Kosovë, debate për buxhetin 2015. Opozita: Thellon varfërinë
Kosovë, debate për buxhetin 2015. Opozita: Thellon varfërinë
Projektligji për buxhetin e vitit 2015 ngjalli debatet a para mes pozitës dhe opozitës në Kuvendin e Kosovës. Kryeministri Isa Mustafa arsyetoi mos ndërhyrjet në buxhetin e përgatitur nga qeveria e Thaçi me faktin se nuk ka pasur kohë.

Mjedise sportive në Shtëpinë e Fëmijës
Mjedise sportive në Shtëpinë e Fëmijës
Fëmijët e shtëpisë "Zyber Hallulli" i kanë festuar krejt ndryshe festat e fundvitit. Një kënd lojrash, por edhe një ambient sportiv i është shtuar shtëpise tyre të madhe.

Gjimnazistët festojnë me jetimët e “Zyber Hallullit”
Gjimnazistët festojnë me jetimët e “Zyber Hallullit”
Në prag të festave të fundvitit, nxënësit e gjimnazit “Qemal Stafa” në Tiranë, në bashkëpunim me prindërit, kanë shpërndarëe dhurata me veshje e lodra për fëmijët jetimë të shtëpisë “Zyber Hallulli”.

Personazhi i vitit, nis faza e dytë
Personazhi i vitit, nis faza e dytë
Ka përfunduar faza e parë e sondazhit për personazhin e vitit, të organizuar nga Top Channel në faqen e tij të internetit. 10 emrave më të votuar të publikut i shtohen nga sot 10 propozimet e Top Channel.

Rama tur në juglindje, inspektim shkollave dhe investimeve të reja
Rama tur në juglindje, inspektim shkollave dhe investimeve të reja
Kryeministri Edi Rama ishte në Korçë, ku ka nisur jetësimin projektit 'Shkolla, qendër komunitare', që konsiston në rimodelimin e këndeve sportive të 4 shkollave të këtij qyteti.

Emigrimi i mjekëve ballkanas drejt BE-së, fenomeni në rritje
Emigrimi i mjekëve ballkanas drejt BE-së, fenomeni në rritje
Zhvillimi profesional dhe pagat e larta në shtetet e Bashkimit Evropian po joshin gjithnjë e më tepër mjekët nga vendet e Ballkanit perëndimor. Gjatë dy viteve të fundit vetëm nga Maqedonia janë larguar rreth 400 mjekë.

Totozani: Nevojitet një ligj kuadër për minoritetet
Totozani: Nevojitet një ligj kuadër për minoritetet
Avokati i Popullit kërkon që të hartohet një kuadër ligjor për të pasur një panoramë të qartë  të minoriteteve në vendin tonë, i cili më pas do t’u krijonte atyre akses më të madh në arsim, shëndetësi, punësim e të tjera.

Politika e Kombit
Politika e Kombit
Nga Enis Sulstarova - Parë nga aspekti i një “politike të kombit”, ngrihet pyetja nëse shteti shqiptar, në periudhat e konsolidimit të tij, ka pasur ose jo një qasje konsistente në lidhje me shqiptarët jashtë kufirit. Nga jetëgjatësia e tij më shumë se 100-vjeçare, periudha konsolidimi mund të quajmë vitet kur Shqipëria ka gëzuar njohje ndërkombëtare, kufij të qartë e në tërësi të pakundërshtuar, një qeverisje qendrore dhe me aftësi për t’u angazhuar në veprimtari diplomatike, tregtare etj. jashtë kufijve të saj.

Topi në Fier: Duhet shtet normal, jo aleanca me reforma false
Topi në Fier: Duhet shtet normal, jo aleanca me reforma false
Kryetari i FRD-së, Bamir Topi zhvilloi këtë të premte një takim me përkrahësit e kësaj force politike në Fier. Në fjalën e tij Topi tha se, problemet që ka Shqipëria nuk mund të kurohen me imazhin e liderëve politikë, sikurse ndodh tani me replikat që ata shkëmbejnë nëpër rrjetet sociale.

