17:40 "Pasdite ne Top Channel"
18:32 Game Show
Programi i plote
PUBLICITET
15 vjet nga eksodi tragjik
“Morti” që shënoi fillimin e epokës së bashkimit të shqiptarëve
“Nga eksodi te bashkëpunimi”
Mbledhje e përbashkët e qeverive, Thaçi: Faleminderit! Rama: Të ndërtojmë urat e bashkimit të shqiptarëve
Projektligji i ri për sigurimet
Ekspertët: Drafti mbron vetëm interesat e kompanive të sigurimit
Biznesi i ilaçeve kundër ministrisë
Shëndetësia: Interesi ynë, me të njëjtat para, më shumë ilaçe
POLITIKË
Rama: Premë fijet e krimit në polici
Kryeministri dhe më pas ministri i Brendshëm deklaruan të martën se fijet e korrupsionit në radhët e policisë janë shkëputur. Një prej këmbëve, tha kryeministri, ajo që kishte krimi në Ministrinë e Brendshme, u pre.
Noka: Trafik droge nga aeroporti ushtarak
Opozita ka përforcuar akuzën për përdorim të infrastrukturës së ushtrisë për transport të lëndëve narkotike.
Ushtria, replika Kodheli-Basha
Një aktivitet në kuader të pesëvjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO ka qenë të mërkurën arenë e debatit të fortë politik dhe replikave mes qeverisë dhe opozitës.
KRONIKE
“Dhëmb për dhëmb” me policinë
31-vjeçari Alket Palushi doli para gjykatës nën akuzën e kundërshtim të forcave të policisë në gjendje të dehur. Gjykata e shpalli arrestimin e tij të paligjshëm duke urdhëruar lirimin e menjëhershëm të të akuzuarit përballë një mase më të lehtë, atë të detyrimit me paraqitje.
Greqi, lirohen me kusht 4 gardianë
Katër gardianë të burgut të Nigritës, që deponuan të hënën në hetuesi për çështjen e vrasjes nga torturat të të burgosurit shqiptar Ilia Kareli, janë lënë të lirë me kusht deri në gjyq.
Shpërthen bombola pranë karburantit
Një bombul gazi ka shpërthyer paraditen e sotme në një banesë në hyrje të qytetit të Shkodrës, në afërsi të një pike karburanti.
AKTUALITET
KLD, masa disiplinore për 5 gjyqtarë
Këshilli i Lartë i Drejtësisë, gjatë mbledhjes së zhvilluar ditën e martë, shqyrtoi propozimet e ministrit të Drejtësisë për procedimin disiplinor për pesë gjyqtarë.
Hetimet për trafikun e ikonave
Me kërkesë të Prokurorisë së Tiranës Gjykata e Tiranës pezulloi nga detyra Drejtorin e Qendrës Kombëtare të Inventarizimit të Pasurive Kulturore, Izet Duraku.
Përmirësimi i rrjetit energjitik
Me një financim të Bankës Botërore, kompania “CEZ Shpërndarje” parashikon të investojë në përmirësimin e parametrave të furnizimit me energji elektrike, në zonat më problematike të Tiranës: Paskuqan, Babrru dhe Bathore.
SOCIALE
Lulzim Xhafa, 17-vjeçari që përfitoi nga aminstia
Nuk ka mbushur ende 18 vjec, por duket se mbi kurriz i kanë rënë të gjitha hallet e botës. Është burrëruar para kohe. Jeta nuk ka qenë fort e lehtë për të.
Të jetosh në vende të pazakonta në Shqipëri
Pesë kilometra larg qendrës së Tiranës, pranë zonës së Linzës jeton një familje në bunkerin e artilerisë së rëndë.
Europa “e plakur”, alarm për pensionet
Baza kontribuese në sistemet e pensionit në Europë është në rënie. Studiuesit po llogarisin se si mund të forcohen sistemet sociale në Europë, por propozimet e tyre nuk janë të lehta të zbatohen.
EKONOMI
Gjobiten 45 pika karburantesh
Ministria e Energjisë dhe Industrisë, përmes Inspektoriatit Qendror Teknik, ka gjobitur një sërë pikash tregtimi të karburantit në zona të ndryshme të vendit.
2005-2010, u thellua pabarazia
Banka Botërore lëshon alarmin se gati gjysma e familjeve shqiptare, ato që përbëjnë pjesën më të varfër të vendit, nuk kanë përfituar nga rritja ekonomike, por përkundrazi prej një kohe të gjatë janë përballur më rënien e të ardhurave.
KOMENTE
A mund të jetë Bullgaria mburoja e kufirit lindor të NATO-s?
A. Andreev, D. Welle - Bullgarët janë të shqetësuar nga frika për mundësinë e shkallëzimit të konfliktit në Detin e Zi. Ata kanë frikë nga mundësia e një konflikti me forcat ruse dhe shpresojnë në mbrojtjen nga NATO.
Amnistia fiskale, një histori që duhet të marrë fund
