03:35 Film "Reaksion zinxhir"
Programi i plote
PUBLICITET
Universitetet private
05/09/2012

Pak javë para se të nisë viti i ri akademik, Ministria e Arsimit ka kërkuar që të gjithe universitetet private të bëjnë publike stafet akademike, të cilët më së shumti janë pjesë edhe e universiteteve publike.

Një pedagog që jep mësim në publik, mund të japë leksione në privat vetëm nëse ka ngarkesë të ulët në publik. Por ky rregull nuk zbatohet më së shumti nga pedagogët dhe universitetet.

"Asnjë pedagog, apo profesor, që punon në Universitetin Publik që jep leksione në Universitetet publike nuk mudn të japë seminare në Universitetet private, nëse nuk merr një leje të posacme nga rektori i Universitetit", thotë Alfred Mullai, drejtor për Arsimin Privat.

Arsimi
Për herë të parë këtë vit, studentet qe duhet te regjistrohen ne institucionet e arsimit te larte privat, duhet te kene dhene edhe provimet me zgjedhje.

"Cdo student që regjistrohet në universitet private duhet të ketë dhënë me sukses provimet e Maturës Shtetërore dhe ato me zgjedhje", tha Mullai.

Drejtori i Arsimit Privat ne Ministrine e Arsimit, tha se ne gjithe vendin numerohen 44 institucione te arsimit te larte nga te cilat 6 jane universitete. Pas skandalit ne universitetin 'Kristal', Inspektoret e Ministrise se Arsimit, kane kryer kontrrolle ne te gjitha institucionet e larta private ku jane verejtur nje sere shkeljesh. / Top ChannelMë shumë nga socialja
Paralajmërimet e fundit për duhanin
Të gjitha subjektet private por dhe institucionet publike duhe të përgatiten për të mos lejuar askënd të konsumojë duhan në ambientet e tyre të mbyllura, pasi më 23 gusht hyn në fuqi ligji i ri anti-duhan, i cili me ndryshimet e bëra parashikon për herë të parë ndëshkim me gjobë edhe për duhanpirësin.
Korçë, protestë për banesat sociale
Një grup të pastrehësh në qytetin e Korçës protestuan para bashkisë së qytetit ndërsa po mbahej mbledhja për ndarjen e banesave sociale.
Heroi i heshtur Pandi Toçe
Pandi Toçe u largua nga kjo jetë shumë ndryshe nga njerëzit e zakonshëm. Ai nuk u mbyt në liqen nga depresion, nuk u dorëzua përpara sfidave të shumta që jeta i solli, por zgjodhi të ikte nga kjo jetë si një hero i heshtur.
Përkujtohet lufta e vitit 1914
Një basoreliev gjigant do të përkujtojë në Fushbardhë të krahinës së Labërisë rezistencën, që banorët e Fushbardhës, Zhulatit e Cepos i bënë në 1914-n forcave të andartëve grekë, që hynë në këtë zonë nga qafa e Skerficës.
Flet denoncuesja e skandalit seksual
Të martën, Agron Cane del para gjykatës për masën e arrestit. Ai akuzohet se kërkoi marrëdhënie seksuale me një të mitur 14 vjeçe, në shkëmbim të një vendi pune për të ëmën.


Lajmet kryesore

Universitetet private
Agron Cane në burg pa afat
Sarandë, gjykata jep masën e ndalimit. Avokati: Video e montuar
PD: Reagim ndaj skandalit të Sarandës
Martanesh, humbin jetën 2 minatorë
Kosovë, përballja në Kushtetuese
Meta pret kryeparlamentarin japonez
Ministria, padi ndaj “Kristal”
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Turizmi, Lindja e Mesme, Arsimi, Siria, Vjedhja e Bankës
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.