Videoja e bastisjes dhe arrestimit te Albin Kurtit
Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar në faqen e saj në Facebook një video të momentit kur forcat speciale bastisën godinën e saj.

Arrestimi i Kurtit, policia dhe Vetëvendosje përplasen për “bilancin” Arrestimi i Kurtit, policia dhe Vetëvendosje përplasen për “bilancin”
Arrestimi i deputetit të lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është pasuar  me  shoqërimin e 95 personave, sipas policisë së Kosovës, ndërkohë vetë partia e opozitës ka njoftuar se janë mbi 150 aktivistë dhe qyetarë të arrestuar.

Kosovë, opozita: Dhuna e shtetit policor nuk do të na ndalë Kosovë, opozita: Dhuna e shtetit policor nuk do të na ndalë
Partitë e opoziës kosovare, përmes një deklarate të përbashkët kanë akuzuar drejtuesit e qeverisë për dhunën që pasoi protestën paqësore të mbajtur këtë të shtunë në Prishtinë.

Kosovë, Kurti refuzon të përgjigjet përpara prokurorit Kosovë, Kurti refuzon të përgjigjet përpara prokurorit
Policia e Kosovës ka zbatuar urdhërin e gjykatës dhe e ka çuar të pandehurin Albin Kurti në Prokurorinë Themelore të Prishtinës.

87 arrestime, Policia e Kosovës: U detyruam të përdornim forcën 87 arrestime, Policia e Kosovës: U detyruam të përdornim forcën
Policia e Kosovës ka sqaruar përmes një komunikate për shtyp se ka qenë e detyruara të marrë masa të forta ndaj aktivistëve të lëvizjes Vetëvendosje.

Prishtinë, anulohet koncerti për Ditën e Flamurit Prishtinë, anulohet koncerti për Ditën e Flamurit
Koncerti i planifikuar nga Komuna e Prishtinës me rastin e 28 Nëntorit është anuluar nga vetë bordi i këtij institucioni.

Arrestohet Albin Kurti, mbështetësit përleshen me policinë Arrestohet Albin Kurti, mbështetësit përleshen me policinë
Policia e Kosovës ka arrestuar deputetin e lëvizjes Vëtevendosje, Albin Kurti, pasi ka mbajtur të rrethuar selinë e ketij subjekti politik në Prishtinë.

Prishtinë, mbyllet pa incidente protesta e opozitës Prishtinë, mbyllet pa incidente protesta e opozitës
Mijëra qytetarë të Kosovës kanë marrë pjesë në protestën e ftuar nga tri subjektet opozitare në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, për të kundërshtuar marrëveshjen e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe dhe atë për demarkacionin me Malin e Zi.

Kosovë, aktivitete për nder të 28 Nëntorit Kosovë, aktivitete për nder të 28 Nëntorit
Qytetarët e Kosovës  mëngjesin e së shtunës kanë nisur festën për nder të 103-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Rrugët kryesore të Prishtinës janë veshur kuq e zi, ndërsa në sheshet kryesore të kryeqytetit janë zhvilluar aktivitete të ndryshme nën organizimin e Komunës së Prishtinës.

Thaçi uron 28 Nëntorin Thaçi uron 28 Nëntorin
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e festës së 28 Nëntorit, ka uruar gjithë shqiptarët, duke kujtuar se për këtë ditë u sakrifikuan shumë gjenerata që vendi të ketë institucionet e veta.

Prishtinë, protestë e opozitës kundër marrëveshjeve me Serbinë Prishtinë, protestë e opozitës kundër marrëveshjeve me Serbinë
Tri subjektet opozitare në Kosovë do të mbajnë manifestim protestues në Sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë kundër marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe dhe marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.

Prishtinë, vendoset deklarata e Pavarësisë pranë shtatores së Ismail Qemalit Prishtinë, vendoset deklarata e Pavarësisë pranë shtatores së Ismail Qemalit
Të rinjtë e Partisë Demokratike të Kosovës kanë vendosur para shtatores së Ismail Qemalit në Prishtinë Deklaratën së Pavarësisë së Shqipërisë.

Kosovë, sulmohet polici serb në veri të Mitrovicës Kosovë, sulmohet polici serb në veri të Mitrovicës
Një agjent serb i Policisë së Kosovës është sulmuar me armë të ftohta nga një grup personash në Mitrovicën e Veriut.

Prishtinë, organizohet për të dytin vit panairi “Blej Shqip” Prishtinë, organizohet për të dytin vit panairi “Blej Shqip”
Komuna e Prishtinës, në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë, Zhvillimit Ekonomik, Turizmit dhe Sipërmarrjes së Shqipërisë, hapi panairin tradicional “Blej Shqip” në Prishtinë.

Përkujtohet dita e krijimit, FSK hap kazermat. Jahjaga: Së shpejti me ushtri Përkujtohet dita e krijimit, FSK hap kazermat. Jahjaga: Së shpejti me ushtri
Në ditën e themelimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe në prag të festës kombëtare të 28 Nëntorit, kazerma e FSK-së është hapur për të gjithë qytetarët, që dëshirojnë të vizitojnë repartet e saj ushtarake.

Manifestimi i “28 Nëntorit”, opozita fton qytetarët. “Policia të na ndihmojë” Manifestimi i “28 Nëntorit”, opozita fton qytetarët. “Policia të na ndihmojë”
Përfaqësuesit e subjekteve opozitare në Kosovë, Glauk Konjufca nga Vetëvendosje, Pal Lekaj nga AAK dhe Bilal Sherifi nga Nisma për Kosovën, kanë mbajtur këtë të premte një konferencë për mediat, nga ku u bënë thirrje qytetarëve të bashkohen në manifestimin e së shtunës, për të kundërshtuar marrëveshjen për Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe demarkacionin me Malin e Zi.

Prishtinë, një seri alarmesh për bombë çorodisin policinë Prishtinë, një seri alarmesh për bombë çorodisin policinë
Policia e Kosovës është përballur mesditën e së premtes me një seri alarmesh për bombë në pika të ndryshme të kryeqytetit.

Nis bora edhe në viset e ulëta të Kosovës Nis bora edhe në viset e ulëta të Kosovës
Në Kosovë kanë nisur reshjet e para të dëborës edhe në viset e ulëta. Në Prishtinë reshjet që nisën gjatë natës vazhdojnë ende dhe kanë filluar të zbardhin kryeqytetin.

Kosovë, Minxhozi organizon mbrëmje për 103-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë Kosovë, Minxhozi organizon mbrëmje për 103-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë
Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi ka organizuar mbrëmjen e së enjtes një pritje me rastin e 103-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Mbrëmja nisi me intonimin e himnit të Shqipërisë dhe atij të Kosovës.

Mustafa pritet nga homologu i Bavarisë, në fokus ekonomia dhe azilkërkuesit Mustafa pritet nga homologu i Bavarisë, në fokus ekonomia dhe azilkërkuesit
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa është pritur të enjten nga kryeministri i landit të Bavarisë, Horst Seehofer, ku ishin të pranishëm edhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami; ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci; si dhe ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi.

Ekstremizmi islamik, Veseli ashpërson tonet ndaj terroristëve Ekstremizmi islamik, Veseli ashpërson tonet ndaj terroristëve
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ashpërson tonet kundër ekstremistëve islamikë që i bashkohen ISIS-it në Siri.

Limaj, nis procesi gjyqësor. Trupi gjykues me shumicë nga EULEX-i Limaj, nis procesi gjyqësor. Trupi gjykues me shumicë nga EULEX-i
Gjykata e Krimeve të Rënda në Prishtinë ka nisur procesin gjyqësor ndaj ish-ministrit të Transportit dhe Postë-Telekomit në Kosovë, Fatmir Limaj dhe 4 bashkëpunëtorëve të tij, të cilët dyshohen për disa vepra korruptive gjatë punës së tyre në qeveri.

28 Nëntori, Vetëvendosje fton shqiptarët në manifestimin e Prishtinës 28 Nëntori, Vetëvendosje fton shqiptarët në manifestimin e Prishtinës
Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën kanë shpalosur këtë të enjte, në një mur në qendër të Prishtinës, një flamur kuqezi me mbishkrimin “28 nëntor, manifestojmë për Republikën, kundër Zajednicës dhe marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi”.

Zagreb, Jahjaga takohet me zv.Presidentin amerikan, Biden Zagreb, Jahjaga takohet me zv.Presidentin amerikan, Biden
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga u takua të mërkurën në Zagreb me zv.Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

Bllokimi i llogarive, Pallati i Rinisë në probleme financiare për shlyerjen e borxheve Bllokimi i llogarive, Pallati i Rinisë në probleme financiare për shlyerjen e borxheve
Pasojat e zjarrit të para 15 viteve në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, kanë filluar t’i ndiejnë edhe pronarët e lokaleve afariste, që nuk kanë pasur të bëjnë fare me incidentin.

Dhuna ndaj grave në Kosovë, Avokati i Popullit shpreh rezerva për ligjin Dhuna ndaj grave në Kosovë, Avokati i Popullit shpreh rezerva për ligjin
Në Ditën Ndërkombëtare për Parandalimin e Dhunës ndaj Grave, institucioni i Avokatit të Popullit në Kosovë tërhoqi vëmendjen për mungesën e zbatimit të ligjit në mbrojtje të grave.

Kosovë, opozita në aksion simbolik “për Republikën” Kosovë, opozita në aksion simbolik “për Republikën”
Aktivistë të tri subjekteve opozitare në Kosovë kanë zhvilluar një aksion simbolik para Qeverisë, ku kanë vendosur edhe një moto me mbishkrimin “Për Republikën”.

Isa Mustafa ndalet në landet jugore të Gjermanisë Isa Mustafa ndalet në landet jugore të Gjermanisë
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka filluar një vizitë zyrtare në landet e Baden-Württembergut dhe Bavarisë, në Gjermani.

Apeli i drejtuesve të besimit islam të rajonit: Myslimanët, kundër terrorit Apeli i drejtuesve të besimit islam të rajonit: Myslimanët, kundër terrorit
Në një kohë kur e gjithë Europa, përfshirë Kosovën, ka rritur alarmin e sigurisë, udhëheqësit fetarë të besimit islam nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia rreshtohen edhe njëherë kundër sulmeve terroriste, duke i cilësuar krime, ato që marrin jetë njerëzish të pafajshëm.

Vizita e Dikoviçit, Hyseni takohet me kreun e KFOR-it Vizita e Dikoviçit, Hyseni takohet me kreun e KFOR-it
Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni ka takuar këtë të martë komandantin e KFOR-it, Guglielmo Luigi Miglietta, për të diskutuar efektet destabilizuese që ka pasur vizita e gjeneralit serb, Lubisha Dikoviç, në Prishtinë, i akuzuar për krime lufte në Kosovë.

Apeli lë në paraburgim deputeten Donika Kadaj-Bujupi Apeli lë në paraburgim deputeten Donika Kadaj-Bujupi
Kolegji Penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës, i përbërë prej tre gjyqtarësh, ka lënë në fuqi masën e paraburgimit prej një muaji ndaj të pandehurës Donika Kadaj-Bujupi.

Shefi i Gardës Kombëtare të SHBA-ve: Kosova, jo shënjestër e ISIS-it Shefi i Gardës Kombëtare të SHBA-ve: Kosova, jo shënjestër e ISIS-it
Shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, gjenerali Frank J. Grass ka deklaruar të martën në Prishtinë se, Kosova nuk është objektiv i ISIS-it, por - sipas tij, - duhet shtim i vigjilencës, pasi askush nuk është imun ndaj rreziqeve.

“Kosova e Re”, KOSID: Projekt jo transparent “Kosova e Re”, KOSID: Projekt jo transparent
Konsorciumi i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) ka shprehur shqetësimin mbi vendimin e fundit të Komitetit Ndërtimor për Projektin “Kosova e Re”, i cili i është dhënë kompanisë amerikane Contour Global, si ofertues më i preferuar për ndërtimin e termocentralit “Kosova e Re.”

Jahjaga pret gjeneralin Grass. Diskutohet për sigurinë në Kosovë Jahjaga pret gjeneralin Grass. Diskutohet për sigurinë në Kosovë
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, priti Shefin e Byrosë së Gardës Kombëtare Amerikane, Gjeneralin Frank Grass, me të cilin diskutoi për situatën e sigurisë në Kosovë dhe aspiratën e Kosovës për t'u bërë anëtare e NATO-s.

Kosovë, Kadri Veseli pret Pandeli Majkon Kosovë, Kadri Veseli pret Pandeli Majkon
Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, gjatë një vizite në Prishtinë, u ka bërë thirrje subjekteve politike të Kosovës për bashkëpunim dhe dialog, që të gjendet një zgjidhje për daljen nga kriza politike.

Mustafa: Opozita të shmangë dhunën dhe të presë vendimin e Kushtetueses Mustafa: Opozita të shmangë dhunën dhe të presë vendimin e Kushtetueses
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka ftuar opozitën që të shmangë dhunën në institucione dhe nëpër qytet e të presë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Asociacionin e Komunave Serbe.

Kosova shton masat e sigurisë, opozita: Mustafa po frikëson qytetarët Kosova shton masat e sigurisë, opozita: Mustafa po frikëson qytetarët
Në rrugët e kryeqytetit të Kosovës janë shtuar patrullat policore, ndërsa nëpër vendet publike, policë të shumtë me uniformë dhe civilë patrullojnë dhe ndalojnë qytetarët e dyshuar për t’i kontrolluar.

Kosovë, opozita i dorëzon firmat e peticionit tek Presidentja Kosovë, opozita i dorëzon firmat e peticionit tek Presidentja
Përfaqësues të tri subjekteve opozitare në Kosovë kanë dorëzuar te Presidentja Atifete Jahjaga peticionin me mbi 200 mijë nënshkrime të qytetarëve që kundërshtojnë marrëveshjen për Asociacionin e komunave serbe dhe marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi.

KFOR sjell shefin e ushtrisë serbe në Prishtinë, reagime të shumta KFOR sjell shefin e ushtrisë serbe në Prishtinë, reagime të shumta
Vizita e shefit të Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë serbe në Prishtinë, gjeneralit Dikoviç, i cili konsiderohet përgjegjës për krime lufte në Kosovë, ka shkaktuar reagime të ashpra në opinionin publik.

Kosovë, Kuvendi në seancë më 30 nëntor; plot 35 pika rendi dite Kosovë, Kuvendi në seancë më 30 nëntor; plot 35 pika rendi dite
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që deputetët të mblidhen në një seancë të re plenare, e cila është ftuar të mbahet më 30 nëntor, me një rend dite prej 35 pikash të grumbulluara nga seancat e kaluara.

Mbledhja e qeverisë, Mustafa raporton për vizitën në Bruksel Mbledhja e qeverisë, Mustafa raporton për vizitën në Bruksel
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa tha se zyrtarët më të lartë të Bashkimit Europian janë të shqetësuar për dhunën opozitare në Parlament, duke bërë që Kosova të përmendet si vendi i parë në Europë në të cilën ndodhin situata të tilla.

Kosovë, Pallati i Drejtësisë “pushtohet” nga uji Kosovë, Pallati i Drejtësisë “pushtohet” nga uji
Shiu i rrëmbyeshëm i dy ditëve më parë në Kosovë depërtoi edhe në Pallatin e porsandërtuar të Drejtësisë në Prishtinë. Uji ka pikuar në sportelin e Gjykatës Themelore të Prishtinës, duke e pamundësuar kështu nisjen e punës të hënën për zyrtarët e Gjykatës.

Kosovë, autoritetet apel qytetarëve: Shmangni grumbullimet Kosovë, autoritetet apel qytetarëve: Shmangni grumbullimet
Kërcënimet për sulme terroriste në shtetet e Europës duket kanë alarmuar edhe qeverinë e Kosovës.

Të drejtat e shqiptarëve të Luginës, VV: Të jenë kusht për anëtarësimin e Serbisë Të drejtat e shqiptarëve të Luginës, VV: Të jenë kusht për anëtarësimin e Serbisë
Në 107 vjetorin e Kongresit të Manastirit Lëvizja Vetëvendosje kërkon nga Bashkimi Europian ta përfshijë si kusht në negocimin e për anëtarësim të Serbisë çështjen e zgjidhjes së të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Moti i keq, dëme të mëdha edhe në Kosovë; disa qytete në terr Moti i keq, dëme të mëdha edhe në Kosovë; disa qytete në terr
Erërat e forta dhe shiu i rrëmbyeshëm ka lënë në terr disa qytete të Kosovës. Koorporata Energjetike kosovare njoftoi se, kjo situatë ka shkaktuar një numër të konsiderueshëm dëmesh në të gjithë territorin.

Kosovë, bashkohet opozita; thirrje për protestën e 28 nëntorit Kosovë, bashkohet opozita; thirrje për protestën e 28 nëntorit
Udhëheqësit e tre subjekteve opozitare në Kosovë janë mbledhur këtë të shtunë në një tubim në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, për të mobilizuar strukturat për organizimin e manifestimit që kanë thirrur më 28 nëntor në sheshin “Zahir Pajaziti”.

Kosovë, 30 ditë paraburgim protestuesve të opozitës Kosovë, 30 ditë paraburgim protestuesve të opozitës
Gjykata Themelore në Prishtinë ka marrë vendimin që 17 personave që u arrestuan në protestën e opozitës t’u caktohet masa e paraburgimit prej 30 ditësh.

Kosovë, deputetët e opozitës ende në kërkim nga policia Kosovë, deputetët e opozitës ende në kërkim nga policia
Policia e Kosovës po vazhdon kërkimin e deputetëve të opozitës për t’i arrestuar për hedhjen e gaz lotsjellësve në Kuvend ditëve të fundit.

Kosovë, amerikanët e “CG” me status ofertuesi për TEC-in “Kosova e Re” Kosovë, amerikanët e “CG” me status ofertuesi për TEC-in “Kosova e Re”
Statusi i ofertuesit për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re” i është dhënë kompanisë amerikane “Contour Global”, një investim me vlerë prej 1 miliard eurosh, e që pritet të fillojë në fund të vitit 2016 e në fillim të vitit 2017.

LDK-Vetëvendosje, pr.marrëveshje për daljen nga kriza LDK-Vetëvendosje, pr.marrëveshje për daljen nga kriza
Dy deputetë të Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda nga Vetëvendosje që është në opozitë dhe Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike që udhëheq qeverinë, kanë dalë me një propozim për marrëveshje për liderët partiakë për daljen nga kriza politike.

Mustafa në Bruksel, takohet me udhëheqësit e BE-së Mustafa në Bruksel, takohet me udhëheqësit e BE-së
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ndodhet në Bruksel për një vizitë treditore, ku është takuar me përfaqësues të institucioneve kryesore europiane.

Historiani Buxhovi: Logjika e kalifatit po shkatërron Kosovën Historiani Buxhovi: Logjika e kalifatit po shkatërron Kosovën
Një nga historianët dhe publicistët më në zë të Kosovës, Jusuf Buxhovi, gjatë promovimit të veprës së tij me 5 vëllime “Kosova” në qytetin e Gjakovës, ka paralajmëruar se Kosova është duke u rrezikuar seriozisht edhe nga vet njerëzit e saj. Sipas tij, situatë e pafavorshme për shtetin dhe popullin e Kosovës nuk është vetëm prej zhvillimeve të fundit në nivel botëror.

Tensionet në Kosovë, në rrezik edhe gazetarët e fotoreporterët Tensionet në Kosovë, në rrezik edhe gazetarët e fotoreporterët
Përveç protestuesve dhe policëve, të shumtë kanë qenë edhe gazetarët, që janë lënduar në dy protestat e fundit në Prishtinë. Ekipet e medieve janë përballur me situata të pazakonta, të gjendur mes policisë dhe protestuesve.

Gratë deputete të opozitës, marshim në mbrojtje të Kadaj-Bujupit Gratë deputete të opozitës, marshim në mbrojtje të Kadaj-Bujupit
Me mbishkrimet në pankarta “Me Donikën, për Kosovën”, “Deputetja Donika Kadaj-Bujupi të kthehet në Parlament”, “Shteti që arreston deputetët është shtet diktatorial”, gratë deputete nga radhët e opozitës marshuan nga selia e AAK-së, për t’i dalë në mbrojtje shefes së grupit parlamentar të AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi.

Kontrollohet banesa e babait të Albin Kurtit; policia nuk e gjen deputetin Kontrollohet banesa e babait të Albin Kurtit; policia nuk e gjen deputetin
Policia e Kosovës ka ndërmarrë një aksion kontrolli në shtëpinë e babait të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Hyseni: Policia po zbaton ligjin. Opozita të shmangë dhunën Hyseni: Policia po zbaton ligjin. Opozita të shmangë dhunën
Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni ka vlerësuar punën e pjesëtarëve të Policisë në protestën e një dite më parë në Prishtinë, gjatë ballafaqimit me krerët dhe aktivistët e opozitës.

Kosovë, pezullohen protestat. Opozita “ngrin” revoltën antiqeveritare Kosovë, pezullohen protestat. Opozita “ngrin” revoltën antiqeveritare
Ashpërsohet gjuha politike nga radhët e opozitës në Kosovë përsa i përket reagimeve për situatën pas arrestimit të deputetes Donika Kadaj-Bujupi dhe aksionit policor ndaj deputetëve të tjerë opozitarë. Ndërkohë, për këtë të enjte nuk pritet të ketë protestë në rrugë.

Hapet zyra e FSHZH-së në Gjakovë Hapet zyra e FSHZH-së në Gjakovë
Fondi Shqiptar i Zhvillimit hapi zyrën rajonale për zonën ndërkufitare të zhvillimit Shqipëri-Kosovë. Zyra është hapur në qytetin kosovar të Gjakovës, në seline e konsullatës shqiptare.

Thaçi i përgjigjet kërcënimit të Haradinajt Thaçi i përgjigjet kërcënimit të Haradinajt
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar ndaj një deklarate të bërë një ditë më parë nga kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, se një ditë mund të sulmohen edhe shtëpitë e zyrtarëve qeveritarë.

Prishtinë, ambasadat perëndimore dënojnë dhunën Prishtinë, ambasadat perëndimore dënojnë dhunën
Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Britanisë së Madhe dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë kanë dënuar dhunën e vazhdueshme në Kosovë “për arritjen e qëllimeve politike”.

Dhuna në Prishtinë, 7 policë të plagosur; 22 persona të ndaluar Dhuna në Prishtinë, 7 policë të plagosur; 22 persona të ndaluar
Gjatë orëve të mbrëmjes, protestuesit në Prishtinë pasi janë informuar për masën e caktuar nga Gjykata kompetente ndaj deputetes Kadaj-Bujupi, përsëri kanë shfaqur dhunë ndaj policisë dhe objekteve zyrtare.

Serbët e veriut ndalojnë ministrin Hoti të shkojë në Jarinjë Serbët e veriut ndalojnë ministrin Hoti të shkojë në Jarinjë
Serbët e veriut pengojnë ministrin kosovar të Financave, Avdullah Hoti të zhvillojë një vizitë zyrtare në pikën kufitare të Jarinjës në veri të Kosovës.

Dhuna mbërthen Prishtinën Dhuna mbërthen Prishtinën
Liderët e partive opozitare në Kosovë, të mbështetur edhe nga dhjetëra aktivistë dhe simpatizantë të tyre janë mbledhur të mërkurën në mesditë para objektit qeveritar për të protestuar kundër arrestimit të deputetes së AAK-së Donika Kadaj-Bujupi dhe lëshimit të fletë-arrestit edhe për Albin Kurtin dhe dy deputetë të tjerë opozitarë.

Hammond: Dialogu Kosovë-Serbi, jetik për rajonin Hammond: Dialogu Kosovë-Serbi, jetik për rajonin
Mbretëria e Bashkuar ka një interes të madh për të ardhmen e Ballkanit perëndimor, deklaroi në Tiranë ministri i Jashtëm britanik, Philip Hammond.

Protesta në Kosovë, 30 ditë burg deputetes së AAK-së Protesta në Kosovë, 30 ditë burg deputetes së AAK-së
Gjykata Themelore e Prishtinës pranoi kërkesën e Prokurorisë për 30 ditë burgim për deputeten e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi.

Kosovë, opozita në protestë para qeverisë; kërkohen 30 ditë paraburgim për Kadaj-Bujupin Kosovë, opozita në protestë para qeverisë; kërkohen 30 ditë paraburgim për Kadaj-Bujupin
Udhëheqës të partive opozitare në Kosovë, të mbështetur edhe nga dhjetëra aktivistë dhe simpatizantë të tyre janë mbledhur përpara selisë së Qeverisë së Kosovës, në shenjë proteste për veprimet e fundit të qeverisë dhe për urdhërarrestet e lëshuara për 4 deputetë të opozitës.

Arrestimi i Kadaj-Bujupit, e bija: E arrestuan si të ishte kriminele Arrestimi i Kadaj-Bujupit, e bija: E arrestuan si të ishte kriminele
Doruntina 15-vjeçare, vajza e deputetes Donika Kadaj-Bujupi, ka rrëfyer momentin kur në shtëpinë e tyre janë futur pjesëtarë të Policisë së Kosovës, për të arrestuar nënën e saj.

Kosovë, granatë pranë Gjykatës Kushtetuese. Shpërthehet në mënyrë të kontrolluar Kosovë, granatë pranë Gjykatës Kushtetuese. Shpërthehet në mënyrë të kontrolluar
Policia e Kosovës ka shpërthyer në mënyrë të kontrolluar një granatë dore e cila ndodhej pranë Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

Kosovë, policia arreston deputeten e AAK-së, Donika Kada Bujupi Kosovë, policia arreston deputeten e AAK-së, Donika Kada Bujupi
Mëngjesin e së mërkurës është arrestuar deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kadaj-Bujupi, në dalje të shtëpisë së saj. Arrestimi i saj ka ardhur pasi një ditë më herët Gjykata Themelore në Prishtinë ka lëshuar urdhër-arrest për deputeten në fjalë dhe deputetët e Vetëvendosjes, Albin Kurti, Albulena Haxhiu dhe Faton Topalli, lidhur me hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës.

Kosovë, Mustafa në Bruksel; takime me liderët e BE-së Kosovë, Mustafa në Bruksel; takime me liderët e BE-së
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do të takohet me udhëheqësit e Bashkimit Evropian.

Jonuz Musliu kundër kryeministrit serb Jonuz Musliu kundër kryeministrit serb
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është ndërprerë disa herë gjatë fjalimit të tij në Bujanoc, pasi kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, ka kërkuar që Vuçiç të kthejë librat që janë ndaluar në doganat e Serbisë, si donacion nga Kosova.

Kosovë, aktivistët e Vetëvendosjes grumbullohen para selisë së tyre Kosovë, aktivistët e Vetëvendosjes grumbullohen para selisë së tyre
Pas lajmit të publikuar në media se Gjykata Themelore në Prishtinë ka lëshuar urdhër-arrest për deputetët e Vetëvendosjes Albin Kurti, Albulena Haxhiu e Faton Topalli dhe Donika Kadaj Bujupi e AAK-së, aktivistë të Vetëvendosjes janë grumbulluar për disa orë para selisë së tyre në Prishtinë.

Sërish fletë-arresti ndaj Albin Kurtit Sërish fletë-arresti ndaj Albin Kurtit
Ndaj katër deputetëve të opozitës në Kuvendin e Kosovës, janë lëshuar fletë-arrestet nga ana e Gjykatës Themelore të Prishtinës.

Aktakuzë ndaj prokurores së Mitrovicës Aktakuzë ndaj prokurores së Mitrovicës
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër prokurores Vahide Badivuku dhe dy të pandehurve të tjerë për marrje ryshfeti, ushtrim të ndikimit dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Mbreti Abdullah i Jordanisë viziton Kosovën: Jemi përballë luftës së tretë botërore Mbreti Abdullah i Jordanisë viziton Kosovën: Jemi përballë luftës së tretë botërore
“Jemi përballë luftës së tretë botërore kundër njerëzimit”. Mesazhin e dha në Prishtinë gjatë vizitës zyrtare mbreti i Jordanisë. Ai u prit nga Presidentja Atifete Jahjaga dhe Kryeministri Isa Mustafa, me të cilët diskutoi përveç të tjerash zhvillimet e fundit në Francë pas sulmeve terroriste.

Kosovë, opozita sulmon Kuvendin. Përleshje edhe në rrugët e Prishtinës Kosovë, opozita sulmon Kuvendin. Përleshje edhe në rrugët e Prishtinës
Menjëherë pas hedhjes së gazit lotsjellës brenda sallës së seancave plenare në Kuvendin e Kosovës, njësite të forcave speciale të Policisë janë pozicionuar pranë rrethimeve të vendosura paraprakisht rreth institucioneve.

Masat antiterror ne Kosovë, agjentët mbajne nën vëzhgim simpatizantët e ISIS Masat antiterror ne Kosovë, agjentët mbajne nën vëzhgim simpatizantët e ISIS
Ngjarjet e fundit terroriste në Paris kanë alarmuar Agjencinë Inteligjente të Kosovës, e cila ka marrë menjëherë masa shtesë në vëzhgim të kosovarëve, të dyshuar për lidhje dhe kontakte me pjesëtarë të ISIS.

Gjuriç, në Mitrovicën Veriore pa leje nga Kosova Gjuriç, në Mitrovicën Veriore pa leje nga Kosova
Shefi i Zyrës serbe për Kosovën, në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç është parë mbrëmjen e së hënës në veri të Mitrovicës. Lajmi konfirmohet nga agjencia e lajmeve “KosovaPress”.

Dënohet dhuna në Kosovë, Delawie: Aktet kanë kaluar çdo normë Dënohet dhuna në Kosovë, Delawie: Aktet kanë kaluar çdo normë
Ngjarjet e dhunshme në ambientet e Kuvendit të Kosovës janë dënuar ashpër nga ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, dhe nga zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, të cilët pas seancës folën para medieve.

Kosovë, qeveria rrit me 25% përkrahjen sociale Kosovë, qeveria rrit me 25% përkrahjen sociale
Mengjesin e së martës, qeveria e Kosovës ka zhvilluar mbledhjen e rregullt në të cilën ka miratuar vendimin për rritjen për 25% të pagesave për çdo familje që merr asistencë sociale.

Seanca në sallën alternative, Mustafa: Opozita, veprime kriminale Seanca në sallën alternative, Mustafa: Opozita, veprime kriminale
Seanca e parlamentare e Kosovës po zhvillohet në sallën alternative, teksa jashtë Kuvendit zhvillohen protesta. Kryeministri Isa Mustafa i quajti veprime kriminale ato të opozitës, që ccuan dhe në ndërprerjen e seancës.

Kosovë, trazira në Kuvend. Gaz lotsjellës e përleshje opozitë-forca sigurie Kosovë, trazira në Kuvend. Gaz lotsjellës e përleshje opozitë-forca sigurie
Kuvendi i Kosovës është shndërruar edhe njëherë në arenë përplasjesh të dhunshme, pasi deputetët e opozitës ndërprenë seancën plenare ende pa filluar, duke hedhur gaz lotsjellës.

Kosovë, seancë plenare për buxhetin e vitit 2016 të martën Kosovë, seancë plenare për buxhetin e vitit 2016 të martën
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur të mbajë seancë plenare të martën në orën 9:00 me vetëm një pikë rendi dite: shqyrtimin e projektligjit për buxhetin e vitit 2016. Ky vendim është kundërshtuar nga nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Vetëvendosjes, Aida Dërguti.

Kosovë, arrestohen 3 persona të lidhur me ISIS-in Kosovë, arrestohen 3 persona të lidhur me ISIS-in
Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona, të cilët janë kapur nga autoritetet turke duke tentuar t’i bashkohen ISIS-it në Siri.

Opozita kosovare, manifestim më 28 nëntor Opozita kosovare, manifestim më 28 nëntor
Tri subjektet opozitare në Kosovë, Vetëvendosje, AAK dhe NISMA, do të organizojnë një manifestim në ditën e flamurit kombëtar kundër marrëveshjeve me Serbinë, demarkacionit me Malin e Zi dhe kundër Qeverisë së Kosovës.

Kosovë, rriten masat e sigurisë pas sulmeve në Paris Kosovë, rriten masat e sigurisë pas sulmeve në Paris
Pas sulmeve terroriste në Paris, autoritetet kosovare kanë ndërmarrë masat e para të sigurisë, në kuadër të vlerësimit të rrezikshmërisë. Fillimisht, kjo është parë me forcimin e xhamave me shtresa mbrojtëse të objektit kryesor të qeverisë, si dhe me vendosjen e kamerave dhe alarmeve shtesë.

Dita botërore e viktimave të aksidenteve rrugore në Kosovë Dita botërore e viktimave të aksidenteve rrugore në Kosovë
Në ditën botërore të viktimave të aksidenteve rrugore, në Prishtinë janë përkujtuar 106 personat të cilët kanë humbur jetën brenda vitit 2015.

Mustafa, në Istog për gurthemelin e Memorialit të Ibrahim Rugovës Mustafa, në Istog për gurthemelin e Memorialit të Ibrahim Rugovës
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka marrë pjesë në vendosjen e gurthemelit të memorialit në qendër të Istogut, kushtuar Presidentit historik Ibrahim Rugova.

Kosovë, BIK dënon sulmet në Paris Kosovë, BIK dënon sulmet në Paris
Bashkësia Islame e Kosovës ka dënuar sulmet terroriste në Francë që morën e jetën e qytetarëve të pafajshëm.

Veseli homazhe pranë ambasadës franceze në Prishtinë Veseli homazhe pranë ambasadës franceze në Prishtinë
Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli bën homazhe pranë ambasadës së Francës në Prishtinë. Ai i shoqëruar nga bashkëpunëtorë, dorezoi kurora lulesh pranë selisë së ambasadës dhe i shprehu ngushëllime ambasadores Maryse Daviet për humbjen e jetëve të pafajshme në sulmet terroriste.

Kosova dënon sulmet në Paris, e diela shpallet ditë zie Kosova dënon sulmet në Paris, e diela shpallet ditë zie
Autoritetet qendrore të Kosovës kanë dënuar fuqishëm përpjekjet për terrorizimin e popullit francez me akte mizore e terroriste. Kryeminsitri Isa Mustafa, Presidentja Atifete Jahjaga dhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi janë shprehur të shokuar nga sulmet e së premtes në Paris që morën jetën e mbi 150 njerëzve, ndërsa kanë deklaruar se Kosova qëndron me popullin francez kundër terrorizmit.

Kosovë, promovohet vepra me 5 vëllime e Jusuf Buxhovit Kosovë, promovohet vepra me 5 vëllime e Jusuf Buxhovit
Shkrimtari dhe historiani kosovar, Jusuf Buxhovi promovoi këtë të premte veprën e tij në 5 vëllime, me titullin “Kosova”.

Rinisin gërmimet në Rashkë të Serbisë, pa palën kosovare Rinisin gërmimet në Rashkë të Serbisë, pa palën kosovare
Rifillojnë gërmimet në vendndodhjen e Rashkës, në Serbi, për të kërkuar nëse ndodhen aty trupa të personave të pagjetur nga lufta e fundit në Kosovë.

Kosovë, Veseli fton mbledhje kryesie të hënën Kosovë, Veseli fton mbledhje kryesie të hënën
Duke qenë se kjo javë kaloi pa asnjë seancë, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka ftuar për të hënën e javës së ardhshme mbledhjen e Kryesisë, për të caktuar datën e seancës së ardhshme plenare.

Remitancat në Kosovë, 10 mld euro që nga fundi i luftës Remitancat në Kosovë, 10 mld euro që nga fundi i luftës
Më shumë se 10 miliardë euro llogaritet të jetë shuma që diaspora kosovare ka dërguar në vendlindje që nga përfundimi i luftës e deri tani.

Prokurorja britanike Bamieh do të kthehet në Kosovë për hetimet Prokurorja britanike Bamieh do të kthehet në Kosovë për hetimet
Prokurorja britanike, Maria Bamieh, do të kthehet në Kosovë për t’u ballafaquar me hetimet kundër saj. Për këto hetime dhe kërkesën për heqjen e imunitetit, ajo ka akuzuar drejtpërdrejt ish-eproren e saj, Jaroslava Navotna.

Raporti për Kosovën, shoqëria civile tepër kritike Raporti për Kosovën, shoqëria civile tepër kritike
Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë kanë diskutuar të enjten për raportin e progresit, i cili ka vlerësuar disa arritje, por ka dhënë shumë vërejtje dhe kritika për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Kosovë, qeveria miraton draftin për Prishtinën Kosovë, qeveria miraton draftin për Prishtinën
Qeveria e Kosovës ka miratuar në mbledhjen e së enjtes pr/dokumentin për kryeqytetin, si hap i parë para miratimit të projektligjit për Prishtinën.

Kosovë, Mustafa: Marrëveshja për Asociacionin nuk është pezulluar Kosovë, Mustafa: Marrëveshja për Asociacionin nuk është pezulluar
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar në mbledhjen e qeverisë se marrëveshja e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe e dërguar nga presidentja në Gjykatën Kushtetuese, nuk nënkupton pezullim të saj.

Pejë, protestë e veteranëve të luftës së UÇK-së kundër kryetarit të Komunës Pejë, protestë e veteranëve të luftës së UÇK-së kundër kryetarit të Komunës
Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së protestuan të mërkurën kundër kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri. Protesta në Pejë vjen pas intervistës së tij dhënë gazetës austriake “Der Standard”, disa ditë më parë.

Kosovë, 4 persona në pranga për prostitucion Kosovë, 4 persona në pranga për prostitucion
Policia e Kosovës njoftoi se pasditën e së martës ka arrestuar 4 persona në Fushë Kosovë për veprën penale “Trafikim me njerëz” dhe “Shërbime seksuale të viktimës së trafikimit”.

Takim Veseli-Lunaçek: Duhet dialog për integrimin Takim Veseli-Lunaçek: Duhet dialog për integrimin
Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur në takim nënkryetaren e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, dhe ka folur edhe njëherë për gjendjen aktuale në vend dhe rajon, dialogun dhe sfidat e Kuvendit në procesin e euro-integrimeve.

Kosovë, Mustafa: Do të implementojmë të gjitha rekomandimet e BE-së Kosovë, Mustafa: Do të implementojmë të gjitha rekomandimet e BE-së
Përfaqësuesi special i BE-së Samuel Zhbogar, i ka dorëzuar Raportin e Progresit për vitin 2015 kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa.Për Mustafën, progres-raporti, i cili këtë vit vjen pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit, është paralajmërues se brenda një periudhe shumë të shkurtër Kosovës dhe qytetarëve të saj do t’u mundësohet lëvizja e lirë në zonën “Schengen” nëpërmjet liberalizimit të vizave.

Lunaçek: Kosova, në rrugën e duhur. Duhen reforma të thella Lunaçek: Kosova, në rrugën e duhur. Duhen reforma të thella
Nënkryetarja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunaçek, në përfundim të vizitës në Prishtinë tha se Kosova, si shteti më i ri i Europës ka hapur një faqe të re të historisë me nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit, e cila - sipas saj, - do t’i hapë rrugë produkteve kosovare të hidhen në tregjet e shteteve të BE-së.

Kosovë, opozita: Pezullimi nga Kushtetuesja, hapi i parë i gjunjëzimit të pushtetit Kosovë, opozita: Pezullimi nga Kushtetuesja, hapi i parë i gjunjëzimit të pushtetit
Për opozitën kosovare, vendimi për pezullimin e përkohshëm të marrëveshjes për Asociacionin nga Gjykata Kushtetuese shënon fillimin e gjunjëzimit të pushtetit.

Kosovë, Kushtetuesja pezullon marrëveshjen për Asociacionin Kosovë, Kushtetuesja pezullon marrëveshjen për Asociacionin
Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur si masë të përkohshme, pezullimin e marrëveshjes për Asociacionin, deri në marrjen e vendimit përfundimtar nga ana e këtij institucioni.

“Kukësi”, Prokuroria Speciale ngre akuzë për krime lufte “Kukësi”, Prokuroria Speciale ngre akuzë për krime lufte
Prokuroria Speciale e Kosovës njofton me anë të një komunikate për shtyp se ka ngritur një aktakuzë për çështjen “Kukësi”.

Kosovë, opozita: Të ndërpritet dialogu me Serbinë Kosovë, opozita: Të ndërpritet dialogu me Serbinë
Votimi i djeshëm kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, veçanërisht nga shtetet që e kanë njohur Kosovën, është cilësuar si dështimi më i madh i diplomacisë kosovare nga tri forcat politike opozitare në vend.

“UNESCO”, Lunaçek: BE të japë shpjegime “UNESCO”, Lunaçek: BE të japë shpjegime
Nënkryetarja e Parlamentit Evropian njëherësh raportuese për Kosovën, Ulrike Lunacek i është drejtuar studentëve kosovarë në universitetin e Prishtinës duke nisur kështu edhe vizitën tri ditore në Kosovë. Ajo ka komentuar pengesat serbe për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, dhe sipas Lunacek, rezultati i votimit në Paris vë në dyshim fatin e dialogut mes dy shteteve.

Raporti, Zbogar i bën thirrje opozitës: Kosova nuk ka kohë për të humbur Raporti, Zbogar i bën thirrje opozitës: Kosova nuk ka kohë për të humbur
Raporti i progresit për Kosovën i publikuar të martën nga Komisioni Europian, ka vlerësuar hapat e fundit nga Prishtina zyrtare për ratifikimin e MSA-së dhe formimin e Gjykatës Speciale, por edhe marrëveshjet me Serbinë ndërsa ka kritikuar veprimet bllokuese të opozitës në Kuvend.

Ja pse dështoi Kosova në UNESCO Ja pse dështoi Kosova në UNESCO
Veç konjukturave dhe lobimeve pro dhe kundra anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duket se shkaku i mos anëtarësimit të saj në këtë organizatë nuk është vetëm ky.

Nga e marta rikthehen kontrollet në kufirin Shqipëri-Kosovë Nga e marta rikthehen kontrollet në kufirin Shqipëri-Kosovë
Policia e Kosovës ka njoftuar se kontrollet e dyfishta kufitare mes Kosovës dhe Shqipërisë do të rinisin më datë 10 nëntor.

UNESCO, Serbia e lumtur. Vuçiç: Nuk jemi përulur UNESCO, Serbia e lumtur. Vuçiç: Nuk jemi përulur
Serbia është e lumtur për mos pranimin e Kosovës në UNESCO si një betejë e vështirë e fituar. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se Serbia nuk është përulur dhe është e rëndësishme që nuk ka humbur.

Dështimi në UNESCO, ekspertët: Të gjenden përgjegjësit Dështimi në UNESCO, ekspertët: Të gjenden përgjegjësit
Njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare në Kosovë vlerësojnë se diplomacia kosovare nuk duhet të ndalet në përpjekjet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, ndërsa kërkojnë sqarime zyrtare nga ata që ishin të ngarkuar me procesin që dështoi këtë të hënë në Paris.

Vota në UNESCO, ambasadori Delawie: Zhgënjyese Vota në UNESCO, ambasadori Delawie: Zhgënjyese
Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka reaguar përmes rrjetit social Twitter, mbi dështimin në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s, për ta pranuar Kosovë si vend anëtare.

Kosovë, artistët të pakënaqur me projektligjin për kinematografinë Kosovë, artistët të pakënaqur me projektligjin për kinematografinë
Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport ka shqyrtuar disa nga kapitujt dhe nenet e projektligjit për kinematografinë, së bashku me përfaqësues të artit dhe kulturës, të cilët patën disa vërejtje sa i përket kapitullit të VI-të dhe nenit 28.

Dështimi i Kosovës në UNESCO, Selimi: Shkak situata gjeopolitike në botë Dështimi i Kosovës në UNESCO, Selimi: Shkak situata gjeopolitike në botë
Një një lidhje telefonike për edicionin e lajmeve në Top Channel, zv.ministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi ka folur rreth dështimit të ditës së sotme në Paris, për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Dështimi i pranimit të Kosovës, reagojnë VV dhe AAK Dështimi i pranimit të Kosovës, reagojnë VV dhe AAK
Në Kosovë, rezultati i ngushtë i  votimit është pritur me pakënaqësi, sisdomos ndaj vendeve që e kanë njohur pavarësinë dhe konsiderohen miq të Kosovës, por që ose votuan kundër, ose abstenuan në votimin e zhvilluar sot në Asamblenë e Përgjithshme të UNESCO-s për anëtarësimin e saj.

Mustafa, vizitë në Lituani; fuqizim të bashkëpunimit dhe mbështetjes Mustafa, vizitë në Lituani; fuqizim të bashkëpunimit dhe mbështetjes
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë vizitës zyrtare në Lituani është pritur në takim nga kryeministri i këtij vendi, Algirdas Butkevicius.

Lunaçek nis vizitën treditore në Kosovë Lunaçek nis vizitën treditore në Kosovë
Nënkryetarja e Parlamentit Europian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek do të nisë këtë të hënë një vizitë në Kosovë.

Kosovë, Ban Ki-moon dënon dhunën e opozitës në Kuvend; përshëndet dialogun Kosovë, Ban Ki-moon dënon dhunën e opozitës në Kuvend; përshëndet dialogun
Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, në raportin e tij më të ri për zhvillimet në Kosovë ka dënuar përdorimin e dhunës nga partitë opozitare, ndërsa ka përshëndetur dialogun në Bruksel dhe marrëveshjen mbi krijimin e Asociacionit të komunave serbe, bën të ditur RTK.

Dështon për 3 vota, anëtarësimi i Kosovës në UNESCO Dështon për 3 vota, anëtarësimi i Kosovës në UNESCO
Kosova nuk ka rritur të bëhet anëtare e UNESCO-s për vetëm tri vota. Nga 142 shtetet anëtare të pranishme, për pranimin e Kosovës votuan 92, 50 ishin kundër, ndërsa 29 shtete abstenuan.

AAK paralajmëron bllokimin e Kuvendit para buxhetit 2016 AAK paralajmëron bllokimin e Kuvendit para buxhetit 2016
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka paralajmëruar një tjetër bllokadë të Kuvendit, kur të vihet për votim buxheti i shtetit për vitin 2016.

Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për Kosovën në UNESCO Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për Kosovën në UNESCO
Në punimet e sesionit të 38 të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, që po mbahet në Paris, po zhvillohet një betejë diplomatike mes Perëndimit dhe Lindjes rreth çështjes më të rëndësishme, anëtarësimit të Kosovës.

Në pritje të UNESCO-s, vitrinë arkeologjike në Kuvendin e Kosovës Në pritje të UNESCO-s, vitrinë arkeologjike në Kuvendin e Kosovës
Një ditë para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, në hollin e Kuvendit të Kosovës janë ekspozuar kopjet e disa artefakteve, origjinalet e të cilave janë grabitur nga Serbia gjatë luftës së vitit 1999 dhe ende nuk janë kthyer.

50 pelegrinë serbë vizitojnë kishën e Gjakovës 50 pelegrinë serbë vizitojnë kishën e Gjakovës
Vizita e besimtarëve ortodoksë serbë, të cilët udhëtuan drejt Gjakovës me një autobus, këtë herë nuk është shoqëruar me protesta dhe kundërshtime nga qytetarët e Gjakovës.

Hahn viziton shtabin e KFOR-it në Prishtinë Hahn viziton shtabin e KFOR-it në Prishtinë
Komisioneri i BE-së për Politikë Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn, ka zhvilluar një vizitë në Shtabin e KFOR-it në Prishtinë, ku është pritur nga komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Guglielmo Luigi Miglietta.

Kosovë, në procedim kërkesa e Jahjagës për asociacionin e komunave serbe Kosovë, në procedim kërkesa e Jahjagës për asociacionin e komunave serbe
Zëdhënësi i Gjykatës Kushtetuese ka deklaruar për “Kosovapress” se kërkesa e presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga në lidhje me asociacionin e komunave serbe është regjistruar dhe është duke u proceduar.

Kosovë, opozita: Nuk tërhiqemi nga kërkesa për tërheqjen e nënshkrimeve Kosovë, opozita: Nuk tërhiqemi nga kërkesa për tërheqjen e nënshkrimeve
Pas seancës së posaçme parlamentare, ku deputetëve të Kosovës iu drejtua me një fjalim komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, opozita kosovare përsëriti qëndrimin se nuk do të lëshojë pè në qëndrimet e saj, për tërheqjen e nënshkrimeve nga marrëveshjet për Asociacionin dhe demarkacionin me Malin e Zi.

Qeveria e Kosovës dënon sulmin me vezë ndaj Kuçit; ja vendimet e marra Qeveria e Kosovës dënon sulmin me vezë ndaj Kuçit; ja vendimet e marra
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka nisur mbledhjen e Qeverisë pasditen e së premtes, duke dënuar sulmin me vezë ndaj ministrit të Drejtësisë, Hajredin Kuçi, nga aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje. Mustafa tha se, veprime të tilla nuk do ta zmbrapsin qeverinë.

Pejë, shpërthejnë tubat e ngrohjes qendrore; 5 nxënëse të plagosura Pejë, shpërthejnë tubat e ngrohjes qendrore; 5 nxënëse të plagosura
Të paktën 5 nxënëse janë lënduar mesditën e së premtes nga shpërthimi në tubat e sistemit të ngrohjes në shkollën fillore “Dardania” në Pejë.

Kosovë, edhe Hajredin Kuçi goditet me vezë Kosovë, edhe Hajredin Kuçi goditet me vezë
Lëvizja Vetëvendosje njofton se ka goditur me vezë edhe ministrin e Drejtësisë Hajredin Kuçi. Në një njoftim, Vetëvendosje e arsyeton këtë akt se nuk mund të ketë rehati për një pushtet që e ka sjellë vendin në një gjendje të mjerë.

OEK-u shpreh shqetësimin për tarifat e KEDS-it OEK-u shpreh shqetësimin për tarifat e KEDS-it
Oda Ekonomike e Kosovës ka shprehur shqetësime për disa veprime të cilat i ndërmerr KEDS-i lidhur me tarifat dimërore për kompanitë prodhuese dhe veprime tjera, duke thënë se KEDS-i është kompani private e cila pa investime vetjake po rrit kapitalin e vet.

Kosovë, opozita nxjerr parrulla në Kuvend gjatë fjalimit të Hahnit Kosovë, opozita nxjerr parrulla në Kuvend gjatë fjalimit të Hahnit
Opozita kosovare ka nxjerrë dy parrulla gjatë fjalimit në Kuvend të Komisionerit për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn.

Hahn në Kosovë, takon Jahjagën dhe Mustafën Hahn në Kosovë, takon Jahjagën dhe Mustafën
Komisioneri i Bashkimit Europian për Politikën europiane të Fqinjësisë dhe negociatat për Zgjerimin, Johannes Hahn ka qëndruar këtë të premte në Prishtinë dhe është pritur nga krerët më të lartë të shtetit.

Katër vjet burg për autorin e sulmit ndaj  gazetarit Hasimja Katër vjet burg për autorin e sulmit ndaj  gazetarit Hasimja
Sovran Syla është dënuar me katër vjet burg dhe një gjobë në vlerë 1000 euro për sulmin me thikë ndaj gazetarit, Milot Hasimja, tetorin e vitit të kaluar, teksa gazetari gjendej në hapësirat e televizionit ku punon.

Kosova merr mbështetjen e Turqisë për anëtarësimin në UNESCO Kosova merr mbështetjen e Turqisë për anëtarësimin në UNESCO
Zëvendëskryeministri, njëherësh ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi përmes llogarisë së tij në “Facebook” ka njoftuar se gjatë një takimi që ka zhvilluar me presidentin e Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, ka marrë mbështetje të plotë sa i përket anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Kosovë, raporti për konfiskimin e pasurisë së paligjshme Kosovë, raporti për konfiskimin e pasurisë së paligjshme
Koordinatori nacional për luftimin e krimeve ekonomike, Shqipdon Fazliu, ka paraqitur para anëtarëve të Këshillit Prokurorial të Kosovës raportin tremujor, korrik-shtator 2015, për rastet e sekuestrimit të pasurisë së fituar në mënyrë të paligjshme.

Komisioneri Hahn viziton Kosovën Komisioneri Hahn viziton Kosovën
Komisioneri i BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn viziton Kosovën ditën e premte. Axhenda e tij fillon në mëngjes me pritjen nga Presidentja e Republikës, Atifete Jahjaga, ndërsa pas takimit me kryeministrin Isa Mustafa pritet të ketë edhe një dalje të përbashkët për shtyp.

SHBA lobon për Kosovën në UNESCO SHBA lobon për Kosovën në UNESCO
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie ka thënë se ShBA-të janë duke punuar shumë për të inkurajuar të gjitha shtetet e botës, që të votojnë në favor të Kosovës për anëtarësim në UNESCO.

Kosovë, ministri turk i Kulturës takohet me homologun e tij dhe Mustafën Kosovë, ministri turk i Kulturës takohet me homologun e tij dhe Mustafën
Ministri turk i Kulturës dhe Turizmit, Yalçin Topçu vizitoi Kosovën, ku u prit nga homologu i tij kosovar, Kujtim Shala, si dhe kryeministri Isa Mustafa.

Kosovë, rimbursimi i kuponëve fiskalë; shtyhet afati i dorëzimit Kosovë, rimbursimi i kuponëve fiskalë; shtyhet afati i dorëzimit
Administrata Tatimore e Kosovës njofton shtyrjen e afatit të dorëzimit të blloqeve me kuponë fiskalë deri në datën 6 nëntor 2015.

Kosovë, statistikat: Rritje e numrit të ndërmarrjeve të reja të regjistruara Kosovë, statistikat: Rritje e numrit të ndërmarrjeve të reja të regjistruara
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar statistikat mbi ndërmarrjet në Kosovë për tremujorin e tretë të vitit 2015, ku rezulton se janë regjistruar gjithsej 2.284 ndërmarrje.

Projektet ndërkufitare Kosovë-Shqipëri Projektet ndërkufitare Kosovë-Shqipëri
Projektet e përbashkëta ndërkufitare dhe mjedisore mes Kosovës dhe Shqipërisë, ishin temë e një takimi të zhvilluar në Gjakovë, midis ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, kryetares së komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila dhe ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.

Shqipëri-Kosovë, rikthehen kontrollet e dyfishta në kufi; kërkesë e KE-së Shqipëri-Kosovë, rikthehen kontrollet e dyfishta në kufi; kërkesë e KE-së
Kosova dhe Shqipëria brenda pak javësh do të jenë të detyruara që të rikthejnë kontrollet e dyfishta kufitare.

Kosovë, debate në Komisionin e Financave Kosovë, debate në Komisionin e Financave
Komisioni për Buxhet dhe Financa ka shqyrtuar në parim Projektligjin për vitin 2016 dhe i rekomandoi Kuvendit miratimin në lexim të parë të këtij projektligji, i cili u prezantua nga ministri i Financave, Avdullah Hoti.

Haradinaj dorëzon padinë ndaj kryekomunarit të Pejës Haradinaj dorëzon padinë ndaj kryekomunarit të Pejës
Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes avokatit të tij, Arianit Koçi të mërkurën ka dorëzuar në gjykatë padinë kundër kryetarit të Komunës së Pejës Gazmend Muhaxheri.

Kosovë, Mustafa: Serbia diskriminon qytetarët tanë Kosovë, Mustafa: Serbia diskriminon qytetarët tanë
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka përsëritur të mërkurën zotimet e Kosovës për të ruajtur të gjithë trashëgiminë kulturore dhe fetare edhe pas anëtarësimit të Kosovës në UNESCO. Kreu i ekzekutivit kosovar doli në një konferencë për shtyp, bashkë me ministrin e arsimit.

Njohja e diplomave shqiptare, Kosova ende nuk zbaton marrëveshjen për privatët Njohja e diplomave shqiptare, Kosova ende nuk zbaton marrëveshjen për privatët
Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në Kosovë vazhdon të mos i njohë diplomat e mbi 1000 shtetasve të Kosovës, që kanë mbaruar studimet në universitetet private në Shqipëri, përkundër marrëveshjes së arritur mes dy qeverive në mars të këtij viti, që ka të bëjë me njohjen reciproke të diplomave.

Zhbogar: Opozita tejkaloi vijën me vezët dhe gazin lotsjellës Zhbogar: Opozita tejkaloi vijën me vezët dhe gazin lotsjellës
Shefi i zyrës së BE-së në Prishtinë, Samuel Zhbogar tha para Komisionit parlamentar për Integrimin se, Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit për Kosovën është e njëjtë me të gjitha MSA-të e tjera. Sipas tij, BE-ja e konsideron një hap tejet të rëndësishëm nënshkrimin e MSA-së me Kosovën.

