para
Që prej 2017-tës brezi i ri do të ketë më shumë fuqi blerëse se çdo brez tjetër. Por ata nuk do të shpenzojnë si prindërit e tyre, shkruan prestigjiozja “Time”.

Lindja e një fëmije shton në peshë baballarët Lindja e një fëmije shton në peshë baballarët
Përveç efekteve të zakonshme, sidomos “natën”, si humbja e gjumit, të bëhesh baba ju shton në peshë. Ju duket e çuditshme, por është e vërtetë, sipas një studimi të Northwestern University Feinberg School of Medicine.

Një mace e egër në kurriz të rinocerontit, janë shokë? Një mace e egër në kurriz të rinocerontit, janë shokë?
Një mace e egër është filmuar të qëndronte mbi kurrizin e një rinoceronti në Afrikën e Jugut. Kjo mace e quajtur Genet është fotografuar dhe një vit më parë në kurrizin e një bualli apo rinoceronti, por ajo është filmuar për herë të parë në video.

Momenti i tmerrshëm i aksidentit të kamionit me 20 ton perime Momenti i tmerrshëm i aksidentit të kamionit me 20 ton perime
Një kamion ka pësuar një aksident të tmerrshëm në një urë në Rusi, ndërsa e gjithë skena është kapur nga një kamera e vendosur në një makinë që ishte duke lëvizur në sensin e kundër me kamionin.

Lëshon foshnjën, për të kapur buqetën me lule Lëshon foshnjën, për të kapur buqetën me lule
Një video ka bërë xhiron e botës. Aty shihet një vajzë e cila lëshon një foshnjë që po e mbante, vetëm për të kapur buqetën me lulë që hidhet nga nusja.

Rusi, festimet e ushtrisë për pak sa nuk u kthyen në tragjedi Rusi, festimet e ushtrisë për pak sa nuk u kthyen në tragjedi
Festimet e zakonshme të Ushtrisë Ruse çdo të diele të fundit të korrikut, për pak sa nuk u kthyen në tragjedi këtë vit.

Jo vetëm elegantet në pasarela Jo vetëm elegantet në pasarela
Diversiteti ishte frymëzimi i javës së modës në Sao Paulo të Brazilit, ku u sfiduan kornizat e figurës së hollë femërore, me një kremtim të këndshëm të formave të mbushura.

Për studentët, si të dilni mirë në provime Për studentët, si të dilni mirë në provime
Një rikujtesë e minutës së fundit për provimin, para se të flini gjumë është një taktikë e mirë për studentët, thotë një studim i ri.

Ku të shkoni me pushime me një të porsalindur? Ku të shkoni me pushime me një të porsalindur?
Të bëhesh nënë në verë nuk do të thotë të heqësh dorë nga pushimet dhe ëndrrat e tua. Përkundrazi, një periudhë qetësi, të paktën mendore, dhe “ajër të mirë” i bën mirë të gjithë familjes.

Si të gjeni pasionin me partnerin duke shfrytëzuar verën Si të gjeni pasionin me partnerin duke shfrytëzuar verën
Bëni me intimitetin tuaj një “udhëtim” zbulimi dhe një lojë dashurie, e cila do të jetë në gjendje të përmirësojë lumturinë tuaj në çift. Luftoni rutinën duke rinovuar jetën në çift falë fuqisë së stinës së verës, e cila stimulon dukshëm dëshirën erotike.

Deputetët vizitojnë 20 mijë herë në muaj faqet pornografike Deputetët vizitojnë 20 mijë herë në muaj faqet pornografike
Faqet pornografike janë vizituar 20 mijë herë në muaj nga parlamentarët britanikë. Sipas “The Telegraph”, kompjuterët përdoren nga deputetët, stafi dhe administrata.

5 këshilla për të përdorur sa më mirë kondicionerin 5 këshilla për të përdorur sa më mirë kondicionerin
Në këto ditë mjaft të nxehta vere kondicionerët janë shpesh i vetmi burim freskie, si në zyre edhe në shtëpi. Për të evituar faturat e kripura, sëmundjet e verës, apo edhe për t’i bërë mirë ambientit, është mirë të mësojmë të përdorim në mënyrën e duhur ajrin e kondicionuar.

Ishulli i Sazanit hapet për qytetarët dhe turistët Ishulli i Sazanit hapet për qytetarët dhe turistët
Nga 25 Korriku, Ishulli i Sazanit është hapur për turistët vendas dhe të huaj si një destinacion turistik historik e natyror.

Histori personale, Bajraktari i fundit i Hotit Histori personale, Bajraktari i fundit i Hotit
Në fshatin kufitar Hot të Malësisë së Madhe, aty ku numërohen mbi 500 shtëpi katolike, jeton bajraktari mysliman i këtij fshati, Ermir Bajraktari, në tokën e të cilit ngrihet edhe kisha e fshatit.

Shkenca bëri marketing me Kepler 452b Shkenca bëri marketing me Kepler 452b
"Shkenca bëri gjithashtu marketing teksa e shiti zbulimin e Tokës së re Kepler 452b". Ky është përfundimi i Roberto Cingolani, fizikant dhe njëkohësisht drejtor shkencor i Institutit Italian te Teknologjisë në Xhenova.

Fotot e papublikuara, reagimi i stafit të Bush në sulmet e 11 shtatorit Fotot e papublikuara, reagimi i stafit të Bush në sulmet e 11 shtatorit
Së fundmi janë publikuar foto që tregojnë ish-Presidentin George Bush dhe zyrtarët e lartë të stafit të tij në Qendrën e Operacioneve të Emergjencave në Uashington gjatë sulmeve në Kullat Binjake dhe Pentagon në 2001.

Kontrollet që duhet të bëni në shtëpi para se të niseni me pushime Kontrollet që duhet të bëni në shtëpi para se të niseni me pushime
Ndjesinë e tmerrshme se kemi harruar diçka në shtëpi kur ikim me pushime e kemi provuar të gjithë. Shqetësime që lindin nga ankthe të vogla dhe bëhen frikë e vërtetë, që shpesh na bën të kthehemi mbrapsht për të kontrolluar nëse është gjithçka në rregull.

Keni parë lepuj të tillë? Keni parë lepuj të tillë?
Duken si lepuj, por në të vërtetë janë kërmijtë detare që gjenden në fund të ujërave në Filipine dhe Japoni dhe fotot e tyre kanë arritur sukses.

Ja kush janë konsumatorët më të mëdhenj të alkoolit në botë Ja kush janë konsumatorët më të mëdhenj të alkoolit në botë
Duke u bazuar në të dhënat e raportit të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për konsumin e alkoolit në botë, “Telegraph” ka realizuar një hartë, ku ngjyrat tregojnë sasinë mesatare të alkoolit të pastër të konsumuar nga një person në një vit për secilin shtet.

“Shqipëria Ime”, bukuritë e rrethinave të Tiranës “Shqipëria Ime”, bukuritë e rrethinave të Tiranës
Përreth Tiranës ka zona të mbushura me gjelbërim, male, liqene e lumenj, ideale për t’i shpëtuar stresit të kryeqytetit.

Ikën për të parë ndeshjen, u bënë dëshmitare të një tradhtie Ikën për të parë ndeshjen, u bënë dëshmitare të një tradhtie
Dy motra, Delana dhe Brynn Hinson, kishin vendosur që të shkonin në stadiumin “Turner Field” për të parë ndeshjen në bejsboll mes Braves dhe Los Angeles Dodgers, por u përballën me një situatë aspak normale.

Agjencia Europiane e Medicinës jep dritën jeshile për vaksinën ndaj malarias Agjencia Europiane e Medicinës jep dritën jeshile për vaksinën ndaj malarias
Agjencia Europiane e Medicinës ka dhënë dritën jeshile që vaksina kundër malarias të përdoret te fëmijët në Afrikë, të cilët janë në rrezik të vazhdueshëm nga kjo sëmundje.

Shkon për të mbushur dy dhëmbë, dentisti i shkul dhe të tjerët Shkon për të mbushur dy dhëmbë, dentisti i shkul dhe të tjerët
Shkoi për të vënë vetulla, por nxorri sytë! Kështu mund të përkufizohet aventura e hidhur e një ushtarakje amerikane te dentisti.

Orka ngec në shkëmbinj, vullnetarët e mbajnë në jetë për orë me radhë Orka ngec në shkëmbinj, vullnetarët e mbajnë në jetë për orë me radhë
Deti u tërhoq dhe orka mbeti e bllokuar mes një masivi shkëmbor, në pamundësi për t’u kthyer sërish në ujë me forcat e veta.

10 pemë më shumë, 7 vjet më të rinj 10 pemë më shumë, 7 vjet më të rinj
Gjethet, rrugët me pemë nuk janë të mira vetëm për vlerat si pronë, por edhe për shëndetin tuaj, sipas një raporti të ri të publikuar në Los Angeles Times.

Këmbë të lehta dhe të shëndetshme, ja disa strategji Këmbë të lehta dhe të shëndetshme, ja disa strategji
Të qëndrosh ulur apo në këmbë gjatë gjithë ditës ka efekte negative në qarkullimin e gjakut. Por të zgjedhësh një stil jete aktive, të paktën gjatë kohës së lirë, të ndihmon të rifitosh energjitë. Por nuk është e mjaftueshme!

Njihuni me Jojon, qenin që sfidon dallgët e Paqësorit (Video) Njihuni me Jojon, qenin që sfidon dallgët e Paqësorit (Video)
Edhe pse qentë e racës “Corgi” nuk shquhen për dashurinë e tyre për sportet ekstreme, Jojo është ndryshe.

Të “dashuruar” pas shinave… Të “dashuruar” pas shinave…
Edhe pse shumë njerëz përdorin sot makinat për të lëvizur, ka ende nga ata nostalgjikë ndaj trenit. Arsyet janë nga më të ndryshmet, që nga bileta e lirë e deri te kujtimi i kohëve të shkuara.

Majat e maleve që marrin më shumë jetë njerëzish Majat e maleve që marrin më shumë jetë njerëzish
Pasioni dhe aventura deri në kufijtë e çmendurisë janë ndjesitë, që i shtyjnë alpinistët të sfidojnë malet më të larta në planet.

Bukuria është e ndryshme dhe unike Bukuria është e ndryshme dhe unike
Një grup femrash janë zhveshur, por mbuluar me petale lulesh në pjesët intime, për bërë disa foto, për një qëllim të caktuar.

Policia arreston 100 “spartanët” në Pekin Policia arreston 100 “spartanët” në Pekin
Luftëtarët spartanë njihen për trimërinë e tyre, por kjo rezultoi të jetë false në Kinë. Policia në Pekin ka arrestuar 100 “spartanë” me akuzën se po prishnin rendin dhe qetësinë publike.

Argjentinë, deputetja ushqen të bijën gjatë seancës plenare Argjentinë, deputetja ushqen të bijën gjatë seancës plenare
Deputetja e Parlamentit argjentinas, Victoria donda Perez është në vënë në qendër të vëmendjes në Amerikën Latine.

Spanjë, rritet mosha minimale për martesë Spanjë, rritet mosha minimale për martesë
Deri të mërkuren, nëse një djalë dhe një vajzë në Spanjë dëshironin të kurorëzonin dashurinë e tyre në martesë, atëherë mjaftonte që ata të kishin mbushur 14-vjeç.

Fisi indigjen që refuzon qytetërimin Fisi indigjen që refuzon qytetërimin
Nëse besoni se në planetin tonë nuk ka mbetur më asnjë cep pa u prekur nga qytetërimi, atëherë gaboheni.

Të humbësh jetën nga paracetamoli Të humbësh jetën nga paracetamoli
Të vdesësh nga paracetamoli. Fatkeqësia e një 17-vjeçareje në Angli ka gjetur vend në faqet e gazetave online, për të tërhequr vëmendjen te rreziku, që bart administrimi i pakujdesshëm i ilaçeve.

Të martohesh në mes të 30-tave, rrezik më i lartë për ndarje Të martohesh në mes të 30-tave, rrezik më i lartë për ndarje
Një studim i ri shkencor ndoshta do t’ju bindë që të martoheni. Psikologu i universitetit të Uhtah, Nicholas Wolfinger ka gjetur në studimin e tij se ata që martohen në mes të 30-tave apo më të mëdhenj, janë më të rrezikuar nga ndarjet, se sa ata që martohen rreth të 20-tave.

6 mënyra për të patur një zemër të shëndetshme 6 mënyra për të patur një zemër të shëndetshme
A e dini se aktivitete të thjeshta, si shëtitja me qenin tuaj, apo qoftë dhe duke bërë punët e shtëpisë i bën mirë zemrës tuaj? Gjithçka që rrit rrahjet e zemrës dhe frymëmarrjen siguron një funksionim më të mirë kardiovaskular dhe djeg kalori.

NASA ka zbuluar një tjetër “Tokë”? Sot pritet njoftimi historik NASA ka zbuluar një tjetër “Tokë”? Sot pritet njoftimi historik
NASA pritet të mbajë një konferencë për shtyp ditën e enjte për të publikuar zbulimin më të fundit të teleskopit “Kepler”, i cili ka zbuluar më shumë se 1 mijë planete jashtë sistemit tonë diellor.

Mezi prisni fundjavën? Ndoshta e urreni punën tuaj Mezi prisni fundjavën? Ndoshta e urreni punën tuaj
Jemi në mes të javës dhe nëse mezi po prisni që të vijë e premtja, atëherë ka shumë mundësi që të mos jeni të lumtur me punën tuaj.

Ja fotot më të bukura të martesës Ja fotot më të bukura të martesës
Dita e martesës është më e rëndësishmja në jetën e njeriut. Të gjithë mundohen që ajo të jetë shumë speciale. Përgatitjet mund të zgjasin me vite të tëra, duke dashur që çdo moment të jetë shumë i bukur.

Përqafohen para ekzekutimit, fotoja i shpëton jetën Përqafohen para ekzekutimit, fotoja i shpëton jetën
Kala dhe Keira, dy qenush rruge që përqafohen nga frika e ekzekutimit. Fotoja e tyre u bë virale në internet dhe u shpëtoi jetën. Qenushet, të dyja femra janë në një kafaz në Atalanta, të cilat do të ekzekutoheshin me eutanazi, pasi askush nuk i adoptoi.

Dhjetë këshilla për diabetikët në kohë pushimesh Dhjetë këshilla për diabetikët në kohë pushimesh
Diabeti “foshnjor” prek kryesisht të rinjtë. Duket se nga ai vuan 3% e popullsisë së botës. Në ndryshim nga diabeti i tipit 2, ai është një sëmundje autoimune.

Mungesa e gjumit shton rrezikun nga kanceri Mungesa e gjumit shton rrezikun nga kanceri
Mungesa e gjumit ndikon në aktivizimin e qelizave kanceroze. Sipas një studimi të fundit të një grupi shkencëtarësh britanikë, mënyra e ushtrimit të profesionit dhe oraret e tij kanë një lidhje të fortë me këtë sëmundje.

Kur dashuria kurorëzohet bashkë me bukuritë natyrore shqiptare Kur dashuria kurorëzohet bashkë me bukuritë natyrore shqiptare
Shpeshherë, natyra e bukur shqiptare është shfrytëzuar nga turistët apo gazetarët. Një mori reportazhesh e dokumetarësh janë realizuar në lidhje me këtë aset të paçmuar natyror.

Intoleranca ushqimore, “bomba” e organizmit tonë Intoleranca ushqimore, “bomba” e organizmit tonë
Ju ka ndodhur ndonjëherë, që pasi hani - edhe kur keni konsumuar ushqime të lehta, si sallatë apo peshk, - të mos ndiheni mirë? Jo gjithmonë të ushqyerit shëndetshëm është i mirë për organizmin tuaj.

Balena e bardhë freskon vizitorët e akuariumit Balena e bardhë freskon vizitorët e akuariumit
Pas reshjeve të mëdha të shiut, në Japoni tashmë temperaturat shënojnë 34 gradë celcius dhe njerëzit kërkojnë vende për t’u freskuar.

Përvjetori i martesës, foto si 40 vite më parë Përvjetori i martesës, foto si 40 vite më parë
Flokët janë më të shkurtër, disa rrudha më shumë në fytyrë, por buzëqeshja dhe shikimi janë të njëjtë. Kanë kaluar 40 vjet që kur ajo i tha "Po" për martesë dhe asgjë nuk ka ndryshuar.

Të triumfosh kundër HIV-it Të triumfosh kundër HIV-it
Një 18-vjeçare franceze e lindur me virusin HIV ka një përmirësim të ndjeshëm nga sëmundja, edhe pse prindërit ia ndaluan trajtimin mjekësor që kur ishte vetëm 6-vjeç.

10 arsye pse fëmijët nuk duhet të konsumojnë pije të gazuara 10 arsye pse fëmijët nuk duhet të konsumojnë pije të gazuara
Shumë prej atyre që janë prindër mundohen të zgjedhin ushqimet më të mira për fëmijët e tyre, por preferenca e vogëlushëve ndryshon. Në këto ditë të nxehta vere, kur dhe ekspertët rekomandojnë sa më shumë lëngje, fëmijët janë të prirur më shumë drejt pijeve të gazuara. Por mjekët japin 10 arsye pse të vegjlit nuk duhet t’i pijnë.

Ja disa maska që mund t’i bëni në kushte shtëpie Ja disa maska që mund t’i bëni në kushte shtëpie
Ornela Liperi nuk është një gazetare ekonomie që merret vetëm me para. Ajo i bën llogaritë mirë edhe kur bëhet fjalë për mirëmbajtjen e fytyrës. Ajo është e dhënë pas produkteve që ruajnë lëkurën.

Grimi, i panevojshëm në plazh Grimi, i panevojshëm në plazh
Ditët e nxehta të verës nuk mund të kalohen askund më mirë se buzëdetit. Megjithatë edhe aty të gjithë mendojnë për një paraqitje sa më dinjitoze.

Të jesh i ndërgjegjshëm Të jesh i ndërgjegjshëm
Të dëgjojmë zërin e ndërgjegjies dhe ta përdorim atë siç duhet, shpeshherë na ndihmon të gjejmë rrugën e duhur në jetë. Mjafton të kujtojmë rastin e para dy javëve në Pasdite në Top Channel, ku një vajzë, e cila godet një makine, i le një letër me numrin e saj të telefonit zotëruesit që nuk ndodhej aty.

100-vjeçarja merr letër nga spitali: Je shtatzënë! 100-vjeçarja merr letër nga spitali: Je shtatzënë!
Është stërgjyshe dhe është afër të 100-tave dhe në një fletë analize të spitalit thuhet se është shtatzënë. Doris Ayling kishte bërë një vizitë ku i ishte kërkuar analiza e urinës.

Mënyrat e çuditshme për të fituar para Mënyrat e çuditshme për të fituar para
Shkalla e papunësisë është në minimizim të vazhdueshëm thuajse në çdo vend të globit dhe për të siguruar jetesën kryefamiljarët arrijnë deri në zgjidhje tragjike. Përveshini mëngët dhe bashkojuni edhe ju ideve të tyre.

Pogradeci sipas Summer Fest. Destinacionet që ofron qyteti Pogradeci sipas "Summer Fest". Destinacionet që ofron qyteti
Buzë ujërave të këtij liqeni, janë thurur shumë vargje. Këtu frymëzohej edhe liriku i madh shqiptar Lasgush Poradeci, për të cilin thuhet se e kish të pamundur të shkruante pa dëgjuar valët e liqenit t’i kumbonin ëmbël…

11 gjeste të vogla që meshkujt i adhurojnë tek femrat 11 gjeste të vogla që meshkujt i adhurojnë tek femrat
Kur një mashkull dashurohet me një femër, ka mjaft gjëra të vogla të saj dhe të personalitetit të saj që e lumturojnë. Janë raste të përgjithshme, por në fakt kaq të veçanta dhe që meshkujt i adhurojnë, por nuk i thonë kurrë, edhe pse duhet t’i thonë, shkruan “Huffington Post”.

Histori personale, dashuri në shtëpinë e të moshuarve Histori personale, dashuri në shtëpinë e të moshuarve
Dallgët e jetës janë shpeshherë aq të forta sa të trondisin rëndë, po njeriu ka treguar gjithmonë se brenda tij ka një dritë, e cila mund ta mbajë shpirtin ngrohtë.

Në radhë për ishujt e Greqisë Në radhë për ishujt e Greqisë
Nuk kanë qenë i pakët interesi i treguar nga njerëzit për të blerë ishujt e Greqisë. Siç shkruan “Washington Post”,  vendimi i qeverisë së Athinës për të nxjerrë në shitje pasuritë e saj natyrore, do të jetë një burim i mirë të ardhurash në këtë situatë delikate për ekonominë e vendit.

Shtatë arsye pse është më mirë të jesh beqar/e Shtatë arsye pse është më mirë të jesh beqar/e
Të qënit beqar apo në një lidhje ka të mirat dhe të metat e veta. Ekspertët thonë se nuk është më mirë të jesh beqar/e, ashtu sikurse jo domodoshmërisht është më mirë të kesh një lidhje.

Gruaja lind në makinë Gruaja lind në makinë
45 minuta rrugë dhe materniteti ishte ende larg. Fëmija nuk priti më, ndaj e ëma vendos ta lindë atë në makinë.

Si të hani panine në drekë pa u shëndoshur Si të hani panine në drekë pa u shëndoshur
Kur vini ndonjë kile më shumë, mendja ju shkon direkt te moskonsumimi i bukës … dhe bëni mirë. Por problemi qëndron kur ju mbërthen “nepsi” apo kur nuk keni kohë të përgatisni diçka tjetër më të shëndetshme! Më poshtë ju tregojmë se si të drekoni duke përfshirë edhe paninet pa u shëndoshur

Aktiviteti fizik nëpër qytete Aktiviteti fizik nëpër qytete
Qytetet në të cilat banorët janë fizikisht aktivë, kanë një avantazh të madh, me produktivitet më të lartë ekonomik, vlerë më të madhe të titujve të pronësisë, një performance shumë herë më të mirë në shkollë si edhe një popullsi të shëndetshme.

Asteroidi “minierë ari”; kalon të dielën pranë tokës Asteroidi “minierë ari”; kalon të dielën pranë tokës
Një asteroid me vlerë rreth 5.4 biliardë dollarë është parashikuar të kalojë pranë tokës të dielën.

Ata që postojnë besimin në rrjetet sociale... Ata që postojnë "besimin" në rrjetet sociale...
Prej kohësh rrjetet sociale dhe teknologjia janë bërë pjesë e pandashme e përditshmërisë së individit. Kjo vihet re në shfaqjen e bujshme të aktiviteteve dhe preferencave të shumta personale në faqet e internetit.

Konsumi i tepruar i sheqerit Konsumi i tepruar i sheqerit
Një grup shkencëtarësh në Britani kanë këshilluar qeverinë të përgjysmojë nivelin e rekomanduar ditor të konsumit të sheqerit.

Ulja dramatike e avioni në rrugën me dy korsi (Video) Ulja dramatike e avioni në rrugën me dy korsi (Video)
Një avion është detyruar të bëjë ulje emergjente në një rrugë me dy korsi në Nju Xhersi, pasi i kishte mbaruar karburanti.

Pse ju pickojnë mushkonjat Pse ju pickojnë mushkonjat
Shkencëtarët tashmë e kuptojnë se si aroma, shikimi dhe i nxehti ndikojnë në pickimin e njeriut nga insektet. E keni pyetur veten ndonjëherë pse tërhiqni mushkonjat si magnet?

12 fakte që nuk i dinit për bamjen 12 fakte që nuk i dinit për bamjen
Bamja, e njohur ndryshe dhe si Gishti i Femrës është mjaft e shëndetshme. Ajo është mjaft e përdorur në Karaibe dhe në Kinë. Ky përbërës ushqimor mund të përdoret në supa, apo dhe turshi.

Pesë strategji për të luftuar të nxehtin Pesë strategji për të luftuar të nxehtin
Vapa nuk ju lë të merrni frymë? Lëviz ngadalë, mos nxitoni dhe mos krijoni ankth, merrni frymë me qetësi dhe … ndiqni një lloj strategjie. Magnezi ju ndihmon të nisni ditën me më shumë energji. Sigurisht, hidratimi është thelbësor, por është e mirë ta bësh në mënyrën e duhur.

10 gjërat më të çuditshme që janë harruar në aeroport 10 gjërat më të çuditshme që janë harruar në aeroport
Ka ndodhur edhe që kanë harruar edhe fëmijët në aeroport, dikush tjetër ka harruar një armatim të tërë, madje edhe një patë kanadeze. Më keq akoma, një pasagjer në Sidnej të Australisë ka harruar madje dhe protezën e këmbës së tij.

Hapi sytë! Hapi sytë!
Për femrat, viktima të dhunës, shpesh është e vështirë të kuptosh një lidhje dashurie me një mashkull të dhunshëm dhe agresiv.

Sa ujë duhet të pimë? Sa ujë duhet të pimë?
Ne kërkojmë ujë për çdo funksion të trupit, që nga largimi i toksinave. Por sa ujë në ditë duhet të pimë për të ndihmuar organizimin tonë të funksionojë si duhet, dhe si mund ta kuptojmë kur jemi të dehidratuar?

“Kalofshi një ditë të mirë, nga ushtari mirënjohës!” “Kalofshi një ditë të mirë, nga ushtari mirënjohës!”
Një shishe birre do të ketë vendin e nderit në një lokal amerikan, në kujtim të një ushtari të vrarë në Irak, pasi e motra e bleu në kujtim të tij. Brian Avery, një kamarier në Buffalo Wild Wings në Washington, rrëfen në Facebook historinë prekëse me motrën e ushtarit.

9 arsye për të qeshur dhe buzëqeshur 9 arsye për të qeshur dhe buzëqeshur
Të gjithë e dimë që është e rëndësishme të ushqehemi mirë dhe të ushtrohemi për një trup të shëndetshëm, por a keni menduar për të qeshurën si një mjet për një mendje të shëndetshme? Thonë se e qeshura është mjekimi më i mirë.

Fakte shkencore që duhet t’i dini rreth flirtimit Fakte shkencore që duhet t’i dini rreth flirtimit
Dy njerëz mund të bëhen më të aftë nga sa mund ta merrni me mend, nëse përdorin këto teknika “të garantuara” të flirtimit për t’u lidhur shpirtërisht me njëri-tjetrin.

Si të organizoni pushimet vetëm me fëmijët Si të organizoni pushimet vetëm me fëmijët
Ndodh shpesh që njëri prej prindërve nuk mund të bëjë pushime me pjesën tjetër të familjes. Në këtë rast, mos i privoni fëmijët nga ajri i detit apo i malit, por merrini me vete për të shijuar pushimet.

Parada e maturantëve, festa që po bëhet traditë në të gjithë Shqipërinë Parada e maturantëve, festa që po bëhet traditë në të gjithë Shqipërinë
Përfundimi i gjimnazitështë festë për të gjithë maturantët. Në Tiranë loja me vezë dhe miell është mbizotëruese dhe me anë të saj 18-vjeçarët i japin fund arsimit të mesëm. Por në qytete të ndryshme të Shqipërisë traditat ndryshojnë.

Selfie më e mirë e Papës Selfie më e mirë e Papës
Personi që kishte për detyrë të ngiste makinën e Papa Françeskut gjatë vizitës në Amerikën Jugore ka publikuar një foto ku shkruan "Selfie më e mirë papal".

Puçrra në fytyrë? Ja 12 shkaktarë Puçrra në fytyrë? Ja 12 shkaktarë
Janë të shumta shkaqet që ju shkaktojnë puçrra në fytyrë. Për fat të keq, disa zakone të këqija mund të nxisin reaksione alergjike dhe irritime që, si pasojë, parashikojnë daljen e tyre pothuajse në të gjithë fytyrën.

“Derisa vdekja të na ndajë” përjetësohet në fotot e dasmës “Derisa vdekja të na ndajë” përjetësohet në fotot e dasmës
Një çift sipërmarrësish duket se i kanë dhënë kuptim shprehjes “derisa vdekja të na ndajë”, teksa fotot zyrtare të dasmës i bëjnë pranë një arkivoli. Jeni Tay, 29 vjeçe, dhe i fejuari i saj Darren Cheng, ashtu si çdo çift tjetër kanë bërë fotot e dasmës, me përjashtim të arkivolit të bardhë që shkëlqen.

Vaji i ullirit, 8 sekrete për të qenë të bukura Vaji i ullirit, 8 sekrete për të qenë të bukura
Vaji i ullirit, me erën e tij intense dhe të pangatërrueshme që prej antikitetit ka qenë mjet kozmetike. Madje, dhe Kleopatra e përdorte për banjat e saj të bukurisë.

30-vjeçarja që ndryshoi emër për të mos humbur profilin në Facebook 30-vjeçarja që ndryshoi emër për të mos humbur profilin në Facebook
Kur hapi profilin e saj në Facebook në 2008-n, Jemma Rogers, sot 30 vjeç, (si shumë të tjerë) vendosi të ndryshonte pak identitetin e vet, duke dashur t’u shmanget ftesave të padëshiruara të miqësisë.

Tentoi të shiste fëmijën për 1 mijë paund, arrestohet 28-vjeçari Tentoi të shiste fëmijën për 1 mijë paund, arrestohet 28-vjeçari
Një 28-vjeçar është vënë në pranga nga policia britanike të dielën, pasi tentoi t’u shiste fëmijën vetëm tre muajsh kalimtarëve pranë një qendre tregtare në Mançester.

Ditën police, natën pornostare Ditën police, natën pornostare
Ditën vishte uniformën e policisë, ndërsa natën e hiqte këtë uniformë për të ushtruar profesionin e pornostares.

Ushqimet që ju vijnë në ndihmë për nxirjen e trupit Ushqimet që ju vijnë në ndihmë për nxirjen e trupit
Pavarësisht se rrezet e diellit njihen për dëmet që i shkaktojnë lëkurës, ka një mënyrë për të marrë më të mirën për një ngjyrë perfekte e të shëndetshme të trupit. Bëhet fjalë për ushqimet që na ndihmojnë në nxirrjen e trupit, dhe sigurisht që janë frutat dhe perimet, të pasura me antioksidantë, vitaminë dhe minerale.

2-vjeçarja që përqafon dhe përkëdhel pitonin gjigant 2-vjeçarja që përqafon dhe përkëdhel pitonin gjigant
Ai është një nga grabitqarët më vdekjeprurës në botë dhe mund të gëlltisë lehtësisht një fëmijë të vogël, por vogëlushja Alisha-Mae nuk ka fare frikë nga pitoni 4 metra i gjatë, që mbështillet rreth saj.

Momenti shokues kur peshëngritësja humb ndjenjat gjatë ngritjes së shtangës Momenti shokues kur peshëngritësja humb ndjenjat gjatë ngritjes së shtangës
Një peshëngritëse nga Venezuela humbi ndjenjat në momentin kur po përpiqej të ngrinte 106 kg në shtytje, gjatë Lojërave Pan-Amerikane, që po zhvillohen në Ontario të Kanadasë.

Pesë këshilla për të qenë të lumtur Pesë këshilla për të qenë të lumtur
Si të jeni të lumtur? Është një pyetje shumë e thjeshtë por e mistershme, sidomos nëse merrni në konsideratë që njerëz të ndryshëm kanë perceptim të ndryshëm për lumturinë.

I mbijetuari i Titanikut I mbijetuari i Titanikut
Ilo Deti quhej shqiptari i cili i mbijetoi tragjedisë së Titanikut. Djaloshi nga Vithkuqi i Korçës emigroi në Boston të Amerikës, ku fati deshi që ai të ishte një ndër pasagjerët e anijes më të madhe të kohës, Titanikut.

16 data skadence që duhet t'i dini 16 data skadence që duhet t'i dini
Temperaturat e larta ndikojnë edhe në cilësinë e ushqimeve. Kur blejmë në dyqane produkte të ndryshme, sigurisht që shohim edhe skadencën, por janë disa ushqime të përditshme tonat, për të cilat duhet të dimë se kur skadojnë, pasi nuk mund të jenë të shënuara në etiketa.

Meshkuj, ja ndryshimi mes femrës seksi dhe femrës së bukur Meshkuj, ja ndryshimi mes femrës "seksi" dhe femrës "së bukur"
Ka femra të ndryshme. Të gjata, të shkurtra, të shëndosha, të dobëta, por ka diçka që i shtyn meshkujt të dëshirojnë gjithmonë një tip: atë seksi, me veshje mini dhe me një make up perfekt.

Frikë nga fluturimi? Ja disa këshilla nga psikologët Frikë nga fluturimi? Ja disa këshilla nga psikologët
Nuk është e re aviofobia, por frika e fluturimit na step kur duhet të udhëtojmë për pushime apo për punë.

Gjashtë arsyet përse burrat refuzojnë seksin Gjashtë arsyet përse burrat refuzojnë seksin
Nëse ai po ju refuzon në dhomën e gjumit, ka gjasa që nuk është faji juaj. Këtu janë gjashtë arsyet më të shpeshta që e shtyjnë një partner të japë përgjigje negative ndaj ofertës suaj.

A mund të shpëtojnë botën vegjetarianët? A mund të shpëtojnë botën vegjetarianët?
Po konsumojmë mish më shumë se më parë, por oreksi ynë i pangopur, që tek hamburgerët, rostot e pulës etj., kanë efekt serioz mbi mjedisin. Kështu thonë studiuesit.

Dëborë në korrik Dëborë në korrik
Kalifornia nuk ka dalë ende nga thatësira më e madhe, që për shumë specialistë është më e madhja në 1 mijë vite, por në një cep të saj, ndodh krejt e kundërta.

Qeveria ruse publikon manualin për “selfie” Qeveria ruse publikon manualin për “selfie”
Rusët nuk i kanë shpëtuar dukurisë botërore të vetëshkrepjes (selfie) dhe për këtë në ndihmë u vjen tashmë edhe një manual për vetëshkrepjen perfekte.

Grabitjet, vëllezërit binjakë shqiptarë hutojnë hetuesit italianë Grabitjet, vëllezërit binjakë shqiptarë hutojnë hetuesit italianë
Binjakë. Identikë. Janë dy vëllezërit shqiptarë të akuzuar për më shumë se 100 vjedhje në shtetin fqinj. Edmond dhe Eduard Trushi, 30 vjeç, janë arrestuar në Saluzzo në akuzën e vjedhje. Ata u arrestuan gjatë një operacioni të koduar "Binjakët".

Udhëtoi në Marok për të takuar të dashurin që e njohu në Facebook, zhduket 17-vjeçarja Udhëtoi në Marok për të takuar të dashurin që e njohu në Facebook, zhduket 17-vjeçarja
Autoritetet Federale janë duke ndihmuar policinë për të kërkuar një 17-vjeçare amerikane, e cila është zhdukur pasi ka udhëtuar në Marok për të takuar të dashurin që e ka gjetur përmes Facebook-ut.

Dhunë ndaj bashkëshortes në avion, piloti bën ulje të detyruar Dhunë ndaj bashkëshortes në avion, piloti bën ulje të detyruar
Pasagjerët e avionit të nisur nga Londra me destinacion Teksasin janë gjendur në një situatë aspak të zakontë.

A është kjo fotoja më frymëzuese që keni parë? A është kjo fotoja më frymëzuese që keni parë?
Një foto e jashtëzakonshme është shkrepur në njërin prej rrugëve të Filipineve, ku një 9-vjeçar është fotografuar duke shfrytëzuar dritën e njërit prej resturanteve të McDonald për të bërë detyrat e shtëpisë.

Kujdes ku kërceni...në 6 vende ju ndalohet Kujdes ku kërceni...në 6 vende ju ndalohet
Atë që shumë shtete e marrin për të mirëqenë, disa të tjera e ndalojnë me ligj. Kërcimi perceptohet nga këto gjashtë shtete si diçka që nuk duhet të bëhet në publik.

Do të shkojmë me pushime... 6 këshilla si ta mbrojmë shtëpinë nga hajdutët Do të shkojmë me pushime... 6 këshilla si ta mbrojmë shtëpinë nga hajdutët
Në kulmin e sezonit veror të pushimeve kërcënimi kryesor është vjedhja e shtëpisë. Pasi largohemi për një periudhë disaditore, sigurinë e shtëpisë ia lëmë çelësit të derës kryesore apo dikujt që kemi të besuar.

