Trajneri i Paderborn mbetet në këmbë
Debutoi në mënyrën më të mirë me ekipin e tij në Bundesligën gjerman, por ka mbetur në këmbë.

Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave
Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave
Në Angli është mbajtur Kampionati Botëror i Ngrënies së Hudhrave dhe fituesi i këtij kompeticioni të çuditshëm është David Greenman, i cili hëngri 33 thelpinj hudhrash brenda 60 sekondash.

Foto me kufomën e dekompozuar
Foto me kufomën e dekompozuar
Një varrmihës në Spanjë është pezulluar nga puna pasi ka pozuar me një kufomë të dekompozuar që sapo e kishte nxjerrë nga arkivoli.

Si i pastron dhëmbët një qen
Si i pastron dhëmbët një qen
Ky qen ka gjetur menyren perfekte per te pastruar dhembet dhe per t\'™u argetuar ne te njejten kohe.

Duket makinë, lundron si varkë…është një Ferrari
Duket makinë, lundron si varkë…është një Ferrari (FOTO)
Duket si makinë, lundron si një varkë, por në të vërtetë është një Ferrari…ose më saktë, një kopje identike e drunjtë e “Kokëkuqes” së famshme italiane.

Pasdite rikthehet me fenomenet e verës
Pasdite rikthehet me fenomenet e verës
Pushimet përfunduan…të paktën për pjesën më të madhe të atyre që në këtë 1 shtator i janë rikthyer rutinës. E për të shoqëruar familjet shqiptare në orët e pasdites në Top Channel u rikthye emisioni i Pasdites.

Cfarë është virusi Ebola?
Cfarë është virusi Ebola?
Ebola konsiderohet si një prej epidemive më të rrezikshme që është përhapur me shpejtësi në disa vende të Afrikës perëndimore. Origjina e virusit është e panjohur, por sipas të dhënave të deritanishme, lakuriqët e natës janë “rezervuarë” të virusit.

Tim Cook do dhurojë pasurinë e tij për bamirësi
Tim Cook do dhurojë pasurinë e tij për bamirësi
Tim Cook, numri një i “Apple” njoftoi se do të dhurojë për bamirësi pjesën më të madhe të pasurisë së tij, pas vdekjes.

Ora e Tokës, dritat do të fiken në 172 vende
Ora e Tokës, dritat do të fiken në 172 vende
Dritat fiken për një orë, në vende publike dhe shtëpi private, “për të ndryshuar ndryshimet e klimës”.

Kivi, të mirat pastruese, kozmetike dhe terapeutike
Kivi, të mirat pastruese, kozmetike dhe terapeutike
Kivi përmban shumë të mira laksative, kozmetike dhe terapeutike. Kjo frutë njihet veçanërisht për kapacitetin për të ndihmuar në tretje falë përmbajtjes së lartë të fibrave, por përmban edhe shumë kripëra minerale dhe vitamina, sidomos vitaminën C.

Studimi britanik: 1 në 4 studentë “shesin” trupin për të jetuar
Studimi britanik: 1 në 4 studentë “shesin” trupin për të jetuar
Europa shihet si opsioni më i mirë për studentët të cilët duan të realizojnë ëndrrën e tyre për një investim akademik.

Ç’ndodh kur ikin dritat në Holandë?
Ç’ndodh kur ikin dritat në Holandë?
Një ndërprerje masive, por e përkohshme, e energjisë elektrike tronditi Amsterdamin dhe rajonet përreth tij, duke shkaktuar mbi të gjitha anulimin e përkohshëm të të gjitha fluturimeve në ardhje dhe në nisje, të aeroportit “Schiphol”.

Ndryshimi i orës, ja shqetësimet kryesore
Ndryshimi i orës, ja shqetësimet kryesore
Për të fituar një orë më shumë nën dritën e diellit, praktikë kjo që ndiqet kryesisht nga vendet perëndimore, pasi thuajse i gjithë kontinenti i Azisë nuk e praktikon më, ndërsa një pjesë e mirë e Afrikës Qendrore nuk e ka praktikuar kurrë, akrepat e orës shtyhen me 1 orë përpara në pranverë (dhe kthehen me 1 orë pas në vjeshtë, në orën normale).

Vijëzimi i rrethrrotullimeve, rekord i ri i shqiptarit
Vijëzimi i rrethrrotullimeve, rekord i ri i shqiptarit
22 sekonda për të kufizuar me shiritat e bardhë rrethrrotullimin në rrugën “Ventina” në Sondrio, me një shpejtësi që i kalon 20 km/orë. Një rekord i ri për “Guinness” i vijëzimit të rrugëve me ato që quhen ndryshe sinjalistikë horizontale, në një rrethrrotullim. Një pengesë të vogël në fakt e hasi, për shkak të rënies së majës së sprucos, teksa ishte impenjuar maksimalisht në sfidë me kohën.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Me biçikletë, nga Roma në Ramallah të Palestinës. Rreth 6 mijë km, Andrea di Blasio po i bën me biçikletë.

Mesazhet e WhatsApp-it, 10 miliardë më shumë në ditë sesa SMS-të
Mesazhet e WhatsApp-it, 10 miliardë më shumë në ditë sesa SMS-të
Për herë të parë që nga themelimi në vitin 2009, WhatsApp ka parakaluar mesazhet tradicionale të celularit. Aplikacioni i famshëm të lejon të dërgosh mesazhe apo foto nëpërmjet internetit dhe vitin e kaluar njerëzit kanë dërguar mbi 30 miliardë mesazhe WhatsApp-i në ditë, krahasuar me 20 miliardë SMS-të.

Xhenova i thotë “PO” legalizimit të kanabisit
Xhenova i thotë “PO” legalizimit të kanabisit
Këshilli Komunal i qytetit italian të Xhenovës ka aprovuar një mocion drejtuar Parlamentit, duke i kërkuar të legalizojë derivatet e kanabisit ose ato që quhen “droga të lehta”.

Ndryshon ora, akrepat 60 minuta para
Ndryshon ora, akrepat 60 minuta para
Të dielën në orën 02:00 të mëngjesit akrepat e orës lëvizin 60 minuta para, duke rikthyer orën verore.

Facebook-u teston dronin e tij të internetit
Facebook-u teston dronin e tij të internetit
Plani ambicioz i Facebook-ut për të mbuluar me internet të gjithë globin nëpërmjet disa pajisjeve ajrore po i afrohet gjithmonë e më shumë zbatimit.

Kreu i bashkisë, më mirë një mashkull apo një femër?
Kreu i bashkisë, më mirë një mashkull apo një femër?
Kanë kaluar disa dekada nga koha, kur Kinostudioja “Shqipëria e Re” prodhoi filmin “Kapedani”, në subjektin e të cilit ngrihet dilema e grave kryetare. Por, edhe pse qysh atëherë është propaganduar fort, që gruaja të jetë në drejtim, mëdyshje të tilla vijojnë të na pushtojnë edhe sot.

Andrea di Blasio, drejt Palestinës me biçikletë
Andrea di Blasio, drejt Palestinës me biçikletë
Ai është një italian, të cilin shumë njerëz do e quanin të çmendur, me atë që po bën. Andrea di Blasio ka vendosur të mbështesë çështjen palestineze, në një mënyrë krejt të veçantë, duke përshkruar me biçikletë distancën nga Roma për në Ramallah të Palestinës, përafërsisht 6000 km.

Restoranti kinez me WC erotike
Restoranti kinez me WC erotike
Një restorant në Taijuan, në veri-lindje të Kinës, ka vendosur që të tërheqë klientë jo vetëm me ushqimin që ofron, por edhe me WC-në e tij të veçantë.

Gruaja amerikane: Burri nuk ma pëlqen mjekrën
Gruaja amerikane: Burri nuk ma pëlqen mjekrën
Një grua me mjekër po mendon të rruhet për herë të parë pas shumë vitesh në mënyrë që të duket mirë në fotot e përvjetorit të pestë të martesës së saj.

Ja një mënyrë e re për të gjetur mikun tuaj më besnik
Ja një mënyrë e re për të gjetur mikun tuaj më besnik
Guinnevere Shuster, duke përdorur artin e fotografisë, po i vjen në ndihmë kafshës me besnike të njeriut, qenit, por nga ana tjetër dhe të gjithë atyre njerëzve me një dashuri të veçantë për qentë.

Ëndërroni sikur bini nga lartësi të mëdha në gjumë?
Ëndërroni sikur bini nga lartësi të mëdha në gjumë?
Shumë personave u ka ndodhur, që të përjetojnë ndjesi sikur rrëzohen nga lartësi të mëdha, gjatë kohës që janë në gjumë.

Kujdesi ndaj shëndetit, kurrë i tepërt
Kujdesi ndaj shëndetit, kurrë i tepërt
Infeksioni në vesh është një ndër problemet shëndetësore që shfaqet shpesh, si në stinën e ftohtë të dimrit, ashtu edhe në verë. Shumëkush mund të mendojë se fëmijët janë më të rrezikuarit, por në të vërtetë, infeksioni i veshit mund të prekë edhe të rriturit.

Të huajt: Tirana, qytet me shumë dashuri, por pak cilësi
Të huajt: Tirana, qytet me shumë dashuri, por pak cilësi
Njollat e gjelbërta në Tiranë janë kthyer si oazet në shkretëtirë. Në qytetin, që deri në fund të viteve ’70 kishte 60 metra katror gjelbërim për çdo banor, betoni ka përpirë pothuajse gjithçka.

Gjumi, të flesh shumë, më e rrezikshme se të flesh pak
Gjumi, të flesh shumë, më e rrezikshme se të flesh pak
Gjumi është thelbësor për t’u ripërtërirë dhe për të nisur ditën me sa më shumë energji. Shumë prej nesh ankohen se nuk flenë dot shumë, por gjumi i tepër mund të jetë akoma më i rrezikshëm.

NASA jep alarmin: Një asteroid do të kalojë pranë Tokës
NASA jep alarmin: Një asteroid do të kalojë pranë Tokës
Një asteroid 1 mijë metra i gjerë pritet të kalojë jashtëzakonisht afër Tokës brenda pak ditësh, parashikim që ka ngjallur frikën për një katastrofë të paprecedentë.

Gjermani, kërkohet një testues shtëpish publike
Gjermani, kërkohet një testues shtëpish publike
Një ofertë pune shumë e çuditshme është publikuar në një faqe interneti gjermane. Bëhet fjalë për një “testues shtëpish publike”, i cili duhet të ketë arsim të lartë, të dijë frengjisht dhe të ketë kaluar një kohë të gjatë në distriktet me drita të kuqe.

Ekzorcizëm në Argjentinë <font color=#FF0000>(Kujdes! Pamje të rënda)
</font>
Ekzorcizëm në Argjentinë (Kujdes! Pamje të rënda)
Ky është momenti i tmerrshëm kur një gruaje argjentinase iu krye një ekzorcizëm nga prifti i zonës. 22-vjeçarja e identifikuar vetëm me emrin Laura, është xhiruar në një kishë të Buenos Airesit në kohën që prifti Manuel Acuna urdhëronte Djallin të dilte nga vajza.

Facebook lancon “On This Day”
Facebook lancon “On This Day”
Nëse jeni një nga 1 miliard personat që përdorin Facebook-un për të mbajtur kontakte me familjen dhe miqtë, tani mund ta përdorni rrjetin social edhe për t’ju kujtuar datat e rëndësishme të jetës suaj.

Momenti dramatik i përplasjes së dy makinave super të shtrenjta
Momenti dramatik i përplasjes së dy makinave super të shtrenjta
Tifozët e garave me makina u bënë protagonistë të një aksidenti dramatik pasi dy makina klasike, të mbajtura në gjendje të shkëlqyer prej dekadash, u përplasën ndërmjet tyre në pistën e Goodwood.

Instagram prezanton “Layout”
Instagram prezanton “Layout”
Instagram-i njoftoi së fundmi hedhjen në përdorim të një aplikacioni që do t’u mundësojë të gjithë përdoruesve të tij të bashkojnë në një të vetëm dy ose më shumë imazhe të veçanta.

Aplikacioni që tregon se sa kohë na ka mbetur
Aplikacioni që tregon se sa kohë na ka mbetur
Së shpejti, në “AppStore” pritet të hidhet një aplikacion që “do të tregojë jetëgjatësinë tuaj” në bazë të të dhënave që do të përpunojë nga rrahjet e pulsit, një lloj numërimi mbrapsht i viteve, muajve, javëve, ditëve e orëve, pikërisht ashtu siç u ndodh edhe protagonistëve të filmit “Time”.

Telashe për "Apple", akuzohet për evazion fiskal në Itali
Telashe për "Apple", akuzohet për evazion fiskal në Itali
Nga të dhënat zyrtare të institucioneve italiane, produketet “Apple” në Itali nuk gjenin treg në masë dhe vendi përtej Adriatikut nuk radhitej mes konsumatorëve të mëdhenj të kompanisë amerikane.

Ar atje ku s’ta pret mendja
Ar atje ku s’ta pret mendja
Kur bëhet fjalë për ar dhe minerale të tjera të kushtueshme shumëkujt mendja me të drejtë mund t’i shkojë tek Afrika e Jugut, vendi më i pasur në botë me këto minerale dhe prodhuesi numër një në shumë prej tyre.

“Lepurushi” që kushton 50 mijë euro
“Lepurushi” që kushton 50 mijë euro
Skulptura e ndërtuar e gjitha me çokollatë, ky në vendin e syve janë vendosur dy diamantë doli në ankand duke nisur nga 50 mijë euro.

Duhan gjatë shtatzënisë? Ja ndryshimi
Duhan gjatë shtatzënisë? Ja ndryshimi
Pirja e duhanit gjatë shtatzënise reflektohet te fëmija më shumë nga ç’mund të imagjinohet. Një studim i “Lancaster University”, ku morën pjesë 20 nëna të ardhshme, katër prej të cilave duhanpirëse të rregullta, tregoi diferencën.

Lini duhanin menjëherë dhe përfitoni në 20 minuta
Lini duhanin menjëherë dhe përfitoni në 20 minuta
Çdo moment është ai i duhuri për të hequr dorë nga duhanpirja. Pse? Sepse në vetëm 20 minuta do të përfitoni të mirat e heqjes dorë nga ky ves.

Si të hash pa paguar?
Si të hash pa paguar?
Si të hash në një restorant pa e nxjerrë fare kuletën? Një 28-vjeçar britanik ka për këtë pyetje një përgjigje gjeniale, që për fat të keq u zbulua.

Streha sekrete e nazistëve
Streha sekrete e nazistëve
Në ditët e fundit të Rajhut të Tretë, kur në Perëndim ndodheshin trupat anglo-amerikane dhe në Lindje Ushtria e Kuqe, një pjesë e mirë e bashkëpunëtorëve të Hitlerit kuptuan se arratisja ishte mënyra e vetme për të mos u fundosur së bashku me regjimin.

Google do e mbajë celularin të zhbllokuar sa kohë ta keni në dorë
Google do e mbajë celularin të zhbllokuar sa kohë ta keni në dorë
Google ka eksperimentuar me zhbllokimin e celularëve duke përdorur fytyrat e personave, por duket se tani ka gjetur mënyrën që telefoni të qëndrojë i zhbllokuar sa kohë që është në dorën, prehrin apo xhepin e pronarit.

Festivali i puthjeve në Bali
Festivali i puthjeve në Bali
Është koha më e përshtatshme të jesh i ri, i lirë dhe beqar (ose i dashuruar marrëzisht me partnerin) në fshatin e vogël të Denpasarit, në ishullin e Balit, provincë e Indonezisë.

Papa Françesku qeraset me picë në Napoli
Papa Françesku qeraset me picë në Napoli
21 vite më parë, Ernesto Cacialli u bë i famshëm pasi arriti të bindë presidentin amerikan Bill Clinton  që të shijonte një picë të tijën dhe që nga ajo kohë u bë “Picajoli i Presidentit”. Ndërsa sot, djali i tij, Enzo Cacialli, përsërit “bëmën” e të atit duke i ofruar picë Papa Françeskut gjatë vizitës së tij në Napoli.

Momenti kur kangurit i ngec koka në kovë
Momenti kur kangurit i ngec koka në kovë
Një kanguri shumë të etur për ujë i ngeci koka në kovën nga ku po mundohej të pinte dhe shpëtoi vetëm falë ndërhyrhjes së dy burrave guximtarë.

Pelegrinazhi në Kishën e Laçit
Pelegrinazhi në Kishën e Laçit
Për 13 të marta, Kisha katolike e Shën Antonit të Padovas dhe shpella e Shën Vlashit bëhen një nga destinacionet e pelegrinëve të të gjitha besimeve. Katolikë, ortodoksë, por edhe muslimanë udhëtojnë drejt këtij vendi në Laç, i kthyer në një vend të shenjtë.

Mundësi meksikan vdes në ring (Video)
Mundësi meksikan vdes në ring (Video)
Një mundës meksikan ka vdekur në ring pasi mori një goditje shumë të rëndë në një ndeshje para mijëra spektatorëve në Tihuana.

Arkeologët zbulojnë gjurmë të një qytetërimi të hershëm në Peru
Arkeologët zbulojnë gjurmë të një qytetërimi të hershëm në Peru
Arkeologët zbuluan dhjetra trupa të mumifikuar në një zonë arkeologjike në rrethinat e kryeqytetit peruan, Lima.

Njeriu pa gjymtyrë që drejton turmën
Njeriu pa gjymtyrë që drejton turmën
Ai njeri qëndron përpara një turme njësoj si të ishte në një stadium. Ai tërheq vëmendjen e mijëra vetëve, pjesërisht për shkak të humorit, në disa raste prekës, si dhe fjalimit mbi fuqinë dhe shpresën. Por ndoshta edhe për faktin se ai thjesht qëndron atje.

Vetmia dëmton njësoj si duhani dhe alkooli
Vetmia dëmton njësoj si duhani dhe alkooli
Vetmia të dëmton njësoj si alkooli, duhani dhe obeziteti. Kështu thotë një studim i psikologëve të Birgham Young University, në Utah, sipas të cilit izolimi social rrit me 30 për qind shanset për të vdekur.

Të fluturosh me 5 yje
Të fluturosh me 5 yje
Shtretër të mëdhenj, ekrane LCD dhe madje kuzhinier personal. Janë këto disa nga elementët e Klasit të Parë që ofrojnë kompanitë ajrore më luksoze në botë.

Ora me diamante të bardhë 153 karatësh, më e shtrenjta në botë
Ora me diamante të bardhë 153 karatësh, më e shtrenjta në botë
Kompania “Graff Diamonds” ka krijuar orën më të shtrenjtë në botë. Stolia me vlerë 40 milionë dollarë është e përbërë nga diamante 153 karatësh.

E dinit se edhe recipetat mund t’iu shkaktonin probleme?
E dinit se edhe recipetat mund t’iu shkaktonin probleme?
Miliona gra e vajza mbajnë në trup recipeta me përmasa të gabuara, duke vendosur në rrezik shëndetin e tyre, madje as nuk zhvillojnë ushtrime fizike për t'i mirëmbajtur ato, paralajmërojnë ekspertët.

Udhëton në Norvegji për të parë eklipsin, gjen ariun polar
Udhëton në Norvegji për të parë eklipsin, gjen ariun polar
Në vendlindjen e tij eklipsi diellor ishte i pjesshëm dhe për të mos humbur mundësinë për të parë një eklips diellor të plotë, një 37-vjeçar çek udhëtoi drejt ishujve norvegjezë për të shijuar spektaklin e dhuruar nga fenomeni astronomik.

“Eklipsi, mesazh i Zotit”
“Eklipsi, mesazh i Zotit”
Për shkencën dhe pjesën më të madhe të njerëzve eklipsi diellor, përpos sinjalizimit për ‘hyrjen zyrtare’ të Pranverës është një fenomen astronomik jo i zakontë, por as i pashpjegueshëm.

Kopjimi në Indi është “sport kombëtar”
Kopjimi në Indi është “sport kombëtar”
Nxënësit ‘kopjacë’ janë problematikë e çdo profesori, por në Indi, sikur të mos mjaftonin këta shumë mësimdhënës duhet të përballen edhe me prindërit apo të afërm të nxënësve të tyre.

Studentja bukuroshe ngatërrohet me gruan që kërkonte një mashkull për të bërë fëmijë
Studentja bukuroshe ngatërrohet me gruan që kërkonte një mashkull për të bërë fëmijë
Një bukuroshe 23-vjeçare është “mbytur” nga ofertat e shumta të meshkujve të cilët duan të kenë fëmijë me të dhe kjo gjë ka ardhur për shkak të një keqkuptimi të madh. Elena Komleva, nga Otava e Kanadasë, është ngatërruar me një 29-vjeçare me të njëjtin emër dhe mbiemër nga Rusia.

Google i jep mirëseardhjen pranverës
Google i jep mirëseardhjen pranverës
Dielli, Hëna dhe Google po festojnë nisjen zyrtare të pranverës. Këtë vit, ekuinoksi pranveror përfshin një eklips diellor, një superhënë dhe një “doodle” nga Google.

Truri sakrifikon disa kujtime për t’u dhënë përparësi të tjerave
Truri sakrifikon disa kujtime për t’u dhënë përparësi të tjerave
Një hulumtim i ri ka zbuluar se mekanizmi i gjurmëve të kujtimeve në trurin njerëzor është më i ndërlikuar nga sa mendonim. Në vend të zënies pluhur të disa kujtimeve, në të vërtetë ato luftojnë me njëra-tjetrën për të zënë më shumë vend në tru.

Fotot më të bukura të lindjeve
Fotot më të bukura të lindjeve
Shoqata Ndërkombëtare e Fotografëve Profesionistë të Lindjes ka publikuar fituesit e konkursit Fotoja e Vitit 2015.

Horror në Colorado, 34-vjeçarja ther 26-vjeçaren dhe i merr fetusin
Horror në Colorado, 34-vjeçarja ther 26-vjeçaren dhe i merr fetusin
Një ngjarje horrori ka tronditur komunitetin e Longmont, në Colorado, ku 34-vjeçarja Dynel Catrece Lane është arrestuar për shkak se ka plagosur me thikë një 26-vjeçare, 7-muajshe shtatzënë, e më pas i ka rrëmbyer fetusin.

Eklipsi diellor, në Tiranë nis në orën 09:35
Eklipsi diellor, në Tiranë nis në orën 09:35
Për 2 orë e 17 minuta, Shqipëria do të preket nga eklipsi diellor, i cili në vendin tonë do të arrijë deri në 40-50% të mbulimit të Diellit nga Hëna.

Makina pa shofer, realitet në 2020
Makina pa shofer, realitet në 2020
Në 2020 makinat që nuk do të kenë nevojë për drejtues, por do të jenë në gjendje të ecin dhe orientohen vetë në trafik do të jenë një realitet.

Shtëpia e së ardhmes, zhvendoset brenda 24 orëve
Shtëpia e së ardhmes, zhvendoset brenda 24 orëve
Nuk mungon asgjë, që nga kuzhina, dhoma e gjumit, banjoja, aneksi dhe tarraca dhe mbi të gjitha është praktike dhe mund ta zhvendosësh ku të duash brenda 24 orëve.

“Barbie njerëzor” drejt operacionit numër 37
“Barbie njerëzor” drejt operacionit numër 37
Gjoksi i saj i stërmadh nuk e lejon më të vrapojë, por Lacey Wildd, ose e njohur ndryshe si “Barbie njerëzor”, ka zbuluar se ka në plan një zmadhim të mëtejshëm të “aseteve” të saj.

Magjia e qiellit, të gjithë me sytë lart…
Magjia e qiellit, të gjithë me sytë lart…
Jemi apo jo supersticiozë, të apasionuar apo jo pas astronomisë, të gjithë i hodhëm sytë nga qielli gjatë paradites së sotme.

Tenton të përdhunojë shoqen e gruas, ja si e pëson
Tenton të përdhunojë shoqen e gruas, ja si e pëson
Një burrë rumun e pësoi shumë keq kur u përpoq të përdhunonte shoqen e gruas.

Reklamë me murgeshë “topless” para vizitës së Papës
Reklamë me murgeshë “topless” para vizitës së Papës
Policia italiane po heton një firmë veshjesh për blasfemi, pasi një reklamë e madhe me një murgeshë “topless” është vënë në faqen e një godine para vizitës së Papa Françeskut në Napoli, vizitë që do të zhvillohet në datën 21 mars.

Nga padronë në mazhordomë
Nga padronë në mazhordomë
Nga padronë në mazhordomë. Ndoshta jo tërësisht, por është fakt se tashmë janë vënë në shërbim të të huajve, kryesisht rusëve dhe arabëve që konsiderohen si padronët e rinj të Londrës.

Dhuna në novelat grafike kalon kufijtë
Dhuna në novelat grafike kalon kufijtë
Do të mbahet mend si një ndër momentet më të paharrueshme në historinë e novelave grafike, por për kritikët këtë herë ilustruesit e kishin kaluar cakun.

Nju Jork, shqipja gjuhë zyrtare në spitalin e Bronksit
Nju Jork, shqipja gjuhë zyrtare në spitalin e Bronksit
Emigrantët shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës gëzojnë respekt dhe të drejta.

Si të reduktosh dhimbjet e shpinës
Si të reduktosh dhimbjet e shpinës
Nësë kryeni shumë shpesh disa nga këto aktivitete, si të ngisni makinën gjatë, të shihni televizor apo të kaloni orë të tëra para kompjuterit, të qëndroni gjatë në punë ulur ose në këmbë, të mblidhni vazhdimisht gjëra nga dyshemeja, të mbani çanta që kanë shumë peshë, etj., edhe pse mund t’i bëni pa i menduar, pasojat janë mbi shpinën tuaj!

Për një në gjashtë meshkuj vjehrra është më tërheqëse se gruaja e tyre
Për një në gjashtë meshkuj vjehrra është më tërheqëse se gruaja e tyre
Më mirë e ëma se e bija. Një në gjashtë meshkuj të martuar mendojnë që vjehrra është më tërheqëse se bashkëshortja e tyre.

Fut gruan në çantë për ta kaluar në BE
Fut gruan në çantë për ta kaluar në BE
Një shtetas francez i parrahur me emigracionin, provoi të fuste ilegalisht bashkëshorten e tij ruse në Bashkimin Europian, por pa sukses.

“Tent City”, burgu më i keq amerikan
“Tent City”, burgu më i keq amerikan
Si të mos mjaftonte rrethimi me tela nga të katërta anët dhe jetesës nën izolim, të burgosurit e “Tent City” në Shtetet e Bashkuara përballen edhe me natyrën.

Disa truke të zgjuara në kuzhinë
Disa truke të zgjuara në kuzhinë
Kurrë si në kuzhinë, kufiri që ndan një shtëpiake modeste nga një grua super të organizuar dhe kursimtare është vërtet i hollë. Ndonjëherë për të shmangur hapat fals mjafton të luani me pak dredhi, ose të ndiqni disa këshilla në mënyrë që të mos kaloni këtë kufi të famshëm.

Është koha për dush! Elefanti zhytet në vaskë
Është koha për dush! Elefanti zhytet në vaskë
Çdokush që ka provuar të lajë një kafshë, sidomos një në përmasa të mëdha trupore, ndoshta ka menduar se kjo është një luftë e vërtetë.

Vajza 2-muajshe që thotë “TË DUA”
Vajza 2-muajshe që thotë “TË DUA”
Një vajzë e cila është vetëm 2-muajshe ka habitur të gjithë pasi arrin të artikulojë fjalët “TË DUA”.

30-vjeçarët që jetojnë me prindërit, bekim apo bezdisje?
30-vjeçarët që jetojnë me prindërit, bekim apo bezdisje?
Numri i të rriturve europianë, që rikthehen te shtëpia e prindërve është rritur në mënyrë të dukshme vitet e fundit. Arsyeja kryesore është kriza ekonomike, pasi të rinjtë e papunë nuk mund të përballojnë qiratë e larta të apartamenteve.

Buzëqeshjet e fshehura të Vietnamit
Buzëqeshjet e fshehura të Vietnamit
Njihet si vendi më i lumtur në botë, por banorët e Vietnamit janë paksa të turpshëm kur vjen puna për të qeshur. Këtë gjë e vuri re edhe fotografi francez Rehahn, i cili gjatë udhëtimit të tij pa se shumica e njerëzve mbulonin gojën kur qeshnin, kjo në shenjë modestie ose mirësjelljeje.

Në kërkim të varrit të Servantesit...
Në kërkim të varrit të Servantesit...
Pretendimet e tyre duhen vërtetuar, por ndërkohë lajmi ka marrë dhenë, si brenda kufijve të Spanjës, ashtu edhe jashtë saj.

12 gjërat që nuk duhet t'i tregoni në vendin e punës
12 gjërat që nuk duhet t'i tregoni në vendin e punës
Për të qenë një punonjës i mirë nuk mjafton që ta bëni punën mirë, por duhet të krijoni edhe integritet të qëndrueshëm. Tregohuni të kujdesshëm me fjalët dhe sigurohuni të mos kaloni kufijtë me ato që rrëfeni për veten.

Babai dëbon djalin homoseksual: Më keq se i vdekur
Babai dëbon djalin homoseksual: Më keq se i vdekur
Një 15-vjeçar kanadez u detyrua që të largohej prej shtëpisë pas rrëfimit para familjarëve se ishte homoseksual.

Arsyet e zhdukjes së Putin…sipas rrjeteve sociale
Arsyet e zhdukjes së Putin…sipas rrjeteve sociale
Të hënën mori fund ‘thatësira’ mediatike për Vladimir Putin. Presidenti rus, ‘i zhdukur’ prej 10 ditësh, u shfaq në publik në Shën Peterburg në një takim zyrtar me presidentin e Kirgizstanit, Almazbek Atambayev.

Suzana Hoxha, gruaja që gjurmon fatin në lotari
Suzana Hoxha, gruaja që gjurmon fatin në lotari
Për disa njerëz fati është i shkruar, ndërsa Suzana Hoxha ka vite që përpiqet ta përcaktojë vetë fatin e saj. Ajo është një lojtare e betuar pas lotarive dhe - sipas saj - nëse kërkon, një ditë do të gjesh.

Na ka fati në dorë, apo e kemi ne atë?
Na ka fati në dorë, apo e kemi ne atë?
Miliona njerëz në mbarë botën ëndërrojnë të fitojnë një lotari dhe t’i jetojnë ditët e tyre në rehati, pa pasur nevojë të djersisin e të stresohen për të siguruar të mirat e jetës. Por, kur vjen puna te fitimi i një shorteu, shumë njerëz në fakt kanë një koncept të gabuar rreth tij. Mund të mendoni se është një lojë fati dhe mundësish, por në të vërtetë nuk është.

Linda dhe Jetmiri, një histori dashurie si në filma...
Linda dhe Jetmiri, një histori dashurie si në filma...
Ata u njohën me njëri-tjetrin në verën e vitit 2008, në Velipojë. Për Jetmir Nikajn, asokohe 20 vjeç, ishte dashuri me shikim të parë. Ndërsa 17-vjeçares Linda Koçeku iu deshën pak ditë për të kuptuar, që pëlqimi ishte gjithashtu i fortë edhe për të.

Fillesa rezidenciale e Donald Trump listohet për 54 milionë USD
Fillesa rezidenciale e Donald Trump listohet për 54 milionë USD
Fillesa rezidenciale e Donald Trump, një supershtëpi prej 20 mijë metrash katrorë në Greenwich të Connecticut-it, e cila ka 8 dhoma fjetjeje, 10 tualete, një sallë kinemaje, fusha tenisi dhe 3 apartamente për stafin e sigurisë, ndër të tjera, është listuar për shitje në vlerën e 54 milionë dollarëve.

Ja se si ta zbuloni nëse keni gjetur shpirtin binjak
Ja se si ta zbuloni nëse keni gjetur shpirtin binjak
Fatkeqësisht,shumë e kalojnë ekzistencën e tyre pa e gjetur personin e duhur të jetës së tyre, ndërsa ata më fatlumët, arrijnë ta shijojnë këtë pasuri. Pra gjëja më e komplikuar është të kuptoni nëse personi që keni pranë, është vërtet shpirti juaj binjak ose jo. Ja atëherë njëzetë këshilla për ta zbuluar.

Aksident me 450 km/h, piloti shpëton për mrekulli
Aksident me 450 km/h, piloti shpëton për mrekulli
Videoja e mësipërme tregon momentin kur një pilot i NHRC-së përplaset me barrierën me një shpejtësi marramendëse prej 450 km/h. Larry Dixon i National Hot Rod Association fatmirësisht dhe mrekullisht i mbijetoi këtij aksidenti të rëndë që ndodhi ditën e shtunë.

Burrë me qira për një orë. Shërbimi i Bashkisë së Moskës për gratë “në nevojë”
Burrë me qira për një orë. Shërbimi i Bashkisë së Moskës për gratë “në nevojë”
Keni shpenzuar shumë kohë duke u munduar për të bërë rregullime në shtëpinë tuaj, por jeni një femër e bukur, e cila nuk e përballon dot këtë fluks pune? Atëherë punësoni një bashkëshort me qira për një orë.

Kur legjenda Federer “mposhtet” nga një 12-vjeçar
Kur legjenda Federer “mposhtet” nga një 12-vjeçar
Shumë pak veta mund ta kenë vënë në siklet legjendën zvicerane të tenisit, Roger Federer, gjatë karrierës së tij të artë.

Jetesa mesjetare e sheikut të terrorit
Jetesa mesjetare e sheikut të terrorit
Një shtëpi primitive, e ndërtuar me baltë të thatë dhe gurë, në një zonë të largët mes maleve lindore të Afganistanit, të njohur ndryshe si Tora Bora.

Steve Jobs refuzoi ndihmën e Tim Cook
Steve Jobs refuzoi ndihmën e Tim Cook
Në ditët e vështira të Steve Jobs, Tim Cook doli vullnetar duke i ofruar ish-shefit të tij pjesë nga mëlçia e vet për të fituar betejën me sëmundjen.

Dështon në testin e thjeshtë matematikor, nusja braktis dhëndrin
Dështon në testin e thjeshtë matematikor, nusja braktis dhëndrin
Gjithçka ishte menduar me detaje dhe të gjithë të ftuarit ishin mbledhur për të festuar ceremoninë martesore të çiftit.

Tirana, Elbasani dhe qytete të tjera vishen për festën e pranverë
Tirana, Elbasani dhe qytete të tjera vishen për festën e pranverë
Dita e Verës do të pritet nën melodinë e notave muzikore shqiptare e të huaja  në Tiranë, bashkë me një sërë aktivitetesh të tjera, që zbavisin por edhe promovojnë traditën vendase.

Gruaja me gjoks 15 kilogramë kërkon partner
Gruaja me gjoks 15 kilogramë kërkon partner
Një grua amerikane me gjoks shumë të madh po kërkon dëshpërimisht një partner. “Ballkoni” i Kristy Love peshon rreth 15 kilogramë dhe është pengesë për 36-vjeçaren në punët e përditshme dhe jetën sentimentale.

Samsung prezanton “Galaxy Xcover 3”, telefoni që mund të rezistojë në kushte ekstreme
Samsung prezanton “Galaxy Xcover 3”, telefoni që mund të rezistojë në kushte ekstreme
“Galaxy Xcover 3” është telefoni i pathyeshëm i prezantuar nga Samsung, i cili për nga cilësitë është vërtetë i veçantë dhe mund t’i rezistojë kushteve ekstreme.

Pas diplomimit në “La Sapienza”, braktisën Romën për Rubikun
Pas diplomimit në “La Sapienza”, braktisën Romën për Rubikun
Diplomat me rezultate të shkëlqyera të “La Sapienza”-s aktualisht nuk po i shërbejnë dhe aq Rigerta Lokut, vajzës nga Mamurrasi, e cila pas diplomimit në një prej universiteteve më të mira të Europës, tashmë jetën e ka të lidhur me këtë fermë kafshësh.

Aligatori i apasionuar pas golfit
Aligatori i apasionuar pas golfit
Një aligator 4 metër i gjatë ishte tifozi i paftuar në një turne golfi në Florida të Shteteve të Bashkuara.

Të ëmbël dhe tepër të dashur
Të ëmbël dhe tepër të dashur
Buzëqeshjet instiktive të foshnjave të porsalindura janë të magjishme, të japin jetë, të fitojnë me shikim të parë, madje edhe të copëtojnë zemrën...

Angli, 24-vjeçarja “gjallë” falë qenit të saj
Angli, 24-vjeçarja “gjallë” falë qenit të saj
24-vjeçarja britanike, Joanna Mellor, i detyrohet një jetë qenit të saj, një labrador i zi i moshës 5-vjeçare, i quajtur Leo.

Pranverë pa taka?
Pranverë pa taka?
Ka ardhur koha për të ndryshuar garderobën. Por çfarë do veshim këtë pranverë? Revistat e modës na vijnë në ndihmë. Për fat të mirë, një pjesë e mirë e veshjeve të pranverës së shkuar do të na hyjnë në punë, por ja cilat janë dhe trendet e modës për pranverë 2015.

Armando Curri, shqiptari “i artë” që preku zemrën e parlamentarëve francezë
Armando Curri, shqiptari “i artë” që preku zemrën e parlamentarëve francezë
Armando Curri vlerësohet me medalje ari nga Parlamenti farncez. Ai është vlerësuar si një nga praktikantët më të mirë në Francë.

Madrid, gjenden eshtrat e Miguel de Cervantes?
Madrid, gjenden eshtrat e Miguel de Cervantes?
Studiuesit, të cilët prej muajsh kanë zhvilluar verifikime mbi disa eshtra të zbuluara, të dyshuara si të “babait” të Don Kishotit, Miguel de Cervantes, janë të bindur se kanë gjetur pikërisht gjurmë të eshtrave të shkrimtarit dhe bashkëshortes së tij, Catalina de Salazar.

Trajneri hedh në shesh futbollistin 7-vjeçar
Trajneri hedh në shesh futbollistin 7-vjeçar
Në ndeshjen e të rinjve mes FC Maximum dhe FC Lokomotiv në Rusi, njëri prej trajnerëve jep shembullin më të keq të mundshëm se si nuk duhet të sillet një trajner karshi vogëlushëve që ëndërrojnë që një ditë të luajnë në arenat më të mëdha sportive.

Ditëlindja e vajzës, që zbukuroi gjithë rrugicën
Ditëlindja e vajzës, që zbukuroi gjithë rrugicën
Sa mundësi ka që rrotull një rrugice të gjendet një vajzë me emrin Jona? Teorikisht këtë emër mund ta mbajnë shumë, por një dedikim special shkon vetëm për njërën prej tyre.

Dorothy, 92-vjeçarja britanike që erdhi në Shqipëri të marrë unazën e vëllait
Dorothy, 92-vjeçarja britanike që erdhi në Shqipëri të marrë unazën e vëllait
Ajo është 92 vjeç, në gjendje jo të mirë shëndetësore, megjithatë ka udhëtuar nga Londra në Tiranë për të marrë me vete gjurmën e vëllait. Dorothy Webster është motra e inxhinierit britanik të fluturimeve, John Thompson, i aksidentuar në tetorin e vitit 1944 në Bizë të Martaneshit.

Shtëpia në shitje…së bashku me të zonjën
Shtëpia në shitje…së bashku me të zonjën
Nxjerr në shitje shtëpinë me një propozim të pazakontë; nëse e blen me çmimin e kërkuar fiton të zonjën e shtëpisë si bashkëshorte.

Prezantohet 'Apple Watch'
Prezantohet 'Apple Watch'
Ashtu siç kishte premtuar që prej muajit shtator të vitit të kaluar, ‘Apple’ prezantoi mbrëmjen e 9 Marsit orën inteligjente, risia e parë e kompanisë që prej vitit 2010, kur u prezantua ‘iPad’.

Babai ‘spiunon’ jetën seksuale të djalit
Babai ‘spiunon’ jetën seksuale të djalit
Një baba britanik u arrestua dhe më pas u burgos me akuzën e ‘spiunimit’ të jetë private të djalit të tij 21-vjeçar.

22-vjeçarja me katër vetulla
22-vjeçarja me katër vetulla
Koha është në gjendje të korrigjojë një prerje të gabuar të flokëve apo një heqje të çrregullt të vetullave, por jo për një 22-vjeçare britanike.

Policia shpëton qenin
Policia shpëton qenin
Policia e Tampa-s në Florida të Shteteve të Bashkuara ndaloi në kohë një tren duke i shpëtuar jetën një qeni.