Raporti në Kosovë: Zyrtarët vijojnë të pasurohen, të paprekshëm nga drejtësia Raporti në Kosovë: Zyrtarët vijojnë të pasurohen, të paprekshëm nga drejtësia
Nga një raport i publikuar prej Grupit për Studime Juridike dhe Politike rezulton se, zyrtarët e shtetit vazhdojnë të pasurohen me shpejtësi, ndërsa vazhdojnë të mbeten të paprekshëm nga sistemi i drejtësisë.

Prishtina, tashmë me treg të lëvizshëm perimesh Prishtina, tashmë me treg të lëvizshëm perimesh
Prishtina, duke nisur nga kjo e martë, ka një treg të lëvizshëm perimesh. Në sheshin “Adem Jashari” u hap tregu i parë i tillë, ku do të shiten prodhimet e fermerëve vendas.

Kosovë, projekti i Brezovicës rrezikon të dështojë? Kosovë, projekti i Brezovicës rrezikon të dështojë?
Projekti i qendrës turistike të Brezovicës në Kosovë është vënë në pikëpyetje këtë të mërkurë, nga deputetë të Komisionit për Zhvillimin Ekonomik, ndërsa shqetësime për të ka paraqitur edhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami.

Ndërtimet pa leje në rajon, Lame në Prishtinë: Problem i madh për ne, zaptimi i pronës Ndërtimet pa leje në rajon, Lame në Prishtinë: Problem i madh për ne, zaptimi i pronës
Në Prishtinë ka nisur këtë të martë Konferenca rajonale për ndërtimet informale, ku marrin pjesë zyrtarë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia.

Kosovë, Veseli pret ambasadorin e ri austriak Kosovë, Veseli pret ambasadorin e ri austriak
Kryeparlamentari kosovar Kadri Veseli, priti në një takim njohës ambasadorin e ri të Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler.

Haradinaj, padi për shpifje kryekomunarit të Pejës Haradinaj, padi për shpifje kryekomunarit të Pejës
Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka paralajmëruar padi për shpifje ndaj kryetarit të Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, pasi ky i fundit në një intervistë për të përditshmen austriake “Der Standard”, citohet të ketë thënë se, lideri i AAK-së dhe njerëzit e tij ende bëjnë para me derivate dhe lojëra fati.

Historianët e Kosovës, kundër igumenit serb të Deçanit Historianët e Kosovës, kundër igumenit serb të Deçanit
Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiç i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar ta shtyjë vendimin për pranimin e Kosovës në UNESCO. Lidhur me këtë ka reaguar Lidhja e historianëve të Kosovës, sipas të cilës ky është një mesazh i pamenduar mirë.

Kosovë, arrestohet për shpërdorim detyre kreu i Drejtorisë së Arsimit Kosovë, arrestohet për shpërdorim detyre kreu i Drejtorisë së Arsimit
Forcat e Policisë kundër Krimit Ekonomik kanë arrestuar këtë të hënë, në qytetin e Prizrenit, kreun e Drejtorisë së Arsimit, Nexhat Çoçaj.

Jahjaga, takim me grupin e punës për viktimat e dhunës seksuale Jahjaga, takim me grupin e punës për viktimat e dhunës seksuale
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti këtë të hënë në një takim anëtarët e grupit të punës për qasjen në drejtësi të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës.

Diskriminimi, problem në Kosovë. Por ka shumë pak padi Diskriminimi, problem në Kosovë. Por ka shumë pak padi
Diskriminimi në Kosovë është i pranishëm në fusha të ndryshme, por të pakta janë rastet e padive të ngritura për këtë çështje. Ky është vlerësimi i dalë nga një tryezë pune të organizuar nga institucioni i Avokatit të Popullit, me mbështetjen e programit të Kombeve të Bashkuara për zhvillimin, me temë “Zbatimi i ligjit për mbrojtje nga diskriminimi - Procedurat dhe autoritetet përgjegjëse - Avokati i Popullit, Gjyqësori dhe aktorët e tjerë - Sfidat dhe mundësitë”.

Kosovë, ratifikohet MSA; opozita braktisi seancën Kosovë, ratifikohet MSA; opozita braktisi seancën
Me 86 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, por pa praninë e opozitës, Kuvendi i Kosovës ratifikoi Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit.

Veseli, letër opozitës: Votoni MSA-në! Veseli, letër opozitës: Votoni MSA-në!
Kryeparlamentari kosovar, Kadri Veseli fton deputetët e tri subjekteve opozitare Lëvizjes Vetëvendosje, AAK dhe NISMA që të marrin pjesë në punimet e seancës parlamentare të së hënës në të cilën do të ratifikohet Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Europian.

Deputetja e VV, Albulena Haxhiu refuzon Prokurorinë Deputetja e VV, Albulena Haxhiu refuzon Prokurorinë
Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu nuk do t’u përgjigjet thirrjeve të Prokurorisë për rastin e saj në Kuvendin e Kosovës.

Kreu i VV-së: Në Parlamentin serb ka kriminelë lufte Kreu i VV-së: Në Parlamentin serb ka kriminelë lufte
Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeti kërkon dekriminalizimin e Kuvendit të Serbisë para se të arrihet pajtimi me Kosovën.

Thaçi: Opozita po pengon proceset integruese të Kosovës Thaçi: Opozita po pengon proceset integruese të Kosovës
Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës njëherësh ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi akuzon opozitën kosovare se po pengon proceset integruese të Kosovës, përfshirë edhe anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Hyseni, i bindur se Kosova do të anëtarësohet në INTERPOL Hyseni, i bindur se Kosova do të anëtarësohet në INTERPOL
Ministri kosovar i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni është shprehur i bindur se, Kosova do të pranohet në INTERPOL.

Prishtinë, aksident i rëndë rrugor. Një i vdekur, 6 të plagosur Prishtinë, aksident i rëndë rrugor. Një i vdekur, 6 të plagosur
Një 29-vjeçar nga Prishtina ka humbur jetën dhe 6 të tjerë janë plagosur, si pasojë e një aksidenti të rëndë automobilistik të ndodhur në qendër të Prishtinës, në orët e para të së dielës.

Kosovë, këshilltarja e Veselit: Opozita shkeli rregulloren Kosovë, këshilltarja e Veselit: Opozita shkeli rregulloren
Pas konferencës së liderëve të partive opozitare, të cilët nuk përfillën kërkesën e sigurisë së Kuvendit për të mos futur dosjet e peticionit në ambjentet e këtij institucioni, pasditen e së shtunës ka reaguar zyra e kryeparlamentarit Kadri Veseli.

Kosova në UNESCO, Mustafa: Vazhdojmë me fushatë pozitive Kosova në UNESCO, Mustafa: Vazhdojmë me fushatë pozitive
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala kanë mbajtur të shtunën një konferencë për media për të konfirmuar angazhimet e fundit para datës kur do të votohet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Prishtinë- Shkup, zbulohen gjurmë të vendbanimit të periudhës romake Prishtinë- Shkup, zbulohen gjurmë të vendbanimit të periudhës romake
Ndërtimi i autostradës Prishtinë- Shkup, ka nxjerrë në pah gjurmët e një vendbanimi të periudhës romake dhe një kishe mesjetare, në fshatin Rahovicë të Ferizajt. Këto zbulime janë rezultat i punës së grupit të arkeologëve të cilët janë angazhuar për mbikqyrjen e punimeve të autostradës.

Pengohet dorëzimi i peticionit të opozitës në Kuvend Pengohet dorëzimi i peticionit të opozitës në Kuvend
Udhëheqësit e tri partive opozitare në Kosovë nuk janë lejuar të fusin brenda Kuvendit, dosjet e peticionit kundër Asocioacionit të Komunave më shumicë serbe dhe demarkacionit me Malin e Zi.

Kosovë, Qeveria miraton pr/buxhetin Kosovë, Qeveria miraton pr/buxhetin
Pas shumë diskutimeve të gjata dhe mospajtimeve të disa ministrave, Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për buxhetin e vitit 2016 dhe e ka proceduar për në Kuvend.

Kosova në Lojërat Mesdhetare Kosova në Lojërat Mesdhetare
Një tjetër fitore vjen për Kosovën, e cila është pranuar si anëtare 25-të e Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare në Kuvendin e Përgjithshëm të Jashtëzakonshëm, të mbajtur në Uashington.

Kosovë, qeveria miraton buxhetin 2016 Kosovë, qeveria miraton buxhetin 2016
Pas diskutimeve të gjata dhe kundërshtive të disa ministrave, qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për buxhetin e vitit 2016 dhe e ka proceduar për në Kuvend.

Kosovë, Limaj paraqitet në gjykatë për datat e gjykimit të MTPT-së Kosovë, Limaj paraqitet në gjykatë për datat e gjykimit të MTPT-së
Ish-ministri i Transportit, Fatmir Limaj i është përgjigjur ftesës së Gjykatës Themelore të Prishtinës, ku është mbajtur seanca për harmonizimin e datave të gjykimit në rastin e MTPT-së. Pas përfundimit të seancës, ish-ministri Limaj e ka cilësuar këtë proces me prapavijë politike.

Gazi lotsjellës, Prokuroria mund të kërkojë edhe arrestimin e deputetëve Gazi lotsjellës, Prokuroria mund të kërkojë edhe arrestimin e deputetëve
Prokurori i çështjes për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës është duke shqyrtuar mundësinë e ushtrimit të kërkesës për lëshimin e urdhërarrestit nga gjykata kundër deputetëve Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu.

Asociacioni mbërrin në Kushtetuese Asociacioni mbërrin në Kushtetuese
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka dërguar në Gjykatën Kushtetuese marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, të arritur më 25 gusht nga kryeministri Isa Mustafa dhe ai serb Aleksandër Vuçiç në Bruksel.

Kosovë, seancë solemne për Johannes Hahn Kosovë, seancë solemne për Johannes Hahn
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka caktuar seancë solemne për komisionerin Johannes Hahn më 6 nëntor.

Kosovë, qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e MSA-së Kosovë, qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e MSA-së
Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian.

Ekstremizmi fetar, debat nga QKSS në Prishtinë Ekstremizmi fetar, debat nga QKSS në Prishtinë
Fuqizimi i komunitetit islam dhe bashkëpunimi me institucionet shtetërore mund të parandalojnë ekstremizmin e dhunshëm dhe radikalizmin në Kosovë.Kështu u tha në tryezën përmbyllëse të projektit me titull: “Rëfimi i dy qyteteve - ekstremizmi i dhunshëm dhe kundërpërgjigja në Komunën e Mitrovicës dhe Vushtrrisë”.

Kosovë, arrestohen 5 persona për trafikim njerëzish Kosovë, arrestohen 5 persona për trafikim njerëzish
Tre shtetas të Kosovës dhe dy shtetase të Shqipërisë janë arrestuar në dy operacione policore në Mitrovicë dhe Pejë, nën dyshimin se kanë kryer veprën penale “trafikim me njerëz” dhe “mundësim në prostitucion”, ku janë identifikuar edhe dy viktima të trafikimit.

Kosovë, Kuvendi cakton seancë për MSA-së Kosovë, Kuvendi cakton seancë për MSA-së
Kuvendi i Kosovës ka caktuar një seancë plenare për të hënën në orën 10:00, për të ratifikuar Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit.

Parrulla në Kuvend, teksa Presidenti i Austrisë apelon për shtet ligjor Parrulla në Kuvend, teksa Presidenti i Austrisë apelon për shtet ligjor
Presidenti i Austrisë, Heinz Fischer, gjatë vizitës zyrtare në Kosovë riktheu normalitetin në Kuvend, të paktën për një orë. Fjalimi i tij solli në seancën parlamentare edhe deputetët e opozitës, të cilët prej kohësh bllokojnë punimet e Kuvendit.

Mustafa pret Fischer: Austria, simbol i përkrahjes për Kosovës Mustafa pret Fischer: Austria, simbol i përkrahjes për Kosovës
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa priti të enjten në një takim presidentin e Austrisë, Heinz Fischer. Gjatë takimit, kryeministri Mustafa shprehu mirënjohjen e qeverisë dhe qytetarëve të Kosovës për përkrahjen që Austria ka dhënë për vendin në të gjitha fazat e tij.

Zhvillimet politike, Veseli takon ambasadorin e Shqipërisë Zhvillimet politike, Veseli takon ambasadorin e Shqipërisë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thirrur këtë të mërkurë në një takim ambasadorin e Shqipërisë, Qemal Minxhozi, me të cilin ka diskutuar mbi zhvillimet e fundit në Kosovë.

Mustafa: MSA, arritja më e madhe e Kosovës si shtet Mustafa: MSA, arritja më e madhe e Kosovës si shtet
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i shoqëruar nga zv.kryeministri Hashim Thaçi dhe nga ministri i Integrimit Evropian Bekim Çollaku, kanë mbajtur një konferencë për shtyp pas kthimit nga Strazburgu ku u nënshkrua Marrëveshja e Stabilizim Asociimit.

Kosovë, opozita: Nuk do të bllokojmë ratifikimin e MSA-së Kosovë, opozita: Nuk do të bllokojmë ratifikimin e MSA-së
Krerët e opozitës në Kosovë kanë pasur këtë të mërkurë një takim, ku me gjithë rezervat e shprehura për MSA-në, të cilën e konsiderojnë si të paplotë dhe se ka qenë e mundur të negociohej më mirë, është konfirmuar se opozita nuk do ta bllokojë procesin e votimit për ratifikimin e projektligjit të MSA-së.

Asociacioni, Bushati: Çështje delikate, të veprojnë sipas ligjit kosovar Asociacioni, Bushati: Çështje delikate, të veprojnë sipas ligjit kosovar
Shefi i diplomacisë shqiptare bëri këtë sqarim pyetur nga studentë të Fakultetit shtetëror të Shkencave Sociale, për të cilët dha gjithashtu të parin qëndrim të Tiranës zyrtare për debatin e ashpër politik në Kosovë mes qeverisë dhe opozitës, për marrëveshjen e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, me Serbinë.

Kosovë, Jahjaga do t’i drejtohet Kushtetueses për Asociacionin Kosovë, Jahjaga do t’i drejtohet Kushtetueses për Asociacionin
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga konfirmoi raportimin e Top Channel të një jave më parë, se do t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për marrëveshjet e kontestuara nga opozita, të nënshkruara me Serbinë dhe Malin e Zi.

Eksperti amerikan: Serbia, drejt njohjes diplomatike të Kosovës Eksperti amerikan: Serbia, drejt njohjes diplomatike të Kosovës
Eksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Server deklaroi se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi ka qenë i suksesshëm.

Kosovë, Kuvendi me seancë të enjten. Do të flasë Presidenti i Austrisë Kosovë, Kuvendi me seancë të enjten. Do të flasë Presidenti i Austrisë
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që të enjten të mbahet një seancë solemne parlamentare në të cilën deputetëve do t’u drejtohet Presidenti i Austrisë Heinz Fischer, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Prishtinë.

Prishtinë, sot në 15:30 ceremonia mortore e moderatorit të RTK-së Prishtinë, sot në 15:30 ceremonia mortore e moderatorit të RTK-së
Këtë të mërkurë, në orën 15:30, në varrezat e Prishtinës zhvillohet ceremonia mortore e moderatorit të “Radio Kosovës”, Emin Rexhepi, i cili gjeti vdekjen të martën duke u hedhur nga ndërtesa e radios ku ai punonte.

Kushtetuesja e Kosovës, shoqëria civile e shqetësuar për zgjedhjen e gjykatësve Kushtetuesja e Kosovës, shoqëria civile e shqetësuar për zgjedhjen e gjykatësve
Shoqëria civile në Kosovë shpreh shqetësimin e saj për mënyrën e zgjedhjes së gjykatësve të Gjykatës Kushtetutese.

Çollaku: Në fillim të vitit të ardhshëm ratifikohet MSA-ja Çollaku: Në fillim të vitit të ardhshëm ratifikohet MSA-ja
Kosova nënshkroi të martën marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Europian. Impakti i parë i këtij nënshkrimi do të jetë rregullimi i marrëdhënieve mes unionit dhe shtetit më të ri. Për detajet që dalin nga MSA-ja dhe ato çfarë duhet të bëjë Kosova deri në ratifikimin e marrëveshjes nga Parlamenti Europian, foli në “Revistën Televizive të Mbrëmjes” Ministri i Integrimit të Kosovës, Bekim Çollaku.

Prishtinë, vetëvritet moderatori i “Radio Kosova” Prishtinë, vetëvritet moderatori i “Radio Kosova”
Një vetëvrasje e dyshimtë ka ndodhur pasditen e kësaj të martë në rrugën “George Bush” në Prishtinë, teksa një person është hedhur nga godina e “Radio Kosovës”. Burime nga vendngjarja thonë se ai është hedhur nga kati i 9 i godinës.

PE dhe BE: MSA, një stimul për Kosovën PE dhe BE: MSA, një stimul për Kosovën
Raportuesja për Kosovën, njëkohësisht zëvendëspresidente në Parlamentin Europian, Ulrike Lunaçek bëri thirrje ndaj legjislativit europian dhe Kuvendit të Kosovës për të përshpejtuar procesin e ratifikimit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit, menjëherë pas nënshkrimit të saj.

Sfidat e Kosovës pas MSA-së, eksperti: Rrugë e gjatë deri tek anëtarësimi i plotë Sfidat e Kosovës pas MSA-së, eksperti: Rrugë e gjatë deri tek anëtarësimi i plotë
Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes Kosovës dhe Bashkimit Europian, sipas njohësit të së drejtës europiane, Vigan Qorrolli, është i vonuar, siç do të jetë - sipas tij, - i vonuar edhe procesi i anëtarësimit të plotë.

Kosovë, edhe BIK përgjegjëse për përhapjen e ekstremizmit Kosovë, edhe BIK përgjegjëse për përhapjen e ekstremizmit
“Bashkësia Islame e Kosovës mban një pjesë të madhe të përgjegjësisë, në lidhje me përhapjen e ekstremizmit dhe vehabizmit në Kosovë. Zyrtarisht është konfirmuar se, shtrirja e ideologjisë së re fetare në Kosovë ka nisur përmes predikimit të një numri të caktuar të imamëve”.

MSA-ja, diplomacitë e huaja urojnë, por kanë edhe kritika për opozitën MSA-ja, diplomacitë e huaja urojnë, por kanë edhe kritika për opozitën
Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes Kosovës dhe Bashkimit Europian është përshëndetur në Prishtinë nga të gjitha institucionet e vendit dhe nga përfaqësitë diplomatike.

AAK: MSA-ja, hap i rëndësishëm edhe pse jo e plotë AAK: MSA-ja, hap i rëndësishëm edhe pse jo e plotë
Edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka përshëndetur nënshkrimin e MSA-së, duke thënë se, megjithëse nuk është plotë siç ka qenë për vendet e tjera, ajo është rezultat i një përpjekjeje të disa brezave qeverisës të Kosovës, ndaj si i tillë është një hap i rëndësishëm.

MSA-ja, Jahjaga uron qytetarët: Sot nis rrugëtimi drejt BE-së MSA-ja, Jahjaga uron qytetarët: Sot nis rrugëtimi drejt BE-së
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka përshëndetur nënshkrimin e MSA-së mes Kosovës dhe BE-së, ndërkohë që me këtë rast ka uruar edhe qytetarët e Kosovës, duke thënë se përmes saj, vendi nis rrugëtimin e pakthyeshëm drejt anëtarësimit në BE, në familjen e shteteve që ndajnë vlerat e lirisë, demokracisë, barazisë dhe sundimit të ligjit.

Kosovë, ministri i Arsimit takohet me drejtuesit e UP-së Kosovë, ministri i Arsimit takohet me drejtuesit e UP-së
Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami ka takuar anëtarët e Këshillit Drejtues të Universitetit publik “Hasan Prishtina”, me të cilët u bisedua për zhvillimet në universitet dhe vendimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme dhe të parakohshme në UP.

Kosovë, digjen 3 automjete të Agjencisë së Statistikave Kosovë, digjen 3 automjete të Agjencisë së Statistikave
Mbrëmjen e së hënës janë djegur tri makina zyrtare të Agjencisë së Statistikave të Kosovës. Ngjarja ka ndodhur pas orës 22:00, në vendparkimin që ASK shfrytëzon për automjetet zyrtare, në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë.

MSA, Mustafa e Mogherini: Arritje e madhe për Kosovën MSA, Mustafa e Mogherini: Arritje e madhe për Kosovën
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asoccimit me BE-në ka deklaruar se kjo ditë është ndër ditët më të rëndësishme për Kosovën pas shpalljes së pavarësisë.

Kosovë, Kuvendi mblidhet sërish në seancë plenare më 2 nëntor Kosovë, Kuvendi mblidhet sërish në seancë plenare më 2 nëntor
Vezët dhe shishet e ujit duket se nuk janë elementet e vetme, që janë përdorur nga deputetët kosovarë në seancat e fundit kaotike.

Kosova nënshkruan MSA-në, por BE nuk e trajton si shtet të pavarur Kosova nënshkruan MSA-në, por BE nuk e trajton si shtet të pavarur
E përgatitur që në pranverë kur dhe u bë publike përmbajtja e saj, pas shumë vonesash, vendet anëtare u pajtuan javën e kaluar duke i hapur rrugën firmosjes së Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit  mes Kosovës e Bashkimit Europian, në Strasburg, nga Përfaqësuesja e Lartë Mogherini dhe Komisioneri Hahn për palën europiane dhe kryeministri Mustafa e ministri Çollaku për palën kosovare.

Rrugëtimi 3-vjeçar i Kosovës drejt nënshkrimit të MSA-së Rrugëtimi 3-vjeçar i Kosovës drejt nënshkrimit të MSA-së
Edhe pse është vendi me prezencën më të madhe të institucioneve të Bashkimit Evropian, Kosova është shteti i fundit në rajon që sot nënshkruan Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit, që është marrëdhënie zyrtare kontraktuale me Bashkimin Evropian.

Kosova firmos sot Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit Kosova firmos sot Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit
Sot Kosova do ta nënshkruajë ne Strasburg marrëveshjen e Stabilizim Asocimit me Bashkimin Europian. Do te jete Kryeministri Isa Mustafa ai i cili do të firmosë dokumentin së bashku me Përfaqësuesen e Lartë për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, Federika Mogherini.

Papunësia, problemi madhor i ekonomisë kosovare Papunësia, problemi madhor i ekonomisë kosovare
Sipas parashikimit të Bankës Botërore ekonomia në Kosovë po tregon shenja të mëkëmbjes, e  nxitur kryesisht nga kërkesa e brendshme. Rritja pritet të arrijë në 3% në vitin 2015 dhe 3.6% në vitet 2016-2017, por mundësitë e punësimit do të vazhdojnë të jenë të kufizuara.

Deputetet e Kosovës reagojnë kundër dhunës ndaj grave Deputetet e Kosovës reagojnë kundër dhunës ndaj grave
Grupi i Grave Deputete në Kosovë shpreh shqetësimin për përmasat që po merr dhuna gjinore, përherë në rritje dhe jo rrallë herë me shpërthime fatale me humbje të jetëve të grave dhe vajzave tona.

Kryetarja e Kushtetueses pret ambasadorin italian Kryetarja e Kushtetueses pret ambasadorin italian
Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Arta Rama-Hajrizi, priti në takim ambasadorin e Italisë, Andreas Ferrarese, i cili i vlerësoi si të rëndësishme arritjet e Gjykatës Kushtetuese dhe shprehu përkushtimin e Italisë që të thellojë bashkëpunimin me të gjitha institucionet e Kosovës në fushat me interes të ndërsjellë.

Thaçi: Opozita po rrezikon të ardhmen e qytetarëve Thaçi: Opozita po rrezikon të ardhmen e qytetarëve
Zv.kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Hashim Thaçi ka akuzuar opozitën ,e cila sipas tij, po rrezikon të ardhmen e qytetarëve duke bllokuar Kuvendin.

Universiteti i Prishtinës, rektori rikthehet deri në zgjedhjet e parakohshme Universiteti i Prishtinës, rektori rikthehet deri në zgjedhjet e parakohshme
Rektori i Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu ka thyer heshtjen 5 ditë pas shkarkimit të tij nga ana e Këshillit Drejtues të UP-së, vendim ky që vetëm një ditë më pas u shfuqizua nga ana e ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami.

Forumi ekonomik, përfitimet e Kosovës nga donatorët e huaj Forumi ekonomik, përfitimet e Kosovës nga donatorët e huaj
Në takimin e Forumit të nivelit të lartë, organizuar të martën nga Ministria e Integrimit Europian, u bë e ditur se, vitin e kaluar, Kosova ka përfituar donacione me vlerë prej 212 milionë eurosh për zhvillimin e sektorëve më të rëndësishëm.

Kosovë, drejt dështimit propozimi për 3 gjyqtarët e Kushtetueses Kosovë, drejt dështimit propozimi për 3 gjyqtarët e Kushtetueses
Rrezikon të dështojë krejtësisht propozimi për tre gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Kjo pasi edhe mbledhja e sotme e komisionit “ad hoc” për propozimin e kandidatëve nuk u mbajt në mungesë kuorumi.

Kriza politike në Kosovë, ambasadorët e Kuintit mbështesin Qeverinë dhe Kuvendin Kriza politike në Kosovë, ambasadorët e Kuintit mbështesin Qeverinë dhe Kuvendin
Ambasadorët e vendeve të Kuintit në Kosovë kanë takuar gjatë mëngjesit të së hënës kryeministrin Isa Mustafa, zëvendëskryeministrin Hashim Thaçi dhe kryeparlamentarin Kadri Veseli, në selinë e Qeverisë së Kosovës.

Marrëveshjet me Serbinë, opozita: Nuk do ndalim aksionin Marrëveshjet me Serbinë, opozita: Nuk do ndalim aksionin
Përfaqësues të tri partive opozitare në Kosovë, të dielën në konferencë për media komentuan seancën plenare të së premtes.

Kosovë, përurohet segmeti i parë i autostradës “Arbën Xhaferi” Kosovë, përurohet segmeti i parë i autostradës “Arbën Xhaferi”
Me anë të një ceremonie të mbajtur të dielën është inauguruar segmenti i parë i autostradës “Arben Xhaferi”, e cila do të lidhë Prishtinën me Shkupin dhe do të ketë gjatësi 60 km.

Kosovë, policia: Shtohen frikshëm aksidentet rrugore Kosovë, policia: Shtohen frikshëm aksidentet rrugore
Statistikat e Policisë së Kosovës mbi gjendjen e sigurisë në Prishtinë, ofrojnë të dhëna mjaft shqetësuese, kryesisht për shkak të shtimit të aksidenteve rrugore, por edhe për përleshje ndërmjet njerëzve, që përfundojnë me lëndime të rënda.

Rivitalizimi i urës së Ibrit, Bahtiri: Po bashkon Mitrovicën Rivitalizimi i urës së Ibrit, Bahtiri: Po bashkon Mitrovicën
Kryetari i Komunës së Mitrovicës Jugore, Agim Bahtiri ka thënë se Mitrovica po bashkohet, me rivitalizimin e urës mbi lumin Ibër dhe me largimin e barrikadave në këtë qytet.

Mitrovica e Veriut po spastrohet nga shqiptarët; u blihen banesat me shuma marramendëse Mitrovica e Veriut po spastrohet nga shqiptarët; u blihen banesat me shuma marramendëse
Mbi 350 shtëpi dhe shumë më shumë banesa private të shqiptarëve në pjesën veriore të Mitrovicës, Qeveria e Serbisë i ka blerë duke u ofruar shuma marramendëse parash.

Kosovë, opozita: Pengimi i seancës, fitore. Protestat nuk ndalen Kosovë, opozita: Pengimi i seancës, fitore. Protestat nuk ndalen
Partitë opozitare në Kosovë e kanë quajtur fitore të tyre pengimin e zhvillimit të seancës parlamentare në sallën kryesore të Kuvendit, ndërsa vazhdimin e saj në sallën e improvizuar e kanë cilësuar të paligjshme.

Prishtinë, sensorë për të matur cilësinë e ajrit Prishtinë, sensorë për të matur cilësinë e ajrit
Komuna e Prishtinës ka filluar fazën testuese të projektit për vendosjen e sensorëve që do të masin ndotjen e ajrit.

Qeveria e Kosovës dënon dhunën: Opozita të kthehet në Kuvend Qeveria e Kosovës dënon dhunën: Opozita të kthehet në Kuvend
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e dënoi dhunën e mbrëmjes së të premtes në seancën e Kuvendit të Kosovës dhe vlerësoi lartë punën e forcave të rendit si dhe sjelljen e kulturuar, siç u shpreh ai, të deputetëve të pozitës.

Albin Kurti: O bie Zajednica, o Zajednica bashkë me qeverinë! Albin Kurti: O bie Zajednica, o Zajednica bashkë me qeverinë!
Deputeti i VV, Albin Kurti tha se mbrëmjen e së premtes, opozita ka shënuar një fitore të jashtëzakonshme në Kuvend dhe jashtë tij. Ai tha se, ose do të rrëzohen marrëveshjet me Serbinë, që VV e quan “Zajednica”, ose do të rrëzohet edhe “Zajednica”, edhe qeveria.

Kosovë, policia arreston 10 protestues Kosovë, policia arreston 10 protestues
Policia e Kosovës njofton se gjatë ndërhyrjes së mbrëmshme për të shpërndarë protestuesit e opozitës të grumbulluar përpara godinës së Parlamentit, janë arrestuar dhjetë persona.

Jahjaga dënon protestat: Opozita të heqë dorë nga dhuna Jahjaga dënon protestat: Opozita të heqë dorë nga dhuna
Presidentja e Kosovës ka reaguar lidhur me ngjarjet e mbrëmjes së të premtes në Parlamentin e Kosovës. Ajo i ka bërë apel opozitës të heqë dorë nga dhuna, pasi aspiratat e vendit janë në rrezik.

Kosovë-BE, nënshkrimi i MSA-së më 27 tetor Kosovë-BE, nënshkrimi i MSA-së më 27 tetor
Kosova do ta nënshkruajë Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me Bashkimin Europian më 27 të këtij muaji në Strazburg. Kryeministri Isa Mustafa e cilësoi këtë si njohje të BE-së për Kosovën.

Protestat para Kuvendit, arrestohen dy persona Protestat para Kuvendit, arrestohen dy persona
Aktivistë dhe përkrahës të partive opozitare kanë protestuar për shumë orë para hyrjes së Kuvendit të Kosovës derisa brenda mbahej seanca e tensionuar dhe objekti ishte i rrethuar me forca speciale të Policisë së Kosovës.

Përfundon seanca në sallën e improvizuar, opozita e quan të paligjshme Përfundon seanca në sallën e improvizuar, opozita e quan të paligjshme
Pas orëve të gjata tensioni, ka përfunduar seanca e Kuvendit të Kosovës e cila u mbajt në një sallë të improvizuar në ambientet e këtij institucioni. Deputetët e pozitës miratuan me shpejtësi të gjitha projektligjet e rendit të ditës, ndërsa opozita nuk mori pjesë.  

Kosovë, mblidhet Kryesia pas plotësimit të kuorumit Kosovë, mblidhet Kryesia pas plotësimit të kuorumit
Situata në Kosovë nuk po njeh aspak ulje të tensioneve. Përkundrazi, protestuesit kanë rifilluar të hedhin tymuese, madje edhe shashka në oborrin e Kuvendit të Kosovës.

AAK bën thirrje për mosmbajtje të seancës AAK bën thirrje për mosmbajtje të seancës
Në një deklaratë për shtyp, AAK i bën thirrje kryetarit të Kuvendit, Veseli, të mbyllë seancën, ndërsa kryeministrit Mustafa, të largojë ato që i AAK-ja i quan “taborre”, duke iu referuar forcave të shumta policore, që po sigurojnë Kuvendin.

Qeveria denon dhunen, opozita: O bie 'Zajednica', o bie qeveria Qeveria denon dhunen, opozita: O bie 'Zajednica', o bie qeveria
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dënoi dhunën në seancën e Kuvendit të Kosovës dhe vlerësoi lartë punën e forcave të rendit si dhe sjelljen e kulturuar siç u shpreh ai të deputetëve të pozitës.

Kosovë, FMN paralajmëron për ngadalësim të ekonomisë Kosovë, FMN paralajmëron për ngadalësim të ekonomisë
Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëron ngadalësim të Kosovës në ekonomi, nëse vazhdon bllokada institucionale. Kreu i misionit të FMN-së, Jacque Miniane tha se, një situatë e tillë ndikon në ngadalësimin e reformave ekonomike dhe humb besimin e investitorëve të huaj.

Kosovë, gaz lotsjellës në Kuvend për të tretën herë; seanca shtyhet vazhdimisht Kosovë, gaz lotsjellës në Kuvend për të tretën herë; seanca shtyhet vazhdimisht
Deputetja opozitare e AAK-së, njëkohësisht shefe e grupit parlamentar të këtij subjekti, Donika Kadaj-Bujupi ka hedhur sërish gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovës këtë të premte, duke u pamundësuar deputetëve të tjerë praninë në sallën e seancave plenare për të tretën herë gjatë këtyre dy javëve.

Kosovë, Mustafa takon Jahjagën. Policia merr masat për seancën e Kuvendit Kosovë, Mustafa takon Jahjagën. Policia merr masat për seancën e Kuvendit
Kryeministri Isa Mustafa është takuar me Presidenten Atifete Jahjaga dhe Top Channel ka mësuar se përveç krizës, dy krerët e lartë të shtetit kosovar kanë diskutuar edhe çështje të tjera si autorizimet që Presidentja duhet t'ia japë qeverisë për nënshkrimin e MSA-së.

Kosovë, Kryeministri Mustafa dënon dhunën në Kuvend Kosovë, Kryeministri Mustafa dënon dhunën në Kuvend
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dënoi dhunën në seancën e Kuvendit të Kosovës dhe vlerësoi lartë punën e forcave të rendit si dhe sjelljen e kulturuar siç u shpreh ai të deputetëve të pozitës.

Kosovë, marshim paqësor kundër dhunës në Kuvend Kosovë, marshim paqësor kundër dhunës në Kuvend
Çadrat e bardha u bënë simbol i shoqërisë civile në Kosovë për të kërkuar nga aktorët politikë t’i ulin tensionet dhe të gjejnë një zgjidhje për situatën politike të krijuar në vend.

Prokuroria në Kosovë, edhe një mundësi Kurtit e Haxhiut Prokuroria në Kosovë, edhe një mundësi Kurtit e Haxhiut
Prokuroria Themelore në Prishtinë ka njoftuar se ftesat e dërguara për paraqitje para Prokurorit të Shtetit, në adresën e deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu, nuk kanë mundur të dorëzohen në mënyrë të rregullt, andaj Prokuroria do të provojë sërish dorëzimin e ftesave për këta persona.

AAK: Asociacioni në Kushtetuese nga Presidentja? Shpresëdhënëse AAK: Asociacioni në Kushtetuese nga Presidentja? Shpresëdhënëse
Ndërkohë, ka reaguar AAK për nismën e presidentes për ta dërguar Asociacionin në Gjykatën Kushtetuese.

Haradinaj: Nuk do të ketë seancë, nëse qeveria nuk reflekton Haradinaj: Nuk do të ketë seancë, nëse qeveria nuk reflekton
Udhëheqësi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj konfirmon këmbënguljen e partive opozitare, që të mos lejojnë mbajtjen e seancës parlamentare, të ftuar për të premten në orën 16:00.

Kosovë, miratohet marrëveshja e MSA-së ndërmjet Kosovës dhe BE-së Kosovë, miratohet marrëveshja e MSA-së ndërmjet Kosovës dhe BE-së
Ministria kosovare e Integrimit njofton se sot Këshilli i Bashkimit Evropian miratoi Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Miratimi i MSA-së në Këshillin e BE-së shënon përfundimin e procesit të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit dhe hap rrugë për nënshkrimin e MSA-së më 27 tetor në Strazburg.

Kosovë, Jahjaga çon marrëveshjen për Asociacionin në Kushtetuese Kosovë, Jahjaga çon marrëveshjen për Asociacionin në Kushtetuese
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese përmbajtjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe. Ky vendim i presidentes ka ardhur si propozim i saj për daljen nga kriza politike, pas takimeve që kryetarja e vendit ka zhvilluar me udhëheqësit e partive politike.

“Al Jazeera”, reportazh për Jahjagën “Al Jazeera”, reportazh për Jahjagën
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, është pjesë e një reportazhi të gjatë të Al Jazeera’s, në kuadër të ciklit të reportazheve “Women make change”. Reportazhi përshkruan në detaje rrugëtimin e Jahjagës, që nga puna e saj si police e deri tek posti i Presidentes.

Kosovë, shfuqizohet shkarkimi i rektorit të UP-së Kosovë, shfuqizohet shkarkimi i rektorit të UP-së
Shkarkimi i rektorit të Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu, mblodhi këtë mëngjes para ministrisë së Arsimit në Prishtinë dhjetëra  protestues.

Prishtinë, Delawie takon Veselin: Jo dhunë në Kuvend Prishtinë, Delawie takon Veselin: Jo dhunë në Kuvend
Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie ka zhvilluar këtë të enjte një takim me kryetarin e Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli.

Kosova në UNESCO, Besiana Kadare: Ju rrëfej prapaskenat e votimit Kosova në UNESCO, Besiana Kadare: Ju rrëfej prapaskenat e votimit
Kosova shënoi fitoren e parë për anëtarësimin në UNESCO pasi Këshilli Ekzekutiv rekomandoi anëtarësimin e saj. Padyshim është një fitore për Kosovën, por edhe një sukses i diplomacisë shqiptare.Qeveria e Kosovës: Vendimi për rektorin do rishikohet Qeveria e Kosovës: Vendimi për rektorin do rishikohet
Pas shkarkimit të rektorit të Universitetit të Prishtinës ka reaguar edhe Qeveria e Republikës së Kosovës, e cila e konsideron jo të drejtë dhe të dëmshëm për universitetin vendimin e marrë të mërkurën për shkarkimin e rektorit, Ramadan Zejnullahu.

Kosovë, Visar Ymeri: Qeveria po na provokon Kosovë, Visar Ymeri: Qeveria po na provokon
Opozita në Kosovë tashmë e ka përgatitur skenarin për ta parandaluar seancën e Kuvendit të Kosovës këtë të premte. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri e quan provokim nga ana e kryesisë së Kuvendit vazhdimin e seancave.

Shkarkohet rektori i Universitetit të Prishtinës Shkarkohet rektori i Universitetit të Prishtinës
Është shkarkuar këtë të mërkurë në Kosovë, rektori i Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu.

Jahjaga: Lajm fantastik nga UNESCO Jahjaga: Lajm fantastik nga UNESCO
“Lajm fantastik nga UNESCO”. Kështu e ka cilësuar presidentja Atifete Jahjaga votimin e Bordit Ekzekutiv të organizatës së OKB-së, që rekomandonte anëtarësimin e Kosovës në radhët e saj.

Mustafa: Rekomandimi, dëshmi e axhendës evropiane të Kosovës Mustafa: Rekomandimi, dëshmi e axhendës evropiane të Kosovës
“Përkrahja për shtetin e Kosovës nga Bordi Ekzekutiv i UNESCO-s, është dëshmi e fuqishme se axhenda Euro-Atlantike e Kosovës dhe anëtarësimi i saj në organizata të rëndësishme ndërkombëtare është një proces që po fuqizohet çdo ditë”.

Deklarata e Thaçit pas aprovimit të rezolutës për UNESCO Deklarata e Thaçit pas aprovimit të rezolutës për UNESCO
Pas aprovimit të rezolutës për pranimin e Kosovës në UNESCO, ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se është një hap shumë i rendësishëm për Kosovën, duke falënderuar të gjithë miqtë nderkombëtarë që e kanë përkrahur Kosovën në këtë drejtim, raporton “Indeksonline”.

UNESCO, Këshilli Ekzekutiv rekomandon anëtarësimin e Kosovës UNESCO, Këshilli Ekzekutiv rekomandon anëtarësimin e Kosovës
Këshilli Ekzekutiv i UNESCO-s në Paris ka votuar pro anëtarësimit të Kosovës në këtë organizëm ndërkombëtar, me 27 vota pro, 14 kundër dhe 14 abstenim.

Kosovë, thërritet në polici sekretari organizativ i VV Kosovë, thërritet në polici sekretari organizativ i VV
Lëvizja Vetëvendosje përmes një njoftimi për mediat ka bërë të ditur se të mërkurën Policia e Kosovës ka kërkuar sekretarin organizativ të kësaj lëvizje, Dardan Molliqaj.

Rivitalizimi i urës së Ibrit, BIK kërkon ringritjen e xhamisë Rivitalizimi i urës së Ibrit, BIK kërkon ringritjen e xhamisë
Pas nisjes së punimeve për heqjen e “Parkut të paqes” në urën e lumit Ibër, në Mitrovicë, ka reaguar Bashkësia Islame e Kosovës, duke kërkuar që në kuadër të planit për lirimin e urës të përfshihet edhe ndërtimi i xhamisë së Ibrit, e cila është djegur nga forcat serbe në vitin 1999.

UNESCO, sot votohet për rekomandimin e pranimit të Kosovës UNESCO, sot votohet për rekomandimin e pranimit të Kosovës
Këshilli Ekzekutiv i UNESCO-s në Paris pritet të vendosë këtë të mërkurë për rekomandimin, që Kosova të pranohet si anëtare e kësaj organizate. Ky këshill ka 58 anëtarë, 32 prej të cilëve janë përfaqësues të vendeve që e kanë njohur Kosovën, ndërsa rreth njëzet prej tyre e kanë mbështetur kërkesën e Shqipërisë për pranim të Kosovës në UNESCO.

Kosovë, tryezë me shoqërinë civile; Osmani: Rrezik për luftë civile Kosovë, tryezë me shoqërinë civile; Osmani: Rrezik për luftë civile
Deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe përfaqësues të shoqërisë civile vlerësojnë se kriza politike është në prag të shpërthimit të dhunës edhe jashtë institucioneve.

Serbia, apel kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO Serbia, apel kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO
Serbia apelon te vendet anëtare të UNESCO-s të mos votojnë pro anëtarësimit të Kosovës.

BE do të nënshkruajë MSA-në me Kosovën më 27 tetor BE do të nënshkruajë MSA-në me Kosovën më 27 tetor
Bashkimi Europian pritet të nënshkruajë më 27 tetor një marrëveshje me Kosovën, e cila i hap rrugë pranimit të saj në bllok, një lëvizje kjo që shihet si ndihmuese edhe sa i përket afrimit të Serbisë me BE-në. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë të huaj për agjencinë e lajmeve “Reuters”, ndërkohë që është konfirmuar edhe nga ministri kosovar për Integrimin Europian, Bekim Çollaku, për “KosovaPress” gjatë së martës.

Lufta kundër korrupsionit, Lumezi takohet me Samuel Zhbogar Lufta kundër korrupsionit, Lumezi takohet me Samuel Zhbogar
Kryeprokurori i shtetit në Kosovë, Aleksandër Lumezi ka pritur në një takim pune përfaqësuesin e Bashkimit Europian në Kosovë, Samuel Zhbogar, e së bashku diskutuan për sfidat në luftën kundër korrupsionit, për luftën ndaj krimeve ekonomike dhe luftën kundër kriminalitetit në përgjithësi.

SHBA përshëndet Jahjagën: Jo dhunës dhe kërcënimeve SHBA përshëndet Jahjagën: Jo dhunës dhe kërcënimeve
Ambasada amerikane në Prishtinë i ka dhënë mbështetje të plotë nismës së Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga për dialog mes partive politike të përfaqësuara në kuvendin e Kosovës.

Kosovë, Kuvendi në seancë plenare të premten; reagon opozita Kosovë, Kuvendi në seancë plenare të premten; reagon opozita
Kryesia e Kuvendit të Kosovës caktoi pasditen e së premtes për mbajtjen e seancës së radhës parlamentare, në orën 16:00. Kjo, pavarësisht nga paralajmërimet e opozitës për bllokimin e punës së Kuvendit, deri në tërheqjen e nënshkrimeve nga dy marrëveshjet, ajo për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe dhe përcaktimin e kufirit me Malin e Zi.

Familjarët e Remzi Hoxhës protestojnë në Prishtinë Familjarët e Remzi Hoxhës protestojnë në Prishtinë
Familjarë dhe bashkëveprimtarë të Remzi Hoxhës, i cili është zhdukur në Shqipëri në vitin 1995, kanë protestuar në Prishtinë, duke kërkuar zbardhjen e rastit si dhe dënimin e vrasësit, i cili sipas familjarëve, vazhdon të endet i lirë.

Kosovë, Haliti: Nisma e Presidentes, e panevojshme Kosovë, Haliti: Nisma e Presidentes, e panevojshme
Nisma e presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, për takime me liderët politikë për të biseduar rreth daljes nga kriza politike e krijuar në vend, po shihet e panevojshme nga nënkryetari i Kuvendit nga PDK-ja, Xhavit Haliti. Madje ai thotë se kjo çështje nuk është as përgjegjësi e të parës së shtetit.

Kosovë, mblidhet Kryesia e Kuvendit Kosovë, mblidhet Kryesia e Kuvendit
Kryesia e Kuvendit të Kosovës është mbledhur të martën paradite për të diskutuar për mbarëvajtjen e punës së Kuvendit dhe për të vendosur se kur do të mbahet seanca e radhës.

Kosovë, opozita nuk tërhiqet nga qëndrimi i saj Kosovë, opozita nuk tërhiqet nga qëndrimi i saj
Liderët e tri partive opozitare në Kosovë nuk janë bindur nga presidentja Atifete Jahjaga që të ulen në një tryezë të përbashkët me qeverinë për të diskutuar për gjetjen e një zgjidhjeje për zhbllokimin e Kuvendit.

Kosovë, liderët e opozitës takim me presidenten Jahjaga Kosovë, liderët e opozitës takim me presidenten Jahjaga
Liderët e tri partive opozitare në Kosovë kanë nisur takimin me presidenten Atifete Jahjaga, e cila i ka ftuar për të diskutuar për krizën parlamentare në vend.

Kosovë, policia: Dy aktivistët e VV dyshohet se do sulmonin eskortën e Mustafës Kosovë, policia: Dy aktivistët e VV dyshohet se do sulmonin eskortën e Mustafës
Dy aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, të arrestuar nga Policia e Kosovës këtë të hënë, dyshohen se po përgatisnin një sulm ndaj eskortës së kryeministrit Isa Mustafa.

Sulme në Facebook, Isa Mustafa mbyll llogarinë e tij Sulme në Facebook, Isa Mustafa mbyll llogarinë e tij
Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës njoftoi opinionin se për shkak të rritjes së numrit të sulmeve ndaj llogarisë së kryeministrit, Isa Mustafa në Facebook, kjo llogari do të çaktivizohet deri në rritjen e masave të sigurisë.

Thaçi: Opozita kërkon pushtetin, por zgjedhjet janë në 2018-n Thaçi: Opozita kërkon pushtetin, por zgjedhjet janë në 2018-n
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi vlerëson se bllokimi i punës së Kuvendit nga opozita nuk po bëhet për të kundërshtuar marrëveshjet e Qeverisë, por - sipas tij, - opozita po dëshiron të marrë pushtetin përmes dhunës.

Kosovë, nis java për të drejtat e viktimave të krimit Kosovë, nis java për të drejtat e viktimave të krimit
Me moton “Fëmijët nuk kanë nevojë të njohin dhunën”, të hënën në Prishtinë ka nisur të shënohet java për të drejtat e viktimave të krimit.

Dialogu për krizën, opozita pranon ftesën e Jahjagës por nuk ndryshon kushtet Dialogu për krizën, opozita pranon ftesën e Jahjagës por nuk ndryshon kushtet
Ashtu siç e kanë nisur betejën për rrëzimin e marrëveshjeve me Serbinë dhe Malin e Zi, ashtu edhe do ta vazhdojnë.

Shteti Islamik, vritet një tjetër kosovar në Siri Shteti Islamik, vritet një tjetër kosovar në Siri
Një tjetër kosovar i cili po luftonte përkrah forcave të Shtetit Islamik në Siri është vrarë gjatë javës së kaluar.

Kosovë, shtyhet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit Kosovë, shtyhet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, propozoi që mbledhja e Kryesisë së Kuvendit, e parashikuar për sot në orën 11:00 të shtyhet për nesër në të njëjtën kohë.

Kriza politike, Presidentja Jahjaga nis takimet me drejtuesit e institucioneve Kriza politike, Presidentja Jahjaga nis takimet me drejtuesit e institucioneve
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka bërë hapin e parë në përpjekje për të gjetur një zgjidhje për daljen nga kriza politike parlamentare.

Thaçi: Unë President më 2016-n, Jahjaga le të kandidojë nëse do Thaçi: Unë President më 2016-n, Jahjaga le të kandidojë nëse do
Zv/kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për një televizion Kosovar ka konfirmuar se do të kandidojë vitin e ardhshëm për president të Kosovës.

Kosovë, ambasadorët e Kuintit nxisin dialog mes palëve Kosovë, ambasadorët e Kuintit nxisin dialog mes palëve
Kriza politike në Kosovë, e shkaktuar nga opozita, që po kërkon tërheqjen e qeverisë nga marrëveshjet me Serbinë, ka shtyrë ambasadat e huaja në Prishtinë, që të nxisin udhëheqësit politikë për një tryezë të përbashkët për gjetjen e një zgjidhjeje.

Kosovë, qeveria përfundon pr.ligjin për prokurimin publik Kosovë, qeveria përfundon pr.ligjin për prokurimin publik
Ministri i Financave në Qeverinë e Kosovës, Avdullah Hoti ka treguar se tashmë është përfunduar projektligji për prokurim elektronik, i cili do të hyjë në fuqi nga janari i 2016-s, ndërsa brenda një viti pritet t’i kursejë plot 80 milionë euro buxhetit të shtetit.

Kosovë, Jahjaga dhe Vetëvendosje reagojnë për urën e Ibrit Kosovë, Jahjaga dhe Vetëvendosje reagojnë për urën e Ibrit
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga e ka mirëpritur rikthimin e qarkullimit në urën e Mitrovicës. Përmes rrejtit social Facebook, Jahjaga e ka vlerësuar eventin e sotëm si një moment të rëndësishëm për qytetarët e Kosovës.

Limaj: S’mund të heshtim para shkeljes së interesave të Kosovës Limaj: S’mund të heshtim para shkeljes së interesave të Kosovës
Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka komentuar këtë të shtunë, nga një aktivitet me degën e partisë së tij në Gjakovë, zhvillimet e fundit politike në vend.

Kosovë, rriten ndihmat sociale për familjet e varfëra Kosovë, rriten ndihmat sociale për familjet e varfëra
Familjet e varfëra kosovare që përfitojnë nga asistenca sociale e shtetit, nga muaji nëntor do të marrin ndihmën mujore 25 për qind më të lartë. Ky është vendimi i prezantuar këtë të shtunë nga qeveria e Kosovës, në Ditën Ndërkombëtare Kundër Varfërisë.

Kosovë, nis zhbllokimi i urës mbi lumin Ibër Kosovë, nis zhbllokimi i urës mbi lumin Ibër
Ashtu siç ishte paralajmëruar, të shtunën, pak pas orës 16:00, kompania e kontraktuar nga Bashkimi Europian për rigjallërimin e urës mbi lumin Ibër ka nisur punimet për heqjen e “Parkut të paqes”, i vendosur mbi këtë urë më 18 qershor 2014.

Haradinaj kërcënon Mustafën: Arrestim popullor; reagon kryeministri Haradinaj kërcënon Mustafën: Arrestim popullor; reagon kryeministri
Thellohen përplasjet mes kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe liderëve të subjekteve opozitare. Këtë herë shkak është bërë një deklaratë e kryetarit të AAK-së Ramush Haradinaj, se nëse arrestohen deputetët e opozitës, atëherë populli do të arrestojë kryeministrin Mustafa.

Jahjaga, e ftuar në dokumentarin dedikuar nismës “Mendoj për ty” Jahjaga, e ftuar në dokumentarin dedikuar nismës “Mendoj për ty”
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga mori pjesë mbrëmjen e së premtes në shfaqjen e dokumentarit mbi krijimin e instalacionit artistik “Mendoj për ty”, të artistes Alketa Xhafa-Mripa, një organizim i Këshillit Kombëtar për të Mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës.

Kosovë, nga e shtuna nis rigjallërimi i Urës së Ibrit, Mitrovicë Kosovë, nga e shtuna nis rigjallërimi i Urës së Ibrit, Mitrovicë
Pas 48 orë shtyrjeje, zyra e BE-së në Kosovë ka njoftuar se, rigjallërimi i urës së Ibrit në Mitrovicë dhe hapësirës përreth saj do të nisë pasditen e së shtunës, më 17 tetor, ashtu siç ishte paralajmëruar.

Serbi, film kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESKO Serbi, film kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESKO
Serbia ka paraqitur argumentet e saj kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESKO përmes një filmi. Filmi, që u shfaq në media por edhe para korit diplomatik të akredituar në Beograd, sqaron se shqiptarët nuk mund ta ruajnë trashëgiminë kulturore që lidhet me serbët.

Mustafa: Gati për dialog, nismën ta marrë Jahjaga. Asocacioni? S’ka as tradhti e as heroizëm Mustafa: Gati për dialog, nismën ta marrë Jahjaga. Asocacioni? S’ka as tradhti e as heroizëm
Në një intervistë për Top Channel, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa thotë se, nuk ka as tradhti dhe as heroizëm në Asocacionin e Komunave Serbe. Ai shtoi se, kjo është zgjidhja e vetme, që integron Republikën e Kosovës si një shtet. Po ashtu, Mustafa thekson se është i gatshëm për dialog me opozitën në Kuvend, por tryezën - sipas tij, - e thërret Presidentja Jahjaga.

Gazi lotsjellës, policia: Deputetët e opozitës mund të kallëzohen penalisht Gazi lotsjellës, policia: Deputetët e opozitës mund të kallëzohen penalisht
Deputetët e opozitës, Faton Topalli dhe Donika Kadaj-Bujupi, të cilët hodhën gaz lotsjellës një ditë më parë në Kuvendin e Kosovës, mund të përballen me kallëzim penal.

Kosovë, kreu i Komisionit të Venecias viziton Kushtetuesen: Duhet të jetë e pavarur Kosovë, kreu i Komisionit të Venecias viziton Kushtetuesen: Duhet të jetë e pavarur
Kryetari i Komisionit të Venecias ka vizituar Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, ku ka deklaruar se ajo duhet të jetë e pavarur nga institucionet e tjera të vendit, në mënyrë që ta kryejë punën e saj siç duhet.

Flet babai i piratit kosovar të dyshuar si të lidhur me ISIS Flet babai i piratit kosovar të dyshuar si të lidhur me ISIS
Gjatë një konference për shtyp gjatë kësaj të premteje, Policia e Kosovës pranon se ka pasur informacione për të riun, që është arrestuar për pirateri kompjuterike në favor të ISIS-it në Malajzi, por nuk është kompetencë e policisë, që të flasë për të tilla informacione publikisht.

Vetëvendosje, kundër tryezës së dialogut me qeverinë Vetëvendosje, kundër tryezës së dialogut me qeverinë
Lëvizja Vetëvendosje nuk dëshiron të marrë pjesë në një tryezë diskutimi me Qeverinë, për sa kohë kryeministri Isa Mustafa vazhdon të këmbëngulë se nuk do të ndryshohen marrëveshjet me Serbinë.

Kosovë, AAK-ja nis protestat kundër Mustafës Kosovë, AAK-ja nis protestat kundër Mustafës
Kryetari i Partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, zhvilloi nje mbledhje të jashtëzakonshme të Këshillit Drejtues, ku u vendos mobilizimi i anëtarësisë dhe simpatizantëve në një protestë vendimtare kundër kryeministrit Isa Mustafa dhe qeverisë që ai drejton.

Arrestohet pirati kosovar, i dha të dhëna sekrete ISIS-it Arrestohet pirati kosovar, i dha të dhëna sekrete ISIS-it
Policia malajziane ka vënë në pranga një të ri shqiptar nga Kosova me akuzën e vjedhjes së të dhënave kompjuterike e kalimit të informacioneve që kishin të bënin me zyrtarë amerikanë të sigurisë tek militantët e grupit më të rrezikshëm ekstremist të momentit, Shtetit Islamik.

Tajlanda do të votojë pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO Tajlanda do të votojë pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO
Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Petrit Selimi, po qëndron për vizitë pune në Mbretërinë e Tajlandës, ku është takuar me zyrtarë të lartë të shtetit. Me këtë rast, Tajlanda, e cila është anëtare e Bordit Ekzekutiv të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën, ka bërë të ditur se do të votojë pro anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Kosovë, Mustafa: Opozita kërkon zgjedhje me gaz lotsjellës Kosovë, Mustafa: Opozita kërkon zgjedhje me gaz lotsjellës
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa tha në hapje të mbledhjes së qeverisë se veprimet e opozitës janë të dhunshme dhe nuk i shërbejnë qytetarëve. Sipas tij, ato e dëmtojnë imazhin. Ai kërkoi nga organet e rendit ta kryejnë detyrën e tyre karshi ngjarjeve që kanë ndodhur.