A e njihni sëmundjen e kohës? A e njihni "sëmundjen e kohës"?
Koha është parë si armiku më i madh i njeriut, një forcë misterioze që vetëm e vëmë re, kur jemi viktima të saj. Në fund të pushimeve ne themi gjithmonë: "Sa shpejt që iku koha". Kur ngecim në trafik themi: "Sa ngadalë që ikën ora". Por rrallë mendojmë pozitivisht në kalimin e kohës.

Diabeti, ushqimet dhe perimet që e luftojnë Diabeti, ushqimet dhe perimet që e luftojnë
Në mbarë botën po jepet alarmi se diabetikët po shtohen në masë. Edhe Shqipëria, pavarësisht shifrave të deritanishme, duket se nuk bën ndonjë dallim thelbësor nga pjesa tjetër e botës.

Fotot më të bukura nga festa e demave Fotot më të bukura nga festa e demave
Festa me dema në rrugët e Pamplonas vazhdon edhe këtë vit. Për ata të cilët nuk mund të jenë në këtë qytezë, atëherë duhet të kënaqen vetëm me foto.

“Plazhi” në një ambient të mbyllur “Plazhi” në një ambient të mbyllur
Një projekt artistik ka kthyer Muzeun Kombëtar në Uashington njëren nga vendet më të preferuar të turistëve. Kjo për shkak se dyshemeja e kësaj ndërtese është mbushur me rreth 1 milion topa të vegjël prej plastikës së riciklueshme.

Fëmijë, me prindër me dy kombësi Fëmijë, me prindër me dy kombësi
E kemi thënë shpesh se dashuria nuk njeh kufinj, e aq më pak për një vend të vogël si Shqipëria. Nuk janë të pakta rastet e beqarëve, të cilët kanë gjetur dashurinë jashtë kufinjve të Shqipërisë, duke nisur nga njerëzit e thjeshtë e deri te personat VIP.

Policia gjobit 3-vjeçarin për parkim të gabuar Policia gjobit 3-vjeçarin për parkim të gabuar
Një 3-vjeçar nga Kanadaja kishte dalë për një shëtitje me “motoçikletën” e tij, por ai u përball me frikën më të madhe të drejtuesve, gjobën e policisë.

Bobi, qeni miqësor nga Brazili Bobi, qeni miqësor nga Brazili
Bobi është qeni më i famshëm në Brazil. Këtë famë ai e fitoi falë dashurisë së madhe që ka ndaj kafshëve tjera, disa prej të cilave edhe bashkëjetojnë me të.

Mediat e huaja: 8 vendet që nuk duhen humbur në Shqipëri Mediat e huaja: 8 vendet që nuk duhen humbur në Shqipëri
Turizmi shqiptar po promovohet më së miri në mediat e huaja. Moti i ngrohtë, plazhet idilike, çmimet e ulëta dhe malet e larta janë disa nga veçantitë e turizmit shqiptar që rendit faqja InsiderMonkey. Tirana, shkruan faqja, ështën një vend mjaft kozmopolitan dhe kurioz.

5 këshilla si të bëni foto sa më të mira për pushime 5 këshilla si të bëni foto sa më të mira për pushime
Të gjithë bëjmë foto gjatë pushimeve për të memorizuar çastet çlodhëse dhe argëtuese. Por edhe pse jemi amatorë, mundohemi të kapim momente pikante, të çuditshme, por edhe fantastike që na duken shumë të bukura. Fotografi Chris Burkard na jep disa këshilla për të bërë foto sa më të mira për pushime.

Plazhi, rregullat për një nxirje si të yjeve Plazhi, rregullat për një nxirje si të yjeve
Për të pasur një lëkurë të shëndetshme dhe me ngjyrë të bukur fillojeni nga ushqyerja: strategjia e mirëqenies ideale nis me një mëngjes të mirë, me fruta dhe perime të shtrydhura për t’u shfryrë, për të hequr toksinat dhe për të stimuluar melaninën. Sapo të arrini në plazh, bëni shëtitje dhe luani! Lëvizja ndihmon në një nxirje uniforme e pa stres.

Astronomët zbulojnë sistemin e rrallë me pesë yje Astronomët zbulojnë sistemin e rrallë me pesë yje
Astronomët zbuluan një sistem të rrallë me pesë yje të lidhur me njëri-tjetrin.

Beyonce bëhet...pallat Beyonce bëhet...pallat
Përveç muzikës, Beyonce është e famshme dhe për linjat e saj trupore, linja që kanë vënë në lëvizje edhe mendjet e arkitektëve australianë.

Gjarpëri që “fluturon” mbi tela Gjarpëri që “fluturon” mbi tela
Banorët e një fshati të vogël në Uells u tmerruan kur panë mbi kokat e tyre një gjarpër gjigant që po “fluturonte” mbi telat e linjave telefonike.

Ja si duket Nju Jorku nga lart Ja si duket Nju Jorku nga lart
Fotografi Jeffrey Milstein ka skrepur disa foto të jashtëzakonshme të Nju Jorkut. Duke shfrytëzuar helikopterin, ai ka bërë foto mbi 610 metra, duke ofruar pamje të cilat nuk i kemi parë ndonjëherë.

Të kërkosh ndjesë, virtyt i njerëzve të civilizuar Të kërkosh ndjesë, virtyt i njerëzve të civilizuar
Të kërkosh ndjesë apo të shfajësohesh për diçka, shpeshherë perceptohet nga njerëzit si karakter i dobët. Por, në fakt, falja kërkohet nga individë, që kanë një karakter të fortë.

Selvi, një vogëlushe me shumë pasione… Selvi, një vogëlushe me shumë pasione…
Thonë se, dita e bukur duket që në mëngjes. I tillë është edhe parashikimi për vogëlushen 9-vjeçare, e cila pritet të jetë një yll i së ardhmes për skenën dhe televizionin.

Këshilla, mos përtypni çamçakëz më shumë se 10 minuta Këshilla, mos përtypni çamçakëz më shumë se 10 minuta
Të gjithë ne përtypim çamçakëz, por asnjëherë nuk është thënë se sa gjatë duhet që ta përtypim. Një stomatolog nga Londra, Dr Uchenna Okoye ka dhënë një këshillë.

Shtatë gjërat e shitura më shtrenjtë Shtatë gjërat e shitura më shtrenjtë
Nuk bëhet fjalë për pasuri, por për statusin. Ndonjëherë gjëra të vogla shiten me çmime marramendëse.

Viva Air Viva Air
Dikur, fluturimi me helikopter në Shqipëri ishte privilegj i pak personave. Kjo, jo vetëm se helikopterët ishin pronë e shtetit, por dhe për koston e lartë.

Pesë arsyet më të mira për t’i dërguar fëmijët në kamping Pesë arsyet më të mira për t’i dërguar fëmijët në kamping
Emocioni për të fjetur nën tendë dhe jo vetëm... Pushimet në kontakt të ngushtë me natyrën i argëtojnë fëmijët, e madje i bëjnë ata të rriten më shumë.

13 shenja që ai do të kalojë jetën me ju 13 shenja që ai do të kalojë jetën me ju
Lidhjet e dashurisë janë të mrekullueshme për vitet e para të kohëzgjatjes së tyre, por më pas çiftet kërkojnë një angazhim më të madh si martesa. Ja si ta kuptoni nëse jeni me të duhurin.

Vera në qytet, si t’i mbijetosh vapës dhe stresit Vera në qytet, si t’i mbijetosh vapës dhe stresit
Shprehja “verë në qytet” tingëllon si një dënim për pjesën më të madhe të njerëzve. Ideja të ngecësh në xhunglën urbane gjysëm të zbrazët, të shohësh miq e të afërm të ikin me pushime, dyqane, bare e restorante që ulin qepenët, është stresuese.

Nëntë gjëra që duhet të dini për variçet Nëntë gjëra që duhet të dini për variçet
Në stinën e pranverës dhe verës femrat dëshirojnë të kenë këmbë të bukura. Por për disa prej tyre kjo është e vështirë, për shkak të kapilarëve të dukshëm dhe variçeve.

Ndërron jetë burri më i vjetër në botë Ndërron jetë burri më i vjetër në botë
Burri më i vjetër në botë, japonezi Sakari Momoi, ka vdekur në Tokio në moshën 112-vjeçare. Babai i 5 fëmijëve mësohet se ka ndërruar jetë të dielën.

Qyteza kineze që ka vetëm një polic… të verbër Qyteza kineze që ka vetëm një polic… të verbër
Në Lanba, qytez në jug-perëndim të Kinës, nuk ka ndodhur asnjë krim, aksident trafiku apo çfarëdo rasti tjetër që kërkon ndërhyrjen e autoriteteve, tash e dhjetë vite.

Aty ku njeriu ndërtoi ferrin, natyra krijon parajsën Aty ku njeriu ndërtoi ferrin, natyra krijon parajsën
Atë që dikur dora e njeriut e kish ndërtuar dhe përdorur si një burg dhe kamp internimi, natyra e kthen në një plazh mbresëlënës.

Banorët shqetësohen nga “zhurmat” e festivalit të seksit Banorët shqetësohen nga “zhurmat” e festivalit të seksit
Një fshat i qetë në Britaninë e Madhe me rreth 50 banorë ka kaluar një fundjavë të shfrenuar. Fshati Flaxey në Gloucestershire ka mirëpritur edicionin e tretë të festivalit të seksit “Swingfields”.

Bënte “selfie” lakuriq, arrestohet artistja zvicerane Bënte “selfie” lakuriq, arrestohet artistja zvicerane
Artistja zvicerane, Milo Moire është arrestuar përballë Kullës Eifel të dielën në mbrëmje, pasi ajo po bënte “selfie” lakuriq me turistë, si pjesë e përformancës së saj artistike.

Modelja që lufton ISIS-in Modelja që lufton ISIS-in
Në muajin mars braktisi pasionin që kishte për fotografinë dhe për modelingun për të zbuluar një tjetër pasion, luftën.

Disa arsye pse grinden çiftet gjatë pushimeve Disa arsye pse grinden çiftet gjatë pushimeve
Nëse po mendoni se do të kaloni pushimet më të bukura në jetën tuaj çift, më parë duhet të dini se ka disa rrethana dhe kushte që mund t’ua shkatërrojnë këtë ëndërr! E kemi fjalën për grindjet që mund të lindin mes jush dhe partnerit apo partneres tuaj.

5 arsye për të instaluar kamera në shtëpi 5 arsye për të instaluar kamera në shtëpi
Spiunimi nuk do të ishte qëllimi kryesor, pasi kjo është e gabuar. Mosha dixhitale është shumë komplekse. Në njërën anë, njerëzit janë shumë të shqetësuar lidhur me privatësinë e tyre online, ndërsa në anën tjetër teknologjia na jep mjete të mrekullueshme për të qenë të sigurtë.

52-vjeçarja që duket si 20 vjeçe 52-vjeçarja që duket si 20 vjeçe
Me një lëkurë shumë të pastër, formë të shkëlqyer fizike dhe flokë të dendura të zeza, Pamela Jacobs duket si një femër në të njëzetat, por në fakt ajo është plot 52 vjeç dhe ka një djalë 21-vjeçar.

Pesë këshilla për të kaluar pushime çlodhëse Pesë këshilla për të kaluar pushime çlodhëse
Kur mendon për pushimet të vjen në mendje ushqim i shëndetshëm, gjithmonë aktivë dhe lexime interesante. Por në fakt, u kushtojmë shumë pak vëmendje nevojave të trupit tonë, por edhe të shpirtit. Dhe kur kemi pak më shumë kohë, duam të bëjmë gjërat që kemi lënë pas dore.

Pagëzohet Princesha Sharlotë Pagëzohet Princesha Sharlotë
Princeshë Sharlotë është pagëzuar ne një ceremoni private në Sandringham. Vajza 2-muajshe ishte në një karrocë që shtyhej nga Dukesha e Kembrixhit. E njëjta karrocë ështe përdorur edhe nga Mbretëresha për të dy fëmijët e saj.

Të fshehësh tankun...në bodrumin e vilës Të fshehësh tankun...në bodrumin e vilës
Ushtarët gjermanë ishin të ngarkuar për nëntë orë me një detyrë të pazakontë: të hiqnin një tank të Luftës së Dytë Botërore, të gjetur në bodrumin e një vile.

43 vendet në botë ku shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza 43 vendet në botë ku shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza
A e dinit se në Makao, Korenë e Jugut, Brazil, Senegal e shumë vende të tjera që thjesht u kemi dëgjuar emrin, nuk ka nevojë për vizë për të udhëtuar?

Sinjalistika edhe për..atje Sinjalistika edhe për..atje
Zvicra dhe zviceranët krenohen me pastërtinë dhe përkushtimin që kanë për të mbajtur vendin e tyre të pastër, e së fundmi këtë kulturë po synojnë t’ua japin edhe turistëve të huaj.

Të mësosh 30 gjuhë? Ja se si... Të mësosh 30 gjuhë? Ja se si...
Çdo vit në Berlin zhvillohet një takim mes protagonistësh poliglotë, personat të cilët flasin më shumë se pesë gjuhë. Studimi që në vegjëli i thjeshton gjërat, por ky nuk është i vetmi sekret: një gazetar i huaj tregon historinë e një djali, i cili flet të paktën 30 gjuhë.

15 citate patriotike nga amerikanë të famshëm për 4 Korrikun... 15 citate patriotike nga amerikanë të famshëm për 4 Korrikun...
Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë sot 239-vjetorin e Pavarësisë, që tashmë edhe në Shqipëri ka nisur të bëhet tepër i njohur.

Makinat më të çuditshme në botë Makinat më të çuditshme në botë
Të çuditshme, por të këndshme. Ka disa makina, nga ato që janë ndryshe nga të tjerat, dhe që një pjesë qarkullojnë nëpër botë. Një pjesë janë ndërtuar thjesht për t'i patur.

Fëmijët filipinas, not mes plehrash Fëmijët filipinas, not mes plehrash
Një djalë i vogël mundohet të mbajë kokën sipër ujit, duke notuar në një lumë të mbushur me plehra. Kjo është pamja që vjen nga Navotas, në veri të Manilës, në Filipine, aty ku për të mbijetuar, fëmijët e vegjël paradoksalisht rrezikojnë jetën në ujërat e ndotur.

Lajmet e mira të javës Lajmet e mira të javës
Një maturant nga Podujeva nuk e merr të dashurën e tij për shoqëruese në mbrëmjen e maturës, por i bën surprizë shoqes së shkollës.

Vapa, ja si të mbroni më mirë fëmijët Vapa, ja si të mbroni më mirë fëmijët
Vendi ynë do të përfshihet nga një valë të nxehti këtë fundjavë dhe termometri pritet të shënojë deri në 36 gradë Celcius. Në këto kushte, një kujdes i veçantë duhet të tregohet për fëmijët.

Derisa vdekja të na ndajë… Derisa vdekja të na ndajë…
Premtimin që i dhanë njëri-tjetrit në altar 75 vite më parë e mbajtën. Një çift të moshuarish amerikanë ndërruan jetë thuajse në të njëjtën kohë, pas tre çerekshekulli martesë.

Plutoni, shtëpi e alienëve?! Plutoni, shtëpi e alienëve?!
NASA publikoi imazhet më të detajuara të marra ndonjëherë nga Plutoni, të siguruara nga sonda “New Horizons”.

Kur qeni provon hashashin, ja çfarë ndodh... Kur qeni provon hashashin, ja çfarë ndodh...
Efektet e hashashit në ruajtjen e vetëkontrollit ndryshojnë nga njeriu në njeri, po në rastin e një qeni, si ndikon?

Çfarë mund të hetojë një dedektiv privat? Çfarë mund të hetojë një dedektiv privat?
Edhe pse njerëzit mendojnë se puna e dedektivit fokusohet kryesisht te tradhëtia bashkëshortore, investiguesi privat bën shumë më tepër.

Investigimi privat, mënyra për të mësuar anën e panjohur të “atij/asaj” Investigimi privat, mënyra për të mësuar anën e panjohur të “atij/asaj”
Kur flasim për dedektiv privat, imazhi i parë që të vjen ndërmend është një njeri me aparatin fotografik dhe bllokun e shënimeve, që vëzhgon çdo gjë.

Prindërit preferojnë vajzat në kohë krize Prindërit preferojnë vajzat në kohë krize
Nëse kohërat përkeqësohen, është më mirë të jesh femër, kanë zbuluar kërkuesit. Ata thonë se në kohë krize financiare, prindërit preferojnë vajzat përballë djemve. Ata zbuluan se trendi zgjerohet edhe më shumë kur vajzat marrin një pjesë më të madhe të pasurisë në testament sesa djemtë.

Pesë këshilla për t’u ngjarë njerëzve të suksesshëm Pesë këshilla për t’u ngjarë njerëzve të suksesshëm
Ndoshta secili prej nesh e ka bërë dikur këtë pyetje, kur ka parë se njerëzit e suksesshëm bëjnë me dije sukseset e punës së tyre apo kur vetë puna flet për përpjekjet e tyre; pyetja është e justifikuar: Si ia dalin pra këta njerëz? – Një përgjigje ndaj kësaj pyetjeje tashmë duket se e ka gjetur blogerja amerikane Suzanne Gelb.

Njerëzit sot, më të gjatë dhe më inteligjentë Njerëzit sot, më të gjatë dhe më inteligjentë
Në botë sot ka shumë familje që janë krijuar prej racave të ndryshme dhe duke nisur nga ky fakt, disa kërkues kanë vendosur të shikojnë se si po ndikon kjo në evolucionin e njerëzve.

Pas 40 vitesh, Shtëpia e Bardhë lejon fotot Pas 40 vitesh, Shtëpia e Bardhë lejon fotot
Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Michelle Obama, ka shfrytëzuar llogaritë e saj në rrjetet sociale për të njoftuar se nga e mërkura, turistët mund të bëjnë foto dhe të përdorin rrjetet sociale brenda Shtëpisë së Bardhë.

Njerëzit memorizojnë më pak Njerëzit memorizojnë më pak
Një kërkim i fundit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka zbuluar se njerëzit nuk memorizojnë më informacione të ndryshme si dikur. Sipas këtij kërkimi, tashmë njerëzit i janë dorëzuar telefonit të tyre.

Mbrëmja e maturës, një ngjarje për të mos u harruar kurrë Mbrëmja e maturës, një ngjarje për të mos u harruar kurrë
Mbrëmja e maturës është ngjarja më e rëndësishme e gjimnazit. Krah etheve të provimeve, të rinjtë impenjohen shumë, që kjo festë të jetë një ngjarje për të mos u harruar.

Artistja bukuroshe që shndërron veten në personazhe horrori Artistja bukuroshe që shndërron veten në personazhe horrori
Emily Anderson është një artiste “make-up”-i që shpenzon 8 orë në ditë për të shndërruar veten në personazhe të filmave të saj të preferuar horror.

Aston Martin Vulcan, makina që kushton 2.3 milionë dollarë Aston Martin Vulcan, makina që kushton 2.3 milionë dollarë
Është një nga makinat më teknologjike që është krijuar ndonjëherë dhe, për ta ngarë atë, duhet të bëni një kurs të veçantë, por më e rëndësishmja: duhet të keni 2.3 milionë dollarë për ta blerë.

Trendi i ri i fryrjes së buzëve Trendi i ri i fryrjes së buzëve
Dëshira për buzë sa më të mëdha po merr përmasa të çuditshme. Një prirje e re shqetësuese, e quajtur #kyliejennerchallenge, është përhapur prej disa kohësh në rrjetet sociale.

Objekti i çuditshëm mbi qiellin e Amerikës që as NASA s’di ta shpjegojë Objekti i çuditshëm mbi qiellin e Amerikës që as NASA s’di ta shpjegojë
Lëvizja e një objekti të çuditshëm mbi hapësirën ajrore të Shteteve të Bashkuara dhe i pikasur nga kamerat e NASA-s, ka lënë me gojë hapur edhe mbështetësit e teorive konspiracioniste.

Do të martohesh? Martohu, por do të shtosh në peshë Do të martohesh? Martohu, por do të shtosh në peshë
Tashmë është zyrtare: martesa bën që të shtoni peshë. Nga kërkimet e fundit është vërtetuar se çiftet e martuara kanë më të lartë indeksin e masës trupore (BMI) se personat që janë beqarë.

Mbi 130 mijë litra verë derdhen në “betejën e verës” Mbi 130 mijë litra verë derdhen në “betejën e verës”
Besoni ose jo, por mbi 130 mijë litra verë të kuqe janë shpenzuar për atë që njihet si “beteja e verës”, në një festival në Rioja të Spanjës.

Puthjet... kur shndërrohen në garë Puthjet... kur shndërrohen në garë
Sfidat për “mashtrimin e ëmbël natyror, për t’u thënë ndal fjalëve të panevojshme”

Nuk flini dot nga vapa? 6 këshilla për të pushuar pa kondicioner Nuk flini dot nga vapa? 6 këshilla për të pushuar pa kondicioner
I nxehti ka ardhur tashmë dhe mënyra më e përdorur për freski është kondicioneri. Megjithatë ekspertët këmbëngulin që klimatizuesi duhet përdorur në mënyrë të përgjegjshme. Madje, mund të bëjmë dhe pa të.

Ushqimet më të mira për në verë... Ja cilët janë Ushqimet më të mira për në verë... Ja cilët janë
Edhe për stinën e verës, ekspertët e dietave kanë klasifikuar disa ushqime, që janë më të mira sa i përket hidratimit dhe mbajtjes së mirë të formës trupore. Ja se cilat janë ato.

5 mënyra për të qenë sa më miqësor në punë 5 mënyra për të qenë sa më miqësor në punë
Kërkimet e fundit kanë treguar që të jesh i lumtur në punë, është po aq e rëndësishme sa paga juaj. Sa më miqësor me kolegët e punës, aq më i lumtur do të jeni, por edhe puna do t’ju duket më e mirë.

Kamera e fshehur, Paris Hilton frikësohet për vdekje Kamera e fshehur, Paris Hilton frikësohet për vdekje
Paris Hilton ka rënë viktimë e një kamere të fshehtë. Aktori egjiptian, Ramez Galal, i cili është autor i emisionit “Ramez Wakel Elgaw” në një televizion egjiptian, ka frikësuar Hiltonin duke inskenuar një rrëzim avioni, në të cilin ishte edhe bjondja.

Gjithçka që duhet të dini rreth aksidenteve ajrore Gjithçka që duhet të dini rreth aksidenteve ajrore
Avionët, në ditët e sotme, janë mjete transporti shumë të sigurta, por mundësia për të ndodhur një aksident nuk përjashtohet. Për këtë arsye më poshtë do të gjeni disa kuriozitete, të cilat duhet t’i dini në lidhje me të tilla aksidente.

Divorci, disa këshilla si mund ta kapërcejnë meshkujt Divorci, disa këshilla si mund ta kapërcejnë meshkujt
Divorci ka po aq pasoja negative te burrat sa edhe te gratë. Një mashkull tanimë i divorcuar ka mundësinë e një fillimi të ri, por këshillat e mëposhtme janë shumë të vyera për të mos përsëritur gabimet.

500 “Harley Davidson” “pushtojnë” Tiranën 500 “Harley Davidson” “pushtojnë” Tiranën
Rreth 500 motorë të markave dhe të madhësive të ndryshme kanë pushtuar pasditen e së shtunës bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe rrugët përgjatë digës së Liqenit Artificial në Tiranë.

Shabani, gorilla bukurosh që tërheq femrat Shabani, gorilla bukurosh që tërheq femrat
Njihuni me Shabanin, gorillën që është bërë i famshëm në të gjithë Japoninë për shkak të bukurisë së tij. Ai jeton në kopshtin zoologjik të Higashijamës dhe femra nga mbarë vendi aziatik udhëtojnë në Nagoja për të parë këtë bukurosh me shumë qime.

Krijohet një vorbull në liqenin Texoma në SHBA Krijohet një vorbull në liqenin Texoma në SHBA
Një vorbull e madhe uji është krijuar në liqenin Texoma, njërin prej rezervuarëve më të mëdhenj të ujit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sfidojnë vdekjen, për t’u ndierë të gjallëruar Sfidojnë vdekjen, për t’u ndierë të gjallëruar
Leonardo Pereira dhe e dashura e tij, Mederos Nader kishin vendosur të “ndihen të gjallëruar” duke sfiduar vdekjen. Në mbi 800 metra lartësi, në malin Pedra de Gavea, ata bëjnë veprime për të cilat do të duhet shumë guxim.

Lajmet e mira të javës Lajmet e mira të javës
Besmir Sulaj është një person tepër frymëzues. Ai ka filluar të ecë në moshën 8-vjeçare, pasi një dobësi e kockave ia kishte bërë të pamundur lëvizjen.

E ngacmon, por ushtari e tmerron aziatikun E ngacmon, por ushtari e tmerron aziatikun
Nga “humorist” është shndërruar në një “maratonist”. Ky ka qenë rasti i një aziatiku që ka marrë një mësim të mirë në Britani. Ai deshi të bënte një video qesharake, ku protagonist do të ishte vetë, por ka përfunduar duke ia futur vrapit.

Katër ide për një fundjavë ndryshe Katër ide për një fundjavë ndryshe
Që të premten në mëngjes humori është ndryshe; ka më shumë entuziazëm dhe fytyra ka pamje të shlodhur. Fundjava është një oaz lirie dhe kënaqësie familjare, pas një jave me shumë punë. Por pse të mos kalosh fundjavën në një mënyrë pak ndryshe, larg të zakonshmes?

Këshillat për mbrojtjen nga dielli Këshillat për mbrojtjen nga dielli
Të kapërcejmë kulturën e solarit dhe nxirjes me çdo kusht, por edhe të mos ekzagjerojmë me terrorin tipik amerikan ndaj ekspozimit në diell. Këshillat e ekspertëve për stinën e nxehtë dhe daljen në plazh, kanë ndryshuar disi.

Pesë urat më të veçanta në botë Pesë urat më të veçanta në botë
Njerëzimi ka shekuj që ka zbuluar rëndësinë e urave duke i ndërtuar në terrene nga më të ndryshmet për t’u ardhur në ndihmë gjatë lëvizjes.

Një angleze i mbijeton aksidentit rrugor falë…gjoksit Një angleze i mbijeton aksidentit rrugor falë…gjoksit
Një nënë 28-vjeçare britanike i shpëtoi mrekullisht një aksidenti të tmerrshëm rrugor, falë…gjoksit të saj të madh.

Rrezikojnë jetën për një “selfie” Rrezikojnë jetën për një “selfie”
Tre djem nga Estonia kanë rrezikuar jetët e tyre për një “selfie”. Ata janë ngjitur në kullën rreth 200 metra të gjatë të një televizori, për të shkrepur disa foto.

E gjitha çfarë ju duhet: Një mik i mirë E gjitha çfarë ju duhet: Një mik i mirë
Një mik i mirë mjafton që të ndihmojë adoleshentët të tejkalojnë problemet e tyre. Në këtë përfundim kanë dalë psikologët, të cilët kanë studiuar sjelljet e mbi 400 të rinjve në Britani nga mosha 11-19 vjeç.

Puna mund t’ju bëjë një nënë më të mirë Puna mund t’ju bëjë një nënë më të mirë
Të kesh një punë mund të jetë një gjë shumë e vështirë për një nënë, që detyrohet të lërë në shtëpi fëmijët. Por, kërkimet e fundit kanë treguar se fëmijët mund të kenë përfitime nga kjo gjë.

Shakaja e tepruar me futbollistin algjerian Shakaja e tepruar me futbollistin algjerian
Një shaka pa kripë nga ato që mund të të kthejnë edhe në viktimë të atakut kardiak, e shndërroi në protagonist të pavullnetshëm futbollistin profesionist algjerian, Madjid Bougherra.

Tetë gjërat që kushdo duhet t’i bëjë përpara orës 8 të mëngjesit Tetë gjërat që kushdo duhet t’i bëjë përpara orës 8 të mëngjesit
Niseni ditën tuaj me energji dhe duke kryer veprimet e duhura për të mos humbur asnjë sekondë drejt karrierës që kërkoni dhe drejt synimeve që i keni vënë vetes. Për një trup të shëndetshëm dhe një mendje të suksesshme, ja çfarë duhet të bëni çdo mëngjes!

Ja ç'ndodh kur parkoni makinën tek vendi për invalidët... Ja ç'ndodh kur parkoni makinën tek vendi për invalidët...
Parkon makinën e tij në vendin e caktuar për invalidët, por kur kthehet gjen një surprizë jo të këndshme për të. Një grup personash e kishin mbuluar makinën e tij me simbolet e invaliditetit.

Tradhtia, francezët nuk e kanë problem Tradhtia, francezët nuk e kanë problem
Në Francë shumica e njerëzve i tradhtojnë bashkëshortët e tyre dhe ky nuk është problem.

Propozimi i veçantë për martesë i një 27-vjeçari Propozimi i veçantë për martesë i një 27-vjeçari
Sam Maccarone, një 27-vjeçar nga Nju Xhersi, ka bërë një propozim të mirëmenduar të dashurës së tij, Jessica Burzichelli, me të cilën është i lidhur që nga mosha 10-vjeçare.

Mbyllni sytë! Ekrani publik jep gabimisht porno Mbyllni sytë! Ekrani publik jep gabimisht porno
Banorët e një qyteti në Kinë janë shokuar, kur një video porno u transmetua gabimisht në një ekran të madh në një stacion autobusi.

Të moshuarit që na bëjnë të kuptojmë se për t’u argëtuar nuk është kurrë vonë Të moshuarit që na bëjnë të kuptojmë se për t’u argëtuar nuk është kurrë vonë
Çfarë do të thotë që të dini të argëtoheni në moshën e tretë? Zbulojeni më poshtë, në këtë listë fantastike me çiftet që nuk e kanë humbur asnjëherë humorin!

Dashuri e ndaluar në kamp Dashuri e ndaluar në kamp
Një punonjëse britanike e emigracionit, e cila kishte rënë në dashuri me një emigrant shqiptar, ndërkohë që ai ndodhej në kampin e refugjatëve ku ajo punonte, ka humbur vendin e punës dhe i ka shpëtuar për mrekulli burgut, pasi kishte tentuar ta rifusë ilegalisht shqiptarin e kthyer në Francë, duke e fshehur në bagazhin e makinës së saj.

Udhëtimi i rikthimit, ja si shpjegohet "Udhëtimi i rikthimit", ja si shpjegohet
Odisea nuk do ta ketë kuptuar që i janë dashur plot 20 vjet të kthehej në Itakë, por efekti i “udhëtimit të rikthimit në shtëpi”, është një realitet për ne. Koha është relative dhe e rregullojmë sipas kënaqësive tona.

E humb fare me alkool, miqtë i varin në qafë një bllokues biçiklete E humb fare me alkool, miqtë i varin në qafë një bllokues biçiklete
Ju ka ndodhur ndonjëherë që të humbni fare prej alkoolit dhe jo vetëm që të nesërmen në mëngjes të zgjoheni çuditshëm, por të keni qenë edhe objekt talljeje i miqve?

Ja shenjat që tregojnë se ai nuk e ka harruar ish të dashuren Ja shenjat që tregojnë se ai nuk e ka harruar ish të dashuren
Shumë vajza duan të dinë nëse i dashuri i tyre ka harruar ish të dashuren apo e mendon akoma.

Lepuri fiton sfidën me gjarprin Lepuri fiton sfidën me gjarprin
Lepuri nuk shquhet për ndonjë shpirt luftarak, sidomos me krijesa të cilat ushqehen me ta. Një video që po qarkullon në You Tube, e regjistruar nga një kamera amatore, tregon një lepur që sfidon një gjarpër.

Pse nuk duhet të vishni xhinse të ngushta… Pse nuk duhet të vishni xhinse të ngushta…
Xhinset e ngushta mund të dëmtojnë seriozisht muskujt dhe nervat tuaja, paralajmërojnë doktorët. Mediat ndërkombëtare i bëjnë jehonë këtij lajmi pasi një grua në Australi vuajti dëmtim të nervit të këmbës dhe mjekët i prenë xhinset e ngushta për të patur mundësi për lehtësim.

Këshilla e mjekëve: Mos i mbani “celularët e mençur” afër zemrës! Këshilla e mjekëve: Mos i mbani “celularët e mençur” afër zemrës!
Njerëzit të cilët kanë të vendosur pajisjen “pacemaker”, e cila kontrollon rrahjet e zemrës, për personat që kanë ç’rregullime me to, nuk duhet në asnjë mënyrë që të mbajnë celularin në xhepin e sipërm.

El Salvador, gratë ndryshojnë ngjyrën e flokëve El Salvador, gratë ndryshojnë ngjyrën e flokëve
Ka mjaftuar përhapja e një thashethemi se bjondet apo flokëkuqet që nuk kanë mbrojten e gangsterëve do të vriten, dhe gratë e vajzat e reja në El Salvador kanë filluar masivisht t'i lyejnë flokët me ngjyrë të zezë.

Të shkosh në dasmën e shokut...dhe të mos mbetesh trokë Të shkosh në dasmën e shokut...dhe të mos mbetesh trokë
Nuk është e lehtë të jesh në një dasmë. Natyrisht, ndjehesh i nderuar për ftesën, por ka dhe shumë shpenzime. Duhet të shpenzosh lekë në veshje, në udhëtim, të blesh një dhuratë… "Janë shumë shpenzime", shkruan revista “Times”.

Shprehjet që njerëzit inteligjentë nuk i thonë në punë Shprehjet që njerëzit inteligjentë nuk i thonë në punë
Disa fraza mund t’ju nderojnë, ndërsa të tjera mund t’ju bëjnë të ngjani keq në sytë e shefave dhe kolegëve tuaj. Ja se çfarë duhet të keni kujdes kur bëhet fjalë për marrëdhënien në punë.

Dita më e gjatë e vitit shijohet në Stonehenge Dita më e gjatë e vitit shijohet në Stonehenge
Mijëra persona kanë parë lindjen e diellit në ditën më të gjatë të vitit në sitin parahistorik të Stonehenge. Vendi ndodhet 130 km nga Londra, aty ku çdo vit festohet soslitici i verës.

Po shkoni në plazh? Ja produktet e bukurisë që duhet të merrni me vete Po shkoni në plazh? Ja produktet e bukurisë që duhet të merrni me vete
Për të qenë gjithmonë të bukura dhe të kuruara, edhe në det, ja cilët janë produktet e bukurisë që duhen marrë në plazh

Gjithçka që duhet të dini për solsticin e verës Gjithçka që duhet të dini për solsticin e verës
Solstici i verës është dita më e gjatë e vitit. Është dita ku ka më shumë orë me diell. Emri i tij vjen nga latinishtja, ‘solstitium’ do të thotë “dielli qëndron ende”.

Kur qajnë femrat dhe kur qajnë meshkujt... Kur qajnë femrat dhe kur qajnë meshkujt...
Femrat dihet se janë seksi i dobët. Por duket se meshkujt janë ata që qajnë me lot gëzimi. Kur bëhet fjalë për reagimin ndaj mërzitjes, femrat qajnë katër herë më shumë se meshkujt. Kështu thotë profesori Ad Vingerhoets, autori i studimit për fenomenin e të qarit.

Toka ka hyrë në periudhën e zhdukjes së madhe (e gjashta) Toka ka hyrë në periudhën e zhdukjes së madhe (e gjashta)
Toka ka hyrë në një periudhë të re shfarosjeje, dhe njerëzimi mund të jetë ndër speciet e para që do ta pësojë.

Pas divorcit, ndan gjithçka përgjysmë Pas divorcit, ndan gjithçka përgjysmë
Divorcet janë gjithmonë të dhimbshme, por njerëzit i përjetojnë në mënyra të ndryshme. Disa vendosin të shikojnë përpara, ndërsa të tjerë u pëlqen që të hakmerren.

Lajmet e mira të javës Lajmet e mira të javës
Miqësia e tyre është e jashtëzakonshme. Ata janë ritakuar sërish pas 6 dekadash, për të kujtuar vitet e bukura të shkollës. Ish-maturantët e vitit 1955, të shkollës “Vojo Kushi” në Tiranë, janë bashkuar tek e njëjta godinë për të përjetuar sërish emocionet e rinisë.

