12:00 Lajme e Moti
12:25 Cikli i Reportazheve "Rrathe" R
Programi i plote
PUBLICITET
Sudani i Jugut, shteti më i ri në botë
09/07/2011 01:45

Sudani i Jugut, shteti më i ri në botë
Sudani i Jugut është shteti më i ri në botë. Me hyrjen e datës 9 korrik hyri në fuqi marrëveshja e vitit 2005 dhe rezultati i referendumit të para pak muajve që e shkëput Sudanin e Jugut nga pjesa tjetër e Sudanit.

Në ceremoninë që do të organizohet më këtë rast në kryeqytetin Juba vec personaliteteve të ndryshme do të marrin pjesë edhe presidenti i Sudanit, Omar al-Bashir dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Mun.

Sudani ishte vendi i parë që njohu pavarësinë e Sudanit të Jugut, që arriti në këtë fazë pas një lufte civile të gjatë e të përgjakshme.
/ Top ChannelLajmet kryesore

Sudani i Jugut, shteti më i ri në botë Ultimatumi i BE-së për Rusinë
Një javë për të shmangur sanksionet e reja. Poroshenko: Vendi drejt rrugës pa kthim
Beteja për Amerlin, SHBA ndihma nga ajri
PD sërish jashtë Kuvendit
Braçe akuzon sërish Fullanin
Elbasani në emergjencë nga ndotja
Plazhet e ndotura nga ujërat e zeza
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Vjedhja e Bankës, Vrasje, Siria, Aksioni anti-droge, Irani
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.