13:10 "100 Milione" R
14:00 TN "Guximi i nje gruaje"
Programi i plote
PUBLICITET
Elbasan, problem me mbetjet spitalore
25/10/2013

Qytetit te Elbasanit vetem pak muaj me pare iu shtua nje godine spitalore krejt e re dhe moderne per sherbimin e maternitetit dhe kirurgjise, por kjo nderhyrje per permiresimin e sherbimit spitalor nuk e ndryshoi situaten jashte ambienteve spitalore.

Top Channel zbulon se mbetjet spitalore vazhdojne te hidhen pa asnje lloj pergjegjesie ne koshat e mbeturinave jashte spitalit. Edhe pse ekziston nje ligj i posacem per trajtimin e mbetjeve spitalore, pamjet tregojne se ne keto kosha, ngjitur me godinen e spitalit mund te gjesh qe nga shiringat, aget, garzat dhe cdo gje te konsideruar "mbetje spitalore" dhe si e tille dhe e rrezikshme.

E kontaktuar nga Top Channel, drejtoresha e sapo emeruar e spitalit te Elbasanit, zonja Desantila Tahiraj, tha se mblodhi stafin pergjegjes ne lidhje me kete situate, nderkohe qe u deklaroi se nuk do te kete asnje lloj tolerance ndaj shkeljes se ligjit. Nderkohe edhe me e rrezikshme dhe e paprecedent paraqitet situata ne ish-godinen e spitalit kirurgjik.

Kjo godine tashme e shkaterruar eshte kthyer ne nje vend strehimi per personat qe perdorin lende narkotike. Shiringat e hedhura gjithandej e kane kthyer kete vend ne nje rrezik per jeten e pacienteve te spitaleve ngjitur dhe te banoreve te zonave perreth. Por sikur te mos mjaftonte kjo, ish-spitali kirurgjik tashme eshte kthyer edhe ne tualet publik.

Qe nga boshatisja e tij me shume se 10 vjet me pare, kjo godine ka sherbyer vetem per grumbullimin e papastertive dhe askush nuk ka marre pergjegjesine per pastrimin e saj. Nderkohe kjo godine gjendet ngjitur me maternitetin dhe pediatrine duke u kthyer ne nje rrezik konstant per shendetin e femijeve.

/ Top ChannelFacebook


Më shumë nga Aktualitet
Pogradec, INUK tenton t’u prishë lokalin
Aksioni i INUK në qytetin e Pogradecit dhe më konkretisht në fshatin Lin ka hasur në rezistencën e banorëve që kanë penguar veprimet e tyre.
Hetime për bllokimin e turistëve
Pas kërkesës që bëri Drejtori i Emergjencës Civile Shemsi Prençi, që ndaj Drejtorisë së Rrugëve Rurale Shkodër të nisin hetimet për shpërdorim detyre sepse lanë të bllokuar në borë 11 turistë francezë në zonën turistike të Thethit, policia e Shkodrës ka nisur procedimin penal në gjendje të lire.
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Deputeti i PDK-së Mark Frroku, vëllai i Arben Frrokut, biznesmenit të akuzuar për vrasjen e  kryekomisarit Dritan Lamaj ka dëshmuar sot në seancën gjyqësore ku vëllai i tij është i pandehur.
Rrëmbeu fëmijën, fillon gjyqi për kuksianin
Në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Tiranë nisi gjyqi ndaj Begzim Isës, nga Kukësi, i akuzuar për “trafik fëmijësh”, mbetur në tentativë dhe “armëmbajtje pa leje”
Ligji i ri i legalizimeve
Komisioni i Veprimtarive Prodhuese miratoi ndryshimet në ligjin për legalizimin e objekteve informale që synon përmbylljen përfundimtare të këtij procesi.


Lajmet kryesore

Elbasan, problem me mbetjet spitalore
Vrasje me snajper për gjakmarrje
Shkodër, qëllohet 55-vjeçari ndërsa po punonte tokën
Ambasadorët mbështesin reformën territoriale
Naço: Ja skandalet e KLD-së
Prokurorë në Athinë për zemrën e Karelit
Aksident në Levan-Vlorë, 2 viktima
Frroku: Dritan Lamaj kishte konflikt me 200 biznese
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Aksidente rrugore, Reforma territoriale, Vrasja ne burg, SHISH, Siria, Vrasje, Lindja e Mesme, Akuzat për ushtrinë, Vendet e AMA-s
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.