09:16 Horoskopi
09:27 Newsroom
Programi i plote
PUBLICITET
Kriza ekonomike, Gjermania drejt recesionit?
15/01/2013 15:20

Ekonomia gjermane u rrit me 0,7% në vitin 2012, çka shënon një rënie të ndjeshme nga rritja e vitit paraardhës, treguan të martën të dhënat paraprake.

Në vitin 2011, Gjermania kryesoi rritjen në Eurozonë me 3%. Tkurrja në vitin e lënë pas duket se ndikohet kryesisht nga një tremujor i fundit tepër i dobët.

“Në vitin 2012, pavarësisht reduktimit të rritjes, ekonomia gjermane tregoi veten të qëndrueshme në një mjedis të vështirë ekonomik, duke përballuar me sukses recesionin ne Europe”, shkruhej në raportin e Zyrës Federale të Statistikave “Destatis”.

Megjithatë, disa analistë besojnë se ekonomia gjermane është në prag
Kriza Financiare
të rënies për vete në recesion.

“Nëse do të konfirmohet në total rritja prej 0,7%, rënia në tremujorin e katërt në Gjermani është prej -0,5% dhe këto shifra janë tepër shqetësuese”, deklaroi një prej ekspertëve të “Destatis”, Norbert Raeth.

Në ekonomi, recesioni përkufizohet si rënie e ekonomisë për dy tremujorë radhazi.

Përballë përkeqësimit të situatës ekonomike në Europë, Banka Qendrore Gjermane (Bundesbank) ka reduktuar pritshmëritë për rritjen në 2013-n, me 0,4%.
/ Top ChannelFacebook
Lajmet kryesore

Kriza ekonomike, Gjermania drejt recesionit?
Elbasan, zjarri vret një grua dhe të birin
Shpëton vetëm babai, me plagë të rënda
Gjirokastër, hetimet për grabitjen e Muzeut të Armëve
Gjyqtari Pojanaku mbetet në burg
Përmbytjet, Prishtina kërkon ndihmë
Subvencionet e bujqësisë
Pashkët, Rama mes besimtarëve në Korçë
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Eksplozivi, Irani, Akuzat për ushtrinë, Siria, Turizmi
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.