Lufta kundër duhanit, nga janari më shumë kontrolle
Lufta kundër duhanit, nga janari më shumë kontrolle
Në janar do të ketë prani  të shtuar të inspektorëve të Inspektoriatit Shëndetësor Shtetëror dhe ligji antiduhan pritet të respektohet në mënyrë rigoroze edhe nga ato subjekte që e tolerojnë në orët e natës, por edhe në qytete të tjera.

Si do të akreditohen universitetet?
Si do të akreditohen universitetet?
Dr. Stephen Jackson është zëvendësdrejtor i kompanisë britanike “QAA”, e cila do të zhvillojë vlerësimin e akreditimit të universiteteve shqiptare. Në një intervistë për Top Channel, Dr. Jackson fillimisht flet për rëndësinë e këtij procesi.

Arvizu në “Top Story”: Shqiptarët me viza 3-vjeçare për në SHBA
Arvizu në “Top Story”: Shqiptarët me viza 3-vjeçare për në SHBA
Nga sot çdo qytetar shqiptar që do të kualifikohet për marrjen e një vize amerikane do ta ketë atë për një periudhë 3-vjeçare. Këtë e bëri të ditur ambasadori amerikan Alexander Arvizu, gjatë intervistës së tij në “Top Story”.

Maqedoni, opozita dhe BDI bojkotojnë fjalimin e Presidentit Ivanov
Maqedoni, opozita dhe BDI bojkotojnë fjalimin e Presidentit Ivanov
Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov, fjalimin e tij vjetor e ka mbajtur në sallën gjysmë të zbrazur të Kuvendit. Përveç deputetëve të opozitës maqedonase, që bojkotojnë punën e Parlamentit, Ivanov u bojkotua edhe nga deputetët e partisë shqiptare BDI.

Akreditimi i universiteteve, nënshkruhet marrëveshja me agjencinë britanike, Rama: Emergjencë kombëtare
Akreditimi i universiteteve, nënshkruhet marrëveshja me agjencinë britanike, Rama: Emergjencë kombëtare
Universitetet publike dhe private në vend do t’i nënshtrohen në muajin janar procesit të akreditimit, që do të kryhet nga agjencia britanike “Quality Assurance Agency for Higher Education”.

OJF-të: Më shumë investime publike për fëmijët
OJF-të: Më shumë investime publike për fëmijët
Investimet publike të cilat garantojnë të drejtat e fëmijëve në Shqipëri kanë pësuar rënie. Një raport i Save the Children konstaton se familjet me fëmijë nga zero në 5 vjeç kanë nivelet më të larta të varfërisë dhe se nga 144 mijë fëmijë që jetojnë në këto familje, vetëm 85 mijë përfitojnë nga skema e ndihmës ekonomike.

Jahjaga mban fjalimin në Kuvend, kritika të ashpra partive
Jahjaga mban fjalimin në Kuvend, kritika të ashpra partive
Presidentja e Kosovës, Atiefete Jahjaga ka mbajtur fjalimin e saj vjetor në Kuvendin e Kosovës, pa praninë e opozitës. Jahjaga gjatë fjalimit të saj ka qenë mjaft e ashpër në qëndrimin ndaj krizës politike 6-mujore.

Deputetët e rinj të Kosovës, zëvendësohen 13 ministrat
Deputetët e rinj të Kosovës, zëvendësohen 13 ministrat
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë i ka dërguar Presidentes Atifete Jahjaga emrat e 13 deputetëve të rinj, të cilët do të zëvendësojnë deputetët që janë bërë ministra. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, lexoi emrat të cilët u rekomanduan që të jenë deputetë të Parlamentit të Kosovës, sipas votave që kanë marrë në zgjedhjet e fundit parlamentare.

Pakistan, zhvillohen funeralet e nxënësve, 3 ditë zie kombëtare
Pakistan, zhvillohen funeralet e nxënësve, 3 ditë zie kombëtare
Në qytetin Peshawar të Pakistanit ka pllakosur zia, teksa zhvillohen sot funeralet e viktimave të një sulmi të talebanëve në një shkollë, ku mbetën të vrarë 132 nxënës dhe 9 pjesëtarë stafi.

