02:55 Film "Guxim per te verteten" R
04:50 "Pasdite ne TCH" R
Programi i plote
PUBLICITET
Matura shtetërore, provimi i matematikës
16/06/2012

Mbi 43 mijë maturantë në të gjithë vendin, zhvilluan ditën e sotme provimin e matematikës, provimi i dytë i maturës shtetërore.

Testi i matematikës përbëhet nga 25 pyetje, 13 pyetje ishin me alternativa dhe 12 prej tyre me zhvillim. Sipas rregullores provimi zgjati 2 orë e 30 minuta.

Dy javë më parë, maturantët zhvilluan provimin e gjuhës dhe letërsisë. Mënyra e hartimit të testit u kundërshtua nga një pjesë e maturantëve. Në Korçë ata dolën në protestë duke pretenduar se në testin e kryer ishin përfshirë pyetje të cilat nuk ishin në udhëzuesin e shpërndarë nga Ministria e Arsimit.

Notat për testin e gjuhës dhe letërsisë nuk kanë dalë ende. / Top Channel
Arsimi

Unifikimi i shkollës shqipe
Reforma e arsimit parauniversitar
“Votim” për drejtuesit e arsimit
Facebook


Më shumë nga Aktualitet
Gjiknuri: Industria minerare jo produktive
Shfrytëzimi i pasurive natyrore përmes industrive nxjerrëse nuk ka dhënë impaktin e duhur në ekonominë e vendit për shkak të politikave jotransparente në dhënien e lejeve të shfrytëzimit nga ana e shtetit dhe shkallës së lartë të informalitetit.
Artistët e TKOB-së në protestë
Artistet e TKOB-së kanë protestuar kundra nismës së Ministrisë së Kulturës për të pajisur me kontrata të përkohshme të gjithë artistët e këtij institucioni.
Padia ndaj gjykatësit Gjin Gjoni
Përpara se të nisë hetimet, Prokuroria e Përgjithshme do të verifikojë kallëzimin e ILDKP-së, ndaj gjyqtarit dhe anëtarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Gjin Gjoni, i denoncuar për fshehje dhe deklarim të rremë të pasurisë, në bashkëpunim me bashkëshorten dhe dy notere.
Durrës, ujësjellësi padit 100 debitorë
Këtë vit, 100 kallëzime penale ndaj debitorëve janë depozituar pranë Prokurorisë së Durrësit nga shoqëria e Ujësjellës Kanalizimeve, e cila po vazhdon prerjen e lidhjeve të paligjshme në rrjetin e ujësjellësit përgjatë superstradës Durrës-Tiranë dhe ndërprerjen e furnizimit me ujë të pijshëm për debitorët e qytetit bregdetar.
Shkodër, vrau për hakmarrje, në kërkim 33-vjeçari
Policia e Shkodrës ka identifikuar autorin e dyshuar të vrasjes me snajper të një ditë më parë në fshatin Vukatanë të shtetasit Kolë Drini 61 vjeç.


Lajmet kryesore

Matura shtetërore, provimi i matematikës
Padia ndaj gjykatësit Gjin Gjoni
Prokuroria, verifikime për falsifikimet dhe mashtrimet me pasurinë. Gjoni reagon: Akuzat të montuara politikisht
Miratohet ngritja e Komisionit për akuzat ndaj FA
Ansar: Gati të dëshmoj për Argita Berishën
Biznesi i specializimeve në Mjekësi
Rama takon Papa Françeskun
SHBA, mbështetje të fortë TAP-it
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Lindja e Mesme, Siria, Ballkani i ri, Kriza greke, Vrasje
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.