Bill Gates po punon për një kontraceptiv të përhershëm Bill Gates po punon për një kontraceptiv të përhershëm
Fondacioni “Bill & Melinda Gates” ka vendosur në dispozicion të studiuesve të Universitetit Shkencor të Shëndetit në Oregon, një shumë prej 5 milionë dollarësh për të zhvilluar një kontraceptiv të përhershëm.

Rama, foto me të rinj të PD-së: Tirana, në drejtimin e duhur edhe për ta Rama, foto me të rinj të PD-së: Tirana, në drejtimin e duhur edhe për ta
Kryeministri Edi Rama ka dashur të shtensionojë pak fushatën në ditën e saj të fundit, që i paraprin heshtjes zgjedhore.

Si t'i kontrolloni ëndrrat... Si t'i kontrolloni ëndrrat...
Të kontrollosh ëndrrat do të thotë të hapësh një botë të pafundme, një mundësi për çdo përvojë të imagjinueshme, që nga fluturimi i njeriut tek odisetë seksuale dhe komandimi i detrave, shkruan "The Independent".

Ndërron jetë gruaja më e vjetër në botë Ndërron jetë gruaja më e vjetër në botë
Ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Detroit 116-vjeçarja Jeralean Talley, e cila ishte gruaja më e vjetër në botë.

Kur dhimbjet e gjymtyrëve “parashikojnë” motin Kur dhimbjet e gjymtyrëve “parashikojnë” motin
Ndodh që, kur kemi dhimbje kockash dhe kyçesh, këtë gjendje e lidhim me motin. Më së shumti janë gjyshet apo nënat tona, të cilat bëjnë këtë interpretim. Madje, ato arrijnë të bëjnë edhe parashikime për motin, përmes dhimbjeve dhe gjendjes së rënduar të trupit.

Paqëndrueshmëria e motit, një stres më vete Paqëndrueshmëria e motit, një stres më vete
Paqëndrueshmëria e motit është kthyer në një stres më vete, për të gjithë ne. E tashmë, duket se nuk po gjen më vend as shprehja, “dita e mirë duket që në mëngjes”.

Studimi i OECD: Shqiptarët “vdesin” për parà Studimi i OECD: Shqiptarët “vdesin” për parà
Paratë janë gjëja më e rëndësishme në jetën e shqiptarëve. Të paktën ky është përfundimi i një studimi për indeksin e jetesës, të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, për vitin 2015.

Universiteti mendon për studentët që ecin me celularë në dorë Universiteti mendon për studentët që ecin me celularë në dorë
Kishte kohë që Universiteti i Utahut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballej me një problem.

4-vjeçarja që nuk pushon së qeshuri... 4-vjeçarja që nuk pushon së qeshuri...
Të marrësh një 4-vjeçare me vete në një fluturim akrobatik mund të jetë e frikshme për vogëlushen? Mendohu mirë!

Italianët pëlqejnë Vlorën për pushime Italianët pëlqejnë Vlorën për pushime
Vlora është në planin e italianëve për pushim me kosto të ulët. Pushimet verore me traget dhe me kosto të ulët mund t’u japin më shumë kënaqësi, por edhe eksplorim të vendeve të reja.

Dehidratimi, ja sa ujë në ditë duhet të pijnë fëmijët Dehidratimi, ja sa ujë në ditë duhet të pijnë fëmijët
Vetëm një lëng i thjeshtë ka efekte të mëdha në shëndetin e mirë të familjes suaj: uji. Më shumë se gjysma e fëmijëve dhe adoleshentëve në SHBA nuk janë të hidratuar mirë, sipas një studimi.

Pushime në Greqi? Paratë i kini ‘cash’ Pushime në Greqi? Paratë i kini ‘cash’
“Unë i kam rezervuar tashmë pushimet e mia në Greqi. Sa i sigurt jam unë?Këtë dyshim kam edhe unë. Nuk e di çdo të bëhet me paketën turistike që e kam prenotuar prej 6 muajsh për në Santorini”.

Teknologjia, që po na “ndan” Teknologjia, që po na “ndan”
Ne po jetojmë në një kohë, kur teknologjia e zhvilluar na e bën jetën më të lehtë. Por, a keni menduar sesi ndikon përdorimi i tekonologjisë, apo i mjeteve si “smartphone”-ët, “iPad”-ët, “Tablet”-ët dhe kompjuterët, në marrëdhënien tuaj në çift?

Fustane nusërie nga…letrat higjienike Fustane nusërie nga…letrat higjienike
Mestarja që një femër shpenzon vetëm për fustanin e saj të nusërisë është 1281 dollarë, por ka ardhur koha që të kurseni. Si ju duket një fustan nusërie i “qepur” nga letrat higjienike?

Breshër “vrasës” në Memaliaj Breshër “vrasës” në Memaliaj
Një breshër i fortë ka rënë për 15-20 minuta këtë të mërkurë në zonën e Memaliajt, në Tepelenë.

Korse edhe për meshkujt Korse edhe për meshkujt
Kush tha që korsetë janë vetëm për femrat? Në “London Collections: Men” modelët parakaluan me korse të llojave të ndryshme.

Cabin OK, 7 gjëra që duhet të dimë për bagazhet tona në avion "Cabin OK", 7 gjëra që duhet të dimë për bagazhet tona në avion
Pasi Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA) lancoi në 71-vjetorin e krijimit të saj nismën “IATA Cabine OK”, një sërë debatesh lindën në internet. Kjo nismë do të thotë që njerëzit mund të marrin një çantë që të vendoset në kabinë, mbi kokat e tyre, të certifikuar me logon “Cabine OK”.

“Jam shumë e shëndoshë për burgun” “Jam shumë e shëndoshë për burgun”
Aksidentoi për vdekje një 45-vjeçar janarin e vitit të kaluar, por kërkon të mos dënohet me burgim, pasi është shumë e shëndoshë për t’u burgosur.

Ofendon në WhatsApp, gjobitet me 45 mijë paund Ofendon në WhatsApp, gjobitet me 45 mijë paund
Kujdes kur ofendoni në WhatsApp, sidomos nëse jeni në Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi rrezikoni të gjobiteni me një shumë të madhe parash, ose me burg. Një person është gjobitur me 45 mijë paund, pasi kishte ofenduar kolegun e punës në WhasApp.

Më thuaj çfarë forme ka hunda jote, të të them çfarë tipi je Më thuaj çfarë forme ka hunda jote, të të them çfarë tipi je
Thuhet se, forma e hundës nxjerr në pah karakterin e njeriut. Nëse doni të dini se çfarë lloj personi është dikush, vëzhgoje mirë hundën e tij dhe ju do të gjeni tiparet kryesore të karakterit. Por, sa janë në gjendje individë të ndryshëm të lexojnë personalitetin e njeriut, përmes formës së hundës?

Disiplina s’është vetëm njerëzore Disiplina s’është vetëm njerëzore
Në Kinë ka disiplinë! Shembulli më perfekt për të treguar se vërtet ka disiplinë, është një foto e shkrepur nga një akademi policore në vendin e madh aziatik.

10 foto që dëshmojnë sesi njerëzit po shkatërrojnë Tokën 10 foto që dëshmojnë sesi njerëzit po shkatërrojnë Tokën
Paralajmërimet për dëmin që po i shkaktojmë planetit tonë, nuk po i dëgjojmë. Megjithatë, fotot tregojnë se njerëzit duhet të ndryshojnë sjellje, nëse dëshirojnë që ta bëjnë planetin një vend më të mirë.

Belgjikë, korsi e veçantë për këmbësorët që përdorin celularin Belgjikë, korsi e veçantë për këmbësorët që përdorin celularin
Një qytet belg ka gjetur zgjidhjen për problemin e përplasjes mes këmbësorëve në rrugë, gjatë kohës kur ata janë duke përdorur celularin e tyre.

10 ushqime që nuk duhen vendosur në frigorifer 10 ushqime që nuk duhen vendosur në frigorifer
Me ardhjen e verës dhe rritjen e temperaturave, frigoriferi është pajisja shtëpiake më e dashur për të mbajtur të freskëta apo të ngrira disa ushqime. Por jo të gjitha ushqimet duhet të vendosën në frigorifer. Disa prej tyre e kanë “armik”.

Multimilioneri francez shet gjithçka për të gjetur...kuptimin e jetës Multimilioneri francez shet gjithçka për të gjetur...kuptimin e jetës
Hulumtimet vazhdimisht tregojnë se paratë nuk e blejnë lumturinë e njeriut. Dhe Fabrice Grinda mund të jetë shembulli konkret i kësaj.

Keni probleme me gjumin? Kujdes me zemrën! Keni probleme me gjumin? Kujdes me zemrën!
Nëse keni probleme me gjumin, atëherë rrezikoni të keni një sulm kardiak në shkallë të njëjtë, sa edhe një person që konsumon duhan.

Na ishte njëherë matura... Na ishte njëherë matura...
Ata janë ritakuar pas 6 dekadash për të përjetuar edhe njëherë emocionet e shkollës.

Superpolicja e Nju Jorkut, ngre makinën përpjetë Superpolicja e Nju Jorkut, ngre makinën përpjetë
Është një skenë tipike në një rrugë të Nju Jorkut. Një drejtues taksie parkon në një vend të palejuar, ndërsa policët menjëherë shkojnë për ta larguar.

Ja 5 besimet që ju bëjnë të pasuksesshëm Ja 5 "besimet" që ju bëjnë të pasuksesshëm
Në botë ka shumë njerëz të suksesshëm, por edhe ata që ngecin në profesionet ku janë. Në shumë raste, arsyeje për këtë është se ata besojnë se nuk janë mjaftushëm të mirë për një punë, sepse ata zgjedhin fjali negative me të cilat bindin veten se nuk mund të jenë të suksesshëm.

Brazilianet janë seksi? Peruanet edhe më shumë Brazilianet janë seksi? Peruanet edhe më shumë
Brazili fitoi ndaj Perusë në ndeshjen e parë në Kupën e Amerikës. Ishte Neymar ai që shkëlqeu në fushën e lojës, por ishte dikush tjetër protagonist në shkallët e stadiumit.

10 vende që nuk mund t'i vizitonit 10 vite më parë 10 vende që nuk mund t'i vizitonit 10 vite më parë
Me zhvillimet që kanë ndodhur në dekadën e fundit, vende të reja për të udhëtuar kryesojnë listën për turizëm. Disa vende janë të hapura për turizmin, disa qytete janë bërë të sigurta për vizitorët dhe kombe të reja kanë lindur. Destinacione udhëtimi që sot janë shumë popullore, para dhjetë vitesh nuk konsideroheshin.

Maçoku aventurier dhe i përpiktë…xhiro përditë me autobus urban Maçoku aventurier dhe i përpiktë…xhiro përditë me autobus urban
Ai është maçoku më i dashur në Dorset. Quhet Dodger dhe udhëton përditë me autobusët e transportit publik. Maçoku i kuq 15-vjeçar ulet pas pasagjerëve dhe bën afërsisht 10 milje udhëtim nga Bridport në Charmouth, në Dorset. Ai është një "pasagjer" i rregullt, saqë disa shoferë marrin me vete në punë ushqim për të.

7-vjeçari thyen rekordin “Guinness” 7-vjeçari thyen rekordin “Guinness”
Një 7-vjeçar ka thyer rekordin botëror “Guinness” për më së shumti përplasje duarsh brenda një ore. Squish, emri i djalit, e ka arritur këtë gjë në Festivalin “Bonnaroo”.

Beteja e shqiponjave për ushqimin Beteja e shqiponjave për ushqimin
Phoo Chan, një 50-vjeçar nga Malajzia, u bë dëshmitar i një beteje të ashpër mes dy shqiponjave gjatë një vizite në Uashington. Për fatin e tij të mirë, ai kishte me vete aparatin forografik, përmes të cilit ai u ka treguar të gjithëve atë çfarë ka parë.

Kafshët izolojnë Tbilisin Kafshët izolojnë Tbilisin
Banorët e Tbilisit, kryeqytetit gjeorgjian, janë urdhëruar që të qëndrojnë brenda në banesat e tyre, pasi në rrugë janë vërdallë disa armiq të pazakontë dhe tejet të rrezikshëm.

Shalqiri, fruti i verës…dhe i ëngjëjve Shalqiri, fruti i verës…dhe i ëngjëjve
Mark Twain, i cili e adhuronte shalqirin, e përshkruan atë si “maja e luksit botëror…dhe kur dikush e provon, e di se çfarë hanë ëngjëjt”. Në verë, për ëmbëlsirë nuk duam asgjë më shumë se një thelë shalqiri, i cili në 92 për qind të tij është ujë.

Erdhi vera... edhe mushkonjat Erdhi vera... edhe mushkonjat
Me ardhjen e verës nuk mungojnë as mushkonjat. Të përpikta si gjithmonë, na bezdisin, sidomos gjatë orëve të mbrëmjes. Por ka njerëz që pickohen më shumë nga mushkonjat se disa të tjerë.

Natyra “gllabëron” fshatin kinez Natyra “gllabëron” fshatin kinez
Aty ku njeriu heq dorë, largohet, natyra rikthehet për të rimarrë sërish në gjirin e vet atë që i takon.

Lajmet e mira të javës Lajmet e mira të javës
Ai ishte vetëm 8 vjeç, kur gabimisht hipi në një tren, që do t’ia ndryshonte rrjedhën e jetës. Një 37-vjeçar në Kinë është takuar me të ëmën, pas një ndarjeje që zgjati gati tri dekada.

Paraja që nuk vlen asgjë Paraja që nuk vlen asgjë
Thonë që paraja s’është gjithçka, por edhe pa vlerë fare...Që prej 2008-s, Zimbabve ishte zhytur në një rreth vicioz hiperinflacioni, ku monedha vendase, Zim-dollari ishte zhvlerësuar aq shumë sa qytetarët nuk shkonin me portofol në dyqane a tregje për shpenzimet ditore, por me thasë të mbushura me para.

Dhuron një fustan nusërie, shkruan edhe një letër Dhuron një fustan nusërie, shkruan edhe një letër
Një dyqan bamirësie në Angli mori një fustan nusërie në fillim të këtij muaji, ku bashkë me të ishte shkruar edhe një letër prekëse. Personi që kishte dhënë këtë fustan, uronte blerësen të kishte një jetë të lumtur, njëjtë siç kishte pasur edhe ai me bashkëshorten.

Ja 8 këshilla për t’u bërë i parezistueshëm... Ja 8 këshilla për t’u bërë i parezistueshëm...
Disa njerëz janë të parezistueshëm. Mund të shpenzojmë shumë kohë me ta dhe prapë nuk do mërzitemi. Këta njerëz gjithmonë i kërkojmë kur na duhet ndonjë këshillë apo ndihmë, ndërsa janë të parët që na kujtohen sa herë duam që të dalim për ndonjë kafe pasditeve.

Çfarë duhet të dijë një 20-vjeçare Çfarë duhet të dijë një 20-vjeçare
Kur një femër mbush 30 vjeç apo "ndryshon prefiksin" siç themi rëndom, gjërat i sheh shumë më ndryshe se 10 vite më parë.

Misteret e Shqipërisë, reportazh në prestigjiozen amerikane “Newsweek” Misteret e Shqipërisë, reportazh në prestigjiozen amerikane “Newsweek”
“Shqipëria ka qenë prej kohësh një mister për Perëndimin”. Këtë titull i kushton revista prestigjioze amerikane “Newsweek” një reportazhi për vendin tonë.

Ja 6 tiparet e përbashkëta të njerëzve intelegjentë Ja 6 tiparet e përbashkëta të njerëzve intelegjentë
Intelegjenca vjen në shumë forma. Albert Ajnshtajn, Uilliam Shekspir apo Marie Kjuri kanë pasur histori të ndryshme dhe kanë dhënë kontribute të veçanta, por janë disa tipare që njerëzit intelegjentë i kanë të përbashkëta.

Për shpullat... ka dhe Kampionat Profesionist Për shpullat... ka dhe Kampionat Profesionist
Njerëzit sfidojnë njëri-tjetrit në forma dhe mënyra nga më të ndryshmet, një i tillë është edhe Kampionati Profesionist i Shpullave.

Si të ushqeheni shëndetshëm gjatë pushimeve... Si të ushqeheni shëndetshëm gjatë pushimeve...
Këshilla më e thjeshtë për të ngrënë shëndetshëm është të qëndroni në shtëpi, por ç’duhet të bëjmë kur hamë jashtë, apo kur jemi me pushime?

Detyrat e mësuesit për verën: Kërceni dhe shihni agimin e mëngjesit Detyrat e mësuesit për verën: Kërceni dhe shihni agimin e mëngjesit
“Kërceni pa turp dhe ëndërroni jetën tuaj. Mos flisni fjalë të këqija dhe jini gjithmonë të sjellshëm. Të paktën njëherë, shihni agimin e mëngjesit”. Këto janë detyra që nuk i prisje. Një mësues i ri, në Fermo të Italisë, Cesare Cata, ka postuar në Facebook detyrat për nxënësit e tij.

Laureati i Çmimit Nobel dorëhiqet nga Universiteti i Londrës Laureati i Çmimit Nobel dorëhiqet nga Universiteti i Londrës
Laureati i çmimit Nobel, Tim Hunt dha dorëheqjen nga pozicioni i tij i profesorit të nderit në universitetin britanik UCL, pas komenteve për rolin e femrave në shkencë.

Dikush pyeti CIA-n: Çfarë pornosh shihte Bin Laden? Dikush pyeti CIA-n: Çfarë pornosh shihte Bin Laden?
Katër vjet pas vrasjes nga forcat speciale amerikane, kapitulli i fundit i jetës së Osama Bin Ladenit vazhdon të ngjallë kureshtje.

Ja 7 zakonet e njerëzve të suksesshëm Ja 7 zakonet e njerëzve të suksesshëm
Njerëzit e suksesshëm kanë përjetuar ulje dhe ngritje në jetët e tyre, por kanë ditur të nxjerrin mësime nga çdo situatë. Askush nuk është bërë i suksesshëm brenda natës.

Të vishesh për në zyrë Të vishesh për në zyrë
Vera dhe temperaturat e larta na sjellin lirinë e të veshurit rroba të holla dhe ngjyra të theksuara. Arsye të mjaftueshme për të ekspozuar trupin tonë, por... kujdes! Në mëngjes bëhemi gati për të shkuar në punë dhe jo në plazh.

Ekstravaganca nëpër universitete Ekstravaganca nëpër universitete
Me ardhjen e verës, fustanet e ngushta e pantallonat e shkurtra, dekoltetë dhe takat janë sërish “qershia mbi tortë” e rrugëve të kryeqytetit. Vajzat duan të ndihen sa më femërore, sigurisht, por a ia vlen që ky sezon mode të bartet në ambientet universitare?

Fotot më të bukura nga hapësira Fotot më të bukura nga hapësira
Si pjesë e projektit të njohur “Daily Overview”, Benjamin Grant, nga Nju Jorku poston çdo ditë fotografi nga sateliti në Instagram. Ato tregojnë peizazhe të mrekullueshme nga mbarë globi.

Një album fotografik në mbështetje të dhënies gji të fëmijëve Një album fotografik në mbështetje të dhënies gji të fëmijëve
Vitet e fundit, dhënia gji për foshnjet është shndërruar në çështje debati se në cilat ambiente duhet lejuar dhe në cilat jo.

Padit agjencinë, nuk i gjetën gruan që ëndërronte Padit agjencinë, nuk i gjetën gruan që ëndërronte
Një pasanik kinez fitoi betejën ligjore me një agjenci martesore, pas dështimit të kësaj të fundit për t’i gjetur “gruan e ëndërrave të tij”.

Shtetet ku pihet më shumë, por... nuk dehesh kollaj Shtetet ku pihet më shumë, por... nuk dehesh kollaj
Irlanda njihet si shtet pijedashës, madje ka edhe nivelin më të lartë të personave që rrezikohen nga kjo varësi.

Phantom për asnjë çast larg nënës së tij, Lizzy Phantom për asnjë çast larg nënës së tij, Lizzy
Koala Lizzy u godit nga një automjet teksa po tentonte të kalonte një rrugë në Australi.

Pushimet e verës, si të planifikoni bashkimin familjar Pushimet e verës, si të planifikoni bashkimin familjar
Keni kohë pa parë të afërmit tuaj? Pushimet e verës janë koha për ribashkim dhe do të keni shumë shoqëri dhe kënaqësi. Pjesa më e madhe e atyre që bëjnë pushime bashkë me “familjen e madhe” thonë se kanë një arsye për të festuar. Do të shihni shumë ribashkime familjare, kudo gjatë verës.

Projekti i Akon për të ndriçuar Afrikën Projekti i Akon për të ndriçuar Afrikën
Deri dje atë e njihnin vetëm si një artist të rrymës ‘hip hop’ dhe si producent, por së fundmi Akon duket se ka marrë në duar një nismë shumë të rëndësishme.

7 këshilla për të lënë mbresa të mira 7 këshilla për të lënë mbresa të mira
Një shprehje thotë: “Asnjëherë s’do ta keni mundësinë e dytë, për të krijuar përshtypjen e parë”, prandaj është shumë e rëndësishme që, pavarësisht rastit, kur të takoni dikë për herë të parë, të leni mbresa të mira.

Tatuazhet ose të tregosh artin trupor...shpesh dhe ekstrem Tatuazhet ose të tregosh artin trupor...shpesh dhe ekstrem
Në Tel Aviv të Izraelit po mbahet Konventa e Tatuazheve dhe aty mund të gjesh njerëz që e kanë pasion modifikimin ekstrem të trupit të tyre.

Ngordh macja më e vjetër në botë Ngordh macja më e vjetër në botë
Tiffany Two ishte macja më e vjetër në botë dhe para pak ditësh, pronarja e saj, Sharron Voorhees bëri të ditur se macja ngordhi në gjumë.

Fizikisht në klasë, po mendërisht në celular Fizikisht në klasë, po mendërisht në celular
Janë fizikisht të pranishëm, por mendërisht, tepër të zënë me celularët e tyre; është e pamundur thonë studiuesit amerikanë, që nxënësit të arrijnë të asimilojnë informacion nga ajo çfarë janë duke studiuar dhe në të njëjtën kohë, të merren me telefonin.

Gjashtë mënyra për të shmangur fryrjet e këmbëve këtë verë Gjashtë mënyra për të shmangur fryrjet e këmbëve këtë verë
Takat e larta tek femrat shumë herë janë kritikuar për problemet që sjellin. Por edhe këpucët apo sandalet e sheshta të verës mund t’ju sjellin probleme për këmbët tuaja.

Mbreti që la fronin për dashurinë Mbreti që la fronin për dashurinë
Historia e dashurië së tyre ka frymëzuar regjisorët për të realizuar filma dhe ka bërë që të shkruhen shumë libra. Një mbret që dorëzon fronin, sepse zemra e tij ishte dashuruar me një grua, që nuk mund të ishte mbretëreshë. Kjo është historia e Mbretit Eduardi i VIII dhe Wallis Simpson.

Historia e amerikanes që u bë shqiptare Historia e amerikanes që u bë shqiptare
Pak njerëz e dinë se, gjatë shekullit të kaluar, në fshatrat e Mallakastrës ka jetuar një amerikane. Ajo quhej Silvi, por banorët e thërrisnin Selvi.

Bleta detyron pilotin të bëjë ulje emergjente Bleta detyron pilotin të bëjë ulje emergjente
Një avion i kompanisë “Flybe” është detyruar të rikthehet në aeroportin e Sauthemptonit, vetëm 10 minuta pasi ishte ngritur në qiell. Arsyeje për këtë ka qenë një bletë, e cila është parë nga pilotët në njërën nga pajisjet për drejtimin e avionit.

Thashethemet na bëjnë të lumtur dhe… njerëzorë Thashethemet na bëjnë të lumtur dhe… njerëzorë
Shumë njerëz ndihen keq pasi kanë bërë thashetheme për kolegët ose një mik të tyrin, por ekspertët tregojnë se thashethemet na bëjnë njerëzorë dhe na ndihmojnë që të jetojmë më gjatë.

Deshën të gatuajnë gaforren, qeni nuk i lejon Deshën të gatuajnë gaforren, qeni nuk i lejon
Një video e realizuar kohë më parë, por që ka filluar të tërheqë vëmendjen vetëm tani, tregon se si qenushja e racës gjermane, mbron një gaforre, në mënyrë që ajo të mos gatuhet nga të zotët.

Kolumbi, mijëra persona në Festën e domates Kolumbi, mijëra persona në "Festën e domates"
Të dielën në Sutamarchan të Kolumbisë është mbajtur "Festa e domates", që ka mirëpritur mijëra vetë, të cilët kanë gjuajtur njëri-tjetrin me domate.

5 mënyra për të bërë një udhëtim “të zgjuar” këtë verë 5 mënyra për të bërë një udhëtim “të zgjuar” këtë verë
Nuk ka rëndësi se ku do të shkoni këtë verë, por duhet të dini disa gjëra të thjeshta që duhet të bëni para se të largoheni për pushime, dhe të mos stresoheni. CNN na jep pesë mënyra që të gëzoni pushimet tuaja.

Fotot zyrtare të Princit George dhe Princeshës Charlotte Fotot zyrtare të Princit George dhe Princeshës Charlotte
Princi George duke puthuar në ballë Princeshën Charlotte. Kjo është fotoja më e re mbretërore që vjen nga Pallati i Kesningtonit, ku tregohen dy fëmijët e William dhe Kate.

I kënaqur me pamjen tënde? Ja rezultatet e anketës së Time I kënaqur me pamjen tënde? Ja rezultatet e anketës së "Time"
Meksikanë, jeni të bukur dhe e dini këtë! Për të gjithë njerëzit e botës, meksikanët janë njerëzit më të lumtur me pamjen e tyre.

Ja çfarë duhet të dini, nëse sëmureni në avion Ja çfarë duhet të dini, nëse sëmureni në avion
Teksa fluturoni për pushimet tuaja këtë verë, gjëja e fundit që u shkon në mendje është të sëmureni në avion. Megjithatë, emergjencat mjekësore në avion janë të përditshme. Ç'trajtim mendoni se do të merrni nëse sëmureni, në një lartësi prej 11 mijë metrash?

Amal Clooney merr leksione aktrimi Amal Clooney merr leksione aktrimi
Avokatja e të drejtave të njeriut raportohet se do të luajë përkrah bashkëshortit të saj dhe, për këtë arsye, ajo po merr leksione në mënyrë që të jetë gati në momentin që t’i ofrohet roli.

“Protestuesi i panjohur” në “Tiananmen” “Protestuesi i panjohur” në “Tiananmen”
5 qershor 1989. Në njërën prej rrugëve kryesore që të çonte drejt sheshit “Tiananmen”, autokolona e tankeve u ndal nga një njeri i vetëm.

Ju prezantojmë kangurin muskuloz! Ju prezantojmë kangurin muskuloz!
Quhet Roger, është i gjatë pak mbi dy metrat dhe peshon 89 kilogramë. Nëse do të bëhej fjalë për një njeri, do të thuhej që është nën peshën e duhur, por jo.

Lajmet e mira të javës Lajmet e mira të javës
Një skuadër që njeh vetëm fitore. Ky është ekipi i futbollit “FC Kevitan”. Janë grumbulluar të rinj, të cilëve nuk u është dhënë mundësia asnjëherë për të treguar talentin e tyre.

Videoja “tmerruese” e një “joge fëmijësh” Videoja “tmerruese” e një “joge fëmijësh”
Rrjeti social Facebook mbrohet me argumentin se, janë thjesht disa ushtrime joge për bebe. Por nuk e mendon aspak kështu organizata për Mbrojtjen e Fëmijëve, NSPCC, e cila e ka fshikulluar si atë, ashtu edhe rrjete të tjera sociale, për shpërndarjen e videos “tmerruese”, siç e përshkruan, të një foshnjeje, të cilën një grua e zhyt egërsisht në një kovë me ujë.

I bie kitares gjatë operimit në tru I bie kitares gjatë operimit në tru
Ndërhyrjet kirugjikale gjithnjë kanë përqindjen e tyre të rrezikut, aq më tepër kur bëhet fjalë për ndërhyrje në tru.

Dëshironi të kurseni? Qëndroni beqar Dëshironi të kurseni? Qëndroni beqar
Një studim britanik ka treguar se beqarët shpenzojnë më pak, në krahasim me personat që janë në një marrëdhënie. Një person që është në një lidhje shpenzon 2350 paund më shumë në vit se sa një beqar.

Mënyra për të humbur peshë në pak kohë, duke qëndruar ulur Mënyra për të humbur peshë në pak kohë, duke qëndruar ulur
Është folur shumë shpesh për dobësimin nëpërmjet dietave dhe ushtrimeve fizike, por asnjëherë për atë duke qëndruar ulur! Mbase ju duket shumë e çuditshme, por ekzistojnë vërtet disa mënyra për të humbur peshë duke qëndruar ulur gjatë punës. Rezultatet do të jenë të shkëlqyeshme, nëse i ndiqni me përpikmëri.

Zgjidhet problemi i parkimit (video) Zgjidhet problemi i parkimit (video)
Pavarësisht avancimit me ritme të shpejta të teknologjisë, deri tani nuk i ishte dhënë zgjidhje një prej problemeve më madhore për drejtuesit e automjeteve, parkimit.

Femrat gënjejnë më shumë se meshkujt Femrat gënjejnë më shumë se meshkujt
Të gjithë ne kemi gënjyer të paktën njëherë në jetë, por studimet e fundit kanë treguar se një në tre veta thotë të paktën një gënjeshtër çdo ditë. Njerëzit thonë kryesisht “gënjeshtra të bardha”, që të duken të sjellshëm ose të mos i mërzisin të tjerët, duke i treguar një të vërtetë.

Kinë, ndërtohet kopja e Titanikut Kinë, ndërtohet kopja e Titanikut
Turistët në Kinë së shpejti do të kenë mundësinë që të përjetojnë atë që përjetuan njerëzit në anijen fatkeqe Titanik. Një kompani kineze ka shpenzuar 150 milionë dollarë për të ndërtuar kopjen e kësaj anijeje.

Modelja me këmbët më të gjatë në botë Modelja me këmbët më të gjatë në botë
Një modele 20-vjeçare është bërë e famshme në Kinë, për shkak të këmbëve të saj shumë të gjata. Këmbët e Dong Leit janë 1 metër e 14 centimetra të gjatë, aq sa gjatësia e një fëmije 7-vjeçar.

Vera erdhi! Ja 7 gabimet që nuk duhet të bëni me pushimet Vera erdhi! Ja 7 gabimet që nuk duhet të bëni me pushimet
E bukura e pushimeve është që ju mund të bëni çfarë të doni, pa u menduar. Por ka disa ide të vakëta, që nuk ju japin shumë kënaqësi. Sipas "Huffington Post", ja disa vendime që nuk duhet t’i merrni.

Të fiksuar pas kafshëve Të fiksuar pas kafshëve
Kush tha se rrjetet sociale përdoren vetëm nga njerëzit? Një dekadë më parë, Marc Zukerberg nuk do ta mendote kurrë se krijimi i tij, Facebook, një ditë do të përdorej edhe për kafshët.

Të gatuash së bashku me fëmijët Të gatuash së bashku me fëmijët
A e dinit se, fëmijët janë shoqëruesit më të mirë, që mund të keni në kuzhinë? Përveç se kthimit të kuzhinës përmbys dhe zhurmës, arti i të gatuarit duket t’u vlejë fëmijëve shumë më tepër nga sa mendoni.

Mësuesit paragjykojnë fëmijët e shëndoshë Mësuesit paragjykojnë fëmijët e shëndoshë
Fëmijët e shëndoshë nuk përballen vetëm me probleme shëndetësore, por edhe me rezultate të dobëta në shkollë. Sipas një studimi, kjo nuk ndodh për shkak të intelegjencës, por për shkak të mësuesve, të cilët i paragjykojnë.

Çfarë ndodh kur kafshët shikojnë veten në pasqyrë? Çfarë ndodh kur kafshët shikojnë veten në pasqyrë?
Kafshëve nuk para u ndodh të shohin reflektimin e vetes, edhe në rastet kur qëllojnë duke pirë ujë në ndonjë pellg, liqen a lumë, janë të përqendruara për të shuar etjen dhe reflektimi i zbehtë i imazhit të tyre nuk u hyn fare në sy.

Godzilla, tani rezident special në Tokio Godzilla, tani rezident special në Tokio
Monstra e shkatërrimit të qyteteve, Godzilla ka tashmë një qytet rezidencial.

Cinnamon, qenushja më e lumtur në botë Cinnamon, qenushja më e lumtur në botë
Cinnamon është qenushja më e lumtur në botë. Pavarësisht se çfarë është duke bërë, është gjithmonë e buzëqeshur. Qenushja e racës Shiba jeton në një shtëpi me Andrew dhe Ashley, një çift që është bërë i famshëm për shkak të Cinnamon.

Berlini eksperimenton “çmimet tavan” për qiratë Berlini eksperimenton “çmimet tavan” për qiratë
Berlini është bërë qyteti i parë në Gjermani, ku ka hyrë në fuqi zbatimi i ligjit për kontrollin e qirave, në përpjekje për t’i vendosur pengesa kësaj rritjeje, në një prej vendeve me rritjen më të lartë të qirave në Europë.

Zjarr dhe acar, ja si do të jetë fundi i universit Zjarr dhe acar, ja si do të jetë fundi i universit
Planeti ynë është i damkosur, por mos u frikësoni! Do të kërkojë pak kohë…rreth 6 miliardë vite më tutje, kur Dielli ynë të jetë duke vdekur, Toka, dhe ajo që do të ketë mbetur prej saj po ashtu.

4 gjëra që duhet të bëni para se të flini 4 gjëra që duhet të bëni para se të flini
Keni probleme të flini në fund të ditës? Sipas Universitetit Northumbira, një terapi një-orëshe mund të jetë ajo çfarë ju duhet për të fjetur.

Po, ne i kemi gatuar gabim makaronat deri tani Po, ne i kemi gatuar gabim makaronat deri tani
Edhe ju i keni gatuar makaronat në një tenxhere të madhe me ujë që zien. Epo, sipas Morgan Manousos, ne gjithmonë i kemi gatuar gabim ato.

Drejt zhbllokimit të sistemit imunitar të njeriut Drejt zhbllokimit të sistemit imunitar të njeriut
Shkencëtarët dhe studiuesit e shëndetësisë janë mbledhur në Chicago, nga ku kanë thurur lavde për atë, që ata vetë besojnë se do të mund të jetë një armë e re e fuqishme në luftën kundër kancerit, pikërisht studimin e sistemit imunitar të vetë njeriut.

Publikoni fotot e fëmijëve në Facebook? Ja çfarë rrezikoni Publikoni fotot e fëmijëve në Facebook? Ja çfarë rrezikoni
Fëmija juaj ju bën pafundësisht të lumtur me sjelljet e tij prej të vogli, që sapo ka mësuar të zbulojë botën.

VIP-at, të çmendur të tregojnë sa fëmijë të bukur kanë… VIP-at, të çmendur të tregojnë sa fëmijë të bukur kanë…
Prindërit e tyre janë të famshëm dhe fëmijët e tyre po ashtu. Kjo, sepse vetë prindërit kanë lejuar me vullnet të plotë, që imazhet e “pinjollëve” të bëjnë xhiron e botës, nëpër publikime të ndryshme dhe rrjete sociale.

Beqarët britanikë nuk kursejnë për takime Beqarët britanikë nuk kursejnë për takime
Beqarët britanikë shpenzojnë më shumë për një takim, se sa ata të shteteve tjera. Kërkimet e fundit kanë treguar se ata shpenzojnë 120 paund për një takim, ku përfshihen darka, dhuratat, veshjet dhe grimi.

75% e çifteve shkojnë në kohë të ndryshme në shtrat 75% e çifteve shkojnë në kohë të ndryshme në shtrat
Orët e zgjatura të punës dhe jeta sociale janë duke thyer traditën e të shkuarit bashkë në shtrat për çiftet. Sipas kërkimeve të fundit, 75% e çifteve nuk shkojnë në shtrat në të njëjtën kohë.

