02:15 Serial "Kujdesu per mua" R
03:00 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Ksera: Papunësia ka rënë
01/05/2012

Ministri i Punës, Spiro Ksera, në një konferencë të zhvilluar në panairin e punës ka deklaruar se numri i të papunëve është ulur ndjeshëm.

Ne vendin tone papunesia shkon ne 13.26 % ka thene ministri i Punes, dhe  pritet qe se shpejti te ulet ne 13 %. Persa i perket punesimit, Ministria e Punes sipas kreut te saj i ka tejkaluar parashikimet e saj.

"Shqipëria është nga të paktat shtete të rajonit që ka një ulje të papunësisë dhe rritje të punësimit. Po t'i referohemi shifrave, nivelin e papunësisë e kemi zvogëluar në masën 13.26 për qind dhe synojmë që në fund të këtij viti kjo të minimizohet në masën 13 për qind", tha Ksera.

/ Top ChannelMë shumë nga Aktualitet
Revokohet leja e minierës pas tragjedisë
Një ditë pas aksidentit të rëndë, që i mori jetën dy minatorëve në një galeri kromi, në minierën e Fushë-Lopës në Martanesh, Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka revokuar licencën minerare për subjektin që e administronte, “Alba-Co”.
Projekti pilot i rojeve të plazhit
Këtë vit në disa plazhe të vendit u vendosen rojet bregdetare, një grup të rinjsh vullnetarë që u angazhuan në një projekt pilot të Agjencisë së Menaxhimit të Bregdetit.
Mbyllet tregu i ish-Uzinës Dinamo
Tregtarët e ish-Uzinës Dinamo nuk kanë lejuar që policia të futet në ambientet e tregut për t’i komunikuar se tashmë do të zbatohet vendimi i Task Forcës për mbylljen e tij.
Turistët serbë dhe kroatë në Shqipëri
Serbët dhe kroatët renditen të fundit sa i përket numrit të turistëve nga rajoni që vijnë në Shqipëri për të kaluar pushimet.
Ministria, padi ndaj “Kristal”
A janë shitur diplomat në institutin e arsimit të lartë “Kristal”? Kësaj pyetje do t’i japë tashmë një përgjigje zyrtare Prokuroria, e cila do të merret me verfikimin dhe kontrollin e plotë të gjithë dokumentacionit të këtij institucioni, i cili gjatë këtyre viteve ka funksionuar duke shkelur 24 kritere ligjore, nga 37 që janë në total.


Lajmet kryesore

Ksera: Papunësia ka rënë
“Shqipëria, rol kyç në Samitin e Berlinit”
30 vjetori i vizitës së Strauss-it, Singhammer: Jeni faktor i stabilitetit në rajon
PD takon delegacionin gjerman
Ndarja e re nuk do të dekretohet?
Kontrollet në universitetet private
Samiti ballkanik i Gjermanisë
Opozita, brenda dhe jashtë Kuvendit
Më të lexuarat
Temat e ditës
Turizmi, Arsimi, Lindja e Mesme, Ukraina, Reforma territoriale
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.