Veliaj në Njësinë 3, mbi 300 probleme të identifikuara Veliaj në Njësinë 3, mbi 300 probleme të identifikuara
Rrugët e degraduara, higjena, problemet me objektet arsimore dhe legalizimet te Kodra e Priftit, janë vetëm disa nga problemet që kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Tiranës, Erion Veliaj, ka identifikuar në Njesinë 3.

Prezanton programin me 5 prioritete, Halim Kosova: Tiranës i duhet menaxher, jo politikan Prezanton programin me 5 prioritete, Halim Kosova: Tiranës i duhet menaxher, jo politikan
Kandidati i opozitës për Tiranën, Halim Kosova prezantoi programin e tij për Tiranën, ku spikatën dy linja kryesore. Së pari, pikat e programit për të ndërtuar një qytet në shërbim të qytetarëve dhe, së dyti, që kryeqyteti të jetë larg konfiktit politik, duke zgjedhur menaxherin Halim Kosova dhe jo një politikan nën urdhra partiakë, siç e cilësoi ai rivalin Erion Veliaj.

Maturantët në protestë: Provimi i gjuhë-letërsisë, pyetje jashtë programit Maturantët në protestë: Provimi i gjuhë-letërsisë, pyetje jashtë programit
Pas dhënies së provimit të gjuhës dhe letërsisë dhjetëra maturantë kanë protestuar para ministrisë së Arsimit, duke e cilësuar testin të vështirë, dhe jashtë programit.

Leksion humanizmi nga një fëmijë, mbledh ndihma për fëmijët talasemikë Leksion humanizmi nga një fëmijë, mbledh ndihma për fëmijët talasemikë
10-vjeçarja Ejona Buxhela ka menduar që ditën e 1 qershorit ta festojë sebashku me femijët talasemikë në Qendrën Spitalore "Nënë Tereza".

1 Qershori në Kosovë, Mustafa: Prioritet të drejtat e të miturve 1 Qershori në Kosovë, Mustafa: Prioritet të drejtat e të miturve
Në Ditën ndërkombëtare të fëmijëve, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa takoi drejtoreshën rajonale të UNICEF-it, Marie Pierre Poirier, me të cilën diskutoi mbi të drejtat e fëmijëve.

Parku Olimpik i Tiranës, Rama njofton nisjen e punimeve Parku Olimpik i Tiranës, Rama njofton nisjen e punimeve
Parku Olimpik i Tiranës, një premtim i bërë dy vite më parë nga kryeministri Edi Rama, ka nisur këtë të hënë punën për t’u kthyer në realitet.

Basha në Elbasan e Durrës: Më 21 Qershor të ndalim të keqen Basha në Elbasan e Durrës: Më 21 Qershor të ndalim të keqen
Nga bashkia e Elbasanit në atë të Durrësit, qytetarët i janë ankuar Lulzim Bashës për pamundësi reale mbijetese, që shkon deri tek skamja për t'u kuruar dhe për t’u ushqyer.

A po bën shtet Edi Rama? A po bën shtet Edi Rama?
Nga Artan Mullaj - Mbas reformave të forta të Rilindjes, të bëra në një kohë të shkurtër, kjo pyetje është shumëplanëshe dhe komplekse, ashtu si përgjigjja që pritet. A është vendi “në drejtimin e duhur”, për të cilin siç thuhet, konsumohet pushtet për të ndërtuar shtet. Apo e kundërta, vendi po shkon në një drejtim të dyshimtë, në një zhvendosje, ku shpenzohet shtet për të fituar edhe më shumë pushtet.

Halim Kosova me studentët: Kampus universitar dhe hapësira për ju Halim Kosova me studentët: Kampus universitar dhe hapësira për ju
Kandidati i djathtë për Tiranën, Halim Kosova ka zhvilluar pasditen e së premtes një takim me studentët, të cilët i ka njohur me planet e tij për arsimin nëse zgjidhet në krye të bashkisë.

Rama viziton Panairin e Punësimit: Revolucion në arsimin profesional Rama viziton Panairin e Punësimit: Revolucion në arsimin profesional
Shkolla profesionale dhe agjensi punësimi janë mbledhur nën logon "Edukim, Specializim dhe Punësim" në Panairin Go-Pro, për të reklamuar shërbimet e tyre. Ky Panair u vizitua nga kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla.

Prodhohen për herë të parë pasaporta biometrike për azilantët në Shqipëri Prodhohen për herë të parë pasaporta biometrike për azilantët në Shqipëri
Ministria e Brendshme ka prodhuar pasaporta biometrike për persona që kanë përfituar statusin e refugjatit dhe azilantit.

Matura Shtetërore, 46 mijë maturantë testohen sot në gjuhë dhe letërsi Matura Shtetërore, 46 mijë maturantë testohen sot në gjuhë dhe letërsi
Rreth 46 mijë maturantë në mbarë vendin do t’i nënshtrohen sot provimit të gjuhës shqipe dhe letërsisë. Rezultatet e këtij provimi ndikojnë në formulën e maturës shtetërore, pasi në përfundim të procesit do të llogariten për pikët e pranimeve në universitetet e vendit.

