01:30 Select R
02:20 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Dëmshpërblimi nga tragjedia
23/05/2012

Ligji shqiptar u jep të drejtën familjeve të personave që humbasin jetën në aksidente me mjete të transportit publik të përfitojnë dëmshpërblim financiar.

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare tha për Top Channel se ligji parashikon dëmshpërblim edhe për ata persona, që mbesin të lënduar gjatë këtyre aksidenteve, për të përballuar shpenzimet e kurimit apo dhe kompensimin e humbjes së aftësisë për punë, qoftë kjo e përkohshme apo e përhershme.

Sipas AMF-se nga demshperblimi, sipas ligjit ne cdo rast perjashtohet vetem drejtuesi i mjetit, por nese ai ka policë sigurimi vullnetar ai mund te perfitoje demshperblim ne rast aksidentesh. Ne rastin e tragjedise se Himares ku humben jeten 13 vete dhe u plagosen 24 te tjere AMF thote se  autobusi i rrezuar ka qene i siguruara ndaj paleve te treta  tek kompania "Sigma Viena Insurance Group".

Sipas AMF ky siguracion mbulon deshmperblimin per viktimat dhe te plagosurit ne nje vlere totale qe eshte minimalisht 150 milione leke. Ky është kufiri minimal i dëmshpërblimin, por vlera reale del pas vlerësimit që bëjnë ekspertët e posaçëm të autoritetit të mbikëqyrjes financiare. Shuma e demshperblimit llogaritet sipas nje formule te posaçme qe eshte parashikuara ne ligj. Sipas AMF-se, kompani siguruese i ka  të gjitha kapacitetet financiare për të përballuar dëmshpërblimin.   / Top ChannelFacebook


Më shumë nga Aktualitet
Gjiknuri: Industria minerare jo produktive
Shfrytëzimi i pasurive natyrore përmes industrive nxjerrëse nuk ka dhënë impaktin e duhur në ekonominë e vendit për shkak të politikave jotransparente në dhënien e lejeve të shfrytëzimit nga ana e shtetit dhe shkallës së lartë të informalitetit.
Artistët e TKOB-së në protestë
Artistet e TKOB-së kanë protestuar kundra nismës së Ministrisë së Kulturës për të pajisur me kontrata të përkohshme të gjithë artistët e këtij institucioni.
Padia ndaj gjykatësit Gjin Gjoni
Përpara se të nisë hetimet, Prokuroria e Përgjithshme do të verifikojë kallëzimin e ILDKP-së, ndaj gjyqtarit dhe anëtarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Gjin Gjoni, i denoncuar për fshehje dhe deklarim të rremë të pasurisë, në bashkëpunim me bashkëshorten dhe dy notere.
Durrës, ujësjellësi padit 100 debitorë
Këtë vit, 100 kallëzime penale ndaj debitorëve janë depozituar pranë Prokurorisë së Durrësit nga shoqëria e Ujësjellës Kanalizimeve, e cila po vazhdon prerjen e lidhjeve të paligjshme në rrjetin e ujësjellësit përgjatë superstradës Durrës-Tiranë dhe ndërprerjen e furnizimit me ujë të pijshëm për debitorët e qytetit bregdetar.
Shkodër, vrau për hakmarrje, në kërkim 33-vjeçari
Policia e Shkodrës ka identifikuar autorin e dyshuar të vrasjes me snajper të një ditë më parë në fshatin Vukatanë të shtetasit Kolë Drini 61 vjeç.


Lajmet kryesore

Dëmshpërblimi nga tragjedia Padia ndaj gjykatësit Gjin Gjoni
Prokuroria, verifikime për falsifikimet dhe mashtrimet me pasurinë. Gjoni reagon: Akuzat të montuara politikisht
Miratohet ngritja e Komisionit për akuzat ndaj FA
Ansar: Gati të dëshmoj për Argita Berishën
Biznesi i specializimeve në Mjekësi
Rama takon Papa Françeskun
SHBA, mbështetje të fortë TAP-it
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Lindja e Mesme, Ballkani i ri, Siria, Kriza greke, Vrasje
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.