15:41 Select
17:30 Lajme e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Totozani: Të lejohen martesat “gej”
26/10/2013

Totozani: Të lejohen martesat “gej”
Avokati i Popullit, Igli Totozani kërkoi që në Shqipëri të nisë diskutimi për të legalizuar martesat mes homoseksualëve.

“Le të jemi ne vendi i parë në Ballkan që e bëjmë diçka të tillë”, deklaroi Avokati i Popullit gjatë një takimi pune ditën e premte.

Tre vjet më parë, ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi se do të legalizojë martesat me cifteve homoseskuale. Por deklarata, përvec zhurmës së krijuar nuk prodhoi asgjë tjetër.

Legjislacioni shqiptar nuk lejon martesat brenda një gjinie. Partia Socialiste gjatë fushatës elektorale ka deklaruar se është dakort për hapjen e një debati në shoqërinë shqiptare për këtë cështje, por vetë nuk ka mbajtur asnjë qëndrim zyrtar pro apo kundër. / Top ChannelMë shumë nga socialja
Tregu i ri në Kashar
Tregtarët e ish-uzinës Dinamo vazhdojnë të këmbëngulin për të mos u larguar nga tregu edhe pse nuk po marrin furnizim prej katër ditësh.
Nis zbatimi i ligjit të ri anti-duhan
Këtë të shtunë ka hyrë në fuqi ligji anti-duhan, ku në të gjitha ambientet e mbyllura, në subjekte e institucione publike apo private nuk lejohet të konsumohet duhan.
Elbasan, mbeturinat digjen
Djegia e mbeturinave urbane vazhdon të mbetet një nga problemet më të mëdha e më urgjente për t’u zgjidhur në qytetin e Elbasanit.
Punësimi i grave, Veliaj në Berat
Nxitja e punësimit dhe veçanërisht të grave dhe vajzave është synimi i një projekti të Ministrisë së Punës. Ministri Erjon Veliaj, ndërsa vizitoi një biznes fason në Berat, deklaroi se në këtë drejtim do të ketë projekte të tjera.
Replika mes PD e Bashkisë
Protesta e familjeve, të cilat nuk mundën të përfitojne nga skema e banesave sociale me kosto të ulët e Bashkisë së Korçës, ka sjellë edhe reagimin e Degës lokale të PD, e cila në një deklaratë për mediat ka denoncuar Bashkinë e qytetit për “skandalin” e shpërndarjes së banesave sociale me qira.


Lajmet kryesore

Totozani: Të lejohen martesat “gej” Sërish armë ndaj policisë në Dukagjin
Shpallen në kërkim 10 persona, 100 mijë euro për atë që japin informacion. Tahiri: Aksioni, deri në bimën e fundit
Braçe: Fullani refuzon Kuvendin
“Nishani, jo garant i unitetit kombëtar”
PD vijon denoncimin e emërimeve
Nis zbatimi i ligjit të ri anti-duhan
Qeveri-Bashki, replika për lejet e ndërtimit
Më të lexuarat
Temat e ditës
Aksioni anti-droge, Ukraina, Lindja e Mesme, Arsimi, Turizmi, Vjedhja e Bankës, Reforma territoriale
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.