Kosovë, Abrashi: Të vendosur të shkojmë përpara. Opozita ka dështuar Kosovë, Abrashi: Të vendosur të shkojmë përpara. Opozita ka dështuar
Për zhvillimet më të fundit në Prishtinë foli në “Revistën Televizive të Mbrëmjes” Arban Abrashi, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës njëherësh edhe ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale.

Kosovë, fletë-thirrje për deputetët Topalli dhe Kadaj-Bujupi Kosovë, fletë-thirrje për deputetët Topalli dhe Kadaj-Bujupi
Policia ka lëshuar fletë-thirrje për deputetin e Vetëvendosjes Faton Topalli, në lidhje me hedhjen e gazit lotsjellës sot në Kuvend.

Ngjarjet në Kuvendin e Kosovës, KMDLNj: Veprimet e opozitës, të dhunshme Ngjarjet në Kuvendin e Kosovës, KMDLNj: Veprimet e opozitës, të dhunshme
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar në lidhje me ngjarjet që kanë ndodhur në Kuvendin e Kosovës.

Kosovë, Delawie takohet urgjentisht me Jahjagën në Presidencë Kosovë, Delawie takohet urgjentisht me Jahjagën në Presidencë
Bllokimi i Kuvendit të Kosovës nga opozita me gaz lotsjellës ka shtyrë ambasadorin amerikan në Kosovë që të zhvillojë një takim urgjent me Presidenten Atifete Jahjaga.

Kosovë, policia përgënjeshtron Konjufcën; Kadaj Bujupi pranon aktin Kosovë, policia përgënjeshtron Konjufcën; Kadaj Bujupi pranon aktin
Policia e Kosovës ka reaguar pas deklaratave të shefit të grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, i cili është shprehur se ka qenë “policia, që i ka ndihmuar në futjen e gazit lotsjellës në sallën e Kuvendit të Kosovës”.

Prokuroria, tjetër thirrje për Kurtin e Haxhiun; rrezikojnë edhe urdhërarrestin Prokuroria, tjetër thirrje për Kurtin e Haxhiun; rrezikojnë edhe urdhërarrestin
Prokurori i Shtetit e respekton plotësisht të drejtën demokratike të secilit qytetar për të protestuar, mirëpo ai është i detyruar që, në bazë të ligjit, të ndërmarrë të gjitha masat, nëse protestat shoqërohen me dhunë dhe veprime të tjera të kundërligjshme.

Prokuroria e Kosovës nis hetimet për gazin lotsjellës në Kuvend Prokuroria e Kosovës nis hetimet për gazin lotsjellës në Kuvend
Menjëherë pas ngjarjes së përsëritur në Kuvendin e Kosovës, ende pa filluar seanca plenare e kësaj të enjteje, në Kuvend kanë hyrë prokurorë nga Prokuroria e Shtetit, për të ekzaminuar vendin ku deputetët e opozitës hodhën gazin lotsjellës.

Kosovë, tubim opozitar përpara Kuvendit Kosovë, tubim opozitar përpara Kuvendit
Pas bllokimit të seancës nga partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, ku sërish u hodh gaz lotsjellës, mbi 100 përkrahës të këtyre partive u mblodhën me shpejtësi para selisë së Kuvendit në Prishtinë.

Prishtinë, SHBA paralajmëron shtetasit e saj për protesta Prishtinë, SHBA paralajmëron shtetasit e saj për protesta
Bllokimi i seancës plenare të Kuvendit të Kosovës, të paralajmëruar të mbahej gjatë kësaj të enjteje, për shkak të hedhjes së përsëritur të gazit lotsjellës nga ana e deputetëve opozitarë, ka sjellë edhe reagimin e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara kundrejt qytetarëve amerikanë që jetojnë e punojnë në Kosovë.

AAK, Haradinaj: Këmbëngulja e pushtetit, provokim dhe papjekuri politike AAK, Haradinaj: Këmbëngulja e pushtetit, provokim dhe papjekuri politike
Ngjarja e përsëritur e Kuvendit të Kosovës, ku sërish është hedhur gaz lotsjellës nga deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje në opozitë, ka shkaktuar edhe reagimin e kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, edhe ky opozitar i qeverisë Mustafa.

Kosovë, sërish gaz lotsjellës në Kuvend Kosovë, sërish gaz lotsjellës në Kuvend
Salla e Kuvendit të Kosovës është mbuluar sërish këtë të enjte nga tymi dhe nga gazi lotsjellës, që kanë hedhur deputetët e tri partive opozitare në fillim të seancës, në orën 10, ndërsa kryetari Kadri Veseli është detyruar ta mbyllë menjëherë atë.

Kosovë, sulmohet me vezë edhe ministri Abrashi Kosovë, sulmohet me vezë edhe ministri Abrashi
Mbrëmjen e së mërkurës, aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, kanë sulmuar me vezë edhe ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashin.

Mbajtja nën arrest e aktivistëve, VV: Ndikon në tensionimin e situatës Mbajtja nën arrest e aktivistëve, VV: Ndikon në tensionimin e situatës
Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pas propozimit të prokurores Arbresha Shala, për një muaj paraburgim për të arrestuarit gjatë protestës së dhunshme mbrëmjen e së hënës.

Protesta e VV-së, Prokuroria kërkon 1 muaj paraburgim për 5 të arrestuar Protesta e VV-së, Prokuroria kërkon 1 muaj paraburgim për 5 të arrestuar
Personat e arrestuar gjatë protestës së dhunshme mbrëmjen e së hënës në Prishtinë, mbeten nën arrest deri të enjten, kur Gjykata Themelore pritet të marrë vendimin lidhur me masën e sigurisë për ata.

Kosovë, partitë opozitare kundërshtojnë vendimet e Kryesisë së Kuvendit Kosovë, partitë opozitare kundërshtojnë vendimet e Kryesisë së Kuvendit
Subjektet parlamentare opozitare me anë të një deklarate të përbashkët konsiderojnë se vendimet e së mërkurës të Kryesisë së Kuvendit janë absolutisht të papranueshme.

Barrikada mbi Ibër, Hoxhiç përgënjeshtron Tahirin Barrikada mbi Ibër, Hoxhiç përgënjeshtron Tahirin
Drejtorja e Administratës në Komunën Veriore të Mitrovicës, Adriana Hoxhiç ka përgënjeshtruar ministren për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri dhe kryetarin e komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri në lidhje me barrikadën mbi Lumin Ibër.

Kriza politike, Jahjaga bën thirrje për dialog mes palëve Kriza politike, Jahjaga bën thirrje për dialog mes palëve
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka dënuar dhunën, që shpërtheu të hënën në mbrëmje pas arrestimit të deputetit të Vetëvendosjes, Albin Kurti. Për Presidenten, dhuna është e papranueshme.

Kosovë, kontroll deputetëve para seancës së të enjtes në Kuvend Kosovë, kontroll deputetëve para seancës së të enjtes në Kuvend
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka marrë një vendim për masa shtesë kontrolli ndaj deputetëve dhe të gjithë atyre, që dëshirojnë të futen në Kuvendin e Kosovës nga dita e enjte, kur është ftuar edhe seanca e radhës.

Kosovë, Vetëvendosje godet me vezë zv.ministrin e Jashtëm Kosovë, Vetëvendosje godet me vezë zv.ministrin e Jashtëm
Aktivistë të Lëvizjes “Vetëvendosje” kanë sulmuar me vezë zëvendësministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimin.

Kosovë, operacion antikrim kundër fajdexhinjve, 3 të arrestuar Kosovë, operacion antikrim kundër fajdexhinjve, 3 të arrestuar
Të paktën 3 persona janë arrestuar dhe 3 lokale janë mbyllur të mërkurën në Prishtinë, si rezultat i operacionit për hetimin e të dyshuarve që merren me veprën penale të “Fajdes, detyrimit dhe evazionit fiskal”.

Darka e punës Kosovë-Serbi, Daçiç: Takim i vështirë Darka e punës Kosovë-Serbi, Daçiç: Takim i vështirë
Pas mëse dy orë e gjysmë, delegacioni i Kosovës u largua nga  "darka e punës" në Komisionin Europian, pa dhënë asnjë deklaratë publike. Ndërkohë që pak minuta më pas, tryeza e thirrur nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së me synimin për të zbutur mardhëniet mes palëve, u përshkrua si një " takim jashtëzakonisht i vështirë" prej ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiç.

Bruksel, Mogherini fton Mustafën e Vuçiç për darkë në selinë e KE Bruksel, Mogherini fton Mustafën e Vuçiç për darkë në selinë e KE
Ndryshe nga raundet e deritanishme të Dialogut të Nivelit të Lartë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa , dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiç janë ftuar në Bruksel nga Përfaqësuesja e Lartë, Federica Mogherini, për të darkuar në selinë e Komisionit Europian, në “Berlaymont”, por asnjë marrëveshje e re nuk pritet nga kjo tryezë, siç konfirmon për Top Channel zëdhënësja Koçijançiç.

Ngjarjet e së hënës, Delawie: Granatat s’kanë vend në Kosovë Ngjarjet e së hënës, Delawie: Granatat s’kanë vend në Kosovë
Pas ngjarjeve të së hënës që ndodhën në Kosovë, ku kryekomunari i Leposaviçit është kërcënuar me një granatë dore, ndërsa në Prishtinë pati përplasje mes policisë dhe aktivistëve të Vetëvendosjës pas arrestimit të Albin Kurtit, ka reaguar ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie.

Kosovë, ashpërsohen replikat Mustafa-Haradinaj Kosovë, ashpërsohen replikat Mustafa-Haradinaj
Në Kosovë, duket se replikat mes kryeministrit Mustafa dhe opozitarëve tashmë janë ashpërsuar së tepërmi. Së fundi vjen edhe një reagim i kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili me anë të një komunikate për shtyp i përgjigjet një statusi të kryeministrit Mustafa në rrjetet sociale.

Ndalimi i Kurtit, Policia e Prokuroria publikojnë fletëthirrjet e refuzuara Ndalimi i Kurtit, Policia e Prokuroria publikojnë fletëthirrjet e refuzuara
Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu kanë qenë të njoftuar dhe të kontaktuar nga Policia e Kosovës për t’u marrë në pyetje, lidhur me veprimet e tyre për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës javën e kaluar.

NATO, vitin e ardhshëm samit në Kosovë NATO, vitin e ardhshëm samit në Kosovë
Asambleja parlamentare e NATO-s për herë të parë ka futur në kalendarin e veprimtarive të veta Kosovën si vend pritës.

Kosovë, studentët e UP protestojnë për sezonin e provimeve Kosovë, studentët e UP protestojnë për sezonin e provimeve
Dhjetëra studentë kanë bllokuar të martën në hyrjen e Rektoratit të Universitet të Prishtinës, duke kërkuar mbajtjen e një sezoni provimesh në tetor.

Kosovë, qeveria: Aktet anarkiste dëmtojnë vendin Kosovë, qeveria: Aktet anarkiste dëmtojnë vendin
Qeveria e Kosovës ka shprehur shqetësimin dhe keqardhjen e saj për dhunën që grupe militantësh të partive opozitare ushtruan një natë më parë ndaj agjentëve të policisë së Kosovës dhe institucioneve të tjera kushtetuese.

Kosovë, ndalimi i Albin Kurtit, “me urdhër të prokurorit” Kosovë, ndalimi i Albin Kurtit, “me urdhër të prokurorit”
Prokuroria e Kosovës ka bërë të ditur se ndalimi i deputetëtit të Vetëvendosjes Albin Kurti për marrje në pyetje është bërë me urdhër të një prokurori nga Departamenti për Krimet e Rënda në Prokurorinë Themelore të Prishtinës.

Protesta për lirimin e Albin Kurtit në mediat ndërkombëtare Protesta për lirimin e Albin Kurtit në mediat ndërkombëtare
Arrestimi i beftë i Albin Kurtit shkaktoi protesta të aktivistëve të Vetëvendosjes, të cilët u përleshën në orët e vona të mbrëmjes së të hënës me policinë në Prishtinë.

Mustafa: Veprimet e opozitës të papranueshme Mustafa: Veprimet e opozitës të papranueshme
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa e ka quajtur të dhunshme dhe të papranueshme si mjete politike protestën e opozitës. Ai ka reaguar mëngjesin e të martës për ndalimin e deputetit të Vetëvendosjes, Albin Kurti.

Arrestimi i Albin Kurti, opozita në Kosovë reagon ashpër Arrestimi i Albin Kurti, opozita në Kosovë reagon ashpër
Arrestimi i deputetit të Vetëvendosjes, Albin Kurti në orët e mbrëmjes mobilizoi përnjëherë aktivistët dhe simpatizantë të tri subjekteve opozitare, të cilët reaguan ashpër pa zgjedhur mjete për të kundërshtuar arrestimin e Kurtit.

Prishtinë, lirohet Albin Kurti. Përplasje mes forcave të policisë dhe protestuesve Prishtinë, lirohet Albin Kurti. Përplasje mes forcave të policisë dhe protestuesve
Arrestimi i ish-liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka zhytur për disa orë në kaos qendrën e Prishtinës.

Arrestimi i Kurtit, tensionohet situata në Kosovë. Përplasje mes policisë dhe aktivistëve të VV-së Arrestimi i Kurtit, tensionohet situata në Kosovë. Përplasje mes policisë dhe aktivistëve të VV-së
Menjëherë pas arrestimit të deputetëve Albin Kurti e Glauk Konjufca, Lëvizja Vetëvendosje ka bërë thirrje të gjithë aktivistëve që të mblidhen pranë stacionit policor ku po mbahet ish-kreu i kësaj lëvizje.

Kosovë, policia arreston deputetët Albin Kurti e Glauk Konjufca. VV fton për reagim qytetar Kosovë, policia arreston deputetët Albin Kurti e Glauk Konjufca. VV fton për reagim qytetar
Lëvizja Vetëvendosje, përmes një postimi në Facebook, ka njoftuar se Policia e Kosovës të hënën në mbrëmje ka arrestuar deputetët Albin Kurti e Glauk Konjufca, si dhe 2 aktivistë të këtij subjekti.

Kosovë, 580 të arrestuar për krim të organizuar Kosovë, 580 të arrestuar për krim të organizuar
Policia e Kosovës ka arrestuar në nëntë muajt e parë të vitit 580 persona të përfshirë në aktivitete kriminale të organizuara.

O’Connell: Kosovës i duhet një administratë apolitike O’Connell: Kosovës i duhet një administratë apolitike
Ambasadori anglez në Prishtinë, Ruairi O'Connell ka deklaruar se ministri i Administratës Publike ka punën më të vështirë në Kosovë.

Anëtarësimi në UNESCO, Kosova në axhendën e Bordit Ekzekutiv Anëtarësimi në UNESCO, Kosova në axhendën e Bordit Ekzekutiv
Kosova i afrohet anëtarësimit në organizatën për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara, UNESCO. Të hënën, shteti më i ri që pretendon anëtarësimin është përfshirë me konsensus në axhendë, pavarësisht përpjekjeve të Serbisë për ta ndaluar ose shtyrë këtë fazë.

Kreu i FFK, Vokrri: Ftoj heronjtë e Shqipërisë për miqësore me Kosovën Kreu i FFK, Vokrri: Ftoj heronjtë e Shqipërisë për miqësore me Kosovën
Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, i emocionuar një ditë pas fitores historike të kombëtares shqiptare në Armeni, ka propozuar që heronjtë e ndeshjes t’ua sjellë tifozëve kosovarë në një ndeshje miqësore me formacionin e Kosovës.

Kosovë, ambasadori gjerman: Opozita, përgjegjëse për krizën në Kuvend Kosovë, ambasadori gjerman: Opozita, përgjegjëse për krizën në Kuvend
I dërguari i posaçëm për Ballkanin Perëndimor i Kancelares gjermane, Angela Merkel, ambasadori Ernst Reichel i konsideron deputetët e opozitës kosovare fajtorë për krizën e shkaktuar në Kuvend.

Kosovë, mbulohen sërish pikturat me simbole kombëtare në Kuvend Kosovë, mbulohen sërish pikturat me simbole kombëtare në Kuvend
Në mjediset e Kuvendit të Kosovës janë mbuluar sërish pikturat me simbole kombëtare. Ato janë zëvendësuar me piktura, njëra me hyjneshën në fron dhe tjetra me ujëvarën e Mirushës.

Prishtinë, nxënësit braktisin mësimin për të festuar kualifikimin historik Prishtinë, nxënësit braktisin mësimin për të festuar kualifikimin historik
Festa për kualifikimin e kombëtares shqiptare për kampionatin europian “Francë 2016” ka vazhduar edhe të hënën në rrugët e Prishtinës.

Kosovë, granatë dore kryekomunarit të Leposaviqit Kosovë, granatë dore kryekomunarit të Leposaviqit
Një granatë dore është hedhur në oborrin e shtëpisë së kryetarit të komunës së Leposaviqit, Dragan Jablanoviç, por pa pasoja në njerëz.

Dy të vdekur në aksidente rrugore në Kosovë Dy të vdekur në aksidente rrugore në Kosovë
Dy persona kanë gjetur vdekjen këtë të diel si pasojë dy aksidenteve automobilistike të veçanta të ndodhura në rrugët e Kosovës.

Tahiri: Dialogu me Serbinë do të intensifikohet Tahiri: Dialogu me Serbinë do të intensifikohet
Ministrja e Kosovës për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri ka thënë se do të intensifikohen angazhimet që kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa të presë zyrtarisht në takim zyrtarin ndërlidhës të Serbisë në Kosovë dhe kryeministri i Serbisë Vuçiç të presë zyrtarin ndërlidhës të Kosovës në Serbi.

Ymeri: VV mban përgjegjësi për aksionet e saj Ymeri: VV mban përgjegjësi për aksionet e saj
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka konfirmuar se deputeti Albin Kurti ndodhet në Norvegji për një vizitë pune e jo pse është larguar për shkak të bastisjeve nga Policia.

Gazetarja “e humbur” serbe Gazetarja “e humbur” serbe
Gazi lotsjellës i hedhur të enjten ne Kuvendin e Kosovës ka hutuar jo vetëm deputetët, por dhe gazetarët që po mbulonin seancën.

Granatë në shtëpinë e policit serb në veri të Kosovës Granatë në shtëpinë e policit serb në veri të Kosovës
Një granatë dore është hedhur gjatë natës në shtëpinë e një polici serb, në veri të Kosovës, për fat të mirë pa shkaktuar të lënduar.

Gjykata Speciale, 6 dëshmitarët e parë lënë Kosovën Gjykata Speciale, 6 dëshmitarët e parë lënë Kosovën
Të paktën gjashtë persona që do të dëshmojnë në Gjykatën Speciale për krimet e luftës në Kosovë janë larguar nga Kosova.

Mustafa: Opozita po tenton të marrë pushtetin me dhunë Mustafa: Opozita po tenton të marrë pushtetin me dhunë
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se partitë e opozitës Vetëvendosje, AAK dhe Nisma po tentojnë të marrin pushtetin përmes dhunës, pa respektuar asnjë rregull ligjor e demokratik.

Policia i bastis zyrat, VV: Akt i paprecedent i pushtetit autoritar në Kuvend Policia i bastis zyrat, VV: Akt i paprecedent i pushtetit autoritar në Kuvend
Lëvizja Vetëvendosje, përmes një deklarate të orëve të pasdites së të premtes, ka reaguar për atë që e ka cilësuar si një akt i paprecedent i ushtrimit të pushtetit autoritar të qeverisë Mustafa.

Opozita e Kosovës, letër të hapur qytetarëve Opozita e Kosovës, letër të hapur qytetarëve
Partitë opozitare në Kosovë - Vetëvendosje, AAK dhe Nisma - shpjegojnë veprimet e fundit në Kuvend përmes një letre të hapur drejtuar qytetarëve.

Ekstremizmi i dhunshëm, duhet komunikim mes institucioneve Ekstremizmi i dhunshëm, duhet komunikim mes institucioneve
Ekspertët e sigurisë në Kosovë kanë vlerësuar se, për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm është i nevojshëm bashkëpunimi mes qeverisë, Bashkësisë Islame të Kosovës dhe mediave, pasi - sipas tyre, - nuk ka komunikim të mirëfilltë mes këtyre institucioneve.

Incidentet në Kuvendin e Kosovës, Jahjaga takon Veselin Incidentet në Kuvendin e Kosovës, Jahjaga takon Veselin
Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, takoi Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselin, për të diskutuar zhvillimet e fundit në këtë institucion.

Isa Mustafa pret ambasadoren e Finlandës Isa Mustafa pret ambasadoren e Finlandës
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti sot ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Anne Huhtamaki.

Kosovë, Jahjaga dekreton 13 prokurorë të rinj Kosovë, Jahjaga dekreton 13 prokurorë të rinj
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dekretoi të premten 13 prokurorë të rinj. Ata kanë dhënë betimin në një ceremoni të veçantë të organizuar në kabinetin e presidentes.

Kosova, gati të pranojë 500 refugjatë Kosova, gati të pranojë 500 refugjatë
Kosova është e gatshme të pranojë rreth 500 refugjatë. Kështu ka deklaruar zëvendëskryministri kosovar, Hashim Thaçi, në konferencën e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor në Luksemburg.

Ambasadorët e Kuintit, të alarmuar për ngjarjet e Kuvendit të Kosovës Ambasadorët e Kuintit, të alarmuar për ngjarjet e Kuvendit të Kosovës
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur në një takim këtë të premte ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Francës, Italisë, si dhe përfaqësuesit e Bashkimit Europian, për të diskutuar për situatën e fundit të krijuar në Kuvend.

Kosovë, seanca e ardhshme e Kuvendit do të mbahet të enjten Kosovë, seanca e ardhshme e Kuvendit do të mbahet të enjten
Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në një mbledhje të mbajtur të enjten pasdite, vendosi që seanca e radhës të mbahet të enjten e javës së ardhshme, më 15 tetor, në orë 10:00.

Dhuna në Kuvendin e Kosovës, reagojnë SHBA-të dhe BE-ja Dhuna në Kuvendin e Kosovës, reagojnë SHBA-të dhe BE-ja
Situata e krijuar këtë të enjte në sallën e Kuvendit të Kosovës nxiti reagimet e ambasadave të huaja dhe institucioneve të tjera në Prishtinë.

Kosovë, Jahjaga dënon veprimet e prapranueshme të opozitës Kosovë, Jahjaga dënon veprimet e prapranueshme të opozitës
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dënon veprimet e papranueshme, që shkaktuan ndërprerjen e punës së Kuvendit të Kosovës të kësaj të enjteje, për të tretën javë me radhë.

UNESCO, Mustafa: Serbia të mendojë si t’i bëjë mirë vetes UNESCO, Mustafa: Serbia të mendojë si t’i bëjë mirë vetes
Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka bërë të ditur se, është momenti i fundit që Serbia të mendojë sesi t’i bëjë mirë vetës, e jo keq Kosovës. Kryeministri ka shkruar një gjë të tillë, lidhur me tentativat e Serbisë për të ndalur anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Kosovë, gaz lotsjellës në Parlament nga opozita Kosovë, gaz lotsjellës në Parlament nga opozita
Përpjekja e deputetëve të shumicës për t’i zhvilluar punimet e seancës plenare në Kuvendin e Kosovës rezultoi pa sukses, pas përhapjes së gazit lotsjellës në sallën e Parlamentit.

Kosovë, Kuvendi në pritje të “përsëritjes” Kosovë, Kuvendi në pritje të “përsëritjes”
Seanca e Kuvendit të Kosovës që do të zhvillohet të enjten pritet të jetë një ripërsëritje e seancës së kaluar, e cila u bllokua nga deputetët e opozitës ende pa filluar mirë. Kjo do të shënojë edhe rikonfirmimin e krizës politike në vend, në të cilën deri tani nuk po pranon të ndërhyjë asnjë institucion.

Kosovë, arrestohen 15 serbë për krime ekonomike Kosovë, arrestohen 15 serbë për krime ekonomike
Agjentë të Policisë së Kosovës kanë arrestuar këtë të mërkurë 15 serbë për keqpërdorim të autorizimeve ekonomike dhe prerje të pyjeve.

Kosovë, qeveria në dilemë për shlyerjen e borxheve Kosovë, qeveria në dilemë për shlyerjen e borxheve
Borxhet e vjetra të Qeverisë së Kosovës ndaj institucioneve dhe palëve të tjera, për të cilat ka edhe vendime gjykate, kanë hapur dilema në mbledhjen e qeverisë nëse duhet paguar apo jo, nëse nuk janë konsomuar të gjitha mjetet e nevojshme juridike.

Thaçi niset drejt Luksemburgut, ende i pavendosur për ndeshjen Thaçi niset drejt Luksemburgut, ende i pavendosur për ndeshjen
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ende nuk e ka të sigurt nëse do të jetë i pranishëm në “Elbasan Arena” të enjten, për të ndjekur ndeshjen e kombëtares shqiptare ndaj Serbisë.

Kosovë, sistemet e burgjeve dhe mbipopullimi mbeten shqetësuese Kosovë, sistemet e burgjeve dhe mbipopullimi mbeten shqetësuese
Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës, gjatë një takimi të mbajtur të mërkurën me temë “Promovimi i reformave në paraburgim”, ka shprehur shqetësim të madh me sistemin e burgjeve dhe mbipopullimin e tyre në Kosovë.

Liberalizimi i vizave, Mustafa: 8 kriteret e fundit përmbushen brenda 30 nëntorit Liberalizimi i vizave, Mustafa: 8 kriteret e fundit përmbushen brenda 30 nëntorit
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa premtoi përmbushjen e të gjitha kritereve të mbetura, sa i përket liberalizimit të vizave, deri më 30 nëntor.

Kosovë, aktakuzë për pjesëmarrje në luftën e Sirisë ndaj pejanit Kosovë, aktakuzë për pjesëmarrje në luftën e Sirisë ndaj pejanit
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka njoftuar këtë të mërkurë ngritjen e një aktakuze në Gjykatën Themelore të Pejës, kundër të pandehurit S. M. për veprën penale të “organizimit dhe pjesëmarrjes në grupe terroriste”, parashikuar në Kodin Penal të Republikës së Kosovës.

“Pallati i Rinisë” kërkon parà për mediat që ndjekin ndeshjet “Pallati i Rinisë” kërkon parà për mediat që ndjekin ndeshjet
Të gjitha mediat, që dëshirojnë të ndjekin aktivitete sportive në Pallatin e Rinisë, në Prishtinë, por edhe aktivitete të tjera politike e kulturore, tashmë duhet të paguajnë qindra euro për t’u futur brenda sallës së sporteve.

Prishtinë, protestë e Parlamentit Studentor Prishtinë, protestë e Parlamentit Studentor
Rreth 300 studentë, të udhëhequr nga kryetari i Parlamentit Studentor të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtia”, kanë protestuar të martën në oborrin e Rektoratit të UP-së.

Kosovë, rifunksionalizohet Kardiokirurgjia; mungonin mjekët Kosovë, rifunksionalizohet Kardiokirurgjia; mungonin mjekët
Klinika e Kardiokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës do të jetë e gatshme për pranimin e pacientëve nga java e ardhshme, pas disa muajsh që ky repart ishte jashtë funksionit për shkak të mungesës së stafit.

Kosovë, Çollaku takon ambasadorët e Holandës dhe Hungarisë Kosovë, Çollaku takon ambasadorët e Holandës dhe Hungarisë
Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, ka takuar të martën ambasadoren e Holandës, Gerrie Willems, dhe ambasadorin e Hungarisë, Laszlo Markusz, me të cilët diskutoi për zhvillimet e tanishme në Kosovë, agjendën evropiane e me theks të veçantë për MSA-në dhe procesin e liberalizimit të vizave.

Kosovë, Isa Mustafa goditet sërish me vezë Kosovë, Isa Mustafa goditet sërish me vezë
Fjalimi i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, në Podujevë, është ndërprerë pasi aktivistë të Vetëvendosjes kanë hedhur vezë në drejtim të tij. Policia ka arrestuar dy persona. Mustafa ndodhej në Podujevë në kuadër të shënimit të Ditës së Mjedrës.

Kosovë, tjetër operacion kundër fajdexhinjve; arrestohet 4 persona Kosovë, tjetër operacion kundër fajdexhinjve; arrestohet 4 persona
Në kuadër të luftimit të veprave të kundërligjshme, në veçanti atyre që ndërlidhen me fajdet, Policia e Kosovës arrestoi këtë të martë edhe 4 persona, të cilët dyshohen për veprat penale “fajde” dhe “detyrim”.

Haradinaj pret ish-kryeministrin slloven Jansha Haradinaj pret ish-kryeministrin slloven Jansha
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka zhvilluar këtë të hënë një takim miqësor me ish-kryeministrin e Sllovenisë, Janez Jansha.

Kosovë, Kerry i shkruan Thaçit: Mbështetje për anëtarësimin në UNESCO Kosovë, Kerry i shkruan Thaçit: Mbështetje për anëtarësimin në UNESCO
Sekretari amerikan i Departamentit të Shtetit, John Kerry i ka dërguar një letër ministrit të Jashtëm kosovar, Hashim Thaçi, ku ka premtuar përkrahje të plotë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Kosovë, Mustafa: Mbikëqyrje të rekomandimeve për liberalizimin e vizave Kosovë, Mustafa: Mbikëqyrje të rekomandimeve për liberalizimin e vizave
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa u bën thirrje institucioneve përgjegjese, që në mënyrë të vazhdueshme të mbikëqyrin adresimin e rekomandimeve të mbetura për liberalizimin e vizave, të cilat pritet të përfundohen në fund të muajit nëntor.

Kosovë, Veseli fton sërish opozitën në Kuvend. Por kriza thellohet... Kosovë, Veseli fton sërish opozitën në Kuvend. Por kriza thellohet...
Subjektet politike, që përbëjnë shumicën parlamentare në Kosovë, shpresojnë që të enjten do të mund të vazhdojnë punimet e seancës plenare, pavarësisht nga qëndrimi i opozitës. Nga ana tjetër, duket se kriza sa vjen e thellohet.

Pensionet, radhë të gjata të veteranëve të UÇK-së Pensionet, radhë të gjata të veteranëve të UÇK-së
Një numër i madh ish-luftëtarësh të UÇK-së, të cilët gëzojnë statusin e veteranit, janë mbledhur të hënën para Qeverisë së Kosovës për të aplikuar për shumën e pensionin që u takon.

Demarkacioni, Haradinaj mbledh rugovarët: Marrëveshja nuk jetësohet! Demarkacioni, Haradinaj mbledh rugovarët: Marrëveshja nuk jetësohet!
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj u ka premtuar banorëve të zonës së Rugovës, në kufirin me Malin e Zi, se nuk do të jetësohet marrëveshja për demarkacionin. Këto deklarata, ai i bëri në një takim me banorë të zonave kufitare, në selinë e partisë së tij në Prishtinë.

Funksionarët e lartë kosovarë, pagë edhe nga Universiteti i Prishtinës Funksionarët e lartë kosovarë, pagë edhe nga Universiteti i Prishtinës
Isa Mustafa, Arsim Bajrami, Hajredin Kuçi dhe Bekim Haxhiu janë vetëm disa nga dhjetëra mbajtës të funksioneve publike që me vendimin e Gjykatës së Apelit, përveç pagës për funksionet që ushtrojnë, do të marrin edhe nga një gjysmë page prej Universitetit të Prishtinës, ku janë të angazhuar në procesin mësimor.

Kosovë, tryezë me shoqërinë civile për zgjidhjen e krizës Kosovë, tryezë me shoqërinë civile për zgjidhjen e krizës
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka mbajtur një tryezë me përfaqësues të shoqërisë civile dhe medieve, për të marrë propozimet e tyre lidhur me zhbllokimin e punës së Kuvendit.

Prishtinë, rrënimi i përditshëm i “Pallatit të Rinisë” Prishtinë, rrënimi i përditshëm i “Pallatit të Rinisë”
Në mungesë të pronarit, “Pallati i Rinisë” në Prishtinë po e humb çdo ditë e më shumë imazhin, nga dëmtimet dhe mungesa e investimeve.

Kosovë, asnjë interesim për operatorin e tretë të telefonisë celulare Kosovë, asnjë interesim për operatorin e tretë të telefonisë celulare
Serbët nuk kanë shprehur ende interesim zyrtarisht për të aplikuar për operatorin e tretë të telefonisë së lëvizshme në Kosovë, ashtu siç e parashikon marrëveshja për Telekomin, e nënshkruar mes Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel.

Kosovë, hetime për atentat ndaj kryekomunares së Gjakovës Kosovë, hetime për atentat ndaj kryekomunares së Gjakovës
Policia e Kosovës konfirmon se ka hapur një rast hetimor, në lidhje me dyshimet për organizimin e vrasjes së kryetares së Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila.

Zvicër, ministri i Diasporës viziton kandidatët shqiptarë për deputetë Zvicër, ministri i Diasporës viziton kandidatët shqiptarë për deputetë
Ministri kosovar i Diasporës, Valon Murati ka qenë këtë fundjavë në Zyrih të Zvicrës, ku është takuar me kandidatët shqiptarë për deputetë në Parlamentin qendror zviceran.

Zv.kryeministri Thaçi: Vendi nuk është në krizë politike Zv.kryeministri Thaçi: Vendi nuk është në krizë politike
Java e ardhshme pritet të qartësojë pozicionet e koalicionit qeveritar në Kosovë, ndaj bllokadës që ka shkaktuar opozita brenda Kuvendit.

UNESCO nis shqyrtimin e kërkesës së Kosovës për anëtarësim UNESCO nis shqyrtimin e kërkesës së Kosovës për anëtarësim
Komiteti Ekzekutiv i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën, UNESCO, shqyrton këtë të shtunë kërkesën e Kosovës për anëtarësim.

PTK, në Arbitrazh; Mustafa: Po frikësohen investitorët PTK, në Arbitrazh; Mustafa: Po frikësohen investitorët
Dështimi i privatizimit të Post-Telekomit të Kosovës dhe nisja e procesit të arbitrazhit ndërkombëtar për atë proces, ka bërë që për momentin të ndalen përpjekjet për ta privatizuar këtë kompani publike.

Ministrja Tahiri: Marrëveshja e energjisë solli njohjen ndërkombëtare të Kosovës Ministrja Tahiri: Marrëveshja e energjisë solli njohjen ndërkombëtare të Kosovës
Ministrja kosovare për Dialogun, Edita Tahiri ka vlerësuar lart arritjen e marrëveshjes ndërkombëtare mes Operatorit të Sistemit të Transmisionit (KOSTT) dhe organizatës europiane “ENTSO”, duke theksuar se me këtë marrëveshje, Kosova ka fituar njohjen ndërkombëtare në sistemin e transmetimit të energjisë dhe është bërë zonë e pavarur rregulluese.

Mustafa: Kosova nuk ka krizë institucionale, opozita të tërhiqet Mustafa: Kosova nuk ka krizë institucionale, opozita të tërhiqet
Pavarësisht nga bllokimi i punës së Kuvendit të Kosovës në dy seancat e kaluara, kryeministri Isa Mustafa nuk e sheh këtë si krizë institucionale apo bllokadë politike. Në një konferencë për mediat, pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mustafa tha se është i hapur për debat, duke shtuar se nuk do ta heqë nënshkrimin nga marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, dhe se në këtë çështje nuk ka vend për referendum.

Kosovë, Veseli viziton “Trepçën”. Kërkohet rivitalizimi i kombinatit Kosovë, Veseli viziton “Trepçën”. Kërkohet rivitalizimi i kombinatit
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar këtë të premte ndërmarrjen “Trepça”, në Mitrovicë, për të parë nga afër gjendjen e kombinatit metalurgjik, i cili vazhdon të jetë në krizë.

Kuçi vijon takimet në Britaninë e Madhe Kuçi vijon takimet në Britaninë e Madhe
Me ftesë të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, ministri i Drejtësisë Hajredin Kuçi, ka vazhduar takimet me zyrtarë të lartë të këtij vendi, ku u diskutua për procesin e përmbushjes së kritereve për liberalizim të vizave, si dhe në konkludimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes të Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Europian.

Nju Jork, Jahjaga takohet me drejtoreshën e UNESCO-s Nju Jork, Jahjaga takohet me drejtoreshën e UNESCO-s
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga takoi këtë të enjte në Nju Jork, drejtoreshën e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO), zonjën Irina Bokova, me të cilën diskutuan për rëndësinë e bashkëpunimit dhe përgjegjësinë për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore në Kosovë.

Nju Jork, delegacioni kosovar takohet me zv.Sekretarin e Shtetit, Blinken Nju Jork, delegacioni kosovar takohet me zv.Sekretarin e Shtetit, Blinken
Takimet e delegacionit kosovar në Nju Jork kanë vazhduar edhe gjatë së enjtes, me zëvendëssekretarin amerikan të Shtetit, Antony J. Blinken, të SHBA-ve.

Kosovë, asgjësohen 23 ton limonë me prani të lartë pesticidesh Kosovë, asgjësohen 23 ton limonë me prani të lartë pesticidesh
Autoritetet kosovare asgjësuan një ngarkesë prej 23 ton limonësh, e cila ishte e ndaluar në pikën kufitare të Vermicës.

Kosovë, aksion policor kundër fajdexhinjve; 6 të arrestuar Kosovë, aksion policor kundër fajdexhinjve; 6 të arrestuar
Një aksion i Policisë së Kosovës, i zhvilluar në rajonet e Mitrovicës dhe të Prizrenit, rezultoi këtë të mërkurë me 6 persona të arrestuar, të dyshuar për krijimin e fajdeve me synim pastrimin e parave.

Nju Jork, Mustafa takon Avramopulos: Gati për nënshkrimin e MSA Nju Jork, Mustafa takon Avramopulos: Gati për nënshkrimin e MSA
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është takuar në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, me komisionerin e BE-së për Emigracionin dhe Çështjet e Brendshme, Dimitris Avramopoulos.

Kosovë, policia dhe EULEX bastisin prona gjyqtarësh, avokatësh e noterësh Kosovë, policia dhe EULEX bastisin prona gjyqtarësh, avokatësh e noterësh
Gjyqtarë, avokatë e noterë kosovarë kanë qenë objekt i një aksioni të gjerë të Policisë së Kosovës dhe asaj të EULEX-it, në kuadër të një hetimi që po zhvillohet nga Prokuroria speciale për tjetërsimin (falsifikimin e pronarëve) e pronave publike dhe private.

Jahjaga në Uashington, takime në Kongresin amerikan Jahjaga në Uashington, takime në Kongresin amerikan
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga u prit të enjten në Kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Uashington, ku u takua me anëtarët e lartë të Komitetit për Çështjet e Jashtme, të kryesuar nga kongresmeni Ed Royce dhe anëtari i lartë Eliot Engel, njofton zyra e Presidencës.

Kosovë, deputetët e opozitës bllokojnë seancën parlamentare Kosovë, deputetët e opozitës bllokojnë seancën parlamentare
Deputetët e partive opozitare në Kosovë kanë bllokuar sërish punën e Kuvendit, duke detyruar kryeparlamentarin Kadri Veseli, që të ndërpresë seancën plenare.

Kosovë, ndotje alarmante në Obiliq; Veseli: Ligji i ri shpëton komunën Kosovë, ndotje alarmante në Obiliq; Veseli: Ligji i ri shpëton komunën
Shtohet numri i të prekurve me sëmundjen e kancerit në komunën e Obiliqit, ku termoncentralët e prodhimit të energjisë elektrike në fakt ka kohë që janë shndërruar në problem kryesor të kësaj komune nga ndotja që shkaktojnë.

Kosova merr mbështetjen e Bullgarisë për anëtarësim në UNESCO Kosova merr mbështetjen e Bullgarisë për anëtarësim në UNESCO
Bullgaria mbështet Kosovën në rrugën e saj drejt anëtarësimit në organizata ndërkombëtare si Unesco dhe Interpol. Kjo bëhet e ditur në një komunikatë të qeverisë së Kosovës në lidhje me aktivitetet e kryeministrit Isa Mustafa në Nju Jork.

Jahjaga ofron në SHBA përvojën e gruas kosovare në luftë e paqe Jahjaga ofron në SHBA përvojën e gruas kosovare në luftë e paqe
Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ofron përvojën dhe kontributin e gruas kosovare ne luftë dhe në paqe në simpoziumin për “Pjesëmarrjen Politike të Grave në Procese Paqësore” në Uashington.

Kosovë, ASK: Tregtia me pakicë pëson rritje Kosovë, ASK: Tregtia me pakicë pëson rritje
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Statistikat e tregtisë me pakicë” për tremujorin e dytë të vitit 2015.

Jahjaga, takim me homologun portugez. Merr mbështetje për integrimin europian Jahjaga, takim me homologun portugez. Merr mbështetje për integrimin europian
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, në kuadër të aktiviteteve me rastin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, u takua këtë të mërkurë në Nju Jork me Presidentin e Republikës së Portugalisë, Anibal Cavaco Silva.

Mustafa: Anëtarësimi në organizata ndërkombëtare sjell përfitime Mustafa: Anëtarësimi në organizata ndërkombëtare sjell përfitime
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa deklaroi të mërkurën, me anë të një statusi në rrjetin social Facebook se, Kosova duhet të anëtarësohet në organizata ndërkombëtare, të bëhet subjekt i barabartë në vendimmarrjen botërore dhe të përfitojë nga këto vendime.

Heqja e barrikadës mbi Ibër nis më 15 tetor, rivitalizohet zona “konfliktuale” Heqja e barrikadës mbi Ibër nis më 15 tetor, rivitalizohet zona “konfliktuale”
Heqja e barrikadës së ashtuquajtur “Parku i paqes” në urën kryesore mbi lumin Ibër, që ndan jugun dhe veriun e Mitrovicës, si dhe lirimi i kësaj ure për qarkullim janë pjesë e marrëveshjes për lirinë e lëvizjes, e cila është nënshkruar në bisedimet e Brukselit mbi ndarjet mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian.

Nju Jork, Jahjaga takohet me Presidentin Obama Nju Jork, Jahjaga takohet me Presidentin Obama
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga mori pjesë në pritjen tradicionale të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, për udhëheqësit e shteteve pjesëmarrëse në sesionin e rregullt vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Bruksel, marrëveshje Kosovë-Serbi për njohjen e diplomave Bruksel, marrëveshje Kosovë-Serbi për njohjen e diplomave
Qeveria e Kosovës njoftoi se ka arritur marrëveshjen me qeverinë e Serbisë, në lidhje me njohjen reciproke të diplomave mes dy shteteve.

Kosovë, qëllohet për vdekje efektivi i policisë në Skënderaj Kosovë, qëllohet për vdekje efektivi i policisë në Skënderaj
Një pjesëtar i Policisë së Kosovës ka mbetur i vrarë, ndërsa një tjetër është plagosur, në një ngjarje të ndodhur rreh orës 17:00 të së martës, në qytetin e Skënderajt.

Kosovë, dosjet e FSK-së në duart e shërbimeve sekrete serbe? Kosovë, dosjet e FSK-së në duart e shërbimeve sekrete serbe?
Komisioni parlamentar për mbikëqyrjen e Agjencisë kosovare të Inteligjencës ngre shqetësimin për rrjedhjen e informacioneve të FSK-së në duart e shërbimeve sekrete serbe.

Kosovë, opozita: Mbi 100 mijë firma në peticionin kundër “Zajednicës” Kosovë, opozita: Mbi 100 mijë firma në peticionin kundër “Zajednicës”
Grupi koordinues, për peticionin e tri partive opozitare në Kosovë, ka bërë të ditur se deri më tani, mbi 100 mijë qytetarë kanë nënshkruar kundër Asociacionit të komunave serbe dhe Demarkacionit (përcaktimit të vijës kufitare) me Malin e Zi.

Kosovë, rikthehen aktakuzat ndaj Limajt si ish-ministër Transporti Kosovë, rikthehen aktakuzat ndaj Limajt si ish-ministër Transporti
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur sërish aktakuzë ndaj ish-ministrit të Transportit dhe Post-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, dhe 4 të akuzuarve të tjerë.

Nju Jork, Mustafa takon Mogherinin; diskutohet ecuria e Kosovës Nju Jork, Mustafa takon Mogherinin; diskutohet ecuria e Kosovës
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa u takua në Nju Jork me shefen e Politikës së Jashtme dhe Sigurisë në BE, Federica Mogherini.

Kosovë, seanca e ardhshme e Kuvendit pa Mustafën; irritohet opozita Kosovë, seanca e ardhshme e Kuvendit pa Mustafën; irritohet opozita
Kryesia e Kuvendit të Kosovës vendosi që të enjten më 1 tetor të vazhdojë seanca e ndërprerë javën e kaluar, por pa pikën për raportimin e kryeministrit Isa Mustafa për marrëveshjet me Serbinë.

Nju Jork, krerët e Kosovës bisedime edhe për FSK-në dhe krijimin e FA-ve Nju Jork, krerët e Kosovës bisedime edhe për FSK-në dhe krijimin e FA-ve
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa i ndodhur në Nju Jork, ka biseduar për të ardhmen e Forcës së Sigurisë së Kosovës me zëvendës/ndihmës Sekretarin amerikan të Shtetit të SHBA-ve për çështjet e Europës dhe Azisë, Hoyt Yee.

Krerët e Kosovës në Nju Jork, takime për UNESCO-n dhe jo vetëm Krerët e Kosovës në Nju Jork, takime për UNESCO-n dhe jo vetëm
Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO duket se është tema kryesore e udhëheqësve kosovarë në Nju Jork, në takimet dypalëshe me krerë të shteteve të ndryshme të botës.

Kosovë, Maxhuni: Policia do t’i ndalojë qytetarët t’i bashkohen ISIS-it Kosovë, Maxhuni: Policia do t’i ndalojë qytetarët t’i bashkohen ISIS-it
Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni zgjodhi një konferencë të organizuar nga Ambasada e Italisë në Prishtinë, për të treguar përkushtimin e policisë në parandalimin e pjesëmarrjes së qytetarëve në luftërat e huaja.

Kelmendi, xhudistja kosovare që “lufton” për njohjen e pavarësisë Kelmendi, xhudistja kosovare që “lufton” për njohjen e pavarësisë
Kur Majlinda Kelmendi të mbajë mbi shpatulla flamurin e vendit të saj në Lojërat Olimpike të 2016-s, shpatullat e fuqishme të saj do të duhet të përmbushin edhe pritshmëritë e një kombi, që më në fund fitoi njohjen pas pavarësimit nga Serbia në fund të një lufte të gjatë.

Prishtinë, panairi i qendrave të përbashkëta rinore me Shqipërinë Prishtinë, panairi i qendrave të përbashkëta rinore me Shqipërinë
Të hënën, në Prishtinë është hapur panairi i “Qendrave Rinore 2015”.

Raporti i BB për Kosovën: Qeveria të krijojë disiplinë fiskale Raporti i BB për Kosovën: Qeveria të krijojë disiplinë fiskale
Banka Botërore ka prezantuar raportin ekonomik për Europën Juglindore, ndërsa te pjesa për Kosovën u theksua se, kriza politike e vitit 2014 ka ndikuar në shumë aspekte të zhvillimit ekonomik.

Kosovë, Veseli takohet me të dërguarin e Selisë së Shenjtë Kosovë, Veseli takohet me të dërguarin e Selisë së Shenjtë
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli zhvilloi takim me Juliusz Janusz, delegat apostolik i Vatikanit për Republikën e Kosovës.

Jahjaga takohet me mbretin e Jordanisë; merr pjesë edhe në “Nismën globale Clinton” Jahjaga takohet me mbretin e Jordanisë; merr pjesë edhe në “Nismën globale Clinton”
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, në kuadër të aktiviteteve me rastin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, u takua në Nju Jork me Mbretin Abdullah i II-të i Mbretërisë hashemite të Jordanisë.

Kosovë, kryetari i Junikut akuzon qeverinë për diskriminim Kosovë, kryetari i Junikut akuzon qeverinë për diskriminim
Kryetari i komunës së Junikut, Agron Kuqi ka akuzuar Qeverinë e Kosovës se ka diskriminuar komunën që drejton ai, me ndarjen buxhetore.

Kosovë, rrihen mes tyre 4 vëllezër. Arrestohet njëri Kosovë, rrihen mes tyre 4 vëllezër. Arrestohet njëri
Policia e rajonit të Ferizajt ka njoftuar këtë të dielë se, në këtë qytet janë rrahur 4 vëllezër mes tyre, pas një mosmarrëveshjeje që kishin.

Kosovë, Tahiri kryeson delegacionin drejt Brukselit për dialogun Kosovë, Tahiri kryeson delegacionin drejt Brukselit për dialogun
Delegacioni i Kosovës, i udhëhequr nga ministrja për Dialogun, Edita Tahiri, ka udhëtuar të dielën për në Bruksel, për të marrë pjesë në raundin e radhës të bisedimeve me Serbinë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian.

Gjakovë, përurohet sheshi “Ali Podrimja” Gjakovë, përurohet sheshi “Ali Podrimja”
Është përuruar këtë të shtunë në Gjakovë sheshi i ri i qytetit që mban emrin e poetit Ali Podrimja.

Luftëtari kosovar i ISIS vritet në Siri Luftëtari kosovar i ISIS vritet në Siri
Një shtetas nga Kosova rezulton të jetë vrarë në Siri, teksa luftonte përkrah militantëve të Shtetit Islamik.

Mustafa dhe Thaçi në New York, në samitin global të liderëve kundër ISIS Mustafa dhe Thaçi në New York, në samitin global të liderëve kundër ISIS
Krerët shtetërorë të Kosovës; Presidentja Atifete Jahjaga, kryeministri Isa Mustafa dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi; udhëtuan të shtunën drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në samitin global të udhëheqësve kundër ekstremizmit dhe punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Thaçi: Kosova, anëtarësim në federata të reja sportive Thaçi: Kosova, anëtarësim në federata të reja sportive
Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka komentuar anëtarësimet e  Kosovës në organizatat ndërkombëtare sportive.

VV, Ymeri reagon për konferencën antikorrupsion VV, Ymeri reagon për konferencën antikorrupsion
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka komentuar lidhur me konferencën e mbajtur këtë të premte për korrupsionin, ku të pranishëm ishin udhëheqësit e institucioneve të Kosovës.

Delegacioni i PE viziton Kosovën për kriteret e MSA dhe vizave Delegacioni i PE viziton Kosovën për kriteret e MSA dhe vizave
Një delegacion nga Komisioni për Politikat e Jashtme të Parlamentit Europian, i cili kryesohej nga Ulrike Lunaçek, ka qëndruar të premten në Prishtinë, ku janë zhvilluar takime me krerët më të lartë të shtetit.

Kosovë, shkarkohet kreu i Listës Serbe, Jabllanoviç Kosovë, shkarkohet kreu i Listës Serbe, Jabllanoviç
Me kërkesë të ministrave serbë në Qeverinë e Kosovës dhe të kryetarëve të komunave me shumicë serbe në Kosovë, Qeveria e Serbisë ka shkarkuar udhëheqësin e “Listës Serbe”, Aleksandër Jabllanoviç, nga posti i kryetarit të kësaj force politike.

Kosova do të organizojë një forum ekonomik me Emiratet e Bashkuara Arabe Kosova do të organizojë një forum ekonomik me Emiratet e Bashkuara Arabe
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka prezantuar para kabinetit konfirmimin e qeverisë së Emirateve të Bashkuara Arabe për gatishmërinë e organizimit të një forumi ekonomik për sjelljen e investitorëve nga vendi arab në Kosovë.

Kosovë, takim për luftën kundër korrupsionit Kosovë, takim për luftën kundër korrupsionit
Autoritetet më të larta shtetërore në Kosovë shprehin gatishmërinë për t’i mbrojtur në mënyrë institucionale sinjalizuesit apo personat që denoncojnë nga brenda institucioneve publike apo kompanive private korrupsionin.

Ahtisaari pret zv.ministrin Selimi, mbështetje Kosovës për në UNESCO Ahtisaari pret zv.ministrin Selimi, mbështetje Kosovës për në UNESCO
Ish-presidenti finlandez, njëherazi edhe hartuesi i planit që çoi Kosovën drejt pavarësisë, Marti Ahtisaari, i ka dhënë mbështetje të plotë anëtarësimit të Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO).

Kosovë, BIK: Besimtarët tanë në Haxh, shëndoshë e mirë Kosovë, BIK: Besimtarët tanë në Haxh, shëndoshë e mirë
Ngjarjet e shënuara së fundi në Arabinë Saudite, nga ku raportohen për qindra të vdekur dhe qindra të tjerë të plagosur rëndë gjatë ritualit vjetor të Haxhit, në vendin e shenjtë të Mekës, kanë shqetësuar jo pak familje të besimit mysliman edhe në Kosovë.

Zv.ministri i Integrimit, në Sllovaki; vendin që s’njeh pavarësinë e Kosovës Zv.ministri i Integrimit, në Sllovaki; vendin që s’njeh pavarësinë e Kosovës
Zëvendësministri i Integrimit Europian, Ramadan Ilazi, së bashku me një grup të shoqërisë civile po qëndron në Sllovaki, për një vizitë në kuadër të projektit “Lidhja me Europën” të Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur (KFOS).

Thaçi: Rusia, një kërcënim për Ballkanin Thaçi: Rusia, një kërcënim për Ballkanin
Zëvendëskryeministri kosovar, Hashim Thaçi vlerëson se Rusia dëshiron të rrisë ndikimin e saj në rajonin e Ballkanit dhe kjo - sipas tij, - është një kërcënim.

Çollaku: Brenda vitit MSA-ja. Në 2016 liberalizimi i vizave Çollaku: Brenda vitit MSA-ja. Në 2016 liberalizimi i vizave
Ministri i Integrimit Evropian të Kosovës, Bekim Çollaku vlerëson se ka ardhur koha që puna e bërë nga institucionet kosovare që nga çlirimi i vendit e deri tani të kurorëzohet me përfitime konkrete nga Bashkimi Evropian.

Bajrami në Prishtinë, Tërnava: Solidaritet me refugjatët sirianë Bajrami në Prishtinë, Tërnava: Solidaritet me refugjatët sirianë
Besimtarët e fesë islame në Kosovë po shënojnë ditën e Kurban Bajramit. Pas faljes së namazit në xhaminë “Sulltan Mehmet-Fatih”, e njohur si Xhamia e Madhe në Prishtinë, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava përcolli mesazhin e paqes, duke bërë thirrje që njerëzit të jenë solidarë ndaj refugjatëve në nevojë.

Pensionet e veteranëve të UÇK-së, organizatat e luftës kundërshtojnë vendimin Pensionet e veteranëve të UÇK-së, organizatat e luftës kundërshtojnë vendimin
Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së kanë reaguar pas vendimit të sotëm që u mor nga Qeveria e Kosovës, e cila ka përcaktuar shumën e pensionit prej 130 euro deri 170 euro, për veteranët e luftës.

Liderët kosovarë urojnë Kurban Bajramin Liderët kosovarë urojnë Kurban Bajramin
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, me rastin e ditës së Kurban Bajramit, ka uruar kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiun Naim Tërnava dhe të gjithë besimtarët myslimanë në Kosovë.

Kosovë, debate për thertoret ilegale Kosovë, debate për thertoret ilegale
Pavarësisht thirrjeve nga institucionet për të mos therur kafshë dhe shpezë në vende të tjera përveç thertoreve të licensuara, një gjë e tillë sërish ka ndodhur gjatë ditës së mërkurë në tregun e kafshëve në Prishtinë.

Thaçi, tone të ashpra ndaj opozitës: Synon marrjen e pushtetit me dhunë Thaçi, tone të ashpra ndaj opozitës: Synon marrjen e pushtetit me dhunë
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi vlerëson se kundërshtimet e opozitës për marrëveshjet e Brukselit nuk janë parimore, ndërsa veprimet e tyre për të bllokuar Kuvendin i quan përpjekje për tensione dhe trazira të mundshme.

Prishtinë, makina përplas për vdekje 35-vjeçarin Prishtinë, makina përplas për vdekje 35-vjeçarin
Një këmbësor ka humbur jetën në fshatin Bardhosh pranë Prishtinës. Ai ishte duke zbritur nga autobusi, kur një automjet që vinte me shpejtësi e ka përplasur. Si pasojë, Xhabir Ahmeti, i moshës 35-vjeçare ka gjetur vdekjen e menjëhershme.

Kosovë, 4 të arrestuar për trafikim të paligjshëm emigrantësh Kosovë, 4 të arrestuar për trafikim të paligjshëm emigrantësh
Me urdhër të Prokurorisë Themelore në Prizren, Policia e Kosovës ka bërë këtë të mërkurë bastisjen e shtëpisë së të pandehurit V.L., si dhe ka arrestuar 4 persona të dyshuar se kanë kryer veprat penale “armëmbajtje pa leje” dhe “trafikim të qenieve njerëzore” për në vende të ndryshme të Europës.