Mustafa: Brenda marsit mbledhja e dy qeverive
Mustafa: Brenda marsit mbledhja e dy qeverive
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është zotuar të martën, në një takim me ambasadorin e Shqipërisë në Prishtinë, Qemal Minxhozi, se qeveria e re e Kosovës do të vazhdojë thellimin e bashkëpunimit me qeverinë shqiptare.

Vendi nga vjen uji i kryeqytetit...
Vendi nga vjen uji i kryeqytetit...
Qafë-Priska mbetet pas e bashkë me të edhe rruga. Ajo ashpërsohet së tepërmi e nga një aks normal kthehet në një shkarravinë që dredhon mes malesh.

Deputeti socialist: PD e la Dibrën në varfëri
Deputeti socialist: PD e la Dibrën në varfëri
Ndërkohe deputeti socialist për Dibrën, Ulsi Manja, duke raguar për deklaratat e kryetait të Partisë Demokratike Lulzim Basha, tha se gjatë qeverisjes së djathtë për tetë vjet për këtë qark nuk pati asnjë invesitm.

Fllanxa Murra: Jeta ime 15 vite pa këmbë
Fllanxa Murra: Jeta ime 15 vite pa këmbë
Fllanxa Murra është 25 vjeç, por jeta nuk ka qenë e drejtë me të. 15 vite më parë, vajzës nga fshati Zallshoshaj i rrethit të Matit i ndryshoi jeta rrënjësisht, ku pas shpërthimit të një mine asaj i humbën të dyja këmbët.

Basha në Dibër: Fshatarët janë braktisur
Basha në Dibër: Fshatarët janë braktisur
Me banorë të qarkut të Dibrës, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndau shqetësimin e braktisjes së qytetarëve nga qeveria dhe thellimt të krizes në çdo cep të vendit.

Fjalët po rrallohen
Fjalët po rrallohen
Ilir Yzeiri - Një nga ndjesitë që pata pasi mora vesh ndarjen e çmimeve nga Ministria e Kulturës, ishte ajo e vatrës së kulturës.

Tarifat e studentëve, PD: Rama nuk tërhiqet nga penalizimi i tyre
Tarifat e studentëve, PD: Rama nuk tërhiqet nga penalizimi i tyre
Demokratët deklaruan se në kundërshtim me parimin kushtetues për të drejtën e arsimimit, janë ulur në 40% kuotat e masterit dhe janë rritur po kaq përqind tarifat, duke akuzuar Ministrinë e Arsimit për deformim të fakteve.

Rritja e tarifave të shkollimit
Rritja e tarifave të shkollimit
Rritja e tarifave të shkollimit do të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së universiteve. Ministria e Arsimit vitin e ardhshëm pritet të  rekrutojë rreth 500 pedagogë, çka do të ndihmojë në stabilizimin e raportit student-pedagog.

Skandali i dopingut, ekipi jashtë kontrollit, pa mjek dhe pa test para Botërorit
Skandali i dopingut, ekipi jashtë kontrollit, pa mjek dhe pa test para Botërorit
Ashtu siç ka ndodhur gjithmonë këto vitet e fundit, edhe në Botërorin e Kazakistanit delegacioni shqiptar i peshëngritjes nuk ka patur asnjë mjek me vete, i cili është i dosmosdoshëm në evente të tilla, sidomos ato ndërkombëtare.

Protokoll bashkëpunimi Shqipëri-Itali
Protokoll bashkëpunimi Shqipëri-Itali
Qeveria shqiptare dhe ajo italiane nënshkruan paraditen e të premtes, një protokoll bashkëpunimi për përiudhën kohore 2014-2016 me vlerë 81.7 milionë euro, nga të cilat 56.7 milionë euro janë kredi e butë, 20 milionë euro konvertim borxhi dhe 5 milionë euro grant.

Kosovë, Thaçi i dorëzon detyrën Mustafës
Kosovë, Thaçi i dorëzon detyrën Mustafës
Kryeministri i ri i Kosovës Isa Mustafa e ka marrë detyrën nga ish-kryeministri Hashim Thaçi.

Bushati: Të rrisim bashkëpunimin ekonomik rajonal
Bushati: Të rrisim bashkëpunimin ekonomik rajonal
Kreu i diplomacisë shqiptare Ditmir Bushati ka marrë pjesë në takimin e 31-të të Këshillit të Ministrave  të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi ( BSEC) që është zhvilluar në mëngjesin e së premtes në Selanik.

