17:00 TF "100 vitrinat"
17:30 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Lidhje gjenetike mes indianëve dhe australianëve
15/01/2013

Lidhje gjenetike mes indianëve dhe australianëve
Zhvendosja nga njëri vend në tjetrin në kërkim të burimeve natyrore për të siguruar një mënyrë jetese më të mirë apo për shkak të luftërave dhe fatkeqësive natyrore është një dukuri që ka shoqëruar njerëzimin që në hapat e tij të parë.

Një studim gjenetik në Australi gjeti lidhje mes australianëve autoktonë dhe indianëve të Indisë. Sipas këtij studimi Australia është përballur rreth 4 mijë vjet më parë me një dyndje masive emigratore nga indianët. Ata gjetën atje një vend thuajse të pabanuar, me burime të mëdha, peshkimi, gjuetie, bujqësie dhe blegtorie.

Studiuesit thonë se pikërisht në këtë periudhë datojnë edhe gjetjet e fosileve të dingos, njohur ndryshe si “qeni i egër”. Kjo kafshë mendohet se është importuar në Australi pikërisht nga emigrantët e mbërritur në këtë vend nga indo-kina dhe pjesë të tjera të Azisë.

Në studim u krahasuan modelet e ADN-së së australianëve autoktonë me popullsinë nga Guinea e Re, Azia Jug-lindore dhe India.

Gjërësisht mendohet se Australia, për shkak të pozicionit gjeografik ka qenë për shekuj me radhë një tokë e izoluar. Sipas studimeve, njeriu shkeli atje rreth 4 mijë vite më parë, por për mijëra vjet, Australia mbeti një tokë me pak banorë, deri kur mbërritën indianët, 4 mijë vite më parë e më pas kolonizimi britanik në vitet 1800.


/ Top Channel

Më shumë nga shkenca
Lamtumirë kujtimeve të këqija
Shkencëtarë neurologë amerikanë jo vetëm që kanë identifikuar pjesët e trurit që lidhin kujtimet me emocionet, por pretendojnë se janë në gjendje edhe t’i manipulojnë këto pjesë duke “zhdukur” kujtimet e hidhura.
Asteroidi që kërcënon Tokën
Jeta në Tokë kërcënohet nga një asteroid tejet i madh që ka habitur shkencëtarët dhe studiuesit e hapësirës me rrugëtimin e tij të pazakontë duke “thyer” çdo barrierë graviteti.
Projektohet avioni pa dritare
Nëse ndonjëherë keni qenë kuriozë se si do të ndryshojë koncepti i udhëtimeve të gjata, kompania ajrore “Techninon Design” ka shpalosur projektin e saj më të ri.
Tatuazhe për të karikuar celularin
Të djersitësh në palestër mund të shërbejë edhe për të rikarikuar celularin. Një model biobaterish që tatuohen përkohësisht në trupin e njeriut janë në gjendje të monitorojnë parametrat jetësorë për të prodhuar energji nga acidi laktik.
Toka po ngrohet më shpejt nga parashikimet
Brenda pak dekadash, edhe viti më i fohtë do të jetë më i ngrohtë nga standardet historike që nga koha e regjistrimit të temperaturave.


Lajmet kryesore

Lidhje gjenetike mes indianëve dhe australianëve Samiti për Ballkanin në Berlin
Merkel: Të intensifikojmë bashkëpunimin BE-Ballkan
Braçe: Kuvendi s’e shkarkon dot Fullanin
Ekzekutohet me bombë ndërtuesi
Arrestohet kryeplaku i fshatit Bruçaj
Forcimi i arsimit profesional
“Standardet” e tregut në Tiranë
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Vjedhja e Bankës, Aksioni anti-droge, Kriza greke, Arsimi, Vrasja e bankierit, Aksidente rrugore, Lindja e Mesme
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.