Zef Preçi - Komisioni i Ekonomisë i Kuvendit miratoi më në fund projektligjin e deklaruar një muaj më parë, sipas të cilit amnistohen mbi 4 mijë gjoba tatimore të vendosura ndaj bizneseve në periudhën 1 mars deri më 31 gusht 2013, d.m.th gjatë fushatës së zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2013 dhe trancizionit të pushtetit në duart e mazhorancës së majtë. Në themel të relacionit përkatës dhe argumentimit të projektligjit nga qeveria, qëndronte përcaktimi i këtyre gjobave “en block” si “abuzive dhe të motivuara politikisht”. Për rrjedhojë pritet që nga taksat e shqiptarëve të falen rreth 3.3 miliardë lekë, d.m.th kjo është shuma e parave që do të ishte paguar nga subjektet private, të cilat janë ndëshkuar nga administrata tatimore për mospagim taksash (evazion) dhe deformim të konkurrencës në treg.
E shkuara, një tekst i shkruar keq
ILIR YZEIRI - Brenda një jave ndodhin shumë pak ngjarje që mund të kenë ndikim të vërtetë mbi jetën publike të këtij vendi.
LAJME TË TJERA
Punësimi i Dell nga Bechtel rikthen dyshimet
Christopher Dell, diplomati i karrierës i emëruar nga presidenti amerikan, Barack Obama, për të përfaqësuar Shtetet e Bashkuara në Prishtinë, është punësuar nga “Bechtel Corporation”, pasi ndihmoi këtë kompani të fitonte kontratën për të ndërtuar autostradën drejt Shqipërisë.
Beteja parlamentare në Maqedoni
Kandidati i Partisë Demokratike Shqiptare, Iljaz Halimi, mori 39,000 vota në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Kjo shifër është dukshëm më e ulët se numri i votave, që kjo parti ka siguruar në ciklet e kaluara zgjedhore.
Maqedoni, BDI nuk ndryshon qëndrim
Qëndrimi i BDI-së mbetet i pa ndryshuar edhe për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, që zhvillohet më 27 Prill. Kjo parti apelon që shqiptarët të mos votojnë asnjërin nga dy kandidatët presidencialë.
Gjykata speciale për UÇK-në
Çështja e votimit të Gjykatës Speciale për krime lufte mbetet peng i kthimit të kryeministrit Hashim Thaçi nga vizita në Japoni.
Jacobson: Luftoni xhihadizmin
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Tracey Ann Jacobson i bëri thirrje të gjitha institucioneve që të reagojnë ndaj fenomenit të përfshirjes së kosovarëve në luftën në Siri.
Ish-juristi i UNMIK: Jo Gjykatës Speciale
Kosova nuk ka asnjë detyrim që ta pranojë Gjykatën Speciale për krimet e supozuara të UÇK-së, ose për të lehtësuar zbatimin e krijimit të saj të propozuar nga Bashkimi Evropian.
Komisioni i jashtëm parlamentar në Kosovë
Komisioni parlamentar për politikën e jashtme i Kuvendit të Shqipërisë, kryesuar nga deputetja Arta Dade, po zhvillon një vizitë në Kosovë. Ky komision u prit nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeparlamentari Jakup Krasniqi.
Thaçi në Tokio, pritet nga Abe
Në vazhdim të vizitës zyrtare në Tokio, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi u prit në një takim nga homologu i tij, Shinzo Abe.
Shtyhet sërish krijimi i FAK
As këtë javë kryesia e Kuvendit të Kosovës nuk mund ta fusë në seancë miratimin e ndryshimeve kushtetuese që do të mundësonin formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës.
showbiz & lifestyle
“Hitleri u arratis në Argjentinë, vdiq në Brazil”
Zyrtarisht Hitleri dhe bashkëshortja e tij Eva Braun u vetvranë më 30 prill të 1945, teksa trupat e Ushtrisë së Kuqe kishin marrë pjesën më të madhe të Berlinit.
Heidi “nxehet” me të dashurin, “topless” në Meksikë (FOTO)
Heidi Klum nuk do t’ia dijë për vitet e saj mbi supe, kjo edhe për faktin se ka një trup të cilin e kanë zili të gjithë në botë.
Olivia Wilde zhvishet për filmin e ri (FOTO)
Aktualisht është 8 muaj e gjysmë shtatzënë, por në filmin e fundit ku ka interpretuar, Olivia Wilde është zhveshur tërësisht për një skenë të “nxehtë”.
Kur “selfie”-t bëhen tepër të rrezikshme
Për të bërë një “selfie”, njerëzit zgjedhin vendndodhje nga më të ndryshmet, më të bukurat, e më të veçantat, por një rast i tillë nuk ka rezultuar pozitiv për një person, i cili ka zgjedhur një vend tepër të diskutueshëm.
Vëllezërit e Paul Walker në filmin ‘Fast & Furious 7’
Vëllezërit e Paul Walker, Caleb dhe Cody, do të zëvendësojnë aktorin e ndjerë në disa pjesë të filmit ‘Fast & Furious 7’.
Nepali feston Vitin e Ri (FOTO)
Të mbuluar nga koka te këmbët me pudër të kuqe, nepalezët kanë festuar Vitin e Ri duke shënuar kështu fillimin e 2071-shit në kalendarin Bikram.
Miley Cyrus në spital
Miley Cyrus ka pësuar një reaksion të rëndë alergjik ndaj antibiotikëve dhe është shtruar në një spital në Kansas City.
Ushqimet e thata dobësojnë me shpejt
Ushqimet e thata ndihmojnë në dobësimin e shpejtë. Në këtë përfundim kanë mbërritur studiuesit zviceranë dhe holandezë pas muajsh kërkimesh.Sondazh