Përçarje brenda Listës Serbe? Jabllanoviç: Nuk e jap dorëheqjen Përçarje brenda Listës Serbe? Jabllanoviç: Nuk e jap dorëheqjen
Me gjithë përpjekjet për t’u dukur unikë, veçanërisht duke munguar në seanca parlamentare, ku diskutohen çështje të rëndësishme, Lista Serbe brenda saj duket se po përjeton një çarje të madhe.

Sulmet ndaj Mustafës, LDK: Të papranueshme dhe antidemokratike Sulmet ndaj Mustafës, LDK: Të papranueshme dhe antidemokratike
Me anë të një komunikate për shtyp, Lidhja Demokratike e Kosovës shpreh shqetësimin e thellë për zhvillimet e papranueshme të ditëve të fundit, të orkestruara dhe të drejtuara nga opozita.

Kosovë, Tërnava uron besimtarët për Kurban Bajramin Kosovë, Tërnava uron besimtarët për Kurban Bajramin
Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka uruar qytetarët me rastin e festës së Kurban Bajramit, duke thënë se, vlerat e mirëfillta të kësaj feste manifestohen përmes sakrificës, devotshmërisë, solidaritetit e humanizmit.

Kosovë, përcaktohen pensionet e veteranëve të UÇK-së Kosovë, përcaktohen pensionet e veteranëve të UÇK-së
Qeveria e Kosovës ka vendosur për shumën e pensioneve, që do të marrin veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët  janë të papunë, e që llogariten të jenë rreth 14 mijë.

Kosovë, tentativë sulmi ndaj Mustafës. Të dyshuarit u shpëtojnë policisë Kosovë, tentativë sulmi ndaj Mustafës. Të dyshuarit u shpëtojnë policisë
Policia e Kosovës ka arritur të parandalojë një sulm ndaj eskortës së kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa. Dyshohet se, në rrugën “Lidhja e Prizrenit”, ku do të kalonte autokolona me kryeministrin, do të vendoseshin disa sende metalike, të cilat tashmë janë në duart e policisë në cilësinë e provës materiale. Por, autorët e dyshuar kanë mundur të ikin pa u kapur.

Hahn njeh zhvillimet pozitive në Kosovë: Dhuna është e papranueshme Hahn njeh zhvillimet pozitive në Kosovë: Dhuna është e papranueshme
Komisioni Europian do të përfshijë edhe zhvillimet e fundit pozitive, në raportin e progresit për Kosovën, që pritet të publikohet më 14 tetor, por vendi duhet të përqëndrohet në luftën ndaj korrupsionit, ndërsa “dhuna është e papranueshme”, siç përmendi Komisioneri Hahn, pas takimit me ministrin e Integrimit Europian, Bekim Çollaku.

Thaçi: Opozita po tenton të destabilizojë Kosovën Thaçi: Opozita po tenton të destabilizojë Kosovën
Ngjarjet e ditës së martë, gjatë seancës së papërfunduar penale të Kuvendit të Kosovës, përveç se morën vëmendjen maksimale nga arena politike e Prishtinës dhe nxitën reagimin në rrjetet sociale të ambasadorit amerikan në Kosovë, u komentuan sërish në rrjetin social Facebook edhe nga zëvendëskryeministri e njëkohësisht ministër i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi.

Kosovë, qeveria: Deputetët e opozitës e bënë sot të pamundur raportimin Kosovë, qeveria: Deputetët e opozitës e bënë sot të pamundur raportimin
Qeveria e Kosovës reagoi pas bllokimit të seancës plenare të së martës nga opozita, duke theksuar se “askush nuk ka të drejtë të pamundësojë punën e institucioneve kushtetuese të Republikës së Kosovës”.

Sulmi ndaj Mustafës, reagon Delawie: Nuk nevojiten akrobaci politike Sulmi ndaj Mustafës, reagon Delawie: Nuk nevojiten akrobaci politike
Vetëm pak orë pas ngjarjeve të ndodhura në Kuvendin e Kosovës, ku kryeministri Isa Mustafa ka rënë pre e një sulmi me vezë nga deputetë të partive opozitare gjatë raportimit të tij përpara ligjvënësve për marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë në Bruksel, ka ardhur edhe reagimi i ambasadorit amerikan në Prishtinë, Greg Delawie.

Marrëveshjet me Serbinë, AAK ishte pro në 2013-n. Sot kundër, bashkë me VV Marrëveshjet me Serbinë, AAK ishte pro në 2013-n. Sot kundër, bashkë me VV
Po me 10 minuta pushim ishte ndërprerë edhe seanca parlamentare në qershor të vitit 2013, kur do të ratifikohej marrëveshja për normalizimin e raporteve Prishtinë-Beograd, pjesë e së cilës ishte edhe krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Opozita bllokon Kuvendin. SHBA dënon sulmin ndaj Mustafës Opozita bllokon Kuvendin. SHBA dënon sulmin ndaj Mustafës
Deputetët e partive opozitare në Kosovë nuk lejuan vazhdimin e seancës, ku ishte parashikuar vazhdimi i raportimit të kryeministrit Isa Mustafa, për marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë.

Kosovë, 4 të arrestuar për trafikim të paligjshëm emigrantësh Kosovë, 4 të arrestuar për trafikim të paligjshëm emigrantësh
Policia e Kosovës ka kryer disa arrestime në Gjilan dhe Ferizaj, pas hetimeve disamujore lidhur me veprimtarinë kriminale të një grupi të organizuar, që merrej me trafikimin e emigrantëve për në shtetet e Bashkimit Europian.

AAK: Veprimi i opozitës, hap i domosdoshëm AAK: Veprimi i opozitës, hap i domosdoshëm
Partia opozitare Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka cilësuar një veprim të domosdoshëm aksionin e deputetëve të Vetëvendosje në Kuvend, ndaj kryeministrit Mustafa.

Tensionimi i seancës, Veseli thërret në takim Thaçin dhe Kuçin Tensionimi i seancës, Veseli thërret në takim Thaçin dhe Kuçin
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thirrur në një takim urgjent zëvendëskryeministrin Hashim Thaçi dhe ministrin e Drejtësisë, Hajredin Kuçi.

Kosovë, Isa Mustafa qëllohet me vezë në Kuvend. Ndërpritet seanca Kosovë, Isa Mustafa qëllohet me vezë në Kuvend. Ndërpritet seanca
Deputetët e partive opozitare në Kosovë kanë hedhur vezë në drejtim të kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, gjatë kohës që ai po raportonte në seancë për 4 marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë.

Kosovë, sulmohen dy aktivistë të Vetëvendosjes Kosovë, sulmohen dy aktivistë të Vetëvendosjes
Rreth orës 21:20 katër persona, prej të cilëve dy të armatosur, kanë sulmuar dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje brenda në hollin e zyrës dhe para objektit.

Mitrovicë, edhe EULEX në vendngjarjen e krimeve ndaj shqiptarëve Mitrovicë, edhe EULEX në vendngjarjen e krimeve ndaj shqiptarëve
Vrasja e shqiptarëve gjatë vitit 2000 në Mitrovicën e Veriut, ka mbledhur këtë të hënë përfaqësues të ligjit, Policinë e Kosovës dhe EULEX-in, për rindërtimin e ngjarjeve në këtë pjesë të qytetit.

Kosovë, opozita: Vendimi i Kushtetueses, skandaloz për drejtësinë Kosovë, opozita: Vendimi i Kushtetueses, skandaloz për drejtësinë
Partitë opozitare në Kosovë kanë reaguar duke e cilësuar skandaloz vendimin e Gjykatës Kushtetuese në lidhje me ankesën e tyre për themelimin e Gjykatës speciale.

17 vite nga vrasja e Krasniqit, një krim ende pa autorë 17 vite nga vrasja e Krasniqit, një krim ende pa autorë
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa kërkon nga shteti shqiptar të angazhohet në zbulimin e vrasjes së kolonel Ahmet Krasniqit, ministrit të parë të Mbrojtjes të Qeverisë së Kosovës në ekzil.

Kosovë, shtohen aksidentet si pasojë e reshjeve të shiut Kosovë, shtohen aksidentet si pasojë e reshjeve të shiut
Kushtet e rënda atmosferike, si pasojë e reshjeve të shiut, kanë rritur ndjeshëm numrin e aksidenteve rrugore që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit.

Marrëveshjet e Brukselit, Mustafa raporton të martën në Kuvend Marrëveshjet e Brukselit, Mustafa raporton të martën në Kuvend
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa do të raportojë të martën në Kuvendin e Kosovës për marrëveshjet e fundit të nënshkruara në Bruksel. I caktuar për të enjten e kaluar, ky raportim u shty, duke shkaktuar edhe zemërimin e opozitës.

Gjykata Speciale, Kushtetuesja hedh poshtë kërkesën e opozitës Gjykata Speciale, Kushtetuesja hedh poshtë kërkesën e opozitës
Gjykata Kushtetuese e Kosovës e ka shpallur si të papranueshme, kërkesën e deputetëve të partive opozitare për të shqyrtuar kushtetutshmërinë e ndryshimeve kushtetuese, që i hapën rrugë formimit të Gjykatës Speciale për krime lufte.

Aksidenti në Prishtinë, ja si e përjetuan të plagosurit Aksidenti në Prishtinë, ja si e përjetuan të plagosurit
Albi Zymberi, nga Mitrovica, është një nga 11 të plagosurit në aksidentin e rëndë në hyrje të Prishtinës.

Prokuroria Themelore në Gjilan, mundësi për të luftuar shkeljet Prokuroria Themelore në Gjilan, mundësi për të luftuar shkeljet
Përurimi i Prokurorisë Themelore në Gjilan mblodhi në këtë qytet zyrtarët më të lartë të shtetit, si dhe përfaqësues të huaj. Mes tyre ishte edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie, i cili gjatë fjalimit tha se forcimi i sundimit të ligjit në Kosovë është ndër prioritetet e tij.

Kosovë, Haradinaj: Marrëveshjet me Serbinë dhe Malin e Zi, të dëmshme Kosovë, Haradinaj: Marrëveshjet me Serbinë dhe Malin e Zi, të dëmshme
Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, vazhdon të këmbëngulë se dy marrëveshjet e fundit të qeverisë së Kosovës, njëra me Serbinë dhe tjetra me Malin e Zi, janë të dëmshme dhe duhet të parandalohen.

Prishtinë, përplasen nga makina në stacionin e autobusit, 11 të plagosur Prishtinë, përplasen nga makina në stacionin e autobusit, 11 të plagosur
Një aksident i rëndë që ka ndodhur para mbrëmjes në rrethrrotullimin kryesor në hyrje të Prishtinës, ku 11 persona kanë mbetur të plagosur rëndë, njëri prej të cilëve në rrezik për jetën.

Kosovë, qeveria e pavendosur për refugjatët Kosovë, qeveria e pavendosur për refugjatët
Qeveria e Kosovës ende nuk ka marrë vendim për pranimin e një numri të caktuar të refugjatëve sirianë, pasi aktualisht disponon vetëm një qendër të azilkërkuesve me kapacitet maksimal për 120 refugjatë.

Moszbatimi i marrëveshjeve me Serbinë, diskutohen në fund të shtatorit Moszbatimi i marrëveshjeve me Serbinë, diskutohen në fund të shtatorit
Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë se gjatë këtij muaji do të ketë takime me delegacionin e Serbisë për të diskutuar për moszbatimin e disa prej marrëveshjeve të arritura.

Serbët që kanë punuar ilegalisht në Kosovë, të hënën në protestë Serbët që kanë punuar ilegalisht në Kosovë, të hënën në protestë
Ish-pjesëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë që kanë punuar ilegalisht në Kosovë dhe presin që në përputhje të marrëveshjeve së Bruksel të sistemohen në institucionet kosovare, kanë paralajmëruar për të hënën protestë në Mitrovicën veriore, e pas kësaj edhe bllokadë njëorëshe të vendkalimit kufitar të Jarinjës, mes Kosovës dhe Serbisë.

Mustafa: Qytetarët të informohen, para nënshkrimit të peticionit Mustafa: Qytetarët të informohen, para nënshkrimit të peticionit
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa i ka ftuar qytetarët të informohen në mënyrë të drejtë me përmbajtjen e marrëveshjeve mes Kosovës dhe Serbisë, që nga viti 2013 e këtej, para se të nënshkruajnë peticionin e partive opozitare në Kosovë.

Historia e kosovarit në CNN, Përparim Rama: Si kërkova azil në Britaninë e Madhe Historia e kosovarit në CNN, Përparim Rama: Si kërkova azil në Britaninë e Madhe
Në momentin e krizës së madhe të emigracionit me të cilën po përballet këto kohë Europa, CNN ka sjellë në vëmendje historinë e nje emigranti nga Kosova dhe familjes së tij, të cilët për shkak të luftës iu desh të shpërndaheshin e të përjetonin të qënit refugjatë. 

Kosovë, arrestohet fajdexhiu në Gjilan Kosovë, arrestohet fajdexhiu në Gjilan
Policia në Gjilan të Kosovës ka arrestuar këtë të shtunë një person për shkak të ushtrimit të aktivitetit kriminal të fajdeve.

Kosovë, opozita mbledh firmat kundër asociacionit; reagon Mustafa Kosovë, opozita mbledh firmat kundër asociacionit; reagon Mustafa
Brenda 24 orëve, opozita në Kosovë ka arritur të mbledhë afro 18 mijë firma të qytetarëve të cilët në këtë mënyrë shprehen kundër Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe dhe marrëveshjes për përcaktimin e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Kosovë, i burgosuri kërcënon me jetë. Kërkoi të bisedonte me zyrtarët e burgut Kosovë, i burgosuri kërcënon me jetë. Kërkoi të bisedonte me zyrtarët e burgut
Një i burgosur në burgun e Dubravës ka qëndruar mbi katër orë në pikën më të lartë të këtij burgu, duke kushtëzuar zbritjen me një takim me zyrtarët.

Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi ndalet edhe në Paris Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi ndalet edhe në Paris
Zëvendëskryeministri e ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, pas Londrës ka vazhduar vizitën e tij në Francë.

Kosovë, arrest shtëpie për Oliver Ivanoviç Kosovë, arrest shtëpie për Oliver Ivanoviç
Paneli i gjyqtarëve ndërkombëtarë në Gjykatën Themelore të Mitrovicës, ka vendosur që Oliver Ivanoviç tash e tutje të mbahet në arrest shtëpiak. Lajmi është konfirmuar nga avokati i tij, Nebojsha Vlajiç.

Senatorët italianë vizitojnë Kosovën, takime me krerët shtetërorë Senatorët italianë vizitojnë Kosovën, takime me krerët shtetërorë
Një delegacion senatorësh italianë, nga Komisioni për Politikat e Bashkimit Europian, ka vizituar të këtë të premte Kosovën, ku kanë zhvilluar takime me krerët më të lartë të institucioneve.

Kosovë, opozita fton qytetarët të nënshkruajnë peticionin Kosovë, opozita fton qytetarët të nënshkruajnë peticionin
Opozita e bashkuar në Kosovë duket se po u jep mundësinë qytetarëve të thonë fjalën e tyre, për marrëveshjet e fundit me Serbinë dhe përcaktimin e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Obama përgëzon Kosovën për Gjykatën Speciale Obama përgëzon Kosovën për Gjykatën Speciale
Presidenti amerikan Barack Obama përgëzon Kosovën për Gjykatën Speciale dhe demarkacionin me Malin e Zi. Në një letër dorëzuar ambasadores së re të Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, presidenti amerikan e konsideron Kosovën anëtar të besueshëm të bashkësisë ndërkombëtare dhe vend i përkushtuar në thellimin e stabilitetit rajonal dhe zbatimin e standardeve ndërkombëtare.

Gjyqi ndaj Ivanoviç, përfundojnë rrëfimet e dëshmitarëve Gjyqi ndaj Ivanoviç, përfundojnë rrëfimet e dëshmitarëve
Në Gjykatën Themelore të Mitrovicës së Veriut, këtë të enjte ka dëshmuar Gani Mikullovci, i cili është dëshmitari i fundit i Prokurorisë në gjykimin kundër udhëheqësit serb të veriut, Oliver Ivanoviç dhe 4 të akuzuarve të tjerë për krime lufte ndaj shqiptarëve.

Paktet Kosovë-Serbi, SHBA: Ende punë për të bërë Paktet Kosovë-Serbi, SHBA: Ende punë për të bërë
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u prit në Uashington nga Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry, pas takimit që zhvilloi me zëvendëspresidentin Joe Biden.

Pakti për asociacionin, Rashiç është i paqartë Pakti për asociacionin, Rashiç është i paqartë
Deputeti i Partisë Për Progres Demokratik (PDS), Nenad Rashiç, në një program të TV Dukagjinit në Kosovë, deklaroi se marrëveshja e nënshkruar në Bruksel mes Prishtinës dhe Beogradit për Asociacionin e komunave me shumicë serbe ka shumë paqartësi.

Marrëveshjet me Serbinë; Mustafa nuk paraqitet në Kuvend, opozita e bllokon Marrëveshjet me Serbinë; Mustafa nuk paraqitet në Kuvend, opozita e bllokon
Mosparaqitja e kryeministrit Isa Mustafa, për të raportuar para deputetëve për 4 marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë, ka shtyrë deputetët e opozitës të bllokojnë punimet e Kuvendit, duke pamundësuar vazhdimin e seancës plenare.

Kosovë, admirali Ferguson takim me komandantin e KFOR-it Kosovë, admirali Ferguson takim me komandantin e KFOR-it
Admirali i Marinës së SHBA-ve, Mark E. Ferguson III, komandanti i Forcës së Përbashkët “Komanda Napoli”, u takua të mërkurën me komandantin e KFOR-it, gjeneral major Guglielmo Luigi Miglietta, në kampin "Film City", Shtabin e KFOR-it të NATO-s.

Kosovë, Kuçi dorëzohet: Qytetarët s’kanë besim tek drejtësia Kosovë, Kuçi dorëzohet: Qytetarët s’kanë besim tek drejtësia
Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi ka pranuar se qytetarët e Kosovës e kanë humbur besimin në sistemin e drejtësisë.

Kosovë, FSK do të shndërrohet në ushtri pa ndryshuar Kushtetutën Kosovë, FSK do të shndërrohet në ushtri pa ndryshuar Kushtetutën
Qeveria e Kosovës ka zgjedhur një rrugë të re për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri.

Kosovë, Mustafa: Korrupsion në qeveri? Denoncojeni me fakte Kosovë, Mustafa: Korrupsion në qeveri? Denoncojeni me fakte
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e ka hapur mbledhjen e së martës të kabinetit qeveritar, duke i lutur ministrat që ta luftojnë korrupsionin. Mustafa tha se ka vlerësime nga organizatat vendase dhe ndërkombëtare që në qeveri ka korrupsion, por ai i ftoi të gjithë të denoncojnë me fakte për çdo rast që ka dyshime.

Gjyqi ndaj Ivanoviçit, tentohet blerja e dëshmitarëve Gjyqi ndaj Ivanoviçit, tentohet blerja e dëshmitarëve
Personave që po dëshmojnë kundër Oliver Ivanoviç, i cili dyshohet se ka nxitur vrasjen e disa shqiptarëve në prill të vitit 1999 në Mitrovicë, po iu ofrohen shuma të mëdha parash për të mos dëshmuar, apo për të tërhequr dëshmitë e tyre.

Kosovë, opozita e bashkuar kërkon rrëzimin e qeverisë Kosovë, opozita e bashkuar kërkon rrëzimin e qeverisë
Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën do të veprojnë si opozitë e bashkuar kundër politikave - siç i quajnë ata, - të dëmshme të Qeverisë së Kosovës.

Jahjaga në “Top Show”: Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës Jahjaga në “Top Show”: Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës
Për herë të parë në një studio televizive shqiptare, Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka rrëfyer në studion e “Top Show” në Top Channel, përballë gazetarit Alban Dudushi, prapaskenat e ngjitjes së saj në Presidencë, paragjykimet me të cilat përballet në zyrën e kreut më të lartë të shtetit vetëm sepse është grua, betejat e saj për mbrojtjen e grave të dhunuara, ISIS-i, por edhe se ku do ta shikojmë atë pas përfundimit të mandatit të Presidentes, në prill të vitit 2016.

Kosovë, peticion për liberalizimin e vizave Kosovë, peticion për liberalizimin e vizave
Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë  kanë dorëzuar të martën peticionin me 54 mijë e 829 nënshkrime të qytetarëve për liberalizimin e vizave.

Kosovë, themelohet me ligj fondi për garancitë kreditore Kosovë, themelohet me ligj fondi për garancitë kreditore
Komisioni parlamentar për Zhvillimin Ekonomik, Infrastrukturën, Tregtinë dhe Industrinë ka proceduar për në seancë projektligjin për themelimin e Fondit Kosovar për Garanci Kreditore, i cili synon garantimin e bizneseve për marrjen e kredive në bankat tregtare.

Importi i mallrave nga Shqipëria, bizneset kosovare ankohen për taksën e lartë Importi i mallrave nga Shqipëria, bizneset kosovare ankohen për taksën e lartë
Importuesit e mallrave nga Shqipëria në Kosovë janë shprehur të shqetësuar lidhur me barrierat, që sipas tyre, po pengojnë zhvillimin e tregtisë mes të dy shteteve.

Thaçi: Kosova ka përkrahje globale Thaçi: Kosova ka përkrahje globale
“Nuk brengosem për taktikat serbe, kemi përkrahjen globale”. Kjo ka qenë deklarata e ministrit të Jashtëm kosovar, Hashim Thaçi, në një intervistë për të përditshmen serbe “Danas”.

Prishtinë, aksion për lirimin e hapësirave publike Prishtinë, aksion për lirimin e hapësirave publike
Drejtoria e Inspektimit në Komunën e Prishtinës, e ndihmuar edhe nga policia, ndërmori të martën një aksion në qendër të kryeqytetit, ndaj të gjitha bizneseve që kanë përdorur hapësirat publike dhe nuk kanë paguar detyrimet.

Kosovë, sistemi i drejtësisë nuk mbron dëshmitarët Kosovë, sistemi i drejtësisë nuk mbron dëshmitarët
Sistemi i drejtësisë në Kosovë nuk është në gjendje t’i mbrojë dëshmitarët. Ky është përfundimi në të cilin ka dalë hulumtimi “Mbrojtja e Dëshmitarëve”, realizuar nga Qendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim.

Kosovë, ambasadori britanik: Rezultate zhgënjyese kundër korrupsionit Kosovë, ambasadori britanik: Rezultate zhgënjyese kundër korrupsionit
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë i ka vlerësuar si tronditëse, të turpshme dhe të papranueshme, rezultatet e Kosovës në luftën kundër korrupsionit.

Jahjaga në SHBA, takim me shefin e CIA-s Jahjaga në SHBA, takim me shefin e CIA-s
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga po zhvillon një vizitë në SHBA, ku është pritur në një takim nga drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, John O. Brennan.

Prizren, pezullohet drejtori i policisë Prizren, pezullohet drejtori i policisë
Inspektorati Policor i Kosovës ka pezulluar nga detyra drejtorin e Policisë për Rajonin e Prizrenit, Nexhmi Krasniqi si dhe udhëheqësin e sektorit të hetimeve të vrasjeve në të njëjtën drejtori rajonale.

Marrëveshjet me Serbinë; Mustafa, raportim në Kuvend më 17 shtator Marrëveshjet me Serbinë; Mustafa, raportim në Kuvend më 17 shtator
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur këtë të hënë, që kryeministri Isa Mustafa të raportojë në seancën e parë të sesionit të vjeshtës, më 17 shtator, për marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë.

Kosovë, ambasadori amerikan bën thirrje për të luftuar korrupsionin Kosovë, ambasadori amerikan bën thirrje për të luftuar korrupsionin
Për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, lufta kundër korrupsionit mbetet ende një sfidë në Kosovë.

Prishtinë, 18 të lënduar gjatë transportit. Kryesisht nxënës Prishtinë, 18 të lënduar gjatë transportit. Kryesisht nxënës
Të paktën 18 persona, kryesisht nxënës të shkollës së mesme, kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti rrugor në rrugën nacionale Drenas-Prishtinë, mëngjesin e së hënës.

Votojnë banorët e Medvegjës Votojnë banorët e Medvegjës
Shqiptarët e Medvegjës kanë votuar edhe përkundër ndalesave në kufi. Në këtë vend që dikur jetonin shumë shqiptarë, tani jetojnë vetëm rreth një mijë. Shumica prej tyre jetojnë në Kosovë, por kthehen për të votuar.

Banorët e Medvegjës lejohen të hynë në territorin e Serbisë pas 7 orësh Banorët e Medvegjës lejohen të hynë në territorin e Serbisë pas 7 orësh
Pas 7 orë pritje në pikë-kalimin kufitar Mutivodë mes Kosovës dhe Serbisë, banorët e Medvegjës që jetojnë në Kosovë, rreth orës 17:00 janë lejuar të hynë në territorin e Serbisë.

Radhë të gjata në kufirin Kosovë-Serbi. Bllokohen edhe votuesit e Medvegjës Radhë të gjata në kufirin Kosovë-Serbi. Bllokohen edhe votuesit e Medvegjës
Në pikë kalimin kufitar të Mutivodës që lidh Kosovën me Serbinë është krijuar një radhë e gjatë e automjeteve, të cilat nuk po lejohen të futen në Serbi me arsyetimin nga autoritetet serbe se ka pengesa në sistem.

Strukturat paralele në veri, kryetarët ende me funksione të dyfishta Strukturat paralele në veri, kryetarët ende me funksione të dyfishta
Marrëveshja e 19 prillit 2013, e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, nuk ka rezultuar me eliminimin e strukturave paralele në Veri të Kosovës. Kjo, sipas raportit “Qeverisja në 4 komunat e Veriut të Kosovës”, publikuar nga Instituti “GAP”.

Kosova në UNESCO, Serbia “qejfprishur” nga Shqipëria Kosova në UNESCO, Serbia “qejfprishur” nga Shqipëria
Kërkesa e Shqipërisë që UNESCO të vërë në rend dite kërkesën e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë, për qeverinë e Serbisë nuk është një veprim miqësor dhe nuk çon në ruajtjen e marrëdhënieve të mira ndërfqinjësore.

Krijimi i FAK, Mustafa: Pengesë po bëhen pakicat Krijimi i FAK, Mustafa: Pengesë po bëhen pakicat
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka pranuar se ende nuk është gjetur një zgjidhje e pranueshme për krijimin e Forcave të Armatosura dhe për këtë ai ka fajësuar partitë e pakicave që janë pjesë e qeverisë.

Selimi: Kërkesa e Kosovës për të hyrë në UNESCO ka kaluar fazën e parë Selimi: Kërkesa e Kosovës për të hyrë në UNESCO ka kaluar fazën e parë
Kosova ka kaluar fazën e parë për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë - UNESCO.

Kosova, në axhendën e UNESCO-s. Thaçi: Diplomacia serbe s’na ndali dot Kosova, në axhendën e UNESCO-s. Thaçi: Diplomacia serbe s’na ndali dot
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka konfirmuar se një numër rekord i shteteve e kanë përkrahur futjen në axhendë të Këshillit Ekzekutiv, kërkesën e Republikës së Kosovës për anëtarësi në UNESCO.

Aksioni i Vetëvendosjes, qeveria: Veprime skandaloze Aksioni i Vetëvendosjes, qeveria: Veprime skandaloze
Qeveria e Kosovës i ka cilësuar si "veprime skandaloze" ato që kanë bërë aktivistët e Vetëvendosjes të premten në Prishtinë, të cilët shfrynë gomat e veturave zyrtare.

Jahjaga në Berat: Anëtarësimi në UNESCO rrit përgjegjësitë Jahjaga në Berat: Anëtarësimi në UNESCO rrit përgjegjësitë
Gjatë vizitës së saj në Shqipëri, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga është ndalur në qytetin e Beratit, pjesë e trashëgimisë së mbrojtur nga UNESCO, organizatë ku synon të anëtarësohet edhe Kosova.

Raporti i Këshillit Prokurial të Kosovës: 1770 vepra penale në sirtar Raporti i Këshillit Prokurial të Kosovës: 1770 vepra penale në sirtar
Këshilli Prokurorial i Kosovës ka miratuar raportin e performancës së prokurorive dhe prokurorëve për veprat karakteristike penale, ku bëjnë pjesë veprat më të rënda penale.

Kosovë, BB ofron 9.8 mln euro për arsimin Kosovë, BB ofron 9.8 mln euro për arsimin
Bordi i Drejtorëve Ekzekutivë të Bankës Botërore miratoi këtë të premte një kredi prej 9.8 milionë euro për projektin e përmirësimit të sistemit të arsimit në Kosovë, i cili ka për qëllim forcimin e një sërë sistemesh të përzgjedhura që kontribuojnë në përmirësimin e cilësisë, llogaridhënies dhe efikasitetit.

Rita Ora mbështet anëtarësimin e Kosovës në UNESCO Rita Ora mbështet anëtarësimin e Kosovës në UNESCO
Rita Ora shpreh mbështetjenn e saj për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Këngëtarja me famë botërore ka shkruar një artikull në revistën diplomatike franceze “Le Lettre Diplomatique”, të shpërndarë në shqip nga Ministria e Jashtme e Kosovës.

Kosovë, arrestohen disa aktivistë të Vetëvendosjes Kosovë, arrestohen disa aktivistë të Vetëvendosjes
Me 12 të shoqëruar nga Policia e Kosovës ka përfunduar të premten aksioni i Lëvizjes Vetëvendosje, aktivistët e së cilës shfrynë gomat e makinave zyrtare dhe vendosën fletushka me mbishkrimin “Jofunksional”.

Linja 400 kV Kosovë-Shqipëri, përfaqësues të Bankës Gjermane inspektojnë punimet Linja 400 kV Kosovë-Shqipëri, përfaqësues të Bankës Gjermane inspektojnë punimet
Përfaqësues të Qeverisë së Kosovës dhe zyrtarë të lartë të Bankës Gjermane për Zhvillim kanë inspektuar punimet përfundimtare të projektit të linjës së interkonjeksionit 400 kilovoltë Kosovë-Shqipëri.

Ekstremizmi i dhunshëm, roli i gruas vlerësohet jetik për parandalimin Ekstremizmi i dhunshëm, roli i gruas vlerësohet jetik për parandalimin
Rreth 20 vajza të Kosovës janë të përfshira në luftën e ISIS-it, por që trajtohen si viktima, për shkak se i janë nënshtruar presionit për t’iu  bashkuar asaj lufte.

Kosovë, kreu i ARKEP: Ja si do të funksionojë marrëveshja e telekomit Kosovë, kreu i ARKEP: Ja si do të funksionojë marrëveshja e telekomit
Kryetari i bordit të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare në Kosovë, Ekrem Hoxha ka sqaruar mënyrën e zbatimit të marrëveshjes për telekomukacionin mes Kosovës dhe Serbisë.

Aktivistët e VV sulmojnë sërish eskortën e Mustafës Aktivistët e VV sulmojnë sërish eskortën e Mustafës
Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje sërish pasditen e së mërkurës sulmuan eskortën e Kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, kur ai po largohej nga Kryeministria.

Fondit Kosovar për Garanci Kreditore synon të ndihmojë bizneset Fondit Kosovar për Garanci Kreditore synon të ndihmojë bizneset
Qeveria e Kosovës synon të marrë përsipër një pjesë të rreziqeve të bizneseve ndaj bankave përmes Fondit Kosovar për Garanci Kreditore.

Intensifikohen punimet në qendër të Prishtinës Intensifikohen punimet në qendër të Prishtinës
Komuna e Prishtinës intensifikon punimet për rregullimin e rrugëve dhe trotuarëve në qendër të qytetit.

Atifete Jahjaga viziton Tiranën, ja axhenda e takimeve Atifete Jahjaga viziton Tiranën, ja axhenda e takimeve
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga do të mbërrijë këtë të enjte në Tiranë me ftesë të Presidentit, Bujar Nishani, në një vizitë zyrtare dyditore.

Haradinaj: Të protestojmë kundër marrëveshjeve në Bruksel, por pa dhunë Haradinaj: Të protestojmë kundër marrëveshjeve në Bruksel, por pa dhunë
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë një konference për mediat bëri të ditur se, që nga kjo e mërkurë do të angazhohen për thirrje, organizim dhe përkrahje të protestave, kundër marrëveshjeve të fundit në Bruksel, shkallës së lartë të korrupsionit dhe tema të tjera - sipas tij, - të dëmshme për Kosovën.

Kosovë, publikohet raporti 8-mujor i të ardhurave dhe shpenzimeve buxhetore Kosovë, publikohet raporti 8-mujor i të ardhurave dhe shpenzimeve buxhetore
Ministria e Financave të Kosovës ka publikuar këtë të mërkurë raportin për performancën e të ardhurave dhe shpenzimeve buxhetore për periudhën Janar-Gusht 2015, i cili përmban një analizë të shkurtër mbi trendet kryesore në të ardhurat dhe shpenzimet buxhetore përgjatë kësaj periudhe.

Kosovë, Qeveria dënon sulmin ndaj kryeministrit Mustafa Kosovë, Qeveria dënon sulmin ndaj kryeministrit Mustafa
Qeveria e Republikës së Kosovës dënon sulmin ndaj kryeministrit Isa Mustafa, të orkestruar dhe të kryer sot nga aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje.

Kosovë, serbët shtyjnë ligjin e arsimit për më shumë akses Kosovë, serbët shtyjnë ligjin e arsimit për më shumë akses
Edhe gjatë kësaj të mërkure në mbledhjen e Qeverisë, “Lista Serbe” tregoi fuqinë e saj politike, duke kërkuar mosmiratimin e  projektligjit për Arsimin e Lartë në Kosovë, pa u konsultuar më herët për këtë çështje.

Aktivistë të VV, bojë dhe vezë ndaj makinës së Mustafës Aktivistë të VV, bojë dhe vezë ndaj makinës së Mustafës
Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje, mëngjesin e kësaj të mërkure kanë hedhur bojë dhe vezë në makinën e kryeministrit Isa Mustafa, teksa ai po shkonte për në zyrën e tij në selinë e Qeverisë.

Kosovë, Jahjaga takohet me ish-presidenten e Finlandës Kosovë, Jahjaga takohet me ish-presidenten e Finlandës
Presidentja e Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, ka pritur sot në takim ish-presidenten e Finlandës, zonjën Tarja Halonen, me të cilën zhvilloi një bisedë të përzemërt dhe të gjatë.

Të pagjeturit në Kosovë, BE kërkon më shumë bashkëpunim Prishtinë-Beograd Të pagjeturit në Kosovë, BE kërkon më shumë bashkëpunim Prishtinë-Beograd
Përfaqësuesi i Bashkimit Europian në Kosovë, Samuel Zhbogar kërkon nga Prishtina dhe Beogradi të punojnë më ngushtësisht me njëri-tjetrin, për zbulimin e fatit të të pagjeturve në Kosovë nga të dyja palët.

Kosovë, qeveria shqyrton ankesat e kompanive të huaja të biznesit Kosovë, qeveria shqyrton ankesat e kompanive të huaja të biznesit
Rënia e investimeve të huaja, mungesa e energjisë elektrike dhe moszgjidhja në kohë e pretendimeve të bizneseve ishin temat kryesore, për të cilat u mblodh këtë të martë Këshilli Kombëtar për Zhvillimin Ekonomik.

Dita Ndërkombëtare e Shkrimit dhe Leximit në Kosovë Dita Ndërkombëtare e Shkrimit dhe Leximit në Kosovë
Në Ditën Ndërkombëtare të Shkrimit dhe Leximit, USAID në partneritet me Ministrinë e Arsimit dhe Teknologjisë së Kosovës kanë organizuar aktivitete edukative për fëmijët e klasave të para dhe të dyta, në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Demarkacioni me Malin e Zi, shpërthen Haradinaj; dorëhiqet nga Komisioni i Jashtëm Demarkacioni me Malin e Zi, shpërthen Haradinaj; dorëhiqet nga Komisioni i Jashtëm
Udhëheqësi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka shpërthyer sërish në akuza të rënda e deri në fjalë banale, gjatë mbledhjes së Komisionit parlamentar për Punët e Jashtme.

Kosovë, debate të ashpra në Komisionin e Jashtëm Kosovë, debate të ashpra në Komisionin e Jashtëm
Është ashpërsuar gjuha parlamentare në Komisionin Parlamentar për Punë të Jashtme në Kosovë.

Kosovë, aksident me 2 të vdekur në rrugën magjistrale Prizren-Suharekë Kosovë, aksident me 2 të vdekur në rrugën magjistrale Prizren-Suharekë
Dy persona kanë gjetur vdekjen dhe tre të tjerë janë lënduar si pasojë e një aksidenti të rëndë rrugor, që ka ndodhur të dielën në mesditë në rrugën magjistrale Prizren-Suharekë, në fshatin Lubizhtë.

Kosovë, arrestohen disa aktivistë të VV pas aksionit dhe përplasjes me policinë Kosovë, arrestohen disa aktivistë të VV pas aksionit dhe përplasjes me policinë
Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje janë përballur sërish me Policinë e Kosovës këtë të hënë, gjatë një aksioni simbolik në oborrin e objektit qeveritar. Ndërhyrja e policisë ishte e shpejtë, duke arrestuar disa aktivistë.

25-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut, themelit të Kosovës së pavarur 25-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut, themelit të Kosovës së pavarur
Këtë të hënë është shënuar përvjetori i 25-të i Kushtetutës së Kaçanikut, e vitit 1990, e cila e përkufizonte Republikën e Kosovës si një shtet demokratik të kombit shqiptar dhe pjesëtarëve të pakicave të tjera kombëtare, si serbët, myslimanët, malazezët, kroatët, turqit, romët dhe të tjerë, që jetojnë në Kosovë.

Kosovë, debate në Komisionin e Integrimit; kërkohen raportime nga ministrat Kosovë, debate në Komisionin e Integrimit; kërkohen raportime nga ministrat
Deputetët e Komisionit parlamentar për Integrimin Europian e kanë nisur punën e sesionit të vjeshtës me shumë vërejtje dhe pakënaqësi ndaj Qeverisë së Kosovës dhe përfaqësuesve opozitarë.

Kosovë, shqyrtohet draft-strategjia për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm Kosovë, shqyrtohet draft-strategjia për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka zhvilluar këtë të hënë mbledhjen e radhës së Këshillit të Sigurisë së Kosovës.

AAK: Policia e Kosovës duhet të jetë lider në Rajon AAK: Policia e Kosovës duhet të jetë lider në Rajon
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kërkon që Policia e Kosovës të bëhet lider në rajon, në luftimin e korrupsionit, krimit të organizuar dhe terrorizmit.

Kosovë, rimbursim nga qeveria për kuponin tatimor Kosovë, rimbursim nga qeveria për kuponin tatimor
Kuponi tatimor është shndërruar në mjet përfitimi për shumë qytetarë të Kosovës, të cilët e kërkojnë dhe e marrin atë për shërbimet dhe blerjet që bëjnë.

Prishtinë, koncert kushtuar Nënë Terezës Prishtinë, koncert kushtuar Nënë Terezës
Koncerti i madh i mbajtur në nderim të humanistes së madhe shqiptare, Nënë Tereza, në Katedralen e Prishtinës që mban emrin e saj, është ndjekur nga shumë personalitete të jetës politike e institucionale të Kosovës, përfshi këtu Presidenten Atifete Jahjaga si dhe kreun e Kuvendit, Kadri Veseli.

HardhFest, festë në vreshtat e Rahovecit HardhFest, festë në vreshtat e Rahovecit
Festa e vjeljes së rrushit në Rahovec, në edicionin e 14-të ka sjellë shumë risi duke promovuar turizmin kulturor në këtë qytet dhe kësaj radhe edhe me emër tjetër, “HardhFest”.

Në Katedralen e Prishtinës kujtohet Nënë Tereza Në Katedralen e Prishtinës kujtohet Nënë Tereza
Në Katedralen e Prishtinës u mbajt të shtunën mesha solemne e quajtur “Festa e Nënë Terezës”, datë kjo e cila përkon me ditën kur ajo ndërroi jetë. Në këtë meshë, ku ishin të pranishëm përfaqësues të institucioneve të ndryshme vendore dhe ndërkombëtare, u bënë lutje për më shumë paqe në mbarë botën.

“Unë jam refugjat!”, kosovarët solidarizohen me emigrantët “Unë jam refugjat!”, kosovarët solidarizohen me emigrantët
Kërkesa e presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga, që qeveria të shikojë mundësinë e pranimit të rreth 3 mijë refugjatëve sirianë, edhe pse nuk ka marrë ende një përgjigje pozitive ka sensibilizuar në masë qytetarët.

Kosovë, OEAK përshëndet hyrjen në fuqi të paketës së re fiskale Kosovë, OEAK përshëndet hyrjen në fuqi të paketës së re fiskale
Oda Ekonomike Amerikane i bën thirrje Administratës Tatimore dhe Doganës së Kosovës, që gjatë periudhës fillestare të hyrjes në fuqi të legjislacionit të ri tatimor, të tregojnë një trajtim më elastik ndaj bizneseve, duke treguar një qasje edukative në vend të asaj ndëshkuese, duke pasur parasysh që dispozitat e reja të ligjeve dhe udhëzimeve të reja administrative kanë sjellë paqartësi dhe konfuzion në mesin e komunitetit të biznesit.

Kosovë, Breedlove: Jemi syhapur përballë çdo lloj ndikimi ekstremist Kosovë, Breedlove: Jemi syhapur përballë çdo lloj ndikimi ekstremist
Komandanti suprem i NATO-s për Europën, gjenerali Philip Breedlove vizitoi Kosovën. Në një konferencë të shkurtër për shtyp me komandantin e forcave të NATO-s në Kosovë, dy ushtarakët e lartë diskutuan për çështjet më të nxehta që shqetësojnë sot Kosovën.

Kosovë, Veriu mbetet jashtë sistemit të taksave Kosovë, Veriu mbetet jashtë sistemit të taksave
Autoritetet në Kosovë mund të krenohen me zbatimin e paketës së re fiskale, por deri në pikën kur bëhet fjalë për veriun e Kosovës.

Rahovec, këtë fundjavë mbahet festivali i verës “HardhFest” Rahovec, këtë fundjavë mbahet festivali i verës “HardhFest”
Rahoveci mbledh mijëra vetë këtë fundjavë, në një festival të rrushit dhe verës. Komuna e njohur për vreshta e verë të mirë mirëpret “HardhFest”, një festival ku përveç shijimit të verës, do të këndojnë artistë të njohur nga hapësirat mbarëshqiptare.

Kosovë, shënohet 16-vjetori i policisë. Synohet anëtarësimi në Interpol dhe Europol Kosovë, shënohet 16-vjetori i policisë. Synohet anëtarësimi në Interpol dhe Europol
Anëtarësimi në organizatat ndërkombëtare të sigurisë si Interpol dhe Europol konsiderohet sfidë dhe synim për shtetin dhe Policinë e Kosovës në përvjetorin e 16 të themelimit.

Kaçaniku nderon Nënë Terezën, Veseli: Shqiptarët, të bashkuar e pa dasi fetare Kaçaniku nderon Nënë Terezën, Veseli: Shqiptarët, të bashkuar e pa dasi fetare
Komuna e Kaçanikut, nga ku janë larguar më së shumti qytetarë drejt Sirisë dhe ku në disa raste elementë ekstremistë kanë përdhosur figurat kombëtare, ka organizuar të premten një ngjarje pikërisht në nder të figurës së humanistes së njohur shqiptare, Nënë Tereza.

Jahjaga, javën e ardhshme vizitë zyrtare në Tiranë Jahjaga, javën e ardhshme vizitë zyrtare në Tiranë
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga do të zhvillojë javën e ardhshme, më 10 dhe 11 shtator, një vizitë zyrtare në Shqipëri.

Pakoja e re fiskale, Sharku: Ndëshkime për ata që s'e aplikojnë Pakoja e re fiskale, Sharku: Ndëshkime për ata që s'e aplikojnë
Administrata Tatimore e Kosovës paralajmëron ndëshkime për bizneset të cilat nuk i respektojnë ndryshimet e reja fiskale, përkatësisht reduktimin e TVSH-së nga norma bazë 16 në 8, dhe 18 për qind.

Jahjaga: Kosova të strehojë refugjatët sirianë Jahjaga: Kosova të strehojë refugjatët sirianë
Pas raportimeve në mediat kosovare se Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga i ka kërkuar qeverisë së Kosovës të pranojë refugjatë sirianë, zyra e Presidentes ka sqaruar se Jahjaga ka biseduar për këtë çështje javën e kaluar me Ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi.

Mustafa takohet me shefin e misionit të FMN-së për Kosovën Mustafa takohet me shefin e misionit të FMN-së për Kosovën
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti të enjten në një takim shefin e misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovën, Jacques Miniane.

Kosovë, 33 mijë kosovarë kanë hequr dorë nga shtetësia që nga Pavarësia Kosovë, 33 mijë kosovarë kanë hequr dorë nga shtetësia që nga Pavarësia
Sali Haliti ka vizituar të enjten Departamentin për Shtetësi në Ministrinë e Punëve të Brendshme në Prishtinë, për të tërhequr shtetësinë e djalit të tij i cili ka vendosur që të marrë pasaportën gjermane.

Haradinaj viziton Trepçën: Pasuri jetike për Kosovën Haradinaj viziton Trepçën: Pasuri jetike për Kosovën
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka deklaruar të enjten gjatë një vizite në minierën e Trepçës se kjo ndërmarrje është një pasuri me rëndësi jetike për Kosovën.

Mustafa jep arsyet: Ja pse do krijohet Asociacioni i Komunave Serbe Mustafa jep arsyet: Ja pse do krijohet Asociacioni i Komunave Serbe
Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka shpjeguar arsyet e themelimit të Asociacionit të Komunave Serbe.

Ndahet nga jeta akademiku kosovar Pajazit Nushi Ndahet nga jeta akademiku kosovar Pajazit Nushi
Të mërkurën pasdite, në moshën 82-vjeçare ka ndërruar jetë akademiku kosovar, Pajazit Nushi.

Mustafa emëron 6 zëvendësministra Mustafa emëron 6 zëvendësministra
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka emëruar të mërkurën 6 zëvendësministra në ministritë e qeverisë së Kosovës, ku 5 prej tyre janë nga radhët e partnerit serb të koalicionit qeveritar.

Gjuriç lejohet të hyjë në Kosovë Gjuriç lejohet të hyjë në Kosovë
Qeveria e Kosovës i ka dhënë leje zyrtarit serb Marko Gjuriç, drejtor i Zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, që gjatë kësaj jave të vizitojë Kosovën.

Kosova, në arbitrazh për privatizimin e dështuar të PTK-së Kosova, në arbitrazh për privatizimin e dështuar të PTK-së
Qeveria e Kosovës do të ballafaqohet në Gjykatën e Arbitrazhit me kompaninë “Axos Capital Partners”, e cila kishte fituar tenderin për privatizimin e Postës dhe Telekomit të Kosovës.

Goditet fondi i pensioneve në Kosovë, shkak luhatja e bursave në Kinë Goditet fondi i pensioneve në Kosovë, shkak luhatja e bursave në Kinë
Fondi i Kursimeve për Pension të Kosovës (FKPK) ka humbur dhjetëra-miliona euro në tremujorin e tretë të këtij viti.

Kosovë, do të hiqen tatimet për ilaçet, ulet TVSH për ushqimet e shportës Kosovë, do të hiqen tatimet për ilaçet, ulet TVSH për ushqimet e shportës
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa paralajmëroi ndryshime të reja në politikat fiskale, duke përmendur me theks të veçantë heqjen e tatimeve për barna.

Asociacioni, VV: I jepen Serbisë të drejta të plota. Kosova drejt federalizimit Asociacioni, VV: I jepen Serbisë të drejta të plota. Kosova drejt federalizimit
Marrëveshja e nënshkruar nga kryeministri Isa Mustafa, e cila i jep Serbisë të drejta të plota në kontrollin e komunave me shumicë serbe, po e çon Kosovën drejt federalizimit të saj.

Jahjaga, në 100-vjetorin e shkollës shqipe të Deçanit Jahjaga, në 100-vjetorin e shkollës shqipe të Deçanit
Presidentja Atifete Jahjaga mori pjesë gjatë së martës në manifestimin e 100-vjetorit të shkollës shqipe në trevën e Deçanit, të organizuar nga shoqata e historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, dega e Deçanit.

Ekstremizmi, tryezë për rreziqet që i kanosen Kosovës Ekstremizmi, tryezë për rreziqet që i kanosen Kosovës
Qendra kosovare për Studimet e Sigurisë ka mbajtur të martën një tryezë në Mitrovicë, ku është diskutuar për rrezikun që i kanoset Kosovës nga përhapja e ideve ekstremiste.

Kosovë; konsumatorët, më të prekurit nga paketa e re fiskale Kosovë; konsumatorët, më të prekurit nga paketa e re fiskale
Nëse deri më sot, e martë, qytetarët e Kosovës ishin të pangarkuar me Tatimin mbi Vlerën e Shtuar në produktet farmaceutike, tani e tutje si pasojë e TVSH-së së vendosur, ata do të paguajnë më shtrenjtë për barnat që blejnë.

Prishtinë, VV heq barrierat rrethuese të Kryeministrisë Prishtinë, VV heq barrierat rrethuese të Kryeministrisë
Aktivistëve të lëvizjes Vetëvendosje u është dashur më pak se një minutë për të hequr barrierat përforcuese përreth oborrit të qeverisë së Kosovës.

Kosovë, Apeli çon për rigjykim kryekomunarin e Prizrenit Kosovë, Apeli çon për rigjykim kryekomunarin e Prizrenit
Gjykata e Apelit në Kosovë ka kthyer për rigjykim çështjen ndaj kryetarit të Komunes së Prizrenit, Ramadan Muja, i cili ishte dënuar me dy vjet burgim me kusht për keqpërdorim të detyrës.

Kosovë, nis viti i ri shkollor. Bajrami dhe Nagavci vizitojnë shkollën “Faik Konica” Kosovë, nis viti i ri shkollor. Bajrami dhe Nagavci vizitojnë shkollën “Faik Konica”
Mbi 400 mijë nxënës dhe rreth 30 mijë mësimdhënës filluan vitin e ri shkollor në Kosovë.

Kosovë, probleme me energjinë në shumicën e qyteteve Kosovë, probleme me energjinë në shumicën e qyteteve
Shumica e qyteteve të Kosovës vazhdojnë të përballen me reduktime të ashpra të energjisë elektrike.

Thaçi: Nuk do të lejoj që vijat mes agresorit dhe viktimës të mjegullohen Thaçi: Nuk do të lejoj që vijat mes agresorit dhe viktimës të mjegullohen
Ministri i Punëve të Jashtme si dhe zv/kryeministri i parë i qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi, në një editorial në gazetën britanike “Independent”, shkruan se nuk do të lejojë që historia kombëtare e Kosovës të rishkruhet, siç thotë ai, për të mjegulluar vijat midis viktimës dhe agresorit.

Kosovë, nga e marta hyn në fuqi paketa e re fiskale Kosovë, nga e marta hyn në fuqi paketa e re fiskale
Nga 1 shtatori, ose më saktë dita e nesërme, në Kosovë hyn në fuqi paketa e re fiskale, e cila përfshin ndryshime në tri ligje kryesore: ligjin për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar, atë për Tatimin mbi të Ardhurat Personale, si dhe ligji për Tatimin mbi të Ardhurat e Koorporatave.

Kosovë, rritet siguria përreth Kryeministrisë. Mustafa, me automjet të blinduar Kosovë, rritet siguria përreth Kryeministrisë. Mustafa, me automjet të blinduar
Policia e Kosovës është mobilizuar së fundi në rritjen e nivelit të sigurisë pranë ndërtesës së Qeverisë. Burime të Top Channel, të afërta me kryeministrin Isa Mustafa, kanë bërë të ditur se edhe makina e kryeministrit është zëvendësuar tashmë me një automjet të blinduar.

Kosovë, Asociacioni do të dërgohet në Kushtetuese nga qeveria Kosovë, Asociacioni do të dërgohet në Kushtetuese nga qeveria
Zyra e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, po përgatitet të dërgojë së shpejti në Gjykatën Kushtetuese, marrëveshjen e nënshkruar me Serbinë për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kosovë, ministri i Arsimit kërkon profilizim të universiteteve Kosovë, ministri i Arsimit kërkon profilizim të universiteteve
Ministri i kosovar i Arsimit, Arsim Bajrami tha se reforma në sistemin e edukimit në Kosovë përfshin edhe profilizimin e universiteteve publike dhe private, si dhe specializimin e tyre. Sipas tij, qëllimi është krijimi i kuadrove profesionistë në fusha të caktuara, të cilët i mungojnë tregut të punës në Kosovë.

Thaçi pret ambasadorin Delawie: Do vijojmë marrëdhëniet miqësore me SHBA Thaçi pret ambasadorin Delawie: Do vijojmë marrëdhëniet miqësore me SHBA
Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi priti këtë të hënë në një takim ambasadorin e ri të Shteteve të Bashkuara, Gregory T. Delawie.

Kosovë, ngacmimi i avionëve me lazer kthehet në shqetësim serioz Kosovë, ngacmimi i avionëve me lazer kthehet në shqetësim serioz
Autoriteti i Aviacionit Civil të Kosovës ka denoncuar shtimin e rasteve të ngacmimit të avionëve dhe helikopterëve me rreze lazer nga toka.

“Dita e të zhdukurve”, Mustafa: Çështja do të diskutohet edhe në Bruksel “Dita e të zhdukurve”, Mustafa: Çështja do të diskutohet edhe në Bruksel
Në ditën ndërkombëtare për persona të zhdukur, përfaqësues të qeverisë dhe shoqatave të familjarëve të të zhdukurve kërkuan nga bashkësia ndërkombëtare që të bëjë më shumë presion mbi Serbinë, që të hapë rrugë për hulumtime të varrezave masive të krijuara 16 vjet më parë nga forcat serbe.

Asociacioni i Komunave, VV bën thirrje për protesta Asociacioni i Komunave, VV bën thirrje për protesta
Krerët e Lëvizjes Vetëvendosje i kanë ftuar qytetarët e Kosovës që me protesta të kundërshtojnë marrëveshjen e arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Kosovë, 15 mijë maturantë i nënshtrohen provimit të maturës Kosovë, 15 mijë maturantë i nënshtrohen provimit të maturës
Mbi 15 mijë maturantë në gjithë shtetin e Kosovës, të shtunën i janë nënshtruar pjesës së parë të provimit shtetëror të maturës të afatit të gushtit.

Lista Serbe bllokon ngritjen e Ushtrisë së Kosovës Lista Serbe bllokon ngritjen e Ushtrisë së Kosovës
Qeveria e Kosovës duket se është tërhequr nga shndërrimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcë të Armatosur duke e ndryshuar Kushtetutën e vendit.

Demarkacioni, DASH: Kontribuon për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit Demarkacioni, DASH: Kontribuon për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit
Departamenti Amerikan i Shtetit ka përshëndetur arritjen e qeverive të Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnje dhe Hercegovinës, për marrëveshjen e demarkacionit të kufijve ndërkombëtar. DASH i quan këto marrëveshje si kontribuese për paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

Dita e të zhdukurve, EULEX: Misioni vazhdon me përkushtim Dita e të zhdukurve, EULEX: Misioni vazhdon me përkushtim
Në prag të ditës Ndërkombëtare të Personave të Zhdukur, shefi i Eulex-it Gabriele Meuçi, deklaron se ky misioni është i përkushtuar në mbështetjen e institucioneve të Kosovës për përcaktimin e fatit të personave të pagjetur në çdo mënyrë të mundshme.

Sulmi me vezë i Vetëvendosjes, Mustafa: Një glacitje zogjsh Sulmi me vezë i Vetëvendosjes, Mustafa: Një glacitje zogjsh
Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje mbrëmë kanë goditur me vezë makinën e kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa ndersa ai po shkonte për të marrë pjesë në një emision në televizionin publik. Fillimisht lajmin e bëri të ditur Lëvizja Vetëvendosje, për t'u komentuar më pas edhe nga vet kryemeinistri në rrjetin social Facebook.

Kosovë, aktivistët e Vetëvendosjes godasin me vezë makinën e kryeministrit Isa Mustafa Kosovë, aktivistët e Vetëvendosjes godasin me vezë makinën e kryeministrit Isa Mustafa
Aktivistët e lëvizjes Vetëvendosje kanë goditur me vezë makinën e kryeministrit Isa Mustafa pasditen e së premtes.