Problemet në zonat rurale, rrezik për braktisjen e shkollës nga fëmijët
Problemet në zonat rurale, rrezik për braktisjen e shkollës nga fëmijët
Të ecësh me orë të tëra në këmbë, të mos kesh ngrohje dhe ambient të pastër, të mos kuptosh tekstet e të stërmundohesh për të pasur një ditë të zakonshme mësimi, të gjitha këto mund të kthehen në kërcënim për shumë fëmijë, që ndjekin shkollën në zonat rurale dhe të largëta të vendit.

Rama: Rritet numri i atyre që kërkojnë pune, por janë me diploma fiktive 
Rama: Rritet numri i atyre që kërkojnë pune, por janë me diploma fiktive
Konferenca e Kryetarëve ka vendosur si datën e fundit të mbledhjes së Parlamentit për këtë sesion, 24 dhjetorin.

Punësim apo papunësi? 
Punësim apo papunësi?
Për të folur mbi shifrat e fundit të tregut të punës të publikuara nga Instituti i Statistikave ishte i ftuar në “Revistën Televizive të Mbrëmjes” Gjergj Filipi, drejtor i INSTAT.

Shkup, studentët kundër reformës së qeverisë
Shkup, studentët kundër reformës së qeverisë
Mijëra studentë për rreth dy orë kanë protestuar nëpër rrugët e Shkupit kundër zbatimit të provimit shtetëror në universitete.

Darkë gala në Nju Jork, shkëlqen Dukesha shtatzënë
Darkë gala në Nju Jork, shkëlqen Dukesha shtatzënë (FOTO)
Ajo është e njohur për riciklimin e veshjeve të saj të preferuara, duke veshur shpesh herë të njëjtën gjë në dy apo më shumë evente të ndryshme.

PD, forum me qytetarë lushnjarë për krizën dhe problemet sociale
PD, forum me qytetarë lushnjarë për krizën dhe problemet sociale
Deputetët demokratë të Komisionit të Çështjeve Sociale dhe të komisioneve të tjera, si dhe drejtues departamentesh e sekretariatesh të Partisë Demokratike, ishin në Lushnje për të analizuar dhe trajtuar çështje të ndryshme.

INSTAT: Çmimet në nëntor 1,7% më të larta. Shkak shtrenjtimi i ushqimeve
INSTAT: Çmimet në nëntor 1,7% më të larta. Shkak shtrenjtimi i ushqimeve
Instituti i Statistikave raporti se çmimet në nëntor ishin mesatarisht 1.7 përqind më të larta se një vit më parë. Sipas INSTAT, shkaku kryesor për këtë rritje është shtrenjtimi i ushqimeve, të cilat në tërësi aktualisht kushtojnë në treg 2.1 përqind më shtrenjtë se një vit më parë.

Kosovë, marshim në mbrojtje të rektorit të UP
Kosovë, marshim në mbrojtje të rektorit të UP
Studentë dhe pjesëtarë të shoqërisë civile në Kosovë, të martën kanë marshuar në përkrahje të rektorit të Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu, ndaj të cilit po kërkohet dorëheqja nga organizatat e dala nga lufta.

Ja emrat e kabinetit "Mustafa"
Ja emrat e kabinetit "Mustafa"
Qeveria e Kosovës është formuar në koalicion edhe me Listën Serbe, duke i ofruar asaj postin e zëvendëskryeministrit. Ja dhe përbërja e saj:

Kosovë, votëbesohet Qeveria e re. Serbët marrin një zv.kryeministër
Kosovë, votëbesohet Qeveria e re. Serbët marrin një zv.kryeministër
Kuvendi i Kosovës ka votuar në seancë të jashtëzakonshme për formimin e qeverisë së re, pasi koalicioni PDK dhe LDK arriti një marrëveshje të re me Listën Serbe.

