01:30 Select R
02:20 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Maqedoni, Ibrahimi: Gruevski, fashist
20/09/2012 02:44

Debate të ashpra janë zhvilluar mes deputetëve shqiptarë dhe atyre maqedonas në komisionin parlamentar për punë dhe politikë sociale, ku po diskutohet për projektligjin për forcat maqedonase të sigurisë.

Deputeti i PDSH-së Orhan Ibrahimi, të mërkurën për herë të dytë e ka quajtur “shoven” kryeministrin Gruevski, të cilin e ka akuzuar se po udhëheq politikë raciste.

“Ky kryeministër deri më tani ja ka arritur me idetë e tija shoviniste që të instalojë në opinion në vend të vlerave jo vlera, në vend të ligjeve të instalojë anarkinë, në vend të mirëqenies të instalohet dhunë, jo perspektivë, stagnim të proceseve integruese, në vend të demokracisë të instalojë diktaturë”, tha Orhan Ibrahimi, deputet i PDSH-së.

Ndaj akuzave të z. Ibrahimi, ka reaguar ashpër deputeti i VMRO-DPMNE-së Vele Georgievski.

“Vërejtje për ju zonja kryetare. Zoti Orhan tha gjithçka. Unë vetë, si njeri dhe si deputet, e konsideroj të patolerueshme nga ana juaj që të mos ia ndërpritni fjalën kur e quan kryeministrin fashist. Duhej t’ia merrni të drejtën e fjalës”, tha Vele Georgievski, deputet i VMRO-DPMNE-së.

Por, përplasjet mes dy deputetëve nuk kanë përfunduar në sallën e komisionit parlamentar për punë dhe politikë sociale. Debati i nxehtë ka vazhduar edhe në hollin e Kuvendit. Deputeti maqedonas i VMRO-DPMNE-së i ka kërkuar kolegut shqiptar që të mos përdorë fjalë të tilla për kryeministrin, por deputeti i PDSH-së, Orhan Ibrahimi i ka përsëritur atij qëndrimin se Gruevski është fashist ndërsa projektligji i propozuar nga partia e tij është racist dhe nuk do të miratohet asnjëherë.
/ Top ChannelFacebook


Më shumë nga Maqedonia
Shkup, PDSH vijon denoncimet
Partia Demokratike Shqiptare ka vijuar me akuzat për korrupsion ndaj zyrtarëve të partisë shqiptare në pushet, Bashkimi Demokratik për Integrim.
PDSH dorëzon “provat” ndaj BDI
Partia Demokratike Shqiptare ka dorëzuar në Komisionin për anti-korupsion dokumentet me të cilat gjatë ditëve të kaluara akuzoi funksionarët të BDI-së për përfshirje në afera korruptive gjatë ushtrimit të posteve zyrtare.
Maqedoni, fokusi te pjesëmarrja në qeveri
Cila parti shqiptare do të bëhet pjesë e qeverisë së re? Në këtë çështje janë përqendruar liderët e dy subjekteve më të mëdha të shqiptarëve, BDI dhe PDSH, në ditët e fundit të fushatës.
Maqedoni, VMRO në krye të sondazheve
Sipas një sondazhi të realizuar nga insituti 'Pavel Shatev' në Shkup, zgjedhjet parlamentare në Maqedoni do t’i fitojë partia VMRO-DPMNE e kryeministrit Nikolla Gruevski.
Protestë për dhunën ndaj shqiptarëve
Një grup studentësh shqiptarë kanë protestuar të premten para Gjykatës Themelore në Shkup, kundër dhunës së ushtruar ndaj familjes shqiptare në lagjen Radishan të dielën e kaluar.


Lajmet kryesore

 Maqedoni, Ibrahimi: Gruevski, fashist Padia ndaj gjykatësit Gjin Gjoni
Prokuroria, verifikime për falsifikimet dhe mashtrimet me pasurinë. Gjoni reagon: Akuzat të montuara politikisht
Miratohet ngritja e Komisionit për akuzat ndaj FA
Ansar: Gati të dëshmoj për Argita Berishën
Biznesi i specializimeve në Mjekësi
Rama takon Papa Françeskun
SHBA, mbështetje të fortë TAP-it
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Lindja e Mesme, Ballkani i ri, Siria, Kriza greke, Vrasje
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.