20:56 Serial "Borxhiat 2"
22:30 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Kërcimi i grave kundër dhunës
14/02/2013

Qindra vajza dhe gra në Shqipëri i jane bashkuar në ditën e të dashuruarve nismës botërore "Ngritja e një miliardëve".

Ne bulevardin "Dëshmorët e Kombit", në Tiranë, qindra te rinj kane performuar nën ritmin e këngës "Break the Chain".
 
Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ka apeluar per ndaljen e dhunes nga femrave.

"Një miliardë gra në botë përjetojnë dhunën gjatë jetës së tyre. Një miliard gra që dhunohen është një barbari, një miliard gra që ngrihen është një revolucion. Cdo grua, cdo nënë sot këtu ua kujton të gjithë forcë, që secila prej nesh ka brenda vetes për të bërë ndryshimin. Të gjitha bashkë jemi ngritur për jetën, për dashurinë në ditën e dashurisë", u shpreh Topalli.

Prane Amfiteatrit te Liqenit Artificial,përfaqësues të shoqërise civile, nën të njëjtët tinguj dhe performance kanë theksuar se një në tre gra dhunohet dhe vetëm gjatë 40 viteve të fundit janë vrarë 40 gra.

"Eshtë një aktivitet mbarëbotëror. Eshtë një aktivitet kundër dhunës në familje. Mesazhi në këtë ditë është gjithcka kundër dhunës në familje dhe sidomos kundër vrasjes së grave. Në Shqipëri po e bëjmë këtë protestë kundër vrasjes së 40 grave për dy vitet e fundit", u shpreh Mirela Arqimandriu, përfaqësuese e shoqërisë civile.

“Rebelimi” i grave duke kërcyer

Gratë në të gjithë globin u bashkuan të enjten në një apel paqesor kundër dhunës, në fushatën botërore: “One billion rising” (Ngritja e një miliardeve).

Aktiviste nga 203 vende, pjesë e mbi 13 mije organizatave kërcyen në cdo cep të botës. Ne Bangladesh, te pakten 1000 gra qe i mbijetuan sulmeve me acid dolen ne Daka, duke formuar nje zinxhir njerezor, ne Afganistan mbi 100 burra dhe gra marshuan ne Kabul, kryeqytetin e Afganistan dhe bene thirrje per t'i dhene fund dhunes; apo vdekje cdo armiku te te drejtave te njeriut. Ne Melburn te Australise u mblodhen mbi 2000 gra dhe vajzave ne kercimin kunder dhunes. Po keshtu, ne Singapor, mijera dolen ne rruget e Maniles ne Filipine, dhjetera mijera në Indi. Deri ne fund te dites, marshime dhe kercime do te jene zhvilluar ne Afrike, Lindjen e Mesme apo Amerike. Ne Nju Jork jane planifikuar mbi 40 evenimente.

Boshti kryesor i fushatës ishte; thyerja e zinxhireve dhe rregullave, ngritja e vetebesimit dhe dinjitetit, forca per te mos u mposhtuar nga dhuna verbale apo fizike dhe kjo sepse; “grate jane krijesat me te bukura”.

Ka statistika qe tregojne fakte alarmante, nje ne tre gra, qe do te thote nje miliarde, jane rrahur apo perdhunuar ne jeten e tyre. Ky film i shkurter i fushates nis me gjymtimin e organit seksual te nje vajze ne Afrike, nje zakon qe qendron ne strukturen patriarkale te shoqerise dhe vazhdon me abuzimin në punë, dhunën në familje, ngacmimin seksual dhe perdhunimin.

Gruaja sado te mbaje shenjat e dhunes edhe kur në fytyre nuk i dallohen dot tiparet, ka force per t'u lutur, per ta rifilluar. Nje energji qe dritheron tokën.

Forca e tyre, qofshin pjesetare te fiseve apo shoqerive moderne, te bardha apo me ngjyre, kane ritmin brenda tyre, dinë të kërcëjne dhe ti japin jetes buzeqeshjen

Megjithese kjo dite nuk do te ndaloje dhunen e e burrave kunder grave, por mesazhi eshte nje histori e re ajo e nje zeri te vetem.Fushata e ndermarre nga Eve Ensler, autore e monologjeve te vagines dhe organizates se saj V-day, si nje levizje feministe. Shumekush mund te pyes nese ajo mundi te bashkoje nje miliarde gra, si nje cunam boteror, cfare mund te ndodhe me pas?
 

/ Top ChannelMë shumë nga Aktualitet
Revokohet leja e minierës pas tragjedisë
Një ditë pas aksidentit të rëndë, që i mori jetën dy minatorëve në një galeri kromi, në minierën e Fushë-Lopës në Martanesh, Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka revokuar licencën minerare për subjektin që e administronte, “Alba-Co”.
Projekti pilot i rojeve të plazhit
Këtë vit në disa plazhe të vendit u vendosen rojet bregdetare, një grup të rinjsh vullnetarë që u angazhuan në një projekt pilot të Agjencisë së Menaxhimit të Bregdetit.
Mbyllet tregu i ish-Uzinës Dinamo
Tregtarët e ish-Uzinës Dinamo nuk kanë lejuar që policia të futet në ambientet e tregut për t’i komunikuar se tashmë do të zbatohet vendimi i Task Forcës për mbylljen e tij.
Turistët serbë dhe kroatë në Shqipëri
Serbët dhe kroatët renditen të fundit sa i përket numrit të turistëve nga rajoni që vijnë në Shqipëri për të kaluar pushimet.
Ministria, padi ndaj “Kristal”
A janë shitur diplomat në institutin e arsimit të lartë “Kristal”? Kësaj pyetje do t’i japë tashmë një përgjigje zyrtare Prokuroria, e cila do të merret me verfikimin dhe kontrollin e plotë të gjithë dokumentacionit të këtij institucioni, i cili gjatë këtyre viteve ka funksionuar duke shkelur 24 kritere ligjore, nga 37 që janë në total.


Lajmet kryesore

Kërcimi i grave kundër dhunës
Marrëdhëniet Shqipëri-Gjermani
Tiranë, ceremoni përkujtimore për vizitën e F.J. Strauss
Ndarja e re nuk do të dekretohet?
Kontrollet në universitetet private
Veliaj reagon për skandalin e Sarandës
Samiti ballkanik i Gjermanisë
Opozita, brenda dhe jashtë Kuvendit
Më të lexuarat
Temat e ditës
Lindja e Mesme, Turizmi, Arsimi, Reforma territoriale, Siria, Ukraina
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.