04:00 Serial "Vrases me pagese" R
05:00 "Pasdite ne TCH" R
Programi i plote
PUBLICITET
Kili, pishina më e madhe në botë
21/05/2012 14:40

Kili, pishina më e madhe në botë
Në resortin kilian të Alfonso del Mar mund të bëni një xhiro noti maratonë nëse keni fuqi mjaftueshëm sepse aty gjendet pishina më e madhe në botë, 20 herë më e gjatë se pishinat me përmasa olimpike.

Kjo “lagunë” artificiale gjendet në qytetin Algarrabo dhe është e mbushur me 250 milionë litra ujë deti.

Gjithashtu kjo pishinë mban rekordin Guiness për thellësinë: 35 metra. Pishina është hapur në dhjetor të vitit 2006 pas pesë vitesh punë për ndërtimin e saj dhe pas shpenzimit të më shumë se 1 miliardë dollarëve.Pas kësaj, pishina ka “thithur” 2 milionë dollarë në vit për mirëmbajtje.Një sistem kompjuterik thithjeje dhe filtrimi bën që uji nga oqeani të transferohet në pishinë dhe dielli e ngroh duke e sjellë në një temperaturë prej 26 gradë Celsius.

/ Top ChannelFacebook


Më shumë nga udhetime
Vendim qeverie për plazhet publike
Në prag të sezonit të ri turistik, Qeveria merr masa për shtimin e plazheve publike, të cilat do të jenë të shpërndara në mënyrë proporcionale me ato private në raportin 20 dhe 80 %.
Lumi i plehrave
Një parajsë tropikale dikur, lumi Citarum në Java të Indonezisë konsiderohet sot si lumi më i ndotur në botë.
Dëborë në pranverë
Pas temperaturave të ngroha dhe pranverore, vendi është përfshirë nga shirat dhe në vendet malore edhe nga dëbora.
“Shkoni në Porto Palermo”
Gazeta prestigjoze online në Shtetet e Bashkuara, “Huffington Post” rendit Porto Palermon në Shqipëri si destinacionin e parë në Europë që ia vlen të zbulohet.
Reklamimi i Shqipërisë turistike
Qeveria ka shpallur sot Konkursit Ndërkombëtar për logon, sloganin dhe strategjinë e re për të promovuar Shqipërinë nëpër botë. Idetë e krijimit të një imazhi të ri të Shqipërisë turistike nga kompani apo individë mund të shfaqen në këtë konkurs që u njoftua i hapur sot nga ministrja e Turzimit, Eglantina Gjermeni.


Lajmet kryesore

Kili, pishina më e madhe në botë Të gjithë kritikojnë Gjyqësorin
Zaganjori: Zvarritje, vendime të padrejta… Naço: Gjyqtarët, jo sipas humorit të KLD
“Të shqyrtohen 100 vendime gjyqësore”
Balla: Deklaratën e dështoi Berisha
Rreziku i rikthimit të vizave
BSH: Rikthehet optimizmi në ekonomi
Sërish tritol në komisariatin e Fushë Krujës
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Akuzat për ushtrinë, Reforma territoriale, Statusi, Irani, Turizmi
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.