“Bohemian Carsody”
“Bohemian Carsody”
“Bohemian Rhapsody” është një prej këngëve më të famshme të “Queen” dhe një prej këngëve më të bukura të të gjitha kohërave, që ka frymëzuar treshen australiane të komedisë “SketchShe” ta interpretojë sipas mënyrës së vet.

“Apple” ka një problem…shumë fitime
“Apple” ka një problem…shumë fitime
Me vdekjen e Steve Jobs katër vite më parë “Apple” humbi diçka, por jo gjithçka. Katër vite nën drejtimin e Tim Cook, gjiganti amerikan i teknologjisë ka humbur terren në treg, po jo sa i përket të ardhurave financiare.

“Futbollistët” gjermanë, disfatë në Bubq…
“Futbollistët” gjermanë, disfatë në Bubq…
Në edicionin e 6 të turneut “Panajot Pano”, ekipet e gazetarëve shqiptarë u trembën, sepse këtë vit të ftuar ishin edhe ekipi i gazetarëve gjermanë të “Deutsche Welle”-s.

Dy vijat e gjakut midis Turqisë dhe Shqipërisë
Dy vijat e gjakut midis Turqisë dhe Shqipërisë
Gati 100 vite më parë, 5 vëllezërit Seldo u ndanë për të vazhduar karrierën ushtarake midis Shqipërisë dhe Turqisë.

Ngrihet në fluturim avioni i parë me energji diellore
Ngrihet në fluturim avioni i parë me energji diellore
U nis nga një aeroport i Abu Dhabit “Solar Impulse 2” (Si2), avioni që emëton zero lëndë helmuese në atmosferë dhe që djeg po zero karburant.

Brazil, babai rreh për vdekje pedofilin që i ngacmonte vajzën në Whatsapp
Brazil, babai rreh për vdekje pedofilin që i ngacmonte vajzën në Whatsapp
Një pedofil i cili kërkon mëshirë për jetën e tij në një video të postuar në Liveleak, shihet i rrahur keqazi nga babai i një vajze 11-vjeçare, të cilën pedofili kishte 3 muaj që mundohej ta joshte me anë të mesazheve në Whatsapp.

Bebja mbijeton 14 orë brenda makinës së rënë në lumë
Bebja mbijeton 14 orë brenda makinës së rënë në lumë
Një vogëlushe 18-muajshe është gjetur e gjallë brenda një makine më shumë se 14 orë pasi automjeti ra në një lumë në Utah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Vajza u gjet e varur me kokë poshtë në një nga sediljet e makinës nga një peshkatar.

Lëvizjet “fatale” të WWE-së të kryera ndaj vajzave
Lëvizjet “fatale” të WWE-së të kryera ndaj vajzave
Një video e një të riu që ekzekuton disa “lëvizje përfundimtare” të keçistëve ndaj një femre ka tërhequr mbi 10 milionë klikime në Youtube në vetëm 5 ditë.

Mendjet gjeniale të trafikantëve
Mendjet gjeniale të trafikantëve
Trafikantët e drogës janë gjithmonë në kërkim të metodave të reja dhe të sofistikuara për t’i shpëtuar kontrolleve policore.

Sa tullumbace me ujë mund të ndalojnë një plumb?
Sa tullumbace me ujë mund të ndalojnë një plumb?
Sa tullumbace me ujë nevojiten për të ndaluar një plumb? Kjo është një pyetje që askush nuk e ka bërë ndonjëherë dhe askush nuk ka menduar për përgjigjen.

Vishet si Christian Gray, përjashtohet nga shkolla
Vishet si Christian Gray, përjashtohet nga shkolla
Një djalë 11-vjeçar në Britani, i cili u vesh për në shkollë si Christian Gray, protagonisti i filmit erotik të shfaqur së fundmi “50 Shades of Gray”, u përjashtua.

NASA, sonda “Dawn” futet në orbitën e Ceresit
NASA, sonda “Dawn” futet në orbitën e Ceresit
Sonda “Dawn” e agjencisë hapësinore amerikane NASA, ka mundur të zbresë në orbitën përreth Ceresit, objektit më të madh në Sistemin Diellor, i ndodhur mes Marsit dhe Jupiterit. Një sinjal satelitor që konfirmonte vendndodhjen e saj u kap nga stacionet në terren rreth orës 14:36.

“Sy për sy”, Irani zbaton ligjin “sharia” duke verbuar agresorin
“Sy për sy”, Irani zbaton ligjin “sharia” duke verbuar agresorin
Disa mjekë i kanë nxjerrë syrin një personi, në atë që shënohet si rasti i parë ku ndërmerret veprimi i shpagimit, pavarësisht dënimit të ashpër të grupeve të të drejtave të njeriut.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Armando Curri vlerësohet me medalje ari nga Parlamenti farncez. 19-vjeçari mbaroi shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera, por për shkak të statusit të tij ilegal, fillimisht iu komunikua se nuk mund të merrte pjesë në ceremoni.

Në Magaluf ndalohet alkooli në rrugë
Në Magaluf ndalohet alkooli në rrugë
Autoritetet spanjolle në Magaluf vendosën ndalimin e alkoolit në publik, pas bërjes publike të një videoje ku një femër britanike kryen seks oral me 24 meshkuj.

Turma mësyn burgun, nxjerr përdhunuesin dhe e ekzekuton
Turma mësyn burgun, nxjerr përdhunuesin dhe e ekzekuton
Në një vend ku drejtësia vonon, apo ka humbur besimin e njerëzve, masat marrin situatën në dorë dhe përfundimi është ekstrem.

Sa “lirë” na shesin lidhjet e krijuara në internet?
Sa “lirë” na shesin lidhjet e krijuara në internet?
Ta njohësh tjetrin para se ta takosh. Pranojeni ose jo, media sociale ka ndryshuar krejtësisht mënyrën sesi vihemi në kontakt me gjininë e kundërt. Ka tejkaluar kufij gjeografikë dhe ka krijuar marrëdhënie mes dy personave, që nuk e kanë takuar kurrë më parë fizikisht njëri-tjetrin.

Doni një jetë më aktive, edhe pse në moshë të tretë?
Doni një jetë më aktive, edhe pse në moshë të tretë?
Aktiviteti fizik është investimi më i mirë shëndetësor që mund të bëni për veten tuaj në çdo kohë. Elton Bano, fizioterapist, do të na tregojë sesi mund të ushtroheni edhe në moshën e tretë.

Qetësuesit e ardhshëm mund të jenë me 8 këmbë
Qetësuesit e ardhshëm mund të jenë me 8 këmbë
Shkencëtarët që kanë analizuar kimikatet e shumta që përmban helmi i merimangës deklarojnë se kanë identifikuar 7 përbërës që mund të bllokojnë aftësinë e trupit për t’i kaluar sinjalet e dhimbjes trurit.

Plotësimi i dëshirës së fundit
Plotësimi i dëshirës së fundit
Dëshira e fundit e saj ishte të shihte pikturën e madhe të Rembrandt në Amstërdam. Për këtë, vullnetarët e “Ambulancës së Dëshirave” e kanë çuar të moshuarën në RijksMuseum.

“I dashur nip! Studio dhe kujto!”
“I dashur nip! Studio dhe kujto!”
I dashur nip! Studio dhe kujto! Letra e fashme e Umberto Eco-s, një prej studiuesve dhe shkrimtarëve më të mëdhenj të Italisë, është një refleksion mbi teknologjinë dhe një këshillë për të ardhmen.

Ushqim i gjallë për milingonat
Ushqim i gjallë për milingonat
Një i ri kërkoi të testojë veten se sa do të duronte i hedhur gjysmë lakuriq mbi shtëpinë e një kolonie milingonash.

Kur përmasat të shkatërrojnë martesën
Kur përmasat të shkatërrojnë martesën
Thonë që përmasa nuk ka rëndësi, por ndonjëherë janë të mjaftueshme për të shkatërruar një martesë.

Jo gjithmonë qentë janë besnikë
Jo gjithmonë qentë janë besnikë
Thonë që qeni është miku më i mirë i njeriut, por jo në rastin e mëposhtëm. Përvoja e “Sfidës së akullt” për një gjyshe amerikane do të mbetet një kujtim i keq dhe i paharruar.

Qeni që i ngjan Hitlerit
Qeni që i ngjan Hitlerit
Njihuni me Adolfin, qenin e vogël që i ngjan jashtëzakonisht shumë diktatorit nazist Adolf Hitler.

Fotot komike të bebeve që duken të moshuar
Fotot komike të bebeve që duken të moshuar
Këto bebe mund të jenë të rinj në botë, por disa prej tyre duket sikur kanë dhjetëra dekada mbi supe. Në Reddit ka dalë një trend i ri me emrin ‘OldBabies’ (Bebet pleq) që i fton përdoruesit të postojnë foto të foshnjeve me rrudha dhe postimet kanë qenë të shumta.

Ndeshuni deri në ngordhje!
Ndeshuni deri në ngordhje!
Qindra persona të mbledhur për të parë qentë që ndeshen me njëri-tjetrin derisa njëri të ngordhë. Kjo është skena që shihet zakonisht në veri të Kinës dhe që ka shkaktuar reagimin e aktivistëve për të drejtat e kafshëve, të cilët kërkojnë një ndryshim në ligj për të mbrojtur qentë nga “përleshja e vdekjes”.

Kafeja kundër sëmundjeve kardiake 
Kafeja kundër sëmundjeve kardiake
Një filxhan kafe në ditë bën mirë, disa, akoma më mirë. Një sërë studimesh kanë nxjerrë në pah vitet e fundit të mirat e asaj që shumë prej nesh e konsiderojnë si një kënaqësi të domosdoshme.

Kur qytetari shndërrohet në reporter
Kur qytetari shndërrohet në reporter
Krijuesit e telefonave celularë nuk do ta mendonin kurrë, që kjo shpikje e vogël do të kishte kaq fuqi në shekullin e XXI. Përveç funksionit klasik, ajo që po vihet re gjithmonë e më shumë është një tjetër fenomen: video apo fotoraportimi nga njerëzit e thjeshtë.

Singapori, qyteti më i shtrenjtë në botë
Singapori, qyteti më i shtrenjtë në botë
Singapori vazhdon të mbetet qyteti me koston e jetesës më të shtrenjtë në botë. Sondazhi i përvitshëm i ‘The Economist’ sheh në pesëshen e parë të renditjes edhe Parisin, Oslon, Zyrihun dhe Sidnejn.

Arabi Saudite, binjakët e bashkuar ndahen pas 9 orësh operacion
Arabi Saudite, binjakët e bashkuar ndahen pas 9 orësh operacion
Kirurgët në Arabinë Saudite arritën të ndanin dy binjakë të ngjitur pas një operacioni që zgjati 9 orë dhe tashmë pritet që foshnjet të rekuperohen plotësisht.

Sa më shumë shokë ke, aq më shumë alkool pi
Sa më shumë shokë ke, aq më shumë alkool pi
Nëse jeni një person me shumë shokë, atëherë duhet të bëni kujdes sepse shkencëtarët kanë zbuluar se sa më shumë njerëz të njihni, aq më shumë alkool konsumoni.

Qukapiku me një pasagjer të pazakontë dhe aspak miqësor
Qukapiku me një pasagjer të pazakontë dhe aspak miqësor
Një fotograf amator britanik u ndodh në vendin dhe kohën e duhur për të dokumentuar fluturimin e pazakontë të një qukapiku, me një pasagjer të pazakontë mbi shpinë.

Pit bulli më i madh në botë
Pit bulli më i madh në botë
Me një peshë prej 80 kilogramësh, Hulku është pit bulli më i madh në botë dhe duke qenë se është vetëm 17 muajsh, ai do të vazhdojë të rritet edhe më shumë.

Mobiljet që karikojnë telefonët smart
Mobiljet që karikojnë telefonët smart
Karikimi i telefonëve inteligjentë duke i vendosur thjesht në tryezë, pa i lidhur me kabllo, priza apo karikues baterish?

Aoshima, ishulli i felinëve
Aoshima, ishulli i felinëve
Në ishullin Aoshima, në jug të Japonisë, jeton një koloni e madhe macesh. Felinët u futën në ishullin e gjatë më pak se 1 kilometër për të luftuar minjtë që nuk linin rehat peshkatarët.

Valvula “Freestyle”, zgjidhja e re për zemrën tuaj!
Valvula “Freestyle”, zgjidhja e re për zemrën tuaj!
Përse të zgjedhim valvulën “Freestyle”? Ajo është një valvul e re, me një afat 14-16 vjet, që zëvendëson në mënyrë të përkryer valvulën fiziologjike të pacientit. Kjo valvul ofron një hemodinamikë të lartë dhe jetëgjatësi.

Rreziku pas infarktit, mund të pësojmë edhe një DIV...
Rreziku pas infarktit, mund të pësojmë edhe një DIV...
Pas infarktit, 1% deri në 2% e pacientëve janë të rrezikuar të pësojnë edhe një DIV, apo Defekt të Septumit Intraventrikular.

“Përqafime falas” kundër çdo paragjykimi
“Përqafime falas” kundër çdo paragjykimi
Çdo ditë përballemi me diskriminimin mes personave nga krahina të ndryshme, një besimi tjetër fetar apo dhe me prirje seksuale ndryshe nga e jona. Dëshira për t’i thënë “Ndal” mentalitetit, bëri bashkë në fundjavë një grup të rinjsh nga Tirana, me një mesazh për të gjithë shqiptarët: përqafime falas kundër çdo paragjykimi.

Të ndash dashurinë në tre...
Të ndash dashurinë në tre...
Tingëllon edhe sot e pazakontë idea e një raporti dashuror të ndarë midis tre partnerëve. “Menage a trios” e quajnë francezët, gjë që nënkupton angazhim të tre personave në një raport romantik, e jo vetëm. Por, kjo lloj marrëdhënieje, ndonëse e papranuar dhe e çuditshme për shumë njerëz, ka ekzistuar shumë herët. Historia na shërben një mori shembujsh të “menages a trios”.

Probleme me zemrën?
Probleme me zemrën?
Falë zhvillimit të shkencës, ushqimit të shëndetshëm si dhe arsimimit, më pak njerëz vdesin nga sëmundjet e zemrës. Por cilat janë 9 shenjat delikate, që tregojnë se ju mund të keni një problem në zemër?

Pak aktivitet fizik na mban vdekjen larg
Pak aktivitet fizik na mban vdekjen larg
Që aktiviteti fizik mban larg sëmundjet dhe vonon sa më shumë vdekjen, kjo dihet tashmë, por një grup studiuesish amerikanë u përpoqën ta sjellin me shifra këtë.

Itali, vrasësi i mafias diplomohet për herë të tretë
Itali, vrasësi i mafias diplomohet për herë të tretë
Ishte viti i vështirë 1992, viti kur humbën jetën prokurorët Falcone dhe Borsellino, kur Dario Troni kreu ekzekutimet e para. Ai ishte vetëm 19 vjeç kur në mënyrë të pamëshirshme ekzekutoi një tregtar dhe një rival.

Humbet gjysmën e hundës, s’mban mend ku dhe si
Humbet gjysmën e hundës, s’mban mend ku dhe si
Të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë që pasi të kemi humbur diçka ta kemi të vështirë e shpesh edhe të pamundur ta kujtojmë se ku dhe si.

Makina prej tulle
Makina prej tulle
Një artisti kinez, i bindur se makina që do të ndërtonte nuk do të lëvizte asnjë centimetër nga vendi, përfundoi veprën e tij…dhe përfundmimi është një Mercedes Benz i ndërtuar me tulla.

Bill Gates, njeriu më i pasur
Bill Gates, njeriu më i pasur
Për të dytin vit radhazi, Bill Gates shpallet njeriu më i pasur në planet nga revista “Forbes”.

Burri me qerpikë që janë zilia e grave
Burri me qerpikë që janë zilia e grave
Një burri ukrainas i janë rritur qerpikët shumë falë një ushqimi të caktuar dhe ka vendosur që t’i masë për të hyrë në Librin e Rekordeve Guiness. 58-vjeçari Valery Smagliy do i presë pasi t’i masë sepse qerpikët e gjatë i lodhin qepallat e syve dhe në të njëjtën kohë e pengojnë të shohë.

26-vjeçari tërheq vëmendjen me lajmërimin e tij për të gjetur punë
26-vjeçari tërheq vëmendjen me lajmërimin e tij për të gjetur punë
Një i papunë tërhoqi vëmendjen e të gjithëve në Skoci me anë të një gjetjeje shumë të zgjuar për të zënë një punë të re: ai mbante në dorë një pankartë ku shkruhej “SEKS GRATIS”.

Fëmija 3 vjeç, rimishërohet!
Fëmija 3 vjeç, rimishërohet!
Një histori e pabesueshme që ka magjepsur mijëra lexues në të gjithë botën ka ndodhur në kufirin mes Sirisë dhe Izraelit. Një fëmijë 3 vjeç, pretendon se arrin të kujtojë me detaje jetën e tij të mëparshme.

Vajza 10-muajshe që peshon 19 kilogramë
Vajza 10-muajshe që peshon 19 kilogramë
Një vajzë 10-muajshe indiane peshon 19 kilogramë duke bërë që prindërit të shqetësohen shumë për shëndetin e saj, pasi një fëmijë i ka vdekur kur po shëndoshej pa masë në moshën 1 vjeç e gjysmë. Aliya Saleem nga India nisi të shtojë në peshë që në muajin e saj të katërt të jetës dhe tashmë është e rëndë sa një vajzë 6-vjeçare.

Vajza afgane del në rrugë me mburojë metali
Vajza afgane del në rrugë me mburojë metali
Një femër afgane në Kabul, ka dalë në rrugë me mburojë metali, kundër ngacmimeve seksuale.

Nga 445 në 90 kilogramë
Nga 445 në 90 kilogramë
Një grua që peshonte 445 kilogramë ka arritur të humbasë 80% të masës së saj trupore pas 11 operacioneve të kryera që nga viti 2011. 34-vjeçarja Mayra Rosales është quajtur “vrasësja gjysmëtonëshe” pasi gënjeu duke thënë se kishte vrarë nipin e saj të vogël duke e shtypur në gjumë pa dashje në vitin 2008.

Transformimi pas 30 vitesh
Transformimi pas 30 vitesh
Ajo ishte vajza afgane me sy jeshilë që u ndërkombëtarisht e njohur kur fytyra e saj mbresëlënëse u shfaq në kopertinën e revistës ‘National Geographic’, në vitin 1985.

Presin testikujt për të takuar Zotin
Presin testikujt për të takuar Zotin
Për ata që besojnë Zoti takohet me besimin tek Ai dhe pas përfundimit të jetës në këtë botë, por një guru indian ka gjetur një rrugë më të shkurtër.

Bufi sulmon njerëzit
Bufi sulmon njerëzit
Banorët e qytezës Purmerend në Holandë janë në panik nga një kërcënim i pazakontë; një buf.

Rusi, 25-vjeçarja vriste të pastrehë për të “pastruar” qytetin
Rusi, 25-vjeçarja vriste të pastrehë për të “pastruar” qytetin
Një 25-vjeçare ruse e cila ka vrarë 12 të pastrehë në Moskë, i ka thënë policisë se merrte “kënaqësi seksuale” kur godiste me thikë në mënyrë të përsëritur viktimat e saj.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Blerina Kllokoqi Rugova është stilistja shqiptare, që u përfaqësua me disa krijime në natën e ndarjes së çmimeve “Oscar”. Ajo stiloi 5 fustane, tre për prezantimin zyrtar dhe dy për festën pas ceremonisë.

Afrikë e Jugut, çifti rigjen vajzën e “zhdukur” pas 17 vitesh
Afrikë e Jugut, çifti rigjen vajzën e “zhdukur” pas 17 vitesh
Një grua afrikano-jugore ka dalë para gjykatës, me akuzën e pengmarrjes së një fëmije në një prej spitaleve të Cape Town, plot 17 vjet më parë.

Dëgjoni shumë muzikë? Kufizojeni kohën, po humbni dëgjimin!
Dëgjoni shumë muzikë? Kufizojeni kohën, po humbni dëgjimin!
Jeni të fiksuar pas dëgjimit të muzikës, ndoshta edhe me zë të lartë? Kujdes! Organizata Botërore e Shëndetësisë ka sugjeruar së fundi se njerëzit duhet të dëgjojnë muzikë jo më shumë sesa një orë në ditë, në mënyrë që të mbrojnë dëgjimin.

Artisti që “zhduk” modelët
Artisti që “zhduk” modelët
Laurent La Gamba është një artist francez i cili ka aftësinë të “zhdukë” modelët nga fotot që shkrep. Ai e bën këtë nëpërmjet penelave të tij.

“Planeti i kuq” s’është i kuq
“Planeti i kuq” s’është i kuq
“Curiosity”, sonda e NASA-s që ndodhet në planetin Mars prej muajsh ka hyrë në një fazë të re; atë të eksplorimit të asaj që fsheh nën sipërfaqe “Planeti i kuq”.

Më 9 mars ora inteligjente e Apple
Më 9 mars ora inteligjente e Apple
Shtatorin e vitit të kaluar “Apple” njoftoi se do të dalë së shpejti me orën inteligjente dhe ‘së shpejti’ erdhi.

I fiksuari pas video-lojërave djeg veten sepse e qortoi babai
I fiksuari pas video-lojërave djeg veten sepse e qortoi babai
Një i fiksuar pas video-lojërave dogji veten kur i ati i tij e qortoi duke i thënë “të luante më pak e të flinte më shumë”.

Prindërit bëjnë tatuazh shenjën e lindjes së vajzës së vogël
Prindërit bëjnë tatuazh shenjën e lindjes së vajzës së vogël
Kur Honey-Rae Phillips lindi me një shenjë shumë të madhe në këmbën e saj të djathtë, nëna dhe babai vendosën që vogëlushja e tyre kurrë nuk duhej të ndihej ndryshe nga të tjerët.

27 milion ton pluhur nga Saharaja në Amazonë
27 milion ton pluhur nga Saharaja në Amazonë
Nëse mendoni se pyjet e Amazonës dhe shkretëtira e Saharasë nuk kanë asnjë lidhje me njëra-tjetrën, atëherë gaboheni rëndë.

Aston Martin Vulcan, supermakina 2 milionë dollarëshe
Aston Martin Vulcan, supermakina 2 milionë dollarëshe
Aston Martin ka zbuluar supermakinën më të re të dizenjuar për gara shpejtësie. Me një vlerë rreth 2 milionë dollarë, Aston Martin Vulcan ende nuk e ka marrë licencën dhe marka britanike ka vendosur të prodhojë vetëm 24 makina të tilla.

Aktorit rus i vjedhin testikujt
Aktorit rus i vjedhin testikujt
Dmitry Nikolaev është një aktor rus 30-vjeçar që është bërë protagonist i një episodi mizor trafiku organesh. Sipas shtypit britanik, Nikolaevit i kanë vjedhur testikujt. Si ndodhi?

Në Londër lokali i parë për adhuruesit e bufit
Në Londër lokali i parë për adhuruesit e bufit
Fansat e Harry Potter që për vite të tëra kanë ëndërruar të adoptojnë një buf, njësoj si magjistari i sagës, do të kenë më në fund mundësinë që të shohin nga afër këtë shpend.

Peshku gjigand i kapur në lumin e Italisë
Peshku gjigand i kapur në lumin e Italisë
Një peshk gjigand, i njohur ndryshe si peshku-silurë, është kapur në lumin Po të italisë nga dy peshkatarë, ekspertë për peshkimin në ujëra të ëmbla.

Xperia, 'dera' e rikthimit të Nokia-s?
Xperia, 'dera' e rikthimit të Nokia-s?
Gjithnjë e më shumë përforcohen zërat se Nokia do të rikthehet sërish në tregun e telefonisë celulare dhe këtë mund të bëjë nëpërmjet “Xperia”.

Mjeku popullor i njohur për kurat kundër kancerit të lëkurës
Mjeku popullor i njohur për kurat kundër kancerit të lëkurës
Shaje Balla është 70 vjeç. Tre vjet më parë, zonja nga fshati Arbanë i Tiranës, u përball me një sëmundje të rëndë.

19-vjeçari i frymëzuar nga “Fifty Shades of Grey” dhunon partneren
19-vjeçari i frymëzuar nga “Fifty Shades of Grey” dhunon partneren
Filmi me skena të forta erotike, “Fifty Shades of Grey” u pa nga miliona njerëz në mbarë botën të cilët ndihmuan që të arkëtonte 93 milion dollarë vetëm në një fundjavë.

68-vjeçari sheh gruan e tij për herë të parë pas 10 viteve
68-vjeçari sheh gruan e tij për herë të parë pas 10 viteve
20 vite më parë u diagnostikua me një sëmundje të rëndë në sy dhe dhjetë vite më pas e humbi krejtësisht shikimin.

Këshilla për t’i mbijetuar ‘pandemisë zombi’
Këshilla për t’i mbijetuar ‘pandemisë zombi’
A keni ndonjë plan se si t’i mbijetoni shpërthimit të një pandemie zombish, që mund të çojë deri në shkatërrimin e qytetërimit tonë?

E lë gruaja, pensionisti e pret dhe e hedh në lumë
E lë gruaja, pensionisti e pret dhe e hedh në lumë
Një pensionist zemërthyer turk ka prerë penisin dhe e ka hedhur në lumë kur gruaja e tij prej 50 vitesh e la për një burrë më të ri.

Oazi i mrekullueshëm në mes të thatësirës
Oazi i mrekullueshëm në mes të thatësirës
Në mes të një prej vendeve me më shumë thatësirë në botë, ndodhet një oaz me palma dhe liqen që mendohet se ka veti kurative. Ky vend magjik quhet Huacachina, në shkretëtirën Atacama të Perusë.

Numrin ‘21’ e lexojnë ‘IS’, policia shkon në festën e ditëlindjes
Numrin ‘21’ e lexojnë ‘IS’, policia shkon në festën e ditëlindjes
Një çift suedez krijoi përshtypjen se ishte mbështetës i Shtetit Islamik kur kalimtarët ngatërruan numrin “21” me “IS”, shkurtimin e grupit terrorist. Ngjarja ka ndodhur në Karlskrona.

Studimi: Duhani ‘vret dy nga tre duhanpirës’
Studimi: Duhani ‘vret dy nga tre duhanpirës’
Rreziku nga pirja e duhanit mund të jetë shumë më i lartë se sa mendohej më parë. Sipas një studimi të fundit, 'duhani vret dy nga tre duhanpirës'.

Kur sheh borë për herë të parë
Kur sheh borë për herë të parë
Ky është momenti kur një skuadër çiklizmi nga Ruanda ndaloi rrugëtimin e saj kur pa borë për herë të parë. Ciklistët afrikanë po stërviteshin në Utah të SHBA-së kur panë borë të grumbulluar anës rrugës.

Sa na rinon botoksi?
Sa na rinon botoksi?
Albana është nga ato femra, që e dashurojnë bukurinë e përjetshme. Megjithatë, rrudhat kanë filluar të japin shenjat e para tek ajo.

Kristi Progri, përfaqësuesja e Mozilla-s për Shqipërinë
Kristi Progri, përfaqësuesja e Mozilla-s për Shqipërinë
Tashmë jeta jonë është pandashmërisht e lidhur me teknologjinë. Ajo ka ndryshuar gjithë rrjedhën e ngjarjeve kudo nëpër botë dhe merr një pjesë të konsiderueshme të kohës sonë.

Kinë, prindërit mbajnë vajzën të mbyllur në depo për 6 vite
Kinë, prindërit mbajnë vajzën të mbyllur në depo për 6 vite
Një vajzë kineze është mbajtur e mbyllur në një depo dhe është trajtuar si kafshë nga prindërit e saj për arsyen e vetme se ata nuk i pëlqenin të dashurin.

“Vdekja e zezë” mbërriti nga Azia Qendrore
“Vdekja e zezë” mbërriti nga Azia Qendrore
Nga gjysma e shekullit të 14 e në katër shekujt në vazhdim një seri e njëpasnjëshme pandemish do t’i merrte jetën miliona njerëzve në Europë, në atë që njihet si “Vdekja e Zezë”.

Ja ç’do të thotë të të “përpijë” dheu
Ja ç’do të thotë të të “përpijë” dheu
Ky është momenti kur një çift koreano-jugor ra në një gropë që u shfaq papritur në momentin që ata po ecnin në trotuar. Burri dhe gruaja sapo kishin zbritur nga një autobus në kryeqytetin Seul kur toka u hap nën këmbët e tyre.

Ushqimet e së ardhmes, larva, krimba e insekte
Ushqimet e së ardhmes, larva, krimba e insekte
Me ritmet aktuale të rritjes së popullsisë globale parashikimet janë që në 2050 planeti ynë do të jetë shtëpi e 9 miliard njerëzve.

Vaji i ullirit, arma sekrete kundër kancerit?
Vaji i ullirit, arma sekrete kundër kancerit?
Ndjekja e një diete mesdhetare është cilësuar prej shumë kohësh si sekreti i jetëgjatësisë dhe shëndetit të mirë. Dhe tani, shkencëtarët mund të kenë gjetur një nga arsyet përse ndodh kjo.

Në Dubai s’bie shi, bien para
Në Dubai s’bie shi, bien para
Dubai është shndërruar në sinonim i mirëqënies, sheikëve dhe parave pa fund që sigurohen më së shumti nga shitja e “arit të zi”; naftës.

“Putin këshillohet nga jashtëtokësorët”
“Putin këshillohet nga jashtëtokësorët”
Perëndimi akuzon Rusinë për rritjen e tensioneve, që për shumë analistë të marrëdhënieve ndërkombëtare është një ‘luftë e ftohtë’ e ripërtërirë.

Shiringa inteligjente kundër infektimit
Shiringa inteligjente kundër infektimit
Deri në vitin 2020, bota, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, duhet të përdorë të ashtequajturat "shiringa inteligjente" që thyhen fill pas përdorimit.

Paraguaj, striptizëm në komisariatin e policisë
Paraguaj, striptizëm në komisariatin e policisë
Fotoja e një polici duke kërcyer me një femër nudo në komisariat ka bërë që në Paraguaj të nisë një hetim i gjerë. Fotoja është publikuar në gazetën ‘Chronica’, por më parë ishte publikuar “online” me këtë shkrim shoqërues: “Po e postoj këtë foto pasi këto gjëra ndodhin gjithmonë nëpër komisariate.”

24-vjeçari shet virgjërinë për 2000 euro
24-vjeçari shet virgjërinë për 2000 euro
Një 24-vjeçar nga Rumania vendosi që të shesë virgjërinë e tij pasi mësoi se kishte shumë femra që e bënin këtë gjë, por Sorin Georgian Salinievici ka vendosur një çmim të lartë për herën e tij të parë: 2000 euro. Gjithashtu, ai do të pranojë oferta vetëm nga dikush që “ka pamje të pranueshme”.

Vendet më të rrezikshme për turistet
Vendet më të rrezikshme për turistet
Udhëtimi në vende ekzotike dhe të largëta është një eksperiencë e bukur, por për femrat mund të jetë edhe e rrezikshme, sidomos kur udhëtojnë vetëm.

Nuk i pëlqen prerja e re, tërbohet klienti
Nuk i pëlqen prerja e re, tërbohet klienti
Një burrë amerikan është arrestuar pasi nuk e ka mbajtur dot tërbimin e tij ndaj berberit, i cili nuk ia kishte prerë bukur flokët.

Kurimi me staminale që rikthen shikimin
Kurimi me staminale që rikthen shikimin
Një terapi e avancuar me bazë qelizash staminale, në gjendje t’u kthejnë shikimin pacientëve që e kanë humbur atë si pasojë e djegieve, pritet të nisë së shpejti zbatimin.

Një krem për të hequr tatuazhet
Një krem për të hequr tatuazhet
Në një të ardhme të afërt tatuazhet do të mund të hiqen fare lehtë dhe pa dhimbje, vetëm duke aplikuar në lëkurë një krem të posaçëm.

Serf me delfinet
Serf me delfinet
Moti ne kete periudhe ne Australi u dhuron serfisteve dallge per te ushtruar pasionin e tyre, por jo vetem.

Meshkujt veshin minifunde për të drejtat e femrave
Meshkujt veshin minifunde për të drejtat e femrave
Rasti i përdhunimit dhe më pas vrasjes së një studenteje 20-vjeçare në Turqi ka nisur një fushatë ndërgjegjësimi edhe në Azerbajxhanin fqinj në mbrojtje të lirive dhe të drejtave të femrave.

Kolonizimi i planeteve të tjera, e vetmja shpresë për njerëzimin
Kolonizimi i planeteve të tjera, e vetmja shpresë për njerëzimin
Thirrjes së Elon Musk, miliarderit të Space X që brenda 2024 kërkon të nisë drejt planetit Mars njerëzit e parë në një biletë vetëm vajtje iu përgjigjen mijëra persona, prej të cilëve 100 janë kandidatët e përzgjedhur deri më tani.

Ortoreksia, fiksimi për të ngrënë gjithmonë ushqimin e duhur
Ortoreksia, fiksimi për të ngrënë gjithmonë ushqimin e duhur
Nuk ka asnjë dyshim se të ushqehesh shëndetshëm është një pjesë e rëndësishme për të mbajtur veten në formë dhe për të mbajtur larg sëmundjet.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
E mbajti unazën për më shumë se katër dekada, por gjithmonë me dëshirën për t’ia kthyer të zotit. Xhemil Çala nga Elbasani çon në vend amanetin e të atit.

Nutella dhe kotele, ja si ISIS rekruton femrat perëndimore
Nutella dhe kotele, ja si ISIS rekruton femrat perëndimore
Janë me dhjetra raste të raportuara deri më tani të femrave perëndimore që braktisin gjithçka për t’u martuar me xhihadistët e ISIS-it në Siri dhe Irak.

Tajlanda ndalon shtatzëninë për përfitime
Tajlanda ndalon shtatzëninë për përfitime
Tajlanda miratoi një ligj që u ndalon femrave vendase që të ngjizen e lindin fëmijë për llogari të të huajve, pas dy rasteve publike që shkaktuan debat vitin e kaluar.

Studiuesit amerikanë: Kafja, në dietën ditore 
Studiuesit amerikanë: Kafja, në dietën ditore
Konsumimi i përditshëm i kafes mund të na mbajnë larg doktorëve, bën të ditur një panel shkencëtarësh i ngritur nga qeveria amerikane, me detyrën për të propozuar ndryshime në udhëzimet dietike amerikane. Vetëm... kujdes me sheqerin!

I vdes foshnja pasi kursente qumështin për video porno
I vdes foshnja pasi kursente qumështin për video porno
Një nënë e cila ishte pjesë e industrisë pornografike ka lënë foshnjen e saj të vdesë urie pasi qumështin e gjirit e kursente për videot me pullë të kuqe që më pas i postonte “online”.

Evoluimi i bukurisë te femrat iraniane
Evoluimi i bukurisë te femrat iraniane
Një video e postuar në Youtube tregon evoluimin e bukurisë së femrave në Iran nga viti 1910 deri në vitin 2010. Modelja Sabrina Sarajy është ajo që ndryshon fytyrën dhe flokët për të përfaqësuar dekadat e ndryshme.

SHBA, policia lëshon urdhër-arrest për Mbretëreshën Elsa
SHBA, policia lëshon urdhër-arrest për Mbretëreshën Elsa
Policia amerikane ka lëshuar një urdhër-arresti për Mbretëreshën Elsa të filmit të animuar ‘Frozen’.

Gruaja që ka frikë dinosaurët
Gruaja që ka frikë dinosaurët
Një grua britanike është e tmerruar nga dinosaurët pasi kur ka qenë e vogël ka parë filmin ‘Jurassic Park’. 28-vjeçarja Victoria Jones e ka parë filmin kur ishte vetëm 7 vjeç dhe që atëherë i duket sikur një dinosaur do të shfaqet papritur dhe do e sulmojë.

Kalendari provokues i policeve rrugore
Kalendari provokues i policeve rrugore
Disa police rrugore bjelloruse kanë realizuar një kalendar të “nxehtë” ku pozojnë me dhe pa uniforma për secilin nga 12 muajt e vitit.

Unaza e aviatorit britanik dhe rruga e gjatë e kthimit në shtëpi
Unaza e aviatorit britanik dhe rruga e gjatë e kthimit në shtëpi
Një unazë që zbulon të vërtetën e një aksidenti ajror dhe afron dy kombe. Në tetorin e vitit 1944, një avion britanik i llojit “Halifax” i skuadronit 148, zhduket pa koordinata dhe pa asnjë të dhënë, përveç se ishte nisur në mision furnizimi për Operacionet Speciale në Shqipëri.

Të jetosh “i izoluar”
Të jetosh “i izoluar”
Fansat e sagës së Harry Potter e dinë se dhoma e tij ishte ndërtuar poshtë shkallëve. Zakonisht këtë hapësirë e kemi parë të përdoret si dollap. Por, adoleshenti magjistar tregoi se mund t’i jepet një përdorim edhe më praktik, duke krijuar një kënd shumë të veçantë në shtëpi.

Ushtarët gjermanë luftojnë me shkopinj
Ushtarët gjermanë luftojnë me shkopinj
Një ndër sektorët më të prekur nga shkurtimet drastike për shkak të krizës financiare në Gjermani që edhe ushtria.

Indonezi, pizhama të papërshtatshme për fëmijë, policia vihet në lëvizje
Indonezi, pizhama të papërshtatshme për fëmijë, policia vihet në lëvizje
Kur policia indoneziane pa një foto të një fëmije që kishte veshur pizhama aspak të përshtatshme (ku shihen panda gjatë çiftëzimit) u vu menjëherë në lëvizje. Ata e postuan foton në Facebook dhe paralajmëruan banorët e Xhakartës që të bënin kujdes nga një veshje me dizajn të tillë.

Dora e mashkullit tregon sjelljen e tij ndaj femrave
Dora e mashkullit tregon sjelljen e tij ndaj femrave
Nëse kërkoni të dini si do të sillet një mashkull me ju, mjafton të shikoni me vëmendje dorën e tij. Nëse gishti i tij i unazës është më i gjatë se treguesi, atëherë keni të bëni me një mashkull të sjellshëm dhe të kujdesshëm. Nëse gishti i unazës me atë tregues kanë gjatësi të barabartë, atëherë mashkulli është i vrazhdë dhe kokëfortë.

I goditën me top bore dyqanin, vret gazetarin
I goditën me top bore dyqanin, vret gazetarin
Një lojë me topa bore ka përfunduar në tragjedi në Stamboll të Turqisë. Pronari i një dyqani ka vrarë me thikë një person pasi xhami i dyqanit të tij u godit nga një top bore.

Turqi, nëna mbyt djalin 10-vjeçar se kishte veshë të mëdhenj
Turqi, nëna mbyt djalin 10-vjeçar se kishte veshë të mëdhenj
Një nënë turke ka mbytur djalin e saj 10-vjeçar pasi mendonte se veshët e tij të mëdhenj po i shkatërronin jetën. 37-vjeçarja Nuray Sacan pagoi për një operacion për zvogëlimin e veshëve, por e pakënaqur nga rezultati, vendosi që mënyra e vetme për të “shpëtuar” fëmijën nga talljet e shokëve do të ishte vrasja e tij.

Çfarë dëshirojnë të bëjnë shqiptarët kur të rriten?
Çfarë dëshirojnë të bëjnë shqiptarët kur të rriten?
Një punë, që të bën të pasur për një kohë të shkurtër dhe pa shumë mund! Kjo është ëndrra e të rinjve shqiptarë, ndërsa zgjedhin profesionin e së nesërmes për të pasur parà, pushtet dhe famë.

Blerim Asllani, disleksiku që dëgjoi për herë të parë mbi çrregullimin në moshën 25-vjeçare
Blerim Asllani, disleksiku që dëgjoi për herë të parë mbi çrregullimin në moshën 25-vjeçare
Për herë të parë dëgjoi për disleksinë në moshën 25-vjeçare, kohë kur jetonte në Angli. Teksa një i njohur po i tregonte për simptomat e këtij çrregullimi neurologjik, Blerim Asllani nisi të mendonte për problemet që kishte me veten, të cilave deri në ato momente nuk u kishte vënë një emër.

“Sfilata” e çiftelive
“Sfilata” e çiftelive
Kemi parë sfilata modelesh, sfilata bukurie, madje dhe kostumesh popullore, por sfilata e djeshme në Pallatin e Kulturës së Kamzës ishte vërtet e veçantë.

