09:17 Horoskopi
09:30 Serial "Nikita" R
Programi i plote
PUBLICITET
Gardisti Llupo kërkon lirinë
19/09/2012

Ndërsa vijojnë deshmitë e gardistëve për 21 janarin, edhe i vetmi i pandehur që ndodhet në burg, Agim Llupo kërkon lirinë.

Kërkesa u depozitua gjatë seancës nga avokati mbrojtes i Llupos, Besnik Çerepja, i cili i tha trupës gjyqësore se kërkon revokimin e masës për klientin e tij. Kjo kërkese argumentohet nga mbrojtja pikerisht me proven kryesore te gjykimit ate te armes qe sipas prokurorise posedohej nga Llupo, me te cilen, sipas prokurorie u vra gjate demonstrates shtetasi Ziver Veizi.

Por avokati shprehet se dy deshmi te dhena gjate procesit, me e rendesishmja e te cilave ajo e shefit te armatimit, i cili theksoi se qe armet qe ka garda, qe kur i jane dhuruar ne vitin 2007 nuk kane qene kurre te pajisura me numer identifikimi. Por ka qene prokuroria, sipas mbrojtjes qe per lehtesi, ka gervishur numrin  perkates.

Sipas deshmise qe avokati sjell, gjate terheqjes se armeve nuk identifikohet se kush eshte efektivi qe ka marre armen me te cilen eshte qelluar viktima. Duke argumentuar se nuk ka prova bindese eshte Llupo autori i vrasjes, avokati kerkoi lirimin e tij. Gjykata do te shprehet seance tjeter per kete kerkese.

Nderkohe gjate seances prokuroria tentoi te bente pyetjet e radhes ish-shefit te Gardes se Republikes Ndrea Prendi, por i pandehuri kerkoi qe prokuroret t'i pergatisnin pyetjet me shkrim, kerkese e cila iu pranua. Ish shefi i Gardes pohoi se ka dhene pergjigje dhe shpjegime mbi detyrat e gardes, jo vetem per 21 janarin, por edhe para dhe pas kesaj date.


/ Top ChannelMë shumë nga Aktualitet
Bujqësia mbetet peng i urave
Dëmtimi i 3 urave të cilat lidhin rrugën me parcelat në fshatin Vreshtas është duke “mbajtur peng” bukën e dhjetëra familjeve të këtij fshati.
Bulqizë, bllokohet ngarkesa me lëndë drusore
Gjatë një aksioni në orët e para të mëngjesit, policia e komisariatit të Bulqizës ka bllokuar dy automjete me lëndë drusore e cila shërben për galeritë e kromit në këtë zonë.
Debati për hartën e Himarës
Mazhoranca qeverisëse nuk do të ndryshojë qëndrim për shtrirjen e Bashkisë së re të Himarës, pavarësisht kundërshtimeve të forta ditët e fundit nga PBDNJ-ja e Vangjel Dules.
Ligji për aftësinë e kufizuar
Projektligji i ri për personat me aftësi të kuafizuara, i cili do të diskutohet ditën e hënë në komision, përfshin të gjitha grupet me aftësi të kufizuara, fizike dhe mendore, që deri më sot nuk kanë përfituar asnjë ndihmë sociale.
Rajonalizimi i prodhimit bujqësor
Gjatë firmosjes së kontratave të subvencioneve në bujqësi, në qarkun e Korçës, kryeministri Edi Rama deklaroi se tashmë ka ardhur koha të fokusohemi te shembujt e suksesit. Sipas tij, kështu do të shtohen vendet e punës, do të rritet prodhimi, me synimin final shtimin e eksportit.


Lajmet kryesore

Gardisti Llupo kërkon lirinë Ngjela: Himara nuk Ă«shtĂ« minoritet
“Bashkimi me Vranishtin, logjik. Reforma të zgjidhte edhe pronat”
Debati për Himarën në shifra
Rebelët dorëzojnë kutitë e zeza
Pas Sirisë, kosovarët në luftën e Irakut
Kontrolli mbi celularët e shqiptarëve
Fushë Krujë, shpërthim eksplozivi në një banesë
Më të lexuarat
Temat e ditës
Tragjedia ajrore, Lindja e Mesme, Reforma territoriale, Aksidente rrugore, Energjia, Aksioni në Lazarat, Brazil 2014, Drejtësia, Ekonomia, Irani
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.