Meta, në “Top Story”: Në Tiranë fitojmë bindshëm. Për miellin e Vorës na informoi SHISH Meta, në “Top Story”: Në Tiranë fitojmë bindshëm. Për miellin e Vorës na informoi SHISH
Teksa kemi hyrë në javën e dytë të fushatës elektorale për zgjedhjet lokale të 21 Qershorit, mbrëmjen e së enjtes në emisionin “Top Story” të Sokol Ballës, ishte i ftuar kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, njëkohësisht edhe kreu i LSI-së, forcës së dytë më të madhe në pushtet.

Kosovë, nis punimet Konferenca ndërkombëtare Ndërfetare Kosovë, nis punimet Konferenca ndërkombëtare Ndërfetare
Pasditen e së enjtes, në Prishtinë ka nisur Konferenca e 4-t ndërkombëtare Ndërfetare. Në këtë konferencë do të nxirret në pah roli, përvoja dhe kontributi i Kosovës dhe rajonit në debatin global mbi promovimin e dialogut ndërfetar dhe luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm.

Blushi: Arsimi profesional po dështon. Të bëjmë gjimnazet me detyrim Blushi: Arsimi profesional po dështon. Të bëjmë gjimnazet me detyrim
Parlamenti po diskuton këtë të enjte në seancë plenare diskutime për sistemin arsimor parauniversitar, ku deputeti socialist, Ben Blushi pati një sërë kritikash për Ministrinë e Arsimit dhe Sportit.

Dritan Leli: Arsimi, prioritet për bashkinë Dritan Leli: Arsimi, prioritet për bashkinë
Kandidati i majtë për bashkinë e Vlorës, Dritan Leli, në takimin me mësues dhe edukatorët e bashkisë së Vlorës deklaroi se arsimi është një nga pikat kyçe të zhvillimit në katër vitet e ardhshme.

“Top Show”, gara për Bashkinë e Fierit, Armando Subashi apo Enkelejd Alibeaj? “Top Show”, gara për Bashkinë e Fierit, Armando Subashi apo Enkelejd Alibeaj?
Armando Subashi apo Enkelejd Alibeaj? Cilët janë dy kandidatët në garë për Bashkinë e Fierit? Çfarë premtojnë dy juristët për transformimin e këtij qyteti?

Prishtinë, Gjermania dhuron 30 milionë euro për arsimin dhe bujqësinë Prishtinë, Gjermania dhuron 30 milionë euro për arsimin dhe bujqësinë
Gjermania dhuron 30 milionë euro për Kosovën në kuadër të ndihmës për rimëkëmbjen ekonomike. Ministri për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim të Gjermanisë Gerd Muller, u prit të mërkurën nga Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe ministri i Financave, Avdullah Hoti.

Cameron prezanton programin, spikasin: ulja e taksave, aksioni ndaj emigracionit ilegal dhe referendumi për BE-në Cameron prezanton programin, spikasin: ulja e taksave, aksioni ndaj emigracionit ilegal dhe referendumi për BE-në
Kryeministri britanik David Cameron prezantoi këtë të mërkurë përpara Mbretëreshës dhe anëtarëve të Parlamentit programin e tij qeverisës.

Të blesh nuse për t'u bërë i ligjshëm Të blesh nuse për t'u bërë "i ligjshëm"
Emigrantët aziatikë ose afrikanë përdorin banda të krimit të organizuar për të blerë nuse nga shtetet anëtare të BE-së, nga Europa Lindore, me synim marrjen e dokumenteve për shtetas jashtë BE-së.

Vuçiç në Tiranë, askush nuk u provokua. Kryeministrat pranojnë ndasitë dhe flasin për bashkëpunimin Vuçiç në Tiranë, askush nuk u provokua. Kryeministrat pranojnë ndasitë dhe flasin për bashkëpunimin
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në konferencën e përbashkët për shtyp, iu rikthyen incidentit me dronin në ndeshjen Serbi-Shqipëri të vitit të kaluar. Vuçiç tha se bëhet fjalë për një episod të motivuar politikisht, ndërsa Rama tha se shqiptarët nuk e kanë në program Shqipërinë e Madhe.

Më mirë pa taksa?! Më mirë pa taksa?!
Eduart Gjokutaj - Ofertat politike për ulje taksash, të shpallura në çdo kohë zgjedhjesh ngjasojnë me ofertat e tregtarëve për ulje çmimesh. Produkti që shitet është morali politik për të joshur votuesit që të kthejnë vëmendjen nga “malli” që shesin disa politikanë.

Ligji antiduhan triumfon, shëndetësia bën bilancin Ligji antiduhan triumfon, shëndetësia bën bilancin
Kur ka mbetur dhe pak kohë nga Dita Botërore e luftës kundër duhanit Shqipëria për herë të parë ia ka dalë të respektojë ligjin antiduhan në ambiente të mbyllura.