Kosovë, Mustafa i quajti “veprime huligane” reagimet e VV Kosovë, Mustafa i quajti “veprime huligane” reagimet e VV
Në një konferencë për media, Kryeministri i Kosovës sqaroi gjerësisht dy çështjet më të nxehta që karakterizuan këtë javë, tenderin qeveritar të fituar nga kompania që menaxhon djali i Kryeministrit dhe përplasjet me opozitën, veçanërisht me Lëvizjen Vetëvendosje.

OEK: Shqipëria po gjobit transportuesit kosovarë të mallrave OEK: Shqipëria po gjobit transportuesit kosovarë të mallrave
Oda Ekonomike e Kosovës ka ngritur shqetësimin e gjobitjes së transportuesve kosovarë, duke thënë se janë vënë gjoba që bien ndesh me udhëzimet e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë.

Kuvendi i Kosovës, me një sesion të ngarkuar në vjeshtë Kuvendi i Kosovës, me një sesion të ngarkuar në vjeshtë
Kuvendi i Kosovës do të nisë sesionin e ri të vjeshtës më 14 shtator, ndërsa që në seancën e parë priten debate të nxehta parlamentare.

Mustafa shpjegon marrëveshjet: Serbia pranoi pakon e Marti Ahtisarit Mustafa shpjegon marrëveshjet: Serbia pranoi pakon e Marti Ahtisarit
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa vlerësoi se Serbia për herë të parë e ka pranuar pakon e Marti Ahtisarit me 25 gusht, kur është nënshkruar marrëveshja për themelimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Ndahet nga jeta akademik Mark Krasniqi Ndahet nga jeta akademik Mark Krasniqi
Është ndarë nga jeta në moshën 95-vjeçare, akadamiku i njohur i Kosovës, Mark Krasniqi. Krasniqi u shua pak pas mesnatës në Qendrën Klinike Universitare të Prishtinës, ku ndodhej i shtruar prej kohësh.

Bullgari, arrestohen 5 shtetas kosovarë të dyshuar për terrorizëm Bullgari, arrestohen 5 shtetas kosovarë të dyshuar për terrorizëm
Autoritet bullgare kanë ndaluar pesë shtetas kosovarë, të dyshuar si terroristë, në pikën kufitare të Gyushevos që lidh këtë shtet me Maqedoninë.

Kosovë, ndihmuan të burgosurin të arratiset, pezullohen 7 zyrtarë të burgut Kosovë, ndihmuan të burgosurin të arratiset, pezullohen 7 zyrtarë të burgut
Ministria e Drejtësisë në Kosovë ka njoftuar se janë pezulluar 7 zyrtarë korrektues të burgjeve për shkak të keqpërdorimeve të detyrës zyrtare, ku u kanë ndihmuar të burgosurit që të arratisen.

Kosovë, Mustafa lëshon akuza të rënda ndaj Albin Kurtit Kosovë, Mustafa lëshon akuza të rënda ndaj Albin Kurtit
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka akuzuar me gjuhë të rëndë ish-liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili të enjten, po ashtu akuzoi Mustafën dhe zëvendëskryeministrin, Hashim Thaçi, për marrëveshjen për Asociacionin e komunave serbe.

Kosovë, qeveria shpjegon katër marrëveshjet me Serbinë Kosovë, qeveria shpjegon katër marrëveshjet me Serbinë
Qeveria e Kosovës ka publikuar versionin e sajë për përfitimet shtetërore nga arritja e katër marrëveshjeve në dialogun me Serbinë në Bruksel.

Përfaqësuesit e Kosovës në Samitin e Vjenës, Thaçi: Bashkëjetesa fetare, shembull për Europën Përfaqësuesit e Kosovës në Samitin e Vjenës, Thaçi: Bashkëjetesa fetare, shembull për Europën
Përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës kanë marrë pjesë në disa takime në Vjenë, ku janë paraqitur projekte infrastrukturore që lidhin vendet e rajonit.

Pakoja e re fiskale në Kosovë, Qeveria mbledh përfaqësuesit e biznesit dhe palët e interesit Pakoja e re fiskale në Kosovë, Qeveria mbledh përfaqësuesit e biznesit dhe palët e interesit
Pak ditë para se të hyjë në fuqi pakoja e re fiskale, Qeveria e Kosovës mbledh edhe njëherë përfaqësuesit e biznesit dhe palët e tjera të interesit për t’i diskutuar ndryshimet që do të ndodhin.

Vetëvendosje, aksion simbolik kundër marrëveshjes mbi Asociacionin Vetëvendosje, aksion simbolik kundër marrëveshjes mbi Asociacionin
Lëvizja Vetëvendosje ka zhvilluar një aksion simbolik para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës.

Asociacioni, avokati Pallaska: Fillesa e një “Republike serbe” në Kosovë Asociacioni, avokati Pallaska: Fillesa e një “Republike serbe” në Kosovë
Asociacioni i Komunave me shumicë serbe paraqet fillimet e një krijese juridike në rendin kushtetues të Kosovës, që nënkupton njësinë e tretë të qeverisjes, krahas pushtetit lokal dhe atij qendror.

Demarkacioni i Kosovës me Malin e Zi, banorët e Pejës në protestë Demarkacioni i Kosovës me Malin e Zi, banorët e Pejës në protestë
Një grup banorësh të qytetit të Pejës kanë protestuar sot kundër nënshkrimit të marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, duke bllokuar për një orë magjistralen Pejë-Rozhajë.

Vjenë, nënshkruhet demarkacioni i Kosovës me Malin e Zi Vjenë, nënshkruhet demarkacioni i Kosovës me Malin e Zi
Marrëveshja kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi është nënshkruar pasditen e së mërkurës në Vjenë. Lajmin e konfirmoi për mediat në Kosovë këshilltari i ministrit të Jashtëm, Ardian Arifaj.

KDI: Me Asociacionin krijohet nivel i tretë qeverisës KDI: Me Asociacionin krijohet nivel i tretë qeverisës
Instituti Demokratik i Kosovës ka reaguar me anë të një komunikate mbi marrëveshjen e arritur në Bruksel për Asociacionin/Bashkësinë e Komunave me shumicë serbe, duke thënë se shkon përtej lirisë së asociimit, sipas rendit kushtetues të Republikës së Kosovës.

Reagimet e opozitës për Asociacionin e Komunave serbe Reagimet e opozitës për Asociacionin e Komunave serbe
Lëvizja Vetëvendosje nuk përjashton as dhunën, si formë të kundërshtimit të funksionalizimit të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave serbe, të nënshkruar në Bruksel.

Demarkacioni Kosovë-Mal i Zi, shteti fqinj: Marrëveshja nënshkruhet në Vjenë Demarkacioni Kosovë-Mal i Zi, shteti fqinj: Marrëveshja nënshkruhet në Vjenë
Marrëveshja kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi do të nënshkruhet këtë të mërkurë në Vjenë, ka paralajmëruar gjatë ditës së djeshme Qeveria e Malit të Zi.

DASH uron Kosovën e Serbinë për marrëveshjet. Vlerësohet roli i Mogherinit DASH uron Kosovën e Serbinë për marrëveshjet. Vlerësohet roli i Mogherinit
Departamenti amerikan i Shtetit uron shtetet e Serbisë dhe Kosovës, si dhe delegacionet e tyre, për arritjen e marrëveshjeve të rëndësishme mbrëmjen e së martës, gjatë bisedimeve të ndërmjetësuara nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Krerët e Kosovës, për marrëveshjet e nënshkruara: Investim për të ardhmen Krerët e Kosovës, për marrëveshjet e nënshkruara: Investim për të ardhmen
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka njoftuar se, në seancën e parë të Kuvendit të Kosovës do t’i njoftojë deputetët për 4 marrëveshjet e arritura ditën e martë në Bruksel, mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë.

Samiti i Vjenës, Mustafa e Thaçi kryesojnë delegacionin kosovar Samiti i Vjenës, Mustafa e Thaçi kryesojnë delegacionin kosovar
Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, ka udhëtuar këtë të mërkurë për në Vjenë, ku së bashku me kryeministrin, Isa Mustafa, dhe delegacionin e Kosovës do të marrin pjesë në Samitin treditor për shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Shqipëria hap konsullatë në Gjakovë. Konsulli emërohet në shtator Shqipëria hap konsullatë në Gjakovë. Konsulli emërohet në shtator
Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi ka njoftuar se Shqipëria do të hapë konsullatë në Gjakovë. Ky vendim, sipas tij, erdhi pasi qyteti jugperëndimor i Kosovës ka një bashkëpunim të ngushtë me bashkitë veriore të Shqipërisë.

Marrëveshjet, Jahjaga: Janë në të mirën e Kosovës Marrëveshjet, Jahjaga: Janë në të mirën e Kosovës
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka përshëndetur nënshkrimin e katër marrëveshjeve në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të martën në mbrëmje në Bruksel, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian, si një moment të rëndësishëm për fuqizimin e rendit kushtetues dhe normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve.

Ymeri: Qeveria bëri një hap të madh drejt bosnjëzimit të Kosovës Ymeri: Qeveria bëri një hap të madh drejt bosnjëzimit të Kosovës
“Zajednica nuk ka qenë OJQ as në marrëveshjen e prillit të vitit 2013, e lëre më tash me këto detaje të kompetencave të saj. Në të vërtetë i tërë ky alarmim i përfaqësuesve të Qeverisë e të shërbyesve të pushtetit flet në vete për hapin e madh që sot Qeveria e Kosovës e bëri drejt bosnjëzimit të Kosovës”. Kështu ka reaguar lideri i VV, Visar Ymeri në “Facebook” pas marrëveshjeve të nënshkruara në Bruksel mes Kosovës e Serbisë.

Bisedimet Kosovë-Serbi në Bruksel, nënshkruhen 4 marrëveshje Bisedimet Kosovë-Serbi në Bruksel, nënshkruhen 4 marrëveshje
Pas një ditë të gjatë bisedimesh në Bruksel, përfaqësuesit e Kosovës dhe të Serbisë kanë arritur të nënshkruajnë 4 marrëveshje të rëndësishme.

Kosovë, qeveria dënon aksionin e Vetëvendosjes në pronat e kryeministrit Mustafa Kosovë, qeveria dënon aksionin e Vetëvendosjes në pronat e kryeministrit Mustafa
Qeveria e Kosovës ka reaguar lidhur me përpjekjen e aktivistëve të Lëvisjes Vetëvendosje për të realizuar aksion simbolik në pronat e kryeministrit Isa Mustafa.

Prishtinë, reagime për bisedimet me Serbinë, kundërshti për temat në diskutim Prishtinë, reagime për bisedimet me Serbinë, kundërshti për temat në diskutim
Në ditën kur Kryeministri i Kosovës dhe ai i Serbisë janë ulur në tavolinën e bisedimeve për t’i dhënë vulën përfundimtare diskutimeve për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, kanë vërshuar opinionet e zyrtarëve partiakë e institucionalë për rrezikun që mund të bartë krijimi i këtij mekanizmi.

VV, aksion simbolik në vendlindjen e Mustafës. Aktivistët përplasen me policinë VV, aksion simbolik në vendlindjen e Mustafës. Aktivistët përplasen me policinë
Përpjekja e aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje për të realizuar një aksion simbolik para shtëpisë së Kryeministrit Isa Mustafa, në fshatin e tij të lindjes në Prapashtice, ka përfunduar në përleshje me forcat policore.

Bisedimet e Brukselit, Mustafa: Progres para diskutimeve në nivel kryeministrash Bisedimet e Brukselit, Mustafa: Progres para diskutimeve në nivel kryeministrash
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka vlerësuar se është arritur progres gjatë bisedimeve të nivelit teknik në Bruksel, lidhur me energjinë, lirimin e lëvizjen mbi urën e Ibrit dhe parimet për themelimin e Asociacionit të Komunave.

Demarkacioni me Malin e Zi, Haradinaj: Në dëm të Kosovës Demarkacioni me Malin e Zi, Haradinaj: Në dëm të Kosovës
Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj nga bjeshkët e Rugovës i bëri thirrje Qeverisë së Kosovës që të mos nxitohet në nënshkrimin e marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi sepse, sipas Haradinajt, kjo marrëveshje është në dëm të shtetit të Kosovës.

Kosovë, “BMW”-ja e blinduar në servisin e djalit të Mustafës, reagon Qeveria Kosovë, “BMW”-ja e blinduar në servisin e djalit të Mustafës, reagon Qeveria
Zyra e Prokurimit Publik në kuadër të Zyrës së Kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se oferta e kompanisë së udhëhequr nga djemtë e Kryeministrit ka qenë me çmimin më të ulët krahasuar me dy ofertuesit e tjerë.

Politikani serb Oliver Ivanoviç, në paraburgim edhe për dy muaj Politikani serb Oliver Ivanoviç, në paraburgim edhe për dy muaj
I akuzuari për krime lufte, politikani serb Oliver Ivanoviç mbetet në paraburgim edhe për dy muaj. Këtë e ka bërë të ditur avokati i tij Nebojsha Vllajiç për mediat serbe ndërsa ka paralajmëruar se mbrojtja menjëherë do të ushtrojë ankesë.

Gjykata Speciale në Kosovë, ambasadori amerikan vlerëson Veselin Gjykata Speciale në Kosovë, ambasadori amerikan vlerëson Veselin
Ambasadori i ri amerikan, Greg Delawie përgëzon kryetarin e kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli për lidershipin e treguar në procesin shumë të vështirë të ndryshimeve kushtetuese dhe miratimit të ligjeve për krijimin e gjykatës speciale.

Mustafa, në Facebook: BMW-ja e blinduar në servisin e djalit tim s’përbën lajm Mustafa, në Facebook: BMW-ja e blinduar në servisin e djalit tim s’përbën lajm
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa nuk i jep kuptim negativ faktit, që kompania e udhëhequr nga djemtë e tij ka fituar një tender publik, pikërisht nga zyra e kryeministrit.

Prishtina do të ketë një stadium të ri. 3 mln euro nga MKRS dhe komuna Prishtina do të ketë një stadium të ri. 3 mln euro nga MKRS dhe komuna
Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komuna e Prishtinës kanë nënshkruar këtë të hënë memorandumin e bashkëpunimit për rinovimin tërësor të stadiumit të qytetit të Prishtinës.

Obama fton Kryeministrin e Kosovës, Mustafa në samitin e liderëve në Nju Jork Obama fton Kryeministrin e Kosovës, Mustafa në samitin e liderëve në Nju Jork
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është ftuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, që të marrë pjesë në samitin e liderëve, që do të mbahet më 29 shtator në Nju Jork, ka njoftuar zyra për komunikim me publikun e kryeministrit.

Kosovë, arrestohet prokurorja e Krimeve të Rënda për shpërdorim detyre dhe ryshfet Kosovë, arrestohet prokurorja e Krimeve të Rënda për shpërdorim detyre dhe ryshfet
Njësiti i hetimeve të krimeve ekonomike në Policinë e Kosovës ka arrestuar të shtunën, rreth orës 22:00, prokuroren e Krimeve të Rënda, Vahide Badivuku.

Anëtarësimi në UNESCO, Kosova shpreson në arritjen e objektivit Anëtarësimi në UNESCO, Kosova shpreson në arritjen e objektivit
Anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Shkencë, Arsim dhe Kulturë vjeshtën e këtij viti, është beteja e radhës politike e diplomatike që Kosova pret ta fitojë mbi propagandën e fuqishme të Serbisë dhe aleatëve të saj.

Presidentja Jahjaga pret ambasadorin Delawie Presidentja Jahjaga pret ambasadorin Delawie
Ambasadori i ri amerikan Greg Delawie, kërkon nga institucionet e Kosovës që të fokusojnë punën e tyre në sundimin e rendit dhe ligjit, sigurinë rajonale dhe zhvillimin ekonomik.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së, përplasje Thaçi-Daçiç Këshilli i Sigurimit të OKB-së, përplasje Thaçi-Daçiç
Mbledhja e Këshillit të Sigurimit të OKB-së është shndërruar sërish në një arenë përplasjesh mes ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiç.

Prizren, policia bastis lokalin, sekuestron armë e municione Prizren, policia bastis lokalin, sekuestron armë e municione
Policia ka ndërmarrë një aksion bastisjeje në një lokal nate në Prizren me ç’rast janë gjetur dhe sekuestruar tri pistoleta të llojeve të ndryshme, një pushkë gjysmë automatike 20-she, sasi e municioneve dhe lëndë që dyshohet të jetë substancë narkotike.

Gjilan, Ymeri bën thirrje kundër Asosacionit të Komunave Serbe Gjilan, Ymeri bën thirrje kundër Asosacionit të Komunave Serbe
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, në ceremoninë e 10-vjetorit të themelimit të kësaj lëvizje në komunën e Gjilanit, u ka bërë thirrje banorëve të këtij qyteti që ta kundërshtojnë themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë.

Bisedimet Prishtinë-Beograd, takimi i radhës më 25 gusht Bisedimet Prishtinë-Beograd, takimi i radhës më 25 gusht
Raundi i ri i bisedimeve Prishtinë-Begorad do të mbahet më 25 gusht. Data është konfirmuar edhe nga Bashkimi Europian, përmes një deklarate të lëshuar ditën e premte.

Kredia e BB-së për arsimin, qeveria i kërkon autorizim Presidentes Jahjaga Kredia e BB-së për arsimin, qeveria i kërkon autorizim Presidentes Jahjaga
Qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin e propozuar nga ministri i Financave, Avdullah Hoti, që të kërkohet nga Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, autorizimi për nënshkrimin e një kredie me Bankën Botërore.

Kosovë, mbërrin në Prishtinë ambasadori i SHBA-ve, Delawie Kosovë, mbërrin në Prishtinë ambasadori i SHBA-ve, Delawie
Ka mbërritur në Kosovë ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara, Greg Delawie.

Specialja, Kushtetuesja e Kosovës pranon kërkesën e opozitës Specialja, Kushtetuesja e Kosovës pranon kërkesën e opozitës
Gjykata Kushtetuese e Kosovës kërkon nga palët, që të japin komente dhe informacione për kërkesën e opozitës, që të shqyrtojë vendimin e Kuvendit të Kosovës për krijimin e Gjykatës Speciale.

Asociacioni, shoqëria civile: Mos shndërrohet në institucion serb në Kosovë Asociacioni, shoqëria civile: Mos shndërrohet në institucion serb në Kosovë
Pjesëtarë të shoqërisë civile kërkojnë nga Qeveria e Kosovës, të mos lejojë shndërrimin e Asociacionit të Komunave Serbe në një institucion të Qeverisë së Serbisë në Kosovë, sipas përcaktimit paralel në sistemin e saj kushtetues.

Vlora Çitaku, ambasadore e Kosovës në SHBA Vlora Çitaku, ambasadore e Kosovës në SHBA
Ish-ministrja kosovare e Integrimit Europian, në Qeverinë e kaluar të Hashim Thaçit, Vlora Çitaku emërohet ambasadore e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Turi për parandalimin e ekstremizmit, ministri Hyseni ndalet në Prishtinë Turi për parandalimin e ekstremizmit, ministri Hyseni ndalet në Prishtinë
Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës ka vizituar Komunën e Prishtinës, nga ku deklaroi se çështja e mundshme e diskurseve ekstreme nuk mund të lihet vetëm nën udhëheqjen e një institucioni, por duhet të ndalet bashkërisht.

Kongresmenët amerikanë takojnë udhëheqësit kosovarë Kongresmenët amerikanë takojnë udhëheqësit kosovarë
Një grup kongresmenësh amerikanë të kryesuar nga Vern Buchanan, të cilët janë anëtarë të Komisionit të Kongresit për Partneritet në Zhvillimin e Demokracisë, po qëndrojnë për vizitë në Kosovë.

Brazili njeh pasaportat e Kosovës. Thaçi: Obrigado! Brazili njeh pasaportat e Kosovës. Thaçi: Obrigado!
Brazili njeh pasaportat e Republikës së Kosovës. Tani më qytetarët e Kosovës nuk kanë nevojë të pajisen me vizat e këtij shteti në letër, por ato do të vendosen në pasaportë.

Protestat kundër “Ferronikelit”, reagon MMPH. Morina: Nuk ka arsye për ta mbyllur fabrikën Protestat kundër “Ferronikelit”, reagon MMPH. Morina: Nuk ka arsye për ta mbyllur fabrikën
Menjëherë pas përfundimit të protestës së përfaqësuesve të qytetarëve të Drenasit, lidhur me ndotjen e ajrit nga fabrika e përpunimit të metaleve “Ferronikeli”, ka reaguar Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

Krijimi i Asosacionit të Komunave, kryetarët serbë: Mustafa e Vuçiç të konsultohen me ne Krijimi i Asosacionit të Komunave, kryetarët serbë: Mustafa e Vuçiç të konsultohen me ne
Kryetarët e dhjetë komunave me shumicë serbe kërkojnë nga qeveria e Kosovës dhe e Serbisë që në takimin e ardhshëm mes dy kryeministrave të arrihet marrëveshja për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Kosovë, protesta kundër ndotjes së Ferronikelit në Drenas Kosovë, protesta kundër ndotjes së Ferronikelit në Drenas
Përfaqësues të banorëve të Drenasit, asambleistë e përfaqësues të OJQ-ve nga kjo komunë, të mërkurën kanë protestuar para Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor për të shprehur pakënaqësinë e tyre ndaj ndotjes, që po shkaktohet nga fabrika e përpunimit të metaleve, Ferronikeli.

Djali i Holbrooke, në Kosovë për të promovuar filmin “The Diplomat” Djali i Holbrooke, në Kosovë për të promovuar filmin “The Diplomat”
David Holbrooke, djali i diplomatit të ndjerë amerikan, Richard Holbrook, ka qëndruar për një vizitë në Kosovë, e me këtë rast ka promovuar të martën filmin “The Diplomat”, kushtuar karrierës dhe trashëgimisë së babait të tij.

Dënohet me gjobë, sepse denoncoi një rast korrupsioni në Kosovë Dënohet me gjobë, sepse denoncoi një rast korrupsioni në Kosovë
Një gjykatë në Kosovë ka dënuar qytetarin Abdullah Thaçi, i cili denoncoi një rast korrupsioni. Thaçi, nga Prizreni, gjatë kohës që punonte në një bankë tregtare, i është qasur pa të drejtë llogarisë së drejtorit të Arsimit Komunal, Nexhat Çoçaj, për të dëshmuar se ai kishte paguar kredinë me paratë publike dhe një pjesë të tyre i kishte transferuar në llogarinë bankare të fëmijëve.

EULEX, drejt fundit të mandatit. Mustafa pret kreun Meucci EULEX, drejt fundit të mandatit. Mustafa pret kreun Meucci
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, dhe shefi i misionit të EULEX, Gabriele Meucci, diskutuan të martën mbi përfundimin e mandatit të EULEX-it në qershor të vitit 2016.

Ambasadori amerikan Greg Delawie, videoprezantim përpara popullit të Kosovës Ambasadori amerikan Greg Delawie, videoprezantim përpara popullit të Kosovës
“Mirëmëngjes! Dobërdan! I am Greg Delawie”. Oficeri i shërbimit të jashtëm amerikan, Greg Delawie është ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, që pritet të nisë punën zyrtarisht këtë muaj.

Kosovë, promovohet kultivimi i mjedrave. Fitimprurëse për fermerët dhe ekonominë Kosovë, promovohet kultivimi i mjedrave. Fitimprurëse për fermerët dhe ekonominë
Në Prishtinë ka nisur “Java e mjedrave”, kultivimi i të cilave u vlerësua se ka potencialin e një kulture të rëndësishme dhe fitimprurëse për Kosovën, duke u tregtuar edhe në vendet e Bashkimit Evropian.

Lufta kundër korrupsionit, IKD: Po bëhet vetëm në letër Lufta kundër korrupsionit, IKD: Po bëhet vetëm në letër
Instituti i Kosovës për Drejtësi ka publikuar raportin “Në kërkim të rrugës për luftimin e korrupsionit” i cili trajton luftën kundër korrupsionit nga sistemi gjyqësor dhe prokurorial.

Teatri Kombëtar i Kosovës prej ditësh pa energjia elektrike Teatri Kombëtar i Kosovës prej ditësh pa energjia elektrike
Teatri Kombëtar i Kosovës prej disa ditësh vuan nga mungesa e energjisë elektrike. Për pasojë edhe puna artistike në këtë institucion është pezulluar.

Mustafa, tryezë të përbashkët me përfaqësuesit e bizneseve për problemet e tyre Mustafa, tryezë të përbashkët me përfaqësuesit e bizneseve për problemet e tyre
Përfaqësuesit e bizneseve në Kosovë iu ankuan Qeverisë për një sërë çështjesh, që pamundësojnë zhvillimin e tyre dhe me ndikim në zhvillimin e gjithanshëm ekonomik.

Gjakovë, i jepet lamtumira akademikut Esat Stavileci Gjakovë, i jepet lamtumira akademikut Esat Stavileci
Pasditen e së hënës në Gjakovë, i është dhënë lamtumira e fundit, akademikut kosovar Esat Stavileci, që ndërroi jetë ditë më parë. Në varrimin e të ndjerit Stavileci, morën pjesë përfaqësues të pushtetit qëndror e lokal, përfaqësues të subjekteve politike, intelektualë dhe qytetarë të shumtë.

Vushtrri, konfiskohen medikamente me origjinë nga Serbia në vlerë 3000 euro Vushtrri, konfiskohen medikamente me origjinë nga Serbia në vlerë 3000 euro
Zyrtarët doganorë të Kosovës kanë kapur mbi 3000 euro medikamente nga Serbia në bagazhin e një automjeti.

Beograd, kallëzim penal për dy pjesëtarë të policisë. Dyshohen për vrasjen e 53 shqiptarëve civilë Beograd, kallëzim penal për dy pjesëtarë të policisë. Dyshohen për vrasjen e 53 shqiptarëve civilë
Qendra për të Drejtën Humanitare në Beograd ka bërë kallëzim penal për dy pjesëtarë të Njësisë Speciale të Policisë serbe si të dyshuar për vrasjen e 53 shqiptarëve civilë në luftën e fundit të Kosovës.

Rasti i vëllezërve Bytyqi, Vukçeviç: Krim shtetëror, të dyshuarit janë pjesë e qeverisë serbe Rasti i vëllezërve Bytyqi, Vukçeviç: Krim shtetëror, të dyshuarit janë pjesë e qeverisë serbe
Prokurori serb për Krime Lufte, Vladimir Vukçeviç ka thënë se është bërë progres në hetimin e vrasjes së tre vëllezërve Bytyqi, duke thënë se vrasja e tyre ishte “krim shtetëror”.

Seminari i gjuhës dhe letërsisë shqipe, Mustafa: Pa to, kombi ynë nuk do t’i përballonte sfidat Seminari i gjuhës dhe letërsisë shqipe, Mustafa: Pa to, kombi ynë nuk do t’i përballonte sfidat
Gjatë kësaj të hëne, në Prishtinë ka nisur punimet edicioni i XXXIV (34) i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhë, Letërsi dhe Kulturë shqiptare.

Kosovë, Kadri Veseli ngushëllon familjen Stavileci Kosovë, Kadri Veseli ngushëllon familjen Stavileci
Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli ka dërguar telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së akademikut Esat Stavileci.

Ngushëllimet e udhëheqësve kosovarë për akademikun Stavileci Ngushëllimet e udhëheqësve kosovarë për akademikun Stavileci
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka ngushëlluar familjen Stavileci për vdekjen e akademikut Esat Stavileci.

Ndahet nga jeta akademiku kosovar Esat Stavileci Ndahet nga jeta akademiku kosovar Esat Stavileci
Të shtunën pasdite, në moshën 73-vjeçare ka ndërruar jetë akademiku Esat Stavileci, anëtar i rregullt i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, ekspert në fushën e Shkencave Juridike.

Mustafa në Facebook: Zgjedhjet e përgjithshme do të mbahen në 2018 Mustafa në Facebook: Zgjedhjet e përgjithshme do të mbahen në 2018
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa deklaron se zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë do të mbahen në vitin 2018. Në këtë mënyrë ai iu kundërpërgjigj kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili insiston që për shkak të qeverisjes së dobët, sipas tij, zgjedhjet të mbahen në këtë vjeshtë.

Anulohet vendimi për paraburgimin e Ivanoviçit Anulohet vendimi për paraburgimin e Ivanoviçit
Anulohet vendimi për vazhdimin e paraburgimit për politikanin serb Oliver Ivanoviç, i cili akuzohet nga EULEX-i për krime lufte ndaj popullatës civile shqiptare.

“Grupi i Drenicës”, EULEX kërkon ashpërsim të dënimeve “Grupi i Drenicës”, EULEX kërkon ashpërsim të dënimeve
Prokurorët e EULEX-it kanë kërkuar dënime edhe më të rënda ndaj “Grupit të Drenicës”, të cilët fillimisht janë dënuar me 65 vite burgim, mbi akuzat për krime lufte.

Zv.kryeministri Stojanoviç, në protestë me serbët e veriut Zv.kryeministri Stojanoviç, në protestë me serbët e veriut
Zëvendëskryeministri i Kosovës nga radhët e komunitetit serb, Branimir Stojanoviç i është bashkuar protestës së serbëve të veriut kundër EULEX-it dhe për lirimin e politikanit serb Oliver Ivanoviç nga paraburgimi.

Mustafa viziton Drenasin, Skënderajn e Mitrovicën: Dua të vizitoj edhe komunat veriore Mustafa viziton Drenasin, Skënderajn e Mitrovicën: Dua të vizitoj edhe komunat veriore
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa premtoi përkrahje për komunat e rajonit të Drenicës, Drenasin dhe Skënderajn, por edhe për Mitrovicën. Ai zhvilloi këtë të premte vizita të veçanta në këto tri komuna, ku u prit nga autoritetet komunale.

Gjuriç, pa leje në Kosovë? Policia s’ka informacion, ndërsa Mustafa kërkon masa Gjuriç, pa leje në Kosovë? Policia s’ka informacion, ndërsa Mustafa kërkon masa
Policia e Kosovës nuk ka asnjë informacion zyrtar për praninë e të ashtuquajturit drejtor për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, në Kosovë.

Kosovë, VV: Do të jemi radikalë, nëse miratohet Asociacioni i Komunave Serbe Kosovë, VV: Do të jemi radikalë, nëse miratohet Asociacioni i Komunave Serbe
Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar veprime radikale kundër nënshkrimit të marrëveshjes për Asociacionin e Komunave Serbe, mes Kosovës dhe Serbisë.

Hyseni: Edukim intelektual kundër radikalizmit Hyseni: Edukim intelektual kundër radikalizmit
Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni vizitoi këtë të enjte komunën e Prizrenit, prej nga deklaroi se radikalizmi fetar duhet të luftohet me edukim intelektual qoftë në xhami, shkolla apo këshilla komunalë dhe jo vetëm me dorë të hekurt të policisë.

Haradinaj, apel Jahjagës dhe Mustafës: Po gaboni me demarkacionin Haradinaj, apel Jahjagës dhe Mustafës: Po gaboni me demarkacionin
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë të enjten në adresë të presidentes Atifete Jahjaga, kryeministrit Isa Mustafa dhe ministrit të Jashtëm Hashim Thaçi, se janë duke gabuar në lidhje me caktimin e kufirit me Malin e Zi.

Mustafa: Brenda muajit, Kosova me kod telefonik Mustafa: Brenda muajit, Kosova me kod telefonik
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një konferencë për shtyp ka paralajmëruar se deri në fund të këtij muaji vendi do të ketë kodin telefonik shtetëror.

Demarkacioni me Malin e Zi, Mustafa: Nuk prek asnjë cm të Kosovës Demarkacioni me Malin e Zi, Mustafa: Nuk prek asnjë cm të Kosovës
Qeveria e Kosovës siguron qytetarët se përcaktimi i kufirit me Malin e Zi nuk e ndryshon territorin e Kosovës për asnjë centimeter katror.

Dita ndërkombëtare e Rinisë, aktivitete edhe nga Komuna e Prishtinës Dita ndërkombëtare e Rinisë, aktivitete edhe nga Komuna e Prishtinës
Komuna e Prishtinës, në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit kanë shënuar me aktivitete të shumta Ditën ndërkombëtare të Rinisë.

Mustafa, në “DokuFest”: Një vlerë e madhe kulturore për Kosovën Mustafa, në “DokuFest”: Një vlerë e madhe kulturore për Kosovën
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka vizituar gjatë së martës Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe atij të Shkurtër “DokuFest”, që zhvillohet tradicionalisht në Prizren.

FMN miraton programin 22-mujor “Stand By” në Kosovë FMN miraton programin 22-mujor “Stand By” në Kosovë
Fondi Monetar Ndërkombëtar ka miratuar programin “Stand by” për Kosovën, bën të ditur Qeveria e Kosovës gjatë kësaj të mërkure. Ky program do të zgjasë 22 muaj dhe, përmes tij, synohet të mbështeten politikat e qeverisë për reforma fiskale, financiare e strukturore.

Kosovë-Serbi, nis zbatimi i marrëveshjes së policave të sigurimit Kosovë-Serbi, nis zbatimi i marrëveshjes së policave të sigurimit
Duke nisur nga kjo e mërkurë, ka hyrë në fuqi marrëveshja për njohjen reciproke të sigurimeve të automjeteve midis Kosovës dhe Serbisë.

Kosova vijon konsultat për anëtarësimin në UNESCO Kosova vijon konsultat për anëtarësimin në UNESCO
Zëvendësministri i Jashtëm, Petrit Selimi është takuar këtë të martë me ambasadorët dhe përfaqësuesit e shteteve anëtare të Kuintit në Kosovë, në vazhdën e konsultimeve gjithëpërfshirëse rreth procesit të anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, si dhe në organizma të tjera të rëndësishme ndërkombëtare.

Hyseni: Nuk jemi imunë ndaj terrorizmit. 100 kosovarë luftojnë përkrah grupeve terroriste Hyseni: Nuk jemi imunë ndaj terrorizmit. 100 kosovarë luftojnë përkrah grupeve terroriste
Ministri kosovar i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni deklaroi se, rreth 100 shtetas të Kosovës ndodhen në Siri dhe Irak, ndërsa rreth 40 të tjerë janë vrarë në luftimet përkrah organizatave terroriste në vatrat e luftës.

Prishtina: Pala serbe zvarrit qëllimisht kërkimet për të pagjeturit Prishtina: Pala serbe zvarrit qëllimisht kërkimet për të pagjeturit
Prishtina zyrtare akuzon palën serbe për zvarritje të qëllimshme të kërkimeve, në një vendndodhje në territorin e Serbisë, ku dyshohet të jetë një varrezë masive.

Kosovë, Mustafa zbret në tokat bujqësore të Gjakovës. Premton mbështetje Kosovë, Mustafa zbret në tokat bujqësore të Gjakovës. Premton mbështetje
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi, dhe nga ministri i Financave, Avdullah Hoti, kanë vizituar tokat bujqësore në komunën e Gjakovës, si dhe kompaninë rajonale të ujitjes “Radoniqi-Dukagjini”.

Kosovë, aksident rrugor në Podujevë. Një i vdekur dhe 7 të plagosur Kosovë, aksident rrugor në Podujevë. Një i vdekur dhe 7 të plagosur
Një 25-vjeçar ka humbur jetën pas një aksidenti rrugor, që ka ndodhur të hënën në mesditë në fshatin Orllan, të komunës së Podujevës.

Kosovë, mashtron gardianët; arratiset i dënuari për vrasje. Arrest shtëpie për oficerët Kosovë, mashtron gardianët; arratiset i dënuari për vrasje. "Arrest shtëpie" për oficerët
Një i dënuar për vrasje në Kosovë ka arritur t’i shpëtojë mbikëqyrjes së gardianëve, të cilët e kishin shoqëruar atë gjatë vizitës në familjen e tij në Prizren, duke u arratisur.

Serbët, protestë për lirimin e Ivanoviçit. EULEX e akuzon për krime lufte Serbët, protestë për lirimin e Ivanoviçit. EULEX e akuzon për krime lufte
Dhjetëra serbë të Mitrovicës së Veriut dhe të vendbanimeve të tjera në Kosovë u mblodhën të hënën në mesditë para selisë qendrore të EULEX-it, në Prishtinë, duke kërkuar lirimin e menjëhershëm të politikanit serb Oliver Ivanoviç, i cili po gjykohet për krime të kryera ndaj shqiptarëve në Mitrovicë.

Lista Serbe reagon ndaj deklaratave të Thaçit: S’je më kryeministër Lista Serbe reagon ndaj deklaratave të Thaçit: S’je më kryeministër
Propozimi i kryeministrit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, që vendet e ish-Jugosllavisë ta kenë një ditë të përbashkët për t’i përkujtuar viktimat e luftërave, ka ngjallur reagime të ashpra në Prishtinë.

‘Die Welt’: Thaçi rrezikon një gjyq për krime lufte ‘Die Welt’: Thaçi rrezikon një gjyq për krime lufte
Gazeta gjermane ‘Die Welt’ publikoi të dielën një shkrim ku thuhet se zv/kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, pas miratimit në Kuvend të themelimit të Gjykatës Speciale në Kosovë, mund të jetë mes të pandehurve për krime lufte.

Kosova, drejt modernizimit të sistemit energjetik me fondet IPA të BE-së Kosova, drejt modernizimit të sistemit energjetik me fondet IPA të BE-së
Qeveria e Kosovës është duke u përpjekur të modernizojë sistemin e energjisë në vend përmes fondeve të Bashkimit Evropian.

Thaçi, kundër idesë së Vuçiç për përkujtimin e viktimave të ish-Jugosllavisë Thaçi, kundër idesë së Vuçiç për përkujtimin e viktimave të ish-Jugosllavisë
Zëvendëskryeministri kosovar, Hashim Thaçi i kundërpërgjigjet kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, sa i përket idesë së këtij të fundit për caktimin e një dite të përbashkët të përkujtimit të viktimave në konfliktin e ish-Jugosllavisë.

Lirohen 10 veteranët e UÇK-së: Do vazhdojmë protestat Lirohen 10 veteranët e UÇK-së: Do vazhdojmë protestat
10 veteranët e UÇK-së, të ndaluar ditën e premte gjatë protestës para godinës së qeverisë së Kosovës, janë lënë të lirë.

Sërish radhë në kufirin Kosovë-Serbi Sërish radhë në kufirin Kosovë-Serbi
Policia e Kosovës njofton se edhe në këtë fundjave janë krijuar radhe të gjata në kufirin e Kosovës me Serbinë.

Kosovë, FSK-ja përkrah KFOR-it Kosovë, FSK-ja përkrah KFOR-it
Pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës për herë të parë janë rreshtuar përkrah forcave paqeruajtëse të NATO-së në Kosovë, gjatë momentit të ndërrimit të komandantit të përgjithshëm të KFOR-it. Pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës që po presin të shndërrohen në Forca të Armatosura parakaluan nën komandën e gjeneralëve të KFOR-it, duke mos u dalluar nga forcat paqeruajtëse të NATO-së.

Kosovë, policia arreston 10 veteranë të UÇK-së Kosovë, policia arreston 10 veteranë të UÇK-së
Policia e Kosovës ka arrestuar  dhjetë veteranë të luftës së UÇK-së për dëmet e shkaktuara në ambientet e institucioneve të Kosovës. Lajmin e konfirmoi zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, e cila tha se arrestimet janë bërë menjëherë pas përfundimit të protestës, rreth orës 13:00.

Promovohen veprat e veprimtarit të njohur për çështjen kombëtare, Afrim Morina Promovohen veprat e veprimtarit të njohur për çështjen kombëtare, Afrim Morina
Veprimtari i njohur i çështjes kombëtare, Afrim Morina, ka promovuar këtë të premte në Prishtinë plot 18 vepra, të shkruara gjatë kohës kur vuante dënimin në burgjet e ish-Jugosllavisë, por edhe pas lirimit.

Prishtinë, veteranët e UÇK-së mësyjnë ndërtesën e Qeverisë. Përleshen me Policinë Prishtinë, veteranët e UÇK-së mësyjnë ndërtesën e Qeverisë. Përleshen me Policinë
Është dashur ndërhyrja e njësisë speciale të Policisë së Kosovës për t’i larguar veteranët e luftës së UÇK-së, të cilët, të pakënaqur me punën e Komisionit qeveritar për Verifikimin e Kontributit të tyre në luftë, rrëzuan rrethimet qeveritare dhe depërtuan brenda.

Kosovë, rikthehet qarkullimi në magjistralen Prishtinë-Pejë Kosovë, rikthehet qarkullimi në magjistralen Prishtinë-Pejë
Magjistralja Prishtinë-Pejë e cila për disa orë ka qenë e bllokuar nga reshjet e shiut është hapur për qarkullim në orët e mbrëmjes të së enjtjes.

Kosovë, fëmija humb jetën në kanalin ujitës të Ibër Lepencit Kosovë, fëmija humb jetën në kanalin ujitës të Ibër Lepencit
Një fëmijë është mbytur të enjten pasdite në kanalin e ujitjes së Ibër Lepencit. Familjarët e fëmijë së mbytur kanë njoftuar Policinë e Mitrovicës rreth orës 16 e 30, pasi kanë dëgjuar nga dëshmitarë se fëmija i tyre kishte rënë në kanal.

Kosovë, Mustafa njofton rritjen e investimeve të huaja. Bajrami: Të dhënat, pranë MTI-së Kosovë, Mustafa njofton rritjen e investimeve të huaja. Bajrami: Të dhënat, pranë MTI-së
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa mbajti të enjten një konferencë për media, për të treguar se investimet e huaja në Kosovë janë rritur.

TEC-i “Kosova A”, Mustafa: Presim planin financiar të gjermanëve të “Bilfinger” TEC-i “Kosova A”, Mustafa: Presim planin financiar të gjermanëve të “Bilfinger”
Interesimi i ndërmarrjes ndërtimore gjermane “Bilfinger” për rifunksionalizimin e termocentralit “Kosova A” duket se ka përplasur Qeverinë e Kosovës me politikat e Bashkimit Europian, sipas të cilave ky termocentral parashikohet të mbyllet deri në vitin 2017.

Aksident rrugor në Prishtinë, humb jetën një 6-vjeçar Aksident rrugor në Prishtinë, humb jetën një 6-vjeçar
Një fëmijë 6-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ndodhi në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë.

Gjykata Speciale e Kosovës, në janar 2016 ngrihen akuzat e para ndaj UÇK Gjykata Speciale e Kosovës, në janar 2016 ngrihen akuzat e para ndaj UÇK
Pas kompletimit të bazës kushtetuese dhe ligjore për krijimin e Gjykatës Speciale, tani Bashkimi Evropian ka kohë deri në fund të këtij viti për ta bërë funksionale strukturën e re të sistemit të drejtësisë në Kosovë, që do të gjykojë krimet e supozuara të UÇK-së.

Prishtinë, tender për autobusë të rinj urbanë. Bileta elektronike për pasagjerët Prishtinë, tender për autobusë të rinj urbanë. Bileta elektronike për pasagjerët
Komuna e Prishtinës ka hapur një tender për 51 autobusë të rinj, pasi planifikon të hapë edhe linja të reja të transportit urban. Me këtë zhvillim do të bëhet edhe hyrja me biletë elektronike, që sipas zyrtarëve të komunës do të hyjë në funksion nga pranvera e vitit të ardhshëm.

Forcat e Armatosura të Kosovës, AAK: Dështimi, jo për shkak të partive opozitare Forcat e Armatosura të Kosovës, AAK: Dështimi, jo për shkak të partive opozitare
Departamenti për Politikat e Mbrojtjes dhe të Sigurisë (DPMS) i AAK-së kritikon veprimet e Qeverisë dhe pretendimet e zv.kryeminsitrit Thaçi se, fajtore për dështimin e krijimit të Forcave të Armatosura të Kosovës (FAK) janë partitë opozitare.

Kufiri Kosovë-Mali i Zi; Mustafa: Jemi gati të nënshkruajmë marrëveshjen Kufiri Kosovë-Mali i Zi; Mustafa: Jemi gati të nënshkruajmë marrëveshjen
Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se është e gatshme të përmbyllë procesin e përcaktimit të kufirit ndërshtetëror mes Kosovës dhe Malit të Zi. Kryeministri Isa Mustafa, në mbledhjen e kabinetit qeveritar tha se, lidhja e marrëveshjes mes Podgoricës dhe Prishtinës shënon përkufizimin e shtetit të Kosovës.

Specialja, Mustafa informon kabinetin për bisedën me Hoyt Yee Specialja, Mustafa informon kabinetin për bisedën me Hoyt Yee
Në mbledhjen e Qeverisë të kësaj të mërkure, kryeministri Isa Mustafa i tha kabinetit të tij se, ditën e djeshme ka pasur një bisedë telefonike me zv.ndihmëssekretarin amerikan të Shtetit, Hoyt Yee, i cili ka shprehur mirënjohjen për Kuvendin dhe Qeverinë për miratimin e Gjykatës Speciale.

Jahjaga-Hoyt Yee, bisedë telefonike për Specialen dhe integrimin europian Jahjaga-Hoyt Yee, bisedë telefonike për Specialen dhe integrimin europian
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendës-ndihmës Sekretarin amerikan të Shtetit, Hoyt Yee, në vazhdimësi të përpjekjeve të institucioneve të Kosovës për të përmbushur detyrimet ndërkombëtare.

Korrupsioni në EULEX, prokurorja Bamieh: Shantazhi, për të më detyruar të hesht Korrupsioni në EULEX, prokurorja Bamieh: Shantazhi, për të më detyruar të hesht
Misioni më i madh i huaj i Bashkimit Europian i dërguar në ndonjë vend, akuzohet se ka shfrytëzuar pushtetin që zotëron, në përpjekje për të heshtur një informatore, e cila pretendon se ka zbuluar provat e një korrupsioni të mundshëm.

Gjykata Speciale, opozita nuk dorëzohet. Gati ta dërgojë në Kushtetuese Gjykata Speciale, opozita nuk dorëzohet. Gati ta dërgojë në Kushtetuese
Partitë opozitare në Kosovë nuk kanë ndërmend të zmbrapsen nga kundërshtimi i formimit të Gjykatës Speciale për krimet e luftës.

Veseli pret ambasadoren greke: Hapa praktikë për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe Veseli pret ambasadoren greke: Hapa praktikë për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli kërkoi ndërmarrjen e hapave praktikë nga shefja e Zyrës greke në Prishtinë, hapa që do të forconin marrëdhëniet mes dy shteteve.

Studimi: Kosova me deputetët më të papërgatitur dhe 'dezertorë' Studimi: Kosova me deputetët më të papërgatitur dhe 'dezertorë'
Deputetët e Kosovës janë më të papërgatiturit në rajon, ndërsa zënë vendin e parë për lëvizje nga një parti në tjetrën.

Kosova solidarizohet me Tetovën, ngushëllime nga krerët më të lartë të vendit Kosova solidarizohet me Tetovën, ngushëllime nga krerët më të lartë të vendit
Autoritetet kosovare ngushëllojnë familjarët e viktimave në Tetovë si dhe Qeverinë e Maqedonisë.

Kosovë, 3 të arrestuar për pirateri informatike. Hetimi, në bashkëpunim me FBI-në Kosovë, 3 të arrestuar për pirateri informatike. Hetimi, në bashkëpunim me FBI-në
Policia e Kosovës ka njoftuar këtë të martë se, Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar, pas pranimit të informacioneve dhe veprimeve të përbashkëta hetimore me FBI-në, ka identifikuar 3 të dyshuar, të cilët kryenin në vazhdimësi veprën penale të krimeve kompjuterike.

SHBA dhe BE mirëpresin votimin e Speciales: Hap jetik për zbardhjen e së vërtetës SHBA dhe BE mirëpresin votimin e Speciales: Hap jetik për zbardhjen e së vërtetës
Faktori ndërkombëtar ka mirëpritur votimin pro Gjykatës Speciale në Kuvendin e Kosovës, duke përgëzuar klasën politike vendase. “E përgëzoj Kosovën për miratimin e amendamentit dhe ligjit për Gjykatën Speciale.

Gjykata Speciale, deputetët miratojnë në parim projektin Gjykata Speciale, deputetët miratojnë në parim projektin
Ndryshimet kushtetuese që Kuvendi i Kosovës i miratoi me dy të tretat e votave, i ka hapur rrugë qeverisë që me procedura të përshpejtuara të miratojë më në fund dy projektligjet e nevojshme për të përmbyllur pakon ligjore për funksionimin e Gjykatës Speciale.

Jahjaga përshëndet vendimin e Kuvendit për Specialen Jahjaga përshëndet vendimin e Kuvendit për Specialen
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, përshëndeti vendimin e Kuvendit të Kosovës për të miratuar amendamentet kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale, si një përmbushje të detyrimeve ndërkombëtare të vendit.

Gjykata Speciale, ja si lindi ideja e krijimit në 2010-n dhe rruga e ndjekur Gjykata Speciale, ja si lindi ideja e krijimit në 2010-n dhe rruga e ndjekur
Gjykata Speciale nisi rrugëtimin e saj para 5 vitesh, në vitin 2010, kur opinioni kosovar po tronditej nga hipotezat se pjesëtarët e UÇK-së kishin kryer krime kundër civilëve serbë, në kundërshtim me rregullat e luftës, përfshi edhe trafik organesh.

Merr fund saga, Kuvendi i Kosovës voton mes debatesh ngritjen e Speciales Merr fund saga, Kuvendi i Kosovës voton mes debatesh ngritjen e Speciales
Kuvendi i Kosovës i dha fund sagës së ngritjes së Gjykatës Speciale, duke votuar këtë të hënë në seancën maratonë për ngritjen e saj.

Thaçi: Të votojmë gjykatën. Minoriteti serb, vullnet për të votuar FAK-un Thaçi: Të votojmë gjykatën. Minoriteti serb, vullnet për të votuar FAK-un
Në fjalën e mbajtur pasditen e së hënës në punimet në seancë plenare të Kuvendit të Kosovës, zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi, pasi bëri një rezyme të shkurtër që prej daljes në skenë të UÇK-së, e deri në marrjen e pavarësisë, u kërkoi deputetëve të votojnë ngritjen e gjykatës speciale.

ISIS, “Die Welt”: Gashi u ekzekutua nga vetë ISIS. Donte të shpëtonte pengjet ISIS, “Die Welt”: Gashi u ekzekutua nga vetë ISIS. Donte të shpëtonte pengjet
Ish-kampioni kosovar i botës në sportin “Muay Thai kickboxing”, Valdet Gashi, është ekzekutuar nga vetë xhihadistët e Shtetit Islamik.

Rezoluta e Vetëvendosjes për krimet e Serbisë nuk mbështetet nga shumica Rezoluta e Vetëvendosjes për krimet e Serbisë nuk mbështetet nga shumica
Në të njëjtën ditë, kur Kuvendi i Kosovës do të votonte për krijimin e Gjykatës Speciale, që do të gjykojë krimet e supozuara të UÇK-së, opozita dorëzoi një rezolutë, që dënon krimet e Serbisë në Kosovë.

Gjykata Speciale e Kosovës, Mustafa: Të jemi të bashkuar; Opozita: Po bëni marrëzi Gjykata Speciale e Kosovës, Mustafa: Të jemi të bashkuar; Opozita: Po bëni marrëzi
Ka nisur seanca e radhës e Kuvendit të Kosovës, ku pritet votimi për Gjykatën Speciale. Grupet parlamentare opozitare dorëzuan kërkesën në administratën e Kuvendit, ku kërkuan që si pikë e parë e rendit të ditës në seancë të futej rezoluta për krimet e kryera nga forcat serbe në Kosovë, por nga 102 deputetë të pranishëm në sallë, 55 votuan kundër, 44 pro dhe 5 abstenuan, duke bërë që kjo rezolutë të mos futej në rend dite.

PDK-ja mblidhet para miratimit të Gjykatës Speciale PDK-ja mblidhet para miratimit të Gjykatës Speciale
Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës ka filluar një takim me dyer të mbyllura para se të fillojë seanca plenare për votimin e ndryshimeve kushtetuese për formimin e Gjykatës Speciale.

Mustafa: I bindur që do të votohet pro krijimit të Gjykatës Speciale Mustafa: I bindur që do të votohet pro krijimit të Gjykatës Speciale
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është i bindur se Kuvendi i Kosovës do të votojë të hënën pro krijimit të Gjykatës Speciale. Ai ripërsëriti qëndrimin se Gjykata Speciale është detyrim ndërkombëtar që derivon nga letërkëmbimi i presidentes Jahjaga me baroneshën Catherine Ashton.

Kosovë-Serbi, radhë të gjata në disa pikëkalime kufitare Kosovë-Serbi, radhë të gjata në disa pikëkalime kufitare
Qytetarët e Kosovës që vijnë nga diaspora, si dhe ata që po kthehen, edhe këtë vit ballafaqohen me pritje të gjata në kufirin e Kosovës me Serbinë.

Përkujtimorje në kompleksin memorial “Adem Jashari” Përkujtimorje në kompleksin memorial “Adem Jashari”
Nën organizimin e Ministrisë së Diasporës, të shtunën mbahet manifestimi qendror për bashkatdhetarët në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz, me motivin “Një lule për Jasharajt”.

Radhë të gjatë në pikat kufitare me Serbinë Radhë të gjatë në pikat kufitare me Serbinë
Mërgimtarët që po dalin nga Kosova, por edhe ata që po hyjnë në Kosovë, po përballen në këtë periudhë me pritje të gjata në pikëkalimet kufitare me Serbinë.

Kosovë, policia në aksion në rrugë dhe dasma Kosovë, policia në aksion në rrugë dhe dasma
Policia e Kosovës ka bërë të ditur se i ka shtuar patrullimet nëpër të gjitha akset rrugore nacionale për të ndëshkuar të gjithë drejtuesit që kryejnë kundërvajtje duke mos i respektuar shenjat e trafikut.

Veseli premton më shumë lehtësi për bizneset në Kosovë Veseli premton më shumë lehtësi për bizneset në Kosovë
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se zhvillimi ekonomik i vendit është prioritet dhe për këtë ai ka paralajmëruar lehtësira ligjore për zhvillimin e bizneseve.

Kosovë, aksident me 5 të plagosur në Komoran. Përfshihet një mjet i KFOR-it Kosovë, aksident me 5 të plagosur në Komoran. Përfshihet një mjet i KFOR-it
Pesë persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti të rëndë, që ka ndodhur rreth orës 18 e 30 në rrugën e fshatit Komoran të Drenasit, në Kosovë.

Kuvendi i Kosovës, debate mbi identitetin nëpër letërnjoftime Kuvendi i Kosovës, debate mbi identitetin nëpër letërnjoftime
Propozimi i deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës, Nait Hasani, që në letërnjoftimet e kosovarëve të shkruhet edhe identiteti kombëtar, si dhe propozimi i deputetit boshnjak, Qerim Bajrami, për shtypjen e formularëve në gjuhën boshnjake në ato komuna, ku ky minoritet është në mbi 5 për qind, kanë shkaktuar polemika në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës.

Kosovë, kreu shqiptar i ISN-së Rakipi paditet për “mashtrim” Kosovë, kreu shqiptar i ISN-së Rakipi paditet për “mashtrim”
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuza për veprën penale “Mashtrimi në detyrë”, gjatë kësaj të premteje në Gjykatën Themelore të Prishtinës, kundër 3 të pandehurve: Enver Hasani, ish-rektor i Universitetit të Prishtinës; Hakif Veliu, ish-shef i zyrës së Prokurimit në UP; si dhe Albert Rakipi, drejtor i Institutit për Studime Ndërkombëtare, nga Tirana.

Kosovë, sfidat e dixhitalizimit të transmetimeve tokësore Kosovë, sfidat e dixhitalizimit të transmetimeve tokësore
Qytetarët e Kosovës do të gjenden shumë shpejt para dy mundësish zgjedhjeje, të ndjekin programet televizive që ofron një sistem kabllor i transmetimit, apo ato që ofron një sistem tokësor dixhital.

Specialja, Kuvendi i Kosovës mblidhet në seancë plenare të hënën Specialja, Kuvendi i Kosovës mblidhet në seancë plenare të hënën
Kryesia e Kuvendit të Kosovës vendosi që, të hënën në orën 10 të mbahet një seancë plenare me vetëm një pikë në rendin e ditës; atë për votimin e amendamentit kushtetues për formimin e Gjykatës Speciale.

Kosovë, qeveria miraton sërish amendamentin për Gjykatën Speciale Kosovë, qeveria miraton sërish amendamentin për Gjykatën Speciale
Qeveria e Kosovës miratoi për herë të dytë amendamentin kushtetues për Gjykatën Speciale dhe e riprocedoi për miratim në Kuvend.