Përbërja e qeverisë së Kosovës
Përbërja e qeverisë së Kosovës
Kryeministri Isa Mustafa, do të ketë dy zëvendës. Hashim Thaçi, zv.kryeministër i parë dhe ministër i Jashtëm, ndërsa Kujtim Shala zv.kryeministër dhe ministër i Kulturës. Ndërkohë, emrat e tjerë të kabinetit do të jenë:

Testimi i 8 mijë mësuesve, rezultatet me 22 dhjetor
Testimi i 8 mijë mësuesve, rezultatet me 22 dhjetor
Testet e mbi 8 mijë mësuesve kanë nisur të korrigjohen pranë Agjencisë Kombëtare e Provimeve në Tiranë.

Berat, testohen 550 kandidatë për mësues
Berat, testohen 550 kandidatë për mësues
Edhe në qarkun e Beratit u zhvillua testimi i të gjithë kandiduarve për të fituar punësim në arsim.

Reagimi, PS: Ish-ministri e ktheu sistemin në treg shitblerjeje diplomash
Reagimi, PS: Ish-ministri e ktheu sistemin në treg shitblerjeje diplomash
Por për Partinë Socialiste, ishin 8 vitet e demokratëve në qeverisje, që e zhytën arsimin në batak të thellë. “Si ka moral e flet për arsimin ish-ministri i Berishës, që e ktheu sistemin në treg shitblerjeje diplomash?”, deklaroi deputeti Bare.

Isa Mustafa kryeministër i Kosovës, ja kabineti i qeverisë së re 
Isa Mustafa kryeministër i Kosovës, ja kabineti i qeverisë së re
Marrëveshja e koalicionit mes PDK-së së Hashim Thaçi dhe LDK-së së Isa Mustafës është detajuar edhe me emrat e drejtuesve të dikastereve të dielën në mbrëmje.

Testimi, PD: Rama shkeli ligjin për interesa klienteliste
Testimi, PD: Rama shkeli ligjin për interesa klienteliste
Demokratët e cilësojnë testin për licencim, që iu nënshtruan mësuesit një ditë më parë, si antiligjor, që prapa ka interesa klienteliste dhe synimin për raprezalje të largimeve të mësuesve nga puna.

PD ose heroizmi pa ide
PD ose heroizmi pa ide
Ilir Yzeiri - Sjellja e opozitës shqiptare, dhe përkatësisht e Lulzim Bashës, gjithnjë e më shumë po i ngjan një spektakli që luhet në një sallë pa spektatorë.

Kosovë, qarkullojnë emrat e parë të qeverisë
Kosovë, qarkullojnë emrat e parë të qeverisë
Në pritje të nënshkrimit të marrëveshjes për qeverinë e ardhshme mes kryetarit të PDK, Hashim Thaçi dhe atij të LDK, Isa Mustafa, në Kosovë po shtohen edhe zërat mbi pëbërjen e mundshme të kabinetit të ri.

Testimi, mbi 8 mijë mësues në provë. Rama: Godasim korrupsionin
Testimi, mbi 8 mijë mësues në provë. Rama: Godasim korrupsionin
Në 29 shkolla të  12 qarqeve të vendit është zhvilluar testimi i mbi 8 mijë kandidatëve për mësues të cilët aplikojnë për 2765 vende të lira pune.

Testimi i mbi 8 mijë mësuesve, Rama e Nikolla ndjekin hapat e sigurisë
Testimi i mbi 8 mijë mësuesve, Rama e Nikolla ndjekin hapat e sigurisë
Një ditë përpara testimit për mësuesit, Kryeministri Rama së bashku me Ministren Nikolla vizituan ambientet e Agjencisë Kombëtare të Provimit ku ndoqën nga afër zbatimin e masave të sigurisë në procesin e hartimit të testeve.

Korrupsioni në arsim, aktakuzë 13 personave
Korrupsioni në arsim, aktakuzë 13 personave
Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë ndaj 13 asistentëve dhe studentëve nga Fakulteti i Mjekësisë.

Terrorizmi, kryeprokurorët e Ballkanit mblidhen në Kosovë
Terrorizmi, kryeprokurorët e Ballkanit mblidhen në Kosovë
Lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar ka mbledhur kryeprokurorët nga Kosova, Shqipëria, Kroacia, Sllovenia, Maqedonia dhe Mali i Zi në një konferencë të përbashkët në Prishtinë, për të thelluar bashkëpunimin në sfidën e përbashkët.