Ministri i Arsimit, Bajrami viziton Luginën e Preshevës: Të shkëmbejmë librat Ministri i Arsimit, Bajrami viziton Luginën e Preshevës: Të shkëmbejmë librat
Ministri i Arsimit të Kosovës, Arsim Bajrami, ndonëse pa targa makine ka arritur në Luginën e Preshevës, për të folur për mundësinë e zgjidhjes së problemeve të edukimit në këtë pjesë të jugut të Serbisë, ku jetojnë shqiptarët.

“Kumanova”, familjarët e viktimave do të padisin Maqedoninë “Kumanova”, familjarët e viktimave do të padisin Maqedoninë
Familjarët e kosovarëve të vrarë në Kumanovë mund ta padisin Maqedoninë për keqtrajtim të trupave të pajetë. Top Channel ka mësuar se, familjarët e 9 kosovarëve, sapo të varrosin trupat e viktimave do të bëjnë padinë në Shkup.

Kosovë, ish-luftëtari i UÇK-së, Beg Rizaj varroset si dëshmor Kosovë, ish-luftëtari i UÇK-së, Beg Rizaj varroset si dëshmor
Mijëra qytetarë i dhanë lamtumirën e fundit të dielën pasdite, ish-luftëtarit të UÇK-së, Beg Rizaj, i cili u varros në kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan të Deçanit.

Halim Kosova për arsimin: Kushte më të mira, cilësi dhe siguri në shkolla Halim Kosova për arsimin: Kushte më të mira, cilësi dhe siguri në shkolla
Mësim në kushte komode, me cilësi dhe siguri. Këtë pjesë të platformës për arsimin në Tiranë, Halim Kosova e diskutoi me disa prindër në njësinë shtatë.

Rama në Divjakë e Roskovec, prezanton kandidatët dhe përuron 13 investime të reja Rama në Divjakë e Roskovec, prezanton kandidatët dhe përuron 13 investime të reja
Kryeministri Edi Rama inauguroi 13 investime në sektorë të ndryshëm në zonën Lushnjë-Divjakë. Mes tyre, 6 objekte janë institucione arsimore. Rama u ndal fillimisht në shkollën 9-vjeçare të Grabjanit.

Prishtinë, përfundon autopsia e 9 shtetasve të Kosovës të vrarë në Kumanovë Prishtinë, përfundon autopsia e 9 shtetasve të Kosovës të vrarë në Kumanovë
Drejtori i Departamentit të Mjekësisë Ligjore në Kosovës, Arsim Gërxhaliu, ka njoftuar se ka përfunduar autopsia e 9 shtetasve të Kosovës, të vrarë në Kumanovë, më 9 dhe 10 maj.

Kumanova, sot varrimi i ish-luftëtarit të UÇK-së, Beg Rizaj Kumanova, sot varrimi i ish-luftëtarit të UÇK-së, Beg Rizaj
Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Beg Rizaj, i cili u vra në ngjarjet e fundit në Kumanovë të Maqedonisë, do të varroset këtë të diel në orën 16:00, në varrezat e Dëshmorëve, në Gllogjan të Deçanit.

Kryhet autopsia për 5 nga 9 të vrarët në Kumanovë Kryhet autopsia për 5 nga 9 të vrarët në Kumanovë
Departamenti i Mjekësisë Ligjore në  Prishtinë nisi këtë të shtunë procesin e autopsisë për 9 të vrarët në Kumanovë.  

“Një ditë në Korçë” “Një ditë në Korçë”
Dhjetra të rinj me biçikleta i janë bashkuar aktivitetit "Një ditë në Korçë", i organizuar në kuadër të projektit mbarëkombëtar "Për sot dhe për nesër".

Vizita e Vuçiç në Tiranë, Daçiç: Të gjejmë pikat e bashkëpunimit Vizita e Vuçiç në Tiranë, Daçiç: Të gjejmë pikat e bashkëpunimit
Në prag të vizitës së kryeministrit serb në Tiranë, ministri i Jashtëm Ivica Daçiç, në një intervistë për Top Channel, deklaron se vizita nuk ka pse të përfshihet nga provokime pasi të gjithe e dimë qëndrimin e secilës pale për Kosovën, ndaj dhe ne duhet të flasim për pikat që na bashkojnë.

Kosova prezanton programin për arsimin: Bashkëpunim me MAS Kosova prezanton programin për arsimin: Bashkëpunim me MAS
Kandidati i PD-së për Tiranën, Halim Kosova ka zhvilluar takimin e radhës me banorët e kryeqytetit.

Veliaj shpalos programin: Zgjidhim 3 mijë probleme; 12 projekte për 4 vite Veliaj shpalos programin: Zgjidhim 3 mijë probleme; 12 projekte për 4 vite
Nga “Qyteti Student”, kandidati i mazhorancës Erion Veliaj ka prezantuar 12 projektet kryesore te programit te tij për 4 vitet e ardhshme, nëse zgjidhet në krye të Bashkisë së Tiranës.

