01:00 Lajme e Moti
01:33 Select R
Programi i plote
PUBLICITET
Shtatorja e Ibrahim Rugovës, zgjidhen 6 bocetë
18/04/2013

Shtatorja e Ibrahim Rugovës, zgjidhen 6 bocetë
Komisioni i caktuar  nga Komuna e Prishtinës ka bërë përzgjedhjen artistike të bocetit të shtatores se ish-Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Shtatorja , do të vendoset në Sheshin e Pavarësisë “Ibrahim Rugova”.

Nga 33 oferta që kanë konkurruar, komisioni ka përzgjedhur 6 prej tyre.

Në Komision përfaqësoheshin këto institucione: Akademia e Artëve dhe Shkencave të Kosovës, Fakulteti i Artës në UP, Fakulteti i Arteve të Tiranës dhe Komuna e Prishtinës. Pjesë e vlerësimeve të propozimeve të dorëzuar ka qënë edhe familja e ish-Presidentit Rugova.

Të martën do të bëhet hapja publike e ofertave financiare, ndërkaq të mërkurën pritet të bëhet përzgjedhja dhe publikimi i ofertës fituese.


/ Top Channel

Më shumë nga Kosova
Thaçi: Do vijojmë dialogun me Serbinë
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar në Samitin e Berlinit se Prishtina zyrtare është e gatshme të vazhdojë bisedimet me Serbinë, të cilat sipas tij rezultuan vitin e kaluar me një marrëveshje historike mes dy popujve dhe dy vendeve pas 1 shekulli konflikt.
VV-ja, protestë para Gjykatës Kushtetuese
Aktivistë të lëvizjes Vetëvendosje zhvilluan një aksion simbolik në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës kundër vendimit të këtij institucioni për zgjedhjen e kryeparlamentarit.
Policia serbe plagos një kosovar
Policia e Kosovës konfirmon incidentin e armatosur në kufirin e Kosovës me Serbinë, por thotë se ka informacione për vetëm një shtetas të Kosovës të plagosur.
Mustafa: Rruga e koalicionit është e drejtë
Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se situata e re e krijuar në Kosovë është shprehje e demokracisë së brishtë dhe e nevojës për ndërtimin e një demokracie të re.
Zgjedhja e kryeparlamentarit
Koalicioni pas zgjedhor, LDK-AAK-Nisma do t’i krijojë mundësinë Partisë Demokratike të Kosovës për ta propozuar kandidatin për kryetar kuvendi, por jo edhe për ta zgjedhur atë.


Lajmet kryesore

Shtatorja e Ibrahim Rugovës, zgjidhen 6 bocetë Kapitull i ri i Ballkanit me BE-në
Merkel-Barroso: Ju mbështesim në anëtarësimin. Rama: BE, një frymëzim. Përgjimet, asnjë ndikim në marrëdhëniet tona
Fier, qëllohet me armë zjarri 49-vjeçari
Braçe: Kuvendi s’e shkarkon dot Fullanin
Basha flet për vjedhjen në BSH
Basha pret Mediun në bashki
Dukagjin, edhe 1.350 rrënjë të asgjesuara
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Vjedhja e Bankës, Aksioni anti-droge, Kriza greke, Vrasja e bankierit, Arsimi, Lindja e Mesme
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.