13:10 "100 Milione" R
14:00 TN "Guximi i nje gruaje"
Programi i plote
PUBLICITET
DASH thërret ambasadorin kosovar
28/06/2013 16:00

DASH thërret ambasadorin kosovar
Departamenti amerikan i Shtetit ka reaguar lidhur me pengimin që iu bë ambasadores amerikane në Prishtinë, Tracey Ann Jacobson, për të hyrë në ndërtesën e Kuvendit për të marrë pjesë në seancën e ratifikimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi.

Sipas së përditshmes kosovare “Zëri”, DASH ka thirrur në një takim ambasadorin e Kosovës në Uashington, Akan Ismajli për t’u ankuar për dështimin e shtetit të Kosovës në dhënien e sigurisë së nevojshme ambasadores Jacobson.

Një ditë më parë, që prej orës 9 të mëngjesit lëvizja Vetëvendosje protestoi kundër ratifikimit të marrëveshjes, duke bllokuar të gjitha hyrjet e Kuvendit të Kosovës.

Policia u përplas me protestuesit në hyrjen mbrapa selisë së Kuvendit, teksa përpiqej t’i largonte ata për të mundësuar hyrjen e disa deputetëve dhe ambasadores Jacobson.

Më pas ambasada lëshoi një komunikatë për shtyp ku e dënonte këtë veprim të Vetëvendosjes, duke thënë se me anë të kësaj sjelljeje kjo lëvizje po dëmton reputacionin e Kosovës.

Gjatë përplasjeve me policinë u arrestuan të paktën 68 protestues të Vetëvendosjes si dhe u lënduan 17 policë. Tensione pati edhe në sallën e Parlamentit, ku deputetët e VV kundërshtuan paktin e 19 prillit dhe i morën me forcë mikrofonin kryetarit Jakup Krasniqi, i cili do të niste votimin e amandamenteve të projektligjit. / Top ChannelFacebook


Më shumë nga Kosova
I hapet rruga Gjykatës Speciale
Qeveria e Kosovës e ka miratuar projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian që i hap rrugë edhe zyrtarisht krijimit të Gjykatës Speciale, si dhe vazhdimit të misionit të EULEX-it deri më 2016.
Thaçi: FAK të hyjë në rend dite
Në mbledhjen e qeverisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi ka folur për një vendim tjetër të rëndësishëm, i cili ende nuk po futet për votim në Kuvend, e që ka të bëjë me ndryshimin e Kushtetutës për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.
Sondazhi, Thaçi i preferuari i kosovarëve
Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi është kandidati më i preferuar nga kosovarët për kryeministër, tregon një sondazh i realizuar nga e gazeta “Express”.
Selimi: Njohja nga Vatikani do të vijë
Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi i është përgjigjur homologut në ikje të Serbisë, Ivan Mërkiç, i cili kishte deklaruar më herët se Vatikani nuk do ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran.
Rrëfimi i ish-Rektorit
Në pjesën e tretë të Shqipit të kësaj jave, përballë gazetares Rudina Xhunga ishte ish-rekotri i Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashi, që foli për protestat e studentëve dhe vendimi për të dhënë dorëheqjen, arsyet dhe akuzat e ngritura kundër tij nga protestuesit.


Lajmet kryesore

DASH thërret ambasadorin kosovar
Vrasje me snajper për gjakmarrje
Shkodër, qëllohet 55-vjeçari ndërsa po punonte tokën
Ambasadorët mbështesin reformën territoriale
Naço: Ja skandalet e KLD-së
Prokurorë në Athinë për zemrën e Karelit
Aksident në Levan-Vlorë, 2 viktima
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Aksidente rrugore, Reforma territoriale, Vrasja ne burg, SHISH, Siria, Vrasje, Lindja e Mesme, Akuzat për ushtrinë, Vendet e AMA-s
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.