Provimi i patentës mbush 80 vjeç Provimi i patentës mbush 80 vjeç
Provimi i patentës feston sot 80-vjetorin. Megjithatë, disa teste vullentare u zhvilluan në muajt e parë të vitit 1935, dhe zyrtarisht nisi në 1 qershor të atij viti.

U dha lajmin për vdekjen e prindërve, polici shkon në diplomim U dha lajmin për vdekjen e prindërve, polici shkon në diplomim
Më 24 maj, në Orange të Teksasit, çifti Riley dhe Emily Portie ishin duke udhëtuar me motorçikletë, kur u përplasën nga një shofer i dehur. Prindërit e pesë fëmijëve vdiqën në vend.

Dhjetë gjërat që (mbase) nuk i dinit për picën Dhjetë gjërat që (mbase) nuk i dinit për picën
Kur lindi pica moderne dhe kur u shfaq në Amerikë? A është e vërtetë se shumë shpejt astronautët do ta konsumojnë atë në hapësirë? Çfarë kuptohet me efektin pica? A ekziston pica dritë? Dhe mbi të gjitha….çfarë lidhje ka Google me picën? Më poshtë do të njiheni me këto dhe kuriozitete të tjera rreth pjatës më të njohur në botë

Meshkujt nën presion, duan trup të bukur Meshkujt nën presion, duan trup të bukur
Nuk janë vetëm femrat ato që duan një trup perfekt, por edhe meshkujt. Një studim në Britaninë e Madhe ka zbuluar se meshkujt janë në presion të madh, po thuajse në të njëjtin nivel sa femrat, për të pasur një trup të bukur.

Femrat kanë kujtesë më të mirë se meshkujt Femrat kanë kujtesë më të mirë se meshkujt
Zonja, nëse bashkëshorti juaj harron që të blejë qumështin për të cilin e keni porositur, ose harron ditëlindjen tuaj, atëherë nuk është faji i tij. Kërkimet e fundit tregojnë se meshkujt nuk janë aq të mirë sa femrat në memorizimin e gjërave.

Parkoi në vend të gabuar, polici gjobit... karrocierin Parkoi në vend të gabuar, polici gjobit... karrocierin
Jemi bërë dëshmitarë të gjobave nga më të çuditshmet, por një gjobë për parking të gabuar të karrocës nuk kishim parë ndonjëherë. Një polic në Lids i ka vendosur gjobë një karrocieri, i cili e kishte lënë karrocën në vend të gabuar.

Dashuria online, rregullat për ta gjetur Dashuria online, rregullat për ta gjetur
Edhe dashuria online ka rregullat e saj për t’u gjetur. Të paktën kështu thotë specialisti i joshjeve virtuale dhe konsulenti për “Net Dating Assistant”, Noah Rose.

India arreston “pëllumbin spiun” India arreston “pëllumbin spiun”
Një pëllumb "spiun" raportohet të jetë arrestuar nga policët e Indisë, sipas të cilëve, "dërgonte mesazhe sekrete nga Pakistani".

“Lamtumirë” dashuri, hiqet muri i çelësave në Paris “Lamtumirë” dashuri, hiqet muri i çelësave në Paris
I vetëshpallur si qyteti i dashurisë, më në fund vendosi se ka pak si shumë dashuri. Mijëra “love-locks” (kyçe çelësash që vendoseshin nga të dashuruarit) në murin prej teli në pedonalen e Pont des Arts në Paris, do të hiqen të hënën.

Lajmet e mira të javës Lajmet e mira të javës
“Një nga 16 destinacionet turistike më të nënvlerësuara, por njëkohësisht edhe më tërheqëse të Europës në vitin 2015”.

Diamanti (thuajse) perfekt Diamanti (thuajse) perfekt
Nga një prej minierave më të thella të diamantëve, mbërrin një gur i çmuar 78.2 karat, që kap vlerën 600 mijë dollarë.

Katër në dhjetë francezë nuk bëjnë dush çdo ditë Katër në dhjetë francezë nuk bëjnë dush çdo ditë
Kërkimet e fundit kanë treguar se katër në dhjetë francezë nuk bëjnë dush çdo ditë, ndërsa 11% e tyre këtë gjë e bëjnë çdo tre ditë.

Mbi 100 vetë ngrejnë autobusin, shpëtojnë çiklistin Mbi 100 vetë ngrejnë autobusin, shpëtojnë çiklistin
Mbi 100 vetë i kanë shpëtuar jetën një çiklisti në Londër, i cili ishte aksidentuar nga një autobus. Pas përplasjes, çiklisti kishte mbetur poshtë autobusit pa ndjenja. Njerëzit, të cilët gjendeshin rastësisht në atë zonë, kanë vrapuar për të ngritur autobusin dhe të nxjerrin çiklistin.

Fushata e veçantë e John Eric Wagner Fushata e veçantë e John Eric Wagner
Më 18 qershor, danezët votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe kandidatët kanë zbritur në terren.

Dhjetë gjërat që (nuk) bëjnë njerëzit elegantë Dhjetë gjërat që (nuk) bëjnë njerëzit elegantë
Një mënyrë shumë e suksesshme për të hequr disa kile të tepërta është njohja me zakonet që bëjnë dhe nuk bëjnë njerëzit elegantë. Ata nuk fokusohen aspak te dietat, por te një stil jete rigoroz. Ja se çfarë duhet të dini…

9 shenja që tregojnë se keni një lidhje të konsoliduar 9 shenja që tregojnë se keni një lidhje të konsoliduar
Në ditët e sotme, mediat diktojnë ligje për të gjitha, përfshirë edhe një raport. Flasin për dashuri që nuk korrespondojnë, dashuri të ndaluara apo pasione të zjarrta, por të gjitha këto ide të dashurisë nga mediat kanë diçka të përbashkët: dramën.

Ferma e Michael Jackson mund të jetë e juaja...për 100 milionë dollarë Ferma e Michael Jackson mund të jetë e juaja...për 100 milionë dollarë
Ferma përrallore e Michael Jackson në Neverland të Shteteve të Bashkuara është në shitje.

Borxhet, një fenomen global Borxhet, një fenomen global
Të marrësh para hua, në banke, tek një mik apo tek prindërit, është një fenomen botëror.

Të famshëm, të pasur dhe të shfrenuar Të famshëm, të pasur dhe të shfrenuar
Të famshëm, të pasur dhe të shfrenuar... Shumë personazhë publikë kanë pasur probleme me veset. Profesioni i vë në qendër të vëmendjes dhe, më pas, ata krijojnë varësi nga alkooli, droga, apo gjinia e kundërt.

Food Gradients, trendi i ri në Instagram "Food Gradients", trendi i ri në Instagram
Brittany Wright është një fotografe e pavarur në Uashington. Ajo ka pasion ushqimin, dhe kur pasioni e profesioni bëhen bashkë, atëherë rezultatet janë fantastike. Wright ka bërë një seri fotosh të cilat i ka quajtur “Food Gradients”, ku ajo ka renditur produkte të ndryshme ushqimore sipas ngjyrës.

Bussines Insider vlerëson Beratin: Një destinacion europian Bussines Insider vlerëson Beratin: Një destinacion europian
"Një nga 16 destinacionet turistike më të nënvlerësuara, por njëkohësisht edhe më tërheqëse të Europës në vitin 2015".

Konkurs karikaturash kundër ISIS-it Konkurs karikaturash kundër ISIS-it
Një konkurs karikaturash kundër Shtetit Islamik është organizuar në kryeqytetin e Iranit, Teheran.

Një punë me...kinema, ushqim falas dhe plazh Një punë me...kinema, ushqim falas dhe plazh
Në Angli ekziston një vend pune, ku është e pamundur të stresohesh pasi aty mund të gjesh kinema, ushqim falas dhe plazh.

Biçikleta? Ja avantazhet fantastike që ofron nëse nuk e lëmë të ndryshket Biçikleta? Ja avantazhet fantastike që ofron nëse nuk e lëmë të ndryshket
Përdorimi i biçikletës formëson mendimin dhe rrit ndjeshëm gjendjen emocionale. Aktiviteti fizik në përgjithësi është një çudibërës për shëndetin dhe mban larg sëmundje nga më të rrezikshmet.

Goma për fshirjen e gabimeve duhet të hiqet nga përdorimi Goma për fshirjen e gabimeve duhet të hiqet nga përdorimi
Goma për fshirjen e gabimeve në shkollë është një “instrument i djallit” dhe duhet të hiqet nga përdorimi. Kjo ka qenë këshilla e disa ekspertëve, te cilët thonë se fshirësja i bën fëmijët të kenë turp nga gabimet.

Ja sa kafe duhet të pijmë në ditë Ja sa kafe duhet të pijmë në ditë
Në ditë të ndryshme, ne mund të bëjmë gjëra të ndryshme, por nuk harrojmë të bëjmë një gjë: të pijmë kafe. Duke parë se konsumimi i kafesë është rritur në Europë ka reaguar edhe Autoriteti Europian i Sigurisë Ushqimore i cili ka dhënë rekomandimet e veta.

Të famshëm dhe me fëmijë “in vitro” Të famshëm dhe me fëmijë “in vitro”
Fertilizimi “in vitro” është një shprehje, që e njohin pothuajse të gjithë, por jo shumë kohë më parë, ajo ishte një procedurë misterioze për infertilitetin, që prodhoi ato që njihen si “bebe në provëza”.

Erion Veliaj, stil modest dhe përveshje mëngësh si Obama Erion Veliaj, stil modest dhe përveshje mëngësh si Obama
Tashmë që fushata ka filluar, një vëmendje të veçantë kandidatët ia kushtojnë paraqitjes. Këmisha pa kravata, pantallona xhinse apo doku, atlete sportive; të gjitha për t’i aftuar ata më shumë me elektoratin, i cili kërkon politikanë të veshur sa më thjeshtë.

Grida Duma: Ja përse i hoqa takat... Grida Duma: Ja përse i hoqa takat...
Ndryshe nga ç’jemi mësuar ta shohim me veshje elegante, Grida Duma tashmë ka ndryshuar stilin e të veshurit dhe imazhin e saj në publik.

Politikanët/et dhe veshjet në fushatë Politikanët/et dhe veshjet në fushatë
Ethet e zgjedhjeve po përplasin kandidatët jo vetëm për platformat politike, por mes tyre është hapur edhe një garë tjetër, ajo e imazhit. Në takimet me zgjedhësit, politikanët, sidomos kandidatet femra, teksa takojnë elektoratin, prezantohen me një pamje më të kuruar e më të thjeshtë.

Avioni bën ulje të detyruar, piloti porosit pica për udhëtarët Avioni bën ulje të detyruar, piloti porosit pica për udhëtarët
Udhëtarët e linjës Filadelfia-Atalanta të cilët po udhëtonin me kompaninë ajrore “Delta” janë befasuar kur kanë parë se në avion po futeshin pica, të cilat ishin porositur për ata.

“The Telegraph”: Një udhëtim epik në Bjeshkët e Namuna “The Telegraph”: Një udhëtim epik në Bjeshkët e Namuna
Gazeta prestigjioze britanike “The Telegraph” ka shkruar së fundi për Bjeshkët e Namuna në veri të Shqipërisë. Gazetari i saj, James Ottery, e konsideron epik udhëtimin në këto bjeshkë.

Miqësitë që duhet të eliminoni menjëherë nga Facebook Miqësitë që duhet të eliminoni menjëherë nga Facebook
Spastrime nuk duhet të bëni vetëm në jetën reale, por edhe në atë virtuale. Madje mënyra e fundit është edhe më e lehtë. Ja se cilët janë personat që mund të eliminoni nga rrjeti social Facebook

Të blesh nuse për t'u bërë i ligjshëm Të blesh nuse për t'u bërë "i ligjshëm"
Emigrantët aziatikë ose afrikanë përdorin banda të krimit të organizuar për të blerë nuse nga shtetet anëtare të BE-së, nga Europa Lindore, me synim marrjen e dokumenteve për shtetas jashtë BE-së.

Si t’u mësosh fëmijëve rregullat e sjelljes Si t’u mësosh fëmijëve rregullat e sjelljes
Ndonjëherë duket se të gjithë prindërit flasin me fëmijët për rregullat dhe zakonet, duke u kujtuar atyre gjithmonë se duhet të thonë “të lutem” ose “faleminderit”, apo t’u tregojnë se nuk është e sjellshme t’i thuash mësueses që "kostumi i saj është i shëmtuar".

Lopë, dele e dhi si dhuratë për dorën e Malias Lopë, dele e dhi si dhuratë për dorën e Malias
50 lopë, 70 dele e 30 dhi...dhe në këmbim të gjithë kësaj pasurie, dorën e Malia-s, vajzës 16-vjeçare të Presidenit amerikan, Barack Obama.

Ja sa gota ujë duhet të pini gjatë ditës Ja sa gota ujë duhet të pini gjatë ditës
Miliona njerëz në botë nuk ia kanë idenë se sa gota me ujë duhet të konsumojnë brenda një dite. Vetëm 4% e doktorëve në Britani janë shprehur se pacientët e dinë se sa litra ujë duhet të pijnë gjatë një 24-orëshi.

Shoku i ngushtë nuk ua thotë të gjitha... Shoku i ngushtë nuk ua thotë të gjitha...
Shoku ose shoqja jote më e ngushtë ka më tepër mundësi që t’ua thotë në sy se ju keni shtuar peshë, ose se modeli i ri i flokëve nuk ju shkon, se sa faktin që partneri ose partnerja ju tradhton.

Akoma pa mbushur 5 vjeç, fëmijët kanë rreth 1000 foto në internet Akoma pa mbushur 5 vjeç, fëmijët kanë rreth 1000 foto në internet
Prindërit do bënin gjithçka për të mbrojtur fëmijët e tyre, por në ditët e sotme, në kohën e rrjeteve sociale, prindërit kanë “ulur armët” dhe ngarkojnë foto pafund në internet.

Angela Merkel, femra me më shumë pushtet në botë Angela Merkel, femra me më shumë pushtet në botë
Këto ditë gruaja më e fuqishme në botë, Angela Merkel ka shumë ‘halle për të qarë’, që nga emigrantët në Mesdhe, sanksionet dhe tensionet diplomatike me Rusinë, skandali i përgjimeve, stabiliteti i Eurozonës e plot të tjera.

Mbretëresha e Spanjës, kockë e lëkurë Mbretëresha e Spanjës, "kockë e lëkurë"
Mbretëresha Letizia e Spanjës i është bashkuar “klubit të femrave kockë e lëkurë”. E fotografuar pranë Presidentit të Hondurasit, Juan Orlando Hernandez, dhe bashkëshortes së tij, Ana Garcia, 42-vjeçarja ka treguar format e saj në një banket, në Tegucigalpa, mbrëmjen e së hënës.

Kinë, “zbor” në burg Kinë, “zbor” në burg
Lufta kundër korrupsionit në Kinë përfshin nisma nga më të rreptat tek ato më të çuditshmet, siç është vendimi për të dërguar një ditë në burg funksionarët e Partisë Komuniste e bashkëshortet e tyre, thjesht që të provojnë se ç’do të thotë e ta kenë parasysh që të mos shkelin në dërrasë të kalbur.

15 zakone ushqimi që ju bëjnë të jetoni më gjatë 15 zakone ushqimi që ju bëjnë të jetoni më gjatë
Për më shumë se një dekadë një skuadër studiuesish kanë analizuar zona të ndryshme të botës ku jetojnë njerëz mbi 100 vjeç.

Art me këpucët, t’i dizenjosh në miniaturë Art me këpucët, t’i dizenjosh në miniaturë
Peng Shizeng, 55 vjeç, ka punuar si dizenjator këpucësh për kompaninë “Jinan Leather” në Kinë. Në vitet ’90 kompania falimentoi, për shkak të menaxhimit të dobët.

“Vallëzimi” i mbretëreshave në Liverpool “Vallëzimi” i mbretëreshave në Liverpool
"Mbretëresha Mary 2" u është bashkuar dy mbretëreshave të tjera, asaj "Victoria" dhe "Elizabeth", në një spektakël të anijeve më të mëdha në lumin Mersey në Liverpool.

Fotoja që po bën xhiron e botës; çifti lutet para martesës Fotoja që po bën xhiron e botës; çifti lutet para martesës
Një çift që shihet duke u lutur para se të shkonin në altar dhe t’i premtonin dashuri të përjetshme njëri-tjetrit, është duke bërë xhiron e botës. Ka qenë Dwane Schimdt, një fotograf dashmash, ai që ka bërë foton dhe më pas e ka publikuar në Facebook.

Aroma e preferuar e njerëzve, ajo e bukës së pjekur Aroma e preferuar e njerëzve, ajo e bukës së pjekur
Një studim, ku janë përfshirë mbi 2000 britanikë të rritur, ka nxjerrë rezultate interesante në lidhje me aromat që preferojmë. Në krye të listës së “top 10” aromave që preferojmë është ajo bukës së pjekur.

“Shpejtësi dhe çmenduri”, pasioni që “djeg” edhe shqiptarët “Shpejtësi dhe çmenduri”, pasioni që “djeg” edhe shqiptarët
Në të tretin vit radhazi, kampionati i “Go Kart” mirëpret garues nga e gjithë Shqipëria, për të përcaktuar më të mirët e kategorisë amatore.

Alma, vajza që koleksionon sende artizanale Alma, vajza që koleksionon sende artizanale
Shpesh priremi të kemi veshje, sende dhe aksesorë të modës, që na rrinë mirë dhe dukemi bukur me to.

Torgen Dhamo, 27-vjeçari me pasion tezgjahun Torgen Dhamo, 27-vjeçari me pasion tezgjahun
Punimet e dorës dhe artizanatin e endjes, gjithmonë e lidhim me gratë dhe vajzat. Por Torgeni është një përjashtim nga ky rast. Një 27-vjeçar, i cili në ditët e sotme ka mundësi të shumta zgjedhjeje për një zanat, por ai vendosi të bëhet endës në tezgjah.

Një kurs, i gjithi i “mëndafshtë”… Një kurs, i gjithi i “mëndafshtë”…
A jeni kuriozë të dini sesa i mrekullueshëm mund të jetë një krimb mëndafshi? Se çfarë prodhimesh të jashtëzakonshme bëhen prej tij? Një udhëtim emocionues, nga krimbi i mëndafshit deri në zbukurimet e shumëllojshme, që mund të përdoren si aksesorë të pazëvendësueshëm të modës, e kemi bërë në këto ambiente, ku zhvillohet një kurs shumë i veçantë.

Bëmat e udhëheqësve të shtetit pa taksa Bëmat e udhëheqësve të shtetit pa taksa
Presidenti i Turkmenistanit, Gurbanguly Berdymukhamedov është vënë në garë me paraardhësin e vet se kush lartëson më shumë “kultin e udhëheqësit”.

Korsi vetëm për patat... Korsi vetëm për patat...
Korsi vetëm për patat janë krijuar në rrugët e disa qyteteve në Britaninë e Madhe. Qëllimi i kësaj nisme është t'u kujtojë këmbësorëve, vrapuesve, çiklistëve etj, se ata ndajnë rrugën me këta 'banorë' të pazakontë.

Britani, kandilët gjigantë pushtojnë bregdetin e Dorsetit Britani, kandilët gjigantë pushtojnë bregdetin e Dorsetit
Pushuesit nuk janë të vetmit që këta muaj mbushin vijën bregdetare të Dorsetit në Britani. Në ujërat e saj janë diktuar, jo pa frikë, dhe një numër i madh kandilësh deti, dhe jo nga ata të zakonshmit.

Një grusht arra në ditë mban kancerin larg Një grusht arra në ditë mban kancerin larg
Të hash një grusht me arra në ditë ju ndihmon në ngadalësimin e rritjes së tumorit kancerogjen, sipas një studimi të ri.

Kryebashkiaku më i ri në botë, vetëm 19 vjeç Kryebashkiaku më i ri në botë, vetëm 19 vjeç
Kryebashkiaku më i ri në historinë e Merilendit në Shtetet e Bashkuara u betua dhe u zotua se përparësia e tij kryesore është të sjellë biznesin përsëri në qytetin e vogël Indian Head.

Pse nuk duhet ta puthni qenin tuaj Pse nuk duhet ta puthni qenin tuaj
Qentë mund të përbëjnë rrezik tepër serioz për shëndetin e njerëzve. Ky është përfundimi që kanë arritur disa veterinerë anglezë në një studim të fundit, të cilët kanë hartuar një listë me sëmundjet vdekjeprurëse që qentë mund t’ua transmetojnë njerëzve…

“Exclusive”, dosja “top sekret” e komunizmit “Exclusive”, dosja “top sekret” e komunizmit
Për një periudhë 25-vjeçare, Shqipëria komuniste e drejtuar nga Enver Hoxha, e më pas nga Ramiz Alia, ka financuar parti marksiste-leniniste dhe ka formuar grupe ushtarake revolucionare nga Europa dhe gjithë bota, me të vetmin qëllim: përgatitjen dhe përshpejtimin e revolucionit të proletariatit botëror.

“Një ditë në Korçë” “Një ditë në Korçë”
Dhjetra të rinj me biçikleta i janë bashkuar aktivitetit "Një ditë në Korçë", i organizuar në kuadër të projektit mbarëkombëtar "Për sot dhe për nesër".

Gjermani, nëna 65-vjeçare e 13 fëmijëve lind përsëri, por…katërnjakë! Gjermani, nëna 65-vjeçare e 13 fëmijëve lind përsëri, por…katërnjakë!
Bëhet nënë për të 17-n herë. Bëhet fjalë për një gjermane 65-vjeçare, nënë e 13 fëmijëve, por që ka lindur përsëri. Kësaj radhe ka sjellë në jetë…katërnjakë!

6 gjëra që nuk i dini për shtrëngimin e duarve 6 gjëra që nuk i dini për shtrëngimin e duarve
Ju mund të takoheni duke shtrënguar duart me disa njerëz në ditë, por e keni pyetur veten se çfarë ndodh me këtë takim duarsh?

Në Mekë do të ndërtohet hoteli më i madh në botë Në Mekë do të ndërtohet hoteli më i madh në botë
A keni menduar ndonjëherë për një kompleks pushimi me 10 mijë dhoma, 70 restorante, si edhe me disa pista për uljen e avionëve privatë?

Plazhet më të pastër të Europës Plazhet më të pastër të Europës
Plazhet europiane i kanë rritur standardet e higjienës për këtë sezon turistik.

Tunizia, turizmi nuk ekziston më Tunizia, turizmi nuk ekziston më
Është një tjetër ditë me diell në ishullin e Djerba në Tunizi, por vendi ka ngelur sërish bosh.

Lajmet e mira të javës Lajmet e mira të javës
Ata kanë si qëllim të rikthejnë sadopak buzëqeshjen te të pastrehët. Janë 4 të rinj në Tiranë, që kanë ndërmarrë nismën e njohur globale “Make the Homeless Smile”.

“Ujku” i Instagramit, milioneri që ju mëson si të bëheni të pasur “Ujku” i Instagramit, milioneri që ju mëson si të bëheni të pasur
Harrojeni “ujkun” e Wall Street, pasi bota tani njeh “ujkun” e Instagramit. Timothy Sykes, milioneri që thotë se mund t’ju mësojë se si të bëheni të pasur, ka mbi 260 mijë ndjekës në Instagram.

Dashuria për qentë detyron 57-vjeçaren të jetojë në makinë Dashuria për qentë detyron 57-vjeçaren të jetojë në makinë
Hillary Barrows ka shpenzuar tetë vite nga jeta e saj duke punuar në vende te ndryshme të Europës si mësuese e gjuhës angleze, por në janar është rikthyer në Kent, qytet në jug-lindje të Anglisë, duke shpresuar se do të gjente një punë më të mirë.

Të dashurohesh në park Të dashurohesh në park
Sytë që i shndrrijnë, duar që dridhen, dhe zemra që rreh fort…shenjat e një të dashuruari marrëzisht. Por… janë dy ketra që puthen dhe përqafohen si dy adoleshentë.

Rrengu i kampiones...shtiret sikur është fillestare në kikboks Rrengu i kampiones...shtiret sikur është fillestare në kikboks
Germane Yeap është një profesioniste në Muay Thai, një sport luftarak në Tajlandë, por kishte vendosur që të bëjë një lojë me dy trajnerë të arteve marciale, në një palestër në Malajzi.

E tallte në gjimnaz, por... E tallte në gjimnaz, por...
Një reagim që shumë vetë do ta merrnin për dobësi, por kjo letër e dërguar nga dikush, që dikur është sjellë keq me një prej shokëve të tij, duke e bërë prè të atij që quhet bulizëm, tashmë që është rritur tregon më së miri se disa njerëz edhe mund t’i kuptojnë gabimet e bëra dhe jo vetëm: mund të arrijnë të kërkojnë edhe falje, pavarësisht nëse falen apo jo!

Të bësh art me ushqimin Të bësh art me ushqimin
Përveç shefave të kuzhinës, të paktë janë ata, që mund të bëjnë kryevepra me gatimin.

Saimir Strati, rekordmeni i njohur i “Guinness”-ave Saimir Strati, rekordmeni i njohur i “Guinness”-ave
Ai mban mbi supe 9 rekorde “Guinness”. Saimir Strati, padyshim që është shumë i njohur në botë, duke na bërë të gjithëve krenarë.

Përplasja e krokodilit me antilopën, fiton... hipopotami Përplasja e krokodilit me antilopën, fiton... hipopotami
Një krokodil i uritur po përgatitej të bënte lëvizjen, një antilopë afrikane që po pinte ujë buzë lumit në Sabi Sand të Afrikës së Jugut ishte preja e tij. Shpejt do të fillonte një luftë, por që fituesi nuk do ishte, as krokodili, as antilopa.

Pasquale, artisti që bën mrekullira me Photoshop Pasquale, artisti që bën mrekullira me Photoshop
Argjentinasi Martin de Pasquale ishte vetëm një vjeç kur Photoshop-i ishte krijuar. Por sot, në ditëlindjen e 25-të të këtij programi për rregullimin e fotove, ai arrin të bëjë mrekullia përmes tij, duke krijuar foto të pabesueshme, në qendër të të cilave është ai vetë.

Njerëzit me këto emra ka më shumë gjasa t’ju tradhtojnë Njerëzit me këto emra ka më shumë gjasa t’ju tradhtojnë
Femrat e quajtura Megan dhe meshkujt e quajtur Nathan kanë më shumë gjasa të tradhtojnë partnerët e tyre, sipas një studimi shkencor dhe rigoroz, shkruan "The Independent".

Holly dhe Ace, një performancë e shkëlqyer Holly dhe Ace, një performancë e shkëlqyer
Dy qen skocezë akrobatë kanë marrë famë online, pasi një video e një sërë performancash të tyre është bërë virale tashmë.

Meditimi, gjithçka që duhet të dini Meditimi, gjithçka që duhet të dini
Heq stresin, heq simptomat e ankthit dhe të depresionit dhe është një “ilaç” për të gjithë ata që e kanë të vështirë të përqendrohen: disa përfitime të papritura, por shkencërisht të provuara të një praktike që ka origjinë antike, e që po përjeton një sukses të ripërtërirë

Seuli, destinacioni i besuar i femrave për kirurgjinë plastike Seuli, destinacioni i besuar i femrave për kirurgjinë plastike
Para se ta ndërmarrin atë hap, i vetmi mendim që u vjen në kokë femrave, është që operacioni t'u dalë siç e kishin parashikuar.

“Lulet më qetësojnë dhe më japin energji pozitive” “Lulet më qetësojnë dhe më japin energji pozitive”
Është vetëm 20 vjeç dhe deri tani emri i saj është renditur në vendet e para si nxënëse e shkëlqyer.

“Ja rituali im për t’u qetësuar dhe për të marrë energji” “Ja rituali im për t’u qetësuar dhe për të marrë energji”
Ai vjen nga Holanda, një vend me rregulla fikse dhe, sa herë që e streson Shqipëria kaotike, i ngjitet malit.

Ina Zhupa: Muzika është eliksiri im Ina Zhupa: Muzika është eliksiri im
Ndonëse karriera e saj është e fokusuar në një tjetër drejtim dhe deri tani ka arritur gjithçka që ka dashur, muzikën e konsideron si pjesë të përditshmërisë së saj.

Meshkujt mashtrojnë me orët e punës Meshkujt mashtrojnë me orët e punës
Rreth një e treta e meshkujve, të cilët thonë se punojnë 80 orë në javë, në të vërtetë punojnë 50 deri në 60 orë në javë, por përsëri ata marrin ngritje në detyrë ose shpërblime tjera.

Rinoceronti që lëviz me truproje Rinoceronti që lëviz me truproje
Në pamje të parë, Sudan duket një rinoceront i thjeshtë, që ushqehet i pashqetësuar nga prania e katër burrave të armatosur që e shoqërojnë atë në çdo hap. Por nuk është kështu.

Njerëzit e gjatë fitojnë më tepër Njerëzit e gjatë fitojnë më tepër
“Njerëzit e gjatë janë shërbëtorë të njerëzve të shkurtër”, thotë një shprehje, por njerëzit e gjatë fitojnë më shumë se të shkurtërit, - thuhet në kërkimet e fundit.

Blen një billboard për t'u thënë shokëve që ka kapele të re Blen një billboard për t'u thënë shokëve që ka kapele të re
Njihuni me Curt Oren, një muzikant 23-vjeçar, i cili aktualisht jeton në Minneapolis. Ai është shumë hokatar dhe gjithmonë bën shaka me miqtë e tij.

Përqafime falas për të panjohurit Përqafime falas për të panjohurit
20 maji është një datë që në gjuhën kineze është e ngjashme me kuptimin e fjalës “Të dua”, por jo vetëm për të dashuruarit.

Ja si duket flamuri i planetit Tokë Ja si duket flamuri i planetit Tokë
Imagjinoni sikur të ishte viti 2035. Njerëzit kanë arritur të shkelin në Mars, dhe sikurse Neil Amstrong që vendosi flamurin në Hënë, të njëjtin veprim ta bëjnë edhe në “planetin e kuq”, por flamuri të jetë ai i planetit Tokë dhe jo i ndonjë shteti.

Kur VIP-at rrëfejnë sekretet e tyre... Kur VIP-at rrëfejnë sekretet e tyre...
Të gjithë i njohim nga suksesi, fama e paratë. Por shumë pak mund ta dinë se, ata kanë një sekret, për të cilin nuk kanë pranuar të flasin shpesh. Emra të njohur të botës së artit, politikës, sipërmarrjes e kanë pasur nga një ritual të përditshëm, që i bën akoma më unikë.

Babai blen bunker që fëmijët të mësojnë në qetësi Babai blen bunker që fëmijët të mësojnë në qetësi
Katër fëmijët e familjes Stuergess: Brendan, Lauren, Kaitlin dhe Dylan së shpejti do të kenë një ambient të ri për të mësuar. Babai i tyre, Raymond Stuergess në vend që të investonte në ndonjë dhomë studimi në shtëpi, ka preferuar të shpenzojë 20 mijë paund për të blerë një bunker, në mënyrë që fëmijët e tij ta shfrytëzojnë për të mësuar.

Rekord i ri, luleshtrydhja peshon 250 gramë Rekord i ri, luleshtrydhja peshon 250 gramë
Një luleshtrydhe e kultivuar në Japoni ka hyrë në librin e rekordeve "Guinness", për peshën e saj rekord, 250 gramë. Fruti, i lartë 8 cm dhe i gjatë 12 cm, është gjetur nga një fermer në Fukuoka.

Turqi, qëllohet vajza që “turpëroi” fshatin Turqi, qëllohet vajza që “turpëroi” fshatin
Mutlu Kaya, një 19- vjeçare e bukur dhe e talentuar turke, po lufton me vdekjen në spital që prej të dielës mbrëma. Vajza është qëlluar me plumb në kokë në shtëpinë e saj, në provincën juglindore të Diarbakirit.

Kallot në këmbë, “ilaçet” natyrale për t’i eliminuar Kallot në këmbë, “ilaçet” natyrale për t’i eliminuar
Kallot në këmbë kthehen në një problem shumë shqetësues gjatë stinës së verës. Nëse vuani nga to, ju rekomandohet që të mos “vraponi” direkt drejt ilaçeve, por të aplikoni përbërësit natyralë të mëposhtëm…

Zogj në hell… ja si t’i piqni? Zogj në hell… ja si t’i piqni?
Harroni hellin e zakonshëm kur të shihni këtë foto. Një krijim me mjete rrethanore mjaft praktik dhe inovativ. Një zjarr me dru, dhe dy zogj pule që piqen mbi të.

Rimishërimi, drejt përsosjes “udhëtimi” i shpirtit nëpër shumë jetë Rimishërimi, drejt përsosjes “udhëtimi” i shpirtit nëpër shumë jetë
Shumë prej nesh mendojnë se të jetuarit është përvojë unike. Disa besojnë se, përtej kësaj jete, energjia jonë vijon të jetojë në forma të tjera. Ndërsa për disa të tjerë, këtu përfshihen edhe budistët, hindutë, por jo vetëm: ne rimishërohemi shumë herë.

Ekspertët: Nomofobia është në rritje Ekspertët: Nomofobia është në rritje
A jeni të shqetësuar kur harroni celularin tuaj në shtëpi? A e keni mendjen vetëm te bateria, kur ajo po mbaron? Atëherë nuk jeni të vetëm. Kërkimet e fundit kanë treguar se nomofobia, apo frika nga mungesa e celularit, është gjithnjë në rritje.

Një Kazanova në Shqipëri, nuk ka shans të plaket! Një Kazanova në Shqipëri, nuk ka shans të plaket!
Janë dy numra revistash të ilustruara vjeneze që interesohen për Shqipërinë në një distancë kohore fare të pakonsiderueshme nga njëra-tjetra, por që shënojnë fort fundin e një epoke e nisjen e një tjetre, që do të sillte më pas shumë pasoja për vendin.

Simptomat e diabetit, një guidë e dobishme për t’i njohur Simptomat e diabetit, një guidë e dobishme për t’i njohur
Një guidë e vlefshme për të rinj e të moshuar, ju njeh me simptomat e diabetit, në mënyrë që ta identifikoni sa më shpejt këtë sëmundje që shqetëson në ditët e sotme shumë njerëz në mbarë botën.

42 vite në koma, ndërron jetë infermierja 42 vite në koma, ndërron jetë infermierja
Një infermiere indiane, që ishte në koma prej 42 vjetësh, pas një përdhunimi seksual, ndërroi jetë në një spital të Mumbait. Lajmi bëhet publik nga agjencia e shtypit, Ians.

Demi fluturon në ajër matadorin Demi fluturon në ajër matadorin
Një matador spanjoll mashtroi për mrekulli vdekjen, kur doli me plagë jo-vdekjeprurëse nga ‘dyluftimi’ në arenë me një dem.

Kush trembet më shumë...? Kush trembet më shumë...?
“Ata janë më të trembur nga ju, se ju nga ata” është shprehja që çdo fëmijë ka dëgjuar nga prindërit e tij, kur përballen me një merimangë apo ndonjë tjetër krijesë.

E urdhëron të shkatërrojë lojën... Eshtë prind i mirë? E urdhëron të shkatërrojë lojën... Eshtë prind i mirë?
Duket sikur sistemi i lojërave Xbox për një nxënës amerikan ka mbaruar, pasi i ati e urdhëroi të thyente pajisjen për shkak të notave të këqija.

“Harper nuk është e vetmja princeshë në shtëpi” “Harper nuk është e vetmja princeshë në shtëpi”
Që kur krijoi llogarinë në Instagram, David Beckham ka kënaqur fansat e tij me fotot e familjes së tij të famshme.

Konsumimi i lëngut të portokallit bën mirë për kujtesën Konsumimi i lëngut të portokallit bën mirë për kujtesën
Nëse jeni adhurues i lëngut të portokallit dhe e konsumoni atë çdo ditë, atëherë ja një lajm i mirë për ju. Një studim i fundit tregon se lëngu i portokallit mund të ndikojë pozitivisht në funksionimin e disa zonave të trurit tuaj.

