09:28 Serial "Transportuesi"
10:27 TN "Guximi i nje gruaje" R
Programi i plote
PUBLICITET
“Drejtësia Kushtetuese në Zhvillim”
11/05/2012

Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, në prezencë të shumë intelektualëve por edhe studentëve të drejtësisë, u promovua libri i ekspertit të çështjeve kushtetuese, Sokol Sadushi.

“Drejtësia Kushtetuese në Zhvillim” është prezantuar si një tekst praktik që do t’u vijë në ndihmë studentëve të fushës së ligjeve.

“Në këtë botim ndodhen vendimmarrjet kushtetuese për të cilat unë kam mbajtur qëndrim. Ofroj një mundësi për të mos e gjykuar në mënyrë të njëanshme vlerësimin”, deklaroi Sadushi.

Ndërsa akademiku Esat Stavileci edhe profesori i së drejtës kushtetuese Arsim Bajrami vleresuan librin e Sadushit.

“Vlera e këtij libri është krahasimi dhe analizimi i vendimmarrjes kushtetuese. Përgëzoj autorin e librit si një historian të së drejtës evropiane”, deklaroi Stavileci.

Me një të kaluar si ish-anëtar i Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, Sokol Sadushi sjell në këtë vepër eksperiencën praktike edhe për lexuesit e Kosovës. / Top ChannelMë shumë nga Kosova
Peticioni për gratë e dhunuara
Për dy javë rresht mbi 115 mijë kosovarë i kanë thënë PO kërkimit të drejtësisë për gratë e dhunuara nga ushtria jugosllave në luftën e fundit.
Ndalimi i shqiptarëve në luftën e Sirisë
Kosova ka forcuar bashkëpunimin me Turqinë dhe shtetet e rajonit për të parandaluar dhe kontrolluar vajtjen e shqiptarëve në luftën e Sirisë, duke përfshirë këtu edhe kontrolle më të ashpra në aeroportet përkatëse.
Williamson këmbëngul për akuzat
Kryeprokurori amerikan i Task Forcës Speciale, Clint Williamson, deklaroi në një intervistë për shtypin e ditës në Kosovë se po të kishte gjykatë speciale, akuzat ndaj ish-krerëve të lartë të UCK-së do të ngriheshin që sot.
300 mln euro për të gjykuar 10 shqiptarë?
Publikimi i raportit të kryeprokurorit Clint Williamson, nga Task-Forca Speciale për Hetime, që nuk ka arritur pas tri vitesh hetime të gjejë dëshmi dhe prova për trafikim organesh, ka nxitur reagime të diplomatëve brenda Bashkimit Evropian.
Muxhahedini shqiptar tmerron botën
Pamjet e publikuara së fundi, ku shihet një qytetar i Kosovës duke ekzekutuar me prerje koke një të ri në luftimet në Siri, kanë ngjallur reagime të ashpra në Prishtinë.


Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.