12:23 Serial "Misione te Fshehta" R
14:00 TN "Guximi i nje gruaje"
Programi i plote
PUBLICITET
Burgoset informatori që zbuloi Bin Ladenin
23/05/2012 15:10

Burgoset informatori që zbuloi Bin Ladenin
Shakil Afridi, mjeku qe informoi CIA-n per vendndodhjen e Bin Ladenit ne Pakistan
Një doktor pakistanez që ndihmoi CIA-n që të zbulonte vendndodhjen e Osama Bin Ladenit është burgosur për të paktën 30 vjet, informuan të mërkurën burimet zyrtare.

Shakil Afridi u shpall fajtor për tradhëti të lartë, duke krijuar një program të remë vaksinimi, në shërbim të mbledhjes së informatave për llogari të një agjenture të huaj.

Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, ka kërkuar lirimin e tij mbi logjikën se informatori i shërbeu interesave të përbashkëta amerikane dhe pakistaneze.

Bin Laden u vra nga një njesi elitë e ushtrisë amerikane në qytetin veriperëndimor të Abotabadit në maj 2011.

Ekzekutimi i kreut të al-Kaedës ka krijuar tension midis SHBA dhe Pakistanit, duke kontribuar për regjistrimin e një pikë të ulët historike të marredhenieve dypaleshe.

Islamabadi u ndie i mëpërkëmbur nga shkelja e sovranitetit dhe nga fakti që operacioni i CIA-s u zhvillua në sekret pa njoftuar qeverine qendrore.

Njëkohësisht, autoritetet u ndienë të turpëruara nga fakti që prej disa vitesh Bin Laden jetonte qetësisht brenda vendit, nje prove e qarte e mungeses se efikasitetit te sherbimeve sekrete vendase.
/ Top Channel

Lajmet kryesore

Burgoset informatori që zbuloi Bin Ladenin
Grabitja në BSH, në komisionin e ekonomisë
Braçe: Tolerancë zero për këdo që është përfshirë
Grabitje dhe vrasje në Dibër të Madhe
Plagoset polici në aksion
Vlorë, grabitet me armë kazinoja
300 ditët e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik
PD: Politikat e qeverisë kërcënojnë ekonominë
Më të lexuarat
Temat e ditës
Lindja e Mesme, Ukraina, Turizmi, Vjedhja e Bankës, Energjia, Reforma territoriale, Tragjedia ajrore, Siria, Kriza Financiare, Arsimi
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.