12:24 Serial "Amerikanet" R
13:04 "100 Milione" R
Programi i plote
PUBLICITET
Heqja e TVSH-së per makineritë, Biznesi: Të perfitojnë të gjithë
19/02/2013

Biznesi fason i kërkoi Qeverisë disa ndryshime në vendimin për heqjen e TVSH-së për makineritë e importuara, pasi në formën aktuale, ky vendim nuk përmbush qëllimin për lehtësimin e bizneseve.

Në një takim me ministrin e Ekonomisë, Edmond Haxhinasto, përfaqësues të biznesit fason kërkuan që përfitues të vendimit për heqjen e TVSH-së për makineritë të mos jenë vetëm ata që prodhojnë për eksport siç parashikon vendimi por edhe kompanitë që prodhojnë për tregun vendas të cilat aktualisht janë të përjashtuara.

Një tjetër pikë e kërkesave të paraqitura nga kryetari i Dhomës së Fasonistëve, Gjergj Gjika është edhe shmangia e burokracive me të cila përballen kompanitë për përfitimin e heqjes së TVSh-së për makineritë. Sipas fasonëve, atyre u kërkohen të kryejnë një sërë proceduras për të përfituar heqjen e TVSH-së, cka nuk është normale për sa kohë këto biznese janë në procedurë tatimore.

Pika e tretë e kërkuar nga fasonët, është të mundësohet përfshirja në përfitimin e heqjes së TVSH-së për makineritë, për kompanitë që nuk paguajnë me para në dorë por përmes bankave, një tjetër pikë e përjashtuar në vendimin e qeverisë. Sipas fasonëve, këto lehtësira janë të nevojshme në një kohë kur kjo industri ka pësuar një rënie prej 24 për qind krahasuar me një vit më parë dhe prej kohësh po përpiqet të mbijetojë për shkak të krizës ekonomike.  / Top ChannelFacebook


Më shumë nga ekonomia
Kinë, rritja ekonomike 7,4% gjatë këtij tremujori
Ekonomia kineze është rritur me 7,4% në tremujorin e parë të këtij viti, shumë më mirë nga sa mund të prisnin ekspertët. Por, gjithsesi, ajo ka pësuar një ulje të vogël krahasuar me rritjen 7,7% të tremujorit të fundit të vitit të kaluar.
Gjobiten 45 pika karburantesh
Ministria e Energjisë dhe Industrisë, përmes Inspektoriatit Qendror Teknik, ka gjobitur një sërë pikash tregtimi të karburantit në zona të ndryshme të vendit.
2005-2010, u thellua pabarazia
Banka Botërore lëshon alarmin se gati gjysma e familjeve shqiptare, ato që përbëjnë pjesën më të varfër të vendit, nuk kanë përfituar nga rritja ekonomike, por përkundrazi prej një kohe të gjatë janë përballur më rënien e të ardhurave.
FMN: Ekonomia po e merr veten
Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde, tha se “reformat e pamjaftueshme strukturore nga vendet anëtare dhe shtimi i tensioneve gjeopolitike për Ukrainën janë rreziku më i madh për shërimin e ekonomisë botërore”.
“Më e keqja për ekonominë ka mbaruar”
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Arben Ahmetaj, deklaron se rritja e vlerësimit nga Standard and Poor’s dëshmon se ekonomia shqiptare ka ndalur përfundimisht rënien e nisur tre vjet më parë.


Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.