09:29 Serial "Nikita" R
10:21 TN "Guximi i nje gruaje" R
Programi i plote
PUBLICITET
Fëmijët kuptojnë fjalët që 6-muajsh
15/02/2012 12:25

Fëmijët kuptojnë fjalët që 6-muajsh
Shkencëtarët kanë konfirmuar se fëmijët kuptojnë një numër shumë të madh fjalësh që kur janë 6-muajsh dhe nëse prindërit i flasin normalisht ata mund të përmirësojnë aftësinë e tyre të të folurit në të ardhmen.

Një studim nga psikologë britanikë del në përfundimin se fëmijët mund të kuptojnë fjalët shumë më përpara se sa të flasin duke hedhur poshtë hipotezat se të vegjlit fillojnë të kuptojnë vetëm pasi mbushin 1 vjeç.

Gjatë vrojtimit të 33 fëmijëve 6-9 muajsh, psikologët zbuluan se nëse i përsëritej disa herë emri i një objekti, shikimi i tyre shkonte pikërisht tek objekti në fjalë. Këto teste treguan se fëmijët e bëjnë lidhjen mes fjalës dhe objektit që kur mbushin gjashtë muajt e parë të lindjes.

“Ka pasur edhe më parë demonstrime se fëmijët kuptojnë fjalë si mami dhe babi, por studimi ynë kërkon të nxjerrë në pah nëse kuptonin fjalë të tjera shumë më specifike. Mendoj se rezultatet e këtij studimi japin një mesazh të madh për të gjithë prindërit. Mund t’i flisni normalisht fëmijëve tuaj sepse ata do ju kuptojnë edhe pse jo plotësisht”, shprehet Dr. Swingley, udhëheqësi i studimit.


/ Top ChannelMë shumë nga shkenca
Gazi i rinovueshëm për energjinë e së ardhmes
Gazi i ripërtëritshëm po konsiderohet gjithmonë e më shumë si forma e energjisë së të ardhmes.
Doktori që prodhon viruset vrasëse
Në të kaluarën ka rikrijuar shkaktarin e gripit vdekjeprurës spanjoll të 1918-s. Tani, në laboratorin e tij, Dr. Yoshihiro Kawaoka, profesor i virologjisë në Universitetin e Ëisconsin-it, përsëriti të njëjtën gjë, vetëm se këtë herë, virusi që i tërhoqi vëmendjen ishte H1N1-shi, arsyeja e epidemisë së 2009-s dhe 500,000 vdekjeve në mbarë globin.
Insektet, sekreti i ndërtimit të makinerive të së ardhmes
Shkencëtarët e Institutit Teknologjik në Karlsruher në Gjermani prej muajsh po studiojnë insektet të ndryshme dhe mënyrën e lëvizjes së tyre për t’i ndihmuar në ndërtimin e mekanizmave robotikë sa më perfektë.
Femrat, të egra sa burrat kur vjen puna tek seksi
Gjithmonë kemi menduar se meshkujt kanë më shumë “uri seksuale” dhe se femrat e arrijnë kënaqësinë nëpërmjet intimitetit emocional, por duket se kemi menduar gabim.
Gjumi i mirë përmirëson kujtesën
Shkencëtarët zbuluan mekanizmin që tregon se një gjumë i mirë përmirëson të mësuarin dhe kujtesën. Ekipi nga Kina dhe SHBA-ja përdori një mikroskop për të dëshmuar lidhjet mes qelizave të trurit, sinapseve, që formohen gjatë gjumit.


Lajmet kryesore

Fëmijët kuptojnë fjalët që 6-muajsh Vrasje e pesëfishtë për një fejesë
Fier, 73-vjeçari vret vëllezërit, mbesën dhe kunatën
Kavajë, vrasje me armë zjarri
“Shqipëria, nyje Lindje-Perëndim”
Ultimatum për abuzimin me recetat
Qeveria miraton reformën territoriale
Çmimi i fluturimeve ndëshkon turizmin
Më të lexuarat
Temat e ditës
Lindja e Mesme, Reforma territoriale, Tragjedia ajrore, Drejtësia, Vrasje, Turizmi, Brazil 2014, Ukraina, Energjia, Kriza greke
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.