11:27 TF "100 vitrinat" R
12:00 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Zgjedhjet 2013, sondazhi i parë
15/12/2012

Kur kanë mbetur edhe 6 muaj nga zgjedhjet e përgjithshme të 23 Qershorit 2013, fondacioni 'Kult' në Maqedoni ka hapur siparin e sondazheve elektorale. 

Naim Zengu kryetar i këtij fondacioni bëri publike në Tiranë mesditën e së shtunës, rezultatet e një sondazhi zhvilluar nga data 8-14 dhjetor, ku janë pyetur 1200 qyetarë në mënyrë të rastësishme, në 100 qendra votimi të shpërndara në të gjithë Shqipërinë.

Dy janë çështjet për të cilat janë pyetur të anketuarit. Ajo e bashkimit mes Shqipërisë dhe Kosovës dhe zgjedhjet e përgjithshme në Shqipëri.

Pyetjes 'në qoftë se zhvillohen zgjedhjet sot, a do të votoni dhe a e keni ndarë mendjen se për cilën parti do të votoni?', 71 % janë përgjigjur se do të votojnë dhe e kanë përcaktuar partinë për të cilën do të votojnë,9 % nuk e kanë përcaktuar ende, 5 % s’janë të sigurtë nëse do të votojnë ndërsa 15% nuk nuk do të votojnë.

Nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot 36,5 % thonë se do t'ja besojnë votën e tyre PS, ndërsa 29.6 % PD.  Paçka se ka vetëm dy vjet ekzistencë AK-ja e Kreshnik Spahiut në këtë sondazh renditet e treta me 14.1%.  LSI renditet në vend të katërt me 4.7% , ndërsa FRD e Bamir Topit 4.1 %.

Në lidhje me pyetjet që lidhen me çështjen kombëtare Naim Cengu shpjegon indicjen për përfshirjen e kësaj tematike në sondazh.

"Pas deklaratës që Kryeministri shqiptar që bëri në Shkup me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë për Bashkim Kombëtar dhe Aleancës Kuqezi për një referendum të mundshëm, ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë ne si fondacion bëmë një sondazh, fillimisht në Shqipëri, pastaj do të vazhdojmë në Maqedoni dhe në Kosovë, do të shohim se sa janë shqiptarët të përgatitur për bashkim kombëtar", tha Cengu.

64% e të pyeturve dëshirojnë që bashkimi i Shqipërisë me Kosovën të ndodhë para bashkimit me Evropën, ndërsa 25 % janë kundra.

'Cila parti po bën punën më konkrete për bashkimin sa më të shpejtë të Shqipërisë me Kosovën?', eshtë një tjetër pyetje në sodazh e cila ka prodhuar këtë rezultat: AK, 39%, PD 32%, PS 19%, LSI 2%, PDIU 2%, ndërsa 6 % thonë se nuk e dinë.

Të kontaktuar nga Top Channel partitë politike kanë refuzuar për momentin të komentojnë rezultatet e këtij sondazhi.

/ Top ChannelMë shumë nga politika
Rama: TĂ« ndalim degradimin territorial
Është mbledhur paraditen e së premtes Këshilli Kombëtar i Territorit, ku i pranishëm ka qenë edhe kryeministri i vendit, Edi Rama.
Rama pret delegacionin e Bundestagut
Kryeministri Edi Rama priti të enjten në një takim delegacionin e Bundestagut, të kryesuar nga nënkryetari i tij, Johannes Singhammer.
Mundësitë e Konferencës së Berlinit
Shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati, në një intervistë për Top-Channel, e shikon Konferencën e Ballkanit në Berlin si një moment të rëndësishëm dhe specifik për proceset integruese, në një kohë kur perspektiva e anëtarësimit në Bashkimin Europian për rrethana historike, politike dhe aspekte strukturore se si funksionojnë shoqëritë në Ballkan, do të jetë një proces i gjatë dhe i vështirë.
PD, për inkriminimin e Kuvendit
Selia blu ka vijuar për të 42-tën ditë me radhë denoncimin e asaj që e konsiderojnë inkriminim të Parlamentit, me përfshirjen e deputetëve me precedent penalë si Arben Ndoka, për të cilin bëjnë fajtor kryeministrin Rama dhe heshtjen e tij përpara provave të kundërshtueshme, siç deklaroi Koordinatorja për Mediat, Silvi Bardhi.
Rama: Do të rivotojmë ligjet e kthyera
Për herë të parë, kryeministri Edi Rama ka folur publikisht përpara mediave për superskandalin e vjedhjes së Bankës së Shqipërisë.


Lajmet kryesore

Zgjedhjet 2013, sondazhi i parë
Tepelenë, vijon aksioni anti-drogë
Rreth 2.800 rrënjë kanabis të asgjesuara
Rama: TĂ« ndalim degradimin territorial
IS, kërcënimi më i madh për SHBA
Avioni me viktima mbërrin në Malajzi
Vijon debati për pallatin tek Liqeni
Mundësitë e Konferencës së Berlinit
Më të lexuarat
Temat e ditës
Trafiku i droges, Arsimi, Turizmi, Lindja e Mesme, Energjia, Reforma territoriale
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.