20:07 Serial "Pa kufij"
20:56 Serial "Borxhiat 2"
Programi i plote
PUBLICITET
Shkëndija në finalen e Kupës
21/05/2013

Pas suksesit në vitin 2011 kur doli në krye të kampionatit maqedonas të futbollit, skuadra  shqiptare Shkëndija nga Tetova, tani është në kërkim të trofeut të Kupës së Maqedonisë.

Të mërkurën në stadiumin “Filipi i Dytë” në Shkup, Shkëndija do të luaj në finale me skuadrën maqedonase Teteks. Meqë finalja zhvillohet mes dy skuadrave rivale nga Tetova, njëra shqiptare dhe tjetra maqedonase, pritet një atmosferë e zjarrtë në shkallët e stadiumit.

Kryesitë dhe lojtarët e dy skuadrave gjatë një konference të përbashkët për shtyp, kanë bërë thirrje për tifozëri korrekte dhe pa provokime në baza entike.

“Jemi dy ekipe nga po i njëjti qytet dhe sekrete mes nesh nuk ka. Le të fitojë më i miri. Krahas asaj se jemi favorit të vegjël, jam i mendimit se këtë do ta mbyllë vetëm një moment. Shpresoj që ne do të jemi ata të cilët në fund do të festojmë”, deklaroi Muhamed Huseini, kapiteni i Shkëndijës.

Fansat e Shkëndijës, “Ballistat” kanë paralajmëruar pjesëmarrje masive për të përkrahur klubin e zemrës në ndeshjen finale për Kupën e Maqedonisë, ndërsa janë zotuar për sjellje korrekte. Pjesëmarrjen e tyre e kanë paralajmëruar edhe tifozët maqedonas të cilët do të mbështesin skuadrën e Teteksit drejt fitores e cila pos trofeut, siguron edhe pjesëmarrjen në Ligën e Europës.

/ Top ChannelMë shumë nga Maqedonia
“Mbrëmjet strugane të poezisë”
Gjuha shqipe është gjuhë zyrtare në Komunën e Strugës, ku shumicën e popullsisë e përbëjnë shqiptarët, por, siç duket, këto fakte nuk kanë qenë të mjaftueshme për drejtuesit e festivalit ndërkombëtar “Mbrëmjet strugane të poezisë”, për ta përdorur edhe shqipen gjatë këtij manifestimi, krahas maqedonishtes dhe anglishtes.
Shkup, protestuesit, padi ndaj policisë
Këshilli Organizativ i protestave kundër procesit gjyqësor “Monstra” do të padisë policinë, pasi ajo i ka penguar të protestojnë para Qeverisë së Maqedonisë.
Sërish protestë në Shkup
Në Shkup, edhe këtë të premte është protestuar kundër dënimit të 6 shqiptarëve me burgim të përjetshëm, në rastin gjyqësor “Monstra”.
Shkup, shqiptarët sërish në protestë
Në Shkup vijoi sërish protesta e shqiptarëve kundër dënimeve me burgim të përjetshëm të bashkëkombasve të tyre për rastin “Monstra”.
SHBA: Të shqetësuar për Maqedoninë
Në një intervistë për Top Channel, ndihmës/sekretarja amerikane e Shtetit, Viktoria Nuland, u shpreh se Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për tensionet në rritje në Maqedoni.


Lajmet kryesore

Shkëndija në finalen e Kupës Paralajmërohet mosdekretimi i ndarjes së re
Nishani takon vendorët e djathtë: Do marr parasysh vërejtjet
Opozita, brenda dhe jashtë Kuvendit
Kontrollet në universitetet private
Veliaj reagon për skandalin e Sarandës
Samiti ballkanik i Gjermanisë
PD: Fatura fiktive energjie. Reagon OSHEE
Më të lexuarat
Temat e ditës
Turizmi, Lindja e Mesme, Arsimi, Ukraina, Reforma territoriale, Siria
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.