17:00 TF "100 vitrinat"
17:30 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Grabitje në bankë, vritet arkëtarja, plagoset roja
27/03/2012

Një arkëtare mbeti e vrarë dhe roja u plagos rëndë gjatë një tentative për grabitjen e një filiali banke në zonën e Xhamllikut në Tiranë.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 14 e 50 minuta. Dy persona të armatosur dhe maska hynë fillimisht në bankë pasi ndeshën edhe rezistencën e rojës së sigurisë të cilin e neutralizuan duke e qëlluar pa paralajmërim.

Grabitësit, pasi kanë parë rojen e gjakosur kanë humbur gjakftohtësinë, kanë kërcënuar arkëtaren Eleonora Kaloçi që t’u jepte paratë.

Lëvizjet e arkëtares u janë dukur si një sinjal që e lidh bankën me shërbimin policor dhe duke qenë se janë trembur e kane qëlluar dy herë në trup, pa bërë asnjë tentativë për të grabitur të hollat.

Në këto kushte të dy janë larguar nga banka me vrap. Duke qenë se zona është e mbipopulluar dhe është shokuar e gjitha nga krismat ata kanë patur mundësinë të largohen nga prapa bankës dhe për t’i shpëtuar mbulimit të policisë, e cila ka mbërritur në vendin e ngjarjes pak pasi kishte ndodhur tentativa e grabitjes.

Të dy të plagosurit janë transportuar menjëherë në spitalin Nënë Tereza që ndodhet në afërsi të filialit të bankes, por 42 vjeçarja, nënë e dy fëmijëve nuk ka mundur dot t’i mbijetojë plagevë të renda të marra në trup.

Ndërkohë që në gjendje të rëndë për jeten ndodhet edhe roja e sigurise Skënder Elmazi. Policia ka shoqëruar të gjithë stafin e bankës për ta marrë në pyetje, por asnjë prej tyre nuk ka mundur dot ta shquajë fytyrën e vrasësit.

Të dhënat për gjatësinë dhe trupin e dy grabitësve i ka dhënë mundësine policisë të ndërtojë një identikit të paplotë të dy grabitësve.

Edhe kamerat e bankës i kanë xhiruar lëvizjet e tyre, por asnjë rezultat për ndonjë identifikim të plote. Ndërkohë që nga vendi i ngjarjes janë shoqëruar edhe të gjithë dëshmitarët, të cilët konsiderohen edhe ata dëshmitarë pamorë për shkak se kanë pikasur të dy grabitesit kur janë larguar nga banka me vrap.
 
Ngjarja e rëndë në një zonë të mbipopulluar si ajo e Xhamllikut dhe në mes të dites, ndodhi vetëm pak orë pasi Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani, i thirrur për gjendjen e rëndë kriminale në vend në Komisionin Parlamentar të sigurisë dha deklarata të një kontrolli total të policisë ndaj krimit në vend.

Nishani referoi për rritje të efiçencës së zbulueshmërisë dhe të goditjes më së shumti gjatë vitit 2012 mbi krimin e vjedhjeve dhe grabitjeve me dhunë.

Edhe pse statistika tregon se çdo 10 ditësh i këtij viti është shoqëruar me grabitjen e një subjekti bankar, ku për fat të keq u regjistrua edhe një viktimë.


/ Top Channel

Më shumë nga kronika
Masakër në pyjet e veriut
Banorët e zonave në veri të vendit, të lidhur me kryetarët e komunave, po i shkaktojnë një katastrofë të vërtetë natyrore pyjeve, prej disa vitesh dhe pa ndërprerje.
Asgjesohen parcelat me kanabis
Policia e Gjirokastrës ka asgjesuar 300 rrënjë kanabis sativa në zonën e fshatit Krahës në Tepelenë si dhe arrestoi në flagrancë katër persona si kultivues.
Në pranga dy nga “grupi i zjarrit”
Shkon në dy numri i të arresturave të “grupit të zjarrit” të cilët pak ditë më parë qëlluan me armë në drejtim të helikopterit të policisë gjatë aksionit “anti-kanabis” në Dukagjin.
Kamioni përplas motorin, vdes drejtuesi
Një aksident me pasojë vdekjen e një personi është regjistruar mëngjesin e sotëm në aksin Elbasan-Peqin, pranë fshatit Pajovë.
SHKB prangos efektivin e Velipojës
Një oficer policie në qarkun e Shkodrës është arrestuar nga kolegët e tij pasi ka rezultuar se është përfshirë në një skandal seksual.


Lajmet kryesore

Grabitje në bankë, vritet arkëtarja, plagoset roja
Helikopteri ngel në Dukagjin
U qëllua ditën e dytë të operacionit, policia planifikon evakuimin
Konferenca e Berlinit për Ballkanin
Masakër në pyjet e veriut
Anulohen lejet e paligjshme
Nishani dekreton Ermonela Felajn
Korçë, nuk ka dru zjarri
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Aksioni anti-droge, Aksidente rrugore, Lindja e Mesme, Vjedhja e Bankës, Kriza greke
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.