Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimin dhe ka dërguar për gjykim tre të rinj, përgjegjës për vdekjen e dy të moshuarave gjatë një grabitjeje të ndodhur në këtë qytet më 2 shtator të vitit të kaluar.

“Tiranën do ta shndërroj në qytetin më të pastër jo vetëm në Shqipëri, por në Ballkan”. Këtë ambicie kryebashkiaku Erion Veliaj e ka shprehur para punëtorëve të pastrimit, me të cilët është takuar herët në mëngjesin e së hënës.
Ka nisur seanca e radhës e Kuvendit të Kosovës, ku pritet votimi për Gjykatën Speciale. Grupet parlamentare opozitare dorëzuan kërkesën në administratën e Kuvendit, ku kërkuan që si pikë e parë e rendit të ditës në seancë të futej rezoluta për krimet e kryera nga forcat serbe në Kosovë, por nga 102 deputetë të pranishëm në sallë, 55 votuan kundër, 44 pro dhe 5 abstenuan, duke bërë që kjo rezolutë të mos futej në rend dite.
Një i ri gjeti vdekjen mëngjesin e së hënës, pasi u përfshi në një aksident rrugor, teksa udhëtonte me motorin e tij, në zonën e plazhit në Durrës.

Tani është zyrtare. Pjesa e gjetur në ishullin Reunion, në brigjet e Oqeanit Indian, është pjesë e avionit Boing 777, i fluturimit MH370 të kompanisë “Malaysian Airlines”, që u zhduk nga radarët në muajin mars.

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin Rama, se përmes një urdhëri dërguar drejtorive arsimore në rrethe po bën gati shkarkimin e mësuesve.

Në autostradën Tiranë-Durrës, një “Fiat Punto” në lëvizje u përfshi nga flakët ditën e hënë.

Cilido që dëmton objektet publike në Tiranë, do të përballet me ligjin. Këtë gjë e ka bërë të ditur kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, gjatë inspektimit të punimeve të nisura mëngjesin e së dielës për rikonstruksionin e Monumentit të Pavarësisë tek Parku Rinia, i cili prej tre vitesh dëmtohet, vidhet dhe pjesët i shiten për skrap, madje kohët e fundit po zëvendëson edhe banjot publike.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, vetëm të enjten e kaluar janë dhënë 540 vërtetime për dorëzimin e kërkesës për azili shtetasve të huaj, të cilët ilegalisht kanë hyrë në territorin e Maqedonisë.

Një zjarr i përmasave të mëdha ka përfshirë Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë, në rrethin e Librazhdit, duke djegur më shumë se 10 hektarë sipërfaqe me bredha.

Deputeti i PD, Florion Mima ka kritikuar qeverinë për performancën sipas tij të dobët fiskale dhe mosdhënien e këstit të radhës nga FMN-ja.

Tani është zyrtare. Pjesa e gjetur në ishullin Reunion, në brigjet e Oqeanit Indian, është pjesë e avionit Boing 777, i fluturimit MH370 të kompanisë “Malaysian Airlines”, që u zhduk nga radarët në muajin mars.

Mustafa Nano - Dy ditë pas lajmit se Erion Veliaj kish shkuar në zyrën e tij në Bashki me autobus, në një të përditshme të Tiranës ishte publikuar një foto, ku dukej Jeremy Corbyn, politikani britanik që është futur në garë për të marrë kreun e Partisë Laburiste e që, me ç’tregojnë bathët, ka për ta marrë (me që ra fjala, shtypi i Tiranës, i motivuar në mënyrën më parokiale të mundshme, nuk e ka parë të udhës ta thotë qoftë dhe gjysmë fjale për këtë ngjarje në një kohë që ky kandidim, për arsye që meritojnë vëmendje, ka provokuar një debat të madh në Britaninë e Madhe; me të njëjtën logjikë parokiale, është injoruar edhe përfshirja e bujshme e Donald Trump-it në lojën presidenciale republikane në SHBA), ku shfaqej pra Jeremy Corbyn brenda një autobusi, në këmbë, i veshur thjesht, si gjithnjë në fakt, nën vështrimin kureshtar të ndonjë udhëtari.