Priste vajzë pas 12 djemve, por sjell në jetë të...13-in Priste vajzë pas 12 djemve, por sjell në jetë të...13-in
Një çift amerikan që kishte 12 djem dhe asnjë vajzë, është shtuar me një tjetër anëtar, pasi të enjten në mëngjes ka ardhur në jetë djali i trembëdhjetë. Sipas traditës familjare, Jay dhe Kateri Schwandt nuk kishin asnjë informacion për gjininë e fëmijës, ndërsa mësuan se është djalë në momentin kur erdhi në këtë botë.

Sapo jeni takuar dhe ia harruat emrin? Ja pse ndodh Sapo jeni takuar dhe ia harruat emrin? Ja pse ndodh
Sa herë ju ka ndodhur që pasi jeni prezantuar me një të panjohur, emrin e tij ta harroni pas disa sekondave? Mos u shqetësoni, kjo iu ndodh të gjithëve. Në të vërtetë, kërkimet e fundit tregojnë se kjo lidhet me trurin, i cili klasifikon infromacionin që merr, në bazë edhe të interesit që keni ju për atë person.

Dora që po shkatërron shtëpinë tonë të përbashkët Dora që po shkatërron shtëpinë tonë të përbashkët
Rritja e popullsisë globale ka rritur dhe po rrit me hapa galopantë edhe kërkesën për konsum, dhe burimi është një dhe i vetëm; Toka.

Lajmet e mira të javës Lajmet e mira të javës
Emigrantët ndërtojnë rrugët e fshatit. Të braktisur nga politikanët, që kujtohen vetëm për fushata elektorale, banorët e fshatit Tregtan në rrethin e Hasit kanë marrë përsipër të asfaltojnë vetë rrugët e fshatit.

Modi dhe Li, një selfie historike Modi dhe Li, një selfie historike
Liderët e dy vendeve me rritje të shpejtë ekonomike kanë bërë një selfie historike. Kryeministri indian, Narendra Modi, në mes të një vizite tre-ditore në Kinë, ka bërë një foto të tillë me homologun Li Keqiang.

Problemet që mund të përballohen me muzikën Problemet që mund të përballohen me muzikën
Nuk ka situatë që kënga e duhur nuk mund të na shoqërojë. Muzika di të na “karikojë”, ngushëllojë dhe të na mbajë të gëzuar. Por, duhet kujdes dhe të aplikohet në mënyra të ndryshme, sepse reagon në zonat më të thella të trurit.

Shkoi për të lindur, mjekët i harrojnë celularin në bark Shkoi për të lindur, mjekët i harrojnë celularin në bark
Një nënë 36-vjeçare nga Jordania, që kishte lindur në fund të Prillit, ka treguar se mjekët e një spitali privat kishin harruar një celular në barkun e saj. Hanan Karim iu nënshtrua ndërhyrjes çezariane, për të lindur djalin e saj 4.8 kg dhe gjithçka kishte shkuar për mrekulli, deri në momentin kur kanë arritur në shtëpi.

Piano apo saksofon? Dilema e artistit të vogël... Piano apo saksofon? Dilema e artistit të vogël...
Ai është saksofonisti më i vogël i Liceut Artistik në Tiranë. Tedi Drazhi duket sikur ka lindur për t’u bërë artist. Ishte një dëshirë e prindërve, që i biri të zgjidhte rrugën e artit, duke u lidhur fillimisht me pianon.

Kori amerikan surprizon parlamentarët shqiptarë Kori amerikan surprizon parlamentarët shqiptarë
Në seancën e mëngjesit të kësaj të enjteje, Parlamenti shqiptar pati të ftuarit më të pazakontë. Një grup prej 70 studentësh amerikanë zgjodhën për të dhënë një mesazh patriotizmi nëpërmjet këngës, duke u vendosur në hyrje të godinës së Kuvendit.

Alarmi i shkencëtarëve: Bletët po zhduken Alarmi i shkencëtarëve: Bletët po zhduken
Vitin e shkuar komuniteti i shkencëtarëve nisi të festojë uljen e humbjeve të kolonive të bletëve, ulje që nuk ishte në shifrat e kërkuara, por që gjithsesi ishte domethënëse në betejën për ruajtjen e tyre.

Vajza që ka vizituar 50 shtete, pa futur dorën në xhep Vajza që ka vizituar 50 shtete, pa futur dorën në xhep
Kush nuk do dëshironte që puna e tij të ishte të udhëtonte në vende të ndryshme të botës, ndërsa detyra kryesore të bëje sa më shumë foto, dhe të njëjtat t'i postoje në rrjete sociale dhe blogun personal.

Edhe foshnjë në...leksion Edhe foshnjë në...leksion
Fotoja e një profesori që mban në krahë një vogëlush që qan në Universitetin Hebre të Jeruzalemit është bërë virale në të gjithë botën, dhe historia është shumë e lezetshme. Fëmija nisi të qante gjatë leksionit të profesorit Sydney Engelberg.

Kur meshkujt provojnë…dhimbjet e lindjes (Video) Kur meshkujt provojnë…dhimbjet e lindjes (Video)
Hakmarrje ndaj meshkujve? Edhe mundet. Por portali BuzzFeed ka menduar edhe për ta, të provojnë se si janë dhimbjet e lindjes së një fëmije. Dhe këtë e ka bërë në Ditën e Nënave.

Mbush 100 vjeçe, por nuk e lënë të festojë vetëm Mbush 100 vjeçe, por nuk e lënë të festojë vetëm
Feston ditëlindjen e saj të 100-të, por është e ve dhe nuk ka njeri me kë të festojë. Pas një apeli për Winnie Blagden, e cila nuk ka një familje, do të hapen plot 100 kartolina urimi në ditën kur ajo mbush 100 vjeçe.

Shqipëria, e treta në botë Shqipëria, e treta në botë
Dy gjimnazistë nga Shkodra, Drini Dracini dhe Sheri Tuzi, që përfaqësonin Shqipërinë në konkursin ndërkombëtar të shkencës për të rinjtë, që u mbajt për një javë në Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kanë arritur të zënë vendin e tretë, duke marrë medalje bronzi, në një garë ku merrnin pjesë 700 gjimnazistë nga 70 vende të botës.

Turqi, dhunohet statuja e princit që bën “selfie” Turqi, dhunohet statuja e princit që bën “selfie”
Një statujë e vendosur në qytetin Amasya në veri të Turqisë, ku shihet një princ i Perandorisë Osmane duke bërë “selfie”, ka irrituar vendasit, të cilët e kanë dhunuar atë. Qytetarët kanë thënë se statuja "është një turp dhe duhet të hiqet sa më shpejtë të jetë e mundur".

Fëmijët “e zhvilluar”, meritë e prindit apo e inteligjencës? Fëmijët “e zhvilluar”, meritë e prindit apo e inteligjencës?
Talentet, dhe për më tepër gjenitë, janë një pasuri e çmuar njerëzore për çdo vend. Vendet më të zhvilluara kanë edhe politika të caktuara për gjetjen dhe kultivimin e tyre.

Sekreti për një martesë të lumtur "Sekreti" për një martesë të lumtur
Një çift italian ka rrëfyer "sekretin" për të pasur një martesë të lumtur. Ata janë martuar në vitin 1997 dhe gjatë këtyre 18 viteve nuk kanë pasur ndonjë problem, për shkak se kanë firmosur një kontratë para se të ngjiteshin në altar.

Andy Murray nuk dëshiron ta humbasë unazën e martesës Andy Murray nuk dëshiron ta humbasë unazën e martesës
Andy Murray dëshiron të sigurohet se nuk do të humbë unazën e tij të martesës.

Mirësevini në shtëpinë tuaj të re... në Mars Mirësevini në shtëpinë tuaj të re... në Mars
Kur njeriu shkoi për herë të parë në hapësirë në vitet 1960, disa menduan se shekulli i 21-të do të bënte që njerëzit të jetonin në mars. Ndoshta dhe ta kolonizonin atë.

Infermieri i propozon për martesë gruas që i shpëtoi jetën Infermieri i propozon për martesë gruas që i shpëtoi jetën
Infermieri Cameron Hill shpëtoi jetën e Melissa Dohme, pasi ajo u qëllua 32 herë me thikë nga ish i dashuri i saj. Tani, çifti po martohet, pas një propozimi publik.

Pak motivim për të mos abuzuar me solarin dhe rrezet diellore Pak motivim për të mos abuzuar me solarin dhe rrezet diellore
Nëse dikush ka nevojë për pak motivim për të mos e tepruar me solarët apo me qëndrimin nën rrezet e diellit pa mbrojtjen e duhur, ky është rasti.

10 gjërat e çuditshme që mund të bëni në gjumë 10 gjërat e çuditshme që mund të bëni në gjumë
Përgatitja e një vakti gjatë natës dhe harresa e tij në mëngjes nuk është e vetmja gjë e çuditshme që mund të jeni duke bërë teksa flini. Episodet që mund t’ju ndodhin kur jeni të pavetëdijshëm variojnë dhe bëhen të habitshme. Sjelljet jonormale, sipas Fondacionit Amerikan të Gjumit, prekin 10 për qind të popullatës.

Kurse për “selfie” në Universitetin e Kalifornisë Jugore Kurse për “selfie” në Universitetin e Kalifornisë Jugore
Të gjithë ne e kemi bërë një “selfie”, nuk ka rëndësi se me celularin tënd apo të dikujt tjetër, por në momentin kur e kemi bërë, nuk besojmë ta keni menduar aq thellë, sa profesori Mark Marino i Universitetit të Kalifornisë Jugore, i cili ka nisur të ligjerojë në lëndën “Shkrimi dhe arsyetimi kritik, identiteti dhe diversiteti”, por që në mesin e studentëve njihet si lënda e “selfie”-es.

Meshkujt shikohen në pasqyrë më shumë se femrat Meshkujt shikohen në pasqyrë më shumë se femrat
Nga një studim i kompanisë “Avaj”, që merret me shitjen e produkteve kozmetike, ku janë përfshirë rreth 1000 britanikë, ka zbuluar se femrat nuk janë më gjinia që shpenzojnë më shumë kohë para pasqyrës.

Kthen stacionin zjarrfikës në një shtëpi luksoze Kthen stacionin zjarrfikës në një shtëpi luksoze
Ajo duket si një shtëpi pushimi në ndonjë breg luksoz, por kjo shtëpi moderne është në një lagje të zakonshme në fshatin bregdetar Tighnabruaich, Agryll.

Spektatori çorodit garën e çiklizmit në Turin e Italisë Spektatori çorodit garën e çiklizmit në Turin e Italisë
Përpjekja e një adhuruesi të çiklizmit për t’iu bashkuar vjedhurazi një gare për Turin e Italisë, shkoi tmerrësisht keq.

Nëse vuani nga marramendja, mos e shikoni videon... Nëse vuani nga marramendja, mos e shikoni videon...
Oleg Sherstyachenko, praktikuesi i sportit ekstrem ka hedhur në Instagram qindra video dhe foto, duke treguar veten e tij në vende të tmerrshme.

Dashuria është në ajër! Njihuni me bufin e vogël me fytyrë zemre Dashuria është në ajër! Njihuni me bufin e vogël me fytyrë zemre
Një buf i vogël, vetëm tetë-javësh, është dërguar në Tarogan Zoo, në veri të Sidnejit. E veçanta e tij është se fytyra ka formën e një zemre. Zogu i vogël nuk di ende të fluturojë dhe me të po merren trajnerët e parkut.

Të rinjtë, mbi 27 orë në javë i kalojnë në internet Të rinjtë, mbi 27 orë në javë i kalojnë në internet
Sa herë ju ka ndodhur që të hyni në internet për pak minuta dhe keni vënë re që kanë kaluar disa orë? Mos u shqetësoni, sepse nuk ju ndodh vetëm juve. Në të vërtetë, koha e shpenzuar në internet është dyfishuar në krahasim me dhjetë vitet e kaluara.

Kursi për të qenë në shërbim... të klientit
Kursi për të qenë në shërbim... të klientit
Shpesh, klasat me nxënës i identifikojmë me dërrasën e zezë, por jo në këtë rast të veçantë, ku në vend të saj ka zënë vend një bar i tejmbushur me pije alkoolike dhe kafeteri. Një klasë, ku çdokush do të ëndërronte të ishte, por këtë fat mund ta kenë vetëm ata, që aspirojnë të jenë baristë dhe barmenë profesionistë.

Martesa ju shpëton nga obeziteti Martesa ju shpëton nga obeziteti
Nëse debati “pro” dhe “kundër” martesës është i shpeshtë me miqtë tuaj, atëherë për ata që janë “pro”, ja një argument më tepër. Në rezultatet e një studimi të fundit të zhvilluar në fqinjin tonë jugor, Greqi, thuhet se martesa ju shpëton nga obeziteti.

E hëna, dita kur femrat ndjehen më të bukura
E hëna, dita kur femrat ndjehen më të bukura
Pas një fundjave me miqtë, e hëna nuk “preferohet” nga njerëzit, por kush e kishte menduar që në këtë ditë, femrat ndjehen më të bukura, aq më tepër në mëngjes. Sipas një sondazhi ku janë përfshirë 1000 femra, në orën 10:06 të së hënës, ndjehen më të bukura.

Arrestohet për shpejtësi të madhe në... det Arrestohet për shpejtësi të madhe në... det
Një 21-vjeçar është shpëtuar e më pas arrestuar, pasi ngiste makinën me shpejtësi në det.

Smartphone, shkaktar i aksidenteve; promocion shokues i policisë 
Smartphone, shkaktar i aksidenteve; promocion shokues i policisë
Pasi të shihni këtë video shokuese, do të mendoheni dy herë para se të përdorni telefonin teksa ecni në rrugë. Policia e Lozanës në Zvicër ka krijuar një video ku shfaqet Jonas, një 24- vjeçar.

Pronari çon me pushime në Francë... 6400 punonjës
Pronari çon me pushime në Francë... 6400 punonjës
Shefi ekzekutiv i kompanisë kineze "Tiens", u paguan pushimet në Paris 6400 punonjësve të tij. Miliarderi Li Jinyuan tha se do të festojë 20-vjetorin e themelimit të kompanisë, duke u dhënë edhe çmime punonjësve më të mirë të stafit.

Sherr mes hipopotamësh
Sherr mes hipopotamësh
Ky është momenti kur dy hipopotamë të nevrikosur kanë sulmuar njëri-tjetrin, pasi më i riu u përpoq të hynte në territorin e më të madhit.

Jeni të lumtur? Falenderoni nënën tuaj
Jeni të lumtur? Falenderoni nënën tuaj
Nënat luajnë një rol shumë të rëndësishëm në jetën e fëmijëve. Ato ndikojnë tek ne në shumë mënyra. Ka qindra arsye se pse ju duhet të vraponi tani, në këtë moment, drejt nënës tuaj dhe t’i jepni një përqafim. Por vetëm gjashtë prej tyre po ju sjellim më poshtë:

Psikologët: Ndëshkimi u bën mirë fëmijëve
Psikologët: Ndëshkimi u bën mirë fëmijëve
Kur fëmijët bëjnë gabime, disa prindër vendosin t’i ndëshkojnë, ndërsa ka të tjerë që preferojnë t’i shpërblejnë, në momentin kur vërejnë se fëmija i tyre ka ndryshuar sjellje. Psikologët thonë se njerëzit priren të ndryshojnë më shpejt sjellje, nëse janë të vetëdijshëm se i pret ndëshkimi, se sa shpërblimi për një gjë të tillë.

Nxënësit vonohen për në shkollë? Ja zgjidhja britanike
Nxënësit vonohen për në shkollë? Ja zgjidhja britanike
Nga shtatori i këtij viti, në Britaninë e Madhe do të aplikohen gjoba për të gjithë prindërit, fëmijët e të cilëve do të vonohen për në shkollë. Kjo masë ndëshkimi vjen pas inciativës së disa shkollave, ndërsa deri më tani është mirëpritur edhe nga 500 të tjera.

Destinacionet më të mira për pushime këtë verë?
Destinacionet më të mira për pushime këtë verë?
Jugu i Francës? Ishte favorit vitin e kaluar, por nuk do ta gjeni në listën e vendeve të preferuara për të kaluar pushime të mrekullueshme këtë verë.

Të shpëtosh për një qime... shoferi me fat
Të shpëtosh për një qime... shoferi me fat
Nuk thonë kot që jetëgjati nuk bëhet jetëshkurtër. Drejtuesi i një automjeti në Kaliforni ka shpëtuar për mrekulli.

Turisti belg padit Venecian në BE: Ka çmime shumë të larta
Turisti belg padit Venecian në BE: Ka çmime shumë të larta
Një turist belg ka denoncuar Venecian në Bashkimin Europian me pretendimin se çmimet janë shumë të larta dhe diskriminuese për të huajt.

Zilja e zgjimit që ndalet vetëm me "selfie"
Zilja e zgjimit që ndalet vetëm me "selfie"
Janë të shumtë ata që e kanë problem zgjimin në mëngjes. Për të qenë të sigurt se do hapin sytë në orën e duhur për të shkuar në punë ose shkollë, ata aktivizojnë zilen e zgjimit që të bjerë disa herë. Mirëpo, një aplikacion i ri do t'ju bëjë të zgjoheni me zilen e parë, pasi nuk do pushojë derisa të bëni një “selfie”.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Elhaida Dani vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes për këngën e saj, që do të marrë pjesë në Eurovision.

Ja dhjetë modelet më të shëmtuara të flokëve
Ja dhjetë modelet më të shëmtuara të flokëve
Sa herë keni shkuar tek berberi me një foto në dorë, ku është një futbollist apo artist i preferuar, dhe keni dashur që ta keni modelin e njëjtë të flokëve? Me shumë mundësi, edhe personat në fotot e mëposhtme kanë vepruar kështu, por gjërat kanë shkuar tmerrësisht keq për ta.

12 gjëra që nuk dinit për Luftën e Dytë Botërore
12 gjëra që nuk dinit për Luftën e Dytë Botërore
E Martë, 8 Maj 1945. Bota merr frymë më lirshëm. E keqja ishte mposhtur, kishte kapitulluar pas thuajse 6 vitesh lufte të përgjakshme, që u mori jetën miliona njerëzve dhe preku gjithë planetin, në ajër, tokë e det.

E gjen dot Momon? "Nga bregu në breg"
E gjen dot Momon? "Nga bregu në breg"
Kujtdo mund t'i ketë ndodhur të ketë luajtur lojëra të ndryshme, ku duhet të gjesh sende apo gjëra të fshehura.

Veshkat artificiale, shkencëtari ndërmerr hapa madhorë
Veshkat artificiale, shkencëtari ndërmerr hapa madhorë
Veshkat janë organi që transplantohet më tepër, por ato mungojnë. Gjithsesi, edhe organet e tjera janë të paktë. Prandaj, në mbarë botën po bëhen studime, se si organe të tilla mund të prodhohen artificialisht.

Arsye të çuditshme përse i dashuri mund t’ju kërkojë ndarjen
Arsye të çuditshme përse i dashuri mund t’ju kërkojë ndarjen
Që nga aspekti seksual i lidhjes, deri te karriera, problemet me miqtë dhe mospëlqimi i prindërve, zbuloni se çfarë po ndodh në mendjen e një partneri që po largohet prej jush.

Marine Le Pen, një prej grave më të forta të Europës
Marine Le Pen, një prej grave më të forta të Europës
Së fundmi, ajo po bëhet protagoniste e një sherri të vërtetë që ka me të atin, Presidentin e Nderit të Fronit Nacional, Jean Marie Le Pen. Ajo shquhet për pikëpamjet e saj radikale, por për shumëkënd ajo është shumë e adhuruar. Ajo nuk i do emigrantët e gjithashtu as sanksionet ndaj Rusisë. Nuk e do BE-në dhe bën thirrje për rifutjen e dënimit me vdekje. Ja disa gjëra që duhet t’i dini për gruan “bionde, zëlartë dhe të rrezikshme” nga Franca.

Ushtrime ekstreme mbi patina, motër e vëlla të jashtëzakonshëm
Ushtrime ekstreme mbi patina, motër e vëlla të jashtëzakonshëm
Emily, 25 vjeçe dhe Billy, 28 vjeç, motër e vëlla, kanë dhuruar një performancë të jashtëzakonshme mbi patina.

Ja punët më stresuese të vitit 2015
Ja punët më stresuese të vitit 2015
Të gjithë mendojnë që puna që bëjnë është më stresuesja, por “CareerCast” ka bërë një klasifikim të punëve më stresuese për vitin 2015. Njerëzit që bëjnë këto punë ballafaqohen me rrezik për humbjen e jetës ose kanë një lodhje të madhe psikologjike. Sidoqoftë, më poshtë po ju rendisim punët më stresuese për këtë vit kalendarik.

Venecia, një grup turistësh bien në ujë
Venecia, një grup turistësh bien në ujë
Njëri nga qytetet që preferohet më shumë nga turistët është edhe Venecia. Grupe me turistë shëtisin me varka ose ndalen në pikat turisitike për të shijuar më shumë këtë qytet. Mirëpo, për një grup nuk ka shkuar gjithçka ashtu siç duhet.

“Kur mblidhemi tok e festojmë me këngët popullore”
“Kur mblidhemi tok e festojmë me këngët popullore”
Kur përmendet kënga isopolifonike, mendja na shkon menjëherë te grupet popullore me kostume që këndojnë në festivale, por ato këngë i kanë rrënjët në popull, atje ku këndohen ende.

Melanoma, sëmundja e lëkurës që vjen edhe nga dielli
Melanoma, sëmundja e lëkurës që vjen edhe nga dielli
Të gjithë e duam plazhin dhe kohën e bukur që kalojmë në të. E ndërsa moti po ngrohet, mendja shkon drejt dëshirës për të pushuar nën rrezet e diellit, të cilat përpos së gjithash na japin një pamje joshëse me errësimin e lëkurës. Kryesisht pikësynimi i vajzave është ky detaj. Të nxihen sa më shumë.

Çfarë nuk bëhet për të fituar një princ...
Çfarë nuk bëhet për të fituar një princ...
Një propozim për martesë dhe një puthje para se të largohej nga Australia... Në foto është fiksuar momenti kur 21-vjeçarja Victoria i kërkon princit Harry të martohet me të dhe i jep një puthje në buzë.

Njerëzit janë të varur nga celulari
Njerëzit janë të varur nga celulari
A jemi duke e ekzagjeruar me celularin? Studimet e fundit thonë po. Ne nuk i ndahemi celularit në shtëpi, kafe, rrugë, ndërsa “vjedhim” pak kohë nga puna për të kontrolluar atë. Në Britani, studimet tregojnë se mesatarisht një person kontrollon celularin e tij 50 herë në ditë.

9-vjeçari që fiton 1 milion dollarë në vit...
9-vjeçari që fiton 1 milion dollarë në vit...
Deri para pak vitesh, Evan ishte thjesht një fëmijë i rregullt, të cilit i pëlqente të luante me videolojërat e tij të preferuara, Angry Birds.

5 hapa për të bërë një gjumë të mirë
5 hapa për të bërë një gjumë të mirë
Gjumi është shumë i rëndësishëm për njeriun. Disa persona kanë probleme me gjumin, dhe për pasojë, të nesërmen ndihen të lodhur dhe ta pangopur me gjumë. Më poshtë, po ju rradhisim pesë hapa në mënyrë që të bëni një gjumë të mirë.

Si të sjellim pranverën në shtëpi
Si të sjellim pranverën në shtëpi
Është koha e ripërtëritjes. Pranvera ka trokitur kudo. Aq më teper në shtëpinë shumë të vizituar të Vasilika Gogut, një zonjë energjike nga  Berati, që sapo ka përfunduar së lyeri të gjithë shtëpinë. Tani po merret me detajet e fundit, të asaj që quhet “revolucion” i pranverës.

“Lamtumirë dashuria e jetës sime”
“Lamtumirë dashuria e jetës sime”
Ka qenë një letër prekëse, mbushur plot emocione. Një dedikim i vërtetë dashurie, përcjellë me fjalë, të cilat mbase ajo nuk ia kishte thënë kurrë me kaq forcë. Sheryl Sandberg, drejtuesja e Facebook, zgjodhi pikërisht rrjetet sociale për t’i bërë një dedikim burrit të saj, David Goldberg, i cili humbi jetën në një aksident javën e kaluar.

Mos qëndroni ulur për një kohë të gjatë
Mos qëndroni ulur për një kohë të gjatë
Të rrish ulur rrezikon vdekjen në shkallë të njëjtë sa një duhanpirës. Kjo vërejtje ka ardhë nga ekspertët për humbjen e peshës, të cilët thonë se njerëzit çdo ditë e më tepër kanë më pak aktivitet fizik.

E grabisin, por... djali i picave e dorëzon porosinë
E grabisin, por... djali i picave e dorëzon porosinë
Një grabitje e dhunshme nuk e ndal djalin e picave të dorëzojë porosinë tek konsumatori. E më pas ai shkoi tek doktori për tu mjekuar.

Portugezët janë ndër pijanecët më të mëdhenj të Europës
Portugezët janë ndër pijanecët më të mëdhenj të Europës
Me një konsum prej rreth trembëdhjetë litra alkool për frymë, portugezët zënë një nga vendet e para në BE. Atyre ua kalojnë vetëm banorët e Andorrës dhe disa shtete të Europës Lindore.

A jeni të apasionuar pas Sudokut...?
A jeni të apasionuar pas Sudokut...?
Ka shumë pak udhëheqës kombesh në botë, të cilët mund të thonë se e kuptojnë me të vërtetë teknologjinë. Por, edhe më të paktë janë ata që mund të kenë shkruar ndonjë kod programimi deri më sot.

“Les Alyscamps” e Van Gogh shitet për 66.3 milionë dollarë
“Les Alyscamps” e Van Gogh shitet për 66.3 milionë dollarë
Një pikturë e Vincent van Gogh, në periudhën e famshme kur punoi përkrah mikut të tij Paul Gauguin në jug të Francës, është shitur në ankand për 66.3 milionë dollarë.

Irani ndalon flokët përpjetë dhe heqjen e vetullave për meshkujt
Irani ndalon flokët përpjetë dhe heqjen e vetullave për meshkujt
Irani ka nxjerrë një ligj që ndalon meshkujt të ngrenë flokët lart, pasi kjo konsiderohet si adhurim ndaj Djallit. Kreu i Sindikatës së Berberëve të Iranit gjithashtu ka ndaluar tatuazhet dhe trajtimet e bukurisë për meshkujt, siç është heqja e vetullave.

Doni të digjni më shumë kalori brenda një kohe të shkurtër?
Doni të digjni më shumë kalori brenda një kohe të shkurtër?
Ato mund të duken shumë të lehta dhe të thjeshta, por janë ndër ushtrimet fizike më të vështira për t’u aplikuar.

“Flokët tatuazh”, trendi i ri në Britani
“Flokët tatuazh”, trendi i ri në Britani
Rënia e flokëve është njëri nga problemet e shumta te meshkujt, por zgjidhjet nuk mungojnë. Një e tillë, me kosto më të ulët, ka filluar të aplikohet në Britaninë e Madhe. Meshkujt të cilët kanë probleme me rënien e flokëve tani i bëjnë ato tatuazh.

Garë noti mes… derrkucëve
Garë noti mes… derrkucëve
Disa turistë në provincën Hunan të Kinës janë bërë dëshmitarë të një aktiviteti të pazakontë, ku janë përfshirë derrkucët. Disa djem të rinj kanë organizuar një garë noti mes derrkucëve, ku paraprakisht duhet të kërcenin nga një platformë e ngritur dhe më pas të përshkonin disa metra.

Të qash në kushte luksi
Të qash në kushte luksi
Të qash në kushte luksi. Kjo është oferta më e re e një hoteli japonez, që ka ftuar të gjitha femrat që ndihen keq nga brenda, që të shkojnë dhe të qajnë derisa të ndihen më mirë.

Të fshehtat (jo dhe aq) e Diellit
Të fshehtat (jo dhe aq) e Diellit
Për egjiptianët njihej si zoti Ra, në Greqinë dhe Romën e lashtë i jepeshin atributet e zotit,  ndërsa aztekët në Amerikën Qendrore, e quanin ‘krijues dhe udhëheqës të parajsës’.

Barack Obama, grushtim heronjsh me 4-vjeçarin
Barack Obama, grushtim heronjsh me 4-vjeçarin
Vajzat adoleshente të Barack Obama-s ndoshta nuk dëshirojnë të dalin me të atin, por një fëmijë i vogël mendon se Presidenti është shumë i mirë.

Një pacient i pazakontë në spitalin australian
Një pacient i pazakontë në spitalin australian
Në korridorin e urgjencës së një spitali australian u paraqit një mesnatë një pacient i pazakontë.

Maskoti e tepron me alkoolin
Maskoti e tepron me alkoolin
Austria e Vjenës mban vendin e gjashtë në kampionatin austriak, larg objektivave të sezonit.

Mrekullia e pemës që frymëzoi “Avatar”
Mrekullia e pemës që frymëzoi “Avatar”
Gjatë një udhëtimi në Ashikaga Flower Park në Japoni, piktori britanik Peter Lourenco fotografoi shelgun mbi njëshekullor në lulëzim të plotë, nga i cili regjisori James Cameron mori shtysën për të realizuar filmin e tij.

Ecja në gjumë është gjenetikisht e trashëgueshme
Ecja në gjumë është gjenetikisht e trashëgueshme
Nëse njëri prej prindërve është somnambul, atëherë mundësitë janë të mëdha që edhe fëmijët të bëhen të tillë. Kërkimet kanë treguar se fëmijët kanë shtatë herë më shumë mundësi të bëjnë ecje në gjumë, në rast se të dy prindërit kanë bërë të njëjtën gjë.

“Peking Opera”, ringjallja e artit të lashtë kinez
“Peking Opera”, ringjallja e artit të lashtë kinez
“Peking Opera” është një formë e hershme e teatrit kinez, përhapur gjerësisht në shekullin e 18-të, por që rrënjët i ka shumë më të hershme, e ku ndërthuret dialogu, muzika, kënga, kërcimi dhe lëvizjet luftarake për të treguar një histori.

Reja e Çernobilit mbi Shqipëri, ja si e kujton familja Kazaferi
Reja e Çernobilit mbi Shqipëri, ja si e kujton familja Kazaferi
Blerina Kazaferi ishte vetëm 6- muajsh, kur shpërtheu Çernobili. Reja atomike hyri në Shqipëri më 1 Maj të vitit 1986, ndërsa në Europë lëvizte prej një jave. Autoritetet e kohës kishin njoftuar popullatën, që të mos konsumonin perimet apo bulmetet, sepse rreziku ishte shumë i lartë.

Çernobil, 29 vite pas shpërthimit
Çernobil, 29 vite pas shpërthimit
29 vite më parë, bota do të përballej me katastrofën bërthamore më të madhe në historinë e njerëzimit. Ukraina ishte në faqet e para të gazetave botërore.

Qenushet, më të afërta me njerëzit
Qenushet, më të afërta me njerëzit
Kemi dëgjuar shumë që qeni është miku më i mirë i njeriut, dhe ata që e kanë një në shtëpi e dinë më së miri. Por, studimet e fundit kanë treguar se femrat e kësaj kafshe tregohen më të afërta me njeriun se sa meshkujt.

Një mik ri i për John Kerry
Një mik ri i për John Kerry
Edhe pse politikan, nuk do të thotë të humbasësh një foto si mundësi.

Princesha do të quhet Charlotte Elizabeth Diana
Princesha do të quhet Charlotte Elizabeth Diana
Charlotte Elizabeth Diana është emri i princeshës së Britanisë, vajzës së princit William dhe Kate Middleton.

Anëtari i këshillit shkon në tualet, por…harron mikrofonin ndezur
Anëtari i këshillit shkon në tualet, por…harron mikrofonin ndezur
Gjërat nuk kanë shkuar dhe aq mirë në mbledhjen e një këshilli për shëndetësinë në Georgetown të Teksasit, teksa një anëtari të këshillit i duhej të shkonte në tualet.

Princesha e Britanisë, portreti i parë me veshje bebesh
Princesha e Britanisë, portreti i parë me veshje bebesh
Një artist ka krijuar portretin e parë të princeshës së vogël dhe prindërve të saj, me një mijë veshje bebesh.

Studiuesit: Oqeani Arktik po hyn në një epokë të re
Studiuesit: Oqeani Arktik po hyn në një epokë të re
Ndryshimet në Oqeanin Arktik janë kaq të mëdha, sa për të gjithë rajonin mund të thuhet se po hyn në një “erë të re”.

Çaji ju bën mirë për trurin
Çaji ju bën mirë për trurin
Një filxhan çaj mund t'ju shijojë, por ju bën mirë edhe për trurin. Studimet e fundit kanë treguar se çaji nxit aktivitetin e trurit, sidomos pjesët që lidhen me kujtesën dhe marrjen e vendimeve.

Meshkujt modernë nuk i mbajnë sekretet
Meshkujt modernë nuk i mbajnë sekretet
Miti se meshkujt i mbajnë më shumë sekretet se femrat duket se është shembur. Nga kërkimet e fundit të "Columbia Business School" është vërtetuar se meshkujt bëjnë edhe me shumë thashetheme se gjinia e bukur.

Mijëra kilometra pa shkuar në tualet
Mijëra kilometra pa shkuar në tualet
Udhëtarët që kishin vendosur të udhëtojnë nga Murcia e Spanjës për në Londër me kompaninë “Ryanair” janë tronditur kur kanë dëgjuar njoftimin që gjatë tre orëve udhëtim nuk do të kenë mundësi të shkojnë në tualet.

“Gameshow” më i mirë në studio
“Gameshow” më i mirë në studio
Formati televiziv "Mamaja ime gatuan më mirë se e jotja", i cili zhvillohet edhe në Top Channel në programin E Diell, është shpallur në Çmimet Ndërkombëtare të formateve, si  Gameshow më i mirë në studio.

Një “zonë e vdekur” në Atlantik
Një “zonë e vdekur” në Atlantik
Edhe oqeani Atlantik ka ‘zonën e tij të vdekur’, në të cilin niveli i oksigjenit është kaq i ulët dhe jeta pothuajse e pamundur, ku mund të jetojnë vetëm disa lloje mikroorganizmash.

Manning, Assange dhe Snowden, skulptura në Berlin
Manning, Assange dhe Snowden, skulptura në Berlin
Në Alexanderplatz të Berlinit do të gjeni Chelsea Manning, Julian Assange dhe Edward Snowden. Aktivistë dhe anëtarë të Partisë së Gjelbër në Gjermani kanë zbuluar statujat në bronz me përmasat e njeriut.

I kërkon selfie zv.kryeministrit, por… i bien pantallonat
I kërkon selfie zv.kryeministrit, por… i bien pantallonat
Një adoleshent i kërkoi zv.kryeministrit britanik Nick Clegg të bënin një selfie, por fatkeqësisht u vu në siklet, pasi i ranë pantallonat.

Çfarë kërkohet më shumë në ‘Google’?
Çfarë kërkohet më shumë në ‘Google’?
Në Shqipëri janë më shumë të interesuar për koston e një operacioni plastik. Në këtë përfundim ka dalë një studim ndërkombëtar lidhur me interesin që shfaqin përdoruesit e motorit të kërkimit ‘Google’, lidhur me koston e një shërbimi të caktuar në shtete të ndryshme të botës.

Shqiptarët, sërish “protagonistë të këqij”
Shqiptarët, sërish “protagonistë të këqij”
Shqiptarët kthehen sërish protagonistë të një filmi ‘thriller’, ku episodet e tij vërtiten rreth kokainës, policisë së korruptuar, jetës së natës dhe trafikimit të qenieve njerëzore.

SMS, 86% e prindërve nuk i kuptojnë fëmijët e tyre
SMS, 86% e prindërve nuk i kuptojnë fëmijët e tyre
Teknologjia ka ndryshuar jetët e njerëzve, por edhe mënyrën se si shkruajmë sot. Të rinjtë priren që në SMS të shkruajnë sa më shkurt, duke bërë që ndonjëherë të mos kuptohen fare.