Festival grushtash në Meksikë
Festival grushtash në Meksikë
Në një festë tradicionale me muzikë dhe pije alkoolike, meksikanët grushtojnë njëri-tjetrin për të përkujtuar betejat mes aztekëve dhe komuniteteve Nahua rreth 500 vite më parë. Përleshjet u zhvilluan në fshatin Zitlala të shtetit Guerrero.

Babai vret foshnjen duke e përdorur si SHKOP për të goditur partneren
Babai vret foshnjen duke e përdorur si SHKOP për të goditur partneren
Një baba në Afrikën e Jugut ka vrarë fëmijën duke e përdorur si shkop për të goditur të dashurën e tij.

Një “yll alien” ka kaluar pranë Sistemit Diellor
Një “yll alien” ka kaluar pranë Sistemit Diellor
Një yll “alien” ka kaluar pranë sistemit tonë diellor, vetëm 70 mijë vite më parë, kanë bërë të ditur astronomët. Asnjë yll tjetër nuk na është afruar kaq pranë deri më sot, thonë ata.

Ceres, planeti misterioz
Ceres, planeti misterioz
Shkencëtarët dhe astronomët besojnë se sistemi ynë diellor fsheh të paktën edhe një planet tjetër në atë që njihet si brezi i asteoridëve, në zonën më periferike të tij.

Kleriku arab: Dielli rrotullohet rreth Tokës, përndryshe avionët s’do fluturonin dot
Kleriku arab: Dielli rrotullohet rreth Tokës, përndryshe avionët s’do fluturonin dot
Është provuar e stërprovuar që Dielli ndodhet në qendër të sistemit tonë dhe Toka e planetet e tjera rrotullohen rreth tij.

Spektakli më i madh në planet!
Spektakli më i madh në planet!
Karnavalet e Rio De Zhaneiros u mbyllën mbrëmjen e kaluar me një spektakël të jashtëzakonshëm me muzikë dhe kërcimtare shumë pak të veshura në Sambadrom. Dhjetëra mijëra persona u mblodhën për të parë paradën e shkollave të sambës që mbylli karnavalet 5-ditore.

Matilda: “Plazma” i rikthen freskinë fytyrës sime
Matilda: “Plazma” i rikthen freskinë fytyrës sime
Matilda Zaimi dëshiron të ketë çdo ditë një fytyrë të freskët e të shëndetshme. Megjithëse 27 vjeçe, ajo kërkon të sfidojë këto vite dhe ka zgjedhur të kryejë një trajtim estetik në klinikën KEIT.

Të udhëtosh në Mars, për të mos u kthyer më kurrë në Tokë
Të udhëtosh në Mars, për të mos u kthyer më kurrë në Tokë
Banori i Tokës së shekullit të XXI-të nuk është më i zakontë në dëshira. Një pasion dhe kërkesë e hershme e njerëzimit ka qenë kolonizimi i hapësirës dhe eksplorimi i vendeve të reja përtej kufijve tokësor, gjë që duket se do të ndodhë së shpejti.

Gruaja me emrin Abcdefg Hijklmn Opqrst Uvwxy
Gruaja me emrin Abcdefg Hijklmn Opqrst Uvwxy
Një mësuese kolumbiane e cila ka qejf të veshë rroba naziste, ka ndryshuar emrin e saj në mënyrë që të përfshijë të 26 shkronjat e alfabetit. 36-vjeçarja me banim në Bogota tashmë quhet Abcdefg Hijklmn Opqrst Uvwxy.

“Dua të lind marsianin e parë”
“Dua të lind marsianin e parë”
Nga më shumë se 200 mijë aplikimet që u regjistruan për të udhëtuar në biletën vetëm vajtje për në Mars, numri i aplikantëve që janë kualifikuar deri në këtë fazë është 100.

Një “Barbie” me muskuj
Një “Barbie” me muskuj
Julia Vins është një vajzë me fytyrën e një kukulle, por poshtë qafës ajo është një “bishë” e vërtetë. 18-vjeçarja merret me peshëngritje dhe ka tërhequr vëmendjen me fotot e saj të postuara në Instagram.

17 shkurti, dita botërore e maces
17 shkurti, dita botërore e maces
17 shkurti mbahet në të gjithë botën si dita botërore e maces. Festa ka lindur në vitin 1990. Pse në shkurt? Sepse shkurti është shenja e Ujorit që konsiderohet dhe shenja e shpirtit të lirë, njësoj si macet.

Shkodër, festohen karnavalet
Shkodër, festohen karnavalet
Prej dy ditësh në qytetin e Shkodrës është duke u mbajtur festa e Karnavaleve. Karvani i Karnavaleve ka marshuar në gjitha rrugët kryesore të qytetit.

Renato Mekolli, së shpejti me restorant në Shqipëri
Renato Mekolli, së shpejti me restorant në Shqipëri
“MasterChef Albania 2” ka mbyllur siparin e tij dhe, ashtu siç u anonçua në momentin e dorëzimit të trofeut ndaj Blerit, nga njëri prej shefave të spektaklit, Renato Mekolli, gjithçka është hapur për sezonin e tretë, ku ftohen të marrin pjesë të gjithë të interesuarit dhe të apasionuarit pas gatimit...

Pjatat që na “prishën dietën” në “MasterChef”
Pjatat që na “prishën dietën” në “MasterChef”
Ngjyra, estetikë, asortimente të reja, aromë dhe shije tunduese, që arrinte të shponte edhe ekranin për të mbërritur deri te fantazia e shikuesit.

Flutura dhe Erjoni: Prej 15 vitesh jemi kolegë dhe bashkëshortë
Flutura dhe Erjoni: Prej 15 vitesh jemi kolegë dhe bashkëshortë
15 vite më parë, Erjoni dhe Flutura nuk e kishin menduar se nga kolegë pune, një ditë do të jetonin bashkë. Njohja ishte fare e rastësishme në radion lokale të Kavajës.

Pasioni dhe romancat, të flirtosh apo jo në vendin e punës?
Pasioni dhe romancat, të flirtosh apo jo në vendin e punës?
Romancë në punë? Pse jo. Hulumtimi i fundit i revistës “Female First” ka treguar se 27 përqind e punonjësve konsiderojnë se lidhjet në punë nuk krijojnë probleme. Sipas sondazhit, 38 përqind e evropianëve kanë pasur të paktën një lidhje dashurie me kolegun/en e zyrës.

Qëllon me pistoletë shokun për të provuar cilësinë e helmetës
Qëllon me pistoletë shokun për të provuar cilësinë e helmetës
Ruset njihen si nje popull qe jane gjithmone ne kerkim te adrenalines, edhe pse shpesh e gjejne ate te menyra te dhunshme.

Si të bësh për vete një femër 
Si të bësh për vete një femër
Meshkuj, nëse doni t’i bëni përshtypje një femre, mos flisni absolutisht për punën në takim!

“Humbja në peshë më shkatërroi jetën seksuale”
“Humbja në peshë më shkatërroi jetën seksuale”
Kristine Miles vendosi që para ditës së martesës të binte nga pesha në mënyrë që të ndihej më mirë me trupin e saj. Ajo ia arriti qëllimit dhe nga 120 kg që ishte, në dasmë ajo peshonte 70 kg. Por, tashmë 23-vjeçarja angleze thotë se rënia në peshë i ka “shkatërruar” jetën seksuale.

Ja si të kalosh detektorin e metaleve
Ja si të kalosh detektorin e metaleve
Është një nga aspektet më të mërzitshme të udhëtimit modern me avion: të heqësh këpucët dhe rripin për të kaluar përmes sigurimit pa ndezur skanerin.

Shën Valentini në Shqipëri
Shën Valentini në Shqipëri
Dita e të dashuruarve, një festë e importuar në vendin tonë, është shndërruar në traditë tanimë   për t’u festuar edhe në Shqipëri.

Dron për të zbuluar historinë e Amazonës
Dron për të zbuluar historinë e Amazonës
Përveç botës së pasur të faunës dhe florës shkencëtarët besojnë se Amazona fsheh në thellësi edhe gjurmë të një jete prehistorike.

Kafshët dashurojnë…çdo ditë
Kafshët dashurojnë…çdo ditë
Njeriu as ka shpikur dhe as e ka monopolin e dashurisë, përkundrazi kafshët janë ato që nuk kanë një datë për të dashuruar dhe e bëjnë atë në çdo kohë.

Dashuria 6 mijë vjeçare e çiftit grek
Dashuria 6 mijë vjeçare e çiftit grek
Shën Valentini zgjat vetëm një ditë, por dashuria e një çifti grek shkon përtej lindjes së festës së të dashuruarve.

Filmat e preferuar të koreano-veriorëve
Filmat e preferuar të koreano-veriorëve
Duke parë irritimin e Kim Jong un për filmin “The Interview”, gjithëkush mund të mendojë se koreano-veriorët i urrejnë filmat e Hollivudit. Por në të vërtetë është e kundërta.

Në ankand diamanti i përsosur
Në ankand diamanti i përsosur
Është më i bardhë se e bardha. Me pak fjalë, i përsosur. Bëhet fjalë për diamantin që shtëpia “Sotheby’s” do të nxjerrë në ankand prillin e ardhshëm në Nju Jork, me një vlerë që fillon nga 19 dhe shkon deri në 25 milionë dollarë.

Mos i hidhni lëkurat e limonit
Mos i hidhni lëkurat e limonit
Limoni është një nga ushqimet që përdoret së tepërmi në tavolinat e gjithsecilit. Ai, përveçse është i pasur me vitamina dhe forcon së tepërmi sistemin imunitar, ka edhe shumë cilësi të tjera.

Letrat e dashurisë së njerëzve më “të famshëm” të historisë
Letrat e dashurisë së njerëzve më “të famshëm” të historisë
Mbase jemi të pamësuar në drejtim të letrave të dashurisë ose ndoshta thjesht kemi gjetur mënyra të tjera për ta shprehur atë. Por dashuria e cituar, e folur, e treguar, e shkruar, ka pasur momente shumë të lumtura. Kryeveprat më të mëdha letrare kanë pasur si protagoniste të tyre dashurinë.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Ambra Meda rikthehet në Shqipëri. Vajza, që u diagnostikua me tumor në veshka në gusht të vitit 2013, rrëmbeu zemrat e shqiptarëve për shkak të vullnetit të saj për të mos u dorëzuar.

Toka pas shkrirjes së akujve
Toka pas shkrirjes së akujve
Për fundin e jetës në Tokë qarkullojnë me dhjetra skenarë e teori, ku ndër më të përhapurat është ajo e përmbytjes.

Tiranë, 54-vjeçarja sjell në jetë një vajzë
Tiranë, 54-vjeçarja sjell në jetë një vajzë
Një grua 54-vjeçare ka sjellë në jetë një vajzë në maternitetin “Koço Gliozheni” në Tiranë.

Zv.Presdenti i Google paralajmëron “epokën e errët dixhitale”
Zv.Presdenti i Google paralajmëron “epokën e errët dixhitale”
Njerëzimi është futur në “Periudhën e errët të epokës dixhitale” dhe gjeneratat në vazhdim mund të kenë shumë pak ose aspak informacione dhe dokumente mbi shekullin e 21.

E moshuara qorton militantët e ISIS-it
E moshuara qorton militantët e ISIS-it
Një video e publikuar së fundmi ka treguar momentin kur një grua e moshuar qorton ashpër dy militantë të ISIS-it, duke i thënë se grupi ku ata bëjnë pjesë nuk ka mbështetjen e Allahut. Videoja që mendohet se është xhiruar në Siri, tregon gruan që i afrohet makinës së militantëve duke i quajtur “djaj” dy personat brenda saj.

Mini-qytet në burg
Mini-qytet në burg
Një burg në Kinë ka ndërtuar një mini-qytet në brendësi të tij për të ndihmuar të burgosurit afatgjatë për të shmangur situata si në filmin ‘Shawshank Redemption’.

“Ka ardhur koha të kontaktojmë jashtëtokësorët”
“Ka ardhur koha të kontaktojmë jashtëtokësorët”
Një ekspert i kërkimeve mbi jashtëtokësorët ka thënë se tashmë ka ardhur koha që të kontaktohen alienët.

Në sheshxhirimet hollivudiane
Në sheshxhirimet hollivudiane
Është një industri që na mahnit me efektet speciale, por këto foto të realizuara nga Jason Strick tregojnë se çfarë ndodh në të vërtetë në një sheshxhirim filmi në Hollywood.

Anila Zajmi Katanolli: Praktike dhe me stil
Anila Zajmi Katanolli: Praktike dhe me stil
Anila Zajmi, edhe pse krijuese veshjesh, shihej me habi shumë vite më parë ndërsa vishej për në punë.

Të vishesh me piktura…
Të vishesh me piktura…
Kjo pikturë nuk po realizohet në telajo. Qëllimi është më i veçantë dhe më funksional se kaq.

Parlamenti ukrainas eshte gjithmone interesant
Parlamenti ukrainas eshte gjithmone interesant
Jo rralle deputetet ne parlamente te ndryshme, pasi kane konsumuar debatin mes fjale mes tyre, perveshin menget dhe perdorin grushtet per tu sqaruar.

20 sekondat e para të jetës
20 sekondat e para të jetës
Të përgjakur dhe duke qarë, dalin nga mitra e nënës së tyre dhe marrin frymë për herë të parë. Këto momente intime kapen nga fotografi francez Christian Berthelot, i cili i bën foto bebeve në 20 sekondat e para të jetës së tyre.

Një Lamborghini prej druri
Një Lamborghini prej druri
Një marangoz kinez i apasionuar pas makinës Lamborghini, duke qenë se kurrë nuk mund ta blejë një të tillë, vendosi ta prodhojë vetë duke përdorur vetëm dru.

“Femrat perëndimore ngasin makinën pasi nuk e kanë problem nëse përdhunohen”
“Femrat perëndimore ngasin makinën pasi nuk e kanë problem nëse përdhunohen”
Një historian nga Arabia Saudite e justifikoi ligjin e vendit të tij që nuk lejon femrat të ngasin makinën duke thënë se ato mund të përdhunohen nëse makina i prishet rrugës. Ai shtoi se në vendet perëndimore krimet seksuale “nuk janë ndonjë gjë e madhe” për femrat e për këtë arsye ato lejohen të drejtojnë vetë mjetin.

Luanesha përqafon ‘babanë njerëzor’
Luanesha përqafon ‘babanë njerëzor’
I shpëtoi jetën kur ishte këlysh duke ‘e adoptuar’ në 2011 kur ishte e braktisur dhe pa ushqim.

Dëbora “zbulon” laboratorin e drogës
Dëbora “zbulon” laboratorin e drogës
Kur ra dëbora e parë u zbardhën të gjitha çatitë e qytezës, përveç njërës.

Hajduti me pelena
Hajduti me pelena
Një 25-vjeçar në Paraguaj arrinte të futej dhe të vidhte në shtëpitë e të moshuarave pasi vishej me pelena dhe hiqej si një vogëlush që kishte humbur nënën.

Ishte mashkull, feministja aborton fëmijën
Ishte mashkull, feministja aborton fëmijën
Një aktiviste për të drejtat e fermave abortoi fëmijën që priste kur mësoi se ishte i gjinisë mashkull.

Zemra e Tokës
Zemra e Tokës
Në pamundësi për të patur teknologjinë për të gërrmuar, bërthama e Tokës për njeriun është një mister dhe e tillë ka për të mbetur edhe për shumë kohë.

U ngatërruan fëmijët në lindje, dy familje franceze përfitojnë nga 1 mln euro
U ngatërruan fëmijët në lindje, dy familje franceze përfitojnë nga 1 mln euro
Familjet e dy vajzave të cilat u shkëmbyen aksidentalisht prej infermiereve në lindje përfituan 2 milion euro kompensim nga drejtësia franceze.

Sandalet e Hirushes
Sandalet e Hirushes
Pasioni i stilistëve nuk njeh kufij. Shpesh ata dizajnojnë veshje dhe aksesorë të tjerë që shkojnë përtej imagjinatës.

Paralajmërimi i çuditshëm i “Samsung”-ut: Ekranet “e zgjuar” mund t’iu spiunojnë
Paralajmërimi i çuditshëm i “Samsung”-ut: Ekranet “e zgjuar” mund t’iu spiunojnë
Gjiganti i teknologjisë “Samsung” ka lëshuar një paralajmërim të çuditshëm ndaj klientëve të tij, të cilët shpesh herë diskutojnë informacione mbi çështje personale përpara televizorëve “inteligjentë”, që kanë në mjediset e tyre të banimit.

Fshesa ‘ha të gjallë’ një grua
Fshesa ‘ha të gjallë’ një grua
Nuk është rasti tipik që paralajmërojnë shumë shkencëtarë për rrezikun e inteligjencës artificiale, megjithatë është një shenjë e mirë për kujdesin që duhet krijuar ndaj tyre.

Të pushohesh nga puna pa e nisur ende atë
Të pushohesh nga puna pa e nisur ende atë
Në epokën e rrjeteve sociale ndarja me miqtë e përditshmërisë jo gjithmonë është një mendim i zgjuar dhe rasti i mëposhtëm është një mësim i mirë se përse duhet të mendohemi dy herë para se të postojmë.

Gruaja që gërhet
Gruaja që gërhet
Është zhurma e një aeroplani? Jo, në fakt është thjesht një grua që gërhet.

Femrat duhet të rruhen nëse duan një fytyrë pa rrudha
Femrat duhet të rruhen nëse duan një fytyrë pa rrudha
Duket se meshkujt në mënyrë të pavetëdijshme kanë gjetur çelësin e rinisë së përjetshme: duke u rruajtur, ata e mbajnë të shëndetshme dhe të freskët lëkurën e fytyrës.

Gluta, gjithmonë e qeshur
Gluta, gjithmonë e qeshur
Sot është e lumtur, ka hedhur pas krahëve të shkuarën si e pastrehë rrugëve të Tajlandës dhe më e rëndësishmja ka fituar betejën me kancerin dhe sot jeton e lumtur me një çati mbi kokë.

Gëzuar ditëlindjen!
Gëzuar ditëlindjen!
Gëzuar ditëlindjen njeriut më të moshuar në botë! Sakari Momoi, nga Tokio, mbushi 112 vjeç të enjten më 5 shkurt dhe është njohur nga Libri i Rekordeve Guinnes si burri më i vjetër në botë.

SHBA, kopertina e “Sports Illustrated” shqetëson prindërit
SHBA, kopertina e “Sports Illustrated” shqetëson prindërit
Shfaqja e Hannah Davis në kopertinën e “Sport Illustrated”, e veshur vetëm me një kostum banjoje, mund të jetë ëndrra e saj që bëhet realitet, por për prindërit do të jetë një makth i vërtetë.

Bamirësi Mark Zuckerberg
Bamirësi Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg nuk është vetëm një djalosh që preferon ta kalojë kohën në rrjetet sociale. Ai është shumë më tepër se aq.

Shitet 300 milionë dollarë piktura e Gauguin
Shitet 300 milionë dollarë piktura e Gauguin
Piktura me dy vajza tahitiane, që mban firmën e artistit francez Gauguin, është shitur për 300 milionë dollarë, duke shënuar rekordin e veprës më të shtrenjtë artistike të shitur ndonjëherë.

Ana e errët e Hënës
Ana e errët e Hënës
Të gjithë e dimë se si duket Hëna nga Toka, por çfarë fsheh ajo në anën tjetër të saj, në atë që quhet ndryshe edhe si “Ana e Errët”, të cilën nuk e shohim asnjëherë?

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Një fëmijë dyvjeçar ka shpëtuar për mrekulli, pas rrëzimit të një avioni në Tajvan. Aksidenti tragjik ndodhi pranë lumit Keelung, në kryeqytetin Tajpei.

Delja qe kujton se eshte qen
Delja qe kujton se eshte qen
Nje dele qe mendon se eshte qen. Pet, 10-muajshe eshte rritur mes qenve ne malesite e Skocise.

Shpërblimi i fundvitit? Një natë me aktoren e filmave pornografikë
Shpërblimi i fundvitit? Një natë me aktoren e filmave pornografikë
Kompani të ndryshme zgjedhin forma të ndryshme shpërblimi për punonjësit e tyre me rastin e festave, por gjetja e një kompanie kineze është krejtësisht e veçantë.

Ditën mashkull, natën femër
Ditën mashkull, natën femër
Bradley Denton është një djalë i cili për t’u bërë gati për një dalje në darkë shpenzon dy orë kohë. Arsyeja është se ai shndërrohet në një femër me emrin Pearle Gattes. Studenti 19-vjeçar nga Lidsi i Anglisë thotë se gjithmonë është ndjerë më mirë i veshur si grua dhe del rrugëve si mashkull vetëm kur është i shoqëruar me njerëz që sapo i ka njohur në universitet.

Rusi, shtëpia publike ku punonin vetëm femra të martuara
Rusi, shtëpia publike ku punonin vetëm femra të martuara
Një shtëpi publike që punësonte vetëm gra të martuara për kënaqësinë e klientëve të pasur të cilët kërkonin të shkonin me bashkëshorten e dikujt tjetër, është zbuluar nga policia ruse.

Kryebashkiaku ngre mur 1 metër të lartë për të ruajtur qytetin nga hajdutët
Kryebashkiaku ngre mur 1 metër të lartë për të ruajtur qytetin nga hajdutët
Një kryebashkiak francez është bërë gazi i botës pasi ka ndërtuar një mur “anti-hajdut” që është vetëm 1 metër i lartë. Steve Briois, kryebashkiaku i Hénin-Beaumont, në veri të Francës, vendosi të ndërmarrë këtë “masë drastike” pas disa grabitjeve të dhunshme që kanë ndodhur kohët e fundit në qytezën e tij.

Menuja për sot: mish tigri dhe leopardi
Menuja për sot: mish tigri dhe leopardi
Policia moskovite ka bllokuar aktivitetin e një restoranti që shërbente për klientët e tij të pasur mish tigri dhe leopardi. Gjithashtu, është arrestuar një burrë nga Vietnami i cili dyshohet se është i përfshirë në vrasjen dhe trafikimin e këtyre specieve në zhdukje.

“Nuk ka vdekur! Ai po mediton”
“Nuk ka vdekur! Ai po mediton”
Javën e kaluar në Mongoli u zbulua një murg budist në gjendje të mumifikuar dhe në pozicion meditimi.

Art me banane
Art me banane
Duke parë kreativitetin që ka me frutat, është e qartë që Stephan Brusche nuk është këshilluar nga prindërit që të mos luajë me ushqimin kur ka qenë i vogël.

Hakmerret ndaj krokodilit gjigant
Hakmerret ndaj krokodilit gjigant
Një burrë, gruaja shtatzënë e të cilit u gëlltit nga një krokodil gjigant, u vu në kërkim të tij deri sa e gjeti dhe e vrau disa muaj më vonë.

“Gazetari, informim dhe komunikim” prezantohet në Tiranë
“Gazetari, informim dhe komunikim” prezantohet në Tiranë
Në Institutin Italian të Kulturës është prezantuar libri “Gazetari, informim dhe komunikim” i gazetarit italian Roberto Baldassari.

Superpolitikanet në botë
Superpolitikanet në botë
Ato vërtetojnë tezën se mëmësia dhe politika nuk e pengojnë njëra-tjetrën.

Politikanët që u bënë prindër
Politikanët që u bënë prindër
Kur flitej për Rilindjen, nuk na e merrte mendja se këtu do të përfshihej edhe kuptimi i parë i fjalës. Sepse në fakt, gjatë muajve të fundit, ka vërtet shumë politikanë dhe politikane të së majtës që presin të bëhen apo janë bërë prindër. Megjithatë, edhe e djathta nuk mbetet prapa.

Pengjet e politikaneve nëna
Pengjet e politikaneve nëna
Mbajtja e ekuilibrit delikat mes punës dhe familjes është një përpjekje për të gjitha gratë që punojnë, aq më tepër për gratë politikane. Dy nga politikanet tona të njohura, Eglantina Gjermeni dhe Lajla Përnaska, tregojnë eksperiencën e tyre në këtë përpjekje të vështirë.

4 shkurti, dita botërore kundër kancerit
4 shkurti, dita botërore kundër kancerit
Kanceri është një nga shkaqet kryesore të vdekjes sot në botë, sidomos në vendet në zhvillim. Në vitin 2008 u llogaritën rreth 7.6 milionë vdekje, ndërsa në vitin 2030 kjo shifër mund të arrijë në 13.1 milionë.

“Bëj seks me kufomat”
“Bëj seks me kufomat”
Një punonjës i një morgu në Ganë ka thënë në një intervistë televizive se ka bërë seks me trupat e femrave të vdekura duke shtuar se nekrofilia është pjesë e trajnimit për punën.

Marsi s’është vetëm i kuq
Marsi s’është vetëm i kuq
Marsi njihet ndryshe edhe si “Planeti i kuq”, ngjyrë që i faturohet pranisë në sasi të mëdha të dioksidit të hekurit në këtë planet.

Lyhet me të kuqe dhe pret hundën për t’u dukur si Red Skull
Lyhet me të kuqe dhe pret hundën për t’u dukur si Red Skull
Një burrë nga Venezuela e ka modifikuar në ekstrem fytyrën e tij në mënyrë që të ngjajë sa më shumë me të keqin e novelave grafike Red Skull (Kafka e Kuqe).

Refuzon të qeshë për të mos u plakur
Refuzon të qeshë për të mos u plakur
Thonë që e qeshura të zgjat jetën, por një 50-vjeçare refuzon të qeshë prej rreth katër dekadash dhe të gjithë këtë e bën për të shmangur rrudhat plakjen.

Futet në kurs parukierie për t’i rregulluar flokët vajzës
Futet në kurs parukierie për t’i rregulluar flokët vajzës
Për vete ka shmangur prej vitesh përkujdesjen për flokët duke zgjedhur që t’i mbajë ata shkurt fare, por me ardhjen në jetë të vajzës Izzy dhe divorcit me bashkëshorten, gjithçka ndryshoi.

Britani, 1 në 2 persona do të preken nga kanceri
Britani, 1 në 2 persona do të preken nga kanceri
Një në dy persona në Britaninë e Madhe, në një pikë të jetës do të diagnostikohen me kancer.

Dhjetë hapa për të mbyllur “hesapet” me të kaluarën
Dhjetë hapa për të mbyllur “hesapet” me të kaluarën
Disa njerëzve, veçanërisht të ndjeshëm për nga natyra, u duket si e pamundur që të harrojnë një histori dashurie të shkuar. Nëse po kaloni një moment të tillë, artikulli më poshtë është ai që bën për ju në këtë moment.

30 vite mes fishave dhe përcjellësve të zërit
30 vite mes fishave dhe përcjellësve të zërit
Të gjithë e kujtojnë me nostalgji Zanën, centralisten e filmit “Rrugë të bardha”, apo radhët e gjata në kabinat e PTT-së, për të kryer një telefonatë, si e vetmja mënyrë komunikimi e kohës. Falë telefonit, në rastet më klasike, njerëzit njoftonin për sëmundjet, sebepet, lindjet dhe vdekjet...

I varur nga lojërat kompjuterike, i riu kinez pret dorën
I varur nga lojërat kompjuterike, i riu kinez pret dorën
Në përpjekje për të hequr dorë nga varësia që kishte krijuar ndaj lojërave kompjuterike, një adoleshent kinez preu dorën e tij të majtë.

Çelësi i rinisë së përjetshme
Çelësi i rinisë së përjetshme
Shkencëtarët besojnë se kanë hedhur një hap gjigant në gjetjen e një kure për rininë e përjetshme.

Homoseksuali i mbijeton hedhjes nga kati i 7-të, ekzekutohet me gurë
Homoseksuali i mbijeton hedhjes nga kati i 7-të, ekzekutohet me gurë
Homoseksualiteti jo vetëm që nuk tolerohet, por ndëshkohet në format më të dhunshme të mundshme nga ana e ekstremistëve të ISIS-it.

27-vjeçarja që nuhat prezencën e fantazmave
27-vjeçarja që nuhat prezencën e fantazmave
Shfaqja e fantazmave (të paktën nëpër filma dhe libra) ndodh në rrugë dhe forma të ndryshme, por për Laura Dickson paraprihet gjithmonë nga një aromë e fortë peshku.

Një ditë e mirë në zyrë!
Një ditë e mirë në zyrë!
Një çift në Zelandën e Re është bërë shumë i famshëm pasi është xhiruar duke bërë seks në zyrën e firmës ku punonin dhe videoja ka “marrë dhenë”. Zogjtë e dashuruar nuk u paraqitën në punë ditën pas “aksidentit”.

Seks në tualetin e pub-it, çifti nudo tërhiqet zvarrë nga policia
Seks në tualetin e pub-it, çifti nudo tërhiqet zvarrë nga policia
Një çift i cili u kap duke kryer marrëdhënie seksuale në tualetin e një pub-i anglez është spërkatur me spraj në sy nga policia dhe është tërhequr zvarrë jashtë tualetit pasi refuzuan të ndalonin atë që po bënin.

Kopshti zoologjik me kafshë të ngordhura
Kopshti zoologjik me kafshë të ngordhura
Kopshti zoologjik Khan Younis në Rripin e Gazës të shkatërruar nga lufta është më tronditësi në botë. Arsyeja? Është i mbushur me kafshë të ngordhura.

E hënë “e lodhur”
E hënë “e lodhur”
E hëna konsiderohet si dita më e keqe e javës, por duket se ka disa arsye përse “e urrejmë” këtë ditë. Pas një fundjave çlodhëse, shkëputur nga vrulli i punës, shkollës, zgjimi i së hënës mund të jetë jashtëzakonisht i vështirë.

Superjahti vetëm për femra
Superjahti vetëm për femra
Mund të mendoni se të gjitha superjahtet janë njësoj, por Lidia Bersani ka krijuar jahtin e parë luksoz vetëm për femra. Me ngjyrë të bardhë dhe me gjatësi rreth 80 metra, superjahti është dizenjuar duke përdorur diamantë, ar dhe lule.

Lente kontakti me Hello Kitty
Lente kontakti me Hello Kitty
Japonia, e famshme për macet Hello Kitty, përveç aksesorëve të shumtë me dizajnin e tyre, si çanta, bluza, mjete didaktike, e te tjerë, tashmë ka nxjerrë në treg edhe lentet e kontaktit.

Danimarka nuk lejon emrin SUPERHERO, por NINJA është në rregull
Danimarka nuk lejon emrin SUPERHERO, por NINJA është në rregull
Një burrë danez është mërzitur shumë pasi kërkonte të ndryshonte emrin e tij Benjamin në Superhero, por qeveria nuk e lejon ta bëjë këtë gjë pasi ky emër i duket i “papërshtatshëm”.

Krenaria e mamit!
Krenaria e mamit!
Milla Jovovich ka performuar në filma të ndryshëm aksion dhe vajza e saj duket se është gati të ndjekë gjurmët e së ëmës.

Hedh në erë tualetin për të vrarë një insekt
Hedh në erë tualetin për të vrarë një insekt
Në një rast hipotetik të një luftë bërthamore pyetjes se kush do të mbijetonte shumica i përgjigjen, furrtarja, insekti i famshëm që po hyri në shtëpi vështirë se del prej andej.

Parashikuesi ‘sqaron’ keqfunksionimin e hartës së motit
Parashikuesi ‘sqaron’ keqfunksionimin e hartës së motit
Në transmetime të drejpërdrejta dalja nga situata të pakëndshme është aftësi e prezantuesit dhe prezantuesi i motit në rrjetin amerikan televiziv Fox News diti si ta menaxhojë plot humor një të tillë.

Britania lejon fëmijët me tre prindër
Britania lejon fëmijët me tre prindër
Të mërkurën parlamenti britanik miratoi një amendament në ligjin për lindjet ku autorizohet përdorimi i teknikave që do ta shndërronte praktikisht një fëmijë me tre prindër.

Mjekët i thanë që nuk do lindte kurrë, 28-vjeçarja lind binjakë
Mjekët i thanë që nuk do lindte kurrë, 28-vjeçarja lind binjakë
Një 28-vjeçare britanike u bë nënë e binjakëve, nëntë vite pasi mjekët i thanë se ajo nuk do të lindte kurrë pasi ‘ishte gjenetikisht mashkull”.

Thyhet rekordi i udhëtimit me balonë
Thyhet rekordi i udhëtimit me balonë
Dy pilotë thyenrekordin e fluturimit më të gjatë në kohë dhe distancë duke përshkuar Oqeanin Paqësor me një ballonë heliumi.

Disa rregulla për të flirtuar në palestër
Disa rregulla për të flirtuar në palestër
Përveçse është vendi perfekt për të mbajtur trupin në formë, palestra është edhe vendi i duhur për të flirtuar me dikë që ju pëlqen.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Pëllumb Patrioti është një baba i jashtëzakonshëm. Megjithëse u braktis nga e shoqja, kur fëmija ishte vetëm 7-muajsh, ai nuk e mendoi asnjëherë si mundësi që djalin ta linte në Shtëpinë e Fëmijës, por vendosi që të bëhej edhe nënë për të.

Zgjohet në funeralin e vet dhe nis të qajë
Zgjohet në funeralin e vet dhe nis të qajë
Një 45-vjeçar që mjekët e deklaruan të vdekur 3 muaj pasi u paraqit në gjendje të rëndë shëndetësore ‘u zgjua’ në funeralin e vet dhe nisi të qajë.

Shkencëtari i Microsoft: Inteligjenca artificiale nuk do na vrasë
Shkencëtari i Microsoft: Inteligjenca artificiale nuk do na vrasë
Shkencëtarët janë të ndarë sa i përket rrezikut që i kanoset njerëzimit nga inteligjenca artificiale. Një pjesë e tyre deklarojnë se nëse nuk veprohet me kujdes në këtë fushë, njerëzimi mund të shfaroset nga vetë krijesat e tij, por ka edhe nga ata që i cilësojnë këto pretendime si të pavërteta.

“Si të bësh një mashkull për vete në 60 ditë”
“Si të bësh një mashkull për vete në 60 ditë”
Blake Lavak është një psikolog 53-vjeçar që pretendon se ka zbuluar metodat që ndihmojnë çdo femër për të bërë për vete mashkullin e ëndrrave të tyre në vetëm 60 ditë.

Festivali i Tatuazheve, art apo tmerr?
Festivali i Tatuazheve, art apo tmerr?
Duken sikur janë aktorë të filmave horror me buxhet të ulët, por në fakt nuk po interpretojnë vampirë, zombie apo përbindësha të tmerrshëm. Në fotot e mëposhtme janë paraqitur njerëz të vërtetë, të cilët kanë vendosur të transformohen me anë të tatuazheve të frikshme.

Holandë, hyn në studio televizive me armë, arrestohet nga policia
Holandë, hyn në studio televizive me armë, arrestohet nga policia
Një person i armatosur ka hyrë në një televizion holandez duke kërkuar nën kërcënimin e armës që të dalë në transmetim direkt. Burri me pistoletë në dorë hyri në zyrat e NOS-it mbrëmjen e së enjtes, por u arrestua shumë shpejt nga policia.

Gropa në rrugë? Aktivistët i mbushin me lule
Gropa në rrugë? Aktivistët i mbushin me lule
Në shenjë protestë për gjendjen e keqe të rrugëve, një grup aktivistësh ukrainës vendosën të protestojnë në një mënyrë krejt të veçantë kundër autoriteteve vendase.

Lamtumirë humbjes së flokëve
Lamtumirë humbjes së flokëve
Humbja e flokëve mund të jetë një problem i së shkuarës…nëse besojmë një grup shkencëtarësh të Institutit Kërkimor Mjekësor Sanford Burnham në Kaliforni.

Gruaja që i rruan kokën burrit me këmbë
Gruaja që i rruan kokën burrit me këmbë
Shumica e burrave nuk do linin kurrë që gruaja t’i afrohej me një brisk në dorë, por një 70-vjeçar kinez jo vetëm që e lejon gruan t’i rruajë kokën, por e lejon ta bëjë këtë gjë duke përdorur vetëm këmbët.

Prindërit zbulojnë se shikonte filma për të rritur, 12-vjeçarja hidhet nga kati i 14
Prindërit zbulojnë se shikonte filma për të rritur, 12-vjeçarja hidhet nga kati i 14
Një vajzë 12-vjeçare ruse ka vrarë veten të mërkurën duke u hedhur nga kati i 14 i pallatit ku banonte pasi prindërit zbuluan se shikonte materiale pornografike në kompjuter. Ngjarja ka ndodhur në Shën Pjetërburg.

“Më pëlqejnë të moshuarat, i adhuroj protezat”
“Më pëlqejnë të moshuarat, i adhuroj protezat”
Një burrë 31-vjeçar ka treguar se në pesë vitet e fundit të jetës së tij nuk ka dalë kurrë me një femër nën moshën 60 vjeç. Amerikani Kyle Jones ka zbuluar se e dashura e tij më e vjetër ka qenë një 91-vjeçare.

Moda e modeleve të kolme
Moda e modeleve të kolme
Një frymë e re duket se ka pushtuar botën e modës. Nëse më herët për të qenë modele duhet të ishe brenda disa parametrave fizike të përcaktuar, tani edhe një vajzë me disa kilogramë të tepërta shumë mirë mund të përzgjidhet si imazh i një firme veshjeje, ikonë e një kalendari apo thjesht të jetë në qendër të objektivit të aparatit të ndonjë fotografi profesionist në botën e modës.

"Make Up" në diktaturë
"Make Up" në diktaturë
Mund të duket e pabesueshme, por dikur të bëjë makiazh kërkonte sakrificë. Emra të mëdhenj të skenës shqiptare tregojnë për ‘Pasditen’ eksperiencat e tyre të rinisë.

Adoleshentet dhe grimi
Adoleshentet dhe grimi
Gjithmonë janë ato që vihen në shënjestër. Nga më të rriturit që kritikojnë se lyhen pa moshë e pa kriter. Nga bashkëmoshtarët: janë në modë apo janë demode. Por, pse grimohen apo pse qëndrojnë natyrale adoleshentet? Arsyet na i shpjegojnë vetë ato.

Fshati që ndalon seksin në natyrë
Fshati që ndalon seksin në natyrë
Banorët e një fshati të vogël pranë qytetit të Bristolit në Britaninë e Madhe prej vitesh kanë një problem; seksin në natyrë.

Mashkulli që nxorri virgjërinë në shitje zhgënjehet
Mashkulli që nxorri virgjërinë në shitje zhgënjehet
Me shpresën se do ecte në gjurmët e disa rasteve kur femrat shesin virgjërinë e tyre në këmbim të shumave të majme parash, një mashkull 29-vjeçar rumun mori guximin dhe nxorri në shitje të veten.

Gruaja që u martua me veten
Gruaja që u martua me veten
Të gjesh partnerin e duhur është e vështirë dhe për këtë arsye një grua e cila nuk priste dot më gjatë ka vendosur të martohet me VETEN.

Sheh fotot nudo të vajzës në ‘Playboy’, babai vret veten
Sheh fotot nudo të vajzës në ‘Playboy’, babai vret veten
Një baba ka vrarë veten pasi ka parë fotot nudo të vajzës së tij 18-vjeçare, e cila kishte pozuar për versionin rumun të revistës ‘Playboy’.

“Fifty Shades”, tashmë edhe gamë të brendshmesh erotike
“Fifty Shades”, tashmë edhe gamë të brendshmesh erotike
“Luksoze, provokuese dhe për një elegancë erotike”, kështu është cilësuar gama e re e të brendshmeve “Fifty Shades”, ku përfshihen recipeta me rripa dhe të mbathura gjithashtu të “çara”.

“Apple”, fitime rekord në tremujorin e fundit të 2014
“Apple”, fitime rekord në tremujorin e fundit të 2014
Gjiganti i teknologjisë “Apple” raportoi fitimin më të madh, të siguruar në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, gjatë të gjithë historisë së kompanive publike.

Matura ’97 e gjimnazit të Pukës, ritakim pas 20 vitesh
Matura ’97 e gjimnazit të Pukës, ritakim pas 20 vitesh
Ata u njohën me njëri-tjetrin në ditën e parë të shkollës, për të kaluar më pas fëmijërinë e të gjithë adoleshencën së bashku.