Kosovë, miratohet ligji për dixhitalizimin e transmetimeve radiofonike tokësore Kosovë, miratohet ligji për dixhitalizimin e transmetimeve radiofonike tokësore
Kuvendi i Kosovës miratoi ligjin për dixhitalizimit e transmetimeve radiofonike tokësore, i cili ka për qëllim që të rregullojë procesin kalues nga emetimi analog në atë dixhital në Kosovë.

Kosovë, diskutime për themelimin e një kompanie fluturimi shtetërore Kosovë, diskutime për themelimin e një kompanie fluturimi shtetërore
Problemet e mëdha dhe mashtrimet, që u bëhen bashkatdhetarëve të Kosovës dhe Shqipërisë nga kompanitë e udhëtimeve ajrore, të cilat i mashtrojnë dhe u shesin bileta shumë të shtrenjta për pushime në vendlindje, kanë ngjallur debat në seancën e Kuvendit të Kosovës.

Qeveria e Kosovës, mbledhje të premten për Specialen. Mbrojtje falas të akuzuarve Qeveria e Kosovës, mbledhje të premten për Specialen. Mbrojtje falas të akuzuarve
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka kërkuar një mbledhje të qeverisë të premten, për të riproceduar në Kuvend amendamentin kushtetuese për formimin e Gjykatës Speciale.

Kosovë, serbi i akuzuar për terrorizëm del në gjykatë Kosovë, serbi i akuzuar për terrorizëm del në gjykatë
Shtetasi serb Sllobodan Gavriç, i dyshuar për terrorizëm nga Prokuroria kosovare, mohoi veprën penale, për të cilën akuzohet. Ai po mbrohet në seancën gjyqësore nga dy avokatë serbë të Kosovës.

Zvicër, emigranti që u bë ambasador Zvicër, emigranti që u bë ambasador
Naim Malaj është njëri prej atyre mijërave shqiptarëve të Kosovës i cili emigroi në Zvicër si pasojë e genocidit serb.

Kosovë, kallëzim penal për ish-Avokatin e Popullit, Kurteshi Kosovë, kallëzim penal për ish-Avokatin e Popullit, Kurteshi
Policia hetimore për Krime Ekonomike ka dorëzuar të martën, në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, një kallëzim penal kundër ish-Avokatit të Popullit, Sami Kurteshi, dhe dy zyrtarëve të tjerë në këtë institucion.

Marrëveshja financiare me Gjermaninë, Hoti pret autorizimin e Jahjagës Marrëveshja financiare me Gjermaninë, Hoti pret autorizimin e Jahjagës
Qeveria e Kosovës miratoi këtë të mërkurë shqyrtimin e propozim-vendimit, ku ministri i Financave, Avdullah Hoti, kërkon nga Presidentja, Atifete Jahjaga, dhënien e autorizimit për nënshkrimin e marrëveshjes ndërkombëtare për bashkëpunim financiar me qeverinë federale të Gjermanisë.

Dialogu me Serbinë, Tahiri: Nuk do të ketë pezullim të bisedimeve në Bruksel Dialogu me Serbinë, Tahiri: Nuk do të ketë pezullim të bisedimeve në Bruksel
Ministrja kosovare për Dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka bërë me dije se, nuk do të ketë ndërprerje apo pezullim të procesit të dialogut në Bruksel. Por, zbatimi i marrëveshjes për policat e sigurimeve, sipas Tahirit, do të fillojë pas 5 gushtit.

Themelimi i Gjykatës Speciale, Thaçi mbledh deputetët e PDK-së: Është në të mirën e Kosovës Themelimi i Gjykatës Speciale, Thaçi mbledh deputetët e PDK-së: Është në të mirën e Kosovës
Pas një mbledhjeje të gjatë me deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës, zëvendëskryeministri Hashim Thaçi dhe njëkohësisht kryetar i kësaj partie konfirmoi se, Kuvendi do të votojë për Gjykatën Speciale javën e ardhshme.

Gjykata Speciale, Kuvendi i Kosovës mblidhet javën e ardhshme Gjykata Speciale, Kuvendi i Kosovës mblidhet javën e ardhshme
Kuvendi i Kosovës do të mblidhet javën e ardhshme për të shqyrtuar në seancë plenare paketën ligjore që ngre Gjykatën Speciale.

“Lista Serbe”: Specialen do ta votojmë, ndërsa Forcat e Armatosura jo “Lista Serbe”: Specialen do ta votojmë, ndërsa Forcat e Armatosura jo
“Lista Serbe” do ta votojë amendamentin kushtetues, që hap rrugën për themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte, por nuk do të votojë për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, në formën që ekzistojnë propozimet tani për tani, bën të ditur në intervistën për “Radio Evropa e Lirë”, zëvendëskryeministri i Kosovës, Branimir Stojanoviç, i cili vjen nga radhët e këtij subjekti.

“Kosova B” në duart e Barack Obamës “Kosova B” në duart e Barack Obamës
Presidenti amerikan, Barack Obama ka ilustruar një artikull për ngrohjen globale, duke e shpërndarë në profilin e tij në Facebook, me një foto të Termocentralit “Kosova B”, të bërë nga agjencia e lajmeve “Reuters”.

Gjyqi, dëshmitari i mbrojtur “gozhdon” Ivanoviç dhe Delibashiç Gjyqi, dëshmitari i mbrojtur “gozhdon” Ivanoviç dhe Delibashiç
Në Gjykatën Themelore të Mitrovicës ka vazhduar edhe këtë të martë, seanca gjyqësore kundër Oliver Ivanoviçit dhe 4 të akuzuarve të tjerë për krime ndaj popullatës shqiptare gjatë viteve 1999-2000 në veri të Mitrovicës.

Kosovë, OEAK kërkon nga qeveria plotësimin e paketës fiskale Kosovë, OEAK kërkon nga qeveria plotësimin e paketës fiskale
Pas miratimit të ligjeve të reja, që rregullojnë fushën tatimore në Republikën e Kosovës, si dhe duke pasur parasysh që dispozitat e reja janë parashikuar të hyjnë në fuqi më 1 shtator 2015, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë u bën thirrje Ministrisë së Financave dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës, që të finalizojnë në të njëjtën kohë të gjitha elementet e pakos fiskale, në mënyrë që krahas ligjeve të reja të hyjnë në fuqi edhe masat e reja fiskale.

Ndahet çmimi “Bekim Fehmiu” Ndahet çmimi “Bekim Fehmiu”
Aktori Xhevat Qorraj, i cili i takon gjeneratës së parë të aktorëve kosovarë, është nderuar me çmimin kombëtar për vepra jetësore “Bekim Fehmiu”, nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Edicioni i 14 i çmimit “Gjon Mili” Edicioni i 14 i çmimit “Gjon Mili”
Galeria Kombëtare e Kosovës ka shpallur këtë të martë emrat e artistëve pjesëmarrës të edicionit të 14 të Ekspozitës Ndërkombëtare të Fotografisë, Çmimit “Gjon Mili”. Në ekspozitë do të marrin pjesë 21 artisë vendas dhe ndërkombëtarë.

Shëndetësia në Kosovë, shqetësim mungesa e citostatikëve Shëndetësia në Kosovë, shqetësim mungesa e citostatikëve
Nga viti 2011, kur është hapur Klinika e Onkologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, pacientët me tumore janë përballur me mungesa të vazhdueshme të citostatikëve, terapi kjo që është më e shtrenjta nga të gjitha të tjerat që jepen në QKUK.

Koordinimi për Specialen, LDK konfirmon votat. Thaçi takohet sërish me deputetët e PDK Koordinimi për Specialen, LDK konfirmon votat. Thaçi takohet sërish me deputetët e PDK
Udhëheqësit e koalicionit qeveritar në Kosovë, kryeministri Isa Mustafa dhe zëvendëskryeministri Hashim Thaçi janë duke koordinuar veprimet e fundit me deputetët e partive që drejtojnë, për të ftuar seancën e Kuvendit ku duhet të miratohet Gjykata Speciale.

Mitrovicë, ndërpriten gërmimet për varrin masiv të dyshuar. Shkak gazrat e nëntokës Mitrovicë, ndërpriten gërmimet për varrin masiv të dyshuar. Shkak gazrat e nëntokës
Gërmimet, që nisën këtë të martë në jug të Mitrovicës, ku po dyshohet për një varrezë masive, janë ndërprerë, për shkak se një nga punëtorët e pranishëm ka pasur probleme me frymëmarrjen.

Gjakovë, vdes elektriçisti. Ish-luftëtari i UÇK-së po punonte në një shtyllë të tensionit të lartë Gjakovë, vdes elektriçisti. Ish-luftëtari i UÇK-së po punonte në një shtyllë të tensionit të lartë
Të hënën rreth orës 10:00 ka humbur jetën tragjikisht Uliks Bicurri, punëtor i kompanisë për Distribuim dhe Furnizim të energjisë elektrike KEDS, teksa po punonte në një shtyllë të tensionit të lartë.

Specialja, SHBA mbledh në takim urgjent Mustafën e Thaçin Specialja, SHBA mbledh në takim urgjent Mustafën e Thaçin
Zëvendësambasadorja amerikane në Kosovë, Jennifer Bachus ka ftuar në një takim urgjent kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, dhe zëvendëskryeministrin, Hashim Thaçi.

Kosovë, përplasje mes qeverisë dhe opozitës për ish-kreun e Kushtetueses Kosovë, përplasje mes qeverisë dhe opozitës për ish-kreun e Kushtetueses
Imuniteti i ish-kryetarit të Gjykatë Kushtetuese, Enver Hasani, ka përplasur deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës me deputeten e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, e cila udhëheq Komisionin për Legjislacion.

Ulja e tarifave të sigurimit kufitar, autoritetet: Ndikoi pozitivisht Ulja e tarifave të sigurimit kufitar, autoritetet: Ndikoi pozitivisht
Emigrantët kosovarët i janë gëzuar vendimit për zbritjen e tarifave të sigurimit kufitar të auto-përgjegjësisë që ka hyrë në fuqi më 1 korrik.

Kosovë, fëmijët preken nga sëmundjet kancerogjene Kosovë, fëmijët preken nga sëmundjet kancerogjene
Vetëm brenda gjashtëmujorit të parë të vitit 2015, 26 fëmijë kosovarë janë prekur nga sëmundjet malinje, kurse 50% e tyre janë diagnostifikuar me leukemitë akute limfoblastike, shkruan gazeta “Zëri”.

Kosovë, ambasadori i ri i SHBA nis misionin në gusht Kosovë, ambasadori i ri i SHBA nis misionin në gusht
Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Greg Delawie pritet që të nisë misionin e tij muajin tjetër. Kështu ka lajmëruar vetë ai në profilin e tij në rrjetin social Twitter.

Njohja e Kosovës dhe 'tradhtia' serbe ndaj Greqisë Njohja e Kosovës dhe 'tradhtia' serbe ndaj Greqisë
Vizita e ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzias në Prishtinë, aq më tepër deklaratat e lëshuara prej tij atje, ku la të kuptohej se Athina po merr seriozisht në konsideratë njohjen e Kosovës, shkaktuan reagimin e Beogradit.

Mitrovicë, përmirësohet siguria. S’ka vend për ekstremizëm Mitrovicë, përmirësohet siguria. S’ka vend për ekstremizëm
Gjendja e përgjithshme e sigurisë në qytetin e Mitrovicës është më e qetë sesa në gjashtëmujorin e dytë të vitit të kaluar, ndërsa sa i përket problemit të ekstremizmit, nuk ka vend për panik.

Kosovë, transferime prokurorësh nga Prokuroria Speciale te Prokuroria e Shtetit Kosovë, transferime prokurorësh nga Prokuroria Speciale te Prokuroria e Shtetit
Këshilli Prokurorial i Kosovës ka vendosur unanimisht, që prokurorët Sevdije Morina, Besim Kelmendi dhe Lulzim Sylejmani të kalojnë në zyrën e Prokurorisë së Shtetit. Gjithashtu u tha se, shpallja e konkursit për rekrutimin e stafit mbështetës do të bëhet në bazë të marrëveshjes së Brukselit, që është arritur nga pala kosovare dhe ajo serbe.

Gjykata Speciale brenda verës. Mustafa: S'ka pushime pa e votuar Gjykata Speciale brenda verës. Mustafa: S'ka pushime pa e votuar
Kryeministri Isa Mustafa në një konferencë për media, tha se janë duke punuar për riprocedimin e ndryshimeve kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale, duke bërë të ditur se është kërkuar nga deputetët që të mos shkojnë në pushime pa i miratuar ato, por pa dhënë ndonjë datë se kur mund të ndodh një gjë e tillë.

Prishtinë, riatdhesohen 94 shtetas; Iu refuzua azili në Gjermani Prishtinë, riatdhesohen 94 shtetas; Iu refuzua azili në Gjermani
Këtë të enjte janë rikthyer nga Gjermania për në Prishtinë, përmes një fluturimi ajror, 94 shqiptarë të Kosovës, të cilët nuk kanë mundur të fitojnë azil në vendin me ekonominë më të zhvilluar të Europës.

Kosovë, Kuvendi miraton rezolutën e Vetëvendosjes mbi EULEX-in Kosovë, Kuvendi miraton rezolutën e Vetëvendosjes mbi EULEX-in
Me 23 vota pro, 23 abstenime dhe 17 kundër, Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutën e ideuar nga Vetëvendosje lidhur me misionin e EULEX-it në Kosovë.

Kosovë, anulohet marrëveshja për Sigurimet e Automjeteve mes Kosovës e Serbisë Kosovë, anulohet marrëveshja për Sigurimet e Automjeteve mes Kosovës e Serbisë
Marrëveshja e Mirëkuptimit për njohjen e ndërsjellë të Sigurimeve të Automjeteve, e nënshkruar në Bruksel më 23 qershor mes Kosovës dhe Serbisë, është anuluar. Kjo marrëveshje ishte parashikuar të hynte në fuqi nga data 24 korrik.

Gjykata Speciale, Qeveria i kërkon Kuvendit seancë të posaçme javën e ardhshme Gjykata Speciale, Qeveria i kërkon Kuvendit seancë të posaçme javën e ardhshme
Qeveria e Kosovës do të kërkojë nga Kuvendi të mblidhet gjatë javës së ardhshme në një mbledhje të posaçme, për të votuar për të dytën herë amendamentin kushtetues që i hap rrugë krijimit të Gjykatës Speciale.

Mustafa: AKP, së shpejti llogaridhënie para Kuvendit për “Trepçën” Mustafa: AKP, së shpejti llogaridhënie para Kuvendit për “Trepçën”
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se do t’i sjellin së shpejti Kuvendit të Kosovës, emrat e anëtarëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, të cilët, së bashku me bordin, do të shpjegojnë keqpërdorimet eventuale në Kombinatin “Trepça”.

Komandanti i KFOR-it Figliuolo: Kosova po bën gjithçka kundër terrorizmit Komandanti i KFOR-it Figliuolo: Kosova po bën gjithçka kundër terrorizmit
Komandanti i KFOR-it, Francesco Paolo Figliuolo deklaroi se, organet e sigurisë në Kosovë po kryejnë punën e duhur, duke shkëmbyer informacione në lidhje me rreziqet që lidhen me terrorizmin.

Kosovë, studentët të prirur drejt shkencave natyrore. Ja fakultetet më të lakmuara Kosovë, studentët të prirur drejt shkencave natyrore. Ja fakultetet më të lakmuara
Fakultetet më të kërkuara për vitin akademik 2015-2016 në Kosovë, sipas të dhënave të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” janë Fakulteti i Edukimit, pasuar nga Fakulteti Ekonomik dhe Fakulteti i Mjekësisë.

Akuza për konflikt interesi ndaj këshilltarit të Mustafës Akuza për konflikt interesi ndaj këshilltarit të Mustafës
Gjatë seancës plenare të së enjtes, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është përballur me akuza se po vazhdon të mbajë si këshilltar avokatin Besnik Berisha, për të cilin Agjencia Kundër Korrupsionit ka konstatuar se është rast i konfliktit të interesit, pasi në të njëjtën kohë ishte edhe avokat edhe këshilltar i kryeministrit.

Kosovë, ndalet prodhimi në TEC-in “Kosova A”; Rrezikohet furnizimi me energji elektrike Kosovë, ndalet prodhimi në TEC-in “Kosova A”; Rrezikohet furnizimi me energji elektrike
Rreth orës 18 të së mërkurës ka rënë njësia A4 në Koorporatën Energjetike të Kosovës dhe është bërë ndërprerja emergjente dhe e paparalajmëruar e prodhimit në këtë njësi të termocentralit A.

Kosovë, kreu i Apelit paraqitet në seancë dëgjimore. Ankohet për kushtet Kosovë, kreu i Apelit paraqitet në seancë dëgjimore. Ankohet për kushtet
I arrestuar dy ditë më parë, kryetari i Gjykatës së Apelit të Kosovës, Sali Mekaj, të mërkurën është dërguar në departamentin e Krimeve të Rënda të Gjykatës Themelore në Prishtinë, ku është mbajtur seanca dëgjimore.

Kosovë, debate në Kuvend për misionin e EULEX-it. Reagon misioni i BE-së Kosovë, debate në Kuvend për misionin e EULEX-it. Reagon misioni i BE-së
Me kërkesë të deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, Kuvendi i Kosovës ka diskutuar të mërkurën për punën e misionit të EULEX-it, duke kritikuar ashpër misionin e Bashkimit Evropian të instaluar në Kosovë pas shpalljes së pavarësisë.

Kosovë, qeveria rrit akcizat për duhanin, lojërat e fatit dhe fishekzjarret Kosovë, qeveria rrit akcizat për duhanin, lojërat e fatit dhe fishekzjarret
Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar propozimin për ndryshimin e normave të akcizës për duhanin, lojërat e fatit dhe fishekzjarret, gjatë mbledhjes së sotme të Qeverisë, të sjellë nga ministri i Financave Avdullah Hoti.

Kosova alarmohet nga vala e refugjatëve që po dynden në Ballkan Kosova alarmohet nga vala e refugjatëve që po dynden në Ballkan
Institucionet e Kosovës janë alarmuar nga vala e refugjatëve prej Lindjes së Mesme dhe Afrikës Veriore, që po dynden në vendet e Ballkanit.

Kosovë, shpërbëhet struktura paralele serbe e sigurisë Kosovë, shpërbëhet struktura paralele serbe e sigurisë
Qeveria e Kosovës ka marrë vendim të shpërbëjë të ashtuquajturën “Mbrojtja civile” që ka vepruar jashtëligjshëm si strukturë paralele serbe e sigurisë në komunat veriore të Kosovës.

Kosovë, arrestohet pronari i një kompanie ajrore. Mashtroi emigrantët kosovarë Kosovë, arrestohet pronari i një kompanie ajrore. Mashtroi emigrantët kosovarë
Policia e Kosovës gjatë dy operacioneve në dy rajone të ndryshme të vendit ka arrestuar disa persona, mes të cilëve edhe pronarin e një kompanie që mashtronte klientët me bileta udhëtimi.

Specialja, Thaçi u kërkon deputetëve të PDK-së votimin e saj Specialja, Thaçi u kërkon deputetëve të PDK-së votimin e saj
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka takuar të gjithë deputetët e Grupit Parlamentar të partisë që udhëheq, për t’i bindur ata për të votuar Gjykatën Speciale.

Panairi i Verës në Prishtinë Panairi i Verës në Prishtinë
Të mërkurën nis në Prishtinë Panairi i parë i Verës, ku 30 biznese vendase do të promovojnë produktet e tyre në sheshin “Zahir Pajaziti”.

Kosovë, ministri Bajrami: Cilësia e arsimit, jo në nivelin e duhur Kosovë, ministri Bajrami: Cilësia e arsimit, jo në nivelin e duhur
Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në Kosovë, Arsim Bajrami ka pranuar se cilësia e arsimit në Kosovë nuk është në nivelin e duhur.

Prishtinë, në pranga 11 aktivistë të Vetëvendosjes. Dëmtuam mjetet e EULEX-it në 2009 Prishtinë, në pranga 11 aktivistë të Vetëvendosjes. Dëmtuam mjetet e EULEX-it në 2009
11 aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje janë arrestuar gjatë kësaj të marte. Ata akuzohen për pjesëmarrje në dëmtimin e pronës së EULEX-it.

Dëshmia e radhës ndaj Ivanoviçit: Sulme të inskenuara në Veri për të dëbuar shqiptarët Dëshmia e radhës ndaj Ivanoviçit: Sulme të inskenuara në Veri për të dëbuar shqiptarët
Në seancën gjyqësore kundër Oliver Ivanoviçit dhe 4 të akuzuarve të tjerë për krime ndaj popullatës shqiptare gjatë viteve 1999 dhe 2000 në veri të Mitrovicës, të martën ka dëshmuar Edmond Boshnjaku, i cili tha se natën e 3 shkurtit të vitit 2000 ka qenë me bashkëshorten e tij dhe 3 fëmijët te vjehrra në veri të qytetit.

Mitrovicë e Jugut, shpërthejnë bombolat e gazit; dy të plagosur Mitrovicë e Jugut, shpërthejnë bombolat e gazit; dy të plagosur
Dy persona janë lënduar si pasojë e një shpërthimi të bombolave në një byrektore në qendër të Mitrovicës së Jugut.

Arrestimi i Mekajt, reagon Këshilli Gjyqësor i Kosovës: Shqetësues! Arrestimi i Mekajt, reagon Këshilli Gjyqësor i Kosovës: Shqetësues!
Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka pranuar njoftimin zyrtar nga prokurori i Shtetit për arrestimin e kryetarit të Gjykatës së Apelit, Salih Mekaj.

Kosovë, arrestohet për ryshfet kryetari i Gjykatës së Apelit Kosovë, arrestohet për ryshfet kryetari i Gjykatës së Apelit
Prokuroria Speciale e Kosovës ka urdhëruar arrestimin e kryetarit të Gjykatës së Apelit të Kosovës, Salih Mekaj.

Kosovë, e dërguara e kryeministrit britanik: Krijoni Gjykatën Speciale Kosovë, e dërguara e kryeministrit britanik: Krijoni Gjykatën Speciale
Ministrja e Shtetit, në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, ka sjellë të hënën në Prishtinë mesazhin e Britanisë, që Kosova të formojë sa më parë Gjykatën Speciale për krimet e luftës.

Çështja “FAK”, Mustafa: Nuk po kushtëzohemi nga askush Çështja “FAK”, Mustafa: Nuk po kushtëzohemi nga askush
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa i përgjigjet me një status në Facebook zërave opozitarë që thonë se serbët po kushtëzojnë shndërrimin e FSK-së në ushtri.

Kosovë, Haradinaj kërkon zgjedhje të parakohshme Kosovë, Haradinaj kërkon zgjedhje të parakohshme
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e sheh te zgjedhjet e reja zhbllokimin e situatës në të cilën ndodhet Kosova. Sipas kryetarit Haradinaj, PDK-së dhe LDK-së  i duhet tashmë ndihmë nga AAK, pasi sipas tij, dy partitë e koalicionit qeverisës janë në vështiresi.

Kosovë, minatorët e Trepçës ndërpresin punën Kosovë, minatorët e Trepçës ndërpresin punën
Minatorët e Trepçës, paraditen e së hënën kanë ndërprerë punën për shkak të pakënaqësive, kushteve jo të mira të punës dhe menaxhimit të kësaj ndërmarrjeje.

Kosovë, kryesia e Kuvendit heq “FAK” nga rendi i ditës Kosovë, kryesia e Kuvendit heq “FAK” nga rendi i ditës
Kryesia e Kuvendit të Kosovës e ka hequr nga rendi i ditës çështjen e votimit për formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, pasi Lista Serbe ka kërkuar një gjë të tillë.

Kosova bëhet gati të aplikojë në UNESCO Kosova bëhet gati të aplikojë në UNESCO
Anëtarësimi në UNESCO nuk është i kufizuar vetëm për vendet që janë anëtare të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Kosovë, Apeli lë në burg të dyshuarit si anëtarë të ISIS Kosovë, Apeli lë në burg të dyshuarit si anëtarë të ISIS
Gjykata e Apelit në Kosovë ka lënë në fuqi masën e paraburgimit për 5 persona të arrestuar më herët gjatë muajit nën dyshimin se i përkasin grupit terrorist të Shtetit Islamik.

Kosovarët nisen drejt bregdetit; pas muajit të Ramazanit vijnë pushimet Kosovarët nisen drejt bregdetit; pas muajit të Ramazanit vijnë pushimet
Pas përfundimit të muajit të Ramazanit dhe festimeve të Fitër Bajramit, shtetasit kosovarë i janë drejtuar Shqipërisë për të nisur pushimet.

Heqja e vizave, Çollaku: Presim rekomandim pozitiv; opozita akuza qeverisë Heqja e vizave, Çollaku: Presim rekomandim pozitiv; opozita akuza qeverisë
Komisioni Evropian ka dërguar në Prishtinë një ekip të ekspertëve faktmbledhës, të cilët do të shikojnë nga afër nëse Prishtina zyrtare i ka plotësuar kriteret e nevojshme për liberalizmin e vizave.

Jahjaga u nderua me titullin “Doktor Nderi” nga Universiteti i Leiçesterit Jahjaga u nderua me titullin “Doktor Nderi” nga Universiteti i Leiçesterit
Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga u nderua me titullin “Doktor Nderi i Shkencave Juridike” në Universitetin e Leiçesterit në Britaninë e Madhe.

Kosovë, kalendar kulturor për pritjen e diasporës Kosovë, kalendar kulturor për pritjen e diasporës
Vera shënon stinën e kthimit në Kosovë të mijëra bashkatdhetarëve shqiptarë që jetojnë në vende të ndryshme të botës e që për çdo vit i kalojnë pushimet në vendlindje.

Kosovë, Kisha Katolike uron Bajramin Kosovë, Kisha Katolike uron Bajramin
Pasi priti liderët shtetërorë dhe ata opozitarë, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka pritur edhe një delegacion të Kishës Katolike.

Kosovë, Mustafa takon Tërnavën; urime për Fitër Bajramin Kosovë, Mustafa takon Tërnavën; urime për Fitër Bajramin
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, me rastin e Fitër Bajramit vizitoi sot Bashkësinë Islame të Kosovës, ku u prit nga myftiu Naim Tërnava.

Kosovë, Tërnava: Kundërshtojmë çdo terror me ngjyrime fetare Kosovë, Tërnava: Kundërshtojmë çdo terror me ngjyrime fetare
Gjatë fjalimit pas faljes së Namazit për Bajramin e Madh, Myftiu Tërnava ka rikonfirmuar përkushtimin e Bashkësisë Islame të Kosovës kundër çdo terrori me ngjyrime fetare. Tërnava tha se, për asnjë çmim nuk do të lejohet që dikush të fusë pasiguri, mosbesim dhe vrasje mes nesh.

Fundi i muajit të Ramazanit, Tërnava uron të gjithë besimtarët Fundi i muajit të Ramazanit, Tërnava uron të gjithë besimtarët
Me rastin ditës së Fiter Bajramit, myftiu Naim Tërnava dha një ditë më herët urimin tradicional në emër të Bashkësisë Islame të Kosovës. Ai  ka përgëzuar të gjithë besimtarët për përmbushjen e njërit prej detyrimeve kryesore të fesë islame.

Obama dhe Cameron urojnë presidenten Jahjaga festën e Bajramit Obama dhe Cameron urojnë presidenten Jahjaga festën e Bajramit
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama i ka dërguar një telegram urimi Presidentes së Republikës së Kosovës, zonjës Atifete Jahjaga, me rastin e festës së Bajramit.

Bisedimet me Serbinë, opozita kritika qeverisë: S’ka transparencë Bisedimet me Serbinë, opozita kritika qeverisë: S’ka transparencë
Seanca e Kuvendit të Kosovës ka filluar me kritikat e deputetëve të opozitës ndaj qeverisë lidhur me bisedimet me Serbinë.

Rama, vizitë surprizë në Kosovë. Diskutohet Gjykata Speciale, kërcënimet e ISIS dhe Samiti i Vjenës Rama, vizitë surprizë në Kosovë. Diskutohet Gjykata Speciale, kërcënimet e ISIS dhe Samiti i Vjenës
Gjykata Speciale për krimet e luftës, kërcënimet e fundit të ISIS në Kosovë dhe koordinimi për Samitin e Vjenës, ishin tri temat për të cilat kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama udhëtoi në Prishtinë me helikopter për t’u takuar me homologun e tij Isa Mustafa dhe zëvendëskryeministrin Hashim Thaçi.

Gjermania konfirmon mbështetjen për Kosovën. Mustafa takohet me diplomatin Ischinger Gjermania konfirmon mbështetjen për Kosovën. Mustafa takohet me diplomatin Ischinger
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, u takua të mërkurën me diplomatin gjerman, Wolfgang Ischinger, ku u bisedua për proceset aktuale në Kosovë, për progresin që po arrihet në shumë fusha si dhe për bashkëpunimin e Kosovës me Gjermaninë.

Jahjaga pritet me nderime të larta nga Mbretëresha Elizabetë Jahjaga pritet me nderime të larta nga Mbretëresha Elizabetë
Atifete Jahjaga është pritur të mërkurën nga Mbretëresha Elizabetë e Mbretërisë së Bashkuar, në Buckingham Palace në Londër, me nderimet më të larta dhe me intonimin e himnit shtetëror të Republikës së Kosovës, njoftohet në një komunikatë për shtyp nga Presidenca.

Kosovë, KDI publikon raportin për Kuvendin: Vonesa në miratimin e projektligjeve Kosovë, KDI publikon raportin për Kuvendin: Vonesa në miratimin e projektligjeve
Instituti Demokratik i Kosovës ka prezantuar raportin për vlerësimin e punës së Kuvendit të Kosovës për gjashtë mujorin e parë të këtij viti, i cili bazohet në efektshmërinë e punës së legjislativit dhe transparencën e këtij institucioni.

HRW: Gazetarët në Ballkan, punë në kushte të vështira HRW: Gazetarët në Ballkan, punë në kushte të vështira
Gazetarët në Ballkanin Perëndimor janë të detyruar të punojnë në një mjedis armiqësor, që ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në aftësinë e tyre për të zhvilluar një gazetari kritike dhe të pavarur, pjesë thelbësore kjo e një shoqërie demokratike.

Kosovë, ministri serb: Po sulmohen serbët e kthyer Kosovë, ministri serb: Po sulmohen serbët e kthyer
Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal në Kosovë, Lubomir Mariç ka ngritur të mërkurën në mbledhjen e kabinetit qeveritar shqetësimin për sulmet që janë bërë ndaj serbëve nga janari i këtij viti e deri më tani.

Komisioneri Navracsics shpreh përkrahjen e mëtejshme të BE-së për Kosovën Komisioneri Navracsics shpreh përkrahjen e mëtejshme të BE-së për Kosovën
Komisioneri europian për Arsim, Kulturë, Rini dhe Sport, Tibor Navracsics, ka qëndruar edhe të martën në Kosovë.

Greqia afër njohjes së Kosovës. Kotzias: Po shikojmë hapësirën e duhur Greqia afër njohjes së Kosovës. Kotzias: Po shikojmë hapësirën e duhur
Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë deklaroi në Prishtinë se Athina zyrtare është duke kërkuar hapësirën dhe kohën e nevojshme për të zyrtarizuar njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Thaçi: Votimi për Gjykatën Speciale, pasi të sigurohen votat Thaçi: Votimi për Gjykatën Speciale, pasi të sigurohen votat
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi tha se qeveria nuk do të procedojë amendamentin kushtetues për formimin e Gjykatës Speciale pa u siguruar se i ka votat e mjaftueshme në Kuvend për ta miratuar atë.

Kosovë, protestë e prodhuesve vendas të qumështit Kosovë, protestë e prodhuesve vendas të qumështit
Prodhuesit dhe përpunuesit e qumështit në Kosovë protestuan këtë të martë para qeverisë, duke i kërkuar shtetit që t’i mbrojë nga falimentimi.

Kosovë, vijojnë problemet në furnizimin me energji elektrike Kosovë, vijojnë problemet në furnizimin me energji elektrike
Në Kosovë vijojnë problemet në furnizimin me energji elektrike. Kompania Kosovare për Prodhimin dhe Shpërndarjes e Energjisë (KEDS) njofton se sot nga ora 14:00 është bërë ndërprerja urgjente dhe e paparalajmëruar e prodhimit edhe në njësinë B1, të termocentralit Kosova B në KEK.

Vdesin 3 punëtorë kosovarë në Kazakistan, plagosen 3 të tjerë Vdesin 3 punëtorë kosovarë në Kazakistan, plagosen 3 të tjerë
Tre punëtorë kosovarë kanë humbur jetën gjatë ditës së hënë në Kazakistan. Lajmin e ka konfirmuar në “Facebook”, Behgjet Pacolli, i cili citon një deklaratë zyrtare të kompanisë në pronësi të familjes Pacolli.

Kosovë, Veseli i quan fundërrina të arrestuarit e dyshuar si anëtarë të ISIS Kosovë, Veseli i quan fundërrina të arrestuarit e dyshuar si anëtarë të ISIS
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i ka quajtur fundërrina kosovarët që u arrestuan gjatë fundjavës nga policia si pjesëtarë të ISIS.

Limaj: Qeveria e Kosovës gënjen për bisedimet me Serbinë Limaj: Qeveria e Kosovës gënjen për bisedimet me Serbinë
Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka akuzuar qeverinë e Kosovës se është treguar jotransparente me qytetarët për bisedimet me Serbinë.

Prishtinë, 1 muaj paraburgim përkrahësve të ISIS Prishtinë, 1 muaj paraburgim përkrahësve të ISIS
Gjykata Themelore ne Prishtinë ka njoftuar se iu ka caktuar një muaj paraburgim 5 të dyshuarve për terrorizëm, të arrestuar natën mes së premtes dhe së shtunës tek liqeni i Badovcit.

Kosovë, Haradinaj kundërshton demarkacionin me Malin e Zi Kosovë, Haradinaj kundërshton demarkacionin me Malin e Zi
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka braktisur në mënyrë demonstrative mbledhjen e Komisionit për punët e jashtme, ku po raportohej për demarkacionin e kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi.

Nuland: Gjykata Speciale i duhet Kosovës Nuland: Gjykata Speciale i duhet Kosovës
Ndihmës Sekretarja Amerikane për Çështjet e Europës dhe Azisë, Victoria Nuland ka thënë se për të ecur Kosova përpara duhet themeluar Gjykatën Speciale.

Prishtinë, merren në pyetje 5 të dyshuarit si anëtarë të ISIS. Masa e sigurisë, të hënën Prishtinë, merren në pyetje 5 të dyshuarit si anëtarë të ISIS. Masa e sigurisë, të hënën
Pak pas orës 20:00 të së dielës ka përfunduar seanca dëgjimore e 5 personave, të cilët u arrestuan pas mesnatës së të premtes, të dyshuar si anëtarë të ISIS, pranë liqenit të Badovcit.

Kosovë, në pranga 5 të dyshuar si pjesëtarë të ISIS-it Kosovë, në pranga 5 të dyshuar si pjesëtarë të ISIS-it
Policia e Kosovës ka arrestuar të shtunën pesë persona të dyshuar si pjesëtarë të ISIS, të cilët dyshohet se po planifikonin sulme terroriste afër liqenit të Badovcit në periferi të Prishtinës, nga ku furnizohen me ujë të pijshëm shumica e lagjeve të Prishtinës.

Hashim Thaçi nuk lejohet të shkojë në Srebrenicë Hashim Thaçi nuk lejohet të shkojë në Srebrenicë
Zv.kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, nuk i është lejuar që të udhëtojë për në Srebrenicë.

Kosovë, anulohet peticioni kundër shtrenjtimit të energjisë. Reagon opozita Kosovë, anulohet peticioni kundër shtrenjtimit të energjisë. Reagon opozita
Deputetët e lëvizjes Vetëvendosje, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën braktisën këtë të premte punimet e kuvendit të Kosovës, në shenjë proteste ndaj rrëzimit të peticionit kundër shtrenjtimit të çmimit të energjisë elektrike dhe miratimit të propozimeve të bëra nga komisioni përkatës parlamentar.

Rita Ora, Ambasadore Nderi e Kosovës Rita Ora, Ambasadore Nderi e Kosovës
Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka dekoruar këngëtaren me famë botërore me prejardhje nga Kosova, Rita Ora me medaljen presidenciale Ambasador Nderi i Kosovës.

Kosovë, komisionet miratojnë amendamentet për krijimin e FAK Kosovë, komisionet miratojnë amendamentet për krijimin e FAK
Institucionet e Kosovës kanë marrë sërish iniciativën për të bërë ndryshimet e nevojshme kushtetuese për formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.

Përgatitje për terrorizëm, akuza për serbin e kapur me 12 kg lëndë plasëse "Përgatitje për terrorizëm", akuza për serbin e kapur me 12 kg lëndë plasëse
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur këtë të premte akt-akuzën pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, kundër të pandehurit Sllobodan Gavriç, për veprën penale “të përgatitjes së terrorizmit”.

Zhbogar: Shtetet e BE-së drejt përfundimit të shqyrtimit të MSA-së Zhbogar: Shtetet e BE-së drejt përfundimit të shqyrtimit të MSA-së
Përfaqësuesi i Bashkimit Europian në Kosovë Samuel Zhbogar konfirmoi se shtetet anëtare të BE-së janë në përfundim të shqyrtimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit për nënshkrimin e saj me Kosovën.

Kuvendi i Kosovës miraton p/ligjin për rishikimin e buxhetit 2015 Kuvendi i Kosovës miraton p/ligjin për rishikimin e buxhetit 2015
Kuvendi i Kosovës ka miratuar në parim projektligjin për rishikimin e buxhetit për vitin 2015, me 61 vota pro dhe17 abstenime.

Kosovë, Qeveria rishikon buxhetin e 2015-s. Kritika nga opozita Kosovë, Qeveria rishikon buxhetin e 2015-s. Kritika nga opozita
Përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës janë ballafaquar me kritikat e opozitës, në seancën plenare të së enjtes, ku u shqyrtua projektligji për rishikimin e buxhetit për pjesën e mbetur të vitit 2015.

Kosovë, hartohet “Strategjia Kombëtare për Zhvillimin” Kosovë, hartohet “Strategjia Kombëtare për Zhvillimin”
Qeveria e Kosovës harton edhe një dokument strategjik, përmes të cilit synon të ndikojë në zhvillimin ekonomik të vendit.

Prishtinë, gjithçka gati për pishinën e parë publike, atë të Gërmisë Prishtinë, gjithçka gati për pishinën e parë publike, atë të Gërmisë
Në pishinën e Gërmisë në Prishtinë po bëhen përgatitjet e fundit, para se ajo të lëshohet për shfrytëzim nga qytetarët, të shtunën më 11 korrik.

Kuvendi i Kosovës, një minutë heshtje për viktimat e Srebrenicës Kuvendi i Kosovës, një minutë heshtje për viktimat e Srebrenicës
Kuvendi i Kosovës ka hapur seancën plenare me një minutë heshtje, në nderim të viktimave në masakrën e Srebrenicës në Bosnje, ku forcat serbe vranë dhe masakruan mbi 8 mijë civilë boshnjakë.

Kosovë, themelohet Këshilli Kombëtar i Investimeve Kosovë, themelohet Këshilli Kombëtar i Investimeve
Qeveria e Kosovës themeloi Këshillin Kombëtar të Investimeve, një detyrim i projektit ndërministror të 6 vendeve të Ballkanit perëndimor, i iniciuar nga Gjermania.

Jean Paquet takim me ministrat Hyseni, Kuçi dhe Çollaku Jean Paquet takim me ministrat Hyseni, Kuçi dhe Çollaku
Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Europian në Bruksel, Jean Paquet dhe David Cullen, kryesues i njësisë së Kosovës dhe Maqedonisë në Bruksel në Njësinë për Zgjerim, u priten në takim nga ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi dhe ministri i Integrimit Europian, Bekim Çollaku.

Mustafa për takimin me Merkel: Gjermania do mbështesë Kosovën Mustafa për takimin me Merkel: Gjermania do mbështesë Kosovën
Qeveria e Kosovës nuk ka ndërmarrë ndonjë hap drejt riprocedimit të amendamenteve kushtetuese për miratimin e Gjykatës Speciale, ashtu siç paralajmëroi ditën që Parlamenti e rrëzoi krijimin e saj.

Kosovë, BE nuk është ende e gatshme për të nënshkruar MSA-në Kosovë, BE nuk është ende e gatshme për të nënshkruar MSA-në
Bashkimi Europian ende nuk ka vendosur se kur do ta nënshkruajë Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Kosovën, por drejtori për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Europian, gjatë qëndrimit në Prishtinë tha se MSA-ja do të përmbyllet këtë vit.

Nën akuzë drejtori i një kompanie nafte në Prishtinë; furnizonte shkollat për ngrohje Nën akuzë drejtori i një kompanie nafte në Prishtinë; furnizonte shkollat për ngrohje
Departamenti i Krimeve të Rënda, në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, ka ngritur aktakuzë kundër pronarit të një kompanie karburantesh, e cila furnizonte 44 institucione arsimore në Komunën e Prishtinës me naftë, për ngrohje dhe gjeneratorë.

Kosovë, dyndje pacientësh në QKUK nga temperaturat e larta Kosovë, dyndje pacientësh në QKUK nga temperaturat e larta
Ngritja e menjëhershme e temperaturave, nga 19 në 36 gradë Celcius, ka sjellë rritjen e numrit të pacientëve në Qendrën Klinike Universitare në Kosovë.

Kosovë, të enjten shënohet dita e shkatërrimit të armëve Kosovë, të enjten shënohet dita e shkatërrimit të armëve
Kosova i është bashkuar shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Shkatërrimit të armëve të vogla, më korrik 9.

“Kampi Veror” në Maqedoni, marrin pjesë edhe kadetë të FSK-së “Kampi Veror” në Maqedoni, marrin pjesë edhe kadetë të FSK-së
Kadetët e Forcës së Sigurisë së Kosovës do të jenë të enjten pjesë e operacionit “Kampi Veror”, në poligonin stërvitor ushtarak në Krovollak të Maqedonisë, ku pritet të jenë kadetë nga më shumë se 20 shtete.

Mustafa: MSA-ja, themeli i integrimit të Kosovës në BE Mustafa: MSA-ja, themeli i integrimit të Kosovës në BE
Në takimin e pestë të dialogut për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa tha se MSA-ja është themel i rrugës së Kosovës drejt integrimit në Bashkimin Evropian, drejt zhvillimit ekonomik, sundimit të ligjit dhe zbutjes së papunësisë.

Deçani, nga 2016-a me stadium e palestër sportive Deçani, nga 2016-a me stadium e palestër sportive
Që nga viti i ardhshëm, Deçani do të mund t’i zhvillojë garat sportive në terrenin e tij. Ndërtimi i stadiumit dhe palestrës sportive në Deçan pritet të përfundojë në vitin 2016. Punimet për këtë projekt kanë nisur vite më parë, por gjatë kësaj kohe, ato kanë vijuar me ritme të ngadalësuara.

Kosovë, kreu i Financave pret përfaqësuesin e FMN-së Kosovë, kreu i Financave pret përfaqësuesin e FMN-së
Ministri i Financave, Avdullah Hoti, dhe përfaqësuesi i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovën, Frank Lajkwik, qartësuan marrëveshjen e Qeverisë së Kosovës me FMN-në, pas disa keqinterpretimeve të raportuara nga mediet mbi të, thuhet në komunikatën për media të ministrisë.

Kosovë, arrestohet një i dyshuar si i përfshirë në ngjarjen e Kumanovës Kosovë, arrestohet një i dyshuar si i përfshirë në ngjarjen e Kumanovës
Policia e Kosovës arreston Sulejman Osmanin, nën dyshimin se ka qenë i përfshirë në përleshjen e armatosur në Kumanovë të Maqedonisë.

Kosovë, shkatërrohen 1742 armë të lehta me ndihmën e BE-së dhe UNDP-së Kosovë, shkatërrohen 1742 armë të lehta me ndihmën e BE-së dhe UNDP-së
Me rastin e shënimit të Ditës së Shkatërrimit të Armëve, të enjten në Kosovë priten të shkatërrohen afro 2 mijë armë të vogla dhe të lehta.

Pejë, dy të arrestuar për pirateri kompjuterike Pejë, dy të arrestuar për pirateri kompjuterike
Në qytetin e Pejës janë arrestuar dy persona, nën dyshimin se kanë hyrë në mënyrë të paligjshme në sisteme kompjuterike.

EULEX, Meucci: Nëse themelohet Specialja, fund ‘task forces’ sonë për krimet e luftës EULEX, Meucci: Nëse themelohet Specialja, fund ‘task forces’ sonë për krimet e luftës
Shefi i EULEX-it, Gabriele Meucci ka komentuar në lidhje me themelimin e Gjykatës Speciale.

Asociacioni që ndan Prishtinën me Beogradin, Tahiri: Kurrsesi pushtet ekzekutiv Asociacioni që ndan Prishtinën me Beogradin, Tahiri: Kurrsesi pushtet ekzekutiv
Qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë janë ende larg përafrimit të qëndrimeve për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Kjo, për faktin se pala serbe ende këmbëngul në kompetencat ekzekutive të shoqatës.

Kosovë, Kuvendi mblidhet të enjten. Specialja, jashtë rendit të ditës Kosovë, Kuvendi mblidhet të enjten. Specialja, jashtë rendit të ditës
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur që seanca e radhës të mbahet këtë të enjte më 9 korrik, por në rend të ditës sërish nuk është futur votimi për formimin e Gjykatës Speciale.

Rumania: Mbështesim dialogun Prishtinë-Beograd Rumania: Mbështesim dialogun Prishtinë-Beograd
Rumania për momentin nuk ka ndërmend të ndryshojë qëndrim lidhur me njohjen e Kosovës, por mbështet dialogun e saj me Serbinë.

Kosovë, Prokuroria ngre aktakuzë për 8 persona. Dyshohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare Kosovë, Prokuroria ngre aktakuzë për 8 persona. Dyshohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur të hënën një aktakuzë kundër 8 personave.

Djegia e shtëpisë në Llapushnik, reagon BIK-u. Policia: Nuk ishte zjarrvënie e qëllimshme Djegia e shtëpisë në Llapushnik, reagon BIK-u. Policia: Nuk ishte zjarrvënie e qëllimshme
Të hënën në mëngjes është raportuar se në fshatin Llapushnik të Drenasit, është përfshirë nga zjarri shtëpia e një qytetari të besimit katolik.

Prishtinë, Komuna harton projektet e këndeve të lodrave dhe hapësirave publike Prishtinë, Komuna harton projektet e këndeve të lodrave dhe hapësirave publike
Gjatë diskutimeve publike, të realizuara me banorë të lagjeve të ndryshme të kryeqytetit, kërkesë specifike, e përsëritur thuajse në secilin diskutim, ishte krijimi i këndeve të lodrave dhe hapësirave publike.

Kosovë, Mustafa: Shumë shpejt rivotimi për Gjykatën Speciale Kosovë, Mustafa: Shumë shpejt rivotimi për Gjykatën Speciale
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka paralajmëruar se shumë shpejt qeveria do të riprocedojë në Kuvend amendamentin kushtetues që i hap rrugë krijimit të Gjykatës Speciale.

Kosovë, Kurteshi i dorëzon detyrën Jasharit Kosovë, Kurteshi i dorëzon detyrën Jasharit
Avokati i ri i Popullit në Kosovë, Hilmi Jashari ka premtuar se do t’i adresojë shqetësimet e qytetarëve, në momentin kur të drejtat e tyre të vihen në pikëpyetje. Ai iu referua bazës ligjore të plotësuar këtë vit, për çka tha se do të fokusohet në hetimet zyrtare dhe në fuqizimin e rekomandimeve për institucionet e Kosovës.

Kosovë, Jahjaga dekoron ambasadoren amerikane Jacobson Kosovë, Jahjaga dekoron ambasadoren amerikane Jacobson
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga të hënën priti në takimin e lamtumirës ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, të cilën e dekoroi me Urdhrin për Paqe, Demokraci dhe Humanizëm, “Ibrahim Rugova”.

Kosovë, AAK: Të procedohet sa më parë krijimi i Forcave të Armatosura Kosovë, AAK: Të procedohet sa më parë krijimi i Forcave të Armatosura
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, që udhëhiqet nga Ramush Haradinaj, kërkon nga qeveria që me urgjencë të procedohet në Kuvend ligji për Forcat e Armatosura të Kosovës (FAK).

Ymeri: Mustafa, besnik i politikave të PDK-së Ymeri: Mustafa, besnik i politikave të PDK-së
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka reaguar të dielën ndaj paralajmërimeve të kryeministrit Isa Mustafa, se Kosova është para kompromiseve të mundshme me Serbinë për krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe, si parakusht për të ecur përpara në rrugën e integrimeve europiane.

Gjykata Speciale, Jabllanoviç: Ata e humbën mundësinë. Ta formojë Këshilli i Sigurimit Gjykata Speciale, Jabllanoviç: Ata e humbën mundësinë. Ta formojë Këshilli i Sigurimit
Kryetari i “Listës Serbe” në Kosovë, Aleksandar Jabllanoviç, ka deklaruar se Prishtinës zyrtare nuk duhet t’i jepet një mundësi e dytë për të formuar Gjykatën Speciale, për krimet e luftës që -siç pretendojnë serbët, - i ka bërë Ushtria Çlirimtare e Kosovës.

Kosovë, Mustafa: Ngërçi i dialogut mbetet Asociacioni i Komunave Serbe Kosovë, Mustafa: Ngërçi i dialogut mbetet Asociacioni i Komunave Serbe
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka bërë të ditur se tema më e vështirë, që po negociohet me delegacionin e Serbisë në Bruksel, mbetet Asociacioni i Komunave Serbe.

Turistët çekë, gazetat serbe manipulojnë ngjarjen. Reagon Prishtina Turistët çekë, gazetat serbe manipulojnë ngjarjen. Reagon Prishtina
Policia e Kosovës ka shpërndarë një deklaratë për shtyp, e detyruar nga disa shkrime të publikuara këtë të shtunë në disa portale të ndryshme, kryesisht serbe, të cilat raportojnë se “turistët çekë u vranë në Kosovë”.

Dialogu me Serbinë, Tahiri: Dallime për shoqatën e komunave serbe Dialogu me Serbinë, Tahiri: Dallime për shoqatën e komunave serbe
Ministrja për Dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka deklaruar se lidhur me çështjen e shoqatës së komunave serbe ka pasur përparime, por dallimet mbeten ende të mëdha për shkak të disa kërkesave ireale që sipas saj ka bërë Serbia.

4 Korriku, mbarë Kosova uron SHBA. Ngrihet flamuri amerikan në sheshin “Bill Clinton” 4 Korriku, mbarë Kosova uron SHBA. Ngrihet flamuri amerikan në sheshin “Bill Clinton”
Me rastin e 239-vjetorit të pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, shoqata “Miqtë e Amerikës”, të shtunën ka ngritur flamurin e Amerikës në sheshin “Bill Clinton” në Prishtinë.

Presidentja Jahjaga shtron iftar: Të promovojmë tolerancën Presidentja Jahjaga shtron iftar: Të promovojmë tolerancën
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga të premten shtroi iftar për gratë anëtare të Departamentit të Gruas në Bashkësinë Islame të Kosovës dhe bashkëpunëtorët e tyre, të udhëhequra nga Besa Ismaili, Prodekane në Fakultetin e Studimeve Islame.

Kosovë, shpërblehen financiarisht medalistët e Lojërave Olimpike të Bakusë Kosovë, shpërblehen financiarisht medalistët e Lojërave Olimpike të Bakusë
Fituesja e medaljes së bronztë olimpike, Nora Gjakova, bashkë me disa pjesëmarrës të tjerë në Lojërat Olimpike Evropiane, që janë mbajtur në Baku të Azerbajxhanit, është pritur nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala.

Deputetet nga Serbia dhe Kosova, bashkë në një seancë Deputetet nga Serbia dhe Kosova, bashkë në një seancë
Në sallën e mbledhjeve plenare të Kuvendit të Kosovës është shfaqur filmi dokumentar “Follow Us” i realizuar në Kosovë dhe Serbi, i cili trajton rolin e grave në shoqëri dhe në raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ngec projektligji për letërnjoftimet, kërkohet heqja e amendamentit mbi përkatësinë etnike Ngec projektligji për letërnjoftimet, kërkohet heqja e amendamentit mbi përkatësinë etnike
Komisioni Parlamentar për Integrime Evropiane në Kosovë nuk e ka mbështetur idenë, që qytetarët të identifikohen si shtetas kosovarë në letërnjoftimet e reja dhe të kenë të shkruar përkatësinë etnike.

Krasniqi: Mbrojtja e dëshmitarëve s’është bazë për gjykatën Krasniqi: Mbrojtja e dëshmitarëve s’është bazë për gjykatën
Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka reaguar pas deklaratave të drejtorit ekzekutiv të Human Rights Watch, Kenneth Roth, se Gjykata Speciale duhet të themelohet për shkak se dëshmitarët në Kosovë nuk janë të mbrojtur.

Engel takon Mustafën, në fokus themelimi i Speciales Engel takon Mustafën, në fokus themelimi i Speciales
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka pritur të premten kongresmenin amerikan Eliot Engel, me të cilin ka biseduar për thellimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara dhe mbi programin e qeverisë së tij.

Konkluzionet e zyrtarit të DASH pas vizitës në Kosovë Konkluzionet e zyrtarit të DASH pas vizitës në Kosovë
Drejtori i zyrës për çështjet e Europës Jugore dhe Qendrore, në Departamentin Amerikan të Shtetit, Thomas Yazdgerdi në një prononcim për medie ka dhënë konkluzionet pas vizitës së tij në Kosovë.

Kosovë, Ambasada e SHBA-ve organizon mbrëmje për Ditën e Pavarësisë Kosovë, Ambasada e SHBA-ve organizon mbrëmje për Ditën e Pavarësisë
Ambasada amerikane në Prishtinë, mbrëmjen e së enjtes ka organizuar pritjen solemne për nder të Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kosovë, Hilmi Jashari emërohet Avokat i Popullit me 63 vota “pro” në Kuvend Kosovë, Hilmi Jashari emërohet Avokat i Popullit me 63 vota “pro” në Kuvend
Hilmi Jashari është zgjedhur Avokat i Popullit në KOsovë, pasi fitoi shumicën e votave të deputetëve në Kuvend që në raundin e parë të votimit.

Prishtinë, tenton vetëvrasjen duke u hedhur nga kati i tretë. Në gjendje të rëndë, në spital Prishtinë, tenton vetëvrasjen duke u hedhur nga kati i tretë. Në gjendje të rëndë, në spital
Një i ri është përpjekur të vetëvritet, duke u hedhur nga kati i tretë i shtëpisë së tij, në lagjen “Ibrahim Lutfiu” në Prishtinë.

Kërcënimet e ISIS, rriten masat e sigurisë në Kosovë. Personat e përgjuar mbahen nën mbikëqyrje Kërcënimet e ISIS, rriten masat e sigurisë në Kosovë. Personat e përgjuar mbahen nën mbikëqyrje
Institucionet e sigurisë në Kosovë janë alarmuar pas përgjimeve më të fundit të bisedave mes xhihadistëve shqiptarë, që po luftojnë në Siri, me të afërm të tyre të interesuar për t’u larguar nga Kosova drejt Sirisë.

Thaçi: Kosova tashmë është konsoliduar; e gatshme për tranzicionin e EULEX-it Thaçi: Kosova tashmë është konsoliduar; e gatshme për tranzicionin e EULEX-it
“Kosova tashmë është konsoliduar si shtet ndaj si e tillë është e gatshme të marrë të gjitha kompetencat në fushën e sundimit të ligjit”.

Haradinaj rizgjidhet në krye të AAK: T'u japim vlerë sistemit politik e atij shoqëror Haradinaj rizgjidhet në krye të AAK: T'u japim vlerë sistemit politik e atij shoqëror
Ramush Haradinaj është rizgjedhur edhe për një tjetër mandat në krye të Aleancës Për Ardhmërinë e Kosovës. Në Kuvendin e VII zgjedhor të AAK-së, Haradinaj nuk pati asnjë kandidat rival, ndërsa u rizgjodh si kryetar partie me 527 vota pro, 3 kundër, kurse 2 vota u shpallën të pavlefshme.

Engel, para Kuvendit të Kosovës: Specialja do të krijohet, e mira është ta bëni ju! Engel, para Kuvendit të Kosovës: Specialja do të krijohet, e mira është ta bëni ju!
Përfaqësuesi i Kongresit të SHBA-ve, Eliot Engel iu drejtua deputetëve të Kuvendit të Kosovës me një fjalë rasti, në seancën solemne për nder të përvjetorit të 25-të të miratimit të Deklaratës Kushtetuese të Kosovës në vitin 1990.

