14:07 Serial "Nikita" R
15:00 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Ithtarët e fashizmit
15/01/2013

U depozituan prane Ministrisë së Brendshme simbolet e partive italiane që do të paraqiten në zgjedhjet e ardhshme politike, në program më 24 dhe 25 shkurt.

Mes tyre është paraqitur edhe “Alba Dorata”, partia e frymëzuar nga Agimi i Artë, lëvizja ekstremiste greke. Ajo do të paraqitet në rrethet e Lazios dhe Piemontes në të dyja dhomat e Parlamentit.

Sekretar i kësaj partie është Alessandro Gardossi, 44 vjeç e që më parë ka qenë aktivist i lëvizjes fashiste 'Forza Nuova' dhe më pas i Lidhjes së Veriut. Aktualisht kjo forcë politike paraqet formacionin më ekstremist të së djathtës italiane.

Lideri i kesaj levizjeje shprehet se pranon mbeshtetje nga te gjitha krahet politike, mjafton qe te mbeshtesin programin e tyre; kthimin tek lireta, luftën kunder mbizotërimit të bankave, lufte kunder privilegjeve te politikaneve dhe një sërë idesh që mbështeten në ato të shtetit social të Musolinit.

Për sa i përket emigracionit ata shprehen se “jemi tepër të rrënuar për të ndihmuar të tjerët”. E, në faqen e tyre të internetit mbizotëron fotografia e anijes Vlora, simboli i eksodit shqiptar të fillimit të viteve nëntëdhjetë.
 
/ Top Channel

Lajmet kryesore

Ithtarët e fashizmit
ISIS ekzekuton reporterin amerikan
Hakmarrja e militantëve kundër bombardimeve amerikane, video-mesazh për Obamën
Durrës, kapen 500 kg hashash
Projekti pilot i rojeve të plazhit
Manjani: Pallati i skandalit
Kosovë, përballja në Kushtetuese
Mbyllet tregu i ish-Uzinës Dinamo
Më të lexuarat
Temat e ditës
Lindja e Mesme, Arsimi, Ukraina, Turizmi, Vjedhja e Bankës, Siria
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.