"Ja 4 sëmundjet që u marrin jetën shqiptarëve"
"Ja 4 sëmundjet që u marrin jetën shqiptarëve"
Sëmundjet e zemrës konsiderohen si vrasësi kryesor i shqiptarëve. Një studim i publikuar këtë të martë nga ISHP, mbi gjendjen shëndetësore të popullatës, vëren se 55% e numrit total të vdekjeve në vend vijnë pikërisht për shkak të këtyre sëmundjeve.

Një masazh nga pitoni gjigand
Një masazh nga pitoni gjigand
Masazhi është një nga mënyrat më të mira për të larguar stresin dhe në një kopsht zoologjik në Filipine mendojnë se askush nuk e bën më mirë masazhin sesa një piton gjigand.

Planeti me unazat supergjigante
Planeti me unazat supergjigante
Astronomët thonë se kanë zbuluar një planet jashtë galaksisë tonë me unaza të ngjashme si ajo e Saturnit, por shumë herë më të mëdha se ajo.

Skulpturat e borës të artistëve amerikanë
Skulpturat e borës të artistëve amerikanë
Verilindja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është mbuluar nga bora pas stuhive të fuqishme që bllokuan rrugët dhe sollën probleme në transportin publik, por artistët e Schaffer Art Studios kanë gjetur një mënyrë për të vënë në punë trurin e tyre krijues gjatë kësaj periudhe.

Vajza që ka shkruar libër duke përdorur vetëm këmbën e majtë
Vajza që ka shkruar libër duke përdorur vetëm këmbën e majtë
Një 21-vjeçare me paralizë cerebrale, e cila mund të lëvizë vetëm këmbën e majtë, ka shkruar një roman me 60 000 fjalë duke përdorur gishtat e këmbës.

Sa e vështirë është të jesh antikonformist në ditët tona?
Sa e vështirë është të jesh antikonformist në ditët tona?
Të shkosh kundër rrymës nuk është e lehtë. Ambienti social që të rrethon mund të të shohë çuditshëm, e madje të krijojë mendim të gabuar, duke të të përkufizuar si mendjemadh apo antisocial.

Pelerina që bën ushtarët e padukshëm
Pelerina që bën ushtarët e padukshëm
Në kryeqytetin e shtetit të Nevadës, Las Vegas, po zhvillohet panairi më i rëndësishëm i armëve të zjarrit, i konsideruar si më i madhi në botë.

Dalina, nëpunësja “rebele” e administratës
Dalina, nëpunësja “rebele” e administratës
Flokët e kuqe, baluket e “çuditshme” dhe buzëkuqi vishnjë e bëjnë Dalina Dakon ndryshe nga 27-vjeçaret e tjera. Shoqëria  e përkufizon si vajzën e qeshur energjike, e cila vishet në mënyrë të pazakonte.

Këshilltaret ‘shndërrohen’ në prostituta
Këshilltaret ‘shndërrohen’ në prostituta
Për një ditë lanë zyrën, veshën taka të larta, funde të shkurtëra, dekolte të hapura dhe një dozë të madhe grimi në fytyrë për ‘të punuar si prostituta’.

Gëzuar Vitin e Dritës…nga NASA
Gëzuar Vitin e Dritës…nga NASA
2015 është cilësuar si “Viti i Dritës” nga Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe për të festuar hyrjen e këtij viti, Agjencia Hapësinore Amerikane me ndihmën e teleskopit Chandra X-ray publikoi një set fotosh që të lënë pa frymë.

Bebi pa sy
Bebi pa sy
Njihuni me Richie Lopez, bebin i cili fatkeqësisht ka lindur pa sy. Doktorët u habitën kur foshnja e porsalindur nuk po hapte sytë dhe e kuptuan vetëm pasi kaluan disa javë se në fakt vogëlushi nuk i hapte sytë pasi nuk kishte. Ky çrregullim i rrallë me emrin anoftalmi foshnjes i ishte zhvilluar që në barkun e nënës.

Bota e errët e pornografisë amatore
Bota e errët e pornografisë amatore
Bota e errët e pornografisë amatore është zbuluar nëpërmjet një dokumentari me titull ‘Hot Girls Wanted’, që u shfaq për herë të parë ditën e shtunë në Festivalin e Filmit Sundance.

Vogëlushja 4-vjeçare që shpëtoi nënën e saj
Vogëlushja 4-vjeçare që shpëtoi nënën e saj
Calise Manning është vetëm katër vjeç dhe sot në Amerikë të gjithë e quajnë “një heroinë” të vogël për shkak se falë saj, e ëma shtatzënë arriti t’i shpëtonte vdekjes.

Shqiptarët e tsunamit, kujtohet 10-vjetori i tragjedisë në Indonezi
Shqiptarët e tsunamit, kujtohet 10-vjetori i tragjedisë në Indonezi
Kur kanë kaluar 10 vjet nga tsunami katastrofik në Indonezi, në Tiranë u përkujtua kjo tragjedi përmes një ekspozite fotografike.

Shikoni të dehurin që rrëzohet duke urinuar
Shikoni të dehurin që rrëzohet duke urinuar
Ky është momenti qesharak kur një burrë i dehur nuk arriti dot të mbahej në këmbë gjatë urinimit dhe përfundoi duke u rrëzuar e duke lagur veten.

10 minuta përtypje çamçakëzi largojnë 100 milionë baktere
10 minuta përtypje çamçakëzi largojnë 100 milionë baktere
Një studim i Universitetit të Groningenit në Holandë ka dalë në përfundimin se çamçakëzi mund të largojë 100 milionë baktere nga goja në vetëm 10 minuta përtypje.

Momenti shokues kur balona merr flakë, vdesin 11 pasagjerët e saj
Momenti shokues kur balona merr flakë, vdesin 11 pasagjerët e saj
Një seri pamjesh shokuese që tregojnë momentin kur një balonë e madhe me 11 persona në bord ngatërrohet me telat e korentit dhe merr flakë duke shkaktuar vdekjen e të 11 njerëzve, është publikuar 3 vjet pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Zelandën e Re.

Kinë, burri paguan makinën e shtrenjtë me një qese plot me qindarka
Kinë, burri paguan makinën e shtrenjtë me një qese plot me qindarka
Një burrë kinez vendosi të blinte me para’ në dorë një makinë me vlerë rreth 7 mijë dollarë, por pagesën e bëri të gjithën me qindarka duke dorëzuar një çantë të madhe te shitësi i habitur.

Itali, murgesha lind djalë pa e ditur që ishte shtatzënë
Itali, murgesha lind djalë pa e ditur që ishte shtatzënë
Një murgeshë në Itali i ka habitur të gjithë pasi lindi një djalë, disa ditë pasi ishte ankuar për dhembje barku. Gruaja, e cila i përkiste një urdhëri në Macerata, tha se nuk e dinte që ishte shtatzënë dhe se në spital kishte shkuar pasi kishte dhembje të forta stomaku.

Rusi, dënohet gazetarja për “propagandë homoseksuale”
Rusi, dënohet gazetarja për “propagandë homoseksuale”
Një gjykatë ruse dënoi të premten një gazetare, e cili kishte krijuar një faqe interneti për të mbështetur adoleshentët homoseksualë, lezbiket, dhe biseksualët, nën një ligj të diskutueshëm që ndalon propagandën e homoseksualëve ndaj të miturve.

Letra e të mbijetuarës së Titanikut shitet gati 12 mijë dollarë
Letra e të mbijetuarës së Titanikut shitet gati 12 mijë dollarë
Një letër indinjuese nga një aristokrate britanik, e cili i mbijetoi mbytjes së titanikut më 1912 është shitur gati 12 mijë dollarë, tha të premten një shtëpi ankandesh në New England.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Më 25 dhjetor, ditën e Krishtlindjes, Mikel Zavalani ka reaguar për herë të parë pas më shumë se 2 muajsh në gjendje kome. Ndërsa pak ditë më parë ka dalë përfundimisht nga terapia intensive. E ëma e tij, shkrimtarja dhe publicistja Kozeta Zavalani, tregoi në ‘Pasdite në Top Channel’ se si e fitoi betejën e shëndetit bashkë me djalin e saj.

Policia u kujton qytetarëve: Mos harroni, jetoni në Norvegji
Policia u kujton qytetarëve: Mos harroni, jetoni në Norvegji
Policia norvegjeze u detyrua të dalë me një deklaratë publike për t’u kujtuar të gjithë qytetarëve që jetojnë në Norvegji...dhe dëborë do bjerë.

Shkencëtarët ngadalësojnë shpejtësinë e dritës
Shkencëtarët ngadalësojnë shpejtësinë e dritës
Drita udhëton me një shpejtësi prej 300 mijë kilometër për sekondë dhe konsiderohet shpejtësia më e madhe lëvizëse që njeh njeriu.

Gjykata vendos: Meshkujt mund të urinojnë në këmbë
Gjykata vendos: Meshkujt mund të urinojnë në këmbë
Një burrë gjerman fitoi edhe me vendim gjykate të drejtën për të urinuar në këmbë.

Rastet fatlume të daljes nga koma të njerëzve të famshëm në botë
Rastet fatlume të daljes nga koma të njerëzve të famshëm në botë
Nëse keni përjetuar një koma, do të thotë që keni kapërcyer nëpër periudha të ndryshme të jetës. Shumë prej nesh intrigohen nga histori njerëzish, që kanë qenë në koma dhe janë rikthyer sërish në jetë. Ata që ia kanë dalë mbanë thonë se kanë parë drita dhe ëndrra të bukura.

Shef apo shefe, kush drejton më mirë?
Shef apo shefe, kush drejton më mirë?
Na pëlqen ta pranojmë apo jo, humori ynë shpesh varet nga humori i atij apo asaj, që na drejton në pune.

Kanceri i qafës së mitrës
Kanceri i qafës së mitrës
Rreth 35 gra shqiptare humbin çdo vit jetën, për shkak të kancerit të qafës së mitrës. Një sëmundje e parandalueshme në 80 përqind të rasteve, nëse kapet në kohën e duhur.

Vendet ku femrat janë më të pushtetshme
Vendet ku femrat janë më të pushtetshme
Nëse mendoni se vendi më i mirë për një femër për të bërë karrierë, për të zotëruar apo drejtuar një biznes, janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanadaja, Mbretëria e Bashkuar apo Gjermania, gaboheni!

Mongolia ndriçohet nga tre yje
Mongolia ndriçohet nga tre yje
Njerëzit në Chifeng, qytet në Mongolinë Qendrore mbetën të mahnitur mëngjesin e së enjtes kur nuk lindi vetëm  një diell, por tre të tillë.

Testues ushqimi…për qen
Testues ushqimi…për qen
Testues ushqimesh apo pijesh është një profesion që nuk habit më askënd dhe gjithnjë e më shumë po përhapet me shpejtësi, sidomos në vendet e zhvilluara, por të jesh testues ushqimi për qen e mace, kjo është e tepruar.

Adoleshenti indian që ‘tallet’ me korrentin
Adoleshenti indian që ‘tallet’ me korrentin
Një adoleshent indian mund të përballojë një rrymë elektrike deri në 11 mijë volt, mjaftueshëm sa për të furnizuar 500 shtëpi.

Spiunët përdorin telefonat si përgjues
Spiunët përdorin telefonat si përgjues
Fikni telefonin, hiqini baterinë dhe vendoseni në një tjetër dhomë. Kjo është e vetmja mënyrë për të shmangur përgjimin e mundshëm tuajin.

Femrat e vërteta në rolin e modeles
Femrat e vërteta në rolin e modeles
Një fotografe ka vendosur të transformojë femrat e vërteta në supermodele duke i bërë pjesë të seteve të saj fotografike. Sophie Spinelle është themeluesja e “Fotografive pa turp”, që ka për qëllim të ndihmojë femrat “të ndihen mirë me veten”.

WhatsApp, tashmë edhe në PC
WhatsApp, tashmë edhe në PC
Aplikacioni i mesazheve WhatsApp ka lançuar versionin për kompjuter dhe tashmë ky aplikacion nuk do të përdoret vetëm në aparatin celular.

“Gruaja ime u bë burrë, por jam i lumtur”
“Gruaja ime u bë burrë, por jam i lumtur”
Shumica e burrave do të shokoheshin nëse gruaja e tyre do të vendoste të kthehej në mashkull, por Graham Hopwood është i lumtur me partneren e tij, e cila tani është kthyer në burrë. Vitin e kaluar Catherine vendosi të bëhej burrë dhe ndryshoi emrin në Cathan. Edhe pse nuk bëjnë më seks, çifti thotë se martesa e tyre 12-vjeçare është më e fortë se kurrë.

Ja kostot e jetesës nëpër vende të ndryshme të botës
Ja kostot e jetesës nëpër vende të ndryshme të botës
Kostoja e jetesës është diçka për të cilën mendojnë të gjithë, herë pas here duke bërë edhe llogarinë e zgjedhjes së vendit të përshtatshëm dhe më ekonomik.

“Polici kanibal”, del nga burgu i uritur për dashuri
“Polici kanibal”, del nga burgu i uritur për dashuri
Një polic kanibal, i cili u dënua me burg pasi kishte planifikuar të gatuante dhe më pas të hante ish-bashkëshorten e tij, është liruar dhe tani po kërkon një partnere të re.

“Retreat”, të “braktisësh” zyrën për të mbledhur forcat dhe për të rifilluar me energji të reja
“Retreat”, të “braktisësh” zyrën për të mbledhur forcat dhe për të rifilluar me energji të reja
Të tërhiqesh, të largohesh nga zyra për të ndarë kohë me stafin në një mjedis çlodhës, të reflektosh për arritjet, por dhe për sfidat e kompanisë apo organizatës, gjithashtu dhe të argëtohesh…

Meditimi në punë, oazi i paqes në një ditë plot stres
Meditimi në punë, oazi i paqes në një ditë plot stres
Fluksi i një dite pune e një asistenteje administrative, që duhet të merret me organizimin nga A-ja te ZH-ja në një kompani në fushën e teknologjisë së informacionit, të lë pa frymë.

“Martesa të sfilit”
“Martesa të sfilit”
Martesa është një ndër vendimet më të rëndësishme në jetën e një personi. Por, jo pak njerëz dorëzohen dhe nuk e çojnë deri në fund, rrugën e zgjedhur me njeriun e zemrës. Mort Fertel e ka recetën e një martese të suksesshme. Ai është një nga autoritetet botërore të psikologjisë së marrëdhënieve dhe ka një reputacion ndërkombëtar për shpëtimin e martesave.

Video e përplasjes së Lamborghini-t me 336 km/h
Video e përplasjes së Lamborghini-t me 336 km/h
Policia hungareze ka publikuar një video që daton në shtatorin e vitit të kaluar ku shihet si një Lamborghini Huracan përplaset me më shumë se 300 km/h.

Sinjal transmetimi nga 5.5 miliard vite dritë distancë
Sinjal transmetimi nga 5.5 miliard vite dritë distancë
Shkencëtarët pretendojnë se kanë kapur një sinjal transmetimi të një jetë aliene nga një distancë prej 5.5 miliard vite dritë larg.

Kapet peshkaqeni monstër prehistorik
Kapet peshkaqeni monstër prehistorik
80 milion vite më parë ishin zotër të oqeaneve por sot vetëm dy prej tyre dihen ende të gjallë dhe njëri s’është më. Një grup peshkatarësh australianë mbetën të habitur kur nxorrën nga rrjetat e tyre një peshkaqen prehistorik me 300 dhëmbë në gojë.

Vetëvrasja, një problem mashkullor
Vetëvrasja, një problem mashkullor
Çdo vit stresi, ankthi, depresioni dhe çrregullime të tjera mendore i marrin jetën mijëra personave në mbarë botën, por një studim tregon që vetëvrasja është ‘një sëmundje mashkullore’.

Vajzat që bëjnë muzikë në orët e vona
Vajzat që bëjnë muzikë në orët e vona
Ato janë “DJ” femra më të kërkuara të momentit në Itali. Sarina Preli, Giulia Lacetera dhe Michela D’Amico po përjetojnë famën në muzikën elektronike, ku alternohen “VJ” me ritmet e forta të muzikës “House” dhe jo vetëm.

Kërkon të pijë teken e zjarrtë, i merr flakë gjoksi
Kërkon të pijë teken e zjarrtë, i merr flakë gjoksi
Një burrë u përfshi nga flakët pas një loje të rrezikshme me alkool mes shokësh. Pasi i ndezën gotën e vodkës, burri që mendohet të jetë nga Rusia nis të pijë me fund teken, por lëngu i zjarrtë i del nga goja dhe i vë zjarrin gjoksit të tij leshtor.

Në të njëjtën pozë për 4 orë radhazi
Në të njëjtën pozë për 4 orë radhazi
Një person me emrin Benjamin Bennet ka filmuar veten e tij për katër orë rresht duke qëndruar këmbëkryq me sytë e ngulur te kamera dhe me një buzëqeshje të stampuar në fytyrë.

“The Sun” heq dorë nga modelet topless në faqen e tretë
“The Sun” heq dorë nga modelet topless në faqen e tretë
Tabloidi më i shitur në Britani, “The Sun” me shumë mundësi ka vendosur të heqë dorë nga tradita 45-vjeçare e të publikuarit në faqen 3 të gazetës, foto të modeleve topless.

Për drekë me luanin
Për drekë me luanin
Një resort turistik në Canberra të Australisë ofron një përvojë të veçantë për të gjithë vizitorët, të cilët mund të zgjedhin të hanë një drekë apo darkë me luanët, të pijnë një kafe me xhirafën apo të bëjnë banjo me ariun.

Zgjedhja e vështirë e një nëne, veten ose foshnjen
Zgjedhja e vështirë e një nëne, veten ose foshnjen
“Nuk do të vras foshnjen time vetëm se jam sëmurë vetë”. Me këtë fjali një nënë 24-vjeçare amerikane refuzoi kimioterapinë për të luftuar një formë kanceri agresiv që i kishte prekur kockën dhe solli në jetë një vajzë të shëndetshme, ndërsa vetë mjekët thonë se i kanë mbetur edhe pak muaj jetë.

Nuk shkon në ditëlindjen e shokut, gjobitet 5-vjeçari
Nuk shkon në ditëlindjen e shokut, gjobitet 5-vjeçari
Një familje britanike është ankuar pasi djali i saj 5-vjeçar është gjobitur për shkak se mungoi në festën e ditëlindjes së një shoku shkolle.

Peshku më i gjatë në botë
Peshku më i gjatë në botë
Regalecus Glesne, i njohur ndryshe si peshku-harengë apo rrem, është peshku kockor më i gjatë në botë.

Dieta për të qëndruar në formë gjatë gjithë vitit
Dieta për të qëndruar në formë gjatë gjithë vitit
A dëshironi të njiheni me dietën, e cila ju mban në formë gjatë gjithë vitit? Ne ju ofrojmë programin e plotë dhe këshillat për të pasur një siluetë gjithmonë të përsosur!

Koha e vjedhur e Flamur Hasanit
Koha e vjedhur e Flamur Hasanit
Flamur Hasani, nga qyteti Ferizaj i Kosovës, e kaloi adoleshencën dhe vitet më të mira të rinisë së tij në tapet, duke u ndeshur.

Apple gati për super iPad-in
Apple gati për super iPad-in
Apple mund te hedhe ne treg nje iPad gjigant prej 13 polesh qe do te zevendesoje dosjet e medha per biznesmenet.

Thellohet pabarazia globale, 1% e popullsisë ka 48% të pasurisë
Thellohet pabarazia globale, 1% e popullsisë ka 48% të pasurisë
Një përqindëshi i më të pasurve të botës shumë shpejt do të ketë në duart e tij pasuri më të madhe se e gjithë pjesa tjetër e popullatës në mbarë globin.

Te denuar gabimisht
Te denuar gabimisht
Të plakesh në qelinë e një burgu edhe kur je krejtësisht i pafajshëm. Të akuzohesh për krime rrënqethëse, si përdhunime apo vrasje, edhe kur për viktimat nuk kishe dëgjuar kurrë më parë. Këto janë dhjetë historitë më fatale të burgosjeve të gabuara nëpër botë.

Indi, tenton të varrosë të gjallë vajzën
Indi, tenton të varrosë të gjallë vajzën
Një burrë në Indi është arrestuar pasi është përpjekur të varrosë të gjallë vajzën e tij 10-vjeçare sepse nuk donte që ajo të ishte vajzë. Ngjarja shokuese ka ndodhur në Tripura.

Vdes pas 3 ditësh radhazi duke luajtur në kompjuter
Vdes pas 3 ditësh radhazi duke luajtur në kompjuter
Një burrë është gjetur i vdekur në një internet-kafe në Tajvan pasi kishte kaluar 3 ditë radhazi duke luajtur video-lojëra. Burri me mbiemër Hsieh është gjetur pa jetë para kompjuterit ku për 72 orë radhazi kishte luajtur “online”.

Në Nju Jork apartamenti 100 milionë dollarësh
Në Nju Jork apartamenti 100 milionë dollarësh
Një rekord i ri është regjistruar në tregun e pasurive të paluajtshme të Nju Jorkut, në Shtetet e Bashkuara.

2014, viti më i ngrohtë për Tokën
2014, viti më i ngrohtë për Tokën
Viti 2014 ishte viti më i ngrohtë i Tokës në histori, thotë Qendra Kombëtare Amerikane e mbledhjes së të dhënave klimaterike.

Itali, bëhet gjyshe 32-vjeçe, stërgjyshja është 48
Itali, bëhet gjyshe 32-vjeçe, stërgjyshja është 48
Mamaja është 16 vjeçe, gjyshja 32, stërgjyshja 48. Në shtëpinë e gjyshes së re me origjinë peruane, Vanesa Rojas, e cila banon në Vuitone, provincë e Milanos në Itali, çdo 16 vjet vjen në botë një brez i ri.

Bradley Cooper vjedh një vibrator…
Bradley Cooper vjedh një vibrator…
Një adoleshent britanik është kapur duke vjedhur një vibrator në supermarketin e lagjes së tij. Asgjë e rrallë deri këtu, por fati i tij i keq është që ka të njëjtin emër dhe të njëjtin mbiemër me aktorin e famshëm hollivudian Bradley Cooper. Kaq duhej dhe lajmi mori dhenë.

Djemtë që shohin 5 herë në ditë filmin ‘Frozen’
Djemtë që shohin 5 herë në ditë filmin ‘Frozen’
Leigh Dryden është një nënë angleze e tre djemve të vegjël të cilët në 5 muajt e fundit e kanë parë të paktën 5 herë në ditë filmin e animuar ‘Frozen’, për një total prej 600 shikimesh.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Lassana Bathily është heroi i Parisit. I riu nga Mali do të marrë shtetësinë franceze, pas aktit heroik duke mbrojtur një grup hebre gjatë sulmit në një supermarket, javën e kaluar.

Braktis Wall Street-in për pornografinë
Braktis Wall Street-in për pornografinë
Një punonjëse e Wall Street-it ka lënë punën e saj në Wall Street për të nisur karrierën në pornografi. 23-vjeçarja Paige Jennings e ka shpjeguar këtë ndryshim të madh në jetën e saj duke thënë se “sido që të jetë, në të dyja punët fitohet leku me të futur”.

Vjedh televizorin, e fut mes kembeve, por e tradhetojne kamerat
Vjedh televizorin, e fut mes kembeve, por e tradhetojne kamerat
Vjedhja eshte shnderruar ne art dhe si e tille kerkon profesionalizem e qetesi, por mbi te gjitha parapergatitje.

Transeksualët mund të drejtojnë automjetin
Transeksualët mund të drejtojnë automjetin
Autoritetet ruse u tërhoqën nga vendimi për t’u ndaluar drejtimin e automjetit personave transeksualë.

Punët që duhet të bëjnë fëmijët sipas grupmoshave
Punët që duhet të bëjnë fëmijët sipas grupmoshave
Ja si t’i mësoni fëmijët tuaj që në moshë të vogël me sensin e të punuarit, me punët më të zakonshme që duhen bërë sipas grupmoshave të tyre.

10 familjet poligame më të mëdha në botë
10 familjet poligame më të mëdha në botë
Poligamia është e ndaluar me ligj në shumicën e vendeve të botës. Në Amerikë, shumë familje jetojnë të izoluara, jashtë vëmendjes publike, për të shmangur kështu edhe ndëshkimet që parashikon ligji.

Dem Mula: Martesa ime e lumtur me dy gra
Dem Mula: Martesa ime e lumtur me dy gra
Martesa e tyre është treshe. Çuditshëm? Epo jo për ata të tre, të cilët e kanë pranuar me vullnet të plotë këtë zgjedhje, e madje janë të lumtur me këtë martesë. Dem Mula, 63-vjeçari nga fshati Dobrun i rrethit të Hasit, ka zgjedhur të mbajë dy gra.

Norvegji, policia gjobit vrasësin me pagesë pasi nuk bëri detyrën
Norvegji, policia gjobit vrasësin me pagesë pasi nuk bëri detyrën
Policia norvegjeze ka gjobitur një të ri pasi ishte ofruar të merrte përsipër një kontratë për vrasjen e dikujt tjetër, por që nuk kishte ndërmend ta kryente misionin.

“Jam zhveshur e gjitha për të vërtetuar që nuk jam mashkull”
“Jam zhveshur e gjitha për të vërtetuar që nuk jam mashkull”
Një futbolliste profesioniste nga Guinea Ekuatoriale ka treguar se është detyruar të zhvishet krejtësisht nudo para disa zyrtarëve të Konfederatës Afrikane të Futbollit (CAF) për të vërtetuar se nuk është mashkull.

Vajza 10-muajshe që peshon 20 kg
Vajza 10-muajshe që peshon 20 kg
Njihuni me beben obeze 10-muajshe e cila peshon sa një fëmijë 5-vjeçar. Juanita Valentina Hernandez ka lindur 2.7 kg, por papritur nisi të shtojë peshë shumë shpejt dhe tashmë është plot 20 kg.

Fotot më të çuditshme martesore
Fotot më të çuditshme martesore
Martesa është një ditë e rëndësishme dhe për ta përjetësuar atë pajtohet një fotograf profesionist.

Frutat e thata nuk shëndoshin
Frutat e thata nuk shëndoshin
Janë të shijshme, por shpesh refuzohen nga ata që janë me dietë; shkak të shëndoshin.

Samsung hedh në treg telefonin me sistemin e vet të operimit
Samsung hedh në treg telefonin me sistemin e vet të operimit
Samsung hodhi në shitje telefonin e radhës, i quajtur Z1 dhe që ndryshe nga produktet e tjera operon me sistemin e vet të zhvilluar nga kompania koreano-jugore.

Bie nga trageti, shpëtohet pas 5 orësh në det të hapur
Bie nga trageti, shpëtohet pas 5 orësh në det të hapur
Një 22-vjeçar, i cili ra nga trageti “Royal Caribbean” pranë brigjeve të Cozumel në Meksikë, kaloi 5 orë tmerri në det të hapur para se të shpëtohej nga një tjetër anije.

Studimi, sëmundjet kancerogjene nuk janë vetëm “fat i keq”
Studimi, sëmundjet kancerogjene nuk janë vetëm “fat i keq”
Raportimet mediatike se shumica e rasteve kur përballemi me një sëmundje kancerogjene janë si pasojë e fatit të keq dominuan titujt kryesorë përgjatë këtij fillimviti. Por, menjëherë kanë lindur shumë kritika ndaj tyre, disa prej të cilave vijnë drejtpërdrejtë nga shkenca. Çfarë duhet të kishin bërë të ditura më mirë këto raportime?

Miku juaj rrezikohet? Shikoni si reagon motra e Britney Spears
Miku juaj rrezikohet? Shikoni si reagon motra e Britney Spears
Një video e publikuar online tregon një moment të pazakontë në të cilën i është dashur të përfshihet motrës së vogël të Britney Spears, Jamie Lynn.

Era Duro, akrobatja e Cirkut Kombëtar
Era Duro, akrobatja e Cirkut Kombëtar
Ato janë tre akrobate në një shtëpi. Fitnetja, Klaudja dhe Era Duro. Dy breza artistesh, të cilat nuk i bashkon vetëm gjaku, por dhe tenda e madhe e akrobacive. Të treja, çdo ditë dalin nga shtëpia për t’iu drejtuar ambienteve të Cirkut të Tiranës, ku kalojnë pjesën më të madhe të kohës.

Baleti, profesioni në majë të gishtave
Baleti, profesioni në majë të gishtave
50 vite më parë, Nermin Strazimiri veshi puantet e baletit. Që nga ajo kohë, ende nuk i është ndarë kërcimit, sot në rolin e mësueses.

Granatë shoferit të autobusit se nuk ndaloi fiks në stacion
Granatë shoferit të autobusit se nuk ndaloi fiks në stacion
Një burrë i moshuar kinez është përpjekur të kryejë një atentat vetëvrasës në një autobus në Zhejiang pasi ishte zemëruar me shoferin. 77-vjeçari Wang Shichao i hodhi një granatë shoferit të autobusit pasi ky i fundit, disa ditë më parë, kishte ndaluar disa metra pasi kishte kaluar stacioni ku zbriste i moshuari.

Kinë, gruaja i pret 2 HERË bashkëshortit organin gjenital
Kinë, gruaja i pret 2 HERË bashkëshortit organin gjenital
Një grua xheloze është arrestuar nga policia pasi i ka prerë organin gjenital bashkëshortit të saj... 2 herë. Ngjarja ka ndodhur në Shangqiu të Kinës.

Një luan shtëpiak
Një luan shtëpiak
Është një nga grabitqarët më të frikshëm në botë, por Frikkie Von Solms nuk e ka marrë parasysh këtë gjë kur vendosi të rriste një këlysh luani dhe tani që është rritur, 69-vjeçari vazhdon ta trajtojë si qenush e madje të flejë me të në të njëjtin shtrat.

Shqipja për shkurt
Shqipja për shkurt
Nëse celulari dhe interneti zbehën letrat apo kartolinat e dikurshme, sot mund të flitet për një tjetër luftë që interneti i ka shpallur komunikimit.

Tentoi të kalonte kontrabandë 94 iPhones të fshehur në trup, arrestohet 
Tentoi të kalonte kontrabandë 94 iPhones të fshehur në trup, arrestohet
Një person u përpoq të kalonte kontrabandë 94 iPhones në Kinë, teksa i kishte fshehur duke i mbështjell me leukoplast rreth trupit të tij.

Tatuazhet patriotike
Tatuazhet patriotike
Të pikturosh në trupin tënd një simbol kombëtar! Kjo është tendenca më e fundit e tatuazheve në Shqipëri.

Aktiviteti fizik gjatë shtatzanisë
Aktiviteti fizik gjatë shtatzanisë
Të ushtrohesh në shtatzani i bën mirë fëmijës dhe nënës. Nuk bëhet fjalë vetëm për ecje apo ushtrime të thjeshta, por aktivitet i mirëfilltë sportiv. Por kini kujdes, jo çdokush dhe pa kurrfarë limiti!

Femrat qajnë më shumë dhe më gjatë se meshkujt
Femrat qajnë më shumë dhe më gjatë se meshkujt
Është një nga stereotipet më të vjetra, por një studim thotë që është e vërtetë se femrat qajnë më shumë se meshkujt.

Muzika lehtëson dhimbjen e pas operacionit te fëmijët
Muzika lehtëson dhimbjen e pas operacionit te fëmijët
Dëgjimi i këngëve të preferuara lehtëson dhimbjen e pas operacionit te fëmijët. Sipas një studimi të Spitalit të Fëmijëve të Cikagos, pacientët e vegjël që dëgjojnë muzikë pas një operacioni të vështirë, kanë më pak dhimbje.

Tatuazhi më turpërues në histori
Tatuazhi më turpërues në histori
Holly Aston është vajza me tatuazhin më turpërues ndoshta në historinë e njerëzimit. Ajo ishte vetëm 17-vjeç kur piu shumë në një festë dhe të nesërmen u zgjua me një penis të vizatuar në shpatull.

Lë punën për t’u bërë “zombie” profesionist
Lë punën për t’u bërë “zombie” profesionist
Një financier ka lënë punën e tij me orar të plotë për t’u bërë një “zombie” profesionist. I lodhur me numrat, Alex Noble i tha shefit të tij se dorëhiqej për të pasur më shumë kohë që të sillej si një “i vdekur i gjallë”.

Exclusive, “Amaneti i babait”
Exclusive, “Amaneti i babait”
Izmiri është një nga zonat e Turqisë, ku jetojnë më shumë shqiptarë. Sigurisht, shifrat zyrtare mungojnë, por thuhet se një e katërta e popullsisë në këtë zonë është me rrënjë shqiptare.

Facebook “do të bëhet me zë”
Facebook “do të bëhet me zë”
Mark Zuckerberg vazhdon të zgjerojë perandorinë e tij teknologjike. Së fundmi themeluesi i Facebook, pasuria e të cilit vlerësohet në shifra me nëntë zero, bleu “Wit.ai” themeluar vetëm një vit e gjysmë më parë.

“Sepheus”, roboti i pamposhtur në poker
“Sepheus”, roboti i pamposhtur në poker
Mendoni se jeni të pamposhtur në poker? Provojeni njëherë kundës “Sepheus”, programit të krijuar së fundmi nga shkencëtarë që thonë se është i pamposhtur.

9 muaj burg për një koment në Facebook
9 muaj burg për një koment në Facebook
Një burrë është dënuar me 9 muaj burg në Spanjë pasi i ka lënë një koment sarkastik ish të dashurës së tij në foton e profilit në Facebook.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Luan Qosja nuk është një 21-vjeçar i zakonshëm. I diplomuar për fizioterapi në Universitetin e Elbasanit, ai ka edhe një pasion të madh për natyrën.

25 vjet “Hubble”, 25 vjet magji nga hapësira e thellë
25 vjet “Hubble”, 25 vjet magji nga hapësira e thellë
Më 24 prill të këtij viti mbush 25 vjet që është hedhur në hapësirë, 25 vjet që na ka mahnitur, shuar e shtuar kureshtjen me imazhet e përcjella në tokë prej hapësirës së thellë.

Salloni i bukurisë për viktimat e sulmeve me acid
Salloni i bukurisë për viktimat e sulmeve me acid
Një grua pakistaneze ka hapur një sallon bukurie për të ndihmuar femrat që kanë qenë viktima të sulmeve me acid në fytyrë. Ajo ka themeluar ‘Depilex Smile Again Foundation’ për të mos i lënë që “të vegjetojnë në shtëpi”.

E gjeni dot macen?
E gjeni dot macen?
Që macet janë kafshë që i pëlqen të përkëdhelen, lozonjare e që kur janë në humor të mirë u pëlqejnë lojërat, kjo dihej, por rasti i mëposhtëm e çon në një tjetër nivel këtë.

Trishtimi që ju “mbërthen” gjatë dimrit
Trishtimi që ju “mbërthen” gjatë dimrit
Është çështje drite ose më mirë e mungesës së dritës, prej së cilës disa persona përfshihen nga një trishtim dhe depresion në muajt dimërorë. Kjo lloj gjendje e dëshpëruar e dimrit, shkencërisht quhet SAD, Seasonal Affective Disorder.

T’ia nisësh nga e para
T’ia nisësh nga e para
Në vitin 1991, kur u nis drejt Greqisë për një jetë më të mirë, ishte vetëm 19 vjeç. Theodhora Birbo, sapo kishte përfunduar shkollën e mesme pa një profesion, por me ëndrra dhe ambicie të mëdha.

Si ma përcaktoi djali profesionin
Si ma përcaktoi djali profesionin
S’janë bërë ende 2 javë, nga dita e parë e punës për Emanuela Pepkolën. Megjithëse ka ndryshuar disa herë profesion gjatë 35 viteve të jetës së saj, Ema kurrë nuk e kishte menduar se do të ishte në krye të një fondacioni, që do kishte në fokus fëmijët me sindromën “doën”.

Stomatologia që zgjodhi të bëhej grimiere profesioniste
Stomatologia që zgjodhi të bëhej grimiere profesioniste
Gresa Kotri ishte një stomatologe shumë e mirë! Menjëherë sapo u diplomua, në vitin 2006, filloi të punonte në profesionin e saj. Vetëm një vit më pas u bë ndihmëspedagoge e lëndës “Modelim i dhëmbëve” në një universitet privat. Eksperiencë që zgjati 3 vjet.

Stërvitja ekstreme e ushtarëve koreano-jugorë
Stërvitja ekstreme e ushtarëve koreano-jugorë
Vendi i tyre ndodhet në një “luftë të ftohtë” me Veriun fqinj komunist, që thuhet se është i pajisur me bombë bërthamore dhe ndihet i paprekshëm.

Zbulohet observatori 2 mijë vjeçar i hapësirës
Zbulohet observatori 2 mijë vjeçar i hapësirës
Kur shkencëtarët e Agjencisë Hapësinore Europiane vendosën të ndërtojnë një qendër të vëzhgimit të hapësirës në shkretëtirën Atacama në Kili, nuk ua merrte mendja kurrë se do të zgjidhnin të njëjtin vend ku dy mijë vite më parë bënte të njëjtën gjë populli El Molle, banorë të zonës para kolumbianëve modernë.

Këngëtarja suedeze tallet me meshkujt që nuk përdorin prezervativ
Këngëtarja suedeze tallet me meshkujt që nuk përdorin prezervativ
Një këngëtare suedeze është tallur me meshkujt që mburren me madhësinë e organit të tyre gjenital. 17-vjeçarja Zara Larsson postoi në Instagram një fotografi të këmbës së saj me një prezervativ deri te gjuri dhe shkroi një dedikim për ata meshkuj që thonë se prezervativi i rri ngushtë.

“Kam drogë” e shkruajtur në bluzë, burri arrestohet për zotërim droge
“Kam drogë” e shkruajtur në bluzë, burri arrestohet për zotërim droge
Një burrë që kishte veshur një bluzë ku shkruhej “Kam drogë me vete” është arrestuar në Florida... për zotërim droge.

“Djemtë e rinj më mbajnë të re”
“Djemtë e rinj më mbajnë të re”
Shkencëtarët kanë vite që po kërkojnë pa sukses sekretin e rinisë, por duket se një grua e thjeshtë nga Anglia e ka gjetur atë pa u munduar. 61-vjeçarja Laila Gledhill nuk duket më shumë se 40 vjeç dhe kjo për faktin se gjithmonë frekuenton meshkuj të rinj në moshë.

Si (nuk) ngrohen shqiptarët
Si (nuk) ngrohen shqiptarët
Një bidon me ujë të ngrohtë është shpëtimi nga temperaturat e ftohta të ditëve të fundit, të paktën gjatë orëve të natës. Kjo praktikë ndodh pothuajse në çdo familje shqiptare që druhet të përdorë energjinë elekrike për ngrohje apo dhe sobën me gaz apo me dru.

Të kalosh dimrin nën kartonë e plastmasë
Të kalosh dimrin nën kartonë e plastmasë
Ata janë njerëz me histori të trishta, shpeshherë të braktisur nga familja dhe në shumë pak raste nga zgjedhja e tyre personale. Janë njerëz pa çati mbi kokë dhe vetëm me rrobat që mbajnë veshur enden rrugëve në kërkim të një skute ku nuk i prishin punë askujt dhe shndërrohen në qenie thuajse të padukshme. Aq të padukshme, saqë edhe kur i ftohti është më i ashpër së kurrë, ata dergjen rrugëve në tentativën për t’i mbijetuar edhe dimrit të këtij viti.

Të refuzosh divorcin…edhe për 975 mln dollarë
Të refuzosh divorcin…edhe për 975 mln dollarë
Çfarë është më depresionuese, një çek divorci prej 975 milion dollarësh, apo refuzimi i tij?

Kepler 442b dhe 438b, ekzoplanetët e ngjashëm me Tokën
Kepler 442b dhe 438b, ekzoplanetët e ngjashëm me Tokën
Shkencëtarët ende nuk janë të sigurt, por Teleskopi Hapësinor Kepler, i cili ka zbuluar së fundi dy ekzoplanetë “Kepler 442b” dhe “Kepler 438b”, si dhe 6 të tjerë përreth tyre bën të ditur se këto planetë kanë shumë mundësi të jenë të afta të mbështesin jetesën.

Giancarlo Murisciano, italiani që e kaloi mbrëmjen e Vitit të Ri me gjyshen e tij me alcajmer
Giancarlo Murisciano, italiani që e kaloi mbrëmjen e Vitit të Ri me gjyshen e tij me alcajmer
Keni nevojë për një mesazh të jashtëzakonshëm dashurie pa kushte, dashurie të dhimbsur, që të këput shpirtin dhe të mbush me dritë? Është një mesazh, që vjen nga një djalosh italian me zemër të madhe dhe shumë të ndjeshme… Një mesazh, që shoqërohet me një foto, e cila ka bërë xhiron e botës dhe është pëlqyer dhe ndarë qindra-mijëra herë në Facebook.