Dyndje në zyrat OSHEE-së, qytetarët në radhë për të shlyer detyrimet
Dyndje në zyrat OSHEE-së, qytetarët në radhë për të shlyer detyrimet
Pas njoftimit për skemën e re të pagimit të borxheve për energjinë elektrike, duket se qytetarët janë ndërgjegjësuar, duke zënë radhë deri në orët e mbrëmjes për të lidhur kontratat me OSSHEE dhe paguar detyrimet.

Ministeriali i NATO-s, Bushati: Kemi marrë angazhime konkrete
Ministeriali i NATO-s, Bushati: Kemi marrë angazhime konkrete
Me tërheqjen e trupave pas 10 vjetësh nga Afganistani, duke i caktuar një mision mbështetës, 28 vendet anëtare të NATO-s u pajtuan për të forcuar mbrojtjen e tyre nga Rusia e të tjera kërcënime, përmes një forcë të përkohshme ushtarake të reagimit të menjëhershëm, të miratuar gjatë ministerialit dyditor.

Veteranët e UÇK-së në protestë për paktin e arsimimit të fëmijëve
Veteranët e UÇK-së në protestë për paktin e arsimimit të fëmijëve
Veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë protestuar me orë të tëra para Rektorarit të Universitetit të Prishtinës, duke kërkuar respektimin e një memorandumi, që u siguron regjistrimin në arsimin e lartë fëmijëve të dëshmorëve, invalidëve dhe veteranëve të luftës.

Jahjaga dekoron figurat e sportit kosovar
Jahjaga dekoron figurat e sportit kosovar
Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka dekoruar dy figura të njohura të sportit kosovar me medalje presidenciale të meritave.

Hakerat iranianë kanë depërtuar në rrjetet kryesore botërore
Hakerat iranianë kanë depërtuar në rrjetet kryesore botërore
Në një raport të ri të kompanisë së sigurisë “Cylance” thuhet se, hakerat iranianë kanë arritur të depërtojnë dhe të vjedhin informacione nga qeveritë dhe kompani të ndryshme në mbarë botën që prej vitit 2012.

Top Show, “Kuvajti i panjohur”
Top Show, “Kuvajti i panjohur”
Kuvajti, një vend që ka qenë prezent në Shqipëri, por pak e njohin shqiptaret. Marrëdhëniet dhe interesat mes Shqipërisë dhe Kuvajtit.

Si zhvillohet mësimi në një klasë me fëmijë me aftësi ndryshe
Si zhvillohet mësimi në një klasë me fëmijë me aftësi ndryshe
Një orë mësimi, në një klasë me një nxënës me aftësi të kufizuar, është shumë ndryshe nga një orë e zakonshme. Për një mësuese të vetme, përballë një klase me më shumë se 30 nxënës dhe e patrajnuar për të punuar dhe me një fëmijë me aftësi ndryshe, eksperienca e parë është shumë e vështirë.

Mësues të posaçëm për fëmijët me aftësi të kufizuara
Mësues të posaçëm për fëmijët me aftësi të kufizuara
Në Shqipëri ende nuk ka te dhena te sakta mbi numrin e fëmijëve me aftësi të kufizuara, të cilët hasin vështirësi fizike dhe sociale për të përfituar nga shërbimet sociale. 

Obama zgjedh pasuesin e Hagel: Ashton Carter. Pritet konfirmimi në Senat
Obama zgjedh pasuesin e Hagel: Ashton Carter. Pritet konfirmimi në Senat
Presidenti amerikan, Barack Obama, pritet të nominojë ish-zyrtarin e Pentagonit, Ashton Carter, si Sekretarin e ri të Mbrojtjes.

Presidenti Nishani i akordon titullin “Nderi i Kombit”, “Normales” së Elbasanit
Presidenti Nishani i akordon titullin “Nderi i Kombit”, “Normales” së Elbasanit
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i ka akorduar “Normales” së Elbasanit titullin “Nderi i Kombit”, në 105-vjetorin e themelimit të saj. Kjor shenjë mirënjohjeje, më e madhja në vend për një institucion arsimor, iu dorëzua Universitetit të Elbasanit, i cili sipas Presidentit Nishani vazhdoi denjësisht hapat e shkollës “Normale”.