Hyn për të vjedhur, e zë gjumi
Hyn për të vjedhur, e zë gjumi
Një hajdut përfundoi në prangat e policisë britanike pasi gjatë përpjekjes për të vjedhur në një anije në pronësi të një të moshuari, e zuri gjumi.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Blerta Haxhillari është nga ata njerëz që nuk dorëzohen kurrë dhe bën gjithçka për të ndjekur ëndrrat e saj.

Jeni të uritur? Duhet të kaloni më shumë kohë me miq
Jeni të uritur? Duhet të kaloni më shumë kohë me miq
Nëse keni shtuar në peshë, atëherë ka shumë mundësi që kohët e fundit të jeni ndjerë të vetmuar. Këto janë rezultatet e një studimi që thonë se personat që ndihen të braktisur, kanë më tepër prirje të ushqehen me produkte me më shumë kalori.

Ju gënjejnë? Ja shenjat për ta kuptuar 
Ju gënjejnë? Ja shenjat për ta kuptuar
Në rast se mësoni disa nga teknikat e mëposhtme, atëherë ka pak gjasa që dikush në të ardhmen t’ju gënjejë. Një ish-polic në Britaninë e Madhe, Darren Stanton ka treguar disa nga sekretet e vogla që ju të dalloni kur dikush nuk ju thotë të vërtetën.

“Nomadët e detit” ndërtojnë fshatin në ujë
“Nomadët e detit” ndërtojnë fshatin në ujë
U ndalohet të jetojnë në tokë dhe kanë ndërtuar jetën e tyre në det. Njerëzit e Bajau u larguan nga Filipinet për në Malajzi, por atyre iu ndalua qëndrimi për shkak të statusit të emigrantit.

SHBA, 20 milionë dollarë për kamerat në trup
SHBA, 20 milionë dollarë për kamerat në trup
Departamenti i Drejtësisë në SHBA ka çelur një fond prej 20 milionë dollarësh për një program pilot për kamera në trupin e oficerëve të policisë, ndërkohë që vendi është përfshirë nga protestat e herë pas hershme mbi trajtimin e minoriteteve nga policia.

Flokët e thatë, shkaqet dhe “ilaçet” natyrale
Flokët e thatë, shkaqet dhe “ilaçet” natyrale
Cilat janë shkaqet dhe ilaçet natyrore për të zgjidhur problemin e flokëve të thatë? Kjo është një pyetje e shpeshtë, për të cilën do të gjeni përgjigje më poshtë…

Bumi i martesave në Francën e pasluftës së Parë Botërore
Bumi i martesave në Francën e pasluftës së Parë Botërore
Mendoni se është e vështirë të gjeni njeriun tuaj ideal? Provoni Francën pas Luftës së Parë Botërore. Analiza të shifrave të martesave pas luftës tregojnë një bum kurorëzimesh, pavarësisht mungesës së raportit meshkuj-femra.

Jeni beqarë? Pa problem, vjen “krahu-selfie”
Jeni beqarë? Pa problem, vjen “krahu-selfie”
Jeni beqarë por nuk dëshironi të shfaqeni vetëm para ndjekësve tuaj? Rrini të qetë.

Brazil, luftë etheve tropikale me mushkonja të modifikuara gjenetikisht
Brazil, luftë etheve tropikale me mushkonja të modifikuara gjenetikisht
Shkencëtarët në Sao Paolo të Brazilit kanë lëshuar 100 mijë mushkonja të modifikuara gjenetikisht, në një përpjekje për të parandaluar ethet tropikale.

“Messenger” përfundon misionin, gjen akull në Mërkur
“Messenger” përfundon misionin, gjen akull në Mërkur
Anija hapësinore “Messenger” e NASA-s përfundoi të enjten misionin e saj 4-vjeçar në planetin e Mërkurit. 

Tesla zbulon bateritë për shtëpi dhe biznese
Tesla zbulon bateritë për shtëpi dhe biznese
Tesla Motors, prodhuesi amerikan i makinave elektrike, ka zbuluar bateritë që mund të furnizojnë shtëpitë dhe bizneset, në një përpjekje për të zgjeruar biznesin përtej automjeteve.

Është një robot!!!
Është një robot!!!
Nëse nuk do tregonim që bëhet fjalë për një robot humanoid, do ju kishte shkuar mendja?

Kur çantat e shkollës dhe përkulja mbi celularë të shkatërrojnë shëndetin
Kur çantat e shkollës dhe përkulja mbi celularë të shkatërrojnë shëndetin
Mjafton një vëzhgim i thjeshtë për të kuptuar, që nxënësit nuk qëndrojnë siç duhet gjatë gjithë aktivitetit ditor.

Kur banka e shkollës dhe iPadi të “shtrembërojnë” kurrizin
Kur banka e shkollës dhe iPadi të “shtrembërojnë” kurrizin
Në shtëpinë e Elisës, gjithçka ka ndryshuar. Kolltuqet janë ndërruar, lojërat në telefon apo iPad janë reduktuar, në kuzhinë është montuar një shkallë suedeze, në dhomën e gjumit është bërë një bankë enkas për të bërë detyrat.

Lori, ndihma më e vyer për nënën e trinjakëve
Lori, ndihma më e vyer për nënën e trinjakëve
Rrobat e Reit, djalit 2-vjeçar të Lorit, janë bërë gati për të shkuar në një tjetër destinacion. Prej shumë kohësh, nëna e tij e re ndihmon nënat e tjera, të cilat nuk kanë mundësi t’u mbulojnë fëmijëve të tyre nevojat për veshmbathje, por edhe ushqim.

Tregjet e veshjeve të përdorura, përse mbeten gjithmonë të preferuara?
Tregjet e veshjeve të përdorura, përse mbeten gjithmonë të preferuara?
Tregjet e “gabit” janë vendet, ku thuajse të gjithë futen, por shumë pak janë ata, të cilët preferojnë të tregojnë se i frekuentojnë.

Kujdes nga sendet e përdorura
Kujdes nga sendet e përdorura
Besoj, ju ndodh shpesh që rrobat tuaja të mbajnë një erë të pakëndshme, edhe pasi ju i keni larë ato. Gjithashtu, mund t’iu ketë ndodhur, që sendet tuaja personale t’i ndieni shumë më të rënda në peshë, sesa janë në të vërtetë. Arsyeja për të dyja këto fakte është natyra spirituale e objekteve.

Kur dashuria triumfon mbi sëmundjen
Kur dashuria triumfon mbi sëmundjen
Nëse e keni parë filmin “50 First Dates” me aktorët Adam Sandler dhe Drew Barrymore, atëherë do ta kuptoni që historia në vazhdim është e njëjtë, vetëm se ajo ndodh në jetën reale.

Dielli na mbron nga kanceri pankreatik
Dielli na mbron nga kanceri pankreatik
Lajme të mira për ata që pëlqejnë diellin. Sipas një studimi të Departamentit të Mjekësisë së Universitetit të Kalifornisë, rrezet e diellit ndihmojnë trupin që të ketë në sasi normale vitaminën D, që na mbron nga kanceri pankreatik.

Fshati i damkosur
Fshati i damkosur
E quajnë “fshati i të mallkuarve”. Prej 4 vitesh, banorët e Kalachit në Kazakistan përballen me një sëmundje të mistershme, e cila i zhyt për disa ditë njerëzit në një gjumë, që duket gati si gjendje kome.

Krahu për ‘selfie’ bën që të mos dukeni të vetmuar
Krahu për ‘selfie’ bën që të mos dukeni të vetmuar
Nëse nuk dëshironi që të dukeni si të vetmuar në një “selfie”, tani ka një zgjidhje. Dy të rinj amerikanë kanë arritur të krijojnë “krahun për ‘selfie’” që në foto të duket sikur po mbani dorën e dikujt.

Sa e vështirë të furnizosh automjetin
Sa e vështirë të furnizosh automjetin
Pamjet filmike nga kamerat e sigurisë së një pike furnizimi me karburant në Britaninë e Madhe, ku tregohet ‘odiseja’ e një gruaje për të gjetur krahun e duhur për të mbushur automjetin e saj, po qarkullojnë me shpejtësi në internet.

Loja në “Facebook” që po alarmon prindërit francezë
Loja në “Facebook” që po alarmon prindërit francezë
Një lojë që ka nisur në rrjetin social Facebook ka alarmuar të gjithë prindërit në Francë. Ajo 'fton' të rinjtë të zhduken për 12, 24 ose 72 orë.

Kur arti të “nxjerr” nga qelia
Kur arti të “nxjerr” nga qelia
Në dukje është një ekspozitë krejt e zakonshme, në Galerinë Kombëtare të Arteve. E kuruar në detaje, me piktura shpeshherë plot shpresë e ngjyra të forta.

“Njeriu merimangë” nderon Nepalin
“Njeriu merimangë” nderon Nepalin
Francezi Alain Robert, apo siç i pëlqen të vetëquhet “Njeriu merimangë”, është ngjitur pa ndihmën e litarëve të martën në “Montparnasse Tower”, kulla më e lartë e Parisit prej 210 metrash.

Një mollë na bën t’i qëndrojmë larg çokollatës
Një mollë na bën t’i qëndrojmë larg çokollatës
Shumë prej njerëzve nuk arrijnë që të shmangin çokollatat ose produktet tjera me shumë kalori kur shkojnë në markete, por një studim në Amerikë tregon se ka një zgjidhje. Ata sygjerojnë personat që duan t’i qëndrojnë larg çokollatave që para se të shkojnë në markete të konsumojnë një mollë.

Pensionistet daneze, më të lumturat
Pensionistet daneze, më të lumturat
Zviceranët rezultojnë më të lumturit si popull, por gratë që shijojnë më mirë se kushdo tjetër moshën e tretë janë danezet. E gjithë kjo falë pensioneve të majme, mundësive pafund për të vënë në jetë “hobbie”-t e tyre dhe moskokëçarjes për fëmijët.

Venezuelë, shkurtohet dita e punës nga vapa e madhe
Venezuelë, shkurtohet dita e punës nga vapa e madhe
Venezuela do të shkurtojë orët e punës në sektorin publik në 5 e gjysmë nga 8 apo 10 që shkojnë në ditë.

Walmart zbret në Kinë
Walmart zbret në Kinë
Zinxhiri më i madh i shitjeve me pakicë në botë, Walmart, ka në plan të hapë 115 dyqane të reja në Kinë deri në vitin 2017.

Ura më e tmerrshme në botë
Ura më e tmerrshme në botë
Edhe shoferët më të zotë do të tmerroheshin nga ura Eshima Ohashi në Japoni, e cila është e lartë sa lejon që poshtë saj të kalojnë anijet.

Personat që e teprojnë me alkoolin, rrezikojnë atak në zemër
Personat që e teprojnë me alkoolin, rrezikojnë atak në zemër
Më mirë të pish çdo ditë në sasi të vogël se sa një herë në javë me sasi të tepruar. Ky është përfundimi që ka dalë nga studimi i ekspertëve të Harvardit në lidhje me konsumimin e alkoolit.

Divorci ndikon negativisht në shëndetin e adoleshentëve
Divorci ndikon negativisht në shëndetin e adoleshentëve
Kërkimet e fundit të Universitetit të Stokholmit i kanë dhënë përgjigje pozitive pyetjes nëse divorci i prindërve ndikon te fëmijët.

Universi ynë, një hologram 2D
Universi ynë, një hologram 2D
Një grup shkencëtarësh austriakë pretendojnë se kanë bërë mirë ‘detyrat’ matematikore dhe mbërrijnë në përfundimin se me gjasë universi ynë është më shumë një hologram dydimensional se një hapësirë tredimensionale.

Kujt i thua e ngadaltë?
Kujt i thua e ngadaltë?
Një breshkë 100-vjeçare ka nisur të lëvizë 2 herë më shpejt se më parë, pasi pronarët e saj i vunë rrota kur një mi i hëngri këmbët e përparme.

Pecetat dhe celulari, objektet me më shumë bakterie në kuzhinë
Pecetat dhe celulari, objektet me më shumë bakterie në kuzhinë
Harroni dërrasen e gatimit dhe pjatat e papastruara, sepse rezultatet e një studimi të ri tregojnë që objektet me më shumë bakterie në kuzhinë janë pecetat dhe celulari.

Do protestonte, e ëma ‘e kap me shpulla’
Do protestonte, e ëma ‘e kap me shpulla’
Për shumë manifestues, pengesa më e madhe gjatë një proteste janë barrikadat me policë, por s’ishte kështu për një të ri amerikan.

Të mbash dietë e të gjesh vdekjen
Të mbash dietë e të gjesh vdekjen
A ndiheni të fryrë dhe doni linja perfekte? Atëherë lavdi Zotit, thonë reklamuesit e internetit.

Një ‘selfie’ me zebrën
Një ‘selfie’ me zebrën
Ka vetëshkrepje e kaluar vetëshkrepjes. Një i ri është vendosur në qendër të vëmendjes në rrjetet sociale pas publikimit të një ‘selfie’ me një zebër tejet fotozhenike.

Lojëra popullore në ajër të pastër
Lojëra popullore në ajër të pastër
Shumë pak ndodh, që fëmijët dhe të rinjtë e sotëm të kalojnë kohën me lojëra në natyrë dhe argëtime fizike.

Akupunktura, teknika e lashtë me gjilpëra, që shëron
Akupunktura, teknika e lashtë me gjilpëra, që shëron
Akupunktura është një teknikë e lashtë kineze, gjatë së cilës gjilpëra të holla vendosen në pika të caktuara në trup. E njohur si një ndër praktikat më të famshme të mjekësisë alternative, akupunktura është e aftë për të trajtuar sëmundje të ndryshme fizike dhe mendore.

66.66% e botës, pa akses në shëndetësi
66.66% e botës, pa akses në shëndetësi
Dy të tretat e popullsisë së botës nuk e ka mundësinë e një ndërhyrjeje të përballueshme kirurgjikale, tregon një studim i ri, i publikuar nga revista mjekësore “The Lancet”, çka do të thotë se miliona vetë në mbarë globin, sot vdesin prej sëmundjeve krejtësisht të kurueshme, si apandesiti apo ndërlikimet gjatë lindjes.

Gruaja që la partnerin për kukullat e saj
Gruaja që la partnerin për kukullat e saj
Një grua e fiksuar pas kukullave ka vendosur të ndahet nga i fejuari i saj, pasi ai nuk arrinte ta kuptonte pse ajo vazhdonte të grumbullonte kukulla pa fund.

Një ukrainas, më i pasuri i Anglisë
Një ukrainas, më i pasuri i Anglisë
Njeriu më i pasur në Britani rezulton se është një miliarder i lindur në Ukrainë, i quajtur Len Blavatnik, sipas listës së më të pasurve, të botuar të dielën nga gazeta prestigjioze “The Sunday Times” e Londrës.

Ishulli “parajsë”, i destinuar për të mos u vizituar kurrë
Ishulli “parajsë”, i destinuar për të mos u vizituar kurrë
Nga qielli duket si një ishull ideal për të pushuar, me plazhe të bukura dhe pyje të dendur, por ai është i destinuar për të mbetur i paarritshëm nga turistët.

Gjimnazisti që mban në kurriz shokun e tij deri në shkollë
Gjimnazisti që mban në kurriz shokun e tij deri në shkollë
Një gjimnazist kinez ka tre vite që ka marrë përsipër të dërgojë në shkollë çdo ditë shokun e tij më të mirë, duke e mbajtur në kurriz.

Gruaja që ka alergji burrin e vet
Gruaja që ka alergji burrin e vet
Një 28-vjeçare britanike vuan nga një formë e rrallë alergjie, që e ka detyruar prej disa muajsh që t’i qëndrojë larg bashkëshortit të saj.

Kapet manta gjigante në Peru
Kapet manta gjigante në Peru
Në rrjetën e një grupi peshkatarësh peruanë ra një shqiponjë deti gjigante me peshë 1 ton dhe gjatësi 12 metra.

Parku i Jelloustonit fsheh një supervullkan
Parku i Jelloustonit fsheh një supervullkan
Parku i Jelloustonit, shtëpi e dhjetëra specieve në zhdukje, tërheq çdo vit miliona turistë amerikanë dhe jo vetëm.

Thirrjes së natyrës duhet t’i përgjigjesh në kohë
Thirrjes së natyrës duhet t’i përgjigjesh në kohë
Në raportimet e drejtpërdrejta të gazetarëve, gjithnjë duhet të jesh i përgatitur për më të keqen…nëse mund të quhet i tillë edhe rasti në fjalë.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Të gjithë në mbështetje të Pavlinit. Ish-banori i “Big Brother”, Pavlin Polia ka mbetur pa shtëpi si pasojë e zjarrit, që ka shkrumbuar banesën e tij në Theth.

Mushkonjat dinë të zgjedhin
Mushkonjat dinë të zgjedhin
“E ke gjakun të ëmbël!” Ato që vuajnë nga të pickuarit e mushkonjave e kanë dëgjuar shpesh këtë frazë. Por, tani studiuesit kanë siguruar prova shkencore se genet tona vendosin me të vërtetë se kush pickohet nga mushkonjat dhe kush jo.

Zvicra, vendi më i lumtur në botë
Zvicra, vendi më i lumtur në botë
Vendi i orëve dhe çokollatave është më i lumturi në botë. Indeksi i tretë i përvitshem i World Happiness e vendos Zvicrën në krye të listës së vendeve ku njerëzit ndihen më mirë.

Indi, foshnja lind me 8 gjymtyrë
Indi, foshnja lind me 8 gjymtyrë
Një foshnje në Indi, që ka lindur me 8 gjymtyrë, po konsiderohet tashmë nga besimtarët si një Zot Hindu. Djali i vogël, të cilit ende nuk i është vënë një emër, ka lindur me 4 këmbë dhe 4 duar.

Kur gara është më e rëndësishme se paraqitja
Kur gara është më e rëndësishme se paraqitja
Zakonisht në fund të një gare shkohet me kokë, dhe kjo vlen edhe për garat me kuaj.

Në kërkim të dados së ëndrrave
Në kërkim të dados së ëndrrave
Adelina Mehmeti është një dado me kohë të plotë. Ajo ka rritur Dajanin që 4-muajsh, ndërsa tashmë i vogli po bën 5 vjeç.

Dado si profesion, jo vetëm për femra…
Dado si profesion, jo vetëm për femra…
Të punësohesh si dado, tashmë nuk mjafton vetëm të kesh rritur fëmijët e tu, apo të kesh nipër e mbesa. Prindër, që kanë orare pune të gjata, kërkojnë te një dado jo vetëm besim e përkushtim ndaj fëmijëve të tyre, por edhe profesionalizëm.

Familja Shalcanji: Si jetojmë te parafabrikatet, që nga viti 1989
Familja Shalcanji: Si jetojmë te parafabrikatet, që nga viti 1989
Që prej vitit 1989, familja Shalcanji jeton në një pallat parafabrikat, pranë ish-Parkut të Autobusëve. Tre anëtarët e familjes e mbajnë mend si sot, ditën kur u futën në hyrje, që në atë kohë ishte krejt e zbrazur.

Parafabrikatet, shtëpizat “kuti” që vinin nga Kina…
Parafabrikatet, shtëpizat “kuti” që vinin nga Kina…
Në mesin e viteve ’70, për herë të parë në Shqipëri nisi punimet e ashtuquajtura “fabrika e 2000 apartamenteve”. Teknologjia e ardhur nga Kina ndërtonte banesa me elemetë të parafabrikuara, ose siç njihen ndryshe, parafabrikatë.

Toka e parë nga sytë e NASA-s
Toka e parë nga sytë e NASA-s
E mërkura ishte Dita Ndërkombëtare e Tokës, një ditë ku kërkohet ndërgjegjësimi për të ruajtur dhe mbrojtur shtëpinë tonë të vetme.

Rusi, poza provokuese me ariun
Rusi, poza provokuese me ariun
Disa foto të çuditshme të dy modeleve që pozojnë në mënyrë pasionante me një ari të madh po habisin botën. Fotot janë realizuar në një pyll në periferi të Moskës dhe tregojnë modelet Maria Sidorova dhe Lidia Fetisova duke përqafuar dhe puthur kafshën 650-kilogramëshe.

Jeni obezë? Aktiviteti fizik nuk është zgjidhja...
Jeni obezë? Aktiviteti fizik nuk është zgjidhja...
Aktiviteti fizik nuk është çelësi i luftës kundër obezitetit. Në fakt, sipas autorëve të studimit më të fundit mbi këtë temë, të publikuar nga “British Journal of Sports Medicine”, ai ka fare pak ndikim në zbehjen e fenomenit shqetësues.

NASA sjell teleskopin e ri hapësinor
NASA sjell teleskopin e ri hapësinor
Gjatë 25 viteve të tij në hapësirë, teleskopi “Hubble” i ka siguruar botës pamje të veçanta nga universi.

Kur manekinëve u ndryshohet detyra e tyre
Kur manekinëve u ndryshohet detyra e tyre
Manekinët kanë dy detyra; të duken bukur dhe të qëndrojnë pa lëvizur, gjë për të cilën edhe ndërtohen nga prodhuesit e tyre.

“Shqipëria, sekreti i fundit i Europës”
“Shqipëria, sekreti i fundit i Europës”
Shqipëria po zë gjithnjë e më shumë hapësirë në agjencitë europiane të udhëtimeve turistike që ua këshillojnë klientëve të tyre.

Dita e energjisë së rinovueshme është e afërt
Dita e energjisë së rinovueshme është e afërt
Toka është shtëpia jonë e vetme dhe e përbashkët, që me dallgën e zhvillimeve të furishme industriale dhe teknologjike po humbet dita-ditës nga vetja.

Traktori del në autostradë me një shofer të pazakontë
Traktori del në autostradë me një shofer të pazakontë
Drejtuesit e mjeteve që po lëviznin në një autostradë në Britaninë e Madhe u detyruan të ndalojnë për pak kohë për t’u bërë dëshmitarë të një skenë të parë vetëm në filma të animuar.

I tërhoqi flokët kamerieres, kryeministri i Zelandës së Re kërkon falje
I tërhoqi flokët kamerieres, kryeministri i Zelandës së Re kërkon falje
Kryeministri i Zelandës së Re, John Key, është detyruar t’i kërkojë ndjesë punonjëses së një kafeneje në Okland, për faktin se i ka shkulur disa herë flokët.

Sot, Dita ndërkombëtare e Tokës. “Google” ndryshon pamje
Sot, Dita ndërkombëtare e Tokës. “Google” ndryshon pamje
22 Prilli është Dita Ndërkombëtare e Tokës, ose siç njihet ndryshe Dita e Apelit për të gjitha problemet që shqetësojnë Tokën, duke filluar nga ndotja, braktisja, erozioni e deri tek keqpërdorimi. 

Shitet në ankand diamanti “perfekt”
Shitet në ankand diamanti “perfekt”
Diamanti “perfekt” prej 100 karatësh është shitur për më shumë se 22 milionë dollarë në një ankand në Nju Jork.

Mesazhet, sa shumë varësi
Mesazhet, sa shumë varësi
Telefonat inteligjentë janë bërë pjesë e pandarë për shumë nga ne, aq sa ndonjëherë i përdorim jo vetë ‘për hall e punë’, por edhe për argëtim vend e pa vend.

Pistoleta më e vogël në botë
Pistoleta më e vogël në botë
Po ju prezantojmë me pistoletën më të vogël në botë, që është më e shkurtër se një fije shkrepseje dhe qëllon me plumba me diametër 2.34 milimetra.

Prostitucioni elitë, dukuria që nuk zhduket, por transformohet
Prostitucioni elitë, dukuria që nuk zhduket, por transformohet
Ishte një kohë, kur femrat nuk kishin shumë mundësi zgjedhjeje. Mund të bëheshin shërbëtore, të martoheshin me mblesëri, ose të përfundonin në manastir. Dhe nëse ato pretendonin për pavarësi, në shekullin e XVI kishte vetëm një mënyrë që t’ia dilnin mbanë: të përdornin hiret e tyre, të kishin aftësi të argëtonin meshkujt, e në këtë mënyrë të shndërroheshin në “zonjat e natës”.

Drejt e në shenjë!
Drejt e në shenjë!
Një burrë fatkeq është çarë me brirë në të pasme nga një dem i tërbuar, në një nga festat tradicionale me dema që organizohen në Spanjë.

“Flashgap”, aplikacioni që nuk të lejon të harrosh natën e dehjes me miqtë
“Flashgap”, aplikacioni që nuk të lejon të harrosh natën e dehjes me miqtë
Pas një nate ku keni kthyer disa gota, ka momente që do të donit t’i harronit përgjithmonë, por një aplikacion i ri, jo vetëm që nuk ju lejon t’i fshini nga kujtesa disa episode të caktuara, por i ndan “bëmat e alkoolit” me miqtë tuaj.

Liberland, shteti pa taksa…dhe pa banorë
Liberland, shteti pa taksa…dhe pa banorë
Keni menduar ndonjëherë të jetoni në një shtet ku nuk paguhen taksa? Ku i vetmi detyrim është zbatimi i parimit ‘jeto dhe lër të tjerët të jetojnë’?

Një bio-film për të shpëtuar qershitë
Një bio-film për të shpëtuar qershitë
Studiuesit e Universitetit të Oregonit, në Shtetet e Bashkuara, kanë krijuar një lloj filmi si ai për aparatët e vjetër fotografikë që i pengon shiut dhe stuhive që të dëmtojnë qershitë.

Pulitzer, çmimi i madh i gazetarisë shkon për “The Post and Courier”
Pulitzer, çmimi i madh i gazetarisë shkon për “The Post and Courier”
Janë shpallur mbrëmjen e së hënës edhe fituesit e Çmimit “Pulitzer” për vitin 2015, të prezantuara si çdo vit nga presidenti i Universitetit të Kolumbias në SHBA, me rekomandim të bordit të këtij çmimi.

“MobileGeddon”, Google ndryshon rregullat e kërkimit
“MobileGeddon”, Google ndryshon rregullat e kërkimit
Dita e gjykimit! Apokalipsi i telefonave inteligjentë e “Mobilegeddon”. Ajo që Google paralajmëroi në muajin shkurt mbërriti.

Të gjithë bashkë për Pavlinin…
Të gjithë bashkë për Pavlinin…
Pavlin Polia, padyshim ka qenë një konkurrent i fortë i edicionit të dytë të “Big Brother”.

Rrugë që të lënë pa frymë
Rrugë që të lënë pa frymë
Për të gjithë ata që pëlqejnë udhëtimet, sa më shumë sfida dhe adrenalinë të ketë një rrugëtim, aq më i paharrueshëm bëhet ai.

Art në qiell
Art në qiell
Një artist francez ka gjetur mënyrën se si të pikturojë qiellin. Thomas Lamadieu fotografon qiellin nga vende me godina të larta dhe hapësira që krijohet mes këtyre godinave krijon forma të ndryshme. Këto forma, ai i mbush me vizatime që i quan “art qiellor”.

Yjet nuk gjenden më në revista
Yjet nuk gjenden më në revista
Harrojini yjet e revistave: vajzat, krahasimin e pamjes së tyre, e bëjnë me fotografitë e mikeshave në Facebook. Modelet e frymëzimit kanë ndryshuar, sipas studimit të një grupi kërkuesish nga Universiteti i Neë South Wales në Australi.

6 lloje obezësh
6 lloje obezësh
Njerëzit duhet të ushqehen për të jetuar, dhe jo të jetojnë për t’u ushqyer. Një studim i fundit i ekspertëve të shëndetit ka alarmuar për fenomenin në rritje të obezitetit.

Mbipopullimi, në fokusin e fotoreporterit britanik
Mbipopullimi, në fokusin e fotoreporterit britanik
Mbipopullimi po kthehet në fenomenin më tmerrues të këtij shekulli. Çdo ditë vijnë në jetë 220 mijë njerëz, duke e kthyer tokën në strehën e tyre.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Ditëlindje surprizë për anëtaren më të re të Ansamblit Kulturor në Lezhë. Ronela Legisi ka përjetuar një ndër ditët më të gëzueshme të jetës së saj, pasi në përvjetorin e 11, dhurata dhe festime surprizë ishin përgatitur për të nga Ansambli i Kulturës në Lezhë.

Ja si festohet ditëlindja e Hitlerit
Ja si festohet ditëlindja e Hitlerit
Më 20 prill të vitit 1989 lindi në Braunau am Inn, në atë kohë pjesë e Perandorisë Austro-hungareze, Adolf Hitler.

4.2 milionë $ për një shtëpi si ajo e familjes Flinston
4.2 milionë $ për një shtëpi si ajo e familjes Flinston
Në Arizona të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka dalë në shitje për 4.2 milionë dollarë një shtëpi që duket si ajo e familjes Flinston në filmat e animuar.

Të kontrollosh celularin me një gishtëz
Të kontrollosh celularin me një gishtëz
Kërkuesit shkencorë të Institutit të Teknologjisë së Masaçusetsit në SHBA kanë ideuar një pajisje shumë të vogël “wireless”, me anë të së cilës mund të kontrollosh celularin apo kompjuterin.

Thotë se është Zot dhe bën seks me pemën
Thotë se është Zot dhe bën seks me pemën
Një burrë australian nën efektin e drogës është arrestuar pasi bëri seks me një pemë, i tha policëve se është Zoti dhe tentoi të vriste njërin prej oficerëve me distinktivin e policisë.

Historia e Reona Peterson Joly
Historia e Reona Peterson Joly
Reona Peterson Joly po bën atë, që nisi 43 vjet me parë. Po flet për besimin e saj të krishterë në një vend, që në vitin 1973 e dënoi me pushkatim si agjente të Vatikanit.

Ditën punonjëse e Bankës Qendrore, natën prostitutë pasionante
Ditën punonjëse e Bankës Qendrore, natën prostitutë pasionante
Ditën ishte punonjëse shembullore e bankës, natën shndërrohej në një prostitutë sadomazokiste që i pëlqente të vishte uniformën naziste të famëkeqëve SS.

Shefi i vitit
Shefi i vitit
Një drejtues i një kompanie në Seattle të Shteteve të Bashkuara vendosi të ulë me 90 përqind rrogën e tij dhe ta shpërndajë atë për të gjithë punonjësit, në një lëvizje që ai vetë e quan “detyrim moral”.

Bën kanoe me formën e vaginës së saj, japonezja rrezikon 2 vite burg
Bën kanoe me formën e vaginës së saj, japonezja rrezikon 2 vite burg
Një artiste japoneze, e cila bëri një kanoe me formën e vaginës së saj, rrezikon tashmë një dënim prej dy vitesh burg për “shpërndarje materialesh të turpshme”. Megumi Igarashi, përveç burgut, mund të gjobitet edhe me rreth 20 mijë dollarë.

10 stacionet e trenit më të bukura në botë
10 stacionet e trenit më të bukura në botë
Ato janë struktura ku mblidhen dhe qarkullojnë dhjetëra mijëra njerëz në ditë. Përmasast e tyre janë madhështore, të krahasueshme me ato të qyteteve dhe është e lehtë të humbësh nëpër “labirinthet” e tyre.

Një helikopter ulet në lulishten e Kongresit amerikan
Një helikopter ulet në lulishten e Kongresit amerikan
Këtë herë alarmi në Uashington ka ardhur nga qielli, pasi një helikopter i vogël është ulur në një lulishte pak metra larg selisë së Kongresit, në qendër të qytetit dhe jo larg Shtëpisë së Bardhë.

Trend i ri, mbajtja e ekuilibrit nga futbollistët, i përfshirë dhe talenti shqiptar
Trend i ri, mbajtja e ekuilibrit nga futbollistët, i përfshirë dhe talenti shqiptar
Video të hedhura së fundi në rrjetet sociale nga futbollistë dhe jo vetëm, tregojnë se sa e vështirë është mbajtja e ekuilibrit pas disa rrotullimeve rreth topit.

KE “gozhdon” Google: Konkurrencë të pandershme
KE “gozhdon” Google: Konkurrencë të pandershme
Komisioni Europian avancoi veprimet kundër “Google”, duke i dërguar formalisht një “deklaratë të kundërshtive”, e cila përmban listën e ankesave të Brukselit ndaj kompanisë amerikane, si dhe nisi një hetim të veçantë mbi sistemin e tij operativ të lëvizshëm, “Android”.

Paracetamoli, bashkë me dhimbjet na heq edhe emocionet
Paracetamoli, bashkë me dhimbjet na heq edhe emocionet
Paracetamoli përdoret rëndom dhe gjendet në dhjetra produkte mjekësore, kryesisht për të qetësuar dhimbje të ndryshme fizike.

Ushqimet që na shkatërrojnë shëndetin
Ushqimet që na shkatërrojnë shëndetin
Një nga shqetësimet shëndetësore që lidhen me ushqimin është problemi i hemorroideve. Faktorët që ndikojnë në formimin e tyre janë shtatzënia, moshimi, konstipacioni (kapsllëku), diarreja etj. Në përcaktimet e mjekëve, hemorroidet mund të jenë të brendshme dhe të jashtme.

Dashuri pa kushte
Dashuri pa kushte
Të gjithë shpresojnë se një ditë do të takojnë dashurinë, atë të vërtetën me “D” të madhe. Disa e prekin për pak, disa e humbasin, e të tjerë nuk ia dinë vlerën.

Kur dashuria mjafton dhe “nuk i sheh” pengesat
Kur dashuria mjafton dhe “nuk i sheh” pengesat
A mund të dashurohesh me një zë? Sa e fortë është lidhja, kur nuk e sheh partnerin? Klodi dhe Teuta janë shembulli i një dashurie të tillë...

Kur jeta të vë me shpatulla pas murit, por sërish nuk dorëzohesh
Kur jeta të vë me shpatulla pas murit, por sërish nuk dorëzohesh
18 vite më parë, jeta e Ndrek Ismailit ndryshoi plotësisht. Ai nuk e dinte se gjërat do të merrnin një tjetër rrjedhë, mesditën e 17 Gushtit të vitit 1997.

Duken si binjake identike, por nuk kanë asnjë lidhje fisnore me njëra-tjetrën
Duken si binjake identike, por nuk kanë asnjë lidhje fisnore me njëra-tjetrën
Një vajzë 26-vjeçare nga Irlanda ka arritur të gjejë krejt rastësisht sozinë e saj, e cila jetonte vetëm një orë larg në Dublin. Niamh Geaney, bashkë me dy shokë, nisën në Facebook një eksperiment për të gjetur një person që i ngjante brenda 28 ditëve.

Finlanda, “parajsa” e arsimit
Finlanda, “parajsa” e arsimit
Qëkur zuri vend në renditjen e 10 më të mirëve në botë një dekadë më parë, Finlanda është përshëndetur pafund për sistemin arsimor dhe sot, asnjë konferencë ndërkombëtare edukimi nuk konsiderohet e plotë pa referimin e saj.

Të divorcuarit kanë më shumë infarkte
Të divorcuarit kanë më shumë infarkte
Të divorcuarit janë më të rrezikuar nga infarkti në zemër sesa personat që qëndrojnë të martuar. Ky është përfundimi që ka dalë nga një studim amerikan që ka analizuar 15 827 persona.

Nokia blen rivalin Alcatel-Lucent
Nokia blen rivalin Alcatel-Lucent
Nokia ka njoftuar arritjen e marrëveshjes për blerjen e rivalit të saj francez Alcatel-Lucent për 15.6 miliardë euro.

Art trupor marramendës
Art trupor marramendës
Fotoja që shikoni nuk është një punim me Photoshop, por një nga veprat e mrekullueshme të artistes japoneze Hikaru Cho.

Eriola Luca, ndryshimi i jetës pas transplantit të veshkës…
Eriola Luca, ndryshimi i jetës pas transplantit të veshkës…
Sëmundja e veshkave ia shkatërroi familjen, por nuk e mposhti dot Eriola Lucën. 22-vjeçarja ishte në shtatzëninë e saj të parë, kur shqetësimet e kohës nuk mendoi se do të kishin pasoja shumë të rënda në shëndetin e saj.

Studentja shqiptare, që drejton delegacionin italian në “Harvard”
Studentja shqiptare, që drejton delegacionin italian në “Harvard”
Teuta Turani është studentja më e mirë e huaj në Universitetin e Venecias. Shqiptarja studion prej 4 vitesh në Itali.

