Blloku paszgjedhor i shqetësuar
Liderët e koalicionit paszgjedhor LDK-AAK-NISMA dhe Vetëvendosje janë të shqetësuar që kryesuesja e seancës konstituive, Flora Brovina nuk e ka thirrur ende vazhdimin e kësaj seance.

Thaçi përshëndet vizitën e Papës, Kurti: Vatikani të na njohë
Thaçi përshëndet vizitën e Papës, Kurti: Vatikani të na njohë
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka përshëndetur vizitën historike, siç e ka cilësuar ai të Papa Françesku të dielën në Tiranë dhe shprehu mirënjohje që kjo njëkohësisht është edhe vizita e parë në Tiranë.

Energjitika, Ashton përshëndet marrëveshjen 
Energjitika, Ashton përshëndet marrëveshjen
Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për transmisionin e energjisë elektrike në mes të Kosovës dhe Serbisë.

PDK ftesë për marrëveshje
PDK ftesë për marrëveshje
Partia Demokratike e Kosovës ka ftuar partitë politike që të ulen dhe të diskutojnë për daljen nga kriza për formimin e institucioneve të reja, në përputhje me Kushtetutën dhe vullnetin e qytetarëve të shprehur në zgjedhjet e 8 qershorit.

Imamët e Kosovës, 30 ditë në burg
Imamët e Kosovës, 30 ditë në burg
Gjykata Themelore në Prishtinë ka shqiptuar masën e paraburgimit 30 ditë për 15 të arrestuar, shumica prej tyre imamë të Bashkësisë Islame, e të cilët dyshohen për terrorizëm dhe vepra tjera penale.

Hyn në lojë presidentja Jahjaga
Hyn në lojë presidentja Jahjaga
Ngërçi politik i krijuar në Kuvendin e Kosovës ka shtyrë presidenten Atifete Jahjaga që të aktivizohet, duke i ftuar për konsultime të gjithë përfaqësuesit e partive parlamentare, për të gjetur një zgjidhje.

“Kleçka”, mbrojtja refuzon panelin e gjyqtarëve
“Kleçka”, mbrojtja refuzon panelin e gjyqtarëve
Procesi gjyqësor për rastin “Kleçka”, ku është i pandehur Fatmir Limaj dhe ish-bashkëluftëtarët e tij, është ndërprerë të enjten me kërkesë të palës mbrojtëse.

LDK-AAK-NISMA: I kemi numrat për krijimin e institucioneve
LDK-AAK-NISMA: I kemi numrat për krijimin e institucioneve
Liderët e koalicionit LDK-AAK-NISMA dhe Vetëvendosje kanë deklaruar pas dështimit të seancës konstituive të Kuvendit se koalicioni i tyre i ka numrat e nevojshëm për formimin e institucioneve dhe sipas tyre, PDK është ajo që po mban  peng krijimin e institucioneve të reja.

Fushata e arrestimeve të imameve në Kosovë
Fushata e arrestimeve të imameve në Kosovë
Bashkësia Islame e Kosovës u ka dalë në mbrojtje imamëve të saj që u arrestuan të mërkurën në mëngjes nga Policia e Kosovës, nën dyshimin për nxitje të kosovarëve për pjesëmarrje në luftën e Sirisë.

Dështon zgjedhja e kryeparlamentarit
Dështon zgjedhja e kryeparlamentarit
Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur sërish të zgjedhë kryetarin dhe nënkryetarët, në vazhdimin e seancës konstituive, e cila ka zgjatur vetëm 7 minuta.

Kosova sanksione Rusisë
Kosova sanksione Rusisë
Qeveria e Kosovës i është bashkuar vendeve të Bashkimit Evropian dhe Shteve të Bashkuara të Amerikës për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, për shkak të ndërhyrjes që ajo ka bërë në Ukrainë.

Blloku postzgjedhor gati për seancë
Blloku postzgjedhor gati për seancë
Koaliconi paszgjedhor LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje u takuan një ditë para seancës për konstituimin e Kuvendit. Pas takimit, në emër të kolacionit, Ramush Haradinaj pa dashur të japë shumë detaje tha se epilogu i seancës dihet dhe sipas tij kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Kuvendit nuk do të votohet.

“Kleçka”, rinis gjykimi ndaj Limaj
“Kleçka”, rinis gjykimi ndaj Limaj
Në Gjykatën e Apelit në Prishtinë ka rinisur të mërkurën gjykimi ndaj Fatmir Limajt, dhe të tjerëve për rastin “Kleçka”.

Valë arrestimesh në xhamitë e Kosovës
Valë arrestimesh në xhamitë e Kosovës
Mëngjesin e së mërkurës Policia e Kosovës ka arrestuar kryeimamin e xhamisë së madhe në Prishtinë Shefqet Krasniqin, imamin e Xhamisë së Mitrovicës Enis Ramën, imamin nga Peja Enes Goga, politikanin dhe një ndër liderët e Lëvizjes Islamike në Kosovë Fuad Ramiqin, si dhe 11 imamë dhe aktivistë tjerë.