17:30 Lajme e Moti
17:40 "Pasdite ne Top Channel"
Programi i plote
PUBLICITET
Plotësohet Euro 2012
12/10/2011 00:00

Ndeshjet e fundit eleminatore kanë përcaktuar 10 skuadrat finaliste të Euro 2012 dhe 8 ekipet që do të luajnë në fazën play off.

Në grupin A, Turqia mundi 1-0 Azerbajxhanin, por fitorja 3-1 e Gjermanisë ndaj Belgjikës i dha mundësinë turqve të ngjiten në vendin e dytë dhe të kenë ende shpresa për kualifikim.

Holanda dhe Suedia janë skuadrat e kualifikuara direkt për në fazën finale dhe ky verdikt erdhi pas ndeshjes direkte mes tyre e fituar nga skuadra nordike me rezultatin 3-2.

Me këtë triumf suedezët ngjiten në kuotën e 24 pikëve duke qenë edhe ekipi me më shumë pikë ndër ato të renditura në vendin e dytë në grupe.

Portugalia nuk arrin dot të sigurojë kualifikimin direkt për në fazën finale të Euro 2012. Skuadra e drejtuar nga Paulo Bento u mund në ndeshjen më të rëndësishme të grupit H ndaj Danimarkës 2-1 duke i lënë kësaj të fundit vendin e parë në grup.

Në Grupin D, Franca barazoi 1-1 me Bosnjen, ruajti vendin e parë dhe siguroi kualifikimin direkt për në Euro 2012. Në Grupin B, Rusia është ajo që kaloi direkt në europian, ndërsa Irlanda siguroi fazën play off.

Në Grupin C, Italia ishte e kualifikuar, ndërsa Estonia hyn në play off duke përfituar edhe nga humbja e Serbisë me Slloveninë.

Në Grupin F, Greqia mundi Gjeorgjinë duke siguruar vendin e parë në grup dhe si rrjedhojë edhe kualifikiminm, ndërsa Kroacia do të luajë në play off.

Në Grupin I, Spanja nuk dhuroi asgjë dhe mundi Skocinë 3-1 duke ruajtur pathyeshmërinë, ndërkohë që Cekia kalon në play off pas fitores me Lituaninë 4-1.

/ Top ChannelMë shumë nga futbolli
Ronaldinho: Nuk do ta lë futbollin, kam oferta
Ronaldinho nuk do të tërhiqet nga futbolli dhe ka njoftuar se së shpejti do të bëjë të ditur se ku do të luajë sezonin e ardhshëm.
Inter, mungojnë edhe dy blerje
Edhe dy blerje dhe merkatoja e Interit do të mbyllet. Kështu ka thënë Thohir, presidenti i klubit zikaltër, i cili për televizionin zyrtar të Interit është shprehur: “Jemi të kompletuar, mungojnë vetëm një mesfushor dhe një sulmues për të bërë 22 lojtarë.”
Ndërron jetë presidenti i Fed. argjentinase
Presidenti 82-vjeçar i Federatës argjentinase të Futbollit, Julio Grondona, ka ndërruar jetë ditën e mërkurë.
Superkupa e Europës i besohet Clattenburg
Anglezi Mark Clattenburg do të gjykojë Superkupën tërësisht spanjolle të Europës, atë që do të zhvillohet mes Realit të Madridit, si fitues i Champions League, dhe Sevillas, si fituese e Europa League, në stadiumin e Kardifit, në Uells, të martën më 12 Gusht.
Konkurrenca në portën e Barcelonës
Claudio Bravo është një nga lojtarët e rinj të Barcelonës 2014-2015. Portieri nga Kili do të luftojë për një vend në formacion me Ter Stegen dhe Masip e kjo gjë sipas tij është shumë e mirë për skuadrën.


Lajmet kryesore

 Plotësohet Euro 2012 “Pakti me CEZ, skandali i shekullit”
Basha: Gjyqin, qeveria e kishte të sigurt që e fitonte. Dëmi real 3 miliardë USD
Gjiknuri: Marrëveshja, e detyruar
Konsensus për ligjin e policisë
Tiranë, tregtarët sërish në protestë
Axhenda e vizitës së Papës në Shqipëri
Protestë për ndarjen territoriale
Më të lexuarat
Temat e ditës
Ukraina, Reforma territoriale, Vjedhja e Bankës, Lindja e Mesme, Energjia, Tragjedia ajrore, Kriza Financiare, Reformat, Turizmi, Arsimi
Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.