20-vjeçari që imiton Kimin, Rihanën, Lady Gagën...
20-vjeçari që imiton Kimin, Rihanën, Lady Gagën...
Duket se nuk kanë fund njerëzit që duan të tallen me foton nudo të Kim Kardashianit në kopertinën e revistës ‘Paper’, por një student 20-vjeçar nga Kanadaja ka vendosur që përveçse me 34-vjeçaren, të tallet edhe me VIP-a të tjerë.

Ishulli japonez që vazhdon të zmadhohet
Ishulli japonez që vazhdon të zmadhohet
E mbani mend ishullin që lindi pranë Tokios në nëntor të 2013? Jo vetëm që vazhdon të ekzistojë, por edhe zmadhohet gradualisht.

Celulari që karikohet një herë në muaj
Celulari që karikohet një herë në muaj
Nuk është telefoni më i mirë në treg, por celulari i fundit i Nokia-s ka një avantazh shumë të madh: bateria e tij mund të zgjasë 1 muaj pa pasur nevojë të karikohet.

Një vend përrallor me akull e drita
Një vend përrallor me akull e drita
Heilongjiang është gati. Në provincën veri-lindore kineze, skulpturët nga gjithë bota kanë përfunduar punën për ndërtimin e “qytetit të akullt”, që për këtë vit pritet të vizitohet nga rreth 1 milion persona për të parë skulpturat e ndërtuara me blloqe gjigante akulli të nxjerrë nga një lum që kalon aty pranë.

Valbona Imeraj: Telefoni më vështirëson jetën, e shmang gjithmonë përdorimin e tij
Valbona Imeraj: Telefoni më vështirëson jetën, e shmang gjithmonë përdorimin e tij
Valbona dhe Rudina janë motra, e si të tilla ato janë shumë të lidhura me njëra-tjetrën. Por, ka diçka që e prish thuajse gjithmonë komunikimin mes tyre: telefoni. Pajisja me të cilën Valbona, motra e madhe, ka zgjedhur të mos ketë një raport të mirë.

Udhëtim me thikën në kokë për të marrë mjekimin e duhur
Udhëtim me thikën në kokë për të marrë mjekimin e duhur
Mrekullia e shpëtoi një 39-vjeçar brazilian nga një goditje me thikë në kokë, pasojë e një zënke në një klub nate ku ishte përfshirë.

Të (pa) varur nga teknologjia
Të (pa) varur nga teknologjia
Ka qenë një kohë, kur kyçja në dhomën e fëmijëve dhe adoleshentëve të pabindur konsiderohej dënim. Kjo gjë nënkuptonte t’i bënte ata të ndiheshin të izoluar dhe të përjashtuar nga gjithçka, në mënyrë të tillë, që ata të mund të merrnin një mësim.

Asnjë gjurmë të “Philae”
Asnjë gjurmë të “Philae”
Përpjekjet e shkencëtarëve të Agjencisë Hapësinore Europiane, ESA për të lokalizuar vendndodhjen e sondës Philae nuk dhanë rezultat.

2015-a, viti i spektaklit kozmik
2015-a, viti i spektaklit kozmik
Katër eklipse Dielli e Hëne duke filluar nga fundi i marsit; dy takime të jashtëzakonshme të Venusit e Jupiterit, që afrohen shumë pranë njëri-tjetrit më 30 qershor, e më pas në tetor nuk do t’i ndajë veçse një gradë; shi meteorësh; sonda kozmike në hulumtim të universit: 2015-a premton të jetë një vit spektaklesh qiellore.

Babai që lë pitonin të luajë me beben e tij
Babai që lë pitonin të luajë me beben e tij
Ka njerëz që në vend të qenit mbajnë gjarpërinj si kafshë shtëpiake, por shumë pak janë ata që mbajnë pitonë dhe shumë më pak ata që lejojnë që ky gjarpër gjigand të luajë me beben e tyre që nuk ka mbushur ende 1 vjeç.

“Inshallah të presin kokën!”
“Inshallah të presin kokën!”
Një vajzë nga Libani është bërë aktorja e momentit e filmave për të rritur dhe kjo famë nuk është parë aspak me sy të mirë në Lindjen e Mesme.

Kafshët e shëmtuara në rrezik zhdukjeje
Kafshët e shëmtuara në rrezik zhdukjeje
Shoqëria e Ruajtjes së Kafshëve të Shëmtuara ka nxjerrë në treg një libër me fotot e kafshëve më të shëmtuara në botë që janë në rrezik zhdukjeje.

Foshnja që fle në gojën e peshkaqenit
Foshnja që fle në gojën e peshkaqenit
Michael Joseph Melaccio është një foshnje që qan më shumë se bashkëmoshatarët e tij kur vë kokën në jastëk.

Festivali me skulptura të akullta
Festivali me skulptura të akullta
Vizitorët e një festivali që mbahet në një qytet të Kinës që njihet si “qyteti i akullt” do të përballen me skulptura “magjike” prej akulli.

30 vjet mbyllur në një dhomë
30 vjet mbyllur në një dhomë
Një ngjarje shokuese është zbuluar në Meksikë. Dy motra të mbajtura për 30 vite të mbyllura në një dhomë nga prindërit e tyre janë liruar nga autoritetet e shtetit të Chihuahuas.

Poloni, zgjohet gjatë operacionit në tru, pyet mjekët: Si po shkon ndërhyrja?
Poloni, zgjohet gjatë operacionit në tru, pyet mjekët: Si po shkon ndërhyrja?
Iga Jasica, 19-vjeçare nga Polonia, është zgjuar gjatë fazës më decizive të një ndërhyrjeje në tru për heqjen e një mase tumorale, në spitalin e Katovicës, pikërisht në një sallë operacionesh ku mbizotëronte heshtja dhe përqendrimi ishte maksimal.

7-vjeçarja i mbijeton aksidentit ajror
7-vjeçarja i mbijeton aksidentit ajror
Një 7-vjeçare trokiti në derën e të panjohurve për t’i njoftuar ata se ishte pjesë e një aksidenti të frikshëm ajror, ku kishte gjetur vdekjen pjesa tjetër e familjes së saj.

Të hidhesh në ujin e ftohtë për bamirësi
Të hidhesh në ujin e ftohtë për bamirësi
Zhytjet në ujëra të akullta janë mjaft popullore në ditën e parë të vitit të ri dhe shumë qytete amerikane e përdorin këtë event për të mbledhur para për bamirësi.

Xhiro me beben në çantë
Xhiro me beben në çantë
Një nënë kineze është kritikuar ashpër për faktin se ka mbajtur djalin e saj të vogël në një çantë.

SHBA, Parada e Trëndafilave
SHBA, Parada e Trëndafilave
“Parada e Trëndafilave” quhet eventi i përvitshëm i cili është kthyer në traditën amerikane për datën 1 janar. Një karvan i dekoruar me mijëra trëndafila përshkon bulevardin Kolorado në Kaliforni si pjesë e fushatave me subjekte të ndryshme çdo vit.

Festa, kujdes me kaloritë
Festa, kujdes me kaloritë
Festimet e ndërrimit të viteve tradicionalisht shoqërohen me tryezën plot. Kuzhina jonë mesdhetare ku mbizotëron mishi, yndyra, vera dhe ëmbëlsirat me shërbet, në gjuhën e një dietologeje do të përktheheshin kalori dhe disa kilogramë më shumë.

Sallata ruse, ja çfarë nuk dinit për të
Sallata ruse, ja çfarë nuk dinit për të
Sallata ruse është kthyer në një traditë për tryezën festive të natës së Vitit të Ri për shumë familje në mbarë botën. Ndonëse të gjithë e njohim si sallata ruse, ajo nuk është shpikur nga rusët, por nga një francez.

Globi i ndërrimit të viteve
Globi i ndërrimit të viteve
Me afrimin e Vitit të Ri, qyteti i Nju Jorkut përgatitet për një nga festimet më spektakolare në botë.

Demi “përkëdhel” dy herë radhazi toreadoren
Demi “përkëdhel” dy herë radhazi toreadoren
Një toreadore meksikane u godit dy herë shumë ashpër nga i njëjti dem të cilin po përpiqej ta vriste në një arenë në Mexico City. Demi rreth 500-kilogramësh me emrin Gamusino e hodhi sipër kokës së tij Karla de los Angeles ditën e dielë dhe vetëm ndërhyrja e asistentëve të saj i shpëtoi jetën 25-vjeçares.

Burri me emrin Jack Daniels i vë një tjetër emër uiski djalit
Burri me emrin Jack Daniels i vë një tjetër emër uiski djalit
Një burrë me emrin Jack Daniels ka vendosur që edhe emri i djalit të tij të parë të ishte një emër pijeje alkoolike. 31-vjeçari amerikan dhe bashkëshortja e tij Lydia ranë dakord që në fillim të lidhjes së tyre se djalin do e quanin Jim Beam, njësoj si uiski amerikan.

Gruaja e varur nga keçapi
Gruaja e varur nga keçapi
Samantha Archer është një grua e varur jo nga alkooli, as nga droga, por nga keçapi dhe që kur mbushi 5 vjeç konsumonte 2 shishe në javë ose një total prej 36 litrash në vit.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Pas 10 vitesh dy familje në Kosovë falin gjakun. Familja Lami nga Kaçaniku i ka shtrirë dorën e pajtimit familjes Fana e cila ka pranuar të falë gjakun e të birit.

Njihuni me femrën më elastike në botë
Njihuni me femrën më elastike në botë
I pëlqen gjimnastika dhe që prej moshës katërvjeçare nuk ka hequr dorë prej saj e falë punës dhe vullnetit sot konsiderohet si femra më elastike në botë.

Kështjella e akullt
Kështjella e akullt
Dhjetra skulptorë po i japin dorën e fundit “Kështjellës së akullt”, një hapësirë e ndërtuar duke përdorur 80 mijë metër/kub akull.

Xbox dhe PlayStation sulmohen nga hakerat
Xbox dhe PlayStation sulmohen nga hakerat
Shërbimet online të Xbox dhe PlayStation janë përfshirë nga probleme teknike, mes pretendimit të një grupi hakerash se kanë pezulluar shërbimet e tyre.

Miliona dollarë në rrugët e Hong Kongut
Miliona dollarë në rrugët e Hong Kongut
Duket se njerëzit në Hong Kong e kanë festuar Krishtlindjen në mënyrën më të mirë, pasi miliona euro 'mbuluan' një nga rrugët e qytetit.

Krishtlindja, e gjithë bota në festë
Krishtlindja, e gjithë bota në festë
E gjithë bota po feston këtë të enjte ditën e shenjtë të Krishtlindjes, festë kjo që ngjall shpresë dhe shton mirësinë tek njerëzit.

Lista e dëshirave për Babagjyshin
Lista e dëshirave për Babagjyshin
"I dashur Babagjysh ! Unë për Vitin e Ri dua një kukull me biberon, me gjëra për t’u larë dhe me veshje për kukullën. Dua një mikrofon për të kënduar dhe një kuzhinë."

Kuriozitete për Babagjyshin
Kuriozitete për Babagjyshin
Babagjyshi jo rrallëherë është bërë objekt i kronikave në media. Ishte viti 2008, kur një mësuese fillore angleze humbi vendin e punës pasi gjatë një diskutimi u ka thënë fëmijëve se babagjyshi nuk ekziston. Nxënësit, të tronditur nga deklarata, ua kanë thënë këtë prindërve të tyre. Pas kësaj, kanë qenë prindërit që janë ankuar tek drejtoresha e shkollës e cila pushoi nga puna mësuesen. Një mësues tjetër u tha atyre që mësuesja e parë ishte gabuar.

Makoko, ose “Venecia e Afrikës”
Makoko, ose “Venecia e Afrikës”
Disa e quajnë “Venecia e Afrikës”, por në vend të ndërtesave të ngritura me stile të ndryshme mesjetare, janë disa baraka prej druri, e shumë prej tyre mezi mbahen në këmbë.

A besojnë fëmijët te Babagjyshi?
A besojnë fëmijët te Babagjyshi?
Festat e fundvitit janë periudha më e pasur me magji dhe iluzione edhe për të rriturit, jo më për të vegjëlit! Megjithëse mund të na duket e vështirë për ta kuptuar, fëmijët i besojnë vertet plakut topolak me mjekër të bardhë që u sjell dhurata.

Akacie në Sharrë
Akacie në Sharrë
Ata janë një grup të rinjsh që kanë vendosur të minimizojnë efektet ndotëse të një prej vatrave më problematike në kryeqytet: Sharra, landfilli që përveç një venddepozitimi është kthyer sot një ndër burimet kryesore të ndotjes në Tiranë.

Gazetari i BBC bëhet ‘dru’ nga tymi i drogës
Gazetari i BBC bëhet ‘dru’ nga tymi i drogës
Per nje gazetaret e terrenit prania sa me afer vendngjarjes se nje lajmi eshte me rendesi jetike, sidomos kur behet fjale per korespondente ne zona te rrezikshme.

Zhgënjehet nga meshkujt, martohet me dy maçokët e saj
Zhgënjehet nga meshkujt, martohet me dy maçokët e saj
Pasi përfundimit keq të një lidhjeje 7-vjeçare me një mashkull, Barbarella Buchner, 48 vjeç hequr dorë nga njerëzit dhe vendos të martohet me dy maçokët e saj.

Superheronjtë e vetmuar
Superheronjtë e vetmuar
Keni menduar ndonjëherë se çfarë bëjnë superheronjtë kur nuk janë duke shpëtuar botën? Epo, mos e lodhni shumë trurin pasi fotografi Benoit Lapray e ka dhënë përgjigjen.

Raggle, qeni festiv
Raggle, qeni festiv
Në këtë atmosferë festash, fotografi Peter Thorpe mendoi të krijojë një album kartolinash të personalizuara me ndihmën e mikut të tij…qenit Raggle.

Në fabrikën ku rripen gjarpërinjtë për çanta dore
Në fabrikën ku rripen gjarpërinjtë për çanta dore
Më poshtë mund të shikoni vendin në të cilin shuhet uria e Perëndimit për çanta dore apo këpucë me lëkurë gjarpëri. Fotot vijnë nga një fabrikë në fshatin Kapetekan të Indonezisë, ku mijëra gjarpërinjve u hiqet lëkura dhe më pas i shitet fabrikave ku prodhohen çantat.

Krishtlindjet e para të bebeve
Krishtlindjet e para të bebeve
Të veshur me aksesorët e Krishtlindjes, këta bebe janë përfshirë në atmosferën festive për herë të parë në jetën e tyre. Të veshur me të kuqe, të bardhë dhe të gjelbër, vogëlushët kanë pozuar për fotografen amerikane Adia Speer për një set fotografik të adhurueshëm.

“Petro Nini Luarasi”, 55 vite më parë nisi një ëndërr...
“Petro Nini Luarasi”, 55 vite më parë nisi një ëndërr...
Askush nuk mund të harrojë vitet e bukura të shkollës së mesme, të cilat nuk mund të zbehen kurrsesi nga asgjë. Përkundrazi, ngelen ndër kujtimet më të bukura për gjithsecilin, e kur i kujton ndjen një nostalgji të mrekullueshme. Për shumë vetë, pikërisht në këtë periudhë të adoleshencës lind edhe dashuria e parë. E si mund t’i harrosh ato rrahjet e forta të zemrës, si kurrë ndonjëherë...

Vajza me tre gjokse nxjerr ne shetitje “qente” e saj
Vajza me tre gjokse nxjerr ne shetitje “qente” e saj
Disa muaj me pare beri publik rezultatin e nje nderhyrjeje kirurgjikale estetike te rralle, ku i shtoi vetes gjoksin e trete.

Kërkon ndihmën e urgjencës pasi u plagos...karakteri i lojës kompjuterike
Kërkon ndihmën e urgjencës pasi u plagos...karakteri i lojës kompjuterike
“Maksi është qëlluar me plumb në gjoks. Është shtrirë pa ndjenja dhe po humbet shumë gjak. Mendoj se po vdes!. Po më sulmon një person i tretë”.

Tradita e kapërcimit të demit në Kolumbi
Tradita e kapërcimit të demit në Kolumbi
Po ju prezantojmë me një nga sportet ekstreme më të rrezikshme në botë: kapërcimin e demit (me apo pa shkop). Fotot e mëposhtme tregojnë se si dy burra marrin pjesë në traditën e lashtë që konsiston në kapërcimin e një demi të tërbuar në Kali të Kolumbisë.

Antilopa që kërkon të miqësohet me leopardin
Antilopa që kërkon të miqësohet me leopardin
Dihet që antilopët janë ushqimi i preferuar i leopardëve, por ka raste që mund të bëhen edhe miq shumë të ngushtë dhe një video e publikuar së fundmi e vërteton këtë.

Visar Zhiti: I vogli, i bukuri, i dashuri Atjon…
Visar Zhiti: I vogli, i bukuri, i dashuri Atjon…
“Pasdite në Top Channel” ka nisur këtë fillimjavë me një homazh për një djalosh të ri dhe të bukur, një 19-vjeçar, i cili u nda nga jeta vetëm 2 ditë më parë. Një vdekje e parakohshme në kulmin e rinisë dhe të gjithçkaje, që kishte menduar të bënte Atjon Zhiti, i biri i shkrimtarit të njohur Visar Zhiti, i cili vetëm disa vite më parë shkruante për të birin, në një nga librat e tij, një letër shumë prekëse, të risjellë për publikun edhe në ekranin e Top Channel.

Fëmijëria para dhe pas viteve ‘90
Fëmijëria para dhe pas viteve ‘90
Ajo ka qenë koha e komandantëve të lagjeve, e çetave të fëmijëve, që pasditeve i gjeje nëpër qoshka e rrugica, duke luajtur në grup. Ishte koha, kur mamaja nuk të ndiqte pas me pjatën e ushqimit, por me bukë në dorë ti rendje pas shokëve, për të mos humbur lojën e radhës.

Fshati i Pufëve
Fshati i Pufëve
Një fshat i vogël në Spanjë është bërë i famshëm pasi është lyer i gjithi me ngjyrë blu duke u njohur si fshati i Pufëve. Fshati që ndodhet në Andaluzi ka qenë më parë me ndërtesa të bardha, por banorët pranuan ta ndryshonin këtë ngjyrë në vitin 2011 pasi Sony vendosi që të xhironte aty filmin ‘The Smurfs’.

Hajduti që vjedh vetëm të brendshme femrash
Hajduti që vjedh vetëm të brendshme femrash
Një hajdut që vidhte të brendshme femrash në Kinë është zbuluar pas 10 vitesh, kur tavani i shtëpisë së tij ra nga pesha e koleksionit.

Fantazia e errët e artistes 23-vjeçare
Fantazia e errët e artistes 23-vjeçare
Është e pabesueshme se çfarë mund të bëhet me një kuti tualeti. Siç shihet nga fotot e mëposhtme, jo vetëm që mund të ndryshosh pamjen e jashtme, por mund të bësh realitet fantazitë e tua më të errëta.

Në shitje një njeri dëbore i shkrirë
Në shitje një njeri dëbore i shkrirë
Një njeri dëbore i shkrirë mund të jetë gjëja më idiote që është vënë ndonjëherë në shitje në eBay.

Babagjyshi i Vitit të Ri hidhet në ujë
Babagjyshi i Vitit të Ri hidhet në ujë
Ka babagjyshë të vitit të ri që duan tokën, por ka dhe nga ata që preferojnë ujin. Në Florida të Shteteve të Bashkuara, Santa Claus u krodh në ujë për t’i çuar dhurata edhe sirenave.

Spektakli i dritave të Nju Jorkut
Spektakli i dritave të Nju Jorkut
Dritat e Krishtlindjeve vezullojnë të mahnitshme në ikonën e qiellit të Nju Jorkut, “Empire State Building”.

Suedi, gara e shtëpive prej ëmbëlsirash
Suedi, gara e shtëpive prej ëmbëlsirash
Një garë e veçantë Krishtlindjesh, ku ka vend për të gjithë, është organizuar në Suedi me sfidë të mirëpërcaktuar: ndërtimin e një shtëpie prej ëmbëlsirash xhenxhefili.

Një ditë në Lagunën e Karavastasë
Një ditë në Lagunën e Karavastasë
Atë mëngjes vizitorët e zgjuan Lagunën e Karavastasë që në orën 06:30. Taulant Bino, ornitologjist, së bashku me ekipin e tij të monitorimit të shpendëve iu drejtuan kullës, ku do të bënin edhe vëzhgimin e tyre të zakonshëm.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Për herë të parë në 50 vjet, Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan se kanë ndërmend të rivendosin marrëdhëniet diplomatike me qeverinë komuniste të ishullit të Kubës.

Dorëhiqet shkencëtarja e skandalit të qelizave staminale
Dorëhiqet shkencëtarja e skandalit të qelizave staminale
Shkencëtarja udhëheqëse e një kërkimi shkencor që pretendonte se kishte gjetur një mënyrë të thjeshtë, të shpejtë dhe pa kosto të prodhimit të qelizave staminale dha dorëheqjen.

Ushqime apo bizhuteri?
Ushqime apo bizhuteri?
Të shkon goja lëng kur sheh fotot e mëposhtme, por në fakt këto ushqime në pamje të parë shumë të shijshme, nuk janë gjë tjetër veçse plastikë, punime të japonezit Norihito Hatanaka.

Burri kinez, në autobus me veshjet e ish-gruas 
Burri kinez, në autobus me veshjet e ish-gruas
Në një autobus në Zhengzhou të Kinës, një burrë i veshur me taka të larta dhe me të brendshme rozë është bërë shumë i famshëm pasi videoja e tij u postua në rrjetet sociale.

Destinacionet e pushimeve: Për ku do e presin biletën shqiptarët?
Destinacionet e pushimeve: Për ku do e presin biletën shqiptarët?
Kriza ekonomike apo dëshira për të shijuar borën, i ka larguar shqiptarët nga mundësia për të pushuar në vende të nxehta, ashtu siç ka qenë trend i viteve të fundit për pushimet e dimrit.

Një valixhe, që ka bërë xhiron e botës
Një valixhe, që ka bërë xhiron e botës
Kjo valixhe nuk arrin asnjëherë të stacionohet, por është gjithmonë gati për udhëtimin e radhës!

“Sari Salltik”, shpella e shenjtë e malit të Krujës
“Sari Salltik”, shpella e shenjtë e malit të Krujës
Shpella e shenjtë e malit të Krujës mban brenda shumë mistere. Historitë paranormale nisin në vitin 1325, kur në Krujë mbërrin nga Turqia Sari Salltiku, i dërguari i Haxhi Bektesh Veliut. Ai u vendos pikërisht në këtë vend, për të ushtruar ritet fetare larg njerëzve.

Vendet e mira, aty ky njerëzit rrëfejnë mrekullitë
Vendet e mira, aty ky njerëzit rrëfejnë mrekullitë
Sa herë themi Strikçan, në mënyrë instiktive i shtojmë togfjalëshin “Në Strugë të çon”, që është domethënia e emrit të fshatit. Pak e dinë se në këtë zonë të Bulqizës gjendet varri i një njeriu të mirë, i cili u lind në 1878-n dhe vdiq në vitin 1929.

Obeziteti, si aftësi e kufizuar
Obeziteti, si aftësi e kufizuar
Mbipesha, në disa rrethana të caktuara, mund të konsiderohet mungesë e aftësisë për të punuar. Gjykata Europiane e Drejtësisë ka dalë në këtë përfundim, pas shqyrtimit të rastit të një kujdestari fëmijësh në Danimarkë, i cili u pezullua vetëm pse ishte tepër i shëndoshë.

Fansi i çmendur i Kimit
Fansi i çmendur i Kimit
Ka shumë femra që do donin të ishin si Kim Kardashian dhe nuk është për t’u habitur pasi ajo është shumë e famshme dhe shumë e pasur. Por, të çudit fakti që ka edhe meshkuj që duan të jenë si 34-vjeçarja dhe një prej tyre është Jordan James Parke.

Shpresa e (pa)humbur e Nikolin Kurtit
Shpresa e (pa)humbur e Nikolin Kurtit
Kush i njeh ata thotë se ku shihje njërin ishte e pamundur të mos gjeje rreth e rrotull tjetrin. Nikolin dhe Shpresa Kurti s’ndaheshin kurrë. Madje edhe ditëlindjet i festonin në të njëjtën ditë që kur u martuan në korrikun e vitit 1978.

Dashuria e pavdekshme e Dashamir dhe Esmeralda Uruçit
Dashuria e pavdekshme e Dashamir dhe Esmeralda Uruçit
E tyrja ishte dashuri me shikim të parë. Ishte 14 shkurti i vitit 1981 kur Esmeralda dhe Dashamir Uruçi patën shkëndijën e parë që ndezi flakën e një dashurie të madhe. Dashuri që s’mund të rrinte gjatë fshehur pa u shpallur para botës.

31 fëmijët shqiptarë që mbahen “peng” në Siri
31 fëmijët shqiptarë që mbahen “peng” në Siri
Ata janë mbase pasoja më e rëndë e luftës në Siri. Janë fëmijë të cilët i shkëpusin në mënyrë të dhimbshme nga nënat e tyre, i marrin papritur nga shkolla dhe i heqin nga loja e preferuar, duke i çuar drejt një toke ku edhe të rriturit dalin me trauma. Kjo, në rastin më të mirë, kur nuk humbin jetën.

Milena, buzëqeshja që ia kthen dhimbjen në forcë
Milena, buzëqeshja që ia kthen dhimbjen në forcë
Të gjithë bien dakord. Buzëqeshja ngjitëse e Milena Bekteshit s’të le për asnjë minutë të kuptosh sakrificat prej heroine që vejusha 34-vjeçare bën çdo ditë për familjen e saj.

Burri e tradhëtonte me motrën binjake
Burri e tradhëtonte me motrën binjake
Hakmarrja është një gjellë që shërbehet më mirë e ftohtë. Këtë bëri edhe një grua kineze e cila dyshonte prej kohësh në tradhëtinë e bashkëshortit të saj me të motrën binjake.

Apple ndalon shitjet online të produkteve të tij në Rusi
Apple ndalon shitjet online të produkteve të tij në Rusi
Apple-i ka ndaluar shitjet online në Rusi me argumentin se monedha ruse është tepër e paqëndrueshme e gjiganti i elektronikës thotë se për këtë arsye nuk vendos dot çmimet.

Shqiponja dykrenare në duart e Ronaldos
Shqiponja dykrenare në duart e Ronaldos
Maks Isufi është një djalë nga Kosova, emigrant në Britaninë e Madhe dhe menaxher në një prej lokaleve, që frekuentohen nga shumë personazhe të famshëm, por fotoja e publikuar prej tij ka nisur të bëjë xhiro në median shqiptare.

Vaksinat shkaktojnë autizmin... Zërat pro dhe kundër në botë
Vaksinat shkaktojnë autizmin... Zërat pro dhe kundër në botë
A shkaktojnë vaksinat autizëm te fëmijët? Vitet e fundit, kjo është kthyer në një nga debatet më të mëdha në mbarë botën.

Frutat që ngjajnë me Kim Kardashianin 
Frutat që ngjajnë me Kim Kardashianin
Me fotot e saj krejtësisht nudo për revistën franceze ‘Paper’, Kim Kardashian e “çau internetin”, por njerëz me sens të spikatur humori e kanë përdorur foton e të pasmeve të 33-vjeçares për ta “çarë” internetin me fruta që i ngjajnë aseteve të saj.

Arabi Saudite, gruaja arrestohet sepse po shikonte ndeshjen në stadium
Arabi Saudite, gruaja arrestohet sepse po shikonte ndeshjen në stadium
Një grua në Arabinë Saudite është arrestuar pasi ishte veshur si burrë për të ndjekur një ndeshje futbolli në stadiumin al-Jawhara, në qytetin e Xhidahut.

Ujku adoleshent i “Wall Street”
Ujku adoleshent i “Wall Street”
Studimet kushtojnë dhe sidomos kur bëhet fjalë për t’i ndjekur ato në Shtetet e Bashkuara.

Fundim Gjepali, “një lugë e artë” shqiptare në Romë
Fundim Gjepali, “një lugë e artë” shqiptare në Romë
Ai është nga Shijaku. Ka ikur në Itali kur kishte 14 vjeç, në vitin 1996. Ka bërë shumë kurse kuzhine, jo shkollë, dhe sot është një ndër shefat e kuzhinës më të vlerësuar në Itali. Është shef kuzhine në një restorant të njohur në mes të Romës dhe drejton punën e më shumë se 10 kuzhinierëve të tjerë.

Ideja e propozimit shkon keq, shkatërron shtëpinë e fqinjit
Ideja e propozimit shkon keq, shkatërron shtëpinë e fqinjit
Kërkoi t’i bëntë një surprizë të dashurës së tij dhe bashkë me surprizën edh t’i propozonte për martesë, por diçka nuk shkoi sipas planit dhe ajo që e pësoi ishte shtëpia e fqinjit.

Pit Bulli që tmerrohet nga ananasi
Pit Bulli që tmerrohet nga ananasi
Ananasi është gjëja e fundit që të shkon në mendje se mund të frikësojë një Pit Bull, por Stella ka tmerr pikërisht këtë frut tropikal.

Ja ku do ta festojnë Krishtlindjen familja Kardashian
Ja ku do ta festojnë Krishtlindjen familja Kardashian
Kris Jenner zhvillon thuajse të njëjtën “party” në prag Krishtlindjeje, që kur ajo ka qenë 22 vjeçe, por festa vetëm sa është zmadhuar dhe përmirësuar.

Spektakli i reve në Grand Canyon
Spektakli i reve në Grand Canyon
Retë kanë ofruar një spektakël të vërtetë në Kanioni e Madh (Grand Canyon) në Shtetet e Bashkuara.

Restoranti kinez ku hanë falas femrat nënpeshë dhe meshkujt mbipeshë
Restoranti kinez ku hanë falas femrat nënpeshë dhe meshkujt mbipeshë
Nëse doni të hani falas në restorantin kinez Na Huo, atëherë duhet të jeni një grua nënpeshë ose një burrë mbipeshë.

Digitalb, “prekni” magjinë
Digitalb, “prekni” magjinë
Mes tingujve të kolonës zanore të 10-vjetorit të Digitalb kënduar nga Elvana Gjata si dhe qindra qytetarëve të mbledhur në sheshin “Skënderbej”, kompania Digitalb ka nisur eventin e parë të fushatës së fundvitit.

“Digitalb Magic”, nga mjeshtrat e magjisë me famë botërore
“Digitalb Magic”, nga mjeshtrat e magjisë me famë botërore
Në datë 12 dhjetor, ora 11:00 dhe ora 17:00, do të shfaqet në fasadën e Teatrit të Operas dhe Baletit një njeri me “banner”-in “Digitalb” të pozicionuar në krah, i cili do të qëndrojë pothuajse në ajër.

Gruaja që bënte video porno në kishë: Jam një engjëll!
Gruaja që bënte video porno në kishë: Jam një engjëll!
Një grua e cila bënte video pornografike brenda një kishe në Austri ka deklaruar para gjykatës se në krahasim me mëkatarët e tjerë ajo është “një engjëll”. 29-vjeçarja e njohur me emrin “Babsi” e bëri këtë deklaratë gjatë seancës së pyetjeve të prokurorit Alfred Schaumueller.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Moratorium 10-vjeçar për të ndalur prerjet e pyjeve. Ministria e Mjedisit do të ndërmarrë këtë nismë, për të mbrojtur një nga pasuritë më të mëdha natyrore të vendit tonë.

“Pa prit pak, qenkan dy?!”
“Pa prit pak, qenkan dy?!”
Ky është momenti kur një djalë i vogël hutohet fare pasi shikon për herë të parë motrat e tij binjake.

Facebook mendon për butonin ‘dislike’
Facebook mendon për butonin ‘dislike’
Përdoruesit e kanë kërkuar prej kohësh, por Facebook ka refuzuar ta vendosë, të paktën deri më tani.

Kur uniforma vishet nga një grua
Kur uniforma vishet nga një grua
Pas luftës, në Kosovë është shtuar numri i grave në institucionet më të rëndësishme në vend. Autoriteti i tyre vihet në pah edhe më shumë, kur këto gra shërbejnë të veshura me uniformë.

Elefanti i vogël bie në ujë, tufa nis ‘operacionin e shpëtimit’
Elefanti i vogël bie në ujë, tufa nis ‘operacionin e shpëtimit’
Kureshtja, etja dhe mungesa e përvojës e shtynë një elefant të vogël drejt një pellgu me ujë, ku rrezikonte të humbiste jetën.

Gruaja zbulon këmbët, ‘tronditet’ Kabuli
Gruaja zbulon këmbët, ‘tronditet’ Kabuli
Një grua ‘tronditi’ Kabulin dhe u shndërrua në objekt bisedash në çdo ambient duke përçarë opinionin publik afgan me vendimin për të dalë në rrugët e qytetit me këmbët në dukje.

Llava shkatërron gjithçka…përveç kishës
Llava shkatërron gjithçka…përveç kishës
Tetë vite aktivitet dhe tonelata llavë të çliruar do t’i mjaftonin vullkanit Paricutin në Meksikë për të zhdukur nga faqja e dheut një qytezë të vogël, përveç një objekti; kishës.

Protestë kundër çensurës së pornografisë
Protestë kundër çensurës së pornografisë
Autoriteti i mediave vizive në Britaninë e Madhe ndaloi një sërë kategorish të filmave pornografikë me arsyetimin se nxisin dhunën.

Koleksioni i makinave të rralla të ndryshkura nga harresa
Koleksioni i makinave të rralla të ndryshkura nga harresa
Një koleksion i mrekullueshëm makinash me vlerë më shumë se 15 milionë dollarë është gjetur në një fermë në Francë. 60 makina të vjetra, mes të cilave një Ferrari California Spider, një Bugatti dhe një Maserati shumë i rrallë, janë zbuluar të ndryshkura poshtë një mali me gazeta.

Bruce Lee-ja i Afganistanit
Bruce Lee-ja i Afganistanit
Abbas Alizada është një djalë nga Afganistani me një ngjashmëri të pabesueshme me legjendën e arteve marciale, Bruce Lee. 20-vjeçari ka hapur një faqe në Facebook me emrin “Bruce Hazara”, ku poston foto dhe video të shkurtra në mënyrë që të fitojë famë dhe të tregojë se vendi i tij nuk ka vetëm luftën.

Shakaja e tepruar ndaj të dashurit
Shakaja e tepruar ndaj të dashurit
Një grua ka kaluar kufirin e shakasë me të dashurin e saj, i cili gjithmonë i bënte lojëra dhe për këtë arsye ajo vendosi të hakmerrej.

Studimi i Oxford-it: 10 punët që të çojnë deri në psikopati
Studimi i Oxford-it: 10 punët që të çojnë deri në psikopati
Në një studim të fundit nga Universiteti i Oxford-it, renditen profesionet që si pasojë e stresit të tepërt kanë arritur të shkaktojnë edhe pasoja psikologjike tek njerëzit.

Sa do shpenzojmë për festa?
Sa do shpenzojmë për festa?
Festat janë periudha më e bukur e vitit, por shpeshherë dhe momenti kur hedhim në erë buxhetin tonë familjar. Dritat e bukura dhe zbukurimet na magjepsin drejt vitrinave e na bëjnë të shpenzojmë jo vetëm ato që kemi, por edhe ato që nuk kemi.

Një mbrëmje poetike pa dallim moshe
Një mbrëmje poetike pa dallim moshe
Për të tretin vit radhazi u organizua në Tiranë mbrëmja poetike kushtuar moshës së tretë. Tema e këtij viti ishte kushtuar grave në moshë si faktor ndryshimi në të gjithë shoqërinë.

Hoteli ku ‘fluturojnë’ peshqit
Hoteli ku ‘fluturojnë’ peshqit
Imagjinoni për një moment që në dritaren e shtëpisë tuaj të mos fluturonin zogj, por peshq, delfinë dhe peshkaqenë.

Harrojeni zbukurimin e pemës, zbukuroni mjekrën!
Harrojeni zbukurimin e pemës, zbukuroni mjekrën!
Kudo që të hedhësh sytë në ditët e sotme do të shohësh meshkuj me mjekër, veçanërisht të grupmoshës 18-40 vjeç. Kështu që, me Krishtlindjen që po afron një kompani angleze ka shpikur aksesorë zbukurimi për mjekrën në mënyrë që edhe meshkujt të jenë në përputhje me atmosferën festive të dhjetorit.

Polici thërret përforcime pasi ka frikë nga lopët
Polici thërret përforcime pasi ka frikë nga lopët
Një polic në Thornhill të Anglisë ka kërkuar përforcime pasi kishte frikë nga lopët. David McTurk kishte shkuar në shtëpinë e fermerit David Lindsay për të arrestuar djalin e tij 17-vjeçar dhe e paralajmëroi të zotin e shtëpisë që të largonte lopët pasi i kishte fobi.

Krishtlindje në një bunker ushtarak
Krishtlindje në një bunker ushtarak
Është ndërtuar në fillim të shekullit të XX si fortesë për të mbrojtur brigjet e Anglisë nga një sulm i mundshëm ushtarak detar dhe i shërbeu këtij objektivi në të dyja luftërat botërore e më pas u mirëmbajt gjatë Luftës së Ftohtë.

Kalifornia në thatësirën më të madhe që prej 12 shekujsh
Kalifornia në thatësirën më të madhe që prej 12 shekujsh
Thatësira 3-vjeçare që ka prekur Kaliforninë në Shtetet e Bashkuara është më e gjata në kohë dhe me mesataren e temperaturave më të larta që ka parë vendi në 12 shekuj.

“Tirana, qyteti ku shpenzon më pak”
“Tirana, qyteti ku shpenzon më pak”
Një studim i fundit nga kompania “Go Euro” që studion koston e akomodimit në qytete të ndryshme të botës e rendit Tiranën në vendin e fundit.

Të shndërrosh qytetin me një penel
Të shndërrosh qytetin me një penel
Artistët i kanë dhënë jetë një prej rrugicave më përfaqësuese të Durrësit të vjetër, asaj pranë Amfiteatrit Antik. Zhgarravinat e dikurshme mbi muret e rrënuar ia kanë lënë vendin artit.

Meshkuj me kalendarë “hot”
Meshkuj me kalendarë “hot”
Ai kishte pozuar për kalendarin “Dieux du Stade” në vitin 2005, kur luante me Olimpikun e Marsejës. Edhe sot në Shqipëri, ai shihet si një ndër meshkujt më të pashëm dhe me një fizik vërtet tërheqës.

Mashkulli i 2014-s
Mashkulli i 2014-s
Nëse një dekadë më parë do të thonin se Sean Connery nuk do të pëlqehet aq shumë sa Ryan Reynolds, askush nuk do ta besonte!

Bebja 2-muajshe digjet në bark me thikë të nxehtë… për të kaluar ftohjen
Bebja 2-muajshe digjet në bark me thikë të nxehtë… për të kaluar ftohjen
Një bebe 2-muajshe indiane është djegur me thikë të nxehtë në bark nga një mjek popullor, i cili e përdor këtë praktikë për të shëruar pneumoninë.

Lodër apo e vërtetë?
Lodër apo e vërtetë?
Në pamje të parë duket si një makinë lodër e telekomanduar për fëmijë, por është realitet.

Liqeni i madh marsian
Liqeni i madh marsian
Miliarda vite më parë krateri me diametër 154 kilometra në sipërfaqjen e Marsit, aty ku ndodhet sot roboti “Curiosity” i NASA-s  mbulohej nga një liqen.

Mumja 2500-vjeçare
Mumja 2500-vjeçare
Shkencëtarët e Muzeut Field në Çikago hapën një sarkofag 2500-vjeçar për të analizuar mumjen e varrosur brenda tij.

Rrjeti social që shmang postimet mërzitëse
Rrjeti social që shmang postimet mërzitëse
Të lodhur nga postimet e shpeshta dhe vend e pavend të miqëve tuaj në rrjetet sociale? This.com është rrjeti i ri social që synon të rivalizojë me të tjerët që janë hedhur tashmë në këtë treg mjaft të përhapur.

