01:30 Select R
02:20 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Elbasan, mbetjet spitalore hidhen në natyrë
23/04/2012

Elbasan, mbetjet spitalore hidhen në natyrë
Mbetjet spitalore të Elbasanit depozitohen në fushën e mbeturinave të qytetit. Ndonëse ka një ligj të mirëpërcaktuar për menaxhimin e mbetjeve spitalore dhe trajtimin vecmas të tyre, në Elbasan ato hidhen në natyrë të hapur, pranë fushës së vendepozitimit të mbeturinave urbane.

Specialisti i Mjedisit, Beqir Kila e ka mohuar faktin e hedhjes se mbetjeve spitalore në fushën e mbetjeve duke u shprehur jashte kamerave se ky fenomen nuk egziston. Nderkohe keto jane mbetjet spitalore qe ndodhen ende ne fushen e mbeturinave te Elbasanit. Aktualisht Elbasani ka një pajisje për asgjësimin e tyre. Mesohet se agjensia rajonale e mjedisit ka nisur nje grup verifikimi.

Fusha e depozitimit te mbetjeve urbane ne Elbasan eshte nje bombe ekologjike. Ajo eshte teresisht e hapur dhe mbetjet nuk trajtohen apo riciklohen dhe ne ditet pa reshje ato digjen duke krijuar nje re tymi shume toksike.

/ Top ChannelFacebook


Më shumë nga shendetesia
Kanabisi, i rrezikshëm për zemrën
Tymosja e marijuanës rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sidomos tek të rinjtë. Ky është përfundimi në të cilin ka dalë një studim i Universitetit të Tuluzës në Francë.
Spital universitar pa universitet
Edhe në Universitetin e Mjekësisë do të vendosen shefat e Departamenteve, të cilët nuk do të kenë të drejtë të zgjedhin shefat e shërbimeve në Spitalin Universitar. 
Djathi me niseshte, edhe i rrezikshëm
Djathi me përbërje niseshteje, një mashtrim ndaj konsumatorit që bëhet për të përfituar, dhe tek personat me sëmundje diabeti ndikon negativisht në shëndetin e tyre.
Lima e Swanepoel zbulojnë: Victoria's Secret në Londër
Adriana Lima dhe Candice Swanepoel kanë zbuluar se shfaqja "catwalk" e Victoria's Secret këtë vit do të zhvillohet në Londër.
Marangozi i gjymtuar, proteza mekanike me printera 3D
“Isha në pozicionin e duhur për të parë ekzaktësisht se çfarë ndodh në duart e njeriut. Arrita të marr bazat e asaj që ka të bëjë me duart dhe mendova, përse mos bëj duart e mia?”.


Lajmet kryesore

Elbasan, mbetjet spitalore hidhen në natyrë Padia ndaj gjykatësit Gjin Gjoni
Prokuroria, verifikime për falsifikimet dhe mashtrimet me pasurinë. Gjoni reagon: Akuzat të montuara politikisht
Miratohet ngritja e Komisionit për akuzat ndaj FA
Ansar: Gati të dëshmoj për Argita Berishën
Biznesi i specializimeve në Mjekësi
Rama takon Papa Françeskun
SHBA, mbështetje të fortë TAP-it
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Lindja e Mesme, Ballkani i ri, Siria, Kriza greke, Vrasje
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.