13:10 "100 Milione" R
14:00 TN "Guximi i nje gruaje"
Programi i plote
PUBLICITET
Fier, banorët bllokojnë rrugët
09/09/2012

Fier, banorët bllokojnë rrugët
Dhjetra banorë në fshatin Zharrëz të Fierit bllokuan për më shumë se dy orë rrugën nacionale që lidh këtë qytet me Beratin.

Shkak për këtë lëvizje u bë një lëkundje e tokës që u ndje rreth mesditës. Banorët thonë se lëkundjet vijnë si  pasojë e shpërthimeve nëntokësore të kompanive të naftës. Ata thonë se ky është një veprim i përsëritur dhe për pasojë shtëpite e tyre kanë pësuar dëme të konsiderueshme.

E njëjta situatë ishte edhe në fshatin Sheqishtë. Edhe këtu banorët bllokuan rrugën kryesore dhe nuk lejonin lëvizjen e mjeteve të transportit. Për të qetësuar situatën dhe për të mos lejuar që protestuesit e irrituar të kryenin veprime të dhunshme, kanë mbërritur forca të policisë së Fierit si dhe ato të ndërhyrjes së shpejtë.

Pas më shumë se dy orë banorët u shpërndanë, ndërsa policia shoqëroi disa prej tyre për sqarimin e situatës. Nga ana tjetër në faqen e internetit të Institutit Gjeofizik bëhet e ditur se mesditën e së dielës u shënuan lëkundje 3.2 ballë të shkallës Rihter. Sipas Institutit epiqendra e lëkundjeve ishte në fshatin Mbrostar të Fierit.
/ Top ChannelFacebook


Më shumë nga Aktualitet
Pogradec, INUK tenton t’u prishë lokalin
Aksioni i INUK në qytetin e Pogradecit dhe më konkretisht në fshatin Lin ka hasur në rezistencën e banorëve që kanë penguar veprimet e tyre.
Hetime për bllokimin e turistëve
Pas kërkesës që bëri Drejtori i Emergjencës Civile Shemsi Prençi, që ndaj Drejtorisë së Rrugëve Rurale Shkodër të nisin hetimet për shpërdorim detyre sepse lanë të bllokuar në borë 11 turistë francezë në zonën turistike të Thethit, policia e Shkodrës ka nisur procedimin penal në gjendje të lire.
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Deputeti i PDK-së Mark Frroku, vëllai i Arben Frrokut, biznesmenit të akuzuar për vrasjen e  kryekomisarit Dritan Lamaj ka dëshmuar sot në seancën gjyqësore ku vëllai i tij është i pandehur.
Rrëmbeu fëmijën, fillon gjyqi për kuksianin
Në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Tiranë nisi gjyqi ndaj Begzim Isës, nga Kukësi, i akuzuar për “trafik fëmijësh”, mbetur në tentativë dhe “armëmbajtje pa leje”
Ligji i ri i legalizimeve
Komisioni i Veprimtarive Prodhuese miratoi ndryshimet në ligjin për legalizimin e objekteve informale që synon përmbylljen përfundimtare të këtij procesi.


Lajmet kryesore

Fier, banorët bllokojnë rrugët Vrasje me snajper për gjakmarrje
Shkodër, qëllohet 55-vjeçari ndërsa po punonte tokën
Ambasadorët mbështesin reformën territoriale
Naço: Ja skandalet e KLD-së
Prokurorë në Athinë për zemrën e Karelit
Aksident në Levan-Vlorë, 2 viktima
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Reforma territoriale, Aksidente rrugore, SHISH, Siria, Vrasje, Lindja e Mesme, Akuzat për ushtrinë, Vendet e AMA-s, Vrasja ne burg
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.