13:10 "100 Milione" R
14:00 TN "Guximi i nje gruaje"
Programi i plote
PUBLICITET
Kosovë, pastrimi i parave
13/08/2012 20:10

Njësia Speciale Anti-korrupsion ka arrestuar katër persona në komunën e Klinës, të cilët dyshohen për veprën penale “pastrim parash”.

Personat e arrestuar, sipas policisë janë të gjithë nga rajoni i Pejës, ndërkohë që ky rast tashmë është në proçedurë gjyqësore në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë, ku dyshohej se në mënyrë të kundërligjshme janë përfituar mbi 1 milionë e 257 mijë e 928 euro.

Ndërkohë, njësia e Departamentit të Policisë Kufitare ka zbuluar një grup të organizuar, mes të cilit edhe një polic, që cilët me anë të dokumenteve të falsifikuara kishin arritur të mashtronin kompanitë që jepnin makina me qera, të cilat i merrnin dhe i shisnin në treg.

Grupi i përfshirë në këto mashtrime kishte operim të gjerë në shumë regjione të Kosovës, si dhe në Shqipëri.

“Njësia e Departamentit të Policisë Kufitare ka zbuluar një grup të organizuar, që me anë të dokumenteve të falsifikuara, kryesisht të shteteve perëndimore, kanë arritur të mashtrojnë kompanitë “rent a car” dhe prej tyre të marrin vetura gjoja me qera dhe të cilat i shisnin apo i ndërronin. Grupi ka operuar në rajone të ndryshme të Kosovës, gjithashtu ka operuar edhe në Shqipëri. Dy të dyshuarit kryesorë të këtij grupi janë arrestuar”, deklaroi Nevruz Hasani nga Departamenti i Policisë Kufitare.

Sipas tij, të dyshuarit janë arrestuar në Deçan gjatë kohës kur ata po bënin mashtrimin e radhës. Teksa të dyshuarit po mbahen në paraburgim, policia bën apel tek qytetarët e Kosovës dhe te kompanitë të cilat kanë rënë pre e këtyre mashtrimeve, që rastet t’i denoncojnë në polici.

Ndërkohë, pronarët e disa prej 6 veturave të konfiskuara nga policia kanë falënderuar forcat e rendit për kthimin e makinave të tyre.
/ Top ChannelFacebook


Më shumë nga Kosova
I hapet rruga Gjykatës Speciale
Qeveria e Kosovës e ka miratuar projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian që i hap rrugë edhe zyrtarisht krijimit të Gjykatës Speciale, si dhe vazhdimit të misionit të EULEX-it deri më 2016.
Thaçi: FAK të hyjë në rend dite
Në mbledhjen e qeverisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi ka folur për një vendim tjetër të rëndësishëm, i cili ende nuk po futet për votim në Kuvend, e që ka të bëjë me ndryshimin e Kushtetutës për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.
Sondazhi, Thaçi i preferuari i kosovarëve
Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi është kandidati më i preferuar nga kosovarët për kryeministër, tregon një sondazh i realizuar nga e gazeta “Express”.
Selimi: Njohja nga Vatikani do të vijë
Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi i është përgjigjur homologut në ikje të Serbisë, Ivan Mërkiç, i cili kishte deklaruar më herët se Vatikani nuk do ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran.
Rrëfimi i ish-Rektorit
Në pjesën e tretë të Shqipit të kësaj jave, përballë gazetares Rudina Xhunga ishte ish-rekotri i Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashi, që foli për protestat e studentëve dhe vendimi për të dhënë dorëheqjen, arsyet dhe akuzat e ngritura kundër tij nga protestuesit.


Lajmet kryesore

Kosovë, pastrimi i parave Vrasje me snajper për gjakmarrje
Shkodër, qëllohet 55-vjeçari ndërsa po punonte tokën
Ambasadorët mbështesin reformën territoriale
Naço: Ja skandalet e KLD-së
Prokurorë në Athinë për zemrën e Karelit
Aksident në Levan-Vlorë, 2 viktima
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Aksidente rrugore, Reforma territoriale, Vrasja ne burg, SHISH, Siria, Vrasje, Lindja e Mesme, Akuzat për ushtrinë, Vendet e AMA-s
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.