18:35 Film Serial "Smash" R
19:30 Lajmet e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Elhaida Dani, zëri i Italisë
31/05/2013 01:10

Elhaida Dani, zëri i Italisë
Edicioni i parë i 'The Voice of Italy' u mbyll me triumfin e shqiptares Elhaida Dani, fituese e çmimit "Artisti i Ri me i Mire" në edicionin e 9-të të 'Top Fest', dhënë nga Fondacioni Mediatik Dritan Hoxha dhe e Çmimit të Madh po në këtë edicion.

Nje ze qe kumboi fort edhe ne turneun veror 'Summer Fest 2012'.

Në mbrëmjen finale ajo arriti të marrë mbi 70% të votave të publikut, i cili mundi të shprehë preferencën nëpërmjet televotimit. Që kur hipi për herë të parë në skenën e emisionit ajo befasoi dhe javë pas jave, sfidë pas sfide u bë emri më i përmendur si fituese. Përpara se të zhvillohej finalja në sondazhet e shumë gazetave italiane një ditë më parë në internet, Elhaida kryesonte e shkëputur shumë nga rivalët. Intepretimet e saj u vlerësuan nga specialistët, por u pëlqyen së tepërmi edhe nga një publik i gjerë.

Në 13 javët e emisionit, Elhaida ngjiti me modesti dhe këmbëngulje shkallët drejt fitores e mbështetur nga profesori i saj në emision Riccardo Cocciante, me të cilin duket se ajo do të vazhdojë të bashëkpunojë. Jo rastësisht ai e këndoi në duet me dikë tjetër, pikërisht me Elhaiden këngën e tij të famshme 'Margherita', këngë që nuk e ka kënduar kurrë me asnjë këngëtar tjetër që në vitin 1976 kur e ka kompozuar.

Cocciante, i cili dje u falenderua në distancë edhe nga bashkia e Shkodrës, vendlindja e Elhaidës, i dhuroi asaj edhe këngen e re. Një këngë të interpretuar me një mjeshtëri të rrallë nga 20-vjeçarja shqiptare, aq sa vete Riccardo Cocciante i tha : “Të dhashë një gur të çuar të papërpunuar, me ktheve një diamant”.

Elhaida brenda shumë pak kohe ka fituar mbështetjen edhe të publikut italian. Televotimi në finale foli vetë, megjithëse mes atyre dhjetara mijera votave natyrisht që nuk kanë munguar edhe ato të shqiptarëve më banim në Itali. Dhe me falenderimin e saj në shqip menjëherë pas fitores, Elhaida përshëndeti të gjithë bashkatdhetarët e saj kudo që ndodhen.
  / Top ChannelMë shumë nga muzika
Lenny Kravitz ngacmon me kopertinën e single-it “Sex”
Tre vjet pas  albumit të fundit “Black and white America”, Lenny Kravitz rikthehet në muzikë. Pas single-it “The Chamber” vjen “Sex”, që pritet të dalë më 23 shtator. 
Albano më në fund bën paqe me Rominën
Albano më në fund ka bërë paqe me Rominën duke nisur një “jetë të dytë” me njëri-tjetrin. Më 5 gusht në Spanjë, Albano së bashku me ish-bashkëshorten e tij Romina Power do të performojnë në një koncert. Këtë lajm Albano e ka bërë të ditur për revistën “Gente”.
Nicki Minaj promovon me tanga këngën e saj të re
Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten si mund të duken tangat më të vogla në botë, nuk keni pse kërkoni më tutje: mjafton të shihni këngëtaren Nicki Minaj në foton promovuese të këngës së saj më të re me titull ‘Anaconda’.
Lana Del Rey: Kam fjetur me shumë meshkuj në industrinë e muzikës
Lana Del Rey ka shkaktuar shumë zhurmë me këngën e saj të re “F……d my way up to the top”. Ajo ka pranuar  që ka elemente të së vërtetës në tekstin e këngës që është pjesë e albumit më të ri “Ultraviolence”.
Coolio vjen me një “parajsë pornografike”
Coolio, i njohur nga të gjithë me “Gangsta’s Paradise” të viteve ’90, duket se është ankoruar në një “fushëbetejë” me shumë të ndenjura, duke u kthyer në qendër të vëmendjes së showbizz-it muzikor.


Lajmet kryesore

Elhaida Dani, zëri i Italisë
Vjedhja në BSH, Fullani në Kuvend
Braçe: Hetim gjithëpërfshirës nga prokuroria. U cënua imazhi i vendit. Guvernatori: Hetim administrativ në BSH. Meta: Mbështesim hetimin
Krerët e agjencive në prokurori
Rama: Në 300 ditë, revolucion në arsim
Muxhahedini shqiptar tmerron botën
Fyen Berishën, shkarkohet diplomati kosovar
Deputetët e PD te Totozani
Më të lexuarat
Temat e ditës
Lindja e Mesme, Ukraina, Reforma territoriale, Vjedhja e Bankës, Energjia, Kriza Financiare, Arsimi, Tragjedia ajrore, Turizmi, Siria
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.