Në 6 dhjetor nis testimi i mësuesve 
Në 6 dhjetor nis testimi i mësuesve
Me datën 6 dhjetor do të nise procesi i testimit në të gjithë vendin për 8095 aplikantë për postin e mësuesve. Sipas të dhënave në dokumentacionin e tyre rezulton se janë 89 për qind aplikantë janë mësues të rinj të diplomuar pas vitit 2000.

Don Winslow: Lufta kundër drogës, një mashtrim i madh
Don Winslow: Lufta kundër drogës, një mashtrim i madh
Shkrimtari i njohur amerikan Don Winslow, i famshëm për romanet e tij që trajtojnë temën e drogës si “The Power of the Dog”, apo “Savages”, nuk ngurron të thotë se lufta ndaj narkotikëve është një mashtrim i madh.

PD: Rama, qindra milionë për festat e nëntorit
PD: Rama, qindra milionë për festat e nëntorit
Partia Demokratike akuzon Qeverinë se ka shpenzuar me milionë lekë për festimet dhe dekorin e festave të Nëntorit.

Lufta kundër AIDS, të rinjtë marshim në bulevard
Lufta kundër AIDS, të rinjtë marshim në bulevard
Me dhjetëra të rinj nga qyteti i Lushnjës kanë marshuar përgjatë bulevardit kryesor në Ditën Botërore kundër HIV/AIDS.

“Shqipëria përballë problemeve të mëdha sociale”
“Shqipëria përballë problemeve të mëdha sociale”
Kreu i Konfederatarës së Sindikatave, Kol Nikolla në kongresin e 5-të të sindikatave tha se Shqipëria përballet ende me shumë probleme të mëdha sociale të cilat kërkojnë zgjidhje.

Festa, komunistët me fotot e Enverit, protestojne ish të përndjekurit
Festa, komunistët me fotot e Enverit, protestojne ish të përndjekurit
Mëngjesi i 70-vjetorit të Çlirimit të vendit në kryeqytet nisi me një maratonë të shkollave nëntëvjecare dhe të mesme të organizuar nga Ministria e Arsimit dhe Federata Shqiptare e Atletikës.

Lushnjë, homazhe te Varrezat e Dëshmorëve
Lushnjë, homazhe te Varrezat e Dëshmorëve
Ministrja e Zhvilllimit të Territorit dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni dhe deputetet e Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, Erjon Braçe dhe Arben Çuko zgjodhen të ishin në Lushnjë për festen e 70- vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë.

Arrestohet drejtori i OSHEE në Lushnje
Arrestohet drejtori i OSHEE në Lushnje
Pas shoqërimit mbrëmjen e së enjtes në Policinë e Qarkut Fier, këta të fundit njoftuan të premten rreth orës 15 arrestimin e drejtorit të OSHEE në Lushnje, Dine Aliaj.

Nishani: Brenda javës emri i Guvernatorit
Nishani: Brenda javës emri i Guvernatorit
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i ftuar në emisionin “Top Story” ka bërë të ditur se brenda javës do të bëjë të ditur emrin e Guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë.

Nikolla: Të rishihet historia
Nikolla: Të rishihet historia
Tekstet e historisë së arsimit parauniversitar do të rishkruhen. Ministrja e Arsimit dhe e Sporteve, Lindita Nikolla ka kërkuar nga historianët që të rivlerësojnë ngjarjet historike përmes një analize shkencore, ku një vend të rëndësishëm do t’i jepet marrëdhënieve me fqinjët.

Rama: Rasti i Lushnjes, 'maja e ajsbergut'
Rama: Rasti i Lushnjes, 'maja e ajsbergut'
Kryeministri i vendit, Edi Rama është shprehur i shqetësuar për fenomenin e mitmarrjes në sistemin arsimor. Duke marrë shkas nga rasti në Lushnje, Rama u shpreh se do të shkërmoqë të gjithë korupsionin në arsim, pa kyrsuer askënd.

