13:10 "100 Milione" R
14:00 TN "Guximi i nje gruaje"
Programi i plote
PUBLICITET
Udhëzimi i MASH për maturën shtetërore
25/05/2012

Udhëzimi i MASH për maturën shtetërore
Një javë nga nisja e provimeve të Maturës Shtetërore, Ministria e Arsimit ka publikuar masat që duhet të merren nga drejtoritë arsimore dhe strukturat e tjera shtetërore për mbarëvajtjen e këtyre provimeve.

Për të shmangur abuzimet gjatë testimit, MASH udhëzon lëvizjen e maturantëve gjatë zhvillimit të provimeve të maturës shtetërore. Kjo do të thotë që maturantët nuk do të testohen në shkollat e tyre, por do të sigurohet transporti për të udhëtuar drejt një institucioni tjetër arsimor, ku do të japin provimet.

MASH, në bashkëpunim me Ministrinë e Brendshme do të mundësojë shoqërimin nga forcat e policisë rrugore të mjeteve që do të transportojnë maturantët gjatë ditëve të provimeve,
Arsimi
si dhe kërkon marrjen e masave të sigurisë teknike të mjeteve me të cilat do të lëvizin nxënësit.

Për prindërit që vendosin të shoqërojnë me makinat e tyre nxënësit, MASH kërkon një deklaratë ku të vërtetohet udhëtimi me mjete private.

Sipas udhëzimit të Ministrisë së Arsimit, këto masa do të zbatohen deri më datë 15 korrik, datë kur është edhe provimi i fundit i maturës shtetërore. / Top ChannelFacebook


Më shumë nga Aktualitet
Pogradec, INUK tenton t’u prishë lokalin
Aksioni i INUK në qytetin e Pogradecit dhe më konkretisht në fshatin Lin ka hasur në rezistencën e banorëve që kanë penguar veprimet e tyre.
Hetime për bllokimin e turistëve
Pas kërkesës që bëri Drejtori i Emergjencës Civile Shemsi Prençi, që ndaj Drejtorisë së Rrugëve Rurale Shkodër të nisin hetimet për shpërdorim detyre sepse lanë të bllokuar në borë 11 turistë francezë në zonën turistike të Thethit, policia e Shkodrës ka nisur procedimin penal në gjendje të lire.
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Deputeti i PDK-së Mark Frroku, vëllai i Arben Frrokut, biznesmenit të akuzuar për vrasjen e  kryekomisarit Dritan Lamaj ka dëshmuar sot në seancën gjyqësore ku vëllai i tij është i pandehur.
Rrëmbeu fëmijën, fillon gjyqi për kuksianin
Në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Tiranë nisi gjyqi ndaj Begzim Isës, nga Kukësi, i akuzuar për “trafik fëmijësh”, mbetur në tentativë dhe “armëmbajtje pa leje”
Ligji i ri i legalizimeve
Komisioni i Veprimtarive Prodhuese miratoi ndryshimet në ligjin për legalizimin e objekteve informale që synon përmbylljen përfundimtare të këtij procesi.


Lajmet kryesore

Udhëzimi i MASH për maturën shtetërore Vrasje me snajper për gjakmarrje
Shkodër, qëllohet 55-vjeçari ndërsa po punonte tokën
Ambasadorët mbështesin reformën territoriale
Naço: Ja skandalet e KLD-së
Prokurorë në Athinë për zemrën e Karelit
Aksident në Levan-Vlorë, 2 viktima
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Aksidente rrugore, Reforma territoriale, Vrasja ne burg, SHISH, Siria, Vrasje, Lindja e Mesme, Akuzat për ushtrinë, Vendet e AMA-s
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.