09:27 Newsroom R
10:00 Film "Shanghai"
Programi i plote
PUBLICITET
Aksidenti, hetime edhe për rrugën
23/05/2012

Parametrat e rrugës ku ndodhi aksidenti në Himarë janë duke u hetuar nga prokuroria e Vlorës e cila po ndjek cështjen e aksidentit tragjik që i mori jetën 13 personave.

Përvec ekspertimit teknik të mjetit që u përfshi në aksident prokuroria po verifikon edhe vetë rrugën. Dyshimet e para flasin se rruga në kthesën ku ndodhi aksidenti ka pjerrësi në krahun e greminës dhe jo nga ana e malit.

Prokurorët kanë marrë në pyetje edhe studentët e mbijetuara për të mësuar në lidhje me castet e fundit të aksidentit dhe reagimin e drejtuesit të mjetit. Sipas dëshmive shoferi ka përmendur pamundësinë për të ndaluar.

Vendi i ngjarjes së rëndë është i njohur për pjerrësinë e madhe deri në 17 gradë dhe tabelat rrugore aty kërkojnë lëvizje me shpejtësi shumë të ulët.

Pikërisht tek shpejtësia, në orët e mbrëmjes së mërkurë, grupi hetimor zbardhi të dhënat e regjistruesit të kilometrazhit, sipas të cilave në momentin e aksidentit, autobusi ka qenë me 40 kilometra në orë.

Kjo shpejtësi sipas grupit hetimor ka qenë dy herë me e lartë se sa norma e lejuar në këtë lloj rruge. Ndërsa sa i takon anës teknike të mjetit, sipas tyre gjithcka ka rezultuar në rregull nga hetimet e deritanishme.


/ Top Channel

Më shumë nga Aktualitet
Bursa për shkollat profesionale
Studentët që këtë vit do të zgjedhin të studiojnë në degët e bujqësisë dhe blegtorisë në shkollat profesionale do të përfitojnë bursa nga qeveria shqiptare.
Vendimi i qeverisë për toponimet
Qeveria shqiptare me një vendim të Këshillit të Ministrave datë 27 gusht vendosi të ndryshojë plotësimin e rubrikës “Vendlindje” në Regjistrin Kombëtar të Gjendjes Civile dhe në çertifikata për përdorim nga autoritetet e huaja, duke zgjidhur në këtë mënyrë çështjen e toponimeve në pasaportat apo dokumentat e tjera te identifikimit të mijëra emigrantëve shqiptarë që përballonin probleme sidomos me autoritetet greke.
Elbasani në emergjencë nga ndotja
Megjithë apelin e bërë në media për ndotjen alarmante që shkakton djegia e mbeturinave urbane në qytetin e Elbasanit, situata vazhdon të mbetet e njëjtë. Tashmë djegjet vazhdojnë natën edhe ditën.
Plazhet e ndotura nga ujërat e zeza
Numri i kufizuar i tualeteve publike, si dhe derdhja e ujërave të zeza në zona të ndryshme të Adriatikut vijon të shkaktojë ndotje detare dhe infeksione të lëkurës te pushuesit.
Braçe akuzon sërish Fullanin
Pas 7 arrestimeve të një dite më parë për skandalin e vjedhjes së 713 milionë lekëve nga Banka e Shqipërisë ka reaguar deputetit Erjon Braçe.


Lajmet kryesore

Aksidenti, hetime edhe për rrugën Vendimi i qeverisë për toponimet
Ndryshimet në rubrikën “vendlindje”, do të korrigjohen pasaportat e emigrantëve
Rama mbledh grupin e PS
PD: Policia, strukturë partiake
Masa për 7 punonjësit e BSH
Bursa për shkollat profesionale
Plazhet e ndotura nga ujërat e zeza
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Vjedhja e Bankës, Vrasje, Siria, Aksioni anti-droge, Irani
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.