15:35 Select
16:28 TF "100 vitrinat"
Programi i plote
PUBLICITET
Për një Shqipëri më të pastër
16/11/2013

Pas vendimit të Kryeministrit Edi Rama mbi mospranimin e armëve kimike në Shqipëri, ministri i Mirëqënies dhe Punëve Sociale Erion Veliaj ka sjellë në vëmendje edhe një herë gjendjen mjedisore dhe financiare të Shqipërisë.

"Kryeministri mori një vendim të drejtë, një vendim i cili i respektoi marrëdhënien korrekte dhe të gjithë negociatat me partnerin tonë, por një vendim që i cili në fund fare vendosi për interesat e popullit shqiptar, për të gjitha ato që ne premtuam, që askush nuk duhet të ndihej i cënuar në shëndetin edhe në jetën e vet", u shpreh Veliaj.

Në gjithë vendin, ka ende 31 zona të ndotura, për të cilat kërkohen investime të mëdha, por ka edhe shume zona te ndotura nga mbetje te ndryshme. Veliaj u kerkoi qindra mijëra shqiptareve, që morën pjesë në protestën paqësore dhe qytetare kundër armëve kimike të Sirisë, që të bëhen pjesë aktive më 22 nëntor, për të pastruar Shqipërinë nga plehrat.

"Shqipëria sot është gdhirë më e qetë dhe më sqaruar, por nuk është gdhirë më e pastër. Sot ende i kemi 31 zona të ndotura në të gjithë Shqipërinë, të cilat shkaktojnë sëmundje në një mënyrë konstante gjatë gjithë kësaj kohe. Në 23 vitet e fundit kanë humbur sëmundjen për shkak të ndotjes dhe pastrimi i zonave të ndotura është një operacion i kushtueshëm, që sot Shqipëria nuk i ka mjetet financiare për ta përballuar, pastrimi i plehrave të rëndomta, që i shkaktojmë vetë është një mision i mundur. Kjo është arsyeja që sot duam t'i bëjmë ftesë çdo qytetari shqiptari, atyre që pritën me ankth vendimin e djeshëm, atyre që protestuan gjatë këtyre ditëve, atyre që ndërgjegjësuan njerëzit në rrjetet sociale, atyre prindërve të cilët për herë të parë vendosën një standard të ri proteste, pavarësisht nga bindjet e tyre politike që të bashkohen në datën 22 nëntor, në fushatën 'Ta pastrojmë Shqipërinë, në një ditë'", u shpreh Veliaj.

Çdo deputet, prefekt do te jete ne zonen e tij elektorale, me 22 nentor per te pastruar Shqiperine. Por nese te gjithe ata shqiptare qe treguan qytetari i bashkohen kesaj nisme qytetare, - tha Veliaj - ne do te kemi nje Shqiperi me te paster. / Top Channel


Më shumë nga politika
Kalon ligji për policinë, mungojnë ‘rebelët’
Kryetari socialist i komisionit të ligjeve, Fatmir Xhafa u duk shumë i çliruar pasi ligjit me 145 nene për Policinë e Shtetit po i vinte fundi dhe pa kundërshtitë e dy mbledhjeve të fudit, ku deputeti socialist Tom Doshi jo vetëm kundërshtoi ligjin, por akuzoi rëndë ministrin e Brendshëm.
PD: Drejtësia në rrezik
Partia Demokratike kundërshtoi sërish reformën në drejtësi të nisur nga mazhoranca duke e cilësuar atë si tentativë për të vënë nën kontroll gjyqësorin.
Basha: Qeveria, 300 ditë mediatike
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha ka inauguruar përfundimin e punimeve në bllokun “Sadik Petrela” në Tiranë, duke bërë të mundur urbanizimin e zonës për 5.000 banorë.
Top Story, reformat e mëdha të mazhorancës
Kuvendi mbylli seancën e kësaj të enjte pa votuar tre nga ligjet që kërkojnë shumicë të cilësuar votash, mes tyre edhe ai për funksionimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë dhe kjo për shkak të mungesës së pesë deputetëve nga radhët e vetë mazhorancës.
PD: Rama promovon Ndokën
Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin Edi Rama, njëherësh kryetar i mazhorancës parlamentare, se promovon elementët kriminalë në partinë e tij.


Lajmet kryesore

Për një Shqipëri më të pastër Rritet shifra e vjedhjes në BSH
Hetimet, sekret i fortë shtetëror, përfshijnë të gjithë nivelet e Bankës Qendrore
Vjedhja e bankës së shtetit
Paditet penalisht Ndrea Prendi
HEC-et, fillon anulimi për 39 leje
“12 zona industriale, asnjëra nuk funksionon”
Vrasje për galeritë e kromit
Më të lexuarat
Temat e ditës
Lindja e Mesme, Ukraina, Vrasje, Reforma territoriale, Integrimi, Kriza Financiare, Trafiku i droges, Drejtësia, Tragjedia ajrore, Siria
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.