Pse vendosëm të mësojmë gjuhën kineze dhe atë japoneze
Pse vendosëm të mësojmë gjuhën kineze dhe atë japoneze
Duket mundim i madh të kalosh këto fjalë e fraza nëpër gojë, por për Kristalin dhe Xhoin kjo gjë është zbavitje.

Enisa Adil: Romanet e mia, përtej tokësores
Enisa Adil: Romanet e mia, përtej tokësores
Sa prej nesh kanë arritur të kenë dy tituj të botuar në moshën 15-vjeçare? Epo Enisa Adil i ka. E jo botime çfarëdo, por dy romane fantastiko-shkencore. Të parin ajo e ka shkruar kur ka qenë 13 vjeçe, ndërsa “Lotusi”, libri i saj i dytë, sapo ka dalë në dritën e botimit.

Greta Maria Agalliu: Shkruaj historitë që do doja të jetoja vetë
Greta Maria Agalliu: Shkruaj historitë që do doja të jetoja vetë
Ajo është shumë speciale. Një vajzë me botë të pasur shpirtërore, me ëndrra dhe talente që druan t’i ndajë me të tjerët, por mbi të gjitha është një artiste e lindur.

Masiela Lusha, humanistja shqiptare që jeton në SHBA
Masiela Lusha, humanistja shqiptare që jeton në SHBA
Ajo është aktore, shkrimtare, producente dhe humaniste. Masiela Lusha është një ndër shqiptaret më të famshme dhe më të suksesshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Prindër të dorëzuar përpara fëmijëve të tyre
Prindër të dorëzuar përpara fëmijëve të tyre
Prindërit e kanë gjithmonë të vështirë t’u rezistojnë dëshirave, kërkesave apo tekave të vogëlushëve të tyre dhe ndonjëherë e vendosin veten në situata të papëlqyeshme për t’i plotësuar ato.

‘Tango’ luanësh
‘Tango’ luanësh
Kur flitet për botën e egër dhe për safarin në Afrikë, të gjithë çojnë nëpër mendje hapësirën e madhe pa asnjë ndërtesë, ku prezenca e njeriut është vetëm në formën e turistit kureshtar.

‘TempleOS’, sistemi i operimit ‘i kërkuar’ nga Zoti
‘TempleOS’, sistemi i operimit ‘i kërkuar’ nga Zoti
Një dekadë dhe 121 mijë rreshta gjuhe kompjuterike. Kjo është kryevepra e Terry A. Davis, amerikani që përfundoi ‘detyrën e ngarkuar nga Zoti’ për krijimin e një sistemi operimi kompjuterik.

Babagjyshi me tatuazhe në të gjithë trupin
Babagjyshi me tatuazhe në të gjithë trupin
Duke i uruar Krishtlindjen fëmijëve në një shesh të Sao Paulos (Brazil), Vitor Martins duket një Babagjysh normal, me mjekër të madhe të bardhë, bark të fryrë, syze të rrumbullakta dhe kostum të kuq.

Mos e bezdis mamin!
Mos e bezdis mamin!
Ky është momenti kur një leopard i vogël mashkull nis një përleshje me nënën e tij në Parkun Kombëtar Kruger në Afrikën e Jugut.

Ku është bufi?
Ku është bufi?
Bufët njihen se janë mjeshtra të kamuflazhit dhe kjo fotografi e vërteton plotësisht këtë gjë.

Udhëton 10 000 km për të takuar një fëmijë me të njëjtën sëmundje
Udhëton 10 000 km për të takuar një fëmijë me të njëjtën sëmundje
Jono Lancaster, i prekur nga sëmundja e rrallë me emrin Treacher Collins, ka udhëtuar 10 000 kilometra (nga Londra në Adelaide) për të ngushëlluar një fëmijë të prekur nga e njëjta sëmundje e pakurueshme që sjell deformime të rënda në fytyrë duke penguar zhvillimin e rregullt të kafkës, faqeve dhe nofullave.

Duhanpirja zhduk kromozomin Y
Duhanpirja zhduk kromozomin Y
Dëmet që shkaktohen nga pirja e duhanit janë të shumta dhe listës së gjatë të tyre u shtohet edhe një tjetër, i dalë nga një studim i fundit i publikuar në revistën “Science”.

Vdes njeriu më i shëndoshë në botë
Vdes njeriu më i shëndoshë në botë
Në kulmin e vet peshonte 450 kilogram dhe u regjistrua në rekorde si burri më i shëndoshë në botë.

Sonda New Horizons drejt Plutonit
Sonda New Horizons drejt Plutonit
Sonda hapësinore New Horizons është në përgatitjet e fundit për takimin me planetin me te larget te sistemit tone diellor, Plutonit.

Kur lindnin gjigantët e internetit
Kur lindnin gjigantët e internetit
Themelet e internetit janë hedhur që në vitet ’60 në Shtetet e Bashkuara, ndërsa në vitet ’90 do të lindnin disa prej kompanive më të mëdha në tregun e sotëm.

Shija e tiranisë
Shija e tiranisë
Thonë se ushqimi na përcakton humorin, mënyrën se si shohim botën dhe të tjerët që na rrethojnë, pra jemi ajo që hamë.

Destinacionet e Krishtlindjeve 
Destinacionet e Krishtlindjeve
Kur vjen puna për pushime duket se askush nuk do t’ja kursejë vetes kënaqësinë, e aq më tepër kur ofertat për udhëtime janë tepër tunduese.

Kukullat e seksit që duken si femra të vërteta
Kukullat e seksit që duken si femra të vërteta
Kukullat e seksit kanë disa dekada që kanë dalë në qarkullim, por kurrë më parë nuk janë dukur kaq reale sa sot.

‘Orion Mars’ kryen me sukses testin e parë
‘Orion Mars’ kryen me sukses testin e parë
‘Orion Mars’ kaloi me sukses testin e parë, atë të ngritjes dhe fluturimit në hapësirën e thellë dhe rikthimit sërish në tokë.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Fatjona Kulla është e vetmja nxënëse me nevoja të veçanta në shkollën e Komunës Papër, në Elbasan, por kjo nuk ia heq kurrë buzëqeshjen nga fytyra.

Bruce Willis duke dalë nga mikrovala, Johnny Depp duke grirë mish...
Bruce Willis duke dalë nga mikrovala, Johnny Depp duke grirë mish...
Një burrë francez ka krijuar një seri fotografish që kombinojnë skena ikonike filmash me mjedise të ndryshme në Francë.

Godet me grusht rivalen ne spektakel
Godet me grusht rivalen ne spektakel
Kur ne mes eshte nje makine, gara ne nje spektakel televiziv se kush do ta fitoje ndonjehere behet me e ashper se sa duhet.

Brenda megajahtit që duket si makina e Batmanit
Brenda megajahtit që duket si makina e Batmanit
Nëse kërkoni të tërhiqni vëmendjen e të gjithëve duhet të blini me patjetër megajahtin me emrin Xhibitionist, një mjet lundrues luksoz, shumëfunksional dhe që duket si makina e Batmanit.

‘YotaPhone 2’, telefoni inteligjent me dy ekrane
‘YotaPhone 2’, telefoni inteligjent me dy ekrane
Që kur u hodhën për herë të parë në treg e në vazhdim, telefonat inteligjentë kanë ndryshuar dhe vazhdojnë të ndryshojnë shoqërinë, por pa u tjetërsuar shumë vetë.

Mjekësia në Greqinë e antikitetit
Mjekësia në Greqinë e antikitetit
Interes të madh ka ngjallur një ekspozitë në Athinë, e cila tregon metodat shëruese të grekëve të lashtë duke dhënë një imazh të plotë se si ata kuronin sëmundjet e ndryshme, cilat ishin medikamentet, kirurgjia e atëhershme dhe instrumentet mjekësore.

Zbulohen skllevërit romakë...
Zbulohen skllevërit romakë...
Arkeologët kanë zbuluar qindra varre romake në jugperëndim të Francë, disa nga të cilat përmbajnë skelete ende të lidhur me pranga në qafë dhe në këmbëve.

Atmosfera e Krishtlindjeve
Atmosfera e Krishtlindjeve
Atmosfera e festave të fundvitit ka mbërthyer shumë qytete nëpër botë. Ceremonia me fishekzjarre që i hap rrugën kësaj atmosfere është kthyer në një ritual kryesisht në Perëndim.

Testi fizik që tregon jetëgjatësinë
Testi fizik që tregon jetëgjatësinë
Thjeshtë të ulesh me këmbët e kryeqëzuara dhe më pas të përpiqesh të ngrihesh sërish pa u ndihmuar nga duart e gjunjtë dhe pa humbur ekuilibrin mund të të tregojë jetëgjatësinë.

Kur të vjen gjumi…
Kur të vjen gjumi…
Të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë që të na zërë gjumi vend e pa vend, por koleksioni i mëposhtëm i fotove e çon në një tjetër nivel.

NASA shtyn lëshimin e ‘Orion Mars’
NASA shtyn lëshimin e ‘Orion Mars’
Agjencia hapësinore amerikane, NASA shtyu lëshimin e ‘Orion Mars’ anija kozmike që po projektohet për të qenë në gjendje që të transportojë njerëz në ‘Planetin e Kuq’.

Nëna kanibale tenton të hajë fëmijën e porsalindur
Nëna kanibale tenton të hajë fëmijën e porsalindur
Një nënë kineze ka tentuar të hajë fëmijën e saj të porsalindur, por është ndaluar nga një infermiere në momentin që i kishte ngulur dhëmbët te krahu i bebes.

Kaska më e kushtueshme në botë
Kaska më e kushtueshme në botë
Një kaskë rozë me firmat e 12 kampionëve të motoçiklizmit është shitur në ankand për 225 000 euro duke u bërë kështu kaska më e shtrenjtë në botë.

2-vjeçari i mbijeton një nate në rrugë në një temperaturë -7 gradë
2-vjeçari i mbijeton një nate në rrugë në një temperaturë -7 gradë
Spitali i Krakovës në Poloni arriti të zgjonte nga koma një fëmijë 2-vjeçar i cili u gjet nga policia në rrugë pasi kishte kaluar natën në një temperaturë -7 gradë. Në momentin e gjetjes, vogëlushi ishte i veshur vetëm me pizhama dhe temperatura trupore i ishte ulur deri në 12 gradë.

Si të shpëtosh të vegjëlit e peshkaqenit 
Si të shpëtosh të vegjëlit e peshkaqenit
Shumë njerëz do të largoheshin nëse do të shikonin një peshkaqen të ngordhur në breg të detit ose maksimumi do të bënin një foto me të, por një burrë shkoi më tej kur kuptoi se peshkaqeni i ngordhur ishte shtatzënë.

Bredhat që shndërrohen në të brendshme seksi
Bredhat që shndërrohen në të brendshme seksi
Në Britaninë e Madhe kanë dalë në shitje të brendshme të prodhuara nga bredhat e Krishtlindjeve. Në fakt, duket sikur këto të brendshme nuk janë aspak të rehatshme, por prodhuesit e tyre garantojnë se janë “të buta si mëndafshi”.

Luani fiton betejën me krokodilin
Luani fiton betejën me krokodilin
Ishte një betejë shumë e ashpër, por në fund “Mbreti i xhunglës” doli fitues ndaj krokodilit dhe arriti të mbronte ushqimin e tij.

Si zhvillohet mësimi në një klasë me fëmijë me aftësi ndryshe
Si zhvillohet mësimi në një klasë me fëmijë me aftësi ndryshe
Një orë mësimi, në një klasë me një nxënës me aftësi të kufizuar, është shumë ndryshe nga një orë e zakonshme. Për një mësuese të vetme, përballë një klase me më shumë se 30 nxënës dhe e patrajnuar për të punuar dhe me një fëmijë me aftësi ndryshe, eksperienca e parë është shumë e vështirë.

Të dobësohesh pa ulur kaloritë
Të dobësohesh pa ulur kaloritë
Më shumë se sa kaloritë duhet të bëhet kujdes me orën. Të hash çdo 12 orë pa u kufizuar te ushqimet që konsumon. Kjo është këshilla e një studimi të fundit për t’u dobësuar.

Dietë mesdhetare për të qendruar të rinj
Dietë mesdhetare për të qendruar të rinj
Avantazhet e dietës mesdhetare janë të njohura tashmë prej vitesh falë studimeve të ndryshme, por një i fundit në Shtetet e Bashkuara i njeh meritën edhe për ngadalësimin e plakjes.

Të mashtrosh vdekjen
Të mashtrosh vdekjen
Dy persona ‘mashtruan’ vdekjen dhe i mbijetuan një aksidenti të tmerrshëm ku automjeti me të cilin udhëtoni u bë copa.

Si të kurseni karburant
Si të kurseni karburant
Në një kohë kur shqiptarët përballen me cmime të larta të karburantit, disa këshilla për të kursyer kete produkt janë gjithmonë të vlefshme.

Projektet ambicioze të Europës në hapësirë
Projektet ambicioze të Europës në hapësirë
Ministrat e Shkencës së Bashkimit Europian i dhanë dritën jeshile ndërtimit të Ariane 6, pasardhëses së Ariane 5, anija kozmike e cila që nga mesi i viteve ’90 dominon në tregun e transportit të satelitëve dhe misioneve në orbitë.

Indi, prezantuesja goditet me shuplakë në fytyrë për veshjen
Indi, prezantuesja goditet me shuplakë në fytyrë për veshjen
Një prezantuese dhe modele indiane është goditur me shuplakë në fytyrë nga një pjesëtar i publikut të cilit nuk i pëlqeu veshja e saj provokuese në emision.

Arjola Dedaj, atletja dhe balerina paralimpike shqiptare
Arjola Dedaj, atletja dhe balerina paralimpike shqiptare
Ajo ka një energji të natyrshme, që e ndihmon të mos ndalet përpara asgjëje. Përkundrazi, me sfidat e jetës përballet me aq forcë dhe pozitivitet, sa që ka arritur t’i kthejë në pika të forta.

'Gjahtarja' e pasurisë
'Gjahtarja' e pasurisë
Pasuria vihet më punë dhe me mirëmenaxhim nëse je një biznesmen i suksesshëm…por ndonjëherë edhe me divorce.

Gjykata Europiane bllokon ‘testin gay’
Gjykata Europiane bllokon ‘testin gay’
Gjykata Europiane e Drejtësisë rrëzoi vendimet e disa gjykatave të vendeve anëtare të Bashkimit Europian, që në disa raste u kanë kërkuar aplikantëve për azil si homoseksualë ‘prova për homoseksualitetin e tyre’.

Në fund të janarit del Windows 10
Në fund të janarit del Windows 10
Microsoft ka përcaktuar fundin e muajit janar të 2015 si afatin kohor kur do të prezantojë sistemin e ri të operimit, Windows 10.

“HIV ka evoluar. Është bërë i padëmshëm”
“HIV ka evoluar. Është bërë i padëmshëm”
Për dekada me radhë është sëmundja që u ka marrë jetën milion personave dhe një kurë totalisht efektive kundër saj ende nuk është gjetur, pavarësisht se studimet nuk kanë munguar.

“Inteligjenca artificiale, rreziku ynë më i madh”
“Inteligjenca artificiale, rreziku ynë më i madh”
Njeriu në luftë për ekzistencën e vet përballë krijesës së lindur nga vetë ai; inteligjenca artificiale. Duket më shumë si pikënisje e një skenari filmi fantashkencë hollivudian, por rreziku është real, të paktën për një ndër emrat më në zë të shkencës.

Kryevepra e humbur, në sfondin e “Stuart Little”
Kryevepra e humbur, në sfondin e “Stuart Little”
Edhe pse mori vetëm vlerësime modeste nga kritika në shfaqjen e tij në vitin 1999, tani zbulohet se filmi për fëmijë “Stuart Little” përmbante edhe një kryevepër.

A mund të bësh parà duke përdorur internetin?
A mund të bësh parà duke përdorur internetin?
Ka shumë mënyra për të bërë parà online. Disa janë të ligjshme, e disa të tjera jo. Në botën virtuale të gjithë mund ta provojnë, por kjo kërkon njohuri, aftësi të veçanta dhe shumë durim.

Teknologjia 5G do ndryshojë botën
Teknologjia 5G do ndryshojë botën
Teknologjia 4G po përhapet me shpejtësi dhe më së shumti në vendet e zhvilluara që dalëngadalë po braktisin 3G.

Patriotizmi në Facebook
Patriotizmi në Facebook
Për ata që kanë hapur Facebook-un më 28 apo 29 nëntor, nuk mund të mos kenë vënë re një lloj të ri patriotizmi virtual, që ka pushtuar shumë llogari të rrjetit social.

Vret ish-bashkëshorten dhe më pas njofton në Facebook
Vret ish-bashkëshorten dhe më pas njofton në Facebook
Një 32-vjeçar italian nga rrethinat e Salernos masakroi me thikë ish-bashkëshorten e tij dhe më pas postoi në Facebook statusin ‘të vrava’, ku për çudi ka marrë me qindra ‘pëlqime’.

Gjyshja muskuloze
Gjyshja muskuloze
Shumë gjyshe 77-vjeçare kanë nevojë për ndihmë për të mbajtur pesha ose për të ngjitur shkallët, por jo Willie Murphy. Edhe pse është një gjyshe e zakonshme në shumë aspekte, duhet saktësuar se kjo e moshuar bën pompa dhe ngre shtanga 100-kilogramëshe duke mos e pasur të vështirë të mbajë në krahë nipërit e mbesat ose të shtyjë vetë makinën kur i fiket në rrugë.

Femra që ka shkuar me mbi 10 000 meshkuj: Jam gati për martesë
Femra që ka shkuar me mbi 10 000 meshkuj: Jam gati për martesë
Pasi ka fjetur me 10 091 meshkuj në 12 vitet e fundit, ish-shoqëruesja Gwyneth Montenegro është më në fund gati “të mbledhë mendjen” dhe të provojë dashurinë e vërtetë për herë të parë në jetë.

Pema që prodhon energji
Pema që prodhon energji
Një ekip inxhinierësh francezë ka prodhuar një pemë artificiale që mund të gjenerojë elektricitet duke përdorur fuqinë e erës.

Të jetosh në fshatin e nudistëve
Të jetosh në fshatin e nudistëve
Në fshatin Spielplatz të Hertfordshire (Britani) ekziston një komunitet që nuk bën një jetë si gjithë të tjerët. Ata kanë plot 85 vite që vërdallisen nudo.

Ndërro punë çdo 2 vjet
Ndërro punë çdo 2 vjet
Sekreti më i keq menaxherial që po mbahet është se punonjësit po fitojnë gjithmonë e më pak.  Ka miliona arsye për këtë, por revista prestigjioze Forbes është fokusuar në një prej tyre. 

Mund të jetojmë në një tjetër planet…njëkohësisht
Mund të jetojmë në një tjetër planet…njëkohësisht
Për momentin është vetëm teori dhe gjasat janë që të mbetet e tillë edhe për shumë kohë.

2014, viti më i nxehtë në 130 vitet e fundit
2014, viti më i nxehtë në 130 vitet e fundit
10 muajt e parë të vitit 2014 kanë qenë më të nxehtit e historisë, që kur kanë nisur të regjistrohen të dhëna mbi klimën rreth 130 vjet më parë, sipas të informacioneve nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA).

Koha e lirë e policëve
Koha e lirë e policëve
Jo çdo postim në rrjetet sociale është i përshtatshëm, sidomos kur bëhet fjalë për ata që quhen ‘shërbëtorë publikë’.

Kur banjoja publike ‘të zë rrugën’
Kur banjoja publike ‘të zë rrugën’
E imagjinoni dot të jeni duke udhëtuar me shpejtësi me një motoçikletë sportive dhe në mes të rrugës të shfaqet nga hiçi një tualet?!

Putin: Amerikanët janë njerëz të talentuar, të mësojmë prej tyre
Putin: Amerikanët janë njerëz të talentuar, të mësojmë prej tyre
Presidenti rus hodhi poshtë propozimin e një grupi deputetësh radikalë që kërkonin kufizimin e filmave amerikanë që shfaqeshin në kinematë ruse, si reflektim i krizës në marrëdhëniet mes Moskës dhe Perëndimit.

Superjahti prej bronzi
Superjahti prej bronzi
Dizenjuesi italian i superjahteve, Federico Fiorentino, ka prezantuar konceptin e tij të ri që një ditë mund të bëhet mjeti lundrues i një miliarderi dhe miqve të tij të famshëm.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
102-vjetori i shpalljes së Pavarësisë dhe 70-vjetori i Çlirimit të vendit janë festuar në një mënyrë krejt të veçantë në shkollën 9-vjeçare “Vasil Shanto”.

Vetitë mbrojtëse të qepës dhe hudhrës
Vetitë mbrojtëse të qepës dhe hudhrës
Konsumimi i qepëve dhe hudhrave nuk parapëlqehet nga shumë persona, dhe kjo jo se janë të dëmshme për shëndetin, por për shkak të aromës së tyre të fortë dhe të papëlqyeshme.

Supermodelja 9-vjeçare
Supermodelja 9-vjeçare
Kristina Pimenova është vetëm 9 vjeç, por ka një karrierë të gjatë si modele, 315 000 ndjekës në Instagram, 2 120 000 “like” në Facebook dhe konsiderohet si vajza më e bukur në botë.

Kur drejtësinë e bëjnë masat
Kur drejtësinë e bëjnë masat
Kur drejtësinë e bëjnë masat, ajo gjithmonë është më e ashpër dhe fshikulluese. Këtë fat pësoi edhe një 27-vjeçar kilen, që grabiti nën kërcënimin e thikës një pensionist.

Takimet pas të 40-ave
Takimet pas të 40-ave
Shumë persona mendojnë se, të dalësh në një takim në moshën 20-vjeçare është një nga gjërat më të vështira. Kjo, për disa arsye: Duhet të gjesh patjetër dikë shumë tërheqës, të jetë beqar; dhe jo thjesht beqar i mbetur i tillë së fundmi, por dikush që e ka hedhur pas shpine - edhe nga ana sentimentale - dashurinë e fundit.

“Gabimet” që nuk duhet t’i bëjmë në takimin e parë
“Gabimet” që nuk duhet t’i bëjmë në takimin e parë
Emocionet e takimit të parë, përpjekjet për t’u dukur sa më të bukur e inteligjentë, shpesh nxjerrin pikërisht të kundërtën.

Po shkoj në takimin e parë. Si të sillem?
Po shkoj në takimin e parë. Si të sillem?
Nuk ka rregulla për një takim të parë, kur ai është vërtet i pari për të qenë i suksesshëm, por ka disa mënyra, që mund ta bëjnë më të lehtë.

<font face=#mce_temp_font#>Një takim i parë, si nëpër filma</font>
Një takim i parë, si nëpër filma
Takimi i parë, një ngjarje që krijon emocione, por edhe frikë për jo pak njerëz, të cilët druajnë se nuk do të marrin pëlqimin reciprok.

“E premtja e zezë”
“E premtja e zezë”
Të bësh pazar, deri sa të mos kesh më fuqi! Ky është parimi i të “premtes së zezë”, ditës kur turmat e blerësve “çmenden” dhe pushtojnë qendrat tregtare.

Aksidentohet, bie në koma dhe ‘zgjohet në 1996’
Aksidentohet, bie në koma dhe ‘zgjohet në 1996’
Në 2010 pësoi një aksident të fortë me makinë që e la për gjashtë javë në koma dhe e ktheu 14 vite pas në kohë.

Kalimtari i paftuar
Kalimtari i paftuar
Banorët e qytezës Luckenwalde në Gjermani u tmerruan për pak momente kur në rrugët e tyre panë të shëtiste Hulku, një rinoceronte 34-vjeçar, që fatmirësisht nuk lëndoi njëri.

Në Poloni zbulohen ‘vampirët’
Në Poloni zbulohen ‘vampirët’
Në shekullin e 17 dhe të 18 kolera bënte kërdinë në vendet e Europës Lindore dhe në mungesë të një shpjegimi shkencor të sëmundjes, shoqëria e atyre viteve fajësonte “të keqen” për përhapjen e epidemive, sidomos ‘vampirët’.

Pasojat e varësisë nga droga
Pasojat e varësisë nga droga
Një fondacion bamirës amerikan ka publikuar disa video ku tregohen efektet e tmerrshme të drogës te përdoruesit e saj. Ndryshe nga fotot e zakonshme “para dhe pas”, klipet tregojnë degradimin gradual të personave të varur nga substancat e ndaluara.

Faqja që tregon këngën me të cilën ju kanë ngjizur prindërit
Faqja që tregon këngën me të cilën ju kanë ngjizur prindërit
Një faqe interneti me emrin Porktrack ju tregon se çfarë kënge po dëgjonin prindërit tuaj në momentin që po “punonin” për “prodhimin” tuaj.

Përplas makinën me vlerë 1.15 mln $ 24 orë pas blerjes
Përplas makinën me vlerë 1.15 mln $ 24 orë pas blerjes
Ishte një nga 375 modelet e prodhuara, por tashmë një McLaren P1 i vitit 2015 është shkatërruar tërësisht pas një aksidenti të rëndë në Dallas, mëngjesin e së mërkurës.

Rusët zbulojnë pilulën që vonon plakjen 
Rusët zbulojnë pilulën që vonon plakjen
Tingëllon si diçka nga një film fantashkencë, por një pilulë që vonon procesin e plakjes mund të bëhet realitet.

Muze antikuaresh nga e gjithë bota
Muze antikuaresh nga e gjithë bota
Antikuarët. Zotërimi i objekteve, që shpesh dëshmojnë rrënjët tona, është një pasion që e kanë shumë njerëz. Kërkim, kosto dhe shumë dashuri për të vjetrën. Por, asgjë nuk ka të krahasuar për gjuetarët e sendeve të vjetra, sa mbushja shpirtërore prej vlerave të së shkuarës.

Duaje veten tënde
Duaje veten tënde
Vargjet e mëposhtme të poetit Azem Shkreli na fokusojnë tek ajo çfarë mendojmë dhe ndiejmë për veten. Dhe ky takim ndodh zakonisht para pasqyrës. Është ajo që na vë vazhdimisht në dukje, raportin që kemi me veten.

Mjeshtri kinez që i mbijeton varjes
Mjeshtri kinez që i mbijeton varjes
Një ekspert kinez i arteve marciale rrezikon jetën e tij duke lidhur një litar në degën e një peme e duke u varur nga qafa. 49-vjeçari Li Liangbin nga provinca Shandong thotë se arsyeja që nuk mbytet është se ka muskuj qafe shumë të forta.

Si ndikojnë “like”-t në vetëvlerësim?
Si ndikojnë “like”-t në vetëvlerësim?
Vetëvlerësimi i vajzave adoleshente ka rënë në mënyrë dramatike shtatë vitet e fundit dhe studiuesit thonë se fajin kryesor e ka interneti.

Siberi, ngrin avioni, pasagjerët e shtyjnë
Siberi, ngrin avioni, pasagjerët e shtyjnë
Të 74 pasagjerët e një avioni charter në Siberi janë detyruar të zbresin në pistën e mbuluar nga dëbora, në një temperaturë minus 52 gradë dhe të shtynin avionin, rrota e të cilit ishte bllokuar nga ngrica.

8-muajshe shtatzënë, stërvitet duke ngritur 100 kg
8-muajshe shtatzënë, stërvitet duke ngritur 100 kg
Katja Harjanne është një grua britanike 8 muajshe shtatzënë, por kjo gjë nuk e pengon aspak për t’u stërvitur me pesha të rënda. 39-vjeçarja vazhdon të ngrejë 100 kg në sesionet e saj stërvitore pasi mendon se kjo gjë e ndihmon atë të qëndrojë e shëndetshme gjatë kohës që pret lindjen e fëmijës së saj.

“Incidenti diplomatik” Kinë-Rusi
“Incidenti diplomatik” Kinë-Rusi
Tashmë ka filluar të flitet, edhe pse me shaka, për një “ashpërsim” të marrëdhënieve ndërkombëtare mes Kinës dhe Rusisë.

Të notosh mes krokodilëve
Të notosh mes krokodilëve
“Corcosaurus Cove Darwin” është një park ujor australian që objektiv kryesor ka t’u ofrojë vizitorëve një përvojë ekstreme.

Të jetosh në një ishull plastike
Të jetosh në një ishull plastike
E kush nuk do të ëndërronte të kishte një shtëpi mbi një ishull, e pse jo edhe të gjithë ishullin vetëm për vete?

Nëse nuk keni fjetur natën
Nëse nuk keni fjetur natën
Nëse nuk keni fjetur mjaftueshëm gjumë natën e mbrëmshme dhe ndihemi i lodhur për të nisur një ditë të re, Wake Up ju sjell disac të vërteta për efektet e pagjumësisë.

Kafenetë si institucion
Kafenetë si institucion
E keni dëgjuar shprehjen “histori kafenesh”. Është pikërisht shprehja që tregon më së miri marrëdhënien e shqiptarëve me kafenetë.

I burgosuri lë shtatzënë katër gardiane
I burgosuri lë shtatzënë katër gardiane
Katër gardiane të një burgu në Baltimore të Shteteve të Bashkuara ngelën shtatzënë me të njëjtin të burgosur, drejtues i një bande aq të fuqishme sa brenda hekurave deklaronte “se në burg ai ishte ligji”.

Aplikacione online kundër depresionit për adoleshentët 
Aplikacione online kundër depresionit për adoleshentët
Adoleshentët që vuajnë nga probleme të shëndetit mendor do të nxiten që të përdorin aplikacionet online për të trajtuar sëmundjen e tyre. Kjo është risia më e fundit e qeverisë britanike.

Argjentinë, këngëtari vdes në skenë
Argjentinë, këngëtari vdes në skenë
Një këngëtar ndërroi jetë duke performuar në skenë pasi ra në kontakt me rrymën elektrike kur preku një fije të këputur të mikrofonit të tij.

Aktori peruan martohet me një pemë... për herë të dytë
Aktori peruan martohet me një pemë... për herë të dytë
Aktori dhe aktivisti peruan Richard Torres është martuar për herë të dytë. Deri këtu nuk ka asgjë të çuditshme, por ajo që të habit është fakti se edhe kësaj here është martuar me një pemë.

Londër, flamuri shqiptar i realizuar me flokë njeriu
Londër, flamuri shqiptar i realizuar me flokë njeriu
Një galeri arti në Londër i ofron publikut punime me flokë njeriu, ndër të cilat është edhe një flamur shqiptar.

Ja profesionet që kanë të nevojshme psikologun
Ja profesionet që kanë të nevojshme psikologun
Jeni ndjerë ndonjëherë të mërzitur nga puna juaj? Ka pasur raste, kur gjërat janë mbledhur deri në pikën sa nuk mbanit më? Qetësohuni! Mbase kjo ka të bëjë me profesionin që keni zgjedhur.

Edhe princeshat e Disney kundër dhunës ndaj grave
Edhe princeshat e Disney kundër dhunës ndaj grave
Burracak! Është kjo parulla me të cilën edhe princeshat e Disney janë bashkuar në ditën e dhunës kundër grave.

Shitet 2.9 milionë $ pianoja e “Casablanca”
Shitet 2.9 milionë $ pianoja e “Casablanca”
Pianoja që shfaqet në “Casablanca”, filmi i konsideruar si një prej më të famshëmve në botë, është shitur për 2.9 milionë dollarë në një ankand të mbajtur në Nju Jork.

Programimi në shkolla
Programimi në shkolla
Të programosh në kompjuter është një mundësi e mirë për të përdorur teknologjitë e reja. Por edhe për karrierën në të ardhmen. Kjo sepse shkencat kompjuterike gjenden kudo, sa kohë që edhe kompjuterat na rrethojnë në cdo aktivitet të përditshëm.

Oda e trashëgimisë kulturore
Oda e trashëgimisë kulturore
Një ekspozitë krejtësisht e veçantë është çelur në hollin e hotel “Rogner”, në fokus të së cilës ishte trashëgimia materiale dhe jomateriale shqiptare.

Maratona, vrapi që u kthye në simbol të qëndresës
Maratona, vrapi që u kthye në simbol të qëndresës
Për vrapuesit në të gjithë botën, maratona është një garë simbol, një objektiv për t’u arritur...

Kur kamioni kërcen mbi makinën e Formula 1
Kur kamioni kërcen mbi makinën e Formula 1
Kamioni i gjate 25 meter kercen mbi nje makine Lotus te Formula 1. Ky eshte spoti prej pak sekondash per llogari te kompanise se prodhimeve teknologjike, EMC.

George Best përfundon në kartëmonedhë
George Best përfundon në kartëmonedhë
Kjo javë përkon edhe me përvjetorin e nëntë të ndarjes nga jeta të George Best dhe, për ta kujtuar më së miri një bankë në Irlandën e Veriut, “The Ulster Bank”, hodhi në qarkullim kartëmonedhën me ikonën kombëtare.

Art në metro
Art në metro
Udhëtimi me metro nuk është se ka ndonjë reputacion të mirë dhe këtu ka ndikuar edhe pritja dhe papastërtitë që shoqërojnë një pjesë të madhe të stacioneve të tilla.

Muzeu i Artit në Bernë pranon veprat e grumbulluara nga nazistët
Muzeu i Artit në Bernë pranon veprat e grumbulluara nga nazistët
Muzeu i Artit i Bernës në Zvicër u shpreh i gatshëm të bëjë pjesë të koleksionit të tij veprat strehuara nga Cornelius Gurlitt.

Të jesh police, s’mjafton vetëm praktika
Të jesh police, s’mjafton vetëm praktika
T’u bashkohesh forcave të sigurisë, sidomos policisë që është edhe vija e parë në luftën kundër të gjitha llojeve të krimit kërkon një përgatitje të veçantë, arsimore dhe fizike, por në Indonezi kjo nuk mjafton; të paktën për femrat.

Stilisti i qenve
Stilisti i qenve
Gjithçka nisi me një çiuaua që e gjeti të lidhur në një gardh dhe pas 10 vitesh Anthony Rubio ka ngritur një “perandori” mode vetëm për qentë.

Kore e Jugut, burg për ata që shesin shkopa për “selfie”
Kore e Jugut, burg për ata që shesin shkopa për “selfie”
Qeveria e Koresë së Jugut po mundohet të ndalojë përdorimin e shkopave për të bërë “selfie” për arsyen se pajisjet “bluetooth” nuk janë testuar para se të dilnin në shitje dhe mund të shkaktojnë probleme tek pajisje të tjera.

Një ditë në Bllokun 0774
Një ditë në Bllokun 0774
Ishte vetëm një grusht i vogël njerëzish, krerë të lartë të shtetit komunist dhe Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë që dinin ekzistencën e një bunkeri antibërthamor disa kilometra larg bllokut. 

Divorci dëmton shëndetin
Divorci dëmton shëndetin
Jo vetëm divorci, por edhe ndarja mes dy njerëzve në një marrëdhënie lë pasoja të rënda.

Të rimartohesh 
Të rimartohesh
Ata që janë martuar një herë duan të rimartohen përsëri, për të mos u plakur të divorcuar apo të ve. E ndërsa të rinjtë po shmangin martësën, për shkak të besimit të pakët tek ajo apo shpenzimeve të larta, po vihet re se ata që janë martuar një herë mbeten të etur për ta bërë sërish.

Mëngjes me familjen 
Mëngjes me familjen
Nëse nuk keni kohë për të ngrënë darkën rreth tryezës familjare, provoni mëngjesin. Mund të jetë vakti më i mirë për të reflektuar rreth marrëdhënies suaj, për të zgjidhur një problem, por edhe për të dhënë ndonjë këshillë më të vlefshme për fëmijët.

36-vjeçarja që fle 21 orë në ditë
36-vjeçarja që fle 21 orë në ditë
Një 36-vjeçare angleze vuan nga një çrregullim i rrallë që e detyron atë të flejë rreth 21 orë në ditë, ndërsa 3 orët që mbesin ajo rri zgjuar vetëm falë ilaçeve, të cilat e bëjnë të ndihet shumë e pafuqishme.

Britani, obeziteti gjithnjë e më alarmant
Britani, obeziteti gjithnjë e më alarmant
Mjekët në Britaninë e Madhe japin alarmin mbi rrezikun e obezitetit tek fëmijët, një fenomen ky gjithmonë e më i përhapur në vend, i cili sjell me vete edhe rreziqe të mëdha.

Diskutimi mbi futbollin ndihmon personat me sklerozë
Diskutimi mbi futbollin ndihmon personat me sklerozë
Të flasësh për futbollin ndihmon personat me sklerozë. Ky është përfundimi i një studimi të realizuar në Spanjë nga Laura Coll dhe Sara Domenech.

A vishet kështu burri?
A vishet kështu burri?
Marka e veshjeve të trikotazhit SIBLING është e famshme për dizenjot e saj të pazakonta dhe në koleksionin e fundit të veshjeve për burra kjo markë nuk ka zhgënjyer.

Superheronjtë e shekullit XVI
Superheronjtë e shekullit XVI
Mendojmë se superheronjtë janë një fenomen modern, por seti fotografik i mëposhtëm tregon se Njeriu-Merimangë, Batmani apo Hulku shkojnë edhe me shekullin e XVI.

Kapelet që të hapin oreksin
Kapelet që të hapin oreksin
Një artist që është diagnostikuar me sindromën Crohn, sëmundje që nuk e lejon të hajë shumë nga ushqimet e tij të preferuara, e ka shndërruar kufizimin në art. Dizenjimet e Maor Zabarit përfshijnë një tortë me manaferra, një pjatë peshku dhe një kapele sallate.

Për çfarë ta përdorim fustanin e nusërisë së ish-gruas
Për çfarë ta përdorim fustanin e nusërisë së ish-gruas
Në vitin 2009, Kevin Cotter u divorcua pas 12 vitesh martesë nga bashkëshortja e tij. Ai e pyeti ish-gruan nëse do e merrte me vete fustanin e nusërisë, por ajo i tha: “Bëj çfarë të duash me të!”

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Vera Laçi është shembulli më i mirë i një gruaje që nuk dorëzohet kurrë, me gjithë vështirësitë e jetës.

Të përgatisësh një mëngjes artistik
Të përgatisësh një mëngjes artistik
Është shumë e vështirë që t’i mbushësh mendjen fëmijëve që të hanë një mëngjes të bollshëm para se të shkojnë në shkollë, por një nënë kreative ka gjetur mënyrën që 4 fëmijët e saj ta mbarojnë të gjithë ushqimin.

Ditari i një femre që iu bashkua ISIS-it
Ditari i një femre që iu bashkua ISIS-it
Numri i femrave që kanë udhëtuar drejt Sirisë dhe Irakut për t’u martuar me ekstremistët e ISIS-it, shkon në disa qindra, madje disa dhjetra janë nga Europa.

Kur dashuria për kafshët është më e madhe se ajo për jetën
Kur dashuria për kafshët është më e madhe se ajo për jetën
Ndodh që dashuria për kafshët ndonjëherë të jetë më e madhe se sa vetë jeta. Një 42-vjeçare britanike i dha fund jetës së saj vetëm pak orë pasi kali me të cilin kishte garuar për një dekadë ngordhi.

Amazon sfidon sërish
Amazon sfidon sërish
Pas dronëve, dorëzimit të porosive me taksi, celularëve 3D, Amazon ka ndërmarrë një tjetër sfidë që pritet të bëjë më të ashpër konkurrencën online.

Kur libri të shpëton jetën
Kur libri të shpëton jetën
Ndodhej në bibliotekën e Universitetit të Floridës në momentin kur një ditë më parë një i ri hyri i armatosur dhe hapi zjarr, duke plagosur tre veta. Edhe atë e zuri një plumb, pasi ishte objektivi i parë i agresorit, por librat që kishte në çantën e shpinës i shpëtuan jetën.

Mozaiku i Tiranës
Mozaiku i Tiranës
Wake Up ka vendosur t’u japë një ide, gjithë prindërve të perkushtuar, për t’u treguar fëmijëve të tyre pak histori.

Në “luftë” kundër Photoshop-it
Në “luftë” kundër Photoshop-it
Shumë personazhe të famshëm, veçanërisht gra, nuk do të ndiheshin fare mirë po të shfaqeshin në ekran pa grimin e duhur. Por, dikush së fundmi, nga bota e yjeve të kinematografisë, ka zgjedhur të shfaqet ashtu siç është në të vërtetë.