Korçë, projekti për financimin e ushqimit
Korçë, projekti për financimin e ushqimit
Pas thuajse 5 vitesh është bërë realitet projekti i ushqimit për fëmijët e komunitetit rom dhe egjiptian, të cilët për shkak të pamundësive ekonomike braktisin shkollën.

Shkup, nxënësve shqiptarë u ndalohet gjuha amëtare
Shkup, nxënësve shqiptarë u ndalohet gjuha amëtare
Qeveria e Maqedonisë po pengon një pjesë të madhe të nxënësve shqiptarë të shkollohen në gjuhën amëtare. Këto akuza i ka bërë Partia Demokratike Shqiptare, pas skandalit në media se në disa shkolla të mesme në Shkup, për një pjesë të konsiderueshme të nxënësve shqiptarë mësimi zhvillohet në gjuhën maqedonase.

Prishtinë, protestë e veteranëve të UÇK-së
Prishtinë, protestë e veteranëve të UÇK-së
Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bashkë me fëmijët e tyre kanë protestuar të enjten para rektoratit të Universitetit “Hasan Prishtina”.

Rama nuk tërhiqet: Reforma të thella
Rama nuk tërhiqet: Reforma të thella
Pavarësisht kërkesave të opozitës, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se mazhoranca dhe qeveria që ai drejton nuk tërhiqet nga nevoja për të bërë shtet me çdo kosto dhe se do të vazhdojë në rrugën e reformave të mëdha.

Plani “Juncker” për rilindjen e Europës
Plani “Juncker” për rilindjen e Europës
Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claud Juncker bëri publik planin e investimeve që shkon në 300 miliard euro dhe që sipas tij, do të shkundë nga gjumi ekonominë europiane.

PDIU: Të njihet minoriteti çam në Greqi
PDIU: Të njihet minoriteti çam në Greqi
PDIU kërkoi publikisht nga presidenti dhe qeveria që të kërkojnë pranë autoriteteve greke njohjen e minoritetit çam në Greqi.

Rekomandimet e KiE-së për AMA-n: Ka çaluar deri më tani
Rekomandimet e KiE-së për AMA-n: Ka çaluar deri më tani
Ekspertët e Këshillit të Europës edhe me kërkesë të Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta kanë kryer një studim i cili tregon se në ç’rrugë duhet të eci Autoriteti i Mediave Audiovizive, një institucion i cili deri më tani nuk e ka kryer siç duhet funksionin e tij dhe ka patur mjaft probleme përsa i përket autonomisë në vendimarrje.

Përmirësimi i arsimit parashkollor
Përmirësimi i arsimit parashkollor
Deri në fund të vitit 2018, çdo fëmiijë në moshën 3 deri në 6 vjeç duhet të ketë mundësi të përfitojë nga edukimi cilësor parashkollor në kopësht, çka do të thotë më shumë mësues cilësorë, ambiente të përshtatshme dhe kurrikula bashkëkohore.

Të jesh police, s’mjafton vetëm praktika
Të jesh police, s’mjafton vetëm praktika
T’u bashkohesh forcave të sigurisë, sidomos policisë që është edhe vija e parë në luftën kundër të gjitha llojeve të krimit kërkon një përgatitje të veçantë, arsimore dhe fizike, por në Indonezi kjo nuk mjafton; të paktën për femrat.

Meta përshëndet marrëveshjen LDK-PDK
Meta përshëndet marrëveshjen LDK-PDK
Kryetari i Parlamentit të Shqpërisë Ilir Meta, të hënën vizitoi qytetin e Gjilanit, me ftesë të kryetarit të kësaj komune Lutfi Haziri. Pas takimit me Hazirin, kryeparlamentari Meta në një konferencë për shtyp ka përshëndetur koalicionin e arritur mes Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike.

Lushnjë, arrestohet drejtoresha e Arsimit
Lushnjë, arrestohet drejtoresha e Arsimit
Nga 3 deri në 5 mijë euro ishte shuma që drejtoresha arsimore e qytetit të Lushnjes, Liza Tabaku merrte për çdo emërim apo moslargim nga detyra, e për këtë aktivitet të paligjshëm ajo ndihmohej nga djali i saj, Xhanluka Bakiasi dhe një tjetër person, Rigert Zeneli.