Kampionati shqiptar i futbollit ka hyre ne fazen me te rendesishme, ku do te percaktohen dhe verdiktet e sezonit: besoni se ndeshjet po luhen ndershmerisht apo rezultatet jane te paracaktuara?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
Fotolajm

Hëna e plotë e parë nga Karakasi (Venezuelë)

Lufta e tigrave në kopshtin zoologjik të Yangzhou (Kinë)

Të rinjtë shijojnë një koncert në festivalin Lollapalooza në Sao Paulo

Ushtar kinez gjatë një stërvitjeje në Heihe

Treg ne Kine
Tregjet dhe bursa
INDU 0.00
N/A
N/A
NASDAQ 2915.84
+66.35
+2.33%
S&P 500 1354.44
+25.40
+1.91%
FTSE 100 5570.18
+77.12
+1.40%
FTSE MIB 14274.370
+883.070
+6.59%
CAC 40 3196.65
+144.97
+4.75%
DAX 6416.28
+266.37
+4.33%
HANG SENG 19441.461
+416.191
+2.19%
NIKKEI 225 9006.78
+132.67
+1.50%
S&P/ASX 100 3357.200
+39.900
+1.20%
Këmbimi valutor
  Blihet Shitet
EUR 140 140.2
USD 101 101.2
GBP 169 169.5
CHF 114.8 115.2
Më te lexuarat
Më të vendosurat në Facebook


Nëse ndodheni në qendër të një ngjarjeje, nëse keni foto apo një filmim të saj, nëse doni të behëni ju raportues të parë të lajmit, dërgoni fotot dhe videot tuaja në tiraporton@top-channel.tv ose 0693131311.

Ne do të mbledhim cdo dëshmi tuajën dhe fotot e videot tuaja më të mirat do të përzgjidhen dhe më pas publikohen në faqen tonë në internet dhe në Top Channel.

Ju raportoni, ne i japim jetë lajmit tuaj!

Top Channel 2001-2014
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.