12:25 "Shqip" R
14:00 TN "Guximi i nje gruaje"
Programi i plote
PUBLICITET
Bylykbashi: Për mandatet vendos Kuvendi
15/01/2013 20:00

Shefi i kabinetit të kryeministrit Berisha, Oerd Bylykbashi, bashkëhartues i Kodit Elektoral dhe një nga njerëzit kyç të demokratëve në proçeset zgjedhore, thotë se është Kuvendi i Shqipërisë institucioni i vetëm që duhet të vendosë tani për ndarjen e mandateve për zgjedhjet e qershorit.

Duke ndarë një opinion krejt të kundërt me socialistët, sipas të cilëve KQZ-ja ka kohë deri në 7 mars, zoti Bylykbashi thotë se Kodi Zgjedhor e përcakton këtë afat për Parlamentin.

“Aspektet proçedurale të KQZ janë kryer dhe përmbyllur. KQZ nuk ka më asnjë kompetencë tjetër në këtë fazë. Mundësia për ta zhbllokuar ishte nëpërmjet Kolegjit Zgjedhor, por askush nuk u ankua, as PS dhe tani fjala është vetëm e Kuvendit për të ushtruar sovranitetin e
KQZ nuk ka më asnjë kompetencë tjetër në këtë fazë. Mundësia për ta zhbllokuar ishte nëpërmjet Kolegjit Zgjedhor, por askush nuk u ankua, as PS dhe tani fjala është vetëm e Kuvendit për të ushtruar sovranitetin e tij

Oerd Bylykbashi
Shef i kabinetit të kryeministrit
tij. Por nuk më takon mua të them çfarë do të bëjë Kuvendi. Ajo që është më e rëndësishme është që Kuvendi ta ushtrojë, pra të mos pengohet qoftë nga një parti politike, qoftë nga 2-3 anëtarë të KQZ, pra nga askush. Kompetenca është e tij, sovraniteti është i tiji dhe çdo gjë tjetër do të ishte atentat ndaj Kushtetutës”, deklaron Bylykbashi.

Sipas shefit të kabinetit të kryeministrit, me keqinterpretimin e Kodit Zgjedhor, Partia Socialiste po fakton çdo herë strategjinë e saj të bllokimit, edhe në KQZ, për të marrë përfitime ekstraligjore.

“Ne jemi përpara një sulmi arrogant. Dhe është gjithashtu e papranueshme tentativa e Partisë Socialiste për të zëvendësuar ligjin, Kodin, Kushtetutën dhe rregulla të tjera të shkruara në këtë vend me kompromise politike pas dyersh të mbyllura”, nënvizon Bylykbashi.

Oerd Bylykbashi thotë se veprimet e Partisë Socialiste për të politizuar dhe bllokuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kanë vetëm një shpjegim, që sipas tij nuk ka lidhje me standartin e zgjedhjeve, por me rezultatin e tyre.

“Në këto pretendime të kohëve të fundt të Partisë Socialiste konstatoj një frikë gjithmonë e në rritje të saj jo për shkeljen e standarteve apo cënimin e zgjedhjeve, por një frikë të PS për humbjen që po vjen”, shton Bylykbashi. / Top Channel


Më shumë nga politika
300 ditët e Shëndetësisë
Ministria e Shëndetësisë ka bërë të martën bilancin e 300 ditëve të para të punës, nën drejtimin e qeverisjes së majtë.
Kallëzim penal për Sinan Tafaj
Ministri i Mirëqënies Sociale, Erjon Veliaj ka deklaruar bërjen e një kallëzimi penal ndaj kreut të Shoqatës së të verbërve, Sinan Tafaj.
LSI kundër shkrirjes së Gardës
Projekti-ligji për Policinë e Shtetit ka ndarë deputetët e Partisë Socialiste dhe të LSI-së gjatë punimeve në Komisionin e Ligjeve të martën.
Ligjet kalojnë draftin për KLD-në
Me votat e mazhorancës Komisioni i Ligjeve kaloi projekt-ligjin për Këshillin e Lartë të Drejtësisë.
Ngjela: Himara nuk është minoritet
Avokati i njohur Spartak Ngjela kundërshton pretendimet e PBDNJ-së dhe Omonias për ekzistencën e minoritetit grek në Himarë.


Lajmet kryesore

Bylykbashi: Për mandatet vendos Kuvendi Fier, 73-vjeçari shfaros familjen
Vret dy vëllezërit, kunatën dhe mbesën 17-vjeçe
Ligjet kalojnë draftin për KLD-në
LSI kundër shkrirjes së Gardës
Rebelët dorëzojnë kutitë e zeza
Arrestohen mashtruesit e vizave
Kallëzim penal për Sinan Tafaj
Më të lexuarat
Temat e ditës
Tragjedia ajrore, Lindja e Mesme, Reforma territoriale, Drejtësia, Aksidente rrugore, Arsimi, Brazil 2014, Energjia, Aksioni në Lazarat, Kriza Financiare
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.