23:00 Film "Notorius B:I:G:"
01:00 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Britani, në kërkim agjenti shqiptar
15/01/2013

Elidon Habilaj nga Vlora përpara 13 vjetësh ka kërkuar azil në Londër si kosovar me emrin Bekim Ademi, duke fituar përmes mashtrimit shtetësine britanike, por edhe duke mundur të punesohet me pas edhe ne Policine Metropolitane te Londres dhe madje edhe ne Agjensine britanike te Luftes kunder Krimveve te Renda dhe Serioze, SOCA-s.

Habilaj u pikas pas nje verifikimi te profilit te tij te identitetit nga kjo agjenci. Per keto akuza te perfitmit permes mashtrimit, ai u shpall fajtor dhe u denua me 18 muaj burg nga Gykata e Kurrores ne Snaresbrook ne Londren lindore.

Gjykatesi Simon Wilkinson tha se “Habilaj pretendonte se ishte nga Kosova dhe fabrikoi nje numer mizorish per te fituar simpatine”.

Ne proces u tha se ai pretendonte se i kishte te thyer pese dhembet e para nga policia serbe  dhe vellai i kishte vdekur nga torturat, nderkohe prinderit i kishin vdekur. Dokumentacioni autentik i paraqitur ne proces vertetonte se ai ishte nga Shqiperia dhe nuk kishte vella dhe prinderit i kishte gjalle.

Procesi ndaj 35-vjecarit Elidon Habilaj u zhvillua pa pranine e tij pasi ai nuk u paraqit ne gjykate dhe ndaj tij me pare ishte leshuar nje urdher-arresti. Ai ishte arretsuar dhe liruar me kusht, por mendohet se eshte larguar nderkohe nga Britania.

Ne nje kerkim ne internet nje person me emrin Elidon Habilaj paraqitet  ne nje blog te njohur shqiptar, si i 16 ne nje liste te personave qe kane aplikuar si kandidate per postin e Avokatit te Popullit ne Shqiperi, perpara disa kohesh, informacion qe nuk mund te verifikohet ne menyre te pavarur.

Nuk dihet se cdo te behet me shtetesine e tij britanike e cila duket se eshte e veshtire per t'u hequr, por autoritetet kane filluar te shqyrtojne mundesine e ekstradimit te tij per ne Britani nga kudo qe te ndodhet. / Top Channel

Më shumë nga Aktualitet
Zbatimi i ligjit anti-duhan
Një kontroll i befasishëm për zbatueshmërinë e ligjit anti-duhan është kryer mëngjesin e së mërkurës në disa subjekte në qytetin e Elbasanit.
Korçë, nuk ka dru zjarri
Masakra pyjore në rajonin jug-lindor ka nisur të reflektojë pasojat e para të shfrytëzimit pa kriter dhe prerjes së paligjshme të pyjeve.
Mbyllet misioni shqiptar në Afganistan
Misioni i tetë i luftimit në Kandahar i forcave ushtarake shqiptare ka përfunduar. Duke pritur ushtarakët pjesëmarrës në luftë, ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, u shpreh se forcat tona luftuan pikërisht në zonën e quajtur “kështjella terroriste”.
Aksionet për bllokimin e ndërtimeve pa leje
Pas deklarimit të kryeministrit Edi Rama se ndërtimet pa leje duhet të trajtohen me seriozitet nga ana e policisë, drejtoritë e policive në rrethe nisën të raportojnë aksionet për bllokimin e ndërtimeve pa leje.
Kodheli takon pilotët e Forcave Ajrore
Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, priti në një takim pilotët e Forcave Ajrore të cilët u sulmuan në aksionin antikanabis në veri të vendit.


Lajmet kryesore

Britani, në kërkim agjenti shqiptar Rregullore e re kundër vjedhjeve
Fullani: Po bashkëpunojmë me institucionet e drejtësisë
Konferenca e Berlinit për Ballkanin
Pogradec, dy të rinj dyshohen të mbytur
Anulohen lejet e paligjshme
Helikopteri ngel në Dukagjin
Vrasja e Santos, shkarkohet polici
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Vjedhja e Bankës, Aksioni anti-droge, Aksidente rrugore, Vrasja e bankierit, Lindja e Mesme, Kriza greke
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.