12:00 Lajme e Moti
14:07 Serial "Nikita" R
Programi i plote
PUBLICITET
Plani i ri Urbanistik i Tiranës
20/02/2013

Kryetari i Grupit të Punës për Infrastrukturën në Partinë Socialiste Artan Lame ka denoncuar shkatërrimin e një tjetër hapësire të gjelbër nga Bashkia e Tiranës.

Sipas tij Plani i ri Rregullues e konsideron zonë në zhvillim pjesën e Parkut Kombëtar mbi Universitetin Politeknik.

"Pjesa e Parkut të Liqenit, midis Universitetit dhe Gardës së Republikën, në hartën numër 39 të planit Basha-Malltezi parashikohet shkëputja nga parku dhe kthimi në zonë zhvillimi. Në rregulloren shoqëruese, faqe 135 shkruhet thatë: 'Shërbime publike, rizhvillim'. Si duket nuk kanë patur kohë të bëjnë pazarin, por thjesht e kanë nxjerrë nga parku e kanë kthyer në zonë ndërtimi dhe të shohim në vijim se çfarë do të ndërtojnë në të", tha Lame.

Lame paralajmeron shkeputjen e hapesirave te tjera nga Parku Kombetar per ndertimin e perfaqesive diplomatike, per te cilat kane nisur tratativat.

"E gjithë pjesa e parkut në zonën e Varrezave të Dëshmorëve është nxjerrë jashtë kufijve parkut dhe është konsideruar si zonë miks me prioritet banim. Dhe në fakt e gjithë zona e gjelbër poshtë Varrezave e Dëshmorëve është blerë nga një përfaqësi e huaj diplomatike dhe është rrethuar për të ndërtuar rezidencën e saj. Një tjetër zonë pylli është blerë nga një tjetër përfaqësi diplomatike. Jane edhe dy përfaqësi të tjera që janë në tratativa për të blerë truall brenda parkut për të ndërtuar përfaqësitë e tyre", tha Lame.

Lame ka fajesuar kryetarin e Bashkise Lulzim Basha per aksidentet e ndodhura per shkak te kantierit te ndertimit te ngirtur ne afersi te Pallatit te Brigadave,te lajmeruara me pare nga ai.

"Pasi u shkatërruar cdo gjë, u prenë me qindra pemë dhe u shkatërrua edhe një pjesë e Parkut historik të Pallatit të Brigadave, bashkë me rrethimin dhe me kullat që ishin pjesë e monumentit të kulturës aty ka disa muaj që gjithçka është braktisur. Paralajmëruam për rreziqet e aksidenteve në këtë kantier të braktisur të Bashkisë", tha Lame.
/ Top ChannelMë shumë nga politika
Meta pret kryeparlamentarin japonez
Kryetari i Kuvendit Ilir Meta priti në një takim delegacionin japonez të udhëhequr nga kreu i Dhomës së Përfaqësuesve të parlamentit japonez, Bunmei Ibuki.
Pallati 20 katësh te Diga
Ervin Bushani, Sekretar për Çështjet Ekonomike në PS, njëkohësisht anëtar i Këshillit Bashkiak të Tiranës për të dytën ditë radhazi denoncoi heshtjen e kryetarit të Bashkisë së kryeqyetit Lulzim Basha për dhënien e lejes së ndërtimit të një pallati 20 katësh pranë Liqenit Artificial.
Video e Sarandës para Kryeministrisë
Në mbrëmje, përfaqësues të Partisë Demokratike shfaqën para Kryeministrisë videoskandalin e Sarandës dhe akuzuan Kryeministrin Rama.
Rama-Basha, replika për punësimin
Me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, kryeministri Edi Rama ka bërë publike rezultatet e Shërbimit Kombëtar përmes zyrave të punës, ku sipas tij deri në fund të qershorit mbërriti zyrtarisht në 43.879 numri i vendeve të reja të regjistruara.
Manjani: Parlamenti të merret me Bankën
Ylli Manjani, nënkryetar i LSI-së, në një intervistë për Top Channel deklaron se përfshirja e parlamentit është e pashmangshme pas skandalit të vjedhjes së mbi 7 miliard lekëve nga Banka e Shqipërisë.


Lajmet kryesore

Plani i ri Urbanistik i Tiranës ISIS ekzekuton reporterin amerikan
Hakmarrja e militantëve kundër bombardimeve amerikane, video-mesazh për Obamën
Durrës, kapen 500 kg hashash
Projekti pilot i rojeve të plazhit
Martanesh, humbin jetën 2 minatorë
Kosovë, përballja në Kushtetuese
Protestë e tregtarëve të ish-Uzinës Dinamo
Më të lexuarat
Temat e ditës
Lindja e Mesme, Ukraina, Turizmi, Arsimi, Siria, Vjedhja e Bankës
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.