13:10 "100 Milione" R
14:00 TN "Guximi i nje gruaje"
Programi i plote
PUBLICITET
Zyrtarizohet partia e re, FRD
30/04/2012

Për shumëkënd "Fyma e Re demokratike" është një emër jo shumë modern. Por, partia e re duket se ka punuar mirë në avancë me të rinjtë.

Në takimin e parë të kësaj partie, të rinjtë mbizotëruan në një sallë të tejmbushur. Organizatorët u zunë  disi në befasi nga kjo dyndje, ndonëse takimi u përcoll jashtë godinës edhe me altoparlantë. Në grupin nismëtar gjenden, pa surprizë, emra të tillë si Gazmend Oketa, Aleksandër Biberaj, Sali Shehu, Saimir Shehri, etj. Kurse në takim ishte edhe Besnik Mustafaj, që është ende anëtar i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike. Si kryetar i këtij grupi nismëtar, deputeti Gazmend Oketa shpjegoi ideologjinë
Profili ideologjik i Frymës së Re Demokratike do të jetë qendra e djathtë, mishëruese e idealeve liberale, me qëllimin e lartë krijimin e kushteve të munguara ose të deformuara në këto 20 vjet të tranzicionit shqiptar

Gazmend Oketa
Kreu i grupit nismetar, FRD
e partisë së re.

"Profili ideologjik i Frymës së Re Demokratike do të jetë qendra e djathtë, mishëruese e idealeve liberale, me qëllimin e lartë krijimin e kushteve të munguara ose të deformuara në këto 20 vjet të tranzicionit shqiptar, për lulëzimin e personalitetit të individit, mbi bazën e parimeve respektimit të ligjit, konkurrencës së ndershme dhe të solidaritetit njerëzor", tha Oketa.

Pas takimit, një pjesë e të pranishmëve nuk humbën kohë për t'u anëtarësuar. Të tërë duket se ndajnë të njëjtin motivim, duke shprehur mendimin se kjo alternativë do të sjellë dicka pozitive në të ardhmen politike të vendit.

Veprimtaria e grupit nismëtar të Frymës së Re Demokratike do të përfundojë me Kuvendin Themelues të Partisë, në vjeshtë. Programi afatgjatë dhe ai elektoral do të miratohen në këtë Kongres. Kurse pyetjes së një përfshirje të mundshme të Presidentit Topi në partinë e re, Gazmend Oketa nuk i dha një përgjigje të prerë.
/ Top ChannelFacebook


Më shumë nga politika
Ambasadorët mbështesin reformën territoriale
Një ditë përpara seancës parlamentare, ku do të votohet ndryshimi i përbërjes së Komisionit të Reformës Territoriale, për t'i hapur rrugë zhbllokimit të tij, ambasadorët e vendeve të OSBE-së janë takuar me ministrin për Pushtetin Vendor, Bled Çuçi.
Naço: Të reformohet edhe Prokuroria
“Prokuroria është pasive në hetime, ka raste kur prokurorët nuk e apelojnë vendimin në gjykatën më të lartë, edhe për ato raste kur janë liruar persona me rrezikshmëri të lartë.”
Hetimi parlamentar për drogën
Partia Demokratike ndryshoi qëndrim për Komisionin Hetimor të kërkuar nga socialistët pas akuzave të opozitës për përdorimin e infrastrukturës ushtarake për trafikimin e lëndëve narkotike.
“Kontroll parlamentar SHISH-it”
Visho Ajazi Lika tashmë me çertifikatë sigurie të rifreskuar, ka mbërritur në Komisionin Parlamentar të Sigurisë Kombëtare tejet korrekt me orarin, por nuk ka gjetur asnjë prej anëtarëve të Komisionit.
Basha: Demokracia në rrezik
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e cilësoi futjen në kalendarin e Kuvendit të reformës administrativo-territoriale pa konsensusin e opozitës si një përpjekje për të grabitur procesin zgjedhor.


Lajmet kryesore

Zyrtarizohet partia e re, FRD
Vrasje me snajper për gjakmarrje
Shkodër, qëllohet 55-vjeçari ndërsa po punonte tokën
Ambasadorët mbështesin reformën territoriale
Naço: Ja skandalet e KLD-së
Prokurorë në Athinë për zemrën e Karelit
Aksident në Levan-Vlorë, 2 viktima
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Reforma territoriale, Aksidente rrugore, Vrasja ne burg, SHISH, Siria, Vrasje, Lindja e Mesme, Akuzat për ushtrinë, Vendet e AMA-s
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.