Kosovë, gati për autopsinë e dytë të viktimave të “Kumanovës”. Priten ende raportet e para Kosovë, gati për autopsinë e dytë të viktimave të “Kumanovës”. Priten ende raportet e para
Prokuroria e Shtetit në Kosovë ka miratuar kërkesën e familjarëve të kosovarëve të vrarë në Kumanovë, që trupave të pajetë t’u kryhet një autopsi e re nga Mjekësia Ligjore kosovare.

Matura Shtetërore, MAS: Ja datat e provimeve Matura Shtetërore, MAS: Ja datat e provimeve
Ministria e Arsimit dhe Shkencës, përmes zv.ministres Nora Malaj, bëri të ditura këtë të premte masat e marra për provimet e Maturës Shtetërore dhe të gjuhës së huaj për më shumë se 46 mijë maturantë, si dhe datat këtyre provimeve.

Trupat e kosovarëve të vrarë në Kumanovë, drejt Prishtinës pas pritjeve të gjata Trupat e kosovarëve të vrarë në Kumanovë, drejt Prishtinës pas pritjeve të gjata
Familjarët e kosovarëve të vrarë në Kumanovë, kanë pritur rreth 12 orë para morgut të Shkupit për të marrë trupat e pajetë të të afërmve të tyre.

Tekstet e reja për nxënësit, jo më shumë se 3 alternativa Tekstet e reja për nxënësit, jo më shumë se 3 alternativa
Këtë shtator, nxënësit shqiptarë do të kenë në duar 1 deri në 3 alternativa për një tekst. Komisioni i ekspertëve i ngritur në Ministrinë e Arsimit do të përzgjedhë tekstet në fund të qershorit, tekste që do të pilotohen në klasat e para dhe të gjashta.

Maqedonia kthen trupat e të vrarëve. Familjarët kërkojnë autopsi nga Mjekësia Ligjore e Kosovës Maqedonia kthen trupat e të vrarëve. Familjarët kërkojnë autopsi nga Mjekësia Ligjore e Kosovës
Familjarët e shqiptarëve të Kosovës që janë vrarë në Kumanovë, po kërkojnë nga mjekësia ligjore në Prishtinë që të kryejë autopsinë e trupave të familjarëve të tyre, për të vërtetuar nëse janë vrarë në luftime apo pasi janë arrestuar.

Kosovë, debate për reformën në arsimin e lartë Kosovë, debate për reformën në arsimin e lartë
Në universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, ka vazhduar të mërkurën debati publik për projektligjin e arsimit të lartë dhe atë për profesionet e rregulluara.

Basha me të rinjtë e Durrësit: Rama-Meta nuk mbajtën premtimet Basha me të rinjtë e Durrësit: Rama-Meta nuk mbajtën premtimet
Opozita këmbëngul se vota e 21 Qershorit është votë për të ndëshkuar Qeverinë dhe mazhorancën Rama-Meta për mosmbajtjen e premtimeve të saj.

Ligji për arsimin parauniversitar, Komisioni i Medias e miraton bashkë me propozimet Ligji për arsimin parauniversitar, Komisioni i Medias e miraton bashkë me propozimet
Propozimet e grupeve të interesit janë reflektuar në ndryshimet e ligjit të arsimit parauniversitar, i cili është miratuar në komisionin e medias dhe arsimit nga deputetët e mazhorancës.

Ekstremizmi, Tahiri: Nuk jemi imunë. Rreziku është aty Ekstremizmi, Tahiri: Nuk jemi imunë. Rreziku është aty
Në përfundim të ditës së parë të Ministerialit treditor Rajonal kundër ekstremizmit të dhunshëm, që po mbahet në Tiranë, Nënsekretarja Amerikane e Shtetit, Sarah Sewall dhe ministri i Brendshem, Saimir Tahiri, kanë theksuar rëndësinë e luftës ndaj këtij fenomeni.

Nishani dekoron me “Nderi i Kombit” Universitetin Fan Noli Nishani dekoron me “Nderi i Kombit” Universitetin Fan Noli
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka dekoruar këtë të martë Universitetin Fan Noli të Korçës me titullin “Nderi i Kombit”.

Meta: “Kumanova”, mbështesim stabilitetin. Deklaratat e Erdogan? Të ndajmë prioritetet Meta: “Kumanova”, mbështesim stabilitetin. Deklaratat e Erdogan? Të ndajmë prioritetet
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ka folur këtë të martë për disa nga ngjarjet kryesore të javës së shkuar, por që vijojnë ende të ngjallin qëndrime dhe reagime të ndryshme.

Terrorizmi, ministrat e Brendshëm të rajonit mblidhen të martën në Tiranë Terrorizmi, ministrat e Brendshëm të rajonit mblidhen të martën në Tiranë
Të martën në Shqipëri do të zhvillohet një takim rajonal në nivel ministrash të Brendshëm për të diskutuar mbi terrorizmin, bashkëpunimin mes shteteve për ta parandaluar atë dhe çështje të tjera të sigurisë.