Funeral me striptiste 
Funeral me striptiste
Zakonisht, funeralet janë të zymtë, por një funeral i veçantë është zhvilluar në Tajvan, ku pjesëmarrësit në të u habitën kur u gjendën përballë performancës së dy striptisteve profesioniste.

Momenti i përballjes me luanin
Momenti i përballjes me luanin
Një 38-vjeçar nga Pakistani i shpëtoi për mrekulli sulmit nga një luan, pasi shkoi në strofullën e “mbretit” në kopshtin zoologjik të Lahores për t’i bërë foto nga afër.

Dasmë e madhe në sulltanatin e vogël
Dasmë e madhe në sulltanatin e vogël
Në sulltanatin e vogël të Bruneit, për 11 ditë me radhë u festua...u festua përmes një ceremonie gjigante martesa e princit.

Surpriza që gëzoi zemrën e Ronelës
Surpriza që gëzoi zemrën e Ronelës
“Pasdite në Top Channel” ka qenë në Pallatin e Kulturës në Lezhë, ku ishte organizuar një surprizë e veçantë për një vajzë 11-vjeçare, e cila pikërisht sot festonte ditëlindjen.

Vetëvrasja, rreziku më i madh për meshkujt rreth të dyzetave
Vetëvrasja, rreziku më i madh për meshkujt rreth të dyzetave
Vrasësi më i rrezikshëm, që iu merr jetën meshkujve rreth të dyzetave është vetëvrasja. Ky është konkluzioni i studimit të “Medscape Education”, i cili tregon se qindra njerëz vetëvriten në javë.

Pashkë për të tërë
Pashkë për të tërë
Përkatësia e besimit na ndan në disa fe, por kur vjen puna te festat e secilit besim, shqiptarët vështirë se ndahen. Për data të rëndësishme, siç janë Krishtlindja, Bajrami apo së fundmi edhe Pashkët, pavarësisht fesë, atmosfera festive i përfshin të gjithë. Të gjithë urojnë njëri-tjetrin dhe bashkohen për të festuar.

Vizitoni Shqipërinë, guida e agjencisë britanike
Vizitoni Shqipërinë, guida e agjencisë britanike
Shqipëria është ‘sekreti’ i fundit i Mesdheut. E mbyllur për dekada për shkak të regjimit komunist, vendi i ka shpëtuar ‘zhvillimit’ dhe shumë plazhe mbeten ende të virgjëra, megjithatë kohët po ndryshojnë dhe mund të gjeni hotele dhe shtëpi akomodimi në çdo qytet.

Zbulohet një varrezë mesjetare nën kolegjin e Kembrixhit
Zbulohet një varrezë mesjetare nën kolegjin e Kembrixhit
Arkeologët britanikë zbuluan një varrezë mesjetare nën këmbët e kolegjit  St. John në Kembrixh.

65-vjeçarja pret katërnjakë
65-vjeçarja pret katërnjakë
Dhjetë vite më parë u vendos në qendër të vëmendjes së mediave gjermane për faktin se në moshën 56-vjeçare solli në jetë fëmijën e saj të 13-të. Një dekadë më vonë, Anngret Raunigk habit akoma më shumë.

Paratë vijnë duke ngrënë
Paratë vijnë duke ngrënë
Nga e ngrëna vështirë se mund të fitosh para, por jo për amerikanen Sarah Reign.

Mos u tregoni miqve që jeni të lumtur
Mos u tregoni miqve që jeni të lumtur
Sapo je kthyer nga një udhëtim fantastik? Gjete punën që dëshiroje aq shumë? Mezi pret të tregosh se sa mirë shkojnë gjërat me njeriun e zemrës? Me pak fjalë, punët po të ecin shkëlqyeshem!!! Mirë fare, vetëm mos i trego miqve!

15-vjeçarja kineze që duket si kukull
15-vjeçarja kineze që duket si kukull
Disa foto të një vajze 15-vjeçare e cila ka bërë shumë operacione plastike për të ndryshuar rrënjësisht pamjen e saj të jashtme po qarkullojnë në rrjetet sociale kineze.

E martuar me 10 burra
E martuar me 10 burra
Në 11 vite u martua plot 10 herë, por duke harruar një detaj të rëndësishëm; divorcin nga bashkëshorti paraardhës.

Të bësh art me shkumën e makiatos
Të bësh art me shkumën e makiatos
Një kafeteri në Filipine i shërben klientëve të saj makiato me portrete të ndryshme të realizuara në shkumë. Pronari i Bunny Baker Café në Manila bën karikatura të ndryshme në filxhan, pa asnjë kosto shtesë.

Prezervativi që jep ndjesi më të mirë sesa pa gjë fare
Prezervativi që jep ndjesi më të mirë sesa pa gjë fare
Shkencëtarët e Universitetit të Wollongong-ut në Australi kanë dizenjuar një prezervativ që, sipas tyre, do të japë një ndjesi më të mirë sesa pa gjë fare.

Babai godet me grusht në fytyrë djalin e vogël (VIDEO)
Babai godet me grusht në fytyrë djalin e vogël (VIDEO)
Kjo video shokuese tregon se si një baba amerikan ndjek djalin e tij të vogël dhe e godet me grusht në fytyrë në një supermarket.

“Miss Ushtria” për të rekrutuar meshkujt
“Miss Ushtria” për të rekrutuar meshkujt
Në përpjekje për të mbushur kazermat, ushtria kazake ka ndërmarrë një fushatë të pazakontë.

Holandezët, populli më i gjatë në Europë
Holandezët, populli më i gjatë në Europë
150 vite më parë futeshin në listën e popujve më shtatshkurtër të Europës me një gjatësi mesatare prej 165 centimetrash.

Forma primitive jete në një tjetër sistem
Forma primitive jete në një tjetër sistem
Për aq sa dimë ne, sistemi ynë diellor është i vetmi sistem planetesh që ka jetë, të paktën në mënyrën dhe formën që njohim.

Pushime luksoze vetëm për supermiliarderët?
Pushime luksoze vetëm për supermiliarderët?
Jahtet disa miliona paund, avionët privatë dhe vendet ekskluzive të pushimeve nuk janë të rezervuara vetëm për të pasurit. Nëse ju do të dini se ku të kërkoni, si të bëni “shopping” apo kur të prenotoni, atëherë ju mund të kurseni mijëra paund për të arritur një marrëveshje ekskluzive udhëtimi.

Kryebashkiaku harxhon paratë për të ndërtuar një…robot
Kryebashkiaku harxhon paratë për të ndërtuar një…robot
Fushata elektorale për zgjedhjet vendore  të 21 qershorit thuajse ka nisur, ndaj bëni kujdes; nëse dikush ju kërkon votën për të ndërtuar ‘Transformers’, lutemi ta refuzoni atë.

Kallashi s’është lodra e duhur për një 9-vjeçare
Kallashi s’është lodra e duhur për një 9-vjeçare
Arabia Saudite ka ndërmarrë një fushatë ushtarake kundër rebelëve Huthi në Jeminin fqinj, vendim që ka gjetur mbështetjen e gjerë të qytetarëve.

Protestë e prostitutave në mbrojtje të vendit të tyre të punës
Protestë e prostitutave në mbrojtje të vendit të tyre të punës
Një vendim i autoriteteve vendore për rishikimin e qendrës historike të Amsterdamit ka hedhur në rrugë qindra prostituta që preken nga ndryshimet.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Të rinj, që premtojnë se basketbolli mund t’i rikthehet lavdisë së dikurshme. Në pallatin e sportit “Asllan Rusi” u zhvillua të hënën finalja e moshave U16, mes Marsi Basket e Superior Klima.

“Burri mund të hajë gruan e tij kur është i uritur”
“Burri mund të hajë gruan e tij kur është i uritur”
Burrat në Arabinë Saudite “mund të hanë gratë e tyre nëse vuajnë nga uria e skajshme”. Kjo është ajo që ka thënë një udhëheqës fetar në këtë vend.

Për nostalgjikët e lojës “Snake” vjen aplikacioni për smartphone
Për nostalgjikët e lojës “Snake” vjen aplikacioni për smartphone
E mbani mend sa gjatë qëndronte bateria e celularit tuaj “Nokia 3210” apo “3310” pa u karikuar para se të vinin smartphone-t? Rreziku i vetëm që të shkarkohej ishte qëndrimi i gjatë duke luajtur me të famshmen lojën “Snake” dhe këtë gati e bënim të tërë.

Të urresh punën që bën, është njësoj si të abuzohesh…
Të urresh punën që bën, është njësoj si të abuzohesh…
Të jesh në një punë që e urren, është njësoj sikur të jesh në një marrëdhënie ku abuzohesh. Kjo s’do të thotë që të keni hundë të gjakosur, apo sy të nxirë. Më shumë ka të bëjë me gjendjen mendore dhe me faktin, që puna zotëron jetën tuaj në kuptimin jo të mirë të fjalës.

Cili është vendi ideal për të punuar?
Cili është vendi ideal për të punuar?
Keni dëgjuar ndonjëherë për ekzistencën e disa shteteve ku punonjësi, në ndërtim apo në zyrë qoftë trajtohet njësoj? Ku të dielën nuk punon kurrë dhe në raste sëmundjeje, lindjeje, fatkeqësie apo gëzimi, të drejtat e tij respektohen maksimalisht nga punëdhënësi? Ku paga më e ulët mund të jetë pagë ëndrrash në një tjetër vend? E tillë është Zvicra, e cila konsiderohet si “parajsa” e punëtorëve dhe qëndron në majën e klasifikimeve, përsa u përket të drejtave të tyre.

Ja ndryshimet e reja në Kodin e Punës
Ja ndryshimet e reja në Kodin e Punës
Kodi i Punës ka pësuar ndryshimet e fundit këtë javë, ndër të cilat janë si më poshtë, e megjithatë i gjithë “dyshimi” është sesa do të zbatohen ato në praktikë.

Pasrroja që nxit dëshirën seksuale tek femrat
Pasrroja që nxit dëshirën seksuale tek femrat
Ata që e njohin mirë kinemanë klasike me patjetër njohin edhe Steve McQueen, një ndër emrat e mëdhenj të hollivudianë të vitet ’60 të shekullit të kaluar.

Shtatshkurtërit, më të rrezikuar nga infarkti se shtatlartët
Shtatshkurtërit, më të rrezikuar nga infarkti se shtatlartët
Personat me një shtat të ulët, ndryshe nga ata shtatëlartë, janë më të prirur të preken nga sëmundjet kardiake.

Në kërkim të dashurisë nëpër botë...
Në kërkim të dashurisë nëpër botë...
Pavarësisht dëshirës, jo të gjithë arrijnë të gjejnë shpirtin e tyre binjak në jetë. Për t’u ardhur në ndihmë të gjithë të vetmuarve, një faqe interneti ka publikuar së fundmi një mundësi shumë të mirë për ata që janë ende vetëm.

Jeta jashtëtokësore, NASA: Për 20-30 vjet do të kemi fakte
Jeta jashtëtokësore, NASA: Për 20-30 vjet do të kemi fakte
Zbulimi i jetës jashtëtokësore, ndoshta ngjarja më emocionuese në historinë e njerëzimit, mund të kthehet në realitet të afërt edhe për banorët e tanishëm të planetit, kështu deklaroi shkencëtarja njëkohësisht edhe shefja e NASA-s, Ellen Stofan.

Shtëpi e ndërtuar me shishe
Shtëpi e ndërtuar me shishe
12 mijë shishe shampanje, imagjinatë dhe vullnet. Këto i kanë mjaftuar një arkitekti 52-vjeçar rus për të ndërtuar një shtëpi prej ‘qelqi’.

Larvat në kafkë i shpëtuan jetën
Larvat në kafkë i shpëtuan jetën
Një 28-vjeçar vietnamez vuante prej kohësh dhimbje të forta koke dhe në një moment u dorëzua dhe vendosit të shkojë të vizitohet.

“Selfie” luanësh
“Selfie” luanësh
Një fotograf ka kapur momentin kur një luan është gati duke vrarë prenë e tij dhe fotot janë realizuar nga këndvështrimi i presë.

“Jezusi ishte i martuar dhe kishte një fëmijë”
“Jezusi ishte i martuar dhe kishte një fëmijë”
Jezusi ishte i martuar, kishte një djalë dhe pas vdekjes është varrosur së bashku me të vëllain në një ‘varr familjar’.

Një lokal tërësisht “i ricikluar”
Një lokal tërësisht “i ricikluar”
Nuk po ju lemë vend të fantazoni, sesi një kullesë makaronash apo rende kuzhine mund të kthehej në një abazhur. Apo sesi çizme llastiku për fëmijë, të shërbejnë si vazo lulesh. Por, po ju tregojmë sesi me mjete nga më të ndryshmet, qofshin enë kuzhine apo materiale të dala jashtë përdorimi, të mund të ndërtoni një mjedis të këndshëm.

Produktet kozmetike mund të shndërrohen në helme…
Produktet kozmetike mund të shndërrohen në helme…
Kërkon të verë vetulla dhe nxjerr sytë! Jo Gilchrist nga Britania e Madhe, fatmirësisht nuk ka humbur sytë por ka mbetur me këmbë të paralizuara, sepse përdori furçën e grimit të shoqes saj.

“Baroni i botoksit” vret veten nga depresioni
“Baroni i botoksit” vret veten nga depresioni
Fredric Brandt, i njohur ndryshe edhe si “Baroni i Botoksit” u gjet i vdekur në apartamentin e tij në Florida.

Facebook dhe WhatsApp drejt integrimit
Facebook dhe WhatsApp drejt integrimit
Mund të jenë vetëm prova teknike për momentin, por kjo nuk na pengon që të sugjerojmë se në një të ardhme të afërt, Facebook dhe WhatsApp do të integrohen me njëra-tjetrën.

“Fëmijë, suksesi vjen përmes punës”
“Fëmijë, suksesi vjen përmes punës”
Të përkëdhelur, të pamësuar me vështirësitë, të prirur drejt informacioneve sipërfaqësore të internetit apo shpenzimit të kotë të kohës nëpër rrjete sociale.

Shija e ushqimit ndryshon sipas muzikës që dëgjojmë
Shija e ushqimit ndryshon sipas muzikës që dëgjojmë
Perceptimi i shijes së ushqimit mund të ndryshojë në vartësi të muzikës që dëgjojmë. Kështu thotë një studim i realizuar nga Charles Spence, profesor psikologjie në Universitetin e Oksfordit.

Mieko Nagaoka, notarja 100-vjeçare vendos rekord në 1500 m
Mieko Nagaoka, notarja 100-vjeçare vendos rekord në 1500 m
Edhe pse në moshën 100 vjeçare, japonezja Mieko Nagaoka ka arritur të përfundojë garën e 1500 metra stil i lirë në not, duke vendosur rekord në kategorinë e saj të moshës për të njëjtën distancë.

Fëmijët të rrezikuar nga bota virtuale
Fëmijët të rrezikuar nga bota virtuale
Shkrep një foto, bashkëngjiti mbishkrimin dhe postoje atë nëpër rrjetet sociale, ky tashme është kthyer në një ritual të zakonshëm ditor për të gjithë ata që zotërojnë smartphone,por nga ky rreth vicioz i botës virtuale nuk mund të shpëtonin as fëmijët dhe adoleshentët.

Qeni trafikant ‘dorëzohet’
Qeni trafikant ‘dorëzohet’
Mes atyre që iu përgjigjën thirrjes së policisë braziliane në një aksion antidrogë ishte një “trafikant” aspak i zakontë.

Bota magjike plot ngjyra, e 15-vjeçarit autik Nikola Troqe
Bota magjike plot ngjyra, e 15-vjeçarit autik Nikola Troqe
Nuk ndodh shpesh, që një 15-vjeçar të çelë një ekspozitë personale pikturash dhe vizatimesh. Por për Nikola Troqen, nxënësin e klasës së 9 në shkollën “At Zef Pllumi”, në Tiranë, kjo është e merituar.

8 arsye pse femrat duhet të masturbojnë
8 arsye pse femrat duhet të masturbojnë
Të flasin për masturbimin për shumë femra është një tabu që edhe kur hapet si temë i sikletos. Por ndoshta ka ardhur koha të flitet më shumë për të dhe ndikimin pozitiv që ka në organizëm.

Parlamenti francez i nxjerr “jashtë ligjit” modelet anoreksike
Parlamenti francez i nxjerr “jashtë ligjit” modelet anoreksike
“Pasi mbaroi shkolla në vitin 2010, ushqimi që unë konsumoja ishte vetëm një gotë kos dhe një pjatë pilaf në drekë. Aktualisht jam 37 kg dhe 1.54 m e gjatë. Pesha më e ulët që kam pasur ndonjëherë ka qenë 23 kg”.

Dy shokë…burrë e grua
Dy shokë…burrë e grua
Kur ishin fëmijë ishin shokë të ngushtë, që ndoshta s’e kishin menduar që kur të rriteshin do të bëheshin…burrë e grua.

Qeni më me fat në botë
Qeni më me fat në botë
Në pamje të parë mund të mos duket kështu, por ky është qeni më me fat në botë, i cili pasi i shpëtoi mrekullisht pa asnjë gërvishtje një aksidenti me makinë u bë edhe me çati mbi kokë.

Fëmijët e pasur të Meksikës mburren në Instagram
Fëmijët e pasur të Meksikës mburren në Instagram
Çdo shtet në botë ka fëmijët e pasur të Instagramit, por në Meksikë mburrja me pasurinë e babait në rrjetin social po kalon çdo kufi të mundshëm.

Hudhra ngadalëson plakjen dhe mbron trurin nga sëmundjet
Hudhra ngadalëson plakjen dhe mbron trurin nga sëmundjet
Ata thonë se një përbërës te hudhra ofron mbrojtje për trurin kundër plakjes dhe sëmundjeve. Madje edhe mund të parandalojë sëmundjet neurologjike që lidhen me moshën si Alzheimeri dhe Parkinsoni.

Përplasja e protoneve, makineria gjigande sërish në punë
Përplasja e protoneve, makineria gjigande sërish në punë
Makineria gjigande që tërhoqi vëmendjen me eksperimentin e përplasjes së protoneve dy vjet më parë në Cern të Zvicrës është vënë sërish në punë.

Menyja e Pashkëve
Menyja e Pashkëve
Vezët e ngjyrosura janë pjesë e pandashme e kremtimit të Pashkëve në botën e krishterë, një zakon ky i përcjellë në shekuj.

150 mijë paund për t’i ngjarë Shakespeare
150 mijë paund për t’i ngjarë Shakespeare
Në botë sa vjen dhe po shtohet numri i atyre që u nënshtrohet operacioneve estetike.

Modelet e mbushura gjenerojnë më shumë para
Modelet e mbushura gjenerojnë më shumë para
Pas propagandës së madhe që po i bëhet në internet modeleve pak të mbushura, larg kornizave klasike, duket se firmat e modës po fitojnë më shumë.

Të puthësh njerëz të huaj në stacionin e trenit
Të puthësh njerëz të huaj në stacionin e trenit
Farah Brook vendosi që të vinte në siklet njujorkezët që prisnin në stacionin e trenit, duke iu afruar për një puthje në buzë, menjëherë pasi i kërkonte ndihmë për të gjetur adresa të ndryshme.

40-vjetori i Microsoft-it, Bill Gates u dërgon e-mail punonjësve
40-vjetori i Microsoft-it, Bill Gates u dërgon e-mail punonjësve
Microsoft-i feston 40-vjetorin e tij sot dhe bashkëthemeluesi i kësaj kompanie, Bill Gates, u ka dërguar të gjithë punonjësve (më shumë se 100 000 persona) një e-mail me titull “Përvjetori i 40 i Microsoft-it”.

Magji vullkanike
Magji vullkanike
Pak gjëra janë më magjepsëse, njëkohësisht edhe tmerruese, sesa një shkarkim elektrik mes llavës dhe hirit të lëshuar në qindra metra lartësi nga shpërthimi i një vullkani.

Ja pse nuk duhet të ngacmoni një anakonda
Ja pse nuk duhet të ngacmoni një anakonda
Nëse ju ndodh që të viheni përballë një anakonde, atëherë bëni mirë të mos luani me durimin e saj.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Shqipëria renditet e treta ndër destinacionet kryesore për sezonin turistik veror 2015.

Prostitutat australiane mbrojnë profesionin e tyre
Prostitutat australiane mbrojnë profesionin e tyre
Dhjetra-qindra femra australiane që kanë zgjedhur prostitucionin për të siguruar një jetë më të mirë, kanë dalë në mbrojtje të ‘zanatit’ të tyre.

Marinari mbijeton 66 ditë në mes të detit
Marinari mbijeton 66 ditë në mes të detit
Një marinar që kishte mbetur në mëshirë të dallgëve është shpëtuar pas 66 ditëve të kaluara në mes të detit.

Interneti ka reduktuar aktivitetin seksual
Interneti ka reduktuar aktivitetin seksual
Interneti ka shkurtuar distancat dhe ka transformuar jetën e njeriut, por në të njëjtën kohë ka përkeqësuar jetën seksuale të çifteve.

Dhjetë shenjat që tregojnë se marrëdhënia juaj është e shëndetshme
Dhjetë shenjat që tregojnë se marrëdhënia juaj është e shëndetshme
Një qëllim në jetë për shumë prej nesh është të jenë në një marrëdhënie të lumtur, por shumica prej nesh bie dakord se arritja e kësaj është më e lehtë për t’u thënë sesa për t’u bërë. Media na ushqen vazhdimisht me idenë se romanca dhe seksi janë përbërësit kyçë të një marrëdhënieje, të paktën fillimisht. Kështu, ne na shtyjnë të besojmë se të qenët tërheqës dhe i tërhequr, i dëshiruar dhe i ndjekur janë një pjesë e rëndësishme e lojës së dashurisë.

Bashkëshorti ideal!
Bashkëshorti ideal!
Nëse mendoni se të gjithë meshkujt janë njëlloj është rasti ideal për të vërtetuar të kundërtën.

Si të kujdesemi për lëkurën në pranverë?
Si të kujdesemi për lëkurën në pranverë?
Stina e pranverës është momenti, kur fytyra ka nevojë për një kujdes tejet të veçantë. Lëkura e fytyrës është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve të temperaturave. E për të lehtësuar këtë situatë, këto janë disa këshilla.

Pesticidet te frutat dhe perimet reduktojnë fertilitetin mashkullor
Pesticidet te frutat dhe perimet reduktojnë fertilitetin mashkullor
Që përdorimi i pesticideve tek frutat dhe perimet redukton efektet pozitive të këtyre ushqimeve në organizmin e njeriut kjo dihet, por për herë të parë një studim pretendon se kanë lidhje të drejtpërdrejtë me fertilitetin mashkullor.

Hapja e telefonit përmes skanimit të fytyrës
Hapja e telefonit përmes skanimit të fytyrës
Pas zhbllokimit përmes kodit numerik dhe më pas përmes shenjave të gishtave, “Apple” pritet të prezantojë së shpejti një tjetër risi.

Kur eksperimenti i fizikës shkon keq
Kur eksperimenti i fizikës shkon keq
Videoja e mësipërme tregon momentin kur një mësues fizike godet me sëpatë gjenitalet e një kolegu të tij gjatë një eksperimenti që shkoi keq.

Ka inat vjehrrën, i urinon në çaj
Ka inat vjehrrën, i urinon në çaj
Një grua indiane është kapur duke urinuar në çajin e vjehrrës së saj dhe ka pranuar se këtë gjë e ka bërë për 1 vit me radhë.

Ja si do duket tatuazhi juaj kur të plakeni
Ja si do duket tatuazhi juaj kur të plakeni
Një ndër arsyet se pse shumë njerëz vendosin të mos bëjnë tatuazhe është frika nga ideja se si do të duket një tatuazh kur të plakemi dhe lëkura të rrudhet.

Stephen Bassett: UFO-t ekzistojnë. Së shpejti provat
Stephen Bassett: UFO-t ekzistojnë. Së shpejti provat
Stephen Bassett është aktivist politik dhe një udhëheqës i çështjes së zbulimit të pranisë së alienëve mes racës njerëzore, që sipas tij Qeveria amerikane e mban të fshehtë prej 68 vitesh.

Doni të dini se cilat janë “pasaportat më të fuqishme” në botë?
Doni të dini se cilat janë “pasaportat më të fuqishme” në botë?
Të zotërosh një pasaportë do të thotë të kesh të hapura dyert për të udhëtuar lirshëm në të gjithë botën, ose të paktën kështu mendon kushdo që e ka një dokument të tillë.

Kur propozimi për martesë në publik shkon keq…tmerrësisht keq
Kur propozimi për martesë në publik shkon keq…tmerrësisht keq
Të marrësh guximin dhe të propozosh për martesë në publik partnerin apo partneren, sidomos kur ai ose ajo e di që e ke tradhëtuar, s’është një vendim i zgjuar.

Kush është Stephen Bassett
Kush është Stephen Bassett
Stephen Bassett është aktivist politik dhe një udhëheqës i çështjes së zbulimit të pranisë së alienëve mes racës njerëzore, që sipas tij Qeveria amerikane e mban të fshehtë prej 68 vitesh.

Kopshti Zoologjik i Tiranës, “ferri" i kafshëve
Kopshti Zoologjik i Tiranës, “ferri" i kafshëve
Qeveria mori vendim për mbylljen e Kopshtit Zoologjik, pas skenës makabre të një kali të dëmtuar rëndë nga një buall.

Si dështojnë meshkujt në zbërthimin e reçipetave
Si dështojnë meshkujt në zbërthimin e reçipetave
Për gjysmën e popullsisë së botës, heqja e reçipetave është diçka që bëhet me lehtësinë më të madhe. Femrat këtë gjë e bëjnë shumë natyrshëm, por ndryshon puna me meshkujt, të cilëve nëse i kërkon që të heqin reçipeta, zihen ngushtë.

Google risjell lojën Pacman
Google risjell lojën Pacman
Google ka risjellë një video-lojë të viteve ’80 që mund të luhet shumë lehtë në “Google Maps”.

Mund të bëhen telefonata edhe nëpërmjet WhatsApp-it
Mund të bëhen telefonata edhe nëpërmjet WhatsApp-it
WhatsApp më në fund lejon përdoruesit e tij të bëjnë telefonata nëpërmjet këtij aplikacioni. Versioni i ri i WhatsApp-it ka tashmë tre opsione për kontaktet, “chat”-in dhe telefonatat.

Vdes personi më i moshuar në botë
Vdes personi më i moshuar në botë
Personi më i moshuar në botë, Misao Okawa, ka vdekur në moshën 117-vjeçare. Gruaja nga Japonia ndërroi jetë në Osaka, qytetin në të cilin lindi në 5 mars të vitit 1898.

Gjyshja përgatit çokollatë, familja në spital
Gjyshja përgatit çokollatë, familja në spital
Një grua 77-vjeçare ka helmuar veten, bashkëshortin, djalin, nipin e saj dhe një shokun e tij 12-vjeçar me një çokollatë të nxehtë të skaduar.

Shkrijnë pasurinë për emigrantët
Shkrijnë pasurinë për emigrantët
Harald Hoppner dhe Matthias Kuhnt mund ta kishin ruajtur pasurinë e tyre për të blerë vila apo makina të  kushtueshme. Por në vend të kësaj ,ata vendosën të ndihmojnë emigrantët e paligjshëm.

Kulla Eiffel mbush 126 vjeç
Kulla Eiffel mbush 126 vjeç
E imagjinoni dot Parisin pa kullën e tij të famshme? Dikur kryeqyteti francez ka qenë pa kullën Eiffel, e cila i shtoi bukurinë më 31 mars të vitit 1889.

Koncepti i ndërtesave pa hije
Koncepti i ndërtesave pa hije
Në qendrat e mëdha urbane me ndërtesa shumëkatëshe, problem gjithnjë e më i madh janë rrugët e ftohta ku dielli nuk bie kurrë.

Marsi bën bashkë Rusinë dhe SHBA
Marsi bën bashkë Rusinë dhe SHBA
Kur flitet për çështjet në Tokë ndasitë mes Uashingtonit dhe Moskës janë të thella, sidomos kohët e fundit kur tensionet janë përshkallëzuar si pasojë e krizës ukrainase.

Rezidenca e Mike Tyson shndërrohet në kishë
Rezidenca e Mike Tyson shndërrohet në kishë
Një pishinë tej përmasave normale, një kopësht i stërmadh që rrethon ndërtesën dhe mbi të gjitha një cilësi ndërtimi e standardeve më të larta.

Akullorja më e shtrenjtë në botë
Akullorja më e shtrenjtë në botë
Me një çmim prej 817 dollarë mund të klasifikohet pa frikë si akullorja më e shtrenjtë në botë.

Jeta në luks sipas Giorgio Armanit
Jeta në luks sipas Giorgio Armanit
Stilisti i famshëm Giorgio Armani po prezanton këto ditë në Milano të Italisë pasionin e tij për luksin, këtë herë sa i takon mobilimit, duke ofruar stile të ndryshme për vende të ndryshme të botës.

Qëlloi me armë krokodilin, rrezikon 9 vite burg polici meksikan
Qëlloi me armë krokodilin, rrezikon 9 vite burg polici meksikan
Një polici në Meksikë është pezulluar, pasi në një video të postuar në Youtube ai duket teksa qëllon me armë zjarri mbi një krokodil.

Nuk kemi atë shenjë horoskopi që mendonim
Nuk kemi atë shenjë horoskopi që mendonim
Mos përditë, të paktën një herë i jemi drejtuar parashikimit të yjeve duke lexuar shenjën tonë të horoskopit…ose të paktën shenjën që mendojmë se jemi.

Rinoceronti terrorizon qytetin
Rinoceronti terrorizon qytetin
Kureshtja e një rinoceronti vrau të paktën një grua dhe plagosi disa persona të tjerë në një qytet të Nepalit.

"Break dance" në Kosovë
"Break dance" në Kosovë
Interesimi i të rinjve në Kosovë për kulturën e muzikës hip-hop ka bërë që disa të rinj të hapin një shkollë për vallëzimin e kësaj rryme të njohur si break dance.

Ushtari i “Navy Seal” që u mbijetoi 27 plumbave në trup
Ushtari i “Navy Seal” që u mbijetoi 27 plumbave në trup
Tetë vite më parë u qëllua plot 27 herë në trup në një kontroll rutinë në Fallujah të Irakut.

Xhuxhi kërkon të martohet me të dashurën e tij rreth 2 metra të gjatë
Xhuxhi kërkon të martohet me të dashurën e tij rreth 2 metra të gjatë
Një burrë 1.3 metra i gjatë, i cili thotë se është “më i forti në botë”, ka për qëllim të martohet me të dashurën e tij transeksuale, e cila është 1.9 metra e gjatë.

Gruaja që mposhti kancerin me ananas
Gruaja që mposhti kancerin me ananas
Një gruaje angleze, sipas doktorëve, i kishin mbetur vetëm 5 vite jetë për shkak të kancerit në tiroide, por ajo gjeti mënyrën si të fitonte betejën me tumorin: duke ngrënë ananas dhe duke lënë burrin.

Krijohen fytyrat e gruas dhe burrit më të bukur në botë
Krijohen fytyrat e gruas dhe burrit më të bukur në botë
Një program kompjuterik që zakonisht përdoret për të vizatuar fytyrat e kriminelëve të shpallur në kërkim, është përdorur për të krijuar “fytyrat e mashkullit dhe femrës më të bukur në botë”.

Tim Cook do dhurojë pasurinë e tij për bamirësi
Tim Cook do dhurojë pasurinë e tij për bamirësi
Tim Cook, numri një i “Apple” njoftoi se do të dhurojë për bamirësi pjesën më të madhe të pasurisë së tij, pas vdekjes.

Ora e Tokës, dritat do të fiken në 172 vende
Ora e Tokës, dritat do të fiken në 172 vende
Dritat fiken për një orë, në vende publike dhe shtëpi private, “për të ndryshuar ndryshimet e klimës”.

Kivi, të mirat pastruese, kozmetike dhe terapeutike
Kivi, të mirat pastruese, kozmetike dhe terapeutike
Kivi përmban shumë të mira laksative, kozmetike dhe terapeutike. Kjo frutë njihet veçanërisht për kapacitetin për të ndihmuar në tretje falë përmbajtjes së lartë të fibrave, por përmban edhe shumë kripëra minerale dhe vitamina, sidomos vitaminën C.

Studimi britanik: 1 në 4 studentë “shesin” trupin për të jetuar
Studimi britanik: 1 në 4 studentë “shesin” trupin për të jetuar
Europa shihet si opsioni më i mirë për studentët të cilët duan të realizojnë ëndrrën e tyre për një investim akademik.

Ç’ndodh kur ikin dritat në Holandë?
Ç’ndodh kur ikin dritat në Holandë?
Një ndërprerje masive, por e përkohshme, e energjisë elektrike tronditi Amsterdamin dhe rajonet përreth tij, duke shkaktuar mbi të gjitha anulimin e përkohshëm të të gjitha fluturimeve në ardhje dhe në nisje, të aeroportit “Schiphol”.

Ndryshimi i orës, ja shqetësimet kryesore
Ndryshimi i orës, ja shqetësimet kryesore
Për të fituar një orë më shumë nën dritën e diellit, praktikë kjo që ndiqet kryesisht nga vendet perëndimore, pasi thuajse i gjithë kontinenti i Azisë nuk e praktikon më, ndërsa një pjesë e mirë e Afrikës Qendrore nuk e ka praktikuar kurrë, akrepat e orës shtyhen me 1 orë përpara në pranverë (dhe kthehen me 1 orë pas në vjeshtë, në orën normale).

Vijëzimi i rrethrrotullimeve, rekord i ri i shqiptarit
Vijëzimi i rrethrrotullimeve, rekord i ri i shqiptarit
22 sekonda për të kufizuar me shiritat e bardhë rrethrrotullimin në rrugën “Ventina” në Sondrio, me një shpejtësi që i kalon 20 km/orë. Një rekord i ri për “Guinness” i vijëzimit të rrugëve me ato që quhen ndryshe sinjalistikë horizontale, në një rrethrrotullim. Një pengesë të vogël në fakt e hasi, për shkak të rënies së majës së sprucos, teksa ishte impenjuar maksimalisht në sfidë me kohën.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Me biçikletë, nga Roma në Ramallah të Palestinës. Rreth 6 mijë km, Andrea di Blasio po i bën me biçikletë.

Mesazhet e WhatsApp-it, 10 miliardë më shumë në ditë sesa SMS-të
Mesazhet e WhatsApp-it, 10 miliardë më shumë në ditë sesa SMS-të
Për herë të parë që nga themelimi në vitin 2009, WhatsApp ka parakaluar mesazhet tradicionale të celularit. Aplikacioni i famshëm të lejon të dërgosh mesazhe apo foto nëpërmjet internetit dhe vitin e kaluar njerëzit kanë dërguar mbi 30 miliardë mesazhe WhatsApp-i në ditë, krahasuar me 20 miliardë SMS-të.

Xhenova i thotë “PO” legalizimit të kanabisit
Xhenova i thotë “PO” legalizimit të kanabisit
Këshilli Komunal i qytetit italian të Xhenovës ka aprovuar një mocion drejtuar Parlamentit, duke i kërkuar të legalizojë derivatet e kanabisit ose ato që quhen “droga të lehta”.

Ndryshon ora, akrepat 60 minuta para
Ndryshon ora, akrepat 60 minuta para
Të dielën në orën 02:00 të mëngjesit akrepat e orës lëvizin 60 minuta para, duke rikthyer orën verore.

Facebook-u teston dronin e tij të internetit
Facebook-u teston dronin e tij të internetit
Plani ambicioz i Facebook-ut për të mbuluar me internet të gjithë globin nëpërmjet disa pajisjeve ajrore po i afrohet gjithmonë e më shumë zbatimit.

Kreu i bashkisë, më mirë një mashkull apo një femër?
Kreu i bashkisë, më mirë një mashkull apo një femër?
Kanë kaluar disa dekada nga koha, kur Kinostudioja “Shqipëria e Re” prodhoi filmin “Kapedani”, në subjektin e të cilit ngrihet dilema e grave kryetare. Por, edhe pse qysh atëherë është propaganduar fort, që gruaja të jetë në drejtim, mëdyshje të tilla vijojnë të na pushtojnë edhe sot.