Lakuriqësia, kufiri mes sensuales dhe vulgares
Lakuriqësia, kufiri mes sensuales dhe vulgares
Pozimi nudo për revistën “Paper” i Kim Kardashian është absolutisht më i përfoluri. Sigurisht që edhe herë të tjera ne e kemi parë shoë girl-in amerikan në shfaqje nga më ekstravagantet dhe provokueset.

Telefonat “rëndojnë” 27 kg mbi shpinën tonë
Telefonat “rëndojnë” 27 kg mbi shpinën tonë
Ku e kemi kokën? Sot shpesh e kemi të ulur poshtë, duke kontrolluar postën elektronike, duke shkruajtur mesazhe, duke lundruar në internet apo duke luajtur. Tabletët dhe telefonët inteligjentë janë pjesë e pandarë e pjesës më të madhe të shoqërisë moderne.

Hakerët rusë përgjojnë webcam-et personale në Perëndim
Hakerët rusë përgjojnë webcam-et personale në Perëndim
Autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë dhënë alarmin për rrezikun që i kanoset privatësisë së qytetarëve britanikë dhe atyre të vendeve të tjera.

Piratët fshijnë faturat e energjisë elektrike
Piratët fshijnë faturat e energjisë elektrike
Format e protestës kundër faturave të energjisë elektrike janë të ndryshme dhe ndoshta më origjinalja mbërrin nga Turqia.

“Marley Natural”, marka botërore e hashashit
“Marley Natural”, marka botërore e hashashit
Me anë të muzikës fitoi famën dhe nëpërmjet famës u bë një zë i fuqishëm në vitet ’70 pro liberalizimit të hashashit, të cilin në mënyrë demostrative e konsumonte edhe nëpër skenat e koncerteve të panumërta.

Ndërron jetë Dukesha e Albas
Ndërron jetë Dukesha e Albas
Dukesha e 18 e Albas, në Spanjë, e cila ndërroi jetë të enjten në moshën 88-vjeçare, ishte një nga personat më të pasur në Europë dhe aristokratja me më shumë tituj në botë, pronare e pallateve mitike dhe punëve të paçmueshme të artit.

Qentë “fluturues”
Qentë “fluturues”
Fotografja gjermane Julia Christie ka nisur një projekt që parashikon fotografimin e “qenve fluturues”.

Qenushja ekuilibriste
Qenushja ekuilibriste
Bella Boo është një qenushe që arrin të mbajë shumë ushqime mbi hundën e saj pa u tunduar t’i hajë ato duke treguar një vetëkontroll të admirueshëm ndërkohë që pozon për aparatin fotografik.

Vajza me 202 dhëmbë
Vajza me 202 dhëmbë
Një vajzë e vogël indiane e cila ankohej për dhimbje të forta të gojës zbuloi kur shkoi te dentisti se kishte plot 202 DHËMBË.

Djali-magnet
Djali-magnet
Një djalë rus i cili i shpëtoi për mrekulli vdekjes kur u godit nga rryma elektrike thotë se tani ka marrë fuqi magnetike.

Mungesa e kohës për veten <br />
Mungesa e kohës për veten

Sot është një ditë e re, një mëngjes që mendojmë ta nisim ndryshe. Pa zhurmën e një ditë të mëparshme dhe mbi të gjitha duke u munduar t’i kushtojmë më shumë kohë vetes.

“11 vitet që bashkëjetova me ankthin”
“11 vitet që bashkëjetova me ankthin”
Për 14 vite gjithë vëmendjen ajo e përqendroi tek vetja. Jo në pikëpamjen fizike, por atë shëndetësore derisa 3 vite më parë mësoi se vuante nga Crregullimi i Ankthit të Somatizuar.

Kur duhet thirrur urgjenca?
Kur duhet thirrur urgjenca?
“Dr. Flori ka pasur shqetësime dhe probleme të rënda shëndetësore përgjatë gjithë natës.” Deklaratat në polici të bashkëshortes së këngëtarit që u nda nga jeta dy ditë më parë, tregojnë se Dr. Flori ka qenë sëmurë gjithë natën.

Katër "helmet" e bardha që konsumojmë çdo ditë
Katër "helmet" e bardha që konsumojmë çdo ditë
A është qumështi një ushqim i shëndetshëm? Të mirat e konsumit të tij janë provuar prej dekadash nga studime shkencore e nutricioniste. Kur konsumojmë qumësht e dimë se bën mirë për kockat, ul rrezikun e sëmundjeve kadriovaskulare, etj.

Si joshet një femër? Guruja amerikan bllokohet nga Britania
Si joshet një femër? Guruja amerikan bllokohet nga Britania
Kush mashkull nuk do të dëshironte që të ishte i suksesshëm me të gjitha femrat, edhe me atë “më të vështirën”?

Anonymous vs Ku Klux Klan
Anonymous vs Ku Klux Klan
Grupimi racist “Ku Klux Klan” është viktima e radhës e grupimit më të madhe të hakerave të njohur si “Anonymous”.

Fokat përdhunojnë pinguinët, habiten shkencëtarët
Fokat përdhunojnë pinguinët, habiten shkencëtarët
Shkencëtarët që vëzhgojnë jetën e egër ne Antarktikë muajt e fundit janë bëtë dëshmitarë të një sjelljeje të pazakontë të fokave karshi pinguinëve.

Britania, mision në Hënë me donacione publike
Britania, mision në Hënë me donacione publike
Platformës së mbledhjes së fondeve nga publiku “Kickstarter”, i është besuar realizimi i një plani mjaft ambicioz.

Një shtëpi për të gjitha stinët
Një shtëpi për të gjitha stinët
Kemi parë shtëpi të përshtatura kundër klimës së ftohtë, të dizenjuara për të ruajtur nxehtësinë, gjithashtu edhe shtëpi kundër të nxehtit, të ndërtuara në mënyrë të tillë që të lejojnë qarkullimin e ajrit, duke i mbajtur të zotët të freskët, por kurrë më parë nuk i kemi parë të dyja bashkë.

Të kesh një motër...
Të kesh një motër...
Të kesh vëllezër dhe motra do të thotë që të ndash diçka me dikë që në ditët e para të fëmijërisë, do të thotë të fillosh të duash pa kushte, përderisa pas grindjeve, dashuria triumfon përsëri!

Shuplakë fëmijës? Ndikon në trurin e tij
Shuplakë fëmijës? Ndikon në trurin e tij
Një studim i fundit kanadez thotë se shuplaka që mund t`i jepni fëmijës suaj, kur ai bëhet tekanjoz, ndikon në trurin e tij duke i ulur zhvillimin e inteligjencës.

Putin citon Al Capone-n
Putin citon Al Capone-n
Shefi i Kremlinit, Vladimir Putin, gjatë një vizite në panairin “Made in Russia”, nuk ka humbur rastin të citojë një frazë të gangsterrit famëkeq italo-amerikan Al Capone, sa i takon përdorimit të armëve.

Një yll mode i pastrehë
Një yll mode i pastrehë
Një i pastrehë ukrainas është shndërruar në një yll mode me shijen e tij për veshjet. I pikasur në rrugët e Lvivit, 55-vjeçari me emrin Slavik ndërron veshjet e tij çdo ditë (ka raste edhe dy herë në ditë) dhe pothuajse kurrë nuk vesh të njëjtat gjëra më shumë se një herë.

E sheh për herë të parë nusen në dasmë, burri kërkon divorc
E sheh për herë të parë nusen në dasmë, burri kërkon divorc
Një burrë i ka kërkuar divorcin gruas së tij menjëherë pasi kjo e fundit ngriti vellon duke i treguar kështu për herë të parë fytyrën atij që do të ishte bashkëshorti i saj i ardhshëm.

Australi, studentja jep shfaqje seksuale nga libraria e universitetit
Australi, studentja jep shfaqje seksuale nga libraria e universitetit
Një studente australiane është kapur duke transmetuar “online” performanca seksuale “solo” nga libraria e Universitetit të Njukasëllit, në Sidnej të Australisë.

Babai-Merimangë
Babai-Merimangë
Një baba anglez u vesh si Njeriu-Merimangë për t’i bërë një surprizë ditëlindjeje djalit të tij 5-vjeçar i cili ka një tumor në tru.

Fëmija s’ecën akoma, qeni kërkon t’i mësojë si kërcehet
Fëmija s’ecën akoma, qeni kërkon t’i mësojë si kërcehet
Fëmija akoma nuk është në gjendje që të ecë vetë, por qeni ngulmon dhe kërkon që t’i mësojë se si kërcehet.

Rrezikohet portiku i Apolonisë
Rrezikohet portiku i Apolonisë
Portiku i Muzeut Arkeologjk të Apolonisë, një nga objektet arkeologjike me të veçanta në Shqipëri, rrezikon shembjen.

Ngrohja globale, rrufetë kërcënojnë tokën
Ngrohja globale, rrufetë kërcënojnë tokën
Ngrohja globale do të rrisë frekuencën e goditjeve të rrufeve në tokë, pretendon një studim amerikan i publikuar së fundmi.

Lista e personave më të kërkuar për krime kundër natyrës
Lista e personave më të kërkuar për krime kundër natyrës
Interpoli publikoi listën me nëntë personat më të kërkuar për krime serioze ndaj natyrës dhe botës së egër.

Njeriu shah
Njeriu shah
Nisi tatuazhet 24 vite më parë si një formë e mirë për të mbuluar disi deformimet fizike të pësuara nga një aksident, dhe sot është njëri prej personave me më shumë tatuazhe në trup.

Kafja parandalon obezitetin
Kafja parandalon obezitetin
Obeziteti është një ndër problemet që shqetëson më së shumti shoqëritë e zhvilluara dhe ato në zhvillim.

Disa informacione mbi kancerin e kolonit
Disa informacione mbi kancerin e kolonit
Kanceri kolorektal është një ndër tre llojet e kancerit më të përhapur në botë. Kjo sëmundje formohet në indin e kolonit, pjesën më të gjatë të zorrës së trashë.

Probleme me tretjen? Përzgjedhja e ushqimeve, e rëndësishme
Probleme me tretjen? Përzgjedhja e ushqimeve, e rëndësishme
Përzgjedhja e ushqimeve është tepër e rëndësishme, jo vetëm për të ruajtur linjat, por në radhë të parë për aspektin shëndetësor. Ushqimet më të mira për tretjen janë si në vijim.

Kur fatura e parkimit të vjen 17 mijë euro
Kur fatura e parkimit të vjen 17 mijë euro
Ndodh shpesh për ata që kanë automjete që të ankohen për faturën e lartë që u vjen për një vend parkimi, por ka edhe më keq.

Uber, aplikacioni që fiton sa Facebook
Uber, aplikacioni që fiton sa Facebook
Quhet Uber dhe fiton po aq sa Facebook. Aplikacioni për të thirrur një makinë me shofer dhe për ta paguar atë përmes telefonit smart ka arritur majat e përdorimit, duke u shtrirë pas Amerikës në mbarë Evropën.

36 milion njerëz jetojnë si skllevër në mbarë botën
36 milion njerëz jetojnë si skllevër në mbarë botën
Rreth 36 milion njerëz në gjithë botën, që përbëjnë 0.5 përqind të popullsisë globale, jetojnë në kushte skllavërie moderne.

Ringjallen makinat e shkrimit, faji i Snowden
Ringjallen makinat e shkrimit, faji i Snowden
Përpos pasojave diplomatike dhe telasheve që u shkaktoi diplomatëve amerikanë në mbarë botën, skandali i përgjimeve i bërë publik nga ish-spiuni amerikan, Edward Snowden ka patur edhe efekte të tjera.

Shitet 1.9 milion euro kapelja e Napoleonit
Shitet 1.9 milion euro kapelja e Napoleonit
Një koleksionist koreano-jugor ka paguar 1.9 milionë euro në një ankand për t’u bërë pronari i ri i kapeles së veshur nga perandori francez Napoleon.

Shkencëtarët gati të rikthejnë në tokë mamuthin
Shkencëtarët gati të rikthejnë në tokë mamuthin
Në maj të vitit të kaluar shkencëtarët rusë mbetën të mahnitur nga mbetjet trupore të një mamuthi të ruajtura si mos më mirë në akujt siberianë.

Dieta mesdhetare kundër obezitetit
Dieta mesdhetare kundër obezitetit
Lufta kundër obezitetit, më shumë se sa me llogaritje kalorish, fitohet me dietën mesdhetare.

Një puthje romantike, 80 milionë baktere
Një puthje romantike, 80 milionë baktere
Një puthje mes një çifti të dashuruarish bën të mundur kalimin e 80 milionë baktereve nga njëri partner tek tjetri. Ky është përfundimi në të cilin kanë dalë biologët holandezë.

30-vjeçarja që kalon 90 orgazma në orë
30-vjeçarja që kalon 90 orgazma në orë
Një 30-vjeçare amerikane ka treguar si jeta e saj është kthyer në një ferr të vërtetë pasi një çrregullim i rrallë seksual bën që ajo të kalojë në orgazëm deri në 90 herë brenda një ore.

Australi, adoleshentja vdes pasi konsumon pije alkoolike të fortë
Australi, adoleshentja vdes pasi konsumon pije alkoolike të fortë
Një adoleshente australiane ka vdekur pasi gjatë festës së ditëlindjes së saj të 18 ka konsumuar një pije me 95% përmbajtje alkoolike. Nicole Bicknell ra pa ndjenja në tokë pasi ktheu disa teke të pijes Spirytus Rektyfikowany dhe vdiq pas disa orësh.

Burrat dhe kukullat
Burrat dhe kukullat
Me flokët e rregulluar, gjithmonë me tualet dhe me lëkurë perfekte këto femra duken si partneret ideale për një mashkull, por nëse do i shikoni nga afër do të vini re se nuk janë aspak femra reale, por “kukulla dashurie”.

Si të bëhesh miliarder?
Si të bëhesh miliarder?
Nëse do të bëhesh miliarder, atëherë bëhu hidraulik! Kjo është këshilla që vjen nga miliarderi amerikan Michael Bloomberg.

Rusia hap “Wikipedia-n” e saj
Rusia hap “Wikipedia-n” e saj
Në vazhdën e një politike informative dhe propagandistike alternative ndaj asaj të Perëndimit, Moska ka vendosur të hapë enciklopedinë e saj elektronike.

"Amerikën e zbuluan marinarët myslimanë"
"Amerikën e zbuluan marinarët myslimanë"
Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se Amerika është zbuluar nga marinarë myslimanë që në shekullin XII dhe jo nga Cristoforo Colombo në 1492.

Nis “MasterChef 2”, për 14 javë në Top Channel gara më e madhe e gatimit
Nis “MasterChef 2”, për 14 javë në Top Channel gara më e madhe e gatimit
Rikthehet nga të shtunën mbrëma në Top Channel, "MasterChef". Janë me qindra konkurrentët që garuan në audicionet paraprake, por vetëm një pjesë e tyre do të dalë përballet me gjykimin e tre shefave, Sokol Prenga, Renato Mekolli dhe Gëzim Musliaka.

Modelja ecën lakuriq në Nju Jork, askush s’e vë re
Modelja ecën lakuriq në Nju Jork, askush s’e vë re
Ditë më parë një aktore ngriti shqetësimin për ngacmimet rrugëve të Nju Jorkut nëpërmjet një eksperimenti social të kryer me ndihmën e të dashurit të saj, ku brenda 10 orëve u ngacmua mbi 100 herë.

Philae “po fle”
Philae “po fle”
Ajo që Agjencia Hapësinore Europiane i druhej, ndodhi. Roboti Philae ndaloi së transmetuari informacione drejt tokës dhe është vënë në gjendje “vegjetative” për të kursyer energjinë e paktë të mbetur në bateri.

Shampanja me simbolin shqiptar 
Shampanja me simbolin shqiptar
Pas daljes në treg të shampanjës së mirënjohur franceze “Millesime”, me simbolin e shqiponjës dykrenare, ideatori i saj Jerome Olivet pohon për Top Channel se frymëzimi i dedikohet tërësisht flamurit shqiptar.

Edhe princesha Leia ngacmohet në rrugë
Edhe princesha Leia ngacmohet në rrugë
U njohëm me videot e femrave që ngacmohen në rrugët e Kajros, Nju Jorkut, Romës e të tjera në kuadër të një vale eksperimentesh sociale të shpërthyera në internet që janë ndërmarrë nga artistë dhe aktivistë të shoqërisë civile.

Rrëfimet arabe, versionet mesjetare të “50 Shadows of Grey”
Rrëfimet arabe, versionet mesjetare të “50 Shadows of Grey”
Për herë të parë janë përkthyer nga arabishtja në anglisht “Rrëfimet e mrekullueshme të një të huaji”, një kolazh me 18 rrëfenja që datojnë që nga shekulli i 10-të i Erës Sonë.

E ardhmja, më të zgjuar falë një pilule
E ardhmja, më të zgjuar falë një pilule
Truri është pjesa e trupit tonë që njohim më së paku. Prej disa dekadash në qarkullim është një hipotezë që sugjeron se njeriu përdor rreth 10 përqind të kapacitetit të trurit të tij, ndërsa në pjesën tjetër "është e bllokuar dhe nuk ka kontroll të saj".

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Ky vit ka ekspozuar shumë shpesh vendin tonë në mediat botërore, e për festën e 70-vjetorit të Çlirimit do të jetë sërish.

E ardhmja e ‘Philae’ e pasigurtë
E ardhmja e ‘Philae’ e pasigurtë
E ardhmja e misionit historik të Agjencisë Hapësinore Europiane, ESA në kometën 67/P është e pasigurtë.

Pritja e Merkel nga fiset indigjene
Pritja e Merkel nga fiset indigjene
Kancelarja gjermane Angela Merkel është e angazhuar në misionin e jashtëm më të gjatë të karierës. Ajo është nisur për një udhëtim 6-ditor që e ka çuar në Zelandën e Re dhe që më pas do ta çojë në Australi.

Ndue Lalaj, njeriu që fiku dje 100 qirinj
Ndue Lalaj, njeriu që fiku dje 100 qirinj
Ai mban 1 shekull mbi shpinë. Është lindur më 12 nëntor të vitit 1914 dhe dje, më 12 nëntor të 2014-s, mbushi plot 100 vjeç.

Lumia 535, produkti i parë i Microsoft
Lumia 535, produkti i parë i Microsoft
Microsoft mbajti fjalën dhe ktheu në histori emrin “Nokia” në serinë e telefonave Lumia.

Paris, “gjueti” ndaj tigrit të arratisur
Paris, “gjueti” ndaj tigrit të arratisur
Policia dhe zjarrfikësit janë vënë në kërkim të një tigri “endacak”, i cili është parë rrugëve të një zone në periferi të Parisit, siç bëjnë të ditur autoritetet lokale.

Stabilizohet sonda e ulur mbi kometë
Stabilizohet sonda e ulur mbi kometë
Sonda robotike “Philae” është stabilizuar në kometën “67P Churyumov/Gerasimenko” pas dështimit fillestar për të qëndruar në sipërfaqen e trupit qiellor në lëvizje.

Burri më i gjatë në botë shtrëngon duart me burrin më të shkurtër në botë
Burri më i gjatë në botë shtrëngon duart me burrin më të shkurtër në botë
Burri më i gjatë në botë u takua në Londër për herë të parë me burrin më të shkurtër në botë me rastin e Ditës së Rekordeve Guinness.

Niki, maçoku i pasur falë rrjeteve sociale
Niki, maçoku i pasur falë rrjeteve sociale
Një maçok rus është bërë i pasur, ose më saktë ka bërë të pasur pronaren e tij, falë fotove të shumta që qarkullojnë në internet prej më shumë se një viti.

Shkopi i përshkon kokën, 40-vjeçari shpëton për mrekulli
Shkopi i përshkon kokën, 40-vjeçari shpëton për mrekulli
Një burrë polak i shpëtoi për mrekulli vdekjes pasi ra me fytyrë në një shkop druri gjatë kohës që po rregullonte shtëpinë e tij. Kamil Podwinski shkoi në spital me një shkop 40 centimetra që i kishte përshkuar kokën, por në dukje i pashqetësuar.

Hyn në shtëpinë e re për herë të parë, gjen një burrë të masakruar
Hyn në shtëpinë e re për herë të parë, gjen një burrë të masakruar
Një burrë rus i cili sapo kishte hyrë në shtëpinë e tij të re në Novokuznetsk, gjeti të vdekur në tualet pronarin e vjetër të kësaj shtëpie. 45-vjeçari Taras Yermolayev e gjeti trupin e shpërndarësit të drogës me emrin Dementi Zakharov (50 vjeç) në një pellg gjaku vetëm një ditë pasi ishte takuar me të për t’i marrë çelësat e shtëpisë.

Misioni “Rosetta”, sonda “Philae” ulet mbi kometë
Misioni “Rosetta”, sonda “Philae” ulet mbi kometë
Sonda Philae është ulur me sukses, një ngjarje historike, në një kometë, pasi u shkëput nga anija “mëmë”, moment i cili është raportuar gjatë paradites i fotografuar dhe bashkangjitur me të një mesazh nga shkencëtarët “Hej, ESA Rosetta, e more kartolinën time të parë?”.

ESA, dritë jeshile uljes në kometë
ESA, dritë jeshile uljes në kometë
Në orën 08:35 sateliti i Agjencisë Hapësinore Europiane, Rosseta nisi procedurat e uljes së robotit Philae në sipërfaqjen e kometës 97P/Churyumov-Gerasimenko.

Alienët po rrëmbëjnë njerëzit?!
Alienët po rrëmbëjnë njerëzit?!
Alienët mund të kenë nisur rrëmbimin e njerëzve në tokë, ose ndoshta bëhet fjalë për një montazh profesionist të një filmimi të një kamere sigurie.

Kinë, shpenzoi 70 mijë euro me iPhone, për të propozuar të fejuarën, ajo refuzon
Kinë, shpenzoi 70 mijë euro me iPhone, për të propozuar të fejuarën, ajo refuzon
Një i ri kinez ka harxhuar 70 mijë euro për të blerë celular iPhone, në mënyrë që t’i kërkonte dorën për martesë të dashurës së tij, por në fund ajo i thotë ‘jo’. Ai kishte blerë 99 iPhone për të bindur të fejuarën që të thoshte ‘po”, propozimit të tij.

“Vajzë e dehur në rrugë? Le të përfitojmë”
“Vajzë e dehur në rrugë? Le të përfitojmë”
Çfarë do të bënit nëse do të shihnit në rrugë në mes të ditës një femër të bukur, por të dehur tej mase?

Doni të lini duhanin? Vaji i peshkut mund t’ju ndihmojë 
Doni të lini duhanin? Vaji i peshkut mund t’ju ndihmojë
Nëse për një kohë të gjatë jeni munduar të hiqni dorë nga duhani, vaji i peshkut është ndihma e duhur.

Kirurgjia plastike dhe problemi me pasaportën
Kirurgjia plastike dhe problemi me pasaportën
Femrat kineze, të cilat shkojnë në Korenë e Jugut ku i nënshtrohen operacioneve plastike, kanë hasur në probleme serioze për t’u rikthyer sërish në Kinë, si pasojë e ndryshimeve ekstreme të pamjes së fytyrës.

Artistja që transformon modelët në kafshë
Artistja që transformon modelët në kafshë
Në pamje të parë duket sikur po sheh një gjirafë, një fytyrë majmuni dhe një kalë deti, por nëse do të shikoni më me vëmendje do të vini re trupa njerëzish.

Vështirësitë e përditshme të djalit pa duar
Vështirësitë e përditshme të djalit pa duar
Në njërën nga klasat e shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë është vendosur një tavolinë e veçantë për nxënësin e klasës së nëntë, Arijon Krasniqi.

Disa shifra mbi diabetin, në Shqipëri dhe në botë
Disa shifra mbi diabetin, në Shqipëri dhe në botë
Sëmundja “e ëmbël” dhe “e heshtur” e diabetit mbetet shqetësuese, e po përhapet me ritme masive. Çdo vit, numri i personave me diabet në vendin tonë rritet me rreth 3000, e këtu nuk përfshihen personat e padiagnostikuar. Aktualisht në Shqipëri janë rreth 65.000 diabetikë.

Nxënësit, sa të zellshëm për detyrat e shtëpisë!
Nxënësit, sa të zellshëm për detyrat e shtëpisë!
Për shumë familje, “detyrat e shtëpisë” janë një burim stresi i vërtetë. Studime, të realizuara në vende të ndryshme të botës, kanë treguar se sido që të organizohet orari i detyrave të shtëpisë, ato sërish do të mbeten ndër aktivitetet më të papëlqyera për fëmijët. Po në këndvështrimin e fëmijëve, pse detyrat janë kaq të padëshiruara?

Ulërima nga banesa, policia habitet nga arsyeja 
Ulërima nga banesa, policia habitet nga arsyeja
Policët në Oslo menduan se kishin të bënin me një rast dhune në familje kur disa banorë telefonuan për t’i lajmëruar se në në një apartament pranë tyre po dëgjonin ulërima të vazhdueshme, por kur shkuan në vendngjarje ata mezi mbajtën të qeshurën.

“Facebook”-u nderon shqiptarët
“Facebook”-u nderon shqiptarët
Mediat serbe kanë “kryqëzuar” Facebook-un, i cili ka shtuar zyrtarisht një ikonë të re në rrjetin e tij social. Bëhet fjalë për një ikonë lumturie që ka të bëjë me shqiptarët dhe quhet, “i lumtur që ndihem shqiptar”.

Nga obez në instruktor palestre...
Nga obez në instruktor palestre...
Janë shokë fëmijërie. Enea dhe Eduardi u rritën bashkë në të njëjtën lagje në Durrës. Ata zgjodhën të studiojnë edhe në të njëjtën degë në universitet, për menaxhim transporti detar dhe tokësor.

Dorëshkrimi i lashtë: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenën
Dorëshkrimi i lashtë: Jezu Krishti ishte i martuar me Maria Magdalenën
A ka qenë i martuar Jezu Krishti me Maria Magdalenën dhe nga martesa me të pati edhe dy fëmijë? Sigurisht që kjo mund t’iu duket një histori sensacioni, nga ato të cilat gjenden vetëm në faqet e letërsisë “fiction”.

Numerologjia, disiplina që ka intriguar njerëzimin në shekuj
Numerologjia, disiplina që ka intriguar njerëzimin në shekuj
Sa prej nesh besojnë në fuqinë e numrave? A është 13-a numër ters? Po 31-shi pse konsiderohet si fatsjellës? Që në lashtësi, numerologjia është konsideruar si shkenca e interpretimit të numrave, duke përcaktuar karakteristikat e individit dhe pse jo të ardhmen...

Ja pse Mark Zuckerberg vesh gjithmonë të njëjtën bluzë
Ja pse Mark Zuckerberg vesh gjithmonë të njëjtën bluzë
Mark Zuckerberg prej kohësh tashmë është në listën e personave më të pasur në botë, por kur vjen puna për të bërë një rënditje të listës së personave të famshëm që vishen më bukur, themeluesi i ‘Facebook’ zor se do të bënte pjesë.

Benjy, demi ‘gay’ që rrezikon thertoren
Benjy, demi ‘gay’ që rrezikon thertoren
Një fermer irlandez vendosi të shpenzojë një shumë të konsiderueshme parash për të blerë Benjy, një dem i cili do t’i siguronte pasardhës fermës së tij.

Zemra e Jezu Krishtit në një rrugë të Rusisë
Zemra e Jezu Krishtit në një rrugë të Rusisë
Një gropë në një rrugë të Rusisë është përcaktuar nga banorët lokalë si “zemra e Jezu Krishtit” për shkak të formës së saj dhe ata duan që drejtuesit e zonës ta kthejnë vendin në një vend të shenjtë.

I vdes i dashuri, gjen mënyrën për të bërë fëmijë me të
I vdes i dashuri, gjen mënyrën për të bërë fëmijë me të
Një vajzë ka gjetur mënyrën si të bëjë fëmijë me të dashurin e saj i cili vdiq në një aksident me motorr. 22-vjeçarja Stephanie Lucas e dinte që kishte shumë pak kohë për të nxjerrë spermë nga 25-vjeçari Cameron Robinett dhe menjëherë kërkoi fonde online për të plotësuar dëshirën e saj dhe të partnerit të ndjerë.

Aktorja porno i premton seks falas lojtarëve të LA Lakers
Aktorja porno i premton seks falas lojtarëve të LA Lakers
Një aktore e filmave porno i ka premtuar seks falas të gjithë lojtarëve të Los Angeles Lakers nëse ata do të arrijnë të fitojnë 47 ndeshje në sezonin e rregullt të NBA-së.

53-vjeçarja, nota 140 meshkujve me të cilët ka bërë seks
53-vjeçarja, nota 140 meshkujve me të cilët ka bërë seks
Një grua irlandeze ka mbajtur shënim dhe i ka vënë nota performancave seksuale të 140 burrave me të cilët ka shkuar në shtrat nga mosha 19 deri në moshën 53-vjeçare.

Papa: Mos u bëni “të krishterë paganë”
Papa: Mos u bëni “të krishterë paganë”
Njerëzit të cilët shkojnë të dielave në kishë, por shpenzojnë gjithë pjesën tjetër të javës duke kultivuar përkushtimin e tyre ndaj parasë, pushtetit dhe krenarisë nuk janë gjë tjetër veçse “të krishterë paganë”, thotë Papa Françesku.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Dy familje nga Ferizaj i Kosovës shtrijnë dorën e pajtimit. Një fëmijë vetëm 9 vjeç mbeti viktimë e një aksidenti rrugor, por babai i tij vendosi të mos i hyjë rrugës së gjakmarrjes. Familjet Lami dhe Saliu kumtuan këtë vendim në ceremoninë e lamtumirës për 9-vjeçarin.

Policia e Uellsit vret kanibalin
Policia e Uellsit vret kanibalin
Policia e Uellsit ka vrarë një kanibal i cili është kapur në flagrancë duke ngrënë një grua në një hotel të Guentit. Sipas ‘The Indipendent’, gruaja vdiq nga plagët e shumta të marra në fytyrë, ndërsa kanibali vdiq pas shkarkesës elektrike të marrë nga policët.

“Berlini i Vogël”, Modlareuth, fshati që refuzoi të shembë murin e tij
“Berlini i Vogël”, Modlareuth, fshati që refuzoi të shembë murin e tij
Këtë fundjavë Gjermania feston 25-vjetorin e ribashkimit. 25 vite që kanë zbehur mjaft diferencën e madhe mes Perëndimit dhe Lindjes, por që nuk kanë mundur ta zhdukin atë.

Qelizat staminale kundër Parkinsonit
Qelizat staminale kundër Parkinsonit
Qindra studiues prej vitesh janë përfshirë në punë kërkimore në fushën e qelizave staminale për t’i përdorur ato në kurimin e një sërë sëmundjesh.

Vetofrohet si ushqim për gjarpërin
Vetofrohet si ushqim për gjarpërin
Kur shkenca përzihet me spektaklet televizive, ndonjëherë rezultati është i tmerrshëm.

1 milion dollarë për makinën e presidentit më të varfër 
1 milion dollarë për makinën e presidentit më të varfër
Presidenti i Uruguait, Jose Mujica thotë se i kanë bërë një ofertë tunduese për makinën e tij, “Volkswagen Beetle”.

Risia e “WhatsApp”
Risia e “WhatsApp”
Aplikacioni  “WhatsApp”, i cili përdoret rëndom tashmë për të komunikuar nëpërmjet telefonave, ka futur një risi.

Muri i Berlinit, ndërtimi dhe rënia e simbolit të Luftës së Ftohtë
Muri i Berlinit, ndërtimi dhe rënia e simbolit të Luftës së Ftohtë
Ai konsiderohet si simboli i Luftës së Ftohtë, apo si muri famëkeq që ndau Gjermaninë Lindore me atë Perëndimore, duke shënuar bllokadën e lëvizjes së lirë të një kombi brenda vendit të tyre.

Pamje nga formimi i planeteve
Pamje nga formimi i planeteve
Shkencëtarët regjistruan pamjen më të pastër nga procesi i formimit të planeteve përreth një ylli në formim e sipër.

Obama, pas zgjedhjeve, një tjetër kritikë
Obama, pas zgjedhjeve, një tjetër kritikë
Një “grindje” me deklarata jo shumë të pëlqyeshme është shënuar mes Presidentit amerikan Barack Obama dhe legjendës së NBA-së dhe Chicago Bulls, Michael Jordan.

Adoleshentja që luan video-lojëra 38 orë rresht
Adoleshentja që luan video-lojëra 38 orë rresht
Një vajzë spanjolle ka hyrë në librin e rekordeve Guinness me dy rekorde në fushën e video-lojërave.

Një famullitar ndryshe nga të tjerët
Një famullitar ndryshe nga të tjerët
Një famullitar amerikan i është afruar edhe më shumë Zotit pasi ka bërë një tatuazh të madh të Jezu Krishtit në gjoks, duke ia shtuar shumë të tjerave që ka në të gjithë trupin.

Zjarrfikësi hiqet nga puna pasi bënte seks në dhomat e zhveshjes
Zjarrfikësi hiqet nga puna pasi bënte seks në dhomat e zhveshjes
Një zjarrfikës amerikan është detyruar të lërë punën pasi u zbulua se kishte bërë seks në stacion. Stephen Coward, nga Tampa Bay i Floridës, ka kryer marrëdhënie seksuale me të paktën dy femra në dhomat e zhveshjes së tij.

Turqi, kompania kozmetike përdor foton e terroristit
Turqi, kompania kozmetike përdor foton e terroristit
Një kompani turke ka përdorur pa e ditur foton e një pjesëtari të Al-Kaedës në një reklamë për heqjen e qimeve të trupit.

65% e familjarëve të të sëmurëve me kancer përjetojnë depresion
65% e familjarëve të të sëmurëve me kancer përjetojnë depresion
Rreth 65% e familjarëve të të sëmurëve me kancer përjetojnë depresion në nivele anormale dhe 80% e tyre përjeton ankth në të njëjtën shkallë. Sipas një studimi të pedagoges së shkencave sociale Veronika Duci, i cili ka në fokus familjarët e pacientëve të sëmurë me kancer, më të rrezikuarit janë ata që zakonisht i quajnë “brezi sanduiç”. Brezi me përgjegjësi të dyfishta apo trefishta që jeton nën presionin e përkujdesjes për prindërit dhe nga ana tjetër, i fëmijëve.

Fëmijët që thërrasin prindërit me emër
Fëmijët që thërrasin prindërit me emër
Amelia është një vajzë 4 vjeç që jo rrallëherë i drejtohet mamit të saj Inës me emër. Dhe nuk është e vetmja, këtë e bëjnë dhe shumë bashkëmoshatarë të saj.

Gomari jo vetëm që s’fluturon, po bie edhe në puseta
Gomari jo vetëm që s’fluturon, po bie edhe në puseta
Në Zvicër jo që ekzistojnë gomerët, por ata ndonjëherë gjenden edhe në…puseta.

Edukimi që vjen nga nëna
Edukimi që vjen nga nëna
Dalja publike e Luiza Xhuvanit na ka pikëlluar të gjithëve, veçanërisht nënat. Këndvështrimet mund të jenë të ndryshme, por shqetësimi është një i vetëm: a do t’ia dalim të jemi prindër të mire? A do t’ia dalim të rrisim fëmijë që nuk do të na e nxijnë faqen? A do të arrijmë të shmangim ndarjen për së vdekuri apo për së gjalli me krijesat që i kemi sjellë në jetë për shkaqe që vijnë edhe si pasojë e sjelljes sonë prindërore?

Microsoft publikon “Skype Translator”
Microsoft publikon “Skype Translator”
U prezantua në muajin maj si një risi e Microsoft, ndërsa tani kompania e Bill Gates ka nisur hedhjen në terren të përkthyesit universal zanor.

Një lavazh ndryshe nga të tjerët
Një lavazh ndryshe nga të tjerët
Në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është një lavazh për makina ku shërbejnë vajza të reja me bikini. Ideja për të hapur një lavazh të tillë ishte e 47-vjeçarit Steve McMahon, i cili e nisi biznesin rreth 5 vite më parë pa shumë pretendime.

Tinder tremb Facebook
Tinder tremb Facebook
Rrjetet sociale gjithnjë e më shumë po fragmentizohen dhe çdo ditë hidhen në treg platforma dedikuar një qëllimi të caktuar.

Adriano rrezikon 25 vjet burgim
Adriano rrezikon 25 vjet burgim
Ish-sulmuesi i Brazilit dhe disa prej ekipeve të Serie A; Inter, Roma, Parma e Fiorentina; është akuzuar nga Prokuroria e shtetit të Rio de Janeiros për komplot me synimin trafikun e drogës, për falsifikim dokumentesh dhe për trafik droge.

Vodhi fotot nudo të Paris Hilton, hakeri i kërkon falje
Vodhi fotot nudo të Paris Hilton, hakeri i kërkon falje
Një haker, i cili para 9 vjetësh vodhi fotot nudo të Paris Hilton pasi ishte futur në celularin e saj, tashmë është penduar dhe ka kërkuar falje.

Festivali i Mustaqeve në Indi
Festivali i Mustaqeve në Indi
Fotot e mëposhtme tregojnë disa burra indianë të cilët shpenzojnë vite për të rritur mustaqet e tyre aq shumë sa i takojnë në tokë dhe në këtë mënyrë mund të paraqiten denjësisht në Festivalin e Mustaqeve që mbahet çdo vit pranë lumit Pushkar.

Japoni, profesori godet ambulancën sepse nuk i duron sirenën
Japoni, profesori godet ambulancën sepse nuk i duron sirenën
Një profesor universiteti në Japoni është arrestuar pasi ka dhunuar fizikisht… një ambulancë.

Lodhja e vazhdueshme, simptoma që na rrënon ditën
Lodhja e vazhdueshme, simptoma që na rrënon ditën
Të mungon fuqia, motivimi? Ke vështirësi të përqendrohesh? Ke dhimbje koke, ndoshta edhe trupi dhe çudia është se nuk vuan nga asnjë sëmundje.

Reklamë arkivolesh me femra nudo, kundërshton Kisha
Reklamë arkivolesh me femra nudo, kundërshton Kisha
Kompania polake e prodhimit të arkivolëve Lindner ka gjetur një mënyrë unike për të reklamuar arkivolët e saj: nëpërmjet një kalendari ku shihen femra krejtësisht nudo duke qëndruar pranë ose sipër tyre.

Rrëzohet miti i whiskey-t skocez
Rrëzohet miti i whiskey-t skocez
Të gjithë ata që e njohin kur u përmendet “whiskey” mendojnë Skocinë si shtëpinë e parë dhe më cilësorja për prodhimin pijes alkoolike të famshme në gjithë botën, dhe kur themi Japoni pjesa më e madhe mendojnë për saken (raki e bërë nga orizi), pijen alkoolike vendase.

Britania me mirëqenien më të lartë në BE
Britania me mirëqenien më të lartë në BE
Indeksi i mirëqenies për vitin 2014 në krye të klasifikimit të vendeve të BE-së ka renditur Britaninë e Madhe. Studimi përfshin sfera si ekonominë, liritë personale, arsimin, qeverisjen dhe shëndetësinë.

Qeni hyn në fushën e Cërrikut
Qeni hyn në fushën e Cërrikut
Hyrja në fushë e një qeni të racës “Pitbull” është bërë shkak që ndeshja e Kategorisë së Dytë Turbina-Këlcyra të ndërpritej për disa minuta.

Kur gjobën antiduhan e pëson nga një President
Kur gjobën antiduhan e pëson nga një President
Pronari i një lokali në Stamboll është dënuar me një gjobë prej afro 3000 dollarësh, pasi vetë Presidenti i vendit Recep Tayyip Erdogan diktoi një njeri, i cili pinte cigare brenda ambienteve të tij.

Poezia e performuar dhe rrëfimi i historive
Poezia e performuar dhe rrëfimi i historive
Është konsideruar si arti i njerëzve, që guxojnë për të thënë e ndryshuar gjëra.

Tim Cook gay, rusët heqin monumentin kushtuar Steve Jobs
Tim Cook gay, rusët heqin monumentin kushtuar Steve Jobs
Tim Cook doli haptazi mbi prirjet e tij seksuale dhe tha se ndjehej krenar për këtë, por kjo nuk ka bërë fort krenarë drejtuesit e Universitetit të Teknologjisë së Informacionit në Shën Peterburg të Rusisë.