Një Kazanova në Shqipëri, nuk ka shans të plaket! Një Kazanova në Shqipëri, nuk ka shans të plaket!
Janë dy numra revistash të ilustruara vjeneze që interesohen për Shqipërinë në një distancë kohore fare të pakonsiderueshme nga njëra-tjetra, por që shënojnë fort fundin e një epoke e nisjen e një tjetre, që do të sillte më pas shumë pasoja për vendin.

A bëhet shkencë dhe a ka shkencëtarë në Shqipëri? A bëhet shkencë dhe a ka shkencëtarë në Shqipëri?
Besnik Gjongecaj - Në hapësirën e ngushtë shpirtërore (superstrukturës) të këtij vendi i gjen të gjitha zanatet, të gjithë zanatçinjtë e botës.

Reforma në arsim, studentët protestë para Kuvendit Reforma në arsim, studentët protestë para Kuvendit
Lëvizja për Universitetin e ka zhvendosur protestën para Kuvendit, ku i kanë kërkuar deputetëve të mos e miratojnë reformën për arsimin e lartë.

Moldavi, kryeministri hetohet për falsifikim dëftese pjekurie Moldavi, kryeministri hetohet për falsifikim dëftese pjekurie
Kundër kryeministrit të ri moldav, Chiril Gaburici, po zhvillohet një procedurë hetimore për shkak të falsifikimit të dokumenteve.

PD, Patozi: Rama-Meta, dhunë nga frika e humbjes në Vorë PD, Patozi: Rama-Meta, dhunë nga frika e humbjes në Vorë
Partia Demokratike ka denoncuar këtë të diel, përmes një deklarate për shtyp të Astrit Patozit, atë që e konsideron si shpeshtim i rasteve dhe incidenteve të dhunës për motive të qarta politike, që po ndodhin në territorin e Bashkisë së Vorës.

Ndryshimi i teksteve në shkolla, klasa e parë dhe e gjashtë me libra unikë që këtë vit Ndryshimi i teksteve në shkolla, klasa e parë dhe e gjashtë me libra unikë që këtë vit
Në shtator nxënësit e klasave të para dhe të gjashta do të mësojnë me tekste unike, që do të përzgjidhen gjatë këtyre javëve nga një komision ekspertësh. Këshilltari i ministres se Arsimit, Agim Leka, tha se jane 18 tekste që po hartohen nga këto shtëpi botuese të huaja dhe shqiptare, të cilat do të përzgjidhen me shumë kujdes.

India dhe Kina firmosin marrëveshje 22 miliardë dollarëshe India dhe Kina firmosin marrëveshje 22 miliardë dollarëshe
India dhe Kina kanë firmosur një seri marrëveshjesh bashkëpunimi ekonomik me vlerë 22 miliardë dollarë, gjatë vizitës së kryeministrit indian Modi në Shangai.

Përgjaken zgjedhjet në Meksikë, ekzekutohen dy kandidatë; rrëmbehet një tjetër Përgjaken zgjedhjet në Meksikë, ekzekutohen dy kandidatë; rrëmbehet një tjetër
Dy kandidatë në zgjedhjet lokale të muajit qershor në Meksikë janë ekzekutuar gjatë 24 orëve të fundit.

Erdogan, pas vizitës: Qasje pozitive në Tiranë për mbylljen e shkollave të Gulenit Erdogan, pas vizitës: Qasje pozitive në Tiranë për mbylljen e shkollave të Gulenit
Ndërkohë që në mediat shqiptare vazhdon ende jehona e deklaratave të Presidentit Erdogan në Tiranë, i cili e quajti “terroriste” lëvizjen Gulen, në ato turke vizita e tij është paraqitur shumë e frytshme.

Aleanca për Shqipërinë Europiane prezanton 61 kandidatët: Fitore për drejtimin e duhur Aleanca për Shqipërinë Europiane prezanton 61 kandidatët: Fitore për drejtimin e duhur
Konventa e Zgjedhjeve Vendore e Aleancës për Shqipërinë Europiane mblodhi në Pallatin e Kongreseve 61 kandidatët e saj, në një prezantim maratonë me pjesëmarrjen jo vetëm të Edi Ramës, Ilir Metës e aleatëve tradicionalë, por edhe të Shpëtim Idrizit dhe Bamir Topit.

Nënshtetësia greke, drafti me kushtet që duhet fituar Nënshtetësia greke, drafti me kushtet që duhet fituar
Qeveria greke ka hartuar projektligjin ku përcakton kushtet për fitimin e shtetësisë nga emigrantët dhe dhënien e lejes së qëndrimit për ta.

