18:33 Serial "Smash" R
19:30 Lajmet e Moti
Programi i plote
PUBLICITET
Toka rrezikon të rikthehet në ‘epokën e akullnajave’
18/01/2014

Toka rrezikon të rikthehet  në ‘epokën e akullnajave’
Aktiviteti diellor është në nivelin e tij më të ulët në 100 vitet e fundit dhe shkencëtarët paralajmërojnë ardhjen e një epoke ‘mini-akullnajore’.

Një epokë e tillë është regjistruar në vitin 1645, kur në qytetet më të mëdha të Europës së asaj periudhë temperaturat ranë aq shumë nën zero saqë ngrinë edhe lumenjtë. Të dhënat nga arkiva e Londrës flasin për ngrirjen e lumit Thames, i portretizuar edhe në një pikturë të Abraham Hondius.

Shkencëtarët thonë se mungesa e aktivitetit, apo ato që njihen ndryshe si stuhi diellore, mund të shkaktojnë ndryshime të mëdha në klimën e Tokës. Një vit më parë, NASA paralajmëroi se 2014 do të ishte viti i pikut të aktivitetit diellor, që do mbyllte ciklin e vet 11-vjeçar.

Por në fund të 2013, agjencia amerikane e hapësirës deklaroi se dicka e pazakontë po ndodhte me yllin tonë.

“Jam një fizikan dhe studiues i Diellit dhe fenomeneve të tij për 30 vjet tashmë, dhe kurrë më parë s’kam parë dicka të tillë. Fenomeni mund të na cojë në një mini-epokë akullnajash”, thotë Richard Harrison, studiues britanik në Laboratorin e Oksfordshajër.

“Kemi të dhëna që datojnë që prej 4 shkekujsh. 400 vjet vëzhgime dhe studime të Diellit dhe mund të themi që ylli ynë ndodhet në të njëjtën fazë si në vitin 1645, para se të mbërrinte mini-epoka akullnajore, kur ngriu edhe Lumi Thames”, thotë Lucie Green, një tjetër studiuese e diellit.

Megjithatë, Green shton se sot jemi në të tjera kushte me ato të 1645. Aktiviteti njerëzor, sipas saj, mund të kundërveprojë dhe ta zbusë dimrin e ashpër, që sipas tyre me 20 përqind mundësi do të prekë tokën. Studiuesit thonë se kjo mund të ndodhë në një afat kohor nga 1 deri në 40 vjet.

/ Top ChannelMë shumë nga shkenca
Gazi i rinovueshëm për energjinë e së ardhmes
Gazi i ripërtëritshëm po konsiderohet gjithmonë e më shumë si forma e energjisë së të ardhmes.
Doktori që prodhon viruset vrasëse
Në të kaluarën ka rikrijuar shkaktarin e gripit vdekjeprurës spanjoll të 1918-s. Tani, në laboratorin e tij, Dr. Yoshihiro Kawaoka, profesor i virologjisë në Universitetin e Ëisconsin-it, përsëriti të njëjtën gjë, vetëm se këtë herë, virusi që i tërhoqi vëmendjen ishte H1N1-shi, arsyeja e epidemisë së 2009-s dhe 500,000 vdekjeve në mbarë globin.
Insektet, sekreti i ndërtimit të makinerive të së ardhmes
Shkencëtarët e Institutit Teknologjik në Karlsruher në Gjermani prej muajsh po studiojnë insektet të ndryshme dhe mënyrën e lëvizjes së tyre për t’i ndihmuar në ndërtimin e mekanizmave robotikë sa më perfektë.
Femrat, të egra sa burrat kur vjen puna tek seksi
Gjithmonë kemi menduar se meshkujt kanë më shumë “uri seksuale” dhe se femrat e arrijnë kënaqësinë nëpërmjet intimitetit emocional, por duket se kemi menduar gabim.
Gjumi i mirë përmirëson kujtesën
Shkencëtarët zbuluan mekanizmin që tregon se një gjumë i mirë përmirëson të mësuarin dhe kujtesën. Ekipi nga Kina dhe SHBA-ja përdori një mikroskop për të dëshmuar lidhjet mes qelizave të trurit, sinapseve, që formohen gjatë gjumit.


Lajmet kryesore

Toka rrezikon të rikthehet  në ‘epokën e akullnajave’ Vrasje e pesëfishtë për një fejesë
Fier, 73-vjeçari vret vëllezërit, mbesën dhe kunatën
Çmimi i fluturimeve ndëshkon turizmin
Ultimatum për abuzimin me recetat
Qeveria miraton reformën territoriale
Miratohet drafti për reformën në KLD
PD mbështet presidentin për drejtësinë
Më të lexuarat
Temat e ditës
Tragjedia ajrore, Lindja e Mesme, Reforma territoriale, Drejtësia, Vrasje, Kriza Financiare, Ekonomia, Turizmi, Irani, Kriza greke
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.