09:28 Serial "Pa kufij" R
10:24 TN "Guximi i nje gruaje" R
Programi i plote
PUBLICITET
Aksidenti, hetime edhe për rrugën
23/05/2012

Parametrat e rrugës ku ndodhi aksidenti në Himarë janë duke u hetuar nga prokuroria e Vlorës e cila po ndjek cështjen e aksidentit tragjik që i mori jetën 13 personave.

Përvec ekspertimit teknik të mjetit që u përfshi në aksident prokuroria po verifikon edhe vetë rrugën. Dyshimet e para flasin se rruga në kthesën ku ndodhi aksidenti ka pjerrësi në krahun e greminës dhe jo nga ana e malit.

Prokurorët kanë marrë në pyetje edhe studentët e mbijetuara për të mësuar në lidhje me castet e fundit të aksidentit dhe reagimin e drejtuesit të mjetit. Sipas dëshmive shoferi ka përmendur pamundësinë për të ndaluar.

Vendi i ngjarjes së rëndë është i njohur për pjerrësinë e madhe deri në 17 gradë dhe tabelat rrugore aty kërkojnë lëvizje me shpejtësi shumë të ulët.

Pikërisht tek shpejtësia, në orët e mbrëmjes së mërkurë, grupi hetimor zbardhi të dhënat e regjistruesit të kilometrazhit, sipas të cilave në momentin e aksidentit, autobusi ka qenë me 40 kilometra në orë.

Kjo shpejtësi sipas grupit hetimor ka qenë dy herë me e lartë se sa norma e lejuar në këtë lloj rruge. Ndërsa sa i takon anës teknike të mjetit, sipas tyre gjithcka ka rezultuar në rregull nga hetimet e deritanishme.


/ Top ChannelMë shumë nga Aktualitet
Tepelenë, vijon aksioni antidrogë
Vijon puna për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e rasteve të kultivimit të bimëve narkotike.
Bie niveli i HEC-it të Fierzës
Rritja e temperaturave dhe mungesa e reshjeve të shiut kanë bërë, që niveli i ujrave në basenin e Hidrocentralit të Fierzës të bien ndjeshëm.
Trafiku i rënduar në Kukës
Fluksi mjaft i lartë i shtetasve kosovarë, që hyjnë nga pika e kalimit kufitar të Morinës, ka bërë që segmenti Morinë-Kalimash të jetë me trafik mjaft të dendur të qarkullimit të automjeteve.
Revokohet leja e minierës pas tragjedisë
Një ditë pas aksidentit të rëndë, që i mori jetën dy minatorëve në një galeri kromi, në minierën e Fushë-Lopës në Martanesh, Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka revokuar licencën minerare për subjektin që e administronte, “Alba-Co”.
Projekti pilot i rojeve të plazhit
Këtë vit në disa plazhe të vendit u vendosen rojet bregdetare, një grup të rinjsh vullnetarë që u angazhuan në një projekt pilot të Agjencisë së Menaxhimit të Bregdetit.


Lajmet kryesore

Aksidenti, hetime edhe për rrugën “Shqipëria, rol kyç në Samitin e Berlinit”
30 vjetori i vizitës së Strauss-it, Singhammer: Jeni faktor i stabilitetit në rajon
PD takon delegacionin gjerman
Ndarja e re nuk do të dekretohet?
Kontrollet në universitetet private
Samiti ballkanik i Gjermanisë
Opozita, brenda dhe jashtë Kuvendit
Më të lexuarat
Temat e ditës
Lindja e Mesme, Turizmi, Arsimi, Reforma territoriale, Ukraina
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.