Ja angazhimet e ambasadorit të ri të SHBA-ve në Kosovë Ja angazhimet e ambasadorit të ri të SHBA-ve në Kosovë
Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, tashmë i konfirmuar edhe nga Senati, Gregory Delawie, në seancën konfirmuese foli për historinë e marrëdhënieve të dy vendeve, mbështetjen e vazhdueshme amerikane dhe qartësoi disa nga synimet e tij se për çfarë do të angazhohet gjatë tre viteve të ardhshme.

Gjykata Speciale, zyrtari i DASH takohet me krerët e Kosovës. Merr garanci për krijimin e saj Gjykata Speciale, zyrtari i DASH takohet me krerët e Kosovës. Merr garanci për krijimin e saj
Liderët e Kosovës i kanë premtuar ngritjen e Gjykatës Speciale, të dërguarit të Departamentit amerikan të Shtetit, i cili vizitoi sot Kosovën.

Preshevë, shqiptarët që ndihmojnë refugjatët Preshevë, shqiptarët që ndihmojnë refugjatët
Agon Ajeti, një i ri nga Presheva, është përballur përditë me njerëz që kanë ardhur nga larg në lagjen e tij. Refugjatë që shtohen përditë, për fatin e të cilëve nuk pyet askush. Ai, së bashku me disa miq të tij, u kanë ofruar shtëpitë e tyre që kanë qenë të pabanueshme, ndërsa lagjet shqiptare të Luginës së Preshevës kanë strehuar dhe strehojnë edhe familje në gjendje të rëndë.

Engel: Lobim për Kosovën në Izrael, Karaibe dhe Amerikën Latine Engel: Lobim për Kosovën në Izrael, Karaibe dhe Amerikën Latine
Kongresmeni amerikan Eliot Engel ka vazhduar të mërkurën takimet me zyrtarët e lartë në Prishtinë, në kuadër të vizitës së tij zyrtare.

Specialja, Kuvendi i Kosovës mblidhet javën tjetër? Specialja, Kuvendi i Kosovës mblidhet javën tjetër?
Qeveria e Kosovës do të kërkojë nga Kuvendi që të mblidhet javën e ardhshme për të votuar sërish për amendamentin 24 të Kushtetutës, që i hap rrugë krijimit të Gjykatës Speciale.

Viktimat e dhunës seksuale, përcaktohet rregullorja e procedurave për njohjen e statusit Viktimat e dhunës seksuale, përcaktohet rregullorja e procedurave për njohjen e statusit
Në mbledhjen e katërt të Këshillit Kombëtar për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, të mërkurën është prezantuar projektrregullorja për përcaktimin e procedurave për njohjen dhe verifikimin e statusit të të mbijetuarave.

Kosovë, përgjysmohet tarifa e sigurimit kufitar për automjetet në hyrje Kosovë, përgjysmohet tarifa e sigurimit kufitar për automjetet në hyrje
Nga kjo e mërkurë, ka filluar zbatimi i vendimit për uljen e tarifave kufitare me 50 për qind, për të gjithë bashkatdhetarët që hyjnë në Kosovë me automjete.

Prishtinë, dixhitalizohen biletat e udhëtarëve të autobusëve Prishtinë, dixhitalizohen biletat e udhëtarëve të autobusëve
Për herë të parë në Kosovë, të mërkurën u bë dixhitalizimi i biletave të autobusëve, që do të sjellë përmirësimin e shërbimeve ndaj qytetarit dhe më shumë transparencë për të shmangur keqpërdorimet. Tashmë, udhëtarët pajisen me biletën e re elektronike, e cila ka disa masa mbrojtëse.

Dialogu, Gjuriç: Prishtina po refuzon krijimin e Asociacionit të Komunave Dialogu, Gjuriç: Prishtina po refuzon krijimin e Asociacionit të Komunave
Drejtori i së ashtuquajturës “zyrë për Kosovën” në kuadër të Qeverisë serbe, Marko Gjuriç ka deklaruar se, Prishtina zyrtare po refuzon të nënshkruajë marrëveshjen rreth krijimit të Asociacionit të Komunave Serbe.

Gjakovë-Torino, firmoset marrëveshja e bashkëpunimit Gjakovë-Torino, firmoset marrëveshja e bashkëpunimit
Krerët e të dy komunave, asaj të Gjakovës dhe Torinos, kanë firmosur një marrëveshje bashkëpunimi mes këtyre dy institucioneve.

Kosovë, papunësia në 2014-n ishte 35.3% Kosovë, papunësia në 2014-n ishte 35.3%
Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar “Rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore 2014” në Kosovë, ku thuhet se shkalla e papunësisë në vitin 2014 është 35.3%. Papunësia te femrat është më e lartë, pasi shkon deri në 42%.

Merkel pret Mustafën, diskutohet edhe Gjykata Speciale Merkel pret Mustafën, diskutohet edhe Gjykata Speciale
Në takimin ndërmjet Kancelares Merkel dhe kryeministrit Isa Mustafa është ngritur çështja e liberalizimit të vizave. Në konferencën për mediet, Merkel ka thënë se liberalizimi i vizave do të ndodhë kur të plotësohen kushtet.

Kosovë, prodhues/përpunuesit e produkteve të qumështit sërish në protestë Kosovë, prodhues/përpunuesit e produkteve të qumështit sërish në protestë
Prodhuesit dhe përpunuesit e qumështit kanë protestuar sërish në Prishtinë, ku u kërkua ndalimi i produkteve që nuk janë të sigurta për konsum, si dhe krijimi i një konkurrence të lirë dhe të barabartë në vend.

Kosovë, opozita sërish kundër Speciales: Vendimi i 26 qershorit, i pakthyeshëm Kosovë, opozita sërish kundër Speciales: Vendimi i 26 qershorit, i pakthyeshëm
Opozita e Kosovës e vlerëson të pakthyeshme çështjen e Gjjykatës Speciale në Kuvend.

Engel, thirrje Kosovës: Votoni Gjykatën Speciale! Alternativë tjetër është OKB-ja Engel, thirrje Kosovës: Votoni Gjykatën Speciale! Alternativë tjetër është OKB-ja
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë nga Kuvendi i Kosovës të votojë pro krijimit të Gjykatës Speciale, sepse alternativa tjetër është krijimi i saj nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

Takimi Prishtinë-Beograd përfundon pa marrëveshje Takimi Prishtinë-Beograd përfundon pa marrëveshje
Takimi i së hënës, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja mes Kosovës dhe Serbisë, përfundoi pa arritjen e një marrëveshjeje të shumëpritur, veçanërisht për Beogradin që kushtëzohet me normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën për hapjen e kapitujve të parë të negociatave të anëtarësimit në BE.

ISIS përgatit sulme terroriste në Kosovë? Policia as e pohon, as e mohon ISIS përgatit sulme terroriste në Kosovë? Policia as e pohon, as e mohon
Policia e Kosovës, as nuk e ka mohuar e as nuk e ka pohuar lajmin e publikuar nga mediet kosovare, për sulme të mundshme terroriste në Kosovë.

Raporti vjetor i KQZ-së, kritika për lista zgjedhore të papastruara dhe zgjedhës “të huaj” Raporti vjetor i KQZ-së, kritika për lista zgjedhore të papastruara dhe zgjedhës “të huaj”
Komisioni për Legjislacion i Kuvendit të Kosovës ka shqyrtuar raportin vjetor të punës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Kosovë, nuk ka seancë për Specialen këtë të enjte Kosovë, nuk ka seancë për Specialen këtë të enjte
Seanca për amendamentet kushtetuese nuk do të mbahet këtë të enjte, pasi në Kosovë do të vazhdojnë konsultimet në lidhje me riprocedimin në Kuvend.

Kosovë, Senati amerikan konfirmon Greg Delawie ambasador. Pasues i Tracey Jacobson Kosovë, Senati amerikan konfirmon Greg Delawie ambasador. Pasues i Tracey Jacobson
Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka konfirmuar javën e kaluar diplomatin Greg Delawie, në postin e ambasadorit të SHBA-ve në Kosovë.

Gjyqi ndaj Ivanoviç, dëshmitari: Urdhëroi njerëzit të hidhnin bomba nga banesat e shqiptarëve Gjyqi ndaj Ivanoviç, dëshmitari: Urdhëroi njerëzit të hidhnin bomba nga banesat e shqiptarëve
Në procesin gjyqësor kundër Oliver Ivanoviçit dhe 4 të akuzuarve të tjerë, për krime ndaj popullatës shqiptare më 1999-2000 në veri të Mitrovicës, ka dëshmuar këtë të hënë Imer Morina, i cili tha se natën mes 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000, serbët po i dëbonin shqiptarët nga banesat dhe shtëpitë e tyre nga veriu i Mitrovicës.

Gjykata Speciale, riprocedimi në Kuvend nuk ka pengesa ligjore Gjykata Speciale, riprocedimi në Kuvend nuk ka pengesa ligjore
Kërkesa e Qeverisë së Kosovës për të proceduar sërish në Kuvend amendamentin kushtetues, që i hap rrugë formimit të Gjykatës Speciale, po shihet si e realizueshme nga përfaqësues të Kuvendit dhe përfaqësues të shoqërisë civile.

Ekspoforumi, mënyrat e reja të financimit të projekteve strategjike Kosovë-Shqipëri Ekspoforumi, mënyrat e reja të financimit të projekteve strategjike Kosovë-Shqipëri
Shqipëria dhe Kosova po punojnë drejt ndërtimit të përbashkët të një termocentrali të ri në Dukagjin, njëri nga basenët e rëndësishëm të linjitit në Kosovë.

Irinej në festën e Vidovdanit: Serbia pa Kosovën, një e vdekur pa shpirt e zemër Irinej në festën e Vidovdanit: Serbia pa Kosovën, një e vdekur pa shpirt e zemër
“Toka e Kosovës është tokë serbe derisa atje të ketë shenjtorë serbë dhe trashëgimtarë të martirëve të rënë”, kështu deklaroi patriarku serb, Irinej të dielën në festën e Vidovdanit apo siç njihet “Beteja e Kosovës”.

Thaçi, optimist: Gjykata Speciale do të miratohet në votimin e radhës Thaçi, optimist: Gjykata Speciale do të miratohet në votimin e radhës
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi beson ende se Kosova do ta miratojë formimin e Gjykatës Speciale, edhe pse në seancën e fundit deputetët e partisë së tij votuan kundër saj.

Kosovë, Qeveria nis punën për riprocedimin e Gjykatës Speciale Kosovë, Qeveria nis punën për riprocedimin e Gjykatës Speciale
Ende pa kaluar 24 orë nga dështimi i Kuvendit për të miratuar ndryshimet kushtetuese për formimin e Gjykatës Speciale, kryeministri Isa Mustafa ka ftuar mbledhje të kabinetit qeveritar për të vendosur për hapat e mëtejshëm.

Gjykata Speciale, VV: Gati të bashkëpunojmë, por… Gjykata Speciale, VV: Gati të bashkëpunojmë, por…
Pas paralajmërimit të Qeverisë së Kosovës për riprocedim të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, për themelimin e Gjykatës Speciale, Lëvizja Vetëvendosje është shprehur e gatshme për bashkëpunim, për alternativën e vetme, që kjo gjykatë të mos jetë vetëm për shqiptarët dhe të mos shkelet sovraniteti i Kosovës.

Gjykata Speciale, Zhbogar: Refuzimi dëmton Kosovën Gjykata Speciale, Zhbogar: Refuzimi dëmton Kosovën
Pas dështimit të Kuvendit të Kosovës që të miratojë ndryshimin e kushtetutës për të lejuar themelimin e gjykatës speciale, përfaqësues ndërkombëtarë dhe të qeverisë thanë se deputetët morën vendim të dëmshëm për Kosovën, ndërsa zëvendëskryeministri Hashim Thaçi paralajmëroi se amendamentet do të procedohen sërish në Kuvend.

Qeveria e Kosovës: Mosmiratimi i ndryshimeve kushtetuese nuk u shërben interesave të vendit Qeveria e Kosovës: Mosmiratimi i ndryshimeve kushtetuese nuk u shërben interesave të vendit
Qeveria e Republikës së Kosovës ka lëshuar një deklaratë të premten në mbrëmje për mosvotimin në Kuvend të ndryshimeve kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale.

Thaçi: Vota kundër, gabim trashanik. Zhbogar, i zhgënjyer Thaçi: Vota kundër, gabim trashanik. Zhbogar, i zhgënjyer
Menjëherë pas rrëzimit të amendamenteve për krijimin e Gjykatës Speciale nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, ka reaguar zv.kryeministri e njëherazi ministër i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, i cili ndër të tjera është shprehur se mund t’i risjellin sërish në Kuvend amendamentet.

Dështon Gjykata Speciale e Kosovës. Nuk u sigurua shumica e votave për ndryshimet kushtetuese Dështon Gjykata Speciale e Kosovës. Nuk u sigurua shumica e votave për ndryshimet kushtetuese
Kuvendi i Kosovës u tha “jo” ndryshimeve kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale. Pas debatit që zgjati disa orë, nga 81 deputetë të pranishëm në sallë, 75 votuan pro, 7 kundër dhe dy deputetë abstenuan pas votimit elektronik.

Qeveria e Kosovës miraton projektligjet e buxhetit dhe të drejtave të autorit Qeveria e Kosovës miraton projektligjet e buxhetit dhe të drejtave të autorit
Qeveria e Kosovës zhvilloi mbledhjen e radhës, në të cilën ka miratuar projektligjin “për plotësimin dhe ndryshimin e ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2015” dhe projektligjin “për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta”.

Përfundon protesta e veteranëve të luftës kundër Gjykatës Speciale Përfundon protesta e veteranëve të luftës kundër Gjykatës Speciale
Për rreth 4 orë, qindra veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë protestuar para Kuvendit të Kosovës, në kohën kur deputetët po diskutonin ndryshimet kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale.

Specialja, mbledhje e dytë e qeverisë së Kosovës Specialja, mbledhje e dytë e qeverisë së Kosovës
Qeveria e Kosovës pritet të mblidhet këtë të premte në një mbledhje të dytë, për të miratuar amendamentet që po shqyrtohen në Kuvend në lidhje me Gjykatën Speciale.

Gjykata Speciale, Kuvendi vazhdon debatet. Opozita, kundër: Kujtoni masakrat serbe Gjykata Speciale, Kuvendi vazhdon debatet. Opozita, kundër: Kujtoni masakrat serbe
Kuvendi i Kosovës pritet që të votojë sot për themelimin e Gjykatës Speciale, e cila do të gjykojë krimet e supozuara të ish-pjesëtarëve të UÇK-së. Kjo temë ka shkaktuar ndarje të thellë mes pozitës dhe opozitës. Seanca, që ka nisur rreth orës 10, po vazhdon ende në kuadër të debateve pro dhe kundër.

Përballje Thaçi-Haradinaj në Kuvend, për shënjimin e kufirit me Malin e Zi Përballje Thaçi-Haradinaj në Kuvend, për shënjimin e kufirit me Malin e Zi
Shënimi i vijës kufitare ndërmjet shtetit të Kosovës dhe atij të Malit të Zi ka ngjallur debate të ashpra në Kuvendin e Kosovës, gjatë interpelancës së zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, të ftuar nga deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Konferenca e ambasadorëve, krerët e shtetit bëjnë thirrje për përmirësimin e imazhit të Kosovës Konferenca e ambasadorëve, krerët e shtetit bëjnë thirrje për përmirësimin e imazhit të Kosovës
Në Prishtinë është mbajtur këtë të enjte konferenca e tretë e ambasadorëve të Republikës së Kosovës, me temë “Pozita e Republikës së Kosovës në raport me sfidat rajonale dhe globale”.

Bisedimet Kosovë-Serbi, opozita kritikon Mustafën: Nuk ka transparencë Bisedimet Kosovë-Serbi, opozita kritikon Mustafën: Nuk ka transparencë
Përfaqësuesit e opozitës kërkojnë llogari nga kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, për raundin e fundit të bisedimeve në Bruksel.

Kosovë, AAK zgjedh Avni Arifin si kryetar të Prishtinës Kosovë, AAK zgjedh Avni Arifin si kryetar të Prishtinës
Avni Arifi, këshilltari kryesor politik i Ramush Haradinajt, është zgjedhur kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Prishtinë.

Kosovë, Banka Botërore përgënjeshtron rritjen ekonomike Kosovë, Banka Botërore përgënjeshtron rritjen ekonomike
Përfaqësuesit e Bankës Botërore në Kosovë kanë përgënjeshtruar të dhënat e prezantuara një ditë më parë nga guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza, se vitin e kaluar kishte një rritje ekonomike prej 2.7 për qind.

Votimi i Gjykatës Speciale, Thaçi e Mustafa mbledhin deputetët për të siguruar votat Votimi i Gjykatës Speciale, Thaçi e Mustafa mbledhin deputetët për të siguruar votat
Dy liderët e partive më të mëdha në Kosovë, Hashim Thaçi nga Partia Demokratike dhe Isa Mustafa nga Lidhja Demokratike, do të takojnë të enjten grupet parlamentare përkatëse për t’u siguruar përfundimisht se kanë votat e nevojshme për ndryshimin e Kushtetutës, për t’i hapur rrugë krijimit të Gjykatës Speciale.

Pastrim parash për grupet ekstremiste, bastisen 5 OJQ në Kosovë Pastrim parash për grupet ekstremiste, bastisen 5 OJQ në Kosovë
Prokuroria Speciale e Kosovës, në bashkëpunim me policinë, kanë bastisur këtë të mërkurë pesë organizata jo-qeveritare, me seli në Prishtinë dhe Prizren.

Gjykata Speciale, Veseli nuk arrin t'i bindë pjesëtarët e ish-UÇK-së Gjykata Speciale, Veseli nuk arrin t'i bindë pjesëtarët e ish-UÇK-së
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli nuk ka arritur t'i bindë përfaqësuesit e shoqatave të luftës në Kosovë të pranojnë krijimin e Gjykatës Speciale.

Kosovë, 25 vite nga lëvizja e pajtimit të gjaqeve Kosovë, 25 vite nga lëvizja e pajtimit të gjaqeve
Nën patronazhin e Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, është organizuar një akademi solemne me rastin e shënimit të 25-vjetorit të Lëvizjes Mbarëpopullore për Pajtimin e Gjaqeve.

Marrëveshja Kosovë-Serbi, Tahiri: Progres mbi të gjitha çështjet e diskutuara Marrëveshja Kosovë-Serbi, Tahiri: Progres mbi të gjitha çështjet e diskutuara
Delegacionet e Kosovës dhe të Serbisë ia dolën të mos kthehen tërësisht duarbosh me nënshkrimin e Memorandumit për njohjen reciproke të sigurimit të automjeteve, që qarkullojnë mes dy vendeve, por pa konkluduar mbi 4 çështjet e pazgjidhura të tryezës së raundit të 26-të të Dialogut të ndërmjetësuar nga Brukseli.

Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje për lëvizjen e lirë Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje për lëvizjen e lirë
Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshjen për lëvizjen e lirë mes qytetarëve. Marrëveshja, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian është arritur gjatë bisedimeve të kësaj të marte mes dy delegacioneve.

Kosovë, raporti i BQK-së në komision: Remitancat, burimi kryesor i të ardhurave Kosovë, raporti i BQK-së në komision: Remitancat, burimi kryesor i të ardhurave
Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza ka raportuar të martën para Komisionit Parlamentar për Buxhetin dhe Financat, mbi të ardhurat dhe shpenzimet gjatë vitit 2014.

Sekretari amerikan i Forcave Detare: Mbështetje krijimit të FAK-së Sekretari amerikan i Forcave Detare: Mbështetje krijimit të FAK-së
Sekretari amerikan i Forcave Detare, Ray Mabus, gjatë një vizite në Prishtinë premtoi mbështetje për Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Bruksel, mbahet raundi i 26 i dialogut Prishtinë-Beograd Bruksel, mbahet raundi i 26 i dialogut Prishtinë-Beograd
Në Bruksel po mbahet raundi i 26 i Dialogut të nivelit të lartë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian mes Kosovës dhe Serbisë.

Gjykata Speciale, Kuvendi voton të premten; opozita kundër. Veseli: Nuk duhet të kemi ndarje Gjykata Speciale, Kuvendi voton të premten; opozita kundër. Veseli: Nuk duhet të kemi ndarje
“Për ditën e premte kemi seancën plenare, me të vetmen pikë të rendit të ditës: shqyrtimin e Kushtetutës për krijimin e Dhomave të Specializuara”, njoftoi kryeparlamentari Kadri Veseli.

Pacolli uron për zgjedhjet në Shqipëri: Nga cilësia e tyre fiton edhe Kosova Pacolli uron për zgjedhjet në Shqipëri: Nga cilësia e tyre fiton edhe Kosova
Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, me anë të një postimi në Facebook uroi që zgjedhjet lokale në Shqipëri të kalojnë të qeta dhe të jenë demokratike.

Protesta e veteranëve të UÇK-së; Bllokojnë rrugën Kaçanik-Shkup, ndërhyn policia Protesta e veteranëve të UÇK-së; Bllokojnë rrugën Kaçanik-Shkup, ndërhyn policia
Protesta e paralajmëruar një ditë më parë e veteranëve të luftës së UÇK-së në Kaçanik është përshkallëzuar.

KQZ e Kosovës, në Shqipëri për përvojë zgjedhore KQZ e Kosovës, në Shqipëri për përvojë zgjedhore
Anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë do të qëndrojnë në Shqipëri gjatë procesit zgjedhor, për të parë nga afër administrimin e këtij procesi nga ana e KQZ-së së Shqipërisë.

Raporti i DASH: Ekstremizmi në Kosovë ka ardhur duke u rritur Raporti i DASH: Ekstremizmi në Kosovë ka ardhur duke u rritur
Në raportin për terrorizmin për Kosovën, Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se “kërcënimi i ekstremizmit të dhunshëm islamik ka ardhur duke u rritur gradualisht, që pas konfliktit të vitit 1999, i ndihmuar pjesërisht edhe nga financimi i organizatave të huaja, që predikojnë ideologji ekstreme”.

Ramush Haradinaj mbërrin në Rinas: Ishte një lojë e pisët Ramush Haradinaj mbërrin në Rinas: Ishte një lojë e pisët
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbërritur pak pas mesnate në aeroportin e Rinasit, pasi autoritetet sllovene i dhanë pasaportën pas dy ditëve ndalimi.

Kampioni kosovar në radhët e ISIS. Familjarët e Valdet Gashit: E dinim se ishte në Tajlandë Kampioni kosovar në radhët e ISIS. Familjarët e Valdet Gashit: E dinim se ishte në Tajlandë
Valdet Gashi më parë ka qenë në ring kikboksi dhe Mai Tai duke u duartrokitur për fitoret, por tani ai jeton në Shtetin Islamik. Sportisti, jo pak i suksesshëm me origjinë shqiptare nga Kosova, ka qenë kampion bote dy herë në Mai Tai dhe përfaqësues i Gjermanisë në kikboks.

Kreu i VV, Ymeri: Gjithnjë kemi qenë kundër Gjykatës Speciale Kreu i VV, Ymeri: Gjithnjë kemi qenë kundër Gjykatës Speciale
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri tha se, subjekti që ai drejton do të ndërmarrë të gjitha veprimet demokratike për të parandaluar votimin për themelimin e Gjykatës Speciale në Kuvendin e Kosovës.

Ndalimi i Haradinajt, Fajon: Keqardhje që preku marrëdhëniet Kosovë-Slloveni Ndalimi i Haradinajt, Fajon: Keqardhje që preku marrëdhëniet Kosovë-Slloveni
Tanja Fajon, eurodeputetja sllovene shpreh keqardhjen për ndalimin e Ramush Haradinajt në Slloveni.

Haradinaj: I vendosur dhe i angazhuar në vazhdimin e detyrave që na presin Haradinaj: I vendosur dhe i angazhuar në vazhdimin e detyrave që na presin
Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka shkruar në Facebook, pas marrjes së pasaportës nga shteti slloven. “Mbetem i vendosur dhe i angazhuar në vazhdimin e detyrave dhe obligimeve që na presin”, shkruan ai.

Sllovenia liron Haradinajn, i kthen pasaportën. Kreu i AAK-së pritet të kthehet në Kosovë Sllovenia liron Haradinajn, i kthen pasaportën. Kreu i AAK-së pritet të kthehet në Kosovë
Kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, i është kthyer pasaporta pas dy ditësh qëndrimi në Lubjanë të Sllovenisë. Në një postim në Facebook, vetë Haradinaj njoftoi se janë kryer edhe zyrtarisht të gjitha procedurat e ndërlidhura me ndalesën në Slloveni.

Qeveria e Kosovës, gati për Gjykatën Speciale. Votohet të premten e ardhshme Qeveria e Kosovës, gati për Gjykatën Speciale. Votohet të premten e ardhshme
Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje të veçantë, ku ka shqyrtuar përmbajtjen e projektligjit për Gjykatën Speciale për krimet e luftës dhe ia ka dërguar Kuvendit si njoftim, para se të miratojnë ndryshimet kushtetuese.

Ndalimi i Haradinajt, shënohen incidente ndaj bizneseve sllovene në Kosovë Ndalimi i Haradinajt, shënohen incidente ndaj bizneseve sllovene në Kosovë
Ndalimi i Ramush Haradinajt në Lubjanë të Sllovenisë ka nxitur reagimin e disa protestuesve, të cilët kanë hedhur fishekzjarre pranë objekteve të bizneseve sllovene në Prishtinë. Policia e Kosovës bëri të ditur se janë gjuajtur fishekzjarre pranë disa bizneseve, por ende nuk është hapur ndonjë çështje penale dhe nuk ka persona të dyshuar.

Haradinaj, Mustafa telefonon homologun slloven: Sa më parë lirimi. Pafajësia, e provuar "Haradinaj", Mustafa telefonon homologun slloven: Sa më parë lirimi. Pafajësia, e provuar
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa zhvilloi këtë të enjte një bisedë telefonike me homologun slloven, Miro Cerar, lidhur me ndalimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

“Haradinaj”, Kuvendi miraton rezolutën detyruese. Qeveria, notë proteste Sllovenisë “Haradinaj”, Kuvendi miraton rezolutën detyruese. Qeveria, notë proteste Sllovenisë
Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë, e cila detyron Qeverinë e Kosovës t’i dërgojë një notë proteste Sllovenisë për veprimet që ka ndërmarrë, duke ndaluar kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, teksa po kthehej për në Kosovë.

Ndalimi i Haradinajt, reagon Këshilli për të Drejtat e Njeriut: Trajtim diskriminues Ndalimi i Haradinajt, reagon Këshilli për të Drejtat e Njeriut: Trajtim diskriminues
Për ndalimin e kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, të mërkurën në Libjanë të Sllovenisë, ka reaguar edhe Këshilli për të Drejtat dhe Liritë e Njeriut, që e ka cilësuar aktin si “një trajtim diskriminues”.

Sllovenia liron Haradinajn, por nuk mund të lëvizë nga Lubjana. Lideri i AAK flet për TCH Sllovenia liron Haradinajn, por nuk mund të lëvizë nga Lubjana. Lideri i AAK flet për TCH
Një gjykatë sllovene është duke e shqyrtuar urdhër-arrestin e Serbisë kundër liderit të AAK-së Ramush Haradinaj të lëshuar në vitin 2004.

Lubjanë, autoritetet lirojnë Haradinaj; por i konfiskojnë pasaportën Lubjanë, autoritetet lirojnë Haradinaj; por i konfiskojnë pasaportën
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj është liruar nga autoritetet sllovene, pas ndalimit disaorësh të tij në aeroportin e Lubjanës.

PDIU: Të anulohen fletë-arrestet absurde serbe PDIU: Të anulohen fletë-arrestet absurde serbe
Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka reaguar ndaj ndalimit të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj nga policia sllovene, për shkak të urdhër-arresteve të shpërndara nga regjimi serb.

AAK: Haradinaj refuzon të dalë para gjyqtarëve sllovenë AAK: Haradinaj refuzon të dalë para gjyqtarëve sllovenë
Anëtari i AAK-së, Avni Arifi ka postuar në profilin e tij në Facebook një deklaratë, që shpreh sipas tij qëndrimin zyrtar të kryetarit të kësaj partie, Ramush Haradinaj, i cili ndodhet i ndaluar në aeroportin e Lubjanës.

Ndalimi i Haradinajt, Prishtina: Të habitur nga Sllovenia. Çështja drejt sqarimit Ndalimi i Haradinajt, Prishtina: Të habitur nga Sllovenia. Çështja drejt sqarimit
Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka reaguar për ndalimin e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, nga autoritetet sllovene.

Protesta masive e UÇK: Jo Gjykatës Speciale; mbështetet nga pozita e opozita Protesta masive e UÇK: Jo Gjykatës Speciale; mbështetet nga pozita e opozita
Qindra qytetarë, përkundër motit me shi, i janë përgjigjur thirrjes për protestë të organizatave të dala nga lufta të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kundër themelimit të Gjykatës Speciale dhe dënimit të grupit të Drenicës.

Kërcënohet me kallashnikov kryetari i Vushtrrisë, Bajram Mulaku Kërcënohet me kallashnikov kryetari i Vushtrrisë, Bajram Mulaku
Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Bajram Mulaku është kërcënuar me kallashnikov nga një qytetar, derisa po shkonte në zyrën e tij në komunë.

Lubjanë, ndalohet Ramush Haradinaj. Urdhër-arrest nga policia serbe Lubjanë, ndalohet Ramush Haradinaj. Urdhër-arrest nga policia serbe
Policia e Sllovenisë ka ndaluar liderin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, sipas një fletë-arresti të Interpolit të lëshuar nga Policia e Serbisë, në vitin 2006. Haradinaj po mbahet i ndaluar në aeroportin e Lubjanës, nga ku ishte duke udhëtuar tranzit për në Kosovë nga Gjermania. 

Kosovë, kabineti qeveritar miraton disa projektligje gjatë mbledhjes Kosovë, kabineti qeveritar miraton disa projektligje gjatë mbledhjes
Qeveria e Kosovës miratoi projektligjin për sigurimet, i cili, sipas ministrit të Financave, Avdullah Hoti, eliminon çfarëdo lloj forme të cënimit të konkurrencës në tregun e sigurimeve. Gjithashtu, kabineti qeveritar i Kosovës miratoi edhe dokumentin e propozuar për themelimin e fondit kosovar për garancitë kreditore.

“Kumanova”, Shkupi mban “peng” kufomat e kosovarëve “Kumanova”, Shkupi mban “peng” kufomat e kosovarëve
Autoritetet në Maqedoni, edhe kur ka kaluar një muaj nga konflikti në Kumanovë, ku në përballjen me forcat policore maqedonase humbën jetën nëntë shtetas kosovarë, ende nuk i kanë dorëzuar mjekësisë ligjore të Kosovës raportin e autopsisë.

Gjykata Speciale, OSBE kërkon të miratohet në Kuvend. Politikanët, të ndarë Gjykata Speciale, OSBE kërkon të miratohet në Kuvend. Politikanët, të ndarë
Edhe pse Bashkimi Europian nuk i ka pranuar kërkesat e Kosovës për ndryshime të projektligjit të Gjykatës Speciale dhe pavarësisht qarkullimit të një versioni rus të miratimit të saj në OKB, ende nuk dihet data, apo nëse kjo gjykatë do të miratohet në Kuvendin e Kosovës.

Ish-luftëtarët e UÇK-së, protestë kundër Gjykatës Speciale Ish-luftëtarët e UÇK-së, protestë kundër Gjykatës Speciale
Organizatat që përfaqësojnë luftën e UÇK-së në Kosovë do të protestojnë të mërkurën kundër themelimit të Gjykatës Speciale.

“Blic”: Perëndimi po planifikon anëtarësimin e Kosovës në OKB “Blic”: Perëndimi po planifikon anëtarësimin e Kosovës në OKB
Perëndimi po planifikon anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe organizatat e tjera ndërkombëtare. Mediat serbe vazhdojnë aludimet lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes ndërkombëtare mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kosovë-Serbi, grupet e punës bisedojnë për “Telekomin” Kosovë-Serbi, grupet e punës bisedojnë për “Telekomin”
Në Bruksel është mbajtur takimi i grupeve të punës për zbatimin e marrëveshjes për telekomin mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Norvegjia ofron mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare Norvegjia ofron mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare
Norvegjia mbështet anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës, që zëvendëskryeministri kosovar, Hashim Thaçi, dhe ministri i Integrimit Evropian po zhvillojnë në vendin skandinav.

Kosovë, nis samiti për të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut Kosovë, nis samiti për të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut
Ka nisur punimet samiti i Kosovës për të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut. Përfaqësues të tri pushteteve; atij ekzekutiv, legjislativ e gjyqësor janë mbledhur në Kuvendin e Kosovës për të dhënë kontribut në avancimin e të drejtave të njeriut, por edhe për të diskutuar përparësitë e më së shumti mangësitë, posaçërisht të sistemit të drejtësisë në Kosovë.

Gjyqi ndaj Ivanoviç, dëshmitari: Ishte shef i rojeve të urës mbi Ibër Gjyqi ndaj Ivanoviç, dëshmitari: Ishte shef i rojeve të urës mbi Ibër
Gjykimi kundër politikanit serb Oliver Ivanoviç dhe 4 serbëve të tjerë, të akuzuar për krime lufte ndaj popullatës shqiptare gjatë viteve 1999-2000 në veri të Mitrovicës, ka vazhduar këtë të hënë në Gjykatën Themelore të Mitrovicës së Veriut.

Kosovë, prodhuesit e përpunuesit e qumështit protestojnë kundër produkteve të importit Kosovë, prodhuesit e përpunuesit e qumështit protestojnë kundër produkteve të importit
Qindra prodhues dhe përpunues të qumështit në Kosovë, kanë marshuar këtë të hënë në drejtim të qeverisë, ku edhe kanë protestuar kundër importit të prodhimeve të qumështit.

Thaçi, vizitë zyrtare në Norvegji; takime me zyrtarë të lartë Thaçi, vizitë zyrtare në Norvegji; takime me zyrtarë të lartë
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi po zhvillon një vizitë dyditore në Mbretërinë e Norvegjisë.

Rusia, projekt për Gjykatën Speciale; alarmohen institucionet e Kosovës Rusia, projekt për Gjykatën Speciale; alarmohen institucionet e Kosovës
Institucionet e Kosovës janë alarmuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara se, Rusia tashmë e ka dorëzuar draftin për formimin e Gjykatës Speciale për krimet e luftës në Kosovë. Projekti i hartuar nga Moska zyrtare u është prezantuar disa deputetëve kosovarë gjatë një vizite në Nju Jork.

Jahjaga pret delegacionin e EBA, donacion 22 milionë euro për spitalin e ri pediatrik Jahjaga pret delegacionin e EBA, donacion 22 milionë euro për spitalin e ri pediatrik
Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka pritur të dielën një delegacion të Emirateve të Bashkuara Arabe, të cilët kanë ardhur në Prishtinë për të nisur realizimin  e donacionit prej 22 milionë euro për ndërtimin e një spitali të ri pediatrik të dhuruar nga lartmadhëria e saj, Sheika Fatima bint Mubarak.

Gjykata Speciale, ndërkombëtarët nuk lejojnë ndryshime Gjykata Speciale, ndërkombëtarët nuk lejojnë ndryshime
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka konfirmuar në një intervistë për mediat në Kosovë se faktori ndërkombëtar nuk do të lejojë ndryshime në projektligjin për Gjykatën Speciale.

Gjermani, Tahiri takon ministrin për Europën, vlerësohet roli i Kosovës në rajon Gjermani, Tahiri takon ministrin për Europën, vlerësohet roli i Kosovës në rajon
Ministrja e Dialogut, Edita Tahiri gjatë qëndrimit të saj në Gjermani ka zhvilluar takime me ministrin gjerman të Shtetit për Europën, Michael Roth dhe Ernst Reichel, emisar special për Europën Jug-lindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s.

Lëvizja Vetëvendosje shënon 10-vjetorin e themelimit Lëvizja Vetëvendosje shënon 10-vjetorin e themelimit
Lëvizja Vetëvendosje ka shënuar këtë të premte 10-vjetorin e themelimit të saj, në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Kosovë, aktakuzë ndaj 10 ish-zyrtarëve të Prishtinës. Ahmeti: Ky, fillimi i një gjyqësori tjetër Kosovë, aktakuzë ndaj 10 ish-zyrtarëve të Prishtinës. Ahmeti: Ky, fillimi i një gjyqësori tjetër
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur këtë të premte aktakuzë kundër ish-shefit të sektorit për ndërtimet, Ismet Haliti, një ish-zyrtari të Përmbarimit dhe disa ish-inspektorëve për ndërtimet, në sektorin e Inspektoriatit të Ndërtimit në Komunën e Prishtinës.

“Dita e Paqes”; Kuvendi, me seancë solemne në përkujtim të Çlirimit nga serbët “Dita e Paqes”; Kuvendi, me seancë solemne në përkujtim të Çlirimit nga serbët
Kuvendi i Kosovës nisi seancën solmene për nder të ditës së Çlirimit të Kosovës nga forcat serbe, me vetëm një pikë në rendin e ditës, koncertin festiv të Filarmonisë së Kosovës në sallën e Kuvendit.

16 vite nga Çlirimi i Kosovës; kujtohen gratë e dhunuara nga forcat serbe 16 vite nga Çlirimi i Kosovës; kujtohen gratë e dhunuara nga forcat serbe
Në ditën e 16-vjetorit të Çlirimit të Kosovës u kujtuan gratë shqiptare, të përdhunuara nga forcat paraushtarake serbe gjatë luftës në Kosovë.

Emigrimi i kosovarëve, në 2014-n mbi 15 mijë banorë më pak se në 2013-n Emigrimi i kosovarëve, në 2014-n mbi 15 mijë banorë më pak se në 2013-n
Raporti i fundit, i publikuar këtë të premte nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, ka konfirmuar se shifrat e larta të emigracionit gjatë vitit të kaluar kanë ndikuar edhe në demografinë e popullsisë, pavarësisht rritjes së lidhshmërisë.

Ndalimi i Kelmendit, AAK kërkon shkarkimin e Hysenit dhe Maxhunit Ndalimi i Kelmendit, AAK kërkon shkarkimin e Hysenit dhe Maxhunit
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kërkon shkarkimin e ministrit të Brendshëm, Skënder Hyseni, dhe drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Shpend Maxhuni. Kjo, pasi të mërkurën, Policia e Kosovës shoqëroi në polici anëtarin e kryesisë së AAK-së, Muhamet Kelmendi, në cilësinë e dëshmitarit për një çështje, që është nën hetim.

Publikohen konkluzionet e samitit të Budvës; Serbia “pranon” shtetësinë e Kosovës? Publikohen konkluzionet e samitit të Budvës; Serbia “pranon” shtetësinë e Kosovës?
Konkluzionet e publikuara nga Presidenca e Malit të Zi pas samitit, kanë vërtetuar edhe njëherë se Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç është paradoksal, kur është në diskutim Pavarësia e Kosovës.

Mitrovicë, sulmohet me armë selia e portalit “Kossev”; nuk ka të lënduar Mitrovicë, sulmohet me armë selia e portalit “Kossev”; nuk ka të lënduar
Persona të panjohur kanë shtënë me armë zjarri në selinë e portalit “Kossev”, në veri të Mitrovicës, por për fat të mirë nuk ka të lënduar në njerëz, bëjnë të ditur burime të “KosovaPress”.

Kelmendi kërkon sqarime nga strukturat shtetërore të sigurisë. Reagon edhe Haradinaj Kelmendi kërkon sqarime nga strukturat shtetërore të sigurisë. Reagon edhe Haradinaj
Anëtari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muhamet Kelmendi, u ka dërguar një letër ministrit të Punëve të Brendshme, Skënder Hysenit, drejtorit të Policisë, Shpend Maxhunit, dhe kryeshefit të Inspektoriatit të Policisë, Fitim Shishani, nga të cilët kërkon sqarime në lidhje me arrestimin e tij, ditën e mërkurë në Mitrovicë.

Komuna e Prishtinës prezanton “certifikatat dixhitale” me vetëshërbim Komuna e Prishtinës prezanton “certifikatat dixhitale” me vetëshërbim
Komuna e Prishtinës prezantoi “vetëshërbimin e parë dixhital”, përmes të cilit qytetarët mund ta nxjerrin vetë certifikatën e lindjes. Pajisja dixhitale, ku qytetarët mund t’i kryejnë vetë veprimet, pa praninë e punonjësve të komunës, është vendosur në objektin e Komunës së vjetër në Prishtinë.

Gjykata Speciale, BE zhvlerëson rekomandimet e palës kosovare për draftin Gjykata Speciale, BE zhvlerëson rekomandimet e palës kosovare për draftin
Bashkimi Europian e ka vënë në pozitë të vështirë Kosovën, duke zhvlerësuar të gjitha rekomandimet e palës kosovare për të ndryshuar projektligjin, e hartuar nga BE për Gjykatën Speciale për krimet e luftës.

Plotësuan provimin e maturës, ndëshkime ndaj mësuesve Plotësuan provimin e maturës, ndëshkime ndaj mësuesve
Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës, ka vendosur që të merren masa ndëshkuese ndaj mësimdhënësve që kanë shkelur ligjin e maturës. Kjo u bë e ditur në konferencë për media nga këshilltari politik në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Azem Guri.

Migrimi, Hyseni në konferencën rajonale: Gati të punojmë me fqinjët Migrimi, Hyseni në konferencën rajonale: Gati të punojmë me fqinjët
Ministri kosovar i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, të mërkurën ishte pjesë e konferencës ministrore të Iniciativës Rajonale për Migrim, Azil dhe Refugjatë, të mbajtur në Shkup.

Kosovë, policia ndalon anëtarin e kryesisë së AAK-së Kosovë, policia ndalon anëtarin e kryesisë së AAK-së
Policia e Kosovës ka ndaluar këtë të mërkurë pesë persona, mes të cilëve edhe anëtari i kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muhamet Kelmendi.

Kosovë, rritet trendi i mosdeklarimit të pasurisë Kosovë, rritet trendi i mosdeklarimit të pasurisë
Prirja e mosdeklarimit të pasurisë në Kosovë vitin e fundit ka shënuar rritje, vlerësohet në një raport të OJQ-ve.

Nishani: Shqiptarët sot kanë dy shtete të pavarura. Isa Boletini, kryedëshmori ynë Nishani: Shqiptarët sot kanë dy shtete të pavarura. Isa Boletini, kryedëshmori ynë
Presidenti Bujar Nishani ka marrë pjesë në homazhet në nder të Isa Boletinit, në stadiumin “Adem Jashari” të Mitrovicës.

Rivarroset me nderime Heroi Kombëtar Isa Boletini Rivarroset me nderime Heroi Kombëtar Isa Boletini
Qindra qytetarë të veshur kuqezi dhe me flamuj kombëtar kanë marrë pjesë të mërkurën në rivarrimin e Isa Boletinit dhe bashkëluftëtarëve të tij, në një ceremoni në nder të veprës së heroit kombëtar.

Rivarrimi i Isa Boletinit; Mitrovica, e gatshme të presë eshtrat e heroit kombëtar Rivarrimi i Isa Boletinit; Mitrovica, e gatshme të presë eshtrat e heroit kombëtar
Mbrëmjen e së martës kanë përfunduar të gjitha përgatitjet për rivarrimin e heroit kombëtar, Isa Boletini.

Zhvillohet seanca e Apelit për kryetarin e Prizrenit, Muja Zhvillohet seanca e Apelit për kryetarin e Prizrenit, Muja
I dënuar për shpërdorim të detyrës zyrtare, kryetari i Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja i ka mbrojtur edhe njëherë vendimet e tij, për të cilat është akuzuar nga prokurori ndërkombëtar. Këtë herë, Muja foli para trupit gjykues në seancën gjyqësore të Apelit, pas ankesës së palës mbrojtëse për vendimin e Shkallës së Parë, me të cilin kryetari i Prizrenit dhe 5 bashkëpunëtorë të tij dënohen me burg.

Jahjaga “përplaset” me Nikoliç në samitin e Budvas, në Malin e Zi Jahjaga “përplaset” me Nikoliç në samitin e Budvas, në Malin e Zi
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, është përplasur me Presidentin e Serbisë, Tomislav Nikoliç, gjatë samitit Brdo-Brioni, që u mbajt në Budvë të Malit të Zi, ku ishin të pranishëm të gjithë presidentët e rajonit.

Kosova nderon Isa Boletinin, homazhe e seancë solemne në Kuvend Kosova nderon Isa Boletinin, homazhe e seancë solemne në Kuvend
Një ditë para ceremonisë së rivarrimit të eshtrave të Isa Boletinit, Kuvendi i Kosovës nderoi heroin kombëtar me një seancë solemne, ku të pranishëm ishin familjarë të Boletinit dhe të ftuar të tjerë.

Kosovë-FMN, marrëveshje prej 185 mln eurosh për bujqësinë, arsimin dhe shëndetësinë Kosovë-FMN, marrëveshje prej 185 mln eurosh për bujqësinë, arsimin dhe shëndetësinë
Pas dhjetë ditë diskutimesh është arritur marrëveshje mes Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Ministrisë së Financave  me vlerë 185 milionë euro. Në kuadër të një program 22-mujor, këto fonde do të ndahen në sektorë të ndryshëm në Kosovë, përfshirë bujqësinë, arsimin, shëndetësinë e të tjerë.

Zhvillimet në Mitrovicë, takohen krerët e Veriut dhe Jugut Zhvillimet në Mitrovicë, takohen krerët e Veriut dhe Jugut
Kryetarët e dy komunave të Mitrovicës, Agim Bahtiri e Goran Rakiç, si dhe shefja e Zyrës Administrative në Veri, Adriana Hoxhiç kanë biseduar përreth tri orë për situatën e përgjithshme në të dyja pjesët e qytetit, duke e vlerësuar atë si të qetë dhe me tendencë të qetësimit të mëtejshëm.

Demokracia e brendshme, partitë kritikojnë njëra-tjetrën Demokracia e brendshme, partitë kritikojnë njëra-tjetrën
Në një tryezë të organizuar nga KIPRED, ku të ftuar ishin përfaqësues të subjekteve politike në Kosovë, u tha se partitë politike ballafaqohen me mungesë të demokracisë së brendshme.

Çollaku në Lituani, takon kryediplomatin lituan Çollaku në Lituani, takon kryediplomatin lituan
Ministri i Integrimeve Europiane, Bekim Çollaku, është pritur të hënën në takim nga ministri i Punëve të Jashtme i Lituanisë, Linas Linkevicius, i cili rikonfirmoi mbështetjen e Lituanisë në avancimin e agjendës europiane të Kosovës.

Eshtrat e Isa Boletinit, për homazhe në kompleksin e Lidhjes së Prizrenit Eshtrat e Isa Boletinit, për homazhe në kompleksin e Lidhjes së Prizrenit
Arkivoli i heroit kombëtar Isa Boletini është vendosur këtë të hënë për homazhe në Kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Me ceremoninë e homazheve në Prizren kanë filluar edhe manifestimet e aktivitetet e tjera për rivarrimin e tij në Boletin të Mitrovicës.

Kosovë, pëson rritje kalueshmëria e nxënësve: 62,6% në nivel vendi Kosovë, pëson rritje kalueshmëria e nxënësve: 62,6% në nivel vendi
Rezultatet e nxjerra nga testi i arritshmërisë së klasave të 9-a të Kosovës tregojnë, që kalueshmëria në nivel vendi është 62.6%. Lënda e gjuhës angleze mbetet më e preferuara për nxënësit kosovarë, ku kalueshmëria është 85.8 për qind, ndërsa gjuha shqipe rezulton të jetë e treta, me 63.9%, pas lëndës së informatikës.

Thaçi, takime në Francë me zyrtarë të lartë Thaçi, takime në Francë me zyrtarë të lartë
Zv.kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka nisur një vizitë dyditore në Francë.

ISIS-i alarmon Kosovën. Selimi: Më të vëmendshëm ndaj kërcënimeve ISIS-i alarmon Kosovën. Selimi: Më të vëmendshëm ndaj kërcënimeve
Kërcënimet e fundit të terroristëve shqiptarë të ISIS-it ndaj Kosovës dhe Shqipërisë kanë alarmuar institucionet kosovare.

Kosovë, Mustafa zotohet për përkrahjen e biznesit Kosovë, Mustafa zotohet për përkrahjen e biznesit
Të hënën, në Prishtinë është mbajtur mbledhja e parë e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. Gjatë takimit u tha se, ky Këshill do t’i adresojë të gjitha sfidat e bizneseve dhe investitorëve, duke rekomanduar masa për institucionet më të larta të vendit, për krijimin e politikave sa më të favorshme për të bërin biznes.

Kosovë, përfundon provimi i parë i maturës. Raste të izoluara parregullsish Kosovë, përfundon provimi i parë i maturës. Raste të izoluara parregullsish
Në Kosovë ka përfunduar pjesa e parë e provimit të maturës, të cilit i janë nënshtruar rreth 38 mijë maturantë.

Kosovë, familjarët e kërcënuesit të ISIS nga Gjilani, tepër të shqetësuar Kosovë, familjarët e kërcënuesit të ISIS nga Gjilani, tepër të shqetësuar
Familja e anëtarit të ISIS, Ridvan Haqifit nga Gjilani, i cili shfaqet në videon, ku kërcënohet Ballkani me sulme, po e përjeton rëndë, atë që ka bërë i biri.

Panairi i librit në Prishtinë, ndahen çmimet për autorët dhe librat më të vlerësuar Panairi i librit në Prishtinë, ndahen çmimet për autorët dhe librat më të vlerësuar
Një ditë para mbylljes së tij, rreth 35 mijë qytetarë e kanë vizituar Panairin e 17 të Librit në Prishtinë. Interesimi për librin në Kosovë, sipas organizatorëve të panairit, për çdo vit po rritet, ndërsa lexuesit kanë mundësinë të gjejnë libra, nga secila fushë që iu intereson.

Qosja: Gjykata Speciale nuk duhet krijuar, shqiptarët të mos vetëdënohen Qosja: Gjykata Speciale nuk duhet krijuar, shqiptarët të mos vetëdënohen
Akademiku Rexhep Qosja, në një intervistë dhënë gazetës kosovare “Epoka e Re”, ka folur për ngjarjet e fundit në Kosovë dhe në Kumanovë.

Nishani: Votoni Gjykatën Speciale, nuk keni alternativë tjetër Nishani: Votoni Gjykatën Speciale, nuk keni alternativë tjetër
Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka apeluar ndaj deputetëve të Kosovës që të votojnë paketën ligjore që krijon bazën për themelimin e Gjykatës Speciale.

Kosovë, vonohet më tej drafti për krijimin e Gjykatës Speciale Kosovë, vonohet më tej drafti për krijimin e Gjykatës Speciale
Institucionet e Kosovës ende nuk janë pajtuar që ta miratojnë draftin final të projektligjit të sponsorizuar nga Bashkimi Europian për themelimin e Gjykatës Speciale për krimet e luftës.

Isa Boletini, familja e heroit i dorëzon eshtrat FSK-së Isa Boletini, familja e heroit i dorëzon eshtrat FSK-së
Familja e Isa Boletinit i ka dorëzuar Forcës së Sigurisë së Kosovës eshtrat e heroit kombëtar dhe ato të bashkëluftëtarëve të tij.

Albin Kurti: Qeveritë në Tiranë e në Prishtinë, larg nevojave të shqiptarëve në Maqedoni Albin Kurti: Qeveritë në Tiranë e në Prishtinë, larg nevojave të shqiptarëve në Maqedoni
Ish-lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti thotë se qeveritë në Tiranë e në Prishtinë janë larg pritjeve dhe nevojave të shqiptarëve në Maqedoni.

Prishtinë, organizohet konferencë shkencore për Isa Boletinin Prishtinë, organizohet konferencë shkencore për Isa Boletinin
Pak ditë para rivarrimit të heroit kombëtar Isa Boletini, në Prishtinë u zhvillua një konferencë shkencore për figurën e tij të quajtur “Isa Boletini në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare”, organizuar nga Instituti i Historisë së Prishtinës, Instituti i Historisë së Tiranës dhe Instituti për Trashëgimi Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve nga Shkupi.

“Drenica”, Lushtaku shkruan letër publike nga burgu: Cilin kam vrarë? “Drenica”, Lushtaku shkruan letër publike nga burgu: Cilin kam vrarë?
Kryetari i Komunës së Skënderajt, Sami Lushtaku, i cili disa ditë më parë u dënua me 12 vjet burgim për një vrasje gjatë luftës, ka shkruar një letër nga burgu, me të cilën i ka bërë një pyetje publike panelit të gjyqtarëve që e dënuan: Kë kam vrarë?

Kosovë, përplasje në Kuvend mbi raportin konfidencial të “Eulex”-it Kosovë, përplasje në Kuvend mbi raportin konfidencial të “Eulex”-it
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i quajti “përrallë dhe poezi” komentet e Albin Kurtit për raportin konfidencial të “Eulex”-it, në të cilin - siç thotë Kurti, - zyrtarët e lartë të PDK-së përshkruhen se kanë interesa personale dhe jo shtetërore.

Prishtinë, diskutohet bashkëpunimi për fondet rajonale IPA të BE-së Prishtinë, diskutohet bashkëpunimi për fondet rajonale IPA të BE-së
Për herë të parë në Kosovë u organizua takimi për fondet rajonale në kuadër të Instrumentit të Asistencës së Paraanëtarësimit. Përfaqësues të vendeve të Ballkanit Perëndimor, Këshillit Rajonal për bashkëpunim dhe Komisionit Europian janë mbledhur në Prishtinë, me qëllim diskutimin rreth këtij fondi IPA, që për vitin 2016 është në vlerën e 360 milionë eurove.

Vrasja e vëllezërve Bytyçi, së shpejti 40 arrestime në Serbi Vrasja e vëllezërve Bytyçi, së shpejti 40 arrestime në Serbi
Çështja e vëllezërve shqiptaro-amerikanë Bytyçi, të cilët u vranë gjatë luftës në Kosovë, pasi ishin anëtarësuar në radhët e UÇK-së, mund të zbardhet së shpejti.

Kosova, në betejën ndaj ISIS. I dërguari i Obamas, me zyrtarët më të lartë të shtetit Kosova, në betejën ndaj ISIS. I dërguari i Obamas, me zyrtarët më të lartë të shtetit
I dërguari special i Presidentit amerikan në koalicionin global kundër ISIS-it, gjenerali John Allen ka qëndruar në Prishtinë, ku është takuar kokë më kokë me udhëheqësit më të lartë të institucioneve të Kosovës.

Përcaktimi i vijës kufitare Kosovë-Mal i Zi, shtyhet interpelanca me Thaçin Përcaktimi i vijës kufitare Kosovë-Mal i Zi, shtyhet interpelanca me Thaçin
Mali i Zi pretendon t’i marrë Kosovës 12 mijë hektarë tokë, kur të përcaktohet vija kufitare mes të dy shteteve. Bëhet fjalë për territore që, sipas hartës së vitit 1974, përfshijnë Bjeshkët e Rugovës dhe prona private të banorëve.

Gjykata Speciale, SHBA paralajmërojnë Kosovën: Votojeni, ndryshe çështja shkon në OKB Gjykata Speciale, SHBA paralajmërojnë Kosovën: Votojeni, ndryshe çështja shkon në OKB
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Tracey Ann Jacobson i ka ftuar liderët politikë të Kosovës të miratojnë sa më parë ligjin dhe amendamentet kushtetuese për Gjykatën Speciale.

Protestojnë punëtorët e ish-“Rilindjes”, kërkojnë të kompensohen Protestojnë punëtorët e ish-“Rilindjes”, kërkojnë të kompensohen
Punëtorët e ish-gazetës “Rilindja” protestuan të mërkurën në Prishtinë, duke kërkuar kompensimin e 20%-shit, ashtu si e parasheh ligji, pasi në vitin 2000 pas 70 vite funksionimi, kjo gazetë u mbyll me një vendim të UNMIK-ut.

Kosovë, falen 680 milionë euro borxhe publike Kosovë, falen 680 milionë euro borxhe publike
Qytetarët e Kosovës lirohen nga borxhet që kanë ndaj kompanive publike në periudhën para vitit 2009. Kështu parashihet me ligjin për faljen e borxheve, që u miratua këtë të mërkurë nga qeveria e Kosovës. Qeveria kërkon nga qytetarët që t’i paguajnë borxhet që kanë pas vitit 2009.