TË FUNDIT


TEMAT E DITËS
SONDAZH

Ku po i kaloni pushimet verore 2015?


Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...

SHOWBIZ & LIFESTYLE
Disa foto tregojnë Jamie Hince duke përqafuar Jessica Stam

Dënohet me 6 muaj burg modelja e famshme

Producenti do të nxjerrë së shpejti në treg ‘Compton: A Soundtrack by Dr. Dre’

Gërmimet zbulojnë fakte të reja për manastirin


HI TECH
Në mes të gushtit dalin në treg Xperia C5 Ultra dhe Xperia M5

Panelet do tregojnë pozicionin e pilotit në kohë reale

Përdoruesit po ‘detoksifikohen” nga Facebook dhe Twitter


PARASHIKIMI I MOTIT
 

HOROSKOPI DITOR

SHTYPI I DITES
Shtypi i ditës 03/08/2015
FOTO LAJM
Robbie Maddison nget një motoçikletë të modifikuar për të bërë sërf në brigjet e Tahitit
Një peshkaqen i madh i bardhë sulmon një fokë në Afrikën e Jugut
Njerëzit freskohen në një park ujor në Nianjing, në provincën Jiangsu të Kinës
Turistët vizitojnë ujëvarën Hukou, në Lumin e Verdhë të Linfenit, në Kinë
Brad Keselowski përplas mekanikët gjatë Nascar Sprint Cup Series Raceway, në Pensilvani (SHBA)
PUBLICITET
WEB TV »
Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është i bindur se Kuvendi i Kosovës do të votojë të hënën pro krijimit të Gjykatës Speciale. Ai ripërsëriti qëndrimin se Gjykata Speciale është detyrim ndërkombëtar që derivon nga letërkëmbimi i presidentes Jahjaga me baroneshën Catherine Ashton.

Kosova vazhdon të përballet me krizë të rëndë energjitike edhe gjatë sezonit veror. Reduktimet e energjisë janë rikthyer në shumë vendbanime për shkak të kapaciteteve të pamjaftueshme për furnizim të nevojshëm të gjithë qytetarëve.

Qytetarët e Kosovës që vijnë nga diaspora, si dhe ata që po kthehen, edhe këtë vit ballafaqohen me pritje të gjata në kufirin e Kosovës me Serbinë.

Nën organizimin e Ministrisë së Diasporës, të shtunën mbahet manifestimi qendror për bashkatdhetarët në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz, me motivin “Një lule për Jasharajt”.

SPORT
Sezoni i ri futbollistik në Angli ka nisur me një zhgënjim për Jose Mourinho, pasi Chelsea i tij është mundur në finalen e Superkupës së Anglisë me rezultatin 1-0 nga Arsenali i Arsene Wenger.
Vjen edhe humbja e katërt radhazi për Interin në këtë verë. Pas Bayern Munchen, Milan dhe Real Madrid, është Galatasaray skuadra që mund zikaltërit në fazën përgatitore.
Rafael Nadal ka arritur të fitojë turneun e Hamburgut, arritja e tij më e madhe deri në këtë pikë të vitit 2015. Tenisti spanjoll, ish-numri 1 i renditjes botërore dhe aktualisht në vendin e dhjetë, mundi në finale italianin Fabio Fognini, pas 2 orë e 34 minutash lojë.
MË TË LEXUARAT
KËMBIMI VALUTOR
  Blihet Shitet
EUR 139.3 139.8
USD 127.2 128
GBP 198 198.7
CHF 131.5 132
TREGJE DHE BURSA
S&P 500 2103.84
-4.79
-0.23%
FTSE 100 6695.21
-1.07
-0.02%
NASDAQ 5128.28
-0.50
-0.01%
FTSE MIB 23615.60
+77.57
+0.33%
CAC 40 5100.99
+18.38
+0.36%
DAX 11367.61
+58.62
+0.52%
HANG SENG 24411.42
-224.86
-0.91%
Nikkei 225 20548.11
-37.13
-0.18%
S&P/ASX 100 4745.40
-16.40
-0.34%
Top Channel 2001-2015
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i permbajtjes se kesaj faqeje.