Andrea di Blasio, drejt Palestinës me biçikletë
Andrea di Blasio, drejt Palestinës me biçikletë
Ai është një italian, të cilin shumë njerëz do e quanin të çmendur, me atë që po bën. Andrea di Blasio ka vendosur të mbështesë çështjen palestineze, në një mënyrë krejt të veçantë, duke përshkruar me biçikletë distancën nga Roma për në Ramallah të Palestinës, përafërsisht 6000 km.

Restoranti kinez me WC erotike
Restoranti kinez me WC erotike
Një restorant në Taijuan, në veri-lindje të Kinës, ka vendosur që të tërheqë klientë jo vetëm me ushqimin që ofron, por edhe me WC-në e tij të veçantë.

Gruaja amerikane: Burri nuk ma pëlqen mjekrën
Gruaja amerikane: Burri nuk ma pëlqen mjekrën
Një grua me mjekër po mendon të rruhet për herë të parë pas shumë vitesh në mënyrë që të duket mirë në fotot e përvjetorit të pestë të martesës së saj.

Ja një mënyrë e re për të gjetur mikun tuaj më besnik
Ja një mënyrë e re për të gjetur mikun tuaj më besnik
Guinnevere Shuster, duke përdorur artin e fotografisë, po i vjen në ndihmë kafshës me besnike të njeriut, qenit, por nga ana tjetër dhe të gjithë atyre njerëzve me një dashuri të veçantë për qentë.

Ëndërroni sikur bini nga lartësi të mëdha në gjumë?
Ëndërroni sikur bini nga lartësi të mëdha në gjumë?
Shumë personave u ka ndodhur, që të përjetojnë ndjesi sikur rrëzohen nga lartësi të mëdha, gjatë kohës që janë në gjumë.

Kujdesi ndaj shëndetit, kurrë i tepërt
Kujdesi ndaj shëndetit, kurrë i tepërt
Infeksioni në vesh është një ndër problemet shëndetësore që shfaqet shpesh, si në stinën e ftohtë të dimrit, ashtu edhe në verë. Shumëkush mund të mendojë se fëmijët janë më të rrezikuarit, por në të vërtetë, infeksioni i veshit mund të prekë edhe të rriturit.

Të huajt: Tirana, qytet me shumë dashuri, por pak cilësi
Të huajt: Tirana, qytet me shumë dashuri, por pak cilësi
Njollat e gjelbërta në Tiranë janë kthyer si oazet në shkretëtirë. Në qytetin, që deri në fund të viteve ’70 kishte 60 metra katror gjelbërim për çdo banor, betoni ka përpirë pothuajse gjithçka.

Gjumi, të flesh shumë, më e rrezikshme se të flesh pak
Gjumi, të flesh shumë, më e rrezikshme se të flesh pak
Gjumi është thelbësor për t’u ripërtërirë dhe për të nisur ditën me sa më shumë energji. Shumë prej nesh ankohen se nuk flenë dot shumë, por gjumi i tepër mund të jetë akoma më i rrezikshëm.

NASA jep alarmin: Një asteroid do të kalojë pranë Tokës
NASA jep alarmin: Një asteroid do të kalojë pranë Tokës
Një asteroid 1 mijë metra i gjerë pritet të kalojë jashtëzakonisht afër Tokës brenda pak ditësh, parashikim që ka ngjallur frikën për një katastrofë të paprecedentë.

Gjermani, kërkohet një testues shtëpish publike
Gjermani, kërkohet një testues shtëpish publike
Një ofertë pune shumë e çuditshme është publikuar në një faqe interneti gjermane. Bëhet fjalë për një “testues shtëpish publike”, i cili duhet të ketë arsim të lartë, të dijë frengjisht dhe të ketë kaluar një kohë të gjatë në distriktet me drita të kuqe.

Ekzorcizëm në Argjentinë <font color=#FF0000>(Kujdes! Pamje të rënda)
</font>
Ekzorcizëm në Argjentinë (Kujdes! Pamje të rënda)
Ky është momenti i tmerrshëm kur një gruaje argjentinase iu krye një ekzorcizëm nga prifti i zonës. 22-vjeçarja e identifikuar vetëm me emrin Laura, është xhiruar në një kishë të Buenos Airesit në kohën që prifti Manuel Acuna urdhëronte Djallin të dilte nga vajza.

Facebook lancon “On This Day”
Facebook lancon “On This Day”
Nëse jeni një nga 1 miliard personat që përdorin Facebook-un për të mbajtur kontakte me familjen dhe miqtë, tani mund ta përdorni rrjetin social edhe për t’ju kujtuar datat e rëndësishme të jetës suaj.

Momenti dramatik i përplasjes së dy makinave super të shtrenjta
Momenti dramatik i përplasjes së dy makinave super të shtrenjta
Tifozët e garave me makina u bënë protagonistë të një aksidenti dramatik pasi dy makina klasike, të mbajtura në gjendje të shkëlqyer prej dekadash, u përplasën ndërmjet tyre në pistën e Goodwood.

Instagram prezanton “Layout”
Instagram prezanton “Layout”
Instagram-i njoftoi së fundmi hedhjen në përdorim të një aplikacioni që do t’u mundësojë të gjithë përdoruesve të tij të bashkojnë në një të vetëm dy ose më shumë imazhe të veçanta.

Aplikacioni që tregon se sa kohë na ka mbetur
Aplikacioni që tregon se sa kohë na ka mbetur
Së shpejti, në “AppStore” pritet të hidhet një aplikacion që “do të tregojë jetëgjatësinë tuaj” në bazë të të dhënave që do të përpunojë nga rrahjet e pulsit, një lloj numërimi mbrapsht i viteve, muajve, javëve, ditëve e orëve, pikërisht ashtu siç u ndodh edhe protagonistëve të filmit “Time”.

Telashe për "Apple", akuzohet për evazion fiskal në Itali
Telashe për "Apple", akuzohet për evazion fiskal në Itali
Nga të dhënat zyrtare të institucioneve italiane, produketet “Apple” në Itali nuk gjenin treg në masë dhe vendi përtej Adriatikut nuk radhitej mes konsumatorëve të mëdhenj të kompanisë amerikane.

Ar atje ku s’ta pret mendja
Ar atje ku s’ta pret mendja
Kur bëhet fjalë për ar dhe minerale të tjera të kushtueshme shumëkujt mendja me të drejtë mund t’i shkojë tek Afrika e Jugut, vendi më i pasur në botë me këto minerale dhe prodhuesi numër një në shumë prej tyre.

“Lepurushi” që kushton 50 mijë euro
“Lepurushi” që kushton 50 mijë euro
Skulptura e ndërtuar e gjitha me çokollatë, ky në vendin e syve janë vendosur dy diamantë doli në ankand duke nisur nga 50 mijë euro.

Duhan gjatë shtatzënisë? Ja ndryshimi
Duhan gjatë shtatzënisë? Ja ndryshimi
Pirja e duhanit gjatë shtatzënise reflektohet te fëmija më shumë nga ç’mund të imagjinohet. Një studim i “Lancaster University”, ku morën pjesë 20 nëna të ardhshme, katër prej të cilave duhanpirëse të rregullta, tregoi diferencën.

Lini duhanin menjëherë dhe përfitoni në 20 minuta
Lini duhanin menjëherë dhe përfitoni në 20 minuta
Çdo moment është ai i duhuri për të hequr dorë nga duhanpirja. Pse? Sepse në vetëm 20 minuta do të përfitoni të mirat e heqjes dorë nga ky ves.

Si të hash pa paguar?
Si të hash pa paguar?
Si të hash në një restorant pa e nxjerrë fare kuletën? Një 28-vjeçar britanik ka për këtë pyetje një përgjigje gjeniale, që për fat të keq u zbulua.

Streha sekrete e nazistëve
Streha sekrete e nazistëve
Në ditët e fundit të Rajhut të Tretë, kur në Perëndim ndodheshin trupat anglo-amerikane dhe në Lindje Ushtria e Kuqe, një pjesë e mirë e bashkëpunëtorëve të Hitlerit kuptuan se arratisja ishte mënyra e vetme për të mos u fundosur së bashku me regjimin.

Google do e mbajë celularin të zhbllokuar sa kohë ta keni në dorë
Google do e mbajë celularin të zhbllokuar sa kohë ta keni në dorë
Google ka eksperimentuar me zhbllokimin e celularëve duke përdorur fytyrat e personave, por duket se tani ka gjetur mënyrën që telefoni të qëndrojë i zhbllokuar sa kohë që është në dorën, prehrin apo xhepin e pronarit.

Festivali i puthjeve në Bali
Festivali i puthjeve në Bali
Është koha më e përshtatshme të jesh i ri, i lirë dhe beqar (ose i dashuruar marrëzisht me partnerin) në fshatin e vogël të Denpasarit, në ishullin e Balit, provincë e Indonezisë.

Papa Françesku qeraset me picë në Napoli
Papa Françesku qeraset me picë në Napoli
21 vite më parë, Ernesto Cacialli u bë i famshëm pasi arriti të bindë presidentin amerikan Bill Clinton  që të shijonte një picë të tijën dhe që nga ajo kohë u bë “Picajoli i Presidentit”. Ndërsa sot, djali i tij, Enzo Cacialli, përsërit “bëmën” e të atit duke i ofruar picë Papa Françeskut gjatë vizitës së tij në Napoli.

Momenti kur kangurit i ngec koka në kovë
Momenti kur kangurit i ngec koka në kovë
Një kanguri shumë të etur për ujë i ngeci koka në kovën nga ku po mundohej të pinte dhe shpëtoi vetëm falë ndërhyrhjes së dy burrave guximtarë.

Pelegrinazhi në Kishën e Laçit
Pelegrinazhi në Kishën e Laçit
Për 13 të marta, Kisha katolike e Shën Antonit të Padovas dhe shpella e Shën Vlashit bëhen një nga destinacionet e pelegrinëve të të gjitha besimeve. Katolikë, ortodoksë, por edhe muslimanë udhëtojnë drejt këtij vendi në Laç, i kthyer në një vend të shenjtë.

Mundësi meksikan vdes në ring (Video)
Mundësi meksikan vdes në ring (Video)
Një mundës meksikan ka vdekur në ring pasi mori një goditje shumë të rëndë në një ndeshje para mijëra spektatorëve në Tihuana.

Arkeologët zbulojnë gjurmë të një qytetërimi të hershëm në Peru
Arkeologët zbulojnë gjurmë të një qytetërimi të hershëm në Peru
Arkeologët zbuluan dhjetra trupa të mumifikuar në një zonë arkeologjike në rrethinat e kryeqytetit peruan, Lima.

Njeriu pa gjymtyrë që drejton turmën
Njeriu pa gjymtyrë që drejton turmën
Ai njeri qëndron përpara një turme njësoj si të ishte në një stadium. Ai tërheq vëmendjen e mijëra vetëve, pjesërisht për shkak të humorit, në disa raste prekës, si dhe fjalimit mbi fuqinë dhe shpresën. Por ndoshta edhe për faktin se ai thjesht qëndron atje.

Vetmia dëmton njësoj si duhani dhe alkooli
Vetmia dëmton njësoj si duhani dhe alkooli
Vetmia të dëmton njësoj si alkooli, duhani dhe obeziteti. Kështu thotë një studim i psikologëve të Birgham Young University, në Utah, sipas të cilit izolimi social rrit me 30 për qind shanset për të vdekur.

Të fluturosh me 5 yje
Të fluturosh me 5 yje
Shtretër të mëdhenj, ekrane LCD dhe madje kuzhinier personal. Janë këto disa nga elementët e Klasit të Parë që ofrojnë kompanitë ajrore më luksoze në botë.

Ora me diamante të bardhë 153 karatësh, më e shtrenjta në botë
Ora me diamante të bardhë 153 karatësh, më e shtrenjta në botë
Kompania “Graff Diamonds” ka krijuar orën më të shtrenjtë në botë. Stolia me vlerë 40 milionë dollarë është e përbërë nga diamante 153 karatësh.

E dinit se edhe recipetat mund t’iu shkaktonin probleme?
E dinit se edhe recipetat mund t’iu shkaktonin probleme?
Miliona gra e vajza mbajnë në trup recipeta me përmasa të gabuara, duke vendosur në rrezik shëndetin e tyre, madje as nuk zhvillojnë ushtrime fizike për t'i mirëmbajtur ato, paralajmërojnë ekspertët.

Udhëton në Norvegji për të parë eklipsin, gjen ariun polar
Udhëton në Norvegji për të parë eklipsin, gjen ariun polar
Në vendlindjen e tij eklipsi diellor ishte i pjesshëm dhe për të mos humbur mundësinë për të parë një eklips diellor të plotë, një 37-vjeçar çek udhëtoi drejt ishujve norvegjezë për të shijuar spektaklin e dhuruar nga fenomeni astronomik.

“Eklipsi, mesazh i Zotit”
“Eklipsi, mesazh i Zotit”
Për shkencën dhe pjesën më të madhe të njerëzve eklipsi diellor, përpos sinjalizimit për ‘hyrjen zyrtare’ të Pranverës është një fenomen astronomik jo i zakontë, por as i pashpjegueshëm.

Kopjimi në Indi është “sport kombëtar”
Kopjimi në Indi është “sport kombëtar”
Nxënësit ‘kopjacë’ janë problematikë e çdo profesori, por në Indi, sikur të mos mjaftonin këta shumë mësimdhënës duhet të përballen edhe me prindërit apo të afërm të nxënësve të tyre.

Studentja bukuroshe ngatërrohet me gruan që kërkonte një mashkull për të bërë fëmijë
Studentja bukuroshe ngatërrohet me gruan që kërkonte një mashkull për të bërë fëmijë
Një bukuroshe 23-vjeçare është “mbytur” nga ofertat e shumta të meshkujve të cilët duan të kenë fëmijë me të dhe kjo gjë ka ardhur për shkak të një keqkuptimi të madh. Elena Komleva, nga Otava e Kanadasë, është ngatërruar me një 29-vjeçare me të njëjtin emër dhe mbiemër nga Rusia.

Google i jep mirëseardhjen pranverës
Google i jep mirëseardhjen pranverës
Dielli, Hëna dhe Google po festojnë nisjen zyrtare të pranverës. Këtë vit, ekuinoksi pranveror përfshin një eklips diellor, një superhënë dhe një “doodle” nga Google.

Truri sakrifikon disa kujtime për t’u dhënë përparësi të tjerave
Truri sakrifikon disa kujtime për t’u dhënë përparësi të tjerave
Një hulumtim i ri ka zbuluar se mekanizmi i gjurmëve të kujtimeve në trurin njerëzor është më i ndërlikuar nga sa mendonim. Në vend të zënies pluhur të disa kujtimeve, në të vërtetë ato luftojnë me njëra-tjetrën për të zënë më shumë vend në tru.

Fotot më të bukura të lindjeve
Fotot më të bukura të lindjeve
Shoqata Ndërkombëtare e Fotografëve Profesionistë të Lindjes ka publikuar fituesit e konkursit Fotoja e Vitit 2015.

Horror në Colorado, 34-vjeçarja ther 26-vjeçaren dhe i merr fetusin
Horror në Colorado, 34-vjeçarja ther 26-vjeçaren dhe i merr fetusin
Një ngjarje horrori ka tronditur komunitetin e Longmont, në Colorado, ku 34-vjeçarja Dynel Catrece Lane është arrestuar për shkak se ka plagosur me thikë një 26-vjeçare, 7-muajshe shtatzënë, e më pas i ka rrëmbyer fetusin.

Eklipsi diellor, në Tiranë nis në orën 09:35
Eklipsi diellor, në Tiranë nis në orën 09:35
Për 2 orë e 17 minuta, Shqipëria do të preket nga eklipsi diellor, i cili në vendin tonë do të arrijë deri në 40-50% të mbulimit të Diellit nga Hëna.

Makina pa shofer, realitet në 2020
Makina pa shofer, realitet në 2020
Në 2020 makinat që nuk do të kenë nevojë për drejtues, por do të jenë në gjendje të ecin dhe orientohen vetë në trafik do të jenë një realitet.

Shtëpia e së ardhmes, zhvendoset brenda 24 orëve
Shtëpia e së ardhmes, zhvendoset brenda 24 orëve
Nuk mungon asgjë, që nga kuzhina, dhoma e gjumit, banjoja, aneksi dhe tarraca dhe mbi të gjitha është praktike dhe mund ta zhvendosësh ku të duash brenda 24 orëve.

“Barbie njerëzor” drejt operacionit numër 37
“Barbie njerëzor” drejt operacionit numër 37
Gjoksi i saj i stërmadh nuk e lejon më të vrapojë, por Lacey Wildd, ose e njohur ndryshe si “Barbie njerëzor”, ka zbuluar se ka në plan një zmadhim të mëtejshëm të “aseteve” të saj.

Magjia e qiellit, të gjithë me sytë lart…
Magjia e qiellit, të gjithë me sytë lart…
Jemi apo jo supersticiozë, të apasionuar apo jo pas astronomisë, të gjithë i hodhëm sytë nga qielli gjatë paradites së sotme.

Tenton të përdhunojë shoqen e gruas, ja si e pëson
Tenton të përdhunojë shoqen e gruas, ja si e pëson
Një burrë rumun e pësoi shumë keq kur u përpoq të përdhunonte shoqen e gruas.

Reklamë me murgeshë “topless” para vizitës së Papës
Reklamë me murgeshë “topless” para vizitës së Papës
Policia italiane po heton një firmë veshjesh për blasfemi, pasi një reklamë e madhe me një murgeshë “topless” është vënë në faqen e një godine para vizitës së Papa Françeskut në Napoli, vizitë që do të zhvillohet në datën 21 mars.

Nga padronë në mazhordomë
Nga padronë në mazhordomë
Nga padronë në mazhordomë. Ndoshta jo tërësisht, por është fakt se tashmë janë vënë në shërbim të të huajve, kryesisht rusëve dhe arabëve që konsiderohen si padronët e rinj të Londrës.

Dhuna në novelat grafike kalon kufijtë
Dhuna në novelat grafike kalon kufijtë
Do të mbahet mend si një ndër momentet më të paharrueshme në historinë e novelave grafike, por për kritikët këtë herë ilustruesit e kishin kaluar cakun.

Nju Jork, shqipja gjuhë zyrtare në spitalin e Bronksit
Nju Jork, shqipja gjuhë zyrtare në spitalin e Bronksit
Emigrantët shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës gëzojnë respekt dhe të drejta.

Si të reduktosh dhimbjet e shpinës
Si të reduktosh dhimbjet e shpinës
Nësë kryeni shumë shpesh disa nga këto aktivitete, si të ngisni makinën gjatë, të shihni televizor apo të kaloni orë të tëra para kompjuterit, të qëndroni gjatë në punë ulur ose në këmbë, të mblidhni vazhdimisht gjëra nga dyshemeja, të mbani çanta që kanë shumë peshë, etj., edhe pse mund t’i bëni pa i menduar, pasojat janë mbi shpinën tuaj!

Për një në gjashtë meshkuj vjehrra është më tërheqëse se gruaja e tyre
Për një në gjashtë meshkuj vjehrra është më tërheqëse se gruaja e tyre
Më mirë e ëma se e bija. Një në gjashtë meshkuj të martuar mendojnë që vjehrra është më tërheqëse se bashkëshortja e tyre.

Fut gruan në çantë për ta kaluar në BE
Fut gruan në çantë për ta kaluar në BE
Një shtetas francez i parrahur me emigracionin, provoi të fuste ilegalisht bashkëshorten e tij ruse në Bashkimin Europian, por pa sukses.

“Tent City”, burgu më i keq amerikan
“Tent City”, burgu më i keq amerikan
Si të mos mjaftonte rrethimi me tela nga të katërta anët dhe jetesës nën izolim, të burgosurit e “Tent City” në Shtetet e Bashkuara përballen edhe me natyrën.

Disa truke të zgjuara në kuzhinë
Disa truke të zgjuara në kuzhinë
Kurrë si në kuzhinë, kufiri që ndan një shtëpiake modeste nga një grua super të organizuar dhe kursimtare është vërtet i hollë. Ndonjëherë për të shmangur hapat fals mjafton të luani me pak dredhi, ose të ndiqni disa këshilla në mënyrë që të mos kaloni këtë kufi të famshëm.

Është koha për dush! Elefanti zhytet në vaskë
Është koha për dush! Elefanti zhytet në vaskë
Çdokush që ka provuar të lajë një kafshë, sidomos një në përmasa të mëdha trupore, ndoshta ka menduar se kjo është një luftë e vërtetë.

Vajza 2-muajshe që thotë “TË DUA”
Vajza 2-muajshe që thotë “TË DUA”
Një vajzë e cila është vetëm 2-muajshe ka habitur të gjithë pasi arrin të artikulojë fjalët “TË DUA”.

30-vjeçarët që jetojnë me prindërit, bekim apo bezdisje?
30-vjeçarët që jetojnë me prindërit, bekim apo bezdisje?
Numri i të rriturve europianë, që rikthehen te shtëpia e prindërve është rritur në mënyrë të dukshme vitet e fundit. Arsyeja kryesore është kriza ekonomike, pasi të rinjtë e papunë nuk mund të përballojnë qiratë e larta të apartamenteve.

Buzëqeshjet e fshehura të Vietnamit
Buzëqeshjet e fshehura të Vietnamit
Njihet si vendi më i lumtur në botë, por banorët e Vietnamit janë paksa të turpshëm kur vjen puna për të qeshur. Këtë gjë e vuri re edhe fotografi francez Rehahn, i cili gjatë udhëtimit të tij pa se shumica e njerëzve mbulonin gojën kur qeshnin, kjo në shenjë modestie ose mirësjelljeje.

Në kërkim të varrit të Servantesit...
Në kërkim të varrit të Servantesit...
Pretendimet e tyre duhen vërtetuar, por ndërkohë lajmi ka marrë dhenë, si brenda kufijve të Spanjës, ashtu edhe jashtë saj.

12 gjërat që nuk duhet t'i tregoni në vendin e punës
12 gjërat që nuk duhet t'i tregoni në vendin e punës
Për të qenë një punonjës i mirë nuk mjafton që ta bëni punën mirë, por duhet të krijoni edhe integritet të qëndrueshëm. Tregohuni të kujdesshëm me fjalët dhe sigurohuni të mos kaloni kufijtë me ato që rrëfeni për veten.

Babai dëbon djalin homoseksual: Më keq se i vdekur
Babai dëbon djalin homoseksual: Më keq se i vdekur
Një 15-vjeçar kanadez u detyrua që të largohej prej shtëpisë pas rrëfimit para familjarëve se ishte homoseksual.

Arsyet e zhdukjes së Putin…sipas rrjeteve sociale
Arsyet e zhdukjes së Putin…sipas rrjeteve sociale
Të hënën mori fund ‘thatësira’ mediatike për Vladimir Putin. Presidenti rus, ‘i zhdukur’ prej 10 ditësh, u shfaq në publik në Shën Peterburg në një takim zyrtar me presidentin e Kirgizstanit, Almazbek Atambayev.

Suzana Hoxha, gruaja që gjurmon fatin në lotari
Suzana Hoxha, gruaja që gjurmon fatin në lotari
Për disa njerëz fati është i shkruar, ndërsa Suzana Hoxha ka vite që përpiqet ta përcaktojë vetë fatin e saj. Ajo është një lojtare e betuar pas lotarive dhe - sipas saj - nëse kërkon, një ditë do të gjesh.

Na ka fati në dorë, apo e kemi ne atë?
Na ka fati në dorë, apo e kemi ne atë?
Miliona njerëz në mbarë botën ëndërrojnë të fitojnë një lotari dhe t’i jetojnë ditët e tyre në rehati, pa pasur nevojë të djersisin e të stresohen për të siguruar të mirat e jetës. Por, kur vjen puna te fitimi i një shorteu, shumë njerëz në fakt kanë një koncept të gabuar rreth tij. Mund të mendoni se është një lojë fati dhe mundësish, por në të vërtetë nuk është.

Linda dhe Jetmiri, një histori dashurie si në filma...
Linda dhe Jetmiri, një histori dashurie si në filma...
Ata u njohën me njëri-tjetrin në verën e vitit 2008, në Velipojë. Për Jetmir Nikajn, asokohe 20 vjeç, ishte dashuri me shikim të parë. Ndërsa 17-vjeçares Linda Koçeku iu deshën pak ditë për të kuptuar, që pëlqimi ishte gjithashtu i fortë edhe për të.

Fillesa rezidenciale e Donald Trump listohet për 54 milionë USD
Fillesa rezidenciale e Donald Trump listohet për 54 milionë USD
Fillesa rezidenciale e Donald Trump, një supershtëpi prej 20 mijë metrash katrorë në Greenwich të Connecticut-it, e cila ka 8 dhoma fjetjeje, 10 tualete, një sallë kinemaje, fusha tenisi dhe 3 apartamente për stafin e sigurisë, ndër të tjera, është listuar për shitje në vlerën e 54 milionë dollarëve.

Ja se si ta zbuloni nëse keni gjetur shpirtin binjak
Ja se si ta zbuloni nëse keni gjetur shpirtin binjak
Fatkeqësisht,shumë e kalojnë ekzistencën e tyre pa e gjetur personin e duhur të jetës së tyre, ndërsa ata më fatlumët, arrijnë ta shijojnë këtë pasuri. Pra gjëja më e komplikuar është të kuptoni nëse personi që keni pranë, është vërtet shpirti juaj binjak ose jo. Ja atëherë njëzetë këshilla për ta zbuluar.

Aksident me 450 km/h, piloti shpëton për mrekulli
Aksident me 450 km/h, piloti shpëton për mrekulli
Videoja e mësipërme tregon momentin kur një pilot i NHRC-së përplaset me barrierën me një shpejtësi marramendëse prej 450 km/h. Larry Dixon i National Hot Rod Association fatmirësisht dhe mrekullisht i mbijetoi këtij aksidenti të rëndë që ndodhi ditën e shtunë.

Burrë me qira për një orë. Shërbimi i Bashkisë së Moskës për gratë “në nevojë”
Burrë me qira për një orë. Shërbimi i Bashkisë së Moskës për gratë “në nevojë”
Keni shpenzuar shumë kohë duke u munduar për të bërë rregullime në shtëpinë tuaj, por jeni një femër e bukur, e cila nuk e përballon dot këtë fluks pune? Atëherë punësoni një bashkëshort me qira për një orë.

Kur legjenda Federer “mposhtet” nga një 12-vjeçar
Kur legjenda Federer “mposhtet” nga një 12-vjeçar
Shumë pak veta mund ta kenë vënë në siklet legjendën zvicerane të tenisit, Roger Federer, gjatë karrierës së tij të artë.

Jetesa mesjetare e sheikut të terrorit
Jetesa mesjetare e sheikut të terrorit
Një shtëpi primitive, e ndërtuar me baltë të thatë dhe gurë, në një zonë të largët mes maleve lindore të Afganistanit, të njohur ndryshe si Tora Bora.

Steve Jobs refuzoi ndihmën e Tim Cook
Steve Jobs refuzoi ndihmën e Tim Cook
Në ditët e vështira të Steve Jobs, Tim Cook doli vullnetar duke i ofruar ish-shefit të tij pjesë nga mëlçia e vet për të fituar betejën me sëmundjen.

Dështon në testin e thjeshtë matematikor, nusja braktis dhëndrin
Dështon në testin e thjeshtë matematikor, nusja braktis dhëndrin
Gjithçka ishte menduar me detaje dhe të gjithë të ftuarit ishin mbledhur për të festuar ceremoninë martesore të çiftit.

Tirana, Elbasani dhe qytete të tjera vishen për festën e pranverë
Tirana, Elbasani dhe qytete të tjera vishen për festën e pranverë
Dita e Verës do të pritet nën melodinë e notave muzikore shqiptare e të huaja  në Tiranë, bashkë me një sërë aktivitetesh të tjera, që zbavisin por edhe promovojnë traditën vendase.

Gruaja me gjoks 15 kilogramë kërkon partner
Gruaja me gjoks 15 kilogramë kërkon partner
Një grua amerikane me gjoks shumë të madh po kërkon dëshpërimisht një partner. “Ballkoni” i Kristy Love peshon rreth 15 kilogramë dhe është pengesë për 36-vjeçaren në punët e përditshme dhe jetën sentimentale.

Samsung prezanton “Galaxy Xcover 3”, telefoni që mund të rezistojë në kushte ekstreme
Samsung prezanton “Galaxy Xcover 3”, telefoni që mund të rezistojë në kushte ekstreme
“Galaxy Xcover 3” është telefoni i pathyeshëm i prezantuar nga Samsung, i cili për nga cilësitë është vërtetë i veçantë dhe mund t’i rezistojë kushteve ekstreme.

Pas diplomimit në “La Sapienza”, braktisën Romën për Rubikun
Pas diplomimit në “La Sapienza”, braktisën Romën për Rubikun
Diplomat me rezultate të shkëlqyera të “La Sapienza”-s aktualisht nuk po i shërbejnë dhe aq Rigerta Lokut, vajzës nga Mamurrasi, e cila pas diplomimit në një prej universiteteve më të mira të Europës, tashmë jetën e ka të lidhur me këtë fermë kafshësh.

Aligatori i apasionuar pas golfit
Aligatori i apasionuar pas golfit
Një aligator 4 metër i gjatë ishte tifozi i paftuar në një turne golfi në Florida të Shteteve të Bashkuara.

Të ëmbël dhe tepër të dashur
Të ëmbël dhe tepër të dashur
Buzëqeshjet instiktive të foshnjave të porsalindura janë të magjishme, të japin jetë, të fitojnë me shikim të parë, madje edhe të copëtojnë zemrën...

Angli, 24-vjeçarja “gjallë” falë qenit të saj
Angli, 24-vjeçarja “gjallë” falë qenit të saj
24-vjeçarja britanike, Joanna Mellor, i detyrohet një jetë qenit të saj, një labrador i zi i moshës 5-vjeçare, i quajtur Leo.

Pranverë pa taka?
Pranverë pa taka?
Ka ardhur koha për të ndryshuar garderobën. Por çfarë do veshim këtë pranverë? Revistat e modës na vijnë në ndihmë. Për fat të mirë, një pjesë e mirë e veshjeve të pranverës së shkuar do të na hyjnë në punë, por ja cilat janë dhe trendet e modës për pranverë 2015.

Armando Curri, shqiptari “i artë” që preku zemrën e parlamentarëve francezë
Armando Curri, shqiptari “i artë” që preku zemrën e parlamentarëve francezë
Armando Curri vlerësohet me medalje ari nga Parlamenti farncez. Ai është vlerësuar si një nga praktikantët më të mirë në Francë.

Madrid, gjenden eshtrat e Miguel de Cervantes?
Madrid, gjenden eshtrat e Miguel de Cervantes?
Studiuesit, të cilët prej muajsh kanë zhvilluar verifikime mbi disa eshtra të zbuluara, të dyshuara si të “babait” të Don Kishotit, Miguel de Cervantes, janë të bindur se kanë gjetur pikërisht gjurmë të eshtrave të shkrimtarit dhe bashkëshortes së tij, Catalina de Salazar.

Trajneri hedh në shesh futbollistin 7-vjeçar
Trajneri hedh në shesh futbollistin 7-vjeçar
Në ndeshjen e të rinjve mes FC Maximum dhe FC Lokomotiv në Rusi, njëri prej trajnerëve jep shembullin më të keq të mundshëm se si nuk duhet të sillet një trajner karshi vogëlushëve që ëndërrojnë që një ditë të luajnë në arenat më të mëdha sportive.

Ditëlindja e vajzës, që zbukuroi gjithë rrugicën
Ditëlindja e vajzës, që zbukuroi gjithë rrugicën
Sa mundësi ka që rrotull një rrugice të gjendet një vajzë me emrin Jona? Teorikisht këtë emër mund ta mbajnë shumë, por një dedikim special shkon vetëm për njërën prej tyre.

Dorothy, 92-vjeçarja britanike që erdhi në Shqipëri të marrë unazën e vëllait
Dorothy, 92-vjeçarja britanike që erdhi në Shqipëri të marrë unazën e vëllait
Ajo është 92 vjeç, në gjendje jo të mirë shëndetësore, megjithatë ka udhëtuar nga Londra në Tiranë për të marrë me vete gjurmën e vëllait. Dorothy Webster është motra e inxhinierit britanik të fluturimeve, John Thompson, i aksidentuar në tetorin e vitit 1944 në Bizë të Martaneshit.

Shtëpia në shitje…së bashku me të zonjën
Shtëpia në shitje…së bashku me të zonjën
Nxjerr në shitje shtëpinë me një propozim të pazakontë; nëse e blen me çmimin e kërkuar fiton të zonjën e shtëpisë si bashkëshorte.

Prezantohet 'Apple Watch'
Prezantohet 'Apple Watch'
Ashtu siç kishte premtuar që prej muajit shtator të vitit të kaluar, ‘Apple’ prezantoi mbrëmjen e 9 Marsit orën inteligjente, risia e parë e kompanisë që prej vitit 2010, kur u prezantua ‘iPad’.

Babai ‘spiunon’ jetën seksuale të djalit
Babai ‘spiunon’ jetën seksuale të djalit
Një baba britanik u arrestua dhe më pas u burgos me akuzën e ‘spiunimit’ të jetë private të djalit të tij 21-vjeçar.

22-vjeçarja me katër vetulla
22-vjeçarja me katër vetulla
Koha është në gjendje të korrigjojë një prerje të gabuar të flokëve apo një heqje të çrregullt të vetullave, por jo për një 22-vjeçare britanike.

Policia shpëton qenin
Policia shpëton qenin
Policia e Tampa-s në Florida të Shteteve të Bashkuara ndaloi në kohë një tren duke i shpëtuar jetën një qeni.

“Bohemian Carsody”
“Bohemian Carsody”
“Bohemian Rhapsody” është një prej këngëve më të famshme të “Queen” dhe një prej këngëve më të bukura të të gjitha kohërave, që ka frymëzuar treshen australiane të komedisë “SketchShe” ta interpretojë sipas mënyrës së vet.

“Apple” ka një problem…shumë fitime
“Apple” ka një problem…shumë fitime
Me vdekjen e Steve Jobs katër vite më parë “Apple” humbi diçka, por jo gjithçka. Katër vite nën drejtimin e Tim Cook, gjiganti amerikan i teknologjisë ka humbur terren në treg, po jo sa i përket të ardhurave financiare.

“Futbollistët” gjermanë, disfatë në Bubq…
“Futbollistët” gjermanë, disfatë në Bubq…
Në edicionin e 6 të turneut “Panajot Pano”, ekipet e gazetarëve shqiptarë u trembën, sepse këtë vit të ftuar ishin edhe ekipi i gazetarëve gjermanë të “Deutsche Welle”-s.

Dy vijat e gjakut midis Turqisë dhe Shqipërisë
Dy vijat e gjakut midis Turqisë dhe Shqipërisë
Gati 100 vite më parë, 5 vëllezërit Seldo u ndanë për të vazhduar karrierën ushtarake midis Shqipërisë dhe Turqisë.

Ngrihet në fluturim avioni i parë me energji diellore
Ngrihet në fluturim avioni i parë me energji diellore
U nis nga një aeroport i Abu Dhabit “Solar Impulse 2” (Si2), avioni që emëton zero lëndë helmuese në atmosferë dhe që djeg po zero karburant.

Brazil, babai rreh për vdekje pedofilin që i ngacmonte vajzën në Whatsapp
Brazil, babai rreh për vdekje pedofilin që i ngacmonte vajzën në Whatsapp
Një pedofil i cili kërkon mëshirë për jetën e tij në një video të postuar në Liveleak, shihet i rrahur keqazi nga babai i një vajze 11-vjeçare, të cilën pedofili kishte 3 muaj që mundohej ta joshte me anë të mesazheve në Whatsapp.

Bebja mbijeton 14 orë brenda makinës së rënë në lumë
Bebja mbijeton 14 orë brenda makinës së rënë në lumë
Një vogëlushe 18-muajshe është gjetur e gjallë brenda një makine më shumë se 14 orë pasi automjeti ra në një lumë në Utah të Shteteve të Bashkuara