Deklaratat e Erdogan, Nikolla: Kolegjet turke janë të ligjshme Deklaratat e Erdogan, Nikolla: Kolegjet turke janë të ligjshme
Pas deklaratave të Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan në Tiranë, i cili kërkoi mbylljen e veprimtarisë që është nën ndikimin e lëvizjes ideologjike të Fetullah Gylen, mes të cilave edhe të një rrjeti shkollash, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla tha se këto struktura arsimore veprojnë në ligjshmëri të plotë.

Shqipëria, “magnet” për kompanitë greke Shqipëria, “magnet” për kompanitë greke
Pavarësisht se Greqia kalon periudhën më të vështirë ekonomike të saj dhe numëron në pesë vitet e fundit mbi 200 mijë biznese të mbyllura dhe më shumë se 700 mijë vende pune të humbura, shfaqet një tendencë në rritje për migrimin e disa qindra bizneseve greke drejt Shqipërisë.

Dy të vrarë në protestat studentore në Kili Dy të vrarë në protestat studentore në Kili
Dy të rinj janë qëlluar për vdekje gjatë një proteste të studentëve në Kili. Viktimat, një 18-vjeçar dhe një 24-vjeçar, u vranë në qytetin Valparaiso, - tha ministri i Brendshëm.

Votimi elektronik si mjet efikas për dekriminalizimin e politikës Votimi elektronik si mjet efikas për dekriminalizimin e politikës
Adri Nurellari - Dekriminalizimi është ndër fjalët që më së shumti po dëgjohet kohët e fundit në politikën shqiptare dhe vetë fakti që palët po përpiqen të marrin iniciativa ndërpartiake për këtë fenomen është njëherazi një dëshmi e dështimit të shtetit të së drejtës.

Basha në Elbasan: Taksa të ulëta për biznesin Basha në Elbasan: Taksa të ulëta për biznesin
Ulja e taksave nuk do të ndodhe vetëm në Tiranë, nëse atë e fiton Halim Kosova, por edhe në Elbasan, nëse bashkia fitohet nga Ardian Turku.

Fëmijët “e zhvilluar”, meritë e prindit apo e inteligjencës? Fëmijët “e zhvilluar”, meritë e prindit apo e inteligjencës?
Talentet, dhe për më tepër gjenitë, janë një pasuri e çmuar njerëzore për çdo vend. Vendet më të zhvilluara kanë edhe politika të caktuara për gjetjen dhe kultivimin e tyre.

Arsimi fillor, baza e zhvillimit ekonomik. Shqipëria, e 63-ta në renditjen e OECD-së Arsimi fillor, baza e zhvillimit ekonomik. Shqipëria, e 63-ta në renditjen e OECD-së
Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) publikoi renditjen më të detajuar të kryer ndonjëherë në shkallë globale për sistemin arsimor fillor. Vendi ynë radhitet i 63-ti nga 73 vendet ku u krye hulumtimi.

Kosovë, universitetet publike pavarësohen nga UP Kosovë, universitetet publike pavarësohen nga UP
Është nënshkruar të mërkurën në Prishtinë marrëveshja për ndarjen e universiteteve publike të Gjilanit, Gjakovës dhe Mitrovicës nga ai i Prishtinës.

Ligji për arsimin parauniversitar, debate për emërimin dhe shkarkimin e mësuesve Ligji për arsimin parauniversitar, debate për emërimin dhe shkarkimin e mësuesve
Shoqëria civile ka kundërshtuar ndryshimet në nenin 60 të ligjit të arsimit parauniversitar, ku përcaktohet mënyra e emërimit dhe shkarkimit të mësuesve.

Të ndalen të marrët e Shkup! Të ndalen të marrët e Shkup!
Bajram Peçi - Mungesa e tejskajshme e transparencës për ngjarjet në Kumanovë të shpie tërësisht në dyshimin rëndues se janë detyruar shqiptarët të mbrohen, qoftë dhe me armë, nga provokimi dhe reprezaljet e policisë, mbase dhe ushtrisë maqedonase.

Ndryshimet në ligjin e arsimit, sindikatat kundër amendimit të nenit për emërimin e mësuesve Ndryshimet në ligjin e arsimit, sindikatat kundër amendimit të nenit për emërimin e mësuesve
Sindikatat e arsimit kanë kundërshtuar ndryshimin e nenit 60 të ligjit të arsimit parauniversitar, ku punësimi i mësuesve të mos bëhet më nga një komision ku në përbërje ka mësues dhe prindër, por nga një komision qëi do të varet direkt nga drejtoritë arsimore.

Mediet maqedonase publikojnë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë
Mediet maqedonase publikojnë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë
Mediet maqedonase, duke iu referuar burimeve nga Ministria e Brendshme, raportojnë se janë arrestuar 4 nga 5 drejtuesit e supozuar të grupit të armatosur në Kumanovë.

Rama prezanton Subashin në Fier: Reformat këto 18 muaj garantojnë drejtimin e duhur
Rama prezanton Subashin në Fier: Reformat këto 18 muaj garantojnë drejtimin e duhur
Armando Subashi, i cili la mandatin e deputetit për t’iu përkushtuar qytetarëve fierakë, kësaj here në një sfidë tjetër, atë në krye të Bashkisë së tretë më të madhe në vend, thotë se janë një sërë sfidash që e presin përpara.