Kosovë, mblidhet Komiteti Kombëtar për Investime Kosovë, mblidhet Komiteti Kombëtar për Investime
Këtë të mërkurë, në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës do të mblidhet Komiteti Kombëtar për Investime, me qëllim diskutimin e investimeve kyçe infrastrukturore dhe bashkëfinancimin e projekteve nga ana e Bashkimit Evropian.

Rivarrimi i Boletinit në Mitrovicë, qeveria e Kosovës miraton fondin për ceremonitë Rivarrimi i Boletinit në Mitrovicë, qeveria e Kosovës miraton fondin për ceremonitë
Qeveria e Kosovës po bën përgatitjet e fundit për ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të heroit kombëtar Isa boletini. Të mërkurën u ndanë 50 mijë euro për të mbuluar shpenzimet.

Prishtinë, çelet Panairi i 17 i Librit. Mustafa dhe Kumbaro premtojnë mbështetje më të madhe Prishtinë, çelet Panairi i 17 i Librit. Mustafa dhe Kumbaro premtojnë mbështetje më të madhe
Është hapur Panairi i 17-të i Librit në Prishtinë. Në ceremoninë e hapjes, njëri nga themeluesit, Daut Demaku tha se në këtë panair janë mbi një mijë tituj librash dhe rreth 100 botues nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe diaspora.

Paquet takon krerët e institucioneve në Kosovë. BE: Kusht reforma në administratë Paquet takon krerët e institucioneve në Kosovë. BE: Kusht reforma në administratë
Drejtori për shtetet e Ballkanit Perëndimor, në Komisionin për Fqinjësi dhe Zgjerim, Jean-Eric Paquet ka përcjellë të martën në Prishtinë kërkesat e Bashkimit Evropian për Kosovën, e cila duhet të kryejë sa më parë reformën e nisur në Administratën Publike.

Kosovë, publikohen statistikat antikorrupsion të tremujorit të parë Kosovë, publikohen statistikat antikorrupsion të tremujorit të parë
Shoqëria civile në Kosovë publikoi statistikat antikorrupsion të policisë, prokurorisë dhe gjykatave të Kosovës, si dhe statistikat e zyrës së koordinatorit kombëtar për luftimin e krimeve ekonomike, të gjitha këto për periudhën janar-mars 2015.

Dita e dytë në Maltë, Thaçi takohet me kryeparlamentarin Farrugia Dita e dytë në Maltë, Thaçi takohet me kryeparlamentarin Farrugia
Zëvendëskryeministri, njëherësh ministër i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi vazhdon takimet dypalëshe në Republikën e Maltës.

LDK, në shënjestër edhe të shoqërisë civile për “kuvendin jo transparent” LDK, në shënjestër edhe të shoqërisë civile për “kuvendin jo transparent”
Përmes një komunikate për mediet, Lidhja Demokratike e Kosovës ka njoftuar opinionin për Kuvendin e 8 Zgjedhor, si dhe ka reaguar ndaj pohimeve të përfaqësuesve të shoqërisë civile se, ky kuvend ka qenë jo transparent.

Kosovë, publikohen deklarimet e pasurisë së zyrtarëve të lartë Kosovë, publikohen deklarimet e pasurisë së zyrtarëve të lartë
Agjencia Kundër Korrupsionit ka publikuar këtë të hënë formularët e deklarimit të pasurisë së zyrtarëve të lartë publikë në Kosovë.

Kosovë, kryeprokurori fton deputetët e qytetarët të denoncojnë keqpërdorimet e buxhetit Kosovë, kryeprokurori fton deputetët e qytetarët të denoncojnë keqpërdorimet e buxhetit
Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit në Kosovë ka ftuar deputetët kosovarë, që akuzat që  i bëjnë në seanca për keqpërdorime dhe dëme të buxhetit të vendit, t’i paraqesin tek organet e drejtësisë.

LDK lë jashtë organeve të partisë zërat kritikë LDK lë jashtë organeve të partisë zërat kritikë
Lidhja Demokratike e Kosovës pritet t’i lërë jashtë organeve të partisë zërat, që së fundi kanë pasur qasje kritike ndaj kryeministrit të Kosovës dhe kreut të LDK-së, Isa Mustafa.

Kosovë, reforma e administratës publike në rrugën e duhur Kosovë, reforma e administratës publike në rrugën e duhur
Qeveria e Kosovës, në bashkëpunim me zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë kanë paraqitur arritjet e deritanishme në reformën e administratës publike.

Kosovë, kryesia e Kuvendit diskuton për “Gjykatën” dhe FAK Kosovë, kryesia e Kuvendit diskuton për “Gjykatën” dhe FAK
Kryesia e Kuvendit të Kosovës diskutoi të hënën për Gjykatën Speciale dhe Forcat e Armatosura, edhe pse asnjë nga këto dy pr/ligje nuk parashikohet të miratohen këtë javë.

1 Qershori në Kosovë, Mustafa: Prioritet të drejtat e të miturve 1 Qershori në Kosovë, Mustafa: Prioritet të drejtat e të miturve
Në Ditën ndërkombëtare të fëmijëve, kryeministri i Kosovës Isa Mustafa takoi drejtoreshën rajonale të UNICEF-it, Marie Pierre Poirier, me të cilën diskutoi mbi të drejtat e fëmijëve.

Mustafa rizgjidhet në krye të LDK; Osmanit i mohohet kandidimi: Kjo është diktaturë Mustafa rizgjidhet në krye të LDK; Osmanit i mohohet kandidimi: Kjo është diktaturë
Isa Mustafa rikonfirmohet kryetar i LDK-së. Udhëheqësi aktual është zgjedhur me votim të hapur. Sipas delegatit Rexhep Gjergji, ai është zgjedhur me vetëm dy vota kundër. Po me votim të hapur i është mohuar kandidatura Vjosa Osmanit.

LDK mban zgjedhjet për kryetar LDK mban zgjedhjet për kryetar
Lidhja Demokratike e Kosovës të dielën zgjedh liderin e saj për një mandat katërvjeçar.

Protestë e familjarëve të të rënëve para luftës së UÇK-së Protestë e familjarëve të të rënëve para luftës së UÇK-së
Familjarë të dëshmorëve të rënë para luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë marshuar të shtunën në drejtim të Kryeministrisë me kërkesë përfshirjen e këtyre të rënëve në ligjin për kategoritë e luftës.

Kosovë, Avokati i Popullit: Gjuriç dhe Rakiç kanë shkelur Kushtetutën. Të ndiqen penalisht Kosovë, Avokati i Popullit: Gjuriç dhe Rakiç kanë shkelur Kushtetutën. Të ndiqen penalisht
Avokati i Popullit në Kosovë kërkon të ndiqen penalisht kryetari i Komunës së Mitrovicës, Goran Rakiç, dhe përfaqësuesi i serbëve të veriut, Marko Gjuriç, për shkak se kanë vendosur në mënyrë të kundërligjshme të ashtuquajturin “Park i paqes” në urën e lumit Ibër.

Protestë kundër Gjykatës Speciale: Do të barazojë luftën e UÇK-së me të autorëve të krimeve Protestë kundër Gjykatës Speciale: Do të barazojë luftën e UÇK-së me të autorëve të krimeve
Qindra qytetarë protestuan para ndërtesës së Parlamentit të Kosovës, kundër Gjykatës Speciale dhe vendimit ndaj “Grupit të Drenicës”.

Thaçi reagon ashpër për “Drenicën”: Tendencë për të njollosur luftën e UÇK-së Thaçi reagon ashpër për “Drenicën”: Tendencë për të njollosur luftën e UÇK-së
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka postuar në Facebook një status të ashpër kundër vendimit të Gjykatës Themelore në Mitrovicë për Grupin e Drenicës.

Kosovë, shtyhet seanca e Kuvendit për Gjykatën Speciale  Kosovë, shtyhet seanca e Kuvendit për Gjykatën Speciale 
Kuvendi i Kosovës ka shtyrë seancën, ku do të hidheshin për votim ndryshimet kushtetuese për krijimin e Gjykatës Speciale. Grupet parlamentare të koalicionit qeveritar kërkuan shtyrjen, duke e motivuar kërkesën me mungesën e projektligjit për Gjykatën Speciale.

Kosovë, nis punimet Konferenca ndërkombëtare Ndërfetare Kosovë, nis punimet Konferenca ndërkombëtare Ndërfetare
Pasditen e së enjtes, në Prishtinë ka nisur Konferenca e 4-t ndërkombëtare Ndërfetare. Në këtë konferencë do të nxirret në pah roli, përvoja dhe kontributi i Kosovës dhe rajonit në debatin global mbi promovimin e dialogut ndërfetar dhe luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm.

Organizatat e dala nga UÇK do të zhvillojnë protestë Organizatat e dala nga UÇK do të zhvillojnë protestë
Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së do të organizojnë, të premten në orën 10, një protestë kundër miratimit të krijimit të Gjykatës Speciale. Protesta do të zhvillohet para Teatrit Kombëtar, në Prishtinë.

Vendimi për “Drenicën”, PDK: Shqetësues dhe i dëmshëm për Kosovën Vendimi për “Drenicën”, PDK: Shqetësues dhe i dëmshëm për Kosovën
Në një komunikatë të shpërndarë për media, Partia Demokratike e Kosovës i konsideron si të papritura për opinionin kosovar aktvendimet e shpallura të mërkurën ndaj “grupit të Drenicës”; shqetësuese dhe të dëmshme për Kosovën.

Prishtinë, nis “java e luleshtrydhes” Prishtinë, nis “java e luleshtrydhes”
Të enjten, në Kosovë ka filluar java e luleshtrydhes, një ngjarje që mbledh kultivues të shumtë të këtij fruti, në të dy anët e sheshit “Nëna Tereza”, në Prishtinë.

Kuvendi i Kosovës miraton disa projektligje për liberalizimin e vizave Kuvendi i Kosovës miraton disa projektligje për liberalizimin e vizave
Kuvendi i Kosovës ka nisur seancën e së enjtes duke bërë thirrje për gjykim dhe drejtësi deri në fund për rastin “Drenica”, ku trupi gjykues dënoi një ditë më parë me 65 vjet burg në total, 11 ish-eprorë të lartë të UÇK-së.

Kosovë, Kuvendi “në ankth” për votat e Gjykatës Speciale. Të premten seanca Kosovë, Kuvendi “në ankth” për votat e Gjykatës Speciale. Të premten seanca
Deputetët e koalicionit qeverisës në Kuvendin e Kosovës janë kontaktuar secili personalisht, një ditë para se të hidhen për votim ndryshimet kushtetuese për Gjykatën Speciale.

Rama e Mustafa takojnë Gruevskin, diskutohet situata në Kumanovë Rama e Mustafa takojnë Gruevskin, diskutohet situata në Kumanovë
Forumi Ekonomik i Vjenës në Tiranë ishte një mundësi e mirë për kryeministrat e rajonit të realizonin takime bilaterale. Në qendër të takimeve është vënë kryeministri maqedonas Gruevski, për vetë specifikën e zhvillimeve të fundit në vendin e tij.

Kosova “injoron” vizitën e Vuçiç në Tiranë; asnjë koment nga politika Kosova “injoron” vizitën e Vuçiç në Tiranë; asnjë koment nga politika
Prishtina zyrtare nuk ka bërë as edhe një koment të vetëm për vizitën e kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç në Tiranë. Në qeverinë e Kosovës nuk e kanë parë të arsyeshme të komentojnë dhe po ashtu edhe subjektet politike në Parlament.

Prishtinë, Gjermania dhuron 30 milionë euro për arsimin dhe bujqësinë Prishtinë, Gjermania dhuron 30 milionë euro për arsimin dhe bujqësinë
Gjermania dhuron 30 milionë euro për Kosovën në kuadër të ndihmës për rimëkëmbjen ekonomike. Ministri për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim të Gjermanisë Gerd Muller, u prit të mërkurën nga Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe ministri i Financave, Avdullah Hoti.

Stërvitje e përbashkët e FSK-së me trupat amerikane Stërvitje e përbashkët e FSK-së me trupat amerikane
Brigada për Reagim të Shpejtë e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe ushtria amerikane për Europën, të mërkurën kanë zhvilluar një stërvitje të përbashkët në Aeroportin e Gjakovës në kuadër të "Ndihma e Kosovës”.

Organizatat e dala nga lufta dënojnë vendimet për “Drenicën” Organizatat e dala nga lufta dënojnë vendimet për “Drenicën”
Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së kanë kundërshtuar vendimet e dhëna ndaj ish-bashkëluftëtarëve në rastet “Drenica 1” dhe “Drenica 2”.

Kosovë, Veseli takohet me përfaqësues të komunave veriore Kosovë, Veseli takohet me përfaqësues të komunave veriore
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti të mërkurën në një takim, një grup asambleistësh nga komunat veriore të Kosovës dhe Këshillin e Veriut, me të cilët bisedoi për sfidat dhe problemet e qytetarëve shqiptarë të asaj pjese të Republikës së Kosovës, si dhe për mundësitë e tejkalimit të tyre.

Jahjaga pret përfaqësuesin e FMN-së, Min Zhu Jahjaga pret përfaqësuesin e FMN-së, Min Zhu
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, priti në takim zëvendësdrejtorin menaxhues të Fondit Monetar Ndërkombëtar, Min Zhu, të shoqëruar edhe nga bashkëpunëtorë të tij. Në takim mori pjesë edhe guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza.

Kosovë, transformimi i FSK në FAK, gati për procedim në Kuvend Kosovë, transformimi i FSK në FAK, gati për procedim në Kuvend
Pas më shumë se një viti, që kur është paralajmëruar krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës, qeveria e Kosovës procedoi në mbledhjen e së mërkurës propozimet për ndryshimet kushteuetse, në mënyrë që misioni i FSK-së të ndryshohet.

Sami Lushtaku shpallet fajtor, dënohet me 12 vite burg Sami Lushtaku shpallet fajtor, dënohet me 12 vite burg
Sot, trupi gjykues në Gjykatën Themelore në Mitrovicë dënoi për krime lufte ish komandantët e UÇK-së për rajonin e Drenicës: me 12 vjet burg Sami Lushtakun dhe 16 gjithsej për dy cështjet  “Drenica”, Sylejman Selimin.

Lamtumirë me nderime ushtarake 8 trupave të pajetë të “Kumanovës” Lamtumirë me nderime ushtarake 8 trupave të pajetë të “Kumanovës”
Mijëra qytetarë u kanë dhënë lamtumirën e fundit 8 qytetarëve të Kosovës, të vrarë në Kumanovë më 9 dhe 10 maj.

Thaçi, në Këshillin e Sigurimit: Do ta padisim Serbinë për gjenocid në Kosovë Thaçi, në Këshillin e Sigurimit: Do ta padisim Serbinë për gjenocid në Kosovë
Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, paralajmëroi në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se, Kosova ka punuar për të dokumentuar krimet dhe viktimat e luftës dhe se shumë shpejt do ta padisë Serbinë për gjenocid në Kosovë.

Kosovë, FMN përgatit një program të ri me qeverinë e Prishtinës Kosovë, FMN përgatit një program të ri me qeverinë e Prishtinës
Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka takuar të martën zëvendësdrejtorin menaxhues të Fondit Monetar Ndërkombëtar, Min Zhu.

Isa Boletini do të prehet në vendlindje. Rrugëtimi nis nga Vlora, në Prizren, Prishtinë dhe Boletin Isa Boletini do të prehet në vendlindje. Rrugëtimi nis nga Vlora, në Prizren, Prishtinë dhe Boletin
Heroi kombëtar Isa Boletini, përfundimisht do të varroset në vendlindjen e tij, në Boletin të Mitrovicës së Veriut.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së shqyrton raportin 3-mujor mbi zhvillimet në Kosovë Këshilli i Sigurimit i OKB-së shqyrton raportin 3-mujor mbi zhvillimet në Kosovë
Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë sot raportin tremujor të Sekretarit të Përgjithshëm, Ban Ki-Moon mbi zhvillimet në Kosovë.

Ish-diplomatja DiCarlo: Kosova të mbyllë kapitullin e luftës së ’99-s Ish-diplomatja DiCarlo: Kosova të mbyllë kapitullin e luftës së ’99-s
Ish-ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Rosemary DiCarlo, ka theksuar se deklaratat e shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, lidhur me “Shqipërinë e Madhe” janë të pabaza, sepse sipas saj një gjë e tillë, një ide e tillë nuk ekziston.

Kosovë, pakoja ligjore për drejtësinë, të enjten në Kuvend. Kriter për liberalizimin e vizave Kosovë, pakoja ligjore për drejtësinë, të enjten në Kuvend. Kriter për liberalizimin e vizave
Në kuadër të votimit për pakon ligjore për sistemin e drejtësisë, Komisioni parlamentar për Legjislacion do t’i propozojë Kuvendit të Kosovës, të ndalojë praktikën e deritanishme, që gjyqtarët dhe prokurorët kosovarë të punojnë edhe si profesorë universitetesh.

Ministri i Arsimit, Bajrami viziton Luginën e Preshevës: Të shkëmbejmë librat Ministri i Arsimit, Bajrami viziton Luginën e Preshevës: Të shkëmbejmë librat
Ministri i Arsimit të Kosovës, Arsim Bajrami, ndonëse pa targa makine ka arritur në Luginën e Preshevës, për të folur për mundësinë e zgjidhjes së problemeve të edukimit në këtë pjesë të jugut të Serbisë, ku jetojnë shqiptarët.

Jahjaga e Lumezi, në diplomimin e prokurorëve e gjyqtarëve të ardhshëm Jahjaga e Lumezi, në diplomimin e prokurorëve e gjyqtarëve të ardhshëm
Deklarata të forta për krijimin e shtetit ligjor kanë dhënë Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi, me rastin e ceremonisë së diplomimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve nga Instituti Gjyqësor i Kosovës.

“Kumanova”, familjarët e viktimave do të padisin Maqedoninë “Kumanova”, familjarët e viktimave do të padisin Maqedoninë
Familjarët e kosovarëve të vrarë në Kumanovë mund ta padisin Maqedoninë për keqtrajtim të trupave të pajetë. Top Channel ka mësuar se, familjarët e 9 kosovarëve, sapo të varrosin trupat e viktimave do të bëjnë padinë në Shkup.

Thaçi niset për në Nju Jork për të raportuar në Këshillin e Sigurimit Thaçi niset për në Nju Jork për të raportuar në Këshillin e Sigurimit
Zëvendëskryeministri dhe njëherazi ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, është nisur këtë të hënë për në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara, ku do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Kosovë, tryezë mes OEAK dhe prodhuesve vendorë për sfidat dhe mundësitë Kosovë, tryezë mes OEAK dhe prodhuesve vendorë për sfidat dhe mundësitë
Sfidat, me të cilat po përballen prodhuesit vendorë në Kosovë, mbeten tarifat e larta të energjisë elektrike, normat e larta të interesit bankar, taksat doganore dhe politikat fiskale.

Vetëvendosje: Ndarja etnike e FAK-ut, rrezik për Kosovën Vetëvendosje: Ndarja etnike e FAK-ut, rrezik për Kosovën
Komiteti për Mbrojtje dhe Siguri në Lëvizjen Vetëvendosje në një konferencë për medie paralajmëroi për rrezikun që po i kanoset Kosovës nga tendenca për ndarjen etnike të Forcave të Sigurisë së Kosovës.

Kumanova, sot varrimi i ish-luftëtarit të UÇK-së, Beg Rizaj Kumanova, sot varrimi i ish-luftëtarit të UÇK-së, Beg Rizaj
Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Beg Rizaj, i cili u vra në ngjarjet e fundit në Kumanovë të Maqedonisë, do të varroset këtë të diel në orën 16:00, në varrezat e Dëshmorëve, në Gllogjan të Deçanit.

Kryhet autopsia për 5 nga 9 të vrarët në Kumanovë Kryhet autopsia për 5 nga 9 të vrarët në Kumanovë
Departamenti i Mjekësisë Ligjore në  Prishtinë nisi këtë të shtunë procesin e autopsisë për 9 të vrarët në Kumanovë.  

Kosova bëhet anëtare me të drejta të plota e SEECP Kosova bëhet anëtare me të drejta të plota e SEECP
Kosova është tashmë anëtare me të drejta të plota e Asamblesë Parlamentare të Grupit të Bashkëpunimit të Vendeve të Europës Jug-lindore, SEECP.

Beg Rizaj varroset të dielën në Gllogjan Beg Rizaj varroset të dielën në Gllogjan
Një prej të vrarëve në Kumanovë do të varroset të dielën në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Gllogjan.

Jahjaga i kërkon Irakut njohjen e Kosovës, Allawi: Çështje kohe Jahjaga i kërkon Irakut njohjen e Kosovës, Allawi: Çështje kohe
Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga është takuar me zëvendëspresidentin e Republikës së Irakut, Ayad Allawi, me të cilin bisedoi për vendosjen e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy vendeve.

Kosovë, gati për autopsinë e dytë të viktimave të “Kumanovës”. Priten ende raportet e para Kosovë, gati për autopsinë e dytë të viktimave të “Kumanovës”. Priten ende raportet e para
Prokuroria e Shtetit në Kosovë ka miratuar kërkesën e familjarëve të kosovarëve të vrarë në Kumanovë, që trupave të pajetë t’u kryhet një autopsi e re nga Mjekësia Ligjore kosovare.

Prishtinë, përfshihet nga flakët një lokal pranë stadiumit. Dyshohet i qëllimshëm Prishtinë, përfshihet nga flakët një lokal pranë stadiumit. Dyshohet i qëllimshëm
Pasditen e së premtes, një zjarr ka rënë në stadiumin e Prishtinës, përkatësisht në njërin prej lokaleve në anën lindore të tij.

Në kërkim të liberalizimit të vizave, një e tillë i refuzohet zv.ministrit të Integrimit Në kërkim të liberalizimit të vizave, një e tillë i refuzohet zv.ministrit të Integrimit
Në kohën kur qeveria e Kosovës po bën përpjekjet maksimale për të siguruar liberalizimin e vizave, është zëvendësministri i Integrimeve Europiane, Ramadan Ilazi, i cili nuk ka mundur të pajiset me vizë udhëtimi në zyrën belge në Prishtinë.

Kosovë-Serbi, marrëveshje për pikat kufitare sipas modelit IBM Kosovë-Serbi, marrëveshje për pikat kufitare sipas modelit IBM
Me kryesimin e ministres për Dialogun, Edita Tahiri, delegacioni i Republikës së Kosovës mori pjesë gjatë së enjtes në takimin e radhës për zbatimin e marrëveshjes për “Menaxhimin e Integruar të Kufirit” për lëvizjen e lirë mes Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Kosovë, më 29 maj votohet për Gjykatën Speciale Kosovë, më 29 maj votohet për Gjykatën Speciale
Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur, që më 29 maj të mbahet seanca, ku do të votohen amendamentet kushtetuese për Gjykatën Speciale. Në këtë seancë pritet të miratohet edhe ligji për Gjykatën Speciale, i cili paraprakisht, gjatë ditëve në vijim duhet të miratohet nga qeveria e Kosovës.

Dublin, Haradinaj takohet me kryeministrin Kenny Dublin, Haradinaj takohet me kryeministrin Kenny
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është takuar pasditen e së enjtes me kryeministrin e Republikës së Irlandës, Enda Kenny, në Dublin.

Gjykata Speciale, Kryesia e Kuvendit mblidhet të premten për amendamentet Gjykata Speciale, Kryesia e Kuvendit mblidhet të premten për amendamentet
Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, ka ftuar për të premten një mbledhje të Kryesisë së Kuvendit, ku do të shqyrtohen amendamentet kushtetuese për formimin e Gjykatës Speciale.

Kuvendi, debate në lidhje me shndërrimin e FSK-së në FAK Kuvendi, debate në lidhje me shndërrimin e FSK-së në FAK
Ministri i FSK-së, Haki Demolli ka mohuar se, në kuadër të ushtrisë së Kosovës, do të krijohet një batalion i veçantë për serbët.

Opozita kërkoi shkarkimin e Kuçit, Kuvendi nuk e miraton Opozita kërkoi shkarkimin e Kuçit, Kuvendi nuk e miraton
Partitë opozitare kërkuan nga kryeministri i Kosovës, që të shkarkojë ministrin e Drejtësisë, Hajredin Kuçi.

Bisedimet Kosovë-Serbi, Beogradi rrit pretendimet Bisedimet Kosovë-Serbi, Beogradi rrit pretendimet
Delegacioni i Serbisë në bisedimet me Kosovën ka ngritur pretendime të reja për marrëveshjet e arritura në Bruksel për telekomin dhe energjinë.

Kosovë, edhe pse nën hetim, zgjidhet kryetare e Gjykatës Kushtetuese Kosovë, edhe pse nën hetim, zgjidhet kryetare e Gjykatës Kushtetuese
Procesi hetimor i Prokurorisë Speciale të Kosovës kundër gjyqtares së Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama Hajrizi, nuk ka qenë pengesë, që ajo të bëhet kryetare e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

Mustafa: Djali im të trajtohet nga drejtësia njësoj si të tjerët Mustafa: Djali im të trajtohet nga drejtësia njësoj si të tjerët
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa kërkon që djali i tij Besnik Mustafa të trajtohet në mënyrë të barabartë me të tjerët para ligjit.

Maqedonia kthen trupat e të vrarëve. Familjarët kërkojnë autopsi nga Mjekësia Ligjore e Kosovës Maqedonia kthen trupat e të vrarëve. Familjarët kërkojnë autopsi nga Mjekësia Ligjore e Kosovës
Familjarët e shqiptarëve të Kosovës që janë vrarë në Kumanovë, po kërkojnë nga mjekësia ligjore në Prishtinë që të kryejë autopsinë e trupave të familjarëve të tyre, për të vërtetuar nëse janë vrarë në luftime apo pasi janë arrestuar.

Jahjaga pret nënsekretarin e OKB-së: Serbia të heqë strukturat ilegale Jahjaga pret nënsekretarin e OKB-së: Serbia të heqë strukturat ilegale
Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka pritur të mërkurën në një takim nënsekretarin e OKB-së për misione paqësore, Herve Ladsous, me të cilin ka biseduar mbi zhvillimet aktuale në Kosovë, dialogun me Serbinë, etj.

Kosovë, debate për reformën në arsimin e lartë Kosovë, debate për reformën në arsimin e lartë
Në universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, ka vazhduar të mërkurën debati publik për projektligjin e arsimit të lartë dhe atë për profesionet e rregulluara.

Mitrovicë, dëshmi shokuese ndaj Oliver Ivanoviç Mitrovicë, dëshmi shokuese ndaj Oliver Ivanoviç
Në Gjykatën Themelore të Mitrovicës së Veriut ka vazhduar të mërkurën seanca gjyqësore kundër politikanit serb Oliver Ivanoviç dhe katër të akuzuarve të tjerë për krime kundër shqiptarëve gjatë viteve 1999-2000.

Prishtinë, protestë e familjarëve të kosovarëve të Kumanovës Prishtinë, protestë e familjarëve të kosovarëve të Kumanovës
Qindra qytetarë u janë bashkuar familjarëve të të vrarëve dhe të arrestuarve në Kumanovë, në protestën që u mbajt të mërkurën para ndërtesës së qeverisë së Kosovës, në Prishtinë.

Mustafa: Kosova, jo burim i paqëndrueshmërisë në rajon Mustafa: Kosova, jo burim i paqëndrueshmërisë në rajon
Kryeministri Isa Mustafa ritheksoi faktin se Kosova nuk është burim i paqëndrueshmërisë në rajon. Këtë koment ai e bëri duke iu referuar situatës në Kumanovë, ku sipas informacioneve zyrtare, janë përfshirë 30 shtetas të Kosovës. Kryeministri kosovar foli për këtë ngjarje, në kuadër të raportimit në mbledhjen e qeverisë për vizitën zyrtare në Slloveni.

Kosova njihet si shtet nga Antigua dhe Barbuda Kosova njihet si shtet nga Antigua dhe Barbuda
Shteti i Kosovës është njohur nga dy vendet e Karaibeve, Antigua dhe Barbuda. Lajmi konfirmohet nga zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi.

Kosovë, kryeprokurori Lumezi pret të dërguarin e OKB-së Kosovë, kryeprokurori Lumezi pret të dërguarin e OKB-së
Kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi ka pritur të martën në një takim, përfaqësuesin special të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Farid Zarif, të cilin e ka njoftuar për sfidat, me të cilat po ballafaqohet institucioni i Prokurorit të Shtetit, si dhe sistemi prokurorial i Kosovës në përgjithësi.

Kosovë, Veseli “shmang” interesimin për Gjykatën Speciale Kosovë, Veseli “shmang” interesimin për Gjykatën Speciale
Ndërkohë që krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës, për autoritetet në Prishtinë është prioritet nacional, Gjykata Speciale mbetet një sfidë, që - siç thuhet - duhet kaluar me konsensus. Por, asnjë nga këto dy çështje, nuk e ka marrë ende drejtimin për t’u finalizuar.

Prokuroria e Kosovës: Hetimet tona, para ngjarjeve në Kumanovë Prokuroria e Kosovës: Hetimet tona, para ngjarjeve në Kumanovë
Prokuroria e Kosovës, edhe pse pa dhënë detaje, sqaron urdhrin për kontroll policor në disa vendndodhje në Kosovë, pas ngjarjeve në Kumanovë të Maqedonisë.

Kosova, notë proteste Maqedonisë: S’ka transparencë për Kumanovën Kosova, notë proteste Maqedonisë: S’ka transparencë për Kumanovën
Pavarësisht gatishmërisë së qeverisë së Kosovës për bashkëpunim me Maqedoninë për zbardhjen e ngjarjes në Kumanovë, ku ishin të përfshirë qytetarë nga Kosova, duket se Shkupi zyrtar po refuzon bashkëpunimin.

Kosovë, 16 vjet nga masakra e Dubravës Kosovë, 16 vjet nga masakra e Dubravës
Në 16-vjetorin e masakrës në burgun e Dubravës, dy nga ish-të burgosurit kujtojnë tmerrin e përjetuar, ku mbetën të vrarë rreth 120 të burgosur shqiptarë e mbi 300 të tjerë të plagosur.

Familjarët e kosovarëve të Kumanovës, të mërkurën në protestë Familjarët e kosovarëve të "Kumanovës", të mërkurën në protestë
Familjarët e ish-luftëtarëve të UÇK-së, të përfshirë në përleshjen e armatosur në Kumanovë, do të protestojnë të mërkurën përpara selisë së qeverisë së Kosovës.

Mosmarrëveshjet për varrin e Isa Boletinit, pezullohet puna e Këshillit Organizativ   Mosmarrëveshjet për varrin e Isa Boletinit, pezullohet puna e Këshillit Organizativ  
Këshilli Organizativ për ceremoninë e rivarrosjes së Isa Boletini ka pezulluar përkohësisht aktivitetet, për shkak të zhvillimeve të fundit në ndryshimin e vendit të rivarrosjes së heroit kombëtar.

Mustafa: Nuk kishim informacion për “Kumanovën”, duhet hetim ndërkombëtar Mustafa: Nuk kishim informacion për “Kumanovën”, duhet hetim ndërkombëtar
Në një deklaratë për shtyp, Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa shpreh shqetësimin lidhur me ato që i quan “tendenca për manipulimin e opinionit se gjoja kryeministri ka pasur informata nga AKI, lidhur me ngjarjet që mund të ndodhnin në Kumanovë”.

Kosovë, miratohen disa ligje që i hapin rrugë liberalizimit të vizave Kosovë, miratohen disa ligje që i hapin rrugë liberalizimit të vizave
Kuvendi i Kosovës ka miratuar disa projektligje me procedurë të përshpejtuar, duke bërë shmangie të rregullores së punës, për të arritur në kohë afatet për përmbushjen e kritereve për procesin e liberalizimit të vizave.

OKB, Kosova do të përfaqësohet nga Thaçi në KS OKB, Kosova do të përfaqësohet nga Thaçi në KS
Më 26 Maj, në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Kosova do të përballet me akuzat për ngjarjet e fundit në Kumanovë, si dhe për vonesat në krijimin e Gjykatës Speciale për krimet e luftës.

Ngjarjet në Maqedoni, Dërguti: Mustafa dhe Jahjaga ishin informuar nga AKI Ngjarjet në Maqedoni, Dërguti: Mustafa dhe Jahjaga ishin informuar nga AKI
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe Presidentja Atifete Jahjaga ishin informuar që më 23 Shkurt të këtij viti nga Agjencia Kosovare e Inteligjencës, për ngjarjet që mund të ndodhnin në Maqedoni.

Ngjarjet në Maqedoni, Hyseni: Nuk kam pasur informacion nga AKI Ngjarjet në Maqedoni, Hyseni: Nuk kam pasur informacion nga AKI
Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni mohon të ketë pasur informacione për situatën në Maqedoni, nga Agencia Kosovare e Inteligjencës.

Javën e ardhshme “autorizim” ligjit për Gjykatën Speciale Javën e ardhshme “autorizim” ligjit për Gjykatën Speciale
Krerët më të lartë të institucioneve të Kosovës do të takohen në fillim të javës së ardhshme për t’i dhënë dritën jeshile punës që ka bërë ekipi teknik për harmonizimin e qëndrimeve me Brukselin për ligjin për Gjykatën Speciale për krime të luftës.

“Kumanova”, Ivanov fajëson Kosovën, reagon Jahjaga “Kumanova”, Ivanov fajëson Kosovën, reagon Jahjaga
Përpjekjet e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që përmes një letre dërguar liderëve botërorë, po përpiqet të fajësojë Kosovën për mosreagim ndaj përleshjes së armatosur në Kumanovë, kanë ngjallur reagime në Prishtinë.

Prishtinë, digjet banesa, nuk ka viktima Prishtinë, digjet banesa, nuk ka viktima
Një banesë në qendër të Prishtinës, është djegur të shtunën pasdite. Zjarrfikësit kanë mbërritur dhe kanë shuar zjarrin, duke parandaluar zgjerimin e tij në banesat tjera.

VV protestë simbolike në autostradën Prishtinë-Hani i Elezit VV protestë simbolike në autostradën Prishtinë-Hani i Elezit
Lëvizja Vetëvendosje ka zhvilluar një aksion simbolik në vendin ku po punohet për ndërtimin e autostradës Prishtinë – Hani i Elezit.

PDK propozon Hashim Thaçin për President, Veseli: Me votat e deputetëve ose nga populli PDK propozon Hashim Thaçin për President, Veseli: Me votat e deputetëve ose nga populli
Nëse jo me votat e deputetëve të Kuvendit, Partia Demokratike e Kosovës po përgatitet që me votat e qytetarëve të fitojë garën presidenciale dhe kryetari i saj Hashim Thaçi të jetë President i Kosovës.

FIBA Europa zyrtarizon njohjen e Kosovës FIBA Europa zyrtarizon njohjen e Kosovës
Asambleja e Përgjithshme e FIBA-s për Europën, që është duke u mbajtur në Maltë, unanimisht i ka votuar ndryshimet në Statutin e FIBA së Europës, duke votuar kështu edhe për njohjen zyrtare të Kosovës, si anëtare e 52-të.

“Entiteti ushtarak”, AAK del kundër: Ide e rrezikshme “Entiteti ushtarak”, AAK del kundër: Ide e rrezikshme
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës vlerëson se ideja e hedhur së fundmi, që javëve në vijim do të diskutohet për krijimin e një “entiteti ushtarak” minoritar, paralel dhe njëetnik, brenda strukturës së ardhshme të Forcave të Armatosura të Kosovës, ekskluzivisht për pakicën serbe, është i rrezikshëm, jofunksional dhe çintegrues.

Kosovë, ndalohet për terrorizëm një boshnjak Kosovë, ndalohet për terrorizëm një boshnjak
Policia e Kosovës njoftoi se ka arrestuar një person të dyshuar për “organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist”.

Krasniqi: Pakti Kosovë-Serbi pengoi rivarrimin e Isa Boletinit në Mitrovicë Krasniqi: Pakti Kosovë-Serbi pengoi rivarrimin e Isa Boletinit në Mitrovicë
Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi vlerëson se marrëveshja me Serbinë është një nga arsyet kryesore pse qeveria e Kosovës ka hequr dorë nga rivarrimi i Isa Boletinit në kullën e tij, që ndodhet në pjesën veriore të Mitrovicës.

Lavrov në Serbi: Kosova e pashpresë. Ballkani mund të shpërthejë Lavrov në Serbi: Kosova e pashpresë. Ballkani mund të shpërthejë
Vizita në Serbi e ministrit të Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, ka shërbyer për deklarime politike, ndarje dhe mbrojtje kufijsh në Ballkan.

Gjykata Speciale, sërish debate mes ekspertësh juridikë Gjykata Speciale, sërish debate mes ekspertësh juridikë
Pak ditë para se Kuvendi i Kosovës të votojë ndryshimet kushtetuese për formimin e Gjykatës Speciale për krimet e luftës, ekspertë dhe njohës të çështjeve penale të krimeve të luftës vlerësojnë se, Kosova ndodhet përballë presionit të madh politik ndërkombëtar.

Bastisen shtëpitë e kosovarëve të “Kumanovës”, gjenden armë dhe prova të tjera Bastisen shtëpitë e kosovarëve të “Kumanovës”, gjenden armë dhe prova të tjera
Policia e Kosovës njofton se ka përfunduar aksioni në shkallë vendi, në lidhje me ngjarjet e Kumanovës. Bastisjet u realizuan në 6 rajone të Kosovës, si në Prishtinë, Gjilan, Pejë, Gjakovë, Ferizaj dhe Prizren.

Kumanova, familjarët e kosovarëve: Në burg po i torturojnë Kumanova, familjarët e kosovarëve: Në burg po i torturojnë
Deklaratat e familjarëve se të burgosurit kosovarë në Maqedoni po keqtrajtohen kanë alarmuar qeverinë e Kosovës.

Gratë e dhunuara gjatë luftës, vijon grumbullimi i fustaneve për solidarizim Gratë e dhunuara gjatë luftës, vijon grumbullimi i fustaneve për solidarizim
Pas qyteteve të ndryshme në Kosovë, edhe në Prishtinë ka filluar dhurimi i një fustani në shenjë solidariteti me viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Kosovë, kundërshtohet varrimi i Boletinit në Vlorë. Deputetët kërkojnë sqarime Kosovë, kundërshtohet varrimi i Boletinit në Vlorë. Deputetët kërkojnë sqarime
Deputetët e Kuvendit të Kosovës kundërshtojnë propozimin qeveritar për rivarrimin e eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini, në Vlorë. Deputeti nga radhët e LDK-së, Sadri Ferati e quajti të nxituar këtë vendim, duke kërkuar kështu që rivarrimi të bëhet në vendin e lindjes, në Boletin.

Kosovë, punonjësve publikë u njihet përvoja e punës Kosovë, punonjësve publikë u njihet përvoja e punës
Qeveria e Kosovës miratoi këtë të premte vendimin që u njeh përvojën e punës të gjithë punonjësve që paguhen nga buxheti i shtetit.

Ngjarjet në Kumanovë, aksion policor në tërë Kosovën Ngjarjet në Kumanovë, aksion policor në tërë Kosovën
Policia e Kosovës ka ndërmarrë një aksion të shtrirë në të gjitha rajonet e vendit, duke bastisur shtëpitë e familjeve të shtetasve të Kosovës të përfshirë në përljeshjen e armatosur fundjavën e kaluar në Kumanovë.

Lavrov: Ndryshimi nga Krimea? Kosova nuk bëri referendum për pavarësi Lavrov: Ndryshimi nga Krimea? Kosova nuk bëri referendum për pavarësi
Gjatë një vizite në Beograd, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, deklaroi se qëndrimi i Rusisë për Kosovën mbetet i njëjtë dhe i pandryshueshëm. Duke folur për mediat serbe, Lavrov tha se Rusia do të japë mbështetjen e nevojshme për Serbinë lidhur me pavarësinë e Kosovës.

I arratisuri rrëfen ngjarjen e Kumanovës: U dorëzuam prej OSBE-së I arratisuri rrëfen ngjarjen e Kumanovës: U dorëzuam prej OSBE-së
Sulejman Osmani, i arratisur nga duart e Policisë së Maqedonisë pas ngjarjeve të Kumanovës, në një rrëfim për RTK-në mohon spekulimet se grupi i armatosur kishte qëllime materiale.

Procedurat për të vizituar të paraburgosurit kosovarë në Shkup Procedurat për të vizituar të paraburgosurit kosovarë në Shkup
Ambasada e Kosovës në Maqedoni ka publikuar të enjten procedurat, sesi familjarët e të arrestuarve në Kumanovë mund t’i vizitojnë ata, në qendrën e paraburgimit në Shkup.

Reagime në Mitrovicë për planin e rivarrosjes së Boletinit në Vlorë Reagime në Mitrovicë për planin e rivarrosjes së Boletinit në Vlorë
Vendimi i Këshillit Organizativ për rivarrosjen e eshtrave të heroit kombëtar, Isa Boletini, në Vlorë ka ngjallur reagime të familjarëve të tij, si dhe të kryetarit të Komunës së Mitrovicës.

Familjarët e kosovarëve të arrestuar në Kumanovë kërkojnë të vizitojnë të afërmit Familjarët e kosovarëve të arrestuar në Kumanovë kërkojnë të vizitojnë të afërmit
Familjarët e qytetarëve kosovarë të arrestuar pas ngjarjeve në Kumanovë të Maqedonisë janë duke kërkuar ndihmën e Qeverisë së Kosovës që të vizitojnë të afërmit e tyre që ndodhen në burgjet në Maqedoni.

Haradinaj, kundër varrosjes së Boletinit në Vlorë: Të prehet tek kulla e tij Haradinaj, kundër varrosjes së Boletinit në Vlorë: Të prehet tek kulla e tij
Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj është kundër rivarrosjes së eshtrave të Isa Boletinit në Vlorë. Me një status në Facebook, ai shprehet se kulla e Isa Boletinit në Boletin të Mitrovicës u ka rezistuar të gjitha stuhive të vështira nëpër të cilat ka kaluar kombi ynë.

Kosovë, Kuvendi refuzon debatin për Kumanovën Kosovë, Kuvendi refuzon debatin për Kumanovën
Kuvendi i Kosovës nuk e çoi përpara propozimin e opozitës për të diskutuar për situatën në Kumanovë me arsyetimin se mungojnë informacionet e mjaftueshme. Kërkesa e lëvizjes Vetëvendosje, që kjo çështje të hyjë në rendin e ditës, u përmbys nga gjithsej 50 vota të deputetëve të partive në pushtet.

Haradinaj: Ballkani, i rrezikuar nga qeveritë kriminale Haradinaj: Ballkani, i rrezikuar nga qeveritë kriminale
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj vlerëson se ngjarjet në Kumanovë tregojnë se rajoni nuk është i rrezikuar nga “patriotët etnikë”, por nga qeveritë e korruptuara dhe të kriminalizuara.

Gjykata Speciale, opozita dhe shoqëria civile e kundërshtojnë Gjykata Speciale, opozita dhe shoqëria civile e kundërshtojnë
Partitë opozitare dhe shoqëria civile në Kosovë janë kategorikisht kundër formimit të Gjykatës Speciale, e cila do të gjykojë krimet e supozuara të kryera nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës.

Kosovë, universitetet publike pavarësohen nga UP Kosovë, universitetet publike pavarësohen nga UP
Është nënshkruar të mërkurën në Prishtinë marrëveshja për ndarjen e universiteteve publike të Gjilanit, Gjakovës dhe Mitrovicës nga ai i Prishtinës.

Kosovë, prokuroria me departament për krime lufte Kosovë, prokuroria me departament për krime lufte
Kosova do të bëhet me departament për krime lufte dhe dhomë të veçantë të gjykatës që do të merret me gjykimin e rasteve të kësaj kategorie.

Shtatorja e Ismail Qemalit në Prishtinë, vendoset me ceremoni javën e ardhshme Shtatorja e Ismail Qemalit në Prishtinë, vendoset me ceremoni javën e ardhshme
Shtatorja e Ismail Qemalit do të vendoset në oborrin e ndërtesës së ish-gazetës “Rilindja”, aktualisht objekt i qeverisë në Prishtinë. Kështu u vendos të martën në mbledhjen e Kuvendit të Prishtinës, ku përveç Partisë së Fortë, të gjitha partitë në kuvendin komunal përkrahën vendin e propozuar.

Prishtina: Ende asnjë informacion nga Shkupi për ngjarjet e Kumanovës Prishtina: Ende asnjë informacion nga Shkupi për ngjarjet e Kumanovës
Autoritetet zyrtare në Maqedoni ende nuk i kanë dhënë asnjë informacion zyrtar autoriteteve kosovare rreth përfshirjes së qytetarëve të Kosovës në ngjarjet e fundjavës në Kumanovë.

Gjykata Speciale, Veseli: Duhet konsensus dhe partneritet me ndërkombëtarët Gjykata Speciale, Veseli: Duhet konsensus dhe partneritet me ndërkombëtarët
Mungesa e konsensusit të plotë politik zvarrit themelimin e Gjykatës Speciale në Kosovë. Edhe këtë të martë, punimet e mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit rezultuan pa ndonjë datë, se kur do të paraqiten në seancë për votim amendamentet e ndryshuara kushtetutese.

Një helikopter i EULEX-it rrëzohet në aeroportin e Prishtinës Një helikopter i EULEX-it rrëzohet në aeroportin e Prishtinës
Një helikopter i kompanisë  “Starlite Aviaton”, i kontraktuar nga misioni i EULEX-it për shërbime transporti, pësoi aksident gjatë një uljeje emergjence në Aeroportin e Prishtinës.

Kumanova, në diskutimet e Kryesisë së Kuvendit në Kosovë Kumanova, në diskutimet e Kryesisë së Kuvendit në Kosovë
Shefat e grupeve parlamentare komentuan përfshirjen e kosovarëve në ngjarjet e Kumanovës. E pyetur nga gazetarët në lidhje me vrasjen e dyshuar të një kosovari, të identifikuar jo zyrtarisht si Xhaferr Zymberi - ish-pjesëtar e AAK-së -, shefja e grupit parlamentar të kësaj partie, Donika Kadaj Bujupi komentoi se mungojnë informatat zyrtare për përfshirjen e tij në Maqedoni, por kërkoi hetim ndërkombëtar mbi këtë ngjarje.

Bruksel, mbahet takimi i radhës Kosovë-Serbi për energjinë Bruksel, mbahet takimi i radhës Kosovë-Serbi për energjinë
Të hënën në Bruksel është mbajtur takimi i radhës për energjinë, ku janë diskutuar çështjet që kanë të bëjnë me zbatimin e marrëveshjes dhe planit për veprim për energjinë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

Kosovë, më pak ndihma sociale dhe më shumë fëmijë të braktisur Kosovë, më pak ndihma sociale dhe më shumë fëmijë të braktisur
Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar “Statistikat e Mirëqenies Sociale” për tremujorin e parë të vitit 2015.

Ngec krijimi i Gjykatës Speciale. Papajtueshmëri në disa nene Ngec krijimi i Gjykatës Speciale. Papajtueshmëri në disa nene
Përgatitjet përfundimtare për Gjykatën Speciale të krimeve të luftës në Kosovë nuk janë finalizuar, ashtu siç kanë pritur institucionet e Kosovës dhe ato të Brukselit.

Liga shqiptaro-amerikane kërkon dorëheqjen e Selimit
Liga shqiptaro-amerikane kërkon dorëheqjen e Selimit
“Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane” kërkon dorëheqjen e zëvendësministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi, për shkak të deklaratës që ai ka bërë, ku ka krahasuar deklaratat e ish-kongresmenit, Joseph DioGuardi, me ato të politikanëve serbë.

Jahjaga e Mustafa, të shqetësuar për ngjarjet e Kumanovës
Jahjaga e Mustafa, të shqetësuar për ngjarjet e Kumanovës
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe kryeministri Isa Mustafa shprehin shqetësimin e tyre të thellë dhe dënojnë çfarëdo përfshirje të shtetasve të Republikës së Kosovës në incidente në Republikën e Maqedonisë, që kanë për qëllim destabilizimin e Kosovës dhe shteteve fqinje, duke vënë në sprovë paqen dhe sigurinë dhe duke rrezikuar jetën dhe pronën e qytetarëve.

Kosovë, sezoni i dasmave rikthehet me të shtëna
Kosovë, sezoni i dasmave rikthehet me të shtëna
Bashkë me sezonin e dasmave, në Kosovë kanë nisur edhe të shtënat me armë gjatë festimit të tyre.

Haradinaj: Keqardhje për ngjarjet në Maqedoni
Haradinaj: Keqardhje për ngjarjet në Maqedoni
Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj shprehu keqardhjen e tij për ngjarjet e fundit në Maqedoni, duke i cilësuar ato shokuese.

Kosova, forca shtesë në kufi me Maqedoninë. Jahjaga e Mustafa i kërkojnë Shkupit informacione
Kosova, forca shtesë në kufi me Maqedoninë. Jahjaga e Mustafa i kërkojnë Shkupit informacione
Prishtina zyrtare dënon edhe zyrtarisht përfshirjen e shtetasve të Kosovës në incidentet e armatosura në Maqedoni, duke konfirmuar kështu deklaratat e palës maqedonase.

Restaurimi i hamamit të Prizrenit, debate mes specialistëve
Restaurimi i hamamit të Prizrenit, debate mes specialistëve
Restaurimi i Hamamit të Gazi Mehmet Pashës në Prizren ka ngjallur reagime të shumta në opinion, për shkak të ndryshimit të pamjes nga ajo që kishte për rreth 50 vjet.

Takim i përbashkët i Odave Ekonomike të Kosovës e Serbisë
Takim i përbashkët i Odave Ekonomike të Kosovës e Serbisë
Përfaqësues të bizneseve të Kosovës dhe Serbisë kërkojnë heqjen e barrierave politike, në mënyrë të biznesi rajonal të bëhet faktor i rëndësishëm në tregun botëror. Shumë biznesmenë shqiptarë dhe serbë u bënë bashkë në Prishtinë, në një organizim të Odës Ekonomike të Kosovës dhe Serbisë.

Isa Boletini do të rivarroset në ditën e shënuar të Lidhjes së Prizrenit
Isa Boletini do të rivarroset në ditën e shënuar të Lidhjes së Prizrenit
Dita kur është mbajtur Lidhja Shqiptare e Prizrenit është caktuar si datë, kur do të rivarrosen eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini, më shumë se një shekull pasi është vrarë.

Triumfi i ekipit kosovar në garën e NASA-s
Triumfi i ekipit kosovar në garën e NASA-s
Ekipi “NatEv Explorer” nga Kosova ka fituar çmimin “People’s Choice Award” të NASA-s për inovacion.

Spitali i ri Amerikan në Prishtinë, ministria nuk i jep licencën
Spitali i ri Amerikan në Prishtinë, ministria nuk i jep licencën
Spitali Amerikan, i cili prej vitesh ushtron aktivitetin e tij në periferi të Prishtinës, ka investuar 25 milion euro në godinën e re brenda në qytet, ku pritet të transferohet. Mirëpo këtij spitali ende nuk i është dhënë licenca për ndryshim lokacioni nga Ministria e Shëndetësisë.

Thaçi kërkon mbështetje për grupin kosovar në konkursin e NASA-s
Thaçi kërkon mbështetje për grupin kosovar në konkursin e NASA-s
Ministri i Punëve të Jashtme dhe zv.kryeministër i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mbështetur konkurrentët e rinj kosovarë, të cilët po garojnë në “NASA Space Apps Challenge”.

Kosovë, diskutime për arsimin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës
Kosovë, diskutime për arsimin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës
Kuvendi i Kosovës ka diskutuar të premten për gjendjen e vështirë të arsimit në Luginën e Preshevës, por në fund të debatit nuk pati kuorum të mjaftueshëm, për të miratuar rekomandimet që kërkuan deputetët.

Kosovë, rikthehet në Kuvend projektligji për Konfliktin e Interesit
Kosovë, rikthehet në Kuvend projektligji për Konfliktin e Interesit
Pas ndërhyrjeve nga zyra e kryeministrit, qeveria e Kosovës e dërgoi sërish në Kuvend projektligjin për Parandalimin e Konfliktit të Interesit, dy ditë pasi e tërhoqi atë.

Ngrihen aktakuza për korrupsion ndaj 14 zyrtarëve të Obiliqit
Ngrihen aktakuza për korrupsion ndaj 14 zyrtarëve të Obiliqit
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur këtë të premte një aktakuzë ndaj ish-kryetarit të Komunës së Obiliqit, Mehmet Krasniqi, 8 zyrtarëve komunalë dhe disa biznesmenëve po nga kjo komunë.

Jahjaga pret në takim artistet e instalacionit për gratë e dhunuara
Jahjaga pret në takim artistet e instalacionit për gratë e dhunuara
Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga priti në takim artisten Alketa Xhafa-Mripa dhe producenten, Anna Di Lellio, për të lançuar instalacionin artisitik “Mendoj për ty”, i cili iu dedikohet grave viktima të dhunës seksuale gjatë luftës.

Kosovë, Kuvendi pa kuorum për rekomandimet e energjisë elektrike
Kosovë, Kuvendi pa kuorum për rekomandimet e energjisë elektrike
Kuvendi i Kosovës ka diskutuar disa orë peticionin e qytetarëve kundër shtrenjtimit të çmimit të energjisë elektrike, por në fund nuk pati kuorum të mjaftueshëm për të votuar rekomandimet e peticionit.

Kosovë, amendamentet kushtetuese për Gjykatën Speciale, gati javën e ardhshme
Kosovë, amendamentet kushtetuese për Gjykatën Speciale, gati javën e ardhshme
Amendamentet kushtetuese, që do t’i hapin rrugë formimit të Gjykatës Speciale për krime të luftës, do të jenë të gatshme për miratim javën e ardhshme në Kuvendin e Kosovës.

Kuvendi i Kosovës miraton projektligjin e dixhitalizimit
Kuvendi i Kosovës miraton projektligjin e dixhitalizimit
Deputetët e Kuvendit të Kosovës miratuan me 42 vota pro projektligjin për dixhitalizimin e transmetimeve radio difuzive tokësore, ndonëse pati vërejtje të mëdha nga deputetët e opozitës për mënyrën e hartimit të këtij projektligji. 22 votuan kundër.

Kosovë, 32 persona nën akuzë për vepra të lidhura me terrorizmin
Kosovë, 32 persona nën akuzë për vepra të lidhura me terrorizmin
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur aktakuzën ndaj 32 të pandehurve për veprat penale: “Rekrutimi për terrorizëm”, “Organizimi dhe pjesëmarrja në grupe terroriste” dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll, posedim apo shfrytëzim të paautorizuar të armëve”.

Kosovë, Pallati i Rinisë në prag falimenti. Ekzekutohet vendimi gjyqësor
Kosovë, Pallati i Rinisë në prag falimenti. Ekzekutohet vendimi gjyqësor
Pallati i Rinisë në Prishtinë, që shërben si qendër kulturore, arsimore e sportive, tashmë ndodhet në kolaps financiar. Kjo, për shkak se është ekzekutuar vendimi i gjykatës, që paratë e pallatit t’u kalojnë bizneseve, që u dëmtuan nga djegia e depove të mallit në Shkurt të vitit 2000.

Kuvendi i Kosovës shtyn projektligjin për festat. Shkak, mungesa e minoritarëve
Kuvendi i Kosovës shtyn projektligjin për festat. Shkak, mungesa e minoritarëve
Mungesa e deputetëve të pakicave në seancën e Kuvendit të Kosovës ka bërë, që projektligji për festat zyrtare i parashikuar të votohej të enjten, të shtyhet për një ditë tjetër.

Gjykata Speciale, zyrtarët europianë në Prishtinë për konsultime
Gjykata Speciale, zyrtarët europianë në Prishtinë për konsultime
Zyrtarë të lartë europianë të ekipit përgatitor të Gjykatës Speciale kanë mbërritur të mërkurën në Prishtinë për të takuar zyrtarët kosovarë rreth finalizimit të punëve për formimin e saj.

Zhbogar: Shqetësuese ndërhyrja e politikës tek RTK-ja
Zhbogar: Shqetësuese ndërhyrja e politikës tek RTK-ja
Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar i vlerëson si shqetësuese akuzat për ndërhyrje të politikës dhe presion në linjat redaktuese në transmetuesin publik të Kosovës, RTK.

Kosovë, përplasje të ashpra në Kuvend për disa pr/ligje
Kosovë, përplasje të ashpra në Kuvend për disa pr/ligje
Tërheqja e disa projektligjeve nga rendi i ditës në seancën e Kuvendit të Kosovës ka përplasur deputetët e opozitës dhe kabinetin qeveritar.

Kosovë, qeveria procedon 5 projektligje me interes për liberalizimin e vizave
Kosovë, qeveria procedon 5 projektligje me interes për liberalizimin e vizave
Qeveria e Kosovës ka proc