Vaksinë kundër kancerit
Vaksinë kundër kancerit
Vaksinat e para kundër kancerit mund të jenë gati brenda 3 viteve. Agjencia Italiane e Barnave Mjekësore njofton se eksperimentet në këtë fushë janë në një fazë të avancuar.

Rinia e përjetshme e Miss Universit të vitit 1965
Rinia e përjetshme e Miss Universit të vitit 1965
Rinia e përjetshme duket se ekziston vërtet, të paktën për Apsara Hongsakula. Tajlandezja e cila ka fituar Miss Universin në vitin 1965 tashmë është 67 vjeç, por duket si të ishte 35. Pamja e saj e jashtme ka tërhequr vëmendjen pasi është e njëjtë me atë të 50 viteve më parë.

Dhjetë arsye përse shkenca këshillon martesën
Dhjetë arsye përse shkenca këshillon martesën
Të jesh i martuar në këto kohë konsiderohet si praktikë e dalë mode. Të rinjtë e shohin martesën si konservative dhe preferojnë të qëndrojnë zyrtarisht të palidhur me dikë tjetër. Shtetet me pikëpamje tradicionale besojnë se familja është thelbësore për jetën e dikujt.

Ecën mbi litar me sytë mbyllur në 183 metra lartësi
Ecën mbi litar me sytë mbyllur në 183 metra lartësi
Nick Wallenda ka arritur të ecë mbi një litar të lidhur në majën e dy ndërtesave shumë të larta në Cikago me sytë e lidhur dhe e ka bërë rrugën vajtje-ardhje. 35-vjeçari nuk ishte i lidhur me asnjë litar sigurie dhe eci në 183 metra lartësi.

Poston foton e fëmijës të varur nga bluza, arrestohet nëna 
Poston foton e fëmijës të varur nga bluza, arrestohet nëna
Një nënë 18-vjeçare është arrestuar pasi ka postuar në Facebook një foto të djalit të saj 14-muajsh duke qarë dhe i varur nga bluza në një çengel.

Halloween, çifti Obama priti 4.500 të ftuar në Shtëpinë e Bardhë
Halloween, çifti Obama priti 4.500 të ftuar në Shtëpinë e Bardhë
Tradita e Halloweenit ka marrë vëmendjen maksimale nga miliona njerëz në mbarë botën. Këtë vit Shtëpia e Bardhë organizoi një festë në mbremjen e 31 tetorit, për të cilën presidenti Obama ishte shprehur se mezi po e priste.

“Fëmijët që maskohen si djall, janë më të ligë se pjesëtarët e ISIS-it”
“Fëmijët që maskohen si djall, janë më të ligë se pjesëtarët e ISIS-it”
Një pastor anglez ka thënë se fëmijët që vishen për Halloween si shtriga ose si djaj janë më të këqinj se nazistët ose terroristët. Pastori Chris Briggs i Kishës Metodiste në Dorset të Anglisë nënvizoi se prindërit nuk lejojnë fëmijët e tyre të shkojnë derë më derë të veshur si Hitleri apo luftëtarët e ISIS-it, por nuk e kanë problem t’i lënë ata të vishen si djaj dhe shtriga.

Pajisja që lejon komunikimin qen-njeri
Pajisja që lejon komunikimin qen-njeri
Kërkuesit shkencorë të Universitetit Shtetëror të Karolinës së Veriut (SHBA) kanë prodhuar një aparaturë që do të lejojë komunikimin mes njerëzve dhe qenve.

Simptomat e apendicitit akut, ja se çfarë duhet të bëni
Simptomat e apendicitit akut, ja se çfarë duhet të bëni
Apendiciti është një inflamacion akut i apendiksit. Ende nuk dihet me saktësi se cili është funksioni i apendiksit, ndërsa ajo që dimë është se mund të jetojmë pa të, pa pasoja. Apendiciti është një sëmundje e zakonshme, e cila ndodh sidomos nga mosha 10 deri në 30 vjeç, por ka raste edhe në moshën e vjetër.

Një dinosaur në Arizona
Një dinosaur në Arizona
Goran Dragiç vendosi të dilte xhiro me një dinosaur për Halloween. Motivi? Për të trembur shokët e skuadrës.

Festa e Halloween
Festa e Halloween
31 Tetori njihet në mbarë botën si festa e Halloweenit, ose si nata e maskimeve. Halloweeni, ndryshe nga festat e tjera, ka traditën e saj unisone për të gjithë ata, që e përqafojnë anekënd globit.

“Nuk më arrestoni dot, jam Denzel Washington”
“Nuk më arrestoni dot, jam Denzel Washington”
Justin Lee Seay, një 21-vjeçar nga Tenesi i arrestuar për zotërim kanabisi, i tha oficerëve të policisë në momentin e arrestimit se nuk mund t’i vinin prangat pasi ai ishte aktori i famshëm Denzel Washington.

Fotoja më e rrezikshme në histori?
Fotoja më e rrezikshme në histori?
Ja dhe një “selfie” që vështirë se dikush do të ketë guximin ta përsërisë sepse për ta bërë atë duhet të jesh pranë një peshkaqeni të madh të bardhë.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Për herë të parë pas më shumë se 30 vitesh botohet Antologjia e Letërsisë së Re Shqipe në kroatisht. Një librari kroate mori përsipër të sjellë për lexuesit e saj edhe disa botime nga gjuha shqipe në kuadër të përkthimit të letërsisë së vendeve të vogla. Janë 12 autorë të përzgjedhur në këtë antologji nga Arian Leka dhe përkthyer nga Shkëlez Maliqi. 6 prej shkrimtarëve të rinj ishin të pranishëm në Kroaci kur u prezantua ky libër.

Sa pranë luanit
Sa pranë luanit
Nëse zbavitja juaj konsiston në të qëndruarit pranë një luani, aq sa kur ai hap gojën mund ta kuptoni nga era se çfarë ka ngrënë, atëherë ju duhet të vizitoni Parkun Safari në Rankagua të Kilit, aty ku turistët lëvizin me një kamion-kafaz sipër të cilit ngjiten grabitqarët dhe tregojnë dhëmbët kërcënueshëm.

Sa fiton Zuckerberg në ditë?
Sa fiton Zuckerberg në ditë?
Njëra prej shkëputjeve më të mëdha të Facebook ndodhi vitin e kaluar, kur për katër orë me radhë përdoruresit e rrjetit social më të përhapur në botë nuk mundeshin të hapnin llogaritë e tyre.

Dallga e jetës
Dallga e jetës
Një serfist australian lundroi për disa minuta në shoqërinë tmerruese të një peshkaqeni të bardhë, që fatmirësisht ishte thjesht kurioz.

Rrathët misteriozë në Jordani
Rrathët misteriozë në Jordani
12 rrathë misteriozë që mund të shihen vetëm nga ajri dhe të shpërndarë në të gjithtë territorin e Jordanisë kanë tërhequr ndër vite kureshtjen jo e shkencëtarëve.

Moda e re, “selfie” me “dronë”
Moda e re, “selfie” me “dronë”
Një kompani pajisjesh elektronike kineze, e cila prej vitesh është dominuese në treg, kërkon të fusë risinë e “dronëve” (pajisje të telekomanduara fluturuese), që bëjnë fotografi “selfie” dhe jo vetëm.

Ngacmimi në rrugë
Ngacmimi në rrugë
Shoshana Roberts, protagonistja e videos që kishte si qëllim që të tregonte ngacmimet me të cilat përballej një femër ndërsa ecte në Nju Jork, ka marrë kërcënime përdhunimi online.

“Prej 50 vitesh shkruaj ditarin për familjen dhe fshatin”
“Prej 50 vitesh shkruaj ditarin për familjen dhe fshatin”
51 vite më parë Rrapo Hoxhaj nga Cakrani i Fierit nisi të mbante ditar personal. I frymëzuar nga xhaxhai Bajrami, që po ashtu mbante ditar, ai shkruajti përvojën e jetës ushtarake në zonën e Bilishtit, gjatë vitit 1963 ku shërbente si ushtar. Që nga ajo kohë, dëshira për të dokumentuar u shtua me kalimin e viteve, duke krijuar një arkivë për familjen dhe fshatin.

Salloni i Shijes në Torino, Shqipëria me 40 prodhues
Salloni i Shijes në Torino, Shqipëria me 40 prodhues
Sapo është mbyllur në Torino Salloni i Shijes, një prej panaireve më të rëndësishme në botë në fushën e gastronomisë dhe agrobiznesit.

Kreu i Apple: Jam gay
Kreu i Apple: Jam gay
Kreu ekzekutiv i Apple, Tim Cook bëri publike orientimin e tij seksual duke deklaruar se “është gay dhe është krenar për këtë”.

Fanset e çmendura të Kim dhe Kanye
Fanset e çmendura të Kim dhe Kanye
Kim Kardashian dhe Kanye West janë një nga çiftet më “fashion” në botën e spektaklit dhe dy vajza kanë vendosur që t’i imitojnë në çdo veshje të tyre. Kathleen Lee dhe Katie Burroughs kanë krijuar një blog me fotografi ku shihen të veshura si çifti për të cilin flitet më shumë në “showbizz”.

Rusi, rrihen me grushta e më pas ndahen si zotërinj
Rusi, rrihen me grushta e më pas ndahen si zotërinj
Sherret masive mes tifozëve të futbollit zakonisht ndodhin kur gjakrat nxehen nga loja në fushë, por një video që vjen nga Rusia tregon se si 76 huliganë rusë rrihen dhunshëm me njëri-tjetrin dhe pasi gjithçka mbaron, shtrëngojnë duart dhe përqafohen.

Ja si hiqen bajamet
Ja si hiqen bajamet
E keni menduar ndonjëherë si mund të duken bajamet tuaja në momentin që hiqen? Doktori amerikan Bryan Richards vendosi që ta filmonte këtë proces dhe ta postonte në Youtube për të gjithë ata që janë kuriozë.

Rishfaqet Princesha e Japonisë
Rishfaqet Princesha e Japonisë
Princesha e Japonisë ka marrë pjesë në një banket për pritjen e familjes mbretërore holandeze duke u shfaqur në një event publik pas plot 11 vitesh.

Pornostarja hidhet nga kati i tretë, thyen këmbët
Pornostarja hidhet nga kati i tretë, thyen këmbët
Një pornostare nga Rusia ka thyer të dyja këmbët pasi u përpoq të arratisej nga dy persona të cilët e kishin ftuar në apartamentin e tyre duke i ofruar një marrëveshje të rreme për një film për të rritur.

Të shpëtosh 7 jetë pas vdekjes
Të shpëtosh 7 jetë pas vdekjes
Më shumë se 100 000 burra, gra dhe fëmijë kanë nevojë të shpëtohen nëpërmjet transplantit të organeve. Përafërsisht çdo 5 minuta, një person i shtohet listës së atyre që kanë nevojë për transplant organesh.

Kur babai është shoku më i mirë
Kur babai është shoku më i mirë
Ata ndajnë kohën e lirë mes tyre dhe çdo moment të rëndësishëm me njëri-tjetrin, janë shokë të ngushtë dhe aleatë të mirë. Mbase pak e paimagjinueshme, por ata janë babë e vajzë.

A ka oqeane të fshehur nëntokë?
A ka oqeane të fshehur nëntokë?
Njohim më shumë sipërfaqen e Marsit se sa nëntokën tonë. Zbulimi i një guri të ngecur brenda një diamanti ka vënë në pikëpyetje komunitetin e shkencëtarëve për mënyrën e formimit të oqeaneve.

Fotot nga zonat rurale të Koresë së Veriut
Fotot nga zonat rurale të Koresë së Veriut
Është vendi më i izoluar në botë ku ushtrohet një kontroll i rreptë për gjithçka hyn dhe gjithçka del nga territori i saj.

Gjërat që nuk duhet të bëni, kur sapo zgjoheni në mëngjes
Gjërat që nuk duhet të bëni, kur sapo zgjoheni në mëngjes
Zgjimi në mëngjes herët, për të shkuar në punë ose në shkollë, është gjithmonë një traumë për të gjithë! Ndjesia e shtratit të ngrohtë është shumë ndjellëse, ajo nuk na lë të çohemi për të përjetuar të ftohtin e dhomës, të dyshemesë e më pas atë të dushit që na zgjon totalisht!

Ja çfarë ndodh të jesh islamofob në Kanada
Ja çfarë ndodh të jesh islamofob në Kanada
Sulmi terrorist i ndërmarrë në godinën e parlamentit kanadez në Otaua tronditi opinionin publik kanadez, por jo vlerat e shoqërisë.

Zahiretë e Dibrës
Zahiretë e Dibrës
Dashurie Zerja ia ka dedikuar ditën përgatitjeve të dimrit. Në gusht, kur duhet të bënte jufkat, 43-vjeçarja nga Peshkopia nuk ndodhej në Shqipëri. Ndaj tani, duhet të ndezë sobën e t’i futet punës se duhet kohë dhe ambient i thatë.

Insulti cerebral, pse gratë janë më të rrezikuara
Insulti cerebral, pse gratë janë më të rrezikuara
6 milionë persona në vit vdesin si pasojë e insultit cerebral. Kjo lloj sëmundjeje ndodh kur qarkullimi i gjakut në tru ndërpritet dhe për pasojë qelizat e trurit në zonën e prekur fillojnë të vdesin nga mungesa e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese, të cilat janë të nevojshme për funksionimin e tyre.

Sytë mund të paralajmërojnë sëmundjet
Sytë mund të paralajmërojnë sëmundjet
Shkencëtarët e Universitetit të Dundes në Skoci do të udhëheqin kërkimin shkencor 3-vjeçar me një fond prej 1.5 milion eurosh për të zbuluar nëse ka lidhje mes ndryshimit të syve dhe sëmundjes dementia.

Nuse te ISIS-i, Sabina: Më në fund jam e lirë
Nuse te ISIS-i, Sabina: Më në fund jam e lirë
Një vajzë austriake e cila ka gjashtë muaj që është larguar nga shtëpia për të jetuar mes radikalëve të ISIS-it në Siri, ka deklaruar se më në fund ndihet e lirë.

Si të mos pozoni për Halloween
Si të mos pozoni për Halloween
Halloween-i po afron dhe të gjithë mundohen të bëjnë foto të veshur me kostume të frikshme për të qenë brenda atmosferës së kësaj feste, por ka edhe nga ata që bëhen qesharakë në tentativat e tyre.

E gjeni dot njeriun e padukshëm?
E gjeni dot njeriun e padukshëm?
Nuk bëhet fjalë për ndonjë marifet. Ajo që shihni në foto është reale: artisti kinez Liu Bolin qëndron për orë të tëra përpara sfondeve të ndryshme duke u kthyer në një “njeri të padukshëm”.

Pesë mënyra për të rritur flokët më shpejt
Pesë mënyra për të rritur flokët më shpejt
Kur flitet për flokët, çdo femër dëshiron që t’i ketë të gjatë dhe të fortë. Por si mund t’i rrisni më shpejt?

Propozimet më të bukura për martesë… në Instagram
Propozimet më të bukura për martesë… në Instagram
Nëse një diamant jepet përgjithnjë, bëjeni të pavdekshëm momentin e propozimit tuaj për martesë, duke e publikuar në Instagram, duke e bërë një moment të përjetshëm.

Për Diwali, në shtëpinë e familjes Akurathi
Për Diwali, në shtëpinë e familjes Akurathi
“Gëzuar Diwalin! Festën e dritave, ku e mira triumfon mbi të keqen! Një ndër festat më të rëndësishme në komuntetin hindu, që festohet në të gjithë botën. Jam në një apartament në zemër të kryeqytetit, në zonën e ish-bllokut, pikërisht në familjen e zotit Balagangadhar Akurathit”.

Diwali, festa e dritave në kulturën hindu
Diwali, festa e dritave në kulturën hindu
Diwali është festë familjare. Për të gjithë hindutë që jetojnë në Tiranë, është pak e vështirë të respektojnë të gjitha ritualet e festës. Nëse do të ishin në vendin e tyre, ata do të shkonin për vizitë te familjarët dhe, të gjithë së bashku, do të kryenin ceremonitë karakteristike gjatë pesë ditëve.

14 vite më parë nisi miti i Vespës në vendin tonë
14 vite më parë nisi miti i Vespës në vendin tonë
68 vite më parë, në Itali do të krijohej Vespa, motori italian më i famshëm në botë.

Femra me 40 centimetër bel
Femra me 40 centimetër bel
Shumica e femrave ëndërrojnë një bel të hollë, por Kelly Lee Dekay e ka çuar në ekstrem fiksimin e saj dhe e ka holluar belin deri në 40 centimetra duke përdorur një korse shumë të ngushtë.

Një filxhan kakao në ditë largon sklerozën
Një filxhan kakao në ditë largon sklerozën
Kakao mund të ndihmojë në largimin e sklerozës duke rritur qarkullimin e gjakut në një pjesë të trurit që ka lidhje me kujtesën. Ky është përfundimi i një studimi amerikan të publikuar në revistën ‘Nature Neuroscience’.

Kampionati Botëror i Mjekrës
Kampionati Botëror i Mjekrës
Kanë kaluar muaj dhe vite duke u përkujdesur për mjekrën e tyre dhe burrat që shikoni në fotot e mëposhtme më në fund i shfaqën botës rezultatin e punës së tyre pasi në Oregon (SHBA) po zhvillohet Kampionati Botëror i Mjekrës.

12-vjeçarja me flokë 1 metër të gjatë
12-vjeçarja me flokë 1 metër të gjatë
Katy White është një vajzë nga Uellsi e cila admirohet nga të gjithë ata që e shikojnë për herë të parë për faktin se ka flokë rreth 1 metër të gjatë, ndërsa vetë është 1.49 m.

Qelizat staminale, “makineritë vrasëse” të kancerit
Qelizat staminale, “makineritë vrasëse” të kancerit
Shkencëtarët e Shkollës së Mjekësisë në Harvard thonë se kanë zbuluar mënyrën për të transformuar qelizat staminale në “makineri vrasëse” për kancerin në tru.

Facebook rikthehet pas në kohë, krijon forume të stilit të ‘90
Facebook rikthehet pas në kohë, krijon forume të stilit të ‘90
Para epokës së rrjeteve sociale ishin forumet e diskutimeve dhe disa vite më pas, Facebook rikthen konceptin e tyre duke hedhur në treg “Rooms”, një aplikacion që do t’i lejojë përdoruesve të tij të hapin ‘dhoma’ ku mund të bisedojnë edhe si anonimë.

Më shumë gjumë në mëngjes
Më shumë gjumë në mëngjes
Një lajm i mirë për të gjithë ata që pëlqejnë gjumin e mëngjesit. Natën mes së shtunës dhe të dielës akrepat do të zhvendosen 60 minuta pas duke rikthyer orën dimërore.

Zv.presidenti i Google  thyen rekordin e Baumgartner
Zv.presidenti i Google  thyen rekordin e Baumgartner
Rekordet vendosen për t’u thyer. Kur u hodh nga 39 mijë kilometra lartësi në 2012, austriaku Felix Baumgartner tërhoqi vëmendjen e mbarë mediave për vendosjen e rekordit të hedhjes me parashutë nga lartësia më e madhe.

Hanë peshkun më helmues në botë, 11 persona në spital
Hanë peshkun më helmues në botë, 11 persona në spital
Njëmbëdhjetë anëtarë të së njëjtës familje në Brazil janë në gjendje të rëndë shëndetësore pasi kanë gatuar dhe kanë ngrënë peshkun më helmues në botë.

Vijërojtësja, 1 muaj jashtë për shkak të zmadhimit të gjoksit
Vijërojtësja, 1 muaj jashtë për shkak të zmadhimit të gjoksit
Fernanda Colombo është një vijërojtëse në Brazil e cila është bërë e famshme për bukurinë e saj, por edhe për gabimet që ka bërë gjatë karrierës.

Ditën kur alienët ndërprenë ndeshjen e futbollit
Ditën kur alienët ndërprenë ndeshjen e futbollit
Më 27 tetor të 1954-ës në “Artemio Franchi” Fiorentina luante derbin me rivalët lokalë të Pistoiezes, ndeshje që u ndërpre në momentin kur një grup objektesh të paidentifikuara fluturuan mbi qiell.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Ai ka hequr dorë nga Anglia për të jetuar në Shqipëri. Ermando Bërdica është vetëm 13 vjeç dhe, prej Korrikut të këtij viti, jeton në Trush të Shkodrës. Ai erdhi si zakonisht për pushime, me mamanë e tij angleze dhe babain shqiptar, por nuk u largua më nga Shqipëria.

Zhurma njerëzore nga hapësira
Zhurma njerëzore nga hapësira
NASA publikoi për herë të parë një seri regjistrimesh audio të marra nga hapësira.

A keni parë foto më të adhurueshme se këto?
A keni parë foto më të adhurueshme se këto?
Një fotografe profesioniste britanike arrin të bëjë sete të mrekullueshme fotografike me protagonistë bebe që nuk kanë mbushur ende dy javë jetë.

Hoteli më i frikshëm në botë
Hoteli më i frikshëm në botë
McKamey Manor në San Diego të Kalifornisë ka nderin të quhet hoteli më i frikshëm në botë pasi vizitorët e tij kalojnë një eksperiencë të ngjashme me atë të filmave horror: mbyllen në kafazë me gjarpërinj, lidhen në karrike dhe “lahen” me gjak.

Kina çon dëm 38 mln tonelata drithëra në vit
Kina çon dëm 38 mln tonelata drithëra në vit
Në Kinë sasia e ushqimeve që përfundon në koshin e mbeturinave është më e lartë sesa ajo në Shtetet e Bashkuara.

Veshjet i kushtojnë shtrenjtë ambientit
Veshjet i kushtojnë shtrenjtë ambientit
Përveç atij në etiketë, rrobat kanë edhe një çmim tjetër: atë mjedisor. Këtë llogari të detajuar e ka bërë Agjencia daneze për Mbrojtjen e Ambientit, sipas të cilës një t-shirt e thjeshtë pambuku kushton rreth 3 euro e përkthyer në ujë, fertilizues dhe energji për t’u prodhuar.

Projekt për Ligatinën e Tushemishtit me ndihmën e GIZ
Projekt për Ligatinën e Tushemishtit me ndihmën e GIZ
Lumi i Kullës, që lidh fshatin e Tushemishtit me burimet e Drilonit, është prekur nga dora e ndryshimeve duke sjellë një imazh të përmirësuar dhe atraktiv pas përfundimit të një ndërhyrje për sistemimin e tij.

“Made in Albania”, aksesorë mode me materiale të leshta
“Made in Albania”, aksesorë mode me materiale të leshta
Aksesorët janë elementë, që tërheqin gjithmonë vëmendje, dhe janë zgjedhja që bën diferencën në një veshje.

Zuckerberg flet kinezisht, Facebook synon Kinën
Zuckerberg flet kinezisht, Facebook synon Kinën
Kina ka ndaluar Facebook-un për qytetarët e saj, por kjo s’e pengon themeluesin e rrjetit më të madh social në botë që të mësojë kinezishten rrjedhshëm.

Ulja e libidos femërore? Faji i plastikës
Ulja e libidos femërore? Faji i plastikës
Në shoqërinë moderne rënia e dëshirës seksuale të femrave është një shqetësim që ndërlikon marrëdhëniet e jo pak çifteve.

ADN më e hershme e njeriut modern
ADN më e hershme e njeriut modern
Shkencëtarët kanë kompletuar hartën e plotë të ADN-së se njeriut të sotëm më të hershëm, që ka jetuar në Siberi 45 mijë vite më parë.

Lamtumirë Nokia!
Lamtumirë Nokia!
“Microsoft” ka vendosur t’ia kalojë historisë emrin Nokia, të paktën në sektorin e prodhimit të telefonave.

Vajza që fle 22 orë në ditë
Vajza që fle 22 orë në ditë
Është e mundur të bësh një jetë normale nëse fle 22 orë në ditë? Për këtë duhet të pyesim Beth Goodierin, një vajzë britanike e cila vuan nga sindroma Kleine-Levin (KLS) dhe që gjatë periudhave të caktuara të patologjisë arrin të qëndrojë zgjuar vetëm 2 orë gjatë ditës.

Japonezët prodhojnë robotin transformues
Japonezët prodhojnë robotin transformues
Një kompani japoneze ka bërë realitet filmat vizatimorë duke krijuar një makinë që tranformohet në robot. Projekti i quajtur ‘J-deite quarter’ ka bërë të mundur që një makineri të shndërrohet nga autoveturë në robot që ecën me dy këmbë.

Qingji me dy koka në Kinë
Qingji me dy koka në Kinë
Në Honhot të Kinës një fermer mbeti me gojë hapur kur një nga delet e tij lindi një qingj me dy koka.

Debati me bashkëshortin/en të shëndosh
Debati me bashkëshortin/en të shëndosh
Debatet e tensionuara në jetën bashkëshortore mund të çojnë në shtimin në peshë, sipas një studimi të Universitetit të Ohajos.

Ndikimi i kanabisit tek adoleshentët
Ndikimi i kanabisit tek adoleshentët
Adoleshentët që konsumojnë kanabis rregullisht kanë tendencën të dalin shumë keq në provime. Kështu thotë një studim i “University College” në Londër.

Enxhi Toska i rikthehet hedhjes së çekiçit
Enxhi Toska i rikthehet hedhjes së çekiçit
Dikur duart e saj lëshonin çekiçin olimpik 4 kilogramësh duke thyer rekorde kombëtare dhe ndërkombëtare. Enxhi Toska, e bija e ish-atletit të njohur Ajet Toska, ishte vetëm 13 vjeç kur nisi të praktikonte një disipline sportive të pazakontë për një femër: hedhjen e çekiçit.

Doreza kikboksi për Nermin Bajramin
Doreza kikboksi për Nermin Bajramin
Kikboks?! Pse jo... Nermin Bajramit i përshtatet shumë në temperament.Vajza energjike nga Saranda ka 1 vit që ushtrohet në disiplinën që shumë pak femra kanë guxuar. Teksa e sheh me doreza, e ke të vështirë të besosh që Nermini ka një tjetër anë të butë.

Një mama me muskuj si Dorina
Një mama me muskuj si Dorina
Ajo është e vetmja femër shqiptare që merret me “bodybuilding”. Dorina Mema nuk ngjan fare me mamanë klasike që të gjithë mendojnë kur thua nënë e përkushtuar, por në fakt e tillë është.

Brenda mrekullive të anijes luksoze “Queen Elizabeth”
Brenda mrekullive të anijes luksoze “Queen Elizabeth”
Një ndër anijet më luksoze në botë vjen në Shqipëri. Për herë të parë “cruiser”-i “Mbretëresha Elisabetë” (Queen Elizabeth) ndaloi në bregdetin e Sarandës. Në një vizitë suprizë, mijëra turistë elitarë dhe ekuipazhi kaluan ditën duke parë parkun arkeologjik të Butrintit dhe bukuri të tjera të qytetit jugor. Anija është e gjatë 294 metra, 32 metra e gjerë dhe me 16 kate.

Kamioni merr zvarrë makinën
Kamioni merr zvarrë makinën
Një kamion mori zvarrë për rreth 100 metra një makinë të vogël në një nga autostradat britanike, por fatmirësisht askush nuk u lëndua nga aksidenti.

Shtiret sikur është në koma për 2 vite me radhë
Shtiret sikur është në koma për 2 vite me radhë
Mashtroi për dy vite me radhë grupin e mjekëve kur u hoq sikur ishte në koma për t’iu shmangur dënimit për mashtrimin e fqinjit të tij në vlerën e 50 mijë eurove.

“Dentistët e trotuareve” të Indisë
“Dentistët e trotuareve” të Indisë
Në Indi, edhe një person i ulur në trotuar mund të bëhet një shitës perfekt. Këtë e dinë mirë pacientët, të cilët kthehen për të vlerësojnë dentistët e rrugëve, pasi këta të fundit kryejnë operacione ndoshta edhe komplekse, por për vetëm pak qindarka.

Streha e re e Xhensildës
Streha e re e Xhensildës
Xhensilda sot po lë shtëpinë e saj. Gjyshen e sëmurë, hallën që e ka rritur, si dhe banesën ku qëndroi për plot 23 vite. Babai i saj Behari, së bashku me personelin e Shërbimit Social Rajonal të Korçës, po e shoqërojnë atë drejt një jete të re.

Historia e djaloshit që braktisi Britaninë për Shkodrën
Historia e djaloshit që braktisi Britaninë për Shkodrën
Ermando Bërdica, javën e ardhshme mbush 13 vjeç. Ka lindur në Great Yarmouth në Angli, por ka 4 muaj që jeton në fshatin Trush të Shkodrës.

10 fobitë më të përhapura
10 fobitë më të përhapura
Shpesh origjina e tyre nuk mund të shpjegohet dhe sipas disa studimeve, shumë prej nesh vuajnë nga një fobi (frikë) të paktën një herë në jetën e tyre.

Fytyra e vërtetë e “Faraonit fëmijë”
Fytyra e vërtetë e “Faraonit fëmijë”
Pas një serie analizash dhe skanimi të mumjes, shkencëtarët kanë rindërtuar në 3D pamjen e Tutankhamon, njëri prej faraonëve më misteriozë të Egjiptit të Lashtë.

I paralizuari ecën sërish falë transferimit të qelizave
I paralizuari ecën sërish falë transferimit të qelizave
Ajo që cilësohet një ndërhyrje revolucionare i ka mundësuar 40-vjeçarit bullgar Darek Fidyka, që ishte i paralizuar prej vitit 2010 nga mesi e poshtë për shkak të një goditje me thikë, të ecë sërish.

Facebook padit studiot ligjore të SHBA
Facebook padit studiot ligjore të SHBA
Facebook dhe administratori i deleguar Mark Zuckerberg kanë paditur një grup avokatësh të disa prej studiove më të mëdha ligjore të Shteteve të Bashkuara, pse ndihmuan armikun numër 1 Paul Ceglia të deklaronte pronësinë mbi gjysmën e rrjetit social, në bazë të një kontrate të rremë.

Diamantët e familjes mbretërore egjiptiane
Diamantët e familjes mbretërore egjiptiane
Shkëlqimi i diamantëve, zafirëve dhe gurëve të tjerë të çmuar verbon vizitorët në muzeun e sendeve të familjes mbretërore të Egjiptit, i cili ka hapur dyert ditët e fundit në Aleksandri.

Brokoli, lulelakra dhe lakra, një kurë e mundshme për autizmin?!
Brokoli, lulelakra dhe lakra, një kurë e mundshme për autizmin?!
Lajme të mira vijnë për trajtimin e autizmit nga disa bimë të thjeshta, të cilat i përkasin familjes së perimeve. Një studim i kryer nga shkencëtarët e spitalit për fëmijë MassGeneral dhe nga Universiteti i Mjekësisë “Johns Hopkins” në SHBA, ka treguar se trajtimi i përditshëm me sulforafan (molekulë aktive që gjendet te brokoli, lulelakra dhe lakra), mund të përmirësojë disa nga simptomat e çrregullimeve të spektrit autik.

Mbante ferexhe, s’lejohet në koncertin operistik 
Mbante ferexhe, s’lejohet në koncertin operistik
Frika nga atentatet e mundshme të ISIS ka mbërthyer shumëkënd në vende të ndryshme të botës.

25 vjet, 900 mijë kilometra, e njëjta makinë 
25 vjet, 900 mijë kilometra, e njëjta makinë
Ishte 51 vjeç kur vendosi që pas 30 viteve punë si menaxher i tek kompania fluturimeve “Lufthansa” dhe pak para shembjes së Murit të Berlinit, të hiqte dorë nga gjithçka dhe të niste një udhëtim përreth botës me makinë dhe me bashkëshorten e tij të tretë.

385 mln vite nga akti i parë seksual
385 mln vite nga akti i parë seksual
Paleontologu australian, John Long i Universitetit Flinders në Adelajde një ditë ra në gjurmët e një kocke në formë L të një fosili placodermi, (peshk koracor, kushërinj të zhdukur të peshqevë modernë).

Kinë, ariu i këput krahun 9-vjeçarit <font color=\#FF0000\>(KUJDES! Pamje të rënda)</font>
Kinë, ariu i këput krahun 9-vjeçarit (KUJDES! Pamje të rënda)
Një djalë 9-vjeçar kinez ka humbur krahun pasi në një vizitë në një kopsht zoologjik futi dorën brenda rrethimit të ariut në përpjekje për t’i dhënë diçka për të ngrënë.

“Miss Hitler 2014”
“Miss Hitler 2014”
Një grup femrash ruse dhe ukrainase kanë vendosur që të organizojnë një konkurs bukurie online për të gjetur se kush është nazistja më e bukur.

Opera “Kateri i Radës, mbytja”
Opera “Kateri i Radës, mbytja”
Në kuadrin e Bienales së Muzikës në Venezia u shfaq premiera e “Katër i Radës, mbytja”, një opera moderne e kompozitorit shqiptar Admir Shkurtaj, e vënë në skenë nga trupa e teatrit Koreja.

“Selfie” horror
“Selfie” horror
Nikki Shelley është bërë e famshme në rrjetet sociale pasi e shndërron veten në personazhe të frikshme dhe e dokumenton punën e saj me “selfie”.

Misioni sekret amerikan në orbitë
Misioni sekret amerikan në orbitë
X-37B, anija hapësinore amerikane përfundoi misionin e saj 2-vjeçar tepër sekret nëpër hapësirë dhe zbriti në bazën e forcave ajrore amerikane, Vandenberg në Kaliforninë e Jugut.

Lajmet e mira të javës
Lajmet e mira të javës
Pas më shumë se 100 ditësh në Siri, Erion Zena është kthyer pranë mamasë së tij Pranverës.

Pyetjet më të çuditshme për një vend pune
Pyetjet më të çuditshme për një vend pune
Thonë që për të fituar një vend punë bën mirë që në intervistën paraprake të shkosh i përgatitur.

Pak verë, kikirikë dhe çokollatë, për të luftuar osteoporozën
Pak verë, kikirikë dhe çokollatë, për të luftuar osteoporozën
Një gotë verë e kuqe, disa kikirikë apo një copë çokollatë mund t’iu ndihmojnë kundër osteoporozës.

Zgjohet nga operacioni, e gjen veten me mbathje rozë
Zgjohet nga operacioni, e gjen veten me mbathje rozë
Një burrë amerikan ka paditur spitalin ku ka qenë i shtruar për një operacion pasi sipas tij, pasi i ka dalë narkoza, e ka parë veten të veshur me një palë mbathje femrash ngjyrë rozë.

“Hell Boy” gjerman
“Hell Boy” gjerman
27-vjeçari gjerman, Matthias Schlitte transformoi në histori suksesi një problem gjenetik të trashëguar që nga lindja, ku krahu i djathtë është 33 përqind më i madh se i majti.

“Selfie” me devenë e buzëqeshur
“Selfie” me devenë e buzëqeshur
Një grup shokësh që ishin për një vizitë turistike në Egjipt patën nderin që në “selfie”-n e tyre t’i bashkohej edhe deveja të cilën e kishin ushqyer për gjysmë ore me radhë.

Njeriu-Djall
Njeriu-Djall
Njihuni me “Njeriun-Djall” i cili ka nxirë të bardhën e syve dhe ka vendosur brirë në kokë për të ngjarë sa më i frikshëm të jetë e mundur. Ai është një 42-vjeçar kolumbian që ka kaluar 11 vitet e fundit duke modifikuar trupin e tij me tatuazhe dhe pirsing.

Britani, shtohet numri i përdhunimeve 
Britani, shtohet numri i përdhunimeve
Më shumë se 35 gra raportojnë në polici çdo ditë se përjetojnë abuzime ose përdhunime në Britani.

Energjia e së ardhmes, projekti ambicioz i “Lockheed Martin”
Energjia e së ardhmes, projekti ambicioz i “Lockheed Martin”
“Lockheed Martin”, kompania amerikane e famshme për prodhimet e saj në fushën inxhinierike dhe atë ushtarake njoftoi një projekt ambicioz për zhvillimin e energjisë alternative duke shfrytëzuar fuzionin nuklear.

“Mesazh nga bota e përtejme”
“Mesazh nga bota e përtejme”
Një familje britanike mbeti e tronditur kur numri i telefonit i gjyshes së tyre të ndjerë, i varrosur bashkë me të tri vite më parë, i ktheu përgjigjje.

Deveja vret kujdestarin duke iu ulur sipër
Deveja vret kujdestarin duke iu ulur sipër
Një pronar i një rezervati natyror kafshësh ka humbur jetën pasi një deve iu ul përsipër. 60-vjeçari Richard Michael Mileski u sulmua pasi i doli përpara kafshës që ishte larguar nga rrethimi i saj.

Luani shqyen luaneshën, spektakël horror për fëmijët
Luani shqyen luaneshën, spektakël horror për fëmijët
Fëmijët që po vizitonin një kopsht zoologjik në Poloni mbetën të traumatizuar pasi panë momentin kur një luan vrau një luaneshë.

Tanzani, fshatarët djegin 7 “shtriga”
Tanzani, fshatarët djegin 7 “shtriga”
Disa persona në Tanzani kanë vrarë shtatë femra pasi dyshonin se ato ishin shtriga. Fshatarët e inatosur rrethuan femrat në Murufiti para se t’i masakronin me hanxharë e më pas t’i digjnin.

Profili i femrave që mbajnë mbiemrin e tyre
Profili i femrave që mbajnë mbiemrin e tyre
Jo pak vajza qëndrojnë zgjuar natën para dasmës së tyre duke u përpjekur të marrin një vendim nëse duhet të mbajnë mbiemrin e tyre të vajzërisë apo atë të bashkëshortit!

“Dua më shumë qenin se djalin”
“Dua më shumë qenin se djalin”
Dashuria për qentë është e madhe për shumë persona, por të jetë më e madhe edhe se dashuria për fëmijët kjo duket e ekzagjeruar.

McDonald lejon kamerat brenda fabrikave
McDonald lejon kamerat brenda fabrikave
MK Donalds ndërmori hapin e pazakontë, duke lejuar kamerat brenda disa fabrikave të saj të ushqimeve në përpjekje për t’i dhënë fund thashethemeve dhe miteve urbane për mënyrën sesi përgatiten ushqimet e tyre.

E vërteta për sëmundjet
E vërteta për sëmundjet
Të tregosh të vërtetën, jo gjithmonë është e lehtë. Aq më tepër kur duhet të komunikosh diagnozën e një sëmundjeje vdekjeprurëse.

Retë misterioze diellore
Retë misterioze diellore
Shkencëtarët zbuluan një “re diellore” të panjohur më parë, më e vogël se sa retë që shkëputen nga shpërthimet në sipërfaqen e yllit tonë e që njihen ndryshe si “flakët diellore” dhe ndryshe nga masat koronale që çlirohen gjatë këtyre shpërthimeve e që janë përgjegjëse për aurorat në tokë.

Nisma për të shtyrë shtatzaninë
Nisma për të shtyrë shtatzaninë
20 mijë dollarë bonus për të ngrirë vezët e për të shtyrë shtatzaninë, në mënyrë që të punojnë më shumë.

Burri që bën dashuri me makina
Burri që bën dashuri me makina
Një burrë nga Uashingtoni që bën seks me makina ka zbuluar eksperiencat e tij dashurore që nisën me një Volkswagen Beetle në vitin 1965.

Blushi sjell në Shqipëri Çmimin Europian të Letërsisë
Blushi sjell në Shqipëri Çmimin Europian të Letërsisë
Çmimi Europian për Letërsinë vjen për herë të parë në Shqipëri. Ben Blushi është zgjedhur mes 13 shkrimtarëve më të mirë në Europë.

Zbulohet thesari 1000-vjeçar i vikingëve
Zbulohet thesari 1000-vjeçar i vikingëve
Një depo me artefakte ari dhe argjendi që datojnë mbi 1 mijë vjet më parë dhe që u përkisnin vikingëve është zbuluar nga gjahtarët e thesareve në Skoci.

Çadra prej ajri
Çadra prej ajri
Çadra e ka zanafillën e krijimit rreth 3 mijë vjet më parë. Që atëherë objekti nuk ka ndryshuar shumë përsa i përket strukturës së tij, një shufër metali e rrethuar nga një kafaz telash të mbuluar me një copë të prodhuar nëpër fabrika. Por së fundmi ka ardhur dhe risia: çadra prej ajri.


Më të lexuarat
Temat e ditës
Ceshtja "Doshi", Ceshtja `Frroku`, Lindja e Mesme, Kombëtarja, Energjia, Integrimi