Ndryshimi i ligjit për arsimin parauniversitar, Nikolla: Duhen amenduar disa nene
Ndryshimi i ligjit për arsimin parauniversitar, Nikolla: Duhen amenduar disa nene
Ministria e Arsimit do të jetë institucioni kryesor që do të përcaktojë kriteret për përzgjedhjen e komisionit që do të kryejë rekrutimin e mësuesve.

Liria e shprehjes dhe media, Mijatoviç: Hapa pas jo vetëm në Ballkan
Liria e shprehjes dhe media, Mijatoviç: Hapa pas jo vetëm në Ballkan
“Liria e shprehjes dhe media” janë analizuar në aktivitetin e organizuar nga Ministria e Jashtme në 20-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në Këshillin e Europës.

Brezat në Shqipëri nuk ndërrohen
Brezat në Shqipëri nuk ndërrohen
Ilir Yzeiri - Një nga ngjarjet që më ka tërhequr vëmendjen kohët e fundit është sjellja e Marinë Lë Pen, lideres së Frontit Nacional në Francë ndaj të atit, Zhan Mari Le Pen, themeluesit të kësaj force radikale.

Ligji për Arsimin e Lartë kundërshtohet nga Komisioneri i qeverisë belge në 17 nene
Ligji për Arsimin e Lartë kundërshtohet nga Komisioneri i qeverisë belge në 17 nene
Forumi për liri akademike dhe Lëvizja e Universiteteve kanë paraqitur para komisionerit të qeverisë belge për universitetet, kontestimet për projektligjin e Arsimit të Lartë.

Kosovë, diskutime për arsimin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës
Kosovë, diskutime për arsimin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës
Kuvendi i Kosovës ka diskutuar të premten për gjendjen e vështirë të arsimit në Luginën e Preshevës, por në fund të debatit nuk pati kuorum të mjaftueshëm, për të miratuar rekomandimet që kërkuan deputetët.

Basha prezanton kandidatët në Mat dhe Klos
Basha prezanton kandidatët në Mat dhe Klos
Lideri i Opozitës, Lulzim Basha u ndal të premten në qytetin e Burrelit ku dhe prezantoi kandidatin e së djathtës për Bashkinë e Matit, Nezir Rizvani.

Projekti i Ambasadës Amerikane, antikorrupsioni nis me nxënësit
Projekti i Ambasadës Amerikane, antikorrupsioni nis me nxënësit
Ambasada Amerikane ka nisur një projekt me nxënësit e shkollave të mesme, që synon ndërgjegjësimin për luftën ndaj korrupsionit në të gjitha shfaqjet e tij.

Kosovë, Pallati i Rinisë në prag falimenti. Ekzekutohet vendimi gjyqësor
Kosovë, Pallati i Rinisë në prag falimenti. Ekzekutohet vendimi gjyqësor
Pallati i Rinisë në Prishtinë, që shërben si qendër kulturore, arsimore e sportive, tashmë ndodhet në kolaps financiar. Kjo, për shkak se është ekzekutuar vendimi i gjykatës, që paratë e pallatit t’u kalojnë bizneseve, që u dëmtuan nga djegia e depove të mallit në Shkurt të vitit 2000.

Tryeza e ekspertëve: Të gjithë duan të bëhen prokurorë dhe gjykatës
Tryeza e ekspertëve: Të gjithë duan të bëhen prokurorë dhe gjykatës
Gjatë këtyre viteve, reformat në sistemin e Jurisprudencës janë kryer në mënyrë rastësore dhe jo strategjike. Nga auditorët e fakulteteve të Drejtësisë diplomohen juristë, tek të cilët nuk i dilet mbanë të skalitet koncepti themelor i drejtësisë dhe i etikës.

SHBA: Kandidatët të jenë të pastër. Të rinjtë të luftojnë për demokracinë
SHBA: Kandidatët të jenë të pastër. Të rinjtë të luftojnë për demokracinë
Në prag të zgjedhjeve lokale dhe në një kohë kur Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka kërkuar një listim të deputetëve të lidhur me krimin, zv.ambasadori amerikan Henri Jardin, në një takim me studentët e Ekselencës tha se të rinjtë duhet të jenë ata që duhet të luftojnë për demokracinë.

Ruçi kritikon opozitën: Asnjë alternativë për reformat kyçe
Ruçi kritikon opozitën: Asnjë alternativë për reformat kyçe
Në seancën parlamentare që po zhvillohet këtë të enjte, kryetari i grupit parlamentar të PS, Gramoz Ruçi, duke shprehur shqetësimin për mënyrën sesi qytetarët perceptojnë klasën politike, ka akuzuar opozitën se nuk po bën detyrën e saj.

Ministrja Gjosha nga Berati: Integrimi nuk fillon vetëm nga Tirana, por nga gjithë qytetet
Ministrja Gjosha nga Berati: Integrimi nuk fillon vetëm nga Tirana, por nga gjithë qytetet
Aktivitete kushtuar “Ditës së Europës” kanë startuar të mërkurën nga qyteti i Beratit, me një simultane shahu dhe një panair me produkte artizanale, ku ka marrë pjesë ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha dhe zv.ministrja e Arsimit, Nora Malaj.

Barometri i Ballkanit, Hahn: Sundimi i ligjit dhe lufta kundër korrupsionit, me rëndësi madhore
Barometri i Ballkanit, Hahn: Sundimi i ligjit dhe lufta kundër korrupsionit, me rëndësi madhore
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal publikoi në Bruksel për herë të parë Barometrin e Ballkanit, një monitorim vjetor që rinis me një tjetër emërtim në kuadër të strategjisë 2020.

Nxitja e biznesit, Rama: Trashëguam probleme sa i takon krahut të punës
Nxitja e biznesit, Rama: Trashëguam probleme sa i takon krahut të punës
Geront Çela, biznesmen në fushën e importit të materialeve të ndërtimit, synon që prodhimet e fabrikës së tij të jenë për eksport.

Beteja për arsimin e lartë, Nikolla takon biznesin
Beteja për arsimin e lartë, Nikolla takon biznesin
Pak kohë pas protestës së zhvilluar nga studentët para Kryeministrisë, ku kundërshtuan miratimin e reformës në arsimin e lartë, Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka zhvilluar një takim me përfaqësues të biznesit lidhur me zbatimin e këtij ligji.

Prishtinë, ministrat e Arsimit mblidhen në një konferencë rajonale
Prishtinë, ministrat e Arsimit mblidhen në një konferencë rajonale
Në Prishtinë ka filluar punimet Konferenca Rajonale për Arsimin e Lartë dhe Kërkimin Shkencor. Me ftesë të ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të qeverisë së Kosovës, Arsim Bajrami, pjesëmarrës në konferencë janë edhe homologët e tij nga Shqipëria dhe Maqedonia, ministrja Lindita Nikolla dhe ministri Abdilaqim Ademi.

Izrael, hebrenjtë etiopianë përleshen me policinë
Izrael, hebrenjtë etiopianë përleshen me policinë
Me dhjetëra policë e demonstrues kanë mbetur të plagosur gjatë protestës së një grupi izraelitësh me origjinë etiopiane kundër brutalitetit të policisë në Tel Aviv.

Matura Shtetërore, përveç mesatares, rëndësi edhe pikët e provimeve
Matura Shtetërore, përveç mesatares, rëndësi edhe pikët e provimeve
Matura Shtetërore do të jetë një provim dalës, por jo hyrës për në institucionet e arsimit të lartë. Ligji i arsimit të lartë saktëson se gjatë vitit të ardhshëm akademik, të rinjtë, pas provimit të Maturës Shtetërore, do t’u duhet të aplikojnë pranë universiteteve që ata preferojnë.

Pse demokracia nuk të bën të lumtur?
Pse demokracia nuk të bën të lumtur?
Ilir Yzeiri - Ndoshta pyetja mund të shtrohej ndryshe: A ekziston lumturia? Askush nuk mund të japë një përgjigje të plotë dhe shteruese, sepse, siç thoshte Hajdeger, raporti i njeriut me kohën është ankthi i vdekjes, domethënë, ne përgatisim gjithçka në jetë me qëllimin e vetëm që të shkojmë drejt vdekjes.

Nisin punimet në “Loro Boriçi”. Rama: Gati për ndeshjen me Serbinë
Nisin punimet në “Loro Boriçi”. Rama: Gati për ndeshjen me Serbinë
Kryeministri i vendit, Edi Rama ka qenë sot i pranishëm në fillimin e punimeve për stadiumin e ri “Loro Boriçi”. Një premtim i bërë disa muaj më parë, por që pas shumë konsultimesh dhe diskutimesh të projektit është ndezur drita jeshile e punimeve.

Unifikimi i programeve mësimore, Bajrami: Të mësojmë të njëjtën gjuhë dhe histori
Unifikimi i programeve mësimore, Bajrami: Të mësojmë të njëjtën gjuhë dhe histori
Pas abetares, pritet që të nisë puna për unifikimin edhe të teksteve të historisë dhe të gjeografisë, në mënyrë që nxënësit e Shqipërisë dhe Kosovës të mësojnë me të njëjtat libra shkollorë.

Vendi i 1001 gjahtarëve dhe një kundruesi shpendësh
Vendi i 1001 gjahtarëve dhe një kundruesi shpendësh
Nga Mirjan Topi - Përgjatë një çerekshekulli mjedisi natyror në Shqipëri, i mbetur si një mall pa Zot, është gjymtuar si mos më keq në të gjitha format dhe përmasat përfshirë këtu shkatërrimin e habitateve dhe ekosistemeve, persekutimin e faunës dhe ndotjen kimike e